05/04/03/02/01 Aralik 2001 Tarihli Haberler
Gönderen Fakir - Aralık 06 2011 - 04:01:49
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Sitemizin Yazarlarının Günlük/Güncel Yorumlarını Okumak İçin
Sitemizin Sağında Bulanan EN YENİ MAKALE Linkini TIKLAYINIZ
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**ARDAHAN'DAN GÖRÜNTÜLÜ HABERLER ÜSTTE ARDAHAN TV'DE İZLENEBİLİR
**05/04/03/02/01 Aralık 2011 Tarihli Haberler İçin DEVAM ları TIKLAYINIZ

Haber Metni

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Sitemizin Yazarlarının Günlük/Güncel Yorumlarını Okumak İçin
Sitemizin Sağında Bulanan EN YENİ MAKALE Linkini TIKLAYINIZ
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**ARDAHAN'DAN GÖRÜNTÜLÜ HABERLER ÜSTTE ARDAHAN TV'DE İZLENEBİLİR
KADINCA/Selmi Yılmaz
Hava Ölçüm Muhabirleri...

Selmi Yılmaz Vali Tekmen'in son kahvaltılı toplantısında Ardahan'ın iyi yöneleriyle tanıtılması ve bu ylönde çaba gösterilmesi gerektiğini işaret ettiği kaç gün oldu bilmem ama o toplantının akabinde gelen kış yine birilerini sevindirdi.
Kentte yaşanan onca sorun ve sıkıntının gündeme gelmesi gerekirken güzelliklerin öp plana çıkarılması, çirkinliklerin bulunup gözler önüne serilip düzeltilmesi için çaba gösterilmesi gerekirken birileri "kışın ayaz yazın beyaz" haberleri dışında haber yapmadıklarını görüyor, gözlemliyoruz…
Bunların kış aylarında adeta birer hava tahmin uzmanı olduğunu gördüğümüz şu günlerde haber ajanslarına dakika bir tahmin bir, "Ardahan donuyor, Ardahan buz tuttu" şeklinde haber yapma sanatı dışında haber yapamamaları gazetecilik adına gerçekten de üzücü ve düşündürücü bir durumdur.
Bunları okuyanların bile üşüdüğü bu tür haberleri gördükçe sanki Brezilya RiyoDayız da olağan üstü bir durum yaşanmış, kar yağmış, don olmuş, pus basmış, kıyamet kopmuş…
Ya kardeşim, ünlü gazeteciler bu memleket Ardahan. Bu memleket kışıyla güzel.
Bu memleket Ardahan, burası ülkemin en yüksek rakımlı dağlarıyla çevrilmiş serhat kentidir.
Belediye başkanınca Serhat kelimesinden rahatsız olunup tabelası kaldırılmışsa da buraya kar hayat verir kış güzellik katar..
Ne O Dakika başı donduk, üşüdük, yandık haberleri Allah aşkına?
Hiç mi haber yeteneğiniz, yaratıcılığınız yok!
Aha size bu yılda açılmayan Aktaş Sınır Kapısı. Yine bitmeyen Ardahan Ardanuç yolu!
Yok olmaz, Vali kızar, hükümet gücenir, müdür başımızı okşamaz diyorsanız; yine Valinin dediği gibi Türkiye'nin Davosu güzelim Posof'a, yeşil çamların kokusu içinde bulunan Göle'ye, aşure tadında olan Damal'a oradan komşu ülke Gürcistan ile ortak kullandığımız Çıldır Aktaş Gölüne haydi oralar uzak burnunun dibinden doğalgazla ısınan BOTAŞA ait lojmanların bulunduğu tezekle ısınan Hanak'a gidin.. İnanın haber var sıcak insanlar var tabi ki güzelim kışta var. Demem o ki; sizlerin diğer meslektaşlarınızla yarış içine girip bu kentin karının kışının yanı sıra sorunlarını da sıkıntılarını da dile getirip güzellikleri deekleyerek haber yapmanızdır. Aksine yaptığınız haberleriniz kimsenin okumadığı ama birilerinin al yapıştır, gazete çıkar, ilanıda almayı unutma şeklinde kullanılmasının yanı sıra internette ki bölge haberleri dışında bir yerde haberleriniz çıkmaz, manşet olmaz; sür manşet hiç olmaz...
Bizim gibi Ardahanlılar gibi, Başbakan bile okumaz..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Yazıyorsam Sebebi Var/Fakir Yılmaz
İçme Suyumuz Ne Kadar Sağlıklı?

Fakir Yılmaz Son günlerde bir hayli kokan ve bir başka tadı olan Ardahan sudan mı, yoksa -20’leri bulan havadan mı bilmiyorum ama benim gibi bir çok kişinin rahatsız olduğunu görüp, duyup, öğrendiğim Ardahan’da salgın bir hastalık var gibi ..
Göle’de bir okulda da sarılık olduğu iddiasının araştırılması gerektiğine inandığım şu günlerde belediyenin ikide bir kesip, klorladığı suların ne kadar sağlıklı olduğunu İl Sağlık Müdürlüğü çıkıp, kamuoyuna açıklar mı bilmem ama bana sorarsanız bunun bir an önce yapılması gerekiyor..
Çünkü rahatsızlığı dolaysıyla gittiğim Ardahan devlet hastanesi yetkili ve doktorlarının da benim gibi sudan şüphelendiklerini son günlerde bağ ağrısı, mide bulantısı, karın sancısı ile birçok hastanın Acil’in kapısından ayrılmadığını onlar söylüyordular.
Ardahan Valisi ve İlçe Kaymakamlarının bu önemli söylem ve iddialara el atıp, verecekleri emir ile Ardahan il genelinde içilen içme sularının tahlillerini yaptırıp, bu tahlillerin sonuçlarını acilen kamuoyuna bildirmeleri gerektiğini düşünüyorum..
Çünkü kokan, başka bir tat alan Ardahan suyunun çokta sağlıklı olmadığı yönünde benim değil, doktorların iddiası var..

**AK Parti Yaptı, Sen Yaptın mı?!.

Dün, Göle ve Çıldır'dan sonra Hanak'ta da bir gazete kurmak için koşuşturup, Hanak'a doğu yol alırken komşum olan belediyenin önünde bir hareketlilik gözüme çarptı.
Bize gelince; 'Allah sizden razı olsun, iyi ki varsınız, şu belediyeyi iyi yazıyorsunuz, vallah aynen, hatta eksik yazıyorsunuz' ama belediye ye koşa koşa giderlerken de bize görünmemeye çalışanların telaşı dikkatimi çekince, 'Ne oldu, başkan mı hastalandı, yoksa başbakan, falan mı geliyor? diye merak edip, ne olduğunu öğrenmek istedim..
Bir ayağım GAZETECİ isimli aracımın içinde, diğeri dışarıda halde soruma cevap bulmak isteyip, daha makama çıkmadan önünü düğümleyen birine sordum, 'Hayırdır, ne bu telaş' dedim.
Sağ olsun bana dönüp, 'Yolundan kalma, gayri ciddi işlerden yine birisi, Kent Konseyini bugüne kadar kuramayan başkanın aklına Van'a yardım etmek gelmiş, ama tek kendisi değil, bizleri de çağırıyor' demesiyle anladım ki bizim başkanın aklına tak etmiş..
Evet, dün Van'a yardım için başta STK Başkanları olmak üzere birçok kişiyi makamına emir eden başkanın aklına nihayet Van gelmişti..
Ancak, başkan gibi bugüne kadar Van'a bir yardım gönderdiğini duymadığım Hanak'a doğru yol alırken bu başkanın Ülkü Ocaklarının bile yardımda bulunduğu Van'a bugüne kadar kendisi ve eşi olarak bir kazak göndermediğini ve bunu (biz düşmanız ya yazmayız' ama kendisine yakın gazetecilere yazdırmadığını, yine başında bulunan belediye çalışanlarının katıldığı bir battaniye kampanyası düzenlemediğini, hatta belediyenin yanı başında düzenlenen battaniye kampanyasına niye katılmadığını merak etmedim değil..
Çünkü bu başkanın partisi AK Parti İl ve İlçe Başkanlıkları bile Van'a iki kamyon yardımı bir hafta içinde depremzedelere ulaştırırken, kendisi bir yardım yapmamıştı..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ustalar Sıkıntıda!..

Ardahan Haberleri Ardahan İl Milli Eğitimi Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Müdürlüğü bünyesinde bulunan dikiş nakış kurslarını veren ve birçok bayanın ev ekonomisine katkı sunduğu kurs merkezinin yerinin yeniden değişmesine usta öğretilerden tepki var.
Daha önce Halk Eğitim de hizmet veren sonradan Kongre Caddesi üzerinde bulunan 23 Şubat İlköğretim okuluna taşınan şimdide Yeni Mahallede bulunan eski Atatürk İlk Öğretim okuluna taşıtılan kurs merkezinin yerinin uygun olmadığını ve öğrenci kaybına neden olacağını öne süren kursiyerler Atatürk İlköğretim okuluna taşınmaları halinde öğrenci bulmakta zorlanacaklarını ve birçok kursun açılmadan kapanacağını ileri sürüp merkezde ki yerlerinden yani mevcut eski 23 Şubat İlköğretim okulunda hizmet vermek istediklerini belirttiler.

**Adar Radar gibi!..

Mevcut yerlerinden taşınmak istemediklerini belirten Halk Eğitim usta öğreticileri bunu yapanın İl Milli Eğitim Müdür Vekili olan selim Adar olduğunu Vali ve iktidar partisi temsilcilerine karşın inat edip kendilerini mağdur etmek isteyenin daha önce bir suçtan dolayı hakkında bir soruşturma açılan Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Görgülünün görevden alınması ardından beklenmedik şekilde İl Milli Eğitim Müdür Vekilliğine getirilen Selim Adar olduğunu iddia eden usta öğreticiler Selim Adar’ın adeta bir radar gibi 24 saat boyunca kendilerini çalıştırmamak için bin bir baskı uyguladığını bu baskıların arasında “Sen öyle giyiniyorsun, sen böyle giyiniyorsun.” deyip, usta öğreticilerin giyim kuşamlarında karıştığı da ileri sürülmektedir.
Haber ekleme saati: 09.38-05 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Köylünün kazlarını toptan götürdüler!

Ardahan Haberleri Kuruluş amaçları dışında hiç bir iş yapmamakla eleştirilen ve yazları şenlik, şölen, festivallerde ortaya çıkan, kışları ise kaz geceleri düzenlemekten öte bir şey yapmamakla eleştirilen dernekler şimdi de köylünün kazına göz koydular.
Köylü kadınların bir yaz boyu çocukları gibi bakıp, büyüttükleri ve kış aylarında kesip kurutup, satarak aile ekonomilerine katkı sundukları kazlar dernekler tarafından toplanıp, başta İstanbul olmak üzere batı metropollerinde bol rakılı gecelerde hemşeri geceleri adı altında düzenlenen gecelerde yenmesine tepki var.
Son olarak başta Çıldır Aktaş Gümrük kapısının açılması olmak üzere birçok beldesinin yıllardır asfaltlanmayan yolu gibi soruna duyarsız kalan ve bu yönde bir adım, bir açıklama, bir girişimde bulunmayan Çıldır Aşıkşenlik Beldesi'nin dernek yöneticileri geldikleri köyde tanesi 85 liraya satılan köylünün kazlarını borç toplayarak, götürmeleri tepkilere neden oldu.
Köylünün ekmeğine göz koyan siyasileri aratmayarak, kazlarını beş kuruş ödemeden alıp, götüren derneğin beldeye ne gibi bir katkısının olduğunu sormayan ve kazlarını uyanık dernekçilere veren köylülerin ellerindeki kazları ne diye para almadan dernekçilere verdikleri ise merak konusu oldu.

**Siyasiler kış uykusuna mı girdiler?

Çıldır’ın sorunlarının çözümünde rol almaları beklenen ancak başta Aktaş Gümrük Kapısının açılması olmak üzere bir çok sorunu bu yılda çözülmeyen Çıldırlı siyasetçilerin ne iş yaptıkları merak edilmektedir.
Var olan sorunların çözümünde etkisiz kaldıklarıyla eleştirilen Çıldırlı siyasetçilerin nerede oldukları ise bilinmemektedir.
**İtfaiye olmayınca 100 ton ot kül oldu ..

Çıldır’a bağlı Akkiraz köyünde meydana gelen ot yangınında yaklaşık 100 ton ot yanarak kül oldu.
İtfaiyenin müdahele etmediği yangın köylüler ve İlçe Jandarma ekiplerinin müdahalesi sonucu çevre evlere sıçramadan söndürüldü.
Haberleri ekleme saati: 08.23-05 Aralık 2011
Haberler/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Kaymakamlık ve Belediye Siteleri Güncellenmiyor ..

Ardahan Haberleri 21. Yüz Yılın gözde teknoloji sistemi olan internetin var hızıyla değiştiği bir süreçte Ardahan'ın 5 ilçe kaymakamlık ve Belediye siteleri bir hayli ağır olduğu dikkat çekerken uzun süredir güncellenip, yenilenmeyen Çıldır Kaymakamlığına ait İnternet sitesi Cevat Çelik'in Kaymakamlığa atanmasıyla yenilendiği dikkat çekiyor.
Ardahan'ın tanıtımında büyük rol oynayan Çıldır ve Aktaş Göllerinin sınırları içinde bulunduğu, Türkiye'nin Kafkaslara açık olan Aktaş Gümrük Kapısına ve tarihi miras Şeytan Kalesi'ne sahip olan Çıldır'a yakışır bir internet sitesi için kolları sıvayan Kaymakam Cevat Çelik'in girişmeleri ile yenilen internet sitesinin önümüzde ki günlerde yeni yüzüyle okurlarının karşısına çıkması beklenmektedir.
Aşık Şenlik Diyarı Çıldır İlçesi Kaymakamlık sitesinin uzun süre sonra yenilendiği görülen şu günlerde Hanak İlçe Kaymakamlık sitesinin diğer kaymakamlık ve belediye siteleri gibi ilgisizlikten güncellenip, domain hakkı yenilenmediği için internetten görülmediği görülürken ilçe kaymakamlıklarına ait internet sitelerinden Göle Kaymakamlık sitesinin en hızlı güncellenen sitesi olduğu, bu sitenin ardından Posof sitesinin geldiği, Damal Kaymakamlık sitesinin ise yeni kaymakamının fotosunun eklenmesi dışında bir faaliyette bulunmadığı görülüyor.

**Belediye siteleri de Kaymakamlıklar gibi ..

1992 Yılında yeniden vilayet olmasına karşın halen nerde olduğu ve vilayet olup olmadığı bilinmemesine karşın tanıtımda büyük rol oynayan internetten resmi kurumlarca gerektiği kadar tanıtılmadığıyla eleştirilen Ardahan'ın 5 İlçe Kaymakamlıklarına ait internet siteleri gibi ilçe belediyelerine ait siteleri de kaymakamlık siteleri gibi ilgisizlikten yan kapandıkları, ya da sayfalarının uzun süredir yenilenmediği dikkat çekiyor.
Göle ve Damal Belediyelerine ait internet sitelerinin 'güncelleniyoruz' diyerek 2011 yılı boyunca aylardın açılmadığı, Posof Belediyesi'ne ait sitenin aynı yerinde saydığı, Çıldır ve Hanak Belediyelerine ait internet sitesinin belediye siteleri arasında en aktif siteler olduğu görülen Ardahan'da belediyelerin yanı sıra iki beldesi bulunan Ardahan'ın Çıldır ilçesine bağlı Aşık Şenlik (Suğara) Belediyesine ait site en renkli ve hareketli belediye sitesi olması dikkatlerden kaçmazken, Göle ilçesine bağlı bulunan Köprülü (Goreveng) Belde Belediyesinin internet olduğundan buyana hiç internet sitesi olmadığı dikkatlerden kaçmamaktadır.
Haber ekleme saati: 06.05-05 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
GÖLESPOR SON ANDA 2 GOL İLE 3 PUANI ALDI!

Ardahan Haberleri **BU HABERİ ARDAHAN TV7DE İZLEYEBİLİRSİNİZ ..

Tüm yok imkânlara ve ilgisizliklere karşın Ardahan’ı temsil adına 3. Lig öncesi oynatılan Bölgesel Amatör Liginde Ardahan’ı temsil eden Göle Belediye Spor’un olağanüstü direnci devam ediyor.
Başta adını aldığı Göle Belediyesi olmak üzere Ardahan Valiliği, Ardahan Belediye Başkanlığı, Göle Kaymakamlığının beklenen desteği vermediği, yetkililerinin saya gelme zahmetinde bulunmadığı Göle Belediye Spor mücadele verdiği BAL Liginde evinde ağırladığı Ağrı/Doğu Beyazıt Spor’u evinde ağırladı.
Maç boyunca ortaya koyduğu baskılı bir oyun ile rakibini sahasına kapatan Göle Belediye Spor maçın ilk yarısında attığı ilk gol ile sevinirken, rakibinin aynı yarıda attığı gole karşılık vermesiyle ümitlerini ikinci yarıya bıraktı.
İkinci yarıda kazanma hırsı ile rakibine baskıyı arttıran ve maç süresince adeta tek kale oynayan Göle Belediye Spor maçın 93. Dakikasında attığı 2. gol ile üç puanı alarak, BAL 8 puanla ligdeki iddiasını sürdürdü.
Haber ekleme saati: 15.41-04 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
DİŞTE DE SINIF'TA KALDIK!

Ardahan Haberleri Eğitimde 81 Vilayet içinde sonlar da olan Ardahan'da bulunan okullarda yapılan diş taramasında 10 öğrencinin 7'sinin dişinin çürük olduğu ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre Ardahan İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ağız ve Diş Hastanesi doktorlarında Ardahan genelinde bulunan okullarda okuyan öğrenciler arasında yapılan diş taramasında 10 öğrencinin 7'sinin dişinin çürük çıktığı öğrenildi.
Sağlık Müdürlüğü ile Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünün birlikte organize ettiği ve kent genelinde bulunan okullarda okuyan öğrenciler üzerinde yapılan diş sağlığı taramasında her 10 öğrencinin 7'sinin dişinin çürük çıktığı ortaya çıktı.
Yaşanan durum üzerine öğrenci velilerine birer mektup yazan ve durumu bildiren okul yetkilileri, öğrenci velilerine çocuklarınızın sağlığı ile ilgilenin diye uyardı.
Konu hakkında bilgi veren bir okul idarecisi Ardahan'da 10 öğrencinin 7'sinin dişinin çürük olduğunun ortaya çıkmasının kendisinde derinden üzdüğünü belirttiği açıklamasında başta ÖSS'de olmak üzere birçok sınav da 81 vilayet içinde hep sonlarda olan Ardahan'da eğitim/öğretim gören öğrencilerle velilerinin çokta ilgilenmediğini bunun da eğitimde ki başarıda olduğu gibi sağılkta da sınıfta kalmamıza neden olduğuna dikkat çekti.

**Ücretsiz Diş fırçası ve Diş Macun
dağıtılmaya başlandı ..

171 İlköğretim, 20 Orta Öğretim, 4 Bağımsız Anadolu Lisesi bulunan ve 15 bin 985 İlköğretim, 5 bin 851 Ortaöğretim, 2 bin 538 Okul Öncesi öğrencinin eğitim aldığı, Bin 320 öğretmenin görev yaptığı Ardahan'da ki okullarda yapılan Ağız/Diş taramasında birçok öğrencinin dişinin çürük çıkması üzerine hareket geçildi.
Yaşanan durum üzerine 4 kişilik bir ekip kuran ve okullarda eğitim gören öğrencilere ücretsiz olarak diş fırçası ile diş macunu dağıtmaya başlayan Ardahan Ağız ve Diş sağlığı Hastanesi yetkilileri ekiplerinin yoğun bir şekilde yaptığı taramalarda her 10 öğrencinin 7'sinin dişinin çürük çıktığını doğruladılar.
Haber ekleme saati: 17.51-02 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ardahan Valisi Tekmen: Gelin Sınır Ticaretinin Nimetlerinden Faydalanın..

Ardahan Haberleri Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Yönetim Kurulu Başkanı Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, serhat illerinde yatırım yapacak iş adamları ve sanayicilere çağrıda bulunarak, "Asya ve Rusya'ya ihracat yapan iş adamları ve sanayicilere bedava arsa verelim. Gelip sınır ticaretinin nimetlerinden faydalansınlar." dedi.
Mustafa Tekmen, bölgenin kalkınması için iki önemli sektör belirlediğini, bunların da hayvancılık ve tarıma dayalı imalat sanayi ile turizm olduğunu ifade etti. Vali Tekmen, Asya ve Rusya'ya ihracat yapan iş adamları ve sanayicilere sınır ticaretinin nimetlerinden faydalanması çağrısında bulunarak, yatırım yapacak iş adamlarına destek olacaklarını vurguladı.
Vali Tekmen, "Asya ve Rusya'ya ihracat yapan iş adamlarımızı ve sanayicilerimizi, illerimizin organize sanayi bölgelerinde üretim yapmaya davet ediyoruz. Kendilerine bedava arsa verelim ve sınıra yakın olmanın nimetlerinden faydalansınlar ve karlarını daha da maksimize etsinler. Bu kervan yürümeye başlıyor, hemen dâhil olsunlar, sonra geç olabilir. Serhat illeri olarak anılan bölgemizde yani Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerimizin gelişmesi için kurulan Serhat Kalkınma Ajansı olarak bölge kalkınmamızın anahtarı olacak iki sektör belirledik. Bunlardan birincisi tarıma dayalı sanayi, imalat sanayi ve turizmdir. İkincisi ise hayvancılıktır. Özellikle de büyükbaş hayvancılık bölgemiz için önem arzetmektedir." diye konuştu.

**"BÖLGEMİZ ENERJİ KORİDORU ÜZERİNDEDİR"

Sınır kapılarının önemine de değinen Vali Tekmen, kalkınma ile ilgili olarak çok ayaklı bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, "Bildiğiniz gibi Gürcistan ile önümüzdeki günlerde sınır geçişlerimizi kolaylaştıracağız ve iki ülkenin vatandaşları kimlikleri ile bir diğer ülkeye geçebileceklerdir." diye ifade etti. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Projesi ile Nabucco Doğalgaz Hattı Projesi'nin, serhat illerinin önemini artırdığına işaret eden Vali Tekmen, şunları söyledi:
"Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı tamamlandığında sınır kapılarımız daha entegre çalışacaktır. Bildiğiniz gibi Ardahan, Asya'dan Avrupa'ya uzanan enerji koridorunun üzerindedir. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı, doğalgaz boru hattı, yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak Nabucco doğalgaz hattı önemimizi artırmaktadır."
Vali Tekmen, kalkınmanın önemli bir yanının da eğitim olduğunu vurgulayarak, "Yıllardır üniversiteye giriş sınavlarında son sıralarda yer alıyorduk. Yapılan yatırımlar ve gerçekleştirilen projelerle orta sıralara doğru yükselmeye başladık. Şu anda derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısında Türkiye ortalamasından daha iyi durumdayız." şeklinde konuştu.
Haber ekleme saati: 19.23-02 Aralık 2011
Haber/Foto. www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Hanak Belediye Başkanı Üç Yıllık Çalışmalarını Anlattı

Ardahan Haberleri Ardahan'ın Hanak ilçesi Belediye Başkanı Taşdemir Çoban göreve geldiği 3 yılın değerlendirmesini yaptı.
Taşdemir, göreve geldiklerinden bugüne kadar yaptıkları çalışmaları özetlediği basın açıklamasında başında bulunduğu Hanak Belediyesinde 30 yılda yapılmayanı 3 yılda yapıldığını ileri sürdü.
Türkiye'nin Kafkaslara açılan yolu üzerinde bulunan Hanak beldesini şirin bir kent yapmak için çaba gösterdiklerini belirten Taşdemir, Hanak'a açılacak olan Yüksekokul için de girişimlerinin son aşamaya geldiğini belirtti.
İlçesinde yaşanan konut sıkıntısını giderilmesi için TOKİ ile de işbirliği içerisinde olduklarını ve Hanak'a yapılacak olan Toplu Konutların arsalarının alt yapısını tamamlanıp TOKİ'ye devredildiğini de belirten Hanak Belediye başkanı Taşdemir Çoban 3 yıl içinde yaptıklarını şöyle sıraladı.

**GÖREVE GELDİĞİMİZ TARİHTEN
GÜNÜMÜZE KADAR YAPILANLAR

1- İlçemizde çocuk oyun parkı bir adet yoktu.10 adet yapıldı ve hizmete sunuldu.

2- İlçemizde l adet WC yoktu 4 erkek 4 bayan olmak üzere 8 gözlü
WC ve bir minibüs yazıhanesi gerçekleştirildi. Ayrıca eski lise binasında 2 dışarıda 2 içeride olmak üzere 4 gözlü WC faaliyete geçirildi.
3- Bir adet aile çay bahçesi yoktu. Bu eksiklikte giderildi.10-15 yaşında 51 çam ağacı dikildi.2 kamelya, basket ve voleybol sahası meydana getirildi. Oturma banklarıyla çöp kutularıyla tam donanımlı olarak yürüme yolları ile birlikte hizmete sunuldu.
4- 2 adet 150-200 metre uzunluğunda kilit parke yol yapıldı.
5- Kullanılmaz durumda olan düğün salonunun tadilatı yapılarak 20 masa 100 sandalye ve farklı ışıklarla donatılarak mükemmel bir hizmet sunumu gerçekleştirildi.
6- 4 adet dükkân meydana getirildi.

7- Hizmette sıkıntılar yaşanan 4 mahallemiz hizmet alabilmesi için yeniden köy statüsüne kavuşturuldu. Bu köyler bizim de desteğimizle hizmet almaya başladı.
8- Atıl durumda ve kullanılmaz durumda olan araçlar satıldı.
9- Yıllarca kirası ödenmeyen ve hor kullanılan sanayi dükkanları'ndan birçoğu satılmıştır.
10- Kum ocağı kiraya verilmiştir.
11- Bir adet 4X4 JCB Belediyemize kazandırılmıştır.
12- Bir adet Opel Omega hizmet aracı belediyenin hizmet filosuna katılmıştır.
13- Bir adet 2011 model Reno Flance marka otomobil temin edilmiştir.
14- Hayli kabarık olan ve 57 ye ulaşan maaşları ödenmeyen personelden 15 +7 kişi olmak üzere toplam 22 kişi farklı kurumlara atamaları yapılmıştır. Bu kişilerin alacakları genellikle ödenmiştir. Çok az alacakları bulunmaktadır. Bu suretle belediyemiz ekonomik olarak çok azda olsa rahatlamıştır. Popülist politikalar neticesinde işe alınan personelde rahatlamıştır.
15- Kaymakamlık ve Belediyenin ortak çalışması neticesinde eski lise binası ve kütüphane binası ilçemizde açılması planlanan Yüksek Okul için tahsis edilmiştir. İlçemizin ekonomik sosyal ve kültürel bakımından can damarı olacak yüksekokulun açılabilmesi için belediyemizin hizmet verdiği binanın bir kısmı fedakârlık edilerek kütüphaneye verilmiştir.
16- Bir adet futbol sahasının standart ölçülerde yapımı tamamlanmak üzeredir.
17- SODES kapsamında bir adet halı saha projemiz kabul görmüştür.2012 de ihalesi yapılacaktır.
18- İlçemiz için çok önemli olan bir adet fenni hayvan pazarı projemizin çok sayıda projeler arasında tam not alalar kabul görmüştür. İnşaatına 2012 de başlanacaktır.
19- Sosyal açıdan önemli olan çok detaylı piknik alanı projemiz orman Bölge Müdürlüğünce değerlendirilmektedir. Kesinlikle gerçekleşecektir.
20- 8000 M2 kilit parke alınmış ve depolanmıştır. İlçenin ana caddesi bulvar haline getirilecektir.
21- 8 Km asfalt hizmete sokuldu. Bu suretle merkezde Jandarma girişinden Selamverdi çıkışına kadar, Atalar çıkışından Avcılar mezarlık çıkışına kadar, Selamverdi çıkışından Alaçam çıkışına kadar yollarımız asfaltla kaplanmıştır. Ayrıca Sanayimizin içideç asfaltlanmıştır.
22- Yıllarca sıkıntısını çektiğimiz kanalizasyon kökünden halledilmek üzere ihale edilmiştir. 2012 de inşaatına başlanacaktır.
23- İki belediyenin bıraktığı harap bütçe ve 2 trilyon borcun büyük bir kısmı ödenmiştir. Hacizle icrayla prangayla uğraştığımız günler kısmen de olsa geride kalmıştır. .
24- Mezarlıklarımızın onarımı gerçekleştirildi.
25- Belediye hizmet binasının bütün birimleri elden geçirildi. Vatandaşa çok nezih bir ortamda hizmet sunumu gerçekleştirilmektedir.
26- Atalar-Damal çıkışı Selamverdi-Ortakent çıkışı asfaltlanmıştır.
27- Ortakent asfaltındaki bozuk satıhlar rotmis ile onarılmıştır.
28- Çok eski ve sıkıntılı olan imar planı yeniden yaptırılarak ilçe konut ve yeşil alan bazında rahatlayacaktır. Bu projemiz 12.ayın sonuna kadar bitirilecektir.
29- Çok sayıda ruhsatsız araçlarımızın ruhsat işlemleri tamamlanmıştır.
30- TYÇP kapsamında 2010 ve 2011 yılında yapılan projelerimizle 45 kişiyle 6 ay süreyle iş temin edilmiştir. Hem kişilere hem de ilçemize ekonomik olarak destek sağlanmıştır.
31- Alaçam mahallesinin su deposu tamamen fayansla kaplanmıştır.
32- 9 mahallede SODES kapsamında çocuk oyun parkı yapılmıştır.
Haber ekleme saati: 19.17-02 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Başkanın aklı yeni mi başına geldi!

Ardahan Haberleri **Van depremi olalı 2 ay oldu bizim başkan yeni yardım toplayacak!..

24 Ekim 2011 günü meydanan gelen 7.2 şiddetindeki depremin üzerinde neredeyse iki ay geçerken, o günden bugün gerek kendisi, gerek ise başında bulunduğu belediye olarak Van’a yönelik bir yardım yapmayan, yaptımayı düşünmeyen Belediye Başkanı daha yeni kampanya başlatıyor..
Van ve Erciş’te yaşanan ve birçok kişinin ölmesin neden olan depremde insanlara yardım etmeyi akıl etmeyen ve bu yönde bugüne kadar bir kampanya başlatamayan Ardahan Belediye Başkanı bağlı bulunduğu partisinin genel merkezinin emri üzerine dün Sivil Toplum Örgüt Yöneticilerini kışın ortasında kırık pencerelerini yeniden değiştirdiği belediye binasında toplayarak Van’a yardım kampanyası başlatacaklarını bildirdi.
Günlerdir insanların -20’leri bulan soğuklarda dışarıda çadırlarda yaşadığı ve bir battaniye aradığı bir sırada en az 3 kez Ankara’ya giden ve bu insanı olaya duyarsız kalan Belediye Başkanı’nın partisinin genel merkezinin aldığı emir üzerine “kampanya başlatacağız” diyerek makamında topladığı STK Yöneticilerinden, “Başkan bu güne kadar neredeydin, biz yardımımızı yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Keşke bu güne kadar Ardahan belediyesi de Van’a yardım yaptı diye bir haber okusaydık” diyerek Belediye Başkanını eleştirdikleri ancak geçte olsa yine de gereken insanı yardımında bulunacaklarını belerttikleri öğrenildi.

**Vatandaş Başkandan daha duyarlı davranmıştı!

7,2’lik deprem ardından 600’ün üzerinde insanın öldüğü, binlerce insanın dışarıda kaldığı bir o kadarında başka illere göç ettiği Van ve Erciş depremleri ardından istenen yardımlara kulak tıkayıp oralı olmayan bugün partisinin genel merkezinin emriyle zorunlu olarak harekete geçen ve Sivil Toplum Örgüt temsilcilerini makamında toplayarak yardım kampanyasını başlatacağını belirten Köksoy’dan önce Ardahan merkez’de Hür Özgür Yılmaz isimli iş adamının başlattığı vatandaşın büyük destek verdiği “Van’a bir battaniye” kampanyası başlatılmış ve Van ile Erciş’e bir minibüs dolusu Ardahan yardımı götürülmüştü.
Ardahan Valiliği ise depremden hemen sonra kamu kurumlarına yazdığı yazıyla başta 5 İlçe Kaymakamlıkları olmak üzere resmi kurumlardan maddi yardımlar toplayıp Ardahan İl Afet Koordinasyon Kurulu aracılığıyla Van’a kamyonlar dolusu yardımlar göndermişti.
Ülkü Ocakları Ardahan İl Temsilciliğinin de yaşanan depremin hemen ardından Van’a yardım gönderdiği bilenen Ardahan’da Ardahan Belediyesinin bugüne kadar niye böylebir yarım yapmadığıda düşündürücü olmuştur.
Bugün belediyeye çağırılarak yardım kampanyasına dâhil edilen Ardahan’da ki STK’ların da başkandan önce maddi katkıda bulunduğu Van depremi ardından Ardahan Belediye başkanı gibi Hanak, Çıldır, Damal, Posof ile Ardahan’ın 2 beldesi olan Göle Köprülü (Goreveng) ve Çıldır Aşıkşenlik (Suğara) Belediye Başkanları olmak üzere kimsenin aklına bugüne kadar Van’a yardım eli uzatmak gelmemişti.
AKP’li Ardahan Belediye Başkanı gibi Göle Belediye Başkanının da şimdiye kadar böyle bir şey düşünmediği ancak Göleli gençlerin başkanlardan daha duyarlı davranıp Göle’den de Van’a başta battaniye olmak üzere küçükte olsa bir yardım da bulunmuştular,

Ardahan’ın Hanak ilçesi Belediye Başkanı Taşdemir Çoban göreve geldiği 3 yılın değerlendirmesini yaptı.
Taşdemir, göreve geldiklerinden bugüne kadar yaptıkları çalışmaları özetlediği basın açıklamasında başında bulunduğu Hanak Belediyesinde 30 yılda yapılmayanı 3 yılda yapıldığını ileri sürdü.
Türkiye’nin Kafkaslara açılan yolu üzerinde bulunan Hanak beldesini şirin bir kent yapmak için çaba gösterdiklerini belirten Taşdemir, Hanak’a açılacak olan Yüksekokul için de girişimlerinin son aşamaya geldiğini belirtti.
İlçesinde yaşanan konut sıkıntısını giderilmesi için TOKİ ile de işbirliği içerisinde olduklarını ve Hanak’a yapılacak olan Toplu Konutların arsalarının alt yapısını tamamlanıp TOKİ’ye devredildiğini de belirten Hanak Belediye başkanı Taşdemir Çoban 3 yıl içinde yaptıklarını şöyle sıraladı.

**Basın toplantıyı gayri ciddi buldu!

Belediye olarak bugüne kadar Van'a bir yardımda bulunmayan ve bu ilginç durumu gören partisinin genel merkezinin uyarısı üzerine kerhen de olsa harekete geçen belediye başkanının sözde Van'a Yardım çağrısı için yaptığı toplantıya basının davet edilmesine karşın bir gazeteciden hariç hiçbir gazetecinin gitmediği bilgisi de alındı.
Haber ekleme saati: 18.36-02 Aralık 2011
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Haberimiz Ulusal Basında 1. Sayfada!..

Ardahan Haberleri Ardahan’da yaşanan gelişmeleri günü birlik, en hızlı, en güncel şekilde yerel okurlarına duyuran ekibimizin yaptığı haberler ulusal basında da büyük ilgi görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün yayınladığı, ‘Utanıyorarmış’ başlıklı haberimiz bugün kü Habertürk Gazetesinde 1. Sayfada yayınlandı.
Gazetelerimzede yayınanan bir çok haberimizin sürmanşet, manşet ve 1. sayfa haberi olduğu ülke basınında da 1. olan yayın ekibimizin haberini okumak için bugün gazete bayisinde bir Habertürk almanız yeterli olacaktır.

**Bayanlardan Bayanlara Davet Var ..

Cumartesi günü saat:14:00'da Ardahan Karagöl Gençlik Bayan Futbol Takımının tanıtımı Şehir stadyumunun yapılacak olması nedeniyle, tanıtıma tüm Ardahan halkını davet ederken; Karagöl Gençlik Bayan Futbol Takımı, özellikle moral ve enerjilerin daha yüksek olması için bayanların tanıtıma gelmelerini istediler.
Haber ekleme saati: 13.32 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
AÇMAK YOK, AMA KAPATMA VAR!


Ardahan Haberleri **Ardahan Gençlik Merkezi Kapatıldı..

Ardahan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci, gençlik merkezinin bina sıkıntısı yüzünden kapatıldığını belirterek, "Gençlik merkezi için bina arayışındayız" dedi.
Dereci, yaptığı açıklamada, gençlik merkezinin şimdiye kadar İl Özel İdaresi İş Hanında faaliyet gösterdiğini anımsatarak, binanın İl Özel İdare tarafından kullanılmaya başlanmasıyla birlikte söz konusu binadan çıkmak zorunda kaldıklarını söyledi.
Şuan yer arayışına girdiklerini ifade eden Dereci, "Bu merkezde yaklaşık 7 kursumuz vardı. Bu kurslardan 600'ü aktif olmak üzere toplam 2 bin 600 genç yararlanıyordu. Bunların hiç biri şuan faaliyet göstermiyor. Gençliğe çok önem verdiğimiz bir dönemde, kursumuzun kapanması bizi derinden üzdü. En kısa sürede inşallah yer bulacağız" dedi.
Dereci, kamuoyunun duyarlı olmasını istediklerini belirterek, uygun yer konusunda kendilerine yardımcı olunmasını ifade etti.Haber ekleme saati: 13.45-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Posof'ta Okullar
İkinci Kez Tatil Edildi


Ardahan Haberleri Ardahan'ın Posof ilçesinde iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitim- öğretime ikinci kez ara verildi.Ardahan'da dün sabah başlayan ve etkili olan yoğun kar yağışı, tipi nedeniyle Ardahan- Artvin ve Ardahan'ı Damal- Posof üzerinden Türkgözü Sınır Kapısına bağlayan karayollarında ulaşım durdu.
Karayollalarında oluşam iki gündür yapılamazken, Posof ilçesinde kar kalınğı 30 santimetreye ulaştı. Posof ilçesine bağlı 23 köyün merkezle bağlantısı kesildi. Dün okulların tatil edildiği Posof'ta eğitim- öğretime bu gün de ara verilmesi uygun bulundu. Kar yağışının durmasının ardından vatandaşlar ev ve işyerlerinin önünü temizlerken, belediye de cadde ve sokakları trafiğe açmak için çalışmalara başladı.
Haber ekleme saati: 13.32-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Konut Satışlarında
Ardahan’da yüzde 45,96 artış oldu!..


Ardahan Haberleri Türkiye'de bu yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,57 oranında artarken, bir önceki döneme göre yüzde 5,18 oranında düştü.(Temmuz-Ağustos-Eylül) ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı.
Konut satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,57 artış, bir önceki döneme oranla da yüzde 5,18 oranında düşüş gösterdi.
Bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında tüm bölgelerde artış gerçekleşti. En çok artış gösteren bölgelerin başında yüzde 111,80 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova bölgesi geldi.
Bu bölgeyi yüzde 49,46 ile Zonguldak, Karabük, Bartın, yüzde 48,77 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, yüzde 45,96 ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve yüzde 41,36 ile Tekirdağ, Edirne, Kırklareli bölgeleri izledi.
-Bir önceki döneme göre en çok artış Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir bölgesinde-
Konut satışlarında bir önceki döneme göre en yüksek artış yüzde 25,22 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir bölgesinde gerçekleşti.
Bir önceki döneme göre yüksek artış gösteren diğer bölgeler sırasıyla, yüzde 17,53 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, yüzde 11,18 ile Konya, Karaman, yüzde 10,32 ile Kayseri, Sivas, Yozgat ve yüzde 8,22 ile Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak bölgeleri oldu.
Aynı dönemde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki döneme göre, yüzde 17,23 ile İstanbul, yüzde 13,72 ile İzmir, yüzde 12,79 ile Adana, Mersin, yüzde 8,97 ile Şanlıurfa, Diyarbakır ve yüzde 8,43 ile de Antalya, Isparta, Burdur bölgelerinde azalış yaşandı.
2011 yılının üçüncü döneminde 4 dönemlik ortalamalara göre değişimlere bakıldığında ise Türkiye genelinde yüzde 5,74 oranında artış gerçekleşti.
Haber ekleme saati: 13.23-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazsetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Çıldır merkez ve yolunda trafik kazası!..


Ardahan Haberleri Kar yağışı ile birlikte soğuyan havaların yollarda yarattığı buzlanma dikkatsiz sürücülerin trafik kazalarına neden oluyor. Son olarak Ardahan Çıldır karayolunun 15 ve 25. kilometresinde meydana gelen 2 kazada ikisi ağır olmak üzere 6 kişi çeşitli yerlerinden yaralandılar.
Çıldır İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı trafik timlerinin her 2 olayda da tuttuğu raporda yaşanana trafik kazalarında toplam 3 aracın çarpması sonucu meydana gelen kazada 01 EE 498 plakalı aracın buzlu yolda fren yapması sonucu direksiyon hâkimiyetini kaybetmiş ve karşı yönden gelen 34 GB 2675 plakalı araca çarpmıştır.
Bu arada Güney Enerji isimli firmanın kamyoneti de her iki araca çarpması sonucu şarampole yuvarlandı.
Diğer taraftan Ardahan'dan Çıldır'a giden 75 AP 712 plakalı doblo takside Ölçek Köyü yakınlarında yolun kaygan olması nedeniyle şarampole yuvarlandı. Bu kaza da yaralanan olmadı.
Öte yahrah dünde kent merkezinde meydana gelen zincirleme kazada üç araç bir birine girdi.
Haber ekleme saati: 13.14-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Gittiler Belediyeyi haciz ettiler..


Ardahan Haberleri Son yasa gereği Belediyelerde bulunan fazla işçilerini başka kurumlara gönderen Kars Belediyesine eski işçi şoku!
Alınan bilgilere göre 298 işçinin başta Valilik olmak üzere birçok diğer kurumlara gönderen Kars Belediyesi bu işçilerin Belediyeden alacakları tazminat ve diğer hakları ile ilgili toplam 2 Milyon borcu dolayısıyla hesaplarına el konuldu.
Haciz konulunca su parasını toplamaktan vazgeçti.
İşçilerinin alacakları dolayısıyla haciz ettiği Kars Belediyesinin hesaplarına bloke konulması üzerine belediyenin de karşı atağa geçip hesaplarında para biriktirmemek için vatandaştan her ay topladığı su paralarını 4 aydır almıyor.
Konu hakkında bir açıklama yapan AKP'li Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, göreve geldiği günden bu yana borç ödediklerini ve çok zor durumda olduklarını belirtirken başka kurumlara 411 olan Kars Belediyesinin işçi kadrosunu zorunlu olarak indirip çıkardıkları bu işçileri mağdur etmemek içinde Valilik başta olmak üzere diğer resmi kurumlara gönderdiklerini ancak bu işçilerin belediyeye kızıp tazminat ve diğer hak edişler için tuttukları avukatlar aracılığıyla belediyeyi haciz ettiklerini
söyledi.
Haber ekleme saati: 13.11-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ardahan Ankara’da tanıtıldı!..


Ardahan Haberleri Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vilayetler Hizmet Birliği Başkanlığı, TÜRSAB ve Forum Fuarcılık tarafından düzenlenen Ankara 3. İller Kültür ve Turizm Fuarı'na Ardahan damgasını vurarak Ardahanlıların sevinmesine vesile oldu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vilayetler Hizmet Birliği Başkanlığı, TÜRSAB ve Forum Fuarcılık tarafından düzenlenen Ankara 3. İller Kültür ve Turizm Fuarı'na Ardahan damgasını vurarak Ardahanlıların sevinmesine vesile oldu. Anfa-Altınpark Fuar Merkezi'nde düzenlenen ve 22 ilin tanıtımının yapıldığı fuarda Ardahan standı büyük ilgi gördü. Ardahan da görev yapmış birçok üst düzey yetkilinin de ziyaret ettiği fuarda illere özgü el sanatları ürünleri, yöresel yiyecekler, tarihi, kültürel ve turizm potansiyelleri tanıtıldığı Fuarda, Türkiye'nin illeri ve ilçelerinin tanıtımı açısından büyük önem taşıdığı vurgulayan Ardahan Millet Vekilli Ensar Öğüt ''Ardahan standının, en çok ziyaret edilen stantlar arasında yer aldığı belirtti. İlleri ve ilçelerinin tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını belirti. Günümüz dünyasında tanınmayan ve fark edilmeyen hiçbir şeyin öneminin bulunmadığını vurgulayan Ardahan Millet Vekilli Ensar Öğüt, gelişmiş ülkelerin bu bilinçle fuarcılık sektörüne büyük önem verdiğini ifade etti. Ankara’daki bulunan STK Örgütleri AVRAK, Ardahan Sevenler Derneği, Ankara Göle Kültür ve Dayanışma Derneği, Hanak İncedere, Güneşgören, Koyunpınar Köyler ve Göle Dedeşen Köyü Dernek Başkanları Yönetimler ve Ankara da ikamet eden Ardahanlıların büyük beğenisini kazanan fuara hemşerilerimiz büyük ilgi gösterdi.
Haber ekleme saati: 13.01-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Yangına Pantolon Dayanmadı!..


Ardahan Haberleri Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu'nun yegeni olan kimsesiz ve yardıma muhtaç bir durumda yaşayan Erol Tosunoğlu'nun oturduğu harabe evi yandı. Kışın evsiz kalan Tosonoğlu yardım eli bekliyor.
İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi arkasında çıkan yangında itfaiyecinin öz verili çalışması sırasında yırtılan pantolonu herkesin gülümsemesine neden oldu. Nedeni açıklanmayan yangın nedeniyle ev kullanılamaz hale geldi.
İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi arkasında çıkan yangın bir kişiyi de evsiz bıraktı. Henüz nedeni açıklanmayan yangın nedeniyle ev kullanılamaz hale geldi. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu'nun yegeni olan ve kimsesiz ve yardıma muhtaç bir durumda yaşayan Erol Tosunoğlu'nun oturduğu evde, yangın esnasında boş olduğu öğrenildi. Evden dumanlar çıktığını fark eden bazı çevre sakinleri itfaiyeye haber verdi. Birbirine yakın binaların bulunduğu dar sokaktaki evde çıkan yangın çevredeki vatandaşlara panik yaşattı.
Ardahan Belediyesine ait itfaiye aracı binanın yanına yanaşarak yangına müdahale etti. Yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Ardahan Belediyesi itfaiyecilerinin tüm güçleriyle yangını söndürme esnasında itfaiyecinin patlayan pantolonunu umursamayıp yangınla verdiği mücadele takdir toplarken, gülüşmelere de neden oldu.
Haber ekleme saati: 12.52-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ne oldu patent?


Ardahan Haberleri Çıldır Aktaş gümrük kapısı gibi başta siyasilerce olmak üzere yetkililerin "Patent alacağız" dediği, Ardahan balına bu yılda patent alınamadı.
Bin bir çiçeklerle örülü doğasında uzun diliyle bal nektarı toplayan Kafkas Arısının ürettiği Ardahan balına alınacağı söylenen ancak bu yılda alınamayan patent, açıldı açılacak denilen ancak bu yılda açılmayan Çıldır Aktaş gümrük kapısı gibi uzun bir süre tartışılacağa da benziyor.
Haber ekleme saati: 12.45-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Çocuklar öğretmenleri için birbiriyle yarıştı!..


Ardahan Haberleri Öğrenciler, öğretmenler gününe çiçeklerle ve hediyelerle hazırlanıyor.
Ardahanlı öğrenciler harçlıklarından artırdıkları ve ailelerinden aldıkları paralarla öğretmenlerine hediye aldıkları görüldü. Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü olması nedeniyle öğrencilerin dün okul sonrası öğretmenlerine hediye alabilmek için başta çiçekçileri ve hediye satan dükkanları hınca hınç doldurdukları görüldü.
Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Ozan Morkoç(13), öğretmenine hediye alırken gözlerinin dolduğunu gördüğümüz Morkoç, "8. sınıfta olmama rağmen öğretmenlerim ailemden daha yakın ve daha alakalı tüm bilgileri onlardan alıyorum, tabi ailemin de katkısı var ama öğretmenlerin yeri başka, bence bir gün değil her gün onların günü olmalı" dedi.
Haber ekleme saati: 01 Aralık 2011
HABER/FOTO:BARIŞ BİLGİN

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
GMYO Açıldı Ama…


Ardahan Haberleri Geçtiğimiz gün resmi açılışı yapılan Göle Meslek Yüksekokulu için hayatını adayan Erdal Durak GMYO'nun açılışını göremedi ancak ailesinin gelmesi beklenen açılışa hiç kimsenin gelmediği gözlerden kaçmadı…
Alınan bilgilere göre Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu'nun davet etmemesi sonucu açılışa gelmeyen Durak ailesinin Sabri Muratoğlu'nun açılışa davet etmediği için kızıp gitmedikleri bilgiler arasında…
Göle Belediye Başkanı'na sadece Durak ailesinin kızgın olmadığı gibi vatandaşların da tepkisini çektiği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 12.20-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Göle Tezek İle Isınmaya Devam Ediyor.


Ardahan Haberleri Geçtiğimiz sayılarda da dile getirdiğimiz "Ardahan Tezek mi, Kömür mü ?" haberi sonrası kameralara yansıyan kareler içleri kararttı!
Ardahan, Çıldır, Göle, Damal, Posof ve Hanak'ın vazgeçilmez yakacağı olan tezeklerden vazgeçmeleri Ardahan halkı için hayal gibi görünüyor…
Ancak ısınma amaçlı yakılan hayvan atıklarından elde edilen tezeklerin insan hayatına ne kadar hasta olduklarını bileni de, bilmeyeni de tezek yakmaya devam ediyor…
Aynı zamanda okulda öğretmenlerin bile öğrencilerinden tezek istemeleri de kafaları karıştırırken onca yıl okuyup böyle insan sağlığına zararlı olduğunu öğrenememeleri Göle'ye ne kadar iyi öğretmenlerin gönderildiğinin simgesi olsa gerek…
Kömür fiyatlarının 14 Liraya çıkması sonucu daha da azalmaya başlayan kömür sevdalıları, Lüks bina önlerinde tezek yığınlarının olması, vatandaşların bütçelerinin yetmemesi sonucu tek çözümlerinin tezek olduğu açık ve net görünüyor…
Fakat vatandaşları Ardahan'ı ve tüm Türkiye'yi tezek sevdasından kurtaracak bir çözüm bulunamadığından dolayı ve çözümden ziyade kömür odun ve kömür alınacak yolların kapatılması, sürekli zamlanmaları sonucu vatandaşlara "Yeseniz de Tezek, Yemeseniz de Tezek" der gibi vatandaşların bütçesine uyan hiçbir yakacak bulamamasına neden olunduğu gibi, bedava yoksul ailelere dağıtılan kömürleri vatandaşlar sabah tutuşturup akşam yandığı da gözlerden kaçmadı…

**KOAH'ın En Önemli Nedeni Sigara ve Tezek ..
KOAH'ın başlıca nedeni (yüzde 90 hastada) sigaradır. Yalnızca sigara değil, pipo ve puro kullanımı da KOAH'a yol açmaktadır. Sigara içenlerin beşte birinde KOAH gelişmektedir. Sigara içen kişilerde, içmeyenlere göre KOAH riski 30 kat kadar artmıştır. Sigaraya erken yaşta başlanması ve uzun süre çok miktarda içilmesi, KOAH'ın daha ağır seyretmesine neden olur. Sigara dışında bazı mesleki faktörler (madencilik, fırın/tahıl işçiliği, çiftçilik gibi) ve ısınma amaçlı tezek yakılması da KOAH'a zemin hazırlar.
Ne yazık ki KOAH, tanısı ihmal edilen bir hastalık. Toplumda yeterince bilinmiyor ve önemsenmiyor. Hâlbuki erken tanı ve müdahale, hastalığın gidişini durdurabilir ya da yavaşlatabilir. Tanıda öncelikle hastanın şikâyetleri değerlendirilmekte ve solunum fonksiyon testleri ile akciğer grafiti gibi tetkiklerden yararlanılmaktadır.
Haber ekleme saati: 11.44-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ÖĞÜT, Soykırım Abidesi Destanı’ndaydı..


Ardahan Haberleri Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına kavuşmasının 20. yılı nedeni ile Ankara Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği 'Soykırım Abidesi'nin Destanı' adlı Oyun Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu'nda sahnelendi. Vatandaşlardan büyük ilgi gören Oyuna, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, eski Iğdır Milletvekili Yücel Artantaş, Azerbaycan'dan gelen bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Zihni Papakçı'nın yazdığı, İftihar Piriyev'in yönetmenliğini yaptığı ve Azerbaycan İravan Devlet Dram Tiyatrosu'nun sahnelediği 'Soykırım Abidesi'nin Destanı' adlı Oyuna Yenimahalleliler yoğun ilgi gösterdi. İki perdelik Oyunda Ermenilerin, Azeri halkına yaptığı katliamlar anlatıldı.
Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin de anlatıldığı Oyun sonunda konuşan Oyuncular, Azerbaycan Devlet Tiyatrosu'nun 130'ncu yılında Yenimahalle Belediyesi'nin Tiyatro Salonu'nda Oyun sergilemekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Haber ekleme saati: 11.30-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Aman aman iyi yapın ki imam bey üşemesin!..


Ardahan Haberleri Kamuoyunun yapılmaması için, birçok mücadele verdiği hatta yerel basın manşetlerine de yansıyan, Ardahan Merkez camii bahçesine inşa edilmek istenen, imam lojmanı, bütün tartışmalara ve kış şartlarına rağmen inşasına devam ediyor.
Türkiye de ve dünyada ki camilerin geniş bahçeleri ve avluları bulunmaktayken, sadece ilimiz Ardahan'daki merkez camisinin dapdar bir alanda arkasında askeri lojmanlar, çevresinde iş yerleri, hemen iki metre önünden de anayolun geçmesi sebebiyle görüntü kirliliğinin içerinde kalmasını eleştiren Ardahanlılar, kamuoyunun tepkisine rağmen Ardahan İl Müftülüğünün inatla yaptırdığı tesisin dış ısı yalıtımı da tamamlanmak üzere. Bunu gören bazı tepkili vatandaşların manalı bir şekilde aman aman yapın ki imam bey üşümesin şeklinde cümleler kurdukları duyuldu.
Haber ekleme saati: 10.23-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ardahan'a Yeni Umke
Aracı Alındı


Ardahan Haberleri Sağlık Bakanlığı tarafından Ardahan Sağlık Müdürlüğü bünyesine Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) aracı alındı.
Sağlık Bakanlığı tarafından Ardahan Sağlık Müdürlüğü bünyesine Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) aracı alındı.
İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Gökhan Erdil, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, yeni alınan aracın, tam teşekküllü bir araç olduğunu belirterek, Ardahan'da söz konusu araca ihtiyaç olduğunu söyledi.
İlde olumsuz bir durum olmasını istemediklerini ancak olması halinde söz konusu araçla rahatlıkla müdahale edebileceklerini vurgulayan Erdil, "Bu araç bizim için ihtiyaç duyulan bir araçtı. Artık olumsuzluk karşısında rahatlıkla müdahalemiz olacak. Araç içinde, kırıcı, kesici, ilk müdahale anlamında yani bir yaralıyı kaza anında sıkıştığı yerde rahatlıkla çıkarabileceğiz. Söz konusu araçtaki ekip, hem hastayı kurtaracak, hem de tıbbi müdahalesini yapabilecek" dedi.
Haber ekleme saati: 10.16-01 Aralık 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com