Bugun...


Göle yolundan sonra Arpaçay yolu Bir kişinin öldüğü yolda 2. tır kazası!
İnsanlar öldü, Elektrik verildi!.

Göle yolundan sonra Arpaçay yolu Bir kişinin öldüğü yolda 2. tır kazası!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

20 yıla yakındır devam eden bölünmüş yol çalışmalarının bir türlü bitmediği Ardahan-Göle yolunun tartışıldığı Ardahan’da kenti Çıldır üzerinde Kars’a bağlayan yolda meydana gelen kazalar devam ediyor.
3 gün önce Aktaş gümrük kapısına giden bir Tır'ın karanlıkta fark edemediği Traktöre arkadan çarpması sonucu Traktör şöförünün hayatını kayı ettiği kazanın yaşandığı Çıldır-Arpaçay-Kars çevre yolunda bulunan elektrik direklerinde yanmayan lambaların yenilendiği görülürken aynı gün yeni bir trafık hemde benzer kaza meydana geldi.

Her gün kaza.. 
Alınan bilgilere göre üç gün önce meydana gelen kaza ardından bu kez bir Tır, Sılaj 
yüklü Traktöre arkadan çarptı.

Kars'ın Arpaçay ilçesi sivri tepe mevkiinde, saat 21 sularında meydana gelen kazada Tır Sılaj yüklü Traktöre arkadan çarpması sonucu maddi hasarlı kaza meydana geldi.  Haber/Foto: Suat İncedere

BASIN HERKESE LAZIM!..
Bu yazı yazılırken AKP ve MHP’nin hazırladığı sansür yasasının birçok maddesi kabul edilirken, 3 yıla kadar hapis cezasını öngören kritik 29. maddenin de içinde bulunduğu 2. bölümün görüşülmesine bugün başlanacak. 
Basın ve meslek örgütleri ile muhalefet partilerinin tepki gösterdiği teklif, Mecliste görüşülmeye devam ederken ve büyük ihtimalle bugün kabul edilecek gibi görünürken iktidarın çok da oralı olmadığı yani birçok kanun, yasa ve önerge gibi Tİ'ye almadığı eleştiri ve kınamalarda devam ediyor.
Ancak hükümeti haklı çıkaran bu ciddiyetsiz eleştirilerin nedenine baktığımızda başta sözüm ona basın ve medya kuruluşlarını temsil ettiklerini iddia eden ancak iş kendilerine gelene kadar üç maymunu oynamakla meşgul olanları değil asıl konunun birinci muhatabı olan kamuoyuna yani okura bakmak isterim.
Evet, 84 milyonluk ülkede 1 milyonu spor, 1 milyonu bulmaca, 1 milyonu magazin ve at yarışı olmak üzere toplam 4 ila 4,5 milyon gazetenin ancak tiraj yaptığı ülkemizde basının özgür olması konusunda akıl verenlerin sayısı 20 milyondan aşağı değil desem inanın.
Zira her gün bir gazete bayine gidip günlük bir gazete almayanlardan bilirim. Bu yetmezmiş gibi günde bir gazete dahi almadan "satılık basın" diye bağırıp çağıranların sayısı yine 20 milyondan fazladır.
84 milyonluk ülkede 4 milyonu gazete alan, 20 milyonu gazete almayan 20 milyonun da satılık basın dediği ülkede geriye kalan 40 milyonun da 20 milyonu Facebook, 15 milyonu instagram geriye kalanı ise Twitter’la basın özgürlüğünü savunur.
Mahallesinde, bulunduğu ilçede kaç mahallesi olduğunu bilmediği kentte yerel gazeteden bihaber, matbaayı düğün davetiyesi için arıyan bir toplumun özgürlüğün ne anlama geldiğini bilmemesi gibi, basının da bir gün kendisine lazım olacağını anlamaz. 
Çünkü güvenlik güçleri gibi onun huzuru, güzel yaşamı için gereken ve tüm dünyada basının 4. kuvveti olduğu demokrasi için mücadele edildiği bir fert, bir aile, bir millet ve de bir ülke için olduğunu anlayamaz.
Yani kısacası basın ve medyaya sahip çıkacak olanlar biz gazetecilerden çok, okur olduğunu bilmemize karşın gazete almayan, gazeteciyi satılık diye suçlayan ve adalet gibi basınında aslında ona lazım olduğunu anlamayıp sus, pus olup yaşananları izleyen topluma bakmak gerekir desem de boş olacak.
Çünkü yazım bitene ve yayınlanana kadar bahsi geçen yasa diğer bir çok antidemokratik yasa, kanun, genelge gibi hayata geçmiş olacak, bu tam demokrasi özlemi çekilen ama tam tersine giden ülkede..
arşiv haber 20/08/2015 tarihli haber/yorum

Avlamadılar, Çoğalmalarına İzin Verdiler..

HES'lerin yok edeceği dereler

 Geçtiğimiz gün kalkan av yasağı ile balık avına çıkan Ardahanlı balıkçılar iş başı yaparlarken, Ardahanlı idareciler üzerine HES Barajı yapılacak olan Kura Nehrini besleyen derelere yavru balıklar bıraktılar.

Ardahan merkeze bağlı Ardıçdere köyü deresine 62 bin adet kırmızı benekli alabalık bırakıldı.
Nesilleri yok olma tehlikesi altında bulunan kırmızı benekli alabalıklar için başlatılan proje sonuç verdi.

Bu kapsamda Ardahan’da doğal yaşamın desteklenmesi, yok olan canlı türlerinin neslinin devamının sağlanması için bugün 62 bin yavru kırmızı benekli alabalık Ardıçdere deresine bırakıldı.
Yavru alabalıkların dereye bırakılması etkinliğine Ardahan Valisi Ahmet Deniz ile Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve diğer yetkililer katıldı.
Burada konuşan Vali Ahmet Deniz, Nasıl tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyorsa doğal değerlerimize de sahip çıkmamız gerektiğini söyleyerek, "6 ay önce buradan alınan anaç balıkların yavrularını bugün burada suyla buluşturacağız ve bu güzel deremize bırakacağız. Bu şunun için önemli? Nasıl tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyorsa doğal değerlerimize de sahip çıkmamız lazım. Bu çok çok önemli, özellikle Ardahan açısından bizim muhteşem bir doğamız var, muhteşem bir tabiatımız var ve muhteşem doğal değerlerimiz var. Kırmızı benekli alabalıkta bunlardan bir tanesi, burada ne iş yaparsak yapalım doğadaki dengeyi korumamız lazım. Doğayı kullanırken koruma kullanma dengesini hep ön planda tutmamız lazım. Sürdürülebilir bir kalkınma ve gelişme ancak doğayla iç içe olur.’’ dedi.
Çalışmanın olta balıkçılığı ve yayla turizmine büyük bir katkı sağlayacağını da söyleyen vali Deniz, bu vesileyle insanların özellikle yazın köylere, yaylalara ve derelere akın ettiğini kaydetti.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy da, çalışmanın ilgili bakanlık tarafından 2004 yılından bu yana sürdüğünü belirtti. Başkan Köksoy, projenin yaklaşık 11 yıl önce başladığını söyleyerek, ’’Öncelikle Ardahan derelerindeki kırmızı benekli dere alabalığının, dağ alabalığının anaçları yakalanarak Maçka’daki tesise gönderildi. Orada bulunan mühendis arkadaşların uzun süreli takipleri ile Ardahan’dan gönderilen alabalıkların genetiği korunarak tekrardan buradaki derelerle buluşturuldu’’ şeklinde konuştu. Ardahan Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Temel Şimşek, 62 bin balığın derelere bırakıldığını söyledi. Şimşek, yapılan bu çalışmalar kapsamında daha önce toplanan anaç ala balıklardan elde edilen yavruların bugün dereye bırakıldığını belirterek, "Bu çalışmayla balık popülâsyonunun arttırılması, bozulan alabalık habitatlarının iyileştirilmesi, gen kaynaklarının korunması, doğal türlerimizin tanıtımı, farkındalığın arttırılması ile sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi ve orman köylüsünün sosyo ekonomik yönden kalkındırılmasıdır" şeklinde konuştu.
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3102 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI