Reklam
Bugun...


TÜRKKEP'in yeni Genel Müdürü Ardahanlı Oldu
Türkiye’nin öncü Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sağlayıcısı TÜRKKEP’in yeni genel müdür yardımcısı belli oldu. Türkiye’nin önde gelen firmalarında Sistem Analisti, Proje Yöneticisi, Bilgi Sistemleri Yöneticisi, İş Geliştirme ve Pazarlama Yöneticiliği, E-Ticaret Projeleri Danışmanlığı yapan Levent Karadağ, TÜRKKEP’in yeni genel müdür yardımcısı olarak atandı.

TÜRKKEP'in yeni Genel Müdürü Ardahanlı Oldu

Türkiye’nin KEP Hizmet Sağlayıcısı TÜRKKEP, ekibine yeni isimleri dahil etmeye devam ediyor. Teknoloji sektörünün tanınan ismi, Levent Karadağ, 190’ın üzerindeki bayisi ile 2008 yılından bu yana hizmet veren TÜRKKEP’in yeni genel müdür yardımcısı olarak göreve başladı.**Ardahanlı Siyasilerin Yüzü Ağ Olsun!

25/08/2015 Tarihli Haber

HAMBURG’DA DURSUN AKÇAM KIYISI AÇILIYOR!

SELAM OLSUN HAMBURG’A, MARCO'YA, TÜM İNSANLIK DOSTLARINA…

Duyun dostlar; içimizin kan ağladığı bu kötü günlerde, insanlık dayanışmasının, hümanizmanın yüreğinin ortasına yolculuk var. Hamburg’da Dursun Akçam Kıyısı 29 Ağustos 2015 Cumartesi günü açılıyor.

Masallar, efsaneler ülkesinden, Kaf Dağlarının ardından çarıklı ayaklarıyla yola çıkmıştı Dursun... 13 doğum yapmış, bunların yedisini yaşatamamış, kışın diz boyu karında ayazında Kür vadisi boyunca düşmandan yalın ayak kaçarken iki yaşındaki Espender’ini sırtındaki hurçta taşımış analar anası Kürt kızı Seyhat’la ömrü savaşların ortasındaki bir coğrafyada geçmiş köyünün cesur yürekli delisi Ahıskalı Eyüp’ün oğluydu Dursun…
Yazgısıyla kavga için gelmişti dünyaya… Köyde millet mektebinde okuma yazma öğrenmiş, köylülerine “Kerem ile Aslı”yı, “Hayber Kalesi”ni, “Hazreti Ali’nin Cenkleri”ni okumuştu. Cılavuz Köy Enstitüsü’ne girebilmek için bir ilkokul diplomasına gereksinimi vardı. Ölçek köyünden Ardahan 23 Şubat İlkokulu’na kadar 14 km yolu yırtık çarıklarıyla yürümüş, üç kez dilenci yerine konularak okul bahçesinden kovalanmıştı. Sonunda Cumhuriyet aydınlanmasının öğretmenlerine kendini duyurmayı başarmış, Türkiye coğrafyasındaki tüm kavruk köylü çocuklarının babası olma yoluna yaşamını adamış İsmail Hakkı Tonguç’un, Baba Tonguç’un da katkısı ile enstitüyü bitirip öğretmen olmuş, arkasından Gazi Eğitim Enstitüsü’nü tamamlamış, Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu, Türkiye Öğretmenler Sendikası yöneticilikleri ile öğretmen mücadelesine ve yazın dünyasına da adım atmıştı. 1962 yılında görevli olduğu Kırıkkale’den birlikte geldiği öğretmen arkadaşları ile Anıtkabir’e doğru ilk öğretmen yürüyüşünü gerçekleştirmişti. Analar ve Çocuklar ile başlayan yazın serüveni Ölü Ekmeği, Maral, Taş Çorbası, Haley, Altta Kalanlar, Kanlıderenin Kurtları, Kan Çiçekleri ile sürüp gitmişti. 
12 Mart 1971 faşizminde bir yıl tutuklu kalmış, görevinden alınmış, gece yarısı ev baskınları, didik didik aranmalar, izlenmeler, kovuşturmalara uğramıştı. 12 Eylül faşizminin kanlı ellerinden kurtulabilmek için Almanya’ya sığındı Akçam; orada yazın çalışmalarını sürdürdü ve yüreği güzel dostlar edindi. Bir yandan da arka arkaya yapıtlar kazandırdı Türkçe’nin edebiyat kavgasına. Öğretmeni Kim Öptü, Ucu Ucuna Yaşam, Dağların Sultanı, Sevdam Ürktü… Yapıtlarının kapanışını ancak on bir yıl sonra dönebildiği Türkiye’de Kafdağı’nın Ardı ile yaptı. 
Dursun Akçam 19 Eylül 2003 günü aramızdan ayrıldı… Ölüm her insan gibi onun için de kaçınılmazdı… Ancak ölümün karanlık yüzünün ulaşamadığı Anadolu yayla rüzgârlarından, Ardahan’daki Dursun Akçam Kültürevi’nden Hamburg’da bir aydınlık kıyıya, özgürlüğün ve mücadeleci insanlığın adı olarak yaşıyor bugün Dursun Akçam…
Hamburg’da Dursun Akçam adının ve anısının yaşatılması için tüm yeryüzüne örnek bir uğraş veren Marco Moreno’ya ve onun dostlarına yürek dolusu sevgi minnet; yalnız Dursun Akçam’ın büyük oğlu olarak değil; tüm iyi, güzel, dirençli duygular adına… 
29 Ağustos 2015 günü saat 16.00’da Sanitas Park (Anglerstek)’dan başlayan bir yürüyüş ve yaklaşık saat 17.00’den itibaren Dursun-Akçam-Ufer’in güney kısmında bulunan Heilgarten/Interkultureller Garten’da düzenlenecek eğlence ile kıyı açılışı gerçekleştirilecekmiş… Müzik dinletisinde Cemalettin Zeyrek ve Grubu, Sedat ve Aysel Atasoy Boyraz, Ulrich Kodjo Wendt ve Marco Moreno yer alacakmış. 
Keşke tüm Dursun Akçam dostları orada olabilseydi. Keşke, insanlık onurunu dirençle yaşatmayı başarmış tüm duygular yıldız olup yağsaydı o kıyıya… 
Ardahan’ın bin iki yüz kır çiçeği kokulu balından, Ulgar dağının geçit vermez boranından karından, bahtı kara Ankara’nın taşından, gözyaşından selam çelenkleri olsun sana Marco… Sen ve senin gibiler oldukça Dursun Akçam da, insanlık adına mücadele etmiş hiçbir ad da ölmeyecek, unutulmayacaktır. Sizler, tarihin aydınlık sayfalarında yaşayacak, çıkar ve iktidar için insanlığı savaş, nefret, kin, işkence batağına sürükleyen, din istismarına dayalı politikalarla dünyayı Ortaçağ karanlığına götüren, özgürlükleri yok eden insan müsveddelerinin üstünde birer güneş gibi ışımayı sürdüreceksiniz.  
En içten sevgi ve selamlarımla…

Alper Akçam

Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

**Ardahan Belediye Başkanı Çağrı Yapmalı..

Kendisinin de bizim kadar KAI denen sözde kurumlardan rahatsız olduğunu bildiğimiz Ardahan Belediye Başkanına buradan bir çağrı davetimiz var..
Aslına bu çağrımız, Ardahan’ın Kars’ın gölgesinde kurtulma çabası içinde olan herkesedir..
Çünkü çok iyi biliyoruz ki; bizim kadar Ardahan Belediye Başkanı da, Ardahan’da ki stk’lar da, resmi kurum yöneticileri de Ardahan’ın tek başına bir vilayet olduğunu ve ülkenin 5 ilçesi 234 köyü, Üniversitesi, Yüksek Okulları, Kafkasya’ya açılan iki gümrük kapısı, yerel gazeteleri, güzel doğası, sınır, serhat kenti olduğunu tüm ülkeye, hatta dünyaya anlatma çabasındadır..
Ancak bu çabaların birilerinin gerek siyasi, gerek ise rantsal olarak kullanmaktan öteye götürmediği KAI denen sözde oluşumların gölgesinde bir türlü kurtulamadığıdır.. 
Bu nedenle; Buradan tüm Ardahanlılara yönelik yaptığımız bu çağrıyı önce Ardahan Belediye Başkanına, sonrada tüm Ardahanlılara tekrarlıyoruz.. Gelin Ardahan’ı KAI gölgesinden kurtaralım.. 
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 2616 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI