Reklam
Bugun...


Ulgar Tüneli'nin Unutulduğu Bir Zaman da Sahara'ya Kardan Tünel Yaptılar..
ARTVİN'in Şavşat ilçesinde minibüs şoförleri, Ardahan-Artvin karayolu üzerinde yapılması planlanan tünelin bir an evvel hayata geçmesi için kardan tünel yaptı ve üzerine de 'Sahara tüneli' yazdı.

Ulgar Tüneli'nin Unutulduğu Bir Zaman da Sahara'ya Kardan Tünel Yaptılar..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

İlçedeki 2 bin 670 rakımlı Sahara Dağı'nda özellikle kış aylarında ulaşım güçlükle sağlanıyor. Sürücüler daha güvenli seyahat için bölgeye tünel istiyor. Minibüs şoförleri, 4 metreyi bulan kardan tünel yaparak üzerine 'Sahara Tüneli' yazdı, tünel isteklerini dile getirdi. 

'TÜNELİN YAPIMI İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ'Şavşat Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bilgehan Koşar, "Burası kazaların çok sık olduğu, çığ tehlikesinin olduğu bir nokta. O nedenle Sahara Tüneli'ni kardan temsili olarak yapıp, dikkat çekmek istedik. Bu temsili tüneli görenler, durarak hatıra fotoğrafı çekiyor, sosyal medyada da bu paylaşımlar büyük ilgi gördü. Yetkililerimizden, Sahara Tüneli'nin yapımı için destek bekliyoruz. Proje çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Bu çalışmaların hızlandırılmasını istiyoruz. Tünelin yapılması bizleri ve bu güzergahı kullanan herkesi büyük bir sıkıntıdan kurtaracak. Bu bölgede çok ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı kazalar oluyor. Yüklü araçlar 10-15 kilometrelik yolu 1 saate geçebiliyor" dedi.'ÇOK SIKINTI YAŞIYORUZ'Şoför esnafından Şahin Tekin de, "Oda başkanımız ile bu fikri gerçekleştirdik. Bu yolda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Biz de dikkat çekmek için kardan ve boyalarla bu tüneli yaptık. Amacımız ses getirmekti. Bunda da başarılı olduk. Bu tünelin yapımını istiyoruz" diye konuştu.'GÜZEL DÜŞÜNÜLMÜŞ'

Ardahan'dan Şavşat'a yolculuk yapan Tolga Köksoy ise, "Şavşatlı şoförler güzel düşünmüşler. Bu bölgede özellikle kış aylarında çok sıkıntı yaşanıyor. Dikkat çekici bir şey olmuş, biz de durup fotoğraf çektik" şeklinde konuştu.

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Sahara Tünelini de Yapıyoruz..
arşiv haber 15/03/2017 tarihli haber/yorum
Başbakan Yıldırım: "Ardahan'ın ekonomisinin büyümesi için büyük önem taşıyan Sahara tünelini de yapıyoruz"

Başbakan Binali YıldırımArdahan'da halka hitap etti.

Başbakan Yıldırım Ardahan'da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirileri sırasında bölgede yerel olarak kullanılan ve "Kişi oyunu bozmaya, mızıkçılık etmeye niyetliyse her türlü bahaneyi bulur" anlamına gelen "Cığıza cur bahane" deyimiyle cevap verdi. 
Ardahan Valiliğini ziyaretinin ardından PTT kavşağında düzenlenen mitinge geçen Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan'da Ardahan'ın plakası olan yüzde 75 oranında evet beklediklerini söyledi.
Halkın yoğun ilgi gösterdiği mitingde konuşan Başbakan Yıldırım; "Sözde sizin kararda sizin, kararımız evet. Ardahan işi bitirmiş. Allah sizden razı olsun. Artık 16 Nisanda herkes susacak siz konuşacaksınız. Millet konuşacak. Vereceğiniz her evetTürkiye'yi daha da ileriye taşıyacak. Sevdamız millet kararımız evet." Dedi.
"Türkiye 3 Kasım 2002'den itibaren ayağa kalkmış tarihi adımlar atmış yüzünü geleceğe kalkınmaya büyümeye çevirmiştir" diyen Başbakan Yıldırım, "Türkiye'de eğitimde fırsat eşitliği sağlandı. Ardahan'daki okullarda öğretmen eksiği yok. Fazlası var. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da yirminin altına düşmüştür. Ardahaneğitim alt yapısıyla geleceğe teslim edeceğimiz yavrularımız için hazırdır. Ardahan'da 10 yılda 4 milyon kitap dağıttık ders kitabı. Artık hiçbir vatandaşımız hastane kapılarından geri gelmiyor. Sosyal güvencesi olmayana da devlet sahip oluyor, sahipsiz bırakmıyor. Sigorta hastanesi deyince Kemal Kılıçdaroğlunu hatırlıyorsunuz. Şehir Hastanesi deyince de Recep Tayyip Erdoğan'ı hatırlıyorsunuz. Arada ki fark işte burada. Derdin devası biziz. Birileri de sadece laf üretir, dedikodu üretir. Laf üstüne laf koyan hep taş üstüne taş koyan iktidar olduk. Ardahan'ın çok güzel bir sözü var, cığıza cur bahane. İşte bunlarda böyle. Sizin deyiminizle Ağustosta suya girseler balta kesmez buz olurlar. Diz boyu yoksulluk. Halk gaz yağı, sana yağı kuyruklarını bunların zamanında gördüler. Hayırdan hayır gelmez evet de bereket vardır. Hizmet üretenle laf üreteni birbirinden ayırır mı? Şerden beslenen hayırcılarda vatandaşa hizmet için evet diyenleri Ardahan iyi bilir. 15 yıllık kazanımın bir anda yok olup gitmesini istiyorlar. Kutuplaşmaya zemin hazırlıyorlar. Bunlar bir belediyeye bile sahip çıkamadılar. Ülkenin geleceğine mi karar verecekler. Ardahanlı bütün bunların hepsini biliyor ve farkında. 16 Nisan'da hayırcılar korosuna gereken cevabı verecekler. Leyleğin ömrü lak lak ile geçer. Evet oylarıyla Türkiye şahlanacak." Diye konuştu.


Almanya ve Hollanda'yı kınayan Başbakan Yıldırım, "Milyonlarca kardeşimiz soydaşımız yıllardır o ülkelerin ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Almanya olsunHollanda olsun orda yaşayanların büyük bir çoğunluğu Türkiye'nin dostu. Avrupanın siyaseti artık Türkiye'den belirleniyor. Bilsinler ki bunlar bizi kutlu yolculuğumuzdan döndüremezler. Türkiye'nin istikametini Ardahan belirler. Bu millet oynanmak istenen kirli oyunu görüyor. Bunun cevabı 16 Nisan'da. Türkiye evet le Avrupa'yı inletecek. 15 yılda Ardahan'a 5 milyar yatırım yapıldı. Helal olsun. Ardahan doğuda bizim teminatımız. 2002'de 218 bin dolar ihracat yapıyordu şimdi 2 milyon dolar ihracatyapıyor. Yetmez daha da artacak. Biz göreve geldiğimizde Ardahan'da bir kilometre bile bölünmüş yol yoktu. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldüm gönülleri milleti birleştirdik. Kardeş ettik doğuyla batıyı, kuzeyde güneyi. 15 yılda plakası kadar 75 kilometre bölünmüş yol yaptık. Ardahan cumhurbaşkanı referandum unda yüzde 66 destek verdi. Plaka kadar yüzde 75. Nisan'da yüzde 75 tamam mı? anlaştık mı? Yüzde 75 Ardahan'dan Ankara'da gelecek haberi bekliyorum. Ardahaninanıyorum ki destan yazacak" diye konuştu.
Ardahan Türkgözü arasına Ulgar tünelini yapacaklarını müjdeleyen Yıldırım, "Ardahan'ın ekonomisinin büyümesi için büyük önem taşıyan Sahara tünelini de yapıyoruz. 1.5 saat süren Ardahan Şavşat arası sadece 20 dakikaya inecek. Bir başka önemli proje Bakü Kars Tiflis demiryolu projesi. Bu projeye Ardahan'ı da dahil ediyoruz. Ardahan'ı mera hayvancılığı için merkez haline getiriyoruz. Bir Türkiye'yi 3Türkiye yaptık. Bizden hiç desteğinizi eksik etmediniz. Her zaman istikrar güçlü iktidar için evet. Şimdi 16 nisan'da ülkemizin geleceği için sandığa gidiyoruz değil mi? 16 nisan önemli bir dönüşüm. Geleceğimiz için tertemiz bir sayfa. Aydınlık yarınların başlangıcı olacak. Daha hızlı büyüyeceğiz. Ardahan'ı cazibe merkezi programına dahil ettik. Yeni yatırımlar gelecek. Artık Ardahan göç veren il olmayacak. Güçlü Türkiye için daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Türkiye'nin sağırlaştırılmasına içine kapanmasına asla izin vermeyeceğiz.
Terörü ülke gündeminden düşüreceğiz. Birlik içinde beraberlik içinde tek yürek halinde yürümeye devam edeceğiz. Bütün hayalleri tek tek gerçeğe dönüştüreceğiz. Nasıl Marmarayı, Avrasyayı yaptıksa nasıl hızlı trenler bölünmüş yollar ve dünyanın en büyük hava limanlarını şehir hastaneleri yaptık halkımızın emrine verdiysek hayallerin gerçekleştirecek sistemi 16 nisan'da önünüze getiriyoruz. İstikrar sürsün,Türkiye büyüsün. Güçlü Türkiye güçlü Ardahan için hazır mıyız. Büyük düşünüyoruz. ve yeni dönemde Türkiye'yi tutabilene aşk olsun" şeklinde konuştu.

Başbakan Hoş Gelmiş..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

Bugün Ardahan’da olacak olan Başbakan Binali Yıldırm’a yönelik ne yazacağımı uzun uzun düşünürken gazetecilik hayatım boyunca Yıldırım gibi başbakan olup, Ardahan’a gelen Başbakanları hatırladım..
Çünkü,  ‘Bugün de Ardahan’a Başbakan geliyor, sorunları tek tek sıralamak gerekir’ diyerek ele aldığımız yazılarımı arşivden çıkarıp, yeniden okuyunca bu tür yazıların çokta sonuç vermediği gibi fayda da getirmediğini görüyordum..
En iyisi tepesinde doğal gaz santrali olmasına karşın hala tezek yakan Hanak ilçesinin olduğu gibi Ardahan ve ilçelerinin sorunlarını tek tek yazmaktansa onun anlatacaklarını yazayım..
zaten Türkiye’nin en sakin sınırından dünyaya seslenecek olan Başbakan’ın da benim gibi Ardahan’ın bozuk yol ve alt yapısından değil de Hollanda’ya seslenip, verip, veriştireceğini herkes gibi bende biliyorum.. 
Ve 1992 Yılında 170 binin üzerinde bir nüfus ile yeniden vilayet olan Ardahan’ın nüfusunun bugün neden 98 binlere düştüğünün de sorgulamayacağını ve Hollanda’yı bırakıp, Almayan’yayı Nazi soyu olduğunu bir kez daha hatırlatacak..
Ve en önemlisi tüm cazibelere karşın neden Ardahan’ın gelişmediğini merak etmeyip, Türkiye’nin kendi dönemlerinde geliştiği için Avrupa’nın kendilerini kıskandığını haykıracak..
Ovada siyaset yapan 10 Binin üzerinde HDP’linin halkın seçtiği milletvekilleriyle birlikte içeri de olduğunu, ‘Hayır’ diyenlerin hain ilan edildiğini unutup, AB’ye hatta Fetoyu vermeyen ABD’ye demokrasi düşmanları olduğunu söyleyecek..
Ha unutmadan vekilin vekili müdür ve idareciler ile idare edilen bir Ardahan’a 14 yıl içinde gönderdikleri paraları da tek tek sıralayacak..
Ve Ardahan’ın İl Milli Eğitim Müdürü olmamasına karşın eğitimde, alt yapıası sıfı sanayide, sınır ticaretine, toprakla örtülü ahırlarda yapılan hayvancılıkta gelişmiş iller arasında iyi yerde olduğunu ve biz gazeteciler gibi mırıldayanların gözünün kör olduğunu uzun uzun anlatacak..
Ve sözlerinin sonunda çoğu çel çocuğunu develet dairelerine doldurmuş olanların hatrı için ‘Ey Ardahanlılar Evet’ deyin diyecek..

 

'Evet' Başbakan Ardahan'da..

*14/03/2017 Tarihili Haber

16 Nisan'a 31 gün kaldığı şu günlerde'Evet' çiler ile 'Hayır'cıların yurt gezileri de aralıksız devam ediyor.
Başta, İl Milli Eğitim, İl Tarım Müdürü, İl Kültür ve Turizm Müdürler olmak üzere Genel Sekreteri vekilin vekili ile idare edilen Ardahan'a gidecek olan Başbakan Binali Yıldırım Kongre Caddesi ile İnönü caddesinin buluştuğu alanda Ardahanlılara hitap edecek.

**Yıldırım Önlemler İki Caddeyi Kapattı..

Normal zamanlarda bakanların, başbakanların ve de cumhur başkanların uğramadığı ve önüne geçilemeyen göç dolaysıyla her geçen gün nüfus kaybına uğrayan ülkenin E
Gürcistan ve Ermenistan'a komşu Ardahan'da düzenlenecek olan mitingde Ardahanlılara hitap edecek olan Başbakanın Ardahanlılardan 16 Nisan'da önlerine konulacak olan referandum da 'Evet' demelerini isteyecek.

**Başbakan Ardahan'a Geliyor..

*03/03/2017 Tarihli Haber

16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa Referandumu için İller de mitingler düzenleyen Başbakan Binali Eroğan'ın bu ay için de Ardahan'a geleceği öğrenildi.
11 Mart'ta temeli atılacak olan Posof Ulgar Dağının tüneli için Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanının  Ardahan'a geleceğini belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Başkanı Faruk Köksoy Başbakanın bu ay içinde Ardahan'a geleceğini belirtti.

**Olay olmayan Ardahan'a 50 yeni koruyucu..

Ardahan´ın kırsal bölgelerinde görev yapmak üzere alınan 50 yeni güvenlik korucusu, İl Jandarma Komutanlığı´nda ki törende yemin ederek göreve başladı.
 
   Yemin törenine Vali İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz, İl Jandarma Komutanı Albay Garip Gümüş, İl emniyet Müdürü Ayhan Taş, korucular ve korucu aileleri katıldı.
 
      İki haftalık askeri eğitimin ardından düzenlenen törende korucular, üzerinde Türk bayrağı ve silahların bulunduğu masaya ellerini koyarak yemin etti.

 

    Vali İbrahim Özefe, göreve başlayan korucuların aktif olarak Jandarmayla birlikte görev yürüteceğini belirterek, “Vazifenizde başarılar diliyorum. Cenabı Allah, askerimizin, polisimizin, güvenlik korucularımızın yardımcısı olsun. Ardahan´ımız güvenli, huzurlu bir kent fakat güvenlik birimlerimiz her şarta, her göreve hazır olmak durumundadır. Sizin, görevlerinizde göstereceğiniz titizlik; bu devletin, bu aziz milletin birliğine, beraberliğine ve geleceğine büyük katkılar sunacaktır. Ben görevlerinizde muvaffak olmanızı diliyorum” dedi.

Çatıdan düşen kar taksiyi kullanılamaz hale getirdi

ARDAHAN - Ardahan'da taksi durağı önünde park halinde bulunan ticari taksinin üzerine çatıdan kar kütlesi düştü. Zarar gören araç kullanılamaz hale geldi. 
Ardahan'da havaların ısınmasıyla birlikte çatıda eriyen kar kütleleri 7 otomobili kullanılamaz hale getirdi. İnönü Caddesi yangıncılar sokakta iş merkezinin çatısından düşen kar ve buz kütleleri taksi durağı önündeki ticari taksiyi pert etti.
Otomobil sahibi Zafer Kaya, "Bizim ekmek teknemiz, biz bununla evimizi geçindiriyoruz. Çocuklarımızın rızkını bundan kazanıyoruz. Bizi mağdur ediyorlar ve hiç de oralı olmuyorlar. Karşı binadan durağımıza çektiğimiz halde buz düştü. Bina sahipleri hiçbir önlem almamış. Burada vatandaşlar da olabilirdi, çocukların geçiş bölgesi buralar, birisi de ölebilirdi. İş hanı sahipleri önlem almıyor, buz temizliği yapmıyor, saçak yapmamışlar, buz engelleyici gibi hiçbir şey koymamışlar. Buna rağmen olay olduktan sonra hiç ilgilenmediler. Bizim ekmek teknemiz, biz bununla evimizi geçindiriyoruz. Çocuklarımızın rızkını bundan kazanıyoruz. Bizi mağdur ediyorlar ve hiç de oralı olmuyorlar." şeklinde konuştu.
**BAŞBAKAN HAVAALANINDAN BAHSETMEDİ!

Davutoğlu 4 Bin Kişiye Seslendi..

**05/05/2015 Tarihli Haber

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan bir gün sonra Ardahan'a gelen Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu AK Parti iktidarının çalışmalarını anlattı.

**2 BİN KİŞİ DIŞARIDAN..

Bir saatlik gecikme ile Ardahan'a gelen Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu soğuk ve rüzgarlı bir havanın eşliğinde İnönü Caddesi ve Kongre Caddesi birleşiminde kurulan miting alanına geldi.

Berberinde Ardahan'a komşu olan Artvinli İstanbul Büyük şehir Belediye Başkanı Kadir Toptaş ve Ardahanlı olan Başdanışmanı Prof. Dr. Ertan Aydın'ın da Ardahan'a geldiği başbakandan önce AK Parti İl Başkanı, AK Partili Ardahan Belediye Başkanı ve 4 yıl boyunca Ardahanlı seçmenin telefonuna çıkmadığıyla eleştirilen AK parti Ardahan Milletvekili ve AK Parti Ardahan 2. Sıra Milletvekili Adayı Veteriner Hekim Yunus Baydar kürsüye çıkarak birer konuşma yaptıktan sonra miting alanında toplananları selamladılar.

300 Otobüsün dışarıdan taşıdığı yaklaşık 2 bin kişinin de bulunduğu 4 bine yakın kişiye seselenen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Ardahan'ın hayvancılıkta bir üs haline getireileceğini belirtti.

Konuşmasının özünde hayvancılığa değinen başbakanın konuşmasını kısa tutması dikkatlerden kaçmadı.

**HAVAALANINI AĞZINA ALMADI..

Yapıldı, yapılacak denilen ama hala projeleri bile hala ortada olmauan tünelerin yapılacağıbı bahsedn Başbakan'ın Ardahan Havaalanından hiç bahsetmemesi dikkat çekti.

30 Dakikalık bir konuşma ardından mitingi bitiren başbakan adaylarını tanıttıktan sonra Ardahan'dan ayrıldı.

**BİR MİLYONLUK HARCAMA YAPILDI..

Ardahan'a gelmeden önce il genelinde olağanüstü bir güvenlik önleminin alındığı dikkat çekilen Ardahan'da başbakan'ın Ardahan'a gelişinden gidişine kadar 1 Milyın TL.'den fazla bir harcama yapıldığı ileri sürüldü.

Hayır'lar 1 Adım Önde!..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Türkiye'nin birinci gündemi olan referanduma doğru hızla gittiğimiz şu günlerde Reis'in korkusu dolaysıyla anketlerini açıklamayanlar dahil herkes biliyor ki; şu ana kadar 'Hayır'ların 'Evet'lerden bir adım önde gidiyor..
Yani AKP'lilerin bile 'Hele Erdoğan sahaya inmedi' demekle kabul ettiği bu durumun nasıl değişeceğini merak edenler ise yine Erdoğan'ın iki dudağı arasına baktığını da görmekteyiz.
Çünkü Erdoğan'ın da Mümbiç'i ağzında düşürmediği yani Suriye'de yeni bir saldırı cephesi açmaya hazırlandığını da izlemekteyiz..
Kürtlerin çoğunlukta olduğu ülkenin gündeminin her an değiştirebilecek bir durum olan Mümbiç ve Referandum arasına sıkışmış gibi göründüğü şu sıralar bir adım önde olan 'Hayır'ların Evet ile arasında ki farkı nasıl açacağının da çok net olmadığı bir süreçte 'Evet' çilerin çok güvendiği ve sahaya inmesini istediği Erdoğn'ın Mümbiç hareketine sıcak bakmayan ABD'yi ve son aylarda sık sık soru çıkarmaya başlayan Almanya ve onun dümeninin başında olduğu Avrupa Birliğini nasıl aşacağı da diğer bir merak konusu..
Çünkü son olarak Muş Belediye Başkanının yerine Vali atayan Edoğan'ın AKP iktidarını, Cumhurbaşkanlığını, Olağanüstü hali elinde bulundurduğu bir süreçte Hürriyet Gazetesinin attığı manşetle kafasının hiçte rahat olmadığı da diğer kesin bir vaka olarak karşımızda kendisini gösterir..
Evet, Hayırların bir adım önde olduğu bir süreçte Evet'leri öne taşıması beklenen Erdoğan'ın bugünlerde atacağı adımları bende sizin kadar merak ediyor bekliyorum..
Bana soracak olursanız eğer Atatürk Havalanına çekilen Kürdistan Bayrağı ile MHP'den fırça yiyen 'Evet'çiler tayfasının gün geçtikçe erimesinin de içinde bulunduğu bir süreçte Erdoğan'ın referandumu erteleme yada iptal dahil tüm kozları masaya yatırdığı ve siyasette bir günün çok önemi olduğu ülkeyi şaşırtacak adımlarda atabilir..



Kaynak: Ardahan Haber

Editör: Ardahan Haberler

Bu haber 7909 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI