Bugun...


TÜRKGÖZÜNE İNŞAAT VAR GÖREMEZSİN ENGELİ!
Kafkasya'ya açılan ilk gümrük kapısı olan ancak başta kendisine giden yolun üzerinden de bulunan Ulgar Tünelinin açılmaması ve gecekonduları andıran gümrük hizmet binaları bugüne kadar beklenen hizmeti veremeyen Ardahan'ın Gürcistan'a sınır olan Posof ilçesi sınırları içinde bulunan ve pandemi öne sürülerek yaya geçişine izin verilmeyen Türkgözü (Badele) Gümrük kapısına bu kez de 'inşaat var' denilerek kapatıldı.

TÜRKGÖZÜNE İNŞAAT VAR GÖREMEZSİN ENGELİ!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

**ARDAHAN KAPATILIRKEN, SARP'A İLAVE PERSONEl..

TÜRKİYE'nin Gürcistan üzerinden Kafkaslara açılan Posof ve Aktaş Gümrük kapılarının yanı sıra Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun gümrük kapısı ile 3 gümrük kapısı olmasına karşın ithalat, ihracatın sıfır derecede olduğu ve pandemi dolaysıyla yaya/giriş/çıkışlarına izin verilmeyen yetmedi, 'inşaat var' denilerek kapatılan Ardahan'ın bir kapısı inşaat var denilerek kapatıldığı şu günlerde Artvin'deki Sarp Sınır Kapısı'nda ihracattaki artış ile uluslararası taşımacılık yapılan TIR'ların oluşturduğu yoğunluk dolaysıyla araç kuyrukları devam ediyor.
Hopa Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile nakliyecilerden oluşan heyet, sınırın diğer yakasına geçip, Gürcistan gümrük görevlilerinden ilave geçiş peronlarının devreye alınmasını istedi. Görüşmelerin ardından ilave peronların devreye alındığı Gürcistan gümrüğünde TIR geçişleri, hızlandı. HTSO Başkanı Osman Akyürek, 'Geçiş işlemlerinin hızlanmasıyla kuyrukların hızla azalacağını düşünüyoruz' dedi.

**ARDAHAN'DA YASAKKEN ,

SARP'TA ÖZEL ARAÇ GİRİŞ-ÇIKIŞIDA YOĞUN!

Pandemi öne sürülerek aylardır yaya giriş/çıkışına izin verilmeyen Ardahan'da ki gümrük kapılarında yaz sıcaklığında uçuşan sinekler gibi kar, tipide bir parça yiyecek arayan kurtların bile 

Türkiye'nin Kafkas ülkelerine açılan Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nda ihracat ve ithalat işlemleri sürüyor. Sarp Sınır Kapısı'nda ihracatın artması, özel araçlarla giriş- çıkış yoğunluğu, yenileme çalışması süren Ardahan'ın Türkgözü Sınır Kapısı'nın kapalı olması nedeniyle nakliyecilerin bu kapıya yönlendirilmesi sonucu uluslararası taşımacılık yapılan TIR'lar, Türk tarafında kuyruk oluşturdu. TIR parklarının dolmasıyla Karadeniz Sahil Yolu üzerinde aralıklarla oluşan, Türk tarafında 29 kilometreyi aşan kuyruk, Kemalpaşa ve Hopa ilçelerini geçip Arhavi ilçesine kadar geldi. Kara yolunun bir şeridini kapatan TIR'lar, trafiğin de aksamasına neden olmaya başladı.

SINIR ÖTESİNDE GÜRCÜ YETKİLİLERLE GÖRÜŞTÜLER

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Osman Akyürek, Hopa Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Celil Yıldırım, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Alişan Topaloğlu, Sarp Sınır Kapısı'nda Türk ve Gürcü gümrük yetkilileri ile bir araya geldi. Heyet gece yarısı sınır ötesine geçerek gerçekleşen görüşmelerde Gürcistanlı gümrük görevlilerine baklava ikram etti, ilave geçiş peronlarının devreye alınmasını istedi. Görüşmelerin ardından ilave peronların devreye alındığı Gürcistan gümrüğünde geçiş işlemler hızlandırıldı.

'6'NCI PERONUN AÇILMASIYLA İŞLEMLER HIZLANACAK'

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, yetkililerle TIR kuyrukları sorununu görüştüklerini belirterek, "Ümit ediyorum ki burada bulunmamız daha yoğun geçişlere kapı açar. Sadece Türk nakliyecileri değil, bu kapıdan geçen Kafkas Cumhuriyetleri'ne giden bütün ülkelerin nakliyecilerinin problemi. Sorun ortak, dert ortak. Bunun için burada yetkililerle beraber Gürcü makamlarla görüştük. Güzel bir görüşme, birliktelik oldu. Gürcistan 4-5 peronla çalışıyordu ama şu anda 6'ncı peronu açmış bulunuyorlar. 6'ncı peronun açılması ile birlikte işlemler hızlanacak ve bu kuyrukların daha hızlı şekilde azalacağını, TIR'cılarımızın bundan olumlu şekilde yararlanacağını düşünüyoruz? dedi.

'GÜNLÜK ARAÇ GEÇİŞİ 800'E ÇIKACAK'

Sarp Sınır Kapısını kullanacak 2 bin 600 aracın Türkiye'nin çeşitli noktalarından yola çıktığını söyleyen Akyürek, '700 araç TIR parklarında bekliyor. Sınırdan şu anda ortalama 600-700 araç geçtiğine de şahit olduk. Gelen ve bekleyen araçlarla birlikte bir TIR sürücüsü 3 günde ancak sınıra ulaşabilir bu durumda. Gürcü tarafında 6 peronunda çalışması ile geçiş yapan araç sayısı 800'e ulaşacaktır. İhracatın yüzde 40 civarında artığı ve firmaların yıl sonu kapama işlemleri ile yaşanan bu yoğunluğun 15 gün daha süreceğini tahmin ediyoruz' diye konuştu.

'4 GÜNDÜR BEKLİYORUM'

İstanbul'dan gelen ve Gürcistan'a geçiş için bekleyen TIR şoförü Osman Albay, 'Bugün 4'üncü günüm ve ancak Gürcistan'a şimdi geçiyorum. Şu anda Hopa'da kuyruk çok. Hopa'yı geçince gümrükte sorun olmuyor. Sorun herhalde Gürcistan gümrük kapısında, çalışmalar zayıf. Türkiye'de yoğunluğa göre TIR parklarında birkaç gün bekliyoruz. Gümrüğe gelince 1 saate geçiyoruz' dedi.

'GÜRCİSTAN TARAFINDA İŞLEMLER YAVAŞ'

4 gündür Gürcistan'a geçmeyi bekleyen TIR şoförü Refik Bektar da 'İstanbul'dan geliyorum, Azerbaycan'a gidiyorum. 4 gündür Gürcistan'a geçmeye çalışıyorum. Türkiye tarafından sorun olmuyor ama Gürcistan tarafına geldiğimizde işlemler yavaş işlediğinden çok bekliyoruz. Yılbaşı olması da bu yoğunluğu artırıyor' diye konuştu.

İSTANBUL HDP İL'DE BİR ARDAHAN'LI.., 
Geçtiğimiz gün yapılan İstanbul HDP İl Kongresi ardından yeni yönetimde belirlendi. Daha önce Ardahan ve İstanbul'da Milletvekili aday adayı olan sonrasında HDP İstanbul Sultanbeyli ilçe Yönetiminde görev alan Ardahanlı iş insanı, siyasetçi Ertan Hamitoğlu'da görev aldı. İstanbul HDP İl Yönetimine giren Hamitoğlu partisinin kendisine verdiği bu önemli görevi en iyi şekilde başarabilmek için elinden geleni yapacağını söyledi.
Metruk evde suç işledikleri ileri sürülen bir çok kişi devletin korumaya aldığı 13 yaşında ki çocuk için gözaltına alınıp, hangi suçla sorgulanıyorlar?!!
Valilik, Emniyet, Milli Eğitim ve Sağlık Açıklama Yapacak mı?!.. 

NE OLUYOR, NE OLDU, NE OLACAK?..

İki aya yakındır kuruş kuruş artıp, birden birer lira düşüsle bir anda geri düşen "dolar oyununun sonu nasıl bitecek?' diye beklerken parası olanda olmayanda memlekette adeta birer borsa uzmanı kesildi.
Dolar gibi tahminlerin tutmadığı borsa uzmanlığımızda ünlü ve diplomalıları kıskandıracak bir ekonomi kitabını yazmaya çalışırken artan doları bahane ederek, kitabımızı basmayan puşt matbaacılarla karşılaştık.
Ve 17 Aralıkta başlayıp, 15 Temmuz darbe girişimine kadar süren ve adına barış süreci denen sürecinde içinde olduğu, yarınların nelere gebe olduğunu da dolar borsası gibi anlamazken bir film senaryosunun daha  tutmadığını görmekteyiz.
Ve bunlar yaşanırken benim YouTube Ardahan TV’de anlattığım gibi bir senaryonun daha sahneye konulduğu yönündeki iddialarım da sanki doğru gibi, benim çok bilmişliğimle noktalanacak gibi..
Zira o videolu yorumumda bu son senaryoların tutmaması halinde ve onca oyuna rağmen bir türlü %40'ın altına düşmeyen Erdoğan'ın yeniden puan alacağını ve daha da güçleneceğini söylemiştim.
Evet kim ne derse desin halen aynı fikirdeyim. Ve bana göre bu senaryoyu da bozan Erdoğan'ın gitmesini hayal edenler yeni bir senaryoyla sahneye çıkacaklar.
O senaryoda para pulla ilgili değil, Kılıçdaroğlu'nun seslendirdiği sonrasında sustuğu siyasi cinayetler şüphesidir.. 


Zira başta halkları karşıya getirme oyunu olmak üzere insanları cadde, sokaklara dökme hesapları muhalefetinde katkısıyla tutmayınca son biri hariç oynanacak başka oyun kalmadı gibi..
Evet, "Ne oluyor?" sorusunu sorup da merakla cevabını bekleyenler dikkatli olun demekten başka ne diyebilirim ki..

arşiv haber Gazeteciden 14/02/2018 tarihli haber/yorum/reklamlar

Ardahanlı HDP'nin Kapatılmasını İstedi!..
Daha önce adı İşçi Partisi olan ve Doğu Perinçek'in Genel Başkanlığını yaptığı Vatan Partisi tarafından HDP'nin 'devletin bağımsızlığı, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiği' gerekçesiyle kapatılması için Arahanlı olan Vatan Partisi Genel Başkan yardımcısı aracılığıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunuldu.

Başvuruyu, parti adına Ardahanlı olan Avukat Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem yaptı.

Ardahan Çıldırlı olan Senem, başvuru öncesi yaptığı açıklamada, HDP'nin 11 Şubat 2018'deki 3. Olağan Büyük Kongresi'nde kendisi gibi yine Ardahanlı olan ve geçtiğimiz gün gerçekleşen kongreden sonra gözaltına alınan HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Divan Başkanı Sırrı Süreyya Önder ve kongrede Eş Genel Başkan seçilen Pervin Buldan'ın Afrin harekatını eleştiren, Afrin'deki PKK-PYD'yi öven açıklamalar yaptığını söyledi.
Senem, ayrıca kongrede Abdullah Öcalan'ın posterlerinin yer aldığını, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, bu densiz, gayrimeşru tavırlar dolayısıyla HDP yöneticileri hakkında soruşturma açtığını belirtti.

**Ardahanlı Eş Başkanlığı Bıraktı..

**11/02/2018 Tarihi Haber

HDP'de kongresinde sonuçlar belli oldu
Tüm baskı ve gözaltılara karşın oyunun %11'in üzerinde tutmaya devam eden ve 37 bin kişinin kongresine katıldığı Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 3. Olağan Kongresi Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. 
Ardahanlı olan Serpil kemalbay'ın yerine Iğdırlı eski Milletvekili şu anki İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ile Sezai Temelli, partinin yeni eş genel başkan oldu. Selahattin Demirtaş da PM'ye 1'inci sıradan girdi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Polis ekipleri kongrenin düzenleneceği salon çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Sabahın erken saatlerinde Ankara Spor Salonuna çıkan yollar iş makineleri ve polis bariyerleriyle kapatıldı. Salonun çevresinde TOMA, atlı polis, çevik kuvvet ve özel harekat polislerinin yanı sıra bir polis helikopterinin havadan kontrolü sağladığı görüldü. Partililerin üst aramalarında şarj aleti, kalem, çakmak, laptop, kulaklık, powerbanklar salona alınmadı.
Bu arada yetkililer, kongreyi izleyecek sarı basın kartı sahibi gazetecilerin kamera, laptop ve fotoğraf makinesiyle içeriye girmelerine sonradan izin verdi.

**Ardahanlıya Gözaltı Kararı!..

*09/02/2018 Tarihli Haber

Zeytin Dalı Harekatı ile yaptığı açıklamalar dolaysıyla haklarında gözaltı kararı verilenler arasında Ardahanlı olan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay'ın da bulunduğu öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında 17 kişi hakkında geçen günlerde gözaltı kararı aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya üzerinden 'Zeytin Dalı Harekatı'nı protesto bahanesiyle 'halkı sokağa dökmeye ve çatışma çıkarmaya çalışanlar' hakkında geniş çaplı soruşturma başlatıldığının daha önceden duyurulduğunu belirtti. Açıklamada, "Bu soruşturma kapsamında PKK/KCK üyesi 17 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş olup, emniyet ve jandarma görevlilerimiz tarafından bu sabah itibaren operasyon başlatılmıştır" denildi. Şüphelilerin, HDP'nin geçen hafta sonu düzenlediği Kadın Konferansı'nda harekat aleyhinde bildiri okudukları ve açıklamalarda bulundukları da kaydedildi

KEMALBAY HAKKINDA GÖZALTI KARARI
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, sabah erken saatlerde düzenlenen eş zamanlı operasyonda şüphelilerden Hacer Ö. Diyarbakır'da, Ahmet K. Antalya'da, Musa P., Onur H., Fadime Ç., Özlem Eylem T., Naci S. ve Keziban K. ise İstanbul'da gözaltına alındı. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay'ın da aralarında bulunduğu diğer şüphelilerin arandığı belirtildi.

**ARDAHAN’DA UYUŞTURUCU PAZARI KURULMUŞ!

*07/02/2018 Tarihli Haber

Ardahan’da son yıllarda uyuşturucu kullanımının arttığını ve yaygınlaştığını belirten Ardahan Uyuşturucuyla Mücadele ve Eğitim Derneği Başkanı Uğur Kaçar, “hiçbir karşılık beklemeden kurduğumuz dernek eğitim amaçlı projelere ağırlık verecektir” dedi.

Uyuşturucuyla Mücadele konusunda her bireye ciddi sorumluluk düştüğünü açıklayan Kaçar, Ardahan Uyuşturucuyla Mücadele ve Eğitim Derneği kongresinin yapıldığını ve çalışmalara başladığını söyledi.

Ardahan esnafı, kurumlar, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi Partiler, gazeteciler ve halkı ziyaret eden Ardahan Uyuşturucuyla Mücadele ve Eğitim Derneği yönetimi, uyuşturucuyla mücadele konularında önemli bilgilendirmelerde bulunuyorlar.

Kongre Caddesi üzerinde bulunan Şölen Restaurant ve Cafe’de Ardahan Uyuşturucuyla Mücadele ve Eğitim Derneği yönetimiyle kahvaltıda bir araya gelen Başkan Uğur Kaçar, gazetecilere uyuşturucu kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu ve yetkililerin daha ciddi önlemler alması gerektiğinin altını çizdi.

KAÇAR: UYUŞTURUCU KULLANIM YAŞINA DİKKAT ÇEKTİ

Uyuşturucu kullanım yaşının 12’ye kadar düştüğünü belirten Kaçar: “Genç bir nüfus yapısına sahip olan ülkemizde ve ilimizde sigara, alkol ve uyuşturucu maddeleri Madde ile tanışma ve madde kullanım yaşının giderek düştüğü ve 12-17 yaş arası gençlerin risk altında olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Bu bakımdan gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunması ve onlara sağlıklı yaşama bilincinin kazandırılmasında en büyük görev eğitim kurumlarına düşmektedir. Bu bağlamda okul, öğretmen, aile ve toplumun işbirliği daha da önem taşımaktadır. Okul önlerinde bulunan seyyar satıcılara dikkat edilmeli ve bu satıcılar kesinlikle okul çevresine yaklaştırılmamalıdır. Okul etrafındaki kafe, lokanta, market, büfe ve benzeri şeyler takip edilmelidir” ifadesini kullandı.  

ARDAHAN’DA UYUŞTURUCU PAZARI KURULMUŞ

Ardahan'da uyuşturucu kullanımı son zamanlarda artmış durumdadır diyen Kaçar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bundan sonraki süreçlerde gelecek nesillerimize yansımaması adına çocuklarımıza öğrencilerimize daha doğrusu bizlere bile bulaşmaması adına çocuklarımıza toplumumuza bir zırh giydireceğiz. Onları bilgilendireceğiz eğitimler vereceğiz. Gönül isterdi ki satrancı sevenler derneği kuralım, gönül isterdi ki folkloru sevenler derneği kuralım ama ne yazık ki bugün güzide Ardahan’ımız böyle bir duruma geldi ve Ardahan da bu konuda pazar oluşturulmaya çalışılıyor. Biz bunun önlemini alabilmek için bir sivil toplum örgütü oluşturduk. Değerli basın arkadaşlarımız ve yönetim kurulumuzda ki arkadaşlarımızla beraber inşallah bu işin üstesinden geleceğiz. 

UYUŞTURUCU KONUSUNDA EĞİTİM VERİLECEK

Bu konudaki amacımızı sizlere anlatmak istiyorum. Derneğimiz sosyal, kültürel ve sağlık alanında toplumun tüm kesiminde başta uyuşturucu bağımlılarına yönelik olmak üzere, eğitim fırsatı sağlayarak topluma kazandırma noktasında çalışma yürütmek, uyuşturucu kullanımı ve madde bağımlılığının ulusal ve uluslar arası bir sorun olduğunun bilinciyle memleketimizde eğitim amaçlı yazılar yayınlayan, kitap ve dergi aracılığı ile okullarımıza ve toplumumuza bunu enjekte etmektir.

SPOR, KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIN PANZEHİRİDİR

Öğrencilerimiz için seminer düzenleyerek psikolog ve psikiyatrisi eşliğinde bilinçli bir şekilde bu maddenin zararlarını anlatarak toplumumuzu bilgilendireceğiz. Kimyasal ve sentetik diğer bağımlılık yapan maddelerin kullanımını önlemek, iyileşmek isteyen kişilerin rehabilitasyon sürecine katkı sağlamak, gerekli durumlarda bireysel ve gruplar halinde terapiler düzenlemek ve sosyal aktivitelere yönlendirmek için sporun önemini toplumun her kesimine anlatmak sportif faaliyetlerin uyuşturucunun panzehiri olduğunu topluma enjekte etmek en büyük amacımız ve hedefimiz olacaktır. Bu noktada Ardahan halkından destek bekliyoruz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum,  Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, ‘Türk toplumu Türk gençliği ne kadar sağlıklı yaşar Spor yaparsa, Ulusumuz o kadar güvence altındadır ilkemiz bu olacaktır” şeklinde konuştu.

**Siz önce uyuşturucuyla mücadele edin dedi, eşyalarını yaktı!

*30/01/2018 Tarihli Haber

Ardahan’da eğlence sektörü üzerine iş yeri işleten Mustafa Sural adlı esnaf, son iki ayda aldığı cezalar, yaşadığı baskı ve uygulanan sık denetimler nedeniyle bunalıma girerek iş yerini ateşe verdi.

Olay, işyerinin bulunduğu Atatürk Mahallesi Kars yolu üzerinde meydana geldi. İşyerinde sık sık denetimlerin yapıldığını ve hak etmediği cezalar aldığını ileri süren Mustafa Sural, gece saat 01.00 sularında 20 kişilik personeliyle birlikte işyerini ateşe verdi. İşyerinde bulunan eşyaları dışarı dökerek ateşe veren ve yaşadığı haksızlığa isyan eden Sural, son aylarda yapılan uygulamalar nedeniyle evine ekmek götüremediğini belirtti.

20 KİŞİ, KIŞIN İŞSİZ KALACAK

Sural, “Yanımda 20 kişi istihdam ediyorum. Sibirya soğuklarının hüküm sürdüğü Ardahan’da bir ton kömür Bin TL’dir. Polis bizi rahat bırakmıyor, gelip bizimle uğraşıyorlar. İşyerimi yakıp kapatacağım. Yetkililer bize sahip çıkmıyor. Biz yasal olarak ekmeğimizi kazanmaya çalışıyoruz. Uyuşturucu satmıyoruz, yasal olmayan bir iş yapmıyoruz. Şimdi bu kış günü bu kadar personele kim ekmek verecek? Yazık günah değil mi? 2 ay içinde bize 60 Bin TL ceza verdiler. Yetkililere sesleniyorum, Ardahan’da önce uyuşturucu ile mücadele etsinler. Biz kimseden yardım istemiyoruz bizimle ve ekmeğimizle uğraşmasınlar” dedi.

BAŞKAN KÖKSOY’A TEPKİ GÖSTERDİ!

Olay yerine gelen Emniyet güçleri, bunalıma giren Mustafa Sural’ı sakinleştirmeye çalışarak yoğun güvenlik önlemleri aldı. Sural, işyerinin açılış ve kapanış saatlerinin uygun olmadığını iddia ederek ruhsatı veren Ardahan belediye Başkanı Faruk Köksoy’u yerden yere vurdu.

BAYDAR’A SİTEM ETTİ!

Yaşadığı sıkıntılar nedeniyle AK Parti Ardahan İl Başkanını da defalarca aradığını belirten Sural, Baydar’ın kendisine dönmediğini ve derdini dinlemediğini de söyledi. İşyerini boşaltıp ateşe veren Sural, İtfaiye ekiplerinin yangını söndürmesine de izin vermedi.

**Sobada sakladığı 4 bin lirasını yaktı!

*27/072017 Tarihli Haber

Ardahan Göle İlçesinde meydana gelen bir olay 'Fakirin yüzü ne zaman güldü ki?' sözünü hatırlattı.
Alınan bilgilere göre Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Dereyolu (Salut) köyünde çobanlık yapan S. M. isimli çoban aylarca peşine koşturduğu hayvanların sahiplerinden toplam da 8 bin TL. kazandı.

Kazandığı paranın 4 Bin TL.'sini borç harcına veren kalan 4 Bin TL. ile de kendisine bir inek alma hayali ile yaşadığı Koyunlu köyünde ki evinin sobasında sakladı.

Ancak günler sonra havaların yağan yağmur ve dolu dolaysıyla soğumasıyla tek kaldığı evinin sobasına ateş veren S.M. isimli vatandaş biraz sonra gelen kağıt kokusu ile parasını yaktığı sobanın fırınında unuttuğunu hatırladı.
Alev alev yanan sobanın fırınında tutuşan paralarını kurtarmaya çalışan S.M. isimli köylü fırını açtığında 4 Bin lirasının büyük bölümün yandığını görünce şok olup, aylarca büyük emek vererek kazandığı 4 bin liranın 480 lirasını ancak kurtarabildi.

**Saffet’in Partisi PARA!..

*01/05/2015 Tarihli Haber

/Foto/Kaynak: Kurbani Demir Göle

Parasal gücü ile 7 Haziran’da yapılacak olan Genel Seçimleri zorlayacağı ileri sürülen Ardahan Bağımsız Milletvekili Adayı Saffet Kaya’nın bu gücüne karşı gün geçtikçe yanlı kalmaya başladığı da dikkat çeken seçim ayrıntıları arasında.

3 Dönem Ardahan Milletvekilliği yapmasına karşın yeniden milletvekili olmak için 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerine bağımsız milletvekili adayı olan Ardahan’ın 21., 22., ve 23. Dönem Milletvekili Saffet Kaya parasal gücüne inanıyor.
Diğer adaylara nazaran ekonomik durumu en iyi olan Saffet Kaya’nın bağımsız olarak girdiği genel seçimlerde bu gücüne de inandığı görülüyor.
Seçim propagandası için hiç bir masraftan kaçmayan Ardahan Bağımsız Milletvekili Adayı Saffet Kaya Ardahan merkez başta olmak üzere açtığı seçim bürolarıyla, kiraladığı seçim otobüsleri ile ekonomik gücünü ortaya koymakta.

**Şirketlerine inceleme iddiası..

4. Kez Ardahan Milletvekili olmak için Bağımsız Milletvekili Adayı olan Saffet Kaya’nın yeniden seçilmek için büyük mücadele verdiği görülen Ardahan’da AK Parti, CHP, MHP ve HDP ile yarışan Saffet Kaya’nın seçimi bir parti kadar zorladığı dikkatlerden kaçmazken Kaya’ya ait şirketlerinin Vergi Dairesi ve SGK Müfettişleri tarafından incelemeye alındığı ileri sürüldü.

**CHP'li Dostlarım Bana Kızmasın..
Ulusal'da olduğu gibi yerelde de muhalefet yapmamakla eleştirilen ve 15 yıldır iktidar olan partinin bugünlere gelmesinde en büyük şans olarak değerlendirilen muhalefet partilerinden olan Cumhuriyet Halk Partisinin Ardahan kanadında yaşananları dile getirdiğimiz şu günlerde CHP'li bazı dostlarımın bana bir hayli küsüp, kızdıklarını da haber alıyorum..
Gerçi gazetecilik mesleğimiz gereği ele aldığımız her konuda mutlaka birilerini kızdırıp, küstürdüğümüzü bilsem de tüm vatandaş ve seçmen gibi benimde CHP ve diğer muhalefet partilerinden daha iyi bir muhalefet istediğim için CHP'nin bana kızmasını çokta anlamlı bulmuyorum..
Çünkü bir çok idarecisinin tutuklu olduğu HDP'ye, ortalıkta görünmeyen MHP'ye olduğu gibi mevcut iktidara da zaman zaman hatta her zaman eleştirilerimiz olduğunu CHP'li dostlarımda okuyor, biliyor ve görüyorlar..
Ve en önemlisi ben bir gazeteci olarak ele aldığım yazılarımda, haberlerim de şahsi bir kavgam dolaysıyla ve en önemlisi desinler diye kendilerini konu etmediğimde iyi biliyorlar..
Bu nedenle; için için kaynayan ve her an İl Başkanının da değişmesi beklenen CHP'nin bana kızmaktansa, beni ve benim gibilerinin değil CHP'nin var olduğundan bu yana parti içi muhalefettin yüzünden bu hallerde olduğunu da görmelerini tavsiye ederim..
2019 Seçimlerine doğru giden ülke de ki siyaseti yakın takibe almaktansa parti içinde kim iktidar olsun kavgasını bir türlü bir yana bırakmayan CHP'nin başta Ardahan merkezi olmak üzere bir zamanlar solun kalesi olan Göle'de, gün geçtikçe Erzurumlaşan Posof'ta ve yurt genelinde tanıdığım ve şu an büyük bölümü CHP'li olan terekeme yurdu Çıldır'da belediyeyi alması, genelde iktidar olması için yol gösteren biz gazetecileri yanlış anlayıp, kızmaktansa için için kaynayan kendisine bakması, hatta kızması gerek..
Yani son olarak otel projesini de konuta çeviren, kentin yapılaşmasını adeta katleden, yolları olduğu gibi üst yapıyı halka bir türlü yapamayan iktidara muhalefet etmesi gereken CHP'nin zamanında aşılanmadıkları için telef olan, edilen kazları düşünüp, bu konuda görüş belirtmeyi düşünmesi gereken bir muhalefet partisi olduğunu hatırlatırken bize kızmamasını isterim..


Bu kentin vekili vekili olan değişmez idarecilerle idare edilmesinin iktidarın suçu olduğunu halka anlatması gereken CHP'nin kendi iç kavgası dolay bu ülkede olduğu gibi iki gümrük kapısı olmasına karşın halen ithalatı ihracatın beklenen seviyede yapılmadığı bu kentte yaşananları görmeyip, bizim yazdıklarımıza kızma yoluna gitmesi bana göre kolaya kaçmaktan öte bir şey değildir..
Evet kısacası CHP'li dostlarım bana kızmaktansa beğenmedikleri DSP Ardahan gibi iktidara kızması onlara daha çok puan getirir derim.

arşiv haber Gazeteciden 06/05/04-05/2007 tarihli haber/yorum/reklamlar

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
 
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA 
BİNLERCE MÜŞTERİ VE İNSANA ULAŞABİLİRSİNİZ

 


 

SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA DESTEK VEREBİLİRSİNİZ!!

06/05/04-05/2007Tarihli Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın..
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİZİN SİTEMİZE NE GİBİ BİR KATKINIZ OLDU? 
BUGÜNE KADAR BİR REKLAM MI VERDİNİZ?!..
Posof Kol köylüleri/Fakir Yılmaz/Posof/Kol köyü 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Lider değilsiniz, yürekli de ..

 

Fakir Yılmaz Dün, son anda önümüzdeki salı gününe kadar ertelenen, ‘Aday olmayı düşünenlerin başında bulundukları kamu görevi yada resmi makamlar da istifa etme’ işlemiyle üç gün daha rahat nefes alanların, bugünden sonra nasıl bir mana uydurup, sözüm ona vekil adayı olabilecek kadar lider olduklarını millete yutturabilecekler..
Eşleri hariç, herkesin bunların değil lider, bir işe yaramadığını, tesadüfler ve de adamsızlığın getirdiği sıkıntılar dolaysıyla o makamlarda olduğunu zaten iyi biliyorlar..
Hele ki, yerel seçimlerde bir iki mahallenin oyunu alıp seçilenler.. 
Onlar varya onların yüreği diye bir şeyleri de yoktur. 
Çünkü, onlar ‘Dayı oğlu, amca oğlu, hala oğlu, düngür’ edebiyatlarıyla şu an o makamları meşgul edenlerdir..
Birileri de küçük altın kartlar, un, kömür gibi şeyler dağıtarak, şu an bulundukları makamlara gelmiştirler...
Onların siyasetçi kimlikleri, iki pırpıra bile çeket düğmelerini düğümleyip, hazırola geçmeleridir..
Onlar, gazete okumaz, kitap bilmez, sosyal, kültürel hayat nedir, yerel sorunların çözümleri nerede, nasıl aranıp, bulunur diye düşünmezler..
Çünkü, onların derdi, ‘Bana başkan’ desinler, ‘halkın sırtında maaş alıp, çelimi çocuğumu kurtaryayım, gerisi bana ne’ diyenlerdirler..
Makam aracına binmenin havasıyla gezdikleri çakır, çukurlu kent içi yollarında gezerlerke, görenlerin kendilerini adam olarak saydıklarını sananlar..
Evet, lider olmak o kadar kolay değildir, yürekli olmak ise ayrı bir kavram vede güçtür, istektir, yapabilirim demektir..
Önümüzdeki seçimler de vekil adayı olmayı isteyip, bunu gösterememekte yüreksizliktir.. 
Korkaklık ve de ‘Şu an elimde tuttuğum çıkarlarım elimde gider’ düşüncesidir..
Halkın sorun ve sıkıntılarının çözümünde rol oynaması gerekenlerin şu günlerde ortalarda görünmeyip, çantacılarını beklediğini gördüğümüz bir Ardahan’da bunu görmesi gerekenin de halıkn tah kendisinin olduğunu da söylemek gerekir.. 
Çünkü, liderlik özelikleri ve de bir gram yürekleri olmayanların idaresinde bu halde olduğunu bilmelidir bu halk...
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 312 58

 


Digor'un Köyleri Kanalizasyon Karışan Suları İçiyor"

 

Köylere kanalizasyondan su... Kars’ın Digor ilçesine bağlı ve art arda sıralı 8 köyün kanalizasyon karışan suyu içtikleri haberi üzerine kaymakamlık ve Valilik tarafından bir açıklama yapıldı. Bazı köylerin kapalı şebeke içme sularının ihalesine talep olmadığından, bazılarının ise eksikliklerden dolayı ‘pis suları’ tükettiğinin doğrulandığı açıklamada, çalışmaların bu sene başlayacağına işaret edildi. 
Basında geçtiğimiz hafta çıkan “Digor’un 8 köyü kanalizasyon karışan su içiyor” başlıklı haber üzerine Kars Valiliği harekete geçti. Digor Kaymakamlığı’ndan bir açıklama isteyen Valilik daha sonra Kars Valisi adına Vali Yardımcısı Doğan Demirdaş imzalı bir açıklamada bulundu. 
Haber ekleme saati: 19.47-06/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Iğdır'da Parçalanmış Bir Erkek Cesedi Bulundu

Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesi ile merkeze bağlı Melekli beldesi arasındaki Yarma mevkiinde dün gece bir erkek cesedi bulundu. Tahminen 45-50 yaşları arasında olduğu bildirilen kimliği tespit edilemeyen cesedin otopsi yapılmak üzere Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği bildirildi.
Haber ekleme saati: 13.39-06/05/2007
Haber: www.kuzeyahadolugazetesi.com
Alınak'a 301'den ceza!..

Ardahan'da konuşmuştu.. Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars İl Başkanı Mahmut Alınak, "Şemdinli kontrgerilla cumhuriyetinin tetikçileri tarafından bombalandı" sözleri nedeniyle Ardahan Asliye Ceza Mahkemesi tarafından TCK’nın 301. maddesi gereğince 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. 
Ardahan Asliye Ceza Mahkemesi, 11 Nisan 2007'deki duruşmasında DTP’li İl Başkanı Alınak'a Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) ve Genelkurmay Başkanlığı'nı aşağılamak ve küçük düşürmekten ve TCK’nın 301.madde gereğince 10 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, Alınak'ın sözlerini, ‘TBMM ve devletin askeri teşkilatının başı olan Genelkurmay Başkanlığı'nın, ne olduğu tam olarak izah edilmeyen ancak devletin hukuk sistemine aykırı ve hukuk dışı bir örgütlenme olarak tarif edilen kontrgerilla cumhuriyetinin emri altında onay makamı niteliğinde olduğunu ileri süren sözlerin tartışmaya yer bırakmayacak şekilde Cumhuriyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ve Genelkurmay Başkanlığı'nı aşağılayıcı ve küçük düşürücü vasıf taşıdığını’ ifade etti.
Haber ekleme saati: 14.14-06/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Seçime doğru giderken duyduklarımız..

Kime hangi partiye gülecek?... ***Yener Yılmazoğlu BTP Ardahan Adayı mı?

Türkiye’nin seçim gündemine girmesiyle birlikte Ardahan’da ki siyasi arenada hareketlendi.
Kimin nerede, nasıl, hangi sırada aday olacağı tartışılan Ardahan’da bugün sürpriz bir isim ortaya atıldı. Ardahan ile Çıldır ilçeli olan Sanatçı Yener Yılmazoğlu’nun geçen günlerde Ardahan’da da teşkilatlanan Büyük Türkiye Partisi’nde aday olabileceği ileri sürüldü.
Çıldırlı Yener Yılmazoğlu gibi Çıldırlı olan İşçi Parti Genel Sekreteri Av. Nusret Senemoğlu’nun da kesin gibi İP’ten aday olacağının tartışıldığı Ardahan’da bunlar tartışılırken Göle’de de yoğun bir seçim tartışmasının yapıldığı gözlenmektedir. AKP ve DTP’nin adayları üzerinde genelikle durdukları gözlenen Göle’de de bir bağımsız adayın her an çıkabileceği ileri sürülüyor.
Ancak, Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz’ın da her an adaylığını açıklayabilecek isimler arasında geçerken, Göle AKP İlçe Başkanı Cengiz Çapan’ın bu seçim tartışmalarında uzak durduğu gözleniyor. Göle merkezde bu tartışmalar yapılırken, göle dışında bulunan ve siyasetle uğraşanların bu seçimlerle daha çok yakında ilgilendikleri dikkat çeken diğer önemli bir konu.

***Kuzey’de Faruk Demir rüzgarı!.

Ardahan kent merkezinde bunlar konuşulurken CHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt bugün sürpriz şekilde Ardahan gelmesi dikkat çekti. Öğüt’ün yerini zorladığı ileri sürülen Kuzey kazalar olarak bilinen Hanak, Damal ve Posof'ta etkili olabilecek Faruk Demir’in yanı sıra Eczacı Yunus Dündar’ın son günlerde ki girişimlerinin Öğüt’ü al acele Ardahan’a getirdiği ileri sürüldü. Teşkilatlarla görüşmeye geldiğini belirten Ensar Öğüt ile yaptığımız görüşmede ise kendisiyle ilgili bir sıkıntının olmadığını belirtti. 
Ancak, Ankara kulislerinde aldığımız bilgilerde Faruk Demir’in partinin üstünde bir hayli etkili olmaya başladığı da öğrenildi. Suat Aktaş isminin de tartışıldığı CHP Ardahan’da şu an ki CHP Ardahan İl Başkanı Orhan Balcı'nın da her an istifa edip, aday olacağıda ileri sürülürken, CHP Ardahan'ın aday adaylığı konusunda her seçimde olduğu gibi bu seçimde de en çok tartışılan ve en değişken parti olmaya devam ediyor.

***Sürmeli Kılıç’ta aday olabilir!

Bugün bir araya gelen DYP ve ANAP’ın Ardahan temsilcilerinin de kısa süre içinde kaynaştıkları gözlenen Ardahan’da zaten bir çok zamanda aynı siyasi partilerde mücadele eden DYP ve ANAP’ın Ardahan adaylarından Zeki Güngör ile şu an ANAP İl başkanlığı yapan  Sürmeli Kılıç’ta her an adaylığını açıklayacak isimler arasında geçiyor.

***Başbakan adayı Saffet yer bulamıyor!

Aynı zaman da şu an nerede aday olacağını düşünen bir zamanların Türkiye Başbakan adayı Saffet kaya’nın da köylüsü olan Sürmeli Kılıç’ın olsa olsa 2. sırada aday olabileceğin konuşulurken, Saffet’in bağımsız olarak Ardahan’da şansını ekonomik gücüyle bir kez daha deneyebileceği de konulanların başında geliyor.
Mikail Kayatürk’ün aday olmayacağını açıklaması Saffet’in DYP’ye yeniden gelebileceğinin de tartışıldığı Ardahan’da konuşulan diğer bir isim ise Ardahan ticaret Odası Başkanı Latif Tosunoğlu’nun DSP’de aday olabileceği, ancak bunun CHP ile yapılan birleşme girişimleriyle sona erebileceğidir.

***DTP’nin gözde adayı Av. Yavuz Yılmaz

Ardahan’da seçimi alabilecek partiler arasında olan Demokratik Toplum Partisi’nin İl ve İlçe teşkilatlarının yanı sıra seçmenin ağzında Av. Ahmet Yavuz Yılmaz’ın isminin çok yoğun olarak dolaştığı gözlenirken, partililerin yanı sıra Ardahan kamuoyunda milletvekili adayları arasında da Av. Yılmaz’ın ismi ön palanda. Bağımsız adaylarla seçime gitmesi beklenen DTP’nin yanı sıra Gazeteci Fakir Yılmaz’ın da bağımsız milletvekili adayı olabilecekleri konuşulmaktadır. MHP’nin ilk adayı geçtiğimiz gün istifa eden Kurtuluş Bozkır olurken, bu isimin ardından diğer isimlerin birkaç güne kamuoyunun gündemine gelmesi bekleniyor.

** Ardahan’da ki siyasi raporu görmek için bizi izlemeye devam edin..
Haber ekleme saati: 00.50-06/05/2007
Haber/Analiz: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Fak/Fuk ve SYDV’nın parasına kim göz dikti!
GÖLE’DE BİR KIŞI GAZETE KURMAK İÇİN FAK/FUK’A BAŞVURDU!

Kim bu dürüst vede çok yoksul iş kurmak isteyen... Şaban kaymakamın Göle ilçe kaymakamlığına atanmasından sonra bu ilçe de yaşanan ilginçliklere bir yenisi daha mı ekleniyor?
Ardahan’ın en çok yeşil kartı olan ve nüfusunun %65’inden fazlasının yoksul olduğu Göle’de birilerinin sinsi ve ince hesabı mide bulandırmaya başladı.
Yoksulların iş kurması için kaymakamlıkların emrine verilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının, “Sosyal Riski Azaltma ve Gelir Getirici ve İş Kurma Projesi” kaynağından faydalanmak isteyen bir kişi kaymakamla kurduğu ileri sürülen ilişkileri de kullanarak, yoksullara verilmesi gereken paranın tümünü almak için başvuruda bulunduğu öğrenildi.
Daha önce KÖY/DES Kapsamında Göle’ye ayrılan ödeneğin 525 milyarını işe başlamadan müteahhide veren Şaban kaymakam’a methiyeler dizmesiyle tanınan, Şaban kaymakamı yılın güler yüzlü kaymakamı ilan eden bu şahsın kaymakamlığa sözde hazırladığı bir proje ile başvurup, matbaa makinası almak için destek istediği ileri sürülürken bu kişi internette yayınlanan bir site de bol methiyeli yazılar ve de haberler yazmasıyla tanındığı da belirtilmektedir.

Bunların parasını kim, kime vermeye çalışıyorlar.. ****Şartlı Nakit Transferi Nedir? 

Sosyal Riski Azaltma Projesi’nin Şartlı Nakit Transferi Bölüm kapsamında, yoksulluk nedeniyle çocuklarını okula kaydettiremeyen, gönderemeyen veya okuldan almak zorunda kalan, okul öncesi çocuklarını düzenli sağlık kontrollerine götüremeyen ailelerin ya da düzenli sağlık kontrollerini yaptıramayan anne adaylarının ekonomik yönden desteklenmesi ve Türkiye’de düzenli bir nakit sosyal yardım sistemin yerleştirilmesi açısından bir ilk gerçekleştirilmektedir. 
Şartlı Nakit Transferi, temel sağlık ve eğitim hizmetlerine tam olarak erişmelerini teşvik etmek için nüfusun en yoksul %6’lık kesimini hedef alan temel bir sosyal güvenlik ağıdır.
Türkiye’de Şartlı Nakit Transferleri, 2001 yılında uygulamaya konan Sosyal Riski Azaltma Projesi ile başlamıştır. Şartlı Nakit Transferi Programı kapsamında, yoksulluk nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen veya okuldan almak zorunda kalan ya da okul öncesi çocuklarını düzenli sağlık kontrollerine götüremeyen aileler ile gebelikleri süresince düzenli sağlık kontrollerini yaptıramayan veya doğumlarını bir sağlık kuruluşunda gerçekleştiremeyen anne adaylarını ekonomik yönden desteklemek ve Türkiye’de düzenli bir nakit sosyal yardım sistemi yerleştirmek açısından bir ilk gerçekleştirilmektedir. Ekonomik güçlükler nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen ve düzenli sağlık kontrollerini yaptıramayan, nüfusun en yoksul %6’lık kesimine dahil olan aileler, ŞNT’nin temel hedef kitlesidir. 
Haber ekleme saati: 22.18-05/05/2007
Haber: Fakir Yılmaz/ÖZEL HABER
Meslektaşımızda trafik canavarı kurbanı!..

Gazeteci Deniz Başlı (gözlüklü) ve Zabıta Komiseri Zeki Morkoç Ardahan’da günlük olarak yayımlanan Süreç Gazetesi’nin ve DHA Ardahan temsilcisi Deniz başlı bu sabah gittiği Erzurum dönüşünde trafik kazası geçirdi.
Alınan bilgilere göre bir işi için bugün yeni muhabiri olduğu Hürriyet Gazetesi’nin Erzurum’da ki toplantısına giden Ardahanlı Gazeteci Deniz Başlı Ardahan’a dönerken, Ardahan Belediyesi Zabıta Komiseri Zeki Morkoç’a rastladı. Birlikte Ardahan’a gelmek için zabıta komiseri Morkoç’a ait özel araçla yola çıktılar. Erzurum çıkışında trafik kazası geçirdiler. Kaza da ciddi yaralarla kurtulan meslektaşımız Deniz Başlı ve Zabıta Komiseri Zeki Morkoç’un durumlarının ciddiyetliğini koruduğu ve tedavi altına alındıkları öğrenildi.
Haber ekleme saati: 19.33-05/05/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kahveler de kitap köşesi yok!

Kahveler tıklım tıklım.. Ardahan Valililiğinin, ‘24 Bin Öğrenciye 24 Bin Kitap” kampanyasına başlamaya hazırlandığı şu günlerde Ardahan ve ilçelerinde bulunan kahvelerin hiç birisinde ne bir gazete köşesi, nede bir gazete masası var.
Valiliğinde bunu bilerek geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir basın açıklamasıyla dikkat çektiği durumu dikkate almayan Kahvahane sahipleri, okuma kültürünün geliştirilmesi için atılan adıma duyarsız kaldıkları gözlenmetedir. Sağlık şart ve kurallarına da uyulmadığı gözlenen bir çok kahvehane de oturanların da bu yönde bir talebinin olmadığının belirten işletmeciler, sorunun kendilerinde değil, eğitim sorunu olduğunu belirtmekteler.
Haber ekleme saati: 05.05/2007
Haber/Foto: Ali Kaya
Öğrencilerin tiyatro keyfi sürüyor

Keyifli dakikalar yaşadılar.. Türkiye'de sineması ve tiyatrosu olmayan iller arasında olan Ardahan'a tiyatrocuların son aylarda gösterdiği ilgi en çok öğrencileri sevindirdi. 2006-2007 Eğitim-Öğretim döneminin başlamasıyla ard arda Ardahan'a gelerek İl Milli Eğitim müdürlüğü ile kurdukları diyalogla bir çok gösterimde bulunan özel tiyatro ekiplerinin sayesinde tiyatro izleme keyfini yaşayan Ardahanlılar, bu tür etkinliklerin sık sık yapılmasından yana olduklarını belirtiyorlar.
Haber ekleme saati: 14.13-05/05/2007
Haber/Foto: Ali Kaya/Ardahan
KURA COŞUYOR ARDAHANLI BAKIYOR!..

Güzel manzaralar yaratıyor, çevresindekileri yıkmazsa.. Eriyen kar ve gece yağan yağmur sonrası taşan Kura Nehri Ardahan Ovası'nı kapladı.
Ardahan Ovası olarak bilinen düzlüğü kaplayan Kura suları muhteşem bir görünüm verirken, çevrede bulunan ev ve yerleşim yerleri tedirginlik içinde.
Dağlarda eriyen kar sularının ve çevresinde bulunan derelerin buzlardan kurtulup eridiği şu günlerde bir hayli artan Kura Nehiri sularının yatağı dışına taşılmasından çekinilirken, konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Kura Nehri'nin yatağından taşmasıyla sular altında kalan Ardahan Ovası'nın tarım için bir risk oluşturmadığını ifade ettiiler.
Haber ekleme saati: 14.08-05/05/2007
Haber: Fakir Yılmaz Foto: Barış Bilgin   
 Ardahan'da Kaba Yem Sıkıntısı Sürüyor!

Yem sıkıntısı had safada... Ardahan’da kış mevsiminin uzun sürmesi ve kaba yem stokunun da yetersiz oluşu nedeniyle önemli bir oranda kaba yem açığının ortaya çıktığı bildirildi. 
Ardahan Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “ Ardahan’da kış ayının uzun sürmesi sonucu tükenen kaba yem açığından dolayı hayvanlarda yetersiz ve dengesiz besleme yapılmıştır. Buna bağlı olarak da hayvanlarda, ciddi bir oranda kaşeksi (zayıflık) ve hastalıklara karşı dirençsizlik ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bu durumda ilkbahar mevsimi geçiş sürecinde, gebe hayvanlarda yavru atma, kızgınlık göstermeme, gebe kalmama gibi verim kayıpları ve daha da önemlisi aşağıda belirttiğimiz hastalıklardan dolayı zaman zaman ölümlerin ortaya çıkması muhtemeldir. Kaşektik ve dirençsiz hayvanlar, Pastörella (akciğer hastalığı), Salmonella (zehirli ishal), Botulismus (zehirlenme) ve Enteretoksemi (zehirlenme, karakulak) gibi hastalıklara karşı daha duyarlı olmaktadırlar. Bu hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan mikroorganizmalar normalde toprakta, hayvanların bazı iç organlarında zararsız olarak yaşamaktadırlar. Ancak yukarıda bahsedilen gerekçelere ilaveten bazı olumsuz faktörler nedeniyle hastalık yapma özelliği kazanarak, hayvanların hastalanmasına, verim kayıplarına ve ölümlerine neden olmaktadırlar” denildi.   
Açıklamada, yavru, ergin veya farklı türden hayvanların aynı ahırda barındırılması özellikle yeni doğanlarda solunum ve sindirim hastalıklarına sebebiyet vermesi (septisemi-zehirli ishal,menenjit), genel olarak hayvanların ahırlarda sıkışık olarak barındırılması ve çok yetersiz havalandırma ve aydınlatmanın olması neticesinde stres ve de oluşan ahır gazlarından, o hayvanların hastalanmasına neden olacağı kaydedildi.  Açıklamada daha sonra şunlar belirtildi: “Zeminin ıslak bırakılması veya uygun olmayan malzeme serilmesi, ilkbahar parazit (bit, kene,nokra, askarit,kıl kurdu,kelebek ) ilaçlamasının yapılmaması, küflü, bozuk, kokmuş, donmuş ot ve yemlerin yedirilmesi (yavru atma, zehirlenme, ishal), çayır ve meradaki otların henüz çıkmadan veya körpe otların olduğu ilkbahar erken dönemlerinde hayvanların otlatılması, yine bu dönemlerde hayvanların çok erken saatlerde ve aç olarak meraya gönderilmesi ve de aşırı zayıflayan bu hayvanların yağışta ve rüzgarda üşütülmesi verimi düşürecektir. Ahırların toprakla örtülü olması ve bu nedenle aşırı yağışlarda hayvanların üzerine damlaması sonucu veya yemliklerinde biriken bu suların çok aşırı zehirli olması nedeniyle hayvanlarda ani ölümlere neden olması (Botulismus-zehirlenme) hastalıklara karşı aşılamanın yapılmaması gibi bazı olumsuz faktörler sayılabilir. Yukarıda belirtilen bu gibi hastalıkların ortaya çıkmaması için barınak, bakım ve besleme gibi yetiştiricilik şartlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. İlkbahar mevsimi geçiş sürecinde, zaten zayıf ve dirençsiz olarak kış şartlarından çıkan hayvanların olumsuz iklim şartlarından korunması, aç olarak dışarı bırakılmaması, yağışlarda barınakların damlamasının engellenmesi-çatı yapılması, zamanında gerekli aşılamaların (şap, şarbon, brucella, yanıkara, sarılık, pastörella, zehirlenme) yapılması ve hastalıklardan ölen hayvanların gelişigüzel çevreye atılmaması büyük önem taşımaktadır.”  
Haber ekleme saati: 14.02-05/05/2007
Haber: Alper Turgut/Posof Foto: Tuğba Yılmaz/Göle
SIRA BENDE!

Temizliği öğrenciler yapar Ardahan'da Ardahan’da ki eğitim yuvalarında yaşanan hizmetli sorunu, öğrenci ve de eğitimcilerin katkılayla giderilmeye çalışıldığı gözlenmektedir.
Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, “Eğitim Bende, Reform Daha Aydınlık Gelecek” afişleri altında Ardahan Halk Eğitimde okulunun düzenlediği etkinlik öncesi yerleri paspaslayan bu minik öğrenci gibi bir çok öğrencinin okudukları okullarının temizlik işlerine dde el attıkları sık sık gazetecilerin objektifine takılırken, adeta kangren haline gelen hizmetli sorununun çözümü için yetkililerin bugüne kadar adım atmadığı da görülen diğer acı bir gerçek..
Haber ekleme saati: 10.20-05/05/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Kura çözüldü, kara balık çıktı  ..

Kara balıklar satışta.. Göle ilçesi sınırlarından doğup, Ardahan merkezinden geçerek, Çıldır ilçesi sınırlarından Türkiye’ye terk eden Kura Nehri ısınmaya başlayan havalarla birlikte üzerinde ki 40 santim kalınlıkta ki buzdan kurtulup, tüm güzelliği v ede hızıyla yeniden akmaya başladı.
Üzerinde ki buz tabakasının çözülmesiyle birlikte içinde yaşayan karabalıkları avlayarak ekmek parası kazanmaya başlayan Ardahanlı balıkçılar, Kura’nın nimetinde faydalandığı şu ünlerde Ardahanlılarda balık yemenin zevkini yaşamaya başladılar.
Haber ekleme saati: 22.06-04/05/2007
Haber/Fotolar: Barış Bilgin/Ardahan
Şaban Kaymakam tüm sorunları bitirdi, Ermeni meselesine el attı!..

Şaban kaymakam çamura batmamak için çeper üzerinde yürürken.. Başta, KÖY/DES kapsamında yaptırıldığı öne sürülen, ancak şu an birer çamur deryası içinde olan Göle ilçesi, bozuk köy yolları olmak üzere, yem sıkıntısı ve bir çok sorula başbaşa bulunurken ilçenin kaymakamının gündemi bambaşka..
Tüm sorunları bitirmişcesine Ermeni meselesine el atan İlçe'nin Kaymakamı Şaban Akça, bugün süpriz bir şekilde düzenlediği Ermeni Konferası ile ilçenin sorunlarını unutururmaya ve  gündemde düşünme çabası içine girmesi dikkat çekti.
Göle Yatılı İlköğretim Bölge Okulu salonunda kaymakamlığın organize ettiği konferansa katılım büyüktü. Açılış konuşmasını yapan Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Yener Karakuş; "Ermeniler Kars, Ardahan illerinin kendilerine ait olduklarını söylemişlerdir. Doğu ve Güneydoğu'daki Türk köylerini basarak kadın, çocuk ve yaşlı insanları katletmişlerdir. Kızıl Rus ordusu, Kars ve Ardahan illerini alarak doğuda kurmak istedikleri bağımsız Ermeni devletinden sonradan çeşitli sebeplerle vazgeçmiştir" dedi.
Haber ekleme saati: 21.39-04/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan-Şavşat yolunda trafik kazası.. 1 Ölü

Ayakabısı, şapkası ekmeği yolda kaldı Ardahan-Şavşat yolunda meydana gelen trafik kazasında bir kişi öldü. 53 DL 528 plakalı Rize nüfuslu Ahmet İlkbahar'ın yönetiminde ki araç Rize'ye giderken Ardahan çıkışının 25. kilo metresinde yol kenarında yaya yürüyen 73 yaşında ki Bahri Yeke çarptı. Yaşanan trafik kazası Çarpan araba, ölen adam... sonucu olay yerinde ölen Yokuşdibi (Lori) köylü Bahri Yeke'nin cesedi Ardahan Devlet Hastanesine kaldırılırken, araç sürücüsü Ahmet İlbahar (55) gözlem altına alındı.

***OLAY YERİ İNCELEME ŞAPKAYI, AYAKKABYI VE EKMEĞİ ALMAYA GEREK GÖRMEDİ!

Yaşanan trafik kazası sonucu olay yerinde ölen Bahri Yeke'ya ait ayakkabıları, ekmeği ve şapkasıyla ve diğer bir çok eşyası kazanın yaşandığı yolun ortasında kalırken, Jandarma İncelemenin bu eşyaları neder olmadığı ise marak konusu oldu.
Haber ekleme saati: 18.16-04/05/2007
Haber: Fakir Yılmaz Foto: Burak Tanrıbuyurdu/Ardahan
Kayatürk vaz geçti,  Aktaş, Kendir ve Bozkır aday adayı!

Milletvekili seçimlerinin erkene alınmasıyla birlikte hızlanan siyasi sahnede rol oynayan politikacıların yoğun bir gündemle meşgul oldukları gözleniyor.
Cep telefonlarının susmadığı, her dakika yeni bir isimin ortaya atıldığı bir süreçte kimin nerede, nasıl, niçin aday olduğu da yaşanan tartışmaların başında geliyor
Milletvekili Adayı olacağını çeşitmi beyan ve görüşlerinde ima eden Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayakürk bugün kurmaylarıyla yaptığı görüşmeler ardından Gazeteci Fakir Yılmaz’a kesinlikle aday olmayacağını, bununla ilgili bir basın açıklaması içinde olduğunu söylerken, Ardahan’dan eski İl Sağlık Müdürü Taşkın Aktaş CHP’den, Ardahanlı ve İstanbul’da öğretmenlik yapan Selami Kendir AKP’den, Ankara’da ise yine Ardahanlı olan İl Sağlık Müdürlüğünde Kurtuluş Bozkır ise MHP’den Ardahan Milletvekili Adayı Adayı olmak için ilk istifayı veren bürokratlar oldular.
Ardahan kent merkezinde ise yoğun bir kulisin yaşandığı gözlenirken, MHP kökenli bürokratların istifa etmek için istişare içinde oldukları gözleniyor.
Haber ekleme saati: 14.05-04/05/2007
Haber: Fakir Yılmaz/Ardahan
Yapmaya gelince yapmayan devlet,
yıkmaya gelince yıkıp, göle gömdü!

YIKANLARA BEDDUA ETTİ!<br />
Gül ninenin yalvarmaları vede yakarışlarıda binanın yıkılmasına engel olmadı... Gülninenin bedduaları arasında yıkılan binanın Sit alanına yapıldığı iddiasıyla şu anda Kars Arpaçaya bağlı olan Doğruyol köyünün eski muhtarı tarafından şikayet edildiği öğrenildi.. 1992 yılınhda vilayet olan Ardahan'da devlet tarafından yaptırılan tek sağlam bina yine devlet tarafından yerle bir edildi. Vilayet olduktan sonra yapılan çeşitli kamu binasının, depremlerde sonra yaptırılan incelemelerde 28'ne yakınının çürük çıktığı Ardahan'da, İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından yaptırılan tek sağlam bina sit alanına yapıldığı gerekçesiyle yıktırıldı.
Ardahan'ın vilayet olmasından bu yana doğru dürüst bir bina yapamayan, yapılanların çocuğunu da sonra ki incelemelerde depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltan devlet, bugün yapılması halinde 1 Milyon Ytl. lik bir harcamayla yaptırılamayacak Çıldır Gölü'nün kenarında bulunan turistik dinlenme tesisini Anıtlar Kuruluna yapılan bir şikâyet yüzünden yerle bir etti. 
1995 yılında zamanın valisi Kutluay Öktem'in başında bulunduğu Ardahan İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan 1 odalı, 1 yemek salonlu bin metre kareye oturtulmuş olan ilin tek sağlam binasını dün yıkmakta bir hayli zorlanan devlet, kent merkezinde yapımı 14 yıldır devam eden hükümet binasını ise bir türlü bitiremiyor. 
7 yıl süren dava sonucu dün gelen yıkım kararı gereğince yerle bir edilen Ardahan'ın Çıldır İlçesi Akçakale köyünde ki turistik binanın yıkım kararının 1997 yılında verilmesine karşın bugüne kadar yıkılmamasının sebebi ise yine Çıldır Gölü kenarında bulunan İl Spor Müdürlüğüne ait tesislerin bitmemesi dolaysıyla kamu görevlilerince kullanır olması olduğu ileri sürüldü. 
Dün, binayı yaptıran İl Özel İdareye ait kepçe ile yerle bir edilerek, Çıldır gölünün sularına gömülen binanın o güzel görünümü, şimdi gölün dibinde ve göl sularını kirletir halde olması ise olayın diğer acı bir yönü oldu.
Haber ekleme saati: 10.19-04/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
Çıldırlı İşadamı Servet Aydemir: “Milletvekili Adayıyım” diyenler Ardahan’da oturanlar olmalı

Çıldır Kerteneli İşdamı Servet Aydemir Cumhurbaşkanlığ seçiminin gerçekleşmemesi ardından Türkiye’nin gündemine giren genel seçimler Türkiye’de olduğu gibi Ardahan’da da siyasi arenaya hareket getirdi.
Dün, basın mesuplarıyla gelen Ardahanlı İşadamı Aydemir, ‘Ardahan’da seçilen iki milletvekilinin de Ardahan’da oturan, Ardahanlıların sorunlarıyla birlikte yaşayanlar olmalıdır.’ dedi.ATSO Başkanı 
Latif Tosunoğlu’nunda bulunduğu bir yemekte Ardahanlı gazetecilerle bir araya gelen Kozmetikçi İşadamı Servet Aydemir’den seçimler öncesi Ardahan kamuoyuna önemli mesajlar.. ‘Çantacılara hayır deyin’
Geçtiğimiz yıl Ardahan’a gelerek Çıldır ilçesi Kurtkale bölgesinde bulunan vadiye yol açan Ardahanlı İşadamı Servet Aydemir, seçimlerin gündeme girmesiyle birlikte tartışılmaya başlanan, ‘Adaylar kim olacak?’ sorusuna kendi yorumunu yaptı. 
Aydemir, önümüzde ki seçimlerde milletvekili adayı olacakların, ‘mutlaka şu an Ardahan’da oturan, Ardahan’da siyaset yapan, Ardahanlıyla iç içe olan, onların sorunları onlarla birlikte yaşayıp his edenler olmalıdır’ diyerken, ‘Çantasını alıp seçimden seçime gelip, Ardahan havarisi kesilenlerin’ önünün kesilmesini, hatta yüz verilmemesini de istedi.
Çıldırlı İşadamı Servet Aydemir, Ardahan için değil, ailesi ve sülalesi için seçimden seçime gelip Ardahanlı olanlara, Ardahanlı seçmenin bu seçimde izin verilmemesini de istedi.
Toplumun bu yönde bilinçlendirilmesi için görevin herkese olduğu gibi kentte bir hayli etkili olan yerel basına da düştüğünü de dikkat çeken İşadamı Servet Aydemir, ‘Bu kentin bugün kü halinin geçmişte yapılan yanlış seçimler ve seçimden seçime Ardahanlı kesilenlerin neden olduğunu belirtirken, partilerin genel merkezlerinin de Ardahanlıların bu yöndeki çağrılarını mutlaka dikkate almasını da istedi.
Yalova’da Kozmetik İşleriyle uğraşan Ardahan ili Çıldır İlçesi Akkiraz (Kertene) köylü olan Ardahanlı işadamı geçtiğimiz yıl göç ettiği köyününde bulunduğu bölgede bulunan doğa harikası vadinin turzime açılması için kendi imkanlarıyla yol açmaya çalışmış, Valilik, Belediye ve İl Özel İdarelerden aldığı destekle bunu büyük ölçüde başarmıştı.
Bölgenin turizime kazandırılması halinde yeni bir Davos’un ortaya çıkacağını da belirten İşadamı Servet Aydemir, bu bölgede bulunan sıcak su yataklarının yalova Termalleri gibi tehislere kavuşturulması için bütün güçleriyle uğraştıklarını ve bu yönde bir şirket girişimi içinde bulunduklarınıda sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 08.01-04/05/2006
Haber/Foto: Ali Kaya/Ardahan-www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yem sıkıntısı bunuda yaptırdı!
SAMAN MARKET HİZMETİNİZDE!..

Saman Market Ağır kış şartlarından bir türlü kurtulamayan Ardahan'da, hayvan yemi olan saman market önlerinde satılmaya başlandı. 
Ardahan ve çevresinde havanın bir türlü ısınmaması nedeniyle yem sıkıntısı çeken hayvan üreticilerinin sorununu çözmek için birçok marketçi, hayvan yemi olan samanı marketlerin önünde diğer ürünlerle birlikte satmaya başladı. Posof İlçesi'ndeki bir markette hem cama 'Balya saman bulunur' diye ilan asıldı, hem de marketin önünde saman sergilendi. 
Market sahibi Yusuf Çelik, "Bölgede bir türlü hava ısınmadı. Kış havasının hakim olmaya devam etmesiyle hayvan üreticileri yem sıkıntısına düştü. Talep üzerine bizde diğer ürünlerin yanında balya samanı satmaya karar verdik. Müşterilerimiz memnun" dedi. Marketçiler tarafından market önlerinde pazarlanan balya saman 17 YTL'den satılıyor. 
Haber ekleme saati: 07.26-04/05/2007
Haber/Foto: Alper Turgut/Ardahan
İP Seçim’de ortaya çıktı!

Seçimden seçime Ardahan’da görünen Çıldırlı hemşerimiz Av. Nusret Senemoğlu Son genel seçimlerin üzerinde 4.5 yıl geçmesine karşın, Ardahan’da yaşanan bir çok olumlu, olumsuz gelişmeler karşısında ortalarda görünmeyen irili, ufaklı partiler, seçimin gündeme gelmesiyle birlikte bir anda ortaya çıkmaya başladılar.
Bu partilerden olan İşçi Partisi Ardahan İl Teşkilatı seçimin gündeme girmesinin üzerinde bir hafta geçmeden dün gazetecilerle acil bir basın toplantısı yapmış, Ardahan’ın sorunlarını değil, Türkiye’de yaşanan gelişmeler konusunda bolca demeç ve açıklamalarda bulunmuştur.
Dün saat 10.00'da Şükran Sofrasında bir basın toplantısı düzenleyen İşçi Partisi, Ardahan İl Teşkilatı Başkanı Erdal Uygur ve İşçi Partisi Genel Sekreteri Çıldırlı hemşerimiz Av. Nusret Senem ve İlçe Teşkilat Sorumlularının Ardahan yerel basın mensuplarıyla bir araya gelerek son günlerde Türkiye gündeminde sıkça tartışılan cumhurbaşkanlığı seçimleri ve alınan erken seçim kararı nedeniyle İşçi Partisinin görüşü hakkında açıklamada bulunulmuştur. 

***AKP’den kurtulmalıyız, ama seçimede gitmemeliyiz!

Kahvaltılı basın toplantısında Ardahan yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen İşçi Partisi (İP) Genel Sekreteri Av. Nusret Senem, Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini Cumhurbaşkanı seçimleri nedeniyle AKP'nin dayatmalarının Halk, Meclis ve Anayasa Mahkemesince geri tepmesinin AKP'ye olan bir tepki olarak değerlendirdiğini söyleyerek, partisinin bu çıkmazı önceden tahmin ettiğini iktidarı uyardıkları ancak bunu dikkate almayan hükümetin şuan ki krizin tek sorumlusu olduğunu söyleyerek, alınan erken seçim karını da AKP'nin dayatması olarak erkene alınmasının da yanlış olduğunu belirterek partilerin hazırlık yapmadan seçime girmelerine ve acilen yapılması düşünülen seçimlerin sağlıklı olamayacağını da açıklamıştır.
Haber ekleme saati: 07.20-04/05/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
SAT BİR TOSUNU, İKİ KOYUNU EVİNE, AHIRINA BİR ÇATI YAP!

AMAN YETİŞ DEVLET DÖNEMİ BİTMİŞTİR!<br />
Yaşanan sorunları yakından takip ettiklerini ve çözümü için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Ardahan Valisi Murat Yıldırım, bölgede yaşanan sorunların çözümünde görevin sadece devlette olduğunu düşünmek yanlıştır. Vatandaşta alacağı tedbirlerle devletine, milletine ve de kendisine yardımcı olması gerektiğini, bunu içinde önlemlerini, tedbirlerini alması gerektiğini söyledi.. Ardahan Ziraat Odası ile AB ve DPT'nin birlikte ortaklaşa düzenledikleri, Ardahan İli ve Köyleri Çiftçi Eğitimi ve Danışmanlık Projesi'nde başarılı olan çiftçilere sertifikaları verilen toplantıya katılan Ardahan Valisi Murat Yıldırım'dan önemli mesajlar. 
Bölgede yaşanan sorunları devlet olarak çözmeye ve en asgariye indirmeye çalıştıklarını belirten Ardahan valisi Murat Yıldırım, vatandaşın artık her şeyi devletten bekleme zihniyetini bırakıp, kendi tedbirini alması gerekliliğine dikkat çekti.
Vali Murat Yıldırım, bölgede yaşanan ağır kış şartları ve her gün değişen doğanın yarattığı olumsuzlukların önüne vatandaşın kendisi tarafından alınacak tedbirlerle geçilebileceğini, buna örnek olarak bölgede bulunan ve toprak örtülü evlerin, hayvan barınaklarının çökmesi konusudur. Bölge insanının atadan, dededen kalma 60 yıllık, 70 yıllık atadan, dededen kalma ev ve ahırlarda barınmaya çalıştığını, ancak ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü bölgede 4-5 ay kar altında kalan, ardından gelen yağmurlarla çökerek, insan ve hayvan kaybına neden olan ev ve ahırların alınabilecek küçük bir tedbirle hem modern hale getirileceğini, hem de bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracağını belirtti.
Köylünün, her şeyi devletten bekleme alışkanlığının kenara atıp, tedbir alması gerektiğine dikkat çeken Vali Yıldırım toplantıya katılan çiftçilere ve de köylülere seslenerek, 'Sat bir tosunu, iki koyunu evine, ahırına çatı yap' diyerek insanların ev ve ahırlarını çatılı hale getirmesini ve her canlının yaşayabilecek duruma sokulması gereğine dikkat çekti.
Bölgede bulunan ev ve hayvan barınaklarının insanların sağılığına uygun olmadığını belirten Vali Yıldırım, hayvan barınaklarının da aynı durumda olduğunu ve buralarda yaşayan hayvanlardan bu nedenle gerekli ürünü alınamadığının artık bilinmesini de istedi.
AZO’nun toplantısına katılan kursiyerler valinin konuşmasını dikkatle dinlediler ***YAZIN KARADENİZ'E OT SATIYORSUNUZ,
KIŞIN KONYA'DAN SAMAN ALIYORSUNUZ!

Bölgede yaşayan insanların gerekli tedbirleri zamanın da almaktan geciktiğine dikkat çeken Ardahan Valisi Murat Yıldırım, bölge de uzun süren kış dolaysıyla son aylarda Ardahan'ın birinci gündem maddesi olan hayvan yemi sıkıntısının yaşanmasının bir sebebinin de, bölgede bulunan çiftçi ve de köylünün kendisinin olduğunun unutulmamasını istedi.
Yıldırım, İl ve İlçe Tarım verilerine göre Ardahan'da yazın Karadeniz bölgesine 500 tondan fazla ot balyalanarak, yok pahasına sattığını unutan Ardahan köylüsünün, kışın kilosunu 40 kuruşa, 60 kuruşa Konya'nın, Diyarbakır'ın ve diğer illerin tozlu topraklı ve de hiç bir besin değer bulunmayan samanını alıyor. Böyle bir şey olur mu? Siz bilmiyor musunuz ki bu bölge de uzun bir kış döneminin yaşandığını. Sonra, 'devlet bize el atsın' diye feryatlar koparıyorsunuz. Evet, biz devlet olarak, hükümet olarak yaşanan her olumsuzlukta vatandaşımızın yanındayız. Yaşanan yem sıkıntısı konusunda ilin valisi olarak bizzat hükümete rapor yazıp gönderdim. Bölgede çiftçilik, hayvancılık yapanların uzun kış dolaysıyla sıkıntıda olduğunu anlattım. Ancak, bunların yetmediğini ve tedbir almazsanız bunların yaşanabileceğini de hesaba katmak gerekmez mi?' diye sordu.
Projeye ev sahipliği yapan Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural ve Vali'nin konuşması ve projenin tanıtımı ardından  Ardahan'da 26 Şubat ve 30 Mart 2007 tarihleri arasında uygulamaya konulan ve finansörlüğünün yüzde 90'ının AB tarafından yapıldığı projede, tarım, hayvancılık ve arıcılık gibi konularda 30'u bayan olmak 100 kursiyer çiftçinin sertifikalarını Ardahan Valisi Murat Yıldırım'ın katıldığı toplantıda kursiyerlere verildi.
Haber ekleme saati: 06.43-04/05/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/Ardahan
Veterinerlerin Sorunları Tartışıldı

Hayvanlardan sonra kendi sorunlarını tartıştılar..! Kafkas Üniversitesi'nde (KAÜ) düzenlenen "Dünya Veteriner Hekimler Günü" konulu panelde, veteriner hekimlerin sorunlarının giderilmesi için Veteriner Hekimlik Bakanlığı'nın kurulmasının gerekli olduğu belirtildi. 
Prof. Dr. Necdet Leloğlu Salonu'nda düzenlenen panelin oturum başkanlığını Prof. Dr. ABDullah Doğan yaptı. "Ülkemizde Veteriner Hekimliğin Tarihçesi ve Kurtuluş Savaşı'nda Veteriner Hekimler" konusunda bilgi veren Prof. Dr, Şahin Aslan, veteriner hekimlerin tarihlerinin yazılmadığına dikkat çekerek, veteriner hekimlerin özellikle Kurtuluş Savaşı sırasında çok önemli görevler üstlendiğini söyledi. O dönemde 253 kayıtlı veteriner hekimin 88'inin İstiklal madalyası aldığını da hatırlatan Şahin, "Bu veteriner hekimlerinin nerede ordu varsa oraya giderek hayvan hastanesi kurmuşlardır. Ecza depolarıyla birlikte nal imalatı yapılmış. Geri hizmetlerde ihtiyaç belirlemede görev alan hekimlerimiz savaş ortamında nasıl hizmet verilmesi gerektiğini ortaya koymayı başarmışlardır." dedi.
Doç. Dr. Hakan Kocamış da, "Avrupa ve Amerika'daki Veteriner Hekimlerin Genel Durumu" konusunda söz aldı. "Veteriner hekimlik hem insan hem de hayvan sağlığının korunması için seçilen tek meslektir" diyen Kocamış, "Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerde 2006 yılı itibariyle 175 bin veteriner hekim bulunurken, bu rakam Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 86 bindir. AB'nde bir hekim 4-6 bin Euro maaş alırken, ABD'de 5-7 bin doları buluyor. Avrupa'daki veteriner hekimlerin yüzde 70'i serbest çalışırken büyük çoğunluğu da küçük hayvan kliniklerinde görev alıyor. Avrupa'da klinik açmak çok pahalı. O nedenle de bir çok veteriner hekim bir araya gelerek klinik açabiliyorlar. O halde bizim ne yapmamız lazım? Stratejik plan yapmalıyız ve Uluslararası mesleki kuruluşlarla bağlantılı olmamız gerek" diye konuştu. 
Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimler Odası (VHO) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Engin Kılıç ise "Türkiye ve Kars'taki Veteriner Hekimlerin Mevcut Durumu" konulu bir konuşma yaptı. Kılıç, veteriner hekimlerin emeğinin karşılığının alamadığından yakınarak, "Bir çok hastalık riskleriyle de karşı karşıyalar. Önemli hastalıklar olmadığı sürece hatırlanmıyorlar. Ücretler her geçen gün biraz daha kırpılıyor. Ülkemizde 4 bin veteriner hekim işsiz dolaşıyor. Bir veteriner hekim bin 50 ytl maaş alıyor. 2000 yılında 17 bin 737 olan sayımıza her yıl bin meslektaşımız daha ekleniyor. Bugün sayımız 25 bine ulaştı. 1987 yılından beri kadrolu veteriner hekim istihdam edilmedi. 2006 yılında kuş gribiyle birlikte tanındık ve 550 veteriner hekim istihdam edildi. Bunlardan da Kars'a 20, Iğdır'a 8 ve Ardahan'ı 2 veteriner hekim atandı. İstihdam alanı geniş mesleğin erbabıyız ama mesleğe ÖSS'de ilgi çok az. 1980 sonuna kadar 7 olan Veteriner Fakültesi 19'a çıktı. Oysa Avrupa ülkelerinde toplam 55 tane Veteriner Fakültesi var" şeklinde konuştu. 
VHO hakkında da bilgi veren Kılıç, odanın Türk Veteriner Hekimler Birliği'ne bağlı 44 bölge Odası'ndan biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: 
"250 üyesi bulunan VHO'nun çoğunluğunu KAÜ Veteriner Fakültesi öğrencileri oluşturuyor. Serbest veteriner hekimlerden istenilen seviyede üyemiz yoktur. Bugünkü panelimize de serbest veteriner hekimler iştirak etmeyerek kendi sorunlarına kayıtsız kaldılar. Kars'ta 124 hekim klinik açtı, bunların da 43'ü kapandı. 81'i de Kars-Ardahan-Iğdır bölgesinde hizmet sunuyor. Yetiştiricilerin yeterince bilinçli olmaması, hayvan piyasasının istikrarlı olmayışı, kıtlık senelerinde hayvan fiyatlarının düşmesi meslektaşlarımızın gelirlerini de oldukça düşürdü. Veteriner hekimlerimiz bunca yokluk arasında bir de eczanelerde hayvan ilaçlarının satılmasıyla kendileri de ilaç satmaya başlamışlardır. Oysa veteriner hekimin işi ilaç satmak değil, hekimlik yapmaktır. Özellikle sınır illerimizde seyyar satıcıların el arabalarında satılan ilaçlar köy bakkallarında bile satışa sunulmuştur. Bu acı bir gerçektir ama ne yazık ki bu acılarla görevlerimizi yapmaktayız." 
Kılıç, ayrıca, tüm bu sorunların giderilmesi için önemli bir talepte bulundu ve "Veteriner Hekimlik Bakanlığı'nın kurulması gerek. Tek çıkış yolumuz bu. Buradan siyasilere sesleniyorum. Lütfen sesimizi duyun" dedi. 
Son olarak "Hayvan Refahı" konusunda görüşlerini açıklayan Doç. Dr. Mustafa Saatçi, sokak hayvanları için 2005 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından 86 milyon dolar harcandığını bu nedenle de son yılların ilgi çekici konusu olan hayvan refahı ve hayvanlara olan sorumluluğun üzerinde durulması gerektiğini savundu. 
Panele; Vali Mehmet Ufuk Erden, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, öğretim görevlileri ve Veteriner Fakültesi öğrencileri katıldı. 
Haber ekleme saati: 05.44-04/05/2007
Haber/Foto: Bedir Altınok/Kars
Hanaklı Kadın Kars’ta Doktoru Çileden Çıkardı

Ardahan ili Hanak İlçesinden Kars'a gidip bayılan kadın, yardm etmek isteyenlere bin bir zulum etti! Kars'ta baygınlık geçirdiği ileri sürülen ve yerde yatan bir kadın, sürekli aynı numarayı yaptığı gerekçesiyle ambulans görevlisi doktoru çileden çıkardı. 
Ardahan'ın Hanak ilçesinden iki çocuğunun nafakasını sağlamak amacıyla 2 ay önce Kars'a gelerek dilencilik yapan ve kendisini arabaların önüne atarak baygınlık geçirdiği ileri sürülen Halime Yetik (50) isimli kadın, dün akşam saatlerinde fenalaştı. Etrafına toplanan vatandaşlardan bazıları kadını tanıdıklarını ve sık sık kendisini arabaların önüne attığını, devamlı da bayıldığını söyledi. Yoldan geçmekte olan bir genç kız kadınla yakından ilgilendi ve sürekli olarak kadının sağlık durumunu kontrol etti.   Kalabalığın artması üzerine olay yerine gelen emniyet ekipleri 112 Acil Servisi'ni arayarak ambulans istedi. Polis memuru, sağlık görevlilerinin kadını tanıdıklarını ve başka acil bir vakada olduklarını bu nedenle de gelemeyeceklerini belirtti. Vatandaşlar, ambulansın gelmemesine tepki gösterirken, polis memuru da kadının kendine gelmesi için yüzüne su serpti. Yüzüne ikinci kez dökülen suyun ardından uyanan kadın, etrafına toplanan kalabalığı görünce kendini yeniden yere attı. Kadın daha sonra polis memuru ve çevredekilerin yardımıyla yerinden kaldırıldı. Sürekli "Ölmek istiyorum" diyen kadın, şeker hastası ve tansiyonu olduğunu söyleyerek, "Kendimi öldüreceğim. Vali bana bakmıyor. Eşim öldü. Benim de maaşım yok. Çocuklarımı da devlet yurda verdi. Vali bana ev versin, yardım etsin. Çocuklarımı da alıp gideyim. Ya da bir iş versin çalışayım" dedi.  Ambulansın olay yerine gelmesiyle birlikte görevli doktor bağırmaya başladı. Herkes şaşkına dönerek ne olduğunu anlamaya çalışırken doktor, "İçeride benim şu anda hastam var. Yeter artık. Ambulansta epilepsi hastası var. Bu kadın bir dilenci ve sürekli aynı numarayı yapıyor. Vatandaş da bunu bilmiyor" diye konuştu. 
Haber ekleme saati: 05.34-04/05/2007
Haber: Bedir Altınoku/Kars Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Genelkurmay, Ardahan ve Kars sınırlarda görevlendirilecek Ermenice ve Gürcüce bilen elamanlar arıyor

Genelkurmay başkanlığı  GENELKURMAY Başkanlığı sınır birliklerinde yararlanmak üzere tercüman arayışına girdi. Genelkurmay Başkanlığı, Yunanca, Bulgarca, Ermenice, Farsça, Arapça ve Gürcüce bilen tercüman arıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın sınır birliklerinde çalışacak olan tercümanlar, ilgili ülkenin sınır komutanlıklarıyla yapılacak görüşmelerde görev yapacak. Genelkurmay için çalışmak isteyen tercüman adayları, önce uygulamalı sınavdan geçirilecek sonra güvenlik soruşturması yapılacak. Ermenice, Farsça, Bulgarca sınavları 8 Mayıs, Yunanca, Arapça ve Gürcüce sınavları da 9 Mayıs’ta yapılacak. Ermenice bilen tercümanlar Ağrı, Kars ve Ardahan, Farsça bilenler Ağrı ve Van, Arapça bilenler Gaziantep, Hatay, Mardin ve Şanlıurfa, Gürcüce bilenler Trabzon ve Ardahan ile Bulgarca ve Yunanca bilenler Edirne’deki askeri birliklerde çalışacak. Sınavı Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanlığı yapacak.
Haber ekleme saati: 05.15-04/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Halit Öztürk Iğdır'dan Bildiriyor

<br />
Halit Öztürk  
Köylü çocuklar sinemayla buluştu

İlk kez gördükleri sinemayı heyacanla izlediler Iğdır'ın Tuzluca İlçesi'ne bağlı Çıyrıklı köyü İlköğretim Okulu öğrencileri, ilk kez sinemayla buluşturuldu.  
  Prof. Dr. Ahmet Öncüler ve Uzman Alpay Öztürk tarafından KAÜ bünyesinde 3 ay önce kurulan ve bugüne kadar 70 üyeye ulaşan Sinema Kulübü, ilk icraatlarına köy okullarından başladı. Köylerdeki sosyal hayata katkıda bulunmak, çocuklarla tanışıp kaynaşarak onlarla söyleşiler yapmak, hayatlarında hiç sinema görmemiş olan köy çocuklarını beyaz perdeyle buluşturmak için harekete geçen Sinema Kulübü üyeleri dün de Iğdır'ın Tuzluca ilçesine bağlı Çıyrıklı köyü İlköğretim Okulu öğrencileriyle köy okulunda bir araya geldiler. Ayaklarına sinema hizmeti getiren konuklarını okul girişinde karşılayan öğrenciler, gördükleri ilgi karşısında sevince boğuldular. Sinema Kulübü üyeleri, sıkılgan oldukları gözlenen çocuklarla önce tanışmayı tercih ettiler. Sinema kulübü üyeleri, çocukların yanlarına giderek onlara sarılıp sohbet ettiler ardından da sıkılganlıklarının giderilmesi için birlikte top ve çeşitli oyunlar oynadılar.
Çocuklar daha sonra okul sınıfında hazırlanan sinema perdesiyle buluşarak, heyecanla ilk sinema filmini izleme fırsatını elde ettiler. 75 dakikalık Doogel çizgi sinema filmini büyük bir keyifle izleyen öğrenciler gösteri sonunda Sinema Kulübü üyelerini alkışladılar.Öğrenciler, ilk kez sinema filmi izlediklerini ve mutlu olduklarını dile getirdiler. Öğrenciler, filmin, dostluk ve yardımseverlik duygularını yansıttığını belirterek, güzel şeyler öğrendiklerini de ifade ettiler.
Sinema Kulübü üyeleri daha sonra çocuklara birer adet Çanakkale çizgi romanı dağıtarak, hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Sinema Kulübü kurucusu Alpay Öztürk, programlarına eşlik eden üniversite yetkililerine ve köy çocuklarıyla buluşma imkanını sağlayan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yetkililerine teşekkür etti.
Haber ekleme saati: 05.04-04/05/2007
Haber/Foto: Halit Öztürk/Iğdır
 Yaycılı Kardeşler Iğdır Şampiyonu

Sular kesilecek Iğdır'da 2006 yılı Kurumlar Vergisi rekortmenleri belli oldu. Yaycılı Kardeşler Pazarlama Ticaret 75 bin 664 YTL ile birinci, Kamiloğlu Un 80 bin 451 YTL ile ikinci, Hakra Gıda ve İnşaat 74 bin 277 YTL ile üçüncü oldu. 
Iğdır Defterdarı Yaşar Kısa, yaptığı yazılı basın açıklamasında, 2006 yılı kurumlar vergisi rekortmenlerinin Iğdır il merkezi ve bağlı ilçelerinde Nisan ayında alınan beyannamelerin incelenmesi sonucu belirlendiğini ifade etti.
Haber ekleme saati: 04.53-04/05/2007
Haber/Foto: Halit Öztürk/Iğdır
Tuzluca'da Su Kesintisi

Sular kesilecek Iğdır'ın Tuzluca ilçesi’nde sel ve kar sularının içme suyu şebekesine verdiği tahribat nedeniyle 1 hafta su verilemeyeceği bildirildi. 
Belediye Başkanı İsmet Yüce, belediye hoparlöründen yaptırdığı anonsla vatandaşların içme suyu ihtiyaçlarının karşılamaları için tedbir almalarını istedi. Başkan İsmet Yüce, yaptığı açıklamada: " Tuzluca’nın 35 kilometre üstünde Sinekler mevki, Karacaören köyü yanında Tuzluca ilçesini besleyen içme suyu şebekemiz tahrip olmuş durumda. Biz sayın Valimizden bu konuda destek istedik. Kendileri iş makineleri gönderdi. Yarından itibaren Tuzluca'lılar olarak seferber olacağız. Bugün bölgeye geçtik. Yağan yağmur nedeniyle kar sularının erimesiyle birlikte bölge sel sularına teslim olmuştur. İnce köyü, Mollakamer köyleri sel sularından nasibini almaktadır. Çok sıkıntılıyız" dedi. 
Haber ekleme saati: 04.49-04/05/2007
Haber/Foto: Halit Öztürk/Tuzluca
Çocuk Tacizcisi Tutuklandı!..

Tutuklandı Iğdır'da, Küçük Yaştaki Kız Çocuklarını Taciz Eettiği İddiasıyla Gözaltına Alınan 40 Yaşındaki C.A. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
ĞDIR'da, küçük yaştaki kız çocuklarını taciz ettiği iddiasıyla gözaltına alınan 40 yaşındaki C.A., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Iğdır kent merkezinde, küçük yaştaki kız çocuklarını taciz ettiği iddia edilen C.A., şikayet üzerine yakalanıp gözaltına alındı. Yaşları 9 ile 11 arasında değişen 6 kız çocuğunun ifadesi, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nden istenen uzmanlar gözetiminde alındı. Polisteki sorgunun ardından adliyeye sevk edilen C.A., çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Iğdır Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.
Haber ekleme saati: 04.44-04/05/2007
Haber/Foto: Halit Öztürk/Iğdır
Ağrı Dağı Festivali‎ 25 Mayıs'ta

Ağrı Dağı 25 Mayıs günü Iğdır'da 2.Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenliği düzenlenecek
Alınan bilgilere göre, Iğdır Valiliği ve Iğdır Belediyesi İşbirliği ile 25 Mayısta 2. Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenliği'nin düzenleneceği ilan edilirken, şenlikle ilgili hazırlıklar devam ederken , program da netleşti. Ağrı Dağı'nı tanıtmak için düzenlenen şenlik Zübeyde Hanım Bulvarı'nda yapılacak yürüyüşle başlayacak. Şenlik kapsamında Ağrı Dağı konulu resim sergisi açılacak ve Prof. Dr. Enver Konukçu ve Prof.Dr. Oktay Belli'nin katılacağı panel düzenlenecek. Korhan Yaylasında cirit gösterilerinin yapılacağı şenlik düzenlenecek konser ile sona erecek.
Haber ekleme saati: 04.39-04/05/2007
Haber/Foto: Halit Öztürk/Iğdır
SEÇİM ANKETİNİ YÜZLERCE TELEFON.

anket Geçtiğimiz günlerde Iğdır'da yerel bir gazetenin yapmış olduğu yazılı anket Iğdır'da heyecan yarattı.Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi'nin, www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com adlı İnternet sitesinden de yayınlanan anket bir anda Iğdır'ın kime oy verip vermiyeceğini ortaya çıkardı.

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: Ardahan Haberler

Bu haber 18327 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI