Reklam
Bugun...


Yağmur Çiçekleri Yıkadı, Arılar Aç Kaldı, Balcılar Bal Alamadı!
Bal sağımının başlamak üzere olduğu şu günlerde bu yıl beklenen yağmurları alamayan ve kurak bir dönem eşliğin de bicine başlayan Ardahanlı çiftçiler beklenmedik bir zamanda gelen yağmurlar nedeniyle zorda kaldılar.

Yağmur Çiçekleri Yıkadı, Arılar Aç Kaldı, Balcılar Bal Alamadı!

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla aboneol, izle.. 

Biçilen çayırların yağan yağmurlarla ıslanıp, çürüdüğünü belirten Ardahanlı çiftçiler bal bekledikleri çiçeklerin de yağan yağmurlarla birlikte yıkanıp, nektarisiz kaldıklarını belirtmekteler.
Son günlerde yağan yağmurların kendilerini zorda bıraktığından yakınan Ardahan'lı çiftçiler bir taraftan zaten az olan otlarını biçip, toplamaya diğer taraftan da bal bekledikleri arılarının yağan yağmurlardan dolayı yıkanıp, nektari azlığı yaşayan çiçeklerin vereceği ürünü beklemekteler.
Ardahan'da hasat döneminin başlamasına az bir süre kala arıların ortadan kaybolması, arıcılıkla geçinenler ve çevreciler arasında endişe oluşturdu.Ardahan'da yüzlerce arı kovanının boşalması arıcıları tedirgin ediyor. İl genelinde 50 bin arı kovanından en az 20 bininin bu esrarengiz durumdan etkilendiği tahmin ediliyor.Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, şiddetli yağışlar ve iklim koşulları nedeniyle bu durumun yaşandığını ifade etti.

Evliyaoğlu, arıcılığın tarım sektörü için önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyleyerek, arıların yok olmasına neden olan bu gizemli durumun, bal fiyatlarını ve bal üretim maliyetini olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.Evliyaoğlu, arı kayıplarını doğa koşullarına bağlayarak, "Arıcılarımız arasında arı kayıplarının sebepleri, Mayıs ayının son günleri ile Haziran ayının içerisinde ani yağan yağmurlar ve şiddetli esen rüzgarlar sebebiyle arı azalmaları meydana geldi. Arıda gözle görülür bir hastalık yok, bunu gözlemliyoruz. İşçi ve tarlacı arılar doğal şartlardan kaynaklanan ve güneşli havanın ardından ani yağmur bulutlarının belirmesi sonucu, polen ve bal yüklü haliyle yakalandığı zaman aşırı rüzgarın da etkisiyle yerlere düşerek kalkamıyor. Bu nedenle tarlacı arılar kovanda azaldığı için sezonda şu an itibariyle 2'nci katları atmamız gerekirken kovan içinde sadece birkaç çerçeve dolu. Doğal şartlardan kaynaklanan bu olay nedeniyle il genelinde arı kayıpları yüzde kırk civarında. Tüm ilçe ve köylerimizi dolaştık. Her yerde aynı sıkıntı var. Şu anda hasat dönemini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

üzde 28'i geçemeyen CHP

Son olarak Ayasofya kartını açıp, Suriye'deki Emevî Cami'sinde değil İstanbul Ayasofya'da Kuran'ı kerim okuyup iç politikaya olduğu gibi dünya siyasetine meydan okuyan Başkan Recep Tayyip Erdoğan MHP ile birlikte 2023 yılına doğru hızla giderken karşısındaki güç, muhalefetin ana gemisi olan Cumhuriyet Halk Partisi de 37. Kurultayını yapıyordu.
Ve Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan olmak için çıktığı kurultay sahnesinde yeniden sıralıyordu var olan tüm sorunları.. 
Tabi Kılıçdaroğlu sahneye çıkmadan önce tv kanalları kurultaya katılanlarla röportajlar yapıyorlardı.. Ve birçok solcu konuşmacı mesajlar veriyordu...
Yani, CHP'lilerin ve solcuların dinci, diğer kesimin muhafazakâr kesim dediği kesimden ''oy alırız'' düşüncesiyle konuşmalarında dini söylemlere dikkat çeken satırlar eklemeyi unutmuyorlar...
Yani İmam Hatiplere onay veren, Trabzon Ayasofya, İstanbul Çamlıca, Karadeniz sahilindeki deniz manzaralı cami dahil olmak üzere onca caminin yanında  sanki cami azmış  gibi İstanbul Ayasofya'ya ses çıkarmayan ince mesajlar yollayan konuşmacılardan sonra '' Edirne'den, Ardahana'' adlı şarkı eşliğinde kürsüye tek aday olarak Kemal Kılıçdaroğlu geliyordu..
Ve onca seçim ve ankette %28'i bir türlü geçemeyen bir partinin genel başkanı olarak iktidara geleceğini iddia edip, iktidar olduklarında yapacaklarını tek tek sıralamaya başlıyordular..
Gerçi aynı Kılıçdaroğlu, yani  duruşuyla, söylemleri ile sevdiğim ve Deniz Gezmiş anlayışı ile hareket ettiğine inandığım ama onunda diğer genel başkanlar gibi CHP'nin Kozmik odasını aşamadığını ve bu nedenle o beklenen başarıyı sağlayamadığını bilsemde anlattıklarını, dediklerini, öne sürdüğü fikirlerinin Erdoğan'ın başkanlık ettiği iktidar tarafından ilk etapta çok kızsalarda zaman içinde dikkate alınıp, hayata geçirildiğini de iyi bilmekteyim..


Çünkü bir türlü %28'i aşamayan Kılıçdaroğlu'nun anlattıkları, söyledikleri, önerdikleri fikirlerinin birçoğuna iktidarda katılıyor ve zaman içinde hayata geçirip, CHP iktidarına gerek yok dedirtmeyi başarıyor..
Evet, Selahattin Demirtaş gibi Kemal Kılıçdaroğlu'da Başkan, Başbakanlık yapacak çok iyi birer liderler.. Ama Başkan Erdoğan gibi yeri geldiğinde kozmik odaları ellerinin tersi ile itemedikleri için bir türlü %13'ü, %28'i aşamadıkları diğer bir gerçek olarak sol muhalefetin önündeki en büyük engel olarak karşılarında durmakta.
Bu engeli, Erdoğan ile birlikte Ayasofya'da namaza giden sağ anlayışlı siyasetçi Akşener'li İYİ Parti ile mi ya da hafta başında partisinin İl Kongresi için Ardahan'da olacak olan muhafazakâr kesime hitap eden AK Parti'den ayrılan, eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisiyle mi, ya da Davutoğlu ile AK Parti'den ayrılıp ama bu ayrılıktan kısa süre sonra Davutoğlu'ndan da ayrılarak, ANAP ruhlu bir parti kurduğunu iddia eden ve DEVA adlı yeni bir parti kuran eski bakan Ali Babacanla mı veya önümüzdeki günlerde CHP'ye verdiği desteği çekeceğini sanki ima eden HDP ile mi aşıp, iktidar olur mu bilmem ama CHP'nin önce %28'i aşması için kendisini aşan bir siyaset ortaya koyması gerekir..


Yoksa solcu, alevi seçmenin oluşturduğu % 28'ide ''Allah'ın izni'' ile deyip, arttıramaz tam tersi %25'lere indirip, iktidar olmak için' 'İktidar Kurultayı, 2. Cumhuriyet Beyannamesi'' ile de olsa bir 50 yıl daha bekler CHP...

DSP Bende Varım Diyecek..
arşiv haber 30/03/2015 tarihli haber
Türkoğlu DSP’den Aday
Yaklaşan genel seçimler öncesi adaylarını belirlemeye çalışan partiler AK Parti, CHP, HDP ve MHP’nin hesaba katmadığı Demokratik Sol Parti’de Ardahan’da Milletvekili Adayını belirliyor.

Ardahanlı Mali Öüşavir Ömer Türkoğlu’nun DSP’den Milletekili Adayı olacağı, Türkoğlu’nun 2. sırasına da Damal’da Veternerlik yapan bir isimin olacağı yönünde haberler alındı.
Ankara’ta giden Ömer Türkoğlu’nun Damammlı arkdaşı ile birlikte yarışmaya hazırlandığı öğrenilirken Posof kökenli Türkoğlu’nun Damallı bir isim ile aday olması halilnde başta CHP’nin olmak üzere bu seçimde Damal’da ilçe binası açan HDP’nin hesaplarının alt üst olacağı belirtilmektedir.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4103 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI