Bugun...


AK PARTİLİ VEKİLDEN CHP’Lİ BAŞKANA HARÇ!
AK Parti İl Başkanı ve AK Parti İlçe Teşkilatlarının rahatsızlığı ve uyarılarına karşın Ardahan Göleli AK Partili Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın CHP’li Belediye başkanına olağanüstü yakınlığı tartışılıyor. Atalay’ın partisinin genel merkez anlayışının tam tersi CHP’li Belediye Başkanlığına yakınlığı dikkatlerden kaçmıyor.

AK PARTİLİ VEKİLDEN CHP’Lİ BAŞKANA HARÇ!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Partilisi Faruk Köksoy’un iki dönem belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde çokta yanında görünmeyen AK Partili Ardahan Milletvekilinin CHP’li belediye başkanına özel ilgisi devam ediyor.
Bugünkü CHP’li Başkanla olan ilişkisi gibi eski başkan, partilisi başkan ile çokta fotoğrafı görünmeyen AK Partili Ardahan Milletvekili Atalay CHP’lilerle birlikte temel attı.

Orhan Atalay son olarak resmi de göründüğü gibi yapılacağı söylenen ancak yine AK Partili eski belediye başkanının projesi olan Kura Nehri üzerine asılacak olan 3. köprünün harcını yine kendisi gibi uzun süre Ardahan Milletvekilliği yapan ve yine aday olacağı söylenen CHP’li eski vekil ve başkanla birlikte atarken fotoğraflandı.

ARDAHAN BELEDİYESİNDEN

'SIRRI ATALAY' ANISINA HATIRA ORMANI

Ardahan Belediyesi, AK Partili Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın akrabası Sırrı Atalay anısına oluşturulan 'Hatıra Ormanı ve Rekreasyon Alanı'nda ağaç dikim etkinliği düzenledi. Ardahan ve Türk Siyasi Tarihinin şahsiyetlerinden biri olan AK Partili Orhan Atalay'ın akrabası Sırrı Atalay, Belediye Başkanı Faruk Demir tarafından unutulmadı...

BAYRAĞIMIZ

PAÇAVRA ÖSO BAYRAĞININ YANINDA NE GEZİYOR Kİ?

Suriye'de beslenenlerin bir anda U dönüşü yaparak, bayrağımızı yakmasının görüntülerini izlerken başka bir ülkede başka bir bayrak açtırıp, başka bir ordu kurduranların da kara kara düşündüklerini tahmin ederken ben de aynı düşünce ile bir anda 'IŞID Cehenneme mi Gitti?' başlıklı yazımı hatırlıyorum.
O yazımda sorduğum ve Erdoğan'ın 'Esed' dediği gibi benimde İş-İT dediklerimin şimdi nerede hangi cehennemde olduğunu merak ederken bugün yaşanacaklara işaret ettiğimi de anlıyorum yeniden bulup, okuduğum 'IŞID Cehenneme mi Gitti?' başlıklı yazımı..
Evet, komşu ülkelerin barış içinde olması gerektiğine, aksine Okyanus ötesinde ya da Boz Ayı ülkesinde veya Mollaların karanlığından çıkıp gelen İş-İT'lerin baş belası olacağına dikkat çektiğim, 'IŞID Cehenneme mi Gitti?' başlıklı yazım ve bu konudaki onca yazımı haklı çıkaran en son görüntüler yine yeni operasyonlar yapılacak denen Suriye'den geliyor..
Hem de önce eğitim adı altında sonrada alenen silahlandırılıp, hem de başka bir ülkenin sınırları içinde başka bayrak çektirilenlerce bayrağımızın yakıldığını ve yakanlarında aynı alçakların olduğu görüntülerle...
Ve bu görüntüler öncesi onca şehit haberinin artarda gelmesi ve bu haberlerin havuz medya tarafından görüntülenmemesi, İnce'nin buruşturup, 'Bu kuruş kadar değeriniz yok..' dediği medya tarafından 'hıng, mıng' misali verilen şehit cenaze törenleri görüntüleri esnasında, 'Acılı ailelere başsağlığı dilerken, şehidimize Allah rahmet eylesin' deyip kısadan geçiştirilmesi de bir o kadar acı verici..
Aynı medyanın kendi siyasi çıkarlarına ters düşen konularda haberden çok yorum yapmalarını da bir gazeteci olarak ben kara kara düşünürken sözüm ona verdikleri şehit haberlerini jet hızıyla geçmeleri de ayrı düşündürücü bir durum ve konu...
Şimdi buradan soruyorum, son 10 yıldır başka bir ülkenin ve ülkelerin topraklarında bulunan askerlerimizin durumu ne olacak? Ve birilerinin dediği gibi yasal, tüm dünyaca tanınan Suriye devletinin resmi iktidarının paçavra dediği bayrağın yanında bayrağımız ne geziyor ve bayrağımızın asılı olduğu yerlerde ne olacak? 


Ve tüm dünyanın kabul etmeyip, terörist ilan ettiği ama onların ise, 'Terörist değilim, hak hukuk mücadelesi veriyorum' deyip, despot, hak, hukuk tanımayan ve 'ben iktidardaysam devlette benim' diyenlere yani resmi devlete dış destekli baş kaldıranlara 'savaşmaktansa, çatışmaktansa bir araya gelmelisiniz..' diye dikkat çekenler bunu söylerken ne kadar samimiler?

Çünkü aynı şeyleri diyen ülkemiz Dışişleri Bakanının bu yöndeki açıklaması ardından bir anda yedikleri kabı ters çevirip, alçaklaşan beslemelerin paçavra bayrağın yanında bulunan bayrağımızı yakmaya kalkışmaları basit bir vaka değil, her an yaşanacak büyük tehlikelere de işaret ediyor gibi.
Bu nedenle; Başta gittiklerinden beri orada niye bulundukları tartışılan güvenlik güçlerimiz olmak üzere ülkenin sınırlarını ve içerideki toplumun can güvenliği üzerinde düşünülüp, buna göre acil tedbirler alınmalıdır diye düşünüyorum.
Çünkü zaten gergin olan ve zor bir ekonomi içinde seçimlere doğru giden ülkem yeni bir olumsuz gelişmeyi kaldıramayacak kadar yorgun, bir o kadar da gergin olduğunu başta seçim üzerinde ince hesapları yapan iktidar ve 'Bayrağımız paçavra ÖSO bayrağının yanında ne geziyor ki?' sorusunu sorması gereken herkes ama herkes unutmasın...

  arşiv haber 02/08/2022 tarihli haber/yorum

Festivali Siyasi Şowa mı Çevirecekler?
arşiv haber 02/08/2022 tarihli haber/yorum
Dünyanın en önemli dört arı ırkından olan Kafkas arısının çok yönlü tanıtılması ve korunması için Ardahan’da "Kafkas Arı Konağı" hayata geçiriliyor.
Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü koordinasyonunda Serhat Kalkınma Ajansı'nın (SERKA) desteğiyle Valilik, İl Özel İdaresi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünün ortak yürüttüğü projenin yüzde 85'i tamamlandı.
Kafkas arısının tanıtımı ve korunmasının amaçlandığı projeyle tanıtılmaya çalışılan Ardahan Kafkas Arısının ve ürettiği balının adına 20 yıldır düzenlenen festivalin siyasi şowun altında kalmaması gerekliliğine dikkat çekilmekte.
 
Bal Sözümü Başladı..
Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen Ardahan çiçek balı"nda sağım heyecanı yaşanıyor.
İlkbaharda zengin floraya sahip yüksek kesimlerdeki yayla ve dağlara bırakılan kovanlarda organik üretim yapılan Ardahan çiçek balı, kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor.
Kentteki arıcılar, meşakkatli üretim sezonunun ardından kendine özgü aromasıyla bilinen balın sağımını yapmaya başladı.
Ardahan Arıcılar Birliğine üye yaklaşık 750 arıcının 45 bin kovanında sofraları tatlandıracak balın sağımı, yağışsız ve rüzgârın olmadığı saatlerde yapılıyor.
Arıcıların, geç saatlere kadar sürdürdüğü bal hasadında, körük dumanı eşliğinde toplanan peteklerin önce sırları alınıyor.
Daha sonra petek sağım makinesine konulan bal, burada süzüldükten sonra kavanozlara dolduruluyor.
'MÜJDE, MÜJDE TEKSTİL FABRİKALARI AÇTIRDIK' DİYE ŞOW YAPAN BELEDİYE BAŞKANLARI NİYE SUSAR?!.
ARŞİV HABER: 29/11/2021 TARİHLİ HABERLER/YORUM
Hayvancılık bölgesi ile alakası olmayan 'tekstil yatırımları yaptırdık' diye dün şow yapan belediye başkanları bugün niye sesiz? Kısa bir süre çalıştırıldıktan sonra bir gece pılını, pırtısını toplayıp, açan teksti atölyelerinin kapandığı Ardahan'da 'İş kurduk, 300-500 kişiye iş sağladık' diyerek binaları bir iş adamı tarafından yaptırılan bu atölyelerin kısa sürede iflas edip kapatılması ve umut bağlayan yüzlerce insanın işsiz kalması karşısında şimdi sus-pus olan başkanlar niye konuşmaz?
TEKSTİL ATOLYELERİ BİR GECE
KAPATILIP, KAÇILIRILIRKEN, ATSO DENİZ
GÖRMEK İÇİN GEZİYE ÇIKTI!
Yaklaşan seçimleri öncesi 'çalışıyor' desinler diye heyetini yanına alıp, batı kentlerine geziye çıkan ATSO Başkanı Çetin Demirci sözde yatırımcı ararken Ardahan ve Posof'ta açılan tekstil fabrikası iflas edip, pılını, pırtısını toplayıp gece Ardahan'dan kaçtı. 3 Gümrük kapısı olmasına rağmen yok denecek derecede az olan ithalat/ihracatın yapıldığı Ardahan'da Organize sanayisine bir yatırımcı getirmeyen Ardahan Ticaret Odası keyif gezine çıktı.

TEKSTİL ATOLYELERİ GECE KAPATIP, KAÇTI,

ATSO DENİZ GÖRMEK İÇİN GEZİYE ÇIKTI! 

Ülke genelinde olduğu gibi Ardahan'da da ekonomik krizin had safada olduğu son aylarda şirket kurulmadığı Ardahan'ın esnaf ve sanayicinin temsilcileri ATSO top yüküm sonbahar tatiline çıktılar.

Yaklaşan seçimleri öncesi 'çalışıyor' desinler diye heyetini yanına alıp, batı kentlerine geziye çıkan ATSO Başkanı Çetin Demirci ve ekibi batı kentlerine sözde yatırımcı ararken Ardahan ve Posof'ta açılan tekstil fabrikası iflas edip, pılını, pırtısını toplayıp gece Ardahan'dan kaçtı. 3 Gümrük kapısı olmasına rağmen yok denecek derecede az olan ithalat/ihracatın yapıldığı Ardahan'da Organize sanayisine bir yatırımcı getirmeyen Ardahan Ticaret Odası keyif gezine çıktı.

POSOF VE ARDAHAN TEKSTİL ATOLYELERİ

KAPATIILIP, KAÇTIĞI İLERİ SÜRÜLDÜ!

Yatırımcı aradıkalrını beirtip, batı kentlerine geziye çıkan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasının keyif yaptığı bir sırada açıldığından bu yana ATSO Başkanı yada yönetiminde bir kişinin ziyaret edip, hayırlı olsun demediği ileri sürülen ve en az 150 kadının 'iş buldum' diye sevindiği Posof ve Ardahan'da ki tekstil Atolyeleri bir gece tüm eşyaları toplanıp, kamyonlara yüklendiği ve kapatılıp, kentte kaçırılıdığı ddia edildi.
Alınan bilgilere göre gidenlerin içi boşaltılmış olarak gördükleri ve Posoflu bir iş insanının yaptırığı fabrika binasında açılan ve uzun süredir işçilerin olduğu gibi borçlu olduklarına ödeme yapmadığıyla eleştirilen, sahiplerinin ise İş-Kur ve Kamu kurumlarının destek yerine kendilerine köstek olduğunu ileri sürdüğü Posof ve Ardahan'da ki tekstil atolyesinin sahipleri tarafından gece kamyonlara yükelenilip, kaçırıldığı iddia edildi.
Konu hakkında yapılan bir açıklama aynen şöyle;


'İyi akşamlarlar. Posof tekstilde çalışan işçilerden biriydim. İş sahibi Yaklaşık 1 Ay önce bizi işten cikardi herkese yalanlarla dolanlarla yine işçileri suçlayarak elindeki işleri bitirdikten sonra iş yerine kalorifer tesisatı çekilecek diye işçilere 15 gün tatil olduğunu söyleyip aynı gecesi tüm iş yerini makinalari hatta perdelere varana kadar herseyi toplayıp kaçmıştır kalan işçilerinde parasını vermemiştir. Hala o adamın döneceğini düşünenler var. O adam Bi kaç şehirde de aynı dolandırıcılığı yaptığı gibi ardahan halkını da dolandirmistir. Hiç bir yetkili sesini çıkarmadı hiç bir gazeteci haberini yapmadı yazıklar olsun.' denirken sözüm ona yatırımcı arayan ama Ardahan'a yatırma gelenlere sahip çıkmayan ATSO ise keyif gezisindeydi.
Bir çok insanın ümit bağladığı ancak işçileri ile mahkemelik olan tekstil atolyelerinin sahiplerince kapatıldığını doğrulayan 
Posof Belediye Başkanı yaşanan durum karşısında kendilerininde şaşrıdıklarını ama atloyenin binasının belediyeye ait olduğunu yeni yatırımcılar arayacaklarını belirtiken, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin DEMİRCİ , Meclis Başkanı Sebahattin GÜNDOĞDU, Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri Metin LALE, Özmen DEMİR ,Soner GÖRMÜŞ, Burhan BUDAK ve Veyis OSMANOĞLU, Ardahan KOSGEB İl Müdürü Ramazan Sivri, Serhat kalkınma Ajansı uzmanı Ahmet Köksoy, TKDK uzmanı Engin Cengiz ve Ardahan Üniversitesi Yapı işleri daire başkanlığından Mimar Emrah Kanpolat ve Hayri ÖCAL ile birlikte geziye çıktılar.

Gebze’de bulunan Kars Ardahan ve Iğdırlı iş adamları Derneği ile Kocaeli KAISİAD, Darıca Ardahan İl Derneği, Kars Ardahan Iğdır illeri Kültür ve Dayanışma Derneği''nin düzenlediği yemek ve kahvaltıdan sonra izlerini kayıp ettiren Ardahan ATSO'nun asıl derdinin seçim öncesi 'Çalışıyor' gibi görünmek olduğu iler sürüldü.

HAVAALANI KAMPANYASINI UNUTAN ATSO:
BUNLAR KİM, ARDAHAN'A NE ZAMAN DOKUNDULAR, GELECEĞİNİ NASIL DEĞİŞTİRDİLER?!..
arşiv haber 09/02/2021 tarihli haber/yorum
Başlattığı havaalanı kampanyasını unutan ve topladığı imzaları nereye gönderdiği bilinmeyen Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci'nin başını çektiği ve kamuoyuna, 'ŞEHİR ÖDÜLLERİ TÜRKİYE 2020, ŞEHİRLERİ ARDAHAN'DA BULUŞTURACAK' başlığı ile sunulan ödül töreni kentte merak uyandırıp, sorular sordurdu.

Ardahan Belediyesi cevap verilemeyen sorularla dolu olan etkinliğe destek vermezken Ardahan ATSO'nun başını çektiği, Vali ve Rektörün de destek verecekleri belirtilen ödül töreni öncesi 'şehirlerine dokunarak geleceklerini değiştiren, ülkemizin 3 önemli değerine Şehre Adanmış Yaşam Özel Ödülü, Şehri Temsil Hemşeri Ödülü ve Şehrine İnananlar Özel Ödülü takdim edilecek. Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller kategorisinde ise 4 akademisyene başarılı çalışmalarının sonucu ödül takdim edilecek.' denilmesi ödül verileceği söylenenlerin kim ve Ardahan'a yönelik ne yaptıkları merak konusu oldu.


Çünkü her geçen yıl göç vermeye devam eden, esnafı kepenk kapatan, günün şartlarına ve teknolojiye uymayan hayvancılığı atadan/dededen kalma yöntemler dolayısıyla kar getirmediği, havaalanı gibi Doğu Expresinin son durağı olmayan, bir demiryolu olmak üzere 3 gümrük kapısı olmasına karşın ithalat, ihracatın sıfır derecede olduğu, gümrük bürolarının olmadığı Ardahan'a ne yaptıkları merak konusu oldu.
Özel bir şirketin parasını alarak düzenlediği ileri sürülen ve Ardahan'ın Vatan Topraklarına katılışının 100. Yıl Dönümünde yani 23 Şubat'ta düzenleneceği belirtilen bu etkinlikte ödül hak ettikleri belirtilenlerin adları bir sır gibi saklı tutulan kişilerin kim olduğunu, ne yaptığını merak eden Ardahanlılar bu organizasyona kimin sponsor olduğunu, bu şahısların isimlerinin ve Ardahan ve Ardahanlılara yönelik ne gibi çalışmalar yaptıkları konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesini istedikleri görülmekte.

İŞTE O HABER..

100. YIL ÖDÜLLERİ ARDAHAN'DA VERİLECEK..

Vatan Topraklarına Katılışının 100. Yıl Dönümü kutlayacak olan Ardahan, Ardahan Valiliği, ARÜ, ATSO ve SERKA'nın önemli birlikteliği ile önemli bir etkinliğe imza atacak. Ardahan’ın, Kurtuluşunun 100. Yılında Şehir Ödülleri Türkiye Liderleri Ardahan’da Buluşturuyor!

Her yıl yoğun katılım ile şehir liderleri ve profesyonellerini İzmir’de buluşturan, Türkiye’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan, Şehir Ödülleri, diğer şehirlerden gelen yoğun ev sahipliği istekleri üzerine, yapılan değerlendirme ve incelemeler sonucu Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. yılını kutlayacak Ardahan’da takdim edilmesine karar verildi. 

Ardahan Valiliğinde gerçekleşen, Şehir Ödülleri Türkiye 2020 “Ardahan” karar toplantısına, Ardahan Vali’si Sayın Hüseyin Öner, Şehir Ödülleri Türkiye Organizasyonu Başkanı Sayın Alper AKIN, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet BİBER ve Şehir Ödülleri Türkiye organizasyonunu Ardahan’a kazandıran, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Çetin DEMİRCİ ve ilgili vali yardımcıları, üniversite temsilcileri katıldı. 

Alınan kararlara göre, Türkiye’nin, öncü ve gerçek şehir ödülleri, “Şehir Ödülleri Türkiye” bu yıl, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı destekleri, Ardahan Valiliği, Ardahan Üniversitesi İş Ortaklığı ve Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Koordinatörlüğü, Çıldır Kaymakamlığı, Çıldır Belediyesi, Serhat Kalkınma Ajansı ve Yaşayan Şehirler Platformu iş birliği, Celsus Kentsel Pazarlama ve Destinasyon Danışmanlık Ajansı organizatörlüğünde, ayrıca bürokratlar, siyasal partilerimizin yerel yönetimden sorumlu genel başkan yardımcıları, sivil toplum ve ticari örgütler, belediye birlikleri, kalkınma ajansları, sanatçı, profesyonel ve akademisyenlerin ise destekleri ile Ardahan’ın kurtuluşunun 100. Yılında, 22/23/24 Şubat’ta, Ardahan’ın kültürel, doğal ve folklorik zenginliklerini ulusal düzeyde tanıtmak amacıyla Covid-19 tedbirleri kapsamında azami önlem ile Ardahan’da, düzenlenecek. 

Ticari kaygı ve kâr amacı güdülmeden, şehirlerin geleceğine ışık tutmak, ülkemizdeki başarılı, toplumsal fayda odaklı, projeler, uygulamalar ile uygulayıcıları desteklemek ve örnek göstermek, diğer kentlerdeki paydaşlar ile buluşturmak, yeni proje ve uygulamalar için cesaretlendirmek amacı, siyaset üstü bakış açısıyla, tarafsızlık, adalet ve hakkaniyet ölçüleri temel alınarak çok yoğun katılım ile düzenlenen Şehir Ödülleri’nin birincil amacı şehir paydaşlarının süreç farkındalığının arttırılması, kentin geleceğini şekillendirecek doğru proje ve uygulamaların desteklenmesi, öncü ve faydalı uygulamaların örnek gösterilmesi, diğer kentlerdeki paydaşlar ile paylaşılması, yeni proje ve uygulamalar için cesaretlendirilmesi, fikir alışverişi yapabilecekleri ortak zemin oluşturmasıdır. Ödüller ile paydaşlar arası iletişimin kuvvetlendirilmesi, öngörülen etkinlikle konu üzerine çalışan akademisyenler ile kent yönetici ve kanaat önderlerini, ticari örgütleri, sektör örgütlerini, sivil toplum örgütlerini, tüm araştırmacılar ve kentin geleceğine yön verebilecek çevrelerin birbirlerinden etkilenmesi hedeflenen ödüllerde bu yıl, Özel Ödüller kapsamında, şehirlerine dokunarak geleceklerini değiştiren, ülkemizin 3 önemli değerine Şehre Adanmış Yaşam Özel Ödülü, Şehri Temsil Hemşehri Ödülü ve Şehrine İnananlar Özel Ödülü takdim edilecek. Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller kategorisinde ise 4 akademisyene başarılı çalışmalarının sonucu ödül takdim edilecek.

Umut Işığı Temalı Paydaş ödülleri kapsamında ise, şehirlerini temsilen 4 büyükşehir belediyesi, 1 İl belediyesi, 1 Üniversite, 2 Kaymakamlık, 2 Kalkınma Ajansı, 1 Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, 9 ilçe belediyesi, 1 Ticaret ve Sanayi Odası, 1 Ticaret Borsası ve 1 belde belediyesi ekipleri ile birlikte ödül almaya Ardahan’a gelecek. 

SENARYO HAZIR..

Üç milletvekilinin CHP'den istifası ardından İnce'nin de istifa edip, yeni bir parti kurma çalışmalarını sürdürdüğü, Şişli'den reyting yaptıktan sonra, uzun süre oturduğu koltuğunu önce İnönü'ye ardından hemşehrim Muammer Keskin'e kaptıran Sarıgül'ün ve İstanbul/Şişli'de bulunan benimde başında bulunduğum stk, ARDAFED'e komşu olan, İl Başkanını ziyaret ettiğim DEVA, Gelecek gibi diğer bir çok kişinin yeni partiler kurduğu ülkede her an ya da zamanında yapılacak bir seçimde MHP, BBP destekli iktidarı değiştireceklerini sananlar 2016 yılında ele aldığım yazımı okuduklarında acaba az da olsa bu değişimin nasıl olacağını anlatabilirler mi, bilmem ama ben hala 8 yıl önce yazdığım ve hala oynandığına inandığım filmin senaryosunun da  hazır olduğunu düşünenlerdenim..
Çünkü 8 yıl önce yazdığım gibi bu senaryoyu muhalefet değil, iktidarın hazırladığını ve hep B planı olarak cebinde olmazsa da rafta beklettiğini görüyorum, 17 yıllık iktidarın yazımın yazıldığı yıldan bu yana nasıl olup iktidarda kaldığını düşündükçe..
Evet, sizin de bir kez daha okumanızı ve bugüne derlemenizi istediğim 'Yeni Senaryo gerek' başlıklı yazımın nasıl olup, 'Senaryo Hazır' başlığı ile yeniden yayınlandığını düşünüp, derleyip, bugün yaşananları gözden geçirip, değerlendirmeniz umuduyla işte 8 yıl önce bugünü anlatan o yazım diyerek..

YENİ BİR SENARYO GEREK..

Sizlerin de dikkatini çekiyor mu bilmem ama bitmesine birkaç gün kalan şu 2016 yılında ortaya konulan senaryolar Amerika'nın filim üreten fabrikası Hollywood'da bile gerçekleşmemiş ve filme çevrilmemiştir..
Çünkü 2016 yılı içinde ortaya konulan onca senaryo ve film hepimizi bir hayli yorup, tedirgin etse de sonuçta film ve senaryo olduğunu görüp, bir oh çekerek 2017 yılına yeni umutlar ile adım atıyor gibiyiz..
Evet 1 Ocak 2016 yılından itibaren şöyle bir yılı değerlendirmeye gidecek olursak gerçekten senaryo ve onca filmlerin oynandığı ve en önemlisi mevcut hükumet ve de onun anlayışının iyiden iyiye yerini sağlamlaştırdığını görmek mümkün..
Çünkü ortaya konulan senaryo ve filmler ile önündeki engelleri tek tek kaldırıp, işi Atatürk'ün heykellerini kaldırmaya kadar getiren yönetim anlayışının tek engeli kaldı oda; HDP'lilerin hapse gönderilmesine izin veren CHP'nin boş anayasa çırpınışlarını da aşıp, getirmeyi hedeflediği başkanlık sistemidir..
Bana göre olağanüstü bir durum yaşanmazsa ve bugünlerde ortada olmayan ama dünyaya hükmeden, dünya politikasına yön veren ABD'nin gelecekteki planları konusunda Pentangon'dan ders alan Trump dokunmazsa ya da sol denilen kesimin el birliği yaparak, bir araya gelip, güçlü bir muhalefet çıkarmazsa en az bir 15 yıl daha iktidar da kalacağa benzeyen şu anki yönetim anlayışının getireceği başkanlık sitemi ile ömrünü uzatıp, 2023 hedefine ulaşacağı da diğer bir gerçektir..
Çünkü ortaya konulan senaryo ve filmlerin havuz medyasının da katkısıyla toplumu olağanüstü bir değişime doğru götürdüğü ve bu değişimin sonucu birilerinin önü her geçen gün açılmaya, temizlenmeye devam etmekte..
Kısacası vizyona girecek olan yeni senaryo ve oynanmaya devam edecek olan filmlerle 'durmak yok yola devam' denilmeye devam edecek gibi..

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Ardahanlılar izlemese de Cibik ödül almış!
ARŞİV HABER 29/09/2015 TARİHLİ HABER
Ardahan Üniversitesi, Ardahanlıların görüp, izlemediği Cibik adlı kısa bir filmin ödül aldığını duyurdu. İşte o duyuru..

**SIRBİSTAN’DAN ARÜ’YE ÖDÜL..

Sırbistan Uluslararası Turizm ve Ekoloji Belgesel Film Festivali’nde Ardahan Üniversitesi (ARÜ) uluslararası belgesel prömiyeri, ekoloji kategorisinde özel mansiyon ödülünü ülkemize kazandırdı. Ardahan Üniversitesi Rektör Basın Danışmanı Öğr. Gör. Turgay Kural’ın yönetmenliğini yaptığı, donmuş bir göl üzerindeki sazlık işçilerini konu edinen ‘Cibik’ adlı belgeseli 35 ülkeden, 60 belgesel sinema filmini geride bıraktı.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 26 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen gala da ödüller sahiplerini buldu.  Dünyanın farklı ülkelerinden ünlü yönetmenlerin katıldığı festivale Türkiye’yi temsilen festivale katılan Öğr. Gör. Kural, Kayseri’nin Develi ilçesinde çekimlerini yapmış olduğu ‘Cibik’ isimli belgesel filmi ile birçok iddialı ve büyük bütçeli belgesel sinema filmleri arasından sıyrılarak özel mansiyon ödülünü ülkemize kazandırdı.

Amerika, Fransa, İtalya, Belçika, Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere birçok ülkede ve ülkemizde düzenlenen önemli film festivallerinde başarılar kazanan Öğr. Gör. Kural Ardahan kültürü ve Ardahan’da yaşanmış öykülerden belgesel sinema projeleri hayata geçirecek. Ardahan’da çeşitli saha çalışmaları yapan Öğr. Gör. Kural, yıllar boyunca farklı uluslara ev sahipliği yapan ve köklü bir tarihe sahip olan Ardahan’da belgesel film konusu olabilecek hikayelerin bulunduğunu belirtti. Ayrıca Öğr. Gör. Kural 2010 yılında Çıldır Akçakale Köyü’nde filme almış olduğu ‘Sarı Balık’ adlı belgesel ile de ödüle layık görülmüştü. Öğr. Gör. Kural, yakında ilan edilecek olan üç uluslararası belgesel sinema festivalinden de ülkemize ve Ardahan Üniversitesi’ne ödül ile dönmeyi bekliyor.

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

07/06/04/2007 Gününün Haberleri

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
Sitemize Hoş Geldiniz

 

 

YANLIZÇAM KÖYLÜ TRAKTÖRCÜ TRAKTÖRÜNÜ HAZIRLIYOR../Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.
 

07/06/-04/2007 Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın..
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

Ardahan kent merkezinde geçen kura nehri ve kura köprüsü/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com 
Öğüt'ten Ardahan ve Kars’tan sonra şimdi de Erzurum için önerge

 

Öğüt önerge vermeye devam ediyor Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ten hükümete soru önergesi yağmuru devam ediyor. Milletvekili seçildiğinden beri sürekli hazırladığı soru önergeleriyle gündeme gelen Öğüt Ardahan ve Kars’tan sonra şimde de Erzurum için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in Cevaplandırması İçin Yazılı Soru Önergeleri Verdi.
Milletvekili Öğüt, yaptığı yazılı açıklamada, 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları’nın Erzurum’da yapılacak olmasının önem taşıdığını belirterek, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’e konuyla ilgili özel yasanın ne zaman çıkartılacağı, Erzurum ve Palandöken’e rahat ulaşım için neler yapılacağı , sporcu ve izleyicilerin konaklaması için mevcut imkanlar ve ilave neler yapılabileceğini sordu. 
Öğüt ayrıca, Erzurum merkez, Aşkale, Çat, Hınıs , Horasan, Ilıca, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Şenkaya, Tekman , Tortum ve Uzundere ilçelerinde yarım kalan veya devam eden inşaatlar, bu inşaatların ne zaman bitirileceği, ilçelere 2007 yılında yapılan veya yapılacak yatırım miktarını ise Babakan Recep Tayyip Erdoğan’dan cevaplandırılmasını istedi. 
Haber ekleme saati: 11.32-07/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Cavit Çetin'den Ardahan Yardım Sevenler Derneğine yardım eli

Yardımları teslim aldılar Ardahan ilinde son iki yıldır yardıma muhtaç, dul, yetim ve düşkünlere yaptığı yardımlarla isminde sıkça söz ettiren iş adamı Cavit Çetin, Ardahan Yardım Severler Derneğinin ilimiz genelinde çalışmalarına katılarak destek sağladı. Ardahan Yardım Severler Derneği tarafından ilimiz genelinde bulunan fakir ailelerin tespit edildiğini, bu ailelerin mağduriyetinin giderilmesi için 1997 yılından bu yana başlatmış olduğumuz imece usulü yardımlara iş adamlarından da destek gelmesi memnuniyet verici bir çalışma örneği ortaya koymaktadır. Yapılan yardımlar ve gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Ardahan Yardım Sevenler Derneği yönetim kurulu başkanı Hülya Dündar, "bölgemizde iş sahalarının olmamasından kaynaklanan yoksulluk diz boyu. Bu bağlamda ilimiz gelinde evine bir parça ekmek götürememenin eksikliğini yaşayan insanlarımız var. Yardıma muhtaç, dul, yetim, öksüz, düşkün, hasta ve fakir insanların sayısı her geçen gün artarken, bizler sivil toplum örgütleri olarak üzerimize düşen görevleri itinalı bir şekilde dernekte gönüllü olarak yer alan arkadaşlarımızla birlikte araştırıp inceleyerek yerine getirmeye çalışmaktayız. Bu konularda bizlerden desteğini esirgemeyen başta Ardahanlı iş adamı Cavit Çetin'e derneğimiz adına müteşekkiriz. Böyle iş adamları ilimiz adına birer onur tablosudur, bu iş adamlarına sahip çıkmalıyız. Ardahanlı iş adamı Çetin'in yapılması gereken yardımlar konusunda gerek derneğimiz gerekse mağdur olan insanlarımıza göstermiş olduğu örnek yardımsever ve güler yüz, diğer iş adamlarına da örnek olması lazım. Sayın Valimiz Murat Yıldırım'ın yardımsever eşi Sehavet Yıldırım hanım efendiye de bizlere göstermiş olduğu destek ve yardımlarından dolayı kendilerine Ardahanlılar adına teşekkür eder, başarılı valimizin başarılı eşi diğer kurum amirlerine de örnek olmasını temenni ediyoruz" demiştir.      
Haber ekleme saati: 11.29-07/04/2007
Haber/Foto: Özkan Karakaya/Ardahan
POLİS SİMİT SATACAK, GAZETE DAĞITACAK

Polis çikolata dağıttı Polis Haftası dolaysıyla çeşitli etkinlikler düzenleneyen Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü bu etkinlikler kapsamında Ardahan Emniyet Müdürlüğü'nde görevli komiser ve polisler çeşitli okulları gezerek öğrencilere şeker ikram etti. Emniyet Müdürlüğü'nün 162. yıl dönümü münasebetiyle Ardahan'da polise olan güvenin ne kadar olduğunu tespit edebilmek amacıyla projeler hazırladıklarının belirtilirken, projelerin önümüzde ki günlerde hayata geçireceklerini ifade edildi. 
Polis yetkilileri, öğrencileri ziyaretlerinde, "Simitçi polis, gazete dağıtan sivil polisle karşılaştığınızda şaşırmayın bu tür projeler üzerinde çalışıyoruz" dediler.
Haber ekleme saati: 11.21-07/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
BUZLAR ERİYOR, KAR YAĞMAYA DEVAM EDİYOR

Kura erimeye başladı.. Ozon tabakasının delinmeye başlandığının tespitinden bu güne kadar doğanın her geçen gün denge değiştirdiğini ileri süren bilim adamlarının tezleri her geçen gün kendisini iyiden iyiye his ettirmeye devam ederken, bu durum Ardahan’da da kendisini göstermekte.
Bir gün yağmurlu, bir gün karlı geçen hava şartları baharı bekleyen Ardahanlıları şaşırtırken, dün Nisan ayının yağmurlarını bekleyen insanlar lapa lapa yağan kar karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar.
Her geçen gün değişen hava şartları karşısında uyum zorluğu çeken Ardahanlılar, dün lapa lapa yağan kar ardından yeşeren doğanın bir anda beyaza bürünmesi karşısında dona kalırlarken, değişen doğanın yine kendileri gibi inlarlarca hoyrat kullanmasının hatasının bir kez daha anladılar.
Dün yağan karlabirlikte erimeye başlayan buzların kapladığı Kura nehrinin aylardır buzla kaplı yüzü de yavaş yavaş açılmaya başladığı görüldü.
Haber ekleme saati: 11.17-07/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kars’taki işsizlikten yakınan Belediye Başkanı Alibeyoğlu’na CHP’den yanıt:
“SÖYLE PARTİNE ÇÖZSÜN”

CHP Kars'taydı.. CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun, işsizlikten yakınmaya hakkı olmadığını belirterek, "Sen hangi partinin belediye başkanısın? Sen iktidarına soruyor musun, işsizlik var, ne yapacağımı bilemiyorum, çare olun diye?" diye sordu. 
CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil başkanlığındaki Milletvekili Engin Atalay, Trabzon Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Iğdır Milletvekili Yücel Artantaş, Şanlıurfa Milletvekili M. Vedat Melih, Tunceli Milletvekili Hasan Güyüldar, Antalya Milletvekili Hüseyin Emekçioğlu, Aydın Milletvekili Mehmet Boztaş, Edirne Milletvekili Nejat Gencay, İstanbul Milletvekili Zeynep Damla Günel, Ankara Milletvekili İsmet Çanakçı, Kırklareli Milletvekili Yavuz Altınorak'tan oluşan CHP'li milletvekilleri, sorunları yerinde görmek amacıyla dün Kars'a geldi. Kars Havaalanı'nda yüzlerce partili tarafından karşılanan CHP heyeti, daha sonra CHP il binasına geldi. Burada düzenlenen toplantıda konuşan CHP Kars İl Başkanı Ekrem Alp, gelen heyeti tek tek tanıttıktan sonra, AKP'nin 4.5 yıllık iktidarı döneminde Kars'a hiçbir şey yapmadığını, AKP iktidarı döneminde Kars'ın giderek yoksullaştığını ve esnafın 10-15 milyonla kepenk kapattığını kaydetti.
AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras'ın, Kars Devlet Hastanesi'ndeki olaylarla ilgili olarak gazetemizde yer alan "Deprem Sürecek" haberini gösteren Alp, "AKP İl Başkanı Remzi Aras, bu depremi açıklamalıdır. Kars'taki yolsuzlukları açıklamalıdır. Kendisinden bunu bekliyoruz." diye konuştu. CHP İl Başkanı Alp, ayrıca konunun Kars'a gelen milletvekilleri aracılığıyla TBMM'ye de taşınacağını ifade etti.
Daha sonra heyet adına konuşan Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Tamaylıgil, CHP'nin 30 ile en az 12-13 milletvekiliyle çıkartma yaptıklarını belirterek, bunun ilkinin Kars olduğunu bildirdi. Başta Kars olmak üzere, milletvekillerinin gideceği illerin sorunlarını, vatandaşlarla, meslek kuruluşlarıyla görüşerek yerinde belirleyeceklerini kaydeden Tamaylıgil, "İlinizin hangi sorunu var? CHP iktidarında bu sorunu çözeceğimizi belirlemek için buradayız." dedi.
Konuşmasına, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun, Kars'taki işsizlikten yakınmasıyla başlayan Tamaylıgil, şunları söyledi: 
"Basından takip ediyoruz, bu şehrin bir AKP'li bir belediye başkanı var. AKP'li belediye başkanı, Kars'ta işsizliğin yüzde 50'nin üzerinde olduğunu söylüyor. Kapımı çalanlara yetişemiyorum. Peki sormazlar mı, sen hangi partinin belediye başkanısın? Sen iktidarına soruyor musun, işsizlik var, ne yapacağımı bilemiyoruz, çare olun diye ne dediniz iktidarınıza? Sen iktidarına soruyor musun ki, bu insanlar işsizlikten, gece evine ne götüreceğinden habersiz, ne yapacaklarını bilmiyorlar diye? Ne dedin iktidarına bugüne kadar? Sadece kapına gelen, iş isteyenden şikayetçi olmakla yerel yöneticilik veya merkezi yöneticilik olmaz. Çözüm bulacaksın. Çözüm de senin partindir."
Daha sonra AKP iktidarının sanal mutluluk tablosu çizdiğine değinen Tamaylıgil, “Sanal tablolarla, pembe tablolarla Türkiye'nin ekonomisi yükseliyor, 5 bin 500 dolar vatandaşın milli geliri var. Size soruyorum, hanginizin cebinde 5 bin 500 dolar var, kaç kişinin cebinde bu 5 bin 500 doların gücü var, ne yazık ki yok. Bu iktidardan hesabı halkımız sandıkta soracak." diye konuştu. 
Haber ekleme saati: 11.14-07/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
ÖDÜLLERİ BİLGİSAYAR

İpi onlar göğüslediler Eğitim-Sen Kars Şubesi, Serhat TV ve Çağdaş Kars Haber Gazetesi tarafından düzenlenen "Masal Anlatıyorum" adlı yarışmanın finali dün yapıldı. Yarışma sonunda yarışmacılar bilgisayar, altın ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.
7 haftadır süren yarışmanın finali dün Kars Sanat Merkezi’nde yapıldı. Şehitalbay İbrahim Karaoğlan İlköğretim Okulu’ndan Büşra Ekinci, İsmet Paşa İlköğretim Okulu’ndan Yaşam Gizem Uluman ve Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndan da Havva Minksar’ın birincilik, ikincilik ve üçüncülük için yarıştığı yarışmanın finalini Vali Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, İl Genel Sekreteri Ali Salgar, Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen, Milli Eğitim Şube Müdürü Ataman Güngör ile öğrenci yakınları ve öğretmenler katıldı. 7'den 70'e katılımın sağlandığı yarışmanın finali, yarışmacıların tezahüratları ve alkışlarıyla adeta renklendi. Yarışmacılar, Bedir Yıldız, Ahmet Adıgüzel, Yılmaz İnce, Erhan Olcay Tuberdi ve Gümüşpala Kortağ’dan oluşan jüri önünde birinci olmak için ter döktü. Masallarıyla dinleyenleri büyüleyen yarışmacılar, uzun süre alkışlandı. En küçük yarışmacı olan 7 yaşındaki Yaşam Gizem Uluman, sempatik davranışları ve konuşmasıyla izleyenleri kahkahaya boğdu. İki saat süren yarışma sonunda Büşra Ekinci birinci, Yaşam Gizem Uluman ikinci ve Havva Minksar da üçüncü oldu. Ekinci, birincilik ödülü olan dizüstü bilgisayarı Vali Erden'den aldı. İkinci olan Yaşam Gizem Uluman ile üçüncü olan Havva Minksar'a da masaüstü bilgisayarları Belediye Başkanı Alibeyoğlu ile Rektör Güven verdi. Zafer Kuyumcusu ise her üç yarışmacıyı da birer altınla ödüllendirdi. 
Ödül töreninde konuşan Vali Mehmet Ufuk Erden, masalları dinlerken çok etkilendiğini söyleyerek, "Masal aslında hayatın gerçeğidir. Bize önemli dersler vermektedir. Çocuklarımız da duygu, düşünce ve inançları masalın içine koydular ve bize dinlettiler. Yorgunluğumuzu attırdılar" ifadelerini kullandı. 
Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da, "Aslında büyüklere her gün masal anlatmak lazım. Özellikle de yatarken masal dinlemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü masaldan bir ders çıkarmak lazım. Kendi kendine, "Bugün ülkem için, kentim için ne yaptım? diyerek başını yastığa koyarken düşünmek gerek. Ondan önce de iyi bir masal dinlemek lazım" şeklinde konuştu. Rektör Güven ise, yarışmanın güzelliğine dikkat çekerek,  eğitim adına bu tür yarışmaların sürmesini istedi.Yarışma sonrası, yarışmacılar ve aileleri birbirlerini kutladı.
Haber ekleme saati: 11.12-07/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan'da Nisan yağmurları değil, karları yağıyor!!.

Ardahan'da halen devam eden kış, bugün gün boyu yağan kar ile kendisini iyiden iyiye hisettiirdi.
2007 yılının 4. ayı olan Nisan ayının 6 sında olunmasına karşın lapa lapa karların yağ yağdığı Ardahan ve ilçelerinde yeşermeye başlayan doğa yeniden beyaza büründü.
Haber ekleme saati: 15.07-06/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


HÜKÜMETTEN İŞKENCESİNDEN SONRA 
ŞİMDİ DE MÜDÜR SIKINTISI!

 

Aylardır bekledikleri bir kaç kuruşu müdürün işkencesine uğrayarak aldılar.. Kış mevsiminin uzamasıyla hayvan yemi sıkıntısını çeken, başvurdukları Ziraat Bankası Ardahan Şubesinden de kredi alamayan ve birçok şikâyet ile kavgalara neden olan Banka Müdürü'nün çiftçiye işkence ettiği ileri sürülmüş ve bu tutumun dün de nakit yokluğu yüzünden dün saatlerce kuyrukta bekleyen birçok vatandaşların paralarını alamadan gitmeleri ile bir kez daha görüldüğü bildirilmiştir. 
Aylardır Doğrudan Gelir Desteği paralının gelmesini bekleyen ve büyük sıkıntı içerisinde olan çiftçiler, paraların ödeneceği haberini alınca dün Ziraat Bankasına akın etmiş, banka önünde kuyruklar oluşmuş, ancak bir kısım vatandaşın parasını çekmesinden sonra para kalmadığı için ödemeler durmuştur. Saatlerce para gelmesini bekleyen birçok vatandaş köyüne giderken, kalanlar ise akşam saatlerinde diğer banka şubelerinden para gelmesiyle ancak paralarını alabilmişlerdir. 
Çiftçinin Doğrudan Gelir Desteği parasının miktarı belli olduğu halde, Ziraat Bankası Müdürü'nün gerekli parayı temin etmemesi, saatlerce kuyrukta bekleyen çiftçilerin tepkilerin neden olmuş ve "Bu bankanın müdürü bize kredi vermediği gibi, hakkımız olan parayı da vermeyerek bizlere işkence etmektedir" demiş ve tepkide bulunmuşlardır.   
Haber ekleme saati: 11.35-06/04/2007
Haber: Yunus Akçay Foto: Barış Bilgin
Yurt dışında gelip, Iğdırlı çocuklara sahip çıktı ..

İş Adamından Zihinsel Engelli Sporculara Malzeme Yardımı Yurt dışında ticaret yapan Iğdırlı iş adamı Yusuf Aziz Şek bundan bir hafta önce Iğdır’da bir okula hidrofor yardımında bulunmuş ve 8 derslikli bir okul yapımı sözünü vermişti. Bugün  ise eşi Yıldız Şek’le birlikte bu yardımlarına bir yenisini daha katarak Iğdır İş Eğitimi ve Uygulama Okulunda bulunan “Zihinsel engelliler”spor yarışmasına katılacak olan öğrencilere eşofman takımı, ayakkabı ve sporcu kıyafetlerini alarak armağan ettiler.Yusuf Aziz Şek; “yaptığım yardımın maddi anlamda belkide büyük boyutu yoktur ama bu yardımlarıma devam edeceğim,bu tür faaliyetler beni mutlu ediyor.Eğitime ve çocuklarımıza yapılan yardımlar ne kadar çok olsa bile bu yardımları çoğaltmak ve bu yardımlara katılmak, zengin iş adamlarımızı bu tür yardımlara yöneltmek hepimizin asli görevi olmalıdır” dedi.Ayrıca “irtibatta olduğum iş adamlarıyla görüşmelerim devam etmekte ve onlarında Iğdır’ımıza eğitim konusunda yardım yapmalarını sağlamak için çaba göstermekteyim” dedi.Yardımlarından dolayı Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer,Uygulama okulu müdürü Suat Vural ve İlköğretim Müfettişi Murat Aktuna  kendilerine teşekkür ettiler.
Haber ekleme saati: 11.07-06/03/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
Iğdır'da 62 Polis Memuruna Bilgisayar Sertifikası

Emniyet Teşkilatının Kuruluşunun 162. Yıldönümü Etkinlikleri Kapsamında, Bilgi İşlem Birimi Tarafından Verilen Bilgisayar Kursunda Başarılı Olan 62 Polise Sertifikaları Törenle Dağıtıldı.
Törenin düzenlendiği polisevinde konuşan İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur: "Zaman zaman bu tür toplantılar sayesinde bir araya gelmekteyiz. Teşkilatımızda başarılı olanlara destek vererek verimliliğini artırdığımız arkadaşlar vardır. Başarısız personelin cezalandırılması gibi, başarılı personelin de ödüllendirilmesi gayet doğaldır. Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü'nün açmış olduğu bilgisayar kursunda başarılı arkadaşlarımıza sertifikalarını vereceğiz. Teşkilatımız çağın gerektirdiği her türlü imkana sahiptir. Hiçbir teşkilatın kavuşamadığı imkanlar bizim teşkilatımızdadır. Bu arada müdürlüğümüze kantin açılmasına yardımcı olan duyarlı insanlara teşekkür ediyorum. Genel Müdürlüğümüzün Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü de parasal konu da desetekte bulundu. Kantinimizi yakında hizmete açacağız." diye konuştu 
Törende daha sonra polislere sertifikaları Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Şube Müdürleri ile gazeteciler tarafından dağıtıldı. Törene İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Müdür Yardımcısı Ali Osman Akgün, Tacettin Arıtar, birim ve şube müdürleri katıldı. 
Haber ekleme saati: 11.02-06/04/2007
Haber: Suat Deniz/Iğdır
IĞDIR BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU 1 SAATE OKUNABİLDİ!

Iğdır Belediye Başkanı Aras, faaliyet raporunu ayakta okurken Geçtiğimiz gün Ardahan’da da yapılanve belediyenin faaliyet raporunun 30 dakika gibi kısa bir sürede okunup, kabul edildiği belediyelerin faaliyet raporları görüşmesi Iğdır’da da sürdü.
Iğdır Belediyesi Nisan Olağan toplantısında Belediye Başkanı Nurettin Aras 2006 yılı çalışmalarını 1saat içinde İl Belediye Meclis genel kuruluna sundu. 
MHP’li Iğdır Belediye Başkan Nurettin Aras 2006 yılında Iğdır Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Su ve kanalizasyon müdürlüğü, Yazı işleri müdürlüğü, Hesap işleri müdürlüğü, İmar işleri müdürlüğü, Zabıta müdürlüğü, Veterinerlik müdürlüğü, Temizlik hizmetleri, Hal müdürlüğü, İtfaiye müdürlüğü, Hukuk müşavirliği, Park ve Bahçeler müdürlüğü tarafından 1 yıl içerisinde yapılan hizmetleri ve harcamaları tek tek anlattılar. 
Toplam 25 üyesi bulunan ve bunların 14’ü MHP’li, 8’i SHP’li, 3’ü AKP’li olan Iğdır Belediye Meclisin faaliyet raporunun onaylaması ardından bir teşekkür konuşması yapan Iğdır BelediyeBaşkanı Nurettin Aras, ‘Belediye çalışmalarının yanı sıra okulların ve benzeri kuruluşların tahdilatı ve onarımına gerekli desteği vereceklerini ve bu tür kuruluşlara da belediye olarak katkıda bulumamız gerekir’ dedi.
Başkan Aras, ülkemizi sevmek ülkeye yapılan hizmetle ölçülür. Hizmet götürmek için bilgili insanlara ihtiyacımız vardır. Bu insanların yetişmesinde iyi bir eğitim ve öğretimin yapıldığı okullarımız vardır. İşte bu okullarada kaliteyi artırmak için özellikle de kenar semtlerde bulunan okullarımıza gerekli tadilat ve çevre düzenlemesi yaparak özendirici bir eğitim kurumu haline getirelim dedi.
Haber ekleme saati: 10.56-06/04/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
ÖĞRENCİLERE ERMENİ KATLİAMI BELGESELİ.

Iğdır Cumhuriyet İlköğretim Okulu  Iğdır Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri, Ermenilerin Iğdır'da yaptığı katliamları anlatan belgesel hazırladı. 
Cumhuriyet İlköğretim Okulu Tiyatro Kulübü öğrencileri tarafından hazırlanan ”Emre'nin Günlüğünden Siz mi, Biz mi?” adlı belgesel, 16 Nisanda düzenlenecek geleneksel kültür ve sanat etkinlikleri programı kapsamında sunulacak. 
Iğdır'da 1915-1919 yılları arasında Ermenilerin yaptığı katliamları anlatan belgeselin senaryosunu yazan ve yönetmenliğini yapan Türkçe öğretmeni Fatih Kartal,  yaptığı açıklamada, öğrencilerdeki tarih bilincini artırmak için belgeseli hazırladıklarını belirtti
Kartal, “Öğrencilerimizin tarihi gerçekleri araştırarak öğrenmeleri ve tarih bilincine sahip olmaları için söz konusu belgeseli yaptık” diye konuştu. 
Belgeselde, Ermeniler tarafından Iğdır'da yapılan katliamların anlatıldığını dile getiren Kartal, şunları söyledi: 
“Belgeselde, Emre adlı bir öğrencinin Iğdır'ın kurtuluşu konusunda aldığı ödevi kendimize çıkış noktası olarak belirledik. Emre'nin yaptığı araştırmaları anlattık. Bu araştırmalar sırasında kanıtları, olaylara tanık olanların yakınlarının anlattıklarına yer verdik. 12 öğrencimiz de anlatılanları canlandırdı.” 
Belgesel için özel bir yapım şirketi ile anlaştıklarını kaydeden Kartal, ”Ermeniler tarafından katledilen Türklere ait toplu mezarların bulunduğu Hakmehmet ve Oba köylerinde yaptığımız çekimler 2 ay sürdü. Çekimlerde mekan olarak Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi ile Mehmet Çavuş Anıtı'nı kullandık” diye konuştu.
16 Nisanda yapılacak sunumun ardından belgesel CD'lerinin Iğdır'daki kurum ve kuruluşlara dağıtılacağını belirten Kartal, 600 YTL'ye mal olan belgeselin iş adamlarının desteği ile çekildiğini de sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 10.39-06/04/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
Kafkas Üniversitesi Öğrencileri moral gecesi düzenledi...

Öğrenciler bol bol dans ettiler Kafkas Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından, final sınavları öncesi  üniversitede okuyan öğrenciler için moral gecesi düzenlendi. Ebubekir Canpolat, Cenk Kızılboğa ve Bekir mutlu tarafından organize edilen eğlence programına, Kars Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin yanı sıra farklı fakültelerden de bir çok öğrenci katıldı. Mavi Saray Düğün salonunda yapılan eğlencede, öğrenciler eğlenerek moral bulmaya çalıştılar. Eğlenceye  katılan öğrenciler ise, eğlence programlarının sınavlar öncesi öğrenciler için büyük bir moral kaynağı olduğunu söyleyerek emeği geçen herkese  teşekkür ettiler.
Haber ekleme saati: 10.35-06/04/2007
HABER / FOTO/ A. SERHAT ERYOLCU /KARS
diyar2_7@hotmail.com
Iğdır Belediye Başkanı Polis Haftasını Kutladı

Polis Teşkilatı’nın 163. kuruluş yıldönümü dolaysıyla bir mesaj yayınlayan Iğdır Belediye Başkanı Nurettin Aras, ‘Türk Polis Teşkilatı, Demokratik Cumhuriyet'in temel taşlarından birisidir. Bu bilinçle; özellikle terörle mücadelede büyük adımlar atan güvenlik güçlerimizin bu mücadelesinde yaşadığı zorluklar hepimizin malumudur. Milletimizin sevgi ve güvenini kazanmış, Türk Polis teşkilatımızla gurur duyuyoruz. Bu uğurda canlarını feda eden şehit polislerimizi şükran ve minnetle anıyorum..’ dedi.
Haber ekleme saati: 10.32-06/04/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
Arılar ölüyor mu, ölmüyor mu tartışması!

Ardahanlı Arıcılarda Birlik Başkanına tepkigösterdiler Arı kayıpları ABD'den sonra Türkiye'de de ortaya çıktığını ileri süren Ardahan Kafkas Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kemal Gültekin, bu yıl kışlatmada çıkan kovanlarda kayıpların beklenenden fazla olduğunu söylerken Gültekin’in bağlı bulunduğu kurum olan  Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkezi böyle bir durumun olmadığını ilan etti. 

**Gültekin’i Ardahan İl Tarım Müdürlüğü de doğrulamadı ..

Gültekin’in, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, il genelinde yaklaşık 40 bin kovan arının kışlatmadan çıkarılmaya başlandığı belirterek, kovanları kışlatmada büyük kayıplarla çıktıklarına dikkati çekmişti.
Ardahan'da yaklaşık 600 kişinin arıcılık yaptığını anlatan Gültekin, kovanlardaki kayıpların arıcıları sıkıntıya sokacağını ifade ederek, şunları söylemişti.
"Bu yıl birçok arıcımızda yüzde 60'lara varan kayıp söz konusu. Kayıplar önceki yıllara göre çok fazla. Bu kaybın çeşitli nedenleri var. Bunların araştırılmasını istiyoruz. Kışlatmada 100 kovan arısı olanlar yaza 40 ya da 50 kovanla çıkıyor. Bu kadar fark insanı endişelendiriyor." Kayıpların hastalık ve bakımsızlıktan kaynaklandığını kaydeden Gültekin, "Kayıpların başka nedenleri olup olmadığı bilmiyoruz. Bu konuda Tarım Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi Arıcılık bölümünü başvuracağız. Kayıpların fazla olduğu araştırılmalı" diye konuştu.
Ardahan'ın Kafkas arı ırkının gen merkezi olduğunu kaydeden Gültekin, bu nedenle dışarıdan gelen arıcıların Ardahan'a sokulmaması gerektiğini, bu konuda yeterli hassasiyetin gösterilmemesinin hastalıklara neden olduğuna da dikkat çekmişti.
Ancak Ardahan Arıcılar Birliği Başkanının hemen bu açıklamasının ardından Ardahan Tarım Müdürü Fevzi Karakoç ise, kışlatmada olan kovanlarda yüzde 5 ile 10 arası kovan kaybının normal olduğunu belirterek, "Kayıpların fazla olması bakım ve bazı teknik nedenlerden olabilir" diye bir açıklama yapmış, ardından ise "Dünyada Arılar yok oluyor, Türkiye'de de arı kalmadı" AA haberine Türkiye Arı yetiştiricileri Merkez Birliğinden jet yalanlama geldi.
Ardahan'da AA muhabirinin yapmış olduğu, "Ardahan'da arılar yok oluyor" haberine yalanlama getirerek, basın açıklaması düzenledi. Türkiye Arı yetiştiricileri Merkez Birliğinden yapılan açıklamaya göre, Yaratılmak istenen spekülasyonların arkasında bal ithalatı yapmak isteyen firmalar bulunmaktadır" diyerek şu açıklamalarda bulundu.
Ardahanlı Arıcılarda Birlik Başkanına tepki gösterdiler ***BİRLİKTE JET YALANLAMA ..

Son günlerde kamuoyunu işgal eden "Dünyada Arılar yok oluyor, Türkiye'de de arı kalmadı" şeklindeki haberlerden Türkiye Arı yetiştiricileri Merkez Birliği olarak büyük üzüntü duymaktayız. Tüm Arı işletmelerinde uzun yıllar ortalaması dikkate alındığında%10-15'lik kayıplar normal karşılanmaktadır. Sadece Hatay ilinde ölümler %18 civarında seyretmektedir. Yalancı baharın etkisiyle ilintili kalitesiz ana arı üretimi ve bilinçsiz bakım ve beslenme sonucunda bu ölümler gerçekleşmektedir. Yaratılmak istenen spekülasyonların arkasında bal ithalatı yapmak isteyen firmalar bulunmaktadır. Dolayısıyla son bir hafta içerisinde yapılan çalışmalar neticesinde 2007 yılında Türk arıcısının bal pazarı problemi çözümlenmiş bir haldeyken bu haberlerin kimlere hizmet ettiği ya da edebileceği açıkça ortadadır. 
Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile Şubat 2006'da yapılan işbirliği sonucu bu kayıpları en aza indirmek için çalışmalar sürdürülmektedir. 
Türkiye Arı yetiştiricileri Merkez Birliği kurduğu, Balkan Federasyonu, Ortadoğu Arıcılar Birliği, Dünya Arıcılar Birliği Üyeliği, Apislavya Üyeliği ve ülke içindeki 120 Bin üyesi ile sektörün tek otoritesi ve gelişen olayların takipçisi bir sivil toplum kuruluşudur. Dolaysısıyla Türkiye'de böyle bir tehlikenin olmadığı kamuoyuna önemle duyurulur.  
Haber ekleme saati: 10.08-06/04/2007
Haber: Özkan Karakaya/Ardahan
Atatürk tamam, telefonu, levhası ve interneti nerede?

Teknik sorunlar yanı sıra sosyal sorun ve sıkıntılarda yaşayan Hanak Lisesinin genel görünümü.. Ardahan’ın Hanak İlçesinde bulunan Hanak Lisesinin önüne nihayet Atatürk büstü kuruldu. Gazetemizin bir süre önce dikkat çektiği konuya eğilen Hanak Lisesi okul yetkililerinin kendi imkânlarıyla yaptıkları Atatürk büstü tamamlayarak okul binasının önüne koyulurken, okul halen telefonsuz, internetsiz ve de levhasız.
Telefonu ve İnternetinin yanı sıra levhası da bulunmayan Hanak Lisesinde son günlerde yaşanan olayların etkisinin de halen devam ettiği öğrenilirken, okul idaresinin var olan sorunları çözmede İl ve İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinde alamadıkları destek yüzünden zorlandıkları alınan diğer bilgiler arasında.

***Eğitim yeni bina da veriliyor, internet’e eksi okulda giriliyor!..

Devasa bir yatırım yapılarak, 196’sı yatılı olmak üzere toplam 360 öğrenciye eğitim veren Hanak Lisesinin sorunları bitmek bilmezken, trilyonlar harcanıp, yaptırılan okulun unutulan telefon hattı dolaysıyla okul halen telefonsuz okul olma özelliğini taşırken, okulun internet hizmetlerinin Hanak merkez de bulunan eski bina da verildiği alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haber ekleme saati: 04.30-06/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Hanak
Avrupa Ardahan'ın İlçelerine Öğretmen Evi yapıyor

Yıl sonunda milli eğitime teslim edilmesi hedeflenen öğretmen evlerinin inşaası hızla sürüyor.. Avrupa Birliği ülkelerinin bir araya geldiği AB kendisine üyle olmak için başvuran Türkiye’ye çeşitli yön ve dallarda yardım etmeye devam ediyor.
Tarımdan, çiftçiliğe, eğitimden ekonomiye birçok alanda Türkiye’ye destek veren AB Ardahan’ın 5 ilçesinde de öğretmen evi yapıyor.
Ardahan kente merkezinde istenen arsanın verilmemesi nedeniyle yapılamayan AB Öğretmen Ev’lerinden 5 âdetinin yapımına başlayan AB inşaatları süren 5 ilçenin Öğretmen Evi’ni yılsonuna kalınmadan bitirip, Milli eğitim’e teslim etmeyi hedefliyor.
Ardahan’ın Çıldır 2’si aileli olmak üzere 12 öğretmenin kalabileceği bir Öğretmen Evi yapan AB, Damal’a biri aileli olmak üzere 5 öğretmene, Posof ilçesine 2’si aileli olmak üzere 12 öğretmene, Hanak ilçesine biri aileye 5 öğretmene ve Göle ilçesine 3’ü aileli öğretmen olmak üzere toplam 19 öğretmene Öğretmen Evi yapıyor.
Temel eğitime Destek Programı çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığının sunduğu 5 ilçe 1’er Öğretmen Evi projesinin bedeli 10.713.000 EROU tutarında olduğu ve bunun tümümün hibe olduğu öğrenildi.
Ardahan’da olduğu gibi Ağrı, Kars ve Erzurum’da da başta öğretmen Evi olmak üzere birçok eğitimi destekleyen projelerin yapımını ise Haşemoğlu inşaat firması üstlenmiş.
Haber ekleme saati: 04.03-06/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Hanak
BELEDİYE KAZDIĞI KUYUYA DÜŞTÜ!..

AKP'li Göle Belediyesi kendi kazdığı çukura kendisi düştü.. Ardahan’ın Göle İlçesinin AKP’li Belediyesi’nin yapmakla övündüğü kanalizasyon şimdiden kamyon yutmaya başladı.
Kent merkezinde belediye tarafından yürütüldüğü iddia edilen ve bu nedenle kentin içinin çamur bataklığına döndüğü belirtilen Göle Cadde ve sokakları yayalara olduğu gibi araçlara da yol vermez hale gelirken, dün yaşanan bir olay belediyenin yaşanan bu durum karşısında acizliğini ortaya koydu.
Göle Belediyesine ait kamyonun, yapıldığı iddia edilen alt yapının çökmesi sonucu içine düştüğü çukurda kepçe zoruyla çıkarıldığını gören Göleliler, aylardır, ’80 yıldır yapılmayan kanalizasyonu yapıyoruz’ diyen AKP’li Belediye kendisinin kazıdığı kuyuya düşmesinin fotoğrafıdır dediler.
YA SAVAŞ AY BUNUDA ÇEKSEYDİ!..

Bu manzaraya üzülmeyen AKP'li GöleBelediye Başkanı bu görüntülerin çekilmesine üzüldü.. Uzun bir kış boyunca patlayan kanalizasyon ve su şebekelerin nedeniyle buz dağlı yollarda gezmeye çalışan Gölelilerin eriyen kar ve buz sularının oluşturduğu çamur bataklığı içinde kaldığı şu günlerde belediyenin kendi kazıdığı kuyuya düşmesi gülünç olarak karşılayan Göleliler, ‘geçtiğimiz gün Göle’ye giden ve burada belediyenin at arabalarıyla et taşıttığını tespit edip, çekime alan Gazeteci Savaş Ay’ın kendisini ziyaret etmediği için tepki gösteren AKP’li Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu’nun vermiş olduğu sadakası varmış. Çünkü, Savaşy Ay bu manzarayıda görüp, çekseydi o zaman başkan daha çok kızıp, küsecekti” diye gülüşürlerken, yukarıda görülen fotoğrafın AKP’li Belediyenin içler acısı halini ortaya koyan en güzel resim olduğunu sözlerine eklemeden edemediler.
Haber ekleme saati: 03.56-06/04/2007
Haber: Tuğba Yılmaz Fotolar: Tuğba Yılmaz/Özkan Karakaya/Göle
KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ MÜZİK EVİ!..

Hayvandan çok insan var.. Ardahan İl Kültür Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi satışa sunduğu cd ve kasetleri satabilmek için ilginç yollara başvuruyor.
Serbest kaset ve cd çalar satışı yapan iş yerlerine özenerek, müdürlüğü camından dışarı çıkardığı iki hoparlörle sattığı kaset ve cdleri gün boyu dışarıda çalan Ardahan İl Kültür ve Turizm müdürlüğü bünyesinde ki DÖSİM yetkilileri, Kültür Bakanlığının kendileri satılması için gönderdiği cd ve kasetleri satmak için böyle bir yola başvurduklarını belirttiler.
Bilindiği gibi Ardahan İl kültür Müdürlüğü DÖSİM Şubesi kaset ve cd çaların yanı sıra başta dini kitaplar olmak üzere çeşitli kitap, dergi ve tablo satışı da yapmaktadır.
Haber ekleme saati: 03.52/06/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
Meydan’da hayvan’dan çok insan var ..

Hayvandan çok insan var.. Ülke’de olduğu Ardahan’da da yaşanan ekonomik sıkıntı kendisini her yönde gösteriyor. Her Perşembe günü Ardahan köprübaşına kurulan halk pazarının olduğu gibi merkezde bulunan esnafın da yakındığı ekonomik darboğaz Ardahan belediyesi’ne ait olan hayvan pazarında da kendisini hissettiriyor.
Yabancı tüccarın uğramaz olduğu, halk arasında hayvan cambazı olarak bilinen şahıslardan başkasının bulunmadığı hayvan pazarında hayvandan çok, ‘Belki bir tüccar gelir de bir ekmek parası bulurum’ umuduyla her sabah meydana giden insanların olması dikkat çekiyor.
Haber ekleme saati: 03.47-06/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
Bin yıllık kilise cami yıkılmak üzere!

Çatıdan ikiye ayrılan kiliseden dönme cami her an çökebilir.. Ardahan’ın Çıldır ilçesi Kayabeyi (Yerliçayıs) köyünde bulunan ve 1000 yıllık kiliseyken 1917'de camiye çevrilen tarihi bina bakımsızlıktan yıkılmak üzere...
Bölgede bulunan birçok tarihi yapının akıbetine uğramak üzere olan ve çatısı tahrip olup ikiye ayrılan Kayabeyi Köyü'nün 1000 yıllık kiliseden çevrilme camisinin, zaman 1000 yıllık süreç içerisindeki doğa şartları ve bugüne kadar onarım yüzü görmemesi dolaysıyla adeta kaderine terk edildiğini gören Kayabeyi Köylüleri; binanın tarihi eser olduğu için onarmak istediklerini ancak kendilerine dokundurmayan yetkililerin de bir şey yapmamasından dolayı tarihi şaheser bir yapı olan camiinin her an yıkılmasından korktuklarını dile getiriyorlar.
Göle Ziraat Bankasının ek binası.. ***Göle Ziraat’a ek bina ..

Ardahan’ın en büyük ilçesi konumunu taşıyan Göle ilçesinde tek banka olma özelliğini taşıyan Ziraat Bankası yeni yaptırdığı banka binasına ek bir bina daha yapıyor. İnşası daha tamamlanmayan ve kesin iş bitirmesi yapılmayan Göle Ziraat Bankası’nın hemen yanında yapılan 4 katlı ek binanın bankanın binasıyla birlikte bu yıl bitirilip, hizmete gireceği öğrenildi.
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/Hanak Tuğba Yılmaz/Göle
Bir abidede Hanak’ta!

Yıllardır yıkılmayı bekleyen Hanak Halk Eğitim Merkezinin çürük binası.. Ardahan’ın merkezinde bulunan Polis Evi, Halilefendi mahallesinde bulunan Halitpaşa İlköğretim Okulu Binası, Posof ilçesinde bulunan İlçe Tarım Müdürlüğü binası, Türkgözü Gümrük kapısında ki gümrük binaları, Göle ilçe merkezinde bulunan lise binası, yine Göle ilçesi Köprülü beldesinde bulunan Jandarma binası gibi Hanak ilçesinin Ardahan tarafında ki girişinin başında bulunan Hanak Halk eğitim binası’da yıkılmayı bekliyor.
Yapıldıktan sonra bir gün bile kullanılmadan, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kullanılmaz olduğu tespit edilen devasa Hanak HEM binasının 10 yıla aşkındır akıbetinde sonuç çıkmazken, bina ne yıkılıyor, nede onarılıp hizmete sunuluyor.
Ardahan/Göle yolu üzerinde bulunan Meslek Yüksek Okulu, yine aynı güzergâhta bulunan Ardahan Devlet Hastanesi, kent merkezinde ki 23 Şubat İlköğretim Okulu gibi bir çok binanın da kullanılmaz olmasına karşın kullanılan kentte bulunan bir çok kamu binası inşaatlarının hemen biti ardından kullanılmaz raporu almaları bilinmektedir.
Haber ekleme saati: 03.35-06/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Hanak
Çıldır Emniyeti’nin bakımsız müdürlük binası tepki alıyor!..

Çıldır İlçe Emniyet Müdürlüğü 10 Nisan’da kuruluşunun 163. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanan polisin Ardahan’da yaşadığı konut sıkıntısının yanı sıra hizmet verdiği binalarda bakımsız ve de yetersiz olması dikkat çekiyor.
Yapımından sonra bir süre kullanılıp, sonradan yapılan kontrollerde depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılan Polis Evi’ni kent merkezinde bulunan İl Özel İdare’ye ait binanın üst katına taşıyan Ardahan Polisi ilçelerde de birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldığı gözleniyor.
Ardahan İl Müdürlüğüne bağlı birçok polisin kentte yaşanan konut sıkıntısı dolaysıyla ev sıkıntısı yaşarken, başını sokabilecek bir ev bulanın ise maaşının yarısını kiraya vermek zorunda kaldığı bir süreçte yıllardır tamir yüzü görmeyen Çıldır İlçe Emniyet Müdürlüğü binası da polisin yaşadığı sıkıntıyı yaşadığı gözlenmektedir.
İlçenin en yüksek binalarından olma özelliğini taşıyan Çıldır İlçe Emniyet Müdürlük binasının bakımsızlıktan dolayı dış cephesinin adeta harabeye benzediği görülürken, İl’de hemen her konuya bazen de üzerlerine vaziyet olmayan görevlere karışan yetkililerin Çıldır İlçe Emniyet müdürlük binasının bu haliyle neden ilgilenmedikleri ise bilinmemektedir.
Haber ekleme saati: 03.30-06/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
DYP Hanak İlçe Başkanı:
”Bu iktidar köylüyü olduğu gibi esnafı da bitirmiştir”

Doğru Yol Partisi Hanak İlçe Başkanı Hasan Polat  Doğru Yol Partisi Hanak İlçe Başkanı Hasan Polat AKP İktidarının 4 yıllık süre içinde köylüyü olduğu gibi esnafı da bitirdiğini söyledi.
Ekonomide iyileşme var diyen hükümet ve hükümet temsilcilerinin halkın asıl gündeminden uzak girişim ve açıklamalarla kendisinden başkasını kandıramadığını başbakan’ın Hanak’a gelip köy ve caddelerinde gezmesiyle ortaya çıkabileceğini belirten DYP Hanak İlçe Başkanı Polat, bu hükümet köylünün elinde ne var ne yoksa alıp, haciz altına sokmuştur. Bunun akabinde zaten ayakta zar zor durmaya çalışan esnafın gırtlağını sıkıp boğmuştur. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana en sıkıntılı bir iktidarla karşı karşıya kalan halkın ilk seçimde AKP’ye gereken dersi verecektir.’ dedi. 
Haber ekleme saati: 03.25/06/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Hanak
Ardahan’a uğramadı, Kazakistan’a kadar uzanacak!

Tren geçecek, Ardahan bakacak!.. Ardahanlı siyasilerin ilgisizliği, Karslı siyasilerin uyanıklığı sonucu Ardahan baypas edilerek, Ardahan’ın olduğu gibi Çıldır ilçesinin kent merkezinden uzakta geçirilen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Ardahan hariç tüm dünyaya yarayacak gibi. 
Azerbaycan’dan getirtilerek, Gürcistan Ardahan üzerinde dünyaya Kafkas enerjilerini taşıyan Bakü-Tiflis Ceyhan Boru Hatlarının Kazakistan petrollerini de dünya pazarlarına taşıması için girişim başlatıldı.
Dün Kazakistan’a giden ve bu ülkenin yeraltı enerjilerinin Bakü-Tiflis –Ceyhar Boru hattıyla dünya enerji piyasalarına taşınması için girişimlerde bulunduklarını belirten Dişileri Bakanı Abdullah Gül, geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun da Kazakistan’a kadar uzaması gerektiğini belirtti. Kazak yetkileri ile birçok konuda fikir birliğine varan Bakan Gül, Bakü-Tiflis-Erzurum gaz boru hattının tamamlanacağını, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin de Kazakistan'a kadar uzatılmasının önemli olduğunu vurguladı.
Haber ekleme saati: 02.50-06/04/2007
Haber/Araştırma: Fakir Yılmaz
Göleli öğrenciler, 10 dakikalığına polis oldular

Polisler öğrencilere polisliği anlatıp, öğrettiler.. Polis Teşkilatının kuruluşunun yıl dönümü dolaysıyla Ardahan’ın Göle ilçesinde de bir dizi etkinlik düzenlendi.
Göle İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen 10 Nisan Polis Haftası etkinlikleri sırasında dün ilçe de yapılan bir toplantıda Göleli çocuklar ve polisler bir araya geldiler.
Polisin kuruluş tarihi anlatıldı ve amaçları ve de çalışmaları hakkında slayt gösteriler düzenlendi. Göle İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli Başkomiser Hakan Aslan tarafından sunulan programla çocuklara polisin görevleri ve yapması gerekenler anlatıldı. Etkinlik esnasında Komiser Hakan Aslan yanına çağırdığı iki çocuğa da telsizle konuşmalarını ve onlara telsizle diğer polislere mevkilerini bildirmelerini sormalarını söyleyerek 10 dakikada olsa çocuklara polis olma keyfini yaşattı.

***Polis kupası Orman’a!..

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 163. yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutlayan polisin Göle’de düzenlediği, Kurumlar arası Polis Kupası Futbol Turnuvası da sonuçlandı. Göle Orman Müdürlüğünün kazandığı polis kupası karşılaşmaları Göle YİBO’da kapalı alanda yapıldı.
Haber ekleme saati: 02.44-06/04/2007
Haber/Foto: Tuğba Yılmaz/Göle
Çıldır gölünde İstakoz dönemi!..

Çıldır Gölünde şimdi İstaskoz da var Ardahan’ın sınırları içinde bulunan Çıldır gölünde 9 çeşit balıktan sonra Istakoz üremeye başladı. 
Nisan ayında olmamıza karşın üzerinde ki bu tabakasının halen çözülmediği Çıldır gölünün buzlarını kırarak balık tutmaya çalışan Çıldırlı balıkçıların ağlarına takılan Istakozların son bir yıldır bir hayli artığı gözleniyor.
Istakoz olarak bilinen tatlı su kerevetlerini satacak Pazar bulmaktan zorlandıklarını belirten Çıldır’lı balıkçılar, son yıllarda sayıları bir hayli artan kerevitlerin turistik ve de batı kentlerinde bulunan otel, motel ve restoranlara satacak kişi yada kuruluşlar aradıklarını söylediler. 
Lüks otel ve restoranlar da servisi 80 ila 100 Ytl. arasında satılan Istakozların Çıldır gölünde bulunanların daha sağlıklı ve de doğal olduğuna da dikkat çeken Çıldırlı balıkçılar, bu pazarı kendilerine bulak, yaratacak kurumlarında para kazanacağına inandıklarını söylediler.
Haber ekleme saati: 02.32-06/04/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yilmaz/Çıdır
Savaş Ay Çıldır Gölü İstakozlarını Yorumladı

Savaş Ay Çıldır'a gelirken Gazeteci ile hatıra resmi çekmişti Geçtiğimiz gün Ardahan'a gelerek, Çıldır gölü başta olmak üzere bir dizi çekimler gerçekleştiren ünlü gazeteci Savaş Ay dünkü Sabah Gazetesi'nde Çıldır Gölünde üremeye başlayan istakozları köşesine alarak, yorum yaptı. Savaş Ay'ın Çıldır Gölü izlenimleri şöyle; 

**'Mekruh' diye ıstakozu atıyorlar ..

Çıldır Gölü'nde buzları kırıp balık tutan yöre halkı, ağlara takılan ıstakozları "dinen sakıncalı" diyerek göle atıyor. 
Memleketimizin iri kıyım bölümü baharı çoktan karşıladı, çiçeğe, güne, güneşe büründü. Lakin Kars ve Ardahan'ın müşterek evladı Çıldır Gölü hâlâ kalın buz tabakalarını sırtında taşıyor. Van Gölü'nden sonra Doğu Anadolu'nun ikinci büyük gölü Çıldır, tam 124 kilometrekarelik alana yayılmış. Bölge halkı da bu anaç gölden hallice sebeplenmekte. Yaz kış; balığı, midyesi, böceği eksik olmayan Çıldır Gölü'nde buz balıkçılığını gördüm görüntüledim. Önce kargılar, kazmalar, kürekler fora edilip o kalın buz tabakasında yarım metre çapında daire şeklinde delikler açılıyor. Uzun ağlar işte o deliklerden "Eskimo" usulleriyle atılıp 1-2 gün bekletiliyor suyun içinde. Vakti geldiğinde çekilen o ağlara da bereketli gölün aynalı sazanı, kefali, alabalığı, şafak, kaya, mırza, kara, tahta, kızıl kanatı takılıyor.

**ISTAKOZ DA VAR AMA... 

Dahası hatırı sayılır miktarda tatlı su ıstakozu da çıkıyor aradan. Yaban ellerde kilosu, tanesi minik bir servet edecek kadar pahalı olan. En lüks restoranlarda seçkin müşterilere sunulan bu ıstakozlara, 'yerli Eskimoların' ve civar ahalinin ilgisi neredeyse yok denecek kadar az. Istakoz eti ve tatlı su midyesi yemenin dinen sakıncalı, sağlık açısından da doğru olmadığı inancı o kadar yaygın ki, yerli yabancı turistlerin dışında sofrasına bu ürünleri iliştirene pek rastlanmıyor.

 

r.

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 11253 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI