Bugun...


5 bin korucu uzman çavuşluğa geçecek!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, '365 gün içerisinde 5 bin korucu inşallah uzman çavuşluğa geçmiş olacak. Daha fazla varsa daha fazla da olur. Bu, dünyanın hiçbir noktasında gerçekleşmeyecek bir olaydır ve bu da Cumhurbaşkanımızın talimatıdır' dedi.

5 bin korucu uzman çavuşluğa geçecek!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberindeki İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Bingöl'de güvenlik korucularıyla iftar yaptı.
Soylu, burada yaptığı konuşmada, terör örgütünün yıllardır ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalıştığını, Türkiye'nin kardeşliğine kurşun sıktığını, bu coğrafyaya acı, gözyaşı ve kandan başka bir şey vermediğini söyledi.
Güvenlik korucularının terör örgütüne karşı asker, polis ve jandarmayla aynı safta, yan yana ve omuz omuza mücadele ettiğine işaret eden Soylu, güvenlik korucularına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini belirtti.
Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Binlerce kilometre uzaktan bu coğrafyaya elbise biçmeye çalışanlar ne sizin yaşadıklarınızı ne sizin çektiklerinizi ne mücadelenizi ne de mücadele azminizi ve kararlılığınızı biliyor. Bizden daha zengin olabilirler ama insanının kendi toprakları, ülkesinin birliği, ay yıldızlı bayrağı, ezan-ı Muhammedi için ne yapacağının farkında değiller. Onun için bu salon sadece iftar sofrasında bir araya gelinen bir salon değil. Bu salonda şu an şehitlerimiz var. Sizlerin taşıdığı sorumluluklar var. Sizinle birlikte taşıdığımız yükümlülükler ve sorumluluklar var.  Sadece dünden bize emanet edilen sorumluluklar değil, aynı zamanda gelecek nesillerimize huzur ve güven içerisinde bırakabileceğimiz bir sorumluluk var."           www.kuzeyanadolugazetesi.com

RAMAZAN PİDESİ 7.5 LİRA!..
arşiv haber 31.03.2022 tarihli haber/yorumlar..
Haber: SEVGİ AĞDAŞ/Kars Ramazan ayının başlamasına saatler kala Ardahan'dan sonra Kars'ta da pide fiyatları belli oldu. 2 Nisan Cumartesi günü başlayacak olan ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi olan yumurtalı, susamlı ramazan pidesi Kars'ta 7.5 TL olarak belirlendi.

11 Ayın Sultanı Ramazan ayının gelmesi ile birlikte sofraların olmazsa olmazı pide fiyatları araştırılmaya başlandı. Kars Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği bu yıl ki ramazan pideleri fiyatını belirledi. 350 gram yumurtalı, susamlı pide 7.5 TL sade pide ise 5 TL olarak satışa sunulacak.

“Ben bu pahalılıkta haftada bir ya da iki kez pide alabilirim.”

Geçen yıla oranla hem gramajı düşen hem de fiyatında artış olan ramazan pidesi asgari ücretli çalışan vatandaşlar tarafından endişe ile karşılanıyor. 7.5 TL’den satışa sunulacak olan yumurtalı, susamlı pide fiyatını öğrenen Serdar Şengün “Asgari ücret zammından sonra her şey daha da zor olmaya başladı. Ev kiraları arttı. Doğalgaza, elektriğe, suya her şeye zam geldi. Günde 7.5 TL’den 3 pide alınsa bir ayda 630 TL ediyor. Diğer giderleri saymıyorum bile. Ben bu pahalılıkta haftada bir ya da iki kez pide alabilirim. İnsanlar bu durumda hiç et ve süt ve ürünleri tüketmemeli ya da şöyle özetleyeyim artık patates ve makarna bile lüks yemekler arasında yerini aldı. Birçok insan evine meyve sebze alamıyor bu duruma bir çözüm bulunmalı” dedi.

Kars’ta fırın işleten İlhan Şimşek ve Fikret Çelik ise un ve şekere yapılan bu zamların ekmek maliyetini artırdığını bu sebeple de zor zamanlardan geçtiklerini belirttiler. Vatandaşın alım gücünün azalması ekmek satışlarını düşürdüğü gibi birçok fırınında kapanmasına sebep olduğunu belirten Fikret Çelik ramazandan sonra yine çeşitli zamlarla karşılaşabileceğimizi, bugün aldığımız çoğu şeyi yarın alamayacağımızı belirterek üzüntüsünü dile getirdi.

Oysa bu sorun çözümsüz değil. Ekonomik anlamda iyileşme için Murat Muratoğlu, Selçuk Geçer, Meriç Köyatası gibi ekonomistler hayat pahalılığı ve enflasyonun önüne geçilmesi konusunda; tarım hayvancılık politikasının düzeltilmesi, devlet desteğinin sağlanması, planlamanın yapılmasının yanı sıra katmadeğeri yüksek ürünlerin imalatına yönelinmesi biçiminde çözüm önerisinde bulunuyorlar.Haber: SEVGİ AĞDAŞ/Kars 

ARDAHAN'DA RAMAZAN PİDESİ 7 LİRA!..
Geçtiğimiz günlerde kendisine bağlı olan kurumlara danışmadan ekmeğin fiyatını 4 lira yapan Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğinde geri adım. Gelen tepkiler üzerine 4 lira satılacak denen ekmeğin 3.5 TL.'ye indirildiği Ardahan'da Ramazan pidesinin de 7 liraya satılacağı ilan edildi.

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığında toplanan Ekmek ve Unlu Mamulleri Meslek Komitesi, Ardahan'da 4 liraya satılan 250 gram ekmeği 3,50 liraya indirirken,  400 gram sade pidenin fiyatı ise 6 liradan, susamlı ve yumurtalı Ramazan pidesinin fiyatı ise 7 liradan satılacak.

YAPMA MAZOTU İNDİRİM DİYE Mİ YUTURUYORLAR!
Tüm dünyada artan petrol fiyatlarının önüne geçilemezken Ardahan’da ‘İndirim var’ haberleri ne iş?!.

POLİS DENETELEDİ..

Dünyayı kasıp kavuran akaryakıt zamları karşısında Ardahan’da yol ortasına bina yaptırdığı ileri sürülen ve aynı zaman da bir akaryakıt istasyonu sahibi benzin ve mazotta indirim kararı alması kentte ’Yapma (sahte) Mazot mu Satılıyor?’ sorunsunu gündeme taşıdı.
Ardahan-Göle Karayolu üzerinde ve Ardahan çevreyolu üzerinde bulunan istasyonlarında benzin ve mazotta 2 TL’lik indirime giden istasyon sahibinin bu çıkışı yerel gazetelerde haber olurken ulusal basıda ve araç sahiplerince dikkate alınmadı.

**YAPMA MAZOT, AKAR YAKIT İDDİALARINI DIŞ GÜÇLER DALEVERSİYLEMİ GÖLGELENİYOR?

Tüm dünyayı kasıp, kavuran akaryakıt fiyatlarının artışıa rağmen benzin ve mazotta indirim yaptığını iddia eden istasyon sahibininde bunu dış güçlere bağlaması dikkatlerden kaçmadı.
Ardahan kent merkezinde yolortasında yaptırdığı ve dairesinin tanesini 500 ila 600 BinTL. arasında sattığı öğrenilen aynı akaryakıt istasyon sahibi “Diş güçlere ve faiz lobisine inat, biz devletimizin ve milletimizin yanındayız.

Son aylarda artan akaryakıt fiyatları nedeniyle esnafımız, köylümüz ve üreticilerimiz zor durumdadır. Bizde grup olarak bir kampanya başlattık, benzin ve mazotta 2 TL’lik indirim başlattık” derken ucuz diye sattığı akaryakıtın tüm dünyayı yakarken Ardahan’da nasıl olur ucuz satıldığı akıllarda soruişaretlerine neden olurken Ardahan İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ekiplerinin kentte bulunan istasyonlarda satılan akaryakıtlarda numune alarak inceleme yaptığı öğrenildi.

BİR KADIN GÜCÜ, GÜZELLİĞİ..

Bir dönem gazetemizi toplattıran ve her 21 Mart'ta hala kullanılıp, kullanılmamakta tereddüt edilen W harfinin de içinde olduğu Newroz öncesi bir gece yarısı bir imza ile ortadan kaldırılan İstanbul Sözleşmesinin yeniden tartışılacağını düşündüğüm ama Rus ayısının daldığı Ukrayna'nın gölgesinde kalacağını da akıl edemeden geçemediğim 8 Mart öncesi yol boyunda bir kadını ziyaret ettim.

Ve Kazım Karabekir'in 'Boğazlar, boğazımız, Kars, Ardahan Bel Kemiğimiz' diyerek bugün yaşananları 101 yıl önce gündeme getirdiği stratejik konumumuzun içinde olan ülkenin ekonomik şehirlerinden olan Kocaeli'nin büyük köy konumundaki Körfez ilçesinde hemcislerine hitap eden bir mağaza işletmecisi olan ve adının bir bölümünü iş yerine veren bu kadını daha yakından tanıma imkanı buldum.

Soğuk ve yağmurlu bir günde Rusya'nın Ukrayna'ya girdiği ve Ortadoğu'dan sonra Kafkasya sınırlarında da savaş tam tamları sesleri eşliğinde tarif edilen adrese yaklaştığımızda kent içi mi, köy içi mi yoksa savaş uçakları tarafından bombalanmış gibi bozuk bir yolda olduğumuzu görürken bizi bekleyen gülen bir yüzle karşılaşıyorduk.

Bu satırları yazdığım bir sırada hala bombalandığını takip ettiğim Ukrayna kadınının güzelliğini kıskandıran güzel yüzü ile bizi karşılayanın Dadaş olduğunu öğrenince önce küçük bir şaşkınlık, ardından büyük bir rahatlıkla ve sanki kendi evimize, toprağımıza ayak basmanın rahatlığı ile giriyoruz içeriye..

Yok imkanlarla direnerek yaratmanın mücadelesine bir kez daha şahit olduğum bu ziyaretimde kadının gücünü bir kez daha hissedip, hiç de öyle sanıldığı gibi geride olmadığı tam tersi yaratıcı isterse yeniden, baştan başlayarak tam bitti dendiği anda bitmediği ve varlığının birilerine ağır geldiğini hissediyordum.
Çünkü ziyaret ettiğim bu kadın yani BANUŞ GİYİM adlı işyerine adını veren güzel Dadaş, Erzurumlu hemşerim Banu'nun kendisi gibi güzel çayları ardından içtiğimiz 40 yıl hatırlı kahvesini yudumlarken sahil başı yani semtine adını veren Körfezin ucundakilerinin bir hayli zengin ortası ve kenar mahallerinin bir hayli yoksul olduğunu da anlıyordum, dağılan okuldan çıkan öğrencileri ve onları almaya gelen ailelerini uzaktan izlerken..
Mesleğim, gazeteciliği ilgilendiren tesislerin, Seka Kağıt Fabrikası'nın park, Tüpraş ve nice devasa tesisinin özelleştirme adı altında yerli, yabancılara satılıp, kapılarına özel ordular konulduğu İzmit sahili boyunda bulunan ve bir zamanlar iş ortaklığı yaptığı Ergaz gibi birçok firma ve fabrikanın olduğu ama bir o kadarda işçinin gelip, etrafında öbeklendiği yoksul şehir, Körfez'de tanıştığım bir kadın, Erzurumlu Fatma Banu Kayraldağ bana bir şeyi hem de yorulmuş, bezmiş bir o kadar da bıkmış bir atmosfer içinde teslim olmamak, kırılsa da kemikler, direnç kalmasa da yaşam mücadelesinin devamının şart olduğunun enerjisi ile ayrılıyordum.
Çünkü onunda hayat denen bu yolda her insan gibi düşüp, kalkan bir babanın kızı olduğunu ve en önemlisi o babaya sarılıp, yıkılmasına izin vermemiş, kardeşi, annesi ile yaşam mücadelesi verirken kendi özel hayatını hep ötelerken kaybettiği bir şey olmamış ve en büyük kazancı ailesi ve kendisinin tüm badirelere rağmen hala ayakta kalmasına en büyük destekçisi olmuş olduğunu anlıyordum, bir kadının gücünü bir erkek olarak bir kez daha anlarken..

      arşiv haber 24/01/2016 tarihli haber

Emeni Düşmanlığına Üniversite Benzini!

Son olarak geçtiğimiz yılın sonlarından açılan Çıldı Aktaş Gümrük kapısı üzerinde aralarında Ermenistan'ın da bulunduğu Kafkasya ülkelerine ithalat, ihracat yapmayı planlayan Ardahanlılar Üniversitenin çıkarmaya hazırlandığı ve yaptırmayı planladığı anıtlarla yeni bir krizle baş başa getirilecek.. 
Bir zamanlar kardeşçe yaşanan Ermeni Düşmanlığı üzerine yeni bir çalışma başlatan üniversitenin bu anlamsız adımının  Türkiye ile Ermenistan arasına yeni bir kriz yaratacak gibi..

**YER ALTINDA ÇIKAN HER KEMİĞE SAHİP ÇIKANLA

YA O KEMİKLER ERMENİLERE AİT İSE?!..

Ardahan'da, katliam yerleri olarak ileri sürülen 18 noktada araştırma yapılacak, bu noktalara birer kitabe ile anıt dikilecek..

Rus işgalinde kaldığı 40 yıllık süre içinde nüfusunun yüzde 80'i Ermeniler tarafından sürgün ve katliam yoluyla uzaklaştırıldığı ileri sürülen Ardahan'da, 18 noktada araştırma yapılarak, bu noktalara kitabe ile anıt dikilecek.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yar. Doç. Levent Küçük yaptığı açıklamada, Ardahan ve Kars'da 1877-1917 yılları arasında 40 yıllık Rus esareti yaşandığını, bu esarette nüfusun yüzde 80'i Ermeniler tarafından göç, sürgün ve katliam yoluyla bölgeden uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Ardahan kent merkezinde bilinen 18 katliam noktasının belirlenerek bu noktalara anıt ve kitabeler dikilmesi için çalışma başlatacaklarını aktaran Küçük, söz konusu araştırmanın Ardahan'da 1915 olaylarına ilişkin özellikle Ermenilerin bölgedeki faaliyetleri, Müslümanlara yönelik kıyımları konu alan bir araştırma olacağını vurguladı.

Küçük, şunları söyledi:

"O dönem Müslümanlara yönelik büyük katliamlar yapılıyor. Bu da savunmasız sivil halk üzerinde oluyor. Bunların bir örneği Halil Efendi Mahallesi'ndeki Yanık Cami'dir. Ancak böyle mekanlardan Ardahan merkezde 18 yer var. Bunların bizzat keşfini bir dönemler burada yaşamışların, olayın tanıklarının çocukları ile yapacağız. Çalışma jeofizik yöntemlerle yapılacak. Buraların koordinatlarının belirlenmesi ve buralara birer anıt, kitabe dikilmesi, alanın, kemiklerin bulunduğu noktanın büyüklüğü ve derinliği ile ilgili bilgiler içerecek."

ÇALIŞMALARA NİSAN AYINDA BAŞLANMASI PLANLANIYOR
Çalışmaya nisan ayında başlamayı planladıklarını belirten Küçük, Ardahan Valisi Ahmet Deniz'den de destek alacaklarını ifade etti.

**YA ERMENİLERE AİT İSE?!..

Ardahan Ünviesiesinin bu kin tohumları ekeceği ileri sürülen anlamsız çalışmaya izin verip, vermeyeceği merak edilirken, Ardahan'da yapılan her kazıda ortaya çıkan kemiklere 'Ermenilerin öldürdüğü Türkler' denilerek sahiplenilmesi gelişen tıp ve bilimle birlikte yalanlanıp, Ermenilere ait olduğu ortaya çıkması halinde Türkiye'nin nasıl bir durumla karşılaşacağı ise bilinmiyor.
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 25888 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI