Reklam
Bugun...
**Ardahan’ı Tanıtmak..


Selmi Yılmaz Kadınca
selminazo@hotmai.com
 
 

**ARDAHAN HABER İÇİN 1 TIK YETERLİ.. www.kuzeyanadolugazetesi.com
 
Ardahan Dernekler Federasyonun İstanbul’da devam ettirdiği lobi çalışmalarının amacının Ardahan’ın bu ülkenin Kafkaslara açılan iki gümrük kapısı olan serhat şehri olduğu ve kendi başına bir vilayet olduğunu anlatmaktır..
Bu kentin valisinin, belediye başkanlarının, ilçe ve köylkerinin olduğunu tüm İstanbul’a anlatmaya çalışan ve bu yhönde hazırladığı dosyalar ile kapı kapı gezip, Ardahan’ı tanıtmak olduğunu her Ardahanlı anlamalı, anlatmalı ve ARDA/FED’in bu önemli çalışmasının yanında yer almalıdır..
Kaz yiyerek değil, anlatarak Ardahan’ın tanıtılması gerektiğinede dikkat çeken ARDA/FED’in diğer bir çabası da Ardahan’ın KAI, KAISİAD adında ki içi boş ve Ardahan adını sömürenlerlere mücadele etmektir.
Doğrusu da budur..
 
**Cumhuriyet Bayramı..
 
Herkesin kendi bayramını kutlamaya başladığı bir süreçte 93 yaşına giren Cumhuriyet rejimi Ardahan başta olmak üzere tüm ülke genelinde çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya başlandı.
Devleti yönetenler ile muhalefetin ayrı ayrı etkinlikler ile kutladığı cumhuriyet ve diğer bayramlarda bile bir araya gelemeyip, ayrışımlar içinde olan siyasiler ülkenin birlikteliğinden bahsetmelerinin ne kadar samimi bir davranış olduğunu da sorgulatmakta..
Çünkü dünya da bulunan bir çok ülkenin tam anlamıyla uygulamaya koymak istediği cumhuriyet bayramında da bir araya gelmekten kaçınan bir iktidar ve muhalefet oldukça birliktelikten bahsetmek gerçek bir cumhuriyet anlayışımdan bahsetmek kadar zor olduğunu görüp, yaşamaktayız..
 
**CUMHURİYET SİSTEMİ..
 
Benimde destek verdiğim ama içeriği hala bilinmeyen, saklanan ve ‘Türk usulü’ denilip geçilen başkanlık sisteminin yoğun şekilde tartışıldığı bir süreçte 93 yaşına giren Türkiye’nin yönetim anlayışı cumhuriyetin değeri de bir o kadar tartışılmakta.
Ülkenin gün geçtikçe uzaklaştığı ileri sürülen bu rejimin adının cumhuriyet olduğu ama cumhur denilenlerin yani halkın değil bir adamın yani bir başkanın yönetmesinin daha anlamlı olacağını ileri sürenler ile 93 yıldır bir türlü cumhura gerekli değeri vermeyip, onların sırtında kendi cumhuriyetlerini kuranların kavgası zaten doğru dürüst ortaya konulmayan cumhuriyeti de bir hayli yıpratmış gibi.
Yorgun bir cumhuriyetin bunca yaşananlara bugüne kadar dayanması da cumhurun kendisinin yönetim anlayışının gerçek anlamda bir cumhuriyet olması gerektiğinden olmalıdır.
Öyledir de;
Çünkü 93 yıldır yarım yamalakta olsa uygulanmaya çalışılan cumhuriyetin nimetlerinden faydalanıp, onu ortadan kaldırmak isteyenlerin bile sığındığı bir limandır cumhuriyet..
Bu nedenle; Bugün 93. Yıl dönümünü kutladığımız cumhuriyet daha çok yaşayacak ve daha nice 93’leri devirecek olduğunu da biliyorum..
Nedeni de bu ülkenin her bir ferdinin cumhuriyet anlayışı ile büyüyüp, ölmesindendir..
Bu nedenle; Bu ruhu, Cumhuriyeti ve onu koruyup, kollayan cumhuru değiştirmek, ortadan kaldırmak, tek adam sistemli başkanlığa özenmek beyhudedir..
Kısacası; ‘Yaşasın cumhurun tüm haklarının korunduğu bir cumhuriyet için mücadele verilen Cumhuriyet sistemi’ denilmeli diye düşünüyorum..
Cumhuriyet Bayramınız
Kutlu Olsun


Bu yazı 3593 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

YouTube ArdahanTV Kanalımızı İzliyor musunuz?


YUKARI