Bugun...


KALESİ DEVİREDİLECEK OLAN ÇILDIR'DA IŞIKLAR YANINCA BAŞI/BOŞ KÖPEKLER DE GÖRÜNDÜ!..
Bir tülü yolu yapılamayıp, ışıklandırılamayan Şeytan Kalesinin başka bakanlığa devir edileceği öğrenilen Ardahan'ın Gürcistan ve Azerbaycan ile yeniden çatışmaya giren Ermenistan'a sınır ilçesi Çıldır Kent merkezi ana caddesi ışıklandırılıp, Akıllı Elektronik trafik çözümü olan trafik sinyalizasyonlarıyla yeniden düzenlendi.

KALESİ DEVİREDİLECEK OLAN ÇILDIR'DA IŞIKLAR YANINCA BAŞI/BOŞ KÖPEKLER DE GÖRÜNDÜ!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 


Aynı zaman da Gürcistan'a açılan Aktaş Gümrük Kapısına giden yolun üzerinde bulunan Çıldır'ın tek caddesi konumunda ki yol Karayolları 18 nci Bölge müdürlüğü tarafından yeniden düzenlenip, ışıklandırılınca ilçede sorun haline gelen başı boş köpeklerin çokluğu da ortaya çıktı.
Okulların başladığı şu günlere gündüzleri öğrencilerin geceleri büyüklerin korkulu rüyası olan başı boş köpeklerin önüne geçemeyen İlçe Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizioğlu karayollarının yaptığı çalışmayı 'İlk ışıklı kavşağımızı yaptık. İlçemize hayırlı olsun, teşekkürler' mesajı ile Karayolları 18 nci Bölge müdürlüğüne teşekkür ederken karanlıkta ortaya çıkan köpekler konusunda ne düşündüğü öğrenilemedi

ŞEYTAN KÜTLTÜR BAKANLIĞA DEVİR EDİLECEK..

Aynı zamanda Çıldır Belediye Başkanının köyü olan ancak 2 bin nüfusunun altına düşme tehlikesi dolaysıyla Çıldır merkeze bağlanıp, mahalle edilen Yıldırımtepe (Rabat) köyü sınırları içinde bulunan ve yıllaradır kendisine giden yolu genişletilip, ışıklandırılamayan Şeytan Kalsei başka bakanlığa devir edilecek.

Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Şeytan Kalesi'nin bölge turizmi için son derece önemli potansiyele sahip olduğunu, bu önemi daha da artırmak için kalenin Kültür ve Turizm Bakanlığına devri için çalışma başlattıklarını söyledi.
Devrin gerçekleşmesiyle daha çok turist çekmek, kale için başta restorasyon olmak üzere bazı çalışmalar planladıklarını belirten Öner, şunları kaydetti: "Öncelikle Şeytan Kalesi ilimiz için çok önemli bir değer. Kalenin büyük bir bölümü orijinal haliyle günümüze ulaşmış çok önemli bir değer. Şeytan Kalesi ilimizin bu anlamda en önemli kültür ve turizm değerlerinden biridir. Hazine ve Maliye Bakanlığına kayıtlı olan kalenin Kültür ve Turizm Bakanlığına devri için çalışma başlattık. İşlemler tamamlandığında başta restorasyonu olmak üzere kalede birçok çalışma yapmış olacağız. O zaman ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin turizmine önemli bir katkısı olacak. Daha çok istifade etmiş olacağız. Bu anlamda yani tahsisi için girişimlerimiz oldu. Bazı yazışmalar yaptık." dedi.

ÇILDIRLI MECLİS ÜYESİ İSTANBUL'DA VEFAT ETTİ..

Ardahan Çıldırlı olup, birçok Ardahanlı gibi gittiği İstanbul'da hayatını idame eden ve bir dönemde İstanbul/Esenler İlçesi belediye meclis üyeliği yapan Ardahan Çıldırlı Cihangir Kaymakçı geçirdiği rahatsızlık ardından hayata veda etti.
Alınan bilgilere göre CHP Esenler İlçe Başkan Yardımcısı olan Ardahan Çıldırlı Cihangir Kaymakçı'nın İstanbul'da toprağa verildi.

Bizim yazıp geçtiklerimiz ..
 
Çıldır ilçesinin ilk yerel gazetesi olan gazetemizin ısrarla üzerinde durduğu ve yıllar sonrada olsa ama istendiği gibi ithalat/ihracatın yapılamadığı Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı’nın açılmasıyla, kapanmasından farklı olmayan bir haliyle kalması bizi üzse de bizim bu konuda da görevimizi yaptığıma inanıyoruz.
Gazetemizin Aktaş Gümrük Kapısı gibi 4 ilçesi daha 227 köyü bir beldesi bulunan Ardahan'ın ve Gürcistan ile Ermenistan'a sıfır sınır olan Çıldır’ın ana sorunlarını ısrarla gündem de tutma çabasını görmezden gelip, sonradan da hazine bulmuş gibi bizim yazıp, geçtiğimiz haberleri, kendi haberleriymiş gibi haberleştirenlerin de bu çabamızı anlaması Ardahan ve Çıldır için umut verici bir şeydir.
Çünkü gerçekleri ve ‘Aman şu üzülür, bu kırılır’ demeksizin yüreklice dile getiren, gündeme taşıyanların er geç haklı olduklarını onların da anlamaları güzel bir durumdur.
Çünkü ülkenin en ucunda, adeta unutulmuş olan sınır ilçesinde yaşananların er geç anlaşılması ve kerhende olsa desteklenmesi toplumun doğruya bakışının baskısını kabul etmek demektir.
Bu gazetenin yazıp, geçtikleri sonradan anlaşılsa da Çıldır’ın gerçek gündeminin ikili ilişkiler olmadığı, toplumun yararına haberler olduğunu bu gazete ve bu gazetenin ekibi anlatmaya devam edecektir.
arşiv haber 14/12/2019 tarihli haberler/yorum
KAZLARIN YANINDA HİNDİLER DE HAZIR!..
2019 yılının geride bırakılmaya hazırlandığı şu günlerde yeni yıla yönelik hazırlıklarını sürdüren Ardahanlılar il genelin de kesilen tahmini 600.000 Kaz ve Hindilerini piyasaya sürmeye başladılar.

2020 yılına yaklaşıldığı şu günlerde 2019 yılının son günlerini üşüyerek geçiren Ardahanlılar bir taraftan kış hazırlıklarını sürdürürken diğer taraftan da yeni yıla kestikleri kazları ve satışa sundukları hindileri ile hazırlıklarını sürdürüyorlar.

Kilosu 50 ile 65 Türk lirası arasında satılan kazların yanı sıra tanesinin 180 ile 220 arasında satışa sunan Ardahanlılar yeni yılın ilk gününde kaz ve hindi yemekleri ile girmeyi hedefliyorlar.
**Bir yıl geride kalırken..
İki yerel seçimin sığdırıldığı 2019 yılının bitmesine 15 gün kaldı..
Yani ömürden giden uzun ama çoğumuzun nasıl geçtiğini anlamadığı bir yıl daha gelip, geçerken bu da 2019 yılında ülkeye kazandırılan dev proje diyebileceğimiz ne yaptık?
'Ülke adına ne yaptık?' diye sorulduğunda başta 17 yıldır kesintisiz hükümet olan iktidar çok şey yaptığını ama muhalefetin hiç bir şey yapılmamış gibi göstererek ülkenin geriye gittiğini iddia ettiği bir yılı daha geride bıraktığımızı göreceğiz.
'Peki, başta memleketim Ardahan'da olmak üzere ülkenin 81 Vilayetinde de neler yapıldı?' diye soracak, bakacak olursak başta cadde, sokakların yanı sıra köy evlerinin önünün yeni araçlarla dolup, taştığını ama bu araçların akaryakıt sorunu yanında o araçların alınmasına neden olan kredilerin ödenemediği ve bir çoğunun haciz altında 'Satılamaz' belgeli gezdiğini ve taksi, minibüs, kamyonun yanında ekip, biçmeyen traktörlerin olduğunu görürsünüz.
Ve yıllardır kağıt üzerinde açık görülen ama 65 yıl sonra ancak Kafkaslara açılabilen 'Çıldır Aktaş Gümrük Kapısını açtık ya?' diyeceklerin sayısının bir hayli fazla olduğu bir Ardahan’da, 'işsizliği önleyecek, göçü durduracak ne yaptık? acaba..
Koskoca bir Hiç..!  Zira 1992 Yılında 174 Bin kişi ile, 3 Belde ile yeniden Vilayet olan ama bu gün nüfusu 98 bine düşen, 2 beldesi kapanan, bir çok köyü boşalan Ardahan'da olduğu gibi ülkenin bir çok kentinde durun aynı.. Yani, Organize Sanayisinden ve diğer bir çok beklenen yatırımlardan haber alınmadı,  işsizlik hala diz boyu, göçte devam eder..
Daha yeni açılan ama hala oturmayan ve tam aksine gün geçtikçe bir ilk okuldan farkı kalmayan, Ardahan merkezden kopuk Ardahan Üniversitesine gelen öğrencileri eğer yatırım olarak sayacaksak bir şey diyemem.. 
Ama bir gerçek var ki hala o öğrencilerin sorunlarının çözülmediğini başta üniversite yönetimi olmak üzere her Ardahanlı ve yolunacak kaz olarak görülen öğrenciler de iyi biliyor..
Evet ya gerçekten 15 gün sonra bitecek olan 2019 yılında yolları yaptık mı?..
 
**Siz olmasanız da..
Rahmetli babamın tüm Ardahanlılara olduğu gibi bizlere de bıraktığı miraslarından olan ünlü sözlerinin hayat dediğimiz bu yolda karşımıza çıkacağını hesaba katmadığımız yıllar da sık sık kullandığı bir sözü vardı..
Onca ünlü sözleri arasında bulunan ve çalışmayanların dün kulak küpesi etmediği ama bu gün her an karşılarına çıkan o sözlerinden biri de, ‘'Sen olmasan da bu işi biri elbet yapar, yani dünya denen sistemi kuran Allah her şeyin yedeğini yaratmış. Siz olmasanız da biri yapmadığınız işi yapar’' sözüydü..
İşten kaçan bizlere sık sık kızıp, bu sözü diyen babamı rahmetle anarken bu günde aynı durumun hala geçerli olduğunu  görmüyor değilim..
Çünkü şu günlerde sık sık o sözü söylemeye başladığımı fark ederken buna neden olanların benim başına geçtiğim ARDA/FED’in çalışmalarının teklemesini beklediğini görmekteyim.
Yani Fakir bu işi götüremez deyip, kenarda durarak, çalışmalarımı izleyenler sanırlar ki ben bu işi götüremeyeceğim..
Bilmezler ki; bugün benim yaptığım işi dün onlar yapamadıkları için işi yapan yedeğin ben olduğunu..
**KAI, KAISİAD Gölegesinde ki Ardahan Vilayeti..
Ülkenin 75 vilayeti olmasına karşın hala Kars adının gölgesinde kalan Ardahan'ın adını kullanıp, Ardahan'a hiç bir katkısı olmayan Kars-Ardahan-Iğdır Dernek ve Vakıflarının miladını bitirdiğini ama hala birilerinin bunu anlamadıklarını görüyoruz.. Serhat Ardahan Spor’un geçen yıl 3. Lige çıkmasını engelleyenlerin yine Karslı olduğunu unutup, adeta bize inat KAI, KAISİAD gibi Ardahan'ın adını gölgeleyen saçma etkinliklerine katılmayı kendilerine görev (!) sayanlar bilmelidir ki; KAI denen bu tür etkisiz ve de Ardahan'a hayrı olmayanlar Ardahan adı gibi onları da kullanıyor, kullanacak..
Evet burada bir kez daha sesleniyoruz Ardahan kendi başına bir vilayet ve valisi, belediyeleri, ilçeleri, dernekleri, vakıfları olan ülkemin Serhat Şehridir..
Buradan tüm Ardahan'lılara ve onun idarecilerine bir kez daha sesleniyor ve diyoruz ki; Bu içi boş, birilerinin kariyer hesapları yaptığı KAISİAD, KAI’leri dışlayın, gitmeyin, katılmayın, bilmeden destek vermeyin..
**Haydi bakalım gidelim..
‘Ardahan’dan gelmiş, İstanbul’da başkan olmuş’ diyenlerin ve ‘Yazık ettin hocam’ deyip, hocanın üzerinden dönerek sözde eleştiri yapanlar yıllardır İstanbul ve diğer kentlerden cebine beş kuruş koyup, Ardahan'a önce iş adamı sonra da siyasetçi olup vekil seçilenlere ses çıkarmazken benim onlara yaman batan başkanlığımı dert ettikleri bir sırada buradan bir çağrı yapacağım..
Ve diyorum ki; Gelin hep birlikte Ardahan'ın kurtuluş etkinliklerini Ardahan’da yapalım..
Haydi gelin benim geldiğim ve başkan olduğum İstanbul’dan Ardahan'a giderek 23 Şubat etkinliğini Ardahan’da yapalım..
Var mısınız?
Ay ben kısa etekle üşürüm, vay ben gelemem demek yok..
Haydi bakalım gidelim o güzelim memlekete..
Çünkü midenize oturan başkanlığım da alacağım kararlarla şaka etmediğimi görecek ve dernekçiliğin nasıl yapıldığını başta size olmak üzere ayak direten herkese göstermek için Ardahan Dernekler Federasyonu ile Serhat Ardahan Dernekler Federasyonu olarak böyle bir karar aldık, uygulayacağız da..
Haydi bakalım gidelim..
**Bitmeyen inşaatlar..
Yeni bir kışın geldiği ve yaşandığı şu günlerde her yıl söylememize karşın ama her ne hikmetse önlem alınmadığı için aynen devam edilen ısının -15 leri bulan memleketlerde ki inşaatların 1 Kasım’dan itibaren bittiğini ilan eden valiliklere rağmen başta Sağlık Ocağı, Hastane binalarında inşaatlar devam eder.
Vali beyin yazın sıcaklığında kullanılan betonun bile sağlıklı olmadığını ilan ettiği bir Ardahan’da -15’ları bulan bir yerde nasıl olup beton atıldığını bizlere soran ve sormamızı isteyen okurlarımız, ‘Bu soğuklar da nasıl oluyor beton atılıyor?’ demekteler.
Bilmiyorum ama kızımında rahatsızlanıp yattığı Ardahan Devlet Hastenesi’nin koridorların da dolaşırken okurların ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gördüm..
Çünkü damda düşüp, elini, kolunu, belini kıran iktidar partisinin eski İl Başkanı Nusret Koyuncu’nun yattığı odanın karşısında ki duvar başta olmak üzere bir çok duvarının şimdiden çatladığını görüyordum..
Bitmesine kısa bir süre kalan bu yılın kışında yarım yamalak teslim edilen ve alelacele hizmete sokulan hastanenin çatlayan duvarlarının vali beyin bahsettiği beton ve kumdan dolayı olduğunu düşünürken, belki de; İdarecilerin yaptığı gibi bende kendimi kandırmak için bu çatlamaların kolonlardan değil, sıvalardan olduğunu düşündüm..
Öyle olması içinde dua ettim..
1992 Yılında yeniden vilayet olduktan sonra yapılan 30 kamu binasının 29’unun sonradan yapılan denetimlerde çürük ve oturulamaz olduğunun ortaya çıktığı bir Ardahan’da -15’lara kadar düşen soğuklarda ‘Onarıyoruz’ denilerek rezil edilen Ardahan Şehir Kulübünün vitrinlerinin de içinde bulunduğu bir çok yerde bu soğuklarda hala harç yapmanın ne kadar mantıklı olduğunu da merak etmemek elde değil..
Bilmiyorum ama ‘Belediye çalışıyor, bu kent gelişiyor’ diyerek gelişi güzel ve imar planına uyulmadan yapılan onca bina bir anda gözümün önüne geliyor..
Ve vali beyin, ‘Ardahan’da ki beton ve kumda sorun var’ deyip bizlerin aracılığıyla savcılara suç duyurusunda bulunduğunu da hatırlıyorum, ‘Acaba savcılar ne yaptı?’ diyerek.

BAYDAR: ÇEKİLMİYORUM, KAZANACAM.. 

AK PARTİ'NİN HEDEFİ İKİ!

*Arşiv Haber 10/04/2015 Tarihli Haber

Uzun yıllar Ardahan AK Parti İl Genel Meclis Üyeliği, İl Başkanlığı yaptıktan sonra milletvekili adayı olan Veteriner Hekim Yunus Baydar siyasete devam dedi..
Saffet Kaya'nın bu seçimde gerekli dersi alacağına inandığını belirten Baydar 'Saffet Kaya bu memleketin en büyük sorunudu'  dedi.

Saffet Kaya'nın bu seçimde gerekli dersi alacağına inandığını belirten Baydar 'Saffet Kaya bu memleketin en büyük sorunudur'  dedi.
Yıllardır hizmet ettiği partisinden ve 2. sıradan istifa etmeyeceğini açıklayan AK Parti Ardahan Milletvekili Adayı Yunus Baydar yaptığı açıklamada, 'siyasetin küsme sanatı değil, hizmet yolu olduğunu belirterek 2. sıradan çekilecek haberlerinin gerçekleşmesini kimse beklemesin. Çünkü benim öyle bir düşüncem yok. Ve AK Parti bu dönem iki milletvekilliğini Ardahan'da, 400 milletvekilliğini ülke genelinde alarak halka hizmete devam edecek.' dedi.

**SAFFET KAYA 3 BİN OY ALAMAZ..

AK Parti'nin Ardahan'da iki milletvekilliğini kazanacağına inandığını belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Adayı Yunus Baydar, 'başta bu memleketin en önemli olumsuz sorunu olan Saffet Kaya başta olmak üzere CHP e diğer partiler halkta gerekli cevabı alacaklar. Saffet Kaya 3 bin oydan fazla oy alamaz. Onun  kurduğu hayaller çoktan su oldu gitti. Halkımız artık gerçekleri görüyor, hizmetleri alıyor. Kayıp ettiği 15 yılı kendilerinden çalanlara oyları ile geri alacak ve gerekli dersi verecektir.' dedi.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 28966 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI