31/30/29/28/27/26/25 Ekim Ardahan Haberleri
Gönderen Fakir - Ekim 26 2012 - 21:43:29
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
**SİZDE BİR REKLAM VERİN BİNLERCE İNSANA ULAŞIN ..
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
**31//30/29/28/27/26/25 Ekim 2012 Tarihli Haberler İçin TIKLAYINIZ

Haber Metni

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
**SİZDE BİR REKLAM VERİN BİNLERCE İNSANA ULAŞIN ..
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
**SİZDE BİR REKLAM VERİN BİNLERCE İNSANA ULAŞIN ..
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
**ARDAHAN'DA Kİ FESTİVAL GÖRÜNTÜLERİ ARDAHAN TV'YE YÜKLENMİŞTİR
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
KADINCA/Selmi Yılmaz
Bir bayramın ardından..

Selmi Yılmaz Bir kurban bayramı, iki cumhuriyet kutlmasının yapıldığı ülkemde uzun bir tatili daha geride bıraktık..
Yılın yarısından fazlasının tatile gittiği ülkemde bir bayramı, iki cumhuriyet kutlamasını geride bıraktığımız şu 10 gün içinde ülkenin en önemli gündeminin ne olduğunu sorsak hükümetin baskısı altında olan basın ve medyanın ne kadar gözden kaçırmak istese de gündemin cezaevlerinde ki açlık grevleri olduğunu söylerler..
Çünkü başta Fransa’da olmak üzere Avrupa ülkelerin de Türkiye’de ki insan hakları ve cezaevlerinde ki şartların her gün yeni bir rapor ile gözler önüne serildiğini sanırım Çıldır’a değil, Abant gölüne tatile giden başbakanımızda görüyor, izliyordur..
Evet bir bayramı daha geri de bıraktığımız şu günlerde iç çatışmalarında olağanüstü bir şekilde devam ettğini, ancak ülkenin gerçek gündeminin bayram ve diğer alakasız işlerle hasır altı edilmeye çalıştığını bir kez daha gördük şu iyi bir tatil yaptığımız günlerde..
Ölüm oruçlarının ölüm sınırına dayandığı şu günlerde kimin, nasıl bu grevi bitireceğinin de bolca tartışıldığı ülkemde muhatap alınmaz denilen Öcalan ve Kandil’e yalvarırcasına seslenişleri de gülerken izlediğimiz bir bayramın ardından yeniden işe başlamış olduk böylece..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Yazıyorsam Sebebi Var/Fakir Yılmaz
Bu kadro iş yapacak gibi..

Fakir Yılmaz Ardahan’ın 89 yıldır yaşadığı talihsiz kaderini son yıllarda yapılan yatırım ve atılımlarla geride bırakmaya başladığını söyleyebilirmiyiz, bilmiyorum ama benim bu yönde umudum var..
Ki bu umudum gerek bürokrasi sahnesinde, gerek ise siyaset sahnesinde yaşanan hareketlilikle biraz daha güç kazanıyor..
Vilayet olduktan sonra Vali Mustafa Tekmen’in dönemine kadar çoğunlukla bürokrat ve siyasetçi tartışmasıyla geçen yılların geride kaldığını gerek yeni vali Seyfettin Azizoğlu döneminde ki yeni bürokratlarla, gerek ise CHP’ye büyük bir hareketlilik getiren İlimdar Senem ile bir kez daha görüyoruz..
Ki bunu Ankara valisinin gereksiz engeli ile günlerdir ülke gündemini meşgul eden cumhuriyet yürüşünde de görmek mümkün..
Çünkü Ardahan Valisi Seyfetin Azioğlu’nun adeta ‘Bırakın insanlar yürüsün, engel olmayın’ demesi üzerine CHP’nin yaptığı yürüyüş olaysız geçmiştir..
Ancak bu olurken Vali Azizoğlu ile CHP İl Başkanı Senem’in kurduğu diyaloga basın başta olmak üzere herkesin destek vermesinden yaşanmış olduğunuda unutmamak gerek..
Bunun yanı sıra Göle Belediye Başkanınıdan sonra Ardahan Belediye Başkanının yerel yönetime getirdiği hareketlilik Hanak Belediyesi’nde, Çıldır’da gözle görülür bir şekilde kendisini alenan yansıtıyor..
İlçelerin yeni kaymakamlarının enerjisini de buna eklerseniz bu kadro iş yapacak diyebilirsiniz gibi görünüyor..

**Saffet Kaya ya Belediye Başkanı adayı olmalı,
yada Ardahan Federasyonun başına geçmelidir..

Bir kentin lobileri olarak bilen Ardahan derneklerinin ne yaptıklarını sıkça sorduğumuz bir sırada bu bayram da Ardahan’a gelerek, köyünde kutlayan Ardahan Federasyonu Başkanı Güven Doğruyol ile kısada olsa sohbet etme imkânı yakaladım.
Ardahan’a gelmişken matbaamızı da ziyaret eden Doğruyol’un başında bulunduğu federasyon başta olmak üzere diğer derneklerin nerede olduklarını sorarken, derneklerin yaşadığı sıkıntıları da bir kez daha masaya yatırma fırsatı bulduk.
Bizimde sıkça v esertçe eleştirdiğimiz derneklerin gerçekten zar zor ayakta kaldığını, çoğunun içini boş olduğunu bilen biri olarak bu yöntemin değişiklik duyduğuna dikkat çektim.
Çünkü kurulduğuyla kaldığına inandığımız diğer Ardahan dernekleri gibi Ardahan Dernekler Federasyonunun neden istenen performansı göstermediğini sorduğumuz Arda-Fed’in Başkanı Güven Doğruyol bu tezimizin yanlış olduğunu, kendisi ve arkadaşlarının Ardahan Derneklerinin güçlü bir federasyon çatısı altında bir araya gelmesi için gecelerine gündüzlerini birbirine kattıklarını belirtirken Ardahan Federasyonun gün geçtikçe kendisine katılan yeni derneklerle bölgeneni en güçlü sivil toplum kuruluşu haline geldiğini de bas ediyordu.
Doğruyol’un bu yönde haklı, haksız mı olduğunu siz değerli okurlara ve sayın Ardahanlılara bırakırken benim kendisine bir teklifim oldu.
Ki o teklifimi açıklamadan önce hemen belirtmek isterim ki ben bu tekliften önce gerek DYP’nin barajı aşamaması, gerek ise AKP’den milletvekili adayı gösterilmemesi ardından belediye başkanı adayı olması için Saffet Kaya’ya iki yazımla çağrıda bulunmuştum.
O çağrımda Saffet Kaya’nın bu kentin belediye başkan adayı olması ve TBMM’sinde olduğu gibi yerelde de politika yapmasını istemiş ve bunu yapması halinde hem unutulmayacağını, hem de o bitmez tükenmez enerjisini Ardahan Belediye Başkanlığında daha iyi kullanacağına inandığım içindi..
Ki bu teklifim şu an mensubu bulunduğu partisinin genel başkanının, bakanlık yapmış, milletvekilliği yapanları belediye başkanlığı için düşündüğü bir sırada halen geçerli..
Evet, bayram tatilini Japonya’da geçirmeye gittiğini öğrendiğim Saffet Kaya’nın önümüzdeki yerel seçimlerde Ardahan’da Belediye Başkanı adayı olması için yinede düşünmeye davet ettiğimi belirttiğim bir sırada matbaamızı ziyaret eden Arda-Fed’in başkanına bir teklifim oldu.
Oda Ardahan Federasyonun başına Saffet Kaya’nın veya onun gibi kamuoyu tarafından tanınan, ekonomik durumu iyi olan, siyasi gücü bulunan birinin getirilmesi gerektiğini teklif ettim.
Çünkü bu gerçekleşmezse dernekler gibi federasyonunda cılız kalacağını ve her geçen gün kan kayıp ettiği kaz gecelerinden öteye geçmeyeceğine inanıyordum.
Arda-Fed’in başkanının bu teklifime tepki göstermediği gibi ‘Kaya başta olmak üzere her Ardahanlıyım, bende varım diyenler gelsin elini taşın altına koysun, birde anlımıza çivi çaksın’ demesi Kaya ve Kaya gibi önemli Ardahanlıların sadece milletvekilliğiyle bu kente hizmet olmayacağını ve en önemlisi Ardahan Belediye Başkanlığı, Ardahan Federasyonu Başkanlığı’nın attan inip, eşeğe binmek olmadığını aksine halkının içinde, halkıyla olan, halkın sorunlarıyla birebir ilgilenme gururunu taşıdığının bilinmesini isterim.
Sesi, soluğu çıkmayan Hoç-Fed’in de yönetimi Kaya’dan aşağı kalmayan Hoçvanlı işadamı Yakup Süt gibilerine, Ardahan Spor’un da bu gibi isimlere yönetimi devir etmesi halinde bu kentin gerçek anlamda ileriye atılım yapacağı gibi ciddi STK’ları olacağına inanıyorum..
Yoksa çeki olmayan birinin ticaret odası başkanı, danası olmayan diğerinin ziraat odası başkanı, şehidi olmamasına karşın bir diğerinin şehitler derneği başkanı olursa bu kent ne doğal güzü ulaşır, ne Aktaş açılır, ne Türkgözün’de ithalat ne ticaret yapar, göç devam eder , hayvancılıkta gün geçtikçe geri geriye gider..
Çünkü bu kentin valisi var, kaymakamları var, gazeteleri var ama bir ayağını topal eden ciddi STK’ları ve yöneticileri yok..

**Karınlar doygunlar açlıktan anlar mı?

Cezaevlerinin gündemi iki aya yaklaşan açlık grevi..
Ölüm Oruçları Toplumun gündemi kimin kurbanı daha çok et verdi..
Başbakan’ın gündemi, CHP’nin alternatif Cumhuriyeti..
CHP Genel Başkanının gündemi Cumhuriyet yürüyüşü..
MHP Genel Başkanının gündemi kongre öncesi AKP’ye yaranmak, yağcılık..
BDP Genel Başkanı halkın içinde gündemi cezaevlerindeki açlık grevleri..
Basın ve Medya’nın gündemi kurbanlar nasıl kaçtı, kim şeyini kesti..
Aydınların gündemi hükümete yağcılık kıvırtmaları içinde ‘Hın-mıng’ larla açlık gündemi..
Başta Ardahan’ın dernekleri olmak üzere STK’ların gündemi, kaz eti öncesi kurban etleri..
Evet, soruyorum karnı doygunlar açlıktan anlar mı?
Sizde doygunsanız bu soruyu size sormadım sayın..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çıldır'da Alkışlarla Kutlandı..

Ardahan Haberleri Tüm Türkiye'de olduğu gibi Ardahan'da da kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ardahan'ın snır ilçesi Çıldır'da da kutlandı.
Çıldır İlçesinde gerçekleşen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı protokolün ve tören ekibinin yerini almasıyla vatandaşların alkışlarıyla başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra Çıldır Kaymakamı Alparslan Kılıç'ın konuşması ardından Çıldır lisesinin hazırlamış olduğu folklor ekibi gösterileri şiirlerle devam etti
Daha sonra öğrenciler -bando takımı ve askeri geçidiyle son buldu.
Etkinliklere Çıldır halkının katılımının yoğun olduğu görüldü.

** VATAN
Bir daha Samsuna çıkmamız mı gerek
Vatanın üstünde duman görünür
Ardahan Haberleri Sürüsü dağılmış sahibi hasta
Elinde boş tası çoban görünür
Sitem ile gelip geçer seneler
Vatan yara almış ağlar analar
Yıkılmış kışlalar çökmüş haneler
Gine Silivri'ye kurban görünür
Çapulcu bey olmuş asılsız sultan
Haklının nezdinde kurulmaz divan
Çakal vezir olmuş tilki kahraman
Zannedersin ahir zaman görünür
Seyyat-i sevgimi Barış mı adı
Ana kucağında gitmiş evladı
Asılsız şah olmuş bu ne dünyadır
Yurdun her yanında şivan görünür
AŞIK İSRAFİL UZUNKAYA
Haberleri ekleme saati: 07.48-31 Ekim 2012
Haber/Fotolar: Hilal Demirkaya/Çıldır

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Türkgözü Yıkılacak!

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Kafkaslara açılan kapısı olan Posof Türkgözü Gümrük Kapısı yıkılacağı öğrenildi.
Alanın bigilere göre aynı zaman da Artvin Sarp’tan sonra Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkaslara açılan ikinci gümrük kapısı olan Türkgözü Gümrük Kapısı’nı ziyaret eden Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu Posof ilçesini ziyaretinde gittiği Türkgözü Gümrük Kapısı’nda yaptığı ziyarette gördüğü manzara karşısında şok olduğu öğrenildi.
Vali’nin gördüğü manzara karışında bir ülkenin prestijini ortaya koyan gümrük kapılarının daha modern olması gerektiğini belirtip, bugün içler acısı halde olan Türkgözü Gümrük Kapısının yıkılıp, yerine modern bir gümrük kapısı yapılması için Posof Kaymakamlığına emir verdiği öğrenildi.
1994 yılından u yana açık olmasına rağmen yeterince ithalat ve ihracaatın yapılmadığı için sıkça eleştirlere konu olan Posof Türkgözü Gümrük Kapısının daha modern ber gümrük kapısı için gerekli çalışmalara başladıklarını belirten Posof İlçe Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan konu hakkında yaptığı açıklamada ‘Valimizin Posof ziyareti ardından verdiği emiri yerine getirmek için gerekli plan v eprojenin hazırlanması ardından Posof Türkgözü Gümrük Kapısının daha modern hale getireceğiz’ dedi.
Haberi ekleme saati: 07.10-31 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Posof'ta 29 Ekim Coşkuyla Karşılandı

Ardahan Haberleri Cumhuriyet'in kuruluşunun 89. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Ardahan’ın sınır ilçesi Posof'ta da coşkuyla kutlandı.
Posof'ta dün anıta çelenk sunulmasıyla başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Posof Hükümet Konağı binasında kaymakamca tebriklerin kabulüyle devam etti.
Posof'ta özellikle kış aylarında insan azlığıyla dikkat çeken ilçede insanların Cumhuriyet bayramına Ardahan Haberleri akın ederek caddeyi doldurduğu kutlamalarda coşku patlaması yaşandı. Kaymakamın günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasında Cumhuriyet ve Demokrasinin anlamı ve önemine değindi. Kutlamaların devamı öğrencilerin gösterimleriyle devam etti. Küçük öğrencilerden oluşan koronun Cumhuriyetle alakalı şarkı ve türküleri adeta izleyenleri mest etti ve son olarak 10. Yıl Marşını okunurken protokol ve halk büyük coşkuyla ve alkışlarıyla eşlik etti. Şiir ve resim yarışmalarında sıralamaya giren öğrencilere ödülleri verildi. Son olarak halk oyunları ekibi gösterisi ve tören geçişi de yapılarak tören sona erdi.
Haberi ekleme saati: 06.51-31 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
**Camilerin durumu müftüyü ağlattı..

Ardahan Haberleri Ardahan Posof İlçe Müftüsü Ali Çetin, Gürcistan'da ziyaret etiği camilerdeki bakımsızlığı görünce, gözyaşlarını tutamadı.
Sovyetler döneminde camiler değişik maksatlarla kullanılırken, Gürcistan bağımsızlığını kazandıktan sonra Müslüman halkın olduğu yerlerde camiler tekrar kullanılmaya başlandı. Ancak Müslümanların az olduğu yerlerdeki camiler ise, hala samanlık ve ambar olarak kullanılıyor.
Türkiye'nin Gürcistan ile sınır ilçesi Posof'un Müftüsü Ali Çetin, Posof'a en yakın cami olan Adıgen bölgesindeki Ğorze köyünün camisini gezdi. Çetin, cami imamı Osman Kamadacı'nın yaşadıklarını dinleyip caminin durumunu da görünce, gözyaşlarını tutamadı. Peygamber efendimizin (s.a.v.) İslam dininin garip olarak başladığını ve yine garip hale döneceğiyle ilgili hadisini okuyarak konuşmasına başlayan Müftü Ali Çetin, Müslümanların bu garipler ülkesine yardım etmeleri gerektiğini belirtti.
Cami imamı Kamadacı, Cuma günleri 9 köyden gelen cemaatin 185 kişi olduğunu, Ahıska-Aspinza ve Adıgen bölgesinde 22 bin Müslümanın yaşadığını kaydederken, caminin pencerelerinin üst kısmının yuvarlak yaptırılmasına Gürcistan'daki papazların karşı çıktığını ve hükümet yetkililerine şikayet ederek kendisinin ifadeye çağrıldığını, pencerelerin düz yapılması talimatının verildiğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 06.25-31 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
AK Parti Posof İlçe Başkanı Erol Özer:
AK PARTİ DÖNEMİNDE POSOF İÇİN CİDDİ ADIMLAR ATILMIŞTIR..

Ardahan Haberleri **Özer'in AK Parti'den Aday Olması İsteniyor..

Yaklaşan yeril seçimler öncesi AK Parti'den Posof Belediye Başkanı adayı olması istenen AK Parti Posof İlçe Başkanı Erol Özer'den sitemize açıklama;

Ardahan AK Parti İlçe Teşkilatları arasında en başarılı teşkilat olarak adlandırılan Posof AK Parti İlçe Başkanı Erol Özer partisinin iktidarı döneminde Posof’a ciddi yatırımlar gerçekleştiğini ve bu yatırımların devam edeceğini belirtti.
İşte AK Parti İlçe Başkanı Erol Özer’in gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Barış bilgin’e yaptığı o açıklama;
AK PARTİ POSOF İLÇE BAŞKANI EROL ÖZER DEN YAPILAN HIZMETLER KONUSUNDA ACIKLAMA GELDİ…
İlçemizde yapılmış olan ve yapılma aşamasında olan ve yapılacak bazı konuları paylaşırken bu hizmetlere vesile olan Ak Partimizin tüm etkin ve yetkin insanlarına saygı ve şükranlarımı bir borç bilirim.
Ardahan ilimizin il oluşunun (20) yirminci yılını geride bıraktığımız bu günlerde, eğitimde ulaşımda ve sağlıkta birçok alanda ciddi adımlar atılmış ve gün geçtikçe topluma hizmetin kalitesi artarak devem etmektedir.
AK Parti Hükümeti döneminde Üniversitelerin gelmesiyle ilçelerde yüksek okul açılmış, ilçemizde de bu konuya bağlı olarak önümüzdeki eğitim sezonunda ilçemizde de yüksek okul açılması konusunda çabamız gayretimiz devam edecektir. En azından bir kaç bölümün açılması yetkililerimizin de gayretliyle gerçekleşecektir.
Yine ilçemizde eğitim öğretim yılına başlamış olan İmam Hatip Lisemizin açılmasıyla düz lise olarak eğitimini sürdüren Anadolu Lisesi olarak devam etmesine caba ve gayretlerimiz sürecektir.
Sağlık konusunda hastanemiz mevcut hastane olarak hizmetine devam etmekle beraber, Sağlık bakanlığımızın göndermiş olduğu Diyaliz Ünitesi 24 Kasıma kadar faaliyet almış olacak şu an eksiğimiz olan dış doktorumuzunsa yetkililerimizle sorun en kısa sürede çözüleceği. Kış şartlarında Posof halkımızın mağduriyeti giderildiğinde; ağır vakalar hariç bir çök hizmet Aile hekimlerimizle beraber hem kapıda, hem hastanemizde hizmet etmeye devam edecektir.
Ulaşımda Cumhuriyet tarihinden bu tarafa olmaz denilen ümidin bittiği yerde hayal oldu denildiği bir zamanda AK Partinin gücü; yılların aşılmaz dağının hem bölünmüş yolla ki bunun çalışması başlamış ve 2014 yılında Türkgözü Gümrük sahasına kadar devam ederek yapılmış olacak ve her şeyden önemlisi Ulaştırma Bakanımızın ve o dönemin milletvekilimizin valimizin de katılımlarıyla ısrarlarımız üzerine, gecenin geç saatlerinde hem ılgar dağımızı hem Posof ilçemizi ziyaret etmelerine vesile olmuştuk. Bunun yanında seçimlerin bitmesiyle ilk ziyaretini ulaştırma bakanlığımıza yapan sayın milletvekilimiz Orhan ATALAY'ın da caba ve gayretleriyle 4 bin 500 metrelik tünelin projesi çizimi bitmiş, ihale aşamasına gelmiştir. İnşallah en kısa sürede ihale müjdesini de tüm Ardahan kamuoyuyla paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz ve bunun yanında Türkgözü Eminbey güzergâhında yine bir tünel çalışması olacağından ulaşım sorunu ilerleyen yıllarda sorunsuz hale gelecektir.
Yine Türkgözü gümrük sahamızın yeniden dizayn edilmesi ülkemize yakışır bir hale getirilmesini Sayın Milletvekilimiz Prof Dr. Orhan ATALAY bilgisi dâhilin de il Valimiz Sayın Seyfettin AZİZOĞLU Sayın İlçe kaymakamımız İbrahim Halil ŞIVGAN’ın katkılarıyla en kısa sürede yapımı hızlandırılarak sağlanması ve ulaşım sorununun çözümüyle de ciddi anlamda hem ticaret hem ziyaret konusunda daha aktif hale getirilecektir.
Hayvancılık konusunda İlçe kaymakamımızın da, yörenin eğitim ve hayvancılık konusunda eksiklerini giderme acısından köy köy ziyaretleri halkımızla bire bir sorunları yerinde çözümünün ve hükümetin hayvancılığa verdiği teşvik ve desteğinin bölgeye aktarılması konusundaki gayretleri Tarım kalkınma kooperatifine hükümetin vermiş olduğu desteğin ve kooperatifin faaliyetlerinin bir A.Ş zihniyetinde kazanım noktasındaki açılımına her türlü destek sağlamaya ve kooperatifin bir üyesi gibi çalışması önümüzdeki günlerde ciddi bir işletme halini almasıyla Posof hayvancılığına yeni bir imle kazandıracağı. Bunun yanında Posof hayvancılıkta marka olduğu halde fiyatta çokta değişmeyen kayıplarında önüne geçileceğiyle kapıdaki pazarın hayvanlarımızın hak ettiği fiyatın altında satılması da engellenmiş olacaktır. İlçemizde yine milletvekilimizle AK Parti il ve ilçe başkan ve teşkilatlarıyla köylerimizin alt yapı ve parke taşı döşenmesi yapılan köylerimiz yanında yapılmaya devam eden bahara kalanlarında yapılmasıyla modernleşmeye devam edecektir.
Bu hizmetlerin yapılan ve yapım aşamasında olan ve bundan sonrada yapılmaya devam edilecek konularda kalkınmanın yerelden kırsaldan başlamasına vesile olan Başta Dünya Lideri Başbakanımıza Ve Ak Partinin Seçkin ve saygın Teşkilat Başkanlarımıza Bakanlarımıza İl Milletvekilimize. Devlet ile Millet arasında görev yapan hizmetlerin aksamadan yerine ulaşmasını sağlayan il valimize ve ilçe Kaymakamımıza Ak Partinin İl Başkanı ve teşkilatına daha güzel yarınlar adına teşekkür ederim önceden paylaşmış olduğumuz haberde söylediğimiz gibi 2012-2013 yıllar Posof'umuzun Altın Yılları olacak.
İl Ve İlçe Halkımıza Saygılarımla ..
Erol ÖZER
AK PARTİ POSOF İLÇE BAŞKANI
Haberi ekleme saati: 08.38-30 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Öğüt Köyleri Beldeyi Kurtarmaya Davet Etti

Ardahan Haberleri **Köylüler 'bize ne' dedi..

Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı Ortakent (B. Nakala) Beldesinin kapatılıp, mahalle dönderilmesi ardından kapatılmaya ile karşı karşıya kalan Göle ilçesine bağlı KöPrülü (Goreveng) ile Çıldır ilçesine bağlı Aşıkşenlik (Sugara) Beldelerinin kapatılmaması için çevre köylerden destek istendi.
Bayramlaşma için Ardahan’a gelen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün geçtiğimiz haftasonu ziyaret etiği Köprülü ve Aşıkşenlik Beldelerine komşu köylüler de Ardahan’ın iki beldesinin kapatılmaması için köylülerder yardım istediği ve bu beldelere bağlanmalarını istediği öğrenildi. Ancak, köylülerin Öğüt’ün ‘Beldelere bağlanın’ teklifine sıcak bakmadığı öğrenildi.
Haberi ekleme saati. 08.33-30 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
‘Çobanın Kamerası’ birinci oldu

Ardahan Haberleri **İşsizlikten dolayı Ardahan'da çobanlık yapan bir yönetmenin hikayesi...
Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA), faaliyet yürüttüğü Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerindeki göç probleminin ve bunun kalkınmaya olan etkilerinin filmlere yansıtılması amacıyla düzenlediği “Göçme” konulu kısa film yarışması 19 Ekim’de sonuçlandı.
Bölgeden 20 kişinin katıldığı yarışmada Mehmet Emin Türküz’ün “Çobanın Kamerası” adlı filmi birinci, Safa Eraslan’ın “Bumerang” adlı filmi ikinci ve Serkan Özyumşak’ın “Pabuç” adlı filmi üçüncü seçildi. Film yarışmasında birinciye 5, ikinciye 3.5, üçüncüye ise 3 bin lira para ödülü verildi.

**‘KENDİMİ ÇEKTİM’
Yarışmada birinci seçilen “Çobanın Kamerası” filminin yönetmeni Mehmet Emin Türküz (32), 2008 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı bölümünden mezun olduğunu belirterek, işsizlikten dolayı Ardahan’da çobanlık yaptığını söyledi.
Film festivallerini ve belgesel yarışmalarını internetten takip etmeye çalıştığını ifade eden Türküz, “Gittiğim yerde bir taraftan çobanlık yaparken bir taraftan da belgeseli çekmeye başladım. Dolayısıyla bu belgeselin içeriği benim yaşam tarzıma da çok uygundu. Iğdır’dan Ardahan’a mevsimlik göç eden ailelerin okuyan çocuklarını kendileriyle götürmeleri ve yaşamlarında meydana gelen tahribatlar, sıkıntılar ilgimi çekti. Bunu irdelemek istedim” dedi
Haberi ekleme saati: 16.50-29 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan CHP Cumhuriyet Kutlamalarında
Ne Şiş’i Yaktı, Nede Kebabı!

Ardahan Haberleri **BU HABERİ ARDAHAN TV'DE İZLEYEBİLİRSİNİZ..

Cumhuriyetin ilan edilişinin 89. Yıl dönümü törenlerini alternatif etkinliklerle kutlayacağını ilan eden Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Örgütü resmi törenlerine de katıldı, ayrı çelenkte koydu.
Sabah saat 09.30’da başlayan resmi törenlere CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve CHP Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem ile birlikte katılan CHP Ardahan Ardahan şehir Stadyumunda gerçekleşen resmi törenlerin bitimi ardından Ardahan il merkezinde bulunan Atatürk büstüne çelenk koymak için Kongre Caddesi üzerinde bulunan CHP İl Binasında partililerin bir araya gelip, topluca yürüdüler.
Atatürk büstüne çelenk koyan CHP’liler burada birde basın açıklaması yaptılar.
Ardahan Haberleri Olaysız biten CHP’nin Resmi/Gayri resmi töreni öncesi Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanı, Ardahan Tugay Komutanı, CHP Ardahan Milletvekili Valilikte tebrikleri kabul ettiler.
Tebriklerin kabulü ardından Ardahan Şehir Stadyumuna geçen protokol burada öğrencilerin ve askerlerin bayramını kutladılar.

**Orhan Gencabay’ın ‘Batsın Bu Dünya’ türküsü eşliğinde kutlandı..

Tebriklerin kabulü ardından Ardahan Şehir Stadyumuna geçen protokol burada öğrencilerin ve askerlerin bayramını kutladılar.
Orhan Gencabay’ın ‘Batsın Bu Dünya’ isimli şarkısının eşliğinde Ardahan Şehir Stadyumuna toplanan Ardahanlılar saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının etkinliklerini izlemeleri dikkat çekti.
Halk oyunları, öğrencilerin şiirler okumasıyla devam eden şehir stadyumundaki törende Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu birde konuşma yaptı.
Güneşli bir havanın eşliğinde yapılan törene başta öğrencilerin valileri velileri olmak üzere askeri erkânın aileleri ve basın mensupları dışında halkta ilgi olmadığı dikkat çekti.
Haberi ekleme saati: 13.16-29 Ekim 2012
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Yerel Gazeteler Bayram’da Yayınlanmadı..

Ardahan Haberleri Bir kurban bayramını daha geride bırakan Ardahanlılar Kurban Bayramının birinci günü kestikleri kurbanların da elde ettikleri etleri muhafaza etmek için kasaplara hücum ettiler.
Birçok kişinin ortaklaşa kestiği kurbanlıklardan elde edilen etleri doğrayıp, buzdolaplarında depolayan Ardahanlılar kurban bayramı boyunca yedikleri etlerinin kalanını kasaplara götürerek kıymaya çevirdikleri dikkat çekti.
Kurbanlıkların da elde ettikleri etleri kıymaya çevirmek için asapların önünde uzun kuyruklar oluşturdukları görülen Ardahanlılar kurbanlıklarından elde ettikleri etleri gerek kıyma yaparak, gerek ise kavurma yaparak sakladıkları öğrenildi.

Ardahan Haberleri **Canlıya izin verilmeyince, kesilen kurbanlıklar gönderildi..

Kurban Bayramında kestikleri etlerden gurbette bulunan yakınlarına göndermek isteyen Ardahanlılar kargo ve otobüs firmalarına hücum etti.
Başta canlı hayvan geçişine getirilen yasağın bulunduğu İstanbul’un Avrupa yakasına olmak üzere ülkenin birçok yerinde bulunan yakınlarına kestikleri kurbanlıkları bölerek göndermek isteyen Ardahanlılar gerek kargolarda, gerek ise otobüs firmalarında et taşımanın yasak olduğunu öğrenince ilginç bir yola başvurdular.
Bir otobüs firmasıyla anlaşan ve üzerinde dondurucu bulunan bir tırı kiralayan Ardahanlılar İstanbul’a gönderdikleri kurbanlık etleri bu tıra yükleyerek yakınlarına gönderdikleri görüldü.

Ardahan Haberleri **Giden kurbanların yarısı geri döndü..

Öte yandan Ardahan’da diğer illere satılmak üzere gönderilen kurbanlıkların yarısından fazlasının satılmadan geri döndüğü belirtildi.
Başta Karadeniz bölgesine olmak üzere yurdun birçok yerine gönderilen yaklaşık 60 bin kurbanlığın birçoğunun satılmadığı ve geri getirilmek zorunda kalındığı öğrenilirken, yaşanan bu durum zaten zorda olan hayvan yetiştiricilerine iyiden iyiye zora soktuğu belirtildi.
Haberleri ekleme saati: 23.44-28 Ekim2012
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Yerel Gazeteler Bayram’da Yayınlanmadı..

Ardahan Haberleri Ardahan il genelinde yayınlanan yerel gazeteler Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili boyunca yayınlanmadılar.
8’i günlük olmak üzere toplam 15 yerel gazetenin yayınlandığı Ardahan’da gazetecilerin aldığı karar ile bayram tatilinde gazeteler çıkmadı.
Ardahan’ın gündemini tutan yerel gazete çalışanlarının bir haftadan fazla süren tatil boyunca çıkarmadıkları gazetelerinin internet sitelerinde kent genelinde yaşanan gelişmeleri okurlarına duyurmaya devam ettikleri görülürken gazetelerin salı gününe kadar yayınlanmayacakları öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 23.32-28 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Posof Kaymakamı protokol ile bayramlaştı..

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Kafkaslara açılan gümrük kapısı Türkgözü Gümrük kapısının sınırları içinde bulunduğu Ardahan’ın Posof ilçesi Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan ilçenin ileri gelenleri ile bir araya gelerek bayramlaştı.
İlçenin sorunlarının da masaya yatırıldığı bayramlaşma töreninde yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Posof Kaymakamı Şivgan 29 Ekim amacıyla Atatürk büstüne çelenk koyduktan hemen sonra Öğretmen Evi’nde kamu çalışanları ve halkla bayramlaşmak amacıyla bir araya geldi. Posof halkına doğasına ve havasına övgü nitelikli sözler söyleyen kaymakam daha sonra Gürcistan ziyaretinden de görüşlerini paylaştı ve “ Yurdumuzun ve şehrimizin en kötü yeri oranın en güzel yerinden daha güzel” diyerek sözlerine devam etti. Daha sonra basın mensuplarının masadan uzak olduğunu görünce yer açarak masaya davet etti. Kaymakam daha sonra ki bir saate yakın bir süreçte sözlerine kadınlara vurgu yapan Ardahan Haberleri sözlerle devam etti. Genelde Posof’taki kadınlara yönelik projelerini paylaştı. “ İyi, bilinçli eğitimli ancak bir boyuttan sonra yerinde saydıklarını, bu konuyu seminer ve eğitimlerle aşmak istediklerini ve her şeyi aşmış bir kadının çocukları ve eşinin üzerinde fazlasıyla etkili olacağı ve başarısında, düzeninde daha da ilerleyeceğini” söyledi. Basına da seslenen Şivgan “sizden de bu konuda destek bekliyorum” dedi. Bütün ilçeler dâhilinde tek spor kulübü bulunmayan ilçemizi de hatırlatan kaymakam kendilerinde de hata olduğunu söyledi. Ve ilk iş olarak kamu kuruluşlarından bir voleybol takımı kurarak işe başlanması gerektiğini de söyledi.
Haberi ekleme saati: 21.56-28 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
AKP’li Belediye’den Cumhuriyet’e Müzikli Destek..

Ardahan Haberleri CHP’nin alternatif cumhuriyet etkinliği yapmaya hazırlandığı ülkenin sınır kenti Ardahan’ın AKP’li Belediyesi de bir gün önceden belediyenin ses hoparlörlerinde müzikli cumhuriyet müzikleri çalmaya başladı.
Belediye tarafından kentin çeşitli yerlerinde asılı bulunan anons hoparlörüne verilen müziklerle cumhuriyet etkinliklerinde çalan askeri bandolu müzikleri çalan AK partili Belediye’nin bu tutumu CHP’nin yapacağı alternatif cumhuriyet yürüyüşüne destek ve yürüyüşe çağrı olarak algılandı.
Öte yandan Valilik ve resmi kurumlarda Ardahan valiliğinin önünde bulunan Atatürk büstüne çelenkleri koydular.
Haberi ekleme saati: 13.50-28 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Gazeteci Yine 1. Sayfa Yaptı!..

Ardahan Haberleri Ardahan’da yaşanan gelişmeleri gerek yazı işleri müdürlüğünü yaptığı, yayın grubumuzun amiral gazetesi Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi’nden, gerek ise Ulasal gazetelerde gündeme taşımaya devam eden Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz Habertürk Gazetesi’nde yine 1. sayfa yaptı.
Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi’nin ylanı sıra Son Vilayet, Göle Gözlem, Çıldır Gazetesi, Hanak/Damal Gazetesi, www.kuzeyanadolugazetesi.com, cildirgazetesi.net, www.golegozlem.com, www.hocvanhaber.net isimli gazete ve sitelerimizin yöneticiliğini yapan ve aynı zamanda kurduğu Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürüten Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz’ın, ‘Boyner CHP’nin Alternatif Cumhurbaşkanı Adayı!’ başlıklı haberi bugünkü Habertürk isimli ulusal gazetenin birinci sayfasında kamuoyuna duyuruldu.
Yaptığı birçok haberin yerelde olduğu gibi ulusalda da manşetlerde ve birinci sayfalarda Ardahan ve ülke gündemini belirleyen Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Juri Özel Ödülü, Metin Göktepe ödülü gibi birçok ödüle sahip olan Gazeteci Fakir Yılmaz’ın haberini Habertürk’te okumak için en yakın bir gazete bayisine uğramanız yeterli olacaktır.
Haberi ekleme saati: 10.39-28 Ekim 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Tarih Posof’ta da yerlerde sürünüyor..

Ardahan Haberleri Tarihi Kongre binasının onarımını üç yıla yakındır bir türlü bitirip, müze olarak hizmete açamayan yöneticiler kent genelinde bulunan tarihi yapılara da sahip çıkmadıkları görülüyor.
Posof Merkez Camii Mezarlığında bulunan bu taş 1926 tarihli ve üzerindeki yazıda Cumhuriyet Manisi içeren manevi değeri yüksek olan tarihi bir değer olarak gösteriliyor. Ancak bahçede öylece korunaksız bir şekilde bırakılmasının doğru olmadığı ve tahrip olduğu da görülmektedir.
Taşın Üzerinde Osmanlıca olarak “CUMHURİYET GÜNEŞİ HER UFUKTA PARLAMAZ O GÜNEŞİN DOĞDUĞU İLLER ŞENDİR AĞLAMAZ” yazmaktadır.
Posof İlçesinin en eski imamlarından olan Laçin Bilgi bu konu hakkında yaptığı açıklamada, ‘tarihi taşın üzerinde bulunan yazıyı Türkçeye çevirerek bu yazıyı doğrulamış ancak daha önce tarihinin 1883 tarihle bilinmesinin aksine 1926 tarihinde yazıldığını söylemiştir. Kendisinin bu taşı daha önce kendi imamlık zamanında minareye koyulması için çaba gösterdiğini ancak olmadığını söyleyerek ekledi ve “Bu taşın burada korunaksız şekilde olması yanlıştır” dedi.

Ardahan Haberleri **Şeytan Kalesine Keçi Yolu!..

Başta Ardahan Kalesi olmak üzere çeşitli tarihi yapılara sahip Ardahan’da turizm sektörüne ön ayak olacak olan tarihiye yeterince sahip çıkılmadığı Ardahan’da Çıldır ilçesi sınırları içinde bulunan Şeytan Kalesi’ne giden yol Ardahan'da, Hanak'ta, Damal'da çeşitli projelere destek veren SERKA tarafından kaldırım taşlarıyla kaplandı.
Genişletilmeden yapılan yolu ‘Keçi yolu’ olarak değerlendiren bölge halkı tarihi ve doğayı iç içe barındıran bu kaleye giden yolun genişletilmeden taşla kaplanmasının bir anlam taşımadığına dikkat çektiler.
Daha önce 100 bin TL.’ye bütçe ayrılan ve ışıklandırılması için proje hazırlatılan Şeytan Kalesi’nin bu yol ile turizme katkı sunmayacağına dikkat çeken Çıldırlar kaleye giden yolun genişletilip, araç geçecek hale getirilmesi halinde gerek yerli, gerek ise yabancı turist akınına uğrayacağına dikkat çekmekteler.
Haberleri ekleme saati: 00.30-28 Ekim 2012
Haber/Fotolar: İlkay Çaycı/Posof/Hilal Demirkaya/Çıldır

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Vatandaş Vali Bayram'da Posof'taydı..

Ardahan Haberleri **Vali Posof'taydı..

Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu Kurban Bayramının ikinci günü Ardahan’ın sınır ilçesi Posof’a giderek burada Cuma namazını kıldıktan sonra vatandaşlarla bayramlaşıp, çay içerek Posofluların dertlerini dinledi. Posof-Damal karayolunun yapımına ve tünel yapımına dair bir soruyu cevaplayan Azizoğlu ; Özellikle kış aylarında yöre halkının korkulu rüyası olan Ilgar geçidi yol yapımının biran önce bitirilmesi ve tünel çalışmalarının öncelikli çalışmalarından olduğunu kaydetti.
Hastane konusuna da değinen Azizoğlu; Hastane de ilk olarak alınıp Posof Devlet Hastanesine gelen ancak bir türlü işleme geçirilemeyen Diyaliz merkezinin de ilk önceliğinde olduğunu söyledi. Posof’un en büyük sorunlarından biri haline gelen diş doktoru konusunu ve Posofluların bu derdini Gürcistan’a giderek giderdikleri ancak sağlıksız ve hijyensiz ortamlarda olduğunu söyleyen bir vatandaşın sözlerini de ele alan vali bu konuyla da ilgilendiklerini söyledi. Röntgen sorununu soran bir vatandaşa ise “ Röntgen sorun değil gerekirse 2 dakikada hallederiz” dedi.
Türk Gözü Sınır Kapısı konusuna da değinen Vali “ Gümrüğün çehresinin tamamen değiştirileceği ve gümrük kapısından Sadece sabah 8 akşam 8 olarak değil de günün her saati geçişlerin olması için gerekli çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Ardahan Haberleri Şehit ve Gazileride Unutmadı..

Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu Kurban bayramının ilk günü Belediye Başkanı Faruk Köksoy’u, 25. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Durak, İl Jandarma Komutanı Albay Şefaattin Serten, İl Emniyet Müdürü Oktay Bulduk ve Müftü Vekili Faruk Söyler’le birlikte Şehit Aileleri ve Gazilerin evlerini ziyaret etti.
Şehit babası Yüksel Küçük’ün evine konuk olan Vali ve beraberindeki heyet şehit ailesiyle sohbet etti. Aileye mutlu, huzurlu bayramlar geçirmelerini dileyen Vali Azizoğlu, çeşitli hediyeler verdi.
Ardahan Haberleri Bir diğer Şehit yakını olan Ünal Sarıkaya’nın evini ziyaret eden Vali ve beraberindeki heyet, şehit yakınlarıyla sohbet etti. Ziyaret edilen evlerde çocuklarla ayrıca ilgilenen Vali, onlara ileride ne olacaklarını sorup, hediyeler verdi.
Son olarak Kore Gazisi İmdat Gündüzhev’in evini ziyaret eden Vali, uzun süren sohbetin ardından güzel, sağlıklı ve mutlu bayram dilekleriyle çeşitli bayram hediyeleri verdi.
Haberi ekleme saati: 23.53-27 Ekim 2012
Haber/Foto: İlkay Çayçı/Posof

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Boyner CHP’nin Alternatif Cumhurbaşkanı Adayı!

Ardahan Haberleri Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl ve İlçe Örgütlerinin düzenlediği bayram kutlamasına katılan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt CHP Ardahan İl başkanlığında yaptığı açıklamada TÜSİAD Başkanı Ümit boyner’in CHP’nni alternatif cumhurbaşkanı adayları içinde olabileceğini açıkladı.
İl ve İlçe Teşkilat başkanlarının da katıldığı partililerle yaptığı bayramlaşma kutlamalı sırasında CHP’nin cumhurbaşkanı adayları arasında TÜSİAD Başkanı Cem boyner’in de olabileceğini açıklayan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt TÜSİAD Başkanı Cem Boyner’in CHP Genel Merkezince de değerlendirilmeye alınan adaylar arasında olduğuna dikkat çekti.
Ümit Boyner’in aydın, çağdaş, toplumsal olaylarla yakinen ilgili, dünyaca tanınan bir bayan olmasının kendisini cumhurbaşkanlığı adaylığına için gösterilecek adaylar arasına kattığını CHP olarakta böyle bir insanı cumhurbaşkanlığı için aday göstermenin düşüncesi içinde olabileceklerini söyledi.

**Meşalelerinizi alın, Cumhuriyet yürüyüşüne katılın..

CHP’nin Cumhuriyet kuran bir parti olduğunu unutulmamasını isteyen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt CHP’nin 29 Ekim’de yurt genelinde düzenleyeceği Cumhuriyet yürüyüşüne her cumhuriyet sevdalısının katılması gerektiğini de belirttiği açıklamasında aydın, demokrat, laikliğin ve demokrasinin birer simgesi olan kadınlar başta olmak üzere herkesin CHP ve STK’lar tarafından organize edilen cumhuriyet yürüyüşüne katılmalıdır dedi.

Ardahan Haberleri **Az olmayalım, polisin engeline takılmayalım..

CHP Ardahan İl Binasında yapılan bayramlaşma töreninde bir konuşma yapan CHP Ardahan İl başkanı İlimdar Senem ise 29 Ekim’de düzenleyecekleri Cumhuriyet yürüyüşüne tüm partilileri komşularını, arkadaşlarını da alarak katılmalarını gerekliliğine dikkat çekti.
Cumhuriyet yürüşü için Ardahan Valiliğine yapılan bilgilendirmeye cevap olarak müdahale edileceği yönünde izlenim aldıklarını belirten CHP Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem 29 Ekim günü düzenleyecekleri Cumhuriyet yürüyüşünün yoğun ve kalabalık olması gerektiğini aksine CHP’nin gücünü az gören güvenlik güçlerinin yürüyüşe müdahale edebileceğine bu nedenle polis engeline takılmamak için yoğun ve kalabalık olmalıyız diye partililerin dikkatini çekti.

Ardahan Haberleri **Cumhuriyet yemeğinde ‘Niye Alkollü yerde yapılmadı?‘ tartışması..

CHP’nin 29 Ekim Cumhuriyet bayramında düzenleyeceği yürüyüşün akşam da yakılacak meşalelerle yapılacak yürüyüşle ödüllendirileceğine dikkat çeken CHP Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem’den sonra söz alan Atatürkçü Derneği Ardahan İl Temsilcisi Atatürkçü Düşünce Derneğince düzenlenecek olan Cumhuriyet Gecesi ve Yemeği’nin Kura Restoran’ın yanı başında bulunan ve yeni açılan Lezzet-i Kür restornatta verilmesine tepki gösteren bazı partililer buranın içkisiz bir yer olduğunu, bununda yanlış olduğunu belirtince partide bir süre Alkol tartışması yaşandı.

Ardahan Haberleri **CHP Cezaevlerinde ki Açlık Grevleri içinde bir şeyler söylemeli..

Bayramlaşma töreni esnasında söz alan partililer CHP’nin ülkede çeşitli cezaevlerinde yaşanan ve bugün ölüm sürecine giren açlık grevleri içinde bir şeyler söylemesi gerektiğine dikkat çeken Yavuz Usanmaz bu ülkenin birinci sorunun Kürt sorunu olduğunu bilinmesini istedi.
Diğer bir partili ise AKP’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın diktatörlük hevesini cumhuriyeti kuranlar ve benimseyenlerin kıracağını belirterek cumhuriyet yürüyüşüne herkesin katılması gerektiğini belirtti.
Haberi ekleme saati: 13.15-27 Ekim 2012
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
ARDAHAN HABERLERİ

Ardahan Haberleri Tüm İslam Âleminde kutlanan kurban bayramı Türkiye’nin Gürcistan ve Ermenistan’a komşu sınır kenti Ardahan’da da huzur içinde kutlandı.
Bayramın ilk günü aldıkları kurbanları kesmeden önce camilere hücum eden Ardahanlılar bayram namazındın hemen ardından aldıkları kurbanları kesim alanlarına götürerek, önceden hazırladıkları bıçakları ile niyet ettikleri kurbanlarını kestiler.

Ardahan Haberleri **Kurbanlar ortak kesildi..

Kentin genelini saran puslu ve soğuk bir sabahın eşliğinde bayrama merhaba diyen Ardahanlıların büyük bölümünün ortaklaşa kurban kestikleri görüldü.
**Ucuz olunca kurbanlar büyük oldu..
Geçen yıllara bu yıl fiyatları bir hayli düşük olan kurbanlıkları almakta zorlanmadıkları görülen Ardahanlıların ortaklaşa aldıkları kurbanlıkların bir hayli büyük olduğu görülürken, bu durum gerek kurban kesimini, gerek ise ortak alınan kurbanlıkların paylaşmasını bir hayli zorladı. Bir kurbanın yaklaşık 4 saat süre içinde kesilip, doğranan kurbanlıkların büyük bölümünün inek ve boğa olması dikkat çekti.

Ardahan Haberleri **Protokol Bayramlaşmasına İlgi Yoktu..

Her bayram da ve önemli günde Ardahan Öğretmen Evi’nde bir araya gelen Ardahan Protokolü bu yılki Kurban Bayramının da da öğretmen evinde bir araya geldi.
Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun başkanlığında bir araya gelen Ardahan Protokolünün bayramlaşma törenine Ardahanlıların ilgi göstermediği dikkat çekti.
Ardahan Belediyesi, Ardahan Devlet Hastanesi, Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü, Ardahan İl Jandarma Komutanlığını ziyaret eden protokolü tüm Ardahanlıların bayramını kutlayarak dağıldı.

Ardahan Haberleri **CHP Ardahan'da da Yürüyecek..

Cezaevlerinde ki açlık grevleri ve Kurban Bayramını gölgede bırakan CHP’nin Alternatif 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliğine Ardahan CHP İl ve İlçe Örgütleri de uyacak.
Alınan bilgilere göre resmi kutlamaya katılmayacak olan CHP’lilerin 29 Ekim günü parti binasından Ardahan kent merkezinde bulunan Milli Egemenlik parkına kadar yürüyecekleri ve park içindeki Atatürk Büstüne çelenk koyacakları öğrenildi.

Ardahan Haberleri **29 Ekim geldi, kış göründü..

Her yıl 29 Ekim ayında yağan kar ile birlikte kışın geldiğini kabul eden Ardahanlılar yaklaşan 29 Ekim öncesi bu yılda soğuk havalarla mücadele etmeye başladı.
Yaklaşık üç gündür yağmurlu geçen havalar ardından kentin yüksek yerlerine yağmaya başlayan kar kışın Ardahan’a iyiden iyiye yaklaştığını da gösteriyor.

Ardahan Haberleri **Öğüt Gazetemizi Ziyaret Etti..

CHP Ardahan Milletvekilli Ensar Öğüt partisinin bayramlaşma törenine katılmak için Ardahan’a geldi.
CHP Merkez İlçe Başkanı Nehir ziya Alpaslan ve CHP Merkez İlçe Yöneticisi Mehmet Özdemir ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek Ardahan Gazeteciler cemiyeti Başkanı Fakir yılmaz ile bir süre göreşin Öğüt bölgede kurbanlık için diğerd illere götürülen birçok hayvanın satılamadığını ve bu durumun zaten perişan olan hayvan yetiştiricilerini iyide iyiye perişan ettiğini, bu nedene Et-Balık Kurumunun kurbanlık için götürülen, ancak satılmayan hayvanları alması gerektiğini belirtti.

**Beldeler için herkes elini taşın altına koymalıdır..

Gazetemizi ziyaret ederek Gazeteci Fakir Yılmaz ile bir süre görüşen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt partisinin bayramlaşma töreni ardından Göle ilçesine bağlı Köprülü (Goreveng) Beldesi ile Çıldır ilçesine bağlı Aşıkşenlik (Sugara) Beldelerdini ziyaret edeceğni ve kapatılmaya ile karşı karşıya olan bu beldelerin kapanmaması için çevre köylerin bu iki beldeye bağlanması için çevre köylerle görüşeceklerini belirti.
‘Ardahan’da yaşanan göç dolaysıyla kapanan banka, adliye, orman işletmesi ve beldeleri seyir etmemiz gerekir’ diyen CHP Ardahan milletvekili bu iki beldenin kapanmaması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekti.
Haberleri ekleme saati: 22.01-25 Ekim 2012
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com