Reklam
Bugun...


POLİS, ARDAHAN'DA BİR GAZETECİNİN FOTOĞRAFLARINI SİLDİRDİ.. YOL ORTASINA ŞEHİTLİK...,
Gazeteci Fakir Yılmaz'dan Haberler..

POLİS, ARDAHAN'DA BİR GAZETECİNİN FOTOĞRAFLARINI SİLDİRDİ.. YOL ORTASINA ŞEHİTLİK...,

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Cumartesi Günü Saat: 17.45'de de TEMPO TV'de Programa Başlıyor..

Her Cumartesi günü saat:17.15'te ekranlarınızda..

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
POLİS, ARDAHAN'DA BİR GAZETECİNİN FOTOĞRAFLARINI SİLDİRDİ!.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün toplumsal olaylarda emniyet personelinin ses ve görüntülerinin alınmasının engellenmesine ilişkin genelgesinin ardından Ardahan’da bir gazetecinin çektiği fotoğraflar polis tarafından sildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, personelin ses ve görüntüsünün kayda alınmasının engellenmesine ilişkin genelgesine ilişkin tartışma sürüyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün, bir televizyon kanalında, genelge ile ilgili olarak; “Ama diyorsanız ki herkes polisin karşısına geçsin, polis bir işlemi yaparken veya tapucu bir işlemi yaparken veya bir memur bir işlemi yaparken, hatta siz yolda yürürken. Hanımefendi siz yolda yürürken birisi gelip sizi telefonla taciz ederse. Buradaki arkadaşlarımız aynı yorumu yaparlar mı acaba? Peki siz bundan mutlu mu olursunuz? Memnun mu olursunuz? Bu doğru bir şey değil. Beni bağışlayın ama bu normal bir insan davranışlı değil. Anlaşılıyor ki dünyada cep telefonları olmadan adalet tecelli etmemiş bu zamana kadar. Yani hiçbir zaman tecelli etmemiş” değerlendirmesini yaptı. Soylu, genelgenin anayasaya aykırı olmadığını söyledi.

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Başkanı Mehmet Ali Dim, sosyal medya hesabında, Soylu’nun canlı yayına telefonla bağlandığı görüntüyü paylaşarak, bir gazetecinin yaşadıklarını aktardı. Dim, şunları söyledi:

“Sayın Bakanım Süleyman Soylu, bugün Ardahan Kazım Karabekir Caddesi’nde uygulama noktasında fotoğraf çeken gazeteci Özkan Karakaya’ya polis müdahale etti ve fotoğraflarını sildirdi. Polis, ‘Yeni genelge var, resim çekemezsin resim çekmek yasaktır’ dedi. Bilginize.”

Adapazarı'nın turistik ilçesi olan Karasu’ya gidenler bir anda karşılarına çıkan yol ortasında ki şehitliği görünce şok oluyorlar.
İki emekli öğretmenin ve bazı derneklerin katkısı ile, başta güneydoğuda şehit olan iki yakınını olmak üzere, Dumlupınar şehitleri anısına Adapazarı Karasu'ya giden yol üzerinde bulunan eski belde Darıçayır köyü yolu ortasında yaptırılan sembolik şehitlik abidesinin yanında iki adet sembolik şehitlerin adını taşıyan mezarlıklar bulunuyor.
Adapazarı Karasu ilçesi yolu üzerinde bulunan ve Darıçayır ile birçok köye giden yolun ortasına yapılan “şehitler Anıtı” adı verilen, yol ortasında bulunan alana da Şehit Veysel Saygılı Bulvarı adı verilmiş.

 Konu hakkında bir açıklama yapan Darıçayırlı çiftçi Mustafa Keşçi köylüsü olan iki emekli öğretmenin ve bazı derneklerin katkısı ile yapılan bu şehitliğin ülke için canını verenlerin adının yaşatılması amacını taşıdığını belirtti.
Üç yıl önce yaptırılan sembolik şehitliğin açılışına zamanın Valisinin, ilçe kaymakam ve belediye başkanlarının katıldığı da öğrenildi.
Bir şiirin anlattıkları..

Evet her insan gemi misali onca hafif, çalkantılı, zaman, zamanda tsunamiye dönüşen dalgalar arasında bilinmeze yol alırken, zaman, zaman da Titanik misali buzlara, kayalıklara ya da kanalı kapatıp, tüm dünyanın gidişatını olumsuz etkileyen korona virüsü ile karşılaşır...

Ve bir umut diyerek Karadeniz'de, Akdeniz, Ege'de yer altı kaynakları arıyoruz deyip taaa Libyalara kadar uzanıp, durduk yerde uluslararası sorun ve sıkıntılara neden olan gemiler gibi yeniden yanaştığı limanlarda da karşılaşır yeni sorun ve sıkıntılarla, hatta çek git diye tepkilerle karşılaşır, sevinçle yeni attığını düşündüğü çapanın elinde kaldığını anlayıp, kala kaldığı yerde göğüste bulunan çatlağın verdiği ağrıyı hissederken.
İşte duyguların insanı şairleştirip, şiirler yazdırdığı bir anda o büyük bir umutla yanaşıp, ama beklenmedik bir anda gelen fırtına ile yıkıldığı limana attığı çıpayı çekmeye çalışan kolların koptuğunu, şiirleri yazan parmakların ağrıdığını ve “haydi diren, kalk, yürü, git yeni bilinmeyen bir limana” demek isteyip, gidemeyen ayakların adım atamaz halde kala kaldığı bir andır basitçe, “yaşandı bitti” denen o anlar...
Ve o dağları delip, tüm gücü ile homurdayıp, içindekileri ateşe çevirip hem kendisini hem de limanı, çevresini yakıp, yıkıp, geçtiği andır lav adını alan limanın dirençsizliği, zavallılığı oraya çıkar sarı ışıkların açtığı yoldan kendisine çektiği gemiyi param parça edip, kenara attığını düşünüp, kendisini kandırır, kanattığı yaraların nasıl kapanacağını bilmeden...
Evetle başlayıp, hayırla biten anların insanı şairleştirip, şiirler yazdırdığını bir kez daha anlarken, en güzeli olanın limanın ve gemiyi ona çeken fenerin değil, severek çıktığın bu yolda kendi bildiğinden vazgeçmemek ve tüm tsusinamilere, hatta köpek balıklarına karşın yazmaya, yaşamaya ve şairleşmeye devam demeli insan attığı çıpanın o kadar basit olmadığını ve kopmayacağını hissettirmektir asıl yaşam ve şiirler...


İşte, “benden de bir şiir” diyerek bugünü sakin, yarını fırtınalarla karşılamak adına mücadeleye devam duygularlada son bir yıldır koronanın bagane edilip getirilen tüm yasaklara karşın o yasakları, saçma duyguların esiri olup, “olmaz, buraya kadarmış,” denenleri, yani ufukta da ola, serapta görsen o limanı, adayı ya da volkanlar gibi yanan içini soğutacak suya ulaşmak için umut, sevgi, saygı ve arzu deyip yeniden çıktığın yolda adım atmaya devam etmeli insan...
Hem de yelkenleri yırtılmış, kürekleri kırılmış olsa da, devam diyerek aşağıdaki şiirin yazdırdığı bu yazı gibi yazmaya, yaşamaya, yaşanılması gerekenleri görmeye kalbin bulunduğu göğsü gererek vazgeçmedim demektir, 'limanı terk etmeyen insanın kendi kıyısında acı çekmeye mecburdur' densede yaşamın diğer bir adıda limandır... 

Limandan Ayrılmak...

 

Hiç görmediği Zonguldak'ın
hep o ısıtan kara kömürle
anarken umudun diğer adı olan
mavi denizin yanı başında
bulunan limana ışık veren
ve güneş sarılığı ile
geniye
-Yorgunsun yaklaş şu limana
derken aslında zaten birçok
yara almış, yüreği, kalbi
çatlamış durumda olan
gemiyi karaya oturtup, parçalamak
ve köpek balıklarına yem yapmak
olduğunu nereden bilecekti ki
kendisini usta Kaptan sanan
ve limandan ayrılmak zorunda
bırakılan yara, bere içinde
olan limanı çok seven GEMİ..

 

ki...

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

arşiv haberler 01/09/2019 tarihli haberler/yorum

Fakülte Değil, Turistik Tesisi Olacak!
Ardahan Belediyesinin Ardahan şehir merkezi ortasında geçen Kura nehri için geliştirilen “Kura Nehri Yaşam Projesi” ilk çalışma başlattığı Kura Nehrinin yanı başında bulunan tarihi Askeri Kışla turistik tesis olacak. Konu Hakkında bir açıklama yapan Ardahan Valisi Mustafa Masatlı İl Özel İdareye devrine karar verilen Askeri kışlanın yakından halka açılacağını belirtti. Ardahan Üniversitesine ait Güzel Sanatlar Fakültesi olacağı söylenen Azize Kışlasının turistik bir alan olacağı belirtildi.
Aziziye kışlası içerisindeki tarihi yapıların onarıularak turizime kazandırlacağını ve Ardahan Müzesinin  buraya yapılacağını belirten Ardahan Valisi Mustafa Masatlı  Ardahan Kalesi, Kura Nehri ve Aziziye kışlası alanının gerek turizm potansiyeli gerekse sosyal yaşam alanı olarak şehrin en stratejik noktası olması için şu an Başkanlığını yürttüğü SERKA ile birlikte çalışma başlatacaklarını belirtti.
Ardahan Kalesi, Kura Nehri ve Aziziye kışlası alanının gerek turizm potansiyeli gerekse sosyal yaşam alanı olarak değerlendirleceğini belirten Vali Masatlı Baltık mimari varlıklarının bulunduğu bu alan da yapılacak olan çalışmalar ile il merkezinde ilde yaşayanlara sunulan sosyal alan ve aktivite sayısını arttımak olduğunu belirtti.
Aziziye kışlası alanında kura nehrinde ıslah ve nehir kenarında yürüyüş ve bisiklet yolları, bank ve kamelyalar, iskele, kayıkhane, restoran ve diğer işletme alanları gibi alanların oluşturulmasına çalışacaklarını belirten Ardahan Valisi Mustafa MasatlıAziziye kışlası içerisinde bulunan yapıların restorasyon ve rekonstrüksiyon yapılacağını söyledi.
Vali Masatlı, Aziziye kışlası alanının çevresi ve içerisinde peyzaj düzenleme çalışmalarının yapılması için şimdilik 50.000 TL.'lik bir proje hazırlığı içinde olduklarınıda sözlerine ekledi.
HOÇ/FED Siyasete Atıldı!
HOÇ/FED Siyasete Atıldı!
Mavzer şimdi de vekil olmak istiyor..
Hoç/Fed Başkanı HDP'den Milletvekili Aday Adayı Oldu

**Eski Haber.. 10/08/2019 TARİHİ HABER

Ardahan Merkeze bağlı 21 köyün bulunduğu alanın adı olan Hoçvan bölgesinde bulunan köyleri İstanbul'da ki derneklerini bir çatı altında toplama iddiasıyla kurulan Hoçvan Federasyonun Başkanı Yakup Mavzer HDP'den Milletvekili Aday Adayı oldu.

İstanbul 1. Bölgede HDP'den Milletvekili Aday Adayı olduğu öğrenilen Hoç/Fed'in Başkanı Yakup Mavzer'in yanı sıra Göleli İsmet Koç'un da aynı bölgede HDP'den Milletvekili aday adayı olduğu alınan bilgiler arasında oldu.

**İSTİFA EDECEK Mİ?

Daha önce BDP İstanbul Esenyurt Belediyesinde Belediye Meclis Üyelği de yapan Yakup Mavzer'in siyasete atılması ardından Merkezi Esenyurt'ta bulunan Hoç/Fed'in başkanlığında istifa edip, etmeyeceği merakla bekleniyor.

Birlikte nice bayramlara..
 
Onca sorunun bir an olsun unutulduğu güzel anların birini daha yaşadığımız şu günlerde öncelikle sevgili okurlarımın, biz sizlerle buluşturan Gazete Damga, 23 Şubat Kuzey Anadolu, Son Vilayet ve diğer yerel ve ulusal gazetelerimizin ve internet haber sitelerimizin çalışanlarının ve tüm ülkemin, Müslüman aleminin Kurban Bayramını kutlar, birlikte nice güzel gün ve bayramlara derim..
Kurdistan levhasının asıldığı Irak'tan sonra Suriye'de oluşturulmak istenen ama tereddütlerinde birlikte tartışıldığı güvenlik bölgesi, ülkemin dışlandığı Akdeniz'de ki yer altı zenginliklerinin gün yüzüne çıkarılması yarışı, 'leblebi, çekirdek değil' denen, ekonomiyi sıkan dolarlara mal olan bombalarla, kurşunlarla önlemeye çalıştığı iç çatışmaların devam ettiği, günlük et almamızı zorlaştıran ekonominin iyiden iyiye daraldığı bir süreçte kutladığımız bu bayramın, tüm insanlığın bayramının olmasını umut ederim.
Bayramlarda yaşanan güzelliklerin her güne yansıması için verilen mücadelenin barış ve kardeşliğin yeşerdiği ve bu yönde sonuç vermesi dileğiyle hep birlikte kutladığımız kurban bayramının küskünlükleri de son vermesini umut ederim.
Ve kimsenin kimseyi aşmadan, insanları, dostları, akrabaları görmezden gelip, 'ben tek başıma yaparım, ben olmazsam olmaz' demeden ve en önemlisi her şeyin bir yedeği yani çaresinin olduğunu unutmamasını dileyip, 'Bensiz bir şey olmaz' diyenlere bir mesaj olacağına inanarak, bayram mesajlı yazımızı güncel ve özel yazılarımıza bırakarak, birlikte nice bayramlara diyerek yeninden herkesin bayramını en içten güzel duygularımla ve kalben kutluyorum.
 
**Bensiz bir şey olamaz..
 
Çoğumuzun kilitlendiği, 'Bayramdan sonra' dediği gündeme gelince;
24 Ağustos'ta Ardahanlı bir çok holding, şirket sahibi ve yöneticisi ile bir araya gelip, ARDAFED İş Adamları Konseyi Kurulunu yeniden masaya yatırmaya hazırlandığımız şu günlerde başta kadınlar olmak üzere 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' çabası içinde olanların çaba ve çalışmalarını Lobiye sanan bazılarının tüm engellemelerine karşın yolumuza devam ettiğimiz şu günlerde birilerinin de 'Bensiz bir şey olmaz' moduna girip, ARDAFED'in önünü nasıl keserim hesap ve planları içinde olduğunu da görmüyor değilim.
Rahmetli babamın hiç unutmadığım sözlerinden olan ve 'Ben olmazsam olmaz' diyenlere kapak olan 'Sen olmasan yedeğin var' sözünü bir kez daha gerçek olduğunu son çalışmalarımız da görürken bu kapağı hak edenlerin de bu dünyada her şeyin bir yedeğinin olduğunu unutmamalarını hatırlatırım.
Ve bu gerçeği ortaya koyan Ardahanlı Kadınların kısa süre içinde organize olup, 'Bizde varız' demelerinin ardından başında olduğum ARDAFED'in Başkan Yardımcısı Hüseyin Kaya'nın başkanlığında bir araya gelen Ardahanlılar bayramlaşıp, bundan sonraki hedeflerini ortaya koymaları bir şeyi daha gösterdi..
O da Ardahanlıların 'Güçlü Bir Lobi' ihtiyacının kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, aydınıyla, siyasetçisi ve okumuşuyla biriktelikten geçtiğidir ve 'Bensiz bir şey olmaz' diyenler karşın 'Bizle bir şeyler olur' diyenlerin haykırışıdır.
Evet, son yıllarda ortaya koyduğu performansıyla derneklerden sorumlu İçişleri Bakanlığı Müfettişlerince İstanbul Metropolünde en aktif 20 federasyon arasında olan Ardahan Dernekler Federasyonu, federasyona ve Ardahan'a beklenen katkıyı sunmadan onun gölgesinde kendilerine özel çıkar ve rantlar sağlayan tiplere karşın gönüllü bir kaç değil bin, iki bin ve Ardahan kamuoyunun desteği ile yoluna devam ederken 'Bensiz bir şey olamaz' diyenler inat çalışmalarını sürdürüyor, sürdürecek.
Hele hele her şeyin bir yedeğinin olduğu şu dünyada ben, sen, biz, o bir şeyler yapmadığımız gibi yapılanlara engel olup, ARDAFED adıyla kapılar açıp, açtırıp poz versekte ve bir şey yapmasakta birileri bu işi, 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' ni er geç ortaya koyup, 'Sen olmasan da biz varız' diyecek, diyor da..Kaynak: Fakir Yılmaz Gazeteci

Editör: Gazeteci Fakir Yılmaz

Bu haber 5948 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI