31/30/10/2008 Günlerinin Haberleri
Gönderen Fakir - Kasım 02 2008 - 08:14:32
Ardahan'da yaşanan her haberi bizden almak için sitemizi takip etmeye devam edin ..
Sizde gönderin bir fotoğraf, bizde yapalım günün fotosu ..
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
SİTEMİZİN SAĞINDA BULUNAN en yeni makele LİNKİMİZDE
YAZARLARIMIZIN GÜNLÜK YAZI VE YORUMLARINI OKUYABİLİRSİNİZ..

**31/31/10/2008 Tarihli Günlerin diğer gün ve yılların haberleri için DEVAM ı tıklayınız ..
Geçmiş Günler İçin DEVAMI Tıklayın
GEÇMİŞ TARİHLİ HABERLER İÇİN BUTONA TIKLAYINIZ

Haber Metni

Ardahan'da yaşanan her haberi bizden almak için sitemizi takip etmeye devam edin ..
Sizde gönderin bir fotoğraf, bizde yapalım günün fotosu ..
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
SİTEMİZİN SAĞINDA BULUNAN en yeni makele LİNKİMİZDE
YAZARLARIMIZIN GÜNLÜK YAZI VE YORUMLARINI OKUYABİLİRSİNİZ..
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Fakir Yılmaz
Koordinasyon müdürleri ..

Fakir Yılmaz Sabah işe geldiğimde ilk gelen telefona cevap verdim, acı acı çalan ziline son anda yetişirken ..
Arayan Ardahan Valiliği Basın Müdürlüğüydü.
-Fakir bey saat 10.00’da İl koordinasyon toplantısı var, sizide davet ediyoruz.
-Olur tabi ben gelmezsem, arkadaşlar gelir mutlaka, aradığınız için teşekkür ..
Deyip, tellfonu kapattım Özkan arkadaşımızı evinden al acele çağırıp, görevlendirdim, ‘Özkan hele git bak o ünlü bölge müdürlerimi, yoksa yardımcılarımı gelmiş bir bak ..’ diye ..
Koordinasyondan, koordinasyona Ardahan’a gelip, yolluk almaktan başka bir şey yapmayan kurumların bağlı bulunduğu bölge müdürlüklerinin Ardahan’a ne kadar baktıklarını 23 yıla yaklaşan gazetecilik hayatımda hep gördüm ..
Ama en önemlisi her yeni valinin karşısına çıkıp, burada ki vekilinin hazırladığı metni al acele okuyup, ‘Sayın valim benim gitmem gerekir’ diyerek toplantıya katılanları bile dinlmeden giden, ‘bölge müdürlerinin yine aynısını mı yapacaklar?’ dı, ‘Özkan’a mutlaka buna bak derken ..’
Evet Özkan geldi kamerayı bana bırakıp, gittikten sonra izledim, değişen bir şey yoktu, al acele notları okuyup, sorunları çözüp, yine toplantıda ki insanları dinlemeden ve toplantı bitmedenyine gitmiştiler bizim bölge, pardon, lüks araçlarıyla il il gezip, yolluk ve harcılaranı alan koordinasyon müdürleri!.. Hem de Ardahan’ın tüm sorunlarını 5 dakka içinde çözmüşcesine ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ardhan TV
Haberlerimizin Görüntülü Yayınlandığı Ardahan TV'yi İzliyormusunuz?
Ardahan'da Cumhuriyet Ardahan TV'de izlenir ..

Cumhuriyetin kuruluşunun 85. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Ardahan'da da kutlandı.
Ardahan'da ki kutlamaları sitemizin üstünde yayınlanan Ardahan TV'de izleyebilirsiniz..

**Görüntüleri izlemek için sitemizin sağ üst köşesinde ve sitenin MSN sinde, yani Hemşeri Odasının hemen altında bulunan sesleri kısmanız gerekiyor ..
Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ardahanlı ilk hacı grubu kutsal topraklara doğru yola çıktı ..

Dualarla yolcu edildiler .. 2008 yılında ilimizden hacca gidecek olan Ardahanlı hacı adaylarının ilk grubunu bugün Ardahan İl müftülüğü önünde düzenlenen bir törenle uğurlandı.
Ardahan İl Müftülüğü önünde yapılan uğurlama törenine İl Müftüsü Emrullah KAYA, Çıldır müftüsü Osman KARAGÖZ, Kur’an Kursu Md.V. Ahmet LÜLECİ müftülük çalışanları, din görevlileri hacı adaylarımızın yakınları ve vatandaşlar katıldı.
Ardahanlı hacıların kutsal topraklara yolcuğu sırasında bir konuşma yapan Ardahan İl Müftüsü Emrullah KAYA;”Bu gün burada ilimizi temsilen hacca gidecek olan hacı adaylarımızın ilk grubunu uğurluyoruz, evet onlar bizleri temsilen Allaha giden temsilciler ve misafirlerdir. Kendilerine kazasız, belasız, huzurlu ve güzel yolculuklar diliyoruz. İnşallah hac farizasını en güzel şekliyle ifa eder ve sağlıkla memlekete ve ailelerine kavuşurlar.”dedi. İl Müftüsü Kaya uğurlama töreninde yaptığı konuşmasına şöyle devam etti.
“Gönül isterdi ki Ardahan’ımızdan da bir kafile oluşturacak kadar hacı adayımız olsun ve hepsini birlikte uğurlayalım. Ama maalesef ilimizden kafile çıkmadığı için buradan yazılan hacı adaylarımızı başka başka kafilelerle ve ayrı ayrı göndermek zorunda kalıyoruz. Ümit ediyorum ki önümüzdeki yıllarda Ardahan’ın müstakil kafilesini oluşturabilecek sayıya ulaşırız. Ardahanlı olup ta başka illerde ikamet eden vatandaşlarımızın ilimizden müracaat etmeleri halinde bu sonuca ulaşmak daha da kolay olacaktır.” diyen Müftü Emrullah KAYA, ilimizden ikinci grubun 8 Kasım 2008 Cumartesi günü ikindi namazını müteakiben Merkez Camii önünden uğurlanacağını sözlerine ekledi. Konuşmadan sonra yapılan dua ile tekbir ve salavatlar eşliğinde hacı adaylarımız Erzurum Hava limanına uğurlandı.31.10.2008 Cuma günü saat 13.55’te de Erzurum’dan Suudi Arabistan’a uçacakları bildirildi.
Haber ekleme saati: 20.33-31/Ekim/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com Kaynak: İl Müftülüğü

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
VALİ: 'TELEKOM'UN ALDIĞI SABİT ÜCRETİ ADİL BULMUYORUM'

Valide teklekoma tepki koydu .. Ardahan Valisi Selim Cebiroğlu, Telekom'un aldığı sabit ücret kavramanın yanlış olduğunu söyledi. Cebiroğlu, vatandaştan sürekli alınan bu ücretin adaletli olmadığına dikkat çekti.
Bu yıl 4'ncüsü yapılan İl Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Vali Cebiroğlu, Telekom'un aldığı sabit ücrete değindi. Alınan bu ücretin yapılmayan bir işten alınan para olduğunu anlatan Vali Cebiroğlu, "Hiç konuşmadan her ay belli ücret vermek hukuka da adalete de aykırı bir durumdur. O zaman bankacıların ne suçu var. Onlar da kredi kartı veriyor. O zaman onlarda kredi kartı bedeli alsın. Bunun yanında Tedaş da sabit ücret alsın. Bence bu uygulama çok yanlış bir uygulamadır. Adalete de aykırıdır. Ben böyle düşünüyorum." diye konuştu.
Koordinasyon toplantısında herkesten işini eksiksiz yapmasını isteyen Vali Cebiroğlu, "Eksik işle karşıma çıkmayın. Kimsenin karakaşı karagözü beni ilgilendirmiyor. Herkes işini tam yapacak." diyerek kamu görevlilerini uyardı.

Telekodm'un soygununa sizde dur deyin .. **SOYGUNA DUR DEMEK İÇİN YARIN 'ALO' DENMEYECEK!..

*Tüketicilerden Telekom'a karşı 'Sabit Ücretlere 1 Kasım Eylemi ..

Tüketiciler Birliği, hiçbir hukuki gerekçesi olmadığı halde Türk Telekom tarafından milyonlarca sabit telefon abonesinden tahsil edilen sabit ücretlere karşı 1 Kasım 2008 (yarın)'de bütün tüketicilerle beraber '1 Kasım Konuşmama Eylemi' düzenliyor.
1 Kasım'da yapılacak olan sabit hatları kullanmama eylemini değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, "Türk Telekom'a olan tüketicitepkisi artarak devam ediyor." dedi.
Ülkenin en büyük firmaları arasında yer alan Türk Telekom'un, aynı zamandamilyonlarca tüketiciye hizmet satımı gerçekleştirdiğini, bu nedenle TürkTelekom'un uygulamalarının çok geniş bir tüketici kitlesini ilgilendirdiğiniifade etti. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, şunları söyledi:
"Tüketiciler Birliği, Türk Telekom'un bütün uygulamaları yakından izlemekteve tüketici aleyhine olan tüm uygulamalar ile ilgili olarak davalar açmış,kamuoyu oluşturmak ve tüketicileri aydınlatmak amacı ile büyük kampanyalardüzenlemiştir.
2007 yılında gerçekleştirilen "TELEKAZIK", 2008 yılında gerçekleştirilen"SABİT SOYGUNA SON" kampanyaları ile ülke tarihinin en büyük imza sayısınaulaşılmıştır. Örneğin 2007 yılında gerçekleştirilen ve Türk Telekom'un akıldışızamlı tarifelerine karşı başlatılan "TELEKAZIK" kampanyasında 200.000 imzatoplanmış, tarifenin iptali dava edilmiş ve tarifeden geriye adım atılmasısağlanmış, yine hiçbir hukuki gerekçesi olmadığı halde Türk Telekom tarafındanmilyonlarca sabit telefon abonesinden tahsil edilen sabit ücretlere karşı 2008 yılında başlatılan "SABİT SOYGUNA SON" kampanyası ile 218.638 imza toplanmış,toplanan imzalar Telekomünikasyon Kurumu'na teslim edilerek sabit ücretlerinkaldırılması istenmiştir.
Tüketiciler Birliği'nin bu konulardaki etkili çalışmaları tüketicidetoplumsal bir bilinç ve tepki oluşturmuş, nihayetinde tüketiciler tarafındaninternet ortamında kendiliğinden başlatılan ve hızla örgütlenen bir çalışma ile1 Kasım 2008'de, sabit telefon hatlarının bir gün süre ile kullanılmaması"daveti etrafında milyonlarca sabit telefon kullanıcısı tüketicinin birleşeceğisonucu ortaya çıkmıştır.
Tüketiciler Birliği, tüketicilerin kendiliğinden geliştirdiği "1 KASIM, KONUŞMAMA EYLEMİNİ" örgütsel olarak desteklemekte ve toplumda gelişen bu örgütlütepkinin sevindirici olduğu hususunu kamuoyu ile paylaşmaktadır."
Haber ekleme saati: 19.43-31/10/2008
Haberler/Fotolar: Sezgin Uygar/Cihan-www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
POSOFLUYA İNTERNET CAFE YASAK ..

Uygulamanın ne kadar doğru olduğu tartışmaya açık .. Ardahan’ın Posof İlçesi Kaymakamlığı aldığı kararla ilçede bulunan 4 internet cafeyi kapattı.
Alınan bilgilere göre Posof Kaymakamlığı'nca oluşturulan dört kişilik ekip dün internet kafeleri denetleyerek, internet cafelerde çeşitli eksikliklerin bulunduğunu gerekçe göstererek tüm kafelerin kapısına mühür vurdu.
Gerekçede çeşitli eksikliklerin yanında kafelerde kamera sisteminin olmaması ve en önemlisi de bazı internet kafelerde filtreleme programlarının pasif hale getirildiği ve buralara giden küçük yaştaki çocukların muzır sitelere çok rahatlıkla ulaşabildiği belirtildi. Bazı öğrenciler ise arkadaşlarının okul kıyafetiyle gece yarılarına kadar ailelerinin kendilerinden habersiz bir şekilde internet kafelerde vakit geçirdiklerini ve derse göstermeleri gereken ilgi ve alakayı ihmal ettiklerini, bunun da öğrencilerin başarılarını olumsuz yönde etkilediğini belirttiler.

**Öğretmenevinin cafesi niye açık kaldı?!.

Posof'ta' ki özel internet cafeleri kapattıran kaymakam çeşitli eksiklikleri olduğu gerekçesiyle kapatılan özel internet cafelere karşın, aynı eksiklikleri taşıyan Posof Öğretmenevinin altında ki internet cafeyi neden kapatmadığı ise merak konusu oldu.
Haber ekleme saati: 19.27-31/Ekim/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com Kaynak: Posofhaber

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ortakent ve Aşıkşenliğin hayali, gerçekleşmedi ..
BİRİ MAHALLE, DİĞERİ KÖY OLACAK!..

Hayalleri ve yalanları sona erdi ... Anayasa Mahkemesi, içinde Ardahan’ın Hanak/Ortakent (Nakalaköy) Aşıkşenlik (Suğara) beldelerinin de bulunduğu nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı Yasa'nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davada 'ret' kararı verdi.

**Muhtar bile olamayacaklar!..

Anayasa’nın bu kararı üzerine köy ve mahalle olacakları kesinleşen Aşıkşenlik ve Ortakent beldesinin şu arki belediye başkanları da boşta kalmış oldu.
Haber ekleme saati: 19.05-31/10/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ARDAHAN’DA GÜNÜN EN SON ASAYİŞ OLAYLARI

Sitemizde Ardahan'da yaşanan her türlü olayı görebilirsiniz .. **BABASININ ARACIYLA KAZA YAPTI ..

Ardahan çevre yolunda yaşanan trafik kazası hafif şekilde atlatıldı.
Alınan bilgilere göre T.K.'nın kullanmakta olduğu ve ruhsatı babası G.K.'a ait araç ile Çevre Yolu üzerinde Ardahan şehir merkezine doğru seyir halinde iken aracının direksiyon hakimiyetini kaybetmesi nedeni ile yaralamalı trafik kazası meydana gelirken, olayla ilgili tahkikat başlatıldı.

**KAVGADA BİR BİRLERİNİ BIÇAKLADILAR ..

Ardahan'ın Göle İlçesinde meydana gelen kavgada bıçaklar konuştu.
Alınan bilgilere göre, K.A, S.B., Y.A, E.C. ve F.P isimli şahıslar arasında kavga olayı meydana geldiği, kavgada tarafların birbirine bıçakla saldırmaları nedeni ile kasten bıçakla yaralama olayı meydana gelirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını öğrenildi.

**GÖLE'DE KAÇAK SİGARA YAKALANDI ..

Ardahan'ın Göle İlçesinde A.B. isimli şahsın yapılan üst aramasında EMPİRE marka 18 paket ve 1 paket açık PARK marka kaçak sigara bulunmuş, sigaraları M.P. isimli şahıstan aldığını beyan etmiş, M.P. A.B. isimli şahsa sigara satmadığını beyan ettiği öğrenilrken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

**YOLDA GEÇEN ÇOCUĞA ÇARPTI ..

Ardahan kent merkezinde yaşanan park ve araç yoğunluğu sorunu devam ederken, cadde ve sokaklarda yürüyemeyen vatandaş yol ortasına çıkınca kazalar yaşanıyor.
Bir çok esnafın tezgâhlarının sergilediği alan olarak gördüğü kaldırımların işgal edilmesi, araçların gelişi güzel par yapıp trafiğin akışını zorlaştırdığı Ardahan'da yol ortasında yürümek zorunda kalan vatandaşların tehlikeli anlar yaşadığı dikkat çekiyor.
Son olarak geçtiğimiz gün D.Ö isimli şahısın kullanmış olduğu araç ile Polisevi kavşağında yol kenarında yürümekte olan H.K. isimli çocuğa çarparak yaralamasına neden oldu.
Başta belediyenin olmak üzere trafik ekiplerinin bu önemli soruna el atmasını isteyen Ardahanlılar yürüyecek yer olmayınca bu tür kazalarla baş başa kalmanın sıkıntısını yaşadıklarını dile getiriyorlar.

**ÇALIŞIRKEN KOLUNU KESTİ!..

Ardahan'ın Hanak ilçesinde meydana gelen iş kazasında bir kişi ağır yaralanarak Erzurum'a sevk edildi.
Alınan bilgilere göre, Hanak Sağlık Ocağı görevlilerinin Polis Merkezini arayarak T.Y. isimli şahsın çalışmış olduğu işyerinde kolundan yaralanarak Sağlık Ocağına geldiğini yapılan ilk müdahalesinin ardından Ardahan Devlet Hastanesine sevk edildiğinin bildirilmesi üzerine tahkikat başlanmıştır. Olay sırasında iş yeri sahibinin iş yerinde olmadığı, T.Y. Ardahan Devlet Hastanesinden Erzurum İline sevk edildiği öğrenildi.

**ELEKTİRİK TELLERİ OT YAKTI ..

Ardahan'ın Göle ilçesinde meydana gelen olayda yaklaşık 5 ton ot yandı.
Alınan bilgilere göre Ardahan İli Göle İlçesi Mollahasan köyünde İ.D'ye ait evin yanında bulunan ot yığını üzerinden geçen elektrik tellerinden çıkan kıvılcımlar nedeniyle tutuşarak yanmış olup, yangın sonucu yaklaşık, 5 ton ot kullanılamaz hale geldi.

**BUNALIMA GİRDİ, İNTİHARA KALKIŞTI ..

Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Derindere Köyünde N.C. isimli bir kişi girdiği bunalım sonucu evinde bulunan 20-30 adet Melox marka ağrı kesici hapları içmesi sonucu zehirlenmiş ve Posof Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahale sonrası Ardahan Devlet Hastanesi sevk edilerek tedavi altına alındı.
Haberleri ekleme saati: 11.22-31/EKİM/2008
Haber/Grafik: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ne oldu vekil bey açlık zor mu geldi?..

Ne oldu vekil bey öğretmen sorunu nasıl çözülür diyemi düşünüyorsun?.. **‘Ardahan’da ki öğretmen sorunu çözülmezse açlık grevine
gidecem’ diyen CHP’li Ensar Öğüt ortalıktan kayıp oldu ..

Ardahan’da bulunan okullarda ki öğretmen eksikliği için bir basın toplantısı yaparak, ‘20 gün süre içinde öğretmen atanmazsa açlık grevinin de içinde bulunduğu bir dizi eylem yapacağız ..’ diyerek hükümete süre verdiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt kayıplara karıştı.
Kentte bulunan okullarda ki öğretmensizlik sorunu süre dursun, hükümeti açlık grevi dahil bir çok eylemle tehdit eden CHP’li Öğüt’te ortalıkta görülmüyor.
Son olarak Cumhuriyet Bayramın da Anitkabir’de fotoğraf çektiren Öğüt ve CHP Ardahanlı ekibin başta öğretmen sorunu olmak üzere Ardahan’da yaşanan sorunlara karşı ani sesziliği de dikkatlerden kaçmıyor.

Müzeyen hanımda sustu .. **Müzeyen hanım’da sadece kendi çocuğu için öğretmen istiyormuş ..

CHP’li Milletvekilinin adeta açlıktan korkup, söylediği eylemlerini gerçekleştiremediği görülürken, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Ardahanlı Avukat’ın derdininin de sadece kendi çocuğunun okuduğu okulda ki öğretmen sorunu olduğu görüldü. Av. Müzeyyen Çiftçi Yolaçan’ın öğretmen isterken sadece kendi çocuğunun okulunda yaşanan öğretmensizliğe dikkat çekmesi ise gözlerden kaçmadı.
Haberleri ekleme saati: 10.46-31/Ekim/2008
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Yüksek kömür fiyatları
teneke sobaya ilgiyi arttırdı ..

Teneke altın oldu .. **TENEKE ALTIN OLDU ..

Küresel krizi mana ederek, ‘yükselen dolar dolaysıyla zam yapıyoruz’ diyen kömürcülerin tonunu 700 ila bin YTL.’ye çıkardıkları kömüre tepkiler gelmeye devam ediyor.
Vatandaşın, tonu 350 ila 400 YTL. olan Şırnak ve Zonguldak kömürlerine ve tezeğe yönelmesiyle kentte sacdan soba yapan esnafın işlerini de olumlu yönde arttırdığı görülüyor.
Bir çok kişinin yüksek kömür fiyatlarına karşı tezek yakma kararı aldığı görülen Ardahan’da teneke soba satıcılarına ilginin bir hayli çoğaldığı gözlerden kaçmazken, çeşidine göre 50, 60, 80 YTL.’ye satılan teneke sobalar teknolojinin de yardımıyla kömür sobalarının verdiği sıcaklıktan daha iyi ısıttığı ve kullanılan katı yakıtı en iyi şekilde yaktığı belirtildi.
Ardahan ve İlçelerinde tonu 800 ila bin YTL.’ye kadar çıkarınlan kömürlerinde gelen tepkiler ve önlemler dolaysıyla 700 YTL.’ye kadar indiği görülen diğer önemli bir etken oldu.
Haber ekleme saati: 10.05-31/10/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ESOB’ların
Tencere ve pencere projeleri iptal edildi!..

ESOB'ların porjeleri hayali çıktı .. Başta, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ESOBB ile Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası ESOBB olmak üzere bir çok kurum tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği Fonlarının desteğinin alındığı bir çok projenin hayali olduğu ortaya çıkarken, Ardahan’da uygulanmak istenen 4 projenin hayali olduğu gerekçesiyle iptal edildiği ortaya çıktı.
Ardahan'da amacı dışına çıkan ve Avrupa Birliğinden karşılıksız hibe kredisi alan 4 proje iptal edildi. Geçtiğimiz ay gazetemizin gündeme getirdiği ve CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün, 26.08.2008 tarihli, 3794 Sayılı Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın cevaplandırmasını istediği soru önergesinde yapılan araştırma ve incelemelerde amacı dışına çıkan ve Ardahan ESOBB'a ait olduğu ileri sürülen toplam 4 adet proje iptal edildiği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 09.30-31/EKİM/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Posof’a hayvan meydanı kurulsun ..

Posoflu muhtarlar yeni kaymakamla bir araya geldiler .. Ardahan’ın Posof İlçesinde bir hayvan pazarı kurulması istendi.
Yeni kaymakamla bir araya gelen Posoflu köy muhtarları ilçede hayvan pazarının olmaması dolaysıyla yetiştirdikleri hayvanlarının ilçe merkezine 90 km. uzaklıkta ki Ardahan’a götürmek zorunda kaldıklarını belirtirlerken, belediyenin vereceği bir arsaya Posof Hayvan Meydanının kurulması gerektiğine işaret ettiler.
İlçe Kaymakamı Muammer Köken ile Posof Öğretmenevi'nde bir araya gelen Posoflu köy muhtarları yeni kaymakamdan bu konuda yardım istediler.
Toplantıda Posof ve köylerinin sorunları ve çözüm yolları da masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Kaymakam Muammer Köken "Köylerimizdeki sorunların en kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde çözülmesi için ilk görev, siz muhtarlarımıza düşmektedir. Sizler halkımıza tarafsız yaklaşıp, sorunları bize en kısa sürede iletirseniz bizler de bu sorunların çözümü için imkanlarımızı seferber ederiz" dedi.
Haber ekleme saati>: 09 Ekim 2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com Kaynak: Kaymakamlık

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ardahan’da Cumhuriyet ..

Kar yoktu , güneş vardı ... CUMHURİYET BAYRAMI BU SEFER KARSIZ KUTLANDI ..

Cumhuriyetin 85'inci kuruluş yıldönümü Ardahan'da 75. Yıl Stadyumu'nda kutlandı. Her yıl Cumhuriyet Bayramı'nı karla karşılayan Ardahan'da bu sefer güzel ve sıcak bir hava hakimdi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören şiir, halk oyunları ve yarışmalarda derecelere giren öğrencilere ödül vermesiyle devam etti. Törende söz alan Vali Selim Cebiroğlu, konuşmasında demokrasi vurgusu yaptı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ne totaliter ne teokratik ne de bürokratik bir rejim olduğunun altını çizen Vali Cebiroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti rejiminin odağında özgür Türk milletinin iradesi vardır. Cumhuriyet ile statükoculuk ters anlamlıdır. Bağnazlık ilkesi ve gericilik cumhuriyet anlayışıyla bağdaşmayan düşüncülerdir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasiyle eş anlamlıdır. Demokratik devlet yönetenler ile yönetilenlerin eşit kulvarda koşması demektir. Demokrasi kurumlar ve kurallar topluluğudur. Kurumlar kendi işlerini yerine getirdiği takdirde sistemin çarkları düzenli bir şekilde işler. Bu ahenk bozulursa kargaşa ortamı kendiliğinden doğar." diye konuştu.
Vali Cebiroğlu'nun konuşmasının ardından kutlamalar çeşitli gösteriler ve tören geçidiyle sona erdi. Bu arada Ardahan'da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde merkeze bağlı Sulakyurt köyünde atlı cirit yarışmaları yapılacak..

Kaymakam doyurdu .. **Göleliler aç kalmıştı, kaymakam doyurdu ..

Cumhuriyetin kuruluşunun 85. yıl dönümü Ardahan'ın Göle ilçesinde kutlandı.
Göle'deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, güneşli havada yapıldı. Tören kapsamında ilk olarak İlçe Kaymakamı Ali Uysal, Garnizon Komutanı Hakan Akkoç ve Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu halkın ve katılanların bayramını kutladı. Cumhurun halk, cumhuriyetin ise halkın kendi kendini yönetme biçimi olduğunun altını çizen Kaymakam Ali Uysal, vatandaşlardan birlik ve beraberlik içerisinde davranmalarını istedi. Ülke genelinde yaşanan kargaşalara değinen Kaymakam Uysal, "Bizim ilçemizin halkı asla böyle oyunlara gelmez." diye konuştu.
Folklor ekipleri tarafından gösterilerin yapıldığı törende öğrenciler cumhuriyetle ilgili şiirler okudu. Kutlamalar tören geçidiyle sona ererken, kaymakamlık tarafından programa katılan herkese ekmek arası et kızartması ve ayran ikram edildi.

**Çıldır’da da güzel bir hava eşliğinde kutlandı ..

Cumhuriyet Bayramı Ardahan ve Göle’de olduğu gibi Çıldır ilçesinde de açık ve sıcak bir hava eşliğinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla beraber ilçe kaymakamı, Tabur Komutanı ve Beledıye Başkanı halkın, askerlerin ve öğrencilerin bayramını kutladılar.
İlçe kaymakamı Önder ÇAN günün anlam ve önemini belirten konusması yaptıktan sonra öğrenciler şiirler okudu. Daha sonra folklor ekibi gösterisini sundu ve resmi geçit töreniyle Çıldır ilçesinde ki bayram kutlamaları sona erdi.

**Hanak, Posof ve Damal’da da kutlandı ..

Tüm yurtta olduğu gibi Ardahan ile ilçelerinde de coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramı Ardahan’ın Damal, Hanak ve Poosf ilçelerinde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
havai fişeklerle son buldu .. **Sıcak bir hava eşliğinde kutlanan cumhuriyet etkinliklerine kaymakamlar ev sahipliği yaparken, etkinliklere sivil ve bürokratların yanı sıra halkın ilgili bir hayli büyüktü.

**Kale’de havai fişek atıldı ..

Ardahan valisi ve ilçe kaymakamlarının organizesinde yapılan Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri akşam saatlerindede devam etti.
Cumhuriyeti kokteylleri ardından Ardahan kalesinde havai fişekler atılarak düzenlenen etkinliklere son verildi.
Haberleri ekleme saati: 22.27-30 Ekim 2008
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?Ardahan'dan Günün Son Haberleri

Ardahan'ın diğer köy ve ilçeleri gibi Posof'ta karanlıkta .. **POSOF'TA ELEKTRİK SIKINTISI ..

Posof'ta akşam saatlerinde yaşanan elektrik kesintisi vatandaşları mağdur etti.
Elektrikleri kesilen vatandaşlar, mağduriyetlerini kendi imkanlarıyla gidermeye çalışıyor. Posoflu esnaf Köksal Seyhan, "Karanlık çökene kadar kesilmeyen elektrikler ne hikmetse karanlığın hakim olduğu vakitlerde sürekli kesiliyor. Neden kesinti yapıyor bu konuda kimsenin de haberi yok. Bizler mağdur oluyoruz. Elektrikler akşam saatlerinde kesiliyor. Bizde bu sorunu tüp yakarak çözmeye çalışıyoruz. Dükkanlarımızda yaktığımız tüple hem tezgahımızı, hem de caddemizi aydınlatıyoruz" dedi.

köyler yaşlılara kaldı .. **ARDAHAN’IN KÖYLERİ HIZLA BOŞALMAYA DEVAM EDİYOR ..

Ardahan'ın Posof ilcesine bağlı Doğrular köyünde son yıllarda yaşanan göç nedeniyle, sadece yaşlı nüfus kaldı.
Bir zamanlar 100 hanenin yaşadığı Doğrular köyünde bugün sadece 12 hane kaldı. Genellikle yaşlı nüfusun kaldığı köyler birer harabe görünümünde. Göç veren ilçelerin başında gelen Posof'un Doğrular köyünde yaşayan yaşlılar, "Köyümüz bir zamanlar 100 haneydi. Şimdilerde sadece 12 hane ev kadı. Çocuklarımız İnegöl, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere göç ettiler. Bizler bakım korkusu nedeniyle köyü terk edemedik. Köylerde yaşlılar kaldı. Bizler gitmek istemedik. Burada evimizi var duruyoruz. Allah razı olsun devletimizden bakıyor. Göç edenler, köydeki birçok yeni binanın kapısına kilit vururken, pencerelerini tahta ve saç çakarak kapattılar" dedi.
Ardahan'da 2000 nüfus sayımında il nüfusu 133 bin 756 iken 2007 nüfus sayımı sonucuna göre 21 bin 35 kişinin göç ettiği öğrenildi.
Türkiye'de en çok göç veren il konumunda olan Ardahan'da 1990 yılında nüfus 170 bin 117 iken 2000 yılında 133 bin 756, 2007 yılında ise 112 bin 721 olarak tespit edildi. Ardahan, 1990 yılından bu güne kadar toplam 57 bin 361 Ardahanlı değişik illere göç etmek zorunda kaldı.

Biz yazarken birileri yağcılık yapıyordu .. **4 Trilyon 4 damla su taşımadı ..

Hanak ve Damal'da 14 köye su verecek olan İçme suyu projesine milyarlarca lira harcanmasına rağmen proje sonuçsuz kalırken Valilik yeri pir proje ile hattı desteklemek için çalışma başlattı.
KÖY-DES kapsamında Ardahan'ın Hanak ilçesine bağlı Yukarı Aydere köyler grubunda yer alan 14 köyün içme suyunun karşılanması için 3 yıl önce Hanak Kaymakamlığı ve Ardahan Valiliği tarafından içme suyu projesi yapıldı.
Projenin hayata geçmesinin ardından kaynaktan planlanan miktarın altında su çıkması üzerine köylülerin içme suyu ihtiyacı karşılanamadı. Bunun üzerine Hanak Kaymakamlığı'nca yeni bir proje hazırlandı.

**Firmaya ve Kaymakama Soruşturma ..

Yapımı yaklaşık 4 milyon YTL ye mal olan projede ihmali olduğu tespit edilen firmaya soruşturma başlatılırken, diğer taraftan da eski Kaymakam Abdulkadir Duran hakkında da soruşturma açıldığı öğrenildi.

Gitti ama karanlık dosyaları kaldı .. **Kaymakam gider ayak teminatı çözmüş ..

Yaklaşık 4 milyon YTL tutarındaki proje su kaynaklarının yetersizliğinden dolayı çalışamazken suyu taşıyacak olan boru hattının ise ihale şartnamesine uygun döşenmediği tespit edilmişti.
Eksiklerinden dolayı müteahhit firmanın alacağının bir kısmı ve teminatı ödenmezken eski kaymakam Abdulkadir Duran'ın başka bir ile tayinen gitmesi esnasında firmanın teminatını çözerek görevinden ilişiğini kestiği tespit edildi. Durumun Valilik tarafından fark edilmesi üzerine Ardahan Valisi Selim Cebiroğlu'nun talimatı ile eski kaymakama soruşturma açıldığı öğrenildi.
Yeniden yapılacak
2 ay önce göreve başlayan Hanak Kaymakamı Süleyman Ovalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yukarı Aydere köyler grubunda yer alan 14 köy için 3 yıl önce kaynak suyu çalışması başlatıldığını hatırlattı.

**Not: bu haber birilerinin bir yıl sonra kabul görmüş bir haberdir ..
Haber ve fotoları ekleme saati: 21.32-30 Ekim 2008
Haberler/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
YENİ BİR YOLSUZLUK DAHA MI?
Posof'ta özel idarenin yetkileri elinden alındı ..

Posof İlçe Özel İdarede neler oldu?.. **Posof KÖY/DES’te yolsuzluk soruşturması ..

Son günlerde ard arda patlayan yolsuzluk olaylarına bir yenisi daha eklendi.
Ardahan'ın Posof İlçesi Özel İdare Müdürlüğünün bazı yetkileri elinden alınarak Posof Mal Müdürlüğüne devir edildiği ileri sürüldü.
Alınan bilgilere göre Çıldırlı olan Posof İlçe Özel İdare Müdürü Ayhan Bildir'e bağlı bulunan Posof Köylere Hizmet Götürme Birliği yeni kaymakam tarafından sürdürülen yolsuzluk soruşturması çerçevesinde Özel İdare Müdürlüğünün yetkisinden alınarak İlçe Mal Müdürlüğüne devir edildiği belirtilirken, Posof Köyle Hizmet Götürme Birliğinin bünyesinde bulunan başta KÖY/DES olmak üzere bir çok yatırım çalışmalarında geniş çaplı bir yolsuzluk soruşturması başlatıldığı öne sürüldü.

Göle Öğretmen evi gazino mu oluyor?.. **Göle Öğretmen Evi nasıl ve hangi ihale ile gazinoya çevrildi?..

Yolsuzlukların ardı arkasının kesilmediği Ardahan'da başta İl Jandarma, KÖY/DES, Hükümet Binası ve Bayındırlıkta sürdürülen yolsuzluk çalışmaları sürerken Ardahan'ın Göle ilçesinin Öğretmen Evi'nin ilansız, ihalesiz gazinoya çevrildiği ileri sürüldü.
Daha önce aynı kaymakamlık bünyesinde bulunan KÖY/DES çalışmaları sırasında da bir çok yolsuzluğun olduğu iddiasıyla bir çok yolsuzluk soruşturmasının açıldığı bilinen Göle İlçe Kaymakamlığının Göle Belediyesi'nin binasıyla aynı yerde olan Öğretmen Evi'ni özelleştirdiği ve ilansız, ihalesiz gazinoya çevirtildiği ileri sürülüyor.

**Sosyal risk sosyeteye!..

Bilindiği gibi yine aynı kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Riski Önleme Fonunun da aynı kaymakamlık tarafından ilçe sosyetesine paralar dağıtıldığı ileri sürülmüş, ancak kaymakamlık bu iddialar karşısında açıklama yapmaktansa suskun kalmayı yeğelemişti.

Onun döneminde vurgun yapılmıştı .. **Jandarmalar çok göstererek vurgun yapılmış iddiası ..

Ardahan merkez ile Posof ve Göle ilçesinde bir dizi yolsuzlukların olduğu ve bu yönde soruşturmalar başlatıldığı öğrenilirken, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkarılan ve bir Jandarma Üstçavuş'un tutuklandığı Ardahan İl Jandarma Alay Komutanlığında ki bir trilyonluk vurgunun alayda ki jandarma erlerinin olduğundan fazla gösterilip yapıldığı belirtilirken, bu vurgunun yapılması için kent merkezinde ki bir çok esnaftan hayali faturalar alındığı da ileri sürülüyor.

**Soruşturma sürüyür ..

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde ortaya çıkarılan Ardahan Jandarma Komutanlığı'nda ki 1 milyon 200 bin YTL'lik yolsuzluk saptanmış, yürütülen soruşturma çerçevesinde bir astsubay tutuklandı, eski komutan için soruşturma başlatılmıştı.

**İl Jandarma'da bir milyonluk vurgun ortaya çıkartmıştı ..

Ardahan İl Jandarma Alay Komutanlığı görevine 30 Ağustos 2008'de getirilen albay İbrahim Gülpınar, komutanlık hesaplarında anormallik olduğunu fark ederek Genel Komutanlık'tan müfettiş istedi. Müfettişlerin yaptığı iki aylık soruşturma sonucunda, kıdemli albay Lütfü Cive'nin alay komutanı olduğu dönemde 1 milyon 200 bin YTL'lik yolsuzluk yapıldığı tespit edildi.

**FAZLADAN ERAT MAAŞI ..

Müfettişlerin incelemesinde İl Jandarma Komutanlığı'ndaki asker sayısının olduğundan kat kat fazla gösterilip, İçişleri Bakanlığı bütçesinden fazladan iaşe ve erat maaşı alındığı belirlendi. İl Jandarma Alay Komutanlığı'nın erzakının Ardahan 25. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan alınmasına karşın, dışarıdan da erzak alınmış gibi gösterilip bütçeden haksız kazanç elde edildiği saptandı. Jandarma Kıdemli Maliye Üstçavuş Ö.F.Ç. tutuklandı. Başka bir ilde görev yapan kıdemli albay Lütfü Cive hakkındaki soruşturmanın devam ettiği öğrenildi. Yolsuzluk bağlantılarının ortaya çıkarılması amacıyla soruşturmanın derinleştirildiği belirtildi.

Yardıklar gerçek yoksullara mı?.. **Ardahan SYDV ne durumda? ..

Isparta Sosyal ve Yardımlaşma Vakfının ortaya çıkardığı dolandırıcılık olayı ile Ardahan’da ki Sosyal ve Yardımlaşma Vakıflarının laşka işleyişi bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.
Başta yeşil kartlı olmak üzere bir çok kişinin fakir ve yoksul olduğunu belirtip, adeta geçim kapısı edindiği Ardahan’da ki SYDV’nın denetimsiz ve kontrolsoz olduğu yönündeki görüş ve iddiaları bir keze daha güçlendiren Isparta SYDV’nde ki vurdolandığırıcılğın nedeninin araştırılması ve Ardahan’ki SYD Vakıflarının kontrol altına alınmasını ortaya koyarken, bu vakıfların başında bulunanların mal varlıklarının da araştırılması isteniyor.
**Aysel Ablalı ARDAHAN SYDV’yı kim inceliyor?!..
Isparta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının ortaya çıkardığı dolandırıcılık olayında bir Ardahanlının önce Ardahan Sosyal Yardımlaşma Vakfını, ardından Isparta SYDV’nı dolandırdığını ortaya koyarken, Ardahan’da ki SYDV’nın durumunu bir kez daha ortaya koymuştur. Yoksul ve fakirlere dağıtılmak üzere alınan gıda malzemeleri başta olmak üzere bir çok nakit yardımın yapıldı Ardahan SYDV’nın yıllardır hep aynı heyet ve yöneticilerce temsil edilmesi dikkat çekerken, bu vakfın yardımda ettiği kişilerin ne kadar yoksul ve fakir olduğu ve bugüne dek yardım yaptığı kişiler gerçek anlamda ne kadar yoksul olduğu merak edilmektedir. Geçtiğimiz günlerde bir çalışanının işine son verilen Ardahan SYDV’nın geriye kalan yöneticilerinin de mal varlıkları merak edilirken, valilik ve savcılıkların Ardahan SYDV’nın ve ilçelerde ki SYDV’ların son 10 yılının hesaplarını incelemesi ve bugüne kadar gerçekten yoksullara mı yardım edip, etmediği ve fakirlere dağıtılmak üzere yapılan alış/verişlerini niye hep aynı firmalarda yaptığını araştırması istenmektedir.
Haberleri ekleme saati: 20.03-30 Ekim 2008
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetsi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ŞEMSİ AĞANIN YURDUDA ÇÖKÜYOR,
içinde bir çok öğrenci kalıp, okuyor ..

Oda mı çürük?.. ‘Ben yaptırdım’ dediği, Yüksek Okul Binası çürük çıkan Saffet Kaya’nın babasının ismini taşıyan yurt binası yıkılıyor!..

AKP Ardahan Milletvekili Saffet Kaya’nın babasının ismini taşıyan yurtta yer yer yaşanan yıkılmalar dikkat çekiyor.
Özel bir dershanesinin bulunduğu ve bir çok öğrencinin içinde kalıp, okudğu Yeni Mahalede ki yurdun duvarlarında olağan üstü çatlamalar yaşandığı, dış sıvalarının olduğu gibi içten de yıkıldığı görülürken, yetkililerin konuya ilgisizliği dikkat çekiyor.
Saffet kaya’nın babası Şemsi Kay Ööğrenci yurdunun giriş kapısının üzerinde ki duvarların yaşanan çatlamalarla döküldüğü görülürken, bu binanı da, O da çürük çıkmış ve boşaltılmıştı .. Ardahan Göle yolu üzerinde bulunan ve Saffet Kaya’nın, ‘ben yaptırdım’ dediği eski öğrenci yurdu gibi çürük olduğu ileri sürülüyor.
Binada yapılacak bir incelemenin bu binada oturulamaz olduğunu ortaya kocağını belirten çevre sakinleri binanı her geçen gün çatlayıp yıkıldığını da ileri sürdükleri gözleniyor.

**O DA ÇÜRÜK ÇIKMIŞTI!..

Saffet Kaya’nın ben yaptırdım değini eski Meslek Yüksek Okulu binası bir süre önce boşaltılmış ve kaderine terk edilmişti.
Haberleri ekleme saati: 19.58-30/10/2008
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Hacılar 31 Ekim’de yola çıkıyorlar ..

Ardahanlı hacılar kutsal yol hazırlığında .. İslamın beş temel esasından biri olan Hac ibadetini yapmak üzere bu yıl Ardahan’dan hac’a gidecek olan Hacı adayları için, ‘Hac öncesi eğitim’leri tamamlandı.
Ardahan Merkez Dervişbey Camiinde yürütülen eğitim çalışmalarında; Hacca hazırlık, hac öncesi yapılması gerekenler, yolculuk, intikal, yerleşme, sağlık, beslenme, grup ve kafile düzenleri gibi konularda teferrutlı bilgiler verildi.
Ardahan İl Müftülüğü tarafından eğitime tabi tutulan Ardahanlı hacılar, hac ibadetinin nasıl yapılacağı, ihram, tavaf, sa’y, Arafat, mina, müzdelife, şeytan taşlama, kurban vs. mevzuları da detaylı şekilde işlendi.
Hacı adaylarına ayrca kabenin tanıtımı yapılarak kabe maketi ile tatbiki tavaf gösterildi. Çeşitli mekanlarda okunacak dualar anlatıldı ve hacı adayları ile birlikte tekrarlandı. İhramın nasıl bağlanacağı, ihrama girdikten sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği izah edilerek ihram yasaklarına dikkat çekildi.
Eğitim çalışmalarının dini boyutu ve ibadet yönü İl Müftüsü Emrullah KAYA, idari, teknik ve mevzuat yönü de Hac Bürosunda görevli personel tarafından yürütüldü.
Bu eğitim çalışmalarına Diyanet işleri Başkanlığı ve A grubu seyahat acentalarıyla Hacca gidecek vatandaşlarımız katıldı.
Son gün çalışmalarına ilçe müftüleri ve Hacca gidecek görevlilerde iştirak etti.
Bu arada bu yıl ilimizden Hacca gideceklerin çıkış tarihleri de belli oldu. Buna göre ilk çıkışlar 31 Ekim 2008 de müteakip çıkışlar da 3 ve 9 Kasımda olacak.

**VA’Z VE İRŞAD EKİBİ HİZMETE ..

Diyanet İşleri Başkanlığı mevzuatı gereğince yılda iki defa oluşturulması gereken 2. dönem Va’z ve irşad ekibi Ardahan ilimizde oluşturularak hizmete başladı.
2008 yılı 1. dönem Va’z ve irşad ekibi Temmuz ayı başlarında oluşturulmuş ve başarılı bir hizmet sunulmuştu.
Şimdi de 2008 yılı 2.Altı aylık va’z ve irşad hizmetlerini sunmak, bu hizmetleri en ücra köylerimize kadar ulaştırmak, vatandaşlarımızla yüz yüze göz göze sohbet edebilmek, onlara bir şeyler anlatabilmek ve onların soru ve sorunlarını dinleyebilmek amacıyla ilimizde oluşturulan Va’z ve irşad ekibi 22 Ekim 2008 tarihi itibariyle göreve başladı.
Ekip hizmet takviminin ilk gününde Ekip başkanı ve ilimiz müftüsü Emrullah KAYA’nın başkanlığında Hanak ilçe müftülüğümüzde bir toplantı yaparak uygulanacak program, gidilecek yerler,işlenecek konular ve takip edilecek metod konularında görüş alışverişinde bulundular.Öğle namazından itibaren de Hanak ilçesinin muhtelif camilerinde cemaate hitab ettiler.Yarın da Hanak ilçesinde hizmete devam edecek olan ekip Cuma ve Cumartesi günleri Ardahan merkeze bağlı köylerde,takip eden günlerde de diğer ilçelerimiz ve bağlı köylerinde ziyaret, va’z ve irşad hizmetlerine devam edeceklerdir.Va’z ve irşad ekibinin bu dönem hizmetleri 6 Kasım 2008 tarihinde sona erecektir.İl müftüsü Emrullah KAYA başkanlığındaki ekipte Çıldır ilçe müftüsü Osman KARAGÖZ,Göle ilçe müftüsü Yaşar DOĞRU,Hanak ilçe müftüsü İsmail HATİPOĞLU ve Kur’an Kursu Md.Vekili Ahmet LÜLECİ yer almaktadır. Bu hizmetlerin önemine ve faydasına dikkat çeken İl Müftüsü KAYA şunları söyledi; ”Va’z ve irşad hizmetleri Başkanlığımızın yürüttüğü hizmetler arasında en temel olanıdır. Zira başkanlığımızın ve taşra teşkilatları olan müftülüklerimizin asli görevi vatandaşımızı din konusunda aydınlatmak,bilgilendirmek ve rehberlik etmektir.Bu da en yaygın ve sağlıklı şekliyle va’z ve irşad hizmetleriyle yapılmaktadır.Onun için bunu son derece önemsiyoruz.Merkezi sistemle sürekli yapılan Va’z ve irşat hizmetlerini yeterli görmüyor,zaman zaman vatandaşın ayağına kadar giderek yüz yüze ve canlı olarak onlarla konuşmayı,sohbet etmeyi onların sorularını cevaplamayı,problemlerini dinleyip çözümler aramayı da gerekli görüyoruz.
Bu amaçla düzenlediğimiz bu hizmetin hayırlara vesile olasını diliyorum.” Va’z ve irşad hizmetleri takviminin bölgenin iş durumu, coğrafi yapısı, iklim şartları,cemaat durumu gibi bir takım hususiyetlerinin göz önünde bulundurularak hazırlandığını ifade eden KAYA ilimiz için bu yıl en müsait dönemin bu günler olduğunu da sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 19.40-30 Ekim2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Kokteyel gidiyoruz dediler, kazıda yakalandılar!..

Bir çok kamu idarecide yakalandı... Ardahan'ın çıldır ilçesinde yapılan bir operasyonla İlçe Özel İdare Müdürünün de bulunduğu 5 kişi kaçak kazı yaptıkları gerekçesiyle göz altına alındılar.
Alınan bilgiye göre, Çıldır ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta Sazlısu (Gorevel) köyü mevkisinde kaçak kazı yapıldığı ihbarını alan jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, Çıldır Özel İdare Müdürü Y.C'nin de arasında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.
Zanlıların, karakoldaki sorgularının ardından adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.
Zanlıların dün İlçe Kaymakamlığının düzenlediği kokteyele gidiyoruz diyerek evden çıktıkları, ancak yapılan incelemde kazıya gittikleri alınan diğerhaberler arasında oldu.
Haber ekleme saati: 14.02-30/10/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
HALKIN İSTEDİĞİ BU FOTOĞRAFLARDIR!..

Oğlu Emirhan ile birlikte ata binen Ardahan Valisi Selim Cebiroğlu, dün ata bindiğimizi unutmayalım .. **Vali halkıyla iç içe olmayı sürdürüyor ..

Göreve geldiği günden beri halkın içinde çıkmayan ve onların yaşadıklarını, onlarla yaşayıp, hisseden Ardahan Valisi Selim Cebiroğul bir ilke daha imza attı.
Ardahan İl Spor Müdürlüğünün Cumhuriyetin 85. Kuruluş yıl dönümü dolaysıyla Ardahan'da düzenlediği atlı cirit yarışmasında 6 yaşındaki Emirhan isimli oğluyla birlikte ata binen Vali Selim Cebiroğlu, gazetecilerin, 'Vali bey şimdiye kadar hiç ata bindiniz mi?' sorusuna, 'Tabı bindim. Hem de taa orta Asya'dan buraya kadar sürdüm.' dedi.
Düzenlenen cirit yarışmasını izledikten sonra ciritçilerin başını tutuğu ata binen, oğlunu da arkasına alan Vali Selim Cebiroğlu, daha dün, padişahlar, valiler, kaymakamlar ata biniyordu. Ata sporumuz cirit atı da zaten bizlerin bir kültürüdür. Attan korkmamak gerek.' derken, kısa bir atlı geziden sonra at sırtında kendisini yolda bekleyen ve yeni aldığı 4x4 jeep'le evine gitti.
Sporcu müdür ata binemedi ..
Ardahan valisi ve İl Jandarma Alay Komutanının düzenlenen etkinlik ardından atlara binerek bir süre atlı gezi yaptıkları cirit yarışması sırasında eski boksör olan sporcu İl Emniyet Müdürü Kemal Sonunur'da ata binmek istedi. Ancak, boksör müdür boksta gösterdiği başarıyı buradan gösteremeyip, binmek istediği ata binemediği görüldü.
)Haber ekleme saati: 08.29-30/10/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetsi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Ardahan'da kurbanlıklar pazara indi
Onları götürecek kamyonlar da geldi ..

Onları götürecek kamyonlarda geldi .. Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte Ardahan'da bulunan canlı hayvan pazarında hareketlilik yaşanmaya başladı. Kurbanlık satışlarının yapıldığı pazarda, ne hayvan yetiştiricisi, ne de alıcısı kurbanlık fiyatlarından memnun.
Fiyatların geçen yılki fiyatlardan aşağı veya aynı seviyede olması sebebiyle hayvan yetiştiricileri fiyatlardan şikayet ederken, kurbanlık fiyatlarının yüksek olduğunu ileri süren tüccar ve vatandaşları şimdiden kurbanlık alma telaşına düştü.
Hayvancılık sektöründe maliyetlerin her geçen yıl arttığına dikkat çeken besiciler, "Kurbanlık fiyatlarında geçen yıllara göre bir zam söz konusu değil. Ekonomi her geçen yıl kurbanlık satışlarını biraz daha düşürüyor. Ancak besiciler olarak tüm zorluklara rağmen ayakta kalmaya çalışıyoruz. Bu kurban satışların iyi olmasını ve emeğimizi karşılığını almayı umuyoruz" diye konuştular.
Kurban bayramına yaklaşık 40 gün kala, Diyanet İşleri Başkanlığı, 2008 yılı "vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonuna başladı.

**KURBAN BEDELLERİ BELİRLENDİ...

Kurban bayramına yaklaşık 40 gün kala, Diyanet İşleri Başkanlığı, 2008 yılı "vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonuna başladı. Diyanet, bu yıl için bir kurban bedelini bütün masraflar dahil olmak üzere 260 YTL olarak belirledi. Organizasyona katılmak isteyenler için son gün ise 5 Aralık.
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nca ortaklaşa yürütülen "vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu bu yıl için de başlatıldı. Bu yıl bir kurban bedelinin tüm masraflar dahil 260 YTL olarak belirlendiği kurban organizasyonunda kesilen kurbanlardan elde edilen etler yurt içi ve yurt dışında ihtiyaç sahibi yoksul ve muhtaç vatandaşlara ile soydaş ve dindaşlara dağıtılıyor.
Organizasyona katılacak olanların, kurban bedellerini, en geç 5 Aralık Cuma günü mesai bitimine kadar; Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası'nın bütün şubelerinde açtırılan Türkiye Diyanet Vakfı Kurban Hesabı'na yatırmaları gerekiyor. Banka şubelerinin olmadığı yerlerde ise en yakın İl veya İlçe Müftülüklerine müracaat edilebilecek.

**KREDİ KARTIYLA KURBAN KESİMİ ..

Diyanet'in vekaleten kurban kesim organizasyonuna katılacak olanlardan arzu edenler www.diyanetvakfi.org.tr sitesinden kredi kartıyla ödeme yaparak kurbanlarını kestirebilecekler. Diyanet, organizasyona katılacak vatandaşların, kurban bedellerini geciktirmeden zamanında yatırmaları, parayı yatırırken ad, soyad, adres ve cep/ev telefon numaralarını okunaklı bir şekilde banka dekontuna yazdırmaları yönünde uyarıda da bulundu. Belirtilen tarihten sonra para yatıranlar için ise, kurban kestirilemeyeceğinden paraları iade edilecek. Ayrıntılı bilgi Türkiye Diyanet Vakfı'na ait (312) 417 12 35 no'lu telefondan bilgi alabilirler veya kurban@diyanetvakfi.org.tr mail adresiyle haberleşebilirler.

**KAMYONLAR KURBANLIKLARI BEKLİYOR ..

Yaklaşan kurban bayramı dolaysıyla Ardahan’dan diğer kentlere götürülecek olan kamyonlarda kente gelerek, götürecekleri kurbanlıklar için sıraya girdiler.
Başta İstanbul’a olmak üzere bir çok kente kurbanlık sevkiyatı yapan Ardahanlı hayvan tüccarları sattıkları kurbanlıklarının ucuz gitmesinden yakındıkları gibi yüksek sevkiyat ücretlerindende şikayetçi oldukları görülüyor.

**CADDELER KAMYON PARKI OLDU ..

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde bir çok vilayette önde olan Ardahan’dan diğer illere sevk edilecek olan kurbanlıkları bekleyen kamyonlar, cadde ve sokakları parka çevirmiş halde.
Ardahan’a getirdikleri memur evlerini boşalttıktan sonra geldikleri yere boş dönmemek için kurbanlıkları bekledikleri öğrenilen kamyoncular, kentte olmayan bir kamyon garajı yüzünden araçlarını rast gele cadde ve sokak
aralarına park ettikleri görülüyor.
Haberleri/Foto: ekleme saati: 12.17-30/10/2002
Haberler/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ŞIRNAK VE ZONGULDAK KÖMÜRÜNÜN FENDİ
UKRANYA KÖMÜRÜNÜ VE ONUN PAHALI SATANLARI YENDİ!..

Ucuz kömür pahalı kölürü ucuzlattı .. Tonu 800 ila bin YTL.'ye kadar çıkarılan Ukrayna kömürüne rakip olan ve tonları 350 ila 400 YTL. arasında satılan Şırnak ile Zonguldak kömürlerine Ardahanlılardan yoğun ilgi olunca, Ukrayna kömürünün tonu yeniden 650 YTL.'ye kadar düştü.
'Dolar yükseliyor', 'Kömür yok' diyerek Ardahanlı tüketicinin cebine göz koyan ve kömürün tonunun bin YTL.'ye kadar yükselten Ukrayna kömürü satıcılarını zora sokan 350 bin YTL.'lik Şırnak ve Zonguldak kömürlerinin, tonu bin YTL.'ye satılan kömürle aynı yanması ise en çok yoksul ve imkansız tüketiciyi sevindiriyor.
Atandaşın kömüre sürekli zam yapanları protesto etmek için yöneldiği Şırnak ve Zonguldak kömürünün kamyonlarla getirildiği gözlenen Ardahan'da kömür stoku yaparak, köşeyi dönmeyi hesaplayanları da ters köşeye yatırmış durumda.

**En büyük suç: TEPKİSİZLİK!..

Kömür fiyatları aldı başını gidiyor.Bundan da en çok Doğu Anadolu Bölgesi etkileniyor.Kışlık kömür ihtiyaçlarını, her yıl Ekim ve Kasım aylarında gidermeyi alışkanlık edinenler, bu yıl küresel mali krize çarpıldılar. Kömür ihtiyacını gidermek için Ekim ve Kasım ayını bekleyenler, bir ton kömür için 850 YTL ödemek zorunda kaldılar.
Kışlık kömür ihtiyaçlarını, her yıl Ekim ve Kasım aylarında gidermeyi alışkanlık edinenler, bu yıl küresel mali krize çarpıldılar. Kömür ihtiyacını gidermek için Ekim ve Kasım ayını bekleyenler, bir ton kömür için 850 YTL ödemek zorunda kalırlarken, kömürünü Ağustos ve Eylül aylarında satın alanlar, şimdiden 250 YTL kara geçtiler.
ABD'de başlayan ve dünyayı etkisi altına alan mali kriz, önce dövizi, ardından enerjiyi vurdu. Türkiye'ye yurt dışından ithal edilen ve özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde yoğun olarak tüketilen Rus linyiti, el yakmaya devam ediyor.
1 ABD dolarının, 1,20 YTL'den işlem gördüğü Ağustos ve Eylül ayları, kömür fiyatlarının yerinde saydığı dönemler olurken, ihtiyaçlarını bu zaman aralığında temin edenler, şimdiden 250 YTL kara geçtiler.

**BİR TON KÖMÜR 500 DOLAR ..

Bir ton kömürün 500 dolardan satılıyor olması, kömür ihtiyacını henüz gidermemiş olan vatandaşları kara kara düşündürürken, fiyatlardaki tırmanışın, kalitesiz yakıtlara gösterilen ilginin de artmasına sebep olduğu öğrenildi. Kül ve nem oranı yüksek kalitesiz kömürlere gösterilen ilginin neredeyse iki-üç kat arttığına dikkat çekilirken, bu durumun hava kirliliğine davetiye çıkarmakla birlikte, insanların can güvenliğini de tehdit eder nitelikte olduğuna işaret edildi.
Uzmanlar, "Kömür satın alırken kül ve kükürt oranına, nem miktarına ve kalorisine dikkat edilmesi gerekir. Kömürdeki nem miktarı arttıkça yanma sonucu açığa çıkan ısı miktarı azalır. Isınmayı sağlayan da kömürün kalorisidir. Kül ve nem oranı yüksek 2 ton kalitesiz kömür yerine kalorisi yüksek 1 ton kömürle ısınmak mümkündür" görüşünü savunurken, "Kaliteli kömüre gücümüz yetmiyor" diyen dar gelirli vatandaşlar ise, bu duruma acilen müdahale edilmesini istiyorlar.
Haberleri/Foto: ekleme saati: 12.15-30/10/2002
Haberler/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Geçmiş Günlerin Haberleri İçin DEVAM ı tıklayınız ..