Bugun...


ÇILDIR'DA TIR ÖĞRENCİ SERVİSİNE ÇARPTI, YARALI ÖĞRENCİLER VAR!..
Ardahan'da öğrenci servis aracı ile tır çarpıştı. Sürücüsünün ismi henüz öğrenilemeyen 61 ABV 352 plakalı tır ile 75 M 0487 plakalı öğrenci servis aracı, bilinmeyen nedenle Çıldır ilçe merkezindeki Aşık Şenlik heykeli kavşağında çarpıştı. Hasarlı kazadan etkilenen 3 öğrenci tedbir amacıyla Çıldır İlçe Sağlık Merkezine kaldırıldı.

ÇILDIR'DA TIR ÖĞRENCİ SERVİSİNE ÇARPTI, YARALI ÖĞRENCİLER VAR!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Öğrencilerin saçları acemi berber kesti..
Aylardır ailelerine çobanlık yaparak yardımcı olmaya çalışan ve başta yaylalarda olmak üzere meralarda bulunan Ardahanlı çocuklar zil çalmasıyla koştukları okullarına kavuşurlarken köylü çocuklarını köyde bulunan acemi berberlerin al acele kestikleri saçları ardından önlüklerini giyip, öğretmen ve arkadaşlarının bulunduğu okullarına koştukları görüldü.
16 bin 921 öğrenci dersbaşında
2022-2023 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla Ardahan'da bin 362 öğretmen ve 16, bin 21 öğrenci dersbaşı yaptı.
Eğitim öğretimin başladığı İlköğretim Haftası, Ardahan'da eşitli etkinliklerle kutlandı. 
Etkinlikler çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Bulut ve beraberindeki öğrencileri makamında kabul eden Ardahan Valisi Hüseyin Öner, ardından İnönü İlkokulunda düzenlenen kutlama programına katıldı. Programda günün önemini anlatan konuşma yapılarak, okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerine 4. sınıf öğrencileri tarafından hoş geldin karşılaması yapıldı. Programda Vali Öner, dersliklere girerek 1. sınıf öğrencilerini okula başlamaları dolayısıyla tebrik edip, çikolata ikramında bulundu.
Programda konuşan Vali Öner, "Yeni bir eğitim-öğretim yılına başladığımız bugün büyük bir coşku ve heyecan içerisindeyiz. Yeni eğitim öğretim yılının hepimiz için hayırlı, uğurlu olmasını dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz çocuklarımızın kendilerine, ailelerine, ülkemize ve tüm insanlığa yararlı, vatanını, milletini seven ve onu daima yüceltmeye çalışan bireyler olarak yetişmeleri, ilköğretimden itibaren başlayan eğitim öğretim süreci ile başlar. Bu sebepledir ki Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 'İlköğretim davası insan olma, millet olma davasıdır' sözü ile ilköğretimin hayati önemini vurgulamıştır. Eğitimin önemini anlamış, eğitimde başarıya ulaşmış milletler, bugün dünyayı yöneten konumundadırlar. Eğitimde geri kalmış milletler ise bugün dünya kamuoyunun ibretle seyrettiği gibi gelişmiş milletlerin sömürgesi olmaktan öteye gidememişlerdir. Kıymetli öğretmenler, değerli misafirler, toplumun ve ülkenin geleceğini inşa ettiğimiz eğitim-öğretim faaliyeti, kamu hizmetleri içerisinde en önde gelen faaliyetlerdendir. Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve güven içerisinde yaşamak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, ancak ve ancak bilinçli, birikimli ve donanımlı nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bu sebepledir ki; ülkemizde son yıllarda eğitim alanında çok önemli gelişmeler olmuştur. Bu gelişmelerin sonucu olarak okul öncesi eğitimde okullaşma oranı artmış, fiziki yeterlilik en üst seviyeye çıkarılmış, öğrenci sınıf ortalamaları oldukça düşürülmüş, etüt merkezleri, laboratuvarlar, spor alanları vb. uygulamalar ile eğitim kurumlarımız her türlü donanıma kavuşturulmuştur. Yine eğitimde teknolojinin kullanılması ile birlikte bilgiye ulaşmak kolaylaşmış, iletişim teknolojisi ile mesafeler kısaltılmıştır. Bu gelişmelerin dışında eğitimin nitelik kısmı ile ilgili çalışmalar yapılmış, bilgiye ulaşmayı bilen, hayat boyu öğrenmeyi benimseyen, modern dünyada söz sahibi olabilen, eğitimden aldığı güçle yoğun rekabet ortamının şartlarına uyum sağlayabilen, bağımsız düşünebilen ve sorgulayan bireyler yetiştirmek temel hedefimiz haline gelmiştir.’ dedi. Devletimiz işte bu anlayıştan yola çıkarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında 2023 hedefleri doğrultusunda çocuklarımızın ve gençlerimizin çağın gereklerine uygun bir biçimde yetişmeleri için bütün imkanları seferber etmektedir" dedi.
Öğrencilerin sağlıklı ve güvenli eğitim alabilmeleri için gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Vali Öner, şöyle devam etti:
"Her yıl olduğu gibi bu yıl da ilimizde okullarımızı eğitim-öğretime en iyi şekilde hazırladık. Öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli eğitim alabilmeleri için tedbirlerimizi aldık. İlimizde 10 bağımsız anaokulu, 91 anasınıfı, 78 ilkokul, 56 ortaokul ve 26 lisemizde toplam 16 bin 921 öğrenci ve bin 362 öğretmen ders başı yapacaktır. İlimiz eğitim altyapısı, eğitim-öğretim kadrosu, fiziki yeterlilik ve altyapı konularında iyi bir noktadadır. Bütün bu olumlu tablonun oluşmasında emeği, katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu başarının artarak devam edeceğine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, yeni eğitim-öğretim yılında tüm öğrencilerimize ve eğitim camiamıza başarılar diliyor, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
Etkinliklere Vali Hüseyin Öner'in yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Karabulut, Baro Başkanı Av. Murat Yolcu, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, İl Jandarma Komutanı Ramazan Yiğit, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Zorba, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

12 Eylül Faşizminin Dizaynı...

ABD'nin 11 Eylül'de uğradığı saldırı ardından Ortadoğu'yu, Kafkasları, Afrika'yı yeniden dizayn için önce Afganistan'ı, Irak'ı, ardından Mısır ve Libya'yı şimdi de Suriye ve İran'ı sarstığı, Rusya'yı kendi soydaşlarıyla karşı karşıya getirtip, yeniden savaşa soktuğu, Çin'in bulunduğu bölgeye savaş gemileri gönderip gerdiği dünya da bulunan Türkiye'yi 1980 yılının 12 Eylül'ünün 12'sinde yaptırdığı ihtilalden bugüne kadar yeniden dizayn ettiğini bilir misiniz?
11 Eylül 1980 günün akşamına kadar kanın gövdeyi götürdüğü bir ülkede, cuntacı askerlere demokrasiye ara verdirip, ihtilal yaptıran ve 12 Eylül sabahı sanki onca insan ölmemiş, onca olay yaşanmamış gibi hayatın bugüne kadar devam ettiği Türkiye'de o günden bugüne kadar dizayn devam ediyor.
AK Parti iktidarı tarafından yargılanacağı söylenen ve dünyada örneği, benzeri görülmeyen ama birilerinin Türk usulü adını taktığı başkanlık için yapılan Anayasa Referandumunun sloganının üzerine kurulan Evren'in başını çektiği cuntacılar önce solcuların omurga kemiğini kırdılar.


Toplumun büyük bölümünü de susturan cuntacılar bunun hemen ardından yine cuntacıların aracılığı ile önce ANAP sonrasında iktidara getirdikleriyle  Türkiye'yi ABD'nin ve dünyayı sömüren kapitalistlere açık pazar yapmak için önce babam gibi onca insanı hapislere tıkıp, sürgün ettiler, kimini işkence ile kimini Göleli Cemil Kırbayır gibi ortadan kaldırdılar.
Büyük bölümü solcu olan insanları susturanlar sonra da ülkenin fabrikalarına saldırdılar, kimini kapattırıp, kimini özelleştirme yoluyla ele geçirdiler.
Sendikaları sağlaştırıp, sağırlaştırdıktan sonra  solcu, sağcı, dinci, ilerici, gerici isimi taktıkları herkesi ele geçirdikleri basın aracılığıyla devlet düşmanı ilan ettirip, muhalefeti bitirdiler. 
Ve bugünkü iktidar gibi 10 yıllarca bize demokrasi oyunu oynayıp, hepimizi dizayn ettirdiler.
Ama 400 yıl iktidar olan Nemrut, evlenmeyip 70 yıl koltuğu yakınları dahil kimseye bırakmayan yani 70 yıl 214 günlük saltanatı ile Kraliçe Victoria'nın saltanatını geride bırakarak Birleşik Krallık'ın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı, Fransa Kralı XIV. Louis'den sonra dünyanın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren  kraliçe II. Elizabeth'e  olduğu gibi bu dünya cuntacılara da kalmazken dizayn edildi denen insanlık hep hak, adalet, hukuk ve özgür bir dünya için yaşadı, yaşattı, yaşayacak..

arşiv haber 03/11/2015 tarihli haberler/yorum
Öğrenci Yurdu Yarım kaldı
KÜLTÜR MERKEZİ YÜKSELİYOR
Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a komşu ilçesi Çıldır’da yapımına devam eden Aşıkşenlik Kültür Merkezi inşaatı hızla devam ediyor.

Çıldır Belediyesi ile kardeş belediye olan İstanbul Güngören Belediyesi’nin finanse ettiği Aşıkşenlik Kültür Merkezinin yapıldığı Çıldır’da yapımına 5 yıl önce başlanan Öğrenci Yurdunun hala bitirlemediği ve ilçede bulunan Çıldır Yüksek Okulu ise Öğrencilerinin hizmetine hala sokulamadı.
Konu hakkında bir açıklama yapmayan yetkiller Öğrenci Yurdunun ne zaman biteceği konusunda kamuoyuna bilgide verilmiyor.

**Posof'ta Sonbahar Renkleri..

Ardahan'ın Posof ilçesinde sonbahar mevsimiyle birlikte doğadaki renk cümbüşü dikkat çekiyor.
Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve zengin bitki örtüsü bulunan Posof'ta yağışlarla birlikte havalar soğudu. Ilgar dağına kar yağmasının ardından doğada hakim olan yeşil renk, sararmaya başladı.

"HER MEVSİM AYRI BİR GÜZEL"

Posof'taki doğanın muhteşem dönüşümüne tanık olan vatandaşlar, "Bu mevsimde doğada görülmeye değer manzaralar oluşuyor. Ağaçların renk cümbüşü seyredilmesi doyumsuz bir görüntü oluştururken, yerlere dökülen yapraklarda adeta toprağa örtü oluyor. Daha sonra kar yağacak ve doğa tamamen beyaz bir renge bürünecek. Her mevsim ayrı bir güzel. Bakmasını bilmek gerekiyor" dediler.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3484 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI