Bugun...


BAYDAR: GES ENERJİSİYLE ARDAHAN’I IŞIKLANDIRACAĞIZ..
Adalet ve Kalkınma Partisi Ardahan Belediye Başkanı Adayı, Veteriner Hekim Yunus Baydar iktidarın yatırımlarıyla yeniden ayağa kaldıracaklarını belirttiği Ardahan’a kuracakları Güneş Enerjisi Santrali ile kenti ışıklandıracaklarını söyledi.

BAYDAR: GES ENERJİSİYLE ARDAHAN’I IŞIKLANDIRACAĞIZ..

BALCI İNŞAAT YENİ LÜKS KONUTLARI SATIŞTA..

ARA DOĞUDA VE BATIDA EV SAHİBİ OL

05384084597

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarimizi okuyor musunuz?
YERELDEN ULUSALA GAZETECİLİK
Gazetelerimiz ve Manşetlerimiz Ulusal Basın Ekranlarında..
GENÇ MİLLETVEKİLİMİZ KAAN KOÇ İLE
EL, ELE, KOL KOLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ..
Önümüzdeki günler içinde hazırladıkları projelerini Ardahan kamuoyuna açıklayacaklarını belirten AK Parti Ardahan Belediye Başkan Adayı Yunus Baydar bu projeleri arasında bulunan GES ile hem belediyenin bütçesine katkı sunacaklarını, hem de kent genelinde ucuz elektrik sağlayacaklarını söyledi.
Genç, atik Milletvekilleri Kaan Koç ile birlikte elele verip, CHP ile kayıp 5 yıl yaşayan Ardahan’ı güçlü cumhur ittifakı ile ülkeyi dünya ülkeleri arasına sokan iktidarla birlikte yeni bir Ardahan yaratacaklarını belirten AK Parti  Ardahan Belediye Başkan Adayı, Veteriner Hekim Yunus Baydar başta Hoçvanlılarla olmak üzere tüm Ardahanlılarla birlikte vefasını, cefasını çektikleri şehrimiz, Ardahan’ın en güzel yere gelmesi için çalışacaklarını söyledi.
Diğer projelerinin çalışanları ile birlikte el ele verip, yeni bir belediye binası yapacaklarını da belirten AK Parti Belediye Başkan Adayı Baydar, kentin trafik sorununa çözüm olacak olan oto parklar, çocukların yanında yaşlıların rahat edeceği park ve yeşil alanlar oluşturup, kent merkezinde bulunan askeri kışlayı belediye bünyesine katıp, Ardahan’a, Ardahan'lıya dev bir şehir meydanı kazandırmayı da hedeflediklerini sözlerine ekledi.
SİZ ÖNCE BORCUNUZU ÖDEYİN
Göle Gözlem Gazetemizin yerelde olduğu gibi ulusalda ses getiren ‘Zorda olan esnafın odası da ihale yoluyla satışa çıkarıldı!’ manşeti ardından basın açıklaması yapan iki oda başkanının borç içinde kıvranan birliğe 600 bin TL. borçları olduğu ortaya çıktı.
Türkücü Ardahan’ı ‘Parsel parsel’ satarken neredeydiniz?
Ardahan esnafını temsil eden odaların bulunduğu bina, biri şu an DEVA Partisi Ardahan İl Başkanı olan ESOBB eski Genel Sekreteri Candar Yılmaz olmak üzere iki çalışanın EYT yoluyla emekliye ayrılması ve bu çalışanlara olan 1 Milyon TL. tazminatlarını ödemek, 4 katlı odanın biriken doğalgaz, su,
elektrik borcu nedeniyle muhammen bedeli 3.500.000,00 TL. ile resmi ilanla satılığa çıkarılması Esnafları temsil eden ve birliğin üyeleri iki oda tarafından protesto edilmesi komedi olarak değerlendirildi.Çünkü birlik başkanını protesto eden her iki odanın başkanı CHP’li Belediye Başkanının başta eski otogarı, belediyenin otel yapmak için ayırdığı Kura nehrinin yanı başındaki nehir manzaralı  arsalarında aralarında olduğu onca arsayı satarken suskunlukları ve protesto ettikleri birliğe ödemeleri gereken 600 bine yakın aidat borçları olması yüzünden bu protestoları inandırıcı olmazken basın açıklamasını da komediye çevirdi. Oda Başkanı Yılmaz Kaya’nın bir çok suç dolaysıyla şikayet edildiğini, yargılandığını da iddia eden iki oda başkanı İskender Alihanoğlu ile Ardahan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Asım Özer ve bu iki odanın yöneticilerinin şikâyetlerinin savcılık tarafından ’Kovuşturmaya Yer Olmadığı’ denerek, şikâyetlerin soruşturulmadığı da ortaya çıktı.
Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan Birlik Başkanı Yılmaz ‘Kaya kentte yaşanan onca soruna duyarsız kalan kendi esnaflarıyla ilgilenmeyen, onları batıranlar birliği olduğu gibi bu açıklama ile kendilerini de  batırmışlardır.’ dedi.
MİLYON DOLARLIK BÜTÇELERİ
YÖNETMEYE ADAYLAR 
AMA BEŞ PARASIZ,
CİMRİ, DİBİ DELİK KUMBARALAR!
Amerika başkanlığını kazanmak için twitteri almaya kalkan Trump gibi medya havuzu oluşturan onca lider seçimleri kazanmak için milyon dolarlar harcarken yereli yönetmeye beleşten, para harcamadan talip olanlar çok cimri.
Başta İstanbul’da olmak üzere Ardahan’ın da aralarında olduğu bir çok kent, ilçe ve belde belediye başkanı olmak isteyenlerin adeta beleşten aday olmak istedikleri gibi yine aynı yol ile para harcamadan belediye başkanı seçilmek istedikleri dikkat çekiyor.
Tanesi 15TL.’yi bulan simitleri 100 lira karşılığında yanındakilerine dağıtmasını isteyen AK Partili Diyarbakır Belediye Başkan Adayı gibi bir aday adayın yanı sıra adayların cimriliklerinin dikkat çektiği seçim öncesi tanıtımlarını bile doğru dürüst yapmaya, plan ve projelerini kamuoyuna anlatacak masraflardan kaçındıkları dikkat çeken Belediye Başkan Aday Adayları, Belediye Meclis Üyesi, İl Genel Meclis Üyesi ve Muhtar olmak isteyenlerin de’ dibi delik kumbara’ misali tutum ve davranışları ile milyon dolarlık bütçelere sahip yerel yönetimlere aday olurlarken bu makamları kazanmak için öncelikle kendilerini ve bütçelerini tanıtım için gerekli harcamaları yapmaktan kaçınmaları başta seçmen tarafından olmak üzere onları kamuoyuna anlatacak, tanıtacak, duyuracak olan basın ve medya tarafından, ‘MİLYON DOLARLIK BÜTÇELERİ YÖNETMEYE ADAYLAR AMA BEŞ PARASIZ, CİMRİ, DİBİ DELİK KUMBARALAR!’ şeklinde yorumlanmakta.
BAYDAR: İKTİDARIN HİZMETİ İÇİN
ARDAHANLILARDAN OY İSTİYORUM..
Yaklaşan yerel seçimler öncesi Ardahan için kayıp 5 yıl denen, CHP'den belediyeyi geri alacaklarını belirten AK Parti Ardahan Belediye Başkan Adayı oy istediği Ardahanlı seçmene, uydu üzerinden yayın yapan ulusal tv TEMPO TV'den seslenecek.
Gazeteci Fakr Yılmaz'ın hazırlayıp, CANLI olarak sunduğu GAZETECİLERLE GÜNDEM adlı programa katılacak olan veteriner Hekim Yunus Baydar güçlü iktiarın hizmetlerini en iyi şekilde yansıtmayı hedefledikleri yerel seçimler öncesi hizmet bekleyen seçmenin en iyisini yapacağına olan inancının tam olduğunu söyledi.

Pazar günü saat: 15.00'da başlayacak olan ve CHP İstanbul Avcılar Belediye Başkan A.Adayı olan Ardahanlı iş insanı Seyfullah Aydın ile Tarihçi, Araştırmacı Cemal Uygur'un da konuk olacağı GAZETECİLERLE GÜNDEM'e konuk olup, plan ve projelerini açıklaması beklenen AK Parti Ardahan Belediye Başkan Adayı Veteriner Hekim Yunus Baydar program öncesi yaptığı açıklamada 'Genç milletvekilimiz Kaan Koç, AK Parti İl ve İlçe Teşkilatları olarak en çok oyu alarak kazanacaklarına olan inancıyla çıktıkları bu yolda gerek hala başkalığını yapmaya devam ettiği Ardahan Damızlık ve Sığır Yetiştircileri Birliği aracılığıyla, gerek İş insanları Başkanlığı yaptığım dönemler boyunca, gerekse bir veteriner olarak hizmet etmekten şeref duyduğum memleketime daha iyisini yapmak için yerele aday oldukları memleketlerine hizmet bekleyen ve 'CHP ile Kayıp 5 yıl' diyen Ardahanlı seçmende gereğini yapacak.' dedi.
Aday tanıtımı için Ardahan'a gelen ve Ardahan basın mensupları ile yaklaşan yerel seçimleri değerlendiren CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, Ardahan’ın sorunlarının takipçisi olduğunu ve bu sorunları çözüme kavuşturmak için çalıştığını belirtti.
'Sürekli olrak Ardahanlı hemşerilerimle iletişim halindeyim' diyen CHP Milletvekili İncesu; '7’den 70’e tüm vatandaşlarımız bize kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Bizler de sorunları olan ve bize ulaşan herkese elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Hemşerilerimle her zaman iletişim halindeyim, telefonlarımız sürekli açık. Ardahan’ın sorunlarını her zaman çözüme kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Göle İlçesi Altunbulak Köyünde yapılacak olan Altın-Bakır madeni ocak işletmesi çalışmalarını da yakından takip ediyorum. Yalanızçam Kayak Merkezi ile ilgili çalışmalarda da son aşamaya geldik. Ardahan için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Atlarına binip geldiler!
Yeni ipekyolu olarak adlandırlan ve sınırları içinden geçmesine rağmen istasyon ve antrepo olmadığından, başta Doğu Expresi olmak üzere üzerinden gelip, geçen trenlerin Ardahan sınırları içinde durmadığı Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun yanı başından geçtiği Çıldır Gölü’nün tüm yüzeyi donduğunda çevre köylüleri kent merkezine buz üzerinden atlı kızaklarla kayarak gelip gitmeye başladılar.
Doğu Expresi’de Gelmeli..
Doğu Expresinin Ardahan sınırları içine uzamasını bekleyen Ardahanlıar, ‘doğa harikası Çıldır gölüne turist, Ardahan’a hizmet gelsin’ artık demekteler..
KIŞ KAZALARI DEVAM EDİYOR..
Bugün sabah saatlerinde Kastamonu-Sinop karayolu Alatarla mevkiinde meydana gelen ve 6 kişi hayatını kaybettiği, 33 kişi yaralandığı yeni bir otobüs kazasının yaşandığı saatlerde Ardahan'dan Kars'a giden Gaziantep plakalı tır kardan kayganlaşan yolda kaza geçirdi. Şoförün yaralandığı kazada kullnalımaz hale geldi.
DEVAM EDEN PROJELER TAMAMLANSIN
KÖPRÜLÜKÖY OLMASIN..

Adayları daha açıklanmayan AK Parti Hanak ve Çıldır’a bağlı olan iki beldesi kapanan ve tek beldesi kalan Ardahan’ın Köprülü Beldesini köy olmaktan kurtaran belediye başkanı banka kredisine kurban mı ediyor?
İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalıştığı dönemde elde ettiği tecrübesiyle gelip, kapanmak üzere olan Göle köprülü (Goereveng) belediyesinin başına geçen ve 5 yıl içinde ortaya koyduğu çalışmalarıyla neredeyse kapanıp, köy olmak üzereyken yeniden ayağa kaldıran AK Partili Belediye Başkanı Yücel Akkoç’un yerine başka bir ismin düşünüldüğü ileri sürülen Köprülü Beldesi sakinleri ve Ardahan kamuoyunca tepkilere neden oldu.
Beldelerinin başarılı belediye başkanının ortaya koyduğu projeleri tamamlamasına fırsat verilmesini isteyen Köprülüler beldelerinin yeniden köy haline dönüp, kapanmaması için AK Parti Ardahan İl, İlçe Teşkilatlarının yanı sıra AK Partili Milletvekili ile AK Parti Genel Merkezine seslenerek başarılı belediye başkanlarına bir dönem daha verilmesini istemekteler.
Aksi takdirde AK Parti’nin bu beldede olduğu gibi DEM’in etkili olduğu Göle’de de zorda kalacağına dikkat çeken Ardahan’ın tek beldesi Köprülü sakinleri AK Parti’nin kendileri ile AK Parti arasındaki köprünün yıkılmaması için Göle, Hanak, Damal, Posof ve Çıldır ilçe adaylarıyla birlikte isminin açıklanması beklenen Köprülü (Goereveng)  Beldesi için alacağı kararda yanlış yapmamasını istediler. 

BELDEYİ KAPATTIRMADIĞI GİBİ

İLÇE HALİNE GETİRDİ!
Nüfusu 2 binin altına düşmek üzereyken ve Hanak Ortakent (Büyüknakala) ile Çıldır Aşıkşenlik (Suğara) gibi kapanmak üzere olan, kaymakam tarafından uzun süre kayyum olarak yönetilen Köprülü Beldesinin başına geldikten sonra ortaya koyduğu çalışmalarıyla ile bir ilçede olması gerekenlerin tümünü ortaya koyan ve bölgecinin ilk güneş enerjisi santralini kurup, beldesinin belediyesinin borçlarını ödediği gibi gelirini arttıran, su parası almayan, belde içi yolları baştan aşağıya yenileyen, belde meydanını yapan, alt ve üst yapıya büyük emek veren Akkoç’un beş yıl önce başına geçtiği Ardahan’ın tek beldesi için ortaya koyduğu projelerini tamamlaması için bir dönem daha şans verilmesi halinde 31 Mart’ta AK Parti’nin seçimi kazanacak en rahat yer olacağına da dikkat çekilmekte.

21 KÖYÜ OLAN HOÇVAN DEĞİL
DAMAL’IN BİR KÖYÜNDE!.. 
Gençlik toplantısı..

Başta Kısır dağının boşuna akan suyu olmak üzere Belde olma isteği ve bu yönde toplanan imzaların akibeti, ‘kurulmalı’ denen Hoçvan Muhtarlar Derneği olmak üzere onca sorunla baş başa bulunan Hoçvan’da bu ve buna benzer sorunlar için bir araya gelinemezken Ardahan’ın Damal ilçesine başlı bir köyde Gençlik Toplantısının 7’ncisi yapılacak.
Ardahan İl genelinde olduğu gibi her geçen yıl genç nüfusu azalan köylerden olan Ardahan’ın Damal ilçesine bağlı Seyitören (Seyd-i Viran veya Seydi Veran’ köyü gençliği bir araya gelerek köy yaşamına değer katmaya çalışıyorlar. 
Bu yıl 7.si düzenlenecek olan Seyitören Gençlik Buluşmasına yoğun bir hazırlık var. Sadece kendi köyleri değil, civar köylerinde davetli olduğu etkinlik geleneksel bir hal almaya başladı. 
Haber merkezimize katkılarının yanı sıra Amatör Fotoğrafçılık yapan Seyitören Köyü sakini Karip Cankan 7. Seyitören Gençlik buluşmasına hazırlanırken öncelikle gurbette yaşayan gençlere mektup yazarak, başta gurbetteki köylülerini olmak üzere herkesi bu toplantıya davet ederek işe başlıyor. 
Köylerinin son bir yılını özetleyerek neler olduğunu anlatıyor, gurbette yaşayan köylülerine köyün durumundan bahsediyor ve herkesi buluşmaya davet ediyor. 


Çeşitli ikramların olduğu buluşmaya köyün gencinden yaşlısına bir yıldır fotoğrafları ile videosunu çektiği kişilerin gösterimini yapıyor. 
Seyitören Köyü Gençlik Buluşmasında geçmiş yad ediliyor. Vefat edenler hatırlanıyor, rahmet dileniyor ve dualar okunuyor. Ardından köyün sorunları ele alınıyor çözümler üretiliyor, münazaralar yapılıyor. Çocuklar şiir okuyor ve büyüklerine saygılarını sunuyorlar. Aslında sadece bir gençlik buluşması değil, halk buluşmasını andıran bu etkinlik köyde yaşayanlara da güzel bir anı bırakıyor. Birliği bütünlüğü ve hep bir arada olmanın, aile olmanın dertlere ortak, sevinçlere paydaş bulmanın sevinci yaşıyorlar.

KISIR DAĞININ GÖL YAKASI!..

Ardahan’ı çevreleyen dağların en büyüğü olan  Kısır dağının kış görüntüsü de muhteşem.
Hoçvan ile Çıldır’ı birbirinden ayıran Kısır Dağının göl yakası, Hoçvan yakası kadar güzel.

BANKAYI BATIRANLAR
GÖLE'Yİ BATIRMAZ MI?..
Denizbank çalışanı Seçil Ezan'dan sonra Merkez Bankası Müdiresinin tartışıldığı ülkede bir bankacının adı da Göle'de çalkalanıyor. Öne sürülen iddialara göre bir dönem devlete ait bir kamu bankasında üst düzey yöneticilik yapan şimdi de siyasete girdiği ileri sürülen bir kişinin banka görevlisiyken Deniz Bank'ta çalışan ve 'Fatih Terim Fonu' adlı yolla milyonları toplayıp, batıran Seçil Erzan örneğine benzemese de yetkisini kullanıp bölgedeki iş insanlarını batırıp, ellerinde ne var, ne yoksa icraya vermeden yakınları kanalıyla ele geçirdiği ileri sürülüyor. 
 
Ortaya atılan iddialara göre, banka kanunlarında ve ekonomi piyasasında olmayan bir yöntemle özel bir taahhütnameyle gayrimenkullerini ipotek ettirip, karşılığında önce düşük faiz dediği, ancak gerçekte altına girilemeyecek krediler veren bir bankacının daha sonra bu kredileri ödeyemeyen iş insanlarının mallarını yakınlarına çok düşük bir para ile aldırdığı ancak kredi alan birçok iş insanının mal varlıklarını kaybettikleri yetmezmiş gibi hala aynı borçla bankaya borçlu kaldıkları iddia edilmekte.

Feto'ya bir küfür de ben mi etsem?

Kamer Genç'in ölüm yıldönümü dolayısıyla en sonuncusunu, dün ele aldığım ve yazımın yayınlanıp, seslendirilmesi ardından birilerinin bana sözde dostmuş gibi görünüp, kuzu postuna bürünen Kurt olduklarını anlamıyor muşum gibi 'Seni seviyoruz, boş ver o işlere girme sen yerel siyaseti yaz, yazılarına dikkat et' dercesine korsan isim ve sahte adresler yoluyla sanal yoldan attıkları mail ve yorumlarla aba altında sopa göstermeye çalıştıklarını görünce 'Siz Oy, Cemaat Parti Arıyor..' başlıklı yazımın birilerine, bunlara yine battığını anlıyordum.

Çünkü dünkü 'Siz Oy, Cemaat Parti Arıyor..' başlıklı yazım ve 36 Yıla yaklaşan gazetecilik hayatımda ele aldığım onca yazıları hayal edip, bugüne kadar gerçekleştiremediğim kitabım için toparlama fırsatı bulsam bu yazılarımın birçoğunda bugünlerde bir hayli tartışılan ancak başta gözleri Irak, Suriye ve DEM'ye çevirten cetvellerle sınırımızı gösterip, birer askeri uzman kesilerek, haritalar çizen havuz medyası olmak üzere nedense hiçte konu edilmeyen Fethullah Gülen pardon 'Feto' ve cemaatiyle ilgili bunları hatırlatan, rahatsız edici yazılarıma rastlanacağını biliyorum.

Evet, gazeteciliğe ilk adımı attığım yıllarda kurşunla dizilen harflerle çıkardığımız gazetelerde ve bugüne kadarki onca yazımda dikkat çektiğim bu cemaatin gün gelecek İran'daki Humeyni devrimini gerçekleştirmek için gerektiğinde matbaamda eriyip, harf, yazı olan kurşunu değil, gerçek kurşunlarla adım atacağıydı...

Ve bu iddialarımı Uğur Mumcu'nun öldürüldüğü günlerde ve Kamer Genç'inde bulunduğu mecliste çoğunluğu alan AK Parti'nin İnsan Hakları, Hak, Hukuk, Adalet kısacası tam demokrasi hatta yetmez barış süreci, Avrupa Birliği dediği ilk yıllarında daha da çok dillendirmiş, adeta bugün yaşananlara dikkat çekmiştim.

Çünkü biliyordum ki; Fetullah Gülen ve benzerlerinin bölgedeki ülkeleri idare etmek isteyenlerin parasal, hatta silah olarak destekleyen ABD ve batı emperyalist ülkelerin aynı bölgede etkisi çok büyük olan dini kullanıp, kendilerine yakın birilerini iktidarları yoluyla aslında İran gibi ülkeleri ele geçirmek, topluma 'Kahrolsun Amerika' diye bağırtırken aslında Amerikaların kuklası olan mollalar misali bir yönetimle ülke idare etme hayalini taşıyanların hep yanında olduğunu..

Neyse geriye gidip, başınızı ağrıtmadan ve en önemlisi bunların amacının ve çalışma şekillerini Ardahan'da Gülen'in gazetesinin ilk muhabirlerinden olan ve bugün hala ajanslık yapanlara sorun deyip geçerken asıl konuya, Gülen'in bugün bizleri nasıl birilerine mahkûm ettirip, 'Yönetimde onlar ya da ülke ve ailece en büyük zulmünü gördüğümüz botlar olmaktansa yine bunlar olsun..' dedirtmeye zorda bıraktığına gelmek istiyorum...

Çünkü dün demokrasi nedir'i bilmeyenlerin, hatta komünistlikle, anarşistlikle suçlayanlar bugün daha öncekilerden olduğu gibi en az 7 milyon oy alıp, kendisinden önce mecliste çoğunluğu sağlayan DEM gibi partilere yüklenen Bahçeli gibi neredeyse devrimci kesilip, bizlerden en iyi demokrat hatta Deniz Gezmiş'lerden daha 'Kahrolsun Amerika' dediğini de gülümseyerek izliyoruz.

Ama yalandan ve Pentagon anlaşmalı odacıklarında kurulan masacıklarda Amerika karşıtı kesilip, aslında hiç sevmedikleri demokrasiyi kullanıp, asıl amaçlarına yol açılmasını sağlayan Gülen ve ona benzer cemaatlerinin ülkeyi, hazineyi ele geçirme planlarına yani birilerinin asıl hedeflerine hizmetten öte bir şey değildir bugün yapılanlar. 

Ve bunun en son örneği cami altı, mahalle aralarındaki Kur'an kursu, Abla evi, öğrenci yurdu adı altında yerlerde oluşturdukları hava ile toplumu, 'iki arada bir derede' bırakan Mumcu, Kamer Genç gibilerinin yıllar öncede işaret ettiği bunların önce toplumları bölmek, halkları birbirine düşman etmek sonra 15 Temmuz'daki gibi yakaladıkları ilk fırsatta cuntacılığa bile kalkışmalarıdır...

Kısacası bu ülkede ve bölgede amaçlarını açıkça değil, Allah, Kur'an denilince samimi insanların saygı duyduğu dinle, inançla perdeleyip, ülke yönetimini ele geçirme hesapları yapanların asıl hedeflerinin bir diğeri de ülkenin parasal kaynaklarını ele geçirmek olduğunu, herkesin bilmesini, anlamasını isterim.

Gülen ve cemaatinin bu amaçlarına ulaşmak için dün olduğu gibi bugün de gerçek demokratları, gerçek demokrasi mücadelesi verenleri de bu tür yollarla zorda bırakıp, oynanan karanlık oyunlardan bihaber toplumun büyük kesimine 'kötünün iyisi' dedirterek kullandığını da bilmek gerekir..

Evet bugün yaşananlar dolayısıyla Hoca Efendi'ye, Gülen'e pardon Feto'ya okkalı bir küfür edesim gelse de yine kendimi tutup, her iki tarafın oyununa gelmek istemiyorum.

Çünkü dün bilerek, bilmeyerek önünde diz çökenlerin bugün 'Allah bizi affetsin' diyenlere yani Gülen'e ve cemaatine küfür edenlere benzemekten çekinirim...

arşiv haber 24/01/01/2022 tarihli haber

 

Gülüm: 3 yılda kaç çiftçi borç yüzünden 
yaşamına son vermiştir?!.
Son olarak geçtiğimiz günlerde yaşanan ve ilk olarak gazetelerimiz sitelerimizin ülke gündemine taşıdığı Ardahanlı, Ömerağa köylü çiftçi Fuat Avşar'ın çiftçinin borçları dolaysıyla kapısına gelen haciz dolaysıyla girdiği bunalım sonucu kafasına sıktığı kurşunlarla intiharını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı.

Yaşanan intihar olayı ardında Ardahanlı olan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm'ün 'Son 3 yılda kaç çiftçi ekonomik kriz ve borç yüzünden yaşamına son vermiştir? ' sorusuna da cevap verilmesini istediği ve TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 
Aşağıda belirtilen soruların Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 
Züleyha GÜLÜM/İstanbul Milletvekili 

İktidar tarafından derinleştirilen ekonomik kriz ve on yıllardır uygulanan neoliberal politikalar nedeniyle örgütsüzleştirilen, sermaye karşısında yalnız, güçsüz bırakılan ve her gün gelen zamlar yüzünden girdi maliyetlerini karşılayamayan çiftçiler borç batağına sürüklenmiştir. 
Çitçiler; artan gübre, ilaç, mazot, elektrik, tarımsal sulama ve diğer maliyetler yüzünden üretim yapamayacak hale gelmiş ve tarım alanlarında kalabilmek için Tarım kooperatiflerine, bankalara ve tefecilere borçlanmışlardır. Çiftçiler maliyetlerin çok olması sebebiyle zarar etmekte, borçlarını ödeyemeyerek üretim araçlarını satmakta ve üretim alanlarını terk etmektedirler.

Çiftçilerin ödeyemedikleri borçlar yüzünden sayısız icra dosyası açılmıştır.  Bu ağır ekonomik baskıya ve koşullara katlanamayan kimi çiftçi ise yaşamlarına son vermektedir. 
Geçtiğimiz günlerde Ardahan’a bağlı Ömerağa köyünde yıllardır çiftçilik yapan 34 yaşındaki Fuat Avşar borçları yüzünden yaşamına son vermiştir. Avşar, artan girdi maliyetleri yüzünden banka ve Tarım Kooperatifi’ne borçlanmış, borcu karşılayamadığı için icraya verilmiş ve alacaklılar tarafından sürekli baskılanmıştır. Türkiye’deki çiftçilerin büyük çoğunluğu benzer durumdadır ancak seslerini duyurmaya çalışmalarına rağmen çiftçilerin taleplerine ilişkin bir adım atılmamıştır. 
Bu bağlamda;  
Ardahan’da banka ve Tarım Kooperatifi’ne olan borçları yüzünden intihar eden çiftçi Fuat Avşar’dan haberdar mısınız?  
Çiftçilerin taleplerini karşılamayan ve çiftçileri borç batağına sürükleyerek yaşamlarına mal olan politikalardan ne zaman vazgeçeceksiniz? 


Son 3 yılda kaç çiftçi ekonomik kriz ve borç yüzünden yaşamına son vermiştir? 
Bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçi sayısı kaçtır? Çiftçilerin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve özel bankalara olan borçları toplamda ne kadardır?  
Son 3 yılda kaç çiftçi hakkında borçlu sıfatıyla icra dairelerinde takip dosyası açılmıştır? Takipteki toplam borç miktarı nedir? Son 3 yılda çiftçilerin borçlarının ne kadarı yapılandırılmıştır?  
Çiftçilerin tarım alanlarına dönebilmeleri için borçlarının koşulsuz olarak devlet tarafından karşılanması için bir planınız mevcut mudur? 
Tarımı dışa bağlı olmaktan çıkaran ve sermaye karşısında koruyan yasal düzenlemeler konusunda bir girişiminiz olacak mıdır?

BORÇLU ÇİFTÇİYE HACİZ GELİNCE

KÖYÜN ORTASINDA KAFASINA 2 KURŞUN SIKTI, İNTİHAR ETTİ!..

Geçtiğimiz gün Posof'ta yaşanan ve bir kişinin intihar sonucu hayata göz yumduğu Ardahan'da bu kez borç intiharı  yaşandı.
Alınan bilgilere göre Ardahan merkeze bağlı Ömerağa köyünde yaşayan ve başta Tarım Kooperatifine ve Deniz Bank'a olmak üzere  borçlu olduğu öğrenilen Fuat Avşar isimli çiftçi kapısına gelen haciz işlemi ardından intihar etti.
Köy ortasında kafasına sıktığı iki kurşunla hayatına son verdiği öğrenilen Avşar gibi birçok çiftçinin borç haczi altında olduğu öğrenilen Ardahan'da özelikle Deniz Bank'a olan borçların köylüleri olduğu gibi esnafı da bunalttığı alınan bilgiler arasında oldu.

Ata binip gittiler!..
Aralarında, ‘Ben buralara Ardahan'lıların destek ve katkısıyla değil, kendi tırnaklarımla geldim’ diyen Şişli Belediye Başkanının da bulunduğu CHP’li Belediye Başkanları geldikleri Ardahan yararına hiçbir söz vermeden ve dahi hiç bir katkı sunmadan çekip, gittiler.
Bugüne kadar bir nebze de olsa bir katkısı olmayan bunun yanı sıra Sarıgül döneminde İstanbul ve ülkenin gündeminden düşmeyen Şişli’yi adeta mahalleye çevirmekle suçlanan  Ağ saçlı başkanın da aralarına bulunduğu 
CHP’li Belediye Başkanlarının neden Ardahan’a gelip, gittikleri konusunda da bir açıklama yapılmazken bütçesi Ardahan Belediyesinden katbekat büyük bütçesi olan belediyelerin başında bulunan bu başkanların Ardahan’a katkıları konusunda da bir duyum alınamadı.   
‘Ben Ardahanlıların sayesinde değil, kendi tırnaklarımla buralara geldim’ diyen Ardahanlı İstanbul Şişli'nin ağ saçlı Belediye Başkanı ile Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Çıldır’a değil, Çıldır Gölü üzerinde kaymaya gelmişler.
 
Demir’e 2. Gol!.. Yine Başkan olamadı!
K.YAKUP AZİZOĞLU İSTİFA ETTİ, GÜLTEKİN SEÇİLDİ!..
Ardahan Belediyeler Birliği Başkanlığını 2 dönem üst-üste kazanan Yakup Azizoğlu, ikinci dönem görev süresi dolmadan istifa etti.
Başkan Azizoğlu'nun Ardahan Valiliğine verdiği istifa dilekçesinin ardından yapılan Belediyeler Birliği seçiminde Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin seçildi. Yenilenen Ardahan Belediyeler Birliği seçiminde Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir'in de aday olduğu ancak Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin'in aday olmasıyla çekildiği bilgisine ulaşıldı.
İki dönem Belediyeler Birliği Başkanlığını yapan Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu'nun istifa gerekçesinde sağlık sorunları ve iş yoğunluğunu öne sürerek zaman ayıramadığından istifa ettiğini açıkladı.
Esnaf: ‘Alihanoğlu’ diyor..
Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı için yarış devam ediyor.
Başta 3’lü çete olmak üzere bazı grupların aday üzerine   aday çıkardığı ‘Ardahan ESOB seçimini kim kazanır?’ soru muza cevap veren  Ardahan'lı esnafların Ardahan'lı İş insanı İskender Alihanoğlu dedikleri görüldü.
Alihanoğlu’nun tecrübeli olmasının yanında esnaf kimliği ile sorunları en iyi bilen olduğunu belirtmekte olduğu görüldü.

ARDAHANLI AYDIN'DA MADALYA KAZANDI!..

2021 – 2022 Eğitim Öğretim Okul Sporları Genç Erkekler Türkiye Boks Şampiyonasında 54 kiloda yarışan Ardahan Göle'li Can Kaya rakiplerini geride bırakarak madalya aldı.
 Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün ev sahipliğinde Efeler Atatürk Spor Salonu’nda yapılan ve 220 sporcunun katıldığı şampiyonada, 13 siklette madalya dağıtıldı.
2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları faaliyet programında yer alan Genç Erkekler Türkiye Boks Şampiyonası 21 Ocak 2022 Cuma günü yapılan final müsabakalarıyla tamamlandı. 
Oldukça çekişmeli geçen müsabakalar sonunda sıralamada aralarında Ardahan Göleli olan Can Kaya'nın da bulunduğu ilk üç dereceyi elde eden sporcuların madalyaları Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu, Yenipazar Belediye Başkanı Mehmet Yüsran Erden, Spor Hizmetleri Müdürü Hamide Ercan, Okul Sporları Şube Müdürü Özgür Akgül, Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Özcan, Boks İl Temsilcisi Yavuz Kılıç ve Boks Merkez Hakem Kurulu tarafından takdim edildi.

Posof Kaymakamı Çelik karantinaya alındı.. 

Son olarak beraberinde Yazı İşleri Müdürü V. Şener Taşlı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Saynur SOY ÇELİKDEMİR, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Personeli Havva YAZICI ile Çayırçimen (Lamiyan), Gönülaçan (Şuatskal), Taşkıran (ergüsben), Kayınlı (urğavul) ve İncedere (Cuvantel) köylerini ziyaret eden Posof kaymakamının ilçeye döndüğünde Coronaya yakalandığı öğrenildi. 
Ardahan Posof Kaymakamı Ahmed Çelik, covit rahatsızlığı nedeniyle karantinaya alındı.
Evinde tedavi edilen Kaymakam Çelik'in sağlık durumunun iyi olduğu ancak tedavisi devam ettiğinden evinde kalması gerektiği bildirildi.
Vatandaşların sıkıntılarının giderilmesi için köy köy gezerek vatandaşları dinleyen Kaymakam Ahmed Çelik'in yoğunluktan etkilenmiş olabileceği belirtildi.

TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ!
ARŞİV HABER 14/01/2022 TARİHLİ HABER/YORUM/REKLAMLAR
Ardahan'da meydana gelen trafik kazasında eski muhtarlardan olduğu öğrenilen 1 kişi yaşamını yitirdi. Üzücü olay, Çevre yolu üzerindeki Saman pazarı yakınlarında gerçekleşti.
İddialara göre Damal'da görev yapan ve hızlı olduğu belirtilen askeri bir personelin aracıyla yolda çarptığı Baki Morkoç adlı vatandaş olay yerinde hayatını kaybetti. Merkeze bağlı Taşlıdere (Pangis) Köyü'nün eski muhtarlarından olan 63 yaşındaki Morkoç'un naaşı otopsi yapılmak üzere ambulansla hastane morguna kaldırıldı.
ÖĞRETMENDEN ÖĞRENCİYE İNGİLİZ DAYAĞI!.
Alınan bilgilere göre yapılan İngilizce sınavı esnasında cep telefonunu kapatmayı unutan Şahin Akçay isimli öğrencinin sınav esnasında telefonunun çalmasına sinirlenen İngilizce öğretmeni İsa Marancı'nın  öğrenciye yumrukla saldırıp hastanelik edercesine dövdüğü iddia edildi.
Öğrencinin yediği dayak yüzünden baygınlık geçirmesi ardından öğrenciler tarafından okula ambulans çağrıldı. Ancak okula gelen ambulansa çocuğun durumunun iyi olduğu söylenip geri gönderildiği öğrenilen olayın öğrencinin durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye sevk edildiği ve burada yapılan muayenede beyin travması geçirdiği ve 4 gün iş yapamaz raporu alması üzerine olayın karakolluk olduğu bilgisi alındı.
Okul idaresinin olayı ört bas etmek için aileye, yetkililere, milli eğitime hiçbir şekilde haber vermediği de iddia edilen olayda hastaneye sevk edilen öğrenci darp ve 4 gün iş göremez raporu alıyor çocuk şubeye gidilerek öğretmen ve okul idaresi hakkında suç duyurusunda bulunulduğu da alınan bilgiler arasında oldu.

MÜDÜR YOLDA KALINCA OKULLAR TATİL EDİLDİ..

Ardahan'ında içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde yoğun kar yağışı nedeniyle 942 mahalle ve köy yolunun merkezlerle olan bağlantısı kesildi.

Ardahan, Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Muş'ta kar etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı ve özellikle yüksek kesimlerde etkili olan tipi nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor. 

Yoğun kar yağışı sırasında Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Bulut incelemelerde bulunmak üzere gittiği köy yolunda mahsur kaldı. Makam aracı köylülerin yardımıyla kurtarıldı.

Ardahan’da dün akşam başlayan ve bu sabah saatlerinde etkisini arttıran kar yağışının ardından Hanak, Damal ve Çıldır ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar bir gün süreyle tatil ilan edildi.

Öte yandan Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Bulut incelemelerde bulunmak üzere gittiği Tunçoluk (Panik) köyünde kara saplandı. Yolda mahsur kalan araç köylülerin yardımıyla kurtarıldı.

Ardahan’da etkili olan kar yağışı nedeniyle 39 köy yolu da ulaşıma kapandı. Özel idare ekipleri karla mücadele çalışmasını aralıksız sürdürüyor.

CORONA KORKUSU KAR KIŞ DİNLEMİYOR!

Dondurucu soğukların yanı sıra kar ve tipinin de etkili olduğu bölgede sağlık ekipleri köy köy gezerek aşı çalışmalarına devam ediyor.

Ardahan merkeze bağlı Beşiktaş (Mucuc) köyüne gitmek için tulum giyerek yola çıkan ekipler kar ve tipi dolaysıyla zor anlar yaşadı.

Aracın gidebildiği yere kadar giden sağlık ekipleri yolun geri kalanını kilolarca ağırlıktaki çantalarla yürüyerek Kar, Kış'tan sonra köpek engelini de aşarak köylere ulaşan ekip burada aşı çalışmasını başarıyla tamamlamaya çalıştığı görülüyor.

Ardahan Toplum Sağlığı Merkezi'nde görev yapan Dr. Halenur Korkmaz yaptığı açıklamada, zorlu kış ve coğrafya şartlarının hizmet vermelerine engel olmadığını, köyde yaşayan vatandaşlara aşı yapmak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Korkmaz, "Kar ve soğuk havanın yanı sıra zaman zaman köpek saldırılarına da maruz kalıyoruz. Ama tüm bu zorluklara rağmen aşılama çalışmalarını yapıyoruz. Vatandaşımızdan tek istediğimiz yeter ki aşı olsunlar." dedi.

KRT Bölgenin sorunlarını gündeme taşıdı..
Bu haberl YouTube ArdahanTV kanalımızda https://youtu.be/cEmfGT41ovI linkinde görüntülü olarak izleyebilirsiniz..
KRT TV ARDAHAN VE BÖLGENİN SORUNLARINI 3 DAKİKAYA SIKIŞTIRIDI.. Ardahanlı olan Gazeteci Savaş Kerimoğlu bölgenin sorunlarını üç dakikada tüm ülke ve dünya gündemine taşıdı. Gazeteci Fakir Yılmaz'ın 'Ardahan'a Havaalanı istiyoruz 'başlıklı bir mesajı ardından ülkenin en çok islenen tv kanallarından olan KRT'de sabah programını sunan Ardahan Damalı hemşerimiz Gazeteci Savaş Kerimoğlu bu mesaj ardından bölgede yaşanan bir çok sorunu 3 dakikada ülke ve dünya gündemine taşıdı. 
3 Gümrük Kapısı'nda 3 Kişi Ticaret Yapıyormuş!..
Yaya da, Özel Araçta, TIR’da, Karda top oynayan İn-Cin’de yok!

ATSO Başkanının ‘Kapılar açık, ticaret var’ dediği Ardahan’daki gümrük kapılarına giden Gazeteci Fakir Yılmaz anlatıldığı gibi ne yaya, ne özle araç, ne tır nede top oynayan in-cin göremedi.. **TİCARET YAPMAK İÇİN GETİRİLEN/GÖTÜREN MAL DA SINIRLI.. Ardahan’da biri demiryolu (KTB) olmak üzere 3 gümrük kapısı olmasına rağmen yok denecek azlıkta ithalat, ihracatın olmasının diğer bir nedeninin de bu kapılarda izin verilen malların sayılarının azlığı olduğunu belirten Ardahanlılar, diğer gümrük kapılarında neredeyse her şeyin getirilip, götürüldüğü ama Ardahan’da ki gümrük kapılarında bu sayının çok az oluşundan dolayı beklenen sınır ticaretinin bir türlü yapılmadığına işaret ederlerken ‘Kapılar açık, ticaret var’ diyenlerin öncelikle bu kapılarda gelip, geçen mal sayısının arttırılması için çalışmalı demekteler. Çin'de ortaya çıkıp dünyayı etkisi altına alan Corona'nın ilk duyulduğu 2 yıl önce alınan önlemler kapsamında geliş, geçişlere kapatılan Ardahan'ın iki gümrük kapısı hala yaya ve özel araç geçişlerine yasak.

Konuyu gündeme getiren gazetelerimiz ve intermnet haberlerimiz üzerine açıklamalarda bulunan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı her konuşmasında yeni beceriksizliklerini ortaya koymakta. Ardahan Gümrük kapılarında hala devrede olan yasakların neden başta Hopa Sarp Gümrük kapısında olmak üzere diğer gümrük kapılarında uygulanmadığını soran gazetemiz haberi üzerine gelen tepkileri en aza indirmeye çalıştığı ve beceriksizliğini Gürcüstan'a suç atarak kapatmaya çalıştığı görünen Ardahan ATSO Başkanı yaptığı son açıklamasında yeni bir pot daha kırdı.

Biri demiryolu olmak üzere 3 gümrük kapısı bulunan Ardahan'da sınır ticareti yapan kişi sayısının üç kişi olduğunu belirten ATSO'nun başkanı Kars'a kaptırdığı sınır ticaret iznininim yanı sıra gümrük kapıları olan ama Gümrük Müdürlüğü yada bürosu olmayan kentte bulunan 2 adet sınır kapısında sınır ticaretinin devam ettiğini söylerken bu ticaretin Ardahan ve Ardahanlılarla alakası olmadığını anlamış değil. Gazetelerimiz ve haber sitelerimizin gündeme taşıyıp, nedenini sorduğu ve bunun üzerine ‘Ardahan’ın sınır kapıları neden açılmıyor?’ yönündeki eleştirilere cevap veren ATSO Başkanı, Çıldır Aktaş Sınır Kapısı ile Posof Türkgözü (Badele) Sınır Kapısında yaya ve özle araç değil, tır trafiğine açık olduğunu, sınır ticaretinin de devam ettiğini, Ardahan’da 3 girişimcinin ise sınır ticareti yaptığını açıkladı.

Çıldır Aktaş Sınır Kapısı ile Posof Türkgözü Sınır Kapısında yaya trafiğinin pandemi nedeniyle kapalı olduğunu aktaran ATSO başkanı Çetin Demirci: “Çıldır Aktaş Sınır Kapısı ile Posof Türkgözü Sınır Kapısının yaya trafiğine açılması için Gürcistan Ankara Büyükelçiliği ile görüşmelerimiz sürüyor. Kapılar Türk tarafından açık olup Gürcü tarafı kapıları açmıyor. Karşı tarafın yetkililerini Ardahan’a davet ettik, onlarda pandemiyi öne sürerek Ardahan ziyaretini ileri bir tarihe ertelediler” dedi. Ardahan genelinde ikamet eden ve Ticaret Odası ya da Esnaf Odasına kayıtlı olan girişimcilerin Odamızda Sınır Ticareti Yetki Belgesini ücretsiz bir şekilde alabileceklerini de açıklayan Başkan Demirci, “Sınır Ticareti Yetki Belgesini alan girişimciler, belirlenen kalemlerde sınır ticareti yapabilirler. Biz sorunların takipçisiyiz, sınır kapılarımızın yaya trafiğine açılması için görüşmelerimiz sürüyor” ifadesini kullandı.

Kapılar gibi Bülbülan’da kapalı!
Ülkenin Kafkaslar sınırında bulunan Gürcistan ve Ermenistan’a komşu olan ve biri demiryolu olmak üzere 3 gümrük kapısı bulunan ancak Gümrük Müdürlüğü olmadığı Ardahan’ın Karadeniz’e bağlanan yolu da kapatıldı.
 Posof Türkgözü (Badele) ile Çıldır Aktaş Gümrük Kapısında pandemi bahanesiyle iki yıldan fazladır yaya ve özel araç geçişlerine yasak olurken kenti Karadeniz’e bağlayan Bülbülan yolu da kar dolaysıyla kapatıldı.
40 Yıldan fazladır ‘yapıldı, yapılacak’ den ancak hala yapılıp, bir türlü açılmayan Posof Ulgar, Şavşat Sahara Tünelleri gibi bir türlü yapılıp, açılmayan Ardahan’ın Karadeniz’e açılan2.yolu Ardahan-Ardanuç yolu bu kışta kar dolaysıyla geliş, geçişlere kapatıldı. 
ESOB’TE ALİHANOĞLU ŞANSLI..
Şubat ayının ortasında yapılması planlanan Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçiminde Başkan adayı olan İskender Alihanoğluen şanslı aday.
Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığının engüçlü adayı olan İskender Alihanoğlu, “Hepimizin ortak kimliği Ardahan’dır. 
Yapılacak olan seçimlere birlikte gideceğimiz yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte aynısorunve sıkıntılarıyaşadığımız Ardahan esnafının yanındayız ve emrindeyiz. Bizim parayla pulla işimiz yok, esnafı seviyorum her zaman esnafın yanındayım.  Benim tek meselem Ardahan esnafıdır. Ardahan esnafı Kars ve Iğdır’ın gölgesinden kurtulmalıdır. 
Ardahan Esnafını yakından ilgilendiren havaalanın yapılmasını en çok isteyen ve her zaman destekleyen isimlerin başından geliyorum. Ardahan Üniversitesi bünyesinde birçok bölüm kapandı, bunlar esnafımız için büyük kayıptır.

Ardahan’ın sorunlarını biliyoruz.
Çözümü konusunda Milletvekili, Vali, Belediye Başkanı ve STK Başkanları üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmelidir.  Ardahan’ın temel sorunları için heyet oluşturup Ankara’ya çıkarma yapacağız. Biz esnafın hakkını savunacağız. Bilindiği gibi yaşanan pandemi nedeniyle başta kahveci esnafı olmak üzere her meslek gurubu zor dönem geçirdi” dedi.
ESOB başkan adaylığı için esnaftan büyük destek aldığını açıklayan Başkan Alihanoğlu: “Ardahan esnafı büyük bir çıkmazda, Esnaf odamız iyi yönetilmedi ve iyi temsil edilmedi. Esnafımız vergi, bağkur ve SGK primini ödeyemiyor. Esnafın derdini ve sorununu kimse dile getirmedi. Esnafımızın sorunlarını kim daha iyi dile getirecekse, esnafımız tercihini ondan yana yapmalıdır. Başkan adayları hepsi birbirinden değerli arkadaşlarımızdır. Hizmet sektöründe dükkânlar kapalı kaldı siftah etmediler. Mahalle bakkallarımıza sahip çıkılmadı ve zincir marketler mahallelere kadar girdi. Önümüzdeki günlerde Ardahan esnafı için yapacağımız proje çalışmaları hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunacağız. 
      Deniz Özer: İskender beyle yarışacam..
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle AGC  Başkanı/Gazeteci Fakr Yılmaz’ı ziyaret eden Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar odası Başkan adayı Deniz Özer Gazeteciler gününü kutladı.
Basın sektöründe çalışan tüm emekçilere başarı dileyen ESOB başkan adayı Özer kendisininde şu anyönetiminde bulunduğu ESOB’un bu hafta karar alacağı seçimler de başkanlığa aday olduğunu ve bu yarışta rakip olarak İskender Alihanoğlu’nu gördüğünü söyledi.                  
İstihdama katkı sağlayanlara teşekkür..
Ardahan Valisi Hüseyin Öner başkanlığında, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı yapıldı, ardından istihdama katkı sağlayan firma yetkililerine teşekkür belgeleri verildi. 
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından sunum yapılan toplantıda, 2022 yılı içerisinde yapılması planlanan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. 
Toplantıda ayrıca, çeşitli kurumların kurs talepleri, iş ve meslek danışmanlığı faaliyetleri, mesleki eğitim kursları ve iş başı eğitim programları ile diğer gündem maddeleri değerlendirildi.
Toplantıya Vali Hüseyin Öner’in yanı sıra Vali Yardımcıları Şahin Demir, Burak Keser ilgili kurum müdürleri ve oda başkanları katıldı.
Toplantının ardından Vali Hüseyin Öner ve protokol üyeleri tarafından Ardahan’da çeşitli alanlarda yürüttükleri faaliyetlerle istihdama katkı sağlayan işletme temsilcilerine teşekkür plaketi verildi. 

Vali, “Yerelde yaptıkları çalışmalarıyla üretim yaparak, ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan, istihdam yaratan tüm  işletme temsilcilerimize teşekkür ediyorum. 2022 yılı ve gelecek yıllarda  istihdamı daha da artırmalarını ve bol kazançlar elde etmelerini diliyorum” dedi.
2. Ardahan-Et’te Battı!..

Türkiye’nin kırmızı et deposu olarak gösterilen ancak et’e yönelik hiçbir ciddi tesisin olmadığı, olanların da battığı Ardahan’ın Çıldır İlçesin de yaptırılan dev ahır da açılmadan iflas yolu ile batmak üzere.
Çıldır ilçesi sınırları için de bulunan Aktaş Gölü ve Gümrük Kapısı yolunun üzerin de yaptırılan dev entegre ahırı yapan kooperatif ekonomik sıkıntıları aşamayınca icralık oldu.
Ardahan’da ki hayvancılığı geliştirme amacıyla 1980’lı yılların da yaptırılan, ancak işletilemeyen özelleştirilen ve batıp, kapanan Ardahan-Et gibi dev bir yatırım daha batmak üzere.
Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a komşu Çıldır İlçesine bağlı Kenarbel Köylüleri tarafından yaptırılan dev ahır önce bürokratik engeller nedeni ile, sonra da maddi imkansızlıklar dolaysıyla zor günler yaşıyor.
Kenarbel köylülerinin bir araya gelerek, kurdukları kooperatif aracılığı ile yaptırdıkları modern ahır tam bitmiş ve açılacakken yapımcı firmanın alacağını tahsil etmek için başlattığı icra takibiyle şok oldu.
Ne yapacaklarını şaşıran Kenarbel Köyü Kooperatifi yöneticileri, 4 yıldır bitirmeye çalıştıkları modern ahırın açılması halinde bölge hayvancılığına büyük katkı sunacağını, ancak temeli attıklarından bugüne kadar önlerine konulan bürokratik engeller ve maddi imkansızlıklar buna izin vermiyor’ diyerek başta Ardahan Valiliğinin olmak üzere Ardahan’ı seven herkesi kendilerine yardıma davet ettiler.

**Ardahan-Et Hala Açılmadı..
Özelleştikten sonra açılacağı belirtilen, ancak bugüne kadar değil açılması içinde ki araç, gereçlerin bile satılıp, boşaltıldığı Ardahan-Et’i alan şirketin bu yönde gözle görülür hiçbir çalışması görülmemektedir.   

Bal Rekoltesi %40 Azaldı..

Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, bu yıl bal akışı döneminde aşırı yağışların olması nedeniyle bal rekoltesinde geçen yıla göre yaklaşık yüzde 40’lık azalma olduğunu söyledi.
Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, bu yıl bal akışı döneminde aşırı yağışların olması nedeniyle bal rekoltesinde geçen yıla göre yaklaşık yüzde 40'lık azalma olduğunu söyledi.

Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, bal sezonunun başladığını söyleyerek aşırı yağışların etkisiyle verimli bir yıl geçiremediklerini ve bir önceki yıla oranla yüzde 40 bir azalma meydana geldiğini ifade etti.
Evliyaoğlu, bölgede Kafkas arı ırkı ile 55 bin kovanda yaklaşık 600 ton bal almayı beklediklerini söyleyerek, "2016 yılı bal hasadı dönemi başladı. Kovanlarımızda 2015 yılına oranla yüzde 30 ila 40 civarlarında düşüş gözlenmektedir. Bunun sebebi ise bal akışı döneminde aşırı yağışların olması ve iklim şartları bal akışını olumsuz etkilemektedir. Şu anda hasat dönemine başlamış bulunmaktayız. Hasat dönemine birlik olarak il genelinde 600 üyemize ait 55 bin kovanla girdik. 55 bin kovanda yaklaşık olarak 600 ton civarında bal almayı bekliyoruz. Bundan sonra doğal çiçeklerden aldığımız balları tüketicilerimize sunacağız. Tüketicilerimiz Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği internet sitesinden bal siparişi verebilirler. Ballarımızın yüzde 100 garantisini veriyoruz ve marka tescilli ürünlerimizi tüketicimizle buluşturuyoruz" dedi.
Evliyaoğlu, bulundukları coğrafyanın doğal bir bitki örtüsüne sahip olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:
"Coğrafyamızda doğal bir bitki örtüsüne sahibiz. Zirai mücadeleler yapılmamaktadır. Fabrikalarımız yok ve ormanlık alan az, meyve ağaçlarımız yok, doğada doğal çiçeklerden kovanlarımıza gelmiş olan balı tüketicilerimize iletiyoruz" ifadelerine yer verdi.
Ardahan'a bağlı Çataldere köyünde arıcılıkla uğraşan ve yaklaşık 250 kovana sahip olan Nejdet Bilgin bal sağımını başlattıklarını söyleyerek, "Bölgemizde bin 600 çeşit ballı bitki çeşidi bulunmakta. Organik ve el değmemiş topraklarda elde ettiğimiz balı tüketicilerimize sunuyoruz" şeklinde konuştu.

DİREK HIRSIZLARI YAKALANDI!..
Ardahan'da kamu malı niteliği taşıyan çok sayıdaki demir direği çalarak kamyonetle kaçmaya çalışanlar Jandarma ekiplerine takıldı. 
İl Jandarma Komutanlığı ve bünyesindeki Çamlıçatak (Gölebert) jandarma ekipleri ile JASAT'ın yaptığı çalışmalarda, Balıkçılar Köyü'ndeki bir kamyonetin içerisinde çalıntı demir direklerin olabileceği tespit edildi. Operasyon düzenleyen ekipler, Çamlıçatak Köyü mevkiinde durdurdukları şüpheli kamyonetin kasa kısmında belirlenen TEİAŞ'A ait alımı ve satımı yasak olan çok sayıda demir direkleri çalan 2 kişiyi gözaltına aldı.
Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile demir direklere el konulurken, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 2 zanlı çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

DAMAL'DA KUMARCILARA BASKIN!

Ardahan'ın Damal ilçesinde bir kıraathaneye yapılan 'kumar operasyonunda 4 kişiye 5 bin 457 lira ceza kesildi. 1 kişi hakkında da oyun oynayanlara yer temin ettiği iddiasıyla işlem başlatıldı.
Alınan bilgilere göre, baskın İlçe Emniyet Amirliğine bağlı Asayiş Şube ekiplerince yapıldı. Gelen ihbarı değerlendiren polis ekipleri, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki bir kahvehanede kumar oynayan 4 şahıssa 'Kabahatler Kanu'na aykırı davranmaktan 5 bin 457 lira para cezası uyguladı. Masadaki iskambil kağıtları ile paralara el koyan ekipler, yer temin ettiği iddiasıyla da bir kişi hakkında işlem başlattı.

ODUN KESEMEYİNCE SATMAYA KALKTILAR.
Ardahan'ın Göle ilçesinde 21 Temmuz'da meydana gelen hırsızlık olayında 2 adet motorlu testere çalan şahıslar, jandarma ekiplerinin hummalı çalışmaları sonucu yakalandı.

İNTERNET YOLUYLA MÜŞTERİ ARADILAR! 
Göle Orman İşletme Şefliği adına kesim yapan İ.K. ve Ş.U. adlı kişilere ait iki adet motorlu testere 21 Temmuz'da kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çalınmıştı. Şahısların şikâyeti doğrultusunda aylardır titiz bir çalışma yürüten jandarma ekipleri, hırsızlık zanlılarının sosyal medya üzerinden motorlu testereleri satmak için müşteri aradıklarını saptadı.

SATAMADAN YAKAYI ELE VERDİLER!
Adli makamların bilgisi dahilinde Göle merkez ve Durucasu Köyü'ndeki adreslerine eş zamanlı baskın yapan ekipler, buldukları motorlu testereleri teşhis sonrası sahiplerine teslim etti. Yakalanan 2 şüpheli ise işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.
Erdoğan Öcalan ile mi Görüşüyor..

Ülke ekonomik krizle boğuşurken, AK Parti grup toplantısında “ülkemizdeki enflasyon artışı diğer ülkelerin altında kalmıştır” diyen AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşurken "Şu anda Edirne'deki (Demirtaş) en büyük hesabı İmralı'dakine (Öcalan) verecek" şeklinde konuşunca, aklıma acaba sorusu geldi.

Ve tam bu “acaba” sorusuna cevap ararken bir okurumdan gelen mesaja bakınca bu “acabayı” sadece benim düşünmediğimi de anlıyordum.
Yazımı yazmaya başladığım sırada WhatsApptan gelen mesajı okuduğumda, torunum Rüzgar'ında can kulağıyla beni dinleyip, kızlarımdan bir farkı olmayan Asya gelinimin yaptığı kahveyi benimle yudumlarken, yaptığım ve youTube ArdahanTV kanalımıza yayınlanan görüntülü yorumumu dinlediğini ve o yorum üzerine yorum yaptığını anlıyordum.
Asıl sorunun, toplumun içinde bulunduğu akıl tutulmasını en güzel şekilde anlatan o yorum şöyle; 


“Fakir merhaba… Konuşmanı zevkle dinledim…Sayın Fakir hepimizin bir yanılgısı var. Sonradan lider olunmuyor. Kılıçdaroğlu’nun liderliği, Kılıçdaroğlu’nun o partinin başına gelişine bakacaksınız… İkincisi bu ülkede mutlaka bir üst akıl vardır, üst akıl hem hükümeti yönlendiriyor, hem de muhalefeti yönlendiriyor… Gördüğümüz böyle bir senaryo, bunu fark etmemek bir akıl tutulmasıdır.Çözüm odaklı olmayan sorunlara, çözüm öneremeyen ve memleket meselelerini basite indirip, üç günde çözeceğini, üç ayda çözeceğini söyleyen bir muhalefet halkın çok umurunda olmaz, devleti yönetmek ciddiyet ister ben şu an muhalefetin hiçbirinde o ciddiyeti görmüyorum… İyi partinin başındaki zat içişleri bakanı olduğunda faili meçhul cinayetler ve onca ölümleri unutmakta diğer bir akıl tutulması değil mi? Onun için herkese bir boy aynası lazım… En büyük boy aynası da bu ülkede yaşayan insanlara lazım… Boy aynasında kendilerine gerçek bir gözle bakarlarsa, o gün bu ülkede bir şeyler olmaya başlar… “Selamlar saygılar iyi ki varsın konuları gündeme getiriyorsun..” diyordu…
Ve benimde "Şu anda Edirne'deki (Demirtaş) en büyük hesabı İmralı'dakine (Öcalan) verecek" söylemine yani “Erdoğan Öcalan'la mı Görüşüyor?” acabalı ‘ soruya benim de içinde bulunduğum akıl tutulması içinde olduğu belirtilen siz, yani bu toplum fertleri olarak her birimizin cevap vermemiz gerektiğini düşündüm.
Çünkü aynı Erdoğan Osman Öcalan'ın nereye defnedileceği konusunda verdiği cevapta bugün denilenlere ve benim “acaba”  diye merak ettiğim bir çok soruya cevap vermişti...

arşiv haber 27/12/2017 tarihli haber

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Bir Ardahanlı Kayıp Etti,

Bir Ardahanlı Kazandı..
Resmi rakamlara göre yaklaşık 300 bin gayri resi rakamlara ve İstanbul'da doğmuş, diğer illerden İstanbul'a göç etmişlerle 600 binin üzerinde Ardahanlı yaşadığı İstanbul'da var olma mücadelesi veren ve kültürde, ticarette, siyasette var olmaya çalışan Ardahanlılar siyasette de önemi çalışmalara imza atmaya devam ederken aynı partide siyaset yapan iki Ardahanlının biri kayıp ederken, biri kayıp etti.

Mahir Taştan

**Beykoz'da Kayıp, Küçükçekmece'de kazanıldı..

Ardahan İl Kongresini yapmaya hazırlanan Cumhuriyet Halk Partisinin İstanbul Beykoz ve Küçükçekmece İlçe Kongreleri gerçekleşti.
Ardahanlı Mahir Taştan'ın oturduğu koltuğunu kayıp ettiği Beykoz CHP İlçe Kongresi ardından gerçekleşen İstanbul Küçükçekmece CHP İlçe Kongresi gerçekleşti.
Ardahanlı Turgay Özcan'ın kazandığı CHP İlçe Kongresi ardından diğer ilçelerin kongreleri de gerçekleşti.
Ardahan Belediye Başkanı Değişir mi?
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.comEn son bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul'un Esenyurt Belediye Başkanını görevden el çektirildiği AK Parti'nin bununla kalmayacağı ve Ardahan'ın da içinde bulunduğu bir çok belediye de değişikliğe devam edeceği iddiaları devam ediyor.
Aslında iddia demekte artık doğru değil, çünkü Başkan Erdoğan'ın 2019 Yerel ve Genel Seçimleri öncesi hazırlıklarına devam ettiği ve seçmenin karşısına yeni kadrolarla çıkmaya kararlı olduğu o kadar net ve kesinki her an Ardahan'ın da içinde bulunduğu başkanın da istifasını isteyebilir..
Ve bunun işaretleri de yok değil..
Çünkü son olarak Ardahan'a gelen Başbakanın moralinin hiç iyi olmadığı ve İl Kongresinden sonra AK Parti Ardahan'ın adeta sessizliğe büründüğü ve en önemlisi Ankara'ya sık sık giden bir kadronun bu yönde yol aradığı da aldığımız bilgiler arasında..
Peki böyle bir şey olursa eğer yerine gelecek olan isim var mı?
Çünkü dışarıdan bakan atamaya benzemeyen belediye başkanlığı kanunları gereği mevcut meclis üyelerinden birinin mevcut belediye başkanı Faruk Köksoy'un yerine formalite olan seçimle getirilmek zorunda..
İşte tam burada Köksoy'un şansının olduğunu, çünkü mecliste bulunan AK Partili meclis üyelerinden yerine gelecek birinin olmadığını benim gibi AK Parti Genel Merkezide biliyor..
Bu nedenle Ardahan Belediye Başkanlığında yaşanması muhtemel bir değişikliğin görevden alınma ile değil seçimi beklemek zorunda olduğu da diğer bir yüksek ihtimal..
Yani kısacası Ardahan Belediye Başkanı da değişecek diye ümitlenenler varsa 2019'u beklemek zorunda gibi..
 
 

**CHP'den Top Yükün Çıkarma..

ASLAR ÖĞÜT İÇİN ARDAHAN'DA..

*03/05/2015 Tarihli Haber

Ensar Öğüt'ün yeniden Milletvekili Adayı olması ardından bir çok küskünlüklerin yaşandığı ileri sürülen Cumhuriyet Halk Partisinin Aslarından Ardahan'a çıkarma..
İstanbul'un önemli İlçelerinden olan Bakırköy'de Belediye Başkanılığı yapan Dr. Bülent Kerimoğlu, Kartal Belediye Başkan Yardımcılarından Gülcemal Fidan, Ardahan eski Milletvekili Faruk Demir'in Ardahan'a gelerek Öğüt'e destek turlarına çıktkılalrı görülüyor.

**Ardahan'da 7 Bin Alevi Oyu Var..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ardahan programına katılamk için Ardahan'a gelen CHP Asları Hanak ve Damal'da seçmeni ziyaret ettikleri görülürken, burada ki amacın Ardahan'da bulunan 7 bin Aleviye hitap etmek olduğu ileri sürülüyor.

HDP'nin İlçe binalarını açtığı Hanak ve Damal üzerin de politika yaptıkları görülen Ardahan'da CHP'nin Ardahan merkezde bir hayli zayıf görüldüğü dikkat çekerken, aynı durumun Göle'de, Posof'ta da yaşandığı görülmektedir.

KILIÇDAR OĞLU OY İSTEMEYE GELİYOR..

7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerinin en iddialı partilerinden olan Cumhuriyet Halk Partisi 4 Mayıs’ta Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu karşılamaya hazırlanıyor.
40 Mayı, Saat 10.00’da Ardahan’da olacak olan Genel Başkanı Hazırlamaya hazırlanan CHP’liler tüm Ardahanlıları Ardahan kent merkezinde yapılacak olan mitinglerine davet ettiler.

arşiv haber 19/20/01/2007 tarihli haber
 
BUGÜN DOSTLAR GÜNÜ
İnsanların samimi bir dosta ihtiyaç duyduğu bugün DÜNYA DOSTLAR GÜNÜ olduğunu biliyormuydunuz ..
Yoksa dostunuz yokmu ki, bugünün DOSTLAR GÜNÜ olduğunu bilmediniz..
Yada , BUGÜN DOSTLAR GÜNÜ olduğunu dostunuzun olmadığı için unuttunuz mu?!..
Haydi o zaman .. BUGÜN DOSTLAR GÜNÜ diyerek,
 dostunuza bir küçük mesaj geçin yada hediye alın..
TABİ DOSTUNUZ BİZE DE!..
www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com-www.sonvilayet.net
Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi-Son Vilayet Gazetesi
KÖYLER KAR ALTINDA KALDI ..
KÖY HİZMETLERİ'nin yok denecek kadar az olan ve bunların bir çoğunun bozuk olduğu araçları dolaysıyla kar altında kalan bir çok köyün kent merkezleriyle irtibatının kesildiği Ardahan'da kış devam ediyor.
Tipi dolaysıyla açılan yollarında kısa süre içinde kapandığı Ardahan ve ilçelerinin kent merkezleri ise adeta birer buz pisti haline geldiği gözlenirken, yer altında bulunan su ve kanalizasyon şebekelerin donup, patlarken, bu nedenle başta Kars köprüsü bölgesinde ki virajlı yol olmak üzere bir çok yolda buz tabakalarının oluştuğu görülmektedir.
Haber ekleme saati: 11.26 - 18/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
VALİLİKTE CHATLEŞMEYE SON!..
Vali, internetin amacının dışında kullanıldığını ve ADSL faturasının çok gelmesi üzerine kendisinin de bulunduğu binada bulunan bir çok resmi kurumun internet ağını kapattırdı.
12 yıl önce temeli atılmasına karşın bitmeyen Hükümet Konağı dolaysıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan Kız Meslek Lisesinin binasında bulunan binada vali ile birlikte hizmet sunan ve İçişlerine Bakanlığına bağlı olmayan bir çok resmi daire ile interneti ortak kullanan valilik, bu kurumların interneti amacı dışında kullandıklarını ve bu nedenle ADSL faturasının bir hayli yüksek geldiğini fark edince başta Tapu, Sanayi, Mal Müdürlüğünün olmak üzere bir çok resmi dairenin internetini keserek, ayırınca bir çok kurum internetsiz kaldı.
Haber ekleme saati: 11.10 - 18/01/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
KIZ NUMARASI İÇİN TELEFON GASPETTİLER!..
Ardahan kent merekizned bulunan okullarda okuyan öğrencilerin önleri kesilip, harçlıkları ve de cep telefonlarının alındığı yönünde ki iddiaların devam ettiği şu günlerde Kars merkezde 4 kişinin, kız telefon numarası için bir kişinin cep telefonunu gaspettiği bildirildi.
Emniyet Müdürlüğü bülteninde yer alan habere göre, Emniyete müracaatta bulunan B.K. ve G.Y. adlı iki kişi, Ortakapı Mahallesi'nde 4 şahsın kendilerini durdurduklarını, şahıslardan birisinin bıçak çekerek B.K.'yi Mesut Yılmaz Parkı'na doğru götürdüğünü, diğer üş şahsın müşteki G.Y.'yi tuttuklarını ve B.K.'ndan kızlara ait numaraları istediğini, daha sonra müştekinin cep telefonunu  alarak diğer şahıslar ile birlikte olay yerinden kaçtıklarını bildirdiler. 
Haber ekleme saati: 11.01 - 18/01/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
 
POROTOKOLDE DE YERLERİ YOK!
Posof Kaymakamının, Posof İlçe Özel İdare Müdürlüğünde İl Genel Meclis Üyelerine ayrılan daireyi kendi Avukat eşine vermesinin tartışıldı süreçte yine Posof'ta çekilen yukarı da ki fotoğraf meclis üyelerinin içler acısı halini ortaya koymaktadır.
Geçtiğimiz gün Dünya Bankası desteğiyle yapılan Posof Merkez Sağlık Ocağının açılış törenlerine katılan Ardahan İl Genel Meclisi Başkanı ve Göle AKP İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç ve Posof AKP İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan kendilerine protokolde yer verilmeyince sağlık ocağının açılış törenini ayakta izlemek zorunda kaldılar.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz, Meclis Başkanı ve AKP Göle İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç, 'bize yer vermeleri lazımdır, Ancak bizde geciktiğimiz için yerimize oturanları rahatsız etmek istemedik' derken, AKP'li Nihat Ülvan'da, 'Soğuktu ondan dolayı oturmadık' dedi.
Başkanda Çıldır’da sonda oturtulmuştu!..
Geçtiğimiz gün Posof ilçesinde yapılan Sağlık Ocağının açılışında ayakta kalan AKP'li İl Genel Meclis Üyelerinin sıkça yaşadıkları bu durumlarını kurtarmak için, 'yerimiz vardı da biz geciktik, oturmadık' derlerken gazetemize gelen ikinci bir foto AKP'li meclis üyelerini adeta yalanlıyordu. Çünkü, bu fotoğrafta protokolde onlara ayrılmış bir yeri görünmüyordu ..
Meclis Üyelerinin bu durumu yine geçen günlerde Çıldır'da yapılan Buz Festivali'nde ki protokolü de akıllara getirdi.
İl Belediye Başkanına zar zor bir yer bulunup, oturtulurken, başkanın protokol gereği valinin yanın da olacağına protokol çadırının sonunda fotoğraflaşmıştı.
 
1. Foto altı:Seçilmişlerin ayakta, atanmışların oturduğu bir Ardahan’da AKP’li İl Genel Meclis Başkanı daha önce’de nezarethaneye alınmıştı.
AKP’li Meclis Başkanı, Göle İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç ile Posof AKP İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan (kare içinde) ayakta bekleyerek izledikleri Posof Sağlık Ocağı’nın açılış töreninde önce de Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk (yanda) Çıldır’da protokolun sonunda yer verilmişti.
Haber ekleme saati: 10.20 -18/01/2007
Haber/Fotolar: www.sonvilayet.net
 
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Fakir Yilmaz
Siz Arşiv’e ...
Dün tipiye rağmen dağları aşan valimizin birifing aldığı kaymakamlarımızın bu soğuklara karşın çok terlediklerini söyleyen arkadaşlar bunun nedenini anlayamadıklarını belirtiyordular.
Nedenini bende bilmiyorum ama valimizin emrindekiler dolaysıyla 
sık sık zorda kaldığını, bu zorunuda birilerinde çıkardığını düşündüm..
Çünkü valinin bile baş edemediği olayların yaşandığı bu kentte siyasileri bile Arşivlere kaldıranlar var da ondan..
 
***ASPİRİN OLMAMAK GEREK!..
Dün uzun süredir Ardahan'da olmayan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural'la birlikte yemekteydi.
Sural'ı tanıyanların bol bol güldüğümüzü hissedeceklerdir.
Evet eski ESOBB Başkanı Metin Lale  ve arkadaşımız Özkan Karakaya'nın da bulunduğu yemekte Ardahan'ın sorunlarını da konuştuk, uzun uzun ..
Sural'ın her konuya mutlaka bir örnek vererek bizi kah kalara boğduğu dünkü yemek te en önemli konu Ardahan'da ki siyasi arenanın ne kadar boş ve kalitesizleştiğiydi .. 
Geçtiğimiz gün vefat ederek aramızdan ayrılan Avukat Haşim Aktaş gibi değerlerin tek tek kayıp olduğu bir Ardahan'da altlarına sandalye verilmeyen, kenara köşeye alınmayanların suçu başkalarından değil, kendilerinden araması gerektiğinin üzerinde de durduğumuz yemek boyunca Latifşah Sural'ın tekrarladığı bir söz vardı ki bu çok önemliydi.
Siyasette yer alanların bulundukları yerin değerinin bilmemeleri halinde toplum nezlinde bitmeye mahkûm olduğunu belirten Sural, 'Aspirin olursanız böyle olursunuz, kanser ilacı gibi kaliteli ve çözüm bulan ilaç olmalısın ki değeriniz artsın. Yaksa öyle ayakta kalırsınız' diyen Sural'a katılmamak elde değildi üstteki haber ve resimlere baktıkça ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
 
Ardahan'da 100 kişiden 14'ü özürlü!
Ardahan Valiliğinin köy muhtarları aracılığıyla yaptırdığı araştırmada ilde bulunan özürlü sayısının Türkiye normlarından 2 puan fazla olduğu ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre 227 köyü, 5 ilçesi, 3 beldesi bulunan Ardahan'da tam olarak tespit edilmemesine karşın iki binin üzerinde özürlünün olduğu, bununda ülke nüfusu geneline bakıldığında nüfusun %12'sinin özürlü olan Türkiye'nin 81. Vilayeti olan Ardahan'da nüfusa göre özürlü yüzdesinin, %14 olduğu görülmektedir.
 
**Vali özürlülere verdiği sözü tuttu 
Yetkililerden alınan bilgilere göre Valilik bünyesinde bulunan İl Dernekler Müdürlüğü ile Ardahan İl Sosyal Hizmetleri Müdürlüğü kanalıyla tüm muhtarlara yazılan bir emirle kentte bulunan özürlü sayısının tespit edilerek, valiliğe bildirilmesinin istendiği bunun üzerine muhtarların tam olarak vermemesine karşın bugüne kadar valiliğe ulaştırdığı bilgilerde kentin genelinde 2 binin üzerinde özürlü olduğunun ortaya çıktığı belirtilirken tespitlerin devam edildiği öğrenilirken Ardahan Valisi Murat Yıldırım'ın özürlüler haftasında verdiği sözü tutarak, Ardahan İl Özel İdare Binasının birinci katında bir odayı Ardahan Özürlüler Derneğine verdiği öğrenildi.
 
***Özürlünün tespiti bilemeyince tam bilgi veremediler!
Konu hakkında görüştüğümüz yetkililer kente ki özürlü sayısının tespit edilmesi için köy muhtarlarına yazılan yazılara köy muhtarlarının yeterli cevap vermediklerini de belirtirlerken, buna neden olarak ta muhtarların özürlünün tam anlamını ve açılımını bilmemelerine bağladılar.
Köy muhtarlarının köylerinde ki özürlü sayısını, özürlünün tespitini yapamadıkları için tam olarak veremediklerini de belirten yetkililer, özürlü demek, sadece bacağı olmayan, kolu olmayan olmadığını, kulakları işitmeyen, bir gözü yada parmağı olmayan, vücudu tam olamayan, tek böbrekli insanların da özürlü olduğuru, ancak muhtarların bunu tam olarak bilmedikleri için köylerinde ki özürlü sayısını gerektiği gibi veremediklerine de dikkat çektiler.
Haber ekleme saati: 09.38-18/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
 
PTT bank 20 güne açılıyor ..
Ardahan Kongre Caddesi üzerinde bulunan PTT binasının PTT Bank'a dönüştürülme projesi son hızla hayata geçirilmeye çalışılıyor,
PTT Ardahan Başmüdürlüğüne İbrahim Cihan'ın atanmasıyla gözle görülür yenilenmeler yaşanan Ardahan PTT'sinin yılardır kullandığı bina bir süre ihale edilerek, PTT Bank'a çevrilmesi için onarıma alınmıştı.
PTT Bank levhasını asan Ardahan PTT başmüdürlüğü yetkililerinin yaptığı açıklamada PTT Bank'ın önümüzde ki 20 gün içinde bitirilip, Ardahanlıların hizmetine sunulacağı bildirildi.
Hanak PTT İşletmesi yeniden faaliyette ..
İbrahim Cihan'ın Ardahan PTT Başmüdürlüğüne atandıktan sonra başta bir çok hizmet aracı olmak üzere, PTT'nin baştan aşağı bilgisayarla donatılması, personelinin aktifleştirilmesi gibi yeniliklerin getirildiği dönemi yaşayan Ardahan PTT Başmüdürlüğü, 1958 yılından bu yana Hanaklılara hizmet veren, ancak daha sonra kapatılarak şubeye çevrilen Hanak PTT İşletmesini de yeniden açarak 29 köyü bir beldesi olan Hanaklıların Hizmetine yeniden sundu.
Haber ekleme saati: 09.09 - 18/01/2007 
Haber/Fotolar: Fakir Yilmaz Ardahan
DÜN, 'VALİ GELİYOR' DİYE GÜN BOYU 
AÇIK TUTULAN POSOF ILGAR DAĞI BUGÜN GÜN BOYU KAPALI KALINCA 
Otobüs ve 24 yolcusu köye sığındı!
Ardahan’da yaşanan olumsuz hava şartları hayatı olumsuz etkilemeye deam ederken üç gündür devam eden tipi bir çok köyün yolunu kapatırken, Ardahan’ın Kafkaslara bağlayan Ilgar dağı’da geçit vermedi.
Kenti, Karadeniz’e bağlayan Sahara geçidinin de kapalı bulunduğu Ardahan’ın  Posof ilçesine bağlı olan Türkgözü sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapan ve daha sonra Eminbey köyü yakınlarında mahsur kalan 75 AK 475 plakalı Özlem Ardahan firmasına ait otobüs ve 24 yolcusu ,jandarmanın yardımları ile Posof Eminbey köyüne sığındı. Alınan bilgilere göre Köyde bulunan bir restoranda yolun açılmasını bekleyen yolcuların, geceyi köyde geçirmesi bekleniyor.
Göle yolunun da gün boyu geçit vermezken aynı yol güzergahında bir araç tipi dolaysıyla yoldan çıkarak şarampole yuvarlandığı öğrenilirken, bir çok köylü köyden kentlere, kentlerden köylere gidemez oldu.
Posof Ilgar dağının kapalı olması dolaysıyla mahsur kalan yolcular ile Posoflular, dün İlçede hizmete sokulan sağlık ocağının açılış törenine gelen vali için Ilgar dağı üzerinde geçen yolu gün boyu açık tutan karayolları ekiplerinin neden bugün ortada olmadığını sormayı ihmal etmediler.
Haber ekleme saati: 18.38 - 17/01/2007
Haber: Fakir Yilmaz Fotolar: Ercan Yentek-Fakir Yilmaz
Kaymakamdan Avukat eşine özel jest!
"İl Genel Meclis Üyelerine Ayrılan Odayı Eşine Verdi"
Ardahan'ın Posof ilçesinin İlçe Özel İdaresine ait bina da bulunan ve Ardahan İl Genel Meclisinin aldığı karar ile Posoflu İl Genel Meclis Üyelerinin kullanımına verilen daireyi İlçenin Kaymakamı tarafından Avukat eşine kiralandığı ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz yıl alınan bir karar ile Posoflu İl Genel Meclis Üyelerinin kullanması için karar alınan Posof İlçe Özel İdaresine binanın 1. Katında bulunan 9 numaralı daire, ilçeye atanan Kaymakam tarafından Avukat eşinin büro olarak kullanması için 58,00 Ytl.'ye kiralandığı ortaya çıkarken, kiraya verilirken ihale edilmesi gereken dairenin ilan ve ihale edilmediğide öğrenildi.
İl Genel Meclis Üyeleri Masa/Sandalde bulamayınca
Ben de kiraya verdim, kaymakam beyde onayladı!
Konu hakkında telefonla aradığımız Posof İlçe Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar makamında olmasına karşın telefonumuza çıkmazken Posof Özel İdare İlçe Müdürü Ayhan Bildir olayı doğruladı.
Ayhan Bildir, ilçe özel idare müdürlüğüne ait ön yüzü caddeye bakan 9 numaralı dairenin 2006 yılında İl Genel Meclisinin kararıyla Posof ilçesinin İl Genel Meclis Üyelerine ayrıldığını, ancak meclis üyelerinin odaya kyacak masa sandalye bulmaktan zorlandığı için bir yıldır kullanmıyordular.
Bunun üzerine bizde kendi yetkimizi kullanıp, burayı kiraya verme kararı aldık. Bu arada kaymakamımız da yeni atanmıştı. Eşi Avukat olduğu için büro arıyordu. Bizde yetkimizi kullanıp, kendisine bu daireyi 28 Kasım 2006 tarihinde noter onaylı olarak 58,00 Ytl.'ye kiraladık.
 
Yasal olmazsa da yetkimizi kullandık ..
Bir başkasına tahsis edilen yerin nasıl olup başkasına kiraya verildiğini sorduğumuz İlçe Özel İdare Müdürü Ayhan Bildir, 'ihale edilmeden böyle bir çok dükkanı kiraya verdiklerini, vatandaşın kiralayıp sonradan terk ettiği yerleri kendi yetkimizi kullanıp, kiraya verebiliyoruz. Kaymakam beyde onaylayınca bizde Avukat eşine kiraya verdik.' dedi.
 
İl Genel Meclis Üyeleri Nihat Ülvan:
'Bize ayrılan yer verilmişse yanlıştır'
Konuyu sorduğumu Ardahan ili Posof İlçesi İl Genel Meclis Üyesi AKP'li Nihat Ülvan, ben bize ayrılan yeri hiç görmedim. Gidip bakmadım. Ancak İl Genel'e ayrılan yer eğer verilmişse ve bu ihalesiz, ilansız yapılmışsa yasal değil' dedi.
 
İl Genel Meclis Üyesi Mehmet İşçi:
'Müdüre sordum bize arşiv odasını ayırmışlar orasını değil!'
Ardahan İl Genel Meclisi kararıyla Posoflu İl Genel Meclis Üyelerine ayrılan dairenin şu an  İlçe Özel İdarenin arşivi olarak kullanıldığını biliyorum. Ancak kaymakamın eşine verilen dairenin hangi olduğunu bilmiyorum." dedi.
 
Meclis Başkanı Yıldırım Karakoç:
'Biz o daireyi il genel kullansın diye verdik'
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Meclis Başkanı Göle AKP İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç konuyu kendisinin de duyduğunu ve dün gittiği Posof'ta bunu sorduğunu, ancak kendilerinin ayırdıkları yerin dış cehpeye yani ana caddeye bakan yer olduğunu biliyorum, kendim gidipbaktım bir kez. Eğer durum gerçekse bu yasal olmadığı gibi etikte değildir. Ben konuyu Posof İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan'a sordum. O da bana olayı doğruladı. Kaymakam beyin burayı eşine verip, kendilerine de şu an arşiv olarak kullanılan yeri vereceğini belirtti' dedi.
Foto altı: Öğrencilerin cep telefonları ile aileleriyle irtibat kurduğu Hanak lisesinin aylardır telefonu olmazken, Telekom İl müdürü kendisini en başarılı müdür ilan eder gazete manşetlerinde ..
Haber ekleme saati: 12.05 -17/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Çıldır lisesinde öğretmen, Hanak lisesinde de telefon yok
Ardahan'ın Çıldır ilçesin de yaşanan öğretmen sıkıntısının yaşandığı şu günlerde geçtiğimiz yılın sonlarına doğru hizmete giren Hanak lisesin de 7 aydır telefon olmadığı öğrenildi.
Hanak ilçe merkezinin 2 kilo metre dışında bulunan lisenin 7 aydır telefonsuz olduğunu bildiren okul yöneticileri ve öğrenci velileri konu hakkında Telekom'a yaptıkları tüm çağrıların aylardır yerine getirilmediğinden yakınırlarken, kent merkezinde 2 kilo metre uzaklıkta olan okulda yangın çıksa itfaiye bile aranamaz diye dert yandılar.
Konu hakkında görüştüğümüz Ardahan il Telekom Müdürlüğü yetkilileri ise olayı doğrulayarak, yaşanan sorunun binanın yapıldığı yere alt yapılarının olmamasından dolayı meydana geldiğini belirttiler.
Foto altı: Öğrencilerin cep telefonları ile aileleriyle irtibat kurduğu Hanak lisesinin aylardır telefonu olmazken, Telekom İl müdürü kendisini en başarılı müdür ilan eder gazete manşetlerinde ..
Haber ekleme saati: 12.03 - 17/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Hanak
 
BAŞSAĞLIĞI
Ardahan'ın değerli Avukatlarından, 
Partimizin üyesi, 
Sayın: Av. Haşim AKTAŞ'ın
Vefatını büyük bir acıyla duymuş bulunmaktayım.
Kendisine Allah'tan Rahmet, kederli Ailesine başsağlığı dilerim.
Ensar Öğüt CHP Ardahan Milletvekili
 
TAZİYE
Geçtiğimiz Pazartesi günü sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren, Ardahan’da saygın bir kişiliği bulunan ve halk tarafından sevilen Avukat Haşim Aktaş’ın vefatı bizleri derinden üzmüştür. Hakkın rahmetine kavuşan büyüğümüz Av. Haşim Aktaş’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dilerim.
Cavit Çetin 
Ardahanlı İş Adamı
Nevruz hem okuyor, hem de çalışıyor ..
Bir çok Ardahanlı çocuğun yaptığı gibi Göleli Nevruz Holler'de hayata okulda adım atanlardan ..
Yaşıtlarının okuldan sonra eğlendiği bir Trükiye'de Nevruz hem okur, hem de evine bir katkı sunmak için çaycılık yapar ..
Göle B. Altunbulaklı olduğunu söyleyen, Hüseyin Gedik İlköğretim Okulu öğrencisi Nevruz, akşam derslerine çalışıp, sabahları sırtladığı çantasıyla koştuğu okulunda çıkar çıkmaz, çantasını bir köşesine bıraktığı çay ocağından çay isteyen esnafların çaylarını koştururken hem 
okumanın hem de çalışmanın mutluluğunu yaşadığını belirtiyor ..
Haber ekleme saati: 09.17 - 17/01/2007
Haber/Foto: Tuğba Yilmaz/Göle
Elektrikler yine göz kırpmaya başladı
Ardahan ve ilçelerine yaşanan elektirk kesintileri yeniden başladı. Geçtiğimiz yılın ilk 7 ayı boyunca vatandaşı canından bezdiren ve bir çok ev ile işyerinde bulunan elektronik eşyanın bozulmasına neden olan elektrik kesintileri kış aylarıyla birlikte yeniden kesilmeye başlandı.
Ardahan kent merkezinde uzun süreli kesinti olmamasına karşın sıkça göz kırpan enerji akımı dolaysıyla başta bilgisayar ve televizyonlar olmak üzere elektronik cihazlar arıza verirken, başta ilçelerde olmak üzere bir çok köyde sıkça elektrik kesintisi olduğu bildirildi.
Yaşanan elektrik kesintileri vatandaşın tepkisine neden olurken, ARAS Elektrik yetkilileri enerji hatlarında yaşanan aksamaların olumsuz hava şartları dolaysıyla meydana geldiğini, özelikle havanın tipi olduğu günlerde bu sıkıntıyı çektiklerini, ancak bütün ekiplerin günün 24 saati bu konuda allarımda olduğunu ve yaşanan kesintilere anında müdahale ettiklerini belirttiler.
Haber ekleme saati: 02.13 - 17/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Hava Ardahan’da temiz
Dün gazetemizin de dile getirdiği ve kış dolaysıyla hava kirliliğinin olduğu yönünde ki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Ardahan İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri, Ardahan’ın havasının Türkiye'de olduğu gibi dünya da ki bir çok kentin havasında temiz olduğunu belirttiler.
Hava kirliliğini ölçen araçlarının çalıştığını ve gün boyu verdiği raporlarla bu durumu tespit ettiğini de belirten İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri, bu konuda şikayetleri yada iddiaları olanların, http://www.havaizleme.com adlı siteden ‘BÖLGELER’ adlı linke tıklayıp, buradan Doğu Anadolu Bölgesini açarak, buradan Ardahan ilinin linkini tıklamaları halinde, kente genelinde ki hava kirliliğinin derecesini öğrenebilecekleri gibi, hava sıcaklığını basınç durumunu öğrenebilirler dediler.
Haber ekeleme saati: 01.46 17/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net
Dünya Bankasının 
SAĞLIK OCAKLARI SAĞLIĞIN HİZMETİNDE
Dünya Bankasının desteğiyle yaptırılan iki sağlık ocağı bu gün yapılan bir açılışla sağlığın hizmetine sunuldu. Posof ve Hanak ilçelerinde 2006 yılında temeli atılıp, bitirilen Sağlık Ocaklarının açılışını Ardahan Valisi Murat Yıldırım yaptı.
Bir çok bürokratın ve Posoflu ile Hanaklının katıldığı sağlık ocaklarının açılış töreni, folklor ekiplerinin gösterisiyle başlarken, sağlık ocaklarının kurdelisini kesen Ardahan Valisi Murat Yıldırım, “Sağlıklı insan olmanın ilk kaydı sağlıktan geçer, sağlık alanında gereken her türlü desteği sağlıyoruz. Sağlık kuruluşlarında çalışan Doktor, Ebe ve Hemşirelerin hastalarımıza gereken hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Hastalarımıza güler yüzlü davranarak, hastaya yapılması gereken tedaviyi geciktirmeden müdahale etmesi kaçınılmazdır” demiştir. 
Posof ilçesinde ki sağlık ocağının açılışı ardından Hanak İlçesinde  hizmete giren Sağlık Ocağının açılışına da katılan Vali Murat Yıldırım ve protokol, Sağlık Ocaklarının son derece modern yapıya sahip olmasından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ettiler. 
Haber ekleme saati: 19.57 - 16/01/2007
Haber/Fotolar: Özkan Karakaya/Posof-hanak
Göle’de büyük kavga!..
Bugün Ardahan Göle ilçesinde meydana gelen kavgada, bir çok kişi yaralandı.
Göle Kars caddesi üzerinde nedeni öğrenilemeyen kavgayı polis gecikince vatandaşlar ayırdı. Balta saplarının konuştuğu olay ardından olay yerine gelen polisin müdahalesiyle şahıslar karakola ve adliyeye götürüldüler.
Alınan bilgilere göre akraba olan Sıdık Özer, Mehmet Özer ve, Sinan Özer, Özel Göle'de çıkan kavga bugün saat üç sıralarında meydana gelirken, şahısların bir bölümü hastanelik, diğer bölümünün ise nezarethaneye gittiği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 19.51 - 16/01/2007
Haber/Fotolar: Tuğba Yilmaz/Göle
Esenyurt, şimdi de Mescityurt oldu!..
Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğu ilk gün “kara çarşaflı” bir bayanı makam koltuğuna oturtan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, şimdi de Esenyurt’un ilk çocuk parkı olarak bilinen Doğa Parkı’nın çay bahçesini ve Mehterçeşme Mahalle Muhtarlığının eski binasını mescit haline getirerek ilginç uygulamalarıyla kendinden söz ettirmeye devam ediyor. 
Ebu Zerr Camii Yaptırma Yaşatma Derneği’ne verilen Saadetdere Mahallesi Doğa Parkı çay bahçesi, bu dernek tarafından mescit olarak kullanılmaya başlandı. Eski Başkan Dr. Gürbüz Çapan ve dönemin belediye meclisi tarafından hazırlanan şehir planında çocuk parkı olarak görünen alan içerisine mescit yapılmasına tepkili olan mahalle sakinleri, “Yeterince camimiz var, biz çocuklarımıza okul istiyoruz” diyor.
Mehterçeşme Mahalle Muhtarlığı’nın eski binası da mescit olarak kullanılıyor. Muhtarlığın yeni yapılan sağlık ocağının giriş katına taşınmasının ardından boşalan muhtarlık binası da belediyenin tahsisi ile mescide dönüştürüldü. 
Haber ekleme saati: 19.33 - 16/01/2007
Haber/Fotolar: Cihan Gürer/İstanbul
Av. Haşim Aktaş tipide defin edildi ..
Geçtiğimiz gün kalp krizi geçirerek 71 yaşında vefat eden Ardahanlı Avukatlardan Haşim Aktaş toprağa verildi.
Ardahan merkeze bağlı Tepesuyu (Gürcübeg) köyünde bulunan aile mezarlıına defin edilen Av Aktaş için bugün saat 13.30 sıralarında Ardahan Adliyesi önünde bir tören düzenlendi.
Ardahan Merkeze bağlı Tepesuyu köyünde ki mezarlığına yoğun tipi altında defin edilen Av. Haşim Aktaş’ın cenaze törenine bir çok üst düzey boürkrat ve Ardahanlının katıldığı gözlendi.
Haber ekleme saati: 16.04 - 16/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Ardahan
OKUR MEKTUBU ...
Merhaba .. Gaztenizde görmüş olduğum 'CİNAYET ALETİNİ ÜZERİNDE UNUTTULAR' başlıklı yazınıza kısa bir cevap yazmak istedim. Yazınız çok güzel, bende köpeklerin cinayetine karşıyım, fakat tek taraflı düşünmemek lazım, bu köpekler çok tehlikeli, çocuklarımız onca yoldan okula geliyorlar ve bunlar heran tehlike altındalar. Geçenlerde bir çocuğu köpek param parça etmiş, çocugun durumu çok ağırmış, neden bunu yazmadınız, yazık değilmi o çocuğa, onun günahı ne, bu heran herkesin başına gelebilecek bir durum, bu köpekler aç ve bir çok hastalığıda üzerinde barındırıyor olabilir. Vtandaşın sağlığını düşünmek belediyenin görevi. Vatandaşın isteği üzerine bu köpekler toplanıyor, ben huzur içinde korkmadan evime ve okuluma gitmek istiyorum, bence birde köpeklerin zararlı yanlarını araştırıp öylede bir yazı yazın,bu olayı tek yönlü düşünmeyin.             Gündüz Çavuş / halitpasa_75@hotmail.com
4x4 Turbolu Hizmet keyfi süre dursun,
Vali İl Genel’e ‘Huzur Hakkını Almayın’ dedi ..
Ardahan Valisi Murat Yıldırım, İl Genel Meclis Üyelerinin kanunen aldıkları huzur hakkını almamalarını istemesi
İl Genel Meclis Üyelerini kızdırdı.
Kanun gereği her ayın ilk beş günü toplanarak, gündemi görüşen ve bu nedenle Huzur Hakkı adı altında 80, 00 Ytl. alan İl Genel Meclis Üyelerinin boşuna gündem yarattığını öne sürüp, toplantı sayılarını azaltmasını ve bu yolla tasarrufa gidilmesini isteyen Ardahan Valisi Murat Yıldırım’ın bu isteğinin İl Genel Meclisi Üyeleri tarafından red edildiği ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün vali tarafından getirilen bir teklifle, İl Genel Meclis Üyelerinin kanun gereği her ayın beş günü toplanıp, gündemde ki konuları tartışmasının ardından aldıkları huzur hakkının fazla olduğu, bunun yanı sıra toplantı günlerinin uzun tutularak sunni gündemler oluşturulduğunu öne sürüp, toplantıların sayısının az tutulması istendi. Bu yolla tasarrufta yapılacağını belirten valinin bu isteği İl Genel Meclisine gönderildi.
Valinin bu isteğine şiddetle karşı çıkan Ardahan İl Genel Meclis Üyeleri, Vali Murat Yıldırım’ın bu yönde ki talebini red ederlerken, valinin önce emrinde ki kurumların haddi hesabı olmayan masrafları önleyerek, tasarrufa gitmesi gerektiği yönünde isteği sert çıktıkları öğrenildi. 
Konu hakkında görüştüğümüz bir çok İl Genel Meclisi Üyeleri, ‘sayın valimiz başta Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin bütçesiyle altlarına aldıkları araçlarla 4x4 Turbolu hizmet sunan kaymakamları, resmi araçlarla çel çocuklarını okullara, eşlerini pazarlara gönderen daire müdürlerini görmeli. Bizim aldığımız 80,00’le ile eğir tasarruf sağlanacaksa biz bunu hiç almayız. Ancak böyle bir kanıya varmadan önce turbolu hizmet anlayışının önüne geçilmelidir’ diyerek valinin isteğine tepki gösterdiler.
Haber ekleme saati: 12.44 - 16/01/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
HAVA DURUMU NASIL?
Ardahan’da hava kirliliğinin tartışıldığı bir sürede İl Çevre Müdürlüğü tarafından alınan cihazın ölçüm oranlarının kamuoyunda saklanması dikkat çekiyor.
Ardahan İl kültür Müdürlüğüne kurulan cihazın hava ölçümlerinin neden kamuoyuna duyurulmadığını merak eden kamuoyu cihazın çalışıp, çalışmadığındanda şühpe duymaktadır.
Özelikle kalitesiz kömür satışı yapıldığı ve bu nedenle havanın olağanüstü kirlendiği yönünde ki tartışmaların yaşandığı bir süreçte İl Çevre Müdürlüğünün bir süre önce aldığı hava ölçüm cihazının yaptığı ölçümlerin neden kamuoyundan sır gibi saklandığını soran Ardahan kamuoyu hava durumunu günlük, hatta saat başı veren metroloji gibi İl Çevre’nin de hava kirliliğiyle ilgili rapor vermesini istiyor.
 
**KÖMÜRCÜLERDE İSTİYORLAR!..
Hava kirliliği konusunda hedef tahtası olan kömürcülerinden İl çevre Müdürlüğünden şikayetçi olduğu gözlenirken, kendilerini kalıtesiz kömür sattıkları gerekçesiyle gelişi güzel eleştiren kamuoyunun tatmin olması için hava ölçüm aracının aldığı raporların kamuoyundan saklanılmamasını isteyen Ardahanlı kömürcüler, biz kaliteli kömür satıyoruz. Ancak gelişi güzel yakılan soba ve kalorife kazanları ile korumasız  bacalar dolaysıyla kirlenen havanın suçlusu olarak kendilerinin ilan edilmesini kınadıklarını, il çevrenin aldığında mehtiyeler dizdiği cihazın aldığı raporları günlük olarak kamuoyuna açıklamasını istediler.
Haber ekleme saati: 12.01- 16/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net
ÇILDIR LİSESİ ÖĞRETMENSİZ
Ardahan İli Çıldır lisesinde yaşanan öğretmensizlik öğrencilerin ve velilerinin tepkilerine neden olmakta.
Alınan bilgilere göre des başından bu yana bir çok ders öğretmeninin olmadığı öğrenilen Çıldır lisesinin bir çok dersinin boş geçtiği, bazı derslere ise uzmanlık dalı olmayan öğretmenlerin girdiğini belirten öğrenci ve de velileri yapılan tüm çağrılara karşın bugüne kadar boş geçen derslere öğretmen verilmediğini belirttiler.
 
***Felsefe dersini Fransızca öğretmeni veriyor!
Başta Fizik, Kimya, Felsefe ve Coğrafya dersleri olmak üzere bir çok dersin öğretmeninin olmadığı Çıldır lisesinin
Fizik dersine dışarıdan ücretli bir Fen Bilgisi Öğretmeni, Kimya dersine Biyoloji öğrenteminin, Felsefe dersine Fransızca öğretmeninin girdiği, Coğrafa dersinin ise boş geçitiği öğrenildi.
 
***TİPİ OKUL TATİL ETTİRDİ!
Hafta başı etkili olan kar yağışından olayı 60'a  yakın köy yolu kapandı. Pazar akşamından bu yana başlayan kar yağışından dolayı Ardahan-Şavşat  Ardahan Posof Yolları ulaşıma kapandığı öğrenildi. Kar yağışının en fazla etkili olduğu Posof'ta ise ilk ve orta dereceli okullar iki gün  süreyle tatil edildi. İlçede okulların tatil edilmesi, belediye hoparlöründen sabahın erken saatlerinde anons yapılarak velilere duyuruldu.  
Ardahan İl Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, bölgede etkili olan kar yağışı ve fırtınadan dolayı ilde 53 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi.
Kar kalınlığının 22 santimetre olarak ölçüldüğü bölgede, Posof ilçesinde 30, Hanak'ta 11, Damal'da 6 ve il merkezinde de 6 köy yolu ulaşıma kapandı. Açıklamada köy yollarının ulaşıma açılması için yoğun çalışmanın başladığı belirtildi.
 
**FOTO ALTI: ÇADIR'DA EĞİTİM ÖĞRETİME BAŞLAYAN ÇILDIRLI KÖY ÖĞRENCİLERİ OKUL BEKLERKEN, KENT MERKEZİNDE Kİ LİSE ÖĞRETMEN İSTER!..
Haber ekleme saati: 11.59-16/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Çıldır
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Yürekli savcılar ...
Sabah ilk uyandığımda elime aldığım uzaktan kumanda ile 
bir taraftan TV’lerde sabah haberlerini izlerken, diğer taraftan internetten son gelişmeleri izlerim.
Bugünde öyle yaptım. İlk açtığım kanal’da sanırım SKY TV idi. Gazete başlıklarını okuyan sunucu eline aldığı bir çubukla, gazete manşetlerini okuyup, yorumlarken, bir haberin üzerinde uzun uzun yorum yaptı. 
Ve sonunda bir söz sarf etti. Dikkatimi de bu söz çekti.
Sunucunun sözü aynen şöyle idi, haberi okuduktan hemen sonra .. 
‘Gazeteci güzel yazmışta, peki ülke de yürekli savcılar varmı, bu konunun üzerine giden çıkacak mı?” 
Önce kulaklarıma inanmadım, sesi biraz daha açıp yeniden dinlediğim sunucunun yürekli savcı aradığını bir kez daha tekrarladığını görünce, gülümsedim kendi kendime, ‘biz desek bu lafı hemen hakkımızda soruşturma başlatırlar’ diye.. Ancak, o sunucunun dediğini bende demek istiyorum. Gerçi bunu daha önce de demiştik, bir kaç kez. 
Ama diğer bir çok konu gibi o yazdıklarımızda kulak ardı edilmişti ya neyse.. 
Evet, SKY TV sunucusunun sorduğu soruya cevap aramaya gerek varmı bilmem ama Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci savuncuları olan savcıların gerçekten yürekli bir o kadar da cesur olması gerektiğine inanıyorum. Ki, Bunun böyle olduğuna da bir vatandaş olarak inanıyor ve de savcılarımızdan bunu bekliyorum.
Çünkü yazılanların, çizilenlerin önüne geçmesi gerekenlerin, hırsızların, dolandırıcıların, milletin hakkına tecavuz edenlerin, bunların rütbe ve makan güçlerine bakmaksızın hesabının kanun önünde sorulması gerektiğini ve bunuda savcıların, hemde yürekli savcıların yapmalıdırlar diye bilirim...
Çünkü, bu devletin imkanlarını yine bu devletin makam güçlerini kullanıp, keyif yapanların yetim hakkı üzerinde keyif yaptığını, bir vatandaş, bir gazeteci olarak iyi bilirim...
fakiryilmaz323@hotmail.com-0535.418 32 58

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 9721 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI