Bugun...


BİNGÖL: BİR ARAYA GELİRSEK DERYA DENİZ OLURUZ!
Doymak için doğdukları toprakları terk etmek zorunda kalıp, doydukları memleketlerde mücadele veren, bunu yaparken de marka firmalara imza atanların arasında olan Ardahanlı İş insanı, Mavi Sandal Balıkçısı Restoran'ın Sahibi Yücel Bingöl kendi soy isminden örnek göstererek batı kentlerinde 'güçlü olmanın yolu birliktelikten geçer.' dedi.

BİNGÖL: BİR ARAYA GELİRSEK DERYA DENİZ OLURUZ!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

İstanbul Kartal'da E-5 Otoyolu üzerinde bulunan Mavi Sandal Balıkçısı Restoran adlı iş yerinde Gazeteci Fakir Yılmaz'a açıklamalarda bulunan Bingöl, damlaya damlaya göl olur Atasözünü unutmadan bu damlalarla hemen her yerde binlerce göl olan hemşerilerimizin birbirine samimi, saygılı düşüncelerle omuz vermesi ve metropollerde deniz olmasının tek yolunun el birliği, güç birliğinden geçtiğine dikkat çekti.

Bingöl, hemşerilerimizin güçlü olmasının tek yolunun herkes tarafından istenen ama 'Ben, sen, o' tartışmaları ile bir türlü istenen seviyeye ulaşamayan birlikteliğe ulaşmanın tek yolunun göllerin bir araya gelip, önce derya ardından hep birlikte deniz olmasından geçer.' dedi.
SÜLEYMANOĞLU BURSA'DAYDI..
arşiv haber 10/12/2021 günü haberleri
Bir süre önce müstakil iş adamları derneği (MUSİAD) Ardahan İl Temsilciliğine atanan Gürbüz Süleymanoğlu MUSİAD'ın Bursa'da düzenlediği 104. Genel İdare Kurulu Başkanlar Toplantısına katıldı. MUSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı'nın başkanlık ettiği toplantıda söz alan Süleymanoğlu başına getirildiği MUSİAD Ardahan İl Temsilciliği ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
MUSİAD BAŞKANI SÜLEYMANOĞLU: 3
GÜMRÜK KAPISI OLAN BİR KENT
YATIRIMSIZ VE YOKSUL OLAMAZ!
arşiv haber 05/10/2021 günü haberleri
Uzun yıllardır İstanbul Esenyurt Belediye Meclis Üyeliği yapan, bir dönemde Ardahan'da Milletvekili adayı olan Ardahanlı iş insanı Gürbüz Süleymanoğlu atandığı MÜSİAD Ardahan İl Temsilciliğine hızlı başladı.
Geçtiğimiz günler içinde MUSİAD Başkanı Mahmut Asmalı'dan aldığı görev ardından kolları sıvayan MUSİAD Ardahan İl Temsilcisi Gürbüz Süleymanoğlu'ndan AGC Başkanı/Gazeteci Fakir Yılmaz'a açıklamalar.
Gerek Ardahan'daki gerekse gönlü Ardahan'da olan Ardahan dışındaki iş insanlarına ulaşmaya başladıklarını belirten MÜSİAD Ardahan İl Temsilcisi Gürbüz Süleymanoğlu Ardahan ziyaretini gazetemize aktardı.
Biri KTB Demiryolu üzerinde diğerleri Posof ve Çıldır sınırları üzerinde bulunan 3 gümrük kapısına sahip olan Ardahan'ın yatırımsız ve yoksul kalmasının anlamsızlığına dikkat çeken MÜSİAD Ardahan İl Temsilcisi Süleymanoğlu son Ardahan ziyaretinde gördüğü bu durumu değiştirecek olanın yine iş insanlarının olacağını belirttiği açıklamasında bunu da sağlamak için birlik, berberliğin ve el ele, sırt sırta vererek hareket edilecek olan güçlü bir birlikteliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ardahan Valisi ve Rektörünün, Göle Belediye Başkanı başta olmak üzere yerel siyasetçileri ziyaretinde edindiği intibanın tüm Ardahan'ın kendi çocukları olan iş insanlarının bölgeye sahip çıkması ve yapacakları yatırımları beklediğini belirten MÜSİAD Ardahan İl Temsilcisi İş insanı Gürbüz Süleymanoğlu MÜSİAD olarak bu intibağı ve isteği yerine getirme çabası içinde olacaklarını belirtti.

Aynı zamanda Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz ile kahvaltılı bir toplantıda bir araya gelen Süleymanoğlu Bölgenin yatırımlara açık olan bir alan olduğunu, devletin ve iktidarın 6. Bölge imkanları başta olmak üzere birçok imkân sağladığı Ardahan ve bölgenin kalkınmasının tek yolunun birbirimizi sevmekle ve birlikte hareket etmekten geçtiğini sözlerine ekledi.
YAVUZ DEMİR: DAHA ÇOK
MİLLETVEKİLİMİZ OLMALI!..
arşiv haber 30/09/201 tarihli haber/yorum/reklamlar
AK Parti İstanbul/Avcılar Belediye Meclis Üyesi Yavuz Demirci'den Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gazeteci Fakir Yılmaz'a önemli açıklamalar.
Birçok hemşerimizin siyaset arenasında mücadele verdiği batı kentlerinin başında gelen İstanbul/Avcılar'da Belediye Meclis Üyesi görevini yapan Ardahanlı Yavuz Demirci'erken yapılıp, yapılmayacağını tartışılan 2023 genel seçimleri öncesi başta İstanbul'da olmak üzere yurdun çeşitli kentlerinde yoğun şekilde yaşayan Ardahanlıların Büyük Millet Meclisinde temsil edeceklerin sayısının gerek oy potansiyeli olarak gerekse özgüvenleriyle bilinen Ardahanlılar olmalıdır.' dedi.
Kendisinin iktidar partisi Ak Partide siyaset mücadelesi verdiğini ve 'İstanbul/Avcılar'da 25 binin üzerinde bir seçmen kitlesine sahibiz' diyen Demirci Avcılar'ın içinde bulunduğu 3. Bölgede niye en az üç dört Ardahanlı Milletvekili olmasın diye düşünmeliyiz dedi.
Gıda sektörünün yanı sıra inşaat sektöründe adından bahsettiren firmaların yönetim kurulu Başkanlığını da Yapan Ak Parti Avcılar Belediye Meclis Üyesi Yavuz Demirci, 'Avcılar Ak Parti Kadın Kolları Başkanının da hemşerisi, Ardahanlı olduğunu ve Ardahanlıların kadını erkeği ile ortaya konacak birliktelikle daha güzel şeylere imza atmalılar' diyerek gazetemiz aracılığıyla derneklerini kuran köylüler Gürcübeglilere (Tepesu), Ardahanlılara ve Avcılılara selamlarını iletti.

İŞ İNSA1NI TURAN ÇELİK ; Biz sahip
çıkmayacağız da kim sahip çıkacak?
arşiv haber 27/09/2021 tarihli haber/yorum/reklamlar..
Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı eski Başkanı iş insanı Turan Çelik üniversite kayıtlarının devam ettiği şu günlerde yaptığı açıklamada başta öğrencilerimiz olmak üzere çevremize, memleketimize ve ülkemize sahip çıkmanın hepimizin görevi olduğunu söyledi.

Gazeteci Fakir Yılmaz ve Selmi Yılmaz ile İstanbul Taksim'deki ÇELİKLER A.Ş Genel merkezinde görüşen iş insanı Turan Çelik "gerek kendisinin gerekse Kars'ın ve bölge insanının duayeni olan İsmail Aytemiz ve bugüne kadar KAI Başkanlığını yapan hemşehrilerimizin başkanlığını yaptığı KAI aracılığıyla ve kendi özel imkanlarıyla karınca kararınca katkı sunmaya çalıştıkları üniversite öğrencilerine, hemşehrilerime katkı sunmanın vicdan rahatlığı içinde birileri olarak bizler ve bizden sonra gelen neslin görevidir öğrencilerimize ve insanlarımıza sahip çıkmaktı." dedi.


 Kars'a yönelik yatırımlarıyla da tanınan ve bölgenin önemli iş adamlarından olan ÇELİKLER A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Turan Çelik dünyanın başına bela olan koronadan kaybettiği küçük kardeşinin üzüntüsü ile herkesi bahsedilen önlemler çerçevesinde sağlıklı bir yaşam için aşı olup tedbirli olmaya da davet etmeyide ihmal etmedi.

Çelik gazetemiz aracılığıyla tüm hemşerilerinin ellerinde olan imkanlar düzeyinde başta üniversite öğrencileri olmak üzere toplumuna sahip çıkmaya davet etti..

ARDAHANLI İŞ İNSANLARINDAN HABERLER..
Ardahan denilince suları duran Ardahanlı İş İnsanı Ali Rıza Nasıroğlu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı MAKTEKSER denizlerden gelen, giden yükleri limanlara taşıyan firma olarak Gemicilik Sektöründe de marka halinde.

Denizin Yükünü Taşıtan Firma MAKTEKSER..

Devasa vinçleri ile dev gemilerin getirip, götürdüğü malları kullandığı teknolojik makinalarla kısa sürede indirip, bindirmeyle sektörde güvenilir firma olmuş durumda.
Aynı zamanda inşaat sektöründe de adı bilinen ve son olarak İstanbul/Ataşehir'de yaptığı rezidansa genel merkezini taşıyan MAKTEKSER birçok iş alanında da tanınmış sayılı firma yolunda emin adımlarla yürüyor.


Devasa vinçleri ile dev gemilerin getirip, götürdüğü malları kullandığı teknolojik makinalarla kısa sürede indirip, bindirmeyle sektörde güvenilir firma olmuş durumda.
Aynı zamanda inşaat sektöründe de adı bilinen ve son olarak İstanbul/Ataşehir'de yaptığı rezidansa genel merkezi ni taşıyan MAKTEKSER birçok iş alanında da tanınmış sayılı firma yolunda emin adımlarla yürüyor.

Özer: Ardahan'ın Beklediği Yatırımı Gazeteciye Anlattı..

İstanbul'da olduğu gibi Bodrum'da otelleri olan Ardahanlı İş insanı Abdülrahman Özer bir zamanlar Ardahan'ın Vakkosu olarak bilinen mağazalarının olduğu Ardahan'a yönelik yapılacak en güzel yatırımın komple bir turistik tesis olduğunu söyledi.
Aynı zamanda Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz ile İstanbul Beyazıt'ta bulunan otelinde görüşen ve düşündüğü yatırımın Ardahan'ın özelliklerini taşıyan hayvancılığı, kazcılığı, arıcılığı öne çıkaran bir turistik hoteli, havuzu, hayvan pazarı, atlı gezilerin yapılacağı bir tesisin Ardahan'ı Yalanızçam Kayak Tesislerini, Yaylalarını, Doğasını Kristal karlarını, gelenek ve kültürünü daha da öne çıkaracağına inandığını belirten Abdurrahman Özer, 'bu yatırım için uygun araziye sahip Ardahan hepimizindir.' dedi.

**Mevlüt Bozkurt Ardahan'ı İst./Kaynarca'ya Taşıdı..

Ardahanlı İş insanı ve hayvan yetiştiricisi Mevlut Bozkurt Pendik Kurna Çiftliğinden sonra İstanbul Kaynarca'da Ardahan'ın yöresel ürünleri başta olmak üzere birçok ürünü tüketiciye ulaştıracak olan bir mağaza açtı.
Pendik Çakmak Mahalle, Fevzi Çakmak Cadde, No: 15/D adresinde ENGİN KASAP adlı endemik ürünlerin tüketiciye ulaştırılacağı bir et ve et ürünleri mağazası açan Ardahanlı İş İnsanı Mevlut Bozkurt 'Yeni açacak olduğumuz iş yerimizin açılışına yarın saat 15.00'de tüm dostlarımızı bekliyoruz...' mesajı ile pazar günü yapacakları açılışlarına tüm Ardahanlı hemşerilerini ve İstanbulluları 'Açılışa özel fiyatlar' başlığı ile davet etti.

*Doktoru aldınız ya Kaymakamı?..

Canlı yayın da '‘Senin kızın öldü.. Ne bağırıyorsun’' deyip kaza geçiren kızın babasını canlı canlı öldüren doktorun görevden el çektirildiği ülkemde yine bir şey unutuluverdi.

Ya da gözden kaçırıldı...
Çünkü bayrağı alıp, Ankara’ya koşanların şehit ailesine canlı yayında ‘Oğlun öldü’ diyen kaymakamı düşünecek vakitleri yoktu..
Medya ve basında bayrağın altına girip, şehitler üzerinden Vatan-Millet-Sakarya'cılık yapanlar oğlu şehit düşen aileye canlı yayında ‘Oğlun öldü’ deyip, şehit ailesini ikinci kez öldürmesini hemen unutturdu...
Hassas dönem denilerek göz ardı edilen ve bir değil birkaç çocuğun panzer altına alınmasının trafik kazası denen doğu ve Cizre gibi olaylar toplumun gözünden kaçıranların bu ülkede yaşanan sorunların da bu kaçırmalar dolayısıyla olduğunu da görmezden gelir.
Ha unutmadan doktor bayandı belki de ondan güçleri başkanlık sistemi ile boşa çıkan kaymakamlıklarda beyliklerine devam eden Kaymakama yetmedi...
 
Siz hiç Kürt oldunuz mu?
Tüm barış çağrılarına karşın devam eden çatışmaların ülke genelinde yarattığı sarsıntının en çok Kürtleri etkilediğini algılamayanlar, kimsenin bir şey demediği ve Kürtlerinde, ‘Hepimizin bayrağı’ diyerek sahiplendiği bayrağı alıp Ankara’da meydanlara koşarlarken, ‘kardeşiz’ diyen bunca olumsuzluklar dolayısıyla Kürtlerin yaşadığı depresyonu da hissetmezler..
Çünkü başta ulusalcılar olmak üzere bu ülkenin sadece kendilerine ait oldğunu sanıp, başkasına yaşam hakkı vermeseler de kendilerinin faydalandığı haklardan Kürtleri diğer millet ve halkları yoksun bırakanlar, insani hakları isteyenleri anlamaz, algılayamazlar..
Çünkü konu Kürt ve Kürt sorunu olunca ayakkabı kutucuklarına konulan dolarları, onca kanunsuzluğu, 'Güvenlik' adı altında sıkça uygulanan ambargo altına alınıp, günlerce sokağa çıkmasını, çocukların öldürülmesini, denizde boğulup, balık gibi sahile vuran Suriyeli Kürt Ajlan bebeleri, halkın seçilmişleri hakkında soruşturmalar açıp, görevden alınmalarını, sadece 'terörist' denip ardından tutuklanıp içeri atılmalarını umursamaz, görmezler.

Çünkü onlar kendilerini Kürdün yerine hiç koymazlar ki..

Bugünleri anlatan ve değişmeyen 18 Eylül 2015  tarihli iki yazım

İşadamları ilgi bekler..
ARŞİV HABER 26/06/2015 TARİHLİ HABERLER
ARDAHANLI İŞ ADAMI CEMAL UYGUR:
Organize Sanayi Sitesi olan, Kafkaslara komşu, iki gümrük kapısı bulunan Doğu Anadolu Bölgesinin Karadeniz'e açılan kapısı Ardahan'a iş adamlarının neden yatırım yapmadığını sorduğumuz Ardahanlı Makine Mühendisi Cemal Uygur'dan ilginç tespitler.

**Yerel yöneticilere büyük görev düşüyor..

Ardahan merkeze bağlı Büyük Sütlüce köyünden çıkıp, İTÜ'de eğitimini bitirip, Makina Mühendisi olarak atıldığı iş hayatının zorluklarından bahseden HAZAR METAL adlı şirketin yönetim kurulu başkanı hemşehrimiz Cemal Uygur kendisinin de içinde bulunduğu Ardahanlı iş adamlarının ata, dede yurduna yatırım yapmaktan çekinmediğini, ancak gerek alt yapı sorunları, gerek ise yerel yöneticilerin duyarsızlığı ve ilgisizliği bu rüayanın gerçekleşmesini geciktirdiğini belirtti.
Gazeteci Fakir Yılmaz'a önemli açıklamalarda bulunan Makina Mühendisi Celal Uygur Ardahan ve bunun gibi illere özel sektörün neden yatırım yapmadığı sorusuna, 'Önce istemeyi bilmek, bu yönde ki taleplerin yerel yöneticilerce ciddiye alınıp, gerektiğinde bir bir ilgi, alakası gerekiyor. Aksine bu yönde yapılan çağrıların bugüne kadar havada kalacaktır.' dedi.
Uygur açıklamasına şöyle devam etti.
'Ben işim gereği sık sık yurt dışına gider, buralarda araştırma yaparım. Buralarda gördüklerimizin başında gelen, gerek o ülkenin siyasileri, gerek ise o bölgenin yerel yöneticilerinin iş adamlarına karşı ortaya koydukları olumlu tavırlardır. Yatırımcı ilgi ister, sorunların en aza inmesini bekler. Bunlar olunca devletin verdiği desteklerde dikkate alınır ve yatırım için yapılan fizibilite çalışmaları kısa sürede hayata geçer. İşte burada dikkat edilecek olan en önemli konu Ardahan başta olmak üzere doğuda ki yerel yöneticiler, yani ali, belediye başkanı, ticaret ve sanayi odaları ve diğer faktörlerin yatırım istenen iş adamlarına karşı olan olumlu tavırlarıdır. Bunlar olursa inanıyorum ki yatırım yapmaları istenen işadamlarının Ardahan'a yönelik ciddi adımları gelecektir. Aksine bugüne kadar, 'Bölgeye yatırım yapın çağrıları dışında bir şey olmaz' dedi.
İstanbul metropolünde ki Ardahanlı birlikteliğine elimizden geleni sunuyoruz' diyen Ardahanlı İşadamı HAZAR METAL ŞİRKETİ Yönetim Kurulu Başkanı Makina Mühendisi Cemal Uygur Ardahan Belediyesi öncülüğünde İstanbul'a yapılacak bir iş adamı gezisinin ve bu gezinin akabinde bölgeye davet edilecek iş adamlarının orada karşılanıp, gereken ilgi ve alakanın gösterilmesi halinde mutlaka bir kazanımın olacağını belirttiği açıklamasında ülke ve bölge siyasilerine de büyük göre düştüğüne de dikkat çekti. 

SEÇİM SONUÇLARI İYİ, KÖTÜ..

7 Haziran Genel Seçimlerinin sonuçlarını da değerlendiren HAZAR METAL ŞİRKETİ Yönetim Kurulu Başkanı Makina Mühendisi Cemal Uygur seçmenin verdiği mesajın siyasilerce çok iyi değerlendirmesi gerektiğini, bununda ülkenin içinde bulunduğu kötü daralmayı aşacak geniş çaplı bir konsensüsten geçtiğini söyledi.
İş hayatının dalgalı bir siyaset alanı sevmediğini belirten Celal Uygur sözlerine şöyle devam etti. 'Gerek ülkede ki gerek ise bölgedeki tüm gelişmelerin altında yatan ana temanın ekonomi olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle siyasilerin seçmenin verdiği mesajı bir an önce en güzel şekilde değerlendirmesi gerekir' dedi.
Bölge STK'larınında bölgeye yapılacak olan yatırımlar hakkında iş adamlarını bilgilendiren sık toplantılar yapması gerektiğine dikkat çeken Cemal Uygur, Stk'ların iş adamları ile siyasileri bir araya getiren toplantılar yaparak var olan kopukluğu gidermesi halinde daha güçlü lobicilik yapılacağı gibi bundan kazançlı çıkacak olan bölge ve bölge insanının olduğunu da söyledi.

Bakan Golf Oynamak İçin Ardahan'a Geliyor..

**Bugün Ardahan’a Gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu İsrail'le görüşmeyi doğruladı..

Türkiye'nin en yoksul vilayetlerinden olan ama zengin sporu Golf Sahası yapılan Ardahan'a Dışileri Bakanı geliyor.
Zengin spor'u olan golf için yapılan sahanın açılışına yapacağı öğrenilen Dışileri bakanının hala açılmayan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısını ziyaret etmeyeceği öğrenilirken, Kafkasların iki önemli ülkesi olan Gürcistan e Ermenistan'a komşu Ardahan'ın iki gümrük kapısı olmasına karşı neden ithalat, ihracatın yapılmadığı konusunda bir açıklama yapıp yapmayacağı merakla beklenmektedir.

Posof Türkgözü ve Çıldır Aktaş Gümrük kapıları olmasına karşın neden ithalat, ihracat yapılmadığı yönünde nasıl bir açıklama yapacağı ve en önemlisi Çıldır Aktaş Gümrük Kapısının açılıp, açılmayacağını söyleyip, söylemeyeceği merakla beklenen Dışişleri Bakanı iki gümrük kapısı olmasına karşın sınır ticaretinin yapılmadığı Ardahan'a geliyor..

Bugün Ardahan’a gelerek Golf sahasının açılışını gerçekleştirecek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun Roma'da İsrail Dışişleri Direktörü Dore Gold ile görüştüğünü doğruladı.

Çavuşoğlu “Hiç görüşmeden nasıl bir uzlaşma sağlanabilir ki? Geçmişten beri uzmanlar düzeyinde iki ülke bir araya geliyor” dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre Çavuşoğlu, Mavi Marmara baskının ardından diplomatik ilişkilerin ikinci katip düzeyine düştüğü İsrail'le ilişkileri yeniden canlandırmak için Sinirlioğlu'nun, Gold ile Roma'da görüştüğü iddiaları doğruladı. Çavuşoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“İlişkilerin normalleşmesi adına iki ülkenin görüşmesi çok normal. Hiç görüşmeden nasıl bir uzlaşma sağlanabilir ki? Zaten bu görüşmeler yeni değil. Geçmişten beri uzmanlar düzeyinde iki ülke bir araya geliyor. Bir konuda anlaşma sağlandı (özrü kastederek). Ancak bizim istediğimiz iki konuda (ölenlerin yakınlarına tazminat ödenmesi ve Gazze'ye ablukanın kaldırılması) top karşı tarafta. Biz onlardan cevap bekliyoruz. Ancak belki daha önce bile mutabakata varılabilecek birçok noktada İsrail'in iç siyasi dengeleri yüzünden süreç uzadı.”

**Ardahan Programı Belli Oldu..

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, 25 Haziran 2015 Perşembe günü Ardahan’a gelerek, bir takım ziyaret ve açılışlar gerçekleştirecektir.

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU’nun Ardahan programı:

14:45-15:30        Kars’tan Ardahan’a hareket ve varış
15:30-16:00        Ardahan Valiliği’ni ziyaret
16:00-17:45        Ardahan Golf Eğitim Sahası açılış töreni
                              (Yer:Ardahan Üniversitesi Yenisey Yerleşkesi)
18:00-18:30        Ardahan Belediye Başkanlığı’nı ziyaret
18:30-19:00        Ardahan İl Başkanlığı’nı ziyaret
19:00-19:50        Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret
19:56-                 Ardahan’da İftar
                            (Yer:Gündoğdu Düğün Salonu)
21:30-                Ardahan’dan Kars’a hareket

**Dolu Ardahan’ı Beyaza Bürüdü..

Kentte etkili olan şiddetli dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi, rüzgarın da etkisiyle çok sayıda ağacın dalları kırıldı
Ardahan'da etkili olan şiddetli dolu yağışı yaşamı olumsuz etkiledi.
Kentte aniden bastıran şiddetli dolu yağışıyla birlikte cadde ve sokaklar beyaza büründü. 

Fındık büyüklüğündeki doludan parkta oynayan çocuklar kamelyalara sığınarak korundu. Dolu nedeniyle çok sayıda ağacın dalı kırıldı, bazı sürücüler ise trafikte ilerlemekte güçlük çekti.
Kongre Caddesi'nde yağışın ardından su baskını meydana geldi. 
Vatandaşlar, yağışın ardından ev ve iş yerlerinin önünde biriken doluyu temizlemeye çalıştı.

**Posoflu yoksullara köylere servis yardım..  

Ardahan’ın Posof İlçesi Kaymakamı yanına aldığı SYDV ytkilileri iel köy köy gezerek yoksul köylülere yerinde yardım ediyor.

Posof Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Önder Özgen ile birlikte Aşıkzülali Köyü, Alabalık Köyü, Kaleönü Köyü ve Kol Köyünde yaşlı, hasta, kimsesiz ve yardıma muhtaç ailelere Gönül Ziyaretlerin de bulundu.

**Aşıkşenliğin Belediyesini de Yıktılar!..

Nüfusu 2 binin altına düştüğü için kapatılan Ardahan’ın Çıldır İlçesine bağlı Aşık Şenlik Belediyesi Binası yıkılmaya başlandı.

Konu hakkında bir açıklama yapan Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu başında bulunduğu belediye ile kardeş Belediye olan İstanbul Bağcılar Belediye si yapımı istenen eski Aşık Şenlik Belediyesi için kolları sıvadığını açıkladı.

Çıldır Belediye Başkanı K.Yakup Azizoğlu Aşık Şenliği güzelleştirmek ve kültürümüzü yaşatmak bizlerin elinde ve bu yapmış olduğumuz binalarda bunların kanıtıdır diye açıklama yaparak Aşık Şenlik halkı adına ’da İstanbul bağcılar Belediyesine ’de teşekkürlerini bildirdi.
3 katlı olarak çizilen projeye birinci kat dükkan ikinci kat düğün salonu üçüncü kat ise Aşık Şenlik kültür evi olarak yapılması planlandı.

**AKP/CHP Koalisyonu Kuruldu!..

Çalışmaktan çok makamında ve gezilerinde çektirdiği fotoğraflarla gündeme gelen CHP’li Hanak Belediye Başkanı, AKP’li olan Kocaeli Belediye Başkanı ile görüşüp, alt yapısı olmayan ilçeye vidajör istedi.
AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP’li Ardahan Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya’yı konuk etti.

**MAKAMINDA DEĞİL, OFİSTE KARŞILADI..

Ardahan’ın Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu Gebze çalışma ofisinde ziyaret etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Dilek Tan, Gebze Belediyesi Meclis üyesi Salih Işık ve Kars-Ardahan-Iğdır Yardımlaşma Derneği Başkanı Metin Baytöre’de ziyarete eşlik ettiler. 
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ziyarette, “Kalkınma yerelden başlayacağını hepimiz biliyoruz. Kentimizde gerçekleştirilen ve başarılı olan Büyükşehir yasası ile ülkemizin yüzde 75’i şuanda yönetiliyor. İnşallah her Vatan toprağının kalkınacak olması bizleri de mutlu edecektir. Köylerimiz, ilçelerimiz ve şehirlerimiz geliştiği sürece Türkiye’de gelişecektir. Güzel vatanımızın kalkınması yerelden başlar” dedi.
Karaosmanoğlu, Ardahan’ın Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti de dile getirirken, Büyükkaya’da Hanak’ta yapılan yerel hizmetler noktasında Başkan Karaosmanoğlu’na bilgi verdi. Tecrübe ve bilgi paylaşımının gerçekleştiği ziyarette Karaosmanoğlu ayrıca, “Halkımızın hizmetler noktasında beklentilerini karşılamak sizlerin ve bizlerin en önemli görevleri arasındadır. Güçlü Belediyelerin oluşmasında ve yeterli teknik personelin istihdam edilmesi yerel yönetimlerin hizmetlerinde verimliliği artırmıştır. Büyükşehir yasasının çıkmasıyla birçok konu tek elden ve düzenli yapılması, şehirlerimizin gelişmesini pozitif yönde etkilemiştir” diyerek sözlerini tamamladı.  
                        

**AKAKP Yayla yollarını yapıyor..

Kent merkezleri gibi köy yollarının da olağanüstü bir şekilde bozuk olduğu Ardahan'da yeni yayla yolları yapılmaya başlandı.
Mevcut yayla yollarının bakımının yanı sıra yeni yayla yolları açmaya devam eden Ardahan Valiliği AKAKP desteğiyle yola çıktı..

Vali Ahmet Deniz, Hanak ilçesine bağlı Koyunpınar (Saskara) köyünün yayla yolu yapım çalışmasını denetledi. 

Hanak Kaymakamı Mehmet Balıkçılar ile birlikte Koyunpınar köyü yaylasına giden Vali Deniz, Ardahan Kars Artvin Kalkınma Projesi (AKAKP) desteği ile yapılan yol çalışmasını yerinde gördü.

Çalışmayı sürdüren Özel İdare ekipleriyle görüşen Vali Deniz, çalışmaların gidişatı hakkında bilgi aldı.

**ARDA/FED: KOL KIRILIR, YEN İÇİNDE KALIR,

BİRİLERİ BOŞUNA HAYAL KURMASIN..

**Kongreye gitmedi, Sürece girdi..

Yeni bir çıkış arayan İstanbul Ardahan Federasyonu Yöneticileri yaptıkları son toplantı da federasyonun yaşadığı duraklama dönemini aşması için nelerin yapılacağını tartıştılar. 

Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan ve çatısı altında bir çok derneğin olduğu Ardahan Federasyonun da yaşanan ‘Başarısız Başkan’ gerginliği federasyonu kongre sürecine soktu.
Mecut başkanın daha önceki kongre de Mahnut Şenel ve Fakir Yılmaz’ın oluşturduğu  üçlü koalisyonla başkanlığına getirildiği Ardahan Federasyonun yaşadığı duraklama dönemini aşması için mevcut başkanın acilyeten başkanlığı bırakması gerektiğine dikkat çekilirken, başkan Geler’in bu durum karşısında yeni bir hamle yaparak, ‘Bana kalmayacaksa, size de kalmasın’ misali bir çıkış yaparak, federasyonu kongreye götürme isteği yönetim kurulunca kabul görmedi.
Ardahan Federasyonun da bir araya gelen federasyon yönetimi Yaşar Geler’in bir önceki kongre de oluşturulan koalisyon liste ile göreve geldiğini ve o koalisyon gereği görevini Başkan vekili Mahmut Şenel’e devir etmesi gerektiğini belirten federasyon yöneticileri ile dernek başkanları federasyonun başarısız olmadığını, sorunun başkanın beklenen performansı ortaya koymamasından dolayı meydana geldiğini bunun da yapılacak olan görev değişimi ile aşılacağına işaret etiler.

**Ünlü: Adayım..

Şişli’de bulunan federasyon binasında bir araya gelen Ardahan Federasyonu yöneticileri ve federasyona bağlı dernek başkanlarının verilen iftar yemeği öncesi uzun uzun tartıştıkları federasyonunun geleceğinin kongre sürecine girdiğini kaçınılmaz olduğunu belirtirlerken, federasyona üye olan Ardahan Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı, Ardahanlı İşadamı Celil Ünü federasyonun kongreye gitmesi halinde başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

**Bir Dernek Daha Üye Oldu..

Yoğun tartışmalar eşliğinde geçen toplantı ardından Ardahan’ı Tanıtma ve Güzelleştirme Derneğinin federasyona  başvurusu ele alınarak, üyeliği oy çokluğuyla kabul edildi.

Yoğun ve sert tarışmalar ve yönetimde istifa etmek isteyen Çıldır Dernek Başkanı Kemal Şimşir'in istifasının kabul edilmediği karar ardından iftar yemeğine geçen Ardahan Federasyonu yöneticileri yaşanan tarışmaların demokrasinin gereği ve federasyonun güzel geleceği için olduğunu, buna başka anamlar yükleyip, buradan nemalanma hesapları yapanların mevcut yönetimin, 'Kol kırılır, yen içinde kalır' anlayışı karşısında boşa çıkacaklarını da unutulmaması da istendi.

**Satılık Cami RESTORE EDİLECEK..

ARDAHAN’da üzerinde cami bulunan bir arsa satılığa çıkarılan caminin restore edilecei duyuruldu.
Bilindiği gibi Ardahan Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 28 Kasım 2014 tarihli kararına göre; Ardahan’ın Merkez Halilefendi Mahallesi’nde bulunan 409.50 metrekarelik arsanın tamamı, üzerindeki tek katlı kagir camiyle birlikte 52 bin 97 lira 50 kuruşa satılacak. 18 Nisan’da Basın İlan Kurumu tarafından yayımlanan ilana göre tarihi Müderris İbrahim Efendi Camisi’nin de bulunduğu arsa için ilk satış 29 Mayıs 2015’te Ardahan İcra Müdürlüğü Odası’nda gerçekleşmiş ve arsa ile cami Diyanet akfınca alınmıştı.

VALİ DENİZ CAMİDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Vali Ahmet Deniz, Halilefendi Mahallesinde bulunan ve uzun yılar samanlık olarak kullanılan tarihi Müderris İbrahim Efendi Camisinde incelemelerde bulundu.
İl Müftüsü Aytekin Yılmaz ile birlikte tarihi camide ve çevresinde incelemelerde bulunan Vali Deniz, camiyi yeniden ibadete açmak için çalışma başlattıklarını, bu anlamda caminin doğal yapısı korunarak restore edileceğini bildirdi.

**Buda İstanbul’un Mescidi Aksası!

İslam dünyası ile Hristiyanlar arasında hep tartışma konusu olan Mescidi Aksa’ya benzyen cami görenleri şaşırtıyor.
İstanbul’un Tuzla ilçesi sınırları içinde bulunan ve yapımı süren yeni caminin Mescide Aksa ya benzetilmeye çalışması dikkatlerden kaçmadı.

**ESOB ve Kent Konseyinden 

BELEDİYEYE TEŞEKKÜRLER..

Ardahan Belediyesi, yaklaşık 100 yıllık geçmişi bulunan Ardahan Köprüsü'nde düzenleme çalışması başlattı. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Kahya, düzenleme çalışmalarını takdirle karşıladıklarını anlattı.
"Bu çalışmayla 40 yıllık bir sorun çözülmüş oldu" diyen Kahya, "Bu köprü üzerinde giden su ve kanalizasyon boruları kaldırılmış. Bu tarihimiz için çok büyük bir hizmet oldu. Bu adeta yüz karasıydı. Bu nedenle tüm ekiplere teşekkür ederim " ifadelerini kullandı.
Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan da köprü üzerinde kanalizasyon borusunun geçtiğini ve bunun kötü bir görüntü oluşturduğunu söyledi.
Köprünün Ardahan için tarihi bir unsur olduğunu vurgulayan Taştan, "Boruların kaldırılmasıyla tarihi köprümüz ortaya çıkmış oldu. Bir değer araya çıkmış oldu. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ardahan adına Ardahan'ın tarihi adına güzel bir hizmet oldu" şeklinde konuştu.

**YENİ TOKİ’DE DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI..

Yeni TOKİ konutlarına Doğalgaz ulaştırılması amacıyla çalışmalar başlatıldı.
Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Köksoy: Yaptığı açıklamada, Doğalgazın hava kirliliğini tamamen ortadan kaldırdığını belirterek 500 konutluk TOKİ bölgesinde İlk Çalışmaların başlamasının ardından en kısa sürede TOKİ'de oturan Vatandaşlarımızın Doğalgaza 
 kavuşması için çaba sarfedeceğiz.
İlimizde yaygınlaşan Doğalgaz ile birlikte hava kirliliği ve çevre kirliliği azalacak, ekonomik yönden de daha ucuz yakıt sistemine kavuşmuş olacak diyen Başkan Köksoy: Ardahan'da Doğalgazın daha yaygın kulanılması için çalışıyoruz,dedi.

**YENİ TOKİ’DE ÇOCUK PARKI YAPIMI TAMAMLANDI..

 **Başkan Karayolları ile Milli Eğtim Lojmanlarının Yanı Başında bulunan
CUMHURİYET PARKI DA BAKIM İSTİYOR

TOKİ’ye yapılan çocuk parkını gezen Başkan Köksoy: Yaptığı açıklamada,500 konutluk TOKİ bölgesinde 8 dönüm üzerinde yaptığımız projenin, İller Bankasından hibe alarak tamamlanmak üzere çalışmaları yerinde görmek için buradayız. Görüldüğü gibi bu bölgede yaklaşık yeni yapılan konutlarla birlikte 600 civarında konut var. 600 ailenin hastanenin yurtların böyle bir dinlenme ve çocuk bahçesi ihtiyacını karşılayacak bir yerdir. Bu anlamda projenin amacına ulaştığı görülüyor. Sadece elektrik direklerinin yapımı ve ufak tefek onarımlar kaldı. Ben burayı kullanan ve düzenli bir şekilde bakıp koruyan TOKİ konutlarında oturan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum zarar vermek isteyenlere de sağduyu talep ediyorum, dedi.

**KARAGÖL MAHALLESİNDE Kİ PARKI DA YAPIN..

TOKİ Konutlarının bulunduğu alanda ki çocuk parkını yenileyen Ardahan Belediyesinin Karayolları Şantiyesi ile Milli Eğitim Lojmanlarının bulunduğu alanda ki çocuk parkınıda yenilemesini isteyen mahalle sakinleri bugüne kadar bu yönde yaptıkları çağrıların karşılık bulmamasındna yakınarak, Belediye B aşkanı Faruk Köksoy Cumhuriyet Parkı olarak bilinen çocuk parkınıda yaptırmasını istemekteler.                         www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Köksoy Ardahan Belediyeler birliğine ait projeler 10 gündür başladı..

Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Belediye Meclis üyeleri Belediyenin Entegre Hayvan pazarı, Atık su arıtma ve Çöp merkezi projelerini gezdiler. 
Meclis Üyeleriyle birlikte Belediye Proje alanlarından biri olan Çöp Merkezi Alanında açıklama yapan,
Başkan Köksoy: Burası Halil Efendi mahallesi ile Kartal Pınar Köyü arasındaki Şehrimize yaklaşık 3 Kilometrede olan Ramazan tabyasının eteğinde bulunan Çöp Merkezimiz. Şu anda burada düzenli çöp depolama merkezi inşasını başlattık. Yaklaşık (7)Yedi, Milyon TL’lik bir projedir. Burada 3 Lot halinde 3 Büyük çukur halinde Proje hazırlanacak. Bu çukurlar altı Meranla, KilliToprağın yer altına hiçbir şekilde su sızmadığı, biriken sularında arıtıldığı ve çöplerinde ayrıştırıldığı bir sistemdir.
Ardahan Belediyeler birliği olarak bu projeyi yürütüyoruz. Ardahan İl merkezindeki Belediyemiz, Hanak Damal Çıldır Göle ve aktarma istasyonuyla Posof. Ardahan Belediyeler birliğine ait bu proje, 10 gündür başladı.
Yönetici firmanın şantiyesi önündeyiz diyen Başkan Köksoy, Müteahhidimizin ve yüklenici firmamızın da makine parkının iyi olduğunu görüyoruz. Tabi biz planlı gelmedik bugün meclis üyelerimizle birlikte Ardahan Belediyesinin çalışmalarını gezelim diye çıktık. Yetkili teknik eleman mühendis ve firma sahibi burada olmadığı için onlarla da görüşemedik, İlerleyen zamanlarda biz sık sık denetimimizi yapacağız ve bu görüşmelerimizi sürdüreceğiz, Çöplerin ayrıştırılarak rapor alınması bu güzel coğrafya için çok önemli bir faaliyet ve projedir, İlimizin çok önemli Yaylaları, Dağları, Ormanları, Nehirleri ve Sulama Kanalları mevcuttur. Özellikle 1500’ü aşkın çiçekli bitkileriyle, bitki çeşitliliğiyle önemli bir potansiyele sahiptir.
Böyle bir yerde çöplerin rüzgârlara kapılarak her tarafta kirlilik oluşturması bizim için kabul edilemez bir durumdur. Bu projeyi yaklaşık 9 yıl önce 200 dönüm yer tahsisiyle başlattık, Projelerimizi bitirdik işe başlamış durumdayız. 95 Dönüm üzerinde bu proje şekillenecek diğer kalan yerde de Şehrimizin 10 Kilometre çapı ve çevresinde köylerimiz de dâhil hayvan gübrelerinden biyogaz inşa etmeyi planlıyoruz bununda fizibilite projesini bitirmiş durumdayız dedi.
Atık su İnşaat alnında Proje hakkında bilgi veren Başkan Köksoy; İlimiz merkezinde kanalizasyon şebekesi büyük bir kısmında bulunmamaktaydı. Şehrin 1/3’inde mevcut olan kanalizasyon atıkları Kura Nehrine deşarj edilmektedir. 2010 da Şehrimiz merkezinin ve mahallelerin kanalizasyon yapımına başlanılmış ve 2015 yılı sonunda bitirilecektir. Çalışmaların bitmesi ile ilimizin tamamında kanalizasyon hattı olacaktır. Şehrin tamamındaki kanalizasyon atıkları arıtmasız kura nehrine bırakılacağından, Hem çevreye hem de sudaki canlılara zarar verecektir. Bu sebeple deşarj noktasında arıtma projesine ihtiyaç duyulmuştur.

Senin ve tüm Babaların

BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN..

Baba rahmet baba merhamet, baba aş, baba ekmek babaya düşer, çile çekmek.Baba koruyucu.Baba kollayıcı.Baba dert, baba acı.Baba tüm dertlerin tek ilacı ...

Canımızdan çok sevdiğimiz Babamız..Başta senin ve tüm Babaların babalar gününü kutlarız.. Ara sıra seni kızdırsakda biliriz ki Sen bizi çok seversin...Bizde seni çok seviyoruz...Ellerinden öperiz...Çocukların...Mesaj için admin efendiden rica ettik...öpüyoruz...

**Babasız kalmak..

Yetim bir baba olarak babalar günü nasıl bir yazı yazacağımı düşünüp, bir taraftan da  internette sörf yaparken, daha dün yanımda olan babamın değerini anlamadığımı bir kez daha anlıyordum..
Ve babalar ile ilgili her yazıyı düğümlenen boğazım, nemlenen göz yaşlarım eşliğinde okudukça yazılanların tümünün bizlerin babamızla birlikte olduğu günlerin, o güzelim anların değerini ne kadar hoyratça harcadığımızı bir kez daha anladım..
Çünkü şu an baba da, hatta dede de olsam bir çocuk, bir yetim olarak hep babaya ihtiyaç duyduğumu anlıyordum, yaşadığım onca sorun ve sıkıntıyı aşmaya çalışırken..
Babasızlığın zorluğu ve sıkıntısı içinde ‘keşke şu an, şu sorunu aşmak için başvuracağım babam olsaydı’ dediğim o anlarda yaşadığım hisleri anlatamam..
Babasız kalanların beni daha iyi anlayacağı o anların hiç yaşanmasını istemediğim çocuklarında babasızlığı tadana kadar babanın, ananın değerini iyi bilmeleri ve her adımlarını ona göre atamaları gerektiğini de hatırlatmadan geçemeyeceğim..
Çünkü bugün babasız kalan biri olarak babasız kalmanın zorluklarını anlatmak için ele aldığım bu yazının bile çok zor, bir o kadar da hüzünlü olduğunu bilmelerini iste rim.
Evet, ‘dünya üzerime gelse umurum da değil, nasıl olsa babam var’ diyerek umursamadan geçirdiğimiz o güzelim babalı yıllar bittiğinde ancak anladığımız babasızlığı yaşamadan önce baba ile olan yılları en güzel şekilde yaşamak, onun değerini anlamak, onunla olan her anı en güzel, en saygılı şekilde geçirmek gerek.. Babasız kaldığınızda baba dememek için.. 

** VALİ DENİZ, OKUL İNŞAATLARINI DENETLEDİ..

Vali Ahmet Deniz, 24 derslikli İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu ile Rehberlik Araştırma Merkezi ve Spor Lisesi inşaatında incelemelerde bulundu.

Vali Deniz, inşaat çalışmalarını görmek ve incelemelerde bulunmak üzere Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker ve kontrolörlerle birlikte Atatürk Mahallesi’nde yaptırılan 24 Derslikli İmam Hatip Lisesi ve Pansiyonu ile aynı bölgede yaptırılan Rehberlik Araştırma Merkezi inşaatı ve Halilefendi Mahallesinde yaptırılan Spor Lisesi inşaatlarını gezdi.

İnşaat çalışmalarını yakından izleyen Vali Deniz, çalışmaların titizlikle ve eksiksiz bir şekilde yürütülmesi konusunda müteahhit firma yetkililerine talimat verdi. Vali Deniz ayrıca, kontrolörlerden de inşaatların her aşamasını izlemelerini ve sürekli denetimlerde bulunmalarını istedi.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 24459 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI