Bugun...


BATI DA YAZ, DOĞU DA KAR..
Ardahan'ın da içinde bulunduğu doğuda bulunan iller karla mücadele ederken, batı kentleri güneşli havanın tadını çıkartmaya başladı.

BATI DA YAZ, DOĞU DA KAR..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
KAR ÇİLESİ DEVAM EDİYOR...
Bölgede etkili olmaya devam eden kar fırtına ve tipi, başta dağ köyleri olmak üzere birçok yerde etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı köylerin yanında birçok köyde hayatı olumsuz yönde etkileyen metrelerce yükseklikteki kar, insanlar gibi su ihtiyacı için ahırlardan dışarı çıkarılıp, dere yataklarına götürülen hayvanlara zor anlar yaşatıyor.
ARPAÇ SONSUZLUĞA UĞURLANDI..
Ankara Çankaya eski Halk Eğitim Müdürü hemşehrimiz, siyasetçi ve şair Sırrı Arpaç, 31 mart 2022 günü vefat etmişti.
Aynı zamanda Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Sabri Arpaç’ın kardeşi ve iş insanı Yılmaz Arpaç’ın abisi olan merhum Sırrı Arpaç, yakalandığı ak çiğer hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetmişti.
Merhum Arpaç’ın cenazesi 1 Nisan 2022 Cuma namazın akabinde Polatlı Yenimahalle Cami’nde kılınan cenaze namazıyla aile mezarlığına defin edildi.

Merhum Arpaç’ın cenaze namazına AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sait Atalay, Çankaya Belediyesi Meclis Başklan Vekili Özgür Erdem İncesu, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Burak Taştan, Ardahan Belediye Meclis Üyesi Mustafa Badem, Göle Dernekler Federasyonu Başkan adayı Eren küpeli, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ankara AKİDER Başkanı Canan Avşar Uzun, Ardahan Gazeteciler ve Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Özkan Karakaya, STK ve Siyasi Parti Temsilcileri, iş insanı Cavit Çomak, Suat Aktaş ve Bülent Çomak, Fizyoterapi uzmanı Reşat Kılıç, vatandaşlar, Kayaaltı (Polatik) köyü sakinleri, sevenleri ve aile bireyleri katılım sağladı. 
ARPAÇ 1 NİSAN YAPTI, ÜZDÜ...
Ardahan Göleli, Ankara Çankaya eski Halk Eğitim Müdürü ve Ankara Polatlı İlçesi Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Ardahanlı hemşerimiz Sırrı Arpaç vefat etti. 31 Mart 2019 Yerel Yönetim seçimlerinde CHP Ankara Polatlı Belediyesi Meclis Üyesi seçilen Merhum Arpaç geçtiğimiz yıl istifa etmişti.
Aynı zamanda Ankara Ardahan Vakfı Başkanı, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Sabri Arpaç’ın kardeşi ve iş insanı Yılmaz Arpaç’ın abisi olan merhum Sırrı Arpaç, yakalandığı akciğer hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti.
Şiirleri ile de tanınan Arpaç'ın cenazesi 1 Nisan günü (bugün) Cuma namazını takiben Anakara Polatlı Merkez Cami’nde kılınacak öğle namazından sonra Polatlı ilçesinde defnedilecektir. 
Zamlarla durmak yok yola devam..
Başbakan olduğu dönemlerdeki gibi AKParti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yine yüksek sesle Birleşmiş Milletlere sesleniyor.
10 yıl önce Suriye'yi, bugün yani 20 yıl sonra da Ukrayna'yı kurtarmak istediği saatlerde art arda gelen zamları gözlerime bakın anlarsınız diyerek sessizce ve içinde konuşarak açıklamaya çalışan Enerji Bakanına acıdım.
Çünkü zamları savunacak bir iki laf etmeye çalışırken ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı milletin cebindeki para ile aşmaya çalışacaklarını çaktırmadan söyleyemeye çalışıyordu...
10 yıl önce 10 Yıllık AKParti iktidarı öncesi ile bugüne baktığınızda başta bizim kullandığımız gazete kâğıdı, boya gibi malzemelerinde içinde bulunduğu birçok tüketim eşyasına 10 yıl önce %700 diye yazdığımız bugün yüzde 7000'e yakın bir zam geldiğini başta muhalefet olmak üzere kimse akıl yorup hesaplamadığı için görünmezken, hükümetin bu zamlarla ülkeyi ileri demokrasiden sonra ileri ekonomiye doğru götürdüğünü de görmek mümkün...

Serka, Sodes, Köy-Des, Beldes gibi İhale kanununun dışında paralarla 5-6 aylık işlerle işsizlik rakamlarını da iyi saklamayı bilen hükümetin şimdi de İş-Kur aracılığıyla başta belediyeleri olmak üzere birçok kurumu dolduradursun ülkenin ekonomisinin ne hallerde olduğunu Son Vilayet isimli gazetemizin 10 yıl önceki manşetinde yer alan 'zamlar lastik cırıyor' başlıklı haber adeta ortaya koyuyor.
Bankaların araziler karşılığı verdiği kredilerle 5-10 yılı arazilerine el koymaya hazırlandığı köylünün traktör almasını ülkenin iyiye giden ekonomisi olarak ortaya koyan başkanın da bu işin zıvanadan çıktığını gördüğünü, tek duasının bir yol bulup, ülkeyi Suriye ile savaşa sokup, iç işlerinde yaşananları gizlemek olduğunu anlıyor gibiyiz.
Yani, adeta 'Zamlara durmak yok, yola devam' diyen başkan ve başında bulunduğu hükümetin pısırıklaşan sendikalar, sivil toplum örgütleri, politika üretemeyen muhalefetin kendisine sunduğu yoldan giderken gazetemizin manşetinde bulunan bu tır gibi lastiklerinin çoktan patladığını anlamadığını da görmekteyiz...
Bilmiyoruz ama sanırım bu gidişle birlikte ülke dışındakilerle yaşananların birleşmesine çok az bir yol kaldı gibi..
arşiv haberler arşiv haber 10/11/2022 tarihli haber/yorum/reklamlar
Sabri Yiğit: Kars ve Ardahan İstanbul'dan İyi Olacak!
Digicom Grup Yönetim Kurulu Başkanı, Karslı ülkenin önemli iş insanlarından olan Sabri Yiğit ”Ben herkese diyorum gidin Kars’ta, Ardahan’da evlerinize, tarlanıza sahip çıkın. İstanbul kadar kıymetli olacak” dedi. Yiğit, bugün İtalya Roma’da 1 tane Kolezyum var, bir Dünya oraya gidiyor. Kars Ani harabelerinde 500 Kolezyum var, haberi yok kimsenin, Dünya'nın bundan haberi yok. Bunu dünyaya anlatabilirsek Kars turist kaynar.
Ani ve Kars'ın diğer değerlerini anlatmanın en güzel örneği de Doğu Ekspresini popüler yapan o gizli kahraman FOX TV Haber Genel Yayın Yönetmeni, Ardahanlı Gazeteci Doğan Şentürk'ün ortaya koyduğu çabadır. Buna benzer bir çalışma ile Doğu Ekspresinin Ardahan’a gitmesi de çok basit bir konudur, zor bir konu değil. İnşallah aklıselim bir yaklaşımla kesinlikle olması gereken bir konudur. Ben olacağına inanıyorum. Bunu da sosyal medya sayfamdan paylaştım. Ve buna benzer çalışmalarımız yapıldığı takdirde KAI'de göçte durur, oraların İstanbul'dan daha değerli olduğu anlaşılır' dedi.
Bir dönem başkanlığını yaptığı Kars-Ardahan-Iğdır Vakfını da anlatan Digicom Grup Sabri Yiğit, 1994 yılında Ankara’dan İstanbul’a taşındığımdan iki yıl sonra merhum Celal Aras ile birlikte KAI'ye gittik. Rahmetli Celal Aras benim çocukluk arkadaşımdı, iyi bir Kaslı’ydı. Kurucu başkan Ardahanlı Esfender Korkmaz hocaya teşekkür ediyorum. Bugüne kadar 20 bin öğrenciye burs verip okuttuk. Bildiğim kadarıyla bugüne kadar burs verip okuttuğumuz 40 civarında Tıp Fakültesi mezunu kız öğrencimiz var. Benim en güzel zaman geçirdiğim yer KAI Vakfıdır.' diyerek sözlerine şöyle devam etti.
'KAI Vakfına yaptığım bağışlar bugüne kadar beni en mutlu eden faaliyettir. Maddi değeri olan bir binamız var. İsmail Aytemiz, Yıldız Laçiner, İskender Bozdemir, Turan Çelik ve Zeki Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Her mevcut yönetim bir önceki yönetimden daha iyi olmak zorunda.' dedi.
Yiğit, 'Ülkemiz çok sıkıntılı ve zor bir süreçten geçiyor. Siyasi ve ideolojik olarak eleştirmenin zamanı değil. Ben böyle düşünüyorum. Kısa süre içinde Dünya bu sıkıntıyı atlatamaz. Bizim en büyük gelirimiz Turizm geliri, maalesef 2021’de sıkıntılı gözüküyor. Yani bu süreci kimse kolay atlatamayacak. Bu dönem siyasi ayrışmayı bir kenara bırakıp, tek yumruk kenetlenme dönemidir.' diyerek sözlerini bitirdi.
Kolezyum Nerededir, Nedir, Ne Demektir? 
 
Birçok benzer yapının olduğu Ani Harabelerinin anlatılması halinde bölgenin hayvancılıktan sonra turizmde de önemli bir merkez olacağını belirten İş insanı Sabri Yiğit Kolezyum nedir ona bir bakalım ve Ani'deki anlatılamayan ama olan 500 Kolezyumu hatırlayalım diyerek İtalya'daki Kolezyum'un hikâyesinde anlattı. 
İşte Yğit'in dikkatini çektiği ve İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenasının hikayesi.
Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlandı ve MS 80 yılında Titus döneminde tamamlandı. Daha sonraki değişiklikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır.

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

AKP'nin Ahıska ve Alevi Kartı..

Ülkenin birinci gündem maddesi olan ‘Kürt Sorunu'nu çözeceğim diyerek, 19 yıl önce yola çıkan ancak istenen adımları atmamasıyla ve barış masasını tekmelemekle eleştirilen ve misafir olan Saadet Partisi Genel Başkanını zamanın İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol manzarası ile çekyatta karşılayan anlayış moduna giren saraylı AK Parti iktidarı yaklaşan seçim öncesi başta EYT'lilerin olmak üzere art arda yeni  kartlar açıyor gibi.
Avrupa Birliği kriterlerinin yanı sıra Kürt sorunu başta olmak üzere birçok toplumsal olayı çözme umuduyla iktidara gelen ve o günden bugüne başta Gezi ve 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonları, 15 Temmuz Darbe Girişimi gibi olayları seçim rantına çevirip, bugüne kadar gelen aynı AK Parti iktidarı Kürtlerin Irak'tan sonra Suriye'de Kobani başta olmak üzere Ortadoğu'daki rollerinin barış süreci ile güçleneceğini düşünüp, masayı tekmelemeden önce birde Alevi olayına el atmıştı.
Resmiyet kazanmayan ve Diyanet gibi bütçesi olmayan Cem evleri başta olmak üzere birçok sorunların çözülmesini bekleyen Alevilerin birbirinden uzak durmalarını fırsat bilen ve ‘Kürt Sorununa karşı Alevi Sorununu çözmek daha kolay’ diyen AKP 2015 seçimleri öncesi açtığı Alevi kartını da bir türlü açamadı. 
Çünkü Kürtlerin masası devrilen süreçte kandırıldıklarını anladığını anlayan AKP barış masasının devrilmesinin hemen ardından açtığı Alevi kartı ile gündemi bir süre değil, bir seçim daha kazanana kadar meşgul etmişti. Tabi bu arada Erdoğan’ın hala hain dediği, Arınç’ın dostum dediği o dönemin BDP’lilerinin AKP’de ki emanet Kürt oylarını kapatılmak istenen HDP ismi ile geri almış, solcuyum diyen CHP'lilere değil, AK Parti'ye duyulan kızgınlığın hırsıyla ulusalcılara vermişti.
Evet, ‘Kürt Sorununu çözeceğim’ diyerek yola çıkıp, yol da kalan AK Parti şimdi ne yapsa Kürtler gibi kanmayıp, kendisine oy vermeyen Alevi kartı gibi birçok kartı unuttuğu gibi dolarda artınca zor günler yaşar gibi şu günlerde.
Ve bana sorarsanız bu kart oyunun da joker olan Kürt kartı elde tutulmadıkça kaybeden AK Parti olacaktır...

**Ahıskalılar..
Evet Kürt sorunu kartını, MHP ile ortak olur olmaz 'hain, terörist' ilan edip, seçilmişlerini buzdolabının dondurucusuna atan ve Alevi kartını da unutan aynı AK Parti iktidarının unuttuğu diğer bir kart daha var.
O da; Ardahan’ın komşu olduğu Gürcistan’dan 1944 yılında sürgün edilen Ahıskalılar, başta Ardahan’ın Posof ilçesine komşu olan Gürcistan’ın Ahıska şehrine olmak üzere sürgün edildikleri topraklara geri dönmek ve vatandaş olarak kabul edilme mücadelesine devam etmek istiyorlar. 
Birçoğu Posoflu olan ve Gazeteci Burhan Özkoşar gibi entellerin liderlik ettiği bu isteğin gerçekleşmesi için Türkiye’nin Gürcistan’a baskı yapması ve Türkiye’de bulunan Ahıskalıların da Türk vatandaşı olarak kabul edilmesi istenirken, bir zamanlar Namık Kemal Zeybeklerin Türk Dünyasından sorumlu olan ülkenin bu konuyla ilgilenmemesi acı verici bir durum değil mi?..
Bilmem ama bugün nedense bende bugün bu üç kartı açıp, 10 lirayı bulan dolar kartının hepsinden daha zor bir o kadar da tehlikeli olduğunu hatırlatmak isterim, oy oranları düşmesine rağmen konuklarını çek yatlara oturtmakla kazanacağını sanan hala birçok insanın umut bağladığı AK Parti'ye..

arşiv haberler 23/01/2017 tarihli haber/yorum/reklamlar
GAZETECİ BİR PROGRAMI
DAHA GERİDE BIRAKTI..
Ardahan ve Ardahanlıları kendisine şiar eden Gazeteci Fakir Yılmaz gazetecilik mesleğinin yanında televizyonculukta da başarılara imza atmaya devam ediyor. Seymen TV'de başlayan Yaşam TV'de devam eden televizyon programcılığına devam eden Gazeteci Fakir Yılmaz'ın bu haftaki konukları FOX TV gibi önemli bir tv kanalının yayın yönetmeni Ardahanlı Doğan Şentürk ve Ardahanlı İşadamı Efkan Demir ile Ardahanlı Sanatçı Turgay Demir'di.

**Doğan Şentürk, Efkan Demir ve Turgay Demir

YAŞAM TV'DE FAKİR YILMAZ'A KONUK OLACAKLAR..

22/01/2017 Tarihli Haber

GAZETECİ ARDAHANLILARI EKRANA TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR..

Gazetecilik mesleğinin yanı sıra Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ve Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanlığını da yapan Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz'ın yıllardır başarıyla yapmaya devam ettiği gazetecilik mesleğinin yanı sıra iki yıla yakındır yaptığı televizyonculuk programı ilgi ile izlenmeye devam ediyor.

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, her pazartesi günleri saat: 17.00 ila 19.00 arasında yayınlanan 'Hayata Dair' adlı programın bu haftaki konukları yine iş adamı, gazeteci ve sanatçı olacak.
Geçtiğimiz hafta Ardahanlı İşadamı Tarkan Kaya ve Veysel Karatay'ın konuk olduğu, 'Hayat'a Dair' adlı programın bu haftaki konukları da yine Ardahanlılar olacaklar.

Gazetecilik mesleğinin yanı sıra Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ve Ardahan  Dernekler Federasyonu Genel Başkanlığını yapan Ardahanlı Gazetecinin Yaşam TV'de hazırlayıp, her pazartesi günleri saat: 17.00 ila 19.00 arasında yayınlanan 'Hayata Dair' programının konukları Petek Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Ardahan/Hanaklı İşadamı Efkan Demir, Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Doğan Şentürk ve Ardahanlı Sanatçı Turgay Demir olacaklar.Üzeyir Engin Gazeteci’nin Konuğuydu

**03/01/2017 Tarihli Haber

30 Yıla yakındır yerel ve ulusal basında önemli haber ve yorumlara imza atan, Başbakanlık Jüri Özel Ödülü ve Metin Göktepe Ödülü gibi bir çok önemli ödüllerin sahibi Gazeteci Fakir Yılmaz'ın Ardahanlı Şair Yusufi ile birlikte hazırladığı ve her pazartesi günleri saat 17.00'da canlı olarak Yaşam TV'de yayınlanan 'Hayata Dair' adlı programın 2017 yılının ilk konukları Üzeyir Engin, Erkan Sarıkaya ve Sanatçı İsmail Avcı’ydı.

Son olarak Ardahan Hanalı İşadamının Yönetim Kurulu Başkanlığınnı yaptığı ENGİN GAYRİMENKUL adlı firmanın sahibi Ardahanlı İşadamı Üzeyir Engin’i programına konuk eden Gazeteci Fakir Yılmaz By Yusufi ile birlikte hazırladığı aynı programa Göleli Gazeteci Erkan Sarıkaya’yı, Ardahan Hoçvanlı İsmail Avcı'ydı.

**GAZETECİ ARDAHANLILARI EKRANA TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR.. 

Gazetecilik mesleğinin yanı sıra Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ve Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanlığınıda yapan Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz'ın yıllardır başarıyla yapmaya devam ettiği gazetecilik mesleğinin yanı sıra iki yıla yakındır yaptığı televizyonculuk programı ilgi ile izlenmeye devam ediyor.

30 Yıla yakındır yerel ve ulusal basında önemli haber ve yorumlara imza atan, Başbakanlık Jüri Özel Ödülü ve Metin Göktepe Ödülü gibi bir çok önemli ödüllerin sahibi Gazeteci Fakir Yılmaz'ın Ardahanlı Şair Yusufi ile birlikte hazırladığı ve her pazartesi günleri saat 17.00'da canlı olarak Yaşam TV'de yayınlanan 'Hayata Dair' adlı programın 2017 yılının ilk konukları belli oldu.
ENGİN GAYRİMENKUL adlı firmanın Yönetim Kurulu Başkanı ve Barış TV'nin sahibi Ardahanlı İşadamı Üzeyir Engin ile Mis Dervan Döner'in 2016 yılını değerlendirmeleri beklenen pazartesi günkü programa yien Ardahnalı olan Gazeteci Erkan Sarıkaya'da konuk misafir olacak.

**50. Programa İmza Atacak..
Ardahan'ın Mahalli Basın Lideri logosuyla çıkan günlük gazete Kuzey Doğu Anadolu Gazetesinin Yazıişleri Müdürlüğünü, Ardahan'ın en çok okunan haber sitesi www.kuzeyanadolugazetesi.com adlı internet haber sitesinin yöneticiliğini yapan Gazeteci Fakir Yılmaz 2017 yılının ilk haftasında Yaşam TV'de canlı olarak yayınlayacağı programı tv de yayınlanan 50 programı olacak.
Son Vilayet, Çıldır Gazetesi, Göle Gözlem, Hanak/Damal Gazetesi,www.golegozlem.comwww.cildirgazetesi.netwwwhocvanhaber.com,www.esenyurtburada.com adlı yayın kuruluşlarında da haber ve yorumları yayınlanan ve aynı zamnda ulusal bazda yayınlanan Akşam, Habertürk ve Birgün adlı gazetelerinde muhabirliğinde yapan Gaz
eteci Fakir Yılmaz'ın Seymen TV'de başlayan tv programcılığı Yaşam TV'de başarıyla devam ermekte.

Aynı zamanda Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, sunduğu ‘Hayat’a Dair’ programının bu hafta ki konukları, İş adamı ve Sanatçı..

Gazetecilik mesleğinin yanı sıra Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ve ARDA/FED gibi önemli stk’ların yöneticiliğini yapan ve iki yıla yakındır tv programları da yapan Kuzet Doğu Aanadolu Gazetesi Yazıişleri Müdürü/Gazeteci Fakir Yılmaz’ın bu hafta ki konukları Karslı hemşehrimiz, İşadamı, Dernek Başkanı Gürsel İlgüz ve Ardahanlı Sanatçı Erkan Ergezer olacak.
Seymen TV’den sonra Yaşam TV’de her pazartesi günleri ‘Hayat’a Dair’ adlı siyaset, şiir, türkü katkılı program yapan Gazeteci bu hafta ki konukları ile yine ülkede yaşanan gelişmeleri değerlendirip, yöre sanatçıları ile bölgeye has güzel bir program sunmaya hazırlandığını, her pazartesi günleri saat 17.00 ila 19.00 arasında Yaşam TV aracılığıyla yayınlanan programa herkes davet ettiğini belirtti.

**Ardahan/Göleli İşadamı/Siyaset.i Ertan Hamitoğlu olacak..
**10/12/2016 TARİHLİ HABER

30 Yıla yaklaşan gazetecilik hayatının yanı sıra Ardahan Derneklerinin çatısı altında bir araya geldiği Ardahan Dernekler Federasyonu ve Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yapan son iki yıldır televizyonculuk programları da gerçekleştiren Gazeteci Fakir Yılmaz'ın bu haftaki konuğu Ardahan/Göleli İşadamı/Siyaset.i Ertan Hamitoğlu olacak.

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın Ardahanlı Şair By Yusufi ile birlikte hazırlayıp, sundukları ve her pzartesi günleri saat: 17.00 ile 19.00 arasında Yaşam TV'de yayınlanan 'Hayat'a Dair' adlı programa konuk olacak olan Ardahanlı İşadamı Ertan Hamitoğlu ülkede ve bölgede yaşanan konular hakkında görüşlerini açıklaması bekleniyor.
TRİO TESİSAT adlı firmanın yönetim kurulu başkanlığın da yapan, bir dönem de Ardahan'da Milletvekili Aday Adayı da olan Ardahanlı İşadamı Ertan Hamitoğlu'nun konuk olacağı ve pazartesi günü saat: 17.00 ile 19.00 aralarında yayınlnacak olan canlı yayın programına sizde davetlisiniz..
**GAZETECİ'NİN KONUĞU BİR CEO İDİ..

*22/08/2015 Tarihli Haber

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, sunduğu ve Seymen TV'de yayınlanan 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı televizyon programının bu akşamki konuğu bir CEO'su Murathan Pul Civata Firmasının Yönetimi Kurulu Başkanı, Çıldırlı İşadamı Halit Karahan oldu.

İşadamlarının yanı sıra siyasetçilerin konuk olduğu 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı programın konuğu olacak olan Halit Karahan aynı zaman da merkezi İstanbul'da bulunan Çıldır Holding'in CEO'su.

**Sizi Seymen TV Ekranlarına Davet Ediyoruz..

Gazetecilik mesleğinin yanı sıra televizyonculuk hayatına da adım atan Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz tarafından hazırlanıp, sunulan 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' program her cumartesi günleri saat 20.00'da Yönetim Kurulu Başkanlığını Ufuk Yılmazoğlu'nun yaptığı Seymen TV'de yayınlanıyor.
Tüm okurlarını 22 Ağustos 2014 Cumartesi günü saat 20.00'da yayınlanacak olan 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı iş dünyası, siyaset  adlı programı izlemeye davet eden Gazeteci Fakir Yılmaz iş adamlarını konuk ettiği programında bölge işadamlarının görüşlerini tüm dünya ile paylaşmaya çalıştıklarını söyledi.

BAŞKAN'A BENZEMEK..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
 

Şu an yakınında olduğum Kasımpaşa'dan çıkıp, ülkenin zirvesine kadar ulaşan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık rüyasına karşı çıkanların kendisinin cumhurbaşkanı olmasına vesile olan en büyük kitle olduğunu söylesem gülmesiniz demi?..
Ve Erdoğan'ı istemeyenlerin aslında Erdoğan'ın başarısını gizli gizli kıskananlar olduğunu da söyleyeceğim..
Ve işi getirip, benim Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanlığına kadar da bağlayacağım..
Gerçi bu yönde daha öncede bir yazı ele almış, Erdoğan'ın işinin ne kadar zor ama bir o kadar da olağanüstü direncinden azda olasa almak ve bana karşı direnen Ardahan Diaspoarasına teslim olmamak gerektiğini de anlatmıştım..
Evet, Erdoğan'ın Kasımpaşa'dan çıkıp, rahmetli Erbakan ve ekibi gibi bir ekibi aşıp, sonrada bugüne kadar önüne konulan ve 'Muhtar bile olamasın' diyenleri tek tek aşarak bugün ulaştığı o zirveyi başkanlık rütbesiyle taçlandırmak istemesi kadar bir direncimiz yada arzumuz olmazsa da Ardahan'ın adını kullanan ama Ardahan ve Ardahanlılara beş kuruş faydası olmayan salağana Ardahan Diaspoarsının direncini de kırmak için benimde direnmem gerektiğini ve en önemlisi İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde ki kazcı, tabelacı, çantacı, facebookçu dernekçi çetesine bakmadan işime, hedefime kilitlenmem gerektiğini de bana hatırlatır, yol gösterir Erdoğan..
Birde benim gazeteci olduğumdan dolayı 30 yıla yakındır her yaptığım haber, yazdığım yorum ve çıkardığım gazeteler ile kuyruğuna bastıklarım var ki; bunlarda diaspora ile birlikte gizli gizli iş birliği içinde olup, 'Ya kardeşim Ardahan'da gelip, İstanbul'da başkan olunur mu?' diyerek gazetecilikte olduğu gibi ARDA/FED Başkanlığında da ortaya koyduğum samimi çalışmalarımı gölgelemek, çoğundan yiğit, adam olan ekibimi ürkütmek, destek veren iş adamlarımızın kafasını karıştırmak çabası içinde çamura batar, çıkamazlar..
Ama ülke genelinde ki diaspoarnın Erdoğan'a karşı ortaya koyduğu direnci kırmak için etmediklerini bırakmayanların bize karşı da ortaya koyduğu namussuzca engeller durumu izleyen toplum tarafından hep bozulmuş, Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığına kadar yükseltmiş, başkan da edecek gibi.. Siyasi görüşlerine katılmazsam da, son yıllarda ortaya koyduğu tavırlarını desteklemesem de ve zaman zaman sert bir dille eleştirsem de ARDA/FED Başkanlığım esnasında daha iyi anladığım Erdoğan'ın kendi dünya düşüncesini ortaya koymak, uygulamak için doğru yolda olduğunu daha iyi anlıyorum..
İşte bu direnç benim de tüm yok imkanlar ile bir yıldır ARDA/FED'in adını tüm yurda duyurma, Ardahan'ın bu diaspoaradan kurtarma, KAI denen çetenin gölgesinden bu yana çekme mücadelesine itmiştir..
ARDA/FED Başkanı olduktan sonra ortada olan çabamızın bunlar tarafından her ne kadar engellenmek istense de Ardahan toplumu tarafından onay almış, 'Sen yürü biz senin arkandayız' denilerek, bu diaspoaranın benim üzerimden Ardahan üzerinde oynamak istediği oyunları hep bozulduysa da bizi de yormadı değil..
Evet, beğenir, beğenmezsiniz ama Erdoğan'ın işinin ne kadar zor olduğunu bana hissettiren ARDA/FED Başkanlığım süresince anladığım tek şey birilerinin kurduğu düzenin bozulmaması için her türlü çakallığı yapmak için hep pusuda olduğunu unutmadan çalışmaya devam etmek, direnci kırmadan daha ileri demektir.
arşiv haberler 28/27/26/02/2007 tarihli haber/yorum/reklamlar
Çıldırlı nine ekmek pişirirken 

26/25/24/02/2007 Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın

 

Kurtuluş törenlerinden bir görünüm 
Görevden alınması istenen kaymakamdan 
AKP'li siyasileri aşağılıyan açıklama!
BAKALIM KARGALAR GÜLECEK Mİ?!.

 

Kaymakam AKP'lilere meydan okudu.. Göle Kaymakam Şaban Akça yaptığı açıklama ile kendisinin Göle Kaymakamlığı görevinden alınmasını istediği AKP’lilere adeta dalga geçip, meydan okudu.
Çok sevdiği (!) bu nedenle gazetecileri de dava eden kaymakam bey yaptığı açıklamasın da gazetecilere de, ‘Saygın medya” demesi dikkat çekti.
Göle Ak Parti İl Genel Meclis Üyeleri ve muhtarlar tarafından İçişleri Bakanlığı’na şikâyet edilen Göle Kaymakamı Şaban Akça kendisini şikâyet edenlere karşı bir basın açıklaması yaparak kendisini savundu. Akça, yaptığı yazılı açıklama ile meclis üyelerini suçladı. Meclis üyelerinin Göle Kaymakamı hakkında yaptıkları açıklamaları dalga geçercesine cevaplayan Akça, kendisinin tüm gücü ile hizmet ettiğini savundu.
İçişleri Bakanlığı'na şikâyet edilen Akça, hazırladığı 4 sayfalık basın açıklaması ile kendisinin suçlu olmadığını yapılan her işte birlik üyelerinin haberdar olduğu evrakların altında imzalarının olduğunu hatırlattı. 
Kaymakam Şaban Akça imzasıyla yapılan açıklamada Meclis üyelerinin iddiaları Kaymakam tarafından  “kargaları güldürecek cinste açıklamalar” olduğu vurgulandı.

***Buna Kargalar da güler. 

Akça yaptığı açıklamada, halkın önderleri olarak tabir ettiği İl Genel Meclisi Üyelerinin makamına alınmadığı iddiasına "Bu iddiaya Kargalar da güler güldürecek cinstendir. Zira tüm kamuoyu tarafından yakından bilinen bir gerçektir ki AKÇA, hiçbir kimseyi, randevulu olsun-olmasın, geri çevirmemektedir. Meğerki mazereti olsun. Hal böyle iken halkı ve halkın önderlerini makamına almadığı, açıkça gerçek dışı bir söylemdir. Kaldı ki haberlerde geçen halk önderlerinden kast edilen Yıldırım Karakoç, Abdullah Aydın ve İlyas Öztürk olsa gerek. Zira kendilerini halkın ileri geleni olarak tanıtıp her fırsatta ilçe kaymakamı ile görüşen muhterem zevat, her ne olmuşsa randevusuz da geldikleri halde ve makamdaki iş yoğunluğunu bilmelerine rağmen ve de Kaymakamın kendilerinin geldiğinin iş yoğunluğundan dolayı, kendisine iletilememesine sebep, bilememesinden ötürü kendileriyle görüşmelerine fırsat bırakılmadan; 10-15 dakika arası sekreter odasında bekleyerek, bir anlık İlyas Öztürk'ün, 'hadi gidelim, bakın kaymakam sizi kabul etmiyor' gibi kendilerine yakışmayacak tavırlar sergileyerek oradan ayrılmaları ve bir iki muhtarın ilgili zevata, 'arkadaş bak kaymakam sizi adam yerine koymadı" söylemlerinden de etkilenerek kamuoyuna yanlış ve yanıltıcı bilgi vermeye çalışarak saygın medyamızı kullandıkları konusundan ibaret bir durum izhar edilmiştir.

***KÖY-DES'te raporlar geçerlidir. 

Encümenlerin köy yolların eksik yapıldığı iddialarına kaymakam Akça raporlara göre hareket ettik cevabını verdi. 
"Köy/Des projesi kapsamındaki işler zamanında ihale edilmiş, hak ediş ödemeleri .Kaymakam AKP'lilere meydan okudu.. Ardahan Valiliği komisyonunun kararlarına göre ve birlik encümeni kararlarına bağlanarak gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamındaki işlerin denetimi teknik bir iş olduğu için teknik ekiplerce her daim ifa edilmiştir. Köy/Des kapsamındaki işlerin eksik olup-olmadığına Ardahan Valiliği teknik elemanları ve komisyonları karar verebilir. Şu ana kadar geçici kabulü yapılmamış sadece Gedik Köprüsü kalmıştır. Bunun sebebi, zamanında ilgili teslim alma komisyonuna başvurulmuş olmasına rağmen komisyonun çalışmalarını tamamlayamamış olmasıdır. Ayrıca yüklenici firmanın, komisyonun çoğunluğunu oluşturan mühendislerin makine mühendisi olması münasebetiyle, komisyona olan itirazıdır.
2.  Gedik köprüsünün iki metre kısa yapıldığı iddiasını destekler bir komisyon raporu elimize ulaşmamıştır. Elinde rapor olan varsa biz de görelim.

***Encümenler Avansı İmzaladı

İhaleyi alan firma ile işi yapan firmanın (taşeron) aynı olmadığı doğrudur. İşin, encümen tarafından hazırlanan şartnamelerine göre hareket edilmiş ve taşerona devir yapılabildiği için gerekli araştırma ve incelemeler yapıldıktan sonra bu yol tercih edilmiştir. Bilinen bir gerçektir ki bu tür inşa işlerinde yüklenici firmalara avans ödenmesi tabiidir. Hal böyle olunca dilekçede ismi geçen encümenlerin de dahil olduğu kurul tarafından hazırlanan şartnamelere göre ve kendilerinin de imzası kararda olduğu halde ödeme yapılmıştır.

***Avansta Mahsumum 

Köy yollarını inşa işlerinde ilgili yüklenici firmaya ödenen 525,000.00 YTL avans konusu ile ilgili AKP Göle İlçesi Başkanı Cengiz Çapan tarafından bakanlığa şikâyet dilekçesi gönderildiği gazete metinlerinden anlaşılmaktadır. Bilinmelidir ki bu avans meselesi ile ilgili tüm inceleme ve soruşturmalar yapılmış ve Kaymakam Akça'nın masumiyeti anlaşılmıştır. Bu arada ilgili zâtlar hızlarını alamayarak Sayın Valimize de suç atmayı ihmâl etmemişlerdir.” olduğu vurgulandı.
Haber ekleme saati: 19.56-26/02/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
IĞDIR'DAN HABERLER


IĞDIR’DA HALK OYUNLARI YARIŞMASI YAPILDI

Dereceye girenlere ödülleri verildi.. Milli Eğitim Bakanlığı, Okul içi Beden Eğitim Spor ve İzcilk Dairesi Başkanlığının emirleri doğrultusunda, 2006-2007 öğretim yılı okullar arası halk oyunları yarışması yapıldı. İskender Iğdır Kapalı spor salonunda yapılan yarışmaya ilköğretimlerde küçüklerde 5 yıldızlarda 11 ortaöğretim liselerde 9 yaygın eğitimdede 3 halkeğitm merkezi katıldı. Sahnelemli(sitilize) ve geleneksel  dalda yapılan yarışma sonucunda Küçüklerde karakoyun ilköğretim 1. Z.Gökalp İÖ, 2.Kurtuluş İ.Ö, 3. yıldızlarda Melekli Atatürk İÖ,1. , Ziya Gökalp İ.Ö, 2., Liselerde 1.Melekli Çok Programlı Lisesi 2.-80. Yıl Cumhuryet Lisesi 3-Iğdır Lisesi , Halk Eğitimlerde ise   1- Iğdır Halk Eğitim Merkezi oldu. Geleneksel dalda küçüklerde 1.-Mareşal Fevzi Çakmak İ.Ö 2-Mehmetçik İ.Ö,Yıldızlarda 1. Mehmetçik İ.Ö,2.Tuzluca Atatürk İ.Ö,3.Cumhuriyet İ.Ö ,Liselerde Kız meslek lisesi 1.,Endüstri Meslek lisesi 2., Tuzluca 100. Yıl lisesi 3. ,Halk Eğitim Kerkezlerinde  Tuzluca halk eğitim 1.Iğdır Halk Eğitim 2. oldular.Açılışta Konuşan Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer yarışmaya katılanları, ‘Bu yarışmaya katılan bütün okullar benim gözümde birincidir.’ Diyerek etkinliğe katılan okulların yöneticileri ile öğrencilerini kutladı. 
Ödül töreninde konuşan Vali S.Saffet Karahisarlı’da, ‘Halk oyunları bizlerin kültürel zenginliklerimizdir. Çok güzel bir yarışma oldu. Sizleri seyrederken heyecanlandım. Bu yarışmada gösterdiğiniz başarıyı derslerinizde de göstererek okumanızı istiyorum”’ dedi.
Daha sonra dereceye girenlere ödülleri Vali Karahisarlı ve AKP Van Milletvekili Cüneyt Karabıyık ve Şanlıurfa Milletvekili Sabahattin Cevheri ile protokol tarafından verildi. Dereceğe giren birinciler 10 Mart tarihinde Erzincan da gurup birinciliği için yarışacak.
Lahey'de Hocalı Katliamı Konferansı..

Mitingte yapıldı .. Iğdır Belediyesi, Hollanda'nın Lahey kentinde "Hocalı Soykımı ve Yakın Tarihte Türklere Yapılan Katliamlar" adı altında konferans düzenledi.
Iğdır Belediyesi, 26 Şubat 1992 yılında Ermenilerin Azerbaycan'ın Hocalı bölgesinde yaptıkları katliama ilişkin konferans düzenleyecek. Lahey'de düzenlenecek olan konferansa çok önemli isimler katılacak Emekli Büyükelçi Bilal Şimşir, emekli Orgeneral Necati Özgen, Prof. Dr. Yakup Mahmudov, Doç Dr, Kerim Şükürov, Araştırma Görevlisi Yalçın Sarıkaya, Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, Prof. Dr. Havva Mehmedova, Öğretim Görevlisi Aslantürk Akyıldız ve Sefa Yörükel konferansta konuşma yapacak. Konferansa ilişkin açıklamada bulunan Iğdur Belediye Başkanı Nurettin Araz, "Uluslararası Adalet Divanı Lahey'de bulunduğu için sesimizi buradan duyurmak istiyoruz. Bu soykırımı, bu katliamı tüm dünyaya duyuracağız" dedi. Konferansın Lahey'de düzenlenmesinin bir başka gerekçesinin Lahey'de 2 bine yakın Iğdırlı olmasına bağlayan Araz, Ermenilerin, konferansın Lahey'de yapılmasına karşı çıktığını iddia etti. Araz, "26 Şubat 1996 tarihinde Ermeni askeri birlikleri tarafından Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde yaşayan Azerbaycan Türklerine karşı yapılmış, 613 insan hunharca katledilmişti. Olaylar sırasında 478 insan yaralandı. Bin 275 Azeri Türkü de esir alındı. 150 kişi ortadan kayboldu. Katledilenlerden 63'ü çocuk, 106'sı kadın, 70'i ise yaşlı insanlardı. 8 aile tamamen katledildi. 25 çocuk, hem anne, hem de babasını kaybetti. Esir olan çocuklar tecavüze uğradı. Bir çok savunmasız insan uzuvları diri diri kesilmek üzere akıl almaz işkencelere maruz bırakıldı. Esir alınmış 68 kadından ve 26 çocuktan bugüne kadar haber alınamadı. Her yıl Şubat ayının 26'sı Azerbaycan Türkleri'nin soykırım günü olarak anılıyor" dedi. 
Öte yandan konferansa Azerbaycan'dan 4 milletvekilinin katıldığı açıklandı. 

***BALIKCIL KUŞLAR IĞDIRA GELDİ

   İlimizde Tarihi kara ağaçları mesken tutan balıkcıl kuşlar mekanlarına gelerek yerleştiler. Yazın ilimize gelen yabancı turislerin dikkatini çeken Balıkçıl kuşlar kemara ve fotoğraf mlakinelarına poz verdikleri görülmektedir. Avrupadan gelen turisler bu kuşların şehir merkezinde yaşamaları bizleri şaşkına çevirmektedir. Çünkü bunlar şehir dışında yaşamaya alışkın yaban hayvanlarıdır diye açıklamada bulunmaktadırlar.

***BELEDİYE İRFAN CADDESİNİ İNŞAAT ALANINA ÇEVİRDİ

Geçen yıl stanrdart yol ve kaldırım yapımı başlatan Iğdır belediyesi  kaldığı yerden yol yapımına devam dedi. Belediye çalışanları Önce yolun Alt yapısı eksiklerini gidererek onarım yapmaktadırlar. Bir yandan onarım işi devam ederken bir yandan kum ve parke taşı malzamesi istiflenmesi yapılmaktadır. Zaman zaman trafiğe kapatılan İrfan caddesi Parke döşenerek hizmete açılacaktır. Belediye başkan vekili Mehmet AYDIN, Trafiğin en yoğun ve işlek caddelerinden biri olan bu yola önem verilmekteyiz, çünkü şehirde trafiğin arttığı ulaşım zonrluğu yaşanmaması için belediye olarak bu tür çalışmalara önem vereceğiz dedi. 
 
***ÇÖPÇÜ ÇOCUKLAR ÇALIŞIYOR
     
Arkadaşları okulda okurken, bu çocuklar çöplüklerden atıkları toplayarak harçlık çıkarmaya çalışmaktadırlar. Aile bütçesine katkı sağlamak için Şehirde çöplükleri gezerek Yanmamış kömür, hurda atıkları toplayıp para kazanmak amacı ile çaba sarf etikleri görülmektedir. Küçük M.K. S.T Arkadaşları ile ekip çalışması yapmaktayız diyen küçükler abi biz hırsız değiliz, bizi yanlış yazarsan davacı oluruz. Bizler topladığımız atık demir parçalarını hurdacıya, Bira şişelerini tekel bayilerine, Kaloriferlerden çıkan yanmamış kömürleri topluyarak çuvalını üç bin liradan ihtiyaç sahiplerine satıp harçlıklarımızı çıkarmaktayız dediler. 

***IĞDIRDA OKULLAR ARASI FOLKLOR YARIŞMASI DÜZENLENDİ
   
Iğdır ve ilçelerinde folklor yarışması düzenlendi. Iğdır İl Spor ve gençlik salonunda Yarışmacılar heyacanlı dakikalar geçirdi. Kos koca bir ilde basına önem verilmediği yarışmada Foğraf çekmemize bile müsaade edilmedi. Saha içerisine girip yakın plan resim almak istedim Görevli Jüri üyeliri içeri giri girmenize izin vermiyor dedi. Seyircilerin arasından çeke bilirsiniz. Böylesine katı kurallı yarışmada bulunmamız uygun olmaz diye ayrıldık. Dünyanın en yüksek mevkisinde bulunan insanlar basına yer verip hak tanırken, jüri üyeleri kendilerini hangi makamda görüp bizlere yer vermediler diye düşünüyorum. Gençlere başarılar dilerken organizasyon yapan ve böylesine görülmemiş karar bir dahaki yarışmada olmaz ve bizlere kolaylık sağlanır ve bizde görevimizi yaparız. Ya kısmet ya ömür dileğimli. 

***DSİ İŞÇİLERİ ONURLANDIRMA YEMEĞİ VERDİ
   
Iğdır Devlmet Su işlerinde çalışan 54 kişilik işçi gurubu kars bölge müdürlüğü bünyesine alınmıştı. Yıllardan beri Iğdır DSİ Çalışanları 4 yıl boyunca Iğdır Kars arası mekik dokudulan ve en sonunda Iğdırda,ki görev yerlerine yeniden dönme sevinci içinde Onurlandırma yemeği verdiler. Iğdır,da özel Bir yemek salonunda verilen yemeğe Iğdır Valisi Saim Saffet KARA,HİSARLI, ak Parti Millet Vekili Van Cüneyt KARABIYIK, Kahraman Maraş Avni DOĞAN, Urfa  Sabahattin CEVHERİ, Konya Özkan ÖKSÜZ, İl BSaşkanı Ömer ARMAĞAN, DSİ, Bölge müdür vekili Mehmet KARADENİZ, şube müdürü Sülheddin KUAZ, partililer ile DSİ çalışanları katıldı. İl başkanı Ömer ARMAĞAN, bu gün burada bu yemekte olmanın mutluluğunu bize yaşatan eski mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim. Başkan Ömer ARMAĞAN, DSİ Genel müdürü ve Bölge müdürümüzün Duyarlılık göstererek Arkadaşlarımızı Iğdır DSİ şubesine gönderdikleri için teşekkür ederim. DSİ genel müdürü ve bölge müdürümüzden isteğimiz Ünlendi Barajının hayata geçirilmesini istiyoruz dedi.

***IĞDIRDA İLK DEFA BAYAN MİLLET VEKİLİ ADAY ADAYI 
    
Iğdır Ak Parti İl başakan yardımcısı ve sosyal işlerden sorumlu Hülya YAKUT, AK partiden bu yıl Millet Vekili aday adayıyım. Evli Dönrt çocuk annesi Hülya YAKUT, Iğdırdan millet vekili seçilirsem Kadın haklarına öncelik vereceğim. Gazeteci yazar Hülya YAKUT, Aday adaylığı için düşünen insanlarımız var ama bir türlü İsimlerini açıklama cesareti bulamıyorlar. Ama ben Açık açık adayım Kamu oyuna duyarabilirsiniz dedi.
Haberleri ekleme saati: 11.21-26/02/2007
Haberler/Fotolar: Suat Deniz/Iğdır
Ardahan Buz pateninde pilot bölge ..

Potadan patende.... Buz Pateni Federasyonu Başkanı Fahrettin Kandemir, Türkiye'de buz patenine karşı ilginin giderek arttığını belirterek, birçok yerden pist açılmasıyla ilgili talep aldıklarını, bunun son derece sevindirici olduğunu söyledi. Kandemir, buz pisti üzerinde düzenlenen bir yarışmanın özel bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlamasıyla birlikte bu spora karşı ilginin artış gösterdiğini bildirdi.
Türkiye'de olimpik ölçülerde Ankara ve Kocaeli'nde olmak üzere sadece iki buz pisti olduğunu dile getiren Kandemir, bu ilgiyi iyi değerlendirip birçok ilde olimpik ölçülerde buz pateni pisti yapılması için gerekli girişimde bulunacaklarını kaydetti.
Kandemir, buna karşın, "Buz pateni bu yarışmayla sevilmeye başlandı" söyleminin yanlış olduğunu, TRT'nin bu anlamda yıllardır üstlendiği misyonu başarıyla yürüttüğünü vurgulayarak, "Buz pateninin sevilmesi görevini TRT üstlenmiştir ve hala üstleniyor" dedi.
2011 yılında Erzurum'da yapılacak olan "UNIVERSIAD Kış Oyunları"nda kullanılmak üzere bu kente 2 buz pateni pisti kurulması için gerekli çalışmanın başlatıldığını dile getiren Kandemir, ayrıca İzmir, Bursa ve Adapazarı'na da olimpik ölçülerde birer pist yapımı için girişimlerinin olduğunu anlattı. Kandemir, yerleri belli olan pistlerin 2008 yılı içinde bitirilmesini planladıklarını belirterek, "Amacımız, oyunlar öncesi bu pistlerde uluslararası yarışmalar düzenlemek. Bu sayede hem sporcularımızın performansını artıralım hem de tesislerin durumunu net olarak görebilelim" diye konuştu.Önce kendileri öğrnediler.. Buz patenine olan ilginin sadece batı bölgelerinde olmadığının altını çizen Kandemir, örneğin Şanlıurfa'dan buz pateni pisti yapımı konusunda talep geldiğini kaydetti.
Kandemir, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın danışmanının konuyla ilgili kendisiyle görüştüğünü anlatarak, şunları söyledi: "Gelen talepler bizi çok mutlu ediyor. Pist sayısı arttıkça sporcu altyapımız oluşacak. Bu da uzun vadede bize bu sporda başarı getirecektir. Türkiye'de olimpik ölçülerde sadece 2 pist var. Ancak, örneğin Tuğba Karademir'in, Kanada'da yaşadığı 100 bin nüfuslu şehrindeki buz pateni pisti sayısı 11."
Federasyon olarak Kocaeli'nde "Haydi Çocuklar Buz Pistine" sloganıyla bir kampanya başlattıklarına değinen Kandemir, bu çerçevede 20 bin minik sporcuya buz pateni yaptırdıklarını belirtti.
Kandemir, geçtiğimiz günlerde donmuş Çıldır Gölü üzerinde bir organizasyon düzenlediklerini belirterek, şöyle konuştu: "Federasyon olarak Ardahan'a eğitmenler gönderdik. Orada okulların bahçelerinde düz yerlerde beden eğitimi öğretmenlerine temel kayma teknikleri öğretilecek. Öğretmenler de bu öğrendiklerini öğrencilere iletecek. Ardahan'a paten desteğinde de bulunduk. Uluslararası Buz Pateni Federasyonu da bu projemizi destekliyor."
Haber ekleme saati: 10.44-02/2006
Haber: S. Doğu Yılmaz Fotolar: Ercan Yentek
Tipi hafta sonu yolları kapattı ..

Araçlar yolda kaldı.. Hafta sonunu tipili geçiren Ardahan'da iki gün boyunca bu yana devam eden ve şiddetini giderek arttıran karla karışık  tipi bir çok köyün yolunu kapattı.
Rüzgârın hızının saatte 50'km'yi bulduğu il genelinde, 30 'a yakın köyün yolunun kapandığı bildirildi. Daha çok Hoçuvan bölgesi olarak tarif edilen kısımda köy yollarının kapandığını bildiren Köy Hizmetleri Birim Müdürlüğü yetkilileri yolların açılması için tipinin durmasının beklemek zorunda kaldılar.
Kayak yapmak için Yanlızçam kayak tesislerine giden bir çok kişinin de mahsur kaldığı hafta sonu Ardahan Posof Karayolunda bulunan 2540 rakımlı Ilgar geçidi ve yine Ardahan Şavşat karayolunda bulunan2640 rakımlı  Sahara geçidinin de  aşırı tipiden dolayı kapalı kaldı.
Haber ekleme saati: 10.29-26/02/2007
Haber/Foto: Ercan Yentek
Barajlar işsizlerin umudu oldu! Ama;

Hayaller gerçekleşiyor, <br />
			umutlar yeniden yeşeriyor Geçtiğimiz gün ihaleleri yapılan yapım çalışmalarının bu yıl başlanacağı ilan edilen Kayabeyi/Akıncılar ve Köroğlu/Sevimli barajları bölgede diz boyu olan işsizliğin içinde boğulan Ardahanlılar için yeni bir umut kapısı oldu.
Barajlarını ihalelerinin yapıldığını duyan Ardahanlılar, bu iki dev yatırımın gerçekleşmesi süresince birçok Ardahanlının iş bulma imkânı bulacağını tartışıyor.
Ardahanlı işsizlerin en büyük korkusu daha önce bölgede yapılan ve BTC ile BOTAŞ müteahhitleri gibi Ardahan'da dev işler alan diğer birçok müteahhit gibi bu işleri de alan müteahhitlerin aldıkları işlerde kendilerinin çalıştırmamalarından korkuyorlar.
Büyük umutlara neden olan baraj ihaleleri ardından yeni iş alanları bulacaklarına umutlanan Ardahanlılar, birisinin de Ardahanlı olan baraj müteahhitlerinden kendilerine iş sağlayacak bu iki projede kendilerini unutmamalarını beklediklerine işaret ediyorlar.
Haber ekleme saati: 09.47-26/02/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
Muhtarlar sorunlar için bir araya geliyorlar

Ardahan’ın Göle ilçesinde yaşanan sorunlar muhtarlarca masaya yatırılacak. Alınan bilgilere göre başta aylardır ödenmesi beklenen yem bitkisi desteklerinin ödenmememsi olmak üzere, birçok sorunla baş başa bulunan köy muhtarları bu sorunların çözümünü istemek için yarın saat 13.00’da Göle Muhtarlar Derneğinde bir araya gelme kararı aldılar.
Birçok köy yolunun günlerce kapalı kalması, şap hastalığı dolaysıyla hayvan üreticilerinin yaşadığı sıkıntı, uzun süren kış nedeniyle yaşanan yem sıkıntısı ve son olarak bazı siyasiler ile Muhtarlar Derneğinin göle kaymakamı Şaban Akça’nın görevden alınması konularının görüşülmesi beklenen toplantı ardından yapılacak açıklama merakla beklenmektedir.
Haber ekleme saati: 09.01-26/02/2007
Haber: Aysun Yılmaz/Göle
IĞDIR’DA EHLİBEYİT SEVGİSİ ANLATILDI

Konferanasa ilgi büyüktü.... İnci düğün salonunda yapılan konferansta konuşan Iğdır ehlibeyit alimler derneğüi başkanı Veli Beder” Bugun İslam alemi ayrılıklar içersindedir. Hâlbuki Alalhımız bir dinimiz kitabımız peygamberimiz birdir. Alahah inanan bizler hiç kimsenin oyununa gelmeyecek birlik ve beraberliğimizi bozmaycağız nasıl burada sünnisi de caferisi de bir aradaysak hep bir arada olacağız”dedi
İl muftüsü Mehmet Sönmezoğlu, da “Bu konferansta Ehlibeyit sevgisi analtılacaktır. Allaha inanan herkes Ehlibeyt sevgisi içinde olmalıdır. Ehlibeyiti sevmek Allahı, peygamberi sevmektir.”dedi.
Daha sonra Konferansı sunan İslam araştırma Enstitüsü öğretim görevlisi Doç.Dr. İlyas Üzüm”Allah insanı yaratmış ve kendi başlarına bırakmış peygamberleri de göndererek onları aydınlatmalarını istemiştir. İslam dini ve Kuran-ı kerim hiçbir değişikliğe uğramdan günümüze kadar gelmiştir. İslamiyet zülmden terörden uzak Allahın gönderdiği bir dindir.”dedi.
Kuran-ı kerim de 3 yerde Ehlibeytten bahseden ayetler var diyen Üzüm,”Ehlibeyt Peygamber efendimizin yakınları demektir. Peygamber efendimizin yakınlarına saygı duymak Allahın bir emridir. Çünkü Kuran da Allah bunu emretmiştir. Allaha inanalar Ehlibeyte sevgi göstermelidir. Ehlibeyt Hz. Ali, Fatma, Hasan ve Hüseyin demektir. Onların soyundan gelen demektir. Hz.Bir iman abidesidir. Çükü Allah’ı görür gibi ibadet ederdi. Emevi Devrinde Ehlibeyte haksızlık, eziyet edilmiştir. Bunu yapanlar gereken cezayı bu dunyada da ahrette de hesabını vereceklerdir. Tasavuff dünyası Ehlibeyte sahip çıkmıştır. Ufak tefek farklılıklar olabilir..Allah adına birbirimizi seveceğiz kin nefretten uzak duracağız şeytana uymayacak birbirimizi seveceğiz.Yaratanın hatrı için”dedi.
Haber ekleme saati: 08.59-29/02/2007
Haber/Fotolar: Suat Deniz/Iğdır
ARDAHANLILARDAN KAN ÇIKMADI!

Kan Bankasına bir gram kan bile vermeyi çok gördük!.. Günlerdir duyuruları yapılan ‘KANIMIZLA CAN VERELİM, ARDAHAN’A HAZ VERELİM’ Kampanyasına beklenen ilginin altında bir katılımla sona erdi. 
Rakılı/Kazlı geceleri tıklım tıklım dolduran ve kendilerine iş adamı, dernek başkanı, siyasetçi dedirtmek için hava atanların, seçimlerde Ardahanlı kesilip, kara paralarını kara çantalarına doldurup, kiraladıkları 4x4'lerle Ardahan’a gelenler, Ardahan ismi altında düzenlenen kan kampanyasına katılmayı düşünüp,  İstanbul’da Bakırköy semtine kadar gidip bir gram kan vermeyi çok gördüler.
Şu anda bu haberi bile okuyanların (yani sen Ardahanlı!) bile gitmediğini kan kampanyasına, çoğu kan verme gönüllüsü olan yabancılar olmak üzere toplam 277 kişinin katılması, kampanyayı düzenleyenler için büyük bir hayal kırıklığı oldu.
Ardahan Dernekleri adına Kağıthane Ardahan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Güven DOĞRUYOL’un yaptığımız görüşmede iki günde toplam 277 kişi kan vermiş olduğunu belirtti.
Ardahan’da Kan bankasının kurulması için günlerdir reklam çalışmalarını yapan Kağıthane Ardahan Kültür ve Yardımlaşma Derneği haricinde diğer yöre derneklerinin konuya duyarsız kaldıkları görüldü.  
Kampanyayı düzenleyenlerin, 'Derneklerin asıl amacının bu tür etkinliklerde birlik olması gerekirken İstanbul’da bulunan dernek yöneticilerinin bile böyle önemli bir kampanyaya katılmadığı gözlenmiş oldu. İstanbul’da Ardahan yöresine ait en az 50 dernek olduğunu ve her dernekte de en az üyeler hariç  25 yöneticisinin olduğu bununda 1.250 kişi olduğunu fakat kampanya ya  sadece 277 kişinin kişinin katılmış olması, birlik olmamız için neyi beklediğimizi yada asıl dernekçiliğin ne olduğunu araştırmamızda yarar vardır…' demiştirler.
Haber ekleme saati: 23.53-25/02/2007
Haber: Fakir Yılmaz Fotolar: Erkan Özçelik/http://www.koprulubeldesi.com
Ardahan'da şirketler açılıp, kapandı!

Ardahan her yönde düşüşte !.. TOBB'un verilerine 2006 yılında Türkiye'de 104 bin 740 şirket açılırken, 34 bin 777 şirket de kapandı. Açılan şirket sayısında İstanbul ilk sırada, Ardahan ise son sırada yer aldı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2006 yılında açılan ve kapanan şirket verilerini açıkladı. 2006 yılında açılan şirket sayısında yüzde 9.9'luk, aynı dönemde, kapanan şirket sayısında yüzde 21.07'lik bir artış oldu. 82 ildeki 2005 ve 2006 yıllarında açılan ve kapanan şirket istatistiklerine göre, 2005 yılında 95 bin 306 şirket, 2006 yılında 104 bin 740 şirket açılarak şirket sayısında yüzde 9.9'luk bir artış meydana geldi. 2005 yılında 28 bin 724 şirket kapanırken, 2006'da 34 bin 777 şirket kapanarak 2005 yılını yüzde 21.07'lik bir artışla geride bıraktı.
Ardahan son sırada
2005-2006 Aralık ayları arasında yapılan karşılaştırmalı verilere göre açılan şirket sayısında yüzde 0.98'lik azalma, kapanan şirketlerde ise yüzde 4.07'lik bir artış kaydedildi. İstanbul'da 2005'te 30 bin 837, 2006 yılında 34 bin 523 şirket açılırken, 2005 yıllında kapanan 9 bin 568 şirkete karşılık, 11 bin 673 şirket kapandı. Bu rakamlarla İstanbul açılan ve kapan şirketler araştırmasında birinci sırayı aldı. 2006 yıllı boyunca Ardahan'da açılan 50 şirkete karşılık 63 şirket kapandı. Ardahan hem açılan hem de kapanan şirket sıralamasından en son sırayı aldı. 2005 yılı verilerine göre de Ardahan'da 63 şirket açılırken, 33 şirket kapandı. 
Haber ekleme saati: 23.05-25/02/2007
Haber/Araştırma: Saddam Doğu Yılmaz
Donmuş göl üzerinde namaz

Buz üzerinde de olsan namazı kaçırmayacaksın!.. Çıldır İlçesi Gölebakan Köyü'nde balıkçılık yapan bir balıkçı, okunan öğle ezanının ardından vakit namazını buz tutmuş göl üzerinde kıldı. 
Çıldırlı balıkçılar, buz tutmuş Çıldır Gölü'nde ağlarını buzun altından toplarken okunan öğle ezanı ardından, bir balıkçı namazını kıldı. 
Göl yüzeyine serdiği kabanının üzerinde namaz kılıp dua eden balıkçı ile balık ağlarını toplamaya devam diğer balıkçıların çalışmaları ilginç görüntü oluşturdu. 
Buz tutmuş Çıldır Gölü'nün hiçbir tehlike arz etmediğini ifade eden Çıldırlı balıkçı İlhan Arpaçay, "Bu buzun kalınlığı çoktur. Bunun üzerinde namazımızı da kılarız. Bunun üzerinde gezeriz de, balıkta tutarız ve yeri geldiğinde hayvanlarımızla bile üzerine çıkarız. Bu buz kırılmaz, hiç korkmayız. Hiç bir sakıncası yok. Ezan okundu, abdestim vardı, ben de namazımı kıldım. Nerede denk gelirse orda ibadetimizi yaparız" dedi. 
Haber ekleme saati: 22.15-25/02/2007
Haber/Foto: Alper Turgut/Çıldır
Çıldır, Mehter ve Azeri etkinlikleriyle kurtardılar!...

Çıldır'ın kurtuluşu donmuş göl üzerinde gerçekleşti.. Çıldır İlçesi'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 
Sabah saat 09.00'da kaymakamlık önünde çelenklerin konulması ile başlanan kutlamalara, Çıldır Gölü kıyısındaki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı dinlenme tesisleri önünde devam edildi. Buradaki kutlamalara Ardahan Valisi Murat Yıldırım, Çıldır Kaymakamı Hüseyin Yılmaz, Çıldır Belediye Başkanı Nizameddin Coşkun ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Burada günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Çıldır Belediye Başkanı Nizameddin Coşkun yaptı. Coşkun, 'Çıldır'ın kurtuluşunda başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, emeği geçen herkese minnettarız. Amacımız elimizde bulunan Çıldır Gölü'nü değerlendirmek. Bu yönde çalışmalar yapıyoruz" dedi. 
Çok sayıda vatandaşın katıldığı kutlamalar, Kültür Bakanlığı Mehteran Bölüğü konseri ile devam etti. 
Daha sonra yöre halk ozanları Yavuz Timur,Tuncer Gündoğan ve Emrah Naroğlu’nun dinletisi ilgiyle izlendi. Azeri halk şairleri Saadet Buta, Ayde Gülzar’ın konserinin ardından Kafkas Halk Dansları ekibi de programda bir gösteri sundu. Kültür Bakanlığının ses sanatçılarının konserleri ile kutlamalara devam edildi. Azerbaycan'dan gelen sanatçılarda kutlamalara renk kattı.
Haber ekleme saati: 21.42-25/02/2007
Haber/Fotolar: Alper Turgut
AKP’liler çalışmaktan yorgun düştüler!..

Ardahan AKP'liller çok çalışmaktan olacak ki, Burunlarını karıştırıp, ayakkabılarını çıkardılar.... Genel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte diğer partilerden ses-seda çıkmazken iktidar partisi AKP Ardahan İl Teşkilatı aylık toplantılarını sıklaştırarak sürdürmeye devam ediyor.
Aylık istişare toplantıları adı altında bir araya gelen AKP’liler dünde Ardahan Halk Eğitim merkezi’nde bir araya gelerek İl ve İlçe Teşkilatlarının çalışmalarını anlattılar.
Toplantıya, AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun ile AKP Mardin Milletvekili Nihat Erim ve İstanbul Milletvekilli Mehmet Sekmen’de katıldılar.
AKP Genel Merkez’in direktifleri ile yapılan çalışmalar doğrultusunda dün Halk Eğitim Merkezi’nde bir araya gelen Ardahan AKP’liler genel seçimlerin yaklaştığını, bu nedenle çalışmalara hız verilmesi gerektiğine dikkat çektiler.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Ak Parti Ardahan Milletvekili Kenan Altun Ak Parti Hükümetinin yapmış olduğu çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. 
Altun’un ardından kürsüye gelen İstanbul milletvekili Mehmet Sekmen ise bu toplantıların zorunlu olduğunu belirterek, seçimler öncesi Ak Partinin üye sayısını arttırmak için her kesimin gece gündüz demeden çalışması gerektiğini belirtti. Ak Parti hükümetinin 5 yıl içerisinde büyük başarılara imza attığını bu başarıların devamının gelmesi için il ve ilçe teşkilatlarının büyük gayretler göstererek bu çalışmaları vatandaşlara anlatması gerektiğini belirten AKP İstanbul Milletvekili Sekmen, Ak Partinin yapılacak seçimlerde Ardahan’dan iki milletvekili istediğini söyledi.  Sekmen, ‘bunun yolu da teşkilattan geçiyor, eğer sizler daha fazla çalışır insanlara hizmetleri doğru götürürseniz Ardahan’ın gelir seviyesi yükselir istihdam alanları genişler. Bundan da hem Ardahan, hem de partimiz karlı çıkar.’ dedi.

***Ardahan’da Belediye yok 

Ardahan’da belediye hizmetlerinin olmadığın belirten AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Sekmen , ‘Ben 10 yıl belediye başkanlığı yaptım. Batık belediyeler bizim dönemimizde ayağa kalktı ve hizmet vermeye başladı. Ardahan’ın kalkınması için seçimlerde sizden hem iki milletvekili, hem de belediye başkanlığını istiyoruz. Bunu yapın şehriniz gelişsin. Bunu başarmak yine teşkilattan geçiyor insanlara kapı kapı ulaşacaksınız ve onlara hizmetleri anlatacaksınız üye sayısını artırmanız gerekiyor. Teşkilata aldığınız insanların dürüst ve şaibesiz olmasına dikkat edilmeli.’ dedi. 

***Teşkilat seçim gelmeden şimdiden yorgun düştü!..

Ardahan Halk Eğitim Toplantı Salonu’nda bir araya gelen AKP’lilerin bir hayli yorgun olduğu dikkat çekerken, bazı partililerin ‘çok çalışmaktan olacak ki (!)” konuşmacıları dinlerlerken, uyumaları ve ayaklarını sıkan ayakkabılarında ayaklarını çıkarmaları dikkat çekti.
5 yıldır Ardahan için gecesini gündüzüne katarak çalışan (!) Ak Parti Ardahan il teşkilatı üyelerinin dün Halk Eğitim Toplantı Salonu’nda yaklaşık 2 saat süren toplantı boyunca konuşmacıları dinlerlerken, yorgunluktan dolayı ayakkabıları çıkarıp kotlulara yayılırken bazıları da yorgunluğa dayanamayıp, Sekmen’in, ‘Her konuşmasının bitiminde, Çalışmak çalışmak’ diye bitirdiği konuşması sırasında uyudukları dikkat çekti.  
Haber ekleme saati: 14.03-25/02/2007
Haber/Foto: Bülent Kılıç/Ardahan
Ardahan Valilik sitesi 90 dolar için kapatıldı!

81 vilayetin tek kapalı sitesi... Ardahan Valiliğinin Web sitesi olan Hosting firmasına olan borcu dolaysıyla yayını durduruldu.
İnternet üzerinde yayımlanan www.ardahan.gov.tr adlı resmi internet sitesi, sitenin internet üzerinde yayımını sağlayan hosting firması olan SADECE HOSTİNG adlı şirket tarafından 90 dolar borcu olduğu gerekçesiyle sitenin yayınını durdurdu.
www.ardahan.gov.tr adlı Ardahan Valiliğine ait siteyi tıklayanların karşısına, ‘Alan adınıza ait hosting hizmeti durdurulmuştur.’ Metni çıkarken, konuyu sorduğumuz şirket yetkilileri valiliğin şirkete 90 dolar borcunun olduğunu, bu nedenle sitenin yayınının durdurulduğunu belirtti.
Haber ekleme saati: 25/02/2007
Haber: Fakir Yılmaz/Ardahan
Göle'de kuyumcu soyuldu!

Bilezikleri çalanlar kayıp... Ardahan'ın Göle ilçesinde yaşanan hırsızlıklara bir yenisidaha eklendi. Bugün yaşanan hırsızlık güpe gündüz olurken, soyulan kuyumcunun Belediye Meclis Üyesi Yaşar Taş'a ait olduğu öğrenildi. Alınan bilgilere göre kuyumcuya gelen ve kadın oldukları kimlikleri belirlenemeyen iki kişi kuyumcunun eşinin iş yerine baktığı sırada vitrinde bulunan 7 adet bileziği alma bahanesiyle bakarken çalıp kayıplara karştıkları ileri sürüldü. Olayla ilgili tahkikatın devam ettiği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 22.45-24/02/2007
Haber: Aysun Yılmaz/Göle
Kan kampanyası başladı, siz de kan verdiniz mi?

Kampanyayı düzenleyen dernek başkanları bir arada görülüyorlar.. İstanbul’da bulunan Ardahan Derneklerinin bir araya gelerek başlattıkları kan kampanyası hazırlıkları tamamlandı.
Bakırköy Özgürlük meydanında Kızılay ile birlikte düzenlenen, ‘KANIMIZLA CAN VERELİM, ARDAHAN’A HAZ VERELİM’ kampanyasına İstanbul’da bulunan Ardahanlılar ve kan vermeyi seven insanlarca büyük ilgiyle karşılandı.
Bugün başlayan kan kapmayası yarın akşama kadar devam edecek.

***LÜTFEN SİZDE DESTEK VERİN!..

Ardahanlıların bu örnek davranışını İstanbul/Bakırköy Özgürlük Meydanında görenler kampanaya destek vererek başlatılan kampanyaya destek verdikleri de gözlenirken, özelikle yarın tüm hemşerilerimizin buraya giderek bu güzel çalışmaya destek vermeleri bekleniyor.
Haber ekleme saati: 18.34-24/02/2007
Haber/Foto: Namık Avcı/www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/İst.
Yeniden göreve seçilen Ziraat Oda Başkanları Ankara yolcusu..

Ziraat Odaları Başkanları gazeteciye demeç verirlerken Ardahan ve Ziraat Odaları Başkanlık ve de yönetim seçimleri yenilendi. Geçtiğimiz gün Göle’de yapılan Göle Ziraat Odası seçimini yeniden kazanan Cemil Budak’ın ardından bugünde Ardahan Ziraat Odası Başkanlığı ve yönetiminin seçimi yapıldı.
Dursun Akçam Kültür evi’nde yapılan Ardahan AZO seçimini ardından Latif Sural ve yönetimi yeniden başkanlığa seçildiler.
5’ir binin üzerinde üyesi bulunan Ardahan ve göle Ziraat Odaları Başkanları yapılan seçimde yaptıkları konuşmalarda, çiftçinin dört gözle beklediği Yem Bitkileri ödemelerinin bir an önce yapılması için önümüzdeki günlerde Ankara’ya giderek girişimlerde bulunacaklarını belirttiler.
Ardahan köylüsünün aylardın ödemesini beklediği Yem Bitkisi ödemelerinin yapılan bir iki şikâyet yüzünden ödenmediğine dikkat çeken Sural ve Budak, böyle bir anlayışın köylüyü, çiftçiyi ezmekten öte bir şey olmadığına da dikkat çekerlerken, hükümetin zaten perişan olan köylüye adeta kış zulmümü yaptığını belirttiler.
Haber ekleme saati: 15.52-24/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
TİPİ İLGAR'DA GEÇİT VERMİYOR!

Tipi yine yol kapattı Ardahan-Posof karayolunun, kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandığı bildirildi. Karayolları 126. Şube Şefi Ümit Yıldırım, kar yağışı ve tipi nedeniyle Ardahan-Posof kara yolunun Ilgar Dağı mevkisinde ulaşımın sağlanamadığını söyledi. Yolun ulaşıma açılması için tipinin etkisini kaybetmesini beklediklerini bildiren Yıldırım, “Zorunlu olmadıkça yola çıkılmamalıdır. Kara yolunu kullanacak olan sürücüler dikkatli olmalı. Yanlarında zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmalıdır” dedi.
Öte yandan başta Düz Ardahan olarak bilinen blögede ki köylerin olmak üzere bir çok köyün yolunun kapalı olduğu öğrenildi.
Haber ekleme saati: 15.47-24/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Karatavuk ihalesinde kara işler mi dönüyor?!.

Göle'de neler oluyor, kimler var altında Geçtiğimiz yıl yapılan ve birçok sorunlara neden olan Göle KÖY/DES ihalesi ardından şimdi’de Esenyayla (Karatavuk) köyünün su işi tartışılıyor.
Alınan bilgilere ve ileri sürülen iddialara göre geçtiğimiz gün yapılan köyün su ihalesi kaymakamın karşı olmasına karşın ikinci müteahhit firmaya verilmek isteniyor.

***Evrakları faksla hazırlandı!

Gazetemiz muhabirlerinin konu hakkında yaptığı araştırma da geçtiğimiz gün yapılan ve 6 müteahhit firmanın katıldığı Göle/Esenyayla (Karatavuk) köyünün su ihalesi işinde 6 dosyanın 4’ünün kenara itildiği, birisinin geçen yıl aldığı su işlerini doğru dürüst bitirmediği öne sürülen birisinin AKERGO isimli firma olmak üzere iki firmanın değerlendirmeye alındığı öğrenilirken, AKERGO adlı firmanın bu ihalede hem yüksek fiyat verdiği, hem de evraklarında bir çok eksik olduğunu tespit edildiği öne sürülürken, bunu bilen ve buna karşı çıkan Göle Kaymakamı Şaban Akça’nın ihaleyi onaylamadığını da öğrendi.

***Her taşın altında AKERGO!

Gazetemizin yaptığı araştırma da ilginç bir konu daha ortaya çıkarken, geçtiğimiz yıl yapılan ve bugün Kaymakamın görevden alınması isteğine kadar gelen olayların altında da Karatavuk köyünün su ihalesini eksik evraklarla ve yüksek fiyatla almak isteyen AKERGO isimli firmanın olduğunu da tespit etti.

***Belgeleri AKERGO’mu sızdırdı!..

Araştırmamız da, geçtiğimiz yıl KÖY/DES kapsamında Göle’de yapılan yol ihalelerini almak için AKERGO adlı firmanın yoğun bir girişim yaptığıda, ancak bundan başarılı olmadığı da tespit edildi.
AKERGO adlı firmanın Göle’de ki trilyonluk işleri almak için çeşitli girişimlerde bulunduğu, bunu başaramayınca İl Genel Meclis Üyeleri ile Kaymakamı ve de gazetecileri kullanıp işi alan müteahhidin kamuoyun da puan kayıp etmesi için büyük uğraşlar verdiği ve kaymakamın, yol işini alan ÖDF (Kaya İnşaat) önceden ödediği 525 milyarın bilgisini gazetecilere sızdırdığı da ileri sürüldü.

***Yine aynı oyunu mu oynuyor!

Göle’de uygulamaya konulan KÖY/DES işlerini, ‘ben Göleliliyim’ diyerek oluşturduğu kamuoyu baskısıyla almaya çalışan ve geçen yıl birçok köyün su işini alarak bunu başaran, ancak aldığı işlerinin  büyük bölümünün yarım/yamalak yapan bu nedenle bazı köylerde halen suyu akıtamadığı öne sürülen AKERGO isimli firmanın, ikinci işi yani Karatavuk köyünün su işi ihalesini verdiği yüksek fiyat ve eksik dosyaya rağmen almak için yine kolları sıvadığı görülürken, tam da bu sırada bazı siyasilerin Kaymakamın alınması için dilekçe yazmaları dikkat çekiyor.

***Kaz gelen yerde tavuk esirgemiyor!

Göle kaymakamının görevden alınması olayının tartışıldığı ve bu nedenle Göle kamuoyunun ikiye bölündüğü bir döneme rastlayan Karatavuk köyü su işinin ihalesi ilçenin birinci gündem maddesi olurken, ihaleyi almak için ‘Çift taraflı’ çalıştığı öne sürülen AKERGO adlı firmanın kaz gelen yerde tavuğu esirgemediği de ortaya çıktı.

***Yaptığı lojman derme çatma çıktı!

Göle’de ki trilyonluk işleri  verdiği eksik ve yüksek dosyalarla almak isteyen AGERGO adlı firmanın iş alınken bürokrasiye yaranma hesabıyla bir çok girişimde bulunduğu da ortaya çıkarken, bu firmanın Balçeşme (Lelevarginis) köyü okulun da yaptırdığı sözde öğretmen lojmanının tek katlı tuğla ile yaptığı için kullanılamadığı ve okul müdürünün bu nedenle okulun bir sınıfında kaldığı da öğrenildi.
Haber ekleme saati: 15.08-24/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan’ın kurtuluşunu kutlayan İşadamı Cavit Çetin:
“Ardahan’ın sıkıntıları ve sorunları birer birer aşılacaktır’

Cavit Çetin Düşman İşgalinden kurtuluşunun 86. yıl dönümünü kutlayan Ardahanlılara Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, Milletvekilleri ve de bir çok işadamı ile bürokrattan kutlama mesajları gelmeye devam ediyor.
Ardahan’dan Dernekler Müdürlüğünün yapan Şakir Kürk ile İl Emniyet Müdürlüğü eski TİM Komiseri, bugün kü Osmaniye İli Asayiş Şube Müdürü Metin Alper’in de kutladığı Ardahan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümünde yazılı bir açıklama yapan Ardahanlı İşadamı Cavit Çetin, ‘23 Şubat Ardahan’ın Düşman işgalinden kurtuluşunun 86. Yıl dönümünü en içten duygularımla kutlarım. Bu gün, 86 yıl önce atalarımızın yeniden şahlanıp, canıyla, kanıyla yeniden yarattığı bu vatan topraklarının, düşman İşgalinden kurtuluşunun coşkusunu, sevincini yaşıyoruz hepimize kutlu olsun.’ dedi.
Şehrimizi işgal eden düşmana ve işbirlikçilerin mezalimine dayanamayan Ardahan halkının, Büyük Türk Milletinin top yekun verdiği varoluş mücadelesinde, kadını ve erkeği ile, genci ve ihtiyarı ile, varı ile yoğu ile, her şeyi ile canını dişine takıp 23 Şubat 1923' de başlattığı ve 21 Şubat' a kadar 22 gün gibi kısa bir sürede, kendi şehirlerini kurtarma mücadelesi, tarihimize altın harflerle yazılan bir destandır. Bugün de olduğu gibi, kurtuluş törenlerin de yaşadığımız coşku hem geçmişte yapılan fedakârlıkları ve kahramanlıkları anmak, hem de aydınlık geleceği olan ve tarihi ile övünen halkımızın coşkusudur. Bu anlamlı günün heyecan ve mutluluğunu tüm Ardahanlılarla birlikte bir kez daha yaşıyor olmaktan büyük bir onur duymaktayım. Hiç kimse şu veya bu şekilde tereddüde düşmesin. Bu güzel vatanı canından daha aziz bilen milletimiz ve gençlerimiz, Büyük Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet yolunda ilerlemeye devam edecektir. Önümüze konulan zorluklar birer birer aşılacaktır. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize daha güzel bir Türkiye, daha güzel bir Ardahan için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir. Bu çalışmalar kapsamında ilimize ihale edilerek yapılacak barajlar, Doğal gaz ve Bakü-Tiflis demiryolu projelerinde lehimize olacak adımlar atılması konusunda yaptırımlarımız olacaktır. 
Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını vatan toprağını bedelini canlarıyla ödeyen şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum.
Bu duygularla Ardahanlı Hemşerilerimin 23 Şubat Kurtuluş Bayramını kutlar, sevgi ve saygılarımı sunar, esenlikler dilerim.
Cavit Çetin /Ardahanlı iş adamı
Haber ekleme saati: 14.59-24/02/2007
Haber/Foto: Özkan Karakaya
Öğüt kurtuluşta Ardahan’ı meclise taşıdı

Kurtuluş dolaysıyla sorunları bir kez daha TBMM'sine taşıdı.. Öğüt  "Ardahan'ın düşman işgalinin 86'ncı yıl dönümü, 
ama Ardahan bugün de işgal altındaArdahan CHP Milletvekili Ensar Öğüt, Mecliste ilimizin kurtuluşu dolayısıyla gündem dışı söz alarak Bakü-Tiflis-Kars demir yolu, köylünün sorunlarını, sınır kapılarını  ve yaşanan göçe ilişkin sıkıntıları dile getirdi.
Ardahan CHP Milletvekili Ensar Öğüt  "Ardahan'ın düşman işgalinin 86'ncı yıl dönümü, ama Ardahan bugün de işgal altında. Çünkü, her sene sekiz ay karlar altında.  1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında, Ardahan'a, kırk üç yıl işgal altında kaldı, böyle bir zulüm görülmedi. Bir defa daha, Ardahan, Osmanlının topraklarını garanti etmek için tazminat olarak verildi, ama Ardahanlı, özgürlüğe ve bağımsızlığına kavuşmak için, 3 Ocak 1919'da Halit Paşa Başkanlığında Millî Şûra Hükümetini kurdu. Erzurum'da Atatürk'e destek verdi, Cumhuriyeti kurdu. Ama, Cumhuriyet hükümetleri Ardahan'a hiçbir yatırım yapmadı, Ardahanlıya hiçbir şeklide katkı sunmadı, Ardahan göç etti, Ardahan boşaldı, Kalan insanlar da, orada şu anda, mağdur, perişan bir durumda yaşıyorlar.  Ardahan'ın yüzde 95'i tarım ve hayvancılıkla geçinen toplum, Bu yüzden % 95 insan, şu ana kadar, yem bitkilerinin ödenmesini bekliyor, 2006 yılında ödenecek yem bitkileri hâlen ödenmedi, "25 Şubattan sonra ödenecek" dendi, ödenmedi.Yem bitkilerinin Doğu ve Güneydoğu'daki illere ödenmemesi için 10 tane müfettiş gönderiliyor. 10 tane müfettiş, yem bitkilerinin ekilip ekilmediği soracak, kontrol edecek, 1 metre kar altında yem bitkilerini kontrol edecek.  Ben dün müfettişlerle görüştüm: "Erzurum'da ne yapıyorsunuz?' 'Efendim, Bakanlıktan verilen talimata göre, geldik, burada, yem bitkileri ekildi mi, ekilmedi mi ona bakacağız, dediler. Yem bitkileri mayısta ekildi. Niye o zaman kontrol etmediniz? İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine güven duymuyor musunuz? Şu anda 1 metre kar var; karın altında nasıl bakacaksınız yem bitkilerine? . "Efendim, ekibimiz var, 10 kişi geldik. Karı temizleyeceğiz, bakacağız, yem bitkileri ekilmişse o çiftçiye parasını ödeyeceğiz, yoksa ödemeyeceğiz" dediler. Böyle bir mantık olabilir mi değerli arkadaşlar? Bizim orada, kışın, şu anda, tilkiler, kar eşeleyip, fare bulmaya çalışıp, kendisini geçindirmeye çalışıyor. Böyle bir şey olabilir mi ?
Hükümetten şunu istiyorum, Doğu ve Güneydoğu'daki müfettişleri derhal geri çekilsin ve derhal oradaki çiftçilerimizin yem parası ödensin. Bu ayıptır! Şu anda çiftçi saman  derdine düşmüş. Aralık ayında saman 150 bin liraydı, şu anda 400 bin lira olmuş. Yüzde 200, Yüzde 300 artan bir yem bitkisi altında maalesef, Ardahanlı hâlen daha eziliyor. Zaten insanlar göç etti, köylerde genç kalmadı. Yaşlı insanlar da perişan bir durumda. Bırakırsak bu hem Hükümetimiz ayıbıdır, hem de Büyük Millet Meclisinin ayıbıdır" şeklinde konuştu.
Ardahan CHP Milletvekili Ensar Öğüt "Ardahan'ımızın kurtuluşu olan Kars-Tiflis-Baku demir yolu Ardahan'dan geçmesi gerekirken, maalesef, Ermenistan'ın sınırına paralel bir şekilde, Gürcistan'dan geçip gidiyor. Yani, Ardahan'a hiçbir faydası yok, Bunu, çeşitli defalarca ben kürsülerden izah ettim, soru önergeleri verdim, Sayın Başbakanla birlikte Gürcistan'a gittim, izah ettim ama "Uluslararası bir proje: yolun kısa olması nedeniyle oradan geçirdik" dediler. Peki buna da eyvallah olabilir, ama gümrükleme istasyonun Ardahan İl sınırına kurulmasını istirham ediyoruz. Sayın Bakan söz verdi ama, ben projeye baktım "Ardahan'da Cambaz istasyonu" adı altında kurulacak istasyon gümrükleme istasyonu değil, Küçük bir istasyon projede, bu projenin Kars-Tiflis-Bakû demir yolunun, geçen, Ardahan'da kurulacak istasyonun büyük istasyon olmasını, gümrükleme istasyonu olmasını ve antreponun kurulmasını ben İstiyorum ve Ardahanlılar istiyor. Şu anda, bütün Ardahanlılar ayakta.Sınır ticaretinden faydalanamıyoruz, Posof-Türkgözü Kapısı şu anda kapalı durumda neredeyse. 'Bir iç gümrükleme Posof'un içine kurulsun" diye ben soru önergesi verdim,  Posof Kapısı kapanmak üzere , Aktaş Kapısının zaten yolu açılmadı, Gürcistan tarafından yapılması lazım, onun çalışmaları yapılıyor, ama Kars-Tiflis demiryolu bizim hayat damarımızdır. Bu tarihi ipek yolu madem bizden geçiyor, riskini taşıyoruz, gümrükleme sınırının da Ardahan    sınırlarında kurulması lazımdır" dedi.
Haber ekleme saati: 12.31-24/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Hanaklılar Ankara'da buluşmaya gittiler ..

Aynı zamanda 20 Ardahan derneğinin destekleyeceği, 'Serhat Ardahan Kurtuluş Şöleni' adlı şölene katılmak için Ardahan'dan da bir grup Ankara'ya gitti.Hanak Belediye Başkanı ve bir çok Hanaklının katılacağı Ankara'da ki şölen yarın yapılacak.
Ardahan İli Kalkınma Vakfı, Ardahan İli Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Posof Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Çıldır Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Göle Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Etimesgut Kars Ardahan Iğdır Derneği, Sincan kars Ardahan Iğdır Derneği, Güngören Köyü Derneği, Hanak İncedere, Koyunpınar, Güneş Gören Derneği, Göle Koyunlu Köyü Derneği, Ardahan Yanlızçam Derneği, Ardahan Ovapınar Köyü Derneği, Göle Yeniköy Derneği, Göle Büyük Altunbulak Derneği, Ardahan Çamlıçatak Köyü Derneği, Göle Çayırbaşı Köyü Derneği, Göle Hoşdulbent Köyü Derneği, Göle Durançam Köyü Derneği, Ankara Kazan Kafkas Derneği, Hoçuvanlılar Külküt ve Yardımlaşma Derneği'nin birlikte organize edecekleri şöleni Ankara Çankaya Belediyesi'de destekleyecek.
Sosyal-Kültürel-Tarihsel-Sanatsal ve Ekonomik Yönleriyle Ardahan adlı birde panelin yapılacağı  şölende Ardaha'ı tanıtan bir film izlenecek.Musa Eroğlu'nun tarafından birde konsein verileceği Ankara'da ki Ardahan'ın Düşmandan Kurtuluşunun yıldönümü dolaysıyla düzenlenen şölen saat 09.00-18.00 arasında, Çankaya Belediyesi Gösteri Merkezinde yapılacak.
Haber ekeleme saati: 12.19-24/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ÇILDIR YARIN KURTARILACAK!..

Gazeteci Fakir Yılmaz donmuş Çıldır gölünün üzerinde.... Ardahan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun ardından yarında Çıldır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıl dönümü kutlanacak.
Çıldır Gölü üzerinde yapılacak olan kurtuluş törenleri Çıldır Adliyesi önünde bulunan Atatürk büstüne konulacak çelenklerle başlayacak.
Donmuş Çıldır gölü üzerinde yarın yapılacak olan kurtuluş törenlerine herkesi davet eden Çıldır Belediye Başkanı Nizamettin Coşkun, Aşıkşenliğin torunları olan Çıldırlılara güzel bir kurtuluş töreni yapacaklarını belirtti.

Haber ekleme saati: 02.41-24/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 16198 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI