Reklam
Bugun...


CORONA ARDAHAN'DA 9 KÖY KARANTİNAYA ALDIRDI!..
Önlemlerin gevşetildiği bir süreçte vaka sayısının yeniden 3 Bin 035.338'e yükseldiği şu günlerde Ardahan'da 9 köy karantinaya alındı.

CORONA ARDAHAN'DA 9 KÖY KARANTİNAYA ALDIRDI!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Cumartesi Günü Saat: 17.45'de de TEMPO TV'de Programa Başlıyor..

Her Cumartesi günü saat:15.45'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 13-19 Mart haftasında illere göre 100 bin kişiye düşen koronavirüs vaka sayısının güncel haritasını paylaşması ardından Ardahan’da alarma geçildi.

Ardahan’da 100 binde 86,31 olan vaka sayısı ortaya çıkarken, vakaların en çok arttığı ilçe Göle oldu. Durançam, Senemoğlu ve Balçeşme Köyleri Covid-19 salgını nedeniyle 10 günlük karantinaya alınmıştı. Ardahan'da artan mutasyonlu koronavirüs vakaları sebebiyle ilçe bazlı tedbirler alınmaya başladı. Vali Hüseyin Öner, tedbirler kapsamında Göle ilçesinde pazarların hıfzıssıhha kurul kararı ile bir hafta süreliğine kapatıldığını bildirdi.

GÖLE'DE 9 KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Öte yandan, Durançam, Balçeşme ve Senemoğlu köylerinde Covid-19 salgını nedeniyle alınan 10 günlük karantina sürecine, Esenyayla, Esenboğaz, Çullu, Budaklı, Samandöken ve Küçük Altunbulak köyleri de katıldı. Köylerde koronavirüs vakalarının görülmesi üzerine 10 günlük karantina kararı alındı. Göle ilçe merkezinde ise vaka görülen binalarda karantina uygulamasına geçilecek. Ardahan’da vaka sayılarında düşüş yaşanırken, Göle ilçesinde ise yüzde yüz otuza varan artışların olduğu bilgisine ulaşıldı.

MUTASYONLU VİRÜS ARTINCA, PAZAR KAPATILDI

Ardahan'da koronavirüs hasta sayısında son bir haftada artışlar yaşanması üzerine ilçe bazlı yeni tedbir kararları alınmaya başladı. Tedbirler kapsamında Göle ilçesinde mutasyonlu virüs oranında ki artışa bağlı olarak hayvan pazarı ve halk pazarı bir hafta süre ile kapatıldı.

Tedbirlere ilişkin açıklamada bulunan Vali Öner şunları söyledi: 'Denetim çalışmalarımızla birlikte ilimiz genelinde hastalığın seyrine ve vakaların seyrine göre ilçe bazlı kararlar alıyoruz. Göle ilçemizde son bir haftada mutasyonlu virüs artışı söz konusu oldu. Bu hafta orada hayvan pazarını ve halk pazarını bir haftalık süre ile yapılmaması yönünde karar alındı. İlerleyen süreçte de ciddi vaka sayıları veya mutasyonlu virüse rastlanması halinde ilçe bazlı uygulamalarımızı devam ettireceğiz."

BAŞ DANIŞMAN NE YAPAR?!..

Piyasaların yeniden hareketlendiği şu günlerde   “bakanlar değişecek mi?”  sorusu da gündemin birinci sırasında.

Ülkenin 600 milletvekilin mecliste “indir, kaldır” diye el kaldırdığı belirtilen ülkede memur gibi atanan bakanların hangisinin değişeceği konuşula dursun, benim dikkatimi çeken sayıları ve maaşları milletvekillerini geçen, bol polis korumalı, makamlı başdanışmanlar çekmekte.

Çünkü başkanlık sisteminden bu yana Milletin Meclisinin taşındığı 1150 odalı sarayda kaç kişi ve kimin ne başdanışmanı olduğu artık kafa karıştırırken, sayılamıyor da.
Çünkü 20 yıla yaklaşan iktidarı boyunca kendisine katkı sunanları ya müteahhitlik yoluyla, ya da baş danışmanlıkla ödüllendiren Erdoğan'ın bu yönü, yani vefalı kişiliği ile yol arkadaşlarını takdir edişi takdir edilirken, bu takdirin senden, benden toplanan vergilerden oluşan paralarla maaşa dönmesi de ayrı dert ola dursun, bu baş danışmanların ne iş yaptığı da merak konusudur.


Çünkü aralarında Ardahanlı iki hemşerimin de bulunduğu, onca başdanışmanın danışman oldukları günlerde ki heyecanlarını kısa sürede kayıp edip, ortada kayıp oldukları da diğer bir gerçek.
Evet, bakanların değişeceğinin tartışıldığı şu günlerde bol maaşlı oldukları artık saklanmayan onca başdanışmanların hangisi yeni bir ödül alıp, bakan olacağı da merak edile dursun, bir bölümünün dokunulmazlıkları kaldırılıp, hapse atılan milletvekillerinin de danışmanlar gibi, orada, yani ondan başkasının dediğinin dinlenmediği ne işe yaradıkları da merak edilen diğer bir konu...

 

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

POSOF CAMYAZI (OHĞDEL)
KÖYÜNE DEPREM!
arşiv haber 04/12/2020 tarihli haberler/yorum
Pandemi vakalarının gündemi meşgul etmeye devam ettiği ve ülkenin ekonomisini sarsan önlemlere karşı ölümlerin artarak devam ettiği şu günlerde başta İstanbul'u olmak üzere bir çok yeri her an vuracağı belirtilen depremler de sarsmaya devam ediyor. Son olarak Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Camyazı (Ohğdel) köyünde 1.7 şiddetinde his edilen deprem bu konuda uzun yıllardır sessizliğini koruyan bölgenin de deprem tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Ardahan kent merkezinde kar yağışı etkili oldu.

Sabah yağan kar, akşam saatlerinde de etkisini gösterdi. Kar kısa sürede kenti beyaza bürüdü. Kaldırım ve yolların yanı sıra araçlar da karla kaplandı.

Karla birlikte kentte hava sıcaklığı sıfırın altında 3 dereceye kadar düştü.

Yetkililer, kar ve soğuk hava nedeniyle özellikle yüksek kesimlerde buzlanmanın oluşmaya başladığını belirterek, sürücülerin tedbirli olmasını istedi.

DEPREM ARDAHAN!I DA SALLAMIŞ!
Senemoğlu'nda Deprem!!!
arşiv haber 27/09/2019 tar,hli haberler/yorum
Büyük bir depremin yaşanacağı ileri sürülen ve son günlerde yaşanan sarsıntılar ile yeniden gündeme giren depremler ülkenin her tarafını sallamaya devam ediyor. Son olarak Azerbaycan ve Ermenistan'a meydana gelen ardından İstanbul'u sallayan deprem bir kez de Ardahan'ın Göle ilçsine bağlı Senemoğlu köyünü salladığı öğrenildi. İstanbul depremleri öncesi Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Seneoğlu köyünde 22 Eylül'de yaşanan depremin 2 şiddetinde olduğu öğrenildi.

DEPREM İSTANBUL'U YOKLAMAYA DEVAM EDİYOR!

*Arşiv Haber 26/09/2019 Tarihli Haber

İstanbul'da saat 14.00 sıralarında meydana gelen deprem büyük panik yarattı. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 5,7 olarak açıkladı. Bu depremden önce yine sallanan aynı büyük depremi bekleyen İstanbul geçtiğimiz günde sallanmıştı.

Avrupa sismoloji merkezine göre depremin büyüklüğü 5,9 olarak ölçüldü. İstanbul'da bazı kesimlerde cep telefonlarından erişim sağlanamıyor.

Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü 5,7 olarak açıklarken, AFAD depremin şiddetini 5,8 olarak duyurdu.

Deprem İstanbul'un birçok ilçesinde hissedilirken, Kocaeli'de de hissedildi.

Mız Mızcılık ve Megalonani..
 
Çocukken hepimizin sıkça duyduğu Mız Mız kelimesinin aslında özlemle yad ettiğimiz çocukluğumuzda kalmadığını, hayatımız boyunca yaşadığımız onca dert ve sıkıntıyla birlikte olgunlaşma, yaşlanma sürecinde de devam ettiğini görür, hisseder, bazen güler, bazen de ağlarız..
Çünkü, Mız mızcılığın yanına birde kıskançlığı koydunuz mu o zaman, 'seç pirinçteki taşları' sözünü hatırlar ve işkence denen bir süreci yaşamaya başlarsınız.
Evet, 50 yaşına dayanmış, 51. yaşıma merhaba demeye hazırlandığım şu günlerde benim yaşımda hatta bir, iki yaşta ileride olanların hala o çocukluk sürecinde kalıp, mız mızcılıklarına birde, şüphe, kurgu ya da mevcut bir rekabetin farkında olmaktan doğan bir ruh hali olan kıskançlığı ekleyip, çocukluğumuzdan kalma saten vücutları gerip, burdukları şu günlerde beni de geren bir soru sorulur; 
O da, 'Rahat mısın?' sorusuna aranan cevap aramaya başlarsınız.
Sanal ortamlarda 'mutluymuş' ayakları ile bol bol pozlar vererek, karanlık gecelerde yattıkları yataklarında ördükleri örümcek ağına yenilerini çekip, sonra da kanını emene kadar kullanıp, kenara atma hesapları yapanların bir günde o ağa düşenin mız mızcılığa, kıskançlığa  dayanıklılığı ile param parça olacağını hesaba katmayanların kendi kıskançlıkların da önce kanser şüphesi ile ardından kahrolup, öleceklerini de hesaba katmazlar..
Belki de bunlar yaşanmadan bir anda beklemedikleri bir yerde üzerilerine he an çekilecek olan sert bir kırmızı çizgi ile yok olup gideceklerini de hesaplamazlar..
Evet mız mızcılık ve kıskançlığın insan genini bozan bir sağlık sorunu olduğunuda belirtmek de gerekir..
Çünkü Tıp'da psikolog, asabiye ve sinir hastalıkları dalı olan eğitim gören doktorlar boşun okumuyorlar bu tür hastaları iyileştirme mücadelesi vermek için..
Her bir şeyde kusur bularak hiç bir şeyden memnun olmayan bu tiplerin diğer bir hastalık olan ve her an patlamaya hazır bekleyen bir faciaya olan kıskançlık, büyüklük hezeyanı ya da büyüklük kuruntusu, kişinin kendisine gerçekle uyuşmayan üstün nitelikler yakıştırması olan megalomani bataklığında aslında kendilerini batırdıkları da diğer bir gerçektir.
Bu mız mızcılık ve kıskançlıkların size de yansıması ve yaşamınızda yarattığı derin yıkımlara neden olsa da; 'Sabır çekip, giden değil, 'bu da geçer Allah kerim' diyen, yüreğinizle 'size sarılan canlar olsun dost dergahınızda..' diyerek, size yaşatılan ve diğer adı Çin İşkencesi olan işkencesinden bir an önce uzaklaşarak teselli aramak en güzeli..
Çünkü bir hastalık olan mız mızcılık ve kıskançlık öyle bir olumsuz atmosfer yaratır ki onu yansıtanların oyununa gelir, bir anda şu günlerde sık sık İstanbul ve çevresini sallayan artçı depremler de olduğu gibi sarsılır bir anda tsunamiye dönüp, onlarında içinde olduğu tüm alanı bir anda silip, süpürür, yaşam denen ortamı yıkar geçersiniz..
Oynanan oyun da zaten budur..
Ha unutmadan bu anlatmaya çalıştığım ruh halimi Fakir'den Nağmeler deyip, geçmeyin sakın, iyi düşünün..
Ermenistan Depremi, Ardahan'ı Salladı!
*Arşiv Haber: 13/09/2019 Tarihli Haber
BİR GÜN ÖNCESDE AZERBAYCAN SALLANMIŞ, HOÇVAN'DA HİS EDİLMŞTİ.. Ermenistan'ın Şirak kentinde meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki deprem, Ardahan merkez, Hanak ve Çıldır ilçesinin yanı sıra, Kars’ın Akyaka ilçesinde ve köylerinde de hissedildi. Bir gün öncede bu depreme benzer bir sarsıntının Azerbaycan'dan meydana geldiği ve sarsıntının Hoçvan başta olmak üzere bölgede his edilmişti.
 

Ermenistan'ın kuzeyinde, Gürcistan sınırı yakınındaki Taşir kentinde 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), merkez üssü Taşir kentinin 11 kilometre batısı olan 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini bildirdi. Depremin yerin 7.6 kilometre derininde gerçekleştiği belirtildi.

DEPREM ARDAHAN DA HİSSEDİLDİ

Ardahan İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, Dün gece saat 19.22 sularında merkez üssü Ermenistan Shirak'ta 4.7 şiddetinde bir deprem meydana gelmiş olup, deprem Ardahan Merkez, ilçe ve köylerinde 3.5 şiddetinde hissedilmiş olup, herhangi bir hasarın bulunmadığı bilgisine ulaşıldı.

**Başkanlar lütfen işiniz yapın..
 
15 Temmuz alçak darbe kalkışması ile karşılaşan ve 12 Eylül faşist diktatörün ihtilalinin yıl dönümü öncesi Büyükşehir Belediye Başkanları ile bir araya gelen Başkan Erdoğan'ın İstanbul'u kaptırdığı partinin İBB Belediye Başkanı İmamoğlu ile karşılaşıp, gülümseten kısa konuşması ile toplumun moral bulduğu bir gerçek.
Ve bu moralin tüm toplum geneline yayılması umuduyla gerek başkanın değişime gideceği söylenen AK Partili, o toplantı da kırılan sandalyesinin de katkısıyla Başkan Erdoğan'ın takıldığı ve gülümsettiği İBB Başkanı İmamoğlu'nun partisi CHP'li,  halkın seçtiği başkanları görevden alınıp yerlerine hem de yasa, hukuk, adalet beklemeden kayyum atanan HDP'li, her an yapılacak denen yeni bir seçim öncesi iktidara göz kırpan ama HDP İl Binalarının önünde A Habere haber olmaktan geçmeyen anaların orada değil, devletin kapısında olmalı' demesini de bilen kadın genel başkanlı İYİ Partili, adeta iktidarın basın danışmanlığını üstlenmiş MHP'li belediye başkanlarınında bu morale katılmaları toplumun en büyük beklentisidir.
Belediye Başkanı olduklarını unutup, oturdukları koltuklarda kendilerine, 'Ben Himenimmmm' dercesine, 'her işi ben bilirim, ben yaparım' diyen ama asıl işleri olan alt yapı, üst yapı, trafik, çöp, su, hizmetini aksatıp, başka işlerle uğraşan başkanların da bu morali, saçmalıkları ve 'Ben bilirim, ben yaparım' diyerek her işe el atayım derken kendilerini bunaltıp, boğmamalarını rica ediyorum.
Çünkü 31 Mart ve 23 Haziran'dan beri gördüklerimiz; Öyle yada böyle seçilen başkanların hala asıl işlerine endekslenemedikleri gibi seçimler esnasında yaptıkları reklamların atmosferinden kendilerini kurtaramadıklarını görüyor, izliyoruz..
Peki ne yapıyor kendilerinden moral beklediğimiz başkanlar?'.
Vallahi onuda dünkü yazımda dediğim gibi 'Ya sabır' diyerek ben not ediyorum, siz sayın okurlarımın ne demek istediğimi anlaması ve yerel seçimlerden bu yana geçen süreye bakarak, 'haklı mıyım, haksız mıyım?' diyerek yazılacakları bekleyip, değerlendirmesi için..

Seçimden sonra kapı dışarı.. İş-Kur ve Partililer..

*Arşiv Haber 17/05/2019 Tarihli Haber

7 Haziran öncesi tüm İş-Kur çalışanlarını kendisine emir askeri yapan iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi seçimlerden hemen sonra tüm İş-Kur çalışanlarını kapı dışarı edeceği ve işten çıkaracaklarının yerine AK Parti’ye yakın isimleri alacağı ileri sürüldü.

Gazetemizin konuyla ilgili yaptığı araştırmada AK Partinin yeni  İl Başkanı ve yönetiminin 7 Haziran genel seçimleri sonrası işe aldıracaklarının listesini oluşturduğu ve bu liste ile işsiz olan AK Partililerin çocuklarına seçim vaadi verdikleri öğrenilirken, iş alınacaklara yer açmak için şu an kendi seçim çalışmalarında kullandıkları İş-Kur işçilerini de kapı dışarı edeceği yönünde güçlü bilgiler aldı.

 

**EMİR KULU OLMAKTA FAYDA ETMEYECEK..

Bir çok konuyu seçimler sonrasına ötelediği de öğrenilen araştırmamız da AK Partinin yeni yönetimine yaranmak isteyenlerinde işten atılacağı gibi partiye yakın görünenlerle de ilişkinin kesileceği bilgisine ulaşıldı.
İl ve İlçe Yönetiminde bir çok kişinin de partiden AK Partiye üyelikleri gözden geçirilip, partiden ihraç edileceği yönünde bilgilere ulaşan gazetemiz seçim döneminde yüzüne gülünen bir çok kişinin yönetime yaranma ve emir kulu olma çabasının da bunun önüne geçmeyeceğini da AK Parti Ardahan İl ve İlçe yöneticilerine yakın isimlerden bizzat aldığı bilgiler ile teyit etti.


**VEKİLİN CEBİNDE DE KIRMIZI LİSTE VAR..

Öte yandan AK Partinin kuruluşundan bu yana alacağı en az oy ile seçilme hesapları yapan AK Parti Ardahan Milletvekilinin de kendisine göre bir kırmızı liste oluşturduğu ve kırmızı kalemle not alınan bu listenin başında gelenlerin İl ve İlçe yöneticilerinin yanı sıra AK Partili 4 Belediyesinin kendisine yönelik hal e davranışları not ettiği de ileri sürüldü.
Yeniden seçilmesi halinde başta 2. Sıra adayı Yunus Baydar’a yakın isimleri olmak üzere bir çok kişinin partiden uzaklaştırılması için ve mevcut yönetimim dizaynı için çalışacağı da iddia edildi.
Kamu kurumlarında büyük bir kıyıma da gideceği ile sürülen AK Parti Milletvekilinin 7 Haziran’da partisinin iktidar olması halinde AK Partinin Ardahan’da ki tüm iplerini eline geçirme planları içinde olduğu da alınan diğer bilgiler arasında oldu.

 

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 13512 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI