Reklam
Bugun...


VALİLİK ARDAHAN'A ARDAHAN YAZDI Ardahanlılar, 'burası neresi?' diye sordu!!..
Bir çok kentin girişinde olan o kentini adını ve tanıtımı yapan 'Hoş Geldiniz' taklarından olan güzellik yıllar sonra da olsa Ardahan Valiliği tarafından Ardahan'a da yaptırıldı.

VALİLİK ARDAHAN'A ARDAHAN YAZDI  Ardahanlılar, 'burası neresi?' diye sordu!!..

Belediyelerin asli görevleri arasında bulunan kentin tanıtma çalışmalarından birine imza atan Ardahan Valiliği valiliğin yanı başında bulunan ve yine Ardahan'ı tanıtmaya büyük katkı sunan Damal Bebeği'nin de üretileceği  ve adının Ardahan Millet Kıraathanesi olması beklenen kentin yapı kültürünü de temsil edecek olan binanın önüne Ardahan adını yazdırdı.
Her kentin merkez ve tanıtımın sağlayan simgelerinden olan bir yapının tamamlanmaya çalışıldığı bir süreçte bir çok insanın şimdiden önün de hatıra fotoğraflar çektirdiği Ardahan adını taşıyan binanın resimlerinin sanal ortamda paylaşılması ardından başta merkezde ki Ardahanlılar tarafından olmak üzere bir çok Ardahanlının,  'Burası neresi?' şeklinde sorular sormaları da dikkatlerden kaçmıyor.
ARDAHAN MİLLET KIRAATHANESİ YILBAŞINDAN SONRA!..
ARDAHAN MİLLET KIRAATHANESİ
YILBAŞINDAN SONRA!..
arşiv haber 11/12/2019 tarhili haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son yerel seçimler öncesi düzenlediği seçim mitinglerinde açıkladığı ve AK Partili Belediyelerin olduğu kentler de başta olmak üzere Türkiye'nin birçok bölgesine yapılamaya başlanan Millet Kıraathanelerini bir örneği de Ardahan'da yapılıyor.

Ardahanlı CHP'lileri bir birine düşüren ve Milli Egemenlik Parkının üzerinde yapılması planlanan köylü pazarının da içinde barındıracağı öğrenilen Ardahan Millet Parkı'nda Damal Bebeği gibi yöresel ürünlerinde sergilenmesi bekleniyor.

Ardahan Valiliğinin valilik konağının hemen yanı başında yaptırdığı Ardahan Millet Kıraathanesinin yılbaşında sonra açılıp, hizmete sunulması bekleniyor.
İstanbul'a açılacak kanal..

Başta sürekli göç veren Doğu ve Güneydoğu olmak üzere yatırım yapmaktansa her gün göç alıp, tıkanan metropollere yeni göçlerin yaşanmasına kanal açan devlet anlayışı, AK Parti iktidarında da devam edecek gibi..

Evet, Başkan Erdoğan tarafından bizzat açıklanan ve adına '' Çılgın proje'' denilen, muhalefetinse '' gerek yok'' dediği ''Kanal İstanbul'' projesi ile İstanbul'a yeni bir göç kanalı da açılmış oldu.
Belediye başkanı iken göçü engellemek adına neredeyse ''pasaport çıkarılsın'' diyen başkanın böyle bir proje ile özelikle de doğu ve güneydoğu'da olmak üzere ülkenin diğer kentlerinde bulunanlara, '' Haydi çıkın gelin İstanbul'a, bakın size bir de kanal açtım'' diyordu.
Ülkenin bir çok yerinde kapatılan, kapanmak üzere olan, üretim durduran onca fabrika ve yatırımın yanında, ''köylüsünün banka borçları dolayısıyla haciz altında kıvranıp, arazilerinin haczedilerek icraya çıkarılması, yabancı ortaklı bankalar aracılığı ile satılan Gürcistan ve Ermenistan'a komşu Ardahan'daki TİGEM'i, Ardahan-Et'i, Doğu kapısı kapandığından bu yana göçün devam ettiği Ermenistan'a komşu olan Kars'taki Yem, Un, Süt fabrikalarını yeniden açıp, insanların doğduğu yerde doymasını sağlarım'' diye düşünmeyen zihniyetin, ''Tasınızı, tarağınızı, yorganınızı alın trafikten, gecekondudan, kapkaçtan, cinayetlerden tıkanan İstanbul'a gelin'' demesi ne kadar mantıklı acaba?..
İstanbul'da yaşayanlara yönelik değil, İstanbul'a yeni geleceklere yatırım olarak algılanabilecek olan bu ve buna benzer projelerin başta trafiği olmak üzere hiç bir sorunu çözeceğine inanmadığım gibi büyük bir doğa katliamınına da yol açacağı da şimdiden tartışılan konuların başında gelmekte..
Kanal İstanbul'un, İstanbul'a yeni bir göç kanalı açacağını anlamak zor bir şey değil..
Çünkü Batman'da çıkan petrolü burada kurulacak tesislerde işlemektense, Kocaeli'ne, İzmir'e, Kırıkkale'ye kurulan tesislere taşıyan zihniyet nasıl göçü tetiklemişse, Kanal İstanbul'da buna benzer bir zihniyetten öte bir şey değil ..
Bakın daha açıklanır, açıklanmaz bölgede ki arazi fiyatları tavan yapmış, Doğu ve Güneydoğu'ya beklenen yatırımcıların gözü bu bölgeye çevrilmiştir..
İşte bu zihniyetle köyleri boşalan, beldeleri kapanan, şehirleri ilçeye dönen bölgeden yeni göç dalgaları tetiklenmiş ve ''Haydi Kanal açıyoruz, sizde  İstanbul'a gelin" denmiştir..
Evet; Ardahan'ın Ilgar dağını delmek için bin bir engel getiren, kura projesini değiştirip, suyunu çalmak için Karadeniz'e kanal açan, Ardahan/Ardanuç yolunu 20 yıldan fazladır bitiremeyen, 80 km uzunluğundaki Ardahan-Kars yolunu bölemeyen, Sahara dağını delemeyen zihniyet yeni göç dalgalarının düğmesine basmıştır 'Kanal İstanbul' projesiyle..
**İntiharlar Araştırılmalıdır ..
İntihar vakalarının en çok yaşanan iller arasında olan ülkenin sınır kentinden yeni hayatlara sarılmak için göç devam ederken kalanların içinde kaldıkları bunalımlardan kendilerini kurtaramayıp hayatlarına son vermeye devam etmesi İstanbul'a yeni kanallar açmaya çalışaların olmak üzere kimsenin çok da umurunda olmadığını görmekteyiz..
Son olarak İstanbul Esenyurt'un Belediye Başkanının memleketi de olan Ardahan'ın Göle ilçesinde bir genç kızın hayatına son vermesi ve en son olarak da Çıldır ilçesine bağlı Semihaşakir (Terekemeçayıs) köyünde meydana gelen ve bir gencin kendisini asarak hayatına son vermesiyle son bulan intihar olayı ile Ardahan'da ard arda yaşanan intihar olaylarına bir yenisi eklenmiş oldu.
Başta Göle'de olmak üzere bölgede yaşanan bu olayların nedeninin masaya yatırılması ve tüm dinlerin reddetmesine karşın insanların niye bu yolu seçtiğine bakılması gerektiğini düşünürken, sosyal etkinliklerin yok denecek kadar az olduğu bir kentte yaşanan bu bunalımın nedenini mutlaka araştırmak gerekir.
Kapalı bir toplumda yaşama stresi içinde bunalıma giren ve intiharı seçerek hayatına son veren insanların işsizlikten mi, yoksulluktan mı, yoksa bir başka nedenle mi intihar ederek hayatlarına son verdiğinin araştırılıp, bulunması ve bunun çözümü için çare aranması gerektiğini düşünüyorum.
Çünkü küçük bir il olmasına karşın büyük sorunları olan Ardahan'da bu kadar intiharın yaşanması ciddi bir olaydır.
Ortalama  son üç ayda iki insanın kendisini astığı bir durum karşısındayız.
İnsanların bunalıma girip, kendi hayatlarına son vermesine neden olan nedenleri araştıracak olan kurumların bu önemli konuyu araştırıp, nedenlerini, sebeplerini bulması ve bu yönde ortaya konacak çalışma ile yeni intiharların engellenmesi gerekir.    
Başta yerel yöneticiler olmak üzere tüm yetkililer bu önemli konununun üzerine  eğilmeli ve nedenlerini, sebeplerini ortaya çıkarmalıdırlar. 
Başta gençlerin olmak üzere insanların neden intihar ettiğini bulup, gerekli önlemlerin alınması için atılacak olan adımla yeni intiharların engellenebileceğini düşünüyorum.
Bunun içinde gerekli kurumların hemen harekete geçmesi ve bu kadar küçük bir kentte bu kadar intiharın neden yaşandığını bulmak, araştırmak gerekmektedir.
Bu önemli konu araştırıldığı takdirde sorunun yıllardır yaşandığını ve son 10 yılda onca insanın intihar ederek hayatına son verdiği görülecektir.
 Çünkü insanların  intihar ederek yaşamına son vermesine neden olanı bulmak ve bunun önüne geçmek sosyal devletin en önemli görevlerinden biri olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekmektedir.

Bunu da yapacak olan intihar olaylarını normal bir adli vaka olarak görüp, rutin bir şeymiş gibi bakmamak ve bunu mutlaka araştırmak gerekiyor.

Öğüt 2 Milletvekilliği İstedi..

BEN GEREĞİNİ YAPTIM SIRA SEÇMENDEN..

*Ariv haber 26/04/2015 Tarihli Haber

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili adayları Ensar Öğüt Sezgin Kaya, Göle ilçesinde büyük sevgi gösterisiyle karşılandı. Köprülü ve Samandöken köyünü de ziyaret eden Öğüt ve Kaya, vatandaşlardan CHP’ye destek istedi.

Göle’ye 2.sıra Milletvekili adayı Sezgin Kaya ile birlikte kalabalık bir topluluk tarafından karşılanan Ensar Öğüt, ilçe girişinde kendisine gösterilen sevgi seline el sallayarak karşılık verdi. Göle halkının kendisine gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı memnuniyetini ifade eden Öğüt ve Kaya esnafla tek tek tokalaşarak hal hatırını sordu. 
Göle’ye 2.sıra Milletvekili adayı Sezgin Kaya ile birlikte kalabalık bir topluluk tarafından karşılanan Ensar Öğüt, ilçe girişinde kendisine gösterilen sevgi seline el sallayarak karşılık verdi. Göle halkının kendisine gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı memnuniyetini ifade eden Öğüt, esnafla tek tek tokalaşarak hal hatırını sordu. Göle ilçesinde seçim bürosunun önünde halka hitap eden Ensar Öğüt ve Sezgin Kaya’ya vatandaşlar sık sık slogan atarak büyük destek verdi. 

İKİ MİLLETVEKİLİ İSTEDİ

Ardahan’da 2 milletvekili çıkaracaklarını tekrarlayan Milletvekili adayı Ensar Öğüt, CHP iktidarında Türkiye’ye canlılık geleceğini ve yaşanacak yeni Türkiye’nin kutuplaşmadan uzak bir ülke haline geleceğini söyledi.
Konuşması Göle halkı tarafından sık sık sloganlarla kesilen Öğüt, “Ardahan’da 2 Milletvekili çıkaracağız. Değerli Göle halkı bu seçimde de bize desteklerini esirgemeyecektir. CHP iktidarında yeni Türkiye’nin temelleri atılacak. Mazot 1,5 TL olacak. Emeklilere yılda 14 maaş verilip, taşeron işçilere kadro tahsisi gerçekleştirilecek.Bunun gibi daha çok projelerimiz CHP İktidarında 8 Haziran sabahı uygulanmaya konulacak. Ardahan-’da ve Göle’ye yatırımların gelmesinde katkılarım oldu.

ÇILDIR AKTAŞ SINIR KAPISI

Çıldır Aktaş Sınır Kapısı’nın açılması için çok çaba sarf ettim. 2011 yılında Milletvekili seçildiğimde ilk soru önergemi Çıldır Aktaş Sınır Kapısının açılması için verdim. En nihayetinde önümüzdeki ay Aktaş Sınır Kapısı açılacak. Ardahan’ın 3 ülkeyle sınırı olacak ve ticaret canlanacaktır. Yine Ardahan’a havaalanı gelmesi 50 soru önergesi verdim. Havaalanı projesi Ardahan için yapıldı, ancak takipsizlik ve vurdumduymazlık yüzünden Rize’ye verildi.
Havaalanın gelmesi için çeşitli kampanyalara yapmamıza rağmen, bu projeyi maalesef hayata geçemedi. Ilgar ve Sahara tünelleri için yüzlerce soru önergesi verdim. Tünel projeleri bu yıl bitirilip önümüzdeki yıl yatırım programına alınıp inşasına başlanacak. Değerli Göle halkı bugüne kadar gerçekleştirdiğim tüm eylemlerde asla Ardahan halkının onurunu zedeleyecek bir davranış içinde bulunmadım.

KİMSENİN BAŞINI ÖNE EĞDİRMEDİM

Hiç kimsenin başın öne eğecek bir tutum sergilemedim. Doğu Anadolu Bölgesi’nin tek CHP’li Milletvekili olarak bugüne kadar bana verdiğiniz desteğe karşılık elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Halkın sorunlarını dile getirmek, yöremizin hayvancılık ve çiftçilerimizin yaşadığı sorunları sürekli meclise taşıdım. Bana verdiğiniz emaneti en iyi şekilde taşıdım.“dedi.

ÖĞÜT İLE ELELE

CHP’nin diğer milletvekili adayı Sezgin Kaya ise, Göle’li bir Ardahan evladı olarak, bölgesine hizmet için yola çıktığını, görev verildiğinde Ensar Öğüt ile birlikte Ardahan için yeni bir dönemin açılması için çalışacağını ifade ederek, “evladınıza sahip çıkmanızı istiyorum”diye konuştu.

KAYA İLE JESTLEŞME

Öğüt Göle sokaklarında karşılaştığı Bağımsız Milletvekili Adayı Saffet Kaya ile de bir süre sohbet edip, başarılar diledi. Kaya’da Öğüt’e başarı dileklerinde bulundu.

KÖPRÜLÜ VE SAMANDÖKENDEN DESTEK İSTEDİ

Ensar Öğüt ve Sezgin Kaya daha sonra Köprülü ilçesinde esnaflar ile bir dizi vatandaş ziyareti yaparak destek istedi. Köprülü 
Kaynak: ardahan haber

Editör: Ardahan Haberler

Bu haber 4500 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI