Reklam
Bugun...


ZİRAAT ODASI SINIRDAN MOTORİN İSTEDİ! Hayat Boyu Öğren!..
Dünya genelinde olduğu gibi, ülkede de yaşanan kuraklığın gün geçtikçe kendisini iyiden iyiye hissettirdiği ve pandemiden daha tehlikeli bir süreci yani kuraklığın yaşanacağını işaret eden yetkililerin ve ilgililerin çağrısı ardından harekete geçen Tarım Bakanlığı hayvancılık ve çiftçilik yaparak geçimlerini sağlayan ülkenin kırmızı et deposu olarak bilinen Kars ve Ardahan’daydılar.

ZİRAAT ODASI SINIRDAN MOTORİN İSTEDİ! Hayat Boyu Öğren!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Cuma Günü Saat: 20.00-22.00'de 'de TEMPO TV'de 

Her Cuma günü saat:20.00-22.00'de ekranlarınızda..

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

Tarım Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin başkanlık yaptığı bakanlık yetkililerinin inceleme yaptığı Gürcistan ve Ermenistan'a komşu Ardahan’da çiftçilerin dileklerini sıralayan bir raporla karşılaştılar.
Ardahan Ziraat Odasının hazırladığı yedi maddelik raporda Türkiye’nin Kafkasya'ya açılan Posof Türkgözü (Badele) ve Çıldır Aktaş Gümrük kapılarının sınırları içinde olan Ardahan’a özel motorin ithalatına izin istendi.
Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latif Şahsural imzalı raporda motorin ticaretinin yanı sıra bakanlıktan şunlar istendi;

T.C TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCIMIZ
SYN : AYŞE AYŞİN IŞIKGECE’YE SUNULMAK ÜZERE ARDAHAN VE GÖLE ODALARI BÖLGE   SORUNLARIDIR                                                                  
-İlimizde 2021 yılında bölgemizin kurak gitmesinden dolayı ot ve saman fiyatlarının yükselmesi,yem fiyatlarının yüksek oluşu çiftçilerimizi zor durumda bırakmıştır.

-Yem fiyatlarının ve girdi fiyatlarının yüksek oluşu bölge çiftçimizi üreticilik yapamaz hale getirmiş olup küçük işletmeler günden güne kapanmaya başlamıştır.

- Genç nüfusu ilimizde tutabilmek ve küçük çaplı işletmeleri hayatta tutabilmek için işletmelere destek verilmesini ve işletmedeki genç bireylerin sigorta ve belli bir maaş sağlanması durumunda göçü önlemek ve işletmeyi faal durumda tutmak bölgemizdeki işletmeleri ayakta tutacaktır.

-Bölgemizde bulunan sınır kapılarında çks sisteminde kaydı bulunan çiftçilerimizin ekin ve hasat döneminde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için bakanlık tarafından yılda bir defaya mahsus olmak üzere mazot getirmelerini sağlayacak bir çalışmanın yapılması çiftçilerimize büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

-Devlet Bankası, özel bankalar ve tarım kredi kooperatiflerinin borçlarının yeniden yapılandırılması borçların uzun vadeli ve düşük faizli olarak ertelenmesi, banka icralarının ve takiplerinin durdurulması çiftçilerimize bu zor süreçte azda olsa moral sağlayacaktır.

- Ardahan Üniversitesinde hayvan hastalıklarıyla ilgili bir bölüm açılması sürekli gündemde olan buzağı ölümleri hayvan hastalıklarının tespitinin yapılması üreticilerimizi daha verimli daha sağlıklı daha bilinçli bir şekilde üreticilik yapmaya teşvik edecek olup bu konudaki mağduriyetleri giderilmiş olacaktır.

- Kuraklıktan dolayı çiftçilerimize dönüm başına 200 tl destek verilmesini talep etmekteyiz. Saygılarımla;

LATİFŞAH SURAL/AZO ARDAHAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI

'Hayat Boyu Öğrenme Haftası'

Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliği ile 17 Haziran 'Hayat Boyu Öğrenme Haftası' nedeniyle kursiyerler tarafından hazırlanan el emeği ürünlerin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliği ile 17 Haziran ‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’ nedeniyle kursiyerler tarafından hazırlanan el emeği ürünlerin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.
17 Haziran tarihleri arasında kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında Milli Eğitim Bakanlığınca içerisinde Ardahan’ın da olan 8 ilde eş zamanlı olarak yılsonu sergisinin açılışı yapıldı.
Video konferans yolu ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın öncülüğünde yapılan sergi açılışına Vali Hüseyin Öner’in eşi Zehra Mine Öner ile Vali Yardımcıları Mustafa Gürbüz, Cem Gümrükçü, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Bulut, kurum müdürleri, usta öğreticiler ve kursiyerler katıldı. Açılışın ardından il ve ilçe Halk Eğitim Merkezleri kurslarında elde edilen çeşitli el sanatları ürünlerinin sergilendiği stantlar gezildi.
Zehra Mine Öner, ürünlerin hepsinin büyük anlam ve değer taşıdığını belirterek, Halk Eğitim yetkililerine, usta öğreticilere ve kursiyerlere teşekkür etti.

GÜLME, BAĞLAYABİLECEK MİSİN?!.

Emine Erdoğan'ın Ardahan eski valisinin kayyumu olarak belediyesinin de başında olduğu ve 128 milyar dolar gibi bugünlerde çok tartışılan bol maaşlıları hatırlatan çift maaşlı yani vali ve belediye başkanı olarak maaş aldığı Van'da 'Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulunarak kirlenen Ardahan Çıldır gölü gibi Van Gölü sahilinde temizlik çalışmalarına katıldığını haberlerde görünce merak edip, hangi okulu bitirdiğini bir kez daha araştırdım.

Ve Emine hanımın haberinin verildiği aynı TRT'de eşi Erdoğan ve Payitaht AbdulHamit dizisini de izleme imkânı buldum. Biri benzerliği ile bana birini hatırlatan, sorduğu sorularla Erdoğan'a unuttuklarını sorup, adeta basın danışmanı gibi bir rol üstlenen ve adeta 'bunu da konuş' diye sorular soran kadın gazeteci olmak üzere hazır kalıp, sorular soran gazetecilere 'Şunu da sorun' diyerek tatlı, sert gülümsemesiyle beklediği asıl soruları alamadığını hissettirdiğini izlerken yıllar önce yaşadığım bir yaşamışlığım aklıma geldi, bir kez daha kendime gülümserken.
Kışın geride kalıp, havaların iyiden iyiye ısındığı ve laleleri görme umuduyla gittiğim ama göremediğim Emirgan'da sarı köşkte bir çay içme imkânı bulduğum alandan denizi izlerken bir saat önce karşı kıyıda daha önce bir kez daha ziyaret ettiğim uzun mezarlı Musa Peygamberin yeğeni Hristiyan ve Yahudilerin Yeşu dedikleri Yuşa tepesinde olduğumu hatırlıyordum.
Bugün 'Kahrolsun' diye beddua edilen İsrail'e 4 büyük peygamberden biri olduğu söylenen Yuşa'yı ziyaret eden Müslümanların dua edip, kurbanlar kestiğini gördüğüm aynı günde iki yakasını dolaştığım mavi renklerinin deniz salyası denen kirlisarı renklerle kaplanmış boğazı gergin, şaşkın bir halde izlerken yıllar önce yaşadığım bir olayı niye hatırlayıp, bir taraftan kendi kendime kızarken diğer yandan gülümsediğim için yan masada bulunanların 'Bu deli ne diye gülümsüyor' dercesine beni izlediğini görüyor, toparlanmaya çalışıyordum. İçindekilerle adeta volkan olmuş olan göğsümü soğutma adına tüm gücümle esen rüzgarı  içime çekip, oflarken...


Çünkü, bağlanması, hatta koparılması gerekenin başıma ne gibi işler açtığını düşünürken suçlunun onun mu, beynimin mi yoksa bir kale gibi işgal edilip, talan edildikten sonra yakılıp, yıkılan kalbimin mi bilmem ama,  yaptıklarıma kızsam mı diye düşünürken puslu bir kış günü gittiğim ilçede gözlerimi alan beyaz karlar yüzünden bir anda girdiğim karanlık evin girişinde yerde olduğunu görmediğim  tırmığa basarak, sapıyla yüzümü, gözümü kanattığımı hatırlarken asıl kanayanın sabah sabah kendi ayağımla gidip, başıma yediğim tırpanın sapı mı yoksa bende mi olduğunu da düşünüyordum.
Ve bağlanması gerekenin ne olduğunu da hesaplarken.. Bahçeli'nin Atatürk'e laf atanlara yönelik 'Ey kendini bilmez akılsızlar' diyerek kızdığı hocaya ne diyeceğini beklediğim Erdoğan'ın o hocanın ve diğerlerinin yetiştirdiği hafızlara sahip çıkması kadar benim de akılsızlıktan mı yoksa her insanım diyenin emrinde olduğunu  bildiğim ve yaş gereği artık bağlanması gerekene sahip çıkmam gerektiğini gecikmeli de olsa anlıyor ve ondan dolayı bir deli gibi 'Tırpan Hikayemin aklıma geldiğini hatırlıyor ve kendi kendime gülümsüyordum.

ki...

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

arşiv haber 21/01/2018 tarihi haber/yorum
Serhat evinde kayıp ediyor, dışarı da kazanıyor..
Ardahan'ı Bölgesel Amatör Ligde temsil eden Serhat Ardahan Spor hafta sonu deplasman da karşılaştığı rakibini 1-0 yenerek 3 altın puanı aldı.

Geçtiğimiz hafta evinde ağırladığı Artvin Hopa Spor'a yenilerek BL Liginin birinciliğini Hopaspor'a kaptıran Serhat Ardahan Spor hafta sonu çıktığı Çayelispor'u 1-0 yenerek, Hopaspor ve Karsspor'un ardından 29 puanla, 13 takımın yarıştığı BAL Liginin 3. Grubunda 3. sırada yer aldı.

**Gecede Anons Edilen Paralar Gelmedi..

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Ardahan'da yapılan ve anonslarla 151 Bin TL.'nin bağışlandığı Serhat Ardahan Spor'a vaat edilen bağışların tamamının gelmediği alınan bilgiler arasında oldu.

Vaat edilen 151 Bin TL.'nin 70-80 Bin lirasının geldiği öğrenilen bağışların toplanılmasına çalışıldığı alınan diğer bilgiler arasında oldu.

**Serhat 2. Yarıya Kötü Başladı..

Ardahan'ı Bölgesel Amatör Liginde temsil eden Serhat Ardahan Spor geçtiğimiz günlerde düzenlenen ve 161 Bin TL. para desteğinin yapıldığı gece ardından başladığı ikinci yarı yıla kötü başladı.

Ardahan Halilefendi Mahallesi buluna sentetik çim sahada oynanan ve Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ile AK Parti İl Başkanında izlediği maçta ilk yarıda kötü bir performans sergileyince Serhat Ardahan ilk yarıyı 2-0 yenik kapattı.

Artvin Hopa ilk yarıda daha baskın bir futbol ortaya koyarken 25 dakikada penaltıdan 1-0 önde geçti.
Golden sonra ataklarını daha da sıklaştıran rakip takım ilk yarının son dakikalarında Serhat Ardahansporlu oyuncunun kendi kalesine attığı goller devreyi 2-0 önde bitirdi. İkinci yarıda taraftarların desteğiyle iyi futbol oynayan Serhat Ardahanspor gol bulmasına rağmen sahadan 3-1 yenik ayrıldı. Serhat Ardahanspor bu yenilgiyle 26 puanda kalırken, Artvin Hopa 27 puana yükseldi. Serhat Ardahan bu yenilgiyle grupta liderliği kaptırdı.

**Ardahan Batı Köprüsü!..

İstanbul'dan sonra Ardahan'da düzenlediğimiz iki toplantıda bu kentin diğer bir sorunun da Ardahanlıların bir araya gelememesi olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
Yani başta bu kentin gelişmesinde, kalkınmasında en büyük payı alanlar olmak üzere tavandan, tavana kadar olan Ardahanlıları ARDAFED'in düzenlediği toplantılar gibi bir araya getirecek bir dizi toplantılara ihtiyaç var..
Ve bu tür beyin fırtınaları yapacak olan toplantılar ve bu yönde ki girişimlerin eksikliği olan bu sorunun aşılması için zahmetli olsa da birilerinin bu yönde adım atmasıdır..
Çünkü bu gibi toplantıların bu kentin ana istemi olduğunu anlamak ve bu tür etkinlikler yapmak için ne bakanlar kuruluna, nede paraya ihtiyaç olmadığını görülmelidir..
Bu nedenle; Başta bu kentin stk'ları olan Ardahan Sanayi ve Ticaret Odası, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ardahan Damızlık ve Sığır ve Yetiştiricileri Birliği, Ardahan Arıcılar Birliği, hatta Kızılay, Cami Dernekleri, Yeşilay, Amatör Futbol Kulüpleri gibi kurumlar başta olmak üzere kente ki dernekler, federasyonlar, kent konseyine anlatmak,algılamak gerekir..
Tabi bunlara önderlik yapacak, yer ve imkan sağlayacak olanlarda belediyeler, valilik, kaymakamlıklar olmalıdır..
Ve bu tür toplantılarda ortaya çıkan istem ve arzuları dosya haline getirecek, sonuç bildirgesi olarak önce yerel idarecilere daha sonra milletvekilleri aracılığı ile hükumete, Ankara'ya bildirmelidirler..
Buna katkı sunacak olan diğer bir kolda başta İstanbul olmak üzere batı kentlerinde ki federasyon, dernekler ve diğer etkili Ardahan kanalları ile kurulacak olan Ardahan-Batı Köprüsü denecek bağlantıyı sağlamak ve gerekli desteği istemektir.
Yani bu kenti sadece birlerinin Ardahan aşkıyla değil, tüm Ardahanlıların sevdasıyla kalkınabileceğini anlamak, algılamak gerekir derim..
Valisinin 'BU kentte bu kadar' demeden halkla diyalog içinde olduğu, kaymakamlarının yerel yöneticilerle kol kola girdiği, belediye başkanlarının resmi törenler, çalışmalar dışında sık sık bir araya geldiği, basını, aydını, iş adamı, iş kadını esnafının yapılan bir çağrı ile toplanabildiği, fikirlerini ortaya koyabildiği bir Ardahan'ı yakaladığımız takdirde bir çok sorun ve sıkıntının kendiliğinden ortaya kalktığını hep birlikte görebileceğimizi ortaya koyan Ardahan Dernekler Federasyonunun samimi toplantılarına benzer toplantılara devam etmek gerekir..
Kısacası bu kentin kalkınması için toplu olarak birlikte ayağa kalkışan bir harekete ve bu kentin üzerine serpilmiş olan ölü toprağını üstümüzde atmak bu kente verilecek olan en büyük hizmet ve moraldir..
Bizde bunu yapmaya çalıştıkça halktan, tabandan, esnaf ve basından büyük destek görmenin mutluluğunu yaşıyor, hissediyoruz..
Haydi sizde, bu yazıyı okuyanlar başta olmak üzere tüm Ardahanlılar sizler de bir şeyler yapın bu güzelim Ardahan için..

**Serhat Yine Yapacağını Yaptı..

*29/03/2015 Tarihli Haber

Deplasmanda 3 Puanı Alıp, İddiasını Sürdürdü..

Bölgesel Amatör Liginde Ardahan'ı temsil eden ve ortaya koyduğu başarıyla olmaz denileni gerçekleştiren Serhat Ardahan Spor Karadeniz deplasmanında aldığı üç altın puanla 3. Lig İddiasını Sürdürdü..

Maç öncesi Ardahanlı iş adamlarından ArdahanDamızlık Birliği Başkanı e AK Parti Ardahan Milletekili Aday Adayı Veteriner Hekim Yunus Baydar, Erdal Yılmaz ve İmdat Tatar'ın 10 Bin TL. prim desteği verdiği Serhat Ardahan Spor Karadeniz Deplasmanında ortaya koyduğu muhteşem futbolu ile Gümüşhane Torul Spor'u evinde 1-0 yenerek aldığı 3 altın puanla 3. Lig İddiasını sürdürdü.

Tüm yok imkanlara karşın Bal Liginin en süpriz takımı haline gelen ve 3. Lig ısrarı ile rakiplerini ve BAL Ligini şaşırtan Serhat Ardahan Spor iki hafta kalan lig öncesi aldığı 3 altın puanla BAL Liginin Liderinin hemen arkasında 'Bende Varım' demeye devam etti.

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un tam destek verdiği, Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz başta olmak üzere yerel e ulusal  basının lehine kamuoyu oluşturduğu Serhat Spor'un önünde iki engel kalırken kendisiyle yarışan ve bir puanla BAL ligi birncisi olan Yomra Spor'da Çayeli Spor rakibini 3-0 yenerek puanı 51'e çıkarırken, Serhat Ardahan Spor'da aldığı 3 puanla puanı 50'ye çıkarıp kendisini takip etmeye devam etti.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 8305 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI