Bugun...


Ardahan Eğitim’de olduğu gibi Evlenmekte de sonuncu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılına dair yayınladığı istatistiklerde; Ardahan'da evlenen ve boşanan çiftlerin oranlarına da yer verdi. Yayınlanan verilere göre 2022 yılı içerisinde Ardahan’da 505 çift evlenirken, 108 çift evliliklerini sonlandırma kararı alarak boşandı.

Ardahan Eğitim’de olduğu gibi Evlenmekte de sonuncu

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarimizi okuyor musunuz?
SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Cumartesi Günü Saat: 17.45'de de TEMPO TV'de Programa Başlıyor..

Her Cumartesi günü saat:15.45'de 

Ardahan’da 2022 yılında 505 çift evlendi.
TÜİK tarafından yayınlanan verilere göre, Türkiye genelinde evlenen çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1,99 artarak 2022 yılında 574 bin 358 oldu. Evlenme sayılarında İstanbul 105 bin 694 evlilik ile ilk sırada yer aldı. İstanbul’u 36 bin 960 evlilik ile Ankara ve 30 bin 328 evlilik ile İzmir izledi. En az evlilik ise 394 evlilik ile Tunceli’de gerçekleşti. Evlilik sayısının düşük olduğu diğer iller sırasıyla 452 evlilik ile Bayburt, 505 evlilik ile Ardahan oldu.
Eğitim sıralamasında 75 nolu plakasından 
1 aşağı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk defa hazırladığı Yaşam Endeksi araştırmasında ‘Eğitimde en iyi İl’  sıramasında Tuncelis 1.olurken 81 il arasında son da yer alan 10 il arasında 74. sırada olan Ardahan ile birlikte 70-Bitlis,71-Kars,72-Batman, 73-Diyarbakır,74-Ardahan, 75-Van, 76-Mardin, 77-Muş, 78-Şanlıurfa, 79-Ağrı, 80-Şırnak ve 81-Hakkari yer almakta.

BUNLAR BİR O KADAR DA KORKAKLAR!..

Gazeteci kızımla birlikte hazırlayıp, TEMPO TV'de canlı olarak sunduğumuz 'Gazetecilerle Gündem' adlı yayınımızın son anlarında önümde bulunan bilgisayarıma düşen bir haberin içeriğine bakmadan başlığını okurken 'Hükümet istifa' diye sloganların atıldığı stadyumlardan birin de yine bir şeyler olduğunu görüyor ve sanki kalbime bir bıçak saplanmışçasına biranda geriliyor, bu gerginliğimi anlayan ama diyeceklerimle kanala zarar gelecek telaşı içinde paniklenen genel yayın yönetmenin el işareti ile 'yayın saatimiz bitiyor..' deyince kendimi zor tutup, üstü kapalı kısa bir mesajla yayına geçip, bu son mesajımla yayını kapatıyorum.
Çünkü geçtiğimiz günlerde 4 büyük takımın karşı karşıya geldiği futbol sahalarından bir yenisi son dakikalara düşmüş ve TFF 2’nci Lig’deki Bursaspor-Amedspor maçında konuk takım Amedspor’un futbolcuları ve teknik ekibi önce insanların yakıldığı Sivas'ta ki gibi kaldıkları otelin önünde sonrada saha da  saldırıya uğramış, Bursaspor tribünlerinde 1990’lı yıllardaki faili meçhul cinayetlerin sembolü ‘Beyaz Toros’ ve ‘Yeşil’ posterleri açılmıştı.
Konumuz doğal ve siyasi depremler olan ve 12 Eylül mağduru, ülkede göç eden beyinler arasında olduğunu yayında anladığım Lüksenburg'tan telefonumuza katılan Erzurum Tekman'lı Prof. Dr. Ümit Yazıcıoğulu'nun gerek kendisini tanıtırken okuduğu şiiri gerekse diplomatik güzel bir dille başta derin devlet olmak üzere siyasi arenada yaşananları anlatan bilgileri dinlerken, bir anda taaa 12 Eylül darbesi ve öncesine gidiyor bir diğer yandan da beni de alan O beyaz torosta nasıl kurtulduğumu hatırlıyordum.
Ve programda göz ucuyla bakabildiğim o son dakika habere yayın bittikten hemen sonra konuklarımı nasıl yolcu ettiğimi hatırlamadan geniş bakıp, yaşananları tam ve anlayarak okuyarak, uzun süredir ablamda olan anamı evime getirmek için gittiğim Esenyurt'ta ki ablamın bizi yolcu ederken 'Al ananı da git' diyerek bana takılırken gülümsüyor ama acı  acı o sözlerin yarattığı atmosferin bugün nasıl olup insanları gerdiğini ve yıllardır akan kanla ağlayan halkları karşı karşıya getirdiğini de yol boyu konuşmayarak, oynanan yeni oyunun ne olabileceğini düşünüyorum.
Evet pandemi yetmedi ekonomik kriz ve 50 binden fazla can aldığı söylenen, onca insanın evsiz, barksız, işsiz kaldığı depremin yaratığı olumsuz atmosferlere tuz, biber olan siyasi alandaki depremlerle sarsılmış bir halde bu kez Bursa'da gelen bir haberle yeniden stres içinde kalmış bir halde yanıma aldığım anamla konuşmadan geldiğim evdekilerle doğru dürüst selamlaşmadan hemen odama geçip, uyumayı tercih ettim.
Çünkü haberde sonra bir çocuğun eline verilen Bursaspor atkısı eşliğin de baskı altında ki yüz hattını gördüğüm twitterde yapılan bir paylaşımla iyiden iyiye gerilmiş ve o gerginlikle kendimi tutamayıp, yanlış bir şey yapmaktan çekinmiş, sakinleşmenin diğer bir yolu olan kısa bir uykuyu tercih etmiştim.
Uyandığımda ve 'sakinleştim mi acaba?' diye düşünürken başına geçip, yeniden baktığım bilgisayarımda sanal ortamda ve basın yayında hatta tv kanallarında konunun birinci gündem olduğu ve doğal depremi unutturan Akşener'in siyasi arena da yarattığı depremi gölgede bıraktığını görüyordum.
Ve hala niye tutuklu olduğu gerek ülke kamuoyuna gerekse AİHM'e ve dünyaya bir türlü anlatılamayan Demirtaş'ın, Twitter’dan yayınladığı mesajına da rastlıyorum. 
Demirtaş'ın Akşener gibi eski içişleri bakanı olan Mehmet Ağar’a göndermeyle yazdığı: “Sen başını her zamanki gibi dik tut @amedskofficial ve muhteşem futbolunu oyna. Beyaz torosçuların siyasi uzantılarını bize bırak. Bunların ağa(r)babalarına teslim olmadık, artıklarına mı boyun eğeceğiz!” mesajını okuyup, biraz daha sakinleşirken yıllar önce beni de alan O beyaz torusların birinde yaşadıklarımı bir kez daha yazıp, anlatmam gerekir diye düşündüm.
Çünkü Öcalan'ı yakalandığı dönemlerde, Tansu Çiller ile birlikte giydiği Özel Hareket Polis parkalı Akşener'i yakından tanıdığım Kocaeli'nde Siyah/Beyaz isimli günlük Kocaeli Gazetesini çıkardığım sırada meydan gelen 99 depremi ardından geri döndüğüm memleketim Ardahan'da kentin ilk ofset, renkli, günlük gazetesini çıkardığım sırada matbaamın karşısında durup, içinde inen sarkık bıyıklı sivillerin benim kendileriyle birlikte gelmem için beni davet ettiği beyaz toroslara haber ve yorumlarımla nefes vermediğim ve  beyaz toros cinayeti olmayan tek İl olarak Ardahanlı günlere beni götürmüştü.
Ahmed sporlu taraftarın sahaya neden alınmadığının sorgulanması gereken Yeşil ve Beyaz Toros arabaların pankartlarının açılmasına izin verildiği ve küçük bir çocuğun eline verilen atkının küfürler eşliğinde zorla kaldırtılıp, 'Yüzümüzü göstermeyin' korkusuyla görüntüye alındıktan sonra sanalda paylaşan alçakların bana hatırlattığı o anlar gibi zorla bindirildiğim beyaz torosta sağımda solumda oturan sarkık bıyıklıların Bursa'da ki çocuğa ettikleri küfürler eşliğinde beni bilmediğim bir yere götürüyorlardı.
Ve Ardahan-Şavşat yolu üzerinde ki bir zamanlar Malakanların yaşadığı Sarzep köyü yakınlarında tarlalara uzanmış, beni oraya getirenleri beklerken ellerinden büyük silahlarla kendini buğday başakları içine saklayanlar ve beni götürenlerle birlikte en az 10 kişi olduklarını gördüklerim şimdi nerde bilemiyorum ama hala ben buradayım ve aynı şekilde taviz vermeden hala yazıyorum.
Ve bugün timsah göz yaşlarını hatırlatan slogana sahip Bursa stadında açılan o beyaz toros ve yeşil renginin adını taşıyan toruscuların posterleri ile tehdit edenlerin aynısını yapan o torosculara verdiğim tek cevap 'yapmayın, bu ilke sadece sizin değil, hepimizin ben giderim binler gelir, siz gidersiniz aynıları gelir ama olan bu ülkeye olur..' 
Bu cevabım karşında donup kalan sarkık bıyıklı resmililerin o donuşlarını verdiği imkanla yoldan geçerken beni görüp, tanıyıp duran köy minibüsünün, 'Gel gazeteci yolda mı kaldın, götürelim' demeleri karşında da şok oluşları hala gözlerimin önünde..
Çünkü onlar gibi bugün Amedspor futbolcularına, yöneticilerine, O belik de hiçbir şeyden haberi olmayan çocuğu dövüp, tehdit edip, küfür eden alçakların çekim yaparlarken, 'Yüzümüzü göstermeyin' dediği gibi onlarda adeta imdadıma yetişen halkın karşısında donup, kalıp, korkmuşturlar..
Ve ben iyi biliyorum, bunların o devlet, resmiyet ve vatan-millet-sakarya edebiyatı ile iki devlet bir millet dedikleri Azeri'nin oteline çöken ağarlarının başını çektiği derin işlerin gazına gelip, yaptıkları kabadayılıkları kadar bir o kadar da korkak olduklarını..
Bunun en son örneği masayı yıktığını sanıp, giden ve dönemin özel timin parkası dönemi olmadığını anlamayan Akşener değil mi?

arşiv haber/yorumlar 10.08.2019 tarihli haberler/yorumlar tarihli haber/reklamlar

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarimizi okuyor musunuz?
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin  Facebook'ta Paylas
İstihdamda Doğu'nun Birincisi Ardahan Oldu..
Cumhurbaşkanı Ardahan'a Ödül Verecek..
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işsizliğin önüne geçmek için yaptığı çağrıya en büyük destek Ardahan'dan geldi.

*Arşiv Haber 12/12/2017 Taihli Haberler

Alınan bilgilere göre geçtiğimi aylarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin toplantısına katılan ve iş dünyasına 'istihdam' çağrısı yapan Cumhurbaşkanın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu çağrısına en büyük cevabı Ardahanlı esnafın verdiği ortaya çıktı.
Konu hakkında gazetemiz bir açıklamada bulunan Ardahan Ticaret ve Sanayi Başkanı Çetin Demirci Sayın Cumhurbaşkanın ülkede yaşanan işsizliğin önüne geçilmesi için ilan ettiği seferberliğe en duyarlı kent olarak Ardahan olmuştur. Ve Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan iller arasında Ardahan en çok işçiyi işe alıp, istihdam sağlamıştır ve birinci olmuştur.' dedi.
Bölge birincisi olarak yarın saat: 14.00'da Cumhurbaşkanılığı Külyesinde verilecek ödülü almak için Ardahan Valisi Sayın Mehmet Emin Bilmez ile birlikte Ankara'da olacaklarını da belirten ATSO Başkanı Çetin Demirci her zaman ülkenin ekonomisine büyük katkı sunmaya devam eden Ardahan'ın bu önemli çağrıya da duyarsız kalmadığını da ortaya koymuştur diyerek Ardahan esnafına teşekkür ettiğini de belirtti.

**Çağrımız tüm Ardahanlılaradır..

20 Milyonluk bir metropolde tutunmaya çalışan bunu yaparken gelenek, göreneklerini kayıp etmek istemeyen ve en önemlisi ticaretten, siyasetten güçlü olmak isteyen Ardahanlıların olmazsa olmazlarının el birliği yapmasından geçtiğine hep dikkat çekmemizin altında yatan ana sorun şu an hala devam eden dağınıklıktır..
Ve bu dağınıklığı önlemek, toparlamak isteyenlerin çabalarının önüne getirilmek istenen engellerin yine Ardahanlılara yaptırılmasıdır..
Evet, ülkenin en büyük kentinde var olma çabası içinde olan ve bununda eteklerde ki taşların bir kenara değil, dereye atılarak yapılması gerektiğini ısrarla belirtmemize karşın başta büyüklerimiz olarak bildiğimiz Ardahanlılar olmak üzere Ardahanlıların bir araya gelmesi, güçlenmesi ve el ele vermesini kendi küçük hesaplarını bozar korkusu içinde olanlarca yok sayılıp, görmemezlikten gelinmek istendiğini de üzülerek görmekteyiz..
Halbuki aynı kişilerin kendileri yıllarca böyle davrandıkları için ne kendilerine, nede çevrelerine bir hayırları olmadığını da görmeleri gerekmez mi?
Bakın işte her şey gözler önünde..
İstanbul burada Ardahan orada..
İstanbul'da dağınıklık, Ardahan'da göç ve güçsüzlülük.
Bunu aşmanın tek yolunun güçlü bir Ardahan lobiciliğinden geçtiğini belirten bizlere karşı bir öneri getirmeyip, engeller çıkarmaya çalışanların artık başlarını ellerinin arasına koyup ne yaptıklarını kendilerine sormaları gerekmez mi?
İşte tam da burada yeniden seslenmek isterim ben büyüğüm, ben bilirim benden başkası yapamaz diyenlere..
Gelin bugüne kadar yapamadıklarınız yapmaya çalışanlara güç verin, el atın, bizde omuz vermeye geldik deyin ve hep birlikte hepimizin o çok arzuladığı ama hala beceremediği güçlü bir Ardahan lobisini hep birlikte gerçekleştirelim..
Ve gelin mevcut yapıları güçlendirip, bir araya getirip, birlikte yapmak istediğimiz yapalım..
Gelin ki zaman geçiyor, yeni nesil kayıp oluyor ve Ardahan'ın dayanacak hali kalmıyor..
Geç değil desekte, sizin, sizlerin bu anlamsız hataları dolaysıyla hep gecikiyor, üzülüyor sakta yorulmayıp, doğru olanı, yapılanlarla ortaya koymaya çalışıyoruz..
Ve yine başa dönüp, gelin hep birlikte güçlü bir Ardahan demek için size uzatılan eli tutun..
Tutun ki başta 2019 yerel ve genel seçimleri olmak üzere her yerde güçlü bir Ardahan lobisinin etkisini hissettirelim..

**DÜN DERNEK KURDULAR, BUGÜN KAZ YEDİLER..

Muhtarlar Bürokratlara Servis Yaptılar..

*15/03/2017 Tarihli Haber

Halkın sorunlarımızı çözün diye seçtiği muhtarların bürokratlara kaz yağcılığı..

Metropollerde tepkilere neden olan kaz geceleri Ardahan'da da yapılmaya başlandı.Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu ilçesi Çıldır'da bir süre önce kurulan Muhtarlar Derneği tarafından kaz gecesi düzenlendi.Yaşanan sosyal sorunlar karşısında duyarsızlıkları ile tanınan ve muhtar olduktan sonra adeta ortada kayıp olan köy muhtarlarının düzenlediği Kaz Gecesine Çıldır ilçesi bürokratlarının yanı sıra Ardahan Belediye Başkanı, Çıldır Belediye başkanı Ardahan Vali Yardımcısı,  Posof, Göle, Damal Kaymakamları da katıldı.
Kaynak: kuzeyanadolugazetesi

Editör: kuzeyanadolugazetesi

Bu haber 10910 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI