Reklam
Bugun...


YAĞMUR, SEL, DOLU VE YILDIRM ÖLDÜRMEYE BAŞLADI..Göle'de bir kişi öldü!.. HAVUZ BAKANA SORMADAN HABER YAPTI VE YILMAZ DALGA KONUSU OLDU DEDİ!
ARDAHAN'ın Göle ilçesinde, üzerine yıldırım düşen Halis Hışır (57) hayatını kaybetti.Göle ilçesi Gedik köyünde etkili olan yağmur sırasında arazide çalışan 7 çocuk babası Halis Hışır'ın (57) üzerine yıldırım düştü. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye sağlık ekipleri sekv edildi. Gelen sağlık ekibinin yaptığı tüm müdahaleye karşın Hışır kurtarılamadı. Hışır'ın cansız bedeni otopsi yapılmak üzere Göle Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Haber: Doğuş Poyraz Durak

YAĞMUR, SEL, DOLU VE YILDIRM ÖLDÜRMEYE BAŞLADI..Göle'de bir kişi öldü!.. HAVUZ BAKANA SORMADAN HABER YAPTI  VE YILMAZ DALGA KONUSU OLDU DEDİ!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Her Hafta  Programlarla TEMPO TV'de 

Gazetecilerle Gündem ekranlarınızda..

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Yaşanan kuraklık nedeniyle Ardahanlıları ziyaret eden Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşme yaptığı belirterek, "Kuraklıkla ilgili Tarım Bakanı aradı beni biraz önce. Tarım Bakanı ile görüştüm sabah. Kızdım, bağırdım" ifadelerini kullandı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yardımcılığını yaptıktan sonra CHP'den istifa ederek Yenilik Partisi'ni kuran Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, bugün kuraklığın vurduğu Ardahan'daki köylere bir ziyaret gerçekleştirdi. Yılmaz, ziyaret sırasında vatandaşlara seslenerek dikkat çeken ifadeler kullandı.

"KIZDIM, BAĞIRDIM"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile telefonla konuştuğunu söyleyen Yılmaz, "Kuraklıkla ilgili Tarım Bakanı aradı beni biraz önce. Tarım Bakanı ile görüştüm sabah. Kızdım, bağırdım. Şimdi aradı, size bir müjdem var. Bir şey açıklayacağım" diye konuştu.

"BAKARIZ, EDERİZ İLE OLMAZ"

Yılmaz, "'Çiftçinin kullandığı krediler, bunlar faizlerini erteleyin' dedim. Pardon 'affedin' dedim. Benim söylediklerimi söylüyorum. 'Faizlerini almayın' dedim. 'Ana para ödemesi 3 yıl sonra 4 yıl sonra başlasın' dedim. 'Kardeşim öyle bakarız ederiz ile olmaz' dedim. 'Birkaç gün içerisinde bunu halledin' dedim. Ben bunu konuştum Bakan'la. Bakan da 'tamam' dedi. Bakan da Tarım İl Genel Müdürüne talimat verdi. Teşvik paketi 1 haftaya kalmaz çıkaracaklar. Yalnız bakan dedi ki; aynı durum Kars ve Erzurum'da olduğu için teşvik paketi orayı da içermesi gerekiyor. 'Vallahi ben onu bilmem' dedim." şeklinde konuştu.

HAVUZ BAKANA SORMADAN HABER YAPTI

VE YILMAZ DALGA KONUSU OLDU DEDİ!

Yılmaz bu sözleri sosyal medyada yayınlandıktan sonra başta havuz medyası denen basın ve medya olmak üzere böyle bir durumunun yaşanıp, yaşanmadığını bakana sormadan bakan adına haber yapıp, Ardahan Milletvekilinin dediklerinin sosyal medyada dalga konusu olduğunu iddia etselerde, 'bakanla yapılan görüşmede Yılmaz'ın iddiası doğru yada yalan çıktı' diyememeleri dikkat çekti.

Aynı basın tayfasının bölgede yaşanan kuraklık dolaysıyla bir hayli zor günler yaşayan Ardahanlı köylülerin geç gelen yağmur, sel ve doludan olumsuz etkilendiğini, hatta bir kişinin yıldırm çarpası sonucu öldüğünü, alt yapısı olmayan bir çok köyün çamur altında kaldığını ve ormanlarının 'yenileme' adı altında kıtır kıtır kesildiğinde ise hiç bahsetmemesi dikkat çeken diğer önemli bir konu olarak Ardahanlıların tepkisine neden oldu.

GÖLE'DE AFGANİSTAN MANZARALI TURNUVA!
arşiv haber 18/08/2021 tarihli haber
Taliban'ın yeniden ele geçirdiği Afganistan'da ve diğer ülkelerde kadın eşitliğinin tartışıldığı bir süreçte spor sever kadınların maçın yapıldığı stadyumda erkeklerden ayrı oturtulması turnuvada dikkat çeken en önemli kare oldu.

Pandemi dolaysıyla uzun süredir gerçekleşemeyen etkinlikler arasında bulunan futbol turnuvalarının ilki Göle'de gerçekleşti.

Ardahan'ın Göle ilçe Kaymakamlığı ve Göle Belediye Başkanlığınca düzenlenen köyler arası 2021 yaz futbol turnuvasına kadınların ilgisi büyüktü.

Taliban'ın yeniden ele geçirdiği Afganistan'da ve diğer ülkelerde kadın eşitliğinin tartışıldığı bir süreçte spor sever kadınların maçın yapıldığı stadyumda erkeklerden ayrı oturtulması turnuvada dikkat çeken en önemli kare oldu.

Göle ilçe Stadyumunda oynanan final maçını Ardahan Valisi Hüseyin Öner,  Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, İlçe Kaymakam Vekili Alper Taş, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir, Göle İlçe Belediye Başkanı İlhan Gültekin, İl Genel Meclis Başkanı, İlçe Belediye Başkanları,  Stk Temsilcileri ve taraftarlar izledi.

Final maçı başlamasının öncesinde bir konuşma yapan Vali Hüseyin Öner, sporun gençleri ve insanları bir araya getiren, kaynaştıran evrensel bir dünya dili olduğunu söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti;

“Bir buçuk yılı aşkın süredir içinde bulunduğumuz Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal aktivitelerimizin birçoğunu yapamıyorduk. Pandemi başladığı andan bu yana koronavirüsle mücadele konusunu iyi bir şekilde yöneterek, vatandaşlarına her türlü sağlık imkanını sunan Devletimiz, son zamanlarda yapılan aşı çalışmaları ile toplumda bağışlık düzeyinin artmasını sağladı. Bizde bu önemli çalışmalar sonrası böyle bir sosyal faaliyette bir aradayız, yinede maske, mesafe ve hijyen konularına dikkat ederek, hayatımıza devam edeceğiz. Eğer dikkat edersek bu günleri geride bırakıp, eskiden olduğumuzu gibi bir arada sosyal aktivitelerimizi yapıp, futbolumuzu oynayarak, sporumuzu yapacağız. Spor gençlerimizi, geleciğimizi her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutan önemli bir aktivite, futbol da onlardan birisi, bu anlamda Göle ilçe Kaymakamlığı ve ilçe Belediye Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği futbol turnuvası da çok önemli bir çalışma, 12 Temmuz 2021 tarihinde başlayan Futbol turnuvasına toplamda 22 takım, 618 sporcu katılmış ve turnuva boyunca centilmence maçlar oynanmış. Bu çok önemli bir şey, sporcuların ve onları izleyen takımlarını tutan taraftarlarında ahlaklı ve saygılı davranmaları da o kadar önemli. Turnuvaya katılan tüm sporculara, kulüplere ve bu güzel organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

AYNI KÖYDEN 2 TAKIM FİNALE KALDI..

12 Temmuz'da başlamasına karşın başta Göle'de olmak üzere bölgede gazetecilik yapanların finale kadar hiç ilgilenip, haberleştirmedikleri ve protokolün katılması ile ancak habere değer gördüğü dikkat çeken futbol turnuvasında 22 köy ve takım mücadele ederken turnuvaya aynı köyden katılan iki takım finale kaldı.

Göle Çalıdere (Mıhgerek) Köyü Spor ve Çalıdere Gücü Spor arasında oynanan final maçı sorunsuz ve güzel bir havada geçti.
Turnuvanın birincilik kupasını aynı köyün takımı olan Çalıdere (Mıhgerek) Köyü Spor kazanırken, maçı izlemeye gelen izleyiciler arasında bulunan kadınların ayrı, erkek severlerin ayrı oturtulması dikkat çeken en önemli konu olarak fotoğraf karelerine ve hafızalara takıldı.

BAL'DA Ardahan'ı 2 Takım Temsil Edecek.. 
arşiv haber 06/0/2021 tarihli haber
Yaşanan ve devam eden Corona vakaları dolaysıyla bir yıldan fazladır yapılamayan Amatör Ligler başlıyor. Eylül ayında fikstür çekimi yapılacak olan Bölgesel Amatör Lig de Ardahan'ı iki futbol takımı temsil edecek. Hoçvan Spor ile Serhat Ardahan Spor'un Ardahan'ı BAL Liginde temsil edecek.

Gazeteciler Arzu Öğüt

Ve  Hemşerileriyle Birlikteydiler..

Her hafta Cumartesi günü saat 17.15’de Tempo TV’de canlı olarak yayınlanan Gazetecilerle Gündem programı sunucuları, Gazeteci Fakir Yılmaz ve Gazeteci Özlem Şeyma Yılmaz önemli isimleri konuk etmeye devam ediyorlar.

Aynı zamanda Ardahan gazeteciler Cemiyeti Başkanı da olan Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma Yılmaz TEMPO TV'de yayılanan “Gazeteciler Gündem” adlı program öncesi her hafta STK temsilcileri, sanatçılarla, sporcularla,  bürokrat, siyasetçiler ve iş insanlarıyla görüşmeye devam ediyor.
Pazar günü, TEMPO TV'de canlı olarak sunulacak olan “Gazetecilerle Gündem Özel” adlı programda CHP İstanbul Milletvekili ile İş İnsanı Naif Sural'ı konuk edecek olan baba / kız gazeteciler, diğer yandan da iş insanları, siyasetçilerle de görüşmeye devam ediyorlar.


AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi Meclis Üyesi, Serbest Muhasebeci Ardahan / Çıldırlı Arzu Öğüt Şimşek ile kahvaltıda buluşan gazetecilere internet haber sitemiz www.kuzeyanadolugazetesi.com  ve Kuzey Anadolu gazetesi, Son Vilayet, Göle Gözlem, Çıldır Gazetesi ve Hanak / Damal Gazetesi Sahibi Selmi Yılmaz'da eşlik etti.
Ardahan’ın ve İstanbul’un sorunlarının konuşulduğu kahvaltıda, İstanbul’da memleketi adına iyi yerlere gelmiş olan insanlarımızın daha iyi yerlere gelmek için çabaladığını ve bu yönde çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüğünü söyledi.
Bir kadın olarak siyasette olmanın zorlukları, sıkıntıları olmasına karşın partisi ve memleketi için çalıştığını belirten Arzu Öğüt, daha öncede AK Parti Kartal Kadın Kolları Başkanlığı ve eski Ardahan milletvekili aday adaylığı da yaptı.
Güçlü bir Ardahan lobisi için hemşerilerine kapısının her zaman açık olduğunu söyleyen Öğüt, “Ardahanlılar her zaman en iyi yerde olmayı hak ediyor” dedi.

Abi Ünal Öğüt’tü de İş Yerinde Ziyaret Ettiler.

İstanbul siyasetinde ileri noktalara gelmiş olan Serbest Muhasebeci Arzu Öğüt ile birlikte matbaacılık sektöründe önemli işler yapan Abi Ünal Öğüt, gazetecileri ağırladı.
Ege Tasarım ve Matbaacılık Şirketi sahibi iş insanı Ünal Öğüt, yaptığı işler ve çalışmalarla Kartal’da adından söz ettiriyor.


Daha sonra İstanbul/E-5 kenarında bulunan ve Kartal ilçesinin yanı sıra İstanbul Anadolu yakasının marka firması MAVİ SANDAL adlı balıkçının sahibi Ardahanlı İş insanı Yücel Bingöl'ü ziyaret ederek, güzel servisi, ağız tadına ve mideye hitap eden yemekleri yiyen Gazeteciler, Bingöl'ün de oluşturulmaya çalışılan Ardahanlı birlikteliğine tam destek verdiğine şahit oldular.

Babasının koyunları çalarak, sattı!

Geçtiğimiz hafta sonu jandarmayı arayan S.B. ve C.A. isimli şahıslar, Çıldır'ın yaylasında bulunan küçükbaş hayvanlardan 99 tanesinin kayıp olduğu yönünde ihbarda bulundu. OĞLU SATMIŞ! İhbar üzerine olay yerine yönlendirilen jandarma ekipleri konu hakkında araştırma başlattı. Arama köpeği ve drone ile bölgeyi tarayan jandarma, kaybolduğu ileri sürülen koyunlara ulaşamadı. Soruşturmayı genişleten jandarma, kayıp koyunların, hayvan sahibinin oğlu tarafından farklı zamanlarda, Ardahan il merkezinde üç şahsa çoban köpeği karşılığında satıldığı bilgisine ulaştı. Şüphelilerin Ardahan'daki adresine baskın yapan jandarma, kayıp 99 koyunu ele geçirerek sahiplerine teslim etti. Şüpheliler hakkında cumhuriyet savcısının talimatıyla soruşturma başlatıldı.

Dirençsizliğe, Direnmek..

Hayattaki zorluklardan aşırı derecede kaçınıyorsanız, beklenmedik bir anda kaçınılmaz bir zorluk ortaya çıktığında başa çıkmak için gerekli becerileri geliştirmeyen haldeyseniz o zaman çok güçlü ve direncinin farkında değilsiniz demektir.

Peki, kendimiz bu tür zorluklarla karşılaştığımızda ne yapmalıyız? Acımızla nasıl başa çıkabiliriz? Kendimizi bu kaçınılmaz deneyime hazırlayabilir miyiz?
Almanya’daki Bamberg Üniversitesi Psikoloji bölümünde ders veren, sağlıklı yaşam danışmanı, araştırmacı ve psikoterapist Selda Koydemir, Psyche dergisindeki yazısında, aksiliklerin her yerde olabileceği ve hiç beklemediğimiz bir anda karşımıza çıkarak aşırı endişe, hayal kırıklığı, keder, utanç, hayal kırıklığı ve üzüntü gibi hoş olmayan tepkiler yaratabileceklerini hatırlatıyor ve ekliyor: “Zor veya travmatik bir deneyimi aşmak hiç kolay değil ama mümkün.” diyor.
'Demesi kolay, yazması da öyle ama birde gel bana, benim yaşadıklarıma sor?' diyebilir ve baştan yaşanan, yaşanacak olan olumsuzluklara karşı direnmek gerektiğini değil, dirençsizliğinize teslim olmayı tercih edebilirsiniz.


Ama ben, benim gibi fikrini anlatan sağlıklı yaşam danışmanı, araştırmacı ve psikoterapist Selda Koydemir'e katılıyor ve onun bu yöndeki görüşlerini tekrar, tekrar okuyor, içimde ki kırılgan direncimi onarmaya ve o direnci kıranlara inatla direnmeyi tercih ediyor, 'Sende öyle olmalısın' diyor, denilenleri, söylenenleri değil, kendimi ve karşımdakini direnmeye davet etmeye davet ederim.
Çünkü aynı yazarın “Sevdiği birinin ölümü, işini kaybetmesi, ciddi fiziksel hastalıklar, kazalar, felaketler veya savaşlar gibi zorluklardan sıyrılan insanların ilham verici hikâyelerini duymuş, okumuş veya bunlara tanık olmuşsunuzdur. Peki, kendimiz bu tür zorluklarla karşılaştığımızda ne yapmalıyız? Acımızla nasıl başa çıkabiliriz? Kendimizi bu kaçınılmaz deneyime hazırlayabilir miyiz? sorularını cevaplayamayanlar baştan teslim olmuşlar. 
Ve bu tiplerin yani dirençsizlerin, tüm olumsuzluklara rağmen dirençlerini ortaya koyup, teslim olmak istemeyenleri de teslim aldığını bilen biri olarak, 'Direncimi kıran her olumsuzluğu  yaralansa da, kanasa da, yeniden sarıp direneceğim ve teslim olmayacağım' demek gerekmez mi?
Bilmem ama benim şahsen diğer bir görevimin de 'Yaşanan onca olumsuzluklara karşın yaşanan dirençsizliğe, direnmenin şart ve tüm olumsuzluklara  rağmen yıkılmamaya, gerekirse yıkmaya inatçı biriyim' diye kendimi kandırıyor muyum ya da 'yıkıntılar içinde yıkılmayıp, dim dik kalan biri' olarak kendimi mi teselli  ediyormuyum bilemem ama ''diğer bir görevimde dirençsizliğe, direnmektir..' diyorum..

ARŞİV HABER/YORUM 14/12/2016 TARİHLİ HABER

OKULLAR ÜÇ GÜN TATİL.. 

YURT GENELİNDE KAR TATİLİ!..

Türkiye genelinde dün öğlen saatlerinde başlayıp akşamdan itibaren etkisini artıran ve bazı kentlerde zaman zaman tipiye dönüşenkar yağışı yüzünden 30 ilde eğitime bir gün ara verildi.

ERZURUM

Erzurum'da olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bugün ara verildi.

İL İL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, il genelinde yaşanan tipi ve kar yağışı nedeniyle anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerde eğitim öğretime bugün ara verildiği bildirildi.

 

Açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin de bugün idari izinli sayılacağı duyuruldu.

NİĞDE

Niğde'de yoğun kar yağışı nedeniyle okullar 14 Aralık Çarşamba günü 1 gün süreyle tatildi edildi.

KAYSERİ

Kayseri'de yoğun kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitim veren tüm okullar tatil edildi.

KARS

Kars'taki tüm okullar bir gün tatil edildi.

DÜZCE

Düzce il genelinde taşımalı sistemle eğitim gerçekleştirilen okullarda, tatil olmasına karar verildi.

BAYBURT

Bayburt'taki tüm okullarda, okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi.

ARDAHAN

Ardahan'da, il merkezi ve tüm ilçelerde ilköğretim ve orta öğretim öğrencileri için eğitim öğretime bir gün süreyle ara verildiği belirtildi.

TUNCELİ

Kar yağışı dolayısıyla Tunceli kent merkezi ve bağlı köyler, OvacıkPülümür, Nazımiye,MazgirtHozat ilçe merkezleri ile bağlı köylerindeki ilk ve orta dereceli okullarda, eğitime bir gün ara verildi.

SİVAS

Sivas'ta kent merkezi, SuşehriGölovaAkıncılarKoyulhisarYıldızeliİmranlı ilçelerinin tamamı ile Ulaş ve Hafik ilçelerindeki anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liseler yoğunkar yağışı nedeniyle tatil edildi.

ELAZIĞ

Elazığ'da il merkezi, merkeze bağlı belde ve köyler ile Karakoçan ilçe merkezi ve ilçeye bağlı belde ile köylerde eğitim verilemeyecek.

BİTLİS

Bitlis il merkezi ve bağlı köyleri ile Tatvan ilçesinde okullarda, eğitim yapılmayacak.

SAKARYA

Sakarya'da taşımalı sistemle eğitim veren okullarda, bir gün süreyle eğitime ara verildi.

MUŞ

Muş'ta merkez ile bağlı belde ve köylerdeki okullarda, eğitim bir günlüğü tatil edildi.

BİNGÖL

Bingöl'de il merkezi, bağlı belde ve köylerdeki ilk ve orta dereceli okullar ile Karlıovailçesindeki okullarda, bir gün boyunca eğitim yapılmayacak.

YOZGAT

Yozgat'ta da taşımalı eğitim öğretim gören öğrenciler için okullar tatil edildi.

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane'de ise Kelkit, Köse ve Şiran ilçelerinde tüm okullar, il merkezi ile Torul veKürtün ilçelerinde ise taşımalı eğitim yapılan okullarda eğitime bir gün ara verildi.

KONYA

Konya'nın Hadim ve Derbent ilçelerindeki bütün okullar ile HalkapınarYunakGüneysınırve Bozkır ilçelerinde taşımalı eğitime ara verildi.

KARAMAN

Karaman'da şiddetli kar yağışı ve tipi nedeniyle köy ve beldelerde, taşımalı eğitim ile okullara erişimi sağlanan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için eğitim öğretime bir gün süreyle ara verilmesi kararlaştırıldı.

ORDU

Ordu'da, etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle AkkuşAybastıÇamaşÇatalpınar,ÇaybaşıGölköyGürgentepeİkizceKabadüzKabataşKorganKumruMesudiye veUlubey ilçelerinin tamamında, sahil kesimindeki AltınorduGülyalıFatsa ve Ünye ilçelerine bağlı 15 mahallede ise okulların bugün tatil olduğu belirtildi.

BOLU

Bolu'nun Gerede ve Mengen ilçesine bağlı Pazarköy köyünde, okullar yağışı nedeniyle bir günlüğüne tatil edildi.

KASTAMONU

Kastamonu'nun ŞenpazarİneboluAzdavay ve Bozkurt ilçelerinde bugün eğitim yapılmayacak.

KARABÜK

Karabük'ün Ovacık ve Eflani, ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir günlük ara verildi.

TOKAT

Tokat'ın Başçiftlik ilçelerinde eğitime kar tatili verildi.

GİRESUN

Giresun'un Alucra ve Şebinkarahisar ilçelerindeki okullarda da eğitim verilemeyecek.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş'ın EkinözüElbistan ve Göksun ilçelerinde etkisini artıran kar ve olumsuz hava şartları dolayısıyla eğitime 1 gün ara verildi.

SAMSUN

Samsun'un, Asarcık ve Ladik ilçelerinin tamamında okullar bir gün tatil edildi. Kavak,AtakumTekkeköy ve Canik ilçelerinde ise taşımalı eğitim veren okullarda eğitime bir gün ara verildi.

AĞRI

Ağrı Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bugün Doğubayazıt ilçesi hariç il merkezi ve diğer tüm ilçelerde anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerde eğitim öğretime ara verildiği bildirildi.

ERZİNCAN

Gece saatlerinden itibaren devam eden kar yağışı nedeniyle Erzincan'ın OtlukbeliKemah,ÇayırlıTercan ve Üzümlü ilçelerinde eğitim-öğretim yapılmayacak.

NEVŞEHİR

Nevşehir'in AcıgölDerinkuyu ve Hacıbektaş ilçelerinde tipi ve karayolundaki aşırı buzlanma nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitim öğretime bugün ara verildi.

KIRŞEHİR

Kırşehir'in Akçakent ilçesinde kar yağışı nedeniyle okullar bugün tatil edildi.

**Göle'ye doğalgaz geliyormuş..

Dün, bir günlük Ankara'da ziyaretinde Ardahan'a komşu Gürcistan'ın Türkiye Büyükelçiliğini de uğrayıp, Büyükeliçi Sayın İrakli Koplatadze'i ile bir süre sohbet etme imkanı bulduk.
ARDA/FED Genel Başkan Yardımcısı, Ardahanlı İşadamı Mahmut Şenel ve Göleli eğitimci Metin Demir'in de bulunduğu o ziyarette, Gürcü Ataşenin çevirmenlik yaptığı, Büyükelçi ile sohbetimizin baş konusu sınır ticareti ve gümrük kapılarımız olan Posof Türkgözü (Badele) Kapısı ile Çıldır Aktaş Gümrük Kapısında yaşanan sorunlardır.
Sınır Ticaretinin daha da büyümesi için ve en önemlisi sınırı yanı başında bulunan köy, ilçe ve kentlere yaraması için yeni bir politikaya ihtiyaç duyulduğunu aktardığımız Gürcü Büyükelçi'nin güler yüzüyle bizi karşıladığı elçiliğe bugüne dek ne bir Ardahan Milletvekilinin, ne bir Ardahan Belediye Başkanının ne bir Ardahanlı ileri gelenin gelip, gitmediğini de öğreniyoruz.
Yani kendimizin çalıp, kendimizin oynadığı ve rüyasını kurduğumuz ama bir türlü gerçekleşmeyen o beklenen yatırım ve çalışmaların diğer bir tarafı olan Gürcistan'ı bilgilendirmedikleri gibi birilerinin bilgi almak içinde girişimde bulunmadıklarını, bizim gibi 'Ya şu komşunun Ankara temsilcisini bir ziyaret edip, birde onlar ne yapıyor, ne var ne yok' diye düşünmediğini de üzülerek öğreniyoruz.
İçeriğini daha sonra uzun uzun anlatacağım Gürcü Büyükelçiliğini ziyaretimizde çıkarken Ardahan haberlerinin okunduğu iki diğer haber sitemize bir haber düşüyordu.
'Göle'ye Doğalgaz Gelecek' başlıklık haberi okurken bu haberin kaynağının kim olduğuna bakınca kendi kendime güldüm.
Çünkü doğalgaz boru hatlarının geçtiği Ardahan'da 2. boru hattının nerede geçtiğini daha bilemeyen birinin çokta gidip, gelmediği Posof'un, Damal'ın, Hanak'ın hatta Ardahan'ın büyük bölümünün hala doğalgaz alamazken, 100 yıldır doğru dürüst su şebekesi olmayan, içinde geçen derenin mikrop saçtığı Göle'nin doğalgaz'a ulaşacağını üflemiş, -22 derecede üşüyen arkadaşlarda bunu çok önemseyip, haber yapmıştılar.. 
Yıllardır böyle kandırılıp, hayal kurdurulduğumuzu bir kez daha anlayıp, ve 'Vay be' diyerek Ankara'da ki gezime devam ederken, gittiğim sağlık bakanlığında 80 Vilayetin sağlık verilerinin bakanlığa geldiğini, Ardahan'da gelecek bilgilerin de kar, tipi, boran nedeniyle internet üzerinden geçip, hala Ankara'ya, başkente gelmediğini öğreniveriyoruz, 'Göle'ye doğalgaz gelecek' denilen ülkemde..

**Vali’den Başarılar..

**20/04/2015 Tarihli Haber

2015 TEOG sınavı dolaysıyla bugün yarın ve Cuma günü orta öğretim okulları tatil edildi.

Vali Ahmet Deniz, 29-30 Nisan tarihlerinde yapılacak olan Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) Sınavı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Vali Deniz’in mesajı;

“29-30 Nisan tarihleri arasında tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) Sınavı yapılacaktır.

TEOG sınavlara girecek olan öğrencilerimizin, rahat ve güven içerisinde bir sınav geçirmeleri için güvenlik birimlerimiz ve üzerine sorumluluk düşen kamu kurumlarımız tarafından sınavların yapılacağı okul çevrelerinde gereken tedbirler ve düzenlemeler yapılmıştır. Bu doğrultuda, tüm vatandaşlarımıza çocuklarımızın rahat ve huzurlu bir sınav geçirmeleri için sorumluluk düşmektedir. Sınavı etkileyebilecek yüksek ses ve gürültü problemleri konusunda vatandaşlarımızın hassasiyet göstereceklerine ve duyarlı davranacaklarına olan inancım tamdır. Bu vesile ile sınava girecek olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.”

**3 Gün  TEOG Sınavı..

2015 TEOG sınavı 29 Nisan Çarşamba ve 30 Nisan Perşembe günü geçekleşecek. 1 Mayıs kutlamalarının hafta sonuna denk gelmesi ile birlikte 3 Mayıs Pazartesi günüde tatile eklenecek.  Böylelikle 8. sınıf öğrencilerinin gireceği TEOG sınavı nedeni ile 5,6 ve 7. sınıf öğrencileri için okullar 5 gün boyunca tatil olacak.

29 Nisan Çarşamba günü ile 30 Nisan Perşembe günleri milyonlarca öğrenci için tatil olacak. Bu iki günlük tatilin arkasından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü resmi tatil olması sebebiyle tüm öğrencilere ve tüm çalışanlara tatil olacak. 2 Mayıs Cumartesi ile 3 Mayıs Pazar günü hafta sonu tatillerinin eklenmesiyle tatil 5 güne kadar uzayabilecek.

İkinci dönem ortak sınavları, tek oturumda ve 3 dersin yazılıları farklı saatlerde olacak şekilde yapılacak. Her bir dersin sınavı, yurtiçi ve yurtdışı sınav merkezlerinde, Ankara saati ile 09.00, 10.10 ve 11.20'de aynı anda başlayacak.
 
Birinci oturumda Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek. Her ders yazılısında, 20 sorunun yanıtlanması için öğrencilere 40'ar dakika süre verilecek. Dinlenme süresi ise 30'ar dakika olacak.
 
Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere ise alacakları sınav hizmetinden dolayı, her bir ders için sınav süresi 55'er dakika, dinlenme süresi ise 15'er dakika verilecek.
 
Ortak sınavlarda A, B, C ve D Kitapçığı olmak üzere 4 kitapçık verilecek. Her bir ders sınavı için salonlara 20'şer öğrenci yerleştirecek, öğrencilerin sıralara tek tek oturtulması sağlanacak.
 
TEOG deneme testlerine Milli Eğitim Bakanlığının (odsgm.meb.gov.tr/test/) adresinden ücretsiz olarak ulaşılabiliyor

TEOG sınav takvimine göre ikinci dönemde sınavlar 29-30 Nisan 2015'te yapılacak. Ardından 16-17 Mayıs 2015 tarihlerinde ise mazeret sınavları gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları ise Haziran ayında açıklanacak.

İŞTE TEOG SINAV TAKVİMİ

TEOG sınavında 15 olan tercih hakkı 25'e çıkarıldı. Özel okul kayıtları önceden yapılacak. Nakil başvurusunda da 5 okul tercih edilebilecek. Yerleştirmelerde bu yıl 8 yeni uygulama var

Sekizinci sınıf öğrencilerinin iyi bir liseye girebilmek için ter dökeceği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) 2'nci dönem ortak sınavları 29-30 Nisan'da yapılacak. Ortak sınavlar, tek oturumda ve 3 dersin yazılıları farklı saatlerde olacak şekilde yapılacak. Birinci oturumda Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek. Her ders yazılısında, 20 sorunun yanıtlanması için öğrencilere 40'ar dakika süre verilecek. Dinlenme süresi ise 30'ar dakika olacak. Sınavda yanlış sorular doğruları etkilemeyeceğinden öğrenci zorlandığı sorularda tahmin yürütebilecek. Önemli olan doğru soru sayısını yüksek tutmak. Sınav sonuçları, Haziran 2015'te öğrencinin e-okul notları içinde görülecek. TEOG yerleştirmelerinde ise bu yıl 8 yeni uygulama var. İşte Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl yerleştirmelerde uygulayacağı yenilikler:

TERCİH SAYISI 25'E ÇIKTI: Geçen yıl 15 olan tercih sayıları bu yıl 25'e çıkarıldı. Öğrenci velisi, okulların genel ve özel başvuru şartlarına dikkat ederek, istek sırasına göre farklı il ve ilçelerdeki okullar da dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı veya karışık olarak 25 okul tercihi yapabilecek.

TEK LİSTE OLACAK: A ve B grubu listeleri kalktı. Öğrencilerin, artık okul türüne göre herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor, 25 tercihinden birini seçecek.

ÖZEL OKUL KAYITLARI ERKENE ÇEKİLDİ: Özel okul kayıtları önceden yapılacak. Böylece özel okula gitmek isteyen öğrenciler havuzdan çıkacak. Bakanlığın tercih işlemleri ekranında öğrencilerin karşısına 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' ve 'Tercih yapmak istiyorum' butonları çıkacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' butonunu seçecek. Bu durumda tercih yapmaları gerekmeyecek. Ancak tercihler sonucunda yapılacak yerleştirmelerde istediği bir Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve puanı okulun taban puanına yakın ise isteyen öğrenci nakil döneminde bu devlet okuluna başvurabilecek.

YERLEŞEMEYENLER NAKİL 
BEKLEYECEK: Öğrenci 25 tercihinden birine yerleşemezse sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ancak bu öğrenciler Bakanlığın belirleyeceği tarihlerde boş kontenjanlara nakil yapabilecek.

NAKİLLERDE YENİ DÖNEM

5 TERCİH HAKKI: Nakil başvurusunda tek değil, 5 tercih alınacak. Öğrenciler bu tercihleri doğrultusunda Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) üstünlüğüne göre merkezi olarak bu okullardan birine yerleştirilecek. 
Kesin kayıtlar otomatik olarak yapılacak.

HIZLI İŞLEM YAPILACAK: Boş kontenjana nakil başvurusu haftanın 4 günü alınacak, cuma günleri sonuçlar açıklanacak.

NAKİLDE 20 PUAN ŞARTI: Danıştay'ın da yürütmeyi durdurma kararı verdiği taban puan dikkate alınmadan puan üstünlüğüne göre boş kontenjanlara yapılan yerleştirmelerde "-20 puan şartı" gelecek. Buna göre ilk yerleştirmenin ardından okulda boş kontenjan kalırsa en son yerleşen öğrencinin puanından ancak 20 puan daha düşük öğrenciler bu okullara nakil için başvurabilecek.

RUTİN NAKİL ARALIKLARI DEĞİŞTİ: Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak. Daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller, ayda bir kez yapılacak.

MATEMATİK GEOMETRİ AĞIRLIKLI OLACAK

Uzmanlar, TEOG'da matematik sorularında MEB'in belirttiği kriterlerin dışında bir durumla karşılaşmayı beklemiyor. MEB'in eğitim öğretim dönemi başında yayımladığı konu sıralamasına uygun olacak şekilde, yoğun olarak geometri konularını içeren bir sınavla karşılaşabilirsiniz. Üçgenlerin Temel Elemanları, "Üçgenlerin Eşlik ve Benzerliği, Pisagor Bağıntısı, ve Trigonometri konularının geçtiğimiz yıl olduğu gibi sınavın yaklaşık yüzde 50'lik kısmını oluşturması söz konusu. Denklem Sistemleri, Kombinasyon, Olasılık, Sayı Dizileri, Çarpanlara Ayırma ve Özdeşlik konularının ise sınavın yaklaşık yüzde 35'lik bölümünü oluşturması bekleniyor. Geçen yıl 2'inci TEOG'da karşılaşmamıza rağmen bu sınavda günlük hayatla ilişkilendirilmiş bir Standart Sapma sorusunun sınavda yer alması kuvvetle muhtemel. Yine geçtiğimiz TEOG sınavlarında olduğu gibi soruların yalın, anlaşılır, çeldiricilerden uzak olması bekleniyor.

TÜRKÇE SORULARI İÇİN KİTAP OKUYUN

TEOG Türkçe soruları için son günlerde farklı soru tiplerini tanımak için bir çalışma yapabilirsiniz. Farklı kaynaklardan yararlanarak farklı soru tiplerini tanıyın. Geçmiş yılların sorularını mutlaka çözün ve yeni soru tiplerine açık olun. Türkçe dersinin temel dil becerilerinin en önemli payını verdiğimiz okuma ve anlama çalışmalarına ağırlık vermek gerekiyor. Sınavda en çok anlam konusuna dayalı soruların çıktığını asla unutmamalısınız. Kitap okumak bu anlamda yapılabilecek en temel çalışmadır. Elbette bunun ana kaynağının geçmiş yıllara dayanan bir okuma alışkanlığına bağlı olması başarıyı getirecek. Kitap okumak haricinde, gazete ve dergilerdeki köşe yazılarını takip etmek bunlar üzerinde düşünmek ve tartışmak, anlam sorularında sizin daha kıvrak ve hızlı düşünmenizi sağlayacaktır.

ŞAMPİYONLARIN SINAV STRATEJİLERİ

TEOG 1'inci dönem sınavlarında dereceye giren Kadıköy doğa koleji 8'inci sınıf öğrencisi Ece Akman, dersi derste dinleyerek ve düzenli tekrarlar yaparak başarılı olduğunu söyledi. Akman sınava nasıl hazırlandığını şöyle anlattı: "Bu süreç tabi ki kolay olmadı. Fakat çalışan herkes bunun karşılığını aldı. Öğretmenlerimiz bize her zaman bu seneki sabrımız ve fedakarlığımız ile her şeyin daha iyi olacağını söylediler. Haklı da çıktılar. Sınav sonuçlarımızı görünce yaptığımız her şeye değdiğini gördük. Pes etmedik. Sonuç olarak hem bizim hem de öğretmenlerimizin emeğine değdi. Dersi derste dinlemek ve düzenli tekrar yapmak ve sabır, emek, çaba ve okul ile işbirliğimiz beni başarıya götürdü"

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

 

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 9995 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI