Bugun...


GAZETECİ ABİSİNİ KAYIP ETTİ!.., SAATİ DİKTİLER!.., NARGİLEYİ YAKAMADILAR!, TOR ONLARI YAKALDI!, MÜZESİ OLMAYAN İL ARDAHAN!..
ARDAHAN'DA HAFTANIN İLK HABERERİ İÇİN tıkLA.. Belediye bu saati kime dikti?. Eğitimle ilkili bir stk olduklarını ama geçtiğimiz ay Ardahan'a gelerek, müsaade edilecek bir alanda 2023 yılında kent merkezine saat yaptıracaklarını belirtenlerin projesi kağıtta kaldı. Çünkü belediye onların saat projesini gerçekleştirip, kentin en hareketli yerine dikti.

GAZETECİ ABİSİNİ KAYIP ETTİ!.., SAATİ DİKTİLER!.., NARGİLEYİ YAKAMADILAR!, TOR ONLARI YAKALDI!, MÜZESİ OLMAYAN İL ARDAHAN!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Ardahanlı gazetecilerinden Özkan Karakaya'nın abisi Akan Karakaya hayatını kaybetti.
Edinilen bilgilere göre, Ardahan ve Göle'de 20 yılı aşkın süredir basın-yayın alanında hizmet veren gazeteci Özkan Karakaya'nın abisi olan ve Manisa'da yaşadığı öğrenilen Akan Karakaya, bir süredir tedavi gördüğü Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesinde yaşamını yitirdi.
52 yaşındaki olduğu öğrenilen Karakaya'nın naaşı yarın Ardahan'a getirlerek ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Göle ilçesine bağlı olan Balçeşme (Lala Varginis) köyü mezarlığında defnedileceği öğreildi.
NARGİLEYİ YAKAMADILAR!
Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele  Şube ekipleri, şehir merkezinde iki ayrı kişinin adresinde tespit ettikleri binlerce kaçak tütüne el koydu.
KOM ekipleri, Sulh Ceza Hakimliğinden aldıkları arama kararına dayanarak C.M. adlı kişinin işyerinde bulunan 8 parça halindeki toplam 18 bin 910 gram açık kıyılmış tütün ve gümrük kaçağı olduğu saptanan 75 kutu içerisindeki 51 kilogram nargile kömürüne el koydu. 
Daha sonra Y.M. adlı şahsın  evinde ve aracında inceleme yapan polisler, toplamda 15 bin gram açık kıyılmış tütün ve 325 adet tütünle doldurulmuş makaron ele geçirdi. 
GERDİKLERİ TOR ONLARI YAKALADI!
Ardahan'da suya gerdikleri yüzlerce metrelik ağ ile kaçak balık avlamak isteyen 3 kişi suçüstü yakalanarak para cezası aldı.
Çevre ve doğal yaşamın korunmasına yönelik çalışmalar yürüten İl ve Çamlıçatak Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, merkeze bağlı Balıkçılar (Duduna) köyü civarında kaçak balık avlayan 3 kişi tespit etti. 200 metrelik germe tor ile 900 adet balık avlayan şahıslar hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa aykırı davranmaktan işlem yapıldı. 
Kişilere, adam başına bin 854 liradan olmak üzere toplamda 5 bin 562 lira idari para cezası verilirken, el konulan ağ ve balıklar ise İl Tarım bünyesindeki Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne teslim edildi. 
ARDAHAN'DA YAKALANIYOR, KARS'A VERİLİYOR!
Yılladır birçok tarih eserin bulunup, yakalandığı Ardahan'da müze sıkıntısı devam ediyor. Bulunup, yakalanan binlerce tarihi eserlerin sonuncusu müze olmadığı için yine komşu il, Kars müzesine teslim edildi.
Alınan bilgilere göre Ardahan'da ele geçirilen 53 adet tarihi esere güvenlik güçleri el koydu. Olayla ilgili 3 kişi yakalandı.
ARDAHAN, DİKKAT ÇEKİYOR!
Tarihi eser kaçakçılarının son dönemlerdeki gözdesi konumunda olan Ardahan'da, İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Ekipleri, yine başarılı bir operasyona imza attı. 

JANDARMA İZİN VERMEDİ!
Jandarma ekipleri, içerisinde bulundurduğu çok sayıda tarihi eserle Şırnak'tan Ardahan'a geleceği bilgisini aldıkları bir aracı Göle-Ardahan karayolunda durdurup arama yaptı. 

ESERLER, KARS'TAKİ MÜZEYE TESLİM EDİLDİ
Araçta Cumhuriyet Savcılığından alınan karara dayanarak yapılan incelemelerde 2 adet gümüş sikke, 2 adet yüzük, 4 adet obje, 45 adet sikke olmak üzere toplamda 53 adet tarihi eser ele geçirildi. Kars Müze Müdürlüğüne teslim edildiği öğrenilen tarihi eserlerle ilgili gözaltına alınan 3 zanlı hakkındaki soruşturma sürüyor.
IĞDIR GİBİ MÜZESİ OLMAYAN İL ARDAHAN

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kültürel Miras 2019 rakamlarını kamuoyuyla paylaştı.

TÜRKİYE GENELİNDE MÜZE SAYISI %3,5 ARTARAK 467 OLDU.

Ağrı genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze sayısı 2019 yılında değişmeyerek 1. oldu.

Ardahan'da çıkan, bulunan, yakalanan tarihi eserlerin teslim edildiği Kars Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzesi olan kent olarak 2. oldu.

Iğdır genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze bulunmamaktadır.

Ardahan genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze bulunmamaktadır.

BİR FOTOĞRAF, 1 HABER İKİ MESAJ..
BİR FOTOĞRAF, BİR HABER İKİ MESAJ..

Tezkereyi çıkarmak için günlerdir oluşturulan ortamın son bulup, 'kaldır, indir' demekten öte bir vasıfları kalmadıkları ileri sürülen birleştirilmiş halde meclise getirilip, onaylamasının öncesine baktığımızda Amerika'nın da destek verdiği AB Büyükelçiler, Bıden'li Amerika ve İsrail'in hatta Rusya'nın daha önceleri olduğu gibi yaklaşan seçimler öncesin de 'BOP'un eş başkanıyım' diyen Erdoğan'ın yeniden seçilmesine katkı sunacaklarını düşünüyorum.

Sol muhalefetin, seçim isteyip, kazanacağını sandığı seçimlerin ilan edilmesi ile geçici ve anlık çıkarları dışında sol ile asla hareket etmeyeceklerini kendim gibi bildiğim ve bir kez daha acı acı gülümseyip, gördüğüm sağ tarafta bulunan partilerin tezkerede olduğu gibi son anda sağda yer alıp, Erdoğan'lı yada sola hiç bir zaman sıcak bakmayan kapitalistlerin yani ABD, Amerika'nın sağ görüşlü bir hükümete onay vereceğini bir kez daha gördüğümüz 2 yıllık tezkerenin kabulü öncesi yaptığım bir haber ardından bana gelen bir mesaj dikkat çekiciydi.
Seçim olsa kazanacaklarını saf saf düşünen sol cenahın bu rüyasına şahsen inanmadığımı belirtirken Erdoğan'ın adıyla vekil, il, ilçe hatta üye olanların burunlarından kıl aldırmamaları ve vekil olurken, il, ilçe başkanı olurken kimsenin desteği ile değil, tırnakları ile oralarda olduğunu anlatmaya çalışan mesajı okurken bu alışkanlığın sadece sağda değil, Şişli'nin ak saçlı Ardahan'lı Belediye Başkanı gibilerinin geldikleri yeri unuttuklarını bir kez daha anladım.


Evet, İBB'nin çalışmalarını sanal sayfalarında çarşaf çarşaf yayınlayıp, iş yaptıklarını sanan ulusalcı ak saçlılar gibi sanal sayfalarında başkanları ve genel merkezlerinin enformasyonundan başka bir şey görünmeyen AK Partililerden farklı olan ve en azından görüşlerini twittirında paylaşabilen Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın bana yönelik yazdığı mesajını okurken gazetecilikte bir fotoğrafa bakışın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyordum.
Çünkü gazeteciliği bitiren ve birlikte tv programı yaptığım kızım Özlem Şeyma'ya başta olmak üzere her gazeteciye gözlerin gördüklerinin hepsinin bir haber olduğunu ortaya koyan bir fotoğraf, bir haberin nasıl iki ayrı yorum olduğunu aşağıdaki mesajlardan sizde anlayacaksınız.
'Mevcut uzakta, eski çok yakında' başlıklı haberim ardından bana whatsaptan mesaj atan ve adeta dedelerinin de belediye başkanlığı yaptığı ve bu sürede yüklendikleri torbaları ile batıya göç edenler kervanına katılanların başında gelenler arasında da olan ak saçlılar gibi memleketim Ardahan'lı da kim deyip, 'ben tırnaklarımla buralara geldim' diyen Orhan Atalay'ın mesajına ve benim ona verdiğim cevaba yer bırakıyor, yorumuda siz okurlarımın yapmasını istiyorum..


Fakir Bey iyi akşamlar
Haberini gördüm
Şunu ifade edeyim benim kimsenin yanında bulunmak, oturmak, poz vermek için çırpındığımı herhalde hiç görmemişsindir.
2- O anda Ahmet Aslan neredeydi?
Muhtemelen koltuğuna oturmak için Aslan’ın kürsüye çıkmasını ‘altın’ fırsata çevirenler fotoğrafın yarısını sana göndermemişlerdir.
Öyle ise ki, yüzlerce tanığı vardır, o zaman bu sahtekaralığı da haber yapmanız gazetecilik etiği açısından göreviniz olmaz gerek. Siz yapmazsanız yapan biri çıkar o zaman sizin üzerinizde bir şaibe kalır.
3- ‘Zaman zaman Ak Parti’nin Orhan Atalay’ı bir daha aday düşünmüyor’ kabilinden maksatlı haberler yapıyorsunuz ama ben de sadece gülümsüyorum.
Hayatımda başvurduğum hiçbir sınavı ikilemiş değilim hamdolsun.
Bilesiniz ki, siyasete kendim geldim kendim giderim. Selamlar
Orhan Atakay AK Parti Ardahan Milletvekili

**Orhan Bey Merhaba..
Sayın Milletvekilim.. Öncelikle şunu hemen söyleyeyim..
Gazeteciliği ve işimi bana öğretmeye kalkma.. Çünkü ben değil tüm toplum biliyor ki ben haklının, haksızın kim olduğunu bilirim. Gazetecilik yaparken şahsi emellerini değil, haberlerimi yazarken, yorumlarımı yaparken hep toplumsal düşünür, halkın yanında olan bir anlayışla alnımın, aklımın katkısıyla ekmeğimi kazandığım işim gazeteciliği yaparım..
Gelelim konumuza..
Sayın Milletvekilim..
İnanmasan da aşağıda yazdıklarımı tüm samimiyetimle ve kalbimle söylediğimi, söyleyeceklerimi ve yazacaklarıma kıldığın namazın hayrına inan ve iyi bil..
O da şudur; Sen ve dayı dediğin danışmanın yani asıl seni toplumdan koparan şahıs dahil etrafın inanmasa da BEN SENİN TIRNAĞINI bin Şavşat'lıya vermem, vermedim de.. Vermediğimi de son seçimde aday olamıyorsun diye İstanbul 3. Bölgeden olur mu diye dolaşırken sen, ben ile Özkan birlikte attığımız manşetle senin epey rahatladığını ve son dakikada yeniden Ardahan'dan aday olduğunu sen de bilirsin bende iyi bilirim..
İnanmazsan Ardahan’daki birçok ihaleleyi alan Gölede’ki yeğenine sor..
Ama sen bu içten samimiyetimi hiç anlamadın ve karşılığını madden sen bile diyemezsin ama manen dahi vermedin.. Feto ile ilgili yaptığın açıklamanın Taraf Gazetesinin manşetinde verilmesi haberi dahil birçok sana yarayan haber, yorumlarımla ilgili bugüne kadar yapmadığın teşekkürü de bize çok gördün..
Ve bunlar olurken bana olduğu gibi çoğuna alo demek için bile açmadığın telefonla ya da şahsen gelip senden şahsi, kişisel bir kürdan dahi isteğimin olmadığını sen de biliyorsun.
Ki önümüzdeki seçim öncesi bile içinde olmaktan onur duyduğum Kürt oluşum dolayısıyla sana dediği gibi bana da terörist diyen Baykal'ın temizlikçisi, servisçisi, kızıyla senden daha çok mücadele ettiğimi  hatta telefonda küfürleştiğimizi de bilemezsin..

arşiv haber 21/01/2016 tarihli haber

GAZETECİ BABA OLDU..
Ardahan Çıldırlı olan ve Göleli Şafak (Korkmaz) Karasansar ile evli olan Gazeteci Meslektaşımız Erdal Karasansar baba oldu. İstanbul 3. Bölge olarak bilinen Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü gibi ilçelerin etkili gazetelerinden olan DEĞİŞİM GAZETESİ'nin İmtiyaz Sahibi Erdal Karasansar'a ve geçmiş olsun dediğimiz sevgili eşi Şafak Karasansar'a vve aramıza hoş geldin dediğimiz, Can'a mutluluklar diliyoruz..

arşiv haber 05//04/2007 Gününün Haber/Yorum/Reklam

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ..HABERLER BİZDEN REKLAMLAR SİZDEN!..

 

 

Sınır kenti Ardahan'a hoş geldiniz../Foto: Volkan Özkan 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

05/04/-04/2007 Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın..
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ..HABERLER BİZDEN REKLAMLAR SİZDEN!..

 

 

Kış aylarında donan Çıldır gölü üzerinde kızak keyfi yapan Ardahanlılar/Foto: Fakir Yilmaz 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

Kars'ta "Süpürge Operasyonu"nda 6 tutuklama 

 

Kars'ta düzenlenen “Süpürge Operasyonu” kapsamında gözaltına alınan 10 zanlıdan 6'sı tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, Kars Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından il genelinde uyuşturucu satıcılarına yönelik 9 eve eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan bir kamu görevlisi ile yabancı uyruklu bir kadının da aralarında bulunduğu 10 kişi ifadelerinin ardından adli mercilere sevk edildi.
Mahkemeye sevk edilen zanlılardan S.A, M.A, H.B, M.K, E.K, O.Ç. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aralarında kamu görevlisi ve yabancı uyruklu kadının da bulunduğu 4 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Polis tarafından düzenlenen ve “Süpürge” adı verilen operasyonda 9 evde yapılan aramalarda 4 kilo 630 gram esrar, bir muşta, 3'ü kuru sıkı 4 tabanca ile bu silahlara ait çok sayıda mermi ele geçirilmişti.
Haber ekleme saati: 21.49-05/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Şehitlerin isimleri karıştırılınca, 
aileler çocuklarını tanıyamadılar!..

İsimleri ve de resimleri değiştirilen Ardahan şehitler .. Ardahan jandarması tarafından yaptırıldığı ileri sürülen 
ve Şehit Aileleri Yardımlaşma v e Dayanışma Derneğine hediye edilen ‘Şehitlerimiz’ 
tablosunda ortaya çıkan bir yanlışlık skandal niteliğinde.
İki şehidin ismini ve resimlerini karıştıran Jandarma’nın bu hatası ‘Şehitler derneği’nde bulunan ‘ŞEHİTLERİMİZ’ tablosunda bulunan diğer isimlerin ve de resimlerin ne kadar doğru olduğunu şüphesini yarattı.
Ardahan'da bulunan Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ndeki ‘ŞEHİTLERİMİZ’ köşesinde bulunan ve vatani görevlerini yaptıkları esnada şehit düşen Ardahanlı şehitlerin isimleri ile resimleri karıştırıldığı ortaya çıktı.
Şehit Aileleri Derneği yönetiminin, dernek bürosuna asmış olduğu Ardahan şehitlerinin ismini karıştırınca şehit aileleri bu hataya tepki gösterdiler.
İsimleri ve de resimleri karıştırılınca şehitlerin aileleri, vatan uğruna şehit olan evlatlarını tanımakta güçlük çekiyor. Ardahan Kongre Caddesi üzerinde bulunan Özel İdare İş hanında bulunan Şehitler Derneği, şehit olan askerlerin fotoğraflarını duvara asarken, skandal gibi bir hata yaptı.
Batman Beşiri İlçe Jandarma Komutanlığı emrinde görevli iken, 10 Ocak 1998 tarihinde çıkan çatışma sonucu şehit olan Jandarma er Cevdet Çelenk'in ismini, Ağrı Patnos İlçe jandarma Komutanlığı emrinde görevli iken 14 Temmuz 1982 tarihinde devriye görevi sırasında trafik kazası sonucu şehit olan jandarma er Zihni Hışır ile karıştırdı.
Şehit aileleri çocuklarının isminin yanlış yazıldığını görünce tepkilerini dile getirdiler. Bu yapılan yanlış şehide yapılan saygısızlıktır diyerek, Ardahan Şehitler Derneğinin bu hatayı hemen düzeltmesini istediler. 
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, hatanın kendilerinin olmadığını, ‘ŞEHİTLERİMİZ’ isimli köşesinin Ardahan İl Jandarma Komutanlığının hazırladığını belirtirken, ‘Ne olmuş ki düzeltiriz’ demesi dikkat çekti.

***ZİHNİ HIŞIR, ÇEVDET ÇELENK OLDU!..

Jandarma tarafından hazırlandığı öne sürülen ve Ardahan Özel İdare İş Hanında bulunan Şehit Aileleri Yardımlaşma v e Dayanışma Derneği’ne asılan, ‘ŞEHİTLERİMİZ’ isimli tabloda bulunan Zihni Hışır’ın fotoğrafının altına Cevdet Çelenk yazılırken bu hatanın 1007e yakın şehit resminin bulunduğu ‘ŞEHİTLERİMİZ’ tablosunda ki diğer isimlerin ve de resimlerin ne kadar doğru olduğunun sorusunu gündeme getirmiş oldu.
Haber ekleme saati: 20.20-05/04/2007
Haber/Fotolar: Özkan Karakaya/Ardahan
KARABAYIR’IN YAKININA “KORSAN” MÜDÜRLÜK!..

Orhan Ekinci Eniştesi Burhan Baltacı’nın Müdürlüğü döneminde “Kars’ın gölge Milli Eğitim Müdürü” olarak anılan AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır, Milli Eğitim’le uğraşmaktan vazgeçmiyor. Karabay’ın müdahalesi bu kez Sarıkamış’ı karıştırdı.
İddialara göre, Karabayır, kendisinin atattırdığı Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Bulut’u  5 ay önce görevden aldırttı. Yerine ise 2 yıllık Eğitim Enstitüsü mezunu Orhan Ekinci adında birini atattırdı. Karabayır, 2 yıllık Eğitim Enstitüsü mezunu birinin, yüksek lisans yapmış okul müdürlerine sicil amiri olamayacağı itirazlarını umursamadı. Sarıkamış Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gerginlik sürerken, 5 ay önce görevden alınan asıl müdür Ali Bulut, Bölge İdare Mahkemesi kararıyla yeniden görevine döndü.
Bulut’un mahkeme kararıyla görevine dönmesiyle boşta kalan Orhan Ekinci’ye yine Zeki Karabayır kol kanat gerdi. Karabayır’ın girişimiyle, resmi olarak iki şube müdürlüğü kadrosu bulunan Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde, “korsan” olarak 3. şube müdürlüğü kadrosu yaratıldı ve Zeki Karabayır’ın koruması altındaki Orhan Ekinci, Valilik onayıyla 3. şube müdürü olarak koltuğa oturtuldu. 
AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır’ın girişimiyle Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde “korsan” olarak 3. şube müdürlüğü kadrosu yaratılıp, Orhan Ekinci’nin de buraya üçüncü şube müdürü olarak atanması, ilçe milli eğitim teşkilatında şok etkisi yarattı. Çok sayıda öğretmen, bunun yasal olmadığını ileri sürerek, “Zeki Karabayır’ın amacı daha önce Kars’ta olduğu gibi Sarıkamış’ta da eğitimi kilitlemek.” dediler.
Haber ekleme saati: 20.12-05/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
ARDAHAN MİLLETVEKİLİ ÖĞÜT'TEN KARS İÇİN ÇİFTE ÖNERGE

İsimleri ve de resimleri değiştirilen Ardahan şehitler .. CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, 15 Nisan’da bakıma alınıp, 5 ay süreyle uçuşa kapatılacak olan Kars Havaalanı ile Ani Örenyeri’ni Meclis gündemine taşıdı. Öğüt, havaalanı ile ilgili önergesinde, mevcut pistin onarımı yanı sıra yeni bir servis yolu yapılması gerektiğini kaydetti.
Öğüt, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, yıllık bir milyon yolcu kapasitesine sahip Kars Havaalanı’nın bölge için önemine değindi.  Öğüt, “Doğu Anadolu Bölgemizin merkezi olan sınır ilimiz Kars'ta bulunan, yıllık 1.000.000 civarında yolcu kapasitesine sahip Kars Havaalanı bölgeyi Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerimize bağlayan tek havaalanıdır. Bugün başta bilim adamları, profesörler, iş adamları ve sanatçılar olmak üzere birçok ziyaretçi bölgeye uçakla gelmekte, havaalanımız Kars, Ardahan, Iğdır, Artvin ve Ağrı illerimizdeki vatandaşlarımıza da hizmet vermektedir. Ayrıca bölgemize yurt dışından heyetler, büyükelçiler ve iş adamlarının ziyarete gelmekte, Sarıkamış ilçesinde bulunan Kayak Merkezine ve Ani Harabelerine yurt içinden ve dışından oldukça önemli sayıda Turist gelmekte ve Kars Havaalanımızın uluslararası uçuşlara da açılması çok büyük önem taşımaktadır.” dedi.
CHP Milletvekili Ensar Öğüt, daha sonra Ulaştırma Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
“Kars Havaalanı 2007 yılı programına göre 15 Nisan 2007 tarihi itibariyle uçuşa kapatılacaktır. Havaalanının uçuşa kapatılması bölge ekonomisini durma noktasına getirecektir.  Bu nedenle uçakların inip kalkabilmesi için mevcut yolun tamir edilmesi ve yeni servis yolu yapılması konusunda herhangi bir çalışma yapacak mısınız? Kars Havaalanının, Doğu Anadolu'nun merkezi olması ve bölgemizin kalkınması için Havaalanına Gümrükleme Müdürlüğü kurarak Orta Asya ve Kafkasların uçak seferlerini Kars'ta başlatıp, Kars'ın ve Bölgemizin kalkınmasını ne zaman sağlayacaksınız?”

**ANİ’NİN RESTORASYONU!..

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, verdiği bir başka önergeyle de bin yıldır Türkler tarafından korunan Ani Örenyeri’ni gündeme taşıdı. Öğüt, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Ani’nin tarihi dokusunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

***Öğüt, önergesinde şu görüşleri dile getirdi ..

“Kars ilimize 42 km uzaklıktaki Ani harabeleri Türkiye-Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batı yakasında ve Türkiye sınırları içerisinde volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş bir ortaçağ şehridir. Volkanik tüf tabakası üzerine kurulmuş olmasından dolayı zaman zaman yaşanan yer sarsıntıları nedeniyle tarihi dokusunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Tarihimiz için çok önemli olan ve 1000 yıldır Türkler tarafından korunan Ani Kentinin, diğer bir deyişle bir tarihin yok olmaması için Ani harabelerinin restorasyonunun yapılarak Turizme açılması için ne zaman çalışma başlatacaksınız?
Haber ekleme saati: 20.07-05/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
CHP HEYETİ BUGÜN KARS’TA

İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Bihlun Tamaylıgil başkanlığındaki CHP heyeti bugün Kars’a geliyor.
CHP Kars İl Başkanı Ekrem Alp, Bihlun Tamaylıgil, Engin Altay, Akif Hamzaçebi, Bayram Ali Meral, Ensar Öğüt, Yücel Artantaş, Vedat Melik, Hasan Güyüldar, Hüseyin Ekmekçioğlu, Mehmet Boztaş, Nejat Gencan, Zeynep damla Gürel, İsmet Çanakçı ve Yavuz Altınorak’ın bugün öğlen üzeri Kars’ta olacağını ve parti binasında saat 12.00’de düzenleyecekleri basın toplantısının ardından, başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere esnaf kuruluşlarını ve daha sonra da esnafı ziyaret edeceğini bildirdi.
Geceyi Kars’ta geçirecek olan heyetin, esnafın sorunlarını dinleyeceğini ve bunu da Ankara’da bir rapor halinde, gereğinin yapılması için ilgili kurumlara ileteceğini ifade eden Alp, heyetin yarın da aynı toplantıları yapmak üzere Ağrı’ya gideceğini kaydetti.
Bu arada, heyette yer alan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, bugün TBMM’de düzenlenecek “TBMM Üstün Hizmet Ödülleri” törenine katılacağını, bundan dolayı da akşama doğru Kars’a gelip heyette yer alacağını bildirdi.  
Haber ekleme saati: 20.00-05/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ÇILDIR GÖLÜ’NÜN ORTASINDA RUS ADASI

Rus adası ve tapusu Ardahan ve İlçelerinde yürütülen Hızlandırılmış Kadastro çalışmaları sırasında, Ardahan İline bağlı Çıldır Gölü İçerisinde bulunan 500 hektarlık Akçakale Adası’nın batısında bulunan ve yaz aylarında 30 çeşit göçmen kuşun barındığı 3 adet Kuş Adasından 26 Bin metrekare alanıyla en büyüğü olan ve 124 ada, parsel 1’de, yapılan tescilde adını “Rus Adası”, diğer birine Kuş Adası, 122 ada parsel 1’de olanına ise Boy Adası adını verdiler.  
Kuş Adası’nın adının  Rus Adası konulduğuna bir anlam veremeyen Akçakale Köyü eski Muhtarı Kasım Sarıçayır (80), “Bu adaları yerli yabancı herkes Kuş Adaları olarak bilirler ve öyledir de. Ben 80 yaşındayım ve ilk kez bu adanın adının Rus Adası olduğunu duyuyorum. Kaldı ki, burada Ruslarda hiç yaşamamış. Bu ismi nereden bulmuşlar anlayamadım. Ya Ruslar gelip, ‘Burada adımıza kayıtlı tapulu bir ada var, onu almaya geldik’ derlerse ne yaparız. Bu adamlar resmen şaşırmışlar”diye konuştular.
Haber ekleme saati: 18.48-05/04/2007
Haber/Foto: Ümit Kılıç/Çıldır
Ispanak bomba heyecan yarattı ..

Bomba dendi Ispanak çıktı!.. Bugün Ardahan Kongre Caddesi üzerinde bulunan İş Bankası’na ait bankamatiğin önüne konulan bir paket, polis tarafından bomba ihtimali göz önüne alınarak patlatıldı.
Saat 12.55 sıralarında görülen ve uzun süre alınmayınca banka yetkililerince polis 155’a yapılan ihbar sonucu etrafı çevrilen şüpheli paket bomba uzman ekibi tarafından patlatılınca etrafa ıspanaklar fırladı. Kent pazarının olduğu Perşembe pazarı yolunun da kesiştiği bölgede yaşanan olay ardından vatandaşlar, ‘Ispanakların gücü budur işte, bomba bile parçalayamadı’ diye gülüştüler.
Haber ekleme saati: 13.28-05/04/2007
Haber/Fotolar: Barış Bilgin/Ardahan
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
AKP'li Nurettin Ünal, CHP'li Zafer Yılmaz 
ve DYP'li Ayhan Kara
Mikail Kayatürk'ün faaliyetlerini oy birliğiyle onayladılar!..

Belediye Meclisi Ardahan Belediyesi'nin 2006 yılı Faaliyet Raporu, dün basına kapalı tutulan toplantıda kabul edildi. 11 Meclis Üyesi bulunan Ardahan Belediye Meclisi dün saat 14.00'da toplanarak Belediye Başkanı Mikail Kayatürk'ün 2006 yılı faaliyet raporunu görüştüler.
Belediye Meclis Üyelerinin toplantının basına açık yapılmasını istemelerine rağmen, meclis başkanlığını yine Aşkın Kaya’ya vermeyen Başkan Kayatürk buna izin vermedi.
11 Meclis Üyesi'nin 3'nün başkan'a destek vermesiyle bu yıl sorunsuz kabul edilen Ardahan Belediyesi'nin ne gibi faaliyetler yaptığı Belediye Başkanı Mikail Kayatürk'ün basını topnaltıya almaması dolaysıyla öğrenilemezken, Kayatürk'ün faaliyet raporunu onaylayanların AKP'li Nurettin Ünal, CHP'li Zafer Yılmaz ve DYP'li Ayhan Kara oldukları öğrenildi. Diğer geriye kalan AKP'li ve CHP'li Meclis Üyelerinin red ettikleri Ardahan Belediyesi'nin faaliyet raporu görüşmelerinin de 30 dakika gibi kısa bir sürede sürmesi dikkat çeken diğer bir önemli gelişme oldu.
Burası Ardahan Lisesi Pansiyonu ***Yıldırım Karakoç yeniden başkan

Dün bir araya gelerek Ardahan Belediyesinin faaliyet raporunu görüşen Belediye Meclisi, bağımsız olarak Belediye Başkanı seçilen sonradan DYP'ye geçen Mikail Kayatürk'ün faaliyet raporunu görüşürken, önceki gün Ardahan İl Genel Meclisi'nin başkanlık seçimi yapıldı.
19 İl Genel Meclis Üyesi'nin bir araya 
gelerek mevcut Meclis Başkanı olan Göle AKP İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç'a  ikinci kez bu görevi verildi. Posof AKP İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan önce aday olacağını açıklayıp, son anda sadece kendi oyunun alacağını görüp çekilmesi dikkat çekerken muhalefetin adayı Çıldır İl Genel Meclis Üyesi İlimdar Senem 6 oy aldı.
Haber ekleme saati: 12.41-05/04/2007
Haber/Fotolar: Barış Bilgin
YURT VE  LİSELER HARABE!..

Burası Ardahan Lisesi Pansiyonu Ardahan İl Milli Eğitim’de yaşanan idareci değişikliğinin önümüzdeki günlerde süreceği bilgisi alınırken,bir çok okul binası ile öğrencinin yurdunun bakımsızlıktan yıkılmak üzere olduğu gözleniyor. Özelikle Müdürü görevden alınan Ardahan Lisesinin binası ile kız ve erkek yurtlarının duvarlarından taşan kanalizasyon suları binaları çürütürken yetkililerin bu duruma sesiz kalışları dikkat çekiyor.

**HANAK LİSESİNDE NELER OLUYOR?!.

Liselerde yaşanan değişikliklerin gündemi meşgul ettiği şu günlerde Ardahan’ın Hanak Lisesinde de durumun diğer liselerden farklı olmadığı gözlenmektedir. Geçtiğimiz gün öğrencilerin kavaga edip, karakollu, ardından da savcılık oldukları Hanak Lisesinde gruplaşmaların yanı sıra öğretmen ve öğrenciler arasında zorunlar yaşandığı ve bu sorunların kentin birinci gündem maddasi olduğu görülmektedir.

Burası Hanak Lisesi ***ANADOLU LİSESİ İHALESİ DİKKATLE İZLENİYOR!..

Geçtiğimiz günler içinde yapılan yeni Anadolu Lisesi İhalesi kentin birinci gündem maddesi halinde.
Fısıltı gazetelerinin her gün yeni bir manşetle gündeme taşıdığı ihalenin kamuoyunun yanı sıra bir çok kamu görevlisi ile müteahit tarafındanda yakında izlendiği gözlenmektedir.
6,5 Milyon YTL. lik ihalenin yapıldığı gün öncesi ve de sonrası siyasilerinde yakın takibinde olan ihaleye katılan 8 firma yetkilisinin işi almak için yaptıkları olağanüstü kırımlarında dikkat çektiği gözlenen Yeni Anadolu Lisesi inşaatına bu yıl başlanması beklenmektedir.

***SEZON AÇILIYOR, AĞIZLAR SULANIYOR!

Yılın ilk dev inşaat ihalesi olan Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait Yeni Anadolu Lisesi işinin ardından sırada olan bir çok yeni inşaat için yapılacak ihaleler bir çok müteahit firmanın ağzını sulandırıyor.
Önümüzde ki günler içinde açılacak olan inşaat sezonu ile birlikte ard arda ihaleye çıkarılması beklenen yeni bir çok inşaat ihalesini almak için adeta sıraya giren muteahit firma yetkisinin iktidar partisi temsilcileri ile kafa kol oldukları da görülürken, bir çok kamu idarecisinin de müteahitlerin yakın takibinde olması dikkat çekiyor.

***BAŞKALARI YAPINCA HIZLA BİTİYOR!..

Bir çok kamu binasının çürük çıktığı Ardahan’da Dünya Bankası ve AB tarafından yaptırılan binalar kısa sürede bitirilirken, devletin yaptırdığı binalar yıllarca bitmedikleri gibi inşattın hemen biti ardından yapılan kontrollerde çürük çıkmaları dikkat çekiyor.
"Eğitimi ayağa kaldıralım"

Ardahanlı öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün organize ettiği yemekte Ardahanlı iş adamları, Daire Müdürleri, okul müdürleri, Okul Aile Birlik Başkanları ile bir araya geldi. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, okullar hakkında genel olarak bilgi verdi. 
Milli Eğitim Müdüründen sonra söz alan Okul-Aile Birliği Başkanları bu tür toplantıların faydalı olduğunu, sürekli tekrarlanmasını dile getirdiler. 
İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım yemekte yaptığı konuşmada, Eğitimdeki başarının ve kalitenin elde edilebilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, "Bizim her zaman önceliğimiz eğitim olmuştur, limizde arzu edilen eğitim seviyesine ulaşmak ve Türiyedeki çıtamızı yükseltmek için öğretmenlerimiz, okul müdürlerimiz, ilçe ve daire müdürleri olarak gayret ediyoruz. Burada toplanmamızın amacı çalışmalarımızı anlatmak ve motivasyonumuzu arttırmaktır. Eğitimdeki başarı ve kalitenin artması, eğitime destek çıkacakların destek çıkması için verildiğini ifade ederek, "Bizim eğitimdeki başarımızın yükselmesi ve kaliteli olması için sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Yardıma ihtiyacı olan birçok okulumuz var. Bu okullarımız devletin kurumları ve iş adamlarımızın desteğine ihtiyaçları var" dedi. 
Daha sonra Ardahan'da  Eğitimin geliştirimesi ve  Türkiyedeki yerini alması için gerçekleştirilen Milli Eğitim Acil Eylem Projesi ile hayata geçirilen projeler hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, Okulların ihtiyaçlarının devlet kurumları tarafından karşılanması  için  hayata geçirilen   "Kardeş Okul, Kardeş Kurum" uygulaması hakkında bilgi vererek  kuraları açıklandı.
Buna göre "Kardeş Okul, Kardeş Kurum" projesi ile 25. mekanize Piyade Tugay komutanlığı (YİBO, 23 Şubat İlköğretim Okulu, Fen Lisesi), Ardahan Belediyesi,(Haitpaşa İlköğretim okulu, Ticaret Lisesi), İl Jandarma Komutanlığı, ( Lehimli, Tunçoluk, Binbaşak İlköğretimokulları), İl Genel Sekreterliği ( Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Lisesi), Emniyet Müdürlüğü ( Atatürk İlköğretim Okulu, Ölçek İlöğretim okulu)  okul ihtiyaçları bu kurumlar tarafından karşılanacak.
Toplantıya katılan Ardahan Valisi Murat Yıldırım ise, "Ardahan'da göreve başladığımızdan beri her fırsatta söylüyoruz, "Öncelik Eğitim" Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti son 15 yıldır eğitime büyük önem vermekte, Milli Eğitime yapılan harcama, Milli Savunmaya yapılan harcamadan daha fazla, Milli eğitim herkesin davasıdır.  Çocuklarımıza iyi bir eğitim veremediğimiz taktirde, geleceğe güvenle bakmamız imkansızdır. Ardahan'da eğitim konusunda büyük avantajlarımız var, 25-30 kişilik sınıflarda eğitim veriyoruz. Öğretmenlerimize düşen bu cevherleri işlemektir. Planlarımızı iyi yaparak Milli Eğitim Bakanlığınca  hazırlanan 20 projeyi tek tek uygulayacağız. İstenince eğitimde başarı olur. Fen lisesi binası daha önce harabeye dönmüş bir binaydı. Yapılan çalışmalar sonucu örnek bir okul oldu. Okul öncesi eğitimde bakanlık bizde yüzde 20 başarı beklerken, yüzde 33 başarı elde ettik. Bu durum yeterli mi? Hayır! Her zaman hedefimiz eğitimde yüzde yüz başarı. Eğitimde herkes üzerine düşeni yapsa başarı ve kalite elde etmemek mümkün mü? Bu nedenle bizi burada toplayan eğitim camiasına destek çıkarak, "Eğitimi ayağa kaldıralım" mesajı verdi.
Fen Lisesini Ardahan'a kazandıran Vali Murat Yıldırım'a ve Milli Eğitim müdürüne teşekkür eden Fen Lisesi Aile Birlik Başkanı Avukat Müzeyyen Çiftçi Yolaçan," Eğitim hepimizin sorunu, Milli bir sorunu burada toplanan herkes, veliler el ele vererek halletmemiz gerekir, Şunu biliyoruz  Milli Eğitim emin ellerde, ancak Yüksek öğrenimede önem vermeliyiz." dedi.
Haberleri ekleme saati: 20.13-04/04/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Göle Muhtaralar Derneği: 'KADIOĞLU HALLTETMİŞTİR"

İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nun, katıldığı Gümüşhaneliler Derneği gecesinde yaptığı konuşmada ileri sürülen, Esenyurt'un görev yapmak için zor bir bölge olduğunu ifade etmiş ve "Biz Gümüşhaneliler bayrağını, milletini seven, vatansever bir milletiz. Ama ben ülkenin en zor yerinde görev yapıyorum. Orada Kars hâkimiyeti var. Şimdi size Esenyurt'ta caddelere konulan isimleri tek tek sayacağım: Sırrı Atalay Caddesi, Aşık Şenlik Caddesi, Doğan Araslı Caddesi… Hele bir isim söyleyeceğim ki, saçlarınız diken diken olacak, Deniz Gezmiş Caddesi… Ama merak etmeyin ben gerekeni yapıyorum sevgili hemşerilerim" sözlerine bir tepkide Göle Muhtarlar Derneğinden sert bir açıklama geldi.
Yoldaşların Liderleri Anıldılar **“BELEDİYEDE Kİ KARS RESMİNİ GÖSTEREN LEVHAYI İNDİRMİŞTİ!

Gölelilerin de içinde bulunduğu bir toplumun seçtiği Kadıoğlu'nun böyle bir söz sarf etmesi karşısında adeta şok olduklarını ki eğer varsa böyle bir şey çıkıp özür dilemelidir dediler.
Haber ekleme saati: 20.01-04/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
En fazla yağış Posof'ta yaşandı

Burası Posof Son yılların en ağır kışını yaşayan Ardahan'da bu yıl en fazla yağış Posof ilçesinde yaşandı.
İklim olarak Ardahan'ın en sıcak ilçesi olan Posof'ta bu yıl kar yağışı  geçmiş yıllara göre daha fazla olurken Nisan ayında normal şartlarda ağaçlar çiçek açarken bu yıl Posof'ta karın kalkmadığı gözlenmekte.  
 
***Göle'de de durum aynı!..

4 aya aşkın bir süre -30 derecelerde seyreden havaların ardından başlayan kar yağışı bir çok bölgede 5 metreye kadar ulaşırken Göle'de kar kalınlığı ilk bahar gelmesine rağmen 1 metre olarak tespit edildi.
Burası Göle.. Dün etkili olan kar yağışından dolayı Göle'ye bağlı 80 haneli Toptaş Köyü'nde kar kalınlığı 1 metreye ulaşırken köy yolu ulaşıma kapandı.
Çıldır'da buzlar çözülmedi. 
Doğu Anadolu'nun en büyük ikinci gölünü sınırlarında barındıran Çıldır'da ise Nisan ayının ortalarına gelinmesine rağmen Göl üzerindeki buzlar çözülmedi. 
Aşırı soğuk havalardan dolayı bu yıl 20 gün erken donan Çıldır Gölü normal şartlarda şu günlerde kıyı kesimlerden başlayarak çözülmesi gerekirken buz kalınlığı sabit durmakta.
Burası Çıldır.. ***Uzun kışı çitçiye pahalıya mal oldu ..

Ardahan'a bu yıl erken gelen kışı gitmez bilmezken uzayan kışın sıkıntısı Ardahan çiftçisini mağdur etti. Yaklaşık 6 aydır hayvanlarını ahırlarda beslemek zorunda kalan Ardahan çiftçisinin ot ve samanı yeterli gelmeyince 15 Milyon YTL'lik saman almak zorunda kaldı. 

***Küresel ısınma Afeti
 
Dünya üzerinde yaşanan Küresel ısınmadan dolayı iklimlerde yaşanan değişiklikler birçok bölgede kuraklığa neden olurken Ardahan'da hem kuraklık mende kutup soğuklarını yaşattı. 
Geçtiğimiz yaz aylarının aşırı sıcak geçmesinden dolayı yaşanan kuraklıktan dolayı Ardahan çiftçisi beklediği mahsulü alamazken birde kış aylarının aşırı soğuk ve uzun geçmesi ikinci bir sıkıntıyı yaşattı. 
Hayvan fiyatlarının sürekli düşmesi ve yaşanan kuraklık ve olumsuz kış şartlarından dolayı sürekli ekonomik kayıp yaşayan Ardahanlı bu durumun Ardahan'da bir afet olarak değerlendirirken bu yönde gerek valilik gerekse siyasilerin ilgisiz kaldığını belirtiyorlar.
Haser ekleme saati: 20.08-04/04/2007
Haber: Bülent Kılıç/Ercan Yentek Foto: Alper Turgut/Ercan Yentek/Fakir Yılmaz
Normal polisten sonra POLİS ABLA geliyor!

Öğrencilerde polis olacak.. Türk Polis Teşkilatı'nın 162. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir dizi etkinliğin yapılacağı Polis Haftası başlıyor. 10 Nisan 1845 tarihinde kurulan Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıl dönümü etkinlikleri 2-10 Nisan tarihleri arasında etkinlikler yapılacak.
Bu etkinlikler çerçevesinde Ardahan görev yapan polisler geçtiğimiz gün Ardahan Valisi Murat Yıldırım'ı makamında ziyaret ederek, hafta içinde yapılacak etkinlikler konusunda bilgi verdiler.
Polislerin kendisini ziyaret etmesi dolaysıyla polis haftasını kutlayan Ardahan Valisi Ardahan Valisi Murat Yıldırım, vatanın en ücra köşesinde vatandaşın hizmetinde olan,  mal ve can güvenliği için gerekirse canını veren Emniyet Teşkilatının önemi belirterek,  "Polis Teşkilatı her geçen gün modernleşmekte ve teknolojiye ayak uydurmakta olan bir kurumdur. Emniyet Teşkilatı sadece ceza kesen, kanunları uygulayan bir kurum değildir. Sıkıntıya düşen her vatandaşın polis amcası -polis ablasıdır. Ardahan'da rahat uyuyorsak bunu polis teşkilatına borçluyuz. Ardahan'da şuan emniyet açısından hiçbir sorun yok. İlimizde Emniyet Teşkilatının gücü var, otoritesi var. Emniyet hizmetlerinden vatandaş memnun" dedi. 
Vali Yıldırım, İl ve İlçede görev yapan tüm Emniyet Teşkilatının 162. yıldönümü Polis Haftasını kutladığını da belirtti.
Valiyi ziyaret eden polisler ise, Polis olarak görevimizin bilincindeyiz. Devlete karşı gelen, kurallara uymayanların karşısındayız. Ardahan her geçen gün daha da huzurlu bir il olmakta. Her geçen gün çıtayı ve hedefimizi yükseltmekteyiz." dediler. Ardahan'ı daha da huzurlu bir il yapmak için çeşitli projeler hazırladıklarını belirten polisler,.'Bu projeler halka daha yakın olmak için caddelerin hepsine birer polis görevlendirerek, halkla ve esnafla daha yakından ilgilenilecek ve herhangi bir sorun olduğunda gece gündüz istediği zaman polise ulaşabilecek. Başka bir proje ise her okula "Polis Abi ve Polis Abla" uygulaması ile okullardaki şiddet, fuhuş, yabancı madde kullanımı gibi konularda önleyici hizmetler verecekler.' dediler.
Haber ekleme saati: 19.39-04/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Savaş Ay at arabasıyla taşınan etleri çekince
GÖLE BELEDİYE BAŞKANI ÇOK ÜZÜLDÜ!..

Bu manzaraya üzülmeyen AKP'li GöleBelediye Başkanı bu görüntülerin çekilmesine üzüldü.. Göle Belediye Başkanı Sabrı Muratoğlu, Ardahan ili ve ilçelerinin tanıtımını yapmak, mevcut olan sorunları gündeme taşımak üzere ATV program yapımcısı Savaş Ay'ın ilçelerinde çekim yapmasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirmiştir.
Muratoğlu,  CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ile proğram yapımcısı Savaş Ay'ın ilçe sorunları hakkında kendilerinin de görüşlerini almak üzere Belediye'ye gelmelerini beklediklerini, ancak uğramadan gitmelerinin üzüntü verici olduğunu ifade etmiştir. 
Muratoğlu, ilçemizde çekim yaptıran Milletvekili Ensar Öğüt ile programcı Savaş Ay'ın nezaketten Kaymakam ve Belediye Başkanlığına uğramalarının daha yararlı olacağını, gelmemelerinin Öğüt'le farklı partilerden siyaset yapmalarından kaynaklanmış olabileceğini belirterek, "Geçmiş hükümetlerin ihmali yüzünden başta kanalizasyon ve su tesisi olmak üzere ilçemiz altyapıdan yoksun bırakılmıştır.  Bu tesisleri yapmaya başladığımız için şehir içi yollarımız bozulmuştur. Bundan dolayı eriyen kar ve buzdan caddelerimiz çamur olmuştur. İlçemiz adeta depreme uğramıştır. Bu sıkıntıları aşmak için gerek Hükümetimiz,  gerekse Milletvekillerimizin desteklerine ihtiyacımız vardır. Ben AK Partili Belediye Başkanı olarak siyasi ayrım yapmadığım gibi, Milletvekillerimizin de ayrım yapmayacaklarına, acil sorunlarımızın çözümüne destek olacaklarına güveniyorum" demiştir. 
"Halkın oyu ile seçilmiş olan herkes, parti ayrımı yapmadan hizmet vermek zorundadır" diyen Göle Belediye Başkanı Sabrı Muratoğlu, "Sayın Ensar Öğüt'le farklı partili olmamız, farklı hareket etmemizi gerektirmez. Sayın Öğüt benimde Milletvekilim olduğu gibi, ülkemizin saygın program yapımcısı  Savaş Ay benimde taktir ettiğim bir medya mensubudur. Bunların ilimiz ve ilçemizin sorunlarını gündeme taşımalarını takdirle karşılıyorum. Ancak, bunun aksine yöremizi çirkin tanıtıcı hususlara yer verilmesi, herkesi üzeceği gibi, buraya kamu görevlilerinin de gelmesini olumsuz etkileyecek, bu da ilimiz ve ilçelerine yarar değil, zarar verecektir" demiştir.  
Göle Belediye Başkanının yukarıda ki sitemli açıklamasına neden olan asıl konunun ve bu sitemin altında yatanın Göle'ye giden ve ilçede yaşanan birçok olumsuzluğu çeken Gazeteci Savaş Ay'ın insanların yediği etlerin at arabalarıyla taşındığını görüntülemesinden yattığı ileri sürüldü.  
Haber ekleme saati: 19.11-04/04/2007
Haber: Yunuz AKÇAY Foto Özkan Karakaya
MİLLETİN DERDİNE ÇARE ARAYAN GAZETECİ 
KENDİ DERDİNİ UNUTTU!!!

Kendi derdini unutan gazeteci Gümüşpala Kortağ Kars'ta, çıkardığı Çağdaş Kars Haber Gazetesi'yle ve sitemiz ile Son Vilayet isimli gazetelerimizde sürekli adından söz ettiren ve şu ana kadar hakkında 850 dava açılan ve hepsinden de beraat eden Gümüşpala Kortağ'ın arabası borcundan dolayı haczedildi. 
Edinilen bilgilere göre, 2005 yılında HSCB'den kullandığı krediyle Datca Solenza marka araba alan Çağdaş Kars Haber Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü Gümüşpala Kortağ, ekonomik sıkıntı nedeniyle bankaya olan araba taksitlerini ödeyemedi. Banka, arabasının taksitlerini ödeyemeyen Kortağ'ı icraya verdi. Daha sonra banka avukatları, ödenmeyen borca karşılık Kortağ'ın arabasına el koydu. 
Gümüşpala Kortağ, arabasına bankanın el konulduğunu doğrulayarak, "2005 yılında, arabaya karşılık ayda 585 milyon lira ödeme karşılığı kredi kullandım. Kredi taksitlerimi bir süre ödedim. Ancak, daha sonra ödeme güçlüğüne düştüm ve 3 taksit ödemediğim için banka haciz kararı çıkarttı ve alacağına karşılık arabama el koydu." dedi.  Ödeyemediği kredi borcundan dolayı arabasına el konulan gazeteci Gümüşpala Kortağ, işinden evine, dolmuşla gidip gelmeye başladı.  
Haber ekleme saati: 17.23-04/04/2007
Haber/Foto: Bedir Altunok/Kars
Av. Erdal Aktürk vefat etti..

Erdal Aktürk Ardahanlı Avukatlardan Erdal Aktürk uzun süredir yaşadığı hastalığa yenik düşerek dün gece vefat etmiştir. Alınan bilgilere göre İzmit’te bulunduğu evinde hayata göz yuman Aktürk’ün bugün toprağa verileceği öğrenildi. Ayı zaman da Ardahan eski belediye başkanı Salih Aktürk’ün yeğen olan Aktürk’ün 48 yaşındaydı.
Haber ekleme saati: 13.14-04/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
AYLIK 5 MİLYARA ÇOBAN BULUNAMIYOR

Köylüler şimdilik kendileri hayvanlarına çobanlık yapar Ardahan ve de Kars'ta.. Baharın gelmesiyle birlikte hayvanlarını meraya çıkarmaya çalışan Ardahanlı köylülerin şimdi ki derdi çoban bulmak sıkıntısı.
5 aya yaklaşan ağır kış şartlarında içeride tuttukları hayvanlarına yem bulmaktan zorlanan köylüler tam olarak erimeyen karlara rağmen meraya çıkarmaya hazırlandıkları hayvanlarına bu kez de çoban bulmaktan zorlanıyorlar.
Hemen her köyde en az bin büyük baş hayvanının olduğuna dikkat çeken köylüler, yaşanan göç ile birlikte çobanlığı tercih etmeyen ve metropollere göç eden gençleri yüzünden hayvanlarını mera ve yaylalarda otaracak çoban bulamayan köylüler, mera komisyonunun kente gelmelerine karşı olduğu göçer Iğdırlıları dört gözle bekliyorlar.
Bir çobanın 6 aylık bir süre içinde 30 milyara yakın para kazana bileceğine dikkat çeken Ardahanlı köylüler buna rağmen kimsenin çobanlık yapmak için bu işi tercih etmediğini, bu nedenle bölgeye her bahar aylarında gelen göçer Iğdırlılara ihtiyaç duyduklarını, onlarında yayla yasaklamaları dolaysıyla gelmeyince zaten yem bulmaktan zorlanan hayvanlarını dışarı çıkarıp, otlatacak çoban bulmaktan büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlar.

***AZO Başkanı Latif şah Sural: Hazırcılığa alıştık!”

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, toplumun hazır yemeye bir hayli alıştığını, devletin de buna yeşil kart, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma gibi kollarla destek verdiğini bu nedenle bu ve buna benzer sıkıntıların yaşandığını söyledi.
Köylülerin kendisine gelerek bu konuda yardım istediklerini belirten Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, devletin işsizliğe çare bulması gerekirken, kömür yardımı, yiyecek yardımı zaman zaman da yaptığı para yardımlarıyla işsizliği adeta teşvik ettiğini bununda zaten her geçen gün hızla devam eden göçü tetiklediğini ve bölgede iş yapanların işçi bulmasını zora soktuğunu dile getirirken, kendisinin bu çözüm bulmak ve işsizlerin iş arayışı anlayışlarını görmek için böyle bir ilan verdiğini belirtti.
Çeperin dibinde oturur, 5 milyara çoban olmaz.. ***Ardahan’da olduğu gibi Kars’ta da çoban sıkıntısı yaşanırken,  meralarını dışarıdan gelen göçerlerin hayvan sürülerine yasaklayan Kars Valiliği, dışarıdan tutulacak çobanlara da sınırlama getirdi. Bu arada, Kars Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Valiliğin, meraları dışarıdan gelen hayvan sürülerine kiralanmasını yasaklayan kararını, “alkışlanacak karar” olarak değerlendirdi.
Kars Valiliği, meraların il dışından gelen sürülere kiralanmasını yasaklamasının ardından, il dışından gelen çobanlar için de sınırlama getirdi. Kars Valiliği’nden yapılan açıklamada, "Prensip olarak komşu illerden çoban tutulmayacak, mutlaka il dışından çoban tutulması gerekli olan durumlarda ilgili şahıslar hakkında Güvenlik soruşturması yapılacaktır. İl dışından gelen çobanların hayvan getirmesine müsaade edilmeyecektir.” denildi. 
ÇELİK: “YERİNDE BİR KARAR”
Bu arada, Kars Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Kars Valiliği’nin, il dışından gelen hayvan sürülerine yasaklamasını yerinde bir karar olarak değerlendirdi. Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, “Değerli Valimizin açıklamış olduğu, yaylaların dışarıdan gelen göçebe yaylacılara satılmaması kararını, çok yerinde bir uygulama olarak gördüğümü belirtmek istiyorum. Göçebe yaylacılar yaylalara erken girer, kar yağana kadar aşırı otlatma yaptıklarından, yaylalarda ot verimi azalır, böylece yöre hayvancılığı zarar görmüş olur. Valimizin aldığı yerinde kararla, ilimiz köylüleri otu ete ve süte çevireceklerdir. Hayvancılık ve mera besiciliği ivme kazanacak, hayvan kaçakçılığı ve hayvan hırsızlığı da önlenmiş olacaktır.” dedi.
Haber: Gümüşpala Kortağ/Fakir Yılmaz Foto: Fakir Yılmaz
CHP KARS İL BAŞKANI ALP’TEN KÖYDES DEĞERLENDİRMESİ:
“MALZEMENİN NERDEN GETİRİLDİĞİNE BAKILSIN”

Ardahan'da da tartışılan KÖY/DES Kars'ta da sorun... Kars’ta KÖYDES projesi kapsamında yapılan işlerle ilgili yolsuzluk ve yapılan işlerin usulüne uygun olmadığı yönündeki iddialar bitmek bilmiyor. KÖYDES kapsamında  geçtiğimiz yılki işleriyle ilgili tartışmaya CHP Kars İl Başkanı Ekrem Alp da katıldı. Alp, konuyu araştırmak için Kars’a gelen müfettişlerin, özellikle köy yolları için öngörülen kumun, şartnamede belirlenen ruhsatlı ocaklardan getirilip getirilmediklerini araştırmalarını istedi.
Bir süredir kamuoyunda tartışılan KÖYDES kapsamındaki işlerle ilgili olarak bir açıklama yapan Alp, çalışmadan önce şartname hazırlandığını ifade ederek, şunları söyledi: 
“Konuyu yakından takip eden biriyim. Hazırlanan şartnamede, yapılacak yolun malzemesinin nereden temin edilmesi açıkça yazılır. Malzemenin temin edileceği ocaklar ise ruhsatlı olup, kaliteli ve kullanışlı kum çıkarılmaktadır. Benim bildiğim, KÖYDES kapsamındCHP Kars İl Başkanı Ekrem Alp aki yol işleriyle ilgili olarak şartnameye konulan en yakın mesafeli kum ocağı ise 20 kilometredir. Bazı köyler için hazırlanan şartnamede ise, kullanılacak malzemenin, yani kumun 30 kilometre mesafedeki ruhsatlı kum ocağından temin edilmesi istenmektedir. Bedel de bu mesafeye göre konuluyor. Yani nakliye önemli bir bedel tutmaktadır. Ancak, bana gelen bilgiler, bazı müteahhitlerin, şartnamede belirlenen yerden değil, yolun yapılacağı yerden veya yakınından ruhsatsız olarak kum veya toprak temin ettikleri yönündedir. Böyle olunca da, iş amacından çıkıp, tamamıyla müteahhidin çok daha fazla kazanması anlamına geliyor. Köylülerin eski yolunu arar olmaları, yeni yapıldığı halde yolların kısa sürede kullanılmaz hale gelmesi, şartnameye uymamaktan kaynaklanmaktadır.”
Özellikle yol yapımlarında özellikle şartnamede belirtilen kum ocağından kumun getirilip getirilmediğinin belirlenmesinin önemli olduğunu kaydeden CHP Kars İl Başkanı Alp, “Gelen müfettişler eğer bu konuya yoğunlaşırlarsa, bütün olumsuzluklar gün gibi ortaya çıkar. İlgili müteahhit, şartnamede belirlenen kum ocağından malzeme getirmiş gibi fatura almış olabilir, ama o ocaktaki kum ile yollara dökülen toprak veya kumun aynı olup olmadığı anında ortaya çıkar. CHP olarak bunun ortaya çıkarılmasını ve varsa eğer bir usulsüzlük veya göz yumma, bu konunun üzerine gidilmesini ve ilgililer hakkında gerekli yasal işlemin yapılmasını istiyoruz.” dedi. 
Haber ekleme saati: 10.20-04/04/2007
Haber/Fotolar: Gümüşpala Kortağ-Kars
KAĞIZMAN’DA DYP 1, AKP SIFIR

Casim Kızılateş Kağızman’da yapılan Ziraat Odası seçimi, adeta AKP ve DY’nin yarışına neden oldu. Seçimin galibi DYP tarafı oldu. Böylece, AKP, il başkanının ilçesi olan Kağızman’da ilk yenilgisini almış oldu. 
Kağızman Ziraat Odası üyeleri, yeni başkanlarını belirlemek üzere dün sandık başına gitti. Seçimde, Aziz Yıldırım yanı sıra, AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’ın akrabası olduğu bildirilen AKP’li Belediye Meclis Üyesi Sulhattin Güntay ile DYP İlçe Başkanı Sürmeli Kızıltaş’ın amcası Casim Kızıltaş, başkanlık için yarıştı. 
Seçim sonucu, DYP İlçe Başkanı Sürmeli Kızıltaş’ın amcası Casim Kızıltaş 37 oy alarak Kağızman Ziraat Odası Başkanı seçilirken, AKP’li Belediye Meclisi Üyesi ve AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’ın yakını olan Sulhattin Güntay 33, Aziz Yıldırım ise 2 oy aldı.
Ziraat Odası Başkanlığı seçimini DYP’li Kızıltaş’ın kazanması, AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’ın ilçesi olan Kağızman’da, “DYP 1, AKP 0” olarak değerlendirildi.Casim Kızıltaş’ın Başkan seçildiği Zirat Odası’nın Başkan Yardımcılığı’na da Abdurrahman Köse getirildi.  
Haber ekleme saati: 10.18-04/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
OKULLARDA FOTOĞRAFÇI SIKINTISI

Kars'ta fotoğrafçı kalmadı!... Ankara’dan gelen bir fotoğrafçının, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayıyla 10 YTL (10 milyon) karşılığı okullarda öğrencilerin fotoğrafını çekmesi velileri ve Kars’taki fotoğrafçı esnafını isyan ettirdi. 
Öğrenci velileri, artık okullara para yetiştiremediklerini belirterek, “Çocuklarımızı özel okula versek, daha kazançlı çıkarız. Yakıt biter bizden istenir, müstahdem olmaz, müstahdem tutmak için bizden para istenir. Fotokopi kağıdı olmaz, bizden istenir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, şimdi de Ankara’dan gelen fotoğrafçı için para isteniyor. Biz veliler darphanemiyiz? Üstelik, çocuklarımızın fotoğrafı için vereceğimiz para da Ankara’ya gidecek.” diye tepki gösterdiler.
Kars’taki fotoğraf işiyle uğraşan esnaflar da, Ankara’dan gelen birinin okullarda 10 YTL karşılığı öğrencilerin resim çektirmesine onay veren Milli Eğitim Müdürlüğü’nü kınayarak, “Eğer okullarda öğrencilerin resimlerinin çekilmesi gerekiyorduysa, Kars’ta bu işi yapacak onlarca fotoğrafçı var. Neden Ankara’dan gelen ve Kars’a kuruş yararı olmayan birisine bu iş yaptırılıyor? Eğer böyle bir şey vardıysa, bu işi Kars’ta bu işle uğraşanlar yapmalıydı. Çünkü, Kars’ta bu işi yapacak olan esnafın alacağı para yine Kars’ta kalmış olacaktır. Biz vergi verelim, Ankara’dan birisi gelsin, parsayı toplasın. Milli Eğitim Müdürü’nü bu onayından dolayı şiddetle kınıyor ve derhal bu işin durdurulmasını istiyoruz.” dediler.
Haber ekleme saati: 10.14-04/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
Kura çöplüğe döndü

BİR ARDAHAN KİRTELTİMİYOR!<br />
Kent içinde geçen nehirin kolları olarak bilinen bir çok dere ve çay akarsularıda çevre ilçelerce kirletitiliyor. Ardahan şehir merkezinden geçen Kura Nehri çevresine bırakılan çöpler yüzündün her geçen gün kirlenmeye maruz kalıyor. 
Özellikle ilkbahar aylarında karların erimesiyle birlikte vatandaşlar ev ve bahçelerinden çıkan atıkları nehir etrafına bırakması kirliliği artırırken, birde buna hayvansal atıklar ve pazar atıkları eklenince kirlilik hat safhalara ulaşıyor. 
Perşembe pazarında tezgâh açan esnaflar pazar sonrası ellerinde kalan malları nehrin kenarına bırakarak pazaryerini terk ediyorlar. Pazarcılar tarafından bırakılan sebze ve meyve atıkları bazı yerlerde çök adacıkları oluştururken nehir kıyısında da tepeler oluşturmaya başladı. 
Vatandaşların ihmalinin yanı sıra belediyenin de bu konuyu göz ardı etmesi kirliliği hat safhalara ulaştırırken nehir çevresinde ikamet edan vatandaşlar belediyenin kirliliği önlemesi için nehre atık dökenlere ağır cezai işlem uygulaması gerektiğini belirtiyorlar.

***Aynı nehir Gürcistan'da ıslah edilip turistik tesisler kurulmuş

Ardahan şehir merkezini ikiye bölerek Hazar Denizi'ne dökülen Kura Nehri  Türkiye sınırlarında özellikle Ardahan'da bataklık haline gelirken Gürcistan sınırlarında ıslah edilerek çevre düzenine kavuşturulmuş. 
Ardahanlı birçok bürokrat Gürcistan gezilerinde Kura Nehri kenarında kurulan tesislerde yemek yiyip eğlenmelerine rağmen kendi şehirlerinden gecen nehri temizlemekten aciz durumdalar. Nehrin ıslah edilip etrafında sosyal alanlar  kurulması halinde şehrin en gözde mekanlarından biri haline gelmesi kaçınılmaz olurken yıllardır ıslah işini kimin yapacağı bile daha  tespit edilemedi.
Haber ekleme saati: 02.58-04/04/2007
Haber: Bülent Kılıç/Ardahan Foto: Fakir Yılmaz/Hanak
Sorunlar değil, nüfus azalıyor!

Hızlı göç nüfusu azalttı.. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi için yürütülen çalışmaların devam ettiği Ardahan’da kentlerin köyler gibi sürekli yaşanan göç dolaysıyla büyük nüfus kaybına uğradığı bir kez daha görüldü.
5 ilçesi, 3 Beldesi, 127 köyü olan Ardahan’da yaşanan hızlı göç kendisini Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmalarında da göstereceğe benzer.
Köylerde tamamlanan Ardahan merkez ve ilçelerinde devam eden Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmalarının önümüzdeki günler içinde sona ereceği öğrenilirken, şehir girişlerinde bulunan levhalar da 17 bin nufuslu olarak görünen Ardahan’ın merkez nüfusunun 10 bin civarlarına, levhasında 10 bin 500 kişi görünen Göle’nin kent merkezinde yaşayanların sayısının 6 bin’e indiği ileri sürüldü.
Kesin olmayan bilgilere göre Çıldır, Damal, Hanak ve Posof’un kent içi nüfusunun da bir hayli azaldığının ortaya çıkaran Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmalarının sonuçlanması ardından, 64 yıl sonra 1992 yılında yeniden vilayet olan ve o zaman il geneli nüfusunun 175 bin olan Ardahan’ın nüfusunun, kesin bilgiler olmamakla beraber 120 binin altına inebileceği ileri sürülüyor.
Haber ekleme saati: 02.26-04/04/2007
Haber: Fakir Yilmaz Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Otelciler tek tek serbest kaldılar!

Büyük Ardahan Otelinin sahibide serbest kaldı Geçtiğimiz yılın sonlarında yapılan otel operasyonlarında cezaevinde kalan olmadı.
Bilindiği gibi Jandarma ve Polis’in ard arda yaptığı otel operasyonlarında Ardahan Merkez’de bulunan iki otel ile Damal/Posof yolu üzerinde bulunan otellerde fuhuş başta olmak üzere çeşitli kanun dışı eylemler gerçekleştiği öne sürülerek 3 otelci ile birçok kamu yöneticisi ve yabancı uyruklu bayan tutuklanmıştı.
Bugün görülen büyük Ardahan Oteli davasında tutuklu bulunan Otelci Özcan Uygur ve beraberinde tutuklu bulunanların kefaletle serbest bırakıldılar. 
Haber ekleme saati: 02.20-04/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 
Kaynak: çıldır haber

Editör: Göle Haberleri

Bu haber 4036 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI