Reklam
Bugun...


HABERİMİZ ARDINDAN YAKUP SÜT SERBEST BIRAKILDI!
Haber sitemizin bugün yayınlandığı 'Yakup Süt Bırakılmadı' başlıklı haberimiz ardından Süt serbest kaldı. Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün görülen dava ardından tutuklu halinin devamına karar veren mahkemeye Yakup Süt'ün yurt dışı yasağı şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Alınan karar ardından sevilen Süt ailesi ve Ardaha'lılar Silivri Kapalı Cezaevinde serbest bırakılan Ardahan'lı iş adamı Yakup Süt'ü almaya gittikleri öğrenildi. 25/01/2021 tarihli haber Saat: 20.01

HABERİMİZ ARDINDAN YAKUP SÜT SERBEST BIRAKILDI!

DAYANMAK GEREKİYOR..

Başta hemşehrileri olmak üzere hep onun adını kullanarak iş yapan çevrelerin kısa sürede unuttuğu, Yakup Süt'ün son durumundan haber alınamadığı şu günlerde kısa bir süre önce TBMM'den geçen ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yeni Ceza İnfaz Yasası'ndan yararlanan isimlerden olan yani mevcut iktidarın 'bitirdim' dediği ama diğer adıyla hala mafya babaları diye bilinen ve aynı iktidar ve çevrelerce neredeyse 'sayın' denecek derecede saygı gören Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker'lerin dostu ve saygı duyduğu bir kişinin devreye girmesiyle barışmışlar..

Yani sanki Grup, yorum üyeleri tek tek ölmemiş, Coronaya aşı bulunmuş, dolar düşmüş, ekonomi yeniden rayına oturmuş, Güneydoğu sorunu,Irak, Suriye, Libya sorunları çözülmüşcesine ''son dakika'' haberi olarak düşüyor bu memlekette  sanki başka sorun, sıkıntı yokmuş gibi haberlerle uyumaya hevesli toplumu uyutmaya devam eden haber ajanslarına..

Yakup Süt'ün de, benim de memleketim olan Ardahan'dan göç etmiş olan bir ailenin ferdi olan meslektaşım Sözcü Gazetesi yazarı Gazeteci Saygı Öztürk'ün "Çakıcı ve Peker cephesinde sürpriz gelişme" başlıklı yazısında Çakıcı ve Peker'in görüştüğünü yazmasını habere çevirip, 'son dakika' hatta 'müjde' misali haber yapan ajansların asıl derdinin özelliğini kaybetmeye başlayan Covit-19 ile yaklaşık iki aydır uyutulan toplumun gerçek gündemi görmemesi için yaptığı perdeleme yani yeni ve alakasız sanal gündemlerle meşgul etme çabaları olarak gördüğüm bu haberin öncesinde asıl tartışılan ve başta havuz medyası denen tarafça olmak üzere adeta zorla gündeme sokulmak istenen darbe iddiaları da sürüyor..

Bana göre birilerinin zaten uyumaya çok meyilli bu toplumu yeniden uyutmaya ve korkutmaya yönelik olarak hazırladıkları ve ısıtıp, ısıtıp 'son dakika'  olarak sundukları bu tür haberlerin asıl amacının bu ülkede yaşanan gerçeklerin görülmemesi ve birilerinin iktidarlarının, diğerlerinin muhalefetlerinin keyfinin devam etmesi ve bu kanalla yalandan 'Tavşan kaç, Tilki Tut' oyununu oynadıklarının olduğunu görüp, yazsak da, söylesek de, anlatsak da ve uyumaya meyilli toplum anlamasa da dayanmamız, direnmemiz gerek güzel yarınlar için..

Çünkü birilerinin pirince giderken evdeki buğdaydan olan toplumun aç kaldığını anladıkça yeni ve sosyal hayatı unutturan sanal ortamlarla gündemi değiştirme ve mafyalarını bile iş adamı yapma hesapları içinde olduğunu bilmekteyiz. Çakıcı ve Peker'in de içinde olduğu tüm toplumun er ya da geç ve cunta heveslilerinin amaç ettiği gibi değil, demokrasinin yerleştiği, hukukun, adaletin sağlandığı, gerçek barışlı, güneşli, sağlıklı bir ülkede yaşayacaklarını anlatana, inandırana kadar..

SİGARA VE PARA ÇALAN KİŞİ TUTUKLANDI!
Göle koyunlu köyünde köy bakkalında meydana gelen hırsızlık olayı ile ilgili 1 şüpheli tutuklandı. 03.01.2021 tarihinde Göle İlçesi, Koyunlu Köyü’nde ikamet eden A.R.T. isimli şahsa ait bakkal dükkanından kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce 3.000 TL nakit para ve 15 karton sigara çalındı.
JASAT Timlerinin çalışmaları ve Kriminal birimlerince olay yerinden elde edilen deliller üzerinde yapılan kriminal incelemeler neticesinde; olayı gerçekleştiren şüpheli şahsın kimlik bilgileri tespit edilmiş ve 22.01.2021 tarihinde Göle İlçe Jandarma Komutanlığınca yakalanan şüpheli şahıs K.T. sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak Ardahan Kapalı Cezaevine teslim edildi.

Arşiv haber/yorumlar 25/01/2021 tarihli haberler

*Yakup Süt Bırakılmadı..
Ardahanlı İş Adamı Yakup Süt, tutuklu bulunduğu Silivri Ceza Evinde ilk duruşmasında serbest bırakılmadı.
Alınan bilgilere göre yaklaşık 20 kişiyle birlikte tutuklu bulunan Yakup Süt’ün geçtiğimiz günlerde çıkarıldığı mahkemede, avukatlarıyla birlikte kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiği öğrenilirken, mahkeme heyeti görülen davanın eksiklerinin tamamlanması adına mahkemeyi erteleyip, duruşmayı mayıs ayının sonuna bıraktığı öğrenildi.
*Yıldız En TV'de Konuğumuz Çerkez..
Yıldız En Tv’de her hafta perşembe günleri, saat 16.30 da canlı olarak yayınlanan “Gazetecilerle Gündem” adlı programın bu haftaki konuğu İstanbul Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez olacak.
Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma Yılmaz’ın birlikte hazırlayıp sunduğu ve Dijitürk, Dsmart ve uyduda yayın yapan Yıldız En Tv’de yayınlanan “Gazetecilerle Gündem” adlı programın konuğu olacak olan Çerkez ile belediyecilik ve sivil toplum örgütçülüğü tartışılması bekleniyor.
*Dolmuş Tıra Çarptı..
-30’ları bulan dondurucu soğukların, görüş açısını sıfıra düşürdüğü Ardahan’da şehir içi dolmuş ile çevre yolundan gelen yabancı plakalı bir tır çarpıştı.
Dolmuşta bulunan bazı yolcuların yaralanarak hastaneye kaldırıldığı öğrenilen kazada ölen olmazken, araclar kullanılamaz hale geldi.
*Korkmaz’dan Son Durak Sinyali..
Ardahanlı Cumhurbaşkanı Danışmanlarından olan Korkmaz Karaca, sanal ortamda yayınladığı görüntülü ve sesli mesajıyla Ardahanlıların istekleri arasında bulunan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu hattı üzerinden Kars’a kadar gelen doğu ekspresinin son durağının Ardahan olması talebine katıldığını ima ederek, doğu ekspresinin Ardahan sınırları içinde kurulacak bir istasyon ile Ardahan’a ulaşacağı sinyalini veriyor gibiydi.
KARDAN ADAM DA ÜŞÜDÜ!
Ardahan Türküleri' Kitabına Ne Oldu? Ardahan'ın da sınırları içinde bulunduğu ve Sibirya soğuklarının yaşandığı Doğu Anadolu'da soğuklar -30 dereceyi gördü.

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

Musluklardan akan suların donduğu, çatılarda dev buz sakıtları oluştuğu bölgede yağan son karlardan yapılan Kardan adamların da kullanılmayan insan giysileri ile giydirilip, süslenirken bunu görenler bölgede yaşanan olağanüstü soğukları en güzel şekilde anlatan 'Kardan Adam da üşüdü' sözünü edemeden geçemediler.


Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 30 derece ile Erzurum/Tekman ilçesinde görülürken Erzurum'u sırası ile Ardahan'da Göle- 28 derece, Ağrı -25, Kars -20, Muş -19, Iğdır -8, Erzincan ise -6 derece ile takip etti.

**BUDA KARDAN AT VE SEVGİLİLER!

Yağan sor karlarla etkili soğukların sürdüğü bölgede olmayan sosyal etkinlikler ve yaşanan pandemi yasakları dolaysıyla evlerden çıkmayan çocuk ve büyüklerin fırsat bulup, dışarı çıktıkça eğlenmeye çalıştıkları karlardan oluşturdukları Kardan Adamların yanı sıra Kardan At, Kardan Sevgililer gibi güzel çalışmalara imza atıldığı dikkatlerden kaçmıyor. Haber: Özlem Şeyma Yılmaz

'Ardahan Türküleri' Kitabına Ne Oldu?

Eski Belediye Başkanı Faruk Köksoy  ve Eski Vali Ahmet Deniz’in himayesinde yapılan çalışma olan, Turizm Bakanlığı sanatçıları Gökhan Temur ile Selçuk Murat Kızılateş ve Araştırmacı Yazar Orhan Bahçıvan’ın hazırladığı, Gazeteci Fakir Yılmaz’ında fikir babası olduğu “Ardahan Türküleri” kitabı Ardahan Belediyesi internet sitesinde bir anda ortada yok oldu..

Eski Belediye Başkanı ve o zamanın kurumlarının desteğiyle oluşturulan kitap Ardahan Belediyesi web sayfasından silindi. Ardahan’ın değeri olan türkülerinin bulunduğu Ardahan Türküleri kitabı, belediye el değişip, CHP'ye geçince web sitesinden kaldırıldı.

Ardahan’ın değerlerini yansıtan Ardahan Türküleri kitabı belediyenin el değiştirdikten sonra silinmesi akıllar bir önce ki belediye başkanı adından mı yoksa kitabı hazırlayanların adından mı sorusunu getirdi.

BEN SİZİ HİÇ TAKMIYORUM!..
Birlik ve beraberlikten bahsedip bu tür oluşumlar sonucu tesadüfen bir yerlere gelenler, geldikleri makamın ve koltuğun ömür boyu altlarında kalacaklarını sanıp kendilerini girdikleri 'büyük adam' edası içinde boğulurlarken aslında yalnızlaştıklarını da anlamaz, hissetmezler.
Çevrelerinde ki dalkavukların alkışları eşliğinde kendilerini bulunmaz Hint kumaşı sanan, burunları Kaf dağında olanlar ama aslında hiçbir şey olmayanlar günü ve yeri geldiğinde o burunlarının nasıl kırılıp yerlerde süründüğünü görmek için onlardan önce, onların girdikleri tafraların nasıl kısa sürede yok olup gittiğini hatırlatmak yeter artar bile.
Evet dün o makamlarda oturanların yerine gelmek için 'birlik, beraberlikten bahsedip' geldikleri stk'lar, gittikleri gazete bürolarında bizlere, bana etmedik yalakalık yapanlar bugün hepsi ayrı hava başkan, vekil, adam, büyük insan edalarında..
Ama b ugün unutulan dünkülerin yerinde olan şu anki Kaf dağlık burunlar şunu bilmeliler ki; "bugün varsın yarın yoksun" deyiminin hüküm sürdüğü bu dünyada yok olup gidenlerin başını sizin gibiler çekiyor.
Ve senin takmadığını sandığın, takanların hep var olduğu ve senden sonra da var olacağını unutmaman gerekir. 
İşin kısacası ben "takmıyorum" dediklerinin yani benim gibilerinin sizi hiç takmadığını anladığımızda makam ve koltuğu bıraktığınız ve yok olduğunuz gün anlayacaksınız.
İnanmıyorsanız şu dünyadan kimlerin, hangi padişahların, imparatorların, başbakanların, bakanların, vekillerin ve önünde en önemli işlerinin başında çöp toplamanın geldiği belediye kelimesinin olduğu başkanları hatırlayın. 
Ama isterseniz çok zorlanmayın zira o kadar fazlalar ki saymakla bitiremezsiniz. Yetmedi şimdiden siz de eklendiğinizden dolayı o sayı daha da artmış durum da..

 

https://www.parcabox.com

ALO PARÇA: 0 532 485 62 56 Firmamız, oto tamir servisinden elde ettiği deneyimlerle 2006 yılındaEsenyurtFatih Oto Sanayii’nde ilk şubesini açarak yedek parça sektörüne giriş yapmıştır. İhtiyaç duyulanRenault, Citroen, Peugeot, Fiat, Opel, Bmw, Audi, Volkswagen, Volvo, Mercedesmarka otomotiv yedek parça ürünlerini kısa zamanda müşterilerine sunarak, sektördeki yerini hızla almıştır. 256 Bit ödeme altyapısı ve %100 güvenli ve doğru parça sloganıyla müşteri odaklı hizmet veren firmalarımız, hizmetteki faydanın  her iki tarafın yararına olması gerektiğini prensip edinmiştir. Müşterisinin memnuniyetini ve yedek parça çeşitliliğini daha üst seviyeye çıkarmak için 2. Şubesini de 2016 tarihinde  açmıştır. 

Kurulduğu günden bu yana yenilikçiliğe, teknolojiye ve inovasyona önemli ölçüde yatırım yapan İlke Otomotiv, sürdürülebilir ve çevreci bir anlayışla işletmelerinde otomasyon sistemini kurarak koşulsuz müşteri memnuniyeti prensibiyle e-ticaretle de müşterisine yedek parça hizmeti sunmaya başlamıştır. Binek ve hafif ticari araç gruplarındaki oto yedek parça satış hizmetini Müşterisine en uygun fiyat ve kaliteli hizmetle sunmayı ilke edinmiştir. 

İlke otomotiv, ‘Müşteri şikâyete değil teşekküre gelmelidir!’ Sloganıyla sürdürülebilir ve sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket ederek geleceğe kendini yenileyerek giren bir işletmedir. 

Vizyonumuz: Perakende oto yedek parça sektöründe teknolojik değişimlere ayak uydurarak müşteri değeri ve tatminini sağlamaktır.

Misyonumuz: İhtiyaç duyulan yedek parçayı sürekli çeşitlendirerek müşteriye en kısa zamanda en uygun fiyatta ve en iyi hizmetle sunmaktır. 

arşiv haber 22/11/2016 tarihli yorum/haber
ANKARA ARDAHAN'I DOLANDIRDI!
Ardahan'da yaşananlardan ilk haber aldığın site..

Bugünlerde bir hayli artan hayvan hırsızları ile mücadele eden Ardahanlı hayvan yetiştiriciler bu kez dolandırıcılarca çarpıldılar.
Alınan bilgilere göre Kurban Bayramı öncesi Ardahan’da hayvan toplayan bazı Ankaralı dolandırıcılar tarafından dolandırıldılar.
İki Milyonluk hayvanlarını Ankaralı dolandırıcılara kaptırdıkları öğrenilen Ardahanlı Hayvan tüccarlarının paralarını kurtarmak için günlerdir Anakara’da yatıp, kalktıkları alınan diğer haberler arasında oldu.
*Hep aynı oyunlar..  
Bölgede olmayan bir et entegre tesisi dolaysıyla sık sık dolandırılan Ardahanlı hayvan yetiştiricilerinin son olarak Ankaralı oldukları öğrenilen bir çete tarafından dolandırılması bölgede daha önce yapılan büyük dolandırıcılık olaylarını akıllara getirdi. 
Bir çok kişinin bitmesine neden olan bu tür oyunlar ile bir türlü bellerini düzeltemeyen Ardahanlı Hayvan tüccarlarının ise hep aynı oyunlarla dolandırılmaları  dikkatlerden kaçmıyor.

**Atalay yasayı savundu..

Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çocuk yaşta yapılan evliliklerin “kız çocuklarına tecavüz” olarak nitelendirmesini büyük talihsizlik olarak değerlendirdi.rdahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çocuk yaşta yapılan evliliklerin "kız çocuklarına tecavüz" olarak nitelendirmesini büyük talihsizlik olarak değerlendirdi.

Atalay, "Kılıçdaroğlu'nun Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Mer'i yasaya göre küçük yaşta yapılmış bir evliliği 'kız çocuklarına tecavüz' diye nitelemesi büyük bir talihsizliktir. Binlerce ailenin çilesini sonlandırmayı amaçlayan bir düzenlemeyi iğrenç bir propaganda ile engellemek siyaset olarak tanımlanmasa gerek." dedi.

Atalay açıklamasında, "Çocuk yaşta evliliklerin önüne geçilmesi için AK Parti hükumeti olarak büyük bir mücadele verdik. En ileri ülkelerde dahi bütünüyle ortadan kaldırılamamış çocuk yaşta evlilikleri engellemek için bizim de yapmamız gereken çok şey vardı. Aile, Mektep, Camii, Meclis, Dernek birey ve kuruluşlar 'Çocuk Yaşta Evliliklerle Mücadele' konusunda etkin bir çabaya soyunmaları gerekir. Bu konuda Orta ve Güney Asya, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine göre iyi ama Batı ülkelerine göre ise kötü bir durumda olduğumuz açıktır. Temel bireysel ve toplumsal saiklerden bağımsız olmayan bu problemi günlük basit siyasi bir malzeme yapmak kadar büyük bir hata olamaz" dedi.

AK Parti Milletvekili Atalay ayrıca, tartışılan önerge zaten 'geçici' niteliğiyle şu ana kadar teşekkül etmiş toplumsal bir problemin çözümünü amaçladığını fakat bunu pis bir siyasi malzeme olarak kullanmak isteyenler olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Atalay, dönemin hükumetlerince geçmişte yapılan düzenlemeleri hatırlatarak, "Geçmişte yapılmış kimi yasal düzenlemelerin yanısıra alınmış başka tedbirlerle çocuk evlilik oranında ciddi bir azalma olduğu açıktır. Öyle ise yapılması gereken şey de açıktır. Şimdiye dek yürütülen mücadeleyi ciddi şekilde çek edip daha etkin yeni tedbirler almak gerekiyor." diye konuştu. 

**'Çocuk Gelin' sayımız niye artıyor?

Ülkemiz, 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde, hala
feodalitenin kucağında çırpınıyor… Syf. 6’da
Ülkemizin bir sürü kanayan yarası var. Bu
yaralar sözde ‘İleri demokrasi’ lafları ile maalesef tedavi edilemiyor.
Her gün ileri gitmeyi beklerken, gittikçe
geriye gittiğimizi artık herkesin bir şekilde
fark etmesi gerekiyor. İnsanların giyimiyle,
kuşamıyla uğraşanlar, aslında göz
boyuyorlar. Onların demokrasi ile ilgili bir
sorunları yok. Onlar demokrasi’yi bir araç
olarak görüyorlar. Onun için feodaliteye hep
göz yumuyorlar.
İşte feodal yapının en önemli
göstergelerinden birisi, yeni bir araştırmayla ortaya çıkartıldı. Bu öylesine bir araştırma ki; herkesin
bu araştırmadan ders çıkarıp, demokrasi’yi araç olarak kullanmaktan vazgeçmesi, gerçek
demokrasi için adım atması gerekiyor.
İşte o araştırma ve konusu:
Türkiye'nin en büyük sosyal yaralarından biri olan 'çocuk gelinler'in yüzde 72'sinin rızası olmadan
evlendirildiği, yüzde 30'undan fazlasının ise eşini daha önce hiç görmemiş olduğu yapılan bu
araştırma ile ortaya çıkıyor.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce yapılan
araştırma 'çocuk gelinler'le ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.
Merkez, 7 ay süren araştırmasında 300 kadınla yüz yüze görüşmüş.
Yüzde 73'ü okuryazar olmayan ve çoğunluğu yeşil kart sahibi olan kadınlarla tek tek evlerinde
yapılan görüşmeler ortalama 45 dakika sürmüş.
Anket formunda; kadınların demografik bilgileri, evlilik kararı, evliliğin gerçekleşmesi, çocuklar,
yaşanan sorunlar ve sorunlarla başa çıkma stratejileri, aile içi ve kadına yönelik şiddet, gelecek
beklenti ve kaygıları, 'çocuk gelin'e ilişkin düşünceleri, tutumları ve önerilerine yönelik sorular yer
almış.
Araştırmada, 'çocuk gelinler'in yüzde 91'inin kardeş sayısının 9 ve üzerinde olduğu tespit edilmiş.
Araştırmaya katılan psikologlardan Serap Çapraz, bu durumu "Çocuk gelin olgusuna kalabalık
ailelerde, yoksul ailelerde ve eğitim düzeyi düşük ailelerde daha yüksek oranda
karşılaşıldığını gösteriyor. Evlendirilme sebeplerinden biri de 'evden bir boğaz daha
eksilir' düşüncesi" şeklinde yorumlayarak, gerçeği gözler önüne seriyor.
'Çocuk gelinler'in başlarından geçen ilginç olaylara da yer verilen araştırmaya katılan kadınlardan
birinin "İlk gece hastanelik oldum. O, 70 yaşındaydı ben 13 yaşındaydım. Ona çocuklarıyla
birlikte ben de baba diyordum daha sonra kumam beni uyararak, ismiyle hitap etmemi
istedi fakat bunu yapamayınca 'şişşt' diye seslenmek zorunda kaldım" şeklindeki sözlerinin
'çocuk gelinler'in durumunu en iyi anlatan örneklerden biri olduğu gerçeği, maalesef ülkemizin
gerçeği olarak öne çıkıyor.
Bu tip araştırmaların daha fazla yapılarak, gerçeklerin ortaya çıkartılması, ortaya çıkan sorunların
çözümü yönünde çaba harcanması ülkemizi bir adım daha ileriye götürecektir.
Gerçi bölgesel farklılıklar bu durumu körüklüyor.
İktidar partisi ve terör örgütü ile onun uzantıları, Doğu ve Güneydoğu’daki feodal yapıyı savunarak
ve sömürerek bu günlere geldiler.
Terör örgütünün okul yakması, öğretmen kaçırması bu yüzden! Yeni eğitim sisteminin ve kıyafet
yönetmeliğinin dayatılmasının sebebi de bu feodal düzenin sürmesi için yapılan çalışmalardan
bazıları…

**22 YILDIR KÜLTÜR MÜDÜRÜ OLMAYAN ARDAHAN TANITILACAK..

Ardahan'ın Tabiat Güzelliği Göçü Durduracak! Ardahan Valisi İbrahim Özefe, "tabiattan istifade etmek, yazın yayla turizmi, kışın kış turizmini geliştirerek Ardahan’ımızın göç vermesine engel olmak, ilk etapta Ardahan’dan göç eden, halen bağını koparmamış ve memleket özlemi duyan Ardahanlıları buraya çekmek istiyoruz" dedi.

**Ardahan Tabiat Turizmiyle Buluşuluyor..

22 Yıldır İl Turzim ve Kültür Müdürü olmayan ve bu müdürlüğünün vekilin vekili ile idare edildiği Ardahan'da yeni bi çaılşma başlatıldı.

Vali İbrahim Özefe, Doğa Koruma ve Milli Parklar Ardahan Şube Müdürlüğünün düzenlediği “Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı Çalıştayı”na katıldı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Ardahan Şube Müdürlüğü tarafından ilimiz genelinde korunan alanlarda turizme yönelik tesisler yapılması için çalışma başlatıldı. Çalışmalar kapsamında hazırlanan ve 2016-2019 yılları arasında uygulanması planlanan taslak proje, Vali İbrahim Özefe, Vali Yardımcısı Taner Tengir, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları ve ilgili kurum yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştay da ele alındı.

Cemal Turan Tabiat Parkı, Putka gölü sulak alanı, Çıldır gölü sulak alanı, Aktaş gölü sulak alanı ve Posof yaban hayatını ele alan çalıştay da bir konuşma yapan Vali İbrahim Özefe,  “Ardahan merkez de, Çıldır ve Aktaş gölü kıyısında düşünülen projeleri yerinde gördüm. Sahayı gördükten sonra heyecan duydum. Tabiat turizmi bizim iddialı olduğumuz bir konudur. Çünkü bizim tabiat yönünden sofistik olmayan, kendine özgü bir tabiatımız var. 
Bu tabiattan istifade etmek, yazın yayla turizmi, kışın kış turizmini geliştirerek Ardahan’ımızın göç vermesine engel olmak, ilk etapta Ardahan’dan göç eden, halen bağını koparmamış ve memleket özlemi duyan Ardahanlıları buraya çekmek istiyoruz. Bunun yanı sıra uluslararası alanda da turistleri buraya çekmek bir diğer hedefimizdir. Çünkü şehrimiz bir bütün olarak güzel, biz de bu güzellikleri insanlığa sunmak, şehrimize artı bir değer katmak durumundayız. Çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çalıştay da, Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Temel Şimşek’in Tabiat Turizmi Eylem Planı çerçevesinde hazırlanan taslak projeyi sunmasının ardından, katılımcıların talep ve önerileri dinlendi. Turizme yönelik hazırlanan çalışmalar ve yapılabilecek diğer çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.             

**GÖLE ÜŞÜYOR..!
''Bak, bıyıklarım tuttu, üşüyorum ben..!''
Ağaçların, kuşların, toprağın, suların ve gece gökte ay, gündüz günesin bile üşüdüğü Göle eksi 35 dereceyi gördü.
Ülkenin bir nevi Sibirya'sı olan Göle, geçen yıl ''eksi 44 derece soğuk ile ülkenin en soğuk yerleşim yeri olarak'' Göle Belediyesinin hazırladığı sunum ile AFAD tarafından kabul edilmişti.
Erken gelen soğuklarla birlikte eksi 20'lerin üzerinde seyreden sıcaklık gece, eksi 35 dereceyi görerek hayatı olumsuz etkilerken her şey dona çaldı.
''Bak, bıyıklarım tuttu, üşüyorum ben..!'' diyen Ahmet kaya türküsünün tamda bizler için söylendiğinin gereğine varıyor insan. Göle dağların yeşil çam ağaçları beyaza bürüyerek yaşam dona çalıyor.
Metrelerle karını, yol vermez amansız tipilerini yaşadığımız Kızıl gedik dağları şimdi de amansız bir ayazını savuruyor dona kalıyor her yer.. Üşüyoruz..!
Her Göleli gibi bilirim ki.. dağlar kadar üşürüz, gökte kuş üşür, düzde kurt üşür,ağaç üşür, her şey herkes üşür ama bizim sevdamız üşümez bilirim..
'Bizi biz eden amansız sevda' da buya '' Nasıl olsa kışın sonu bahardır.'' dedirten türkü misali sevdamızı içimizde sıcak saklayan..
Ve Göle Sevdamız sıcak saklıyor bizleri ..!
Üşümüyoruz..!

**ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ ARDAHAN'DA

    Günümüzde özellikle Kamu Kurumlarının ve Kurumsal firmaların yaygın olarak tercih ettiği araç takip sitemleri artık Ardahan'da. Ardahanlı genç İş Adamı Bilişim Uzmanı Mehmet Suat Işıklı araç takip sistemlerinin satışı ve kurulumu için Ardahan ve bölgesinde yetkili olduğunu bildirdi.
    Işıklı; Araç takip sistemi kullanımı kamuda ve özel sektörde çok yaygın şekilde başladı. Ardahanın tek yetkili Karel bayisi olarak, ilimizinde bu hizmetlerden zamanında yararlanması için gerekli çalışmamızı yaptık. Araç takip sisteminin montajını yapıp, gerekli yazılım ve hizmetlerini de ayarlayıp sistemi tam ve sorunsuz teslim ediyoruz. Aracın servise yada sanayiye götürülmesine gerek kalmadan bulunduğu yerde bütün işlemlerini tamamlıyoruz. 2 yıl yerinde garanti hizmeti ile bu sistemi herkesin ayağına götürüyoruz. Araç takip sistemlerimizde GPRS hattı ve harita kullanımı dahil olarak başka hiçbir işlem yapmadan hizmetinize sunuyoruz.
 
Araç Takip Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?
    Araç Takip Sistemlerini sizler için ele aldık. Araç Takip Sistemi Nedir? Karel Araç Takip Sisteminin Özellikleri Nelerdir? Kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlar? Bu ve bunun gibi sorularınıza özetle, Karel Araç Takip Sistemleri, işletmenizin karlılık ve verimliliğini artıracak çözümler sunmaktadır. Nasıl mı? Gelin bu ve daha fazlasını birlikte inceleyelim.
    Karel', ülkemizde artan trafikte zamandan ve yakıttan tasarruf sağlamak ve bunun yanı sıra can ve mal güvenliğini artırmak amacı ile Karel' Araç Takip Sistemleri'ni sizlere sunmuştur. İngiltere'de yapılan kurumsal ölçütteki bir araştırmaya göre, araç takip sistemleri, mal/can güvenliği konusunda %10, maddi tasarruf anlamında da %25'ekadar büyüyen iyileşmeye sebep olabilmektedir.Araç Takip Sistemi, araçlarınızın sayısal bir harita üzerinde takibini ve raporlamasınısağlayan sistemdir.
 
    Karel' Araç Takip Sistemi ise araç filosu olan firmalara araçlarının sayısal bir harita üzerinde sürekli takip edilmesini sağlar. İnternet erişimi olan herhangi bir bilgisayar veya cep telefonundan kullanımı kolay bir arayüz yardımıyla gerçek zamanlı araç takibi ve filo yönetimi mümkündür.
Araç Takip Sistemi Çeşitleri
    Araç Takip Sistemleri, araçların anlık olarak takibini ve raporlamasını yapabildiği Aktif Sistem ve herhangi bir online izleme yapmadan, cihazların kendi içerisinde geçmişe yönelik konum bilgilerini tutabildiği ve istenildiğinde raporlanabileceği Pasif Sistem diye 2 çeşit sistem sunar. Günümüzdeki birçok araç takip sistemi Aktif ve Pasif Sistemin ikisini de desteklemektedir.
Araç Takip Sisteminin Avantajları
? Araç takip sisteminin en önemli avantajı aracın ve araçkullanıcısının güvenliğiniartırmasıdır.
? Araç takip sistemi ile hem güzergah planlaması hem yakıt tasarrufu yapılabilmekte hem de trafikteki zaman kayıplarını minimuma indirip,  müşteri memnuniyeti arttırılmaktadır.
? Bu özelliği bir adım daha öteye taşıyan ve Türkiye'de tek olan Karel' Araç Takip Sistemi ile canlı trafik yoğunluğu bilgisi verilebilmekte ve güzergah planlamasında en hızlı rota hesaplanabilmektedir.
? Araç takip sistemi, araçların izinsiz zaman ve güzergah kullanımını engelleyerek ve limit aşımı hız uyarıcılar ile kurallara uygun olmayan araç kullanımları engelleyerek araç yıpranmaları da iyileştirilmiş olacaktır.
? Özetle, araç takip sistemine yapılacak olan yatırım, kurulduğu andan itibaren kazandıracağı tasarruf ve ek işletme iyileştirmeleri ile kendini amorti etmeye başlayacaktır.
Karel' Araç Takip Sistemi ile;

? Filo kontrolü
? Zaman ve maliyet tasarrufu
? Operasyonel verimlilik
? Araç ve personel güvenliği
? Yakıt tasarrufu
? Araç bakım ve kullanım maliyetlerinde düşüş sağlanır.
? Müşteri memnuniyeti
Neden Karel' Araç Takip Sistemi?
? Anahtar teslim proje yetkinliği
? Gelişmiş harita uygulamaları
? Türkiye'de tek "trafik bilgisi"
? Kurumsal projeler ve referanslar
? Dünya çapında teknoloji
? Tüm Türkiye'de montaj, servis ve destek ağı
? Güçlü iş ortaklıkları
Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
( www.ardahankarel.com )

**Göle’de Trafik Sorunu İçin Toplantı Yapıldı..

Göle Belediyesi Toplantı Salonunda Göle şoförleri ile bir araya gelen Başkan Akın İsmailoğlu,Emniyet Müdürü M. Özgür Nevruz, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Kaya ve Jandarma Trafik Komutanı; Göle'nin Trafik sorunlarını masaya yatırarak tartıştılar.
Yapılan toplantıda şehir içi ve özellikle öğrencileri taşımak, köyler arası taşımacılık ile şehirler arası taşımacılık tartışılarak kurallara uyulması ve uygun koşullarda taşımacılık yapılması istendi.
Korsan araçların yolcu taşımasının üzerinde durulan toplantıda Şoför esnafın sorunlarını ve istemini dile getiren Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Kaya taleplerini dile getirerek Belediye ve Emniyet yetkilerinin gerekli önlemleri yerine getirmesini istedi. 
Başkan Akın İsmailoğu;''Belediye olarak sizlerden duyarlık istiyoruz. Göleli olmak ne demek ve ne anlama geliyorsa işte Gölli olmanın gereğini yapın..'' dediği konuşmasında ''bir şehrin yeniden yapılanması trafik düzeni ile bütünlük olduğunu söyleyerek''Yağmur suyu projesi ve Salut suyu arıtma tesisinin ayın 22'sinde ihalesinin yapılacağı''nın müjdesini de verdi.
İsmaloğlu; Göle İçme suyu projesi ile Göle'nin her yerini bir gelecek için kazıyoruz, Yeni hastanemizle birlikte Yeni içme suyu, atık su, elektirik,fiber telefon kablolarını yer altına alarak yeni şehrimizi inşa ediyoruz. Belirli bir düzenin olması için şehir taşımacılığında buna uygun olması gerektiğini dile getirdi.
,Emniyet Müdürü M. Özgür Nevruz ise belgesi olmayan ve kurallara uymayanlara izin vermeyeceklerini söyleyerek ''Belediye ve Emniyet ilişkisi sizlerin öğrencileri ve halkı doğru taşımacılık yapmanız ile elele vermenin işbirliğini sizin saygı duymanız ile anlam kazanır. Bu güne kadar hiç bir kaza yapmadığınız içinde sizlere teşekkür ediyorum diyerek Trafik kurallarının önemine vurgu yaptı.       Haber: Şanlıbey Alabay

**Köprülü Derneği Futbol Turnuvası Finali Yapıldı..

Köprülü Beldesi 4.Futbol Turnuvası Final Programı, 20 Kasım 2016 Pazar günü Esenyurt Gözde Halı Sahalarında yapıldı.
Organizasyonunu Ardahan ili Köprülü Beldesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yapılan 4. Köprülü Beldesi Futbol Turnuvası finaline katılım yoğundu.Futbol Turnuvasında Şampiyon Fırtınaspor oldu.
Turnuvada oynanan karşılaşma sonuçları ise:
Horti Mezin:9 Çermik Spor:2 – Güz Yağmuru:4 Dostluk Kazansın:1 
Şampiyonluğa Horti Mezın ulaşırken Güz Yağmuru 2. Dostluk Kazansın 3. oldu. Çermik Spor da En Centilmen Takım Kupasını aldı. Veteran Grubunda en iyi kaleci Erçin Özyıldırım seçilirken Gol kralı da Abdülkadir Karadoğan oldu. Turnuvanın Gençler Kategorisin de ise 3.lük maçında rakibi Devgençleri 2-1 yenen Çametek kupayı kazanmayı başardı.
Köprülü Derneği tarafından düzenlenen 4.Futbol Turnuvası kupa ve madalya törenin de açılış konuşmalarını Köprülü Dernek Başkanı Gürbüz Gökbulut ve Gençlik kolları başkanı Okan Karadoğan yaptılar. Futbol Turnuvasının yapılmasına vesile olan rahmetle andığımız Atilla Karadoğan,Ercan Çakmakçı,Erkin Aras,Sado Bingöl,Menderes Sarıkaya,Güven Özyıldırım,Hükümdar Özkurt ve Mürsel Bingöl  yakınlarına Organizasyon Komitesi tarafından plaketleri verildi.                                Haber/Foto: Erkan Sarıkaya

**Çocuk gelin sırlamasında Ardahan 14 uncu

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen cinsel istismar cezalarına erteleme düzenlemesiyle yeniden tartışılan çocuk gelinler konusunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) oransal harita çıkardı. Çocuk gelin oranı en yüksek 10 şehir belli oldu: Kilis, Kars, Ağrı, Muş, Niğde, Bitlis, Kahramanmaraş, Aksaray, Gaziantep, Yozgat.

TÜİK’in 2015 verilerine göre 2015’te toplam 602 bin 982 resmi evlilikten 31 bin 337’sinde 16-17 yaşındaki kız çocukları gelin oldu. Bu sayı, toplam evliliklerin yüzde 5,2’sine denk geliyor. İllerin içindeki evlilik oranlarında çocuk yaşta evliliğin en yükkek olduğu şehir yüzde 15,3 oranıyla Kilis. Bu ili yüzde 15,2 ile Kars, yüzde 15,1 ile Ağrı, yüzde 14,4 ile Muş, yüzde 13,7 ile Niğde, yüzde 12,7 ile Bitlis, yüzde 12,5 ile Kahramanmaraş, yüzde 12,1 ile Aksaray, yüzde 11,8 ile Gaziantep ve yüzde 11,5 ile Yozgat izliyor.

İşte çocuk gelin haritası En düşük Tuncelide, en yüksek Kiliste

TUNCELİ SON, İSTANBUL ALT SIRADA

Çocuk evliliklerin en düşük olduğu il ise Tunceli. Tunceli’de 2015’te 513 evlilikten sadece 5’inde gelinler 16-17 yaşlarındaydı. Bu şehirdeki evliliklerde çocuk gelin oranı yüzde 1’de kaldı. Bu oranı yakalayan başka bir şehir bulunmuyor. Çocuk gelinlerin en düşük olduğu diğer 9 şehir, yüzde 1,5 oranıyla Rize, yüzde 1,6 ile Trabzon, yüzde 2 ile Artvin, yüzde 2,1 ile Bolu, yüzde 2,1 ile İstanbul, yüzde 2,2 ile Eskişehir, yüzde 2,5 ile Yalova, yüzde 2,6 ile Karabük ve yüzde 2,7 ile Bursa olarak sıralandı. Çocuk evlilik oranında sondan 6’ncı sırada yer alan İstanbul’da 114 bin 382 evlilikten 2 bin 438’inde gelinler 16-17 yaşındaydı. Ankara’da 38 bin 139 evlilikten bin 293’ünde çocuk gelin, İzmir’de 32 bin 469 evlilikten 937’sinde çocuklar gelin oldu. İzmir’de çocuk gelin oranı yüzde 2,9 ile düşük iller arasında bulunuyor. İzmir, 81 il içinde 69’uncu sırada yer aldı.

RESMİ EVLİLİKLER DÜŞTÜ

İstatistiklere göre resmi olarak evlenen kız çocuklarının toplam içindeki oranı son 13 yılda düştü. 2002’de tüm evlilikler içinde kız çocuklarının sayısı 37 bin 263 ile yüzde 7,3 oranında yer tutuyordu. Bu oran 2010’da yüzde 7,8’e, 2011’de yüzde 7,2’ye, 2012’de yüzde 6,7’ye, 2013’te yüzde 6,2’ye, 2014’te yüzde 5,8’e ve 2015’te yüzde 5,2’ye geriledi.

14-15’İNDE ANNELER

Buna karşın istatistikler resmi olmayan evliliklerle ilgili ipuçları veriyor. Nüfus idaresine bildirilmeyen çocuk evlilikler TÜİK kayıtlarına geçmiyor. Ancak TÜİK, 15 yaşın altında doğum yapan kadınları kayıt altına alıyor. Bu veri de 13-14 yaşlarında kayıtdışı evliliklerinin bir bölümünü gün yüzüne çıkarıyor. Buna göre 15 yaşın altında doğum yapan anne sayısı 2001’de 2 bin 729, 2002’de 2 bin 561, 2003’te 2 bin 348, 2004’te bin 940, 2005’te bin 715, 2006’da bin 635, 2007’de bin 415, 2008’de bin 188, 2009’da 822, 2010’da 533, 2011’de 385, 2012’de 377 anne oldu. 15-17 yaş arasında 2010’da 28 bin 901, 2011’de 25 bin 292, 2012’de 21 bin 992 kız çocuğu anne oldu.

**Bir fabrikası olmayan OBS’ye Doğalgaz..

Eski Hanak yolu olarak bilinen alana yapılan ancak bugüne kadar bir fabrikanın bile yapılmadığı Ardahan Organize Sanayi Sitesine doğalgaz verilecek.
Yolları yapılmayan, alanı ışıklandırılmayan Ardahan OBS’ye 
2018 yılında doğalgaz hattı bağlanacağı ileri sürüldü.

Doğalgaz 3 şehir, 35 ilçe ve 13 OSB'ye daha ulaşacak
BOTAŞ, 2 yıl süreyle Türkiye'nin doğalgaz ağını genişletme çalışmalarına ağırlık verecek. Şırnak gelecek yıl, Hakkari ve Artvin de 2018'de doğalgaza kavuşacak
Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) 2018'in sonuna kadar Türkiye'de 3 şehir, 35 ilçe ve 13 Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) daha doğalgaz ulaştıracak. Bu kapsamda Şırnak gelecek yıl, Hakkari ve Artvin ise 2018'de doğalgaza kavuşacak.
BOTAŞ'tan edinilen bilgiye göre, 2018'in sonuna kadar Türkiye'de doğalgaz ağını genişletme çalışmalarına ağırlık verilecek.
Çalışmalar çerçevesinde BOTAŞ, bu yılın sonuna kadar Ankara'nın Şereflikoçhisar, Çorum'un İskilip, Alaca ve Osmancık, Sivas'ın Divriği, Kangal, Zara ve Gemerek, Isparta'nın Yalvaç, Yozgat'ın Çekerek, Kırşehir'in Mucur ve Kaman, Sakarya'nın Kocaali, Malatya'nın Doğanşehir, Nevşehir'in Gülşehir, Elazığ'ın Karakoçan ve Aksaray'ın Ortaköy ilçelerine doğalgaz ulaştıracak.

Gelecek yıl ise Gümüşhane'nin Kelkit, Afyonkarahisar'ın Şuhut, Emirdağ, Sandıklı ve İscehisar, Konya'nın Kulu, Çanakkale'nin Lapseki, Manisa'nın Gördes, Erzurum'un Oltu, Karaman'ın Ermenek, Yozgat'ın Akdağmadeni ve Sarıkaya ilçelerine doğalgaz sağlanacak.

BOTAŞ, 2018'de de Amasya'nın Gümüşhacıköy, Tokat'ın Reşadiye, Gümüşhane'nin Şiran, Yozgat'ın Şefaatli, Manisa'nın Gölmarmara ve Burdur'un Gölhisar ilçesine gaz akışını gerçekleştirecek.

ŞIRNAK, HAKKARİ VE ARTVİN DE SIRADA 

Türkiye'de bu yıl Muş, Sinop, Bingöl, Mardin ve Tunceli'nin iletim hatlarının inşaatları tamamlanarak, doğalgaz arzı sağlanan il sayısı 78'e yükselmişti.

Ayrıca, Şırnak doğalgaz boru hattının da yapım çalışmalarına bu yıl başlanırken, Hakkari ve Artvin'e doğalgaz ulaştırılmasına ilişkin yapım ihalelerine çıkılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda, Şırnak gelecek yıl, Hakkari ve Artvin ise 2018'de doğalgaza kavuşacak.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ

BOTAŞ'ın 2018'in sonuna kadar doğalgaz ulaştıracağı öncelikli yerler arasında OSB'ler de bulunuyor.

Bayburt Merkez ve Çankırı'nın Yakınkent ilçesindeki OSB'lere gaz sağlanması için çalışmalar tamamlanırken, gelecek yıl Adıyaman'da Gölbaşı ve Kahta OSB, Ardahan'da da Merkez OSB'ye gaz akışı sağlanacak.

2018'de ise Çankırı'da bulunan Şabanözü OSB'nin yanı sıra Giresun'da Bulancak, Iğdır'da Merkez, Sinop'ta Boyabat, Şanlıurfa'da Viranşehir, Tokat'ta Zile ve Niksar, Tunceli'de Merkez OSB'ye doğalgaz verilmesi hedefleniyor.

Böylece 2018 sonuna kadar toplam 13 OSB, 3 şehir ve 35 ilçe daha doğalgaza kavuşacak.
Ayrıca, mevcutlar dışında doğalgaz sağlanması için yapılan ve onaylanan yeni OSB'ler için de gerekli yatırım çalışmalarına hızla başlanması planlanıyor.              

Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com

**DOĞALGAZ VAR ELAMAN YOK..

Ardahan merkezde doğalgaz ev ve iş yerlerine bağlatmak isteyenlerin Karsgaz adlı firmanın ilgisiliğinden dolayı zor günler yaşamakta.
Konu hakkında gazetemizi arayan bir çok abone ev ve işyerlerine doğalgaz bağlatmak istediklerini ancak firmada projelerini onaylayacak yeterli eleman olmayışı dolaysıyla günlerdir evlerine döşettikleri doğalgaz şebekesini açamadıklarını belirttiler.

Pazar Gününe Alınan Göle Hayvan Pazarı Tıklım Tıklımdı

Bir süre önce Ardahan hayvan pazarını Pazartesi gününe alması nedeni ile aynı güne denk gelen Göle hayvan pazarını halkın istemi üzerine Pazar gününe alınmıştı.
Halkla bir araya gelen Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay,Belediye Başkanı Akın İsmailoğu. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü Ertan Doğan, Çiftçi koruma derneği üyeleri, hayvan ticareti yapan esnaf ve Belediye zabita biriminin katıldığı toplantı sonrası alınan kararla hayvan pazarının pazar günü yapılması kararı alınarak uygulamaya konulmuş oldu.
Bir süredir devam eden bu uygulama pazar günü pazar mı olur? diye bazıları sıcak bakmazken gelinen süreçte pazar gününün bazı sıkıntıları beraberinde getirse de süreç içinde aşılacağını söyleyen Çiftçi koruma derneği başkanı Saffet Karabacak, yeni açılacak Göle hayvan pazarı ile dahada güzel olacak açıklaması yaparak yetkililere teşekkür etti.
Gidip erken saatlerde yerinde görüntülediğimiz hayvan pazarı tıklım tıklım doluyken Diyarbakır, Ağrı, Iğdır ve çevre ilçelerden tüccarların geldiğini gördük.

GÖLE KIZILAY BAŞKANI ÇETİN'DEN ANLAMLI YARDIM..!

Bir çok etkinliğe imza atan Göle Kızılay Başkanı Sebahattin Çetin, kışın ayazı ile her şeyin donduğu Göle'de ''onlar üşümesin diye..'' anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Bir süre önce köylerde evleri yanan iki aileye Göle Kızılay'ı olarak araba tutup Çayırbaşi (Hokam) ve Yanatlı (Kirziyan) köylerindeki ailelere Kızılay elini uzatıp yardımları aileler ulaştırdı. Yatak, battaniye, yiyecek, giysi ve temel gıdalardan oluşan yardımı ailelerin köyünde evlerinde teslim etti.

Toplumsal sorumluluğu ve duyarlığı kendine dert eden bir bölge gazetecisi olarak yapılan yardımı başından sonuna kadar izleyerek yanan evleri yerinde görüntülemek ve o ailelerin mağduriyetini dile getirmek sanırım insan olmanın en erdemli duygusu olsa gerek.

Başından beri Göle Kaymakamı Zafer Oktay'ın ve Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu'nun gösterdikleri duyarlılıkla elini uzatıkları ailelere bu sefer Göle Kızılay Başkanı Sebahattin Çetin elini uzattı. Bizlere eşlik eden Çayırbaşı Gençlik spor başkanı Vahit Atasoy kendi köyündeki ve komşu köydeki aile yapılan yardıma teşekkür etti.

Bu yardımı anlamlı kılan bir yanda ailelerin mağdur oluşu yanında yaşlı insanlar oluşuydu ve Çayırbaşi (Hokam)köyündeki ninenin Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın Ve Göle Kaymakamı Zafer Oktay'ın elleri tutarak evine davet etmesi ve Hele Yanatlı (Kirziyan) köyündeki iki yaşlının oluşu ve eşinin benim ailem dostu bir akciğer kanser hastası oluşu ve evlerinin eski yapı derme çatma ve eşyaların olmayışı başta Millet vekilimiz olmak üzere her yetkili kurum, sosyal dernek ve yardım sever iş adamının elini uzatması gerekir düşüncesindeyim.

Eksi 35 derece ayazı ile onlar üşümesin diye değil midir ellerimizi uzatıp onların ellerini tutmak.

Kamuoyunun bilgisine.

**Vali Özefe'den Okul Ziyareti

Ardahan Valisi İbrahim Özefe, Ardahan il merkezinde eğitim-öğretim veren Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu ile TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunu ziyaret etti.

Ardahan Valisi İbrahim Özefe, Ardahan il merkezinde eğitim-öğretim veren Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu ile TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunu ziyaret etti.
Milli Eğitim Müdür Vekili Fikret Çerkezoğlu ile birlikte ilk olarak 15 Temmuz'un kahraman Şehidi Ömer Halisdemir'in adı verilen İmam Hatip Ortaokuluna giden Vali Özefe, okulda incelemelerde bulundu. Öğretmen ve öğrencilerle de görüştü ve okul müdüründen okulun genel durumu hakkında bilgi aldı.
Vali Özefe, daha sonra TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokuluna geçti. Burada da okul müdüründen okulun genel durumu hakkında bilgi aldı. Okulda incelemelerde bulunan ve sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet eden Vali Özefe, öğrencilere derslerinin durumunu sordu. 

**16/04/2015 Tarihli Haberler..

**SAFFET KAYA YİNE GELİYOR!.. 

3 Kez Milletvekili olmasına rağmen yeniden milletvekili olmak için önce iki kez AK Parti'nin kapısında bekleyen ancak iki kez de AK Parti'nin kapısından içeri alınmayan Saffet Kaya bu kez bağımsız milletvekili olmak için Ardahan'a geliyor..

**Başkanlık Tartışıldı..

Ardahan Halk Eğitim Merkezi konferans Salonu’nda düzenlenen Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa Konulu Panel düzenlendi.
 Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un Ankara’da Milletvekili tanıtım programında olmasından dolayı katılamadığı panele, Ardahan Belediye Başkan vekili, İlhan Özgür, Belediye Başkan Yardımcısı, Levent Turan, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un  Eşi Cevriye Köksoy, (TV Programcısı – Siyaset Bilimci Ömer Turan, (TV Programcısı Kenan Yasan ve Salih Altun (Siyaset Bilimci – Ekonomist)  siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Başkanlık Sistemi ve Yeni Türkiye" konulu panele, Ömer Turan, Kenan Yasan ve Salih Altun, bilgi, birikim ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Yaklaşık 2,saat süren konferansta Başkanlık Sistemi masaya yatırıldı. Katılımcılar Başkanlık sitemi konusunda bilgilendirildi.

**Ardahanlı Kasparovlara Validen Hediye..

Vali Ahmet Deniz, Ardahan’da kulüpler arası satranç turnuvasında şampiyon olan Kura Gençlik Spor Kulübü’nün satranç takımını makamında kabul etti.
Konya’da yapılacak olan ulusal satranç turnuvalarında Ardahan’ı temsil edecek olan şampiyon sporcuları makamında kabul eden Vali Deniz, “Sporun her türlüsüne önem vermekteyiz. Satranç sporu da özellikle çocuklarımızın küçük yaşta alışkanlık edinmesi gereken bir spordur. İlimiz de şampiyon olan bu sporcularımızın Konya’da yapılacak olan turnuvalarda da başarılı olacaklarına inanıyorum” dedi.
Kendisini ziyaret eden sporculara çeşitli hediyeler veren Vali Deniz, ziyaret sonunda satranç sporcuları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

**Kaymakamdan Öğrenciler Din Dersi..

Ardahan’ın Posof İlçesi Kaymakamı Doğum Haftası öncesi okullara din kitapları dağıtıp, dini nasihatlarda bulundu.
Kaymakamlık katkılarıyla Halitpaşa Yatılı İlköğretim Bölge Ortaokulun da eğitim gören öğrencilere Kutlu Doğum haftası nedeniyle kitap dağıtıldı.
Kitap Dağıtımı töreninde konuşan Kaymakam Alibeyoğlu "Kaymakamlık olarak eğitim, öğretime büyük önem veriyoruz. Ben inanıyorum ki buradaki çocuklar hepimizin geleceği olacaktır. Sizlere bugün dağıtımını gerçekleştirdiğimiz kitabı okuyun. Çünkü bizim dinimiz barış ve hoşgörü dinidir." dedi.

**POLİ GÜNÜ MESAJI..

Kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu, "10 Nisan Polis Günü" münasebeti ile Kutlama Mesajı Yayınladı
Kaymakam Alibeyoğlu’nun mesajı;
“Kurulduğu günden bu yana, Devletimizin bekası; birliğimizin, beraberliğimizin muhafazası ve milletimizin huzur ve güven içerisinde yaşaması için fedakârca hizmet veren Emniyet Teşkilatımızın 170'inci kuruluş yıldönümünde, Türk Polisinin haklı gurur ve heyecanını paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.
Tarihi başarıyla, şan ve şerefle dolu Emniyet Teşkilatımızın, çağın gereklerine göre kendini sürekli yenileyen, demokratik değerlere, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygıyı her koşul altında gözeten bir anlayışla, görev ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğine yürekten inanıyorum.
Emniyet Teşkilatımızın kuruluş yıldönümünde şehit polislerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle yâd ediyor, büyük bir özveriyle ve hizmet aşkıyla çalışan bütün polislerimize şükranlarımı sunuyor, tüm teşkilat mensuplarımıza aileleri ile birlikte sağlık, huzur ve başarı dileklerimle, selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

**YOKSULUN PAZARIDA ÇAMUR’UN İÇİN DE!

Kar sularının kö içlerini kent genelini bataklığa çevirdiği şu günlerde 7 Haziran’da oy istenecek olan halk pazarları da çamur deryası içinde kaldı.
Aynı zaman da AK Parti Ardahan Milletvekili olan Prof. Dr. Orhan Atalay’ın ilçesi olan Göle’de her Çarşamba günü kurulan Halk Pazarının çamur içinde olması dikkat çekerken yaşanan bu duruma tepki koyan Göleliler, ‘13 yıl genel ve yerelde oy verdiğimiz AKP iktidarı hala alt yapısını tamamlayamadığı Göle’den yine mi oy isteyecek?’ diyorlar.

**Gartol yiyerek kışı geri de bıraktık..

Uzun bir kışı daha geride bırakan Ardahanlılar kar ve dondurcu soğukların yaşandığı bölgede ki evlerinde bir kış boyu kapalı kalırlarken, uzun kış gecelerin de yanan sobalarının fırınların da patates pişirmeyi ihmal etmediler.
Yaklaşık 6 ay boyunca kapandıkları evlerinde yerel ismiyle Gartol olarak bilinen patatesler sobalarının fırınlarına dolduran Ardahanlılar tüm yoksulluğa, imkansızlıklara karşın mutlu bir yaşam sürdürmenin keyfiyle yeni bir bahara merhaba dediler.

**Nisan ayı Kaymakamlar Toplantısı Yapıldı..

Ardahan Valiliğinde Nisan ayı Kaymakamlar Toplantısı, Ardahan Valisi  Ahmet Deniz başkanlığında yapıldı.
Valilik Toplantı Salonu’ndaki toplantıya Vali Deniz ile birlikte Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Muharrem Coşgun, İlçe Kaymakamları ve kurum müdürleri katıldı.
Toplantıda, İl Özel İdaresi’nin merkez ve ilçelerde ki köylerde yapacağı, stablize, asfalt, içme suyu, sondaj çalışmaları ile 2015 kamu yatırımları, meraların korunması, ağaçlandırma, sağlık, eğitim, spor, kültür, turizm ve sanat faaliyetleri hakkında geniş değerlendirmelerde bulunuldu.
Vali Deniz, İl Özel İdaresi’nin yatırım programına alınan çalışmaların hızlı bir şekilde devam edeceğini, bu anlamda kurulan stablize ve asfalt ekiplerinin aralıksız çalışacağını bildirdi. Köylerde ki içme suyu şebekelerinin ve su depolarının temizliği konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirten Vali Deniz, bu konu hakkında muhtarların ve vatandaşların bilinçlendirilmeleri yönünde çalışma yapılmasını istedi. Vali Deniz ayrıca, yapılacak olan bütün hizmetlerde koordinasyon ve titiz çalışma anlayışının benimsenmesi gerektiğini kaydetti.

**Posof Kaymakamı Halk Eğitimi Merkezi’ni Ziyaret Etti..

Posof Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, Posof İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan 4-6 Yaş Çocuk Eğitimi ve Etkinlikleri Kursu, İş ve İşçi Güvenliği Kursu ve Bilgisayar Kursunu ziyaret ederek kurs çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Kurs ziyaretlerini Posof İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Muhammet Şahin, Posof Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Erkan Kaynar, Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Barış Mirza İnan ile birlikte yapan Kaymakam Alibeyoğlu, Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslara çok önem verdiklerini söyledi. 
Kurs hakkında bilgiler alan ve kursiyerlerle sohbet eden Kaymakam Alibeyoğlu, “Her alanda eğitime önem ve destek veriyoruz, Halk Eğitimi Merkezi’nin açtığı kurslara daha fazla vatandaşlarımızın katılmasını bekliyoruz. Önceliğimiz eğitimdir ve gelişmişliğin göstergesi de eğitimdir." dedi.

**PKK’lının Cenazesi Ardahan’a Getirilecek..

Tunceli’de yaşanan çatışmada yaşamını yitiren ve Dersim’e gömülen PKK’li Leyla Yılmaz’ın (Ronahi) cenazesi savcılığın kararıyla ailesi tarafından alınarak otopsi işlemleri yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Baba Yılmaz, "Kızımın verdiği mücadelenin takipçisi olacağız" dedi.
Dersim kırsalında 1994-1995 yılları arasında çıkan çatışmada yaşamını  yitiren ve o tarihte Asri Mezarlığı’nda gömülen PKK’li Leyla Yılmaz’ın (Ronahi) cenazesi ailesi tarafından  alındı. Dersim MEYA-DER  üyeleri öncülüğünde Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun ve yakınları Yılmaz’ın cenazesinin çıkarıldığı mezarlığa gitti.

BABA YILMAZ: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Leyla Yılmaz’ın babası Ahmet Yılmaz, mezarlıkta yaptığı konuşmada, kızının 18 Mart 1995 yılında Dersim kırsalında yaşamını yitirdiğini, vermiş olduğu mücadelenin takipçisi olacağını belirtti. Baba Yılmaz, “İnşallah bu ülkeye barış gelir, kalan acılar son bulur, çocuklarına ulaşmayan, tüm acı çeken aileler çocuklarının cenazelerine kavuşurlar" dedi.
Yılmaz’ın cenazesi  DNA işlemlerinin yapılması için Malatya Adli Tıp Kurumu’na ve işlemlerin ardından memleketi Ardahan’a götürülecek.   

Ak Parti Ardahan Milletvekili Prof.Dr. Orhan Atalay, Ardahan Üniversitesi'ne 40 lojman yaılmasını Kalkınma Bakanlığı'nın onayladığını açıkladı.
 Atalay ‘'Ak Parti’nin iktidara geldiği günlerde 75 olan devlet üniversitesi sayımız hamdolsun bugün 180 sayısını aşmış bulunmaktadır. Ülkeyi baştan başa bir mektebe dönüştüren bu çılgın proje ile üniversite öğrenci sayımız yaklaşık üç kat, öğretim elemanı sayımız ise iki kat artmış bulunmaktadır. Çağ nüfusunun %100’nü üniversiteli yapma yolunda ciddi mesafeler kat etmiş bulunan ülkelerle rekabet yapmak için üniversite sayımızı asgari bir bu kadar daha artırmak zorundayız. Bu konuda ihtiyaç listesinin başında ise öğretim elemanı açığı gelmektedir. Bugün resmi olarak açık olduğu halde öğretim elemanı yetersizliği nedeniyle birçok bölümün öğrenci alamadığı özellikle de Doğu’daki üniversitelerimiz için lojman faktörüönemli bir tercih nedenidir.Bu cümleden olmak üzere, kampüs alanını her geçen gün ilave yeni ünitelerle hızla dolduran Üniversitemiz için 2015 yatırım yılı başında yapılmış lojman talebimiz dün itibariyle Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanmış bulunmaktadır.
  Öğrencilerimizin yurt, hocalarımızın ise lojman ihtiyaçlarıyla ilgili taleplerimizi hükümet adına tereddütsüz kabul eden Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a şahsım ve Ardahanlılar adına teşekkür ederken, 40 dairelik lojmanın da Üniversitemize hayırlı olmasını dilerim’. dedi.

**7. Bölge İlleri İstişare ve Değerlendirme Toplantısı..

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafında  “7. Bölge İlleri İstişare ve Değerlendirme” toplantısı gerçekleştirildi.
 
Toplantıya Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Vali Yardımcısı Muharrem Coşgun,  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Daire Başkanı Bilal Tekin,  İl Müdürü Yener Reçber,  kurumun bölge müdürleri, iş adamları ve davetliler katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Deniz, “Ardahan, Türkiye’nin keşfedilmemiş nadir yerlerinden bir tanesidir. Özellikle ekolojik turizm anlamında önemli potansiyeli vardır. Ülkemiz, son yıllarda ciddi bir değişim ve dönüşüm süreci yaşıyor. Türkiye bugün 158 milyar dolar ihracat yapan bir ülke konumuna gelmiştir. Dünyanın 17. Ekonomisiyiz. Bir cihan imparatorluğu üzerine kurulmuş Cumhuriyetiz biz. Sadece kendimiz için değil, Balkanlar’a, Orta Asya’ya, Ortadoğu’ya gittiğiniz de, Türkiye’nin güçlü olması için, büyümesi, gelişmesi için dua eden insanlar görüyorsunuz. Çünkü yaşadığımız coğrafyalarda o insanlara kucak açacak başka hiçbir ülke yok. Bu bağlamda hepimize çok büyük görevler düşüyor. Devletimiz özellikle bizim de içinde bulunduğumuz bu bölgelere ciddi teşvikler vermektedir. Bu teşviklerden faydalanmamız gerekiyor. Devletimizin bu imkanlarını halkımıza, girişimcilerimize çok iyi anlatmak zorundayız. Gelişme noktasında tek başına illerden ziyade bölge olarak bir sinerji oluşturulması ve bölgesel bir kalkınmanın gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu anlamda bu toplantının faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından toplantıda, çeşitli gündem maddelerinden oluşan sunumlar eşliğinde konferanslar verildi.

**Göle’de Kutlu Doğum Haftası Etkinliği..

Kutlu Doğum haftası etkinlikleri sebebiyle,Göle YBO konferans salonunda, program yapıldı.
 
Programa Göle Kaymakamı Zafer OKTAY, Ardahan İl Müftüsü  Aytekin YILMAZ, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Program Geliştirme Daire Başkanı Cafer Tayyar DOYMAZ, Göle İlçe Müftüsü Eşref Görgülü, daire müdürleri, vatandaşlar, öğrenciler katıldı.
Kuran tilavetiyle başlayan program, kuran kursu öğrencilerinin ilahi ve Peygamber efendimizi anlatan sunumlarıyla devam etti. Şiirlerin okunduğu ve kutlu doğum haftası konulu video gösteriminin ardından, DİB’ten Daire Başkanı Cafer Tayyar DOYMAZ, “Hz. Peygamber, Birlikte Yaşama Ahlakı ve Hukuku” konulu konferans verdi. Program Ardahan İl Müftüsü  sunumu ve konuşmasıyla son buldu.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 12353 defa okunmuştur.

YORUMLAR
3 Yorum

Emekli öğretmen
19-09-2015 16:13:00

Ensar öğütün aday listesine alınmadığına çok sevindim melis bir şovmenden kurtuldu.

suat HANCIOĞLU
17-04-2015 10:57:00

Suat Hancıoğlu • rnihanet derken herhalde kendisinin yaptığı ihanet ve kalleşlikler den bahsediyor, Ardahan'a geleceksin beni Başbakan gönderdi diyeceksin (yalandan) partinin içine sızacak sın köy köy ,mahalle mahalle ev ev dolaşacaksın belediyeye oy verin il genele oy vermeyin diyeceksin,gerçi bu tavırlar sana uzak veya bağdaşmayan tavırlar değil senin kişiliğin ve karakterin bu tür iki yüzlülükle re müsaittir, Allahtır işte böyle gel de boyun ölçüsünü al 2000 oyda kal görüşelim o oylarda anca kirli paralarıyla.rnKorkarım ki bir kaç gün sonra Başbakan beni aradı rica etti cumhurbaşkanı aradı rica etti cemil çiçek aradı rica etti bende çekiliyorum demezsin, kaçmazsın

suat HANCIOĞLU
17-04-2015 10:56:00

Suat Hancıoğlu • rnihanet derken herhalde kendisinin yaptığı ihanet ve kalleşlikler den bahsediyor, Ardahan'a geleceksin beni Başbakan gönderdi diyeceksin (yalandan) partinin içine sızacak sın köy köy ,mahalle mahalle ev ev dolaşacaksın belediyeye oy verin il genele oy vermeyin diyeceksin,gerçi bu tavırlar sana uzak veya bağdaşmayan tavırlar değil senin kişiliğin ve karakterin bu tür iki yüzlülükle re müsaittir, Allahtır işte böyle gel de boyun ölçüsünü al 2000 oyda kal görüşelim o oylarda anca kirli paralarıyla.rnKorkarım ki bir kaç gün sonra Başbakan beni aradı rica etti cumhurbaşkanı aradı rica etti cemil çiçek aradı rica etti bende çekiliyorum demezsin, kaçmazsın

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI