15/14/04/2008 Günlerinin Haberleri
Gönderen Fakir - Nisan 15 2008 - 18:52:09
Suğara da bulunan Aşık Şenlik Heykeli/Foto: Şeyma Yılmaz/Sizde gönderin bir fotoğraf günün fotosu olsun ..
Sizde gönderin bir fotoğraf günün fotosu olsun sitemizde ..

**15/14/2008 Günlerinin Haberleri için DEVAM'ı tıklayınız ..
Geçmiş Günler İçin DEVAMI Tıklayın
GEÇMİŞ TARİHLİ HABERLER İÇİN BUTONA TIKLAYINIZ

Haber Metni

Bırakın, sormayın, niye bu kadar düşüncelisin diye.. ./Sizde gönderin bir fotoğraf günün fotosu olsun ..
Sizde gönderin bir fotoğraf günün fotosu olsun sitemizde ..
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Kentli olmanın sorumluluğu ..

Fakir Yılmaz İzlediğiniz kadarıyla vatandaşın beledeyelere yönelik olarak yaptıkları eleştirileri, biz gazeetcilerde destekleyerek sağından, solundan işleyerek gündeme getirmeye çalışıyoruz.
Ancak, bu eleştirileri yönlendiren vatandaşların ne yaptığını sorduğunuzda ise elinize kos kocaman bir sıfır geldiğini görüyorsunuz ..
Bolca eleştirip, dövdüğümüz belediyelerin ve diğer kurumların çevreye gerektiği önemi göstermediği yönünde ki şikayeti yapan vatandaşlar olarak evimizin bahçesini bir güne bir gün temizleyip, ‘Ardahan’ın yolları, güller açar bağları’ dedirten gülleri ekmediğimizi de unuturuz ..
Bu yetmez gibi apartmandaysak penceri açar sofra bezini 5. kattan aşağı döker, baykonda halı yıkarız, allat başkalarının oturduğunu unutarak..
Caddede tüpürür, biraz karanlık köşe oldumu orada hemen işimizi görüveririz..
Peki bunları yapanların kentli olmanın sorumluluğunu bilirler mi?..
Sanmam..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
Haberimiz soru önergesi oldu ..

CHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan milletvekili Ensar Öğüt gazetemizde ve sitemizde yayımlanan bir haberimizi soru önergesi haline getirerek TBMM’si aracılığıyla Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in cevaplamasını istedi.
Gazetemizde yayımlanan, ‘Sağlam denilerek bakana açtırılan okulun çatısı da uçtu’ başlıklı haberimizi kayna göstererek, TBMM’sine soru önergesi sunan CHP Ardahan Milletvekili Öğüt’ün Milli Eğitim Bakanı Hüseyn Çelik’in cevaplaması istediği önergesi şöyle;
**TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.10.04.2008 Ensar ÖĞÜT/Ardahan Milletvekili
Ardahan’da yayınlanan Kuzey Doğu Anadolu Gazetesinin fotoğraflı haberine göre, yaklaşık bir hafta önce Ardahan’da yoğun yağışlar nedeniyle meydana gelen fırtınada, bir süre önce Ardahan’a gelerek şahsınız tarafından açılan Fen Lisesinin ve hemen yanında bulunan Anadolu Lisesinin çatıları uçmuş ve parçaları çevreye dağılmıştır. Aradan geçen bir haftalık süre içerisinde çatılar onarılmadığı gibi okulların da sağlam olmadığı ortaya çıkmıştır.
Bu okullara bir süre önce oturulamaz raporu verilerek boşaltılmış ve uzun bir süre boş olarak bekletildikten sonra destekleme yapıldığı söylenerek şahsınızın da katıldığı törenle yeniden eğitime öğretime açılmıştır.
1-Onarımı yapılarak tarafınızca eğitime açılan bir okulun çatısının yaşanan fırtınada çatının parçalanarak etrafa dağılması sırasında öğrencilerden veya vatandaşlardan herhangi bir kişi zarar görmüş müdür?
1- Çatısı uçan bir okula kullanılabilir raporu verildi ise, sorumluluk raporu verenlerin midir?
2- Bakanlığınızda konu ile ilgili sorumlular hakkında herhangi bir yasal işlem başlatıldı mı?
3- Öğrencilerimizin eğitimine devam edebilmeleri için fırtınada hasar gören okulun onarımın en kısa zamanda yapılacak mıdır?
Haber ekleme saati: 14.24-15/04/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Müfettişler bu iddialara baktılar mı?

Müfettişler bunları inceledi mi? İçişleri Bakanlığına bağlı Mülkiye Müfettişleri Ardahan'da yıllık rutin incelemelerini sürdürüyor.
Yaklaşık 10 gündür Ardahan'da bulunan ve başta valilik ile kaymakamlıkların hesap, harcama ve çalışmalarını inceledikleri öğrenilen müfettişlerin çalışmalarını sonuçlandırmak üzere oldukları öğrenildi.
Müfettişlerin, kurumların 2007 yılı çalışma programlarını yerinde inceledikleri öğrenilirken, başta KÖY/DES ve BEL/DES Projeleri olmak üzere bir çok çalışmayı yakın takibe aldıkları öğrenildi.
Yaklaşık 10 gündür Ardahan'da oldukları ve kurumlara ait evrakları didik didik araştırdıkları öğrenilen Mülkiye Müfettişlerinin çalışma raporlarını Ankara'ya dönüşlerinde bakanlığa sunacakları bilgisi de alındı.

**'KAYMAKAM BANK' VE KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİKLERİNDE
YAPILAN HARCAMALAR DİKKATE ALINDI MI?

Günlerdir Ardahan'da oldukları öğrenilen Mülkiye Müfettişlerinin özelikle bazı kaymakamlıkların başında bulundukları kaymakamlıkları adeta, 'Kaymakamlık Bank' haline çevirmeye çalıştığı yönünde iddiaları araştırıp, araştırmadıkları merak edilirken, yine kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Köylere Hizmet Götürme Birliklerinden yapılan harcamaların nasıl ve nerelere harcandığına da bakmaları isteniyor.

**Hem valilikten, hem de birlikten aynı yere harcama var iddiası!..

Ardahan'a gelerek kurumların harcamaları başta olmak üzere devlet kurumlarının 2007 çalışmalarını inceleyen Mülkiye Müfettişlerinin, Köylere Hizmet Götürme Birliklerini araştırması halinde ilginçler bulabileceklerine işaret edilirken başta Çıldır kaymakamlığı olmak üzere bazı kaymakamlıkların köy muhtarlarının istediği yardımları hem valilikten talep ettikleri, hem de aynı yardımı kendi bünyelerinde bulunan Köylere Hizmet Götürme Birliklerinde harcandığı yönünde faturalar kestirdiği ileri sürülmektedir.
Müfettişlerin KÖY/DES kapsamında yapılan yolların ve de harcamaları yakın takibe alması gerektiğine dikkat çekilirken, Çıldır Kaymakamlığında çalışan çaycının Aşıkşenlik (Suğara) beldesinde muhtarlık yapan birinin oğlu olduğunu ve fakir diyerek aynı kaymakamlıktan yardım aldığı ancak aynı kaymakamlıkta çaycı olarak çalışıp, çalışmadığını, Posof kaymakamlığının öğretmen evini kaç kez onartıp, harcama yaptırdığı, Hanak kaymakamının başta ilçe belediye başkanı ile olmak üzere kaç kişi ile davalık olduğunu incelemeleri istenmektedir.
Göle kaymakamlığının, 'Sosyal Riski Önleme Fonunu' adeta banka kredisi haline getirip, fakir ve yoksullara verilmesi gereken paraları ilçede ki sosyete takımına dağıttığı yönünde iddialarında araştırılmasını beklendiği belirtildiği bir süreçte kaymakamlımlar bünyesinde bulunan Yeşil Kart Bürolarında kimlerin yeşil kart aldığına da bakmaları beklendiği belirtilmektedir.

**DGD ve FİĞ Paralarının kesilmesi yasalmıdır?

Bazı ilçe kaymakamlıkların, hükümetin AB'de desteğiyle köylülere verdiği DGD ve Fiğ paralarını 'Greyder, kepçe alacağız' diyerek kesmesinin yasal olup olmadığının da Mülkiye Müfettişlerince araştırılmasını istendiği görüldüğü Ardahan'da, şu an Diyarbakır Vali Yardımcısı olan Göle eski kaymakamının geçtiğimiz gün Göle'ye gelerek, görev yaptığı zaman da Köylere Hizmet Götürme Birliği Üyelerine sormadan yaptığı harcama ve işler için 6 ay öncesi için imza alıp almadığına da bakmaları isteniyor.
Haber ekleme saati: 03.17-15/04/2008
Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com
YOL ORTASI MEZARLIKLARA DİKKAT!

Yol mezarlıklarına dikkat!.. Ardahan Belediyesinin, ‘Kazıyıp, kapatmadığı’ çukurlar tehlike saçmaya devam ediyor. Ara sokaklarda olduğu gibi kentin en işlek caddelerinde açılan kuyuları bile uzun süre kapatmamayı kendine alışkanlık eden Ardahan Belediyesi’nin Kongre caddesinin ortasında geçen kanalizasyon arızasının yaptıktan sonra, açtığı çukurun üstünü kapatmayıp, 4 ağaç çubukla korumaya alması dikkat çekerken, vatandaşlar, ‘Bunlar belediyenin mezarlıkları’ diyerek ortaya konulan manzaraya tepki gösteriyorlar.

Askeri şoförlere dikkat .. **Sorumsuz Asker şoförler kazalara neden oluyor ..

Ardahan’da bulunan Askeri birlikere ait askeri araçların son günlerde karşıtığı trafik kazalarının sonuncusu dün Ardahan Kongre caddesinde yaşandı.
Geçtiğimiz gün bir kız çocuğa çarpan ve kız çocuğunun bacaklarını kıran askeri araçların bir yeniside dün sivil bir araca çarparak, trafik kazasına neden oldu.
Asker şoförlerin askeri araçları çok hızlı ve kuralsız kullandığına dikkat çeken Ardahanlılar, Tugay Komutanı Tuğgenaral Paşa Özen’in bu konuyla ilgilenmesini istiyorlar.
Haberleri ekleme saati: 02.30-15/04/2008
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Süleymanoğlu ve Dayı'dan
POSOFSPOR'A ANLAMLI YARDIMLAR

Posoflular susarken .. **Posoflu dernek ve işadamlarının dikkatine!..

2007-2008 Yılı Ardahan 1. Amatör Lig Şampiyonu olan ve Ardahan'ı 3. Lig Ön Eleme karşılaşmalarında temsil etme hakkı kazanan Posof Belediye Spor'a iki anlamlı yardım daha yapıldı.
Önümüzdeki günlerde Rize'de yapılacak karşılaşmalara katılacak olan Posof Belediye Spor'a İstanbul/Esenyurt Belediyesi'nden 5 bin YTL.'lik nakit yardımı yapıldı.
Esenyurt Belediye Başkanı olan Göleli hemşehrimiz Gürbüz Süleymanoğlu'nun katkılarıyla Posof Belediye Spor hesabına gönderilen nakit 5 bin YTL.'lik yardım şu an Kars'ta kampta bulunan takımı sevindirdi.

**Yener Dayı'dan Milan formaları ..

Posof Belediye Spor'un şampiyon olduktan sonra yapılan yardım çağrılarına duyarsız kalan başta Posof Dernekleri, Ardahan Dernek ve Vakıfları ve işadamlarının sessizliği devam ederken, Esenyurt Belediyesi'nden gelen nakit yardımı takım oyuncularını sevindirirken, bu yardımın hemen akabinde gelen ikinci yardım Posofspor'u dahada mutlu etti.
Ardahan Hanaklı hemşehrimiz Yener Dayı'nın Posofspor'u baştan aşağıya giydirmek için İstanbul'da 3 koli spor malzemesi gönderdiği öğrenildi.
Yener Dayı'nın gönderdiği malzemenin çok kaliteli olmasına sevinen Posof Sporlular, Ardahanlı spor sever İşadamı Yener Dayı'nın kendilerine gönderdiği spor malzemelerinin adeta ünlü futbol takımı Milan'ın giydiği malzemelerin kalitesinde olduğunu belirterek Hanaklı ve Göleli siyasetçi hemşehrilerine teşekkür ettiler.
Bilindiği gibi daha önce Ardahan İl Telekom Müdürü Zafer Tahiroğlu'nun katkıları ile 5 bin YTL. değerinde spor malzemesi yardımı alan Posof Belediye Spor'a Gazeteci Fakir Yılmaz'da 300 YTL:'lik para yardımında bulunmuş, Kars belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'da takımın kamp sorununu çözmüştü.

**Başkan Bozyiğit: 'Duyarlı insanları teşekkür ediyorum ..'

Konu hakkında bir açıklama yapan Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit, takımının şampiyon olduktan sonra yapılan çağrılara bugüne dek ses verip, duyarlı davranan tüm hemşehrilerine teşekkür ettiğini belirtirken, kaz gecelerinde, yerel seçimlerde ortaya çıkıp Ardahan'ın adıyla rant kazanan, şan şöhret arayan dernek, vakıf ve de sözüm ona işadamlarını da duyarsızlıklarından dolayı kınıyorum dedi.
Göleli hemşehrimiz, Ardahan İl Telekom Müdürü Zafer Tahiroğlu, Gazeteci Fakir Yılmaz, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu, Hanaklı hemşerimiz Yener dayı ve Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu kadar duyarlı davranmayı düşünmeyip, suskun kalanlara inat takımının gerek Posof'ta yaşayan hemşehrilerinin, gerek ise Posof kaymakamlığının, belediye başkanlığının da desteğiyle kazanacağı başarısıyla spor yapmak isteyen çocuklarına duyarsız kalanları utandırmak için çalışacağını belirten Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayanların gerçek yüzlerinin de böylece göründüğünü de belirtti.
Haberleri ekleme saati: 02.08-15/04/2008
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Golfcüler şampiyonaya hazırlanıyorlar

Geleceğin golfcüleri yetişiyor .. Antrenör Tarkan İli başkanlığından golf eğitimi alan Ardahan İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü golfcüleri önümüzdeki günlerde katılacakları Türkiye Şampiyonasına yoğun bir şekilde hazırlanıyorlar.
Ardahan İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünün bünyesinde sürdürülen çalışmalar arasında bulunan ‘Golf Kursları’ na Ardahanlı çocuklardan büyük ilgi var.
11-17 Yaş Grubu çocukların olağanüstü ilgi gösterdiği Golf kurslarında eğitim alan Ardahanlı golfçular, 27-28 Nisan’da düzenlenecek olan Türkiye Yıldızlar 1. Ayak Yarışmalarına hazırlanıyorlar. Türkiye Golf Federasyonunun desteği ile geçtiğimiz yıllar da başlatılan ve bugüne dek bir çok şampiyonluklar kazanan Ardahanlı golfçuların hedefi, dünyaca ünlü birer golfçu olmak olduğu öğrenilirken, Ardahan’ın doğasının golf sporuna çok uygun bir yapıya sahip olduğunu, bununda kendileri için birinci avantaj olduğunu belirttiyorlar. www.kuzeyanadolugazetesi.com

Metin Çimli İl Müdürü Çimli gidiyor mu?

Ardahan İl Gençlik ve Spor Müdüra Metin Çimli’nin tayininin çıktığı yönünde iddialar ortaya atılırken, Çimli’nin kadrosunun bulunduğu Artvin İl Spor Müdürlüğü görevine iade edildiği ileri sürülüyor. Alınan bilgilere göre Artvin İl ve Gençlik Spor Müdürü olan Metin Çimli’nin yerine yeni bir isimin atandığı, bu isimin önümüzdeki günlerde Ardahan’a gelerek görevine başlayacağı da belirtiliyor.
Haberleri ekleme saati: 01.20-15/04/2008
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Azerbaycan semalarında Atatürk silüeti

Bu görüntü tüm dünyaya tanıtılmalı ve de anlatılmalı .. Azerbaycan'da sabah ezanı okunurken cep telefonuyla çekildiği iddia edilen gökyüzündeki yüz silüeti görüntüleri, görenleri şaşkına çevirdi.
Azerbaycan'a giden bir kişi tarafından cep telefonuyla çekildiği iddia edilen görüntülerde, sabah ezanı sırasında gökyüzünde şimşek çakarken ortaya çıkan insan suratını andıran siluet yer alıyor. Bursa'da bazı vatandaşların mail adreslerine gönderilen görüntülerin fotomontaj olup olmadığı ise tartışma konusu oldu. Vatandaşlar, görüntülerin Sakarya'nın Taraklı ilçesinde geçen Ramazan Bayramı arifesinde yakınlarının mezarını ziyarete giden bir ailenin gündüz saatlerinde cep telefonuyla çektiği bir mezardan ortaya çıkan ışık süzmesi ve Ardahan'daki Damal Dağları'nda her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihlerinde ortaya çıkan Atatürk siluetine benzediğini belirtti.

**Damal Belediye Başkanı Genelkurmay Başkanı’nı
davet edeceklerini belirtti ..
15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Ardahan’ın damal ilçesinin Yukarıgündeş köyünün dağlarana yansıyan Atatürk siluetinin aynısının Azerbacan semalarına da yansıdığı yönünde haberler Ajanslar aracılığıyla dünyaya duyurulurken, geçtiğimiz gün gazetelerimizce gündeme getirilen teklif Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan tarafından dikkate alındı.
Genelkurmay Başkanının daveti için harekete geçeceklerini belirten Gülcemal Fidan doğaüstü görüntüyü tüm dünyaya tanıtmaya çalışacaklarını belirtti.
Haberleri ekleme saati: 00.31-15/04/2008
Haberler/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Sayın Fakir YILMAZ ..

Ardahan ilinin iletişim de en okunur gazetesinde Avukat Müzeyyen Çiftçi için yazmış olduğunuz Av Müzeyyen Çiftçi komada başlıklı yazınız gerceği yansıtmamaktadır.
Ablamz Ankara Başkent Hastanesinde sıkı bir taramadan geçmektedir. Bu tetkikler ablamı yormaktadır. Bu nedenle doktorların talebi doğrultusunda telefonunun kapatılması istenmiş fakat Müzeyyen hanım bu sorunu telefonunu kız kardeşimizin numarasına yönlendirirek çözmüştür.
Ablamızın bu rahatsızlığından dolayı sürekli arayan adliye çalışanları meslektaşları, müvekilleri, arkadaşları, dostları ve ardahan halkının bu ilgisinden dolayı ablamız mutlu olmuştur, ve ablamın adına herkese teşekkür ederiz.
Ablamın hastalığı yüksek ateşe dayalı Akciğer enfeksiyonu teşhisi olup bu konuda hastane titiz bir çalışma yapmaktadır, bu nedenle Ablamız hakkında yazmış olduğunuz komada yazısı ablamın çoçuklarının ardahanda olması ve sizin bu yazını okumaları durumunda ki psikolojik durumlarının ne durumda olacağı konusunda durumu kestirmek zorda olmasa gerek ,bu nedenle bu yazımı sorumlu bir gazeteci olarak yayınlar ve kamuoyuna duyurmanızı diler,

Saygılar sunarım./Gürsel Çiftçi
Göle ilçesinde Kutlu Doğum etkinlikleri görkemli başladı ..

Göle Kurtul doğmu haftasına başladı .. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) doğum günü münasebetiyle tüm dünya da olduğu gibi Ardahan ve Göle ilçesinde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ardahan’ın Göle ilçesinde Göle ilçe Müftülüğünce tertiplenen anma programı Yatılı Böle Okulu toplantı salonunda gerçekleşti. Göle ilçe Müftülüğünce tertiplenen programda açılış, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Yaşar Doğru tarafından yapıldı. Göle İlçe Müftüsü Yaşar Doğru konuşmasında: peygamberimizin doğum yıl dönümü ve örnek hayatından bahsetti. Erzurum Atatürk Üniversitesi ilahiyat Fakültesi öğretim Üyesi Doç. Dr. Şehmuz Demir ise milli ve manevi değerlerimiz üzerine bir konferans verdi. Demir: Peygamber Efendimizin hayatının her anında, müminlere çok güzel örnekler bulunmaktadır. Hz. Muhammed (sav)'in sahabeleriyle olan sohbetleri, onlara hitapları, şakaları, çocuklara olan sevgi ve ilgisi, hanımlarına karşı adaletli, sevecen ve ilgili tavrı, hem ailesi hem de tüm Müslümanlar için örnek bir hayat teşkil etmektedir. Peygamberimizin güler yüzü, neşesi, canlılığı, müminlere olan düşkünlüğü ve şefkati, güzel ahlakın ve ideal insan modelinin önemli bir örneğidir” dedi.Göle ilçesinde Kutlu Doğum etkinlikleri çerçevesinde günün anlam ve önemine binaen gül dağıtımının yapıldığı, konferansa gelen davetlilere dini kitapların yanı sıra Kur-anı Kerim kitabı dağıtıldı.Göle ilçe Kaymakamı Ali Uysal’ın ilçede bulunmasına rağmen anma programına katılmadığı gözlenirken, protokolü küçük çocukların ve bayanların doldurması dikkatlerden kaçmadı.Göle ilçe müftülüğünde görevli İmam Hatiplerin tam kadro eşleriyle beraber katıldığı anma programında, personelin şık giyinişi ve titiz çalışmaları davetliler tarafından memnuniyetle karşılandı.
Haber ekleme saati: 23.58-14/05/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan Arıları barkotlanacak!..

Arif Demir Ardahan’ın İl genelinin Kafkas Arısının Gen merkezi haline getirilmesi için çalışma başlatıldığı bildirildi.
Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin yeni yönetimi belirlendi.
Arif Demir’in Ardahan Arıcılar Birliği Başkanlığına getirilirken, yeni yönetim yaptığı ilk açıklamasında Ardahan İl genelinin Kafkas Arısı’nın Gen Merkezi haline getirilerek Ardahan dışında getirilen yabancı arıların engellenmesi konusunda çalışma başlatacaklarını ve ilinin tümünün Posof ilçesi gibi KAFKAS ARISI GEN BÖLGESİ haline getirilmesi için mücadele edeceklerini belirttiler.
Ardahan Arısının hepsinin, büyük ve küçükbaş hayvanların küpelenmesi gibi barkotlanarak tanınır hale getireceklerini de belirten Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin yeni başkanı bu yöntemle yabancı arıların tespitinin hemen yapılabileceğini ve sınır dışı ettirileceğini de belirtti.
Ardahan’da Tarım Bakanlığının verilerine göre 40 binin üzerinde arı kolonisi olduğunu, 762 arıcının bulunduğunu ve Ardahan’da yıllık bal üretiminin 400 ila 600 ton arasında gerçekleştiğine dikkat çeken Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Arif Demir, kent genelinde yapılan arıcılığın geliştirilip, hak ettiği yeri bulması için yeni yönetim olarak bugünden itibaren çalışmaya başladıklarını belirtti.
Ardahan Kafkas Arısından üretilen balın patentlenmesi için de çalışmaların sürdüğünü belirten Demir, Gıda Üretim ve Dolum İzin Belgelerinin alınması için gerekli dosyaların hazırlandığını belirtirken, Ardahan’da bulunan gerek Arıcılık İstasyonu Müdürlüğü gerek ise Tarım Müdürlükleri ile de işbirliklerini daha da sıklaştırıp, Ardahan’da yapılan arıcılık ve de balcılığın ülkede marka haline getirileceğine de dikkat çekti.
Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin yeni yönetimi şu isimlerden oluştu;

Yönetim Kurulu Asil Üyeliğine
Arif Demir
İlhan EVLİYAOGLU
İsrafil SALTAŞ
Hilmi OCAK
Reis MERMER
Sedat DÜNDAR
Özcan ÖLMEZ

Kafkas Arıları artık sahipli Denetim Kurulu Asil Üyeliğine
Ayfer ŞİT
Muhammet YILMAZ
Gökhan UYGUR
Cenk Eren YILMAZ
Hikmet YILDIZ

Merkez Birliği delegeliğine .
Hilmi Ocak
Özcan ÖLMEZ
Arif DEMİR
Nihat SARIDEDE
İlhan EVLİYAOĞLU
Şevket KOÇ
İsrafil SALTAŞ
Temel AVŞAR
Reis MERMER
Suat HANCIOĞLU
Falçata ile Telekomun sesini kestiler ..

Telekom bıktı .. Ardahan’ın Hanak, Damal ve Posof ilçelerinin telefon iletişimini sağlayan hat dün gece kimliği belirsiz kişi yada kişilerce falçata ile kesilerek susturuldu.
Alınana bilgilere göre Türkiye-Gürcistan İnternet hattının da bulunduğu Ardahan İl Telekom’a ait yer altı fiber kablolar da sağlanan iletişimin dün geceden itibaren aniden sustuğu, yapılan inceleme de Ardahan merkeze bağlı Ölçek köyü yakınlarında yer altında bulunan kabloların kimliği belirsiz kişi yada kişilerce sökülüp, falçata ile kesildiği tespit edildi.
Hattın bulunduğu alanın uzun bir süre telefon ve internet ulaşımı yapamadığı öğrenilirken, İl Telekom yetkililerinin yoğun çabası sonucu falçata ile kesilen hattın yeniden onarılarak hizmete sokulduğu öğrenildi.
Haber ekleme saati: 17.43-14/04/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
TEDAŞ’A KIZDI, TARİHİ DEĞİRMENİ ELEKTİRİK SANTRALİNE ÇEVİRDİ

Buda Çıldır mücif!.. Ardahan’ın Çıldır İlçesi’ne bağlı Karakale köyünde oturan emekli bir ilkokul öğretmeni atadan/dededen kalma un değirmenini elektrik santraline çevirdi.
Alınan bilgilere göre 25 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekliye ayrılarak çiftçilikle geçinmeye başlayan Bahattin Özcan isimli ilkokul öğretmeni yeni evlenen oğlunu evinin hemen yanı başında bulunan ikinci evine yerleştirdi.
Yeni evli Mehmet Halil Özcan’ın taşındığı eve elektrik çekmek için Çıldır Tedaş Müessese Müdürlüğüne baş vuran emekli öğretmene burada ‘borcun var’ diyerek elektrik verilmedi. Kullanılmaz evin 2 bin YTL:’nin üzerinde elektrik borcunun olduğu kendisine söylenip, bu paranın verilmesi halinde elektrik istenen eve elektrik bağlanabileceğini kendisine ileten TEDA yetkililerine kızan Çıldırlı emekli öğretmen köyüne dönüp, nasıl bir yol bulacağını düşünmeye başladı.

**Toplama malzeme ile 210 voltluk santral!..

TEDAŞ’ın kendisinden borcunun olmadığı halde para istemesine kızan emekli öğretmen Bahattin Özcan (47) önce komşularda emanet olarak aldığı bir jeneratör buldu. Bir süre benzinle çalışan jeneratörü çalıştırıp, evinin elektrik ihtiyacının gideren emekli öğretmen bu kez benzine para yetiştirememeye başladı.

**Ardahan’da yapılacak elektrik barajlarından önce elektrik üretti ..

TEDAŞ’ın elektriklerini kestiği için karanlıkta kalan öğretmen Özcan ne yapacağını düşündüğü sırada evinin hemen yanı başında bulunan ve atadan/dededen kalma değirmeni hatırladı. Ve ilk etapta benzinle çalışan jeneratörün 12.5 KVK’lık alternatörünü söküp, komşularda bulduğu patos kayış ve kasnaklarıyla eriyen kar sularıyla birlikte olağanüstü su toplayan dededen kalma un değirmenin önünde küçük bir elektrik santrali kurdu.
Emekli öğretmen Bahattin Özcan bu buluşuyla önce 75 voltluk enerji üretti. Bu fikrini daha sonra bulduğu 210 KVK’lik alternatör ile geliştiren ve 110 volt elektrik üretmeye başladı.
Şu an 210 voltluk bir küçük santralle hem kendi evlerinin, hem de oğlunun evinin elektrik ihtiyacını dededen kalma değirmenden sağlayan Bahattin Özcan yıllarca boşuna duran ve önümüzde geçen derenin yanı başındaki değirmenin bir gün elektrik santraline döneceğini kendisinin bile düşünmediğini belirtirken, şu an ücretsiz bol elektrik tüketmenin keyfini yaşadığını söyledi.
Emekli öğretmen Bahattin Özcan Ardahan merkezde geçerek Hazar’a kadar uzanan kurayı beslenen bir çok akarsuyun bu gibi küçük yöntemlerle nasıl olupta elektrik santrali yapılmadığına da şaştığını da belirtmeden geçemedi.
Haber ekleme saati: 17.24-14/04/2008
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/ÖZEL HABER
Tarım Müdürü trafik kazası geçirdi ..

Erkan Sural Göle İlçe Tarım Müdürü Veteriner Erkan Sural, evvelki gün özel taksisiyle trafik kazası geçirmiş ve hafif yaralanmıştır. Akşar istikametinden Annesi Döne Sural ile birlikte Göle'ye gelirken yolda bulunan kum birikimleri sonucu direksiyon hakimiyetini kaybeden Erkan Sural'ın aracının takla atması ile meydana gelen kaza üzüntü yaratırken, Sural'ların kazayı haifi atlatmaları teselli edici olmuştur.
Olayın duyulması üzerine Göle ve Ardahan'dan çok sayıda hemşerilerimiz kaza mahalline gitmiş, Sural'lar Göle Devlet Hastanesi getirilmiş, ilk tedavileri yapıldıktan sonra Ardahan Devlet Hastanesine getirilmişlerdir. Op. Dr. Namık Kemal Durmuş'un yaptığı muayene ve tedavi sonucu hastanede müşahede altına alınmışlardır.
Annesi Döne Sural'ın hastane tedavisi devam ederken, Veteriner Erkan Sural dün taburcu edilmiş ve amcası oğlu olan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural'ın evinde istirahat etmektedir
Haber ekleme saati: 16.52-14/04/2008
Haber/Foto: Özkan Karakaya
Posof dağ horuzları vericilerle izleniyor

Posof Horuzu Türkiye’de sadece Kuzeydoğu Anadolu bölgesinin yüksek yerlerinde yaşadığı varsayılan Huş Tavuğu (dağ horozu) olarak bilinen kuş türünün Posof dağlarında vericilerle izlendiği ortaya çıktı.
Karadeniz Teknik Üniversitesi ve BTC şirketinin ortaklığında bir proje kapsamında Posof dağlarında yaşayan dağ tavuklarının 7’sine verici takıp izlediklerini belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şağdan Başkaya, yılın dört farklı mevsiminde bu kuşun nerelerde yaşadığını tespit etmek için bu uygulamayı yaptıklarını söyledi. Doç. Dr. Başkaya, Posof’ta 7 bireye verici takıp onları izlediklerini anlatarak, “Bu kuş göçmen bir kuş değil, yerli bir kuş türü. Bu da, yıl boyunca bu kuşun bu dağlarda yaşadığı anlamına geliyor. Fakat kısmi olarak yöresel göçler yapabilir. Yılın dört farklı mevsiminde bu kuşun nerelerde yaşadığını tespit etmek için verici takmamız gerekiyordu. Buradaki kuşlar Gürcistan’a gidiyorlar mı, Gürcistan’dan buraya geçişler var mı diye merak ediyorduk. İpuçlarına baktığımızda geçişlerin olduğunu anlıyoruz. Tabi sadece verici taktıklarımız değil diğer grupların, bireylerin ve popülasyonların da ne durumda olduklarını gözlemledik. 2004’ten bu yana BTC şirketi adına K.T.Ü ile ortaklaşa bu projeyi yürütüyoruz. Posof’taki kuşlara verici takmamızdaki amaç sınır bölgesi olması. Buradaki hallerini ve gidişatlarını biz de fazlasıyla merak ediyoruz. Burası o anlamıyla çok önemli.” dedi.
Dağ horozunun, şu an dünyada nesli tehlikede olan önemli kuş türleri arasında bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Başkaya, “ Erkeği ile dişisi birbirinden oldukça farklı. Özellikle 1-2 yaşından sonra çok belirgin farklılıklar gözleniyor. Erkeği siyah, dişisi kahverengi tonlarda oluyor. Dağ horozu eti yenen değerli bir av kuşu. Nesli tehlikede olduğu için şu anda koruma altında. Bu türü koruma konusunda çok başarılı olduğumuz söylenemez. Bir şeyler oluyorsa da dağda kendiliğinden oluyor. Ve yahut da şehirde veya okullarda çocukları ne kadar eğitiyorsak, onların elini eteğini avdan veya yumurta toplamaktan ne kadar çekiyorsak o kadar başarılıyız.” şeklinde konuştu.
Dağ horozlarının tehdit eden en önemli sebebin yaşam alanlarının bir şekilde ortadan kalkmasının olduğunu kaydeden Doç. Dr. Başkaya, “Son yıllarda insanların buradan göç etmesi ve hayvancılığın azalması yaşam alanları üzerindeki etkinin azalmasına neden oldu. Dağlar bu anlamda biraz rahatladı ama bu sefer de işin içerisine fazla sayıda silah girdi. Türkiye’de tüfeği olmayan çoban kalmadı. Tüfeği olmayan köy evi kalmadı. Bir zamanlar herkesin bulamadığı tüfekler şu anda hemen hemen her evde bulunuyor. Aradan çıkan birkaç tane avcı da bunlar üzerinde ciddi bir tehdit oluşturuyor. Şu an kaçak avcılığı ciddi tehditler arasında ön sıralara koyuyoruz. Yaşam alanı tehditleri belki Posof için önemli değil ama birçok yer için önemli. Ama maalesef Posof’ta kaçak avcılık var. Bu türün arazide yuvasına ve yumurtasına zarar verecek sansar, tilki, kurt, kartal, şahin, sansar, yılan, vaşak veya geceleyin baykuş,kuğu gibi doğal düşmanları olmasına rağmen bunların hiçbiri insan kadar tehlikeli olamıyor.bu konuda her gittiğimiz yerde broşürler dağıtıyoruz. İlköğretim okullarında seminer veriyoruz.”dedi.
Dağ tavuğunu Posof’ta sayısının ne kadar olduğunun bilinmediğini dile getiren Doç. Dr. Başkaya, bu kuşun Gürcistan’dan Türkiye’ye geçiş noktası olması önemli. Gürcistan’dan Türkiye’ye geçiş noktası olması şöyle önemli. Gürcülerde de bu kuş var. Gürcistan’ın dağlarında da yaşıyor, Türkiye’nin dağlarında da yaşıyor. Arada kopukluk olmayan bir geçiş noktası burası. Burada bu kuşun hayatını devam ettirmesi önemli. Yoksa aradaki bir parça çıkar da arada bir boşluk olursa iki taraf birbirinden kopar. O kopma soyun tükenmesine neden olur. O şekilde grupların birbirinden kopmaması gerekiyor. Popülasyonların birbiriyle ilintili bağlantılı devam etmesi gerekiyor. Posof bu açıdan çok önemli bir yer. Bazılarına göre bu kuş türü sadece Posof’ta vardır. Bazılarına göre sadece Trabzon’da ,Artvin’de, Erzurum’da veya Kars’ta vardır. Herkes bu türün sadece kendisinde olduğunu zannediyor.” İfadelerini kullandı.
Ardahan’da halk dilinde Posof dağ horozu olarak adlandırılan kuş türünün zor kış şartlarında bile üreme bölgesinden göç etmeksizin dağlardaki kar ve fırtınaya rağmen hayatta kalabiliyor. Yaşadığı birçok yerde şuan nesli tükenen dağ horozunun korunması için çeşitli projeler geliştiriliyor. Dağ horozu binlerce yıldır Posof dağlarında neslini sürdürmektedir. Dağların zor koşullarına göğüs geren dağ horozları bu gün dağlarda artan insan faaliyetlerine yenik düşmek üzeredir. Plansız yapılaşma ve yasadışı avcılık nedeni ile bazı yerlerde sayıları azalmış hatta bazı noktalarda nesilleri tükenmiştir.
Haber ekleme saati: 16.03-14/04/2008
Haber/Foto: Zaman Gazetesi/Sezgin Uygar
Köylü dağ taşta ekin peşinde ..

Ekin devam edeyor ama .. Hayvancılığın yanı sıra tarımcılık yaparak geçimini asğlayan Ardahanlı köylüler bugünlerde yoğun bir şekilde çalışıyor.
Karların erimesiyle birlikte yoğun bir şekilde çalışmaya başlayan Ardahanlı köylüler, bir yandan tarlalarını ekiyor, diğer yanda gübreleme ve tohumlamayı gerçekleştiriyor.

**EN BÜYÜK DERTLERİ MAZOT VE GÜBRE ..

Yoğun bir şekilde ekinlerini bitirmeye çalışan Ardahanlı köylülerin en büyük derdi her gün zamlanan mazot ve gübre fiyatları olduğu öğrenildi ..
Her sabah kalktıklarında zamla karşılaştıklarını belirten Ardahanlı köylüler çareyi kış boyu biriktirdikleri hayvan gübreleri ile sobada yaktıkları tezek atıklarını tarlalarına tohum diye sepmek ..

Gübre alacak para olmayınca .. **Tarım kuraklık kurbanı ..

Bu yıl yağışlardaki azalmanın, hububat veriminde önceki yıla göre ciddi düşüşlere neden olduğu belirtildi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, kuraklık, 2000-2001 tarımsal üretim döneminde İç Anadolu Bölgesi başta olmak üzere üretim merkezlerinde büyük oranlarda ürün kayıplarına neden oldu.
Kuraklık nedeniyle İç Anadolu Bölgesi'nde bir önceki yıl ortalama 220 kilogram/dekar olan buğday verimi 120 kilogram/dekara, ortalama 250-300 kilogram/dekar olan arpa üretimi ise 120 kilogram/dekara düştü. Tuz Gölü çevresinde anıza ekim yapılan birçok tarlaya ise biçerdöven girmezken, aynı dönemde Ege'de özellikle Söke ve Aydın çevresinde 500 kilogram/dekar'dan 400 kilogram/dekara, Çukurova ve Amik Ovası'nda 600 kilogram/ dekardan 400 kilogram/dekara indi. Trakya Bölgesi'nde hububat üzerinde yoğun kuraklık gözlenmezken, bazı alanlarda buğday verimi ortalama 450 kilogram/dekardan 350 kilogram/dekara kadar geriledi. Türkiye'de yağış miktarı da 1999 yılında yüzde 15, 2000 yılında yüzde 7, 2001 yılı ocak-haziran döneminde ise yüzde 17 azaldı.
Haberleri ekleme saati: 15.21-14/04/2008
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com
BAHAR BİTTİ, BUZLAR ERİMEDİ

Lastik yakarak sularını açmaya çalışıyorlar .. Geçen yıllara nazaran bu yıl yaşanan olağanüstü dondurucu soğukların dondurduğu su şebekelerinin büyük bölümü halen çözülemedi.
Başta köylüler olmak üzere bir çok ev ve iş yerini susuz bırakan aşırı soğuklar sonucu oluşan buzlar, Nisan ayının ortasına gelinmesine karşın halen çözülmüş değil
Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı olan ve geçen yıl su şebekesi yapılan Meryem köyünde olduğu gibi bir çok yerde donmuş suların açılması beklenirken, Meryemliler -43’leri bulan soğuklarda donarak köylerini yeniden susuz bırakan su depolarını lastik yakarak açmaya çalıştıkları gözlendi.
Geçen yıllara nazaran bu yıl yaşanan olağanüstü dondurucu soğukların dondurduğu su şebekelerinin büyük bölümü halen çözülemedi.
Başta köylüler olmak üzere bir çok ev ve iş yerini susuz bırakan aşırı soğuklar sonucu oluşan buzlar, Nisan ayının ortasına gelinmesine karşın halen çözülmüş değil
Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı olan ve geçen yıl su şebekesi yapılan Meryem köyünde olduğu gibi bir çok yerde donmuş suların açılması beklenirken, Meryemliler -43’leri bulan soğuklarda donarak köylerini yeniden susuz bırakan su depolarını lastik yakarak açmaya çalıştıkları gözlendi.
Haber ekleme saati: 15.17-14/04/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
BELEDİYE’DEN BÜYÜK HİZMET
‘Polen döküyor’ diye asırlık ağacı kesip, sorunu kökünden kesti!..

Ağaç dikmeyecen kesecen .. Hükümetin, Çevre ve Orman Müdürlükleri aracılığıyla ‘Yeşil Türkiye’ kampanyası açıp, ülkenin dört bir yanını ağaçlandırmaya çalıştığı bir süreçte, Ardahan’da resmi kurumlar değil yeni bir fidan ekmeyi, mevcut ağaçları keserek adeta başlatılan kampanyayı kösteledikleri gözleniyor.
Önce Karayolları, ardından Ardahan Lisesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün keserek yok ettiği onlarca asırlık ağaç kesme modasına Ardahan Belediyesi’de Milli Egemenlik Parkında bulunan ağaçları keserek uydu.
Belediye Başkanı olduğundan bu yana belediye olarak yeni bir ağaç diktiği görülmeyen Ardahan belediyesi Milli Egemenlik parkında bulunan bir çok ağacı kesip yok etti.
Belediyenin son olarak kestiği ağaç adeta Ardahan ile yaşıt olması dikkat çekti.
Milli Egemenlik Parkında bulunan asırlık ağacı, ‘polen döküyor’ diyerek keserek yok eden belediyenin bu tutumu görenlerin tepkisine neden olurken vatandaşlar, ‘Kente gerek hizmet anlamında gerek ise çevre anlamında bir ağaç dikmeyenlerin var olanları da yok etmesinin anlaşılacak tarafı yok’ diyerek parkte bulunan asırlık ağacın kesilmesine anlam veremediler.
Haber ekleme saati: 15.12-14/04/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Çıldır’da kaldırımlar gıcır gıcır

85 yıl sonra ilk kez .. Ardahan’ın Çıldır ilçesinin tek caddesi 85 yıl sonra ancak yenilendi.
Hazırlanan Avrupa Birliği projeseyle baştan aşağı yenilenen Çıldır ilçesinin tek ana caddesini görenler yapılan çalışmayı takdir ederken, bu çalışmanın mahalle aralarına da bulunan yollarda da uygulanması istenmektedir.
Adeta halın döşenmiş şekilde güzelleşen Çıldır’ıntek ana caddesinin 85 yıl sonra ilk kez baştan aşağı yenilendiğini belirten Çıldırlılar, belediye ve AB’nin ortaklaşa çalışması sonucu yenilenen caddelerinin ömrünün uzun olması için başta belediye olmak üzere yetkili herkesin ara sokak ve caddelerinde yapılması için gereken çalışmayı bir an önce başlatmasını istediler.
Haber ekleme saati: 15.07-14/04/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Okulu yapıp, ihate duvarını unutunca
KADIOĞLU’NUN OKULUNU EŞEKKLER BASTI

Eşekler okuldan çıkmıyor .. Geçtiğimiz yıl Kars’a bağlı Büyük Çatak köyü Deprem konutlarında yaptırılan yeni okulu eşekkler batı.
Aynı köylü olan Gazeteci Kamil Uci’nin katkıları sonucu İstanbul/Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’na yaptırılan okulun ihate duvarı unutulunca, okulun önü suyu olmayan köyde su taşıyan eşşeklerin otlama alanı haline dönmüş durumda.
Görenlerin, ‘Kadıoğlu’nun okulunu eşşekler bastı’ diyerek kendilerinialamadığı bu ilginç manzara karşısında ne yapacaklarını şaşıran okul yöneticileri, eşekklerin öğrencilerin oyun oynayacağı sahadan çıkarmak için gün boyu uğraştıklarını belirtiyorlar.
Köylülerin su taşımak için besledikleri eşekleri işleri bittiğinde başı boş bıraktığını belirten Kars-Susuz-B. Çatak Necmi Kadıoğlu İlköğretim Okulu Yöneticileri, başı boş kalan köyde ki eşeklerin hemen hemen tümünün okulu sardığını ve öğrencilerin oyun alanını işgal ettiğini belirtirlerken, buna neden olarak okulu yaptıranların ihate duvarını unutmasının neden olduğunu söylediler.
Haber ekleme saati: 14.56-14/04/2008
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/B. Çatak/Kars
Gebze SHP’nin başına bir Ardahanlı getirildi

Pelin Taşdemir Sosyal Halkçı Parti Gebze İlçe Başkanlığına bir Ardahanlı getirildi.
Göleli olduğu öğrenilen hemşerimiz Pelin Taşdemir’in başına getirildiği Gebze SHP’nin ilk hedeflerinden biri oluşması istenen sol birliğine katkı sunmak olduğu bildirildi.
bir bayan olarak aktif siyasetin içinde yer alan genç bayan siyasetçi hemşerimizin, nüfusunun büyük bölümünün Ardahanlı, Karslı ve de Iğdırlı hemşerilerimizden oluşan Gebze’de siyasi bir partinin başına gelmesi bu kentte bulunan hemşerilerimizce memniniyetle karşılanırken, hemşerilerimizin bu başarılarının devamı beklendiği belirtildi.
Göleli hemşerimiz Pelin taşdemir’in Kocaeli/Gebze ilçesi SHP’nin başına getirilmesi burada yayınlanan gazetelerde şöyle yorumlandı.

**SOL DA GÜÇBİRLİĞİ
SHP Gebze İlçe Örgütü 3. olağan kongresini geçtiğimiz cumartesi günü parti binasında mütevazı bir toplantı ile gerçekleştirdi. İlçe Başkanlığına Pelin Taşdemir seçildi.
SHP 2009 yerel seçimlerine doğru Gebze ve öteki beldelerde kendi varlığını kanıtlamak gibi bir misyon içinde. Bunun içinde parti örgütleri yenileniyor. SHP PM üyesi Tahsin Tarhan ise hem partisinin hem de solda ki tüm partilerin (başta CHP olmak üzere) yerel seçimde güç birliği yapması gerektiğine dikkat çekiyor. CHP’nin çatısı altında soldaki partilerin işbirliği ve güç birliği ile AKP’ye seçim mağlubiyeti yaşatacağını da ifade ediyor.
CHP ile SHP arasında aslında program ve politik çizgi olarak hiçbir başkalık yok. Aynı politik örgütlenmenin iki ayrı şekilde siyaset arenasında yer alması da yıllardır sosyal demokratların bölünmüşlüğünü perçinliyor. İşte tamda burada Tahsin Tarhan’ın sözünü ettiği "güç birliği" fikri öne çıkıyor. CHP çatısı altında sol çizgideki partilerin yapacağı güç birliği sanırım önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde büyük bir başarıyı da beraberinde getirecek. Kim bilir sosyal demokratlar yıllar sonra güçlü bir şekilde iktidara yürümenin hazzını yaşayacak.
Bu arada arkadaşımız Pelin Taşdemir’e yeni görevinde başarılar diliyorum.
Haber ekleme saati: 14.53-14/04/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
AB’de den Dağcıya köy evi

Ardahan köylerine AB köy evleri .. Avrupa Birliğıi Projelerinin biri daha Ardahan’ın dağcı köyünde gerçekleşiyor.
Porje kapsamında Ardahan’ın 5 köyünde yaptırılan AB Köy Evleri tamamlanmak üzere.
5 köye yaptırılan modern köy evlerinde oturma salonlu, kütüphane, çay ocağı ve muhtar odası olacak.
Ardahan valiliğinin hazırlattığı, Avrupa Birliği fonları tarafından finanse edilen bir proje daha Ardahan merkeze bağlı Dağcı köyünde gerçekleşiyor.
Dağcı köyünde olduğu gibi 5 köyde yaptırılan Modern Köy Evleri tamamlanma aşamasına gelirken, yeni köy evlerinin önümüzde ki aylarda açılacağı öğrenildi.
Haber ekleme saati: 14.50-14/04/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
BU REZALETE KİMLER İZİN VERİYOR?

Şehitlik mi , basma mı? Ardahan kalesinin etrafını saran hayvan gübreleri şehit mezarlıklarını da rahatsız ediyor.
Başta Ardahan kent merkezinde olmak üzere bir çok kentte çevre kirliliğine ve de göz görünümüne neden olan hayvan gübrelerinden oluşan basmaların gelişi güzel olarak serildiği Ardahan ve ilçelerinde tepkilere neden olurken, Çıldır’ın Aşıkşenlik Beldesinde bulunan şehitlik mezarlığı da hayvan gübrelerinin altında kalmış halde ..
Bir süre önce nüfusu düştüğü gerekçesiyle köy haline çevirilen Ardahan’a bağlı Çıldır İlçesi eski beldesi Aşıkşenlik (Suğara) köyünün ortasında bulunan ve Türk Bayrağının dalgalandığı şehitlik mezarlığının eztafına serilen hayvan gübrelerinden oluşan basmaların ortaya koyduğu çirkinlik dikkat çekerken, kurtuluş savaşında Aşık Şenlikle birlikte mücadele eden savaşı gazilere olmak üzere bir çok kişinin mezarının bulunduğu alanın hayvan gübresi altında kalması en çokta mezarlıkta dalgalanan Ay Yıldızlı bayrağımıza saygısızlık olarak algılanmaktadır.
Sınır birliklerimizin bulunduğu ve bir çok üst rütbeli askerin önünde geçtiği yolun üzerinde bulunan şehitlik mezarlığının durumu içler acısı olurken, burada dalgalanan bayrağımız hatrı için bu çirkinliğin ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çekilmektedir.
Haber ekleme saati: 13.36-14/04/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
KAI GECESİNDE “HOŞGELİŞLER” TARTIŞMASI

Atatürk'e hoş geldin dedik mi, demedik mi?.. Kars-Ardahan-Iğdır (KAI) Vakfı’nın Hilton Oteli’nde düzenlediği gece de “Hoşgelişler” tartışması yaşandı. Hilton Oteli Balo Salonunda fakir öğrencilere burs verme amacıyla düzenlenen gece de sahneye çıkan Metin Güngör isimli sanatçı, Atatürk’ün 6 Ekim 1924’te Kars’a geldiği zaman Kars halkı tarafından söylenen “Hoşgelişler ola Mustafa Kemal Paşa” türküsünün başlangıcında söylenen bir dörtlüğün daha olduğunu ve hiçbir zaman söylenmediğine dikkat çekerek, o dizeleri şöyle okudu:
“Askeri milletin zehmin baser sen Kemal. Gayesi gazisi bilgisi sen Kemal. Serfinaz eyle bu kademleri.Tebrik eğleriz Kars’a gelmeni. Bin sene yaşa. Muhterem Paşa. Baş eğip sana selam eğleriz. Bin sene yaşa. Muhterem Paşa. Baş eğip tamam tebrik eğleriz.”
Otantik olan bu sözlerin bu güne kadar söylenmediğini belirten Metin Güngör, türkülerini söyledikten sonra sahneden indi. Sahneye çıkan Recep Ergül isimli sanatçı, “Hoşgelişler ola” türküsünün Atatürk’e değil, aslında Enver Paşa’ya söylendiğini iddia etmesi üzerine Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve diğer davetlilerden itirazlar geldi. Bu itirazlar üzerine Ergül,”Sayın Vekilim, isteme sekte tarihi gerçekleri değiştirme gibi bir lüksümüz yoktur” diyerek kendini savundu.
Daha sonra tekrar sahneye çıkan Metin Güngör, bu türkünün Atatürk’ün Kars’a geldiği zaman bir gecede hazırlandığını belirterek, Enver Paşa’nın hiçbir zaman Kars’a gelmediğini ve bu iddianın yalan olduğunu söyledi. Bu tartışmadan sonra Azeri müzikleri eşliğinde eğleneceğe devam edildi. Azeri oyunlarını otelde kalan Nijeryalı turistlerde ilgiyle izlediler.

Erkan Karagöz **ENVER PAŞA İÇİN KAFKAS TÜRKLERİ UYARLAMIŞ ..

Tarih Öğrenmeni, yazar ve Av. Erkan Karagöz, “Hoşgelişler ola” türküsünün sonuna eklenen “Mitralyöz cephede ayna gibi parlıyor. Türkistan Türkleri bayrak açmış bekliyor” dizelerini delil olarak göstererek, “Atatürk’ün hiçbir zaman Turancılık hayalleri olmamıştır. Bu türküyü sonradan Kafkasya’da yaşayan Türkler tarafından Enver Paşa için uyarlamalar yaptıkları bilinmektedir. Çünkü 1910’ larda, 1914’ lerde ve 1920 ‘lerde söylenmesi mantıken de mümkün değil. Çünkü bu tarihlerde Karslı, Enver Paşa’ya bu övgüleri düzmezdi diye düşünüyorum. O tarihte Sarıkamış dağlarında 90 bin insanın hayatına mal olmuş bir maceranın altına imza atmış birisidir, Enver Paşa. Kaldı ki Kars o dönemde Rus egemenliğinde olan bir topraktır. Osmanlı’yla herhangi idari ve siyasi bir bağı yoktur. Enver Paşa’nın Genelkurmay Başkan Vekili olduğu dönemde Kars için, Kars halkı için veya Kars sanatçısı için hiçbir anlam ifade etmediğini çok net söyleyebilirim. Ama Enver Paşa’nın Kafkasya üzerinden Anadolu’yu kurtaramazsak, Anadolu olmasın, Kafkasya olsun. Türkistan olsun. Hayalleri arkasında Turan ülküsünü yaymak için Türkmenistan’a gittiğinde oradaki kardeşlerimiz tarafından yeniden uyarlanmaya çalışılmış olabilir” diye konuştu.
Haber ekleme saati: 07.29-13/04/2008
Hber/Foto: Ümit Kılıç/İstanbul
HOÇVAN KÖYLERİ DERNEKLEŞİYORLAR

Ardahan Merkeze bağlı Hoçvan köyleri süratle dernekleşmeye devam ediyor.
22 köyün bulunduğu bölgede yeni bir köy daha dernekleşme yoluna adım atarken, tüm köylerin dernek çatısı altında toplanıp kurulma aşamasında olan Hoçvan Köyleri Federasyona destek vermeyi amaçladıkları öğrenildi.

**Ardahan-Hoçvan Aşağı Kurdoğlu Köyü Dernekleşiyor.

Eğitimci Ayvaz Yıldırım öncülüğünde başlayan Aşağı Kurtoğlu’nun köyü İstanbul’da dernekleşme hareketi hızla gelişiyor. Esenyurtta bir araya gelen yaklaşık 20 kişilik bir grup Kurdoğlu aydınları, işadamları ve köyün ileri gelenleri dernekleşme için geçici komisyonu kurdukları öğrenildi.
Kurtoğlu köyü dernekleşme çalışmalarını yürüten komisyonunda bulunun isimlerin şunlar olduğu öğrenildi. Ayvaz Yıldırım, Naim Yıldız, Erdoğan Yıldırım, İlkin Yıldırım
Aşağı Kurtoğlu köyü dernek komisyonunun 20’sinde bir araya gelecekleri ve kuracakları derneğin kurucular kurulu üyeleri belirlenmeye çalışılacakları da öğrenildi.
Haber ekleme saati: 07.19-14/04/2008
Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Biz kadınlar ../Selmi Yılmaz

Selmi Yılmaz Kadınlar iş hayatında yaşadığı zorlukların dışında evinde ve toplumda yaşadığı sıkıntılar hiç bitmiyor. Her dönemde sıkıntılar devam ediyor. Kimi zaman manevi baskıyla kimi zamanda yasalarla, kadının çalışma hayatının önüne geçiliyor, engellenmeye çalışılıyor
Bana göre aslına bakılırsa tüm toplumlarda kadının sorumluluğu erkeklerden daha fazladır.
Örneğin çocuk bakımı, ev idaresi gibi günümüz modernliğinde ortak yapılması gereken işler bile kadınla özdeşleşmiş durumdadır.
Kadın çalışıyor olsa bile toplum ona geçmişten gelen bir alışkanlıkla bu misyonu yüklemektedir.
Öyle ki; geçmişten getirdiğimiz bu alışkanlıklardan olsa gerek, kadın da bunu kendi vazifesi gibi görür, benimser, (çalışıyor olsa bile) onca işin arasında 'bu gün ne yemek yapsam?' diye düşünür çoğu zaman.
Köylü kadınlarımız en az 8 çocuktan aşağı yapmazlar, o kadarını da, yaşamın ağır yükü altında ya düşürürler, yada para bulabilseler kocalarından gizli aldırırlar, kayıt dışı çalışmada kadının sayısı daha fazla. Tarımda aile işçisi olarak, tek kuruş kazanmayan, ama bebeğini doğurup, sırtına atıp çalışmaya devam eden yine kadın… Ve hükümetlerin açıkladığı istihdam paketleri .. Burada ise kadının iş hayatında daha fazla yer almasını teşvik eden hiç bir şey yok ne yazık ki .. Dahası, 30 yaş üstü kadınların istihdamı zorlaşıyor.
Doğum yapan bir sürü kadın çocuğuyla vakit geçirmek isterken, işini kayıp edecek korkusuyla çocuğu ve işi arasında sıkışır kalır .. Demem o ki kadının işi zor.

**Geçmiş günlerin haberlerini okumak için DEVAM ları tıklayın ..