Bugun...


DÜNYA KUPASI KÖY KAHVESİNDE!
ARDAHAN HABERLER İÇİN tıkLA.. Tüm dünya da olduğu gibi Ardahan’ın Damal ilçesine bağlı dağ köyünde de yakından izlnenen Dünya kupası karşılaşmaları köy kahvesinde nefes alınmadan izlendi.

DÜNYA KUPASI KÖY KAHVESİNDE!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Açılış ve kapanışına eski futbolculardan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın da katıldığı ve 32 ülkenin katıldığı, Arjantin’in şampiyonluğu penaltılarla kazandığı Dünya Kupası karşılaşmaları kentten, köye kadar büyük bir heyecanla izlendi.Ardahan’ın Damal İlçesine bağlı Seyitveren köyünde de yakından izlenen ve ekonomik sıkıntılar başta olmak üzere yaşanan sorunları kısa süre de olsa unutturan Dünya Kupası Türkiye gibi yüksek enflasyon kıskacında olan Arjantin’in oldu.Tüm dünyada olduğu gibi Ardahan’ın tek Alevi kültürüyle yoğrulan Seyitveren (Seyd-i Viran) köyünün köy kahvesinde de heyecanla izlenen Dünya Kupasını penaltılarla kazanan Arjantin şampiyon olurken, Fransa dünya 2. oldu.

YİNE KALP, YİNE ÜZÜNTÜ!

Son aylarda yaşanan ve birçok insanın ölümüne neden olan kalp krizi bir üzüntüye daha neden oldu.
Kalp Anjiyosunun olmadığı Ardahan'da bu rahatsızlığı yaşayanların çevre illere sevkinin devam etmesi hala sürerken, Yalova'dan sonra İstanbul'da meydana gelen bir kalp krizi sonucu bu kez Ardahanlı bir kadın hayata göz yumdu.
Aynı zamanda Gazeteci Fakir Yılmaz'ında köyü olan Ardahan merkeze bağlı Küçüksütlüce (Şişka) köylü Nazire Korkmaz ailesinin yaşamını idame ettiği İstanbul'da geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.
İstanbul Beykoz Kavacık'ta toprağa verileceği öğrenilen Korkmaz'ın evli 3 çocuk annesi 61 yaşında olduğu öğrenilirken Korkmaz'ı da corona aşıların hepsini yaptığı da öğrenildi. 
2 kamyonet çarpıştı: 4 yaralı..

Edinilen bilgiye göre, Musa Çakmak idaresindeki 76 DA 369 plakalı kamyonet, Ardahan- Hanak kara yolunun Ortakent kavşağında Fatih Akbaş'ın kullandığı 44 AAH 803 plakalı kamyonet ile çarpıştı. Kazada, yaralanan sürücülerin yanı sıra 44 AAH 803 plakalı kamyonette bulunan Hanak Sazlıçayır Muhtarı Tanju Akbaş ile Bahattin Akbaş Acil Sağlık ekiplerince Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldı.Yaralıların hayati tehlikelerinin olmadığı öğrenildi.

Kara Tren Kars’ta Damal Bebekli

Kafkas Halk Oyunlarıyla Karşılandı..

Çin’den Kafkaslara kadar uzanan yüz yılın ipek yolu denen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun geçtiği ve bu hat üzerinde kurulacak bir durak ile Ardahan’a kadar gelmesi istenen ama o çok istenen son durak yapılmayınca Kafkasya’ya sıfır sınır Serhat Ardahan’a bu yılda gelemeyen Doğu Ekspresi sezonun ilk seferini yaklaşık 30 saatlik yolculuğun ardından Ardahan’ın simge bebekleri olan Damal Bebekleri kostümleri giymiş Kafkas Halk Oyunlar ekibinin halayları eşliğinde son durak Kars'a ulaştı.

Sezonun ilk seferine başlayan "Turistik Doğu Ekspresi", yaklaşık 30 saatlik yolculuğun ardından son durak Kars'a ulaştı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü Turistik Doğu Ekspresi, 2022-2023 dönemi ilk seferi kapsamında, dün 15.55'te Kars'a gelmek üzere tarihi Ankara Garı'ndan yola çıktı.
Yaklaşık 25 saatlik yolcuğun ardından 17.30'da Erzurum Tren Garı'na ulaşan "Turistik Doğu Ekspresi" yolcuları, 3 saatlik molanın ardından 20.30'da Kars'a hareket etti.
Saat 00.15'te Kars Tren Garı'na ulaşan trendeki yolcular Kafkas Halk Oyunları gösterisi ve Karslı aşıklar tarafından sazlı sözlü karşılandı. Halk oyunları gösterisini izleyen yolcular keyifli anlar yaşadı.

ARDAHAN’DAN İMAMOĞLU’NA TAM DESTEK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 2 yıl 7 ay hapis cezası alması ve hakkında verilen 'siyasi yasak' kararı sonrası Saraçhane'de destek amacıyla İstanbul Saraçhane'de düzenlenen 'Millet İradesi' mitingine Ardahanlı CHP’liler tam destek verdiler.

YARGININ SİYASALLAŞTIRILMASINA TEPKİ!

STK’LAR SEÇİLMİŞLERE SAHİP ÇIKTI..

21 İl Dernek ve Federasyonun bir araya geldiği STK’ların çatı örgütü Anadolu Konfedarasyonu’ndan gelişmelerle ilgili açıklama geldi! Yapılan açıklamada İmamoğlu’na ve seçilmişlere yönelik, atanmışların baskısı kınandı işte o açıklama!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında verilen karar,  Sayın Ekrem İmamoğlu’nun şahsında tüm İstanbul halkının iradesine karşı verilen bir karardır.  Bizler Anadolu Konfederasyonu olarak; yargı erkinin siyasilere yönelik manivela olarak kullanılmasını; seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmasını; hukuka aykırı bir şekilde cezalandırılmasını doğru bulmuyor bu tür olayların bir daha yaşanmamasını istiyor; Sayın Ekrem İmamoğlu’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Anadolu Konfederasyonu olarak ayrıca, hasar gören demokrasimizin tekrar yoluna koyulması için şu önerilerde bulunuyoruz:Yargının siyasallaştırılması, yargıya olan güveni sarsmaktadır. Hiç bir siyasiye karşı yargı erkinin kullanılmasını istemiyor, siyasilerin hesaplaşma yerinin mahkemeler değil, sandık ve halk iradesinden çıkan sonuç olduğunu kabul ediyoruz. Atanmışların, seçilmiş siyasetçileri hukuksuz şekilde görevden alarak yerlerine kayyum atanmasını doğru bulmuyoruz. Adaylık öncesi Cumhuriyet Savcılıklarından temiz kâğıdı alan ve buna göre aday olan kişilere oy verenlerin iradesinin gasp edilmesini demokrasiye vurulan bir darbe olarak görüyor ve hemen bu yanlışlıklardan ivedilikle dönülmesini istiyoruz. Hukuku ayaklar altına alan ve sadece muhalif siyasetçilerin önünü kesmek amacı taşıyan;  bu yargı operasyonlarına karşı 15.12.2022 tarihinde Saraçhane’de yapılan “Millet, İradesine Sahip Çıkıyor” mitingindeki birlik ve coşku bu tür haksızlıklara karşı verilecek cevapların sadece başlangıcı olmuştur.

Son olarak ; Sivil Toplum Örgütlerinin en üst Kuruluşu olan Konfederasyonların  bir temsilcisi olan Anadolu Konfederasyonu olarak adaletsiz yargı kararlarını,  kişi ve kurum gözetmeksizin her zaman karşısında olduğumuzu içtenlikle belirtmek isteriz.

KARLA BİRLİKTE KAZALARDA GELDİ!

Kuraklık sebebiyle tüm ülkede olduğu gibi Doğu’ya ve Ardahan’a geç gelen kışın getirdiği kar ve soğuk havalarla birlikte kazalarda geldi. Ardahan-Hanak yolunda trafik kazası yaşandı. Buzlanmanın olduğu şehirler arası yolda bir araç elektrik direğine çarptı. Kazada ölen ve yaralanan olmazken maddi hasar meydana geldi.

BİR GAZETECİ DAHA TUTUKLANDI..
Onca gazetecinin çeşitli iddialarla tutuklu olduğu ülkede Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül’de Tatvan’da bir çocuğa yönelik cinsel istismar iddiasını duyurma amaçlı paylaşımları nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla tutuklandı.

Yazın kardeş, kışın kalleş!

Ardahan’da kışın gelmesi ile birlikte atlarını doğaya salan vatandaşlar, yaz mevsimi boyunca çalıştırdıkları hayvanları adeta ölüme terk ediyor.

Ardahan’da kışın gelmesi ile birlikte atlarını doğaya salan vatandaşlar, yaz mevsimi boyunca çalıştırdıkları hayvanları adeta ölüme terk ediyor.

Ardahan’da yaz mevsimi boyunca çalıştırılan atlar, masraftan kurtulmak adına kış gelince doğada kendi haline bırakılıyor. Ekim ayından itibaren doğaya salınan atlar, yaklaşık 7 ay boyunca açlık ve soğuk ile mücadele ediyor. Her tarafın karla kaplı olması sebebiyle yiyecek bulamayan atlardan bazıları kurtlara yem olmaktan kurtulamıyor.

Kışın özellikle karayollarında görülen atlara sahip çıkılması gerektiğini söyleyen hayvan severler, yapılan yanlışlığın önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. 

At sahiplerinin yaptığının vicdansızlık olduğunu söyleyen hayvan severler, "Bazı vatandaşlar, yaz mevsimi boyunca tüm işlerinde çalıştırdıkları atları kış gelince sırf yem vermemek ve masraf yapmamak için doğaya salarak ölüme terk ediyor. Kış mevsimi boyunca hayvanlar doğada yaşam mücadelesi veriyor. Soğuktan, açlıktan veya kurtların saldırısından kurtulmayı başarıp yaza kadar yaşayabilen atlar, sahipleri tarafından tekrar bulunarak yaz mevsimi boyunca çalıştırılıyor. Bu yapılan uygulama gerçekten vicdansızlıktır" diye konuştu.

Minik kız Hafız adayları
Valinin eşine emanet..

6 yaşındaki kız çocuğunun istismarıyla ilgili tartışmaların devam ettiği şu günlerde Ardahan Valisinin eşi Zehra Mine Öner İl Müftülüğü bünyesindeki Yatılı Hafızlık Kız Kuran Kursunu ziyaret ederek, hafız adayı kursiyer öğrencilerle bir araya geldi.
İl Müftü Yardımcısı Rukiye Ulutaş ve Kuran Kursunda görevli öğretmenlerden kurs hakkında bilgi alan hanımefendi, hafızlık eğitimi alan çocuklarla görüşerek tek tek sohbet etti.Zehra Mine Öner hanımefendi, çocukların kurslarda erken yaşta edinecekleri bilgilerle; topluma faydalı, milli, manevi ve kültürel değerlerimizin yaşatılması noktasında sorumluluk sahibi bireyler olacaklarını söyledi.

SARAÇHANE MESELESİ 
SARI ÖKÜZ HİKAYESİ Mİ?!.

Mart 2019 seçimlerinde 3'ü büyükşehir, 5'i il, 45'i ilçe ve 12'si belde belediyesi olmak üzere toplamda 65 belediyenin başkanlığını kazanan HDP'nin 59unun hiçbir mahkeme kararı olmaksızın görevlerinden alınıp, yerlerine kayyum atanması karşısında yeterli sesin çıkarılmamasının sonucu İstanbul Saraçhanede bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı hakkında verilen karar bir Sarı Öküz meselesi olarak değerlendirildi.
İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen kararın tartışıldığı ülkede dün HDP'li Belediye Başkanları hakkında verilen kararlara gerekli tepkinin verilmemesi sonucu yaşandığı belirtildi. www.kuzeyanadolugazetesi.com

Saraçhanedeki Sarı Öküz!..

Bu yazıyı yazmaya başladığım sırada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının kamu görevlileri olan YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesi ile yargılandığı şu an bulunduğum İstanbul Anadolu Adliyesinden gelecek haberi bekliyorduk.

Sabah başlayıp, gün boyu süren ve saat 16.00’da kararın açıklanacağı ve sonucun ne  olacağını merakla beklerken saat: 16.23'te ele aldığım bu yazımın karar sonucundan etkilenmemesi için acele ediyordum.
Çünkü karar ne olursa olsun anlatacaklarımın karardan etkilenmemesini istiyordum. 
Yani yazımın karar sonrası yaşanacaklardan etkilenmesini istemediğim gibi, anlatacaklarımın karardan çok, kararlı olmanın önemine dikkat çekmesini istiyordum.
Çünkü dün Diyarbakır, Kars, Van ve diğer bir çok ilin seçilmiş belediye başkanlarını hiçbir hukuki karar veya mahkeme kararı olmaksızın görevlerinden alınıp, yerlerine kayyum atandığı ülkede sessiz kalanların sıranın kendilerine geleceğini, ve asıl hedefin Sarı Öküz olduğunu şimdi mi anlıyorlar da insanları Saraçhane'ye çağırıyorlar, "Gelin, yetişin, bizi kurtarın"  diyerek insanları İstanbul'un kalbinin attığı yere çağırmaları ne kadar dürüstlüktür...


İki memura yani bürokratlara, yani dokunulmazlıkları olmayanlara olmadığı ileri sürülen ve hakaret değil, küfür değil normal bir eleştiri sonucu yargılandığı ülkede, panikleyenlerin dün attıkları kıytırık tweetleri ile kendileri gibi seçilmişlerin hiçbir kanuni, hukuki gerekçesi olmadan kararname ile görevden alınan belediye başkanlarına sahip çıkmadıkları için bugün başlarına geleni anlasalar da hal ve hareketleri hiç samimi olmadığı Sarı Öküzün her an görevden alınacağı, içeri atılacağını düşünememişler miydi?!.
Aynı durum tutuklanan kendi milletvekilleri için Ankara’dan İstanbula adalet yürüyüşü yaparlarken, Edirne’de Sakarya’da adı değiştirilen, Silivri’de ve onca hapishanede dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yardımcı oldukları milletvekilleri için neden kaldırıyoruz bayrakları deyip, "Saraçhaneye gelin.." demediklerini de sorgulanmayacaklarını anlamadılar mı?
Kısacası 10. Yıl Marşının çalındığı bir sırada mahkeme başkanının yani hakimin son kararı açıklamak için ikinci kez süre isterken, hala kararın ne olduğunu öğrenmediğimiz ama yazımızın sonuna gelirken bu ülkede ve bu dünyada 'etme bulma..' diye bir şeyin olduğunu gerek muhalefet gerekse iktidarım  diyenler, geçte olsa anlamalıdır. 
Kim mi onlar?!.
Bilmem ama asıl suçlular ve  'esas suçlu olan Sarı öküz'  dün kardeş, arkadaş ve dost dedikleriyle bir fotoğraf çektiremeyenlerin bu yazıyı üzerlerine alması gerekir diye düşünüyorum..

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

arşiv haber 13.03.2019 tarihli haber

'Maaş Alamıyor' Denilen Başkan
8 Bin Lira Maaş Alıyor, Maaş Ödüyormuş..
DSP'den Çıldır Belediye Başkanı seçildikten sonra AK Parti'ye geçen ve son seçimlerde yeniden Çıldır Belediye Başkanı seçilen Kemal Yakup Azizioğlu 3 aydır maaşını alamadığı yönündeki haberler bir açıklama yaparak bu yönde çıkan haberlerin kasıtlı olduğunu ve 8 Bin TL.'ye yakın maaş aldığı öğrenilen Azizoğlu bu iddiaların iş vermedikleri bir kişi tarafından çıkarıldığını ileri sürdü.

Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu, Çıldır’a ait İstanbul’da yayın yapan bir sitede, ‘Başkan 3 aydır maaş alamıyor, Ankara’da eli boş döndü’ haberinin gerçeğini yansıtmadığını belirtti.

Başkan Yakup Azizoğlu, gazetemizde de yer alan haberin doğru olmadığını, yapılan yanlış haberle ilgili bilgi paylaşımda bulunarak, Çıldır Belediyesinin mali durumu ve çalışmalarıyla ilgili maaş bordosunun da yer aldığı dekontları paylaştı.

Azizioğlu, “Göreve geldiğimizden itibaren personelin 13 yıllık alacaklarını temizledik ve ödedik. Devlete ait bütün borçları yapılandırdık. Aşıkşenlik’in 46 yıllık, Çıldır’ın da 23 yıllık borcunu tıkır tıkır ödedik. Ben ve personelim her ay düzenli bir şekilde maaşımızı alıyoruz. Habere konu olan ‘Başkan maaş alamıyor, Ankara’dan eli boş dündü’ yönündeki haberin hiçbir geçerliliği yoktur. Belediyemizde eşinin adına iş alımı yapan bir kişinin, daha sonra aynı işi kendi adına çevirmesi neticesinde doğan sonuçları kabul etmemesinin ardından ortaya attığı asılsız iddialardır” dedi.

Doğu Anadolu Bölgesinin en başarılı Belediye Başkanları arasında gösterilen, İlçeye bir çok proje kazandıran Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu, 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde ikinci dönem Belediyeyi kazanmasının ardından Ankara’da bazı toplantılara da katıldı.

Ankara ziyaretiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Başkan Azizoğlu,  yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini, kabinenin tüm bakanlarıyla ilçedeki projeleri hakkında görüş alış verişinde bulunduğunu ve önümüzdeki aylarda pozitif sonuçlar alacaklarını sözlerine ekledi.

Vekilim 3 Aydır Maaş Alamıyorum..

**3 Aydır Maaş Alamıyorum..

BELEDİYELER DE SIKINTIDA! CHP'li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir'den sonra AK Partili Çıldır Belediyesini de ziyaret eden ve 2. kez Çıldır Belediye Başkanını kutlayan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay Ardahan Belediye Başkanından sonra partilisi Çıldır Belediye Başkanından da dert dinledi. Belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar dolaysıyla işçi parası ödememe ile karşı karşıya olduğunu belirten Çıldır Başkanı kendisininde 3 aydır maaş alamadığını söyledi.

**Göle Belediyesi de 20 Milyon Borçlu!

Ardahan Belediyesinin 70 Milyona yakın bir borcunun olduğu ve çalışanlarının maaşlarını ödemek için Banka da ek hesap açtırdığı öğrenilen şu günlerde iktidar partisi AK Partinin Göle Beleidyeside zorda.

31 Mart seçimlerinde Göle Belediye Başkanı seçilen AK Partili İlhan Gültekin, basın mensuplarına özel açıklamalarda bulunarak, seçim öncesi vaatlerini yerine getireceğini dile getirdi. 

Göle için projeleri en kısa zamanda hayata geçireceğini belirten Başkan Gültekin, belediye konağında, millet bahçesine, organize hayvancılık bölgesinden birçok projeyi hayata geçireceklerini ifade etti. 

Seçimlerde kendisine destek veren Göle halkına teşekkür eden Gültekin, “31 Mart seçimlerinde kıyasıya bir rekabet yaşadık ilçemizde. Neticede demokrasi şöleni içerisinde geçen seçimlerde zaferle ayrıldık. Bu bizim için önemli başarıydı. Bizlerden desteğini esirgemeyen Göle halkına şükranlarımı arz ediyorum. Bundan sonraki temel hedefimiz seçimlerde vaat ettiğimiz projeleri hayata geçirmektir. Bunu yerine getirmek için Belediye olarak çok çalışacağız” dedi. 

MÜFETTİŞ GELDİ, İSMAİLOĞLU DÖNEMİ ARAŞTIRILIYOR 

İlçeye kayak tesisinin yapılmasının ardından kapalı yüzme havuzunun da inşa edileceğini ifade eden Başkan Gültekin, “ Bunun yanında bu yıl kapalı hayvan pazarının açılışı yapacağız. Organize hayvancılık bölgesi oluşturacağız. Bununla ilgili planlarımız var. Göle’yi Gölelilerle yöneteceğiz. Geçmiş dönemde bir sorun olup olmadığına dair araştırma yapıyoruz. Müfettiş geldi, inceleme yapıyor. Bir sorun çıkarsa önceki dönem Başkanla ilgili gerekeni yapacağız. Şuan ilk etapta bunun çalışmasını yürütüyoruz” diye konuştu. 

HAK ETMEYENE PARA YOK!

Göle Belediyesinin borcuyla ilgili de konuşan Başkan Gültekin, “ 18 milyonu aşan bir borç var. Bazı alacaklılar da Belediyenin kapısını çalıyor. Bazılarını Belediyeden gönderiyorum. Olmadık yerlere borç edilmiş. Tabi biz de şu da bir esastır. Hak etmeyen kişinin parasını vermem. 

Hak eden bir ödeme varsa onu da belediye olarak tahsilini yaparız.  Gördüğüm kadarıyla Göle Belediyesinde daha fazla para harcanmış, kimin ne yaptığı belli değil. Herkes önüne geleni imzalamış. Ama ne olursa olsun beytülmalin hakkını kimseye yedirmem. Belediyeyi şeffaf bir şekilde yöneteceğim. Rantçılara kapımız kapalı olacaktır. Çift başlı sisteme izin vermeyeceğim” ifadelerine yer verdi. 

GARSON VE ASKER!

7 Haziran olmadı, 1 Kasım.. Olmadı 31 Mart.. Daha olmadı 23 Haziran seçimleri ve başkanlık dahil ekonomiye büyük hasar veren diğer bir çok seçim ile halen yüz göz olduğumuz bu süreçte iki adım ileriye gitmesi için uğrunda verilen onca ağır bedele karşın bir adım ileriye gidemeyen özlemi çekilen demokrasiyi tartışmaya devam ediyoruz.
İktidara geldiği günden beri askeri vesayet dahil bir çok antidemokratik uygulamayı ortadan kaldıracağını, resmi devlet lojmanları dahil milyonlar yutan makam araçları gibi devletin bütçesini hortumlayan onca işi engelleyeceğini ileri sürüp ilk yıllarda bu yönde ciddi adımlar atan ardından 28 Haziran seçimleri öncesi Kürt seçmenden oy almak uğruna buzluktan çıkarıldığı ileri sürülen barış süreci dahil bir çok demokratik adımlar atan dünkü iktidar halen bugün ki iktidardır. 
Adı, Adalet ve Kalkınma olan mevcut iktidarın son olarak 31 Mart seçimleri ardından ortaya koyduğu tavırlarla Adaleti de, piyasaları ve toplumu her geçen gün daraltan ve de bunaltma noktasına getiren ekonomik politikalarıyla Kalkınmayı da yüzüne gözüne bulaştırmanın sıkıntısı içinde o ilk yıllarda ki demokratik adımlarından vazgeçen de aynı iktidardır.
Aynı iktidarın başı olan Başkan Erdoğan'ın son açıklamalarında demokrasinin beklentileri içinde olan ''hukuk mevzuatımızı gözden geçirilmesi gerekiyor'' derken bunları yapacak olanların 17 yıldır iktidar olan partisinin ve kendisinin olduğunu unutması da bu iktidarın işine geldiğinde Demokrasiyi, Adaleti, Hukuku hatırladığını ortaya koymaktadır.
Gelelim bugün ki yazımıza başlık olan Garson ve Asker meselesine..
Aslında ''Kürt Memet Nöbete'' olması gereken başlığımızda bu ülkenin meselesi Garson ve Asker meselesi demokrasinin ana meselesidir.
Yani son olarak CHP'li kadın milletvekili Nurhayat Altaca'nın 31 Mart seçimleri ardından mecliste yaptığı konuşmada yaşananların darbeye yol açtığını ima etmesi birilerinin kafasında halen askeri nöbetçi olarak gördüğünü ve zamanı geldiğinde nöbete çağrılacağını ima etmesidir.
Yani demokrasin önünü açacaklarını iddia edenler, iktidara geldikten sonra bu iddialarını unutanların askeri yönetimlerdeki gibi '' Ben Bilirim'' diyerek yönetim şekillerini kınarken bilinç altlarında hala askeri nöbete çağırdıkları da diğer bir gerçektir. 
İşte burada mevcut iktidarın ve muhalefetin askeri cunta veya yönetim anlayışını tetikleyen, akıllara getiren ve de söyleten antidemokratik uygulamaları işlerine geldiğinde kullanmamaları değil asıl unutulmaması gerekenin demokrasinin olduğunu bilmeleri ve işi Garson Askere bırakmamaları gerekmektedir. 
Çünkü adı üstünde, Garson!
Yani isteneni yapan Garson da, Asker de, Sivil de, Siyasetçi de olabilir..
Ve görevi yapacak olanın Garson, Asker değil ona işveren sivildir, halktır, halkın seçtiği siyasetçidir.
Görevi de yapması gereken asker değil, sivildir, siyasetçidir..
Bunun olması ve devam etmesi içinde Askeri vesayetlerden uzak, iktidarın gücünden faydalanıp antidemokratik uygulamaları demokrasiymiş diye yutturmamak, birilerinin yani solcu, aydın, demokrasi yanlısı parti olduğunu iddia eden ama kendi beceriksizliğini hep başkalarına becertmeye çalıştığı ileri sürülen CHP'li kadın vekilin işaret ettiği o anlayışı tetiklememek ve asıl 'biz biliriz, bildiğimizde sandıkta ortaya koyarız' diyen halkın demokrasi istemiyle başına gittiği sandığa saygı göstermektir..

HERKESİN NEWROZ'U KENDİSİNE.. 

Üniversite'de  Nevruz etkinliği..

*20/03/2015 Tarihli Haber

Geçtiğimiz gün HDP'nin başını çektiği siyasi partiler ile stk'ların kutladığı Newroz etkinlikleri Ardahan'da devam ediyor..

**ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ'NDE NEVRUZ BAYRAMI 
ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK..

Nevruz Bayramı kutlamaları Ardahan Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek çeşitli etkinlikler ile kutlanacak. Etkinlikler kapsamında 23 Mart Pazartesi günü saat 10.00’da İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi (İBEF) Korkut Ata Konferans Salonu’nda panel gerçekleştirilecek. Panelde ARÜ akademisyenler Prof. Dr. Suleyman Kayıpov, Prof. Dr. Şureddin Memmedli, Doç. Dr. Ranetta Gafarova, Yrd. Doç. Dr. Ahmet İçli tarafından Nevruz hakkında bilgi verilecek.

Panelin ardından Nevruz Bayramı kutlamaları İBEF önünde saat 12.00 itibariyle çeşitli ikramlar, halk oyunları ekibinin gösterileri ve gerçekleştirilecek etkinler ile devam edecek.

 

**KÜRT ÖĞRENCİLER AYRI ATEŞ YAKALACAK..

 

Öte yandan üniversitede okuuan Kürt kökenli öğrencilerin Rektörlük tarafından düzenlenen Nevruz'a altenatif olarak kampüsün bir başka alanında ateş yakarak kendi Newrozlarını kutlayacakları alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Kaynak: Ardaha Haberleri

Editör: Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi

Bu haber 7869 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI