Reklam
Bugun...
Teşekkürler Senato


Aysel Guven
ayselguven@hotmail.com
 
 

Sayın Prof. Dr. Abamüslüm Güven, 1999 yılında Ardahan Meslek Yüksek Okulu'na müdür olarak atandı. Onun için Ardahan; doğduğu, çocukluğunu geçirdiği, dağlarında sürü otlattığı, yollarını ezber ettiği canım memleketiydi. Çocukluğundan bilirdi buraların geçit vermeyen kışını. Tipinin kapıları kapattığı, buzun yolları kapladığı uzun ayları…
    Kafkas Üniversitesi'nde hizmete başladığı zaman, bazı idari görevlerin yanında; yoğun bilimsel etkinlikler, özellikle laboratuar çalışmaları ve diğer akademik uğraşılar içerisindeydi. Veteriner Fakültesi'nin Gıda Hijyeni Anabilim Dalı Başkanlığı ve Temel Bilimler Bölüm Başkanlığı dışında önemli bir görevi bulunmuyordu. O dönemde bütün bunların yanında Veteriner Hekimler Derneği'ne üye olup Kars'ta hayvancılığın gelişmesine dair yapılan çalışmalara ve toplantılara katılıyordu. Kars ve çevre illerinde hayvancılığın gelişmesine dair her türlü işlere ilgi duyuyordu.
    Doğup büyüdüğü Ardahan'da, bir Meslek Yüksek Okulu Kurucusu olarak görev yapacağından dolayı çok büyük bir heyecan duymuştu. Ama Ardahan'da bir MYO kurmanın ve geliştirmenin çok zor ve güç bir iş olacağını da çok iyi biliyordu.  
Ardahan'da altı buçuk yıl görev yaptıktan sonra Kars Kafkas Üniversitesi'ne Rektör olarak atandı ve 18.12.2006 da Ardahan Meslek Yüksek Okulunda son kez şu konuşmayı yaptı:
"…Türkiye'nin Kafkasya ve Orta Asya'ya açılan bilim penceresi olan üniversitemiz, bugün itibariyle gerek eğitim-öğretim, gerekse ulusal ve uluslar arası bilimsel araştırmalar açısından ülkemiz üniversiteleri içerisinde iyi bir yere gelmesi için yüksek öğrenimin gerektirdiği çağdaş altyapı ve teknik donanım yatırımları hızlandırılarak sürdürülmektedir.
Ancak yeterli değildir. Halkın yoksulluğu ve bölgenin gelişmişlik düzeyinin düşük olması, üniversiteden beklentileri de üniversitemizin sorumluluklarını da arttırmaktadır. Daha fazla insana yüksek öğretim olanağı sağlamak, eğitim hizmetleri sunmak, bölge insanının aydınlanmasına daha fazla katkı sağlamak ancak üniversitenin imkânlarının artırılmasıyla mümkün olacaktır…
Bugün üniversitemiz, Ardahan'ın her yönden ilerlemesi için büyük bir gayret ve çalışma içindedir. Öğrencilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini artırarak ve üniversitemizi büyüterek halkın beklentilerinin önemli bir kısmı karşılanacağı gibi, imkânsızlıkların getirdiği sosyal sorunların azaltılması hususunda da ciddi bir adım atılmış olacaktır.
1999 yılından bugüne, halka ve gençliğe yaygın bir hizmet götürmek, ülkenin sosyal, ekonomik ve kültürel yönden gelişmesine katkıda bulunmak için birçok tesis yaptırıp, önemli projelere imza atık. Bu husustaki çalışmalarımız artarak devam edecektir."
Ardahan Üniversitesi'ndeki öğrencilerin gelişimine ve her alanda yapacakları bilimsel araştırmalara ışık tutacağını inandığımız Merkezi Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne, Rahmetli Merhum Sayın Prof. Dr. Abamüslüm GÜVEN adının verilmesini çok anlamlı ve önemli buluyoruz. Ardahan Üniversitesi Senatosu'na teşekkür ediyoruz. 
Saygılarımla. 


 

 Bu yazı 10056 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

YouTube ArdahanTV Kanalımızı İzliyor musunuz?


YUKARI