Bugun...


GAZETECİ GEBZE'DE GAZETECİLERLEYDİ..
Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ve Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz bir zamanlar gazetecilik mesleğini aktif şekilde yaptığı Gebze'deydi. Meslektaşları, Gazeteci Yüksel Ercan, Gazeteci Cengiz Akgün İle bir araya gelen Gazeteci Fakir Yılmaz Kocaeli'nin ilk 3. Günlük Gazetesi Siyah Beyaz Gazetesi öncesi muhabirlik ve başyazarlık yaptığı Gebze'de kurulan Gebze Gazeteciler Cemiyetini kuran meslektaşlarının ve bölge gazeteleri hakkında bilgi aldı.

GAZETECİ GEBZE'DE GAZETECİLERLEYDİ..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Meslektaşlarının samimi bir ortamda karşıladıkları Yılmaz'ın yorumları ve bizzat ziyaretiyle de olsa yeniden Gebze'de olmasına sevindiklerini belirtikleri görüşme Kocaeli'nin önemli ilçelerinden olan ve İl olma özlemini sürdüren Gebze'nin sesini tüm dünyaya anında duyuran www.kocaelibakis.com adlı intenet haber sitesinin bürosunda gerçekleşti..

Gebze'nin de Kars'ın gölgesinde kendisini kurtarmaya çalışan Ardahan gibi Kocaeli'nin gölgesinden kurtulup, Ardahan gibi vilayet olmak istediği dönemlerde gazetecilik yaptığı Gebze'nin gönlünde ki yerinin hep sıcaklığını koruduğunu belirten Gazeteci Fakir Yılmaz buradaki meslektaşlarının büyük bölümünü tanıdığını ve takip ettiğini belirttiği açıklamasında, önümüzdeki günlerde ziyaret edeceği Gebze Gazeteciler Cemiyetinin kurulmasının Gebze'nin kendi başına yani vilayet olmak istemesinin diğer bir göstergesi ve özlemi olduğunu düşündüğünü belirtirken, meslektaşları Yüksel Ercan ve Cengiz Akgün'de bölgede ki meslektaşlarının birlikte hareket edişlerinin önemine dikkat çektiler.

GAZETECİLER HABER AJANSI..

Sarıyer Posta adlı yerel gazete ve internet haber sitesini incelerken dikkatimi çeken bir yazıda aralarında siyasi görüşümüz uyumlu olmasa da gazetesinde bir yıl boyunca baş yazarlık yaptığım Gebze Gazetesinin Sahibi abim İsmail Kahraman ile Doğu Anadolu Bölgesinde birlikte ulusal gazetelerde onca haberi manşet ve sürmanşete çektiğimiz Macit Gürbüz abimin de bulunduğu ve uzun zamandır güzel çalışmalara imza atan ve kısa adı TİMEF olan  Tüm İletişim ve Medya Federasyonunun sanalda düzenlediği çalıştayında bir araya gelen gazetecilere sunduğum önerimin haklılığını bir kez daha anladım

Çünkü, Sarıyer Posta'da yazan meslektaşım Levent Pehlivanoğlu'nun '
Yerel gazeteler ve sorunları' başlıklı yazısında yakındığı konu ve benim gibi gazetecilerinde sıkça yazılarına taşıdığı gazetecilerin ana sorununun okur diye hizmet ettiklerimizin biz gazetecilere, 'satılık basın' derken kendilerinin değil, günlük bir gazete satın almak, abone olup, bir reklam vermeyi akıllarına getirmediklerini en iyi bilen gazetecilerdenim.
Evet, meslektaşım Pehlivanoğlu'nun 'Gazeteci arkadaşlar genelde halkın sorunlarını, yazıp çizdikleri için kendi sorunlarına çok fazla eğilemezler. Halkımızda gazetecileri hiç sorunu olmayan, para içinde yüzen bir kesim olarak görür.' diye başlayan yazısında 'gazetecilerin sorunlarını kim yazacak?' anlamına gelen satırlarına bakınca buradaki eksikliğin gazetecilerin kendilerinde olduğunu anlamayan biz gazeteciler olduğunu da bir kez daha hatırlıyor ve kendimize yani gazetecilere üzülüyordum.
'Oysa gerçek hiç de öyle değildir. Gazete bayisinde görüp de merak etmek için bile birçoğunuzun bakmadığı yerel gazeteler, bayiye gelinceye kadar bin türlü zorluk yaşar. Sahibinden muhabirine, köşe yazarından, dizgicisine kadar sizin sorunlarınızı, dertlerinizi anlatmak için uğraş verirler. Çoğu, para olmadığı için zamanında parasını alamaz. Çoğu matbaa parasını ödeyemez. Bazen öğlen yemekleri zeytin ekmekle geçer. Bütün bu sıkıntılara rağmen ellerinden geldiği kadar iyi bir gazete çıkartmaya çalışırlar.' diye devam eden meslektaşımın bu satırlarında dikkat çektiği ise yeri geldiğinde kamuoyu yani halk, diğer adıyla okuru için canını ortaya koyan gazeteciyi anlamayan, derdine ortak olmayanların halk olduğunu ima eder ve onlara sitem eder gibiydi, aşağıdaki satırları ile devam ettiği yazısında..
'Siz değerli halkımız ise kulaklarınızı ve gözlerinizi bu sıkıntılara kapatıp ağzınızı her açtığınızda gazetecileri eleştirirsiniz. Mahallenizde, sokağınızda, okulunuzda yaşadığınız her haberi yazıp çizmelerini istersiniz. Hem yerel gazetelerin güçlü olması için katkı koymazsınız hem de bazen satılık basın dersiniz.'
Evet, Sarıyer Posta başta olmak üzere tüm yerel gazetelerin nasıl hazırlanıp, çıktığını anlamayan büyük halkımızın sadece yerele değil, ulusal basın ve dizilerini izlerken araya giren reklamlara kızdığı medyayı da sahiplenmediğini anlatmaya çalışan meslektaşımın 'Satılık basın yok mudur? Elbette kalemini para ve çıkar için satanlar vardır. Ama bu mesleği aşkla, şevkle yapan birçok arkadaşımız vardır.' satırlarının da bir o kadar anlamlı ve anlaşılması gereken sitemler olduğunu bana değil, sevgili şu an bu yazıyı okuma zahmetinde bulunan sana yani okura, halka, büyük milletimize hatırlatır gibiydi..
'Ulusal basın okuma alışkınlığımız bir türlü yerelleşememiş. İşte sorun budur. Oysa mahallendeki, sokağındaki sorunları her zaman haberleştiren, bu konuda daha duyarlı olan yerel basındır.' diyen sevgili meslektaşımın burada bir soru daha sorması gerekirdi.
Oda halktan, siyasilerden önce biz ulusal ya da yerel diye ayırmaması gereken bu meslektaşın ana dinamoları olan gazetecilerin birbirlerinin yazılarını ne kadar okuduğu ve birbirlerine ne kadar destek olduğunu sorup, gazetecinin gazeteciye attığı köstekleri de sıralamalıydı diye düşünenlerdenim.
'Kentlerde yerel basını genellikle siyasiler takip ediyor. Belediyeler toplu alım yaparak bayramlarda reklam vererek destek olmaya çalışıyorlar. Bütün bu çabalar yerel basını güçlü kılamaz. Taşıma su ile değirmen döndürmeye benziyor bu durum. Aynı zamanda yerel basının özgürlüğüne, muhalefet yapmasına da engeldir bu uygulama. Bunun örnekleri çoktur, bilenler bilir.' diye yazısına devam eden meslektaşımın bu satırlarına bakınca da o siyasilerin, belediyelerin destek değil, aslında gazetecileri, gazeteleri esir almak için bu taktikle post içinde ki dostlar olduğunu da bildiğini düşünüyorum.
Çünkü gazetecilikte asıl diğer bir sorunun 50 kuruşluk katkının aslında tembelliğe, al/yapıştırla haberciliğe alıştırdığı da diğer önemli bir konu..
Ve; 'Yerel gazetelerin güçlenmesi için yerel yönetimlere daha başka görevler düşmektedir. Belediyelere ruhsat için başvuran her işletmeye bir veya iki yerel gazeteye abone olma şartı getirilebilir. Çay bahçeleri, kahvehaneler, lokantalar hepsi bir veya iki yerel gazeteye abone olabilir. Ekonomik olarak güçlenen yerel basın yaşamak için birilerine yaslanmak zorunda kalmayacak ve özgürleşecektir. Özgürleşen basında daha güzel gazete çıkartmaya başlayacaktır. Birbiriyle kalite için rekabet edecektir.

Birbirimizi anlamaya çalışarak bu konuda fikir üretmeye ne dersiniz? Gelin her şeyi bir kenara bırakıp Sarıyer yerelinde bu konuyu tartışalım çok orijinal fikirler ortaya çıkacaktır. Gazeteler artık arkasındaki güçlerin varlığıyla değil, kalitesiyle ve birbiriyle yarışmalıdır.' diyen meslektaşımın bu önerisini desteklerken benim de ona ve diğer tüm yerel bir teklifim, bir teklifim, önerim olacak..

Gelin daha özgür bir basın için kendi ajansımızı kurup, BİP'in daha çok biplemesi için önce Corona, sonra Covit-19 ardından pandemi ama aslında sadece bir gripal olay olan saçmalık gibi merkezden bir emir ile bir anda öcü ilan edilen whatsap ve diğer sanal ortamlarda bir birimizin haberlerini, yorumlarını, yazılarını bir birimizin gazetelerinde de yayınlayalım.
Yani Sarıyer'in haberini Ardahan, Tekirdağ'ın haberini, yorumunu Antalya, Diyarbakır, Kayseri, Hatay, , Konya, Sinop, Çanakkale, İzmir, Rize'deki siyasi de, belediye de, okur da görsün, okusun ve Ankara üzerinde gerçek anlamda bir baskı ve o çok dillendirilen ama hayata geçirilemeyen 4. Kuvvet olsun, basını oluşturan biz gazetecilerin kendilerine ait Gazeteciler Haber Ajansı..

 

https://www.parcabox.com

ALO PARÇA: 0 532 485 62 56 Firmamız, oto tamir servisinden elde ettiği deneyimlerle 2006 yılındaEsenyurtFatih Oto Sanayii’nde ilk şubesini açarak yedek parça sektörüne giriş yapmıştır. İhtiyaç duyulanRenault, Citroen, Peugeot, Fiat, Opel, Bmw, Audi, Volkswagen, Volvo, Mercedesmarka otomotiv yedek parça ürünlerini kısa zamanda müşterilerine sunarak, sektördeki yerini hızla almıştır. 256 Bit ödeme altyapısı ve %100 güvenli ve doğru parça sloganıyla müşteri odaklı hizmet veren firmalarımız, hizmetteki faydanın  her iki tarafın yararına olması gerektiğini prensip edinmiştir. Müşterisinin memnuniyetini ve yedek parça çeşitliliğini daha üst seviyeye çıkarmak için 2. Şubesini de 2016 tarihinde  açmıştır. 

Kurulduğu günden bu yana yenilikçiliğe, teknolojiye ve inovasyona önemli ölçüde yatırım yapan İlke Otomotiv, sürdürülebilir ve çevreci bir anlayışla işletmelerinde otomasyon sistemini kurarak koşulsuz müşteri memnuniyeti prensibiyle e-ticaretle de müşterisine yedek parça hizmeti sunmaya başlamıştır. Binek ve hafif ticari araç gruplarındaki oto yedek parça satış hizmetini Müşterisine en uygun fiyat ve kaliteli hizmetle sunmayı ilke edinmiştir. 

İlke otomotiv, ‘Müşteri şikâyete değil teşekküre gelmelidir!’ Sloganıyla sürdürülebilir ve sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket ederek geleceğe kendini yenileyerek giren bir işletmedir. 

Vizyonumuz: Perakende oto yedek parça sektöründe teknolojik değişimlere ayak uydurarak müşteri değeri ve tatminini sağlamaktır.

Misyonumuz: İhtiyaç duyulan yedek parçayı sürekli çeşitlendirerek müşteriye en kısa zamanda en uygun fiyatta ve en iyi hizmetle sunmaktır. 

ÜNLÜ CAĞCI ARDAHANLI GEBZE'NİN
ORTASINDA KAHVE DİYARI AÇTI!
arşiv haber 26/10/2020 TARİHLİ HABER/yorum
Birçok Ardahanlının da hayatlarını idame ettiği Kocaeli'nin Gebze ilçesinin merkezinde açtığı yeni iş yeri ve diğer işleri ile birlikte yaklaşık 70 kişiye iş istihdamı sağlayan Ardahanlı İş adamı Göksel Karakurt Gebze ilçesinin en aktif yerlerinden olan alanda açtığı KAHVE DİYARI isimli işyerini hizmete soktu.

Ardahan'ın Göle İlçesinden yıllar önce İstanbul'un Suadiye ilçesine taşınan Karakurt ailesinin bir ferdi olarak kendi çabasıyla kurduğu birçok işte başarılara imza atan İş adamı Göksel Karakurt yeni işyerinde görüştüğü gazeteci Fakir Yılmaz'a iş hayatı konusunda açıklamalarda bulundu.

**SEZER ANAYASA KİTABINI ECEVİT'E DEĞİL, ESNAFA ATTI!..

Yeni açtığı iş yerinde Gazeteci Fakir Yılmaz'a açıklamalarda bulunan Ardahan/Göleli Göksel Karakurt başta kendi köyünün derneğine olmak üzere yöre insanlarına destekleriyle de tanınmakta.
Piyasaların daraldığı bir zamanda yeni iş yeri açmanın ve insanlara iş imkânı sağlamanın mutluluklarını yaşadıklarını belirten Karakurt 'bugün sancıları devam eden ekonomik krizin başlıca nedenleri arasında Anayasa Kitapçığının atıldığı gün olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtirken siyasilerin her davranış ve adımının iş insanlarını olumlu yada olumsuz yönde etkilediğinin unutulmaması gerektiğini, bununda en bariz örneği tekstil işi ile bir çok insana iş sağladıkları o dönemlerde zamanın başbakanı, rahmetli Ecevit'e atılan Anayasa kitapçığı olayıdır' dedi.

**HİÇ KİMSE KİMSEYE KILIF BİÇMESİN..

Bu ülkede yaşayan insanların büyük çoğunluğu ülkelerinin güzel geleceği için mücadele ederken çok küçük bir zümrenin insanların önünü kesmek için kılıf biçmeye kalktığını bununda toplumsal kamplaşmalara neden olması, ülke çalışanlarının önüne engel olarak çıktığına dikkat çeken İşadamı Göksel Karakurt 'Gebze ve diğer 81 kentte yaşayan tüm insanların çabasının güzel, ekonomisi güçlü bir ülkede kardeşçe yaşamak olduğunu herkes bilmeli' diyerek,kendi amacının da iş bulan, evine ekmek götüren ve birlikte çalışan insanlarla mutlu olmaktır.' dedi.
Gebze'de açtıkları KAHVE DİYARI adlı yeni iş yerinin yanı sıra Şekerpınar'da ki Köşk Meşhur Erzurum Cağ Kebabı, Eski Hisar'da Balık restoran ve Kaptan köşkü gibi işler yapan İş adamı Göksel Karakurt müşterilerine en güzel hizmeti vermek için tüm ekip olarak 24 saat hizmette olan iş yerlerinde güler yüzlü çalışanlarına da teşekkür etmeyi unutmadı.

ABD HEÇ GEÇ KALMADI!..

Tahmin ve anketlerin kaybedeceğini, ben ise hala kazanacağını beklediğim Trump'un başında bulunduğu ABD'nin Çin ve Rusya karşısında yeni bir dış politika projesi uyguladığını ve bunu yaparken de çok da öneminin kalmadığını düşündüğü NATO dışında hareket edip, Somali ve Güney Kıbrıs'ın da aralarında olduğu birçok ülke ile özel ordular, ilişkiler kurduğu gözlemlenirken aynı ABD'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok Nato üyesi ülkeyi de gri yani güvenilmeyecek ülkeler kategorisine aldığı yönünde iddiaları tartıştığımız şu günlerde Gaziantep, Şırnak'tan sonra Malatya'da sanal açılışlar yapan Başkan televizyonlarda konuşuyordu.

Her an olacağı belirtilen erken seçim öncesi Doğu ve Güneydoğu oylarına yöneldiği ve aralarında Kürtlere yönelik yeni  derneklerin kurulması emri dahil küskünleri toparlamaya çalıştığı belirtilen bu nedenle doğuya yöneldiği belirtilen Başkan Malatya'da konuşurken ABD’ye: 'Yaptırımın neyse geç kalma yap' deyip, ardından ne geleceği düşünülmeden alkışlanan konuşmasını dinlediğim tv kanalının alt bandında geçen döviz kurlarının hızla yükselişe geçtiğini de görüyordum.


Çünkü, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin yaptırım açıklamalarına diplomatik ya da bürokratik değil Kasımpaşalı edasıyla sert tepki göstererek, "Sen kiminle dans ettiğinin farkında mısın. Yaptırımın neyse geç kalma yap” ifadelerini kullanıyordu.
Ve Amerika'yla ilişkilere değinen aynı Erdoğan, “Bazı Amerikalılar çıkıyor, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arıyarak"biz sizin yanınızda kimin olduğunu biliyoruz, Erdoğan var Türkiye var. Biz Türkiye'ye de yeri gelirse yaptırım uygulamasını biliriz. Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin. Yaptırımın neyse geç kalma yap” ifadelerini kullanırken Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun sürpriz kararının ardından haftanın ilk saatlerinde yönünü yeniden yukarı çeviren dolar/TL, yeni haftaya da rekor seviyeden başlıyor ve 8 lirayı geçiyordu.
Bu yazının yazıldığı saat 9.55 itibarıyla 8,02 seviyesinden işlem gören kur, tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunuyordu.  Dolardaki yükselişe paralel olarak Euro'da da benzer bir durum yaşanıyor,  Euro, 9,50 ile rekor seviyeden işlem görüyordu.
Kısacası son üç aydır seçim telaşında olan Amerika'da kısa bir süre sonra yani bizim seçimleri de tetikleyecek gibi görünen ABD seçimlerinin hemen akabinde gelecek yeni haberlerle zaten zorda olan ekonomi dolar ve euroyu tutamayacak gibi görünüyor.
Ve Ecevit-Yılmaz-Bahçeli döneminde yaşanan, rahmetli Sabancı'nın %40 yoksullaştık sözlerini yeniden 2021 Bütçe Kanununun tartışılacağı meclis ve piyasalarda bu hafta daha çok hatırlayacağız gibi...

.
MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

.

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 

KONSEY RİZE DE..
GÖLE'NİN BAŞKANI KAYIP!
arşiv haber 29/07/2015 tarihli haber
SÜREÇ BİR ÇAM’A MI KURBAN EDİLDİ?
Ardahan ve İlçelerinden En Son Haberler Bu Sitede Günü Birlik En Güncel Haliyle Okunabilinir.. Bizi takip etmeye devam edin..

Ardahan Kent Konseyi Rize'de..

Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan ve yönetim kurulu üyeleri Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap'ı makamında ziyaret etti.

Başkan Kasap, Ardahan Kent Konseyi'ni Ağırladı
 

Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı ziyarette iki şehir arasında oluşan diyalogun arttırılması konuşuldu.

Şehirlerarası kültürel diyalogun ve bilgi paylaşımının arttırılmasında Ardahan Kent Konseyi'nin Rize ziyaretini faydalı bulduğunu belirten Başkan Kasap, "Coğrafi olarak birbirine yakın olan iki şehrin kültürel olarak da diyaloglarının güçlenmesi için bu ziyareti oldukça faydalı buluyorum. Toplumun her kesiminden insanların bulunduğu Kent Konseyleri yönetimle halk arasında bir köprü oluşturmaktadır. Rize'mizin veArdahan'ımızın bilgi paylaşımında bulunması bizleri oldukça memnun etmiştir" dedi.

Rize'ye gerçekleştirmiş oldukları ziyaretin oldukça faydalı geçtiğini aktaran ArdahanKent Konseyi Başkanı Burak Taştan, "Şehrimizin kültürel öğelerini burada tanıştığımız insanlara aktarmak, onlardan öğrendiklerimizi şehrimize taşımak bizler için oldukça faydalıdır. Rize Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap'a bizlere göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Farklı şehirlerdeki kent konseyleri temsilcilerini Rize'de görmekten dolayı mutluluk duyduklarını belirten Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu, "Bizimle birçok açıdan çok yakın konumda bulunan Ardahan şehrimizin Kent Konseyi temsilcilerini Rize'mizde ağılamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Karşılıklı fikir alışverişi içerisinde olarak çalışmalarımızı daha ileriye taşımaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

**BAYRAKÇI KIZINI EVLENDİRİYOR..

Merkezi İstanbul'da bulunan Ardahan Federasyonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başkan Yardımcılarından Yener Bayrakçı kızını evlendiriyor.

Tüm dost ve arkadaşlarını düğünlerine davet eden ARDAFED Başkan Yardımcısı Yener Bayrakçı '31 Temmuz 2015 Günü, İstanbul Bağcılar da Güneş Düğün Salonunda gerçekleecek olan düğün törenine tüm dostlarımı davet ediyorum.'dedi.

Aynı zaman da Ardahan Sulakyurt (Sarzep) Derneği başkanı olan Yener Bayrakçı'nın kızı Hava Gürbüz Ailesinin oğlu Şaban ile dünya evine girecek.

 

 

**Başkan Göle’yi Terk mi Etti?

Geçtiğmiz günlerde yaşaşan olaylar ardından ortada kayıp olan AK Partili Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu’nun nerede olduğu bilinmezken, başkanlık makamı günlerdir vekil başkan ile idare ediliyor.
Başkanlarının nerede olduğunu merak etmeye başlayan Göleliler, ‘alt yapı çalışmalarımız var’ diyerek önce Göle Kaşar Festialini yapmayan ardından ortada kayıp olan Başkanlarının Göle’de mi yoksa başka yedemi diye merak ettikleri görülmektedir.

**Vali Göledeydi..

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, belediye başkanının olmadığı ortalıkta görünmediği Göle ilçesine giderek merkez ve köylerde çeşitli ziyaret ve denetlemelerde bulundu.

Göle Kaymakamı Zafer Oktay ile birlikte Tahtakıran, Dedekılıç, Dereyolu ve Çakırüzüm köylerine giden Vali Deniz, köylerde devam eden ve tamamlanan köy içi parke taşı çalışmalarını denetledi.

Gittiği köylerde vatandaşlarla sohbet ederek, sorun ve taleplerini dinleyen Vali Deniz, çocuklara hediye dağıttı.

Vali Deniz, köylerde ki denetlemelerinin ardından ilçe merkezine giderek, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ile birlikte esnafları ziyaret etti. Esnaflarla hayırlı işler dileyen Vali Deniz, bir çay ocağında oturarak, vatandaşlarla birlikte çay içti.

İlçe Kaymakamlığını da ziyaret eden Vali Deniz, daha sonra ilçeden ayrıldı.

**İŞID’e Desteğin Belgesi..

7 Haziran seçimleri ardından tek başına iktidarı elinden kaçıran ama hala bir türlü kurulamayan koalisyon dolaysıyla hükümeti elinde tutan AK Parti iktidarının ‘Desteklemedik, bakın bugünde vuruyoruz’ dediği IŞİD’e nasıl destek verdiği İçişleri Bakanı imzalı bu belge açıkça ortaya koymakta.

ABD’nin İran ile yeniden görüşüp, anlaşmaya vardığı şu günlerde al acele İncirliği ABD e Koalisyon uçaklarına açtığını bu yetmezmiş gibi bir de ‘kendi uçaklarımızla IŞID’i vuruyoruz’ diyen AK Parti iktidarının emrinde bulunan Hatay Valiliğine yönelik yazdığı yazıda yetkililerin IŞİD elamanlarına tam destek vermelerini emir etttiği bir kez daha ortaya çıktı.
İçişleri Bakanı Muammer Güler İmzalı genelgede IŞID elamanlarına yardımcı olunmasını isteyen AKP’nin bugün ‘IŞİD’ vuruyoruz’ diyerek, 2 yıl 2 gündür devam eden ve bir çatışmanın olmadığı barış sürecini bombalarcasına PKK kamplarına yönlendirmesi düşündürücü olmakta.

**BARIŞ SÜRECİ BİR ÇAM’A MI KURBAN EDİLDİ?

Öte yandan son günlerde yeniden başlayan iç çatışmaların Ardahan’ın Göle İlçesinde bir minibüsün taranması ardından başlaması dikkat çekerken, buna neden olanın bir iki çam ağacının kesilmesi olduğu iddiaları sıcaklığını korumaya devam ediyor.
Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde yaşanan ve bir kişinin ölmesi, iki kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Ardahan’ın Göle ilçesinde ki minibüsün taranması ile sonuçlanan olay ardından olaylar başlamış ve başta Kandil olmak üzere bir çok taraf sürecin bittiğini ilan etmişti.
Buna neden ise AK Partili olan Göle Belediyesine ait cenaze aracının tamir aracı olarak Göle’ye su sağlayan kaynağa gönderilirken dönüşte kesilen çamlarla yüklenmesi ve bölgede geçen PKK’lıların aracı durdurup, çamların nereye götürüldüğünü sorup, üzeri çam dolu araca el koyup, belediye işçilerini yaya olarak Göle’ye göndermesi olayların ateşini fitillemiş bunun üzerine AK Partili Göle belediye başkanının ‘PKK su şebekesini tamire giden araca PKK el koydu’ şeklinde ki açıklaması ve güvenlik güçlerin bölgeye operasyon düzenlemesi bugün devam eden olayların başlanmasına neden olduğu öne sürülmüştü.
Yetkililerin bu yöndeki iddialara hala cevap vermemesi dikkat çekerken, bu iddiayı son olarak Göleli olan ve www.diken.com adlı sitede hala yazılar yazan Levent Gültekin gündeme taşımıştı.

**Siyasiler Düğündeydiler..

7 Haziran Genel Seçimlerini kayıp eden Ardahan’ın iki siyasetçisi düğünlerde ortaya çıktılar.
Üçer dönem Ardahan Milletvekilliğini yapan Saffet Kaya ile Ensar Öğüt hafta sonunun düğünlere katılarak geçirdiler.
Saffet Kaya’nın kızını evlendirdiği geçtiğimiz hafta sonu Ensar Öğüt ise eski danışmanlarından Mutlu Kerimoğlu’nun kirveliğini yaptığı CHP’li Uğur Kaçar’ın oğlunun sünnet düğününe katıldı.

Kızı Duygu Kaya’yı Gökbörü Eşmekaya ile dünya hayatına girdiği Ankara’da ağır misafirlerini karşılayıp, kendileri ile bizzat ilgilenen Ardahan’ın eski milletvekillerinden Saffet Kaya’nın seçimlerde yaşadığı şoku atlatıp, bir hayli neşeli olduğu dikkatlerden kaçmazken, Kaya gibi yeniden milletvekili olamayan CHP’nin eski Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’te Ardahan’da gerekleşen sünnet düğünündeydi.
Mutlu Kerimoğlu’nun kirveliğini yaptığı CHP’li Uğur Kaçarın biricik oğlunun sünnet düğününe katılan Öğüt daha sonra başka düğünlere de katıldı.    
                         

**Ardahan'da hortum evin çatısını uçurdu..

ARDAHAN'da kent merkezinde meydana gelen hortum, bir evin çatısını uçurdu. Camları kırılan evde yaşayanlar, "Ölümden döndük" dedi.
Ardahan'da bugün öğleden sonra bir anda ortaya çıkan hortum, Evsal Karabağ’a (60) ait evin çatısını tamamen uçurdu. Evde yaşayan yaklaşık 10 kişilik aile kendilerini dışarı atarak canlarını kurtardı. Evsal Karabağ, "Ölümden döndük. Bir anda evin çatısı havalandı ve yan tarafa kondu. Allah korudu" diye konuştu.
Atatürk Mahalesinde meydana gelen hortumu dışarda olduğu sırada izleyen Karabağ ailesinin damadı Birol Parlak şunları anlattı:
"Hava aniden bozdu. Arabamla eve gelirken önümde aniden bir hortum meydana geldi. Otomobili zor kurtardım. Hortum bir anda ağaçları yere yatırdı ve evin çatısını havalandırdı. İçerde insanlar vardı. Hemen eve girdim. İçerdekileri dışarıya çıkardık. Olay saniyeler içinde oldu. Elektirik kabloları koptu. Kablolardan ateşler çıktı. Çok korktuk. Maddi durumumuz kötü, devletten yardım bekliyoruz."

**Posof’ta Arşivleri Yenileniyor..

Posof Cumhuriyet Başsavcılığı adliye arşivini yenileme çalışması başlattı.
Adalet Bakanlığı İş Yurtları Kurumu aracılığıyla Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumun da üretilen yeni teknoloji sistemlerinin kurulum işlemleri devam ediyor. Posof Cumhuriyet Savcısı Mehmet Fatih Aldemir, “Cumhuriyetin kurulumundan bu yana kullanılan adliye arşivi, yeni sistemin kurulmasıyla modern bir görünüm kazanacak. Montajı devam eden arşiv sisteminin diğer arşivleme sistemlerine göre yüzde altmış daha fazla kapasiteye sahip olduğunu, dolap kenarlarında ki kauçuk contalar sayesinde arşiv malzemesini tozdan ve nemden koruyacaktır. Etiketleme sistemi ile aranan evrakların kolayca bulunması sağlanacak. Yangından az etkilenmesi başlıca özellikler arasında yer alacak. Kompakt sistemin kurulumu tamamlandığında en az 5000 civarında dosya saklama kapasitesine sahip olacak.” dedi.

**YAPMADI, YIKTI..

Yapılan incelemeler sonucu depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen 45 yıllık Ardahan Belediyesi belediye sarayı’nın yıkımına başlandı.
Ardahan’da şehrin tam ortasındaki Milli Egemenlik parkı içerisinde bulunan ve yaklaşık 8 yıldır kullanılmayan belediye sarayının yıkımına bugünitibariyle başlandı.
Yıkım çalışmasını yerinde inceleyen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy yaptığı açıklamada, Ardahan bir ucubeden daha kurtuldu. Belediyenin eski ve depreme dayanıklı olmayan eski idare binası yıkıldı. İdari binanın yerine araç otoparkının yapımına başlayacağız dedi.
Başkan Köksoy, ’’Ardahan’da ciddi anlamda bir trafik yoğunluğu yaşanıyor. Yaşanan bu yoğunluk aynı zamanda park sorununu da beraberinde getiriyor. Şehir merkezinde yaşanan bu soruna ciddi anlamda çözüm üretmek için Belediye olarak yaptığımız değerlendirmeler ışığında yıkımına başlanan Belediye’ye ait idari binasının bulunduğu alanı otopark haline getirmeyi kararlaştırdık. Bu çalışma ile kentte yaşanan trafik yoğunluğunu da en kısa sürede çözüme kavuşturmak istiyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

**Gazeteci'nin Konuğu Meclis Başkan Vekiliydi..

Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, sunduğu, 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı programın bu haftaki konuğu aynı zaman da Ardahanlı olan İstanbul Sancaktepe Belediye Meclisi Başkan Vekili Turgay Akpınar idi.

İstanbul Sancaktepe Belediyesi Meclis Üyesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi, AK Yapı İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Akpıanr'ı konuk eden Gazeteci Fakir Yılmaz Akpınar ile iş dünyasının yanı sıra ülke genelinde yaşanan son gelişmeleri tartıştılar.

**Büyük İlgi Gördü..

Ardahanlı Ozanlardan Yener Yılmazoğlu'nun oğlu Ufuk Yılmazoğlu'nun Yönetimi Kurulu Başkanlığınıyaptığı Seymen TV'de her cumartesi günleri saat 21.00'da yayınlanan ve bu hafta İstanbul Sancaktepe Belediye Meclisi Başkan Vekili Turgay Akpınar'ın konuk olacağı 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adılı program gerek bölgede, gerek ise ülke genelinde büyük ilgi gördü.
Bu hafta 3. kez yayınlanan ve geçtiğimiz iki programında Kars-Ardahan-Iğdır Sanayiciler ve İşadamları Derneği Başkanı Orhan Gökçe ile Ardahan eski Milletvekillerinden Ensar Öğüt'ün konuk olduğu 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' programı başta Ardahan'da olmak üzere yurtta ve diğer ülkelerde izlendi.
Aynı zaman da www.seymentv.net adlı internet sitesinde yayın yapan Seymen TV uyduda kendi dalında etkili bir ulusal kanal olarak bilinmektedir.

**POSOF'TA İPTAL..

**Göle, Çıldır, Bülbilan ve Ardahan Festivalleri ardından Posof festivalide iptal edildi. 

Ardahan’ın Posof İlçesinde bu hafta sonu düzenlemesi beklenen 9’uncusu düzenlenecek olan Aşıklar ve Türkü Şöleni’nin de iptal edildiği bildirildi.

AK Partili Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Daha önceden planlamış olduğumuz ve 25 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirmek istediğimiz 9. Geleneksel Aşıklar ve Türkü Şöleni, Urfa İli Suruç İlçesinde ki hain saldırıdan dolayı tüm Türkiye’de ki etkinler AK Parti Genel Merkezi tarafından iptal edildiği gibi, ilçemizde ki şölende iptal edilmiştir. Tüm davetlilerimize duyurulur.” 

**BAL FESTİVALİDE İPTAL..

Ardahanda her yıl geleneksel olarak yapılan, Ulusal Kültür ve Bal Festivali iptal edildi.

Ardahan Belediyesi açıklaması şöyle:

Ülkemizin ve halkımızın birlik beraberliğini bozmaya yönelik bir eylem olan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 32 kişi ile yaralanan vatandaşlarımızın kederini yaşarken bu süreçte festival yapmanın uygun olmayacağı düşüncesiyle her sene yapılan ve bu sene de 7-8-9 Ağustos 2015 tarihinde yapılması planlanan 16.Ulusal Kültür ve Bal Festivali iptal edilmiş olup sadece 7 Ağustos 2015 Cuma günü, Rahvan at yarışmasının Doğu Anadolu etabı yapılacaktır.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde hayatını kaybeden 32 vatandaşımıza Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Göle'nin ardından Çıldır'da yapılması düşünülen festivallerinin iptali Ardahan kamuoyunda olumlu olarak karşılanırken, Ardahan Valisinin bu hafta sonu yapılması düşünülen Bülbilan Yayla Festialini de iptal etmesi istenmektedir.  Gergin bir ortamda 3 bin rakımlı bir alanda yapılacak olan bir etknlikte çıkması muhtemel bir olayın önüne geçilemeyeceğinden çekinen Ardahanlılar gerek ülke genelin de gerek ise bölgede yaşanan üzücü olaylara bir yenisinin daha eklenmemesi için yetkililerin daha duyarlı olması gerektiğine dikkat çekmekteler. Öte yandan Bülbilan'da izinsiz alkol satışının tüm uyarılara rağmen devam ettiği ve bu nedenle sık sık olayla yaşandığı alınan diğer bilgiler arasında olmakta.       **Bülbilan'da İptal..     Göle Kaşar Festivali'nin iptalı ardından Çıldır Göl Festivali ve Ardahan Bal Festivali ardından 3 Metre yükseklikte bulunan Bülbilan Yayla Festivalininden sonra Posof Aşıklarve Türkü Şçölenin de iptali ile bu yapılması üşünülen yaz şenlikleri ikisinin dışında yapılamadı.       **Suruç Katliamı İstanbul'da da Kınandı..   Öte yandan 31 kişinin ölmesi ile sonuçlanan onlarca kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşanan olay Ardahan'da olduğu gibi Ardahanlıları yoğun bir şekilde yaşadığı Esenyurt'ta da kınandı. Ardahanlı Gençlerin de katıldığı eylemde Surcun Hesabı Sorulacak sloganları atıldı.      

**Damal ve Hoçvan'dan Sonra Gorevengliler de Yaptı..    
Ardahan'da her yıl yapılan yaz etkinliklerinin son günlerde meydana gelen olaylar dolaysıyla ard arda iptal edildiği şu günlerde gerçekleşen yayla şenlikleri de oldu.

Damal'da yapılan 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesin de' adlı festival ardından, geçtiğimiz haftasonu yapılan Hoçan Yayla Şenliği sonrası bu hafta da Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Köprülü (Goreeng) Beldesi İstanbul Derneği tarafından organize edilen 'Canibeg Yayla Şenliği' yapılan bir dizi etkinlikle gerçekleşti.

Köprülü Derneği tarafından düzenlenen, 7.Geleneksel Canibeg Yayla Şöleni bölgede ki yaylalarda bulunanların katılımı ile adeta bir şölene dönüştü.

Köprülü Beldesi (Koreveng) 7.Geleneksel Canibeg Yayla Şöleni'ne gurbetçilerin katılımı ile nüfus iki katına çıktı.Şölene Köprülü'ye komşu köylerdende yoğun katılım oldu.Canibeg Yayla Şöleni'ne Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay,HDP Ardahan Milletvekili Taşkın Aktaş, Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu, Göle Kaymakamı aynı zamanda Köprülü Belediye başkanlığını vekaleten yürüten Zafer Oktay, İstanbul Göle Dernek Başkanı Ertekin Baysan,İlçe Jandarma Komutanı, Esenyurt Belediye meclis üyeleri katıldılar.Köprülü Derneği yönetimi misafirlerine Çağ kebap ikram etti.

**Yaşar Geler’den Yaz Etkinliklerinin İptal Edilmesine Tepki ..

Şanlıurfa Suruç'taki patlama nedeniyle 7-8 Ağustos tarihinde Ardahan ve 1 Ağustos tarihinde yapılacak olan Çıldır Gölü festivali iptal edilince Arda-Fed Genel Başkanı Yaşar Geler bu kararın il ve ilçe esanafına olumsuz etki yapacağını dile getirerek  önce ulusal yas ilan edilseydi şeklinde bir tepki verdi

İŞTE O AÇIKLAMA

Bilindiği üzere yakın zamanımızda ülkemizde siyasi gelişmeler olumsuz bir hal almış durumda. Önce Diyarbakır'la başlayan olumsuz kargaşa dönemi çeşitli illerle devam etmiş, Ardahan , Adıyaman'la sürmüş ve Suruç katliamıyla zirve yapmıştır.
Hala da çeşitli illerimizde terör belası azgın bir şekilde yol almaktadır. Buna bağlı olarak özellikle yaz aylarında ülkemizin çeşitli illerinde düzenlenmekte olan Festivaller, Ardahan ve ilçelerinde Uluslararası düzeyde kutlanmaktayken bu terör gerekçesiyle iptal edilmiştir. İptal kararları haklı gerekçelere dayandırılabilir. Ancak, zaten geri kalmış ve gelişmekte olan bir il ve ilçelere ekonomik katkısı düşünüldüğünde vahim bir tablo ortaya çıkmaktadır.
Bölgemiz halkının beklentisi, devletimizin alamadığı önlemlerle terör olayları engellenemediğinden bu tür etkinlik iptal kararlarıyla boşa çıkmıştır. 
Şayet devletimiz olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı düşünüyorsa, ülke çapında Ulusal yas ilan etmelidir. Bir Arap Şeyhine gösterilen saygı katliama uğrayan gencecik bedenlere de uygulanmalıdır.
Bu duruma tüm basınımızın daha duyarlı davranarak bir kampanya başlatması gerekmektedir diye düşünüyor, saygılar sunuyorum.

Yaşar GELER Arda-Fed Genel Başkanı

**Kars-Ardahan Bölge Barosu'ndan Suruç açıklaması..

Kars-Ardahan Bölge Baro Başkanı İbrahim Baştimar, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen katliamı kınadı.
Baro Başkanı İbrahim Baştimar, Baro olarak Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde meydana gelen ve ülkenin pek çok yerinden bir araya gelen gençlerimizin ölümüne ve yaralanmasına neden olan terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınadıklarını söyledi.
Baştimar, saldırıda yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi.
Hiçbir gerekçe sivilleri hedef almayı meşru hale getiremez. Bu nedenle terörün her türlüsünü kınıyoruz diyan Baştimar; “Etnik, mezhepsel, bölgesel, dinsel kimliklerin ön plana çıkarılması, nefret söylemine ve ötekileştirmeye yol açarak kin ve düşmanlık tohumlarının ekilmesine neden olmaktadır. Bölgeyi terörize etmek isteyenler bu politikaların sonuçlarından yararlanmakta ve sonuçta masum halk bunun bedelini canı ile ödemektedir” dedi.
Ortadoğu ve özellikle Suriye’nin içinde bulunduğu anarşi ve terör için yeterli önlem alınmaması durumunda ülkemiz için de büyük bir tehlike olacağını ifade eden İbrahim Baştimar “Bu saldırılar, maalesef ülkemizin huzur ve barışına yönelik tehdidin boyutunun oldukça büyük olduğunu göstermektedir. Bu saldırıların birlik ve beraberliğimize zarar vermesine izin verilmemeli; sağduyu ile hareket edilerek toplumun sükuneti sağlanmalıdır. Bunun için devletin bütün birimlerinin üstlerine düşen görevleri yerine getirerek olayın fail veya faillerini en kısa zamanda ortaya çıkarması gerekmektedir. Zira bu tür olayların faili meçhul kalması başka büyük olayların daha kolay yapılmasına zemin hazırlamaktadır. Henüz 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır’da meydana gelen olayın tazeliği ortada iken böyle bir olayın meydana gelmiş olması gerekli tedbirlerin alınmadığı ve özellikle istihbarat yönünden zafiyet yaşandığını akıllara getirmektedir” diye konuştu.


“TEPKİLERİMİZ ORTAK OLMALIDIR!”

Tapkilerin ortak olması gerektiğine dikkat çeken Kars-Ardahan Bölge Baro Başkanı İbrahim Baştimar, daha sonra özetle şunları söyledi:
“Salt Rojava’daki toplumun mücadelesini kırmak için IŞİD isimli çete tarafından yapıldığı anlaşılan saldırıya karşı birlik, beraberlik ve sağduyu içinde ortak bir tepki gösterilmelidir. Devlet ise tüm birimleri ile olayın faillerini ve kimlerle bağlantılı olduklarını en hızlı şekilde ortaya çıkarmalı; bu tür olaylara karşı istihbarat ve güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Rojava ile ilgili politikalar yeniden gözden geçirilmeli; kafa kesen, kadınları köleleştirerek pazarlarda satan, insanları diri diri yakan IŞİD ile komşu olmak yerine kendi topraklarında kimliksiz, vatansız, insan olmaktan kaynaklı haklarını kullanmaktan yoksun ve Türkiye’ye hiçbir zararları olmayan, olmayacak, üstelik sınırın bu tarafındakilerle akrabalık bağları olan Suriye Kürtleri tercih edilmelidir. Bin yıldır bir arada yaşayan Anadolu halkları, bu saldırıya karşı da sağduyu ve kardeşlik içinde karşı duracak ve ortak vatanlarını emperyalist güçlerin oyunlarına alet etmeyecektir.”

**AKP’lileri CHP’lilere Şikayet Etti..

 

Ardahan Belediye Başkanının destekleri ile Kura Nehrinın yanı başında bulunan yeni camiyi yapan Kinzodamallı İşadamı Bayram Bozkurt AK Parti Milletvekili Prof.Dr. Orhan Atalay’ın da içinde bulunduğu AKP’lileri topa tuttu.
CHP Gençlik KOlları Başkanı ile CHP’li gazeteci Barış Bilgin’e açıklamalarda bulunan Buzkurt’un açıklamaları şöyle;

**Bozkurt; “Başarısızlığın baş aktörleri, Milletvekili, İl ve İlçe teşkilatlarıdır”

Ardahanlı iş adamı, AK Parti üyesi Bayram Bozkurt, 7 Haziran genel seçimleri ve AK Parti Ardahan il örgütü hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
AK Parti’nin Ardahan’da oy kaybetmesinin sorumlusu olarak milletvekili Orhan Atalay ile il ve ilçe teşkilatlarını hedef gösteren Bayram Bozkurt, yeniden seçim yapılması halinde AK Parti’nin hem Ardahan’da, hem de ülke genelinde büyük bir başarı elde edeceğini ifade etti. 
Bozkurt açıklamasında şunları konuştu; “7 Haziran seçimlerinde Ak Parti’nin Ardahan’da oy kaybetmesinin ve ikinci parti olmasının tek sorumlusu milletvekili Orhan Atalay ve il, ilçe teşkilatlarıdır. Bu yenilginin sorumluları en kısa zamanda görevi bırakmalıdırlar. Çok yakında erken seçim olacağını tahmin etmekteyiz. Böylesi bir durum karşısında Ardahan’da Ak Parti’nin yeniden başarılı olması için sorumluların görevi bırakmaları zorunluluk haline gelmiştir. Yapılacak olan erken seçime yeni yüzler ile girilmelidir. Yeni bir aday ile seçime girilirse Ak Parti Ardahan’da yeniden güçlenecek ve kaybettiği oyları geri alacaktır. Ülkemiz için büyük önem taşıyan çözüm sürecinin devam etmesi anlamında da Ak Parti Türkiye için gereklidir. Çünkü çözüm süreci ancak Ak Parti iktidarı ile sürdürülebilir. Seçimlerin yenilenmesi taktirde Ak Parti ülke genelinde de 400 milletvekili çıkaracaktır. Böylesi bir seçimde Ardahan’ın adayı, Ardahan’ı tanıyan ve Ardahan’da yaşayan birisi olması gerekmektedir. Milletvekiline ve il, ilçe teşkilatlarına Ardahan’da büyük bir tepki söz konusudur ve il başkanı başkanlık görevini yürütememektedir. Bu sorunların ortadan kaldırılması aciliyet doğurmuştur.”  

**Göle’den Haberler..

**Göle’ye Yeni Mobesalar

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve bir kişinin ölümü, iki kişinin yaralandığı olay ardından güenlik önlemlerini arttıran yetkililer uzun süredir var olan ama bozuk olup, çalışmayan mobesalar al acele yenilendi.
İçişleri Bakanlığı tarafından kentlerin güvenliğini sağlamak maksadıyla başlatılan proje çerçevesinde, Göle'de yaşayan vatandaşların da daha güvenli, huzurlu bir ortam içinde yaşaması amacıyla Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (MOBESE) Göle ilçe merkezine kuruldu.
 
Göle'de Asayiş ve Güvenlik yönünden meydana gelebilecek suç ve suçlularla etkin bir şekilde mücadele etmek, suçu önlemek, trafik düzeninin sağlanması, meydana gelen olaylarda failleri yakalamak, suç delili ve olay yerinin tespitini yapmak ve suç delillerinin Adli ve İdari mercilere objektif olarak intikalini sağlamak üzere, gece görüş ve plaka okuma özelliği olan, yüksek çözünürlüklü 9 adet kameradan oluşan sistem ilçenin yoğun bölgelerini, tüm çıkışlarını, Hapan mevkini ve kavşak noktalarını kapsayacak şekilde kurulmaya başlanılmış ve faaliyete geçti. Devam eden çalışmaları Göle İlçe Kaymakamı Zafer OKTAY ile İlçe Emniyet Müdürü Fatih ULUKAYA ve Jandarma Komutanı Yzb. Serdar KENGER beraber inceleyerek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

**GÖLE'DE OTELCİLİK SEKTÖRÜ.....

İlçemiz Turizm açısından önemli bir potansiyele sahip,Yerli ve Yabancı Turistlerinde ilgisini çeken İlçelerden bir tanesidir..gezilmeye ve görülmeye değer tarihi eserleri de bünyesinde barındırmaktadır..
İlçemize gelen Yerli ve Yabancı Turislerin konaklama konusunda büyük
sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını hepimizin malumudur.bu konudaki sıkıntılar da ciddi anlamda dikkate alınarak, Göle'de son yıllarda Otelcilik konusunda kayıda değer ciddi, kalıcı ve akılcı yatırımların yapıldığını,Müşteri memnuniyetide ön planda tutulmak süretiyle lüxs otellerin hizmete sokulmak süretiyle bir nebzede olsa, bu açığın bu sorunun kapatıldığını ve kaliteli hizmetlerin sunulduğunu görmekteyiz..
Bu Otellerimiz...
Büyük Merdinik Otel : Göle-Ardahan yolu üzeri 1 km.-Göle
Telefon : 0478-411-26-21
Damla Otel : Oltu cad.Uncular sok.No.18-Göle 
Telefon : 0478-411-33-83
Metin Otel : Kubilaybey mah.Merk.Cami karşısı No.11-Göle
Telefon : 0478-411-31-89/31-91

**TÜRKEŞEN'İN TARİHÇESİ....
Türkeşen,bügünki ismi ile,Yiğit Konağı Tarihte, Göktürk İmparatorluğu'na bağlı Kimek Boylar Federasyonu'nun bir üyesi olan Cabak Boyu'nun 
torunları tarafından kurulmuş bir Köydür. 
Köyün eski adı Türkeşen ise, Batı Göktürk'lerin bir kolu olan Türgeş Devleti'nden gelmektedir..
Türgeş Devleti'nin yıkılmasından sonra,Boylar arasında birlik sağlanamadığından Bölgeden göçler başlamıştır,Cabak Boyu bugünkü
Gürcistan'ın Kuzey Batısı'na doğru ilerlemiş ve bu alana yerleşmiştir.
Bölge,önce Büyük İran İmparatorluğu hakimiyetine girmiş,İmparatorluğun zayıflamasından sonra,Azerbaycan Hanlıklar dönemi başlamıştır.
Bölgenin hakimiyetini kazanmak için İran ve Rusya arasında devam eden mücadele de Rusya lehine sonuçlanmış.1813 yılında Gülistan,1828 yılında Türkmençay antlaşmaları'nın imzalanmasının ardından Rusya Bölgede yaşayan Türk nüfusu üzerinde baskısını artırmıştır.Türkleri göçe zorlayan politikalar 1870'li yıllarda iyice sertleşmiştir,1800'lerin sonlarına doğru Cabak boyu Bölgeden Hüseyin Bey liderliğinde Ardahan'a göçmüştür,ve Ardahan Göle İlçesi'ne bağlı Yeni Demirkapı köyü'nü kurmuştur.
Hüseyin Bey'in kardeşi Emrastan Bey ise, beraberindeki grupla Ardahan'a bağlı Alagöz köyü'nü kurmuştur,Bölgeden göçler 
1900'lü yılların başlarına kadar aralıklarla devam etmiştir.Cabak Boyu'na 
dahil diğer Grup ise,Gürcistan'ın Borçalı şehirinin Gamarlı-Şahmarlı-Su
Galası ve Urmesen Köyleri'nden gelerek önce Alagöz köyü'ndeki 
Akrabalarının yanına yerleşmişlerdir.15-20 yıl kadar Alagöz'de kaldıktan
sonra,Nüfuslarının artması nedeniyle,1920 yıllarında Göle Y.Konağı
(Türkeşen) Köyü'ne yerleşmeye başlamışlardır,Köyün kurulmasının
ardından Köye,Kars-Arpaçay İnzor-Uzun Zaim ve Çamurlu Köylerinden
de göçler başlamıştır../
23.07.2015
Yılmaz Karatay SADIKOĞLU

ÖMER OĞUZHAN.. 24 YAŞINDA EVLİ BİR ÇOCUK BABASI
GÖLE-ÇAKIRÜZÜM (MIZARAT) KÖYÜ VE ESKİ TOKİ'LERE GİDEN ANA YOL ÜZERİNDE HİÇ BİR KORUMA TEDBİRİ-KORKULUK DAHİ BULUNMAYAN BETON KÖPRÜDEN GECE DÜŞEREK,GENÇ YAŞTA HAYATINI KAYBETMİŞTİR..KENDİSİNE ALLAHTAN RAHMET, KEDERLİ
AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI VE SABIR DİLİYORUZ...

SEVGİLİ DOSTLAR...
GAZETECE MURAT ABDULLAHOĞLU'NUN HABERİNE GÖRE,GÖLE
BELEDİYE BAŞKANI AKIN İSMAİLOĞLU İLE YAPILAN GÖRÜŞME SONUCUNDA, BU YIL 20.NCİSİ YAPILACAK OLAN GÖLE KÜLTÜR VE KAŞAR FESTİVALİ'NİN TARİHİNİN BELLİ OLMADIĞI, ERTELENMESİNİN SÖZ KONUSU OLABİLECEĞİ BELİRTİLMEKTEDİR..

DURSUNOĞLU AİLESİNİN ACI GÜNÜ ..
TACETTİN MURTAZAOĞLU nun kaynatası ASKER DURSUNOĞLU 
vefat etti kendisine allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum İRTİBAT ENİŞTESİ TACETTİN MURTAZAOĞLU 0545.376.96.05.

**ASI VE MAVİ KİTABININ İMZA GÜNÜ ....................
göle belediyesi kültür merkezinde göle li yazar 
OLCAY KASIMOĞLUNUN asi ve mavi kitabının imza günü yapılmakta sevenleri tarafından yalnız bırakılmayan KASIOĞLU katılımın ilginin olduğu imza günü devam etmekte yer göle belediyesi kültür merkezi oltu caddesi 62 göle

MİLLETİN VEKİLİ OLMAK ...................
göle de pikniğe giderken taranan münübüste hayatını kayıp eden 
SABRİ MORKOÇ un vefatından dolayı koyunlu köyüne taziyeye giden ORHAN ATALAY kendine yakın kişilerle bu yaşanan olayla ilgili aralarında ki konuşmaların bir kısmını siz okurlara aktarıyorum ORHAN ATALAY 
bölgemizde yaşan olaylar beni oldukça üzdüğünü bilesiniz ben kürt çocuğunun askerin ölmesini istemiyorum geçmişte yapılan yanlışlardan dolayı kardeşi kardeşe düşman ettiler 
arac konusundan kaynaklı gelişmelerin akabinde SABRİ MORKOÇ un vefatı hiç beklemediğim istemediğim bir gelişme bundan kaynaklı bölgemizde operasyon yapılmasını ilgili çalışmalar olmasına seyirci kalamazdım 
göle de bölgede en ufak bir olayın ilçeyi bölgeyi 20 yıl geriye götürecekti ben kanın akmasını istemiyorum göle nin bölgenin ölüsü de benim dirisi de 
ben buranın çocuğuyum bölgenin milletvekiliyim hangi ideolojiden hangi düşünceden hangi mezhepten olursa olsun insanlarımız ölmesin 
AHMET GÜLER ile ilgili kardeşi MEHMET GÜLER bana AHMET GÜLERİN senem oğlu köyündeki aile mezarlığına getireceğini söyledi ben de kendisine yardımcı olacağımı söyledim daha sonra MEHMET GÜLER benden bir talebi olmadı senem oğlu köyünde yıkılan mezarlıkla ilgili hiç bir bilgi edindirilmedim yıkım sonrası haberim oldu iktidar partinin milletvekili olduğumdan dolayı bilgim olduğunu söyleyerek beni suçlayanlar oldu oysa bilgim yoktu ben ister miyim ilçemde ilimde tatsızlıklar olsun ben bölgede ülkede tek bir sorun sıkıntı yaşanmasını istemiyorum diyerek sözlerine devam ediyor bana Ardahan da göle nin milletvekili diyorlar evet göleliyim ama Ardahan ın milletvekiliyim bununla ilgili bir sürü asılsın söylemlerde bulunarak karalamada bulunanlar oldu kim olursa olsun ben ardalanın milletvekiliyim yapmam gereken çalışmalar devam edecektir çalmadığım bakan kapısı kalmadı ve bundan sonra da kalmayacak

Katkı: Kurbani Demir
Yılmaz Karatay Sadıkoğlu

**REKTÖR PROF. DR. KORKMAZ’DAN “ULUSLARARASI ALTAY TOPLULUKLARI SEMPOYUMUNDA” ÖNEMLİ UYARI..

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ramazan Korkmaz, “Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu’da Altay ve Kafkasya Bölgesi’ndeki diller ve kültürlerin günümüzdeki durumuyla ilgili önemli tespitlerde bulundu.
“Tehlike Altındaki Diller ve Kültürler Kaybolursa…”
20 - 22 Temmuz 2015 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen sempozyuma teşrif eden KÜNİB Başkanı Rektörümüz Prof. Dr. Korkmaz, “kaybolma tehlikesi altındaki” dillerin konuşulduğu bölgeler arasında Altay ve Kafkasya coğrafyasının da yer aldığını dile getirdi. ABD’li dil bilimcilerin dünyadaki 7 bin dil, lehçe ve şivenin yüzde 80’ine yakın bölümünün yüz yıl sonra kaybolacağına dair ciddi öngörüleri olduğunu hatırlatan KÜNİB Başkanı Rektörümüz Prof. Dr. Korkmaz, “100 sene sonra dünyanın renklerinin yüzde 80’i kaybolacak. Paranız kaybolsa bulabilirsiniz. Apartmanlarınız yıkılsa yeniden yapabilirsiniz. Ama diller ve kültür kaybolduktan sonra onları yeniden bulmak veya inşa etmek mümkün değildir.” sözleriyle, insanlığın geleceğini yakından ilgilendiren önemli duruma dikkat çekti. Ayrıca Rektörümüz Prof. Dr. Korkmaz, diğer milletlerin Türkiye’den daha çok "Altayistlik" faaliyetlerde bulunduğunu ve kaynak ayırdığını vurguladı.
Dünyanın Dört Bir Yanından Yüzlerce Bilim İnsanı Katıldı
Altay topluluklarının din, dil, tarih ve inanç ritüellerinin ele alındığı “Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu” daha önce 2011’de İstanbul, 2013’te ise Seul’de düzenlenmişti. Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen toplantıya bu yıl JaponyaKazakistanKırgızistanÖzbekistan,AzerbaycanRusya Federasyonu, AlmanyaMacaristanBulgaristan ve ABD’nin de bulunduğu pek çok ülkeden 150’ye yakın akademisyen katıldı. Panel-oturumlar şeklinde gerçekleştirilen sempozyum çerçevesinde bilimsel değerlendirmeler yapıldı.

Ardahan Üniversitesinde Kayıt Tarihi Açıklandı

Ardahan Üniversitesini  kazanan adaylar istemeleri halinde E-devlet yardımıyla 28 Temmuz 2015 ile 05 Ağustos 2015 tarihleri arasında e-kayıt yapabilecekler.
 

E-kayıt Dökümanına ulaşmak için Tıklayınız…
 

E-kayıt ile kayıt yaptıran öğrenciler gerekli adımları uygulamaları halinde herhangi bir hak kaybı yaşamayacaklardır.

 

E-kayıt yapan öğrencilerimizde diğer öğrencilerimiz gibi Üniversitemiz otomasyon sistemine ön kayıt yapmaları gerekmektedir.

 

Ön kayıt yapan öğrenciler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından otomasyon sisteminde (ubs.ardahan.edu.tr)aktif hale getirilecektir.

 

Üniversiteye gelerek kayıt yaptıran öğrenciler de kayıtlarının yapılmasının ardından aktif hale getirileceklerdir.

 

Daha sonra aktif halde olan öğrenciler sistem üzerinden ders kayıtlarını 24 -28 Ağustos 2015 tarihleri arasında kendileri yapacaklardır.

 

E-Devlet üzerinden kayıt yapan öğrencilerimizin 28 Temmuz 2015 – 5 Ağustos 2015 tarihleri arasında Vakıfbank Şubelerinden öğrenci numaralarını vererek harç ücretlerini yatırdıktan sonra sistemde
aktif hale geleceklerdir. ( Öğrenci Numaranızı Ön Kayıt Yaptıktan Sonra Temin Edebilirsiniz)

 

Öğrenciler sistem üzerinden yaptıkları ders kayıtlarını 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında danışmanlarına onaylatacaklardır.

 

Ardahan Üniversitesi eğitime 14 Eylül 2015 tarihinde başlayacaktır.

 

Ön Kayıt Olmak İçin Tıklayınız. http://ubs.ardahan.edu.tr/ogrenci/ogr0209/default.aspx?lang=tr-TR

 

2015 ÖSYS KONTENJANLARI ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ÜNİVERSİTE KAYIT BELGELERİ

 

a) Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın ya da yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı,

 

b) 6 adet 4.5x6 cm boyutunda fotoğraf

 

Yabancı Uyruklu Öğrenciler (Foreign Students)

 

Kayıt İçin Gerekli Belgeler (Required Documents For The Registration)

 

1-Lise diplomasının aslı ve lise diplomasının Türk liselerinden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren (ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan ya da Türkiye Cumhuriyeti Milli
Eğitim Bakanlığından alınacak) ''Denklik Belgesi'',

 

1-Original high school diploma and ''equivalency certificate''(it will be obtained from Turkish Embassy
or Consulate or Ministry of National Education of Turkish Republic) showing that the diploma is
equivalent to diplomas given by Turkish high schools

 

2-Not durum belgesinin aslı ve ülkelerindeki T.C. Büyükelçiliği ya da Konsolosluğundan onaylı İngilizce ya da Türkçe örneği

 

2-Original transcript and a copy of it in English or Turkish,approved by the Turkish Embassy or Consulate in their countries.

 

3- 6 Adet Fotoğraf

 

3- 6 Passport Photographs

 

4-İkamet Tezkeresi(Emniyet Müdürlüğünden)

 

4-Residence Permit(From Police Station)

 

5-Öğrenim ücretinin ödendiğini belirten banka makbuzu

 

5-Payment Receipt Of Study Fee

 

6-Uluslararası geçerliliği olan Yabancı Dil-Türkçe yeterlilik belgesinin ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği
ya da Konsolosluğundan onaylanmış aslı,

 

6-A copy of Foreign Language-Turkish competency document valid internationally and approvedby the Turkish Embassy or Consulate.

 

7-Pasaportun aslı ve Türkçeye çevrili noterden onaylı fotokopisi,

 

7-Original passport and approved copy of it which is translated into Turkish.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 32369 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI