Bugun...


YEMEK YAPMAYI BİLİYORSAN AL PARKA GEL! GÖLE OKULLARI TAŞIMALI GAZ İLE ISINACAK!..
2021 Ahi Evran Yılı Kapsamında 13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak çeşitli etkinlikler dahilinde yöresel ödüllü yemek yarışmaları da düzenleneceğini belirten Ardahan Valiliği hafta dolaysıyla bir yemek yarışması düzenlendiğini ilan etti. Ardahan Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi.

YEMEK YAPMAYI BİLİYORSAN AL PARKA GEL! GÖLE OKULLARI TAŞIMALI GAZ İLE ISINACAK!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleeri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

2021 Ahi Evran Yılı Kapsamında 13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak olan Ahi Evrah Haftasının ikinci günü Ardahanlı hanımlar 14 Eylül 2021 tarihinde yaptıkları yemekle saat 10 da Egemenlik parkında hazır bulunacaklardır. 

Bu yarışmaya katılmak isteyenlerin geniş bilgi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Müracaat etmeleri veya 0478 211 48 58-0478 211 34 92 numaralı telefonlardan geniş bilgi almaları gerekmektedir. Önemle duyurulur

Gürcistan Ardahan Yemeklerini Kitaplaştırılmıştı!

13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak olan Ahi Evrah Haftasında yapılacak olan yarışmaya yemek yapanları davet eden Ardahan Valiliği yöresel yemekleri tanıtmaya çalışacağı etkinliğe her kesi davet ederken Faruk Köksoy döneminde Ardahan Belediyesi ile Gürcistan Samtskhe-Javakheti Devlet Üniversitesinin ortak çalışması sonucu,  Ardahan ve Ahıska bölgesinin ortak yemekleri, tarifleriyle birlikte yapılan çalışma ile bölge yemekleri kitaplaştırılmıştı.

Ardahan Belediyesi ile Samtskhe-Javakheti Devlet Üniversitesi’nin birlikte hazırladığı proje, Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenmişti.
Proje ile Ardahan ve şu an yaya geçişine izin verilmeyen Posof ve Çıldır ilçelerine komşu ülke Gürcistan’ın eski Türk yurdu olarak bilinen Ahıska bölgesinin yemekleri bir kitapta derlenmiş, bu çalışma ile 100’e yakın ortak yemeğin bir arada toplandığı kitabın ilk tanıtımı, Gürcistan’dan gelen heyetin de katılımıyla Ardahan’da yapılmıştı.

GÖLE OKULLARI TAŞIMALI GAZ İLE ISINACAK!..

BTC ve Taanap Petrol ve Doğalgaz Boru hatlarının burunlarının dibinede geçmesine karşın Posof, Damal ve Hanak'ın beklediği doğalgazın hala bağlanamadığı Ardahan'ın Göle ilçesinde bulunan okullarda doğalgaza kavuşacak.

Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünce okullarda ısınma sisteminde dönüşüm çalışmaları sürüyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Bulut, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte doğal gaz hattının geçtiği bölgelerdeki okulların dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Başta taşımalı doğalga ile doğalgaza geçen Ardahan'ın Göle ilçe merkezindeki tüm ilk ve orta öğretim okulları olmak üzere bu kış sezonunda doğal gazla ısınacağını ifade eden Bulut, şunları kaydetti:"Bu konuda gerekli ödenek ayrıldı. En kısa sürede çalışmalarımız başlayacak. Bizler eğitim ve öğretimin en verimli olması ve bu şekilde sürmesi için çabalıyoruz. Göle ilçemizde de bu kış sezonu tüm okullarımız, yani ilçe merkezindeki tüm okullarımız doğal gaz ile ısınacak. Bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederken, böyle bir çalışma eğitim ve öğretimimiz için hayırlı olsun."

SOL MEDYA..

Ülke de doğru dürüst iktidar olamayan solun neden bu halde olduğuna baktığımız da sol basın ve medyaya bakmak yeter artar bile..

Birgün.. Benimde muhabirliğini ve bu gazetede yaptığım haberimle Metin Göktepe Gazetecilik ödülünü aldığım ve dünyaya soldan bakan sol bir gazete..
Kaç satıyor? En Son Tiraji: 5 Bin 500'e yakın..
Evrensel.. 'Patron düşman' diyen işçi haberleri ağırlıklı ve dünyaya soldan bakan bir gazete..
Kaç satıyor? Yani En Son Tirajı: 3 Bin 500
Sözcü: Ulusalcı bir anlayışla dünyaya bakan sol bir gazete..
Kaç satıyor? Yani En Son Tirajı: 178-180 arası
Aydınlık: Sözde solcu ve Maocu bakışlı bir gazete ama o da havuz medya arasında yer almak için MHP destekli Muhafazakâr iktidara yaranmaya çalışan bir gazete..
Kaç Satıyor? Yani En Son Tirajı: Bin 702
Peki Havuz Medya, Besleme Medya diye ikiye ayrılan ve adına merkez basın denen gazetelerin 84 Milyona yaklaşan nüfusu ile günlük olarak ne satar ve tüm gazetelerin toplam tirajı nedir?
Kaç Satıyor? Yani ülkede en son gazete 84 milyonluk ülkede tirajı nedir: Bir Milyon 900'e yakın..


Ve bu tirajlara baktığımızda sağcı, muhafazakâr, orta hatta milliyetçi, kahrolusun patron denen, iş insanları denen kesimden reklam alıp, dünyaya soldan bakan medyaya ne demek gerek?
Bilmem ama sol medyanın ana sorununun solcuyum deyip, arkadan yada açıkça sağcı, muhafazakâr hatta milliyetçilerle ortak işler yapanların kendi basınına, medyasına karşı olan samimiyetsizliğini görmek mümkün.

Kürt medyası denen kesiminde sol medyadan farklı bir durumda olmadığı ülkede genelde sağ ve muhafazakâr kesimin iktidar oluşu ve devlet bankaları ve resmî kurumlarının reklamları ile kendisine yakın havuz medyasını beslerken HDP desteği ile yerelde iktidar olan sözde sol denenlerin aslında beyin altlarında ki faşist kafalı milliyetçilerden daha tehlikeli anlayışa sahip ulusalcıların sol medyaya değil, iyi niyetli bakışıyla günlük bir gazete alarak destek vermesi, dünyaya soldan bakan medyanın ölmesini bekler halde..
Öyle değil diyen varsa iktidar olacaklarının rüyasını görenlere bir bakın bugün günlük bir gazete almışlar mı, reklam vermişler mi, tv ve radyolarına sahip çıkmışlar mı?
Hayır tam tersi siyasilerden dert yanıp, özgür bir basının olmadığından yakınıp, 'Satılık Basın' diyerek işin içinden çıkan okur gibi onlarda gazete okumuyor, almıyor, tv ve radyolarını takip edip, reyting yaptırmıyor olmasındandır, solun bu ülkede iktidar olamayışı diye düşünüyorum, dünyaya soldan bakan bir gazeteci olarak..

Bayramınızı Kutlarız..
Ardahan'da İnsan ve Araç Trafiği...
arşiv haber 18/07/2021 tarihli haber/yorum/reklam
Bayram ve İş Yerinizin Mesaj ve Reklamı İçin Bizi Arayabilirsiniz.. 05354183258 Ardahan'da İnsan ve Araç Trafiği...Bir yıldan fazla süren pandemi paniği sonucu evlerinden ayrılamayanlar corona yasaklarının kaldırılması ardından 9 günlük bayram tatilini de bahane edenler başta memleketlerine olmak üzere tatil için yurdun birçok yerine dağıldılar.

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Ardahan'da hareketli günlerin yaşandığı dikkat çekerken insan ve araç trafiğinin mevcuttan %65'e yakın arttığı öğrenildi.Kent merkezlerinde olduğu gibi ilçe ve köylerde de gözle görülür bir insan ve araç hareketinin yaşandığı Ardahan'da trafik ekipleri de olağanüstü mesai yapmaya başladılar.Ardahan'da Kurban Bayramı öncesi İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler denetimlerini arttırdı.Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan yerlerde denetimlerini arttırdı. Otogar ve araç yoğunluğunun olduğu bölgelerde araçları kontrol eden Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, sürücülere emniyet kemeri takmaları ve trafik kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu. Ekipler, yolculardan da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında maske ve mesafe kuralına dikkat etmelerini istedi.

Yolu çamur meydanda da hareketlilik..

Türkiye'nin önde gelen hayvancılık merkezlerinden Doğu Anadolu'daki kurbanlık pazarlarında, arife yoğunluğu yaşanıyor.

Ardahan'da da yüzlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvanın bulunduğu Atatürk Mahallesi'ndeki hayvan pazarında yoğunluk arttı.

Kurbanlık alımını bayram gününe bırakmak istemeyen vatandaşlar, pazarda besiciler ile sıkı pazarlıklar yapıyor.

Kurbanlıklar için bilendi..

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar kesimlerinde kolaylık için bıçakçıların yolunu tutmaya başladı.Ardahan'da Kurban Bayramı'na hazırlık yapan vatandaşlar, evlerinde körelen bıçak ve satırları biletmek için bıçakçılarda yoğunluk oluşturuyor. Bazı vatandaşlar yeni bıçak alırken, bazıları ise eski bıçaklarını bileme makinesinde keskinleştirmeyi tercih ediyor. Ustalar, vatandaşlara bıçaklarını biletmek için son günü beklememeleri konusunda tavsiyede bulunuyor.

Müzikler eşliğinde yazmak.. 
'Kör olasın sebep, oy sevdalım, belalım oy oy oy yoldaşım yıkılsın sebep olan' diye başlayıp devam eden Emre Saltuk'un, 'sevdalım, belalım, yoldaşım' diye devam eden türküsü eşliğinde ele aldığım bugünkü yazımın nereye varacağını ben bile kestiremesem de devam eden şarkı, türkü ve şiirler eşiliğinde yazmaya başladım bile..
Ve en sert, en ciddi, en dertsiz olarak görüp, algıladığımız insanların da zayıf yanları olduğunu düşünmeden hayat denen girdabın akışına kendimizi kaptırdığımız şu dünyada o kadar yazılan kitap, söylenen türkü, şarkı ve şiirlerin neyi anlattıklarını da pek anlamak istemez ve sadece kulak pasını giderdi der geçeriz.
Ama ekmek, su kadar ihtiyaç duyduğumuz bunların yani kitapların, türkülerin, şarkıların, şiirlerin de biz insanlar için olduğunu ve onların yaşamın birer parçası olduğunu anlamak için tek dişi kalmış canavara inat tek teli de kalsa tınlayan sazın tellerine dokunmak yeter, artar bile..
Bu yetmezse yüreğimizi, kalbimizi, beynimizi yoran duyguları hafiften çalan bir müzik parçası ile dinlemek yeter artar bile..
Öyle ki her çalan sazın, çalgının kulağınızdan girip, yüreğinizde, kalbinizde ki volkan olmuş dağa değercesine duyguları patlatır, yakar, içinizden dışarı atarak, sizi rahatlattığını anlarsınız..
Ve kendinizi bir şiirin, ya da bir türkü, şarkının içinde bulur yaşadıklarınızı anlattığını anlar, duygulanırsınız..
Önce dalar, kendinizi anlatan o şiirleri, türkü ve şarkıları kırık sazın eşliğinde dinlediğinizi anlasanız da içinizde volkan olup, homurdanan duyguları göz yaşları eşliğinde patlatmamak için mücadele verdiğinizi hissedip, çevrenizde, 'kimse var mı yok mu?' diye bakarken o yaşları içinize yüreğinize akıtırsınız..
Ve rahatladığınızı hissedip, anlasanız da aslında bir süreliğine de olsa yaşadığınız duygulara eşlik eden şiir, şarkı ve türküler eşliğinde geçen zamanla ve yaşadıklarınızla birlikte bir hayli yorulduğunuzu anlar, sessizce kenara çekilerek yeniden bir kaplumbağa ya da salyangoz gibi kabuğunuza sığınırsınız..
Ama, Allahüekber dağlarında doğup, Göle, Ardahan, Hanak, Çıldır'ı geçip, uluslararası bir akışla Gürcistan üzerinden geçerek aslında göl olan ama içimizdeki duygular gibi o kadar sıkıntının doldurduğu Kura Nehri'nin de ulaştığı Hazar Denizi gibi olur, içinizdeki seller..
Ve içinde yaşam bulan o kadar balık ve canlının yaşam merkezi halini alan Hazar (Gölü) Denizi gibi ulaşmak istediğinize doğru asice dalgalanıp, kafanızı taşa vurur gibi sizde sahile vurup, vurup geri çekilirsiniz..
Bir çoğu şiirlerden doğup, türkü, şarkı olan onca müziğin aslında sizi anlattığını düşündüğünüzde bu şiir, şarkı, türküler sazlar ve diğer çalgılarla kulağınızın pasını, yüreğinizin ateşini söndürmeye bire bire olduğunu da anlarsınız..
Bu duygular sizin gibi birer insan olan ve yaşadıklarını şiirlere, türkü ve şarkılara döken her şairin, sanatçının kendine has bir tarzı, kalemi, konusu ve duygusu vardır.
Örneğin; Özdemir Asaf’ın kalemi çok naiftir, Turgut Uyar’ın dizeleri hüzün kokar, Nazım Hikmet aşk, memleket, dostluk gibi her konuda yazmıştır. Nazım Hikmet’in elbette her şiiri birbirinden güzel. İçinden seçim yapıp, kıyaslamak da haliyle çok zor. Ama, 'Hoş Geldin Kadınım' şiirinin yeri bambaşkadır.
Bir erkek kadınına ya da kadın erkeğe aşkını daha nasıl anlatabilir ki? Aşkı en derin duygularla, yalın ifadelerle ve teslimiyet ruhuyla anlatan harikulade bir şiir. Üstadın bu şiiri bestelenerek, birçok şarkıcı ve sanatçı tarafından da okunmuştur.
Peki ya bunca şiiri, sözü şarkılara, türkülere dökenlere ne demek gerekir?..
Hiç bir şey demeden hala sesiyle bir çoğundan daha star olan İbrahim Tatlıses'in 'Yazı yazdım kararsız, derde düştüm çaresiz, ben düştüm bir ataşa, siz düşmeyin yanarsınız..' diye başlayan ve devam eden türkü, şarkı ve şiirlerin 'hepsi benim için' diyerek sona eren hayat ve müzik eşliğinde sizde susun en iyisi..
AK Parti'de Saffet Kaya Yok..
*16/03/2015 Tarihli Haberleri
Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerin de yeniden milletvekili olmak için AK Parti'ye başvurduğunu açıklayan Saffet Kaya'nın AK Parti Genel Merkezince basına verilen 'AK Partinin Aday Adayları' listesinde adı olmadığı ortaya çıktı..

7 Haziran'da yapılacak olan Genel Seçimler öncesi iktidar Partisi AK Parti'den Ardahan Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıklayan Ardahan eski milletvekili Saffet Kaya'nın adı AK Parti Genel Merkezince basına dağıtılan 've tüm illerin aday adaylarının isimlerinin sıralandığı listelerde yok.

**Geç saatte başvurmuştu, Adaylığı kabul mu edilmedi m?!

Ardahan'da 13 değil, 12 Milletvekili Aday Adayının olduğunu kamuoyuna ilan eden AK Parti Genel Merkezinin Saffet Kaya'nın adını neden basına vermediği anlaşılamazken, konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Saffet Kaya kendisinin 1571 nolu başvuru ile AK Parti'ye başvurduğunu ve yaşanan durumun bir yanlışlıktan öte bir şey olmadığını belirtirken bu durum Ardahan kamuoyunda şok olarak karşılandı.

Bilindiği gibi Saffet Kaya aday adaylık için son gün saat 23.00'da başvurmuştu. Buna rağmen Saffet Kaya'nın adının basına verilen, 'AK Parti'nin Türkiye Geneilnde ki Aday Adayları' listesinde olmaması Saffet Kaya'nın adaylığı AK Parti Genel Merkezince kabul edilmediği şeklinde yorumlandı.

**SOYLU DEDİ, BAŞBAKAN ELEDİ..

Saffet Kaya'nın neden elendiğini tespit eden gazetemiz önemli bilgilere ulaştı.

Alınan bilgilere göre AK Parti’den milletvekilliği aday adaylığı için başvuran 6 bine yakın isimden 4’te 3’ü, bir haftadır süren mülakatlarda elendiği, bu elenenlerin başında gelen Saffet Kaya'nın bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından üzeri çizildiği, buna neden ise Davutoğlu'nun, AK Parti Ardahan İl Başkanı Av. Yusuf Demirci'nin de bulunduğu toplantı da eski Doğruyol Partili olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'ya  'Bu Saffet Kaya kimdir?' diye sorması, Soylun'nun Kaya hakkında çok ağır bir laf edip, aday edilmemesi gereken isimlerin başında gelen biri olduğunu belirtmesi üzerine Başbkanın Saffet Kaya ismini sildiği bilgisine ulaşıldı.

**12 Aday Adayın 5'nin üzeri de çizildi..

Öte yandan Saffet Kaya ile birlikte 5 kişinin daha üzeri çizildiği geriye kalan 6 aday adayın adının 23 Mart'ta toplanacak olan bir üst kurula gönderildiği alınan bilgiler arasında oldu.

Mevcut Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, AK Parti eski İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar, Hoçvanlı İşadamı Orhan Gökdemir, Çıldırlı İşadamı Hamza Bektemur, Kaymakam Salih Altun, Avukat Fatih Rüştü Yılmaz'ın bir üst komiyona çıktığı öğrenilirken, Saffet Kaya ve diğer geriye kalan 5 aday adayın elendiği öğrenildi.

Öte yandan bir üst kurula çıkan aday adayın ikisinin de 23 Martta yapılacak olan mülakatta eleneceği ve 4 aday adayın ismi üzerinde Ardahan AK parti Aday Adayının belirleneceği alınan diğer bilgiler arasında oldu.

AK Parti'de Saffet Kaya Yok..
Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerin de yeniden milletvekili olmak için AK Parti'ye başvurduğunu açıklayan Saffet Kaya'nın AK Parti Genel Merkezince basına verilen 'AK Partinin Aday Adayları' listesinde adı olmadığı ortaya çıktı..

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...
Kaynak: kuzeyanadolugazetesi

Editör: Fakir Yılmaz

Bu haber 11372 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI