Reklam
Bugun...


Ünsal Kılıç Annesini Kayıp Etti..
Göleli siyasetçi Ünsal Kılıç'ın annesi Hediye Kılıç (75) geçirdiği kalp yetmezliği hastalığından dolayı yaşama gözlerini yumdu.

Ünsal Kılıç Annesini Kayıp Etti..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Yeniden TV Programcılığına Başlıyor..

'Gazeteci Fakir Yılmaz Île Îş Dünyası' Yaşam TV'de Cumartesi Günü Saat: 17.00~19.00'da Yeniden Başlıyor..

İZLEMEK iÇİN Yaşam TV Türksat 4A Uydusu Frekans: 12034 MHz Symbol Rate: 27500 Polarizasyom: V (Dikey) Fec: 5/6 www.yasamtv.com.tr

Göle İlçesinin eşraflarından sevilen, sayılan İşadamı Nurettin KILIÇ’ın eşi Hediye Kılıç geçirdiği kalp yetmezliği hastalığından dolayı yaşama gözlerini yumdu.

İş adamı Merhum Nurettin KILIÇ’ın Eşi Hediye KILIÇ Göle Kuytuca Köyünde Toprağa verilecek

Emekli Gardiyan Atom KILIÇ,  Göle ilçesinin renkli siması İşadamı Ünsal KILIÇ ve Tomris Kılıç DURAK’ın annesi Kılıç ailesinin direği Hediye KILIÇ hayata gözlerini yumması aileyi ve yakınlarını derinden üzdü.

10 EYLÜL’DE TOPRAĞA VERİLECEK

75 Yaşında Ardahan’ın Göle ilçesinde yaşamını kaybeden Merhum Hediye KILIÇ’ın cenazesi Göle Merkez camisinde kılınacak ikindi namazından sonra Kuytuca köyünde toprağa verilecek.

, Serhat Birikim Medya Gurubu olarak, Giderken arkasında bir sürü güzellik bırakan Merhum Hediye KILIÇ’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Kılıç ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Taziye için: Ünsal KILIÇ GSM:  0532 100 94 08

 

BAŞKANLIK EYALET SİSTEMİ İLE DEVAM EDER!

Önce iktidarın engellerini, sonra seçildikten sonra yakalayamadığımız Esenyurt Belediye Başkanının da yakalandığı pandemiyi  bahane edip, başta yıllar sonra kendilerini oralara taşıyan ittifak ortaklarını, gönüldaşlarını hatta hemşerilerini görmezden gelip, randevular vermeyip, onlarla akıl danışmanlığı yapmayıp ve en önemlisi, 'HDP'mi benden iyi HDP'li olmaz, İYİ Partili mi benden iyisi olmaz, Muhafazakar mı benim anamda, bacımda başörtülü, babam da hacı'' diyerek ''seçildim nasılsa' şımarıklığı ile görmezden gelip, Saadetinden, HDP'sine, İyi Partisinden, sol orijinli insanları görmezden gelen ve buna tepki olarak Ardahan'da oluşturulan HDP ittifakının bozulmasına neden olan CHP'nin yerel yönetimlerinin tutum ve davranışları yani halkı kucaklayamayışlarının gölgesinde tartışılmaya devam eden başkanlık sistemi sancıları da sürüyor.
Ve bu sancılar arttıkça 2023 seçimlerine 3 yıl kala erken seçim tartışmaları da devam ediyor. Belediye seçimlerinin de içinde olmasının hesaplandığı bir erken seçimin 2022'nin sonu ya da 2023'ün ortalarında olacağı yönünde tartışmaların sürdüğü ülke siyasetinde daha yeni olan ve eyalet sistemi resmi olarak kabul görmedikçe yerine oturmasının mümkün olmadığı görülürken mevcut iktidarın elinde tutmaya çalıştığı başkanlık sisteminin devamını ve son mahalli idareler seçimlerinde ellerinden çıkan yerel yönetimleri geri alma hesapları için kıvrandığı da diğer süre gelen bir konu.
Mevcut iktidarın ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin eyalet sistemi ile ilgili açıklaması özellikle referandumun evet kanadında büyük yankı uyandırdığını da hesaba katan Başkan Erdoğan'ın bu süreçte eyalet konusunda MHP'nin geneli olmazda Bahçeli ve üst düzey ekibini ikna edip etmediğini merak ederken eyalet fikri ve sistem bakımından kritik olan MHP'nin pusulasının hangi yönü göstereceği ve en önemlisi başkanlık sistemin tam anlamıyla oturmasına katkı sunacak olan ve ''yok olmaz'' diyeceğini sanmadığım HDP ile MHP varken nasıl bir diyalog kurulacağı ve başkanlık sisteminin devam için elzem olan eyalet sistemi tartışmaları etkileyebilir.
Evet, çeşitli ülkelerde yönetimsel bir sistem olarak eyalet sistemi uygulanan bir dünya da eyaleti yürümeyecek olan başkanlık sistemi ile yeni bir seçime doğru giden iktidar ve ortağının ince eleyip, sık dokuduğu bu sistemi tabanına anlatma yollarını arayan ve meclisin açılması ile gündeme gelecek olan yeni yerel yönetim yasasıyla bu yönde hazırlık içinde olduğunu net olarak ortaya koyacak olan iktidarın bu yasa ile son seçimlerden bu yana bir çok yetkiyi ellerinden alıp, karayolları dahil diğer kurumlara devreden iktidar bu adımla da vekillerin olduğu gibi belediye başkanlarının kalan yetkilerini de ellerinden alıp, başkanlık ve eyalet sistemini istemek zorunda bırakma hesapları da yapıyor gibi..
Eyalet sistemi genellikle seçilmiş olan valilerce yönetilen ve belli bazı özerklilere sahip büyük bir yönetim birimidir. ABD, Avusturya, Almanya ve Avustralya'da belli sınırları olan büyük federal yönetim birimleri var ve bu Türkçe'de eyalet adı ile anılmaktadır. Örneğin ABD'de eyaletler özerk bir yapıya sahiptir. ABD'nin anayasal yapısına bağlı olmakla beraber kendilerine ait kanunları, başkanları (valiler) ve yönetimsel farklılıkları olmasına hazırlanan bu gidişatın şart olduğu ve mevcut başkanlık sisteminin devamı için eyalet sisteminin şart olduğunu ben değil, başkanlık sisteminin gelmesi için HDP'ile kurduğu barış süreci gibi birçok sürece yönelik cesur adımlar atan Başkan Erdoğan'ında bildiğine göre önümüzdeki günlerde olmazsa da aylarda eyalet sistemini hep birlikte yeniden tartışacağız biline..
Açıkça söylemese de iktidarının devamı için mecbur olduğu MHP'yi üzmeme adına Büyükşehirler sonrası eyalet sitemine giden diğer önemli bir adım olan  Bütünşehirler planını, Barış süreci gibi buzluğa kaldıran Başkan'ın bu yöndeki çıkışına her an hazır olalım diye düşünürken ortağı Bahçeli'nin 2017 yılında yaptığı bir açıklamada eyalet sistemi tartışmalarına ilişkin bakışının da çokta karşı bir bakış olmadığı ama zamana ihtiyaç olduğunu anlatmak istediğini de anlıyor gibiyim...
Evet AK Partili bir danışmanın eyalet sistemi için '' Eyalet sistemini getireceğiz'' başlığı ile 2017 yılında yaptığı açıklama ardından, "Öyle bir açıklamayı yapan insanlar ya Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hedefini sabote ediyorlar veya bir iç pazarlıkla görevlendirilmiş konuşmacılar bunlar. Bunları zaman gösterecek. Eyalet sistemini getireceğiz diye bir danışman cumhurbaşkanı danışmanı olarak söylüyor ve cumhurbaşkanı da buna ses çıkartmıyor kabulleniyor ise o zaman 2 gün içinde eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir?" demişti.

Ve bence Bahçeli'nin o günden sonra bugüne kadar gündeme getirmediği ve reddetmeyip, rafa kaldırdığı anlaşılan 2017 yılı açıklamasında bahsettiği o zaman bugünkü zaman gibi.. Yani 2023 hedefine gitmenin zamanı ancak tam yerleşmiş, eyalet sistemi getirilmiş bir seçim sistemi ile beklenen zamandan başka zaman değil gibi..

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

ARDAHAN-BURSA KARDEŞ OLDU 2!.

Bir defa yetmedi iki oldu..

arşiv haber 04/04/2015 tarihli haber

*AK PARTİLİ BELEDİYELER MİLLETİN AKLIYLA DALGAMI GEÇİYORLAR?..

2010 Yılında Nisan ayın da Ardahan'a gelerek Ardahan Belediyesi ile kardeşlik protokolü imzalayan ama o günden bugüne Ardahan'a kardeşlik adına bir çöğ süpürgesi vermeyen Bursa Büyükşehir Belediyesiyle 5 yıl sonra hem de yine bir Nisan ayında ikinci kez kardeşlik protokolü imzalandı..
İŞTE 5 YIL ÖNCE ATILAN İMZALARIN İKİNCİSİYLE İLGİLİ 2. İMZA VE 2. HABER..

**Bursa Ardahan ile kardeş oldu..2

Bursa ile Ardahan arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik alanlardaki diyaloğu güçlendirmeyi hedefleyen kardeşlik protokolünü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy imzaladı.
‘Daha sağlıklı ve daha yaşanabilir, marka bir kent’ hedefiyle Bursa’yı geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin diğer şehirleriyle kardeşlik bağlarını da güçlendirmeye devam ediyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dostluk eli, artık Ardahan’a dek uzanıyor. Bursa ile Ardahan arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik alanlardaki diyaloğu güçlendirmeyi hedefleyen kardeşlik protokolü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy tarafından imzalandı.
Heykel’deki Tarihi Belediye Binası’nda gerçekleştirilen protokol, Bursa ile Ardahan’ı daha da yakınlaştırdı.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 2010 yılından bu yana Bursa ile Ardahan arasında sürdürülen kardeşlik diyaloğunun daha da gelişmesi hedefiyle protokol gerçekleştirildiğini söyledi. Başkan Altepe, Türkiye’nin tüm şehirlerinin gelişmesini hedeflediklerini vurgulayarak, “Bursa, Türkiye’nin en hızlı gelişen kentleri arasında yer alıyor. Bursa’daki değişim ve gelişimin diğer kentleri de desteklemesi ve örnek olmasından yanayız” dedi.
Başkan Altepe, Bursa’nın Ardahan’ı da güçlendirecek adımları atacağına işaret ederek, “Bursa ile Ardahan arasında sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda işbirliğinin gelişmesi, karşılıklı olarak kalkınmanın sağlanması ve deneyim ve birikimlerin paylaşılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy da Bursa’daki hızlı değişim ve gelişimi yakından izlediklerini ifade ederek, “Başkan Altepe’nin Bursa’da turizmin, tarihi eserlerin ve ekonominin gelişmesi noktasındaki yatırımlarını yakından takip ediyoruz. Bizler de bu tecrübelerden faydalanmak istiyoruz” dedi.
Bursa’da Ardahan nüfusu kadar Ardahanlı vatandaşın yaşadığını belirten Köksoy, “Bu nüfus Bursa’ya çok ciddi katkı sağlıyor. Bursa’nın da Ardahan’a katkı sağlamasını istiyoruz ve bu sinerjinin doğacağına inanıyoruz” diyerek, Ardahan’a kazandırılacak bir araç terminali için de Bursa’dan destek istedi.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz ise Türkiye’deki gelişim ve değişimde Bursa’nın öncü rol oynadığını belirterek, protokolün Bursa ve Ardahan’ın ilişkilerini güçlendireceğini vurguladı.

Aynı heyet daha sonra Bursa'da ki Ardahanlılar Federasyonun düzenledikleri gecede bir araya gelip, ikinci kez atılıp, hiç bir şey yapılmayan protokolün şerefine halay çektiler..

***

**5 YIL ÖNCE ATILAN İMZALAR ARDINDAN YAPILAN AÇIKLAMANIN HABERİ..

10 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

BAŞKAN ALTEPE’YE ARDAHAN’DA SEVGİ SELİ
-    BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KAĞIT ÜZERİNDEKİ KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ SOMUT İŞBİRLİĞİNE ÇEVİRMEK İÇİN GİTTİĞİ ARDAHAN’DA 200 ARAÇLIK KONVOY VE BİNE YAKIN VATANDAŞ TARAFINDAN KARŞILANDI.
-    BAŞKAN ALTEPE, DOĞU KALKINMADAN TÜRKİYE’NİN KALKINAMAYACAĞINI BELİRTEREK, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK ARDAHAN’A GEREKLİ DESTEĞİ VERECEKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kağıt üzerindeki kardeşlik ilişkilerini somut işbirliğine çevirmek için gittiği Ardahan’da yüzlerce araçlık konvoy ve bine yakın vatandaş tarafından karşılandı. Ardahanlıların yolda kurban keserek karşıladığı Başkan Altepe, doğu kalkınmadan Türkiye’nin kalkınamayacağını belirterek, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bölgeye gerekli desteği vereceklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, son dönemde Balkanlara yaptığı tarihi ve sosyal yatırım işbirliklerini, yurt içinde de geri kalmış illerde uygulamaya başladı. Yaklaşık 2 ay önce kardeş kent Ardahan’a teknik ekip gönderip, bölgede yapılabilecek çalışmaları belirleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ardahan ve Kars’ta incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ile Kars’a gelen Başkan Altepe, burada AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya, Kars Belediye Başkanı Nevzat Boskuş ve Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy tarafından karşılandı.

Karşılamada sevgi seli
Daha sonra Kars Şeker Fabrikası’nda Kars Valisi Ahmet Kara ve Ardahan Valisi Mustafa Tekmen ile bir araya gelen Başkan Altepe, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya ile birlikte Ardahan’a geçti. Başkan Altepe, Ardahan-Kars karayolunun Çamlıçatak mevkiinde 200 araçlık konvoy ve bine yakın vatandaş tarafından karşılandı. Ardahanlılar, Başkan Altepe ile selamlaşmak için yolda uzun bir kuyruk oluşturdu.

“Bir Ardahan da Bursa´da var”
Başkan Altepe, Ardahan Belediye binası önünde de coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Halk oyunları gösterisinin ardından belediye binası önünde toplanan vatandaşlara seslenen Başkan Altepe, “Ardahan Bursa zaten her zaman iç içe. Bir Ardahan da Bursa´da var. Birbirimize yabancı değiliz. Bu kadro, başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bu işi kendine hizmet olarak görmüştür. Halka hizmeti şiar edinen bu mevcut kadro, hizmeti ibadet olarak kabul ediyor. Bugün kağıt üzerindeki kardeşliğimizi somut işbirliklerine çevirmek için buraya geldik. Ülke olarak güzel günler yaşıyoruz. Son 6-7 yıl içinde tüm ülkede büyük gelişmeler oldu. Unutmayalım, 7 yıl önce Türkiye neredeydi? Hükümetler toplanamıyordu. Türkiye dünya arenasında gerçekten büyük zorluklar yaşıyordu. Büyük prestij kaybetmişti. Ama artık bugün bu ülke Sayın liderimiz Erdoğan ile birlikte büyük bir ivme yakaladı. İnşallah bunu tüm illerimize yayacağız´´ dedi.

“Gönül gönüle güzel projelere imza atacağız”
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’u makamında ziyaret eden Başkan Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak daha önce de Ardahan´ın alt yapısına yönelik bir teknik çalışma yaptıklarını hatırlatarak, “Bizden önce teknik ekibimiz, ´Ardahan´a alt yapı için ne tür bir katkımız olabilir´ anlamında bir çalışma yapmıştı. Bugün bende yapılabilecek işleri ve Ardahan´ı bizzat yerinde görmek istedim. Bu nedenle Bursa olarak bugün buradayız. Sizin yanınızda olduğumuzu göstermek için buradayız. Ardahanlıların yüzünün gülmesi için buradayız. El ele gönül gönüle güzel projelere imza atacağız. Ardahan’a katkı sağlayabilecek neler yapabiliriz onları belirleyip, imkanlar ölçüsünde hayata geçirmeyi planlıyoruz´´ diye konuştu.
Ziyarette hazır bulunan AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya ise, son iki yıl içinde Ardahan’ın en çok yatırım alan iller arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve diğer büyükşehir belediyelerinin de desteğiyle Ardahan’da daha güzel çalışmaların hayata geçirileceğini belirtti. Kaya, Başkan Altepe’ye de Ardahan’a verdiği önem nedeniyle teşekkür etti.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy da ziyaretinin anısına Başkan Altepe´ye teşekkür ederek, plaket ve Ardahan yöresine ait bir kilim hediye etti.
Öte yandan, Ardahan´da amatör kümede futbol oynayan 23 Şubat Spor kulübü de Başkan Altepe´ye forma armağan etti.

Doğu çile dolu
Başkan Altepe ve beraberindeki heyet daha sonra, kentin acil çözüm bekleyen sorunlarını yerinde inceledi. İlk olarak belediye binasının karşısındaki parkı gezen Başkan Altepe, buranın düzenlenerek kent merkezine yakışır hale getirilebileceğini söyledi. Ardahan Belediye Başkanı Köksoy’un, hayvan pazarı, semt pazarı ve yolların düzenlenmesi yönündeki talepleri üzerine pazar alanlarında da incelemelerde bulunan Başkan Altepe, buralara çeki düzen getirecek projelerin hazırlanabileceğini kaydetti. Ardahan Kalesi’ni de gezen Başkan Altepe, daha sonra Ardahan’ın Hanak ilçesinde Belediye Başkanı Taşdemir Çoban ile görüştü. İlçenin sorunlarını anlatan Çoban, altyapı sorunlarının başta geldiğini, kanalizasyon hattının yüzde 10’lar seviyesinde olduğunu belirtti. Yeterli iş makinelerinin bulunmadığını ifade eden Çoban, ilçeye sağlanacak en küçük katkının bile kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi. 
Hanak ilçe merkezini gezen Başkan Altepe, daha sonra da Göle ilçesinde Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu’nu makamında ziyaret etti. Kısıtlı imkanlarla hizmet vermeye çalıştıklarını dile getiren Başkan Muratoğlu, 53 köye hizmet verdiklerini ancak bir itfaiye araçlarının bile bulunmadığını belirterek, Başkan Altepe’den bu konuda destek istedi.

“Göçü tersine çevirmeli”
Ardahan merkez ve ilçelerdeki sorunları tek tek dinleyin Başkan Altepe, bölgenin yıllardır ihmal edildiğini bu nedenle de sürekli göç verdiğini hatırlattı. Öncelikle göçü engellemek adına ekonomik bazı adımların atılması gerektiğini dile getiren Başkan Altepe, “Belediye hizmetlerinin yanında öncelikle halkın göç etmesini gerektirecek unsurları ortadan kaldırmak gerekli. En önemli geçim kaynağı olan hayvancılığı geliştirmek ve gençlere iş imkanları sağlamak gerekiyor. Böylelikle göçü tersine çevirebiliriz. Biz doğunun dertleriyle dertlenmesek burada olmayız. Öncelikle Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak neler yapabiliriz onları belirleyip, koyabileceğimiz her türlü katkıyı koymak istiyoruz” dedi.
Başkan Altepe, son olarak Kars Belediye Başkanı Nevzat Boskuş’u da makamında ziyaret ederek, 8 yıldır Bursa Büyükşehir Belediyesi ile kardeş olan Kars’la da işbirliğine yönelik çalışmaların yapılacağını kaydetti. 
Kars Belediye Başkanı Boskuş, günün anısına Başkan Altepe, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar’a yöresel el dokuma kilim hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Haberi ekleme saati: 21.24-02 Nisan 2015
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 2877 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI