Reklam
Bugun...


Atalay: Kürt Çocukları Okumasın Diye Okul Açmadılar!..
Türkiye Büyük Meclisinde 6 Ardahanlı Milletvekili olmasına karşın Sivas Milletvekilinin Ardahan'ın sorunlarını meclise taşıması ile başlayan tartışmaya, sıcak asfalt dökülen köy yollarındaki çalışmaları yerinde izlemek için çalışma alanına giden AK Parti Ardahan Milletvekillinden sert cevap geldi.

Atalay: Kürt Çocukları Okumasın Diye Okul Açmadılar!..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Ardahan'da olmasına, CHP'li Hanak Belediye Başkanının da aralarında olduğu Damal ve Hanak'da ilçe ziyaretlerine devam eden ama arası olmadığı ve kısa bir süre sonra görevden alınacağı iddia edilen il Başkanı Hakan Aydın ile aynı karede olmamak için partisinin yeni binasını ziyaret etmediği ileri sürülen AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Atalay CHP'li Sivas Milletvekiline ve Göle CHP İlçe örgütüne ateş püskürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu'nun Ardahan'a bağlı bazı köyler arasında ayrımcılık yapıldığını belirttiği açıklamaya AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Orhan Atalay'dan sert tepki geldi.
İlçesi Göle'de yolları asfaltlanan bazı köyleri ziyaret eden Atalay birilerinin Ardahan'da köyler, insanlar arasında alevi/sünni ayrımı, gayrımı yapıldığını iddia ettiğini ama bunu yapanların kendi öz geçmişlerine baksın diyerek CHP'li Milletvekiline sert tepki gösterdi.
'' Gör köyleri şehir yaptık. Büyükaltunbulak (Gevrık), Koyunlu (Gündik) ve Kuytuca (Şekke) Köy Grubunu görmüyor musunuz?'' diyerek bu köy yollarında sakin başlayan, sert biten bir açıklama yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, 10 Yıldır Ardahan'da milletvekilliği yaptığını ve bu hizmeti yaparken ayrım, gayrım yapmadıklarını belirtti.
Atalay, masa başında oturup, gitmedikleri, görmedikleri köyleri meclise taşıyıp, buralarda Alevi, Sünni ayrımı yapıldığını iddia etmeleri alçakça bir düşüncedir. Çünkü burada yani Ardahan'da, Göle'de, Damal'da, Hanak'ta, Posof'ta, Çıldır'da hiçbir zaman Sivas Katliamı, Çorum, Maraş katliamı gibi katliamlar yaşanmamıştır. Siyaseten bu bölgelerde ve ülkede tükenmiş olan CHP'nin meclise gönderdiklerinden hesap soracağına, bu hizmetleri karalamak için toplumun sinir uçları ile oynadığını belirtti.
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Orhan Atalay şöyle devam etti.
'' Bizi konuşturmasınlar, CHP'nin 27 yıllık iktidarından bu topraklarda nasıl ayrımcılık yaptığını dönüp arşivlere bakmak yeter artar bile. 1936 yılında Diyarbakır'ın 700 köyünde sadece 6 okul vardı. Muş'un 439 köyünde hiç okul yoktu. Kürt çocuklar okumasın diye okul açmayanlar asıl ayrımı yapmışlardır, halada yapıyorlar. Biz ise her ilde üniversite açtık, kadınların belini kıran su taşımaya son verdik. Her köy yoluna sıcak asfalt yaptık, arazi, yayla yollarını yaptık. Bu hizmetleri görmeyenlerden özür bekliyoruz. CHP'nin yöneticileri o milletvekilini alıp buraya, bu yollara getirmeliydiler. Hiçbiri sadece AK Partili olmayan bu köylere ve diğer köylere yapılan hizmetleri görmeyenlerin bir ucu bir Alevi köyüne, bir ucu Kürt köyüne giden bu sıcak asfaltlı yolları görmüyorlar mı, yoksa körler mi? Ağırlıklı AK Partili olmayan bu köylerin arasında ayrımcılık yapıldığını söylemek hayalsizliktir, iftiradır. Varsa arınız çıkıp buraya gelerek inkâr ettiğiniz hizmetleri görüp, tüm milletten, köylülerden, ülkeden özür dilemeliler.' dedi.

** Kazalarda Benim Vebalim Yok, Alkole, Hıza Baksınlar..

'Evet, uzun bir süre aldı Ardahan-Göle yolundaki yol yapımı. Bu doğru ama Ardahan'ın diğer ilçelerinde olduğu gibi ülke genelinde, birçok yerinde yol inşaatları var. Ama bu yollarda meydana gelen her kazada sanki suçlu Orhan Atalay'mış gibi imalı haber ve açıklamalar görüyorum. Her meydana gelen kazada katili, müsebbip o ilin milletvekili mi? Hıza dikkat etmezseniz, alkole bakmazsınız ama yol inşası bitmedi diye bunun suçlusu, müsebbipi vekil mi, yoksa cumhurbaşkanı mı'' diyen Atalay "bizim yıllardır beklenen hizmetleri gerçekleştirmemiz birilerini rahatsız etse de biz hizmete, işimize bakmaya devam edeceğiz. Başta gurbetteki hemşehrilerimiz olmak üzere herkes rahat olsun üç, beş yıl içinde her grup yolu yapılmaya, kaldırımları bile doğru dürüst olmayan Ankara Çankaya'da, şehirlerde olmayan sıcak asfalt hizmeti devam edecek'' dedi.

 ARDAHAN MİLLETVEKİLLERİ DEĞİL, SİVAS VEKİLİ GÜNDEME GETİRDİ!
Türk, Sünni, Kürt Yolları Yapıldı mı ki
Alevi Yolları da Yapılsın!..
arşiv haber 31/07/2020 tarihli haber/yorum
Şu an ülkenin başkanı olan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidara geldiği 20 yıl önce vaat ettiği ve aralarında üç gümrük kapısı olan sınır kenti Ardahan'ın da bulunduğu sınır kentlerine Sınır Ticaret Merkezleri gibi yolu, suyu olmayan köy kalmayacak dediği ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri kurulmasına karşın halen birçok köy yolunun, yayla yolunun geçit vermediği Ardahan'da yollar bir kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı.
İkisi Ardahan'da 4'ü İstanbul ve İzmir'de olmak üzere 6 milletvekili olan Ardahan'ın sorunlarını başka illetin milletvekilleri gündeme taşıyor.
Ardahanlı olan ancak İstanbul ve İzmir'de milletvekilliği yapan son CHP Kongresinde PM'ye bile giremeyen Göleli Gürsel Tekin, Hanaklı HDP Milletvekili Züleyha Güllüm, Posoflu İstanbaul Milletvekili Tülay Kaynarca, Ardahan Sarzep köylü Serpil Kemalbay'ın yanı sıra parti kurup, Genel Başkanlık görevini üstlenen, Ardahan Bağımsız Milletvekili  Öztürk Yılmaz ile Göleli ikitdar Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın sorunlarını meclise taşıması beklenen şu günlerde Sivas Milletvekili aynı zamanda iktidar partisi Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın ilçesi olan Ardahan'ın Göle ilçesinin köy yollarının sorunlarını TBMMWsine taşıdı.
Sitemiz, youtube Ardahan TV'miz, yerel gazetelerimizin yanı sıra temsilciliğini yaptığımız ulusal gazete ve ajansların sıkça gündeme taşıdığı Ardahan'daki bozuk yollar sorununu bu kez Hem de bir Genel Başkan olan iki milletvekilli Ardahan Milletvekili tarafından değil, Sivas Milletvekili tarafından, Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu gündeme taşıdı

Karasu, Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı ve Alevi köyleri olan Yeniköy, Kalecik, Budaklı (Cicor) ve Yiğitkonağı (Türkeşen) köylerinin bozuk yollarını TBMM'nin gündemine taşıdı.
POSOF YOLLARIDA GÖLE'DEN FARKLI DEĞİL..

Ardahan'ın Göle ilçesi gibi diğer merkez ve ilçelerinin köy yollarının yanı sıra Gürcistan'a sınır olan Posof ilçesine bağlı köy ve yayla yollarıda adeta çamur bataklığına dönüşmüş durumda.

Kent merkezlerinde olduğu giibi yaylalarda etkili olan sağanak yağmur özellikle yıllardır yapılmayı bekleyen yayla yollarında sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Sağanak yağış sonrası oluşan bataklık araçların geçişini engelliyor. Yaylaya çıkan araçlar çamura gömülürken yolda kalan bir araç yaylada bulunan bayanların yardımıyla kurtarıldı. Yaylada bulunan vatandaşlar yetkililerin bu konuda bir çare bulmasını istiyorlar. 

 
BOZUK YOLLAR DA
FİBER KABLO GÜN YÜZÜNE ÇIKTI!
arşiv haber 07/07/2020 tarihi haber/yorum
Son olarak TİGEM'i kapalı, Ardahan'a gelen yolunun 20 yıldan fazladır bitmediği, giriş kapısının bile görülmediği ara sokaktaki Belediye Binasının yıkılacak halde olduğu eski bir binada hizmet veren ilçesi Göle'nin yeni Kaymakamlık binasının yapılacağını duyuran iktidar partisi Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve yetkililerinin görmediği kent yolları gibi köylerin ve yaylaların yolları da olağanüstü bozuk ve kendilerini görecek bir göz arıyor.
Başta Ardahan'ın Hanak İlçesine bağlı Y. Aydere, A. Aydere, Karakale, Sors, Çimliçayır gibi köy yolları olmak üzere bir çok köy yolunun olağanüstü bozuk olması vatandaşı canından bezdirdi. Gurbetten Ardahan'a gelenlerin cep telefonları ile çekip, sanal ortamda paylaştığı bu mağduriyetin önüne kimin geçeceğini soran vatandaşlar, başta Ardahan Milletvekillerine, Ardahan İl Özel İdaresine olmak üzere İlçe Kaymakamlarına, Valiliğine ve köy yollarının çalışma alanlarında olan İl Genel Meclis ateş püskürttükleri dikkatlerden kaçmıyor. Araçların hurdaya döndüğü köy yolları gibi yayla yollarının da geçit vermediği Ardahan'da bölünmüş yol çalışmaları da bir tülü bitmeyen sorunlar arsında gelmekte.
**Çarşı İçi Yollarda Kablo Çıktı!..
Kent diğer şehirlere bağlayan yollar gibi köy ve yayla yollarının yanında kent içi yollarında çok iyi olmadığı Ardahan'da mahalle arası yollar gibi ana cadde yolları da köy ve yayla yollarını aratmıyor. Asfaltsız ve bakımsız olan yolların altında bulunan yer altında geçen kabloların bile yer yüzüne çıktığı görünen Ardahan'ın mahalle içi yollarının da bir hayli bozuk olduğu görülürken telekomun yer altı kablolarının da yer yüzüne çıktığı dikkat çekti.
**Vali Genel Sekreteri
Olmayan İl Özel İdareden Brifing Aldı..
Giden valinin Ardahan'da görev yaptığı süre içinde barışık olmadığı ve Genel Sekreterinin görevden el çektirilmesi ile sonuçlanan bir süreci yaşayan Ardahan İl Özel İdaresini ziyaret edip, yetkililerden brifing alan Ardahan'ın yeni valisinden başta olağanüstü bozuk olan köy yolları olmak üzere var olan sorunlara el atmasını bekliyorlar. İlçe Kaymakamları ile de bir araya gelen ve Ardahanlılar tebrik ziyaretlerini kabul eden ve resmi kurumlarda brifing alan Vali Hüseyin Öner'i sorunları yerinde görmesi adına köylerine davet eden Ardahanlılar, her helen yeni idareciye sunulan ve sadece isim, tarih değiştirilen hazır, kıta brifingler de verilen bilgilerin ne kadar ciddi ve samimi olduğunun görülmesinin tek yolunun kenti, köylerin sorunlarını bizzat yaşayan vatandaştan birinci ağızdan alınacak olan bilgiler olduğuna dikkat çekmekteler.
**SORUNLARI ÇÖZMEDE BİRLİKTELİK ŞART..
Seçimden seçime kendilerini ziyaret edip, aldıkları oyların sayımı biter bitmez kenti olduğu gibi kendilerini unutan siyasilerin ve bürokrasinin el ele vererek var olan sorunların üzerine gitmesinin yaşanan sıkıntıları azaltacağına bir kez daha dikkat çeken Ardahanlılar Milletvekillerinin, Belediye Başkanlarının, İl Genel Meclis Üyeleri, Muhtarlar, İl Başkanları ve yönetimleri STK'ların orta da olmadığı ve bu ve buna benzer sorunlarla her yıl biriken sorunlar yüzünde göç vermeye devam eden bir kentin bu halinin önüne geçilmesinin diğer bir yolunun Cumhur temsil eden valinin önderlik edeceği geniş çaplı bir birliktelik ve oluşumun yıllardır çözüm bekleyen sorunları azaltacağına inandıklarını da belirtmeden geçemiyorlar.

İki Gözü Kör Olanlar..

Bugünkü yazıma, ''Bu yaşıma kadar gözlerimin gördüklerini, kulaklarımın duyduklarını anlatmayla başlayacağım'' desem de bana göre bir mahalle baskısı olan ama ''dinin emri'' denerek yasaklanan ve ''Hatasız dost arayan dostsuz'' kalır diyen ataların freni ile benim gibi bir çoğumuzun anlatacaklarından vazgeçip, yaşamı boyunca gördüklerini, duyduklarını anlatmaktansa içine atmayı, dert edinmeyi yani üç maymunu oynamayı tercih ederiz..
Ve en önemlisi açık olduğunu sanıp, gerçekte ise aşkın ana merkezi olan kalp gözü gibi, takıntılarla sulanmış, körlenmiş beyni gibi güzel kaşlarla süslenen iki gözünün de kör olduğunu anlamayanlara sıkça anlatılan ve son olarak meslektaşım Okay Gönensin'in de köşesine aldığı bir hikâyeyi ben de buradan köşeme alıp, işleyeceğim belki kalp gözü dahil kör gözler, sağır kulaklar açılır diyerek...
Hikâyede iki fakir adam vardır. Bunlar komşu. Birkaç davarı, tavukları, küçük arazileri var. Ve ikisi sürekli kavga hâlindeler. Tavuk yüzünden, tarla yüzünden, küçük büyük her mesele yüzünden kavga ediyorlar.
Hızır iki adamı izliyor ve müdahale etmeye karar veriyor.
Bir gün ikisinden birisinin kapısını rastgele çalıyor. Adamı alıyor karşısına, “dile benden ne dilersen” diyor, “ne istersen yapacağım, ama sana yaptığımın iki katını komşuna da yapacağım.”


Adam uzun uzun düşünüyor, sonra Hızır’ın karşısına geçiyor: “Hızır Aleyhisselam, senden dileğim şudur: Benim bir gözümü kör et.”
Bu hikâyenin devamı birçok farklı şekilde yazılmıştır. Hızır ikisine birden gitseydi, ikisinin de ikişer gözü mü çıkmış olurdu? 
Ve hikâyeye farklı devamlar yazılır, ama bu arada iki fukaraya çok yüz de takılır.
Hep birlikte körleşme denebilecek bu duruma baktığımızda da karşımıza;
Aydın düşüncenin, insana bakışın ve en önemlisi demokrasi anlayışının henüz ulaşmadığı bir evreyi yaşayan köylerdeki çeperlerin diplerinden çıkıp, şehirlere götürdükleri sosyal hayat, siyasal yaşam hatta siyasette de bu iki fukaranın yaşadığı “benim bir gözüm çıksın, yeter ki onun iki gözü de kör olsun” ruhuyla yapılıyor.
Çatışma alanları arttıkça da bu ruh hâli için bazen “iki göze iki göz” bile bir tür “galibiyet” sayılıyor...
Toplumun “gerçek” çatışma alanları var. Bu alanları, hiç kimse gözünden olmadan daraltmanın ve yok etmenin yolları da var. Bu yolları açmak yerine, yeni çatışma alanları üretmek, karşıdakinin iki gözüne karşılık bir gözünü feda eden köylünün ruh hâlinin egemenliğinde söz konusu oluyor.
Şu anda herkesin içini karartan çatışmaları, inatlaşmaları, “el mi yaman bey mi yaman?” vuruşmalarını madde madde sıralamak da mümkün. Her maddenin iki ya da üç, dört tarafında da pozisyon almış olanların hepsinin “bir göze iki göz” hesabıyla hareket ettiklerini de görmekse hiç zor değil.
Kısaca başta, 'Güçlü bir lobi' denerek yapılan ve benim de başında bulunduğum sivil toplum örgütcülüğünde yani dernekçilikte daha net gördüğüm, “Bir göze iki göz” ruhuyla yapılan savaşların sonuçları her zaman biraz daha fazla ve hep birlikte “körleşme”dir.
“Körleşme”de savaşın nasıl çıktığını hatırlayan kalmaz, sadece savaşın kendisi kalır.
“Körleşme”nin insanlara ne vaat ettiğini bilmek için de fazla uzağa gitmeye gerek yok, çevremizdeki dramlar başarabilmişse tek gözünü koruyabilmiş olan herkese yeter.

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.phpÇarşı değil, Tır yolu!
ARİV HABER 03/11/2015 TARİHLİ HABERLER..
Ardahan kent merkezinde yaşanan trafik keşmekeşliği devam ede dursun bir türlü bitmeyen çevre yolları dolaysıyla çarşı içinde geçmek zorunda kalan tırlar zaten felç olan çarşı içinde ki yolları da geçit veremez hale sokmakta.

**Ülkenin Kafkaslara, Doğu Anadolu’nun Karadeniz’e açılan yolu üzerinde bulunan Ardahan’da yıllardır bitmeyen çevre yolları başta tır’ları olmak üzere büyük araçları zaten bozuk olan kent içi yollara sevk ederken, kent içinde geçmek zorunda kalan büyük araçlar trafiği alt üst ettiği görülmektedir.
Ardahan-Kars, Ardahan-Artvin, Ardahan Erzurum, Karadeniz-Türkgözü (Badele) ve Aktaş Gümrük Kapılarının yol güzergahlarının bulunan Ardahan’ın içinde geçmek zorunda kalan büyük araçlar zaten felç olmuş olan kent içi trafiği de alt üst ederken, yetkililerin bu önemli konu karşısında ki duyarsızlığı da dikkatlerden kaçmıyor. 

**Saman arabaları da çevre yolunu tıkıyor..

Yıllardır bir türlü bitmeyen çevre yolları nedeniyle Ardahan kent merkezinde geçmek zorunda kalan büyük tır’ların çarşı merkezini alt üst ettiği Ardahan’ın tek çevre yolu da saman yüklü kamyonlar tarafından işgal edilmiş konumda.
Ardahan Belediyesinin çevre yolunun yanı başına taşıdığı Ardahan Hayvan Pazarına gelen araçların yanı sıra başta Güney illerinde olmak üzere bir çok bölgede Ardahan’a saman getiren kamyonların gelişi güzel park ettiği Ardahan çevre yolu da kent içinde ki yollar gibi tıkanmış durumda.
Ardahan Hayvan Pazarına gelen tüccarların araçlarının yanı sıra saman kamyonlarının tıkadığı aynı yolda hafta sonları da sürücü kurslarında ehliyet almak isteyenlerin kullandığı araçlar bölünmeyi bekleyen Ardahan’ın tek çevre yolunu da kent içinde ki yollar gibi tıkamış durumda.                   www.kuzeyanadolugazetesi.com

 
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 12418 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI