Bugun...


ATATÜRK KARADAĞ'DAN SONRA KISIR'DA!.. ARDAHAN'DA 10 KASIM!..
SUAT İNCEDERE'NİN ÖZEL HABERİ.. Ölümünün 83. Yıl Dönümü anılan Atatürk 2. kez Ardahan'ın ikinci dağında görüldü. Yaz aylarında Ardahan'ın Damal ilçesinde beliren ve 'doğal mucize' olarak nitelendirilen Mustafa Kemal Atatürk'ün silueti, bu kez Çıldır ilçesinde ortaya çıktı. 10 Kasım'a özel siluetin belirdiği alanda açıklama yapan Gölebakan Köyü muhtarı "Bunun gizli kalmasını istemedik" dedi.

ATATÜRK KARADAĞ'DAN SONRA KISIR'DA!.. ARDAHAN'DA 10 KASIM!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

Ardahan'ın Damal ilçesinde her yıl 15 Haziran-15 Temmuz'da 17.55-18.10 saatlerinde beliren Atatürk silüetinin bir benzeri bu kez Çıldır ilçesine bağlı Gölebakan köyünde ortaya çıktı. Silüetle ilgili gazeteci Suat İncedere'ye bilgi veren Gölebakan Köyü Muhtarı Sezgin Senemoğlu, "Bu güzelliği kamuoyuna sunmak gerek" ifadelerini kullandı.

"ATAMIZ BİZİM HER ZAMAN KALBİMİZDE"
Atatürk'ün daima kalplerde olduğunu belirten muhtar, "Atamızın sevgisi her zaman kalbimizde... Ancak bu güzelliği de insanlara ulaştırmak istedik. Bu silüet 2006 yılında Ahmet Karataş isimli bir arkadaşımız tarafından hayvan otlatılırken keşfediliyor. O benzetmiş, sonra resmini çekip getirdi. Biz de hak verdik kendisine. Ahmet kardeşimize de bu vesileyle teşekkür edeyim" dedi.

"6 KASIM'DA BAŞLAR 12'DE BİTER"
Açıklamasının devamında silüetin 6 Kasım ile 12 Kasım tarihleri arasında belirdiğini ifade eden muhtar, "Buraya ulaşım biraz zor ancak yetkililerimizin de imkanı var buraya yol yapmak için. Buranın turizme kazandırılmasını istiyoruz. Biz bu manzarayı görünce çok duygulandık" diye konuştu.

ARDAHAN'DA 10 KASIM!..

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 83. yılı Ardahan'da düzenlenen törenlerle anıldı.
Anma törenleri, Vali Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar ve Belediye Başkanı Faruk Demir tarafından Valilik binası önünde ki Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayata veda ettiği saat olan 09.05'te siren sesleri eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunarak bayraklar yarıya indirildi.
Tören daha sonra Gençlik Merkezi spor salonunda düzenlenen anma programı ile devam etti. Burada ki programda, ‘10 Kasım ve Atatürk’ adlı konuşma yapıldı ve şiirler okundu. Anma programı, Rekabet Kurumu Fen Lisesi öğrencileri tarafından sunulan oratoryo gösterileri ve Atatürk’ün sevdiği türkülerin dinletisiyle sona erdi.


Program sonunda Vali Hüseyin Öner, beraberindekilerle birlikte öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi ve “Fotoğraflarla Atatürk” konulu resim sergisini gezdi.
Törenlere; Vali Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Belediye Başkanı Faruk Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Adalet Komisyonu Başkanı Sümeyye Kocaman, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir, kurum müdürleri, Şehit aileleri, Gaziler, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

En Büyük Atatürk Davalık!
Ölümünün 83. Yılı ardından birçok etkinliklerle anılan ve başta kadınların çalıştığı Ardahan'da ki tekstil sektörü olan bir iş yerinde olmak üzere saat 09.05'te hayatın durduğu Atatürk'ün davalık olduğu öğrenildi.
 Alınan bilgilere göre 2006 yılında Kars eski belediye başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından heykeltıraş Mehmet Aksoy’a yaptırılan İnsanlık Anıtının "ucube" denip yıkılması ardından şimdi de Artvin’de de heykel krizi yaşanıyor.
Artvin, Atatepe'de yer alan ve Dünyadaki en büyük Atatürk heykeli olan yapının bulunduğu alan için orman bakanlığının "benimdir" diyerek dava açtığı ortaya çıktı.
22 metre uzunluğunda, 50 ton ağırlığında olan ve 2011- 2012 yılları arasında Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan yapının bulunduğu alanın Orman Bakanlığına ait olduğunu ileri süren Orman Bakanlığı Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan ve 2016 yılında Artvin Belediyesine devredilen heykelin bulunduğu alanın belediyeden alınıp Orman Bakanlığına verilmesini istediği öğrenildi.
Açılan dava sonucunda ne çıkacağını merak eden Artvinliler "ucube" denilerek Kars’ta yaptırılan ve bu heykel kadar büyük olan insanlık anıtı gibi bu anıtında yıkılıp yıkılmayacağını merak etmekteler.
Bilindiği gibi noter olan Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırıldıktan sonra çevre düzenlemesi sosyal tesisler ve turistlik bölge ilan edilmesi için daha önce de ak partili belediye yapılan içkili restoran ruhsatı nedeniyle anıtı yaptıran vakıfla dönemin belediyesi karşı karşıya gelmişti.
Kars’ta yaptırılan ve Ermenistan’dan da görüldüğü iddia edilen yükseklikte olan ama dönemin başbakanı şimdiki cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın "ucube" demesi ardından Kars’taki anıtta davalık olup yıkılmıştı.

ÇEK YATA DEĞİL, ATA'YA!..

Bu ülkenin kurucu lideri Atatürk'ün aramızda ayrılışının 83. Yıl dönümü etkinliklerinin yapıldığı bir günde kurduğu partiyi Anıtkabir'de halka şikâyet ettikten sonra yine halkın seçtiği, oy verdiği bir partinin liderinin kabul edip, çekyata oturtan cumhurbaşkanın olduğu Ankara'ya gidemeyen Ardahanlılar, bir taraftan da tüm yurtta anılan atalarının ölüm yıl dönümü üzüntüsü yaşarken, diğer yandan da bugünden bir gün önce yaşananları hala tartışmaları dikkatimi çekiyordu.
O tartışmayı özetlemek ve günün yaşananlarının, yazısını bitirme telaşı içinde ele aldığımız bu yazıyı yazarken HDP'li vekillerin tutuklandığı gibi İYİ Parti Milletvekilinin de vekilinin düşürülüp, hatta tutuklanmasını isteyenlerin başını çekeninde misafirini çekyata oturtan aynı isim olduğu ülkede hala boyunlarına taktıkları kravatlarla mozolesinin karşısına geçildiği bir lideri anlatmak isterdim.
Ama  CHP'li, hatta ötesi ulusalcı olarak tanınan ATSO Başkanının bir türlü delinemeyen Posof Ulgar dağı tünelinin yapılamadığı yol sonunda bulunan ve yenileneceği belirtilen Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısına, götürmek, Türkgözü Kapısında olduğu gibi Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı ile KTB Demiryolu olmasına rağmen ama gümrük müdürlüğünün olmadığı iki ülkeye sınır kentte, 'neden en az ithalat/ihracatın yapıldığı İl Ardahan'dır?' sorması gereken TOBB Başkanını alıp, üniversiteye götürmesi hala birinci tartışma konusu olmasının etkisinden kaldım sanki..
Çünkü gerek ekonomik, toplumsal, sosyal, siyasal, hukuksal, sanatsal, gerekse de temel hak ve özgürlükleri gözeten çalışmalar yapmış kişilere verilen ve bu kişilerin insan haklarını koruyan, gözetenlerden olmasına dikkat edilir. Bu noktada bilim ve liyakate önem gösterenlere verilen fahri doktora unvanının bu kuralların hangisine uyduğu için aldığı anlaşılamayan Hisarcıklıoğlu'na verilen fahri doktora unvanı için düzenlenen karşılama ve toplantı da tartışılmaya devam ediyor.
Ve 2021 yılının bitmesine bir aydan birkaç gün kala CHP'li, Ulusalcı birçok isimle birlikte Ardahan Üniversite'nin 2021/22 yılı açılışını yapan üniversite rektörünün yanında hiçbir AK Partilinin olmaması ve gözükmemesinin yanında bu toplantıya iş insanları gibi, stk başkanları, yerel gazetecilerin arasında ne diye ayrım yapıldığı da sorgulanmakta.
Diğer bir önemli konu ise TOBB'un yaptırdığı okulda rahmetli bir öğrenci adına açılışı yapılan sınıfın kim tarafından, kimin parası ile organize edildiğinin merak edildiği Hisarcıkoğlu'nun gençlere yönelik yaptığı konuşmanın başında olan sözlerinin yani 'Eğer zengin olmak istiyorsanız girişimci olacaksınız. Başka yolu yok. Öbür türlü zenginliklerin hepsi gayrimeşru.' dediği gibi bu organize, açılış meşru mu yoksa gayrimeşru muydu sorusuna aranan cevaplarla dolu gibi..
Bilmem ama ben ATSO ve TOBB'u ilgilendiren ve yıllar önce başlatılan iki kampanya da Ardahan’a büyük fayda sağlaması beklenen ve Çıldır Gölünün batısından geçeceği söylenen, ancak başta Karslı siyasetçi ve de bürokratlarca oynanan ayak oyunları ve vilayet olup, il sınırları çizilirken 9 köyün son anda çalınıp pardon Ardahan sınırları içine alınmayan Ardahanlı siyasetçi ve de sivil toplum kuruluşlarının duyarsızlığı sonucu son anda projesi değiştirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu için ATSO'nun başlattığı Antrepo ve havaalanı için imza kampanyasından haber alan oldu mu?
Bilmem ama ilki 2007 yılında Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen ve zamanın ATSO Başkanı Latif Tosunoğlu’nun organize ettiği o günkü toplantı da Çıldır Gölünün batı yakasından geçmesi beklenirken son anda projesi değiştirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin yeniden eski doğu projesine ya da bu yol güzergâhında kurulması sağlanamadığı gibi Ardahan'a kurulması istenen havaalanından da bir haber alınamıyor.
Ve bu tren yolu üzerinde planlanan Antrepo İstasyonunun Ardahan’ın Çıldır ilçesine kurulması için kamuoyu oluşturulması ve başının, sonucunun ne olduğu bilinmeyen havaalanı imza kampanyası başlatan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nin, Ardahan Ziraat Odası'nın, Ardahan Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı'nın başını çektiği siyasi partilerin, stk temsilcilerinin de bir heyetin uzun yıllardır birlikte Ankara yapamadıklarını da biliyoruz.
Ve başta Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu olmak üzere birçok sorun masaya yatırılırken, bu toplantının önümüzdeki günler içinde yapılacak olan büyük bir toplantıya ön ayak olması istenirken 'Ben önderlik yapacağım ve yıllardır yapılmayanı yapacağım' diyen ve bunu yapmanın yolunun AK Partili vekil karşısında hazır ola durmak olduğunu sanan CHP'li belediye başkanı da 3 yılı geride bırakmak üzere olduğunu
Tren yolu için ve havaalanı için konuların gündeme gelmesi gereken konuların dışında konulara dikkat çekilirken, oluşturulacak güçlü bir heyet ile durumun Ankara’ya götürülmesi gerekliliğinin yeniden gündeme gelip, gelmeyeceği de merak edilmektedir.
Bunun için en güzel örneğin ise başta basınla kurulacak diyalogla tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin bir araya getirilip, tek bilek tek yürek halinde hareket etmesi ama çantacıların vekil, belediye başkanı seçildiği Ardahan’ın yeniden vilayet yapılması için oluşturulan o güçlü kamuoyu gibi bir kamuoyu oluşturulması istenmektedir.
Sonuç TOBB Başkanının jet hızıyla gelip, gittiği ziyaret, açılış ve kep giyme pardon niye, hangi hak ve çalışma ile fahri doktora edildiği töreni ardından olumlu, olumsuz görüşlerin açıklanıp, tartışılmasının yanında daha geniş çaplı bir toplantı için önümüzdeki günlerde yeni bir hazırlık yapılması gerektiği bir kez daha iyi anlaşıldı, havaalanı ve Antrepodan bahsedilmediği Hisarcıkoğlu'nun Ardahan ziyareti ardından.
Ve bu ziyaretin yani Ankara'ya yapılacak toplu bir çıkışla çek yatta yatmaya gitmek için değil Ata'nın işaret ettiği güzel bir ülkenin sınır kentinin beklentilerini,  istemlerini dile getirmek, anlatmak için derim..
arşiv haberler 10/01/2016 tarihli haberler
40 ncı Programını Geride Bıraktı!
Seymen TV Ekranlarına Davetlisiniz..
27 Yıla yakındır kesintisiz olarak yerelde ve de ulusalda gazetecilik yapan ve aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ile Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan Ardahan Derneklerinin çatısı altında bir raya geldiği Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanlığını yapan Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, Seymen TV’de sunduğu ‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ adlı televizyon programı 40 çekimini yaptı.

Başbakanlık Jüri Özel Ödülü ve Metin Göktepe Ödüllü Fakir Yılmaz gazetecilikte ki başarısını televizyonculukta da ortaya koydu.
Çalışan Gazeteciler Günü bile çalışıp, 40. programının çekimi gerçekleştiren Gazeteci Fakir Yılmaz’ın bu hafta ki konuğu Ardahanlı İşadamı Mevlüt Bozkurt oldu. 

Ardahanlı İşadamı Mevlüt Bozkurt ile birlikte 40. programını gerçekleştiren Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, Seymen TV’de sunduğu ve her hafta pazartesi günleri saat: 18.00’da ekranlara gelen ‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ adlı programın konuğu Ardahan Merkeze bağlı Bağdeşen (Kinzodamal) Köylü İşadamı Mevlüt Bozkurt oldu.
İstanbul Sancaktepe’de hayvan çiftliği bulunan ve her yıl Ardahan’da bin ila 2 bin hayvan alan Mevlüt Bozkurt’u iel Fakir Yılmaz’ı izlemek için pazartesi günü saat 18.00’da Seymen TV ekranlarına gelmeniz yeterli olacaktır.Ardahanlı İşadamı Mevlüt Bozkurt ile birlikte 40. programını gerçekleştiren Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, Seymen TV’de sunduğu ve her hafta pazartesi günleri saat: 18.00’da ekranlara gelen ‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ adlı programın konuğu Ardahan Merkeze bağlı Bağdeşen (Kinzodamal) Köylü İşadamı Mevlüt Bozkurt oldu.
İstanbul Sancaktepe’de hayvan çiftliği bulunan ve her yıl Ardahan’da bin ila 2 bin hayvan alan Mevlüt Bozkurt’u ile Fakir Yılmaz’ı izlemek için pazartesi günü saat 18.00’da Seymen TV ekranlarına gelmeniz yeterli olacaktır.

arşiv haberler 22/21/20/02/2007 tarihli haberler

 

Ardahanlı Folklörcüler 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
Radyomuzu dinliyormusunuz? 
YÖRE TÜRKÜLERİYLE DOP DOLU RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?

19/18/02/2007 Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın

 

 

Ardahanlı Folklörcüler 
Kars Hava Alanı 1,5 yıl kapatılacak

 

THY Ardahan Acentesi Ardahan THY Yetkili Acentesi Sahibi Ufuk Gedikoğlu yaptığı açıklamada Kars Hava Yolları Nisan 1 den itibaren kapanacağı ve THY severlerinin Erzurum'dan yapılacağı bildirildi. 
Kars Hava Alanındaki pist onarımı nedeniyle 420 iş günü kapalı kalacağını bildirdi.  
Ufuk Gedikoğlu,  Kars Hava Alanı; Kars, Ardahan, Iğdır, Artvin 4 İle cevap veren bir hava alanının kapatılması ne kadar doğrudur, bilemem ama sayın Millet Vekilimiz olan Enser Öğüt'e durumu aksettirdim. Kendileriyle yaptığım görüşmede Öğüt'ün kendisinin olayı bildiğini ve TBMM soru önergesi verdiğini ve cevap beklediğini söyledi.
Gedikoğlu, en hızlı tasıma aracı olan uçak Ardahan'a getirilmediği gibi şimdide Kars'tan alıyorlar artık siyasilerin bir şeylere dur demesi gerekmiyor mu diye de sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 14.17-19/02/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Sigaraya duyum zam mı!.. 

Cgaraya zam kargaşası Ardahan esnaflarından Mehmet Fatih Aksoy, esnaf arkadaşlarının Tv'den duydukları haberle hemen sigaralara zam uyguladıklarını ama bunun yasal olmadığını belirtti. Çünkü bildirgenin yayınlanmadığını belirtirken Ardahan halkına da çağrı yaparak şimdilik zamlı sigara almamalarını söyledi.  
Haber ekleme saati: 14.15-19/02/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
OKUL ADINA KAVUŞTU

İsmine kavuştu Gazeteci-yazar Neşe Doster’in ricasıyla Prof. Dr. Nazan Bergişadi’nin ölen eczacı kız kardeşi Canan Bergişadi’nin adına yaptırdığı Selim’e bağlı Gelinalan Köyü İlköğretim Okulu’nun adı yeniden “Ecz. Canan Bergişadi” olarak değiştirildi.
Konu ile ilgili haberimiz üzerine bir açıklama yapan Vali Mehmet Ufuk Erden, protokol yapılmasına karşın, “Ecz. Canan Bergişadi”nin  adının sonradan değiştirildiğini belirterek, “Ancak, bilerek yapılmamış bu. İsim değişikliğiyle ilgili karar Milli Eğitim’in ilgili şubesine gitmeyince, bilmeyerek böyle bir değişiklik yapılmış. Farkedince düzelttik. Artık orası, ‘Ecz. Canan Bergişadi İlköğretim Okulu’dur.” dedi.
Durumu öğrenince, hemen okulun adının değiştirilmesi için Milli Eğitim’e talimat verdiğini ve isim değiştirme komisyonundan geçirilerek, kendisinin de imzaladığını ifade eden Vali Erden, “Kars’a yatırım yapan, bir çivi çakan başımızın tacıdır. Doğal olarak böyle güzel bir iş yaptığı için Nazan Bergişadi hanfendi de başımızın tacıdır. Kendisini arayıp, okulun adının değiştirilmesinin tamamen yanlış bir anlaşılmadan kaynaklandığını, artniyet olmadığını belirttim ve düzeltileceğini söyledim. Bugün itibariyle de düzeltmiş olduk.” diye konuştu.
Prof. Dr. Nazan Bergişadi de, kardeşi adına yaptırdığı okulun adının değiştirilmesine önce üzüldüğünü belirterek, “Ancak Vali bey arayıp, durumu anlatınca üzüntüm geçti. Vali bey oldukça nazik birisi. Kendisine ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Haber ekleme saati: 12.36-19/02/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
KARS TIP’IN İLK HASTANESİ MART’TA HİZMETTE

Kars yeni bir hastaneye kavuşuyor Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin lik yataklı hastanesi Mart ayı sonuna kadar hizmete giriyor. 200 yataklı Araştırma Hastanesi’nin temeli ise bu yıl içerisinde atılıyor.
Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof.  Dr. Abamüslüm Güven, halen poliklinik olarak hizmet veren Fen-Edebiyat Fakültesi kampüsü içerisindeki binayı 140 yataklı hastaneye dönüştüreceklerini bildirdi. Poliklinik hizmetlerinin de geçici bir süre Fen-Edebiyat Fakültesi idari binasında hizmet vereceğini kaydeden Rektör Güven, “Araştırma hastanemiz tamamlanıncaya kadar, 140 yataklı ve 3 de ameliyathanesiyle burada hertürlü yataklı tedavi hizmeti verilecektir.” dedi.
Araştırma hastanesi tamamlanıncaya kadar hizmet verecek olan 140 yataklı tıp hastanesinin, Devlet Hastanesi’nden Erzurum’a sevklerin en aza indirileceğini ifade eden Rektör Güven, “Şu anda temel sağlık dalı olan kardiyoloji, kulak-burun-boğaz, çocuk ve dahiliye dallarında iyi doktorlarımız var. Bu dala yakında beyini de ekleyeceğiz. Böylece, özellikle bu dallarda, Devlet Hastanesi’nden Erzurum’a sevki elimizden geldiği kadarıyla en aza indirtmeye çalışacağız.” diye konuştu.
Polikliniğin 140 yataklı ve 3 ameliyathaneli hastaneye çevrilmesi için 1 trilyon liraya gereksinme duyulduğunu bildiren Rektör Güven, “Böyle bir ödeneğimiz ve bütçemiz yoktu. Ama, bunu, odaları şahıslara adlarını vererek yaptırıp aşıyoruz.” dedi.
140 yataklı geçici hastanenin Mart ayı sonuna kadar faaliyete geçeceğini de duyuran Rektör Prof. Dr. Güven, şunları söyledi:
 “Araştırma hastanemiz yapılıncaya kadar acil bir hastaneye ihtiyacımız vardı. Biz de, şu anda poliklinik ve Sağlık İşleri Daire Başkanlığı olarak kullanılan büyük binayı hastaneye çevirmeye karar verdik. Şu anda kendi imkanlarımızla tadilat çalışmaları devam etmektedir. Odaların döşenmesini ise hayırsever işadamlarımız üstlendi. Poliklinik hizmeti ise, hemen karşıda bulunan Fen-Edebiyat Fakültesi’nin idari kısmında geçici olarak sürdürülecek. Aynı kampüste yer alan yeni rektörlük binası bittiğinde, ilk iki katı poliklinik bölümü için Tıp Fakültemize kullandıracağım. Mart ayı sonu itibariyle hizmet verecek olan 140 yataklı ilk hastanemiz, Kars’ta önemli bir eksikliğin giderilmesi açısından önemlidir. En azından, artık Devlet Hastanesi’ndeki Erzurum’a sevkler bize yönlenmiş olacaktır. Çünkü, buranın faaliyete geçmesiyle döner sermaye işletmeciliğine geçilecek ve eksik dallarımıza da akademik atama gerçekleşecektir.”

**ARAŞTIRMANIN TEMELİ BU YIL ATILIYOR

Rektör Abamüslüm Güven, 200 yataklı Araştırma Hastanesi için de 32 trilyon lira ödenek ayrıldığını, bunun bu yıl için serbest bırakılan ve 3.5 trilyon liraya tekübül eden yüzde 10’luk diliminin bu yıl kullanılacağını kaydederek, “Bu parayla aynı kampüs içerisinde bu yıl hastanemizin temelini atacağız. Büyük olasılıkla da 2 yıl içerisinde bitmiş olacak. Şimdilik 200 yataklı olarak düşünüldü. Ama, hazırlanan projenin önü açık, ileriki yıllarda arazi de uygun olduğu için, hastanemiz büyültülebilir.” diye konuştu.
Haber ekleme saati: 12.31-19/02/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
MHP İl Başkanından,
‘Türkler Kafatasçıdır’ diyenlere tarih dersi!

MHP Iğdır İl Başkanı (Koltukta ki) ve teşkilatı MHP Iğdır İl Başkanı Cafer sadık Erol yaptığı yazılı açıklama ile, Türklerin kafatasçı olduğu yönündeki eleştirilere ser yanıt verdi. İl Başkanı Erol’un konu hakkında ki açıklaması aynen şöyle;
Türkler kafatasçı ve ırkçıdır sözünü dilinden düşürmeyenleri tarih okumaya ve temiz vicdana davet ediyorum. Türk Milliyetçiliğinin tarih sahnesine siyasi olarak çıkışı, milliyetçiliğin siyasete mal oluşu M.Ö. 36’ıncı yıllara dayanır. Şöyle ki M.Ö. 36’ıncı yıllarda Saka boyunun hakanı Çiçi Hanla Çin İmparatorluğu arasında toprak ve yurt çekişmeleri başlar. Sakaları mağlup edemeyeceğini anlayan Çinliler hile düşünmeye başlarlar, düşünce olarak zayıf olan ve şöhretperest, bencil Tanku’yu aldatmaya, yalan vaadlerle kandırmaya başlarlar. Tankuy Çiçi Hanın küçük kardeşidir.Tankuy orduda söz sahibi olan veliahttır.Ordunun büyük bölümünü kandırıp Çin Hakanlığına tabi olarak kendi kardeşine kendi milletine ve kendi devletine karşı Çinlilerle beraber savaş açmaya başlar.Bu hali gören Çiçi Han geriye kalan orduyu toplar ve sayar 1765 kişiden ibarettir.Çin Hakanı Tankuy’la beraber  Çiçi’nin üzerine yürür ve teslim ol çağrısında bulunur.Çiçi ise onlara hitaben ey alçak Çinliler ve ey vatan haini Tankuy bizler burada şerefimizle sizlere karşı koyacağız,ölürsek bizden sonra oğullarımız ve torunlarımız bizlerin intikamını alıp yeniden yurtlarımıza kavuşacaklar.Türkistan Obaları, Altay Dağları,Pamir Yaylaları, yine soyumuzun oğullarıyla kızlarıyla dolup taşacak budunlarımız hanedanlarımız bu yerlerde büyük devletler kurup dünyayı yönetecekler ve öylede oldu halen oralarda Türk varlığını görmemek mümkün değildir.
Eğer Türkler ırkçı, kafatasçı olsaydılar bugün yeryüzünde Türkçeden başka dil Türk’ten başka millet olmazdı. Çünkü yedi defa cihan hakimiyeti on yedi defada yarı cihan hakimiyeti kuran bu büyük millet ne yazık ki hümanistlikleri yüzünden asimile etmediler, aksine asimile edildiler.
16 ‘ıncı asırda dünyada dört büyük imparatorluk var dördü de  Türk Osmanlılar, Sefaviler, Altınordu
ve Şeybaniler hani Rusya asimile olacağına asimile etti. Bizlerin hâkimiyeti en az 300 yıl Rusların hakimiyeti ise yetmiş iki yıl. Şimdi Türkler mi kafatasçı yoksa diğer milletler mi?
Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u feth ediyor ve her millete kendi dilinde,kendi dininde serbestlik veriyor.
Gazi Alparslan İran’ı feth ediyor çoğu Türk olan millet benimdir kalan milletlerde her hallerinde serbesttir diyor.
Abdulhamit Hanın üç bahçıvanının ikisi Sırp, birisi Türk’tür, öyle hal alıyor ki,o sırp bahçıvanlar Türk bahçıvana eşek Türk diye hitap edince Abdulhamit Han pencereden onlara,bahçıvanlar unutmayın ki,sizin padişahınızda Türk’tür. Bu ahval içerisinde mi Türk’ler kafatasçıdır.  
Bilmeyenleri Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi,Türk Tarihi,Büyük Türkiye Tarihi ve ansiklopediler okumaya davet ediyorum.
İşte milliyetçiliğin siyasete mal oluşu ve Türk Milliyetçiliği’nin doğuş tarihi M.Ö. 36’ıncı yıllardır.Şimdi büyük ordulara,büyük devletlere yem olmamak için vatanını,dinini,devletini,yer altı,yerüstü servetleri uğrunda canını feda etmeğe hazır olan ve feda edenler ne zamandan beri kafatasçı oldular.Türklüğün milli kerbelası olan Çanakkale Savaşlarında canını dünyanın en süper güçlerine ve en donanımlı ordularının silahlarına siper eden o kahramanlarda mı kafatasçıydı.Mehmet Akif Ersoy sana yok ırkıma yok izmihlal sözü kafatasçılıkmıydı? Ordular ilk hedefiniz Akdeniz diyen Mustafa Kemal Atatürk te mi kafatasçıydı?Bu son günlerde ülkemiz ve vatanımız çok büyük tehlikeler altındadır.Bu tehlikeyi görmeyenlere bizler bir şey demiyoruz.Kendilerine Kıbrıs’a ve Akdeniz’deki petrol yataklarının kullanımı projesine,Kerkük’e,iç ve dış politikaya bakmalarını öneriyoruz.Dışişlerinin Amerika’ya gidip sakal tutup hiç yoksa bu marttada sözde Ermeni soykırımı yasasını meclisten geçirmeyin, ama geçecek.Çünkü dirayetli bir hükümet,caydırıcı bir bakan ve proje yok ki karşılarında
Onun içindir ki her zaman Milliyetçilik ruhuna ve Türk Milliyetçilerine ihtiyaç vardır.
Sözüm şudur ki hükümetlerin zihniyetlerinin daima milli olması lazımdır. Milli olmayan bir zihniyet hiçbir zaman milletinin menfaatini koruyamaz. Korumak isteyenlere de hemen söz hazırdır, onlar kafatasçıdırlar. Bu sözü söyleyenlere bir sorum var? Allah C.C. şöyle diyor. Asabiyetten uzak durum. Asabiyet ırkçılıktır.Şimdi Türk Milleti olarak, Çanakkale’de, Dumlupınarda, Kosava’da,Malazgirtte verdiğimiz savaşlar kafatasçı savaşlar mıydı ve Cumhuriyet kurulduktan sonra üç kıta yedi deniz üzerinde olan devletimiz bir Anadolu’ya sığındı Anadolu’nun menfaatlerini savunmak ırkçılık mıdır?
Misak-ı Milli sınırlarımız dışındaki kardeşlerimizin içte ve dışte insan gibi yaşamalarını savunmak kafatasçılık mıdır? Ama biz 1940’lardan beri savunduk ve bu ülkümüzde de başarılı olduk. İşte Bakü-Ceyhan,işte İran’dan gelen doğal gaz,işte Orta Asya’nın mavi akım projesi.
Zulmün topu, güllesi, kalesi varsa hakkında bükülmez kolu, dönmez yüzü vardır.Güneş ne kadar isteyip nuru karartsa sönmez ebedi her gecenin bir aydınlığı vardır.Bizler Milliyetçi Hareket Partisi olarak Milliyetçilik anlayışımız Çanakkale ruhudur. Bu ruhta Türkü, Abazası, Çerkezi yoktur. Müslüman olan vatanımızın müdafaasında bizlerle beraber olan herkes millettaşımızdır. Kürdü demiyorum, Alevisi demiyorum çünkü bunlar Anadolu’nun ve Türklüğün özüdürler. Bir ağacın dalı,budağıdırlar. Bunun gibi nice zümreler vardır ki aslidir ama bu zümrelerden ülkemize, vatanımıza, birlik ve beraberliğimize kastetmek isteyenler olursa milletçe de onların karşısındayız. Şimdiden aziz milletimizi birliğe, beraberliğe, Milliyetçi hareketin şemsiyesi altına davet ediyorum.Yaşasın büyük Türkiye, yaşasın büyük Türk Milleti.   
M.H.P. IĞDIR İL BAŞKANI/CAHİT EROL
Atletizmi Geliştirme Projesi İl ve İlçe Seçmeleri Yapıldı

Iğdırlı atletler Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün atletizm branşında 2007 yılı faaliyet programında yer alan Atletizmi Geliştirme Projesi İl ve İlçe Seçmeleri yapıldı. 
Seçmeler sonucunda yıldız kızlar kategorisinde Semra Aras birinci, Nuran İktü ikinci, Gültekin Baydar üçüncü oldu. Yıldız erkeklerde Hüseyin İde birinci, Barış Akgün ikinci, Mitatcan Taşkınsu ise üçüncü oldu. Küçük Kızlarda ise dereceleri , şu sporcular elde etti:1. Dilan Abakay, 2. Leyla Çelebi, 3. Şule Yorgun. Küçük erkeklerde 1.Erhan Akgün, 2. Mehmet Taşkın, 3. Habip Gürel. Seçme sonucunda ilk 3 dereceye girenlere madalyaları verilirken,4 ,5 ve 6. gelenlere ise kitap hediye edildi. Seçmeleri kazananlar 24 mart tarihinde Tunceli'ye giderek yapılacak yarışlarda Iğdır'ı temsil edecek. Gençlik ve Spor İl Müdürü M. Metin Özen, yaptığı açıklamada ;"Atletizmi Geliştirme Projesi Grup birincilikleri yarışmasında kategorilerde derece elde edeceğimize inanıyoruz. İlimizde diğer spor faaliyetleriyle birlikte atletizm çalışmalarımızda yoğun bir şekilde sürüyor. Valimizin destekleriyle ilimizi sportif alanda Türkiye'nin sayılı illeri arasına sokacağız." dedi. 
Haber ekleme saati: 12.19-19/02/2007
Kendiliğinden gelişen güzel bir olay daha..
Kura Barajlarının ihalesi yapıldı!

Esrar Ardahan'da Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun projesinin son anda değiştirilerek Ardahan il sınırları ile alakalı olmayanbir yerde geçirilmesine tepkiler sürerken dün yapılan ihalelerle Ardahan’a yeni bir umut doğdu.
Yıllardır konuşulan, ancak projeleri bir türlü raflardan indirilmeyen Kura Nehri üzerine kurulacak olan Çıldır/Kayabeyi bölgesinde kurulacak olan Akıncılar ile Köroğlu Barajlarının ihaleleri yapıldı.
Siyasilerimizin umutları bitiren bir yerden çekip, gidecek olan demiryolunu tartıştıkları bir zamanda kimsenin haberi olmadan Ankara’da yapılan ihalelerle bu yıl yapımına başlanacak olan baraj inşaatlarını alan firmalar, bölgede yapılacak olan iki baraj için Nisan ayından itibaren şantiyelerini Ardahan’a kuracakları öğrenildi.
Doğalgaz projesi gibi kendiliğinden gelişen ve başta bölgenin sulu tarım projelerine büyük katkı sunması beklenen baraj inşaatlarında bir çok istimlak yapılacak. Bunun yanı sıra işsizliğin diz boyu olduğu bölgede yıllarca sürecek olan baraj inşaatlarında insanlar uzun yıllar iş bulma imkanı bulacaklarıda öğrenildi.
Haber ekleme saati: 12.07-19/02/2007
Haber:.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com Foto: volkan Özkan
OTEL'DE ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

Esrar Ardahan'da Ardahan Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü ekipleri, önceki akşam Ardahan merkezde bulunan Kılıç Otel'e yaptıkları fuhuş baskınında esrar buldu. Otel işletmecisi ile beraber dört kişinin tutuklandığı baskında yakalanan kişlerin 'Esrar maddesi bulundurma ve satma, fuhuşa aracılık etme ve yer temin etme, kimlik bildirme kanununa muhalefet etme ve izinsiz işçi çalıştırma' suçlarından tutuklandığı bildirildi. Baskında yakalanan ve tutuklandıktan sonra cezaevine konulan B.K, K.S, K.A ve N.Ö ise Sulh Ceza Mahkemeleri'nde görülecek davanın günü gelene kadar cezaevinde kalacaklar. Fuhuş yaptıkları ifade edilen beş yabancı uyruklu kadının ise sınır dışı edilmesi için gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı bildirildi. 
Haber ekleme saati: 10.46-19/02/2007
Habser: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com             
HOCALI KATLİAMI YILDÖNÜMÜ KONFERANSI HOLLANDADA YAPILACAK!

Iğdır Belediye Başkanı Iğdır Belediye Başkanı Nurettin Aras Hollanda’nın Lahey şehrinde yapılacak olan, ‘Hocalı soykırımı ve yakın tarihte Türklere yapılan katliamlar’ konferansına katılmak için Hollanda’ya gitti.
25 Şubat 1992 yılında Ermeniler tarafından Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Hocalıda yapılan soykırım ve katliamların anısına her yıl düzenlenen konferans, bu yıl 25-26 Şubat tarihinde  Hollanda’da yapılacak. 
Konferans’a Iğdır Belediye Başkanı Nurettin Aras, Prof. Dr. Enver Konukçu, Büyükelçi Bilal Şimşir, emekli orgeneral Necati Özgen, Prof. Dr. Yakup Mahmutov, Doç. Dr. Kerim Şükürov, Araştırma Görevlisi Yalçın Sarıkaya, Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, Prof. Dr. Havva Memmedova, Öğretim Görevlisi Arslantürk Akyıldız ve yurt dışında yaşayan Türk dünyasından çeşitli insanlar katılacak.
Bu konferansa katılacak olan Iğdır Belediye Başkanı Nurettin Aras yaptığı açıklamada, ‘Hollanda’da düzenlenecek olan Hocalı Soykırımı ve Yakın Tarihte Türklere yapılan Soykırım Konferansı Iğdırlıların dayanışması ile düzenlenmiştir. Bu konferansta Hocalı katliamını Avrupa gündemine taşıyacağız. Ermenilerin savunmasız insanlara saldırarak yaptıkları soykırımı belgelerle Avrupalıların gözünün önüne sereceğiz. Osmanlı döneminde her türlü imkanlardan yararlandırılan Ermeniler belirli mevkilere yükselmiş örf ve geleneklerini de en iyi şekilde yaşamışlardır. Osmanlının zayıf düştüğü dönemde Ermeniler Osmanlıyı arkadan vurmuşlardır.1919 yılında Ermenilerin yaptığı doğu bölgesindeki soykırım katliamı bizleri derinden üzmektedir katliama uğramış, Türkler olarak haklı davamızı dünya kamuoyuna duyuramamışız. Ermeni diasporası bizden daha iyi çalışmıştır. dedi.
Başkan Aras, ‘Hırant Dink cinayeti, şer güçlerinin ülkemiz üzerinde oynadıkları bir oyundur. Türkiye’yi zora sokmak amacını taşımaktadır. Hırant Dink olayı Türkiye’nin gündemini bir anda değiştirerek Avrupa gündemine taşınmıştır. Bu bahane ile 24 Şubat günü Amerikan Temsilciler Meclisinde Soykırım Kararı alınacağı duyumunu almaktayız. Bu karardan sonrada başka istemler gündeme gelecek.’ dedi.
Haber ekleme saati: 15.24/19/02/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
ANİ’YE BÜYÜK PROJE

Tiyatro jurisi..
Kars-Ani Ören Yeri Restorasyon Projesi'nin protokolü imzalandı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile işadamı İhsan Kalkavan tarafından imzalanan protokole göre, ilk çalışma Nisan’da başlayacak.
İmza töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, imza törenine Ani Ören Yeri'nin restorasyon projesine ilişkin çalışmaların 2 yıldır sürdüğünü ifade etti. Koç, Ocak 2006 tarihinde çalışmaların fiili neticelerini almak için projelerin ön çalışmalarının bittiğini, oluşturulan ekibin kısa, orta ve uzun vadede yapılacak çalışmalarla ilgili eylem planı oluşturduklarını, Nisan ayında ilk tatbikatı yapmak üzere Ani Ören Yeri'nde olacaklarını kaydetti. 
Türkler’in Anadolu'da ilk girdiği merkezlerden biri olan Ani'de yaşayan bütün dinlerin ibadethanelerinin ortak yapıldığını, kilise yapılırken cami de yapıldığını anlatan Koç, "Bu önemine tekabül eden yatırım maalesef yapılmamış, sponsorlar aracılığıyla biz yapıyoruz" dedi. 
Proje kapsamında Tigran Honents Kilisesi'nin restorasyonunu TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un, Mecunheyr Camii'nin restorasyonunu ise iş adamı İhsan Kalkavan'ın yapacağını belirten Koç, iki yapı için toplam 189 bin YTL ayrıldığını kaydetti. Bakan Koç, buradaki yolun yakında çift yol haline getirileceğini, Gelibolu'daki alt yapı çalışmalarını burada da yapacaklarını ifade ederek, "Balkan faciasının 100. yılında (2012) Türk-Müslüman insanının o yıllarda nasıl yok edildiğinin tekrar ortaya çıkarılması için hazırlıklara başlıyoruz. Kimse bize soykırım lafı etmesin, o yıllardaki faciayı iyi öğrensin." 
Haber ekleme saati: 15.10-19/02/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
ÇOCUKLAR MASALLARIYLA YARIŞTI

Tiyatro jurisi.. Eğitim-Sen Kars Şubesi Serhat TV-Radyo ve Çağdaş Kars Haber Gazetesi tarafından düzenlenen ve yalnızca ilköğretim 5. sınıfa kadar olan çocukların katıldığı “Masal Anlatıyorum” yarışmasının ilki gerçekleşti. Cuma günü başlayan ve geç saatene kadar süren “Masal Anlatıyorum” yarışmasının ilk finalisti Ölçülü Köyü İlköğritim Okulu’ndan Fuat Bayraktar oldu.
Çocuklarda serbest anlatım özgürlüğünü geliştirmek üzere, Eğitim-Sen, Serhat TV-Radyo ve Çağdaş Kars Haber Gazetesi tarafından düzenlenen “Masal Anlatıyorum” yarışmasının ilk konukları Hacıveli Köyü İlköğretim Okulu’ndan Sunay Çiğnitaş, Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlköğretim Okulu’ndan Ebru Oğuztimur ve Ölçülü Köyü İlköğretim Okulu’ndan Fuat Bayraktar adlı öğrenciler oldu.
Özgür Tuğrul’un sunduğu yarışmada konuşan Eğitim-Sen Kars Şube Başkanı Tuncer Uşar, yarışmanın amacının, çocukların okuma sevgisini ve okuma alışkanlığını geliştirmek olduğunu söyledi.
Espirilerle adeta tiyatro ordamın da geçen yarışmada, jüri üyeleri yanı sıra izleyiciler de sms’yle oy kullandı. Yarışma sonrası; Ölçülü Köyü’nden Fuat Bayraktar birinci olurken, Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlköğretim Okulu’ndan Ebru Oğuztimur ikinci, Hacıveli Köyü İlköğretim Okulu’ndan Sunay Çiğnitaş ise üçüncü oldu.  Yarışmanın birincisi son hafta finalde yarışacak.
Yarışmada jüri olarak; Alpaslan Lisesi’nden Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Yılmaz İnce, Mehmet Akif İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Olcay Tubedir, Eğitim-Sen Kars Şubesi’nden Ahmet Adıgüzel, Çağdaş Kars Haber Gazetesi Yazıişleri Müdürü Gümüşpala Kortağ görev aldı.
23 Şubat Cuma günü yapılacak ikinci yarışmada da, İstiklal İlköğretim Okulu’ndan Gamze Koçu, Ataköy İlköğretim Okulu’ndan Elif Barikan ve Fevzi Paşa İlköğretim Okulu’ndan Eraslan yıldız yarışacak.
Haber ekleme saati: 15.03-19/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
AKKAYA GÜVEN TAZELEDİ

KAÜ Seçime gitti .. Kızılay Arpaçay Arpaçay Şube Başkanlığı’na Enver Akkaya yeniden seçildi.
Kızılay Arpaçay Şubesi’nin genel kurulu yapıldı. Kurucu Başkan Enver Akkaya’nın tek aday olarak katıldığı kongrede 100 üye oy kullandı. Divan Başkanlığı’nı Zeki Çapan’ın yaptığı kongrede Enver Akkaya yeniden başkan seçilerek güven tazedeli.
Kongre sonrası konuşan Akkaya, Kızılay’ın önemine değinerek, ihtiyaç sahiplerine gereken yardımın yapılacağını söyledi.
Haber ekleme saati: 14.58-19/02/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Krotağ/Kars
KAÜ’DE SEÇİM

KAÜ Seçime gitti .. Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı’nın 12. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Üniversite dışındaki 7 yönetim kurulu ve 3 de denetleme kurulu üyelerinin belirlendiği kongrede en çok oyu Muzaffer Koçak ve Cahit Sacu aldı.
Kafkas Üniversitesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konferans Salonu’nda yapılan kongrede, üniversite dışındaki 7 yönetim kurulu üyesi, Muzaffer Koçak, Cahit Saçu, Erhan Kazak, Ekrem Demir, Yener Yeşilyurt, Resul Ülker ve Muharrem Yerli’den oluştu. Denetim Kurulu üyeliklerine de Osman Saday, Cahit Habiloğlu ve Mustafa Aydemir seçildi.
Haber ekleme saati: 14.55-19/02/2007
Haber Foto: Gümüşpala Kortağ
ARDAHAN’DA HALK OYUNLARI YARIŞMASI YAPILDI

gÖLE hALK oYUNLARI eKİBİ Ardahan’da önceki gün Valilik Kupası adı altında halk oyunları yarışması düzenlendi. Ardahan Merkez ve ilçelerde ise sadece Göle’nin katıldığı yarışmalar, 7 kategoride yapıldı. Yarışmada dereceye girenlere Vali Murat Yıldırım ve diğer yetkililer, ödül verdiler. Kazım Karabekir Paşa Kapalı Spor Salonunda yapılan Yarışmalardan öncesinde  bir konuşma yapan Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım “Adetlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi yöre yöre en güzel şekilde dile getiren, kültür kaynağımız olan oyunlarımızı daha iyi anlayabilmek, daha iyi tanıyarak gelecek nesillere anlatıp aktarabilme hususunda gerekli hassasiyeti ve gayreti göstermek, halk oyunlarına gönül veren hizmet eden herkesin görevi olmalıdır. Zira ulu Önder Atatürk ‘Halk oyunlarını oynamak bir şeref, öğretmekse bir görevdir’ diyerek, halk oyunlarımızın milli kültürümüzdeki yeri ve önemini vurgulamıştır” dedi. Vatandaşın bu tür etkinlerin haber verilmesi halinde izlemeye zevk duyacaklarını söylediler.
Büyük bir ilginin olduğu yarışmalarda, 
Minikler Geleneksel dalda, 
1.Atatürk İlköğretim okulu, 
2. Tekel 75. Yıl  İlköğretim okulu
Minikler Stilize dalda ;
1. 23 İlköğretim Okulu
Yıldızlar Geneleksel Dalda
1. Tekel 75. Yıl  İlköğretim okulu
2. Merkez İnönü İlköğretim okulu
3. Merkez YİBO
Yıldızlar Stilize Dalda
1.Merkez YİBO
Gençler Geleneksel Dalda
1.Ardahan Lisesi
2.Endüstri Meslek Lisesi
3.Göle Eyup Sabri Çarmıklı Lisesi
Gençler Stilize dalda
1. Ardahan Lisesi
2. Sağlık Meslek Lisesi
Yaygın Eğitim Kurumları
1. Göle Halk Eğitim Merkezi
2. Ardahan Halk Eğitim Merkezi
Teşvik Ödülü;
Göle Hüseyin Gedik İ.Ö.O
Centilmenlik  Ödülü
Sağlık Meslek Lisesi
Haber ekleme saati: 12.03-19/02/2007
Haber: Deniz Başlı Foto: Günay Nuh
IĞDIR KARS’I 2-1’LE GEÇTİ

Iğdırspor Bölgemizin iki vilayetinin spor takımları bu hafta karşı karşıya geldiler.
Iğdır Yehir Stadyumunda karşı karşıya gelen Iğdır ve Kars futbol takımlarının ezeli rekabeti, Iğdır’ın Karsspor karşısında aldığı galibiyetle sona erdi.
Haftalardır galibiyet yüzü göremeyen Iğdırspor, bu hafta kendi sahasında konuk ettiği rakibi ve eski vilayetinin futbol takımı olan Karsspor’u 2-1 mağlup ederek, 3 puan almayı başardı.
Ligin 2. yarısına yeni transfer ettiği futbolcularla başlayan fakat iyi oynayıp hep mağlup olan Iğdırspor aldığı bu galibiyetle hem şeytanın bacağını kırdı, hem de grubunda 2. liğe yerleşti.
Güzel bi havada oynanan maça hızlı başlayan Iğdırspor 4.dakikada kalesinde gördüğü beklenmedik golün şoku ile ilk yarıyı 0-1 yenik kapadı ikinci yarıya hızlı başlayan Iğdırspor, rakibi Karsspor’a uyguladığı baskı sonucu 48. dakikada Muammerin attığı golle eşitliği sağladı, Bu dakikadan sonra tribünleri dolduran taraftarlarında desteğiyle moral bulan Iğdırspor daha rahat oynamaya başladı. 70. dakikada 2. sarı kart gören Emrah kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bıraktı. Bu dakikadan sonra defansa çekilen Iğdırspor kontra ataklarla rakip kalede gol aradı 86. dakikada Serkan Güneş ceza alanı dışından kullandığı firiklikle topu kalecinin uzanamayacağı köşeye atarak çok şık bir golle takımını galibiyete taşıdı.
3 Lig 2. grubunda müacadele eden Iğdırspor bu galibiyetle puanını 10'a yükseltti. Önümüzdeki hafta Artvin Hopa ile deplasmanda karşılaşacak Iğdırspor galip gelirse ligde kalma umutlarını artıracak bizde Iğdır spora bundan sonraki maçlarında başarılar dileriz.
Haber ekleme saati: 12.02-19/02/2007
Haberler/Foto: Suat Deniz/Iğdır
Kaçan kız Sivas’ta yakalandı

Ardahan’ın Hanak ilçesinde geçtiğimiz günlerde kayıp olan genç kız İstanbul’a kaçarken, Sıvas Suşehir’de Aslanlar Tesislerinde yakalandı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimi 14/02/2007 tarihinde evinden ayrılarak kayıp olan lise terk bir genç kızın kayıp olduğu polise bildirilmesi üzerine aranmaya başlanan genç kız günlerdir bulunamıyordu.
Kayıp genç kızın İstanbul’a gittiği yönünde polise gelen ihbarın alınması üzerine, Ardahan’dan yolcu taşıyan otobüslerin konaklama verdiği Sivas Suşehri’nde Ardahan Otobüsünü bekleyen Sivas polisi kaçan genç kızı yakalayarak ailesine teslim edilmek üzere Hanak’a getirdiği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 11.59-19/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan Merkez Kongre Caddesinde kanalizasyon yeraltı şebekesi tıkanınca Taşan sular evlere ve işyerlerine doldu ..

Kanalizasyonlarda patladı Cumartesi günü Ardahan Merkez Kongre Caddesinde Koç İş Hanı karşısındaki alanda henüz nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı kanalizasyon yeraltı şebekesi tıkandı. Kanalizasyon sularının caddeye akmasından dolayı lağım suları bu bölgedeki işyerlerine evlere doldu. Belediye ekiplerine ulaşamayan vatandaşlar ev ve işyerlerini kurtarmak için suların önüne set çekerek sulardan evlerini korudular. Sabah saatlerinde arıza bölgesine gelen belediye ekipleri tıkanıklığı açmak için logar başlıklarını çıkarmaya çalıştılar. Aşırı soğuk havlardan dolayı donan logar kapaklarını açamayan ekipler çareyi ateş yakmakta buldu. Uzun süren çalışmalar sonucu kapaklar açıldıktan sonra tıkanıklığın açılması için ekipler uzun süren çalışma ile arızayı giderdiler. 

***Lağım suları sokakları bastı ..

Arızadan dolayı lağım suları ana cadde üzerine bırakılırken suların insan sağlığını tehdit edecek derecede olduğu iddia edildi. Arızadan dolayı sızan suyun kanalizasyon suyu olması insan sağlığını tehdit edici derecede olmasına rağmen belediye yetkilileri Arızayı gidermenin başka yolu olmadığını kış şartlarından dolayı işin yavaş yürüdüğünü belirterek arızanın giderilmesi için tüm imkânlarla çalıştıkların belirttiler.
Haber ekleme saati: 11.59-19/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan'dan kısa kısa

***Çevre müdürlüğü avcı yetiştirecek

Ardahan İl Çevre Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Ardahan’da ki Av ve Yaban Hayvanların korunması, geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması için av kaynaklarını doğrudan kullanan avcı ve avcı adaylarının eğitilmesi ve başarılı olanlara belge verilmesi için Avcı Eğitim Kursu açıldığı bildirildi.
İlgililerin ve belgeli avcı olmak isteyenlerin 02.03.2007 tarihine kadar Ardahan İl Çevre Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiği de yapılan açıklamada duyuruldu.

***Buz pateni kursu verilecek

Ardahan İl Gençlik Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Ardahan’da yeni buz pateni sporcuları yetiştirilmesi amacıyla bir kurs açıldığı duyuruldu.
Yapılan yazılı açıklama da Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanlığınca Ardahan’da 19-21 Şubat tarihleri arasında Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait Spor Salonu önünde federasyona bağlı antrenörler gözetimde düzenlenecek kursa katılmak isteyenlerin İl Sporluğuna başvurmaları istendi.

***İkaz tatbikatı var ..

Ardahan’da bulunan okullarda ki öğrencilere verilecek olan ‘İkaz/Alarm’ dersi nedeniyle 26 ve 28 Şubat günleri Ardahan’da bulunan sirenlerin çalınacağı duyuruldu.
İl Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından konu hakkında yapılan yazılı açıklama da, Ardahan İl Merkezindeki okullarda İkaz-Alarm tatbikatı dolaysıyla; İl Sivil Savunma Müdürlüğüne ait sirenler 26 Şubat Pazartesi günü saat 100.00 ila 10.30 arasında kontrol ve denemek maksadıyla 28 Şubat 2006 Çarşamba günü ise saat 14.00’den itibaren tatbikat maksadıyla 3’er dakikalık süreler ile Sarı ikaz, Kırmızı ikaz ve Radyoaktif Serpinti ikazı şeklinde sirenlerin çaldırılacağı bu nedenle halkın paniğe kapılmaması gerektiği belirtildi.

***Müdafaa-İ Hukuk Partisi Ardahan’da teşkilatlandı

Genel Başkan Yardımcılığını Ardahan’ın eski valililerinden Kutluya Öktem’in yaptığı Müdafaa-i Hukuk Partisi Ardahan İl Başkanlığına Şemsettin Çankaya getirildi. İl ve Merkez İlçe Teşkilatlarını kuran partinin İl Teşkilatı önümüzdeki günlerde aktif politikaya başlayacağı bildirildi.
Şemsettin Çankaya’nın İl Başkanlığına getirildiği Müdafaa-i Hukuk partisi Ardahan İl Örgütü yönetimi şu isimlerden oluştu.
Şemsettin Çankaya/Başkan, Mikdat Topçu, Arif demir, Fuat çiftçi, Serkan Aktaş, Barış Daşdemir, Özcan Odabaş, Nurten Kara, Feramuz Gündüz, Ali Öztürk, Bedrettin Özdemir ve Faruk Ponpe.
Partinin Merkez İlçe Teşkilatına da şu isimler getirildi.
Mesut Demir/Başkan, Yener Okyay, Hakan Odabaş, Ercan Kratal, Fikret Çiftçi, Gülnur Gündüz ve Volkan Seyfullahoğlu.

***DTP İl Başkanı’na yeni bir, ‘Sayın’ davası daha

Demokratik Toplum Partisi Ardahan İl başkanı Ömer Yılmaz’a yeni bir dava daha açıldı. 
Ardahan Cumhuriyet Savcılığınca 2006/1212 soruşturma dosya nolu ve 2007/3 iddianame sıralamasıyla açılan dava da, DTP Ardahan İl Başkanı Ömer Yılmaz’ın 01/09/2006 tarihinde Ardahan Adliyesi karşısında bulunan tören alanında megafonla okuduğu bildiri metnin de yazılı bulunan ‘Sayın Abdullah Öcalan’a verilen hücre cezaları barışın ve diyalogun önünü kesmekle Kürtleri inkar ve imha politikası yürütülmektedir.’ İfadeleriyle olay tarihinde PKK liderini övdüğü suçu işlediğinden yargılanıp, TCK’nın 53. maddesinden belirtilen haklardan yoksun bırakılması istendi.
Haberleri ekleme saati: 16.05-18/02/2007
Haberler: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ÇAPAN İCRAATLARI SÜRÜYOR..
Hastane Müdürüne saldırması ve kaymakamın alınmasını istedikten sonra şimdi’de
Göle’de ki TİGEM’İ basıp, savcılık oldu!

Cengiz Çapan'ın icraatları sürüyor Ardahan’ın Göle İlçesi AK Parti Başkanı Cengiz Çapan’ın son icraatı ilçede bulunan Mera Tarım A.Ş.’yi basmak oldu.
Geçtiğimiz gün Göle kaymakamının görevden alınması için diğer AKP’liler için Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığına başvuran Cengiz Çapan daha önce’de Göle Devlet hastanesi Müdürüyle çarşıda kavga etmiş, müdürü yaralamıştı.
Alınan bilgilere göre bu sabah TİGEM’i basan aynı zamanda AKP Göle İlçe Başkanı olan Cengiz Çapan, oğlunun da içinde bulunduğu 6 ortağın daha önce hakkını devir ettiği Sezai Karakuş’a ait olan TİGEM’i basarak, burada satılan otları yükleyen kamyonların önünü kesti.
Şirkette hiçbir hakkı olmamasına karşın bu sabah TİGEM’e giderek burada çalışanlarla kavga ettiği ileri sürülen Cengiz Çapan’ın Karakuş ve çalışanları tarafından Göle Cumhuriyet Savcılığına şikâyet edildiği de öğrenildi.

***ÇAPAN: ‘TALAN VAR ONU ENGELLEMEYE KALKTIM’

Konu hakkında görüştüğümüz AKP Göle İlçe Başkanı Cengiz Çapan ise baskın falan olmadığını, TİGEM’in içini boşaltıp adeta talan ettiklerini duyunca oraya gittim.
Zaten günlerdir TİGEM’in içinde ki malzemenin daha önce sürekli satılıp, boşaltıldığını duyduğunu, kendilerinin 30/04/2007’ye kadar burada sorumlu olduklarını için de  bu nedenle bu sabah oraya giderek, ne var ne yok diye sorduğunu, ancak gördükleri karşısında şaşırıp kaldığını belirtti.
Çapan, bura da çalışan üç zavallı işçinin de işten çıkarıldığını duyduğunu ve satılan otların diğer bir çok eşya gibi kamyonlara yüklendiğini görünce ne oluyor diye sorduğunu ve bir olay çıkmadan oradan ayrıldığını, ancak Şanlıtürk’ün borçları karşılığında TİGEM’de ne var ne yoksa satan şahıs tarafından şikâyet edildiğini belirtti.
Haber ekleme saati: 14.23-18/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan yarım gün elektriksiz kaldı ..

Trafo arızası Ardahan'ı elektriksiz bıraktı Ardahan’a enerji veren trafo merkezinde yaşanan arıza dolaysıyla Ardahan yarım gün elektriksiz kaldı.
Saat: 09.00’da yapılan kesinti sonucu gün boyu elektriksiz kalan Ardahan’da başta hafta sonu ev işlerini yapmayı düşünen bayanların olmak üzere herkesin tepkisine neden olurken. Aras Elektrik Ardahan yetkilileri yaşanan kesintinin kente enerji sağlayan ana trafondan meydana gelen bir arıza dolaysıyla olduğunu belirttiler.
Haber ekleme saati: 14.20-18/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan’da mayın var!

Sınırlar mayin dolu Dünya’da mayınlı toprakların istatistiğini çıkaran Birleşmiş raporuna göre  Ardahan’ın sınırları dahil bir çok bölgenin mayınlı olduğu bildirildi.
Ardahan’ın Ermenistan’a olan 1.5 kilo metrelik alanının mayınlı olduğunu belirleyen Turkiye’de ki mayın raporunda, Kars-Ermenistan sınırında 13 adet mayın tarlası bulunuyor. 
Sınırın Ardahan bölümünde 1.5 kilometrelik alanda 9 bin 712 mayın bulunuyor. Kars sınırında 9 bin 578, aynı ilin ilçesi olan Kağızman’da ise bin 794 mayın olduğu bildirildi. Hatay-Suriye sınır hattında 34 kilometrelik alanın mayınlı olduğu belirtilirken, Şanlıurfa'da tarıma elverişli 140 bin dönüm arazi mayınlı. 
Türkiye'nin Birleşmiş Milletlere rapora göre Gaziantep, Ardahan, Şanlıurfa kentlerinde 587 bin mayın döşenmiş durumda. Sımak ve Hakkari'de ise 152 bin mayın toprağa gömülü bekliyor. Belirtilen bölgeler sınır kentleri... Türkiye'nin "göbeğinde" yer alan Tunceli'ye ise 10. 577 adet mayın döşeme "hizmeti" götürülmüş! Hakkari'de boşaltıldıktan sonra 34 köy ve 148 mezranın çevresi mayınlandı. Türkiye’nin sınırlarında ise toplam  921.080 mayının olduğu bildirildi.
Haber ekleme saati: 01.41-18/02/2007
Haber/Foto: wwww.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com 

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...
Kaynak: SEYMEN TV EKRANLARINDA

Editör: SEYMEN TV EKRANLARINDAYIZ..

Bu haber 4260 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI