Bugun...


ARDAHAN'DA ŞAP-19 KARANTİNASI!
Coronavirüs önlemlerinin 'normalleşme' adı altında kaldırıldığı ve başta İstanbul'da olmak üzere yurdun çeşitli kentlerinden bulunan insanların Ardahan'a akın akın geldiği ve Covit-19 hastalığının bulaşma yolu ile yeniden görülmesinden korkulduğu şu günlerde yaklaşık iki aydır kapalı bulunan ve açılması umulan Ardahan ekonomisinin bel kemiği Hayvan Pazarı bir kez daha kapatıldı, hem de yeniden 19 günlüğüne.

ARDAHAN'DA ŞAP-19 KARANTİNASI!

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

Alınan bilgilere göre Ardahan Merkeze bağlı Büyüksülüce, Kartal (Fağrel), Meşedibi (Morofga) köyleri başta olmak üzere çevre köylerde görünen şap hastalığı dolaysıyla karantina kararı alındığı öğrenilirken yaşanan bu durum karşısında ikinci ioka uğrayan hayvan yetiştiricileri aylardır yaşadıkları mağduriyetin bu kararla daha da büyüyeceğinde yakındıkları dikkat çekti.
Şap hastalığı nedir? Çift tırnaklı hayvanların akut seyirli, çok bulaşıcı ve zoonotik karaktere sahip viral bir enfeksiyonudur. Hastalığın bulaşma oranı yüksek olup, hassas hayvan topluluklarında (popülasyonlarında) % 100'e kadar ulaşabilmektedir.
ÖLMEK İÇİN AZRAİL'E GEREK VAR MI?

Corona saçmalığına inanmadığım gibi bir şey daha var desem, kimilerinin, 'Ula bu kafir, hem de tam kafirmiş' diyeceklerini bile bile varlığına inansam da, 'zahmet etmesine gerek yok' dediğimi siz bilmesenizde Allah biliyor.. 

Çünkü ölüm korkusu ile dinin emri olan camilerde bir araya gelmeyi bile terk eden insanoğlunun ölümüyle ilgili özel birine yani Azraille gerek olmayan sıkıntılar, son dakikada gelen kara haberlerle  yaşanan gerilme ile adına küçük kıyamet denen yani ölmeye neden onca olay var ki Azrail Alehiselama bile gerek kalmıyor..
Kimilerinin 'Hadi oradan sende..' deyip, bana katılmayacaklarını da bilen ben bu dünyada ölüm için Azrail'e çok görev düşmediğini iddia ediyorum.
Çünkü ölüme neden olan o kadar çok olay var ki; Azrail başta olmak üzere birisinin özel olarak gelip, senin canını almasına gerek kalmıyor bile..
Çünkü insan denen varlığın öncelikle değerini bilmediği zaman akışı içinde yol aldığı ölümün  anbe an her canlıya yaklaştığı aşikâr olurken biz insanların 'Kader, zaman, süre' diyerek kendimizi teselli edip, her sorun, sıkıntı ile yaklaşan değişmez sonu düşünmeyerek ve en önemlisi Corona saçmalığında olduğu gibi ölü sayıcılığını 'normalleşme' adı altında bir anda bir kenara itip yaşananlara ve yaşanacaklara karşı oralı olmayışımız da bile ölüm olduğunu anlamayız..


Örnek mi..
Esnaf olanın çek senet derdi, evli olanın çel çocuk derdi, ya da evlenemeyen, bu dünyaya bir eser bırakmadan giden, şoför olanın yol derdi, hatta 'mafyayım' diyenin 1 kuruş etmez bir mermiye her an kurban gitme stresi varken Azrail'e gerek var mı bilinmez..
Başbakan gibi büyük  bir makamda olmasına karşın bakım evine attığı annesinin öldüğünü duyup, cenazesine katılamayan Hollanda Başbakanı Rutte'nin de içinde olduğu biz insanların dert görmediğini sanarken onca sorun sıkıntının aslında bizi adım adım ölüme götürdüğünü anlamasak da asıl ölüm her an yaşanan diş ağrısı,   beyazlayan saçların dökülmesi, ani, şok bir haberi, gelişmeyi, hatta yanlış bir adım ile tetiklenen kalp krizi korkusunu, meme, akciğer kanserine yakalanma riskini ve niceleri hep ölüme işaret değil mi Azrail alleyhisselama iş düşecek diye bekleyenlerin aslında ölüme doğru yürüdüklerini bilmeden..
Kimi sevdiğine kavuşamama, kiminin 'seviyorum' dediğinin işkencesine, kiminin ise tam kavuşacakken yaydığı radyasyonuyla  başta beynini olmak üzere vücut hücrelerimizi öldürdüğü ileri sürülen teknolojiden önce attan düşüp ya da gelişen teknolojiden sonra son model, havalı araçla kız istemeye gitmenin heyecanı ile yaşadığı trafik kazasında hayata göz yumması gibi nicesinin sanki yarın yokmuş gibi dünyadaki tüm yiyecekleri yeme telaşıyla yedikleri ile aslında obez değil de ölümü vücuduna enjekte ettiği şu dünyada inandığım bir şey var; Oda bu dünyada yaşayan bizlerin dün ölenleri 'Azrail  geldi, canını aldı..' diye geçiştirirken bugün her dertte, keramette kendisine yaklaşan ölümü düşünmez bile..
Evet, son 3 aydır ölü sayarak dünyayı korku atmosferine sokanların normalleşme adı altında beyaz bir polisin siyahi bir insanın nefesini kestiği şu dünyada yapılan onca silah, atılan onca bomba, dili, dini, rengi için siyasette olduğu gibi normal yaşamda nefes almasına engel olunmak ölüm değil de nedir? 
Sanırım dünyayı ve 7 kat semayı yaratan Allah'ın görev verdiği Azrail'de benim gibi düşünüyor birbirini yiyen, öldüren, zulme, cinnete yani ölüme doğru iten onca insanı izlerken.. 
Ha unutmadan sanalda toplayıp aldığı kararlar ardından maskeleri indirmeme şartı ile normalleşme diyerek topluma yaşama gereğini hatırlatan Başkan Erdoğan'ın Corona saçmalığı boyunca çeşitli neden ve adlarla ceza yiyen insanların da onca saçma cezasını af ettiğini de ilan etse daha çok puan alacak ve ha bugün, ha yarın denen seçime giderken daha rahat olacak diye düşündüğümü de..
Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen 
"Halk içinde, 'Mu'teber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" diyerek rica ediyorum..
Çünkü o cezaları yiyenlerde şu an kara kara o cezaları nasıl ödeyeceklerini düşünerek adeta can çekiştiklerini düşünmüyor değilim..

ESKİ  HABERLERİMİZ İÇİN TIKlayın.. 

http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Serhat'ta Paracıklar Tamam YA HESAP!

arşiv haber 11/11/2015 tarihli haber

Serhat Arahan Spor Aynı Tas, Aynı Hamam

Dünkü sayımızda, ‘Zağnos’tan 4 yediler aynı gece aleme gittiler’ başlığı ile gündeme getirip, dikkat çektiğimiz Serhat Ardahan Spor yönetimi kulüp içinde yaşana  iç huzursuzluğu takımın kötü gidişine  dikkat çeken hiç bir kimseyi takmamaya devam ediyor.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz’in destekleri ile ayakta kalan ve son olarak Spor Toto’dan 75 Bin, Hanak’ın doğasını katleden HES Barajını yapan şirketten 100 Bin TL. nakit elde eden Serhat Ardahan Spor’un kendisini kamuoyun gözünde kaçırıp, saklaması dikkatlerden kaçmıyor.
Geçen sezona göre bu sezon beklenen başarıyı ortaya koyamayan Serhat Arahan Spor Kulüp Başkanının işin maddi yönünü valiye, belediye başkanına, keyif ve hava atma yönünü kendisine yonttuğu görülürken kulübe bu sezon toplanan, verilen paranın 400 Bini geçtiği ancak nereye harcandığı bilinmiyor.

**ÖNCEKİ YÖNETİM AYNI HATAYA DÜŞMÜŞTÜ..

Ardahan’ı Bölgesel Amatör Liginde temsil eden Serhat Ardahan Spor’un gün geçtikçe kötüye gittiği ve kulüp adına toplanan  paraların hesabının merak edildiği şu günlerde tartışılan diğer bir konuda mevcut yönetimin eski yöneticileri aratmaya başlayan hata üzerine hata yaptığı belirtilmektedir.                        www.kuzeyanadolugazetesi.com
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4923 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI