Reklam
Bugun...
HOROZ VE AİLESİ


Alper AKÇAM Doktor'ın Köşesi
alperakcam@gmail.com
 
 

Şu an Ankara’da oturmakta olduğum evin yapımını üstlenmiş arkadaşın yapım sırasında getirdiği bir horoz iki tavukla ben de iyi kötü besici oluvermiştim. Arkadaşımız keneden korkarmış meğer; aralıklı olarak uğradığı inşaatta kene mene olur da yapışır diye, gittiği yerlerden birinden alıp getirmiş horozla tavukları. 

Eve taşındıktan sonra köprülerin altından epey sular aktı. Bahçeye bir kümes yapıldı, tavukların sayısı arttı. Belki de benim acemiliğim ve bakımlarını sağlayamamam nedeniyle kendi yumurtalarını yemeye başlayan tavuklar değiştirildi. Kimisi Tarım Bakanlığı satış yerinden, kimi köy pazarlarından tavuklar geldi bahçeye. Bir horoz hastalıktan, bir diğeri bilinmeyen bir nedenle, birdenbire öldü…
Şu anda sekiz tavuğu bir horozu olan küçük bir ağayım! Yakından gözlüyorum aile yaşamlarını. Günden güne değişen sayıda yumurta veriyorlar bana. Tamama yakınını torunlara götürüyorum. 
Horoz tam bir despot… İstediği tavuğun üstüne çıkıyor, istemediğini döverek uzaklaştırıyor yemin başından. En başından bu yana yanımda olan, bir kez köpekler parçalarken son anda kurtardığım, hemen her gün yumurtlayan, kendi yumurtasını yeme modasına uymamış ve tüm tavukların içinde en gösterişlisi, uzun bacaklısı olan bir tavuğu horoz hiç istemiyor. Zavallı hayvanı nerede görse gagayla pençeyle vurup uzaklaştırıyor. Ayrıca önüne yem atıp horozun saldırısına uğramadan yiyebilsin diye başında beklemesem, açlıktan ölecek hayvan. 
Tüm tavuklar ise horozun çevresinde fır dönüp saygılarını bildirmekte kusur etmiyorlar. Tüylerinin arasındaki, kıçının etindeki parazitleri büyük bir huşu içinde temizliyorlar. En sevdikleri iş, horozun kıçını temizlemek! Horoz yem yemeğe her eğilişte tavuk ekibi de temizlik işlemine başlıyor. Beyefendide bir kurum, bir kurum. Cakasından yanına varılmıyor.

Benim horoz ailesinin durumu, tavukların horoza karşı tutumu, kıç ve kıl edebiyatı yapan birilerine ilişkin bir şeyler çağrıştırmıyor mu?

Gününüz aydın olsun…

27 Mayıs 2015, Alper AKÇAMBu yazı 2745 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER

ücretsiz iş ilanları

VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Ardahan'da ki Seçim Sonuçlarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?


YUKARI