Bursa Escort
Reklam
Bugun...


**Vali Komutanları Topladı..
Valilikten Haberler.. Vali Mehmet Emin Bilmez, Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Kurumu teftiş ederek, arşiv de incelemelerde bulunan Vali Bilmez, il müdürü Mehmet Yağcı’dan brifing aldı.

**Vali Komutanları Topladı..

Hayvan hırsızlıkları başta olmak üzere bölgede yaşanması muhtemel olaylara karşı sorumlu olan kurumların başında gelen İl Jandarma Komutanlığı emrinde bulunan askerler Ardahan Valiliğin de yapılan toplantıda bir araya geldiler.

Ardahan Valisi Vali Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Albay Garip Gümüş, İlçe Jandarma Komutanları ve Karakol Komutanları ile toplantıda bir araya geldi.
İl Jandarma Komutanlığının ilgili şube müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantıda, Jandarmanın kendi sorumluluk alanında ki faaliyetleri ile ilin genel asayiş ve güvenlik konuları görüşüldü. Gelişen ve değişen şartlar doğrultusunda vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin artırılmasına yönelik konularda değerlendirmelerde bulunuldu.
**Kendi Birimlerini Denetledi..
İl Jandarmada görev yapan komutanlarla bir araya gelip, İl genelinde ki gelişmeleri harita üzerinde kendisine sunula brifingle alan Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez daha sonra kendi bünyesinde bulunan Valilikteki kurumları da gezerek, valilikteki çalışanlarını denetledi.
Vali Bilmez, Basın ve Halkla İlişkiler, Mahalli İdareler, Yazı İşleri, İdare Kurulu, Sosyal Etüt ve Proje, Planlama ve Koordinasyon, Göç İdaresi ve Dernekler İl Müdürlüğü ile İdari Hizmetler, Bilgi İşlem ve Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Müdürlükleri ve birimlerini teftiş eden Vali Bilmez, kurum amirlerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

**Meclis Üyelerini Unutmadı..
Ardahan'a atandığı günden beri kenti ve çalışanlarını tanımaya çalışan Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez Ardahan İl Genel Meclisini oluşturan meclis üyeleri ile de bir araya geldi.
İl Genel Meclisi Salonunda 14 Meclis Üyesi ile bir araya gelen ve meclis üyeleri ile bir yemek yiyen Bilmez'e İl Özel idare Genel Sekreteri de eşlik etti.

**İade-i Ziyaretlere Devam Etti..
Vali Mehmet Emin Bilmez, kendisine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan siyasi partilere, STK'lara ve Esnaf odalarına iade-i ziyaretlerini sürdürüyor.
İade-i ziyaretleri kapsamında Vali Bilmez, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı'na, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı'na, Ensar Vakfı'na, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı'na ve Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığı'na ziyaret gerçekleştirdi.

**3 Vali Yolcu Eden Tesisler Bitiyor..

*20/07/2017 Tarihli Haber

Ardahan’ın önemli doğa merkezi konumunda ki Çıldır Gölü’nü turizmine katmak için devam eden çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor.
Spor Bakanlığının göl kenarına yaptırdığı tesislerin yanı başında yaptırılan Bungalov Evler ve Dinlenme Tesisleri önümüzde ki aylar içinde tamamlanarak hizmete sunulacak.

SERKA ve DAP’a verilen projeler ile yaptırılan yeni tesislerin açılmasıyla bölgede yeni bir hareketlenme olacağını belirten Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu yerinin tespiti, teslim alınması ve projelerinin geçmesinin bir hayli uzayan ve bitmek olan tesislerinin bugüne kadar 3 valiyi yolu ettiğini belirtti.

Toplam 5 Milyona yakın bir maliyetle yapılan Bungalov Evler ve Dinlenme Tesisinin hizmete girmesiyle Çıldır Gölünün daha da ilgi odağı olacağına dikkat çeken Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu SERKA ve DAP’ın bölgeye yaptırdığı bu iki önemli yatırımın bölge turizmine de büyük katkı sunmasını beklediklerinde belirtti.
Çıldır gölü kenarında yapımı devam eden bungalovlar henüz hizmete açılmamıştır. Bittiğinde ahşap evlerden oluşacak Çıldır gölü konaklama otel, gezginleri için en iyi kalış hizmetini verecektir. Özellikle kışın foto safari yapanların uğrak yeri olacaktır.

Diğer bir alternatif olarak kalabileceğiniz, göle yakınlığı ile Çıdlrı Öğretmen evi telefon bilgileri ve adresi şöyle ;
Telefon : 0 (478) 311 24 88
Telefon : 0 (478) 311 25 06
Adresi : Aşık şenlik caddesi No: 3 yeni mahalle Çıldır Ardahan Çıldır Öğretmen evi
Çıldır Göl ve kültür şenlikleri her sene yaz ayında, Temmuz sonu Ağustos başı yapılmaktadır. Oldukça renkli geçen festival için bölgeye gitmeden otellerden, pansiyonlardan konaklama yerinizi ayırtınız. Ayrıca, Çıldır Kristal Göl uluslararası kış şöleni her yıl yapılmaktadır.
 Kışın farklı bir güzelliğe bürünen ve donan göl için ülkemizin farklı şehirlerinden turlar düzenlenmektedir. Bu turlar ile Kar Ardana ve Çıldır gölü gezinizi yapabilirsiniz.
Gölün en derin yeri 42 metre ve deniz seviyesinden 1959 metre yüksekliktedir. Lav akıntısı ile oluşan göl alanı 123 km2. Doğu Anadolu'da Van Gölünden sonra 2 büyük göldür.
Ardahan Çıldır arası 44 Km'dir ve Kars şehir merkezi ile uzaklık 89 km dir. Göle yakın konaklama için Ardahan veya Kar merkezinde de kalabilirsiniz. Kars havalimanına büyük şehirlerden uçuş seferleri vardır.
Çıldır Gölü Nerede
Kışın donan göl üzerinde atlı kızaklarla tur atıp sonrasında demli bir çay ile yorgunluğunuzu atacaksınız. Hele Kars kazının zamanı ise bu lezzeti tatmanızı öneririz. Açtıkları delikten, balıkçıların tatlı su sazan balığı avlama sahnesine denk gelebilirsiniz.

**Şeytan Kalesi de WC'siz!..

*13/0/2017 Tarihli Haber

Ardahan'ın tarihi simgelerinden olan Şeytan Kalesini ziyaret edenler kent merkezlerinde yaşadıkları sorunla karşılaşıyorlar.

Ardahan merkez başta olmak üzere 5 ilçesinde de halka açık umumi bir wc'si bulunmayan Ardahan'ın Çıldır ilçesi sınırları içinde bulunan tarihi Şeytan Kalesi de bir wc'nin bulunmaması dolaysıyla zorda kalan yerli ve yabancı turistler bayrağı gibi ışıklandırması da olmayan bu önemli turistik bölgenin sahipsizliği karşısında üzüntülerini dile getirmekteler.

Aynı zamanda şu an ki AK Partili Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu'nun da köyü olan Çıldır ilçesinin yeni mahallesi Yıldırmtepe'de bulunan Şeytan Kalesinin olmayan yolu gibi wc'si ve ışıklandırması da olmadığına dikkat çekilmekte.

**Eski proje birilerince yenildi, yeni proje kabul gördü..
Ardahan merkeze 40 km. uzaklıkta bulunan Çıldır kalesinin diğer kale ve kuleler gibi bir türlü onarılıp, gerektiği gibi turizme kazandırılmadığından yakınılan şu günlerde yeni projelerin yapıldığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre 2013 Yılında SERKA'ya yaptırılan ancak bu projeyi alıp, ağzına, gözüne bulaştıran zamanın idarecileri ile Hanaklı ve Çıldırlı müteahhitlerin sonlandıramadığı Şeytan Kalesine yeniden iki proje yaptırıldığı öğrenildi.
Çıldır Belediyesince hazırlanıp, yine SERKA tarafından onaylandığı öğrenilirken diğer bir projenin de Seyir Tepesi yapılması için Orman Bakanlığına sunulduğu ve bu her iki projenin önümüzde ki aylarda hayata geçirileceği açıklandı.

**Ardahan Sonuncu, Kars Birinci..

*30/05/2015 Tarihli Haber

7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler öncesi İstanbul başta olmak üzere bir çok vilayette ön seçime giden Cumhuriyet Halk Partisinden Milletvekili Adayı olan Ardahanlılar ilk ona ve listeler giremezlerken, Karslı siyasetçiler aldıkları oylarla ilk sıralar da yer almayı başardılar..

Ardahan'da ön seçim istenmesine rağmen Merkez Yoklama yapan CHP'nin ön seçim yaptığı iller de Ardahanlı Aday Adaylar hüsrana uğrararken, KAI adı altın da Ardahanlıları kendilerine merdien yapan Karslı siyasetçiler listelerin ilk sıraların da yer aldılar.

İlk belirlemelere göre İstanbul'da hiç bir Ardahanlı aday adayın ilk ona girmedikleri öğrenilirken, Kars kökenli bir çok isimin listelerin ilk sıralarında yer aldılar.

**Ardahan Üniversitesi Nerede?

Dikkat ediyor musunuz bilmem ama bu kentte yaşanan sorunların çözümü konusunda kafa yorması gerekenlerin sanki sadece iktidarın vekili, muhalefetin tarafı, devletim valisi, kaymakamı yada yok imkanlara karşı en azında hizmet etmeye çalışan belediye başkanlarıdır..

Hatta bazıları kalkıp üyesi bile olmadıkları stk'lara, 'Ya kardeşim federasyonlar, dernekler ne iş yapar?' diyerek herkesin bu memleketin kalkınması sorunlarının giderilmesi için çaba göstermesini ister..

Takibi bundan haklılar da..
Hatta biz gazetecilerinde bu yönde yeterince fikir üretip, haber veya yorum yapmadığımızda kabul..
Ancak bu kentin, bu ilkenin kalkınmasından sadece yukarıda saydıklarımın sorumlu olmadığını da baştan belirtelim..
Yani bir kentin, bir ülkenin hatta bir köyün kalkınması, gelişmesi, sorunlarının en aza inmesi için şu an bu yazıyı okuyanların da içinde bulunduğu tüm toplumun sorumluluğundadır.
Ama bunlardan önce kapatıldıktan sonra eğitimin belinin düzelmediği Köy Enstitüleri gibi bilimin, ilimin yuvası olduğu söylenen ancak son yıllarda iyiden iyiye içleri boşaltılıp, birilerinin çiftliği haline getirildiği ileri sürülen üniversitelerin de sorumlu olduğu göz ardı ediliyor gibi..
Bunun açık örneği eski adıyla Kars-Et olan bugün açılmayı bekleyen Ardahan-Et ile yıllarıdır yolu ve ışıklandırması gibi bir dükkanın yapılamadığı Ardahan Organize Sanayi gibi kent dışında yapıldığı, bundan dolayı da 'gözden ırak, gönülden de uzak olur' sözünü doğrulatırcasına Ardahan kamuoyundan bi haber, kent gündeminden uzak Ardahan Üniversitesidir.
Bugün, havaalanın kurulması için verdiğimiz mücadele gibi bir mücadele ile 2008 yılında kurulan ve o günden bugüne kampüs binaları bile hala bitirilemeyen, ama geçen yıllar içinde ikinci rektörle tanışan, feto darbesi denen 15 Temmuz mana edilerek fakültelerinin tümünün hala direk rektöre bağlı olan, kimin nasıl, ne iş yaptığı çokta bilinmeyen, Ardahan'ın ekonomisinin bel kemiği olan ki hayvancılık başta olmak üzere arıcılıkla ilgili bir projesine rastlamadığımız ARÜ yani Ardahan üniversitesidir..
Haydi, 'bunlar zor işler' deyip en azından gartol yani patatesçilik gibi şeyler de olsa bir projesine, planına, aklın rastlamadığımız kısa adı ARÜ olan Ardahan Üniversitesi sizce bu kentin neresindedir?.
Bilmem ama benim gördüğüm tek şey çarşıda gezse bir Ardahanlının hemen tanıyıp, selam vereceğine inanmadığım ikinci rektörü de benim gibi başına bulunduğu üniversitenin nerede olduğunu sorar..
Ve bu kente gelip, bin bir sorunla boğuşan öğrencileri gibi ARÜ'nün de, Ardahan'ın gelişmesi, büyümesi ve var olan sorunlarına karşı duyarsız kalıp, çalışanlarının çoğunun salla başı, al maaşı taktiği ile zaman doldurduklarını görecektir..
Haksız mıyım bilmem ama kendi iç toplantılarının yanı sıra yarım yamalak kampüste yapılan etkinliklere bir Ardahanlının katılmadığı bir üniversite konumunda olan ARÜ'nün bu kentin kalkınmasın da büyük rol oynayacak kurumların başında geldiği ve bunu da Ardahan tabanı vede tavanı ile kuracağı proje, plan, üretim, fikir köprüsüyle gerçekleştirebileceğidir..
Yoksa ele vali ile, belediye başkanı ile yada arada bir ortalıkta görünmekle, ne işe yaradığını çokta bilmeyen ama valilik, kaymakamlıklarda ki iş yaptırmaya gelen vatandaşın imza beklemesine neden olan o uzun uzadıya toplantılar gibi günlük resmi işmiş gibi kurdele kesmekle bu kent kalkınmaz, üniversitede kentin olduğunu kimseye hissettirmez..
Yanlışsam geldiği günden beri Ardahan basını ile bir araya gelmeyen, kendisiyle görüşmek isteyenin olumlu yada olumsuz da olsa randevu talebine cevap verilemediği bir ARÜ olarak kalır, nerede olduğunu neredeyse unutmaya başladığımız Ardahan Üniversitesi..
Ve o güzelim binalarının içinde 'ne oluyor? sorusunu soran Ardahanlı üniversitesinin kurulma kararı alındığı günkü heyecanını da, umudunu da yitirir..
Sonu da bugün ne iş yaptığı, kimin müdürü, idarecisi olduğu bile merak edilmeyen, bahçeleri ottan, çöpten geçilmeyen YİBO yada EML okulları gibi düz liseden öteye geçmez, 'Ardahan Üniversitesi Nerede?' sorusuyla karşı karşıya kalan üniversitemiz ..

Müzesi olmayan kentte tarih fışkırıyor!
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
 

Bu yaşa gelene kadar hep dinlemiş, duymuş ve hikayeler edilerek bugüne kadar gelmiş ‘Gömü’ masalları bir yenisi daha yaşanacakken teknoloji miretti cep telefonları yüzünden bir hikaye daha başlamadan sona erdi.. 

Halbuki geçtiğimiz referandum öncesi ağbunların içinde, al acele hak sahiplerine teslim edildiği ileri sürülen Yeni Mahalle de ki TOKİ’lerin kazısı sırasında da bir küp değil, bir helikopter hazine bulunduğu ve kaşla ile göz arasında ortadan kayıp edildiği hikayesinin bir yenisini daha yaşayacaktık..
Ancak bir günde hemde tarihçi, insan kemiği incelemesi yapan bilim adamları olmadan Rus Subayına ait olduğu hemen açıklanan lahit hikaye olamadı...
Neyse burayı geçip, ölünün reklamı da güzel diyerek asıl konumuza, Müze yapılın diye yıllarca mücadele ettiğimiz binanın nasıl olup ta valinin, belediye başkanının dinlenme konağı olduğuna gelmek isterim..
Çünkü Müzesi olmayan kent Ardahan’ın altında tarih fışkırırken, başta bakan olsun dediğimiz Atalay ve diğerleri niye bir müze yaptırmazlar?

**Esenyurt’ta ki Sahte Rantçı AKP’liler..

Ardahan’da olduğu gibi başta bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul’un Esenyurt ilçesinin de içinde bulunduğu bir çok yerde referandumu kayıp eden AKP’nin bunun nedenini araştırdığı görüyor ve izliyoruz.
16 Nisan Referandumunun sonuçlarını değerlendiren ve kayıp edilen yerde ki nedenleri araştıran AKP ve Başkan Erdoğan’ın önünde ki sonuçlara bakarken bizim gördüğümüzü görüp, görmediklerini, de merak etmiyor değilim. Çünkü bizim önümüzde ki raporda bu kaybın başlıca neden ve sebebinin sahte ve rantçı AKP’lilerin AKP’ye oy kayıp ettirdikleri gerçeği var.
Yani başta çok kültürlü stk’lar olmak üzere sözüm ona kanaat önderi geçinen rantçıların AKP iktidarı sayesinde rantlarına rant kazanırken AKP’ye büyük kapılar verdiğini belirtmekte fayda var..
Çünkü bunların çoğunun mutfaktan gelen AKP’li olmadıkları gibi eskiden sözde solcu, Ecevitçi, Demirelci ülkücü ve en önemli rantçı olduklarını biliyoruz..

**Müdürsüz Bayram..

Vekilin vekili ile idare edilmeye alıştırılan Ardahan’da 23 Nisan etkinliklerine katılan öğrenciler ile ilgili haberi hazırlarken önüme bir rapor düşüyordu.
O Raporda Ardahan’da ki gibi ülkede ki diğer öğrencilerin aileleri gibi mutsuz olduğunu belirtiyordu.
Yani OECD'nin uluslararası öğrenci değerlendirme programı, PISA, "Öğrenci ferahı" araştırmasının sonuçlarını yayınladı. 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katıldığı çalışmaya göre, en mutsuz öğrenciler Türkiye'de.
OECD ülkeleri içinde öğrencileri en mutsuz ülke Türkiye olduğu belirtiliyordu.
Halbuki bir bayram hediye edilen öğrencileri olan ülke de çocukların çok mutlu olduğunu, hatta yılda bir Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanı oluveriyordurlar.
Ama kendilerine yakın sanal gazeteciler ile Ardahan'ı kalkındırdıklarını belirtip, her gün üfleyen siyasileri de takip ederken hala İl Milli Eğitim Müdür olmadığını hatırladım..
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 5207 defa okunmuştur.

Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI