Reklam
Bugun...
Yeni Valinin Şifreleri..


Selmi Yılmaz Kadınca
selminazo@hotmai.com
 
 

24 Temmuz Basın Bayramı dolaysıyla ilk kez karşılaştığım Ardahan'ın yeni valisi ile tanışmaya giderken, Ardahan'da ki gazetelerin birleşmesi ardından çoktandır görmediğim, uğramadığım gazeteci arkadaşlarımı da görmüş oldum.
Çoğu bizim hamur hane de çıkan meslektaşlarımla birlikte yeni valiyi dinlerken giden 12 Valinin bu kente katkılarını da hafızamda geçirdim.
Çünkü 12 Valinin az çok hizmeti olmuş ama bunlar olurken rutin devlet işleri dışında işler dışında olan br şey olmayan bu kentte, 'Ya şu da şu valinin eseridir' diye bir çeşmede olsa geride bir şey kalmayan, iki yılda bir valinin değiştiği bir şehrin gazetecileriyiz..
Biz gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramını kutlamak için Kongre Binasında ilk kez görüştüğüm yeni valimiz, bölge insanı, Mehmet Emin Bilmez biz gazetecilerin yıllardır bıkmadan, usanmadan dile getirdiği sorunların çözümünde birinci makam olarak görülen Ardahan Valiliğine atanmasının heyecanını hala taşıyordu..
Çünkü valilik gibi ulvi makamın yeni sahibinin her gelen valide bizlerin yaşadığı heyecan gibi o da heyecanlıydı.
Kendisinden edindiğim ilk intiba samimi biri ve halk adamı olurken güler yüzünün altında ters gidecek bir şey karşısında tez kızan, hatta paniklenip, afallanan bir kişiliği de var gibi..
Kaymakamlık dönemin de ki idareciliğinden aldığı tecrübeleri valilik makamında daha özgürce yapacağına işaret eden yeni valimizin biz gazetecilerin bayramını kutladıktan sonra yaptığı konuşması da bazı şifrelerle süsleniyordu..
Bu şifrelerin başında gelen ise diğer valilere olduğu gibi bu valimize de birilerinin rapor verdiği ve kime ne diyeceği, hangi mesajı vereceği yönünde de adeta uyarılmış, o da bunu 'Yaşananları yazın, bizim göremediğimiz eksikliklere dikkat çekin ama bunu yaparken de moral ve şevk kıran hareketle de bulunmayın' diyerek hissettirmeye çalışmaktaydı.
Yani benim anladığım diğer valilere olduğu gibi bu valimize de birileri 'Sayın valim biz çok iyi çalışıyoruz, bu memleket ondan kalkınmış, gelişmiş, sorunlar en aza inmiş. Ama sen gel gör ki başta gazeteciler olmak üzere birileri moralimiz bozmazsa daha iyi olacak' demiş gibiydi.
Yeni valimizde bu söylenenlerin etkisinde kalarak birlikte çalışmaya hazırlandığı bürokratlığın da verdiğini düşündüğüm bilgiler doğrultusunda biz gazetecilere, 'moral bozmayın yeter' diyordur, 'Gölge etmeyin başka ihsan istemem' diyen Diyojen gibi..
12 Vali görüp, gönderen biz Ardahanlıları da bizzat dinleyeceğini, anlamaya çalışacağının altını da çizen yeni valimizin başta biz gazetecilerden olmak üzere 'tüm Ardahanlılardan zaman istiyorum' anlamına gelen sohpet konuşmasında aldığımız diğer bir şifre de bu valimizin imkân buldukça halkla iç içe onlarla birlikte bu kenti yönetmeye aday olduğu ve bunu yaparken söylenenleri kendi penceresinden değerlendirdikten sonra hayata geçirmeye çalışacağını anlatıyordu.
Siyasi dengeleri yok saymadan iktidarın yanı sıra muhalefetle de temasta olmaya çalışacağını da belirten bu yeni valimizin diğer bir şifresi de basına, yazılan, çizilene dikkat ederek kendisiyle birlikte bu kentte hizmet eden bürokratları da halka bütünleştirme çabasını ortaya koyacağıdır.Bu yazı 3182 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

YouTube ArdahanTV Kanalımızı İzliyor musunuz?


YUKARI