Reklam
Bugun...


TOBB'UN ZİYARET ETTİĞİ ARDAHAN'DA ŞİRKET KURULMADI!, GAZETECİ BÜLTEN TV'YE KONUK OLDU..
Geçtiğimize günlerde Ardahan'a gelip, toplam 9 görev yaptığıyla gündeme gelen rektörün 'Belki üniversite çalışanlarına kreş yapar' diyerek fahri hemşeri unvanı ile ödüllendirdiği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), kurulan şirket sayısının ekimde, önceki aya göre yüzde 8,3 azaldığını ve Ardahan'da yok denecek azlıkta olan şirketin bir yenisinin açılıp, kurulmadığını açıkladı.

TOBB'UN ZİYARET ETTİĞİ ARDAHAN'DA ŞİRKET KURULMADI!, GAZETECİ BÜLTEN TV'YE KONUK OLDU..

Gazeteciler yarın saat: 14.0'da TEMPO TV'de olacaklar..
SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

ARDAHAN'DA ŞİRKET KURMADI..
Ardahan'a gelerek iş insanları ile görüşmeyen, gümrük kapılarına gitmeyen Ardahan Ticaret Odası'nın misafiri olan ve harcamasının kim ya da hangi kuruluşça yapıldığı öğrenilemeyen bir sınıfın açılışını yapan Hisarcıklıoğlu'nun başında olduğu TOBB'un yayınladığı ve 'Şirket sayısının ekimde, önceki aya göre yüzde 8,3 azaldığını açıkladığı bilgilere göre Ekim 2021'de kurulan toplam 9 bin 463 şirket ve kooperatifin yüzde 86,4'ü limitet şirket, yüzde 12,3'ü anonim şirket, yüzde 1,3'ü ise kooperatif. Şirket ve kooperatiflerin yüzde 41,0'i İstanbul, yüzde 9,6'sı Ankara, yüzde 6,0'ı İzmir'de kurulurken, Bayburt'ta olduğu gibi Ardahan'da hiçbir şirket kuruluşu gerçekleşmedi. 
Başkan Erdoğan'ın 'Ne ekonomik sıkıntısı. Biz yaşananalara rağmen fabrika açıyoruz, kurdeleler kesiyoruz' dediği bir zaman da TOBB'un açıkladığı bu durum da ülke genelinde yaşanan ve gökdelenlerinde içinde olduğu birçok şirketin satılığa çıkarıldığı, kiraların dolar gibi uçtuğu ekonomik krizin Ardahan'da çok ağır yaşandığını ortaya koydu.
 
Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Özlem Şeyma Yılmaz ile birlikte her pazar günü saat: 14.00'da TEMPO TV'de canlı sunulan 'Gazetecilerle Gündem' adlı programda konukları ile birlikte Gazeteci Fakir Yılmaz Bülten TV'ye konuk olup, Ardahan'ı anlattı.
www.bultentv.com adlı intenet tv de sunulan ve moderatör Ceren Koç'un yönettiği 'Doğu Bülteni' adlı programa katılan Gazeteci Fakir Yılmaz Ardahan'ın geride kalan bir haftası ve yılın özetini anlattı.
Ardahan'ın aralarında olduğu 15 Vilayetin bulunduğu Doğu Anadolu'da gazetecilik yapan diğer İl gazetecilerinin de katıldığı program  www.bultentv.com tıklanarak internetin bulunduğu her yerde yayın yapıyor
Gazeteci Selma Kara'nın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı www.bultentv.com adlı haber sitesi Doğu Anadolu Bölgesinin gündemini tutmaya iddialı yeni bir yayın kuruluşu.
PAZAR GÜNÜ DE TEMPO TV'DE CANLI YAYINDA..
Son olarak Gelecek Partisi İstanbul/Esenyurt İlçe Başkanı ve İş insanı Veysel Karatay'ın yanı sıra ARDAFED Ankara Federasyonu Başkanı Ergüder Şimdi ile Ardahan Kent Konseyi Başkanını konuk eden gazeteciler bu hafta da yeni konukları ile TEMPO TV'de olacaklar.
Bu akşam www.bultentv.com adlı internet tv'ye konuk olacak olan Gazeteci Fakir Yılmaz bir yıla yakındır kesintisiz, her pazar günleri saat: 14.00 ila 16.00 arasında TEMPO TV'de canlı olarak sunulan 'Gazetecilerle Gündem' adlı program da olacak.
Kuzey Doğu Anadolu Gazete ve Dergisi ardından E-Gazete Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi'ni hazırlayıp yayına sunan ekibib için de olan Gazeteci Özlem Şeyma Yılmaz ile birlikte hazırlanıp, her hafta pazar günleri TEMPO TV'de canlı olarak sunulan 'Gazetecilerle Gündem' zaman da facebook, youtubede de aynı anda yayınlanıyor.

ARSİAD Hazır, Üye Olun!

Başta İstanbul'da olmak üzere yurt genelinde oluşturmaya çalışılan 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' çalışmaları çerçevesinde bir araya gelen Ardahan Sanayici ve İş insanları kısa adı ARSİAD adlı 'Ardahanlı Sanayici ve İş İnsanları Derneği' adıyla bir dernek kurulmuş ve sizin üye olup, destek olup, katkı sunmanız bekliyor.
Ardahan plakasını kendilerine parola edip, bir araya gelen 75 Ardahanlı Sanayici ve İş insanlarının kurduğu ARSİAD Derneğinin resmi kuruluşu tamamlanarak İstanbul Dernekler Masasında kuruluş belgesini almış durumda.

Saygıdeğer
Ardahanlı İş İnsanları..
 
Başta İstanbul’da olmak üzere memleketiniz dışında olduğunuzu biliyor ve diyoruz ki;
Siz batı kentlerinde bulunan hemşerilerimiz, iş insanlarımız bir güç olmamızı, kendi siyasilerimizi çıkarmamızı, iş adamlarımızın önündeki engelleri aşmamızı, ihtiyaç sahiplerine ilk elden ulaşmamızı, kendi kimliğimize sahip çıkmamızı istediğinizi biliyoruz.
İşte bunları gerçekleştirmenin lokomotifi olmaya aday olan Ardahan Dernekler Federasyonu ise bunun asıl enerji gücüde siz Ardahanlı İş insanlarısınız.
Sizler bu gücü birleştirip, Ardahanlı İş insanlarımız, Ardahanlı İş kadınlarımız adı altında ARSİAD (Ardahanlı İş İnsanları Derneği) gibi bir oluşum bünyesindeki İş insanları konseyini , derneğini, vakfını vb. oluşturup, başta bulunduğunuz sektörlerde olmak üzere Ardahanlı iş insanlarının güçlü bir lobi haline getirebilirsiniz. 
Böylece;
1) İstanbul’daki iş insanlarımızın tamamını tek çatı altında toplamış olursunuz. 
2) Kuracağınız birliktelikle büyük projelere imzalar atabilir, üniversiteler bitirmiş, işsiz gençlerimize sahip çıkabilir, onları topluma faydalı insanlar olarak yetiştirebilir, onların enerjisinden faydalanıp, onları kendi bünyelerinizde değerlendirebilirsiniz.
3) Dernekleri kullananları denetleyebilir, toplumsal çıkarlarımızı bireysel çıkarlarına heba edenlerden, toplumu kutuplaştıranlardan hesap sorabilirsiniz.
4) Batıda ve diğer bölgelerde Ardahanlıların Ardahanlı iş insanları stk'sı çatısı altında güçlü bir lobi oluşturmasına katkı sunabilir, Ardahan kimliğinin başkaları tarafından kullanılmasına engel olabilirsiniz.
Kuracağınız bir oluşum ile bölgenin ve kentin üst çatı örgütlenmesi olarak Ardahanlı iş insanlarımızın birlikteliğinde hep birlikte büyümeli, güçlenmeli ve iş insanlarımızın önündeki siyasi ve bürokratik engelleri aşmalı, onların rahat hareket etmelerini sağlamalıdır.
Ardahan ismiyle yola çıkan, Ardahan sevdalısı olduğunu söyleyen dernek başkanları gerçekten Ardahan ve Ardahanlılar için bir şeyler yapmak istiyorlarsa sizin içinde olduğu bu oluşuma katılıp, destek vermeli katkı sunmalıdır.
Ardahan İş insanları ve Ardahan Kamuoyunu çok iyi bilmeli ki; Artık Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Özellikle Ardahan kimliğini kullanan dernekler ve dernek başkanları ya Ardahanlı iş insanlarının oluşturacağı stk'nın çatısı altında birleşip, bir güç olarak Ardahanlılara katkı sunacak ya da Ardahan ismini kullanmadan gidip başka illerin birlikteliğinde bulunacak.
Ve Ardahanlıların ismini kullanarak, Ardahanlıları başka illere ve siyasilere peşkeş çekenleri, toplumu kullanarak siyasi ya da ekonomik güç sağlayanları da zaman için de Ardahan toplumuna gerektiğinde engeller ya da isim isim açıklayarak bunların önüne geçer.
Saygılarımızla.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
Fakir Yılmaz/Gazeteci
Ardahan’ı kim yönetiyor?

İki Milletvekili, 8 Belediye Başkanı, 14'ü İl Genel, 11'i Belediye Meclis Üyesi, birçok Sivil Toplum Örgütü, yerel gazeteleri ve onca köy muhtarının bulunduğu Ardahan'ı kimin yönettiğini sormak acaba doğru bir sorumudur?

Bilmiyorum ama ben sorup, sizden cevap vermenizi bekleyeceğim..
Çünkü Valisinin, Rektörü'nün, Kaymakamlarının, yüzün üzerinde büyük, küçük yöneticisinin bulunduğu bir kenti kimlerin yönettiğini merak ettiren şeyin ne olduğunu düşündüğünüzde, birlerinin bu şehri gizliden yönettiğini ve bunların bir kaç kişinin akıl danışmanlığı ile bu kenti tek başlarına yönettiğini göreceksiniz.
Çünkü iktidarı, muhalefeti, siyasisi, gazetecisi olmasına karşın bu kentte yaşanan sorunlardan ziyade iktidar vekilinin yakınlarının başta olmak birilerinin işi yürüsün, bir diğerlerinin dedikleri olsun gibi bir yönetim anlayışı var.
Örnek mi en son olarak Ardahan Üniversitesi'nin düzenlediği ve tez bile bitiremeyen bir kaç prof olamamışların aldıkları bir kaç maaş, ödenek, yolluk karşılığında verdikleri sözde Ermeni belgeleri tarihi dersler, TOBB'lu toplantılar gibi kıytırıktan öteye gitmeyen, hayvancılık başta olmak üzere bu kentin sorunlarına çözüm aranmayan sempozyumu örnek gösterebiliriz.
Biri demiryolu olmak üzere 3 Gümrük Kapısı olmasına karşın sınır ticaretinin sıfır denecek derecede yapıldığı, hayvancılığın ithal et ve samana mahkum olduğu, işsizliğin yeşil kartlarla kapatıldığı, yoksulluğun yanmayan sydv kömürü ile ısındırılmaya çalışıldığı, göçün hızlı devam ettiği bir Ardahan'da gümrük kapıları için bir çalıştay yapmayanlar bu kente alakasız işlerle yön veriyorlar.


Yerel İrade Platformunda, stk'lardan, başından, muhtarda haberdar olmayan, kendisinin nerde olduğunu anlamayan hep ildışında olan yerel yöneticilerin o oturdukları ön koltuklarda onurlandırıldıklarını sanarlarken, aslında ipin ucunun kendilerinde olmadığını anlamadıklarını da söyleyebileceğimiz bu kentte birileri de kentin, yani vilayet olmanın gücünü kırmanın peşinde olduklarını söyleyebiliriz.
Örnek mi?
Bugünler de ağızlarında kürdan ile Ardahan'ı değil, kendilerini çokta tanımayan vali ve basınla ile poz verip, kendilerini tanıtırlarken beleşten aldıkları 350 bin TL.'den 'masraf ettik' deyip işi bir kaç kaşar ve Damal bebeğiyle kapatmak için Ardahan'a gelen İstanbul’da ki KAI diaspora çetesi..
Burada ki ince hesabın Ardahan'ın değil, bir iki kişinin siyasi hesapları için olduğunu anlamayan kentin siyasilerin ellerinde ki ipi başkalarına kaptırmış olduklarını da anlamazlar..
'Bunların dışında başka örnek var mı?' diye soranınız Ardahan adına ilk kez yapılan etkinliğin bir anda unutturulması ve adının adeta çöp edilmesi..
İşte size birileri bu kentle ilgili kararlar alınırken bu kentliye, bu kenti yönetiyorum diyenlere hiç bir şey denildi mi, fikir alındı mı? 
Tabiki hayır..
Kısacası; Ardahan'da işlerin adeta Allahlılığına yürüdüğünü söyleyebiliriz.
Tabi bu yürüyüşte birileri malı götürür, bir diğerleri siyasi hesaplarının bürokrasi üzerinde tutmasını sağlar..
Ve bizde hep merak eder, sorarız, 'Bu kenti kim yönetiyor?' diye..
Vallahi bana sorarsanız bu kenti Ardahanlının yönetmediği kesin de gerisini siz merak edin, cevabını da siz çantacılara bulun derim..
KUŞLARIN YUVASINI YAKARKEN

KENDİ YUVASINDAN OLUYORDU!
arşiv haber 16/11/2021 tarhli haber
KÖY YOLUNDA YANIYORDU!.. Ardahan Merkez ve Damal ilçesinde meydana gelen yangınlarda bir ev ve bir araç yanarak kullanılmaz hale geldi.
Ardahan'ın Damal İlçesinde çıkan yangından bir ev kullanılmaz hale geldi.
Alınan bilgilere göre Ardahan'ın Alevi kültürü ile yoğrulan ve köylerinden ziyade mahallesi çok ilçesi Damal'a bağlı Oburcak (Çikora) köylü Müşkinaz Akalın gurbete geldiği köyündeki evine girip, sobasını yaktı.
Ancak sobasının borularının tutunduğu, bacanın kuşlar tarafından yuva yapılıp, tıkatıldığını bilmeyen Akalın sobanın tutuşması ardından çatısının ateş aldığını görünce, önce köylülerinden sonra Damal Belediyesinden yardım istedi.
Çatısı yanan evini zor kurtaran gurbetçi yaptığı açıklamada yaktığı sobadan çıkan ateşlerin bacada bulunan kuş yuvasının tutuşması ardından ateşlerin evinin çatısını sardığını, bu nedenle çıkan yangında evinin çatı kısmının yanıp, kül olduğunu belirtti.
Kuşların yuvasının ve evinin yanmasına neden olan Müşkinaz Akalanın kendi sanal sayfasında yaptığı açıklama şöyle; “Ardahan’a geldim bacaya kuşlar yuva yapmıştı, bende sobayı yaktım bacadan çatım tutuştu bende içerdeydim şükür kurtuldum. Ben çok iyiyim nemi yaşadık köylüm komşum daha doğrusu herkes seferber oldu. Damal Belediyesi itfaiyesinin yardımlarıyla kurtardık çok şükür.” dedi.

KÖ YOLUNDA YANGIN!

Seyir halindeki bir araçta çıkan  yangın güçlükle söndürülürken, sürücüsü canını zor kurtardı.

KÖYE GİDERKEN AZ DAHA YANIYORDU! Ardahan merkeze bağlı Alagö köyüne özel aracı ile giden bir vatandaş az daha yanıyordu. Alınan bilgilere göre Alınan bilgilere göre, Ardahan Merkeze bağlı  Alagöz köyüne giden Kenan Taşdemir'in sürücüsü olduğu otomobil ,seyir halindeyken motor kısmında çıkan alevlere teslim oldu. Araçtaki yangını görerek can havliyle kendini dışarı atıp, kurtulan sürücünün ihbarı üzerine olay yerine Ardahan Belediyesi İtfaiyesi yanarak kullanılmaz hale gelen aracı zor söndürdü.

GENEL SEKRETERLİK İTFAYESİZ!

Öte yandan geçtiğimiz ay içinde Ardahan'ın Hanak ilçesine bağlı  Baştoklu  (Yukarı Dikkan) köyünde  Yavuz Demir'e ait olduğu öğrenilen evde çıkan yangınla bir kez daha gündeme gelen Ardahan'da ki itfaiye yetersizliği Valilik ve kaymakamlıklara bağlı Genel Sekreterliğin duyarsızlığını bir kez daha gündeme getirdi. Belediyelerin ilgi alanından uzak, İl Özel İdaresi, yani yeni adıyla Genel Sekreterliğin mücavir alanına giren köylerde çıkan, çıkacak yangınlardan sorumlu olan kurumun itfaiyesinin bulunmaması, başta ot yangınları olmak üzere, çıkan yangınların büyümesinin önüne geçilmemesinden en büyük etken olduğu belirtilmekte.

ALEVLER TÜM ARACI SARDI!
Alınan bilgilere göre, Ardahan Merkeze bağlı  Alagöz köyü mevkiinde, Kenan Taşdemir'in sürücüsü olduğu otomobil seyir halindeyken motor kısmında çıkan alevlere teslim oldu. 

İTFAİYE EKİPLERİ GÜÇLÜKLE SÖNDÜRDÜ
Araçtaki yangını görerek can havliyle kendini dışarı atan sürücünün ihbarı üzerine olay yerine Ardahan Belediyesi İtfaiye ekipleri sevk edildi. Yangın, uzun süren söndürme ve soğutma çalışmaları sonucu kontrol altına alındı. Hurdaya dönerek kullanılamaz hale gelen otomobil, çekici yardımıyla yoldan kaldırıldı.

Cumartesi sevmek...

Yoğun, bir o kadar hızlı geçen günleri, haftaları ve ayları art arda geride bıraktığımız hayatın ne getirip ne götüreceğini düşünmeden hızla tüketirken Musa Peygamber ile birlikte Boğaziçi’ne gelmiş Yuşâ Peygamber gibilerinin de gelip, geçtiği o hayatın içinde yaşanan güzel günler de var. Bugün benim yaşadığım bir cumartesi günü gibi.

Ve o anları değil unutmak, o gün beklenmedik anda yaşananları beynimize, gönlümüze kazıdığımız anılar olarak kalbin hazinesi denen atar damar değerinde 'Unutulmayacak bir an' diyerek mutlu olup, seviniriz.
İşte o günlerden biri olan bir günün yaşanacağını hesap etmeden çıktığınız yolu alırken o yolun sonunda yaşanacakların ya da karşılaşacaklarınızın sizi üzeceği korkusu veya beklenin olmayacağı telaşının yarattığı stresle bir bakmışsınız ki bitti denen yolun daha başında olduğunuzu anladığınız an o günün en güzel an ve gün olduğunu anladığınızda o günü daha çok seversiniz.
İşte, pazar gününün verdiği rahatlığın bittiği an başlayan Pazartesi sendromu, uğurlu günüm olan Salı'nın, dini duyguların baskısıyla dostları ve öbür dünyayı hatırlatan Perşembe'nin bitişiyle gelen ve  Peygamberimizin: "Allah'u Teala her cuma günü altı yüz bin kişiyi cehennemden azad eder. " dediği kutsal cuma günü gibi haftanın günlerinden biri olan ve fırsat buldukça okurumla paylaştığım iç dünyamı ele almak istediğim yazıları ele aldığım bir gün olarak ayırdığım cumartesi gününü hem de 'Cumartesi Yazılarım' başlıklı yazılarımı yazdığım güzel bir gündü bu cumartesi...
Çünkü bitti denen yolun başında olduğumu bana hissettiren bir cumartesi gününü bir kez daha bana sevdirene ve o günü yaşatan Allah'ıma şükrediyorum.
Neden mi?
Çünkü uğurlu denilecek bir yolun başında olduğumu bana yeniden hatırlatan bu çıktığım yolun hiç bitmeyeceğini ve başladığı günkü heyecanla beklemediğim bir anda bana güzel duygular yaşatan içi dolu Cumartesi'yi hiç ama hiç unutmayacağım.
Ve beynimdeki, kalbimdeki sevgiyle bu cumartesiye, içinde yaşadıklarıma, yaşatılanlara tüm kalbimle bir kez daha teşekkür ediyorum...

Bundan sonraki günlerde 35 yıla yakındır devam eden gazetecilik mesleğim boyunca yazdıklarımı bir, belki de iki, üç kitap altında toplamak derken ilk sayısı çıkan dergimin ardından yeniden renklenen gazetemize, dergimize, sitemize, tv programlarımıza değil ,sizin olan gazetenize, derginize, haber sitenize, tv programlarınıza verilen destekler ve bölgem için, okurum için bir ilk  olan elektronik gazeteme ilk adım olan bugünü ve adı cumartesi olan bugün yaşadıklarımı hep seveceğim, hem de ömrümün gideceği yol boyunca..

ariv haber 20/12/2015 tarihli haber&yorumlar 

Kent’te de, Köyde de Zor Bir Kış Olacak!
Her geçen gün etkisini sürdüren kış kentte olduğu gibi köylerde daha zor. Alt yapısı olmayan bir çıok kötde suların donduğu, bu nedenle bir çok köyde şimdiden su kesintileri yaşandığı, akarların donduğu görülürken köylüler sı ihyiyaçlarını kar kızaklarına koştukları merkeplerle karşılıyorlar.

Dikkat! Kar geliyor...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Sinop, Tokat, Bingöl, Diyarbakır, Muş, Mardin, Siirt ve Batman çevreleri ile Şanlıurfa'nın doğu ilçeleri ve Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Rize çevreleri ve Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli sağanak yağış, bin 300 metre üzeri yükseklerinde ise yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara, İç Ege, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Doğu Akdeniz'in doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında yer yer toz ve kum taşınımı görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının, kuzey ve iç kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar ise yurdun batısında kuzey ve kuzeybatı, iç ve doğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli olarak esecek.

ariv haber 05//04/2007 tarihli haber&yorumlar 

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ..HABERLER BİZDEN REKLAMLAR SİZDEN!..

 

 

Sınır kenti Ardahan'a hoş geldiniz../Foto: Volkan Özkan 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

05/04/-04/2007 Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın..
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ..HABERLER BİZDEN REKLAMLAR SİZDEN!..

 

 

Kış aylarında donan Çıldır gölü üzerinde kızak keyfi yapan Ardahanlılar/Foto: Fakir Yilmaz 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

Kars'ta "Süpürge Operasyonu"nda 6 tutuklama 

 

Kars'ta düzenlenen “Süpürge Operasyonu” kapsamında gözaltına alınan 10 zanlıdan 6'sı tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, Kars Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından il genelinde uyuşturucu satıcılarına yönelik 9 eve eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan bir kamu görevlisi ile yabancı uyruklu bir kadının da aralarında bulunduğu 10 kişi ifadelerinin ardından adli mercilere sevk edildi.
Mahkemeye sevk edilen zanlılardan S.A, M.A, H.B, M.K, E.K, O.Ç. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aralarında kamu görevlisi ve yabancı uyruklu kadının da bulunduğu 4 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Polis tarafından düzenlenen ve “Süpürge” adı verilen operasyonda 9 evde yapılan aramalarda 4 kilo 630 gram esrar, bir muşta, 3'ü kuru sıkı 4 tabanca ile bu silahlara ait çok sayıda mermi ele geçirilmişti.
Haber ekleme saati: 21.49-05/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Şehitlerin isimleri karıştırılınca, 
aileler çocuklarını tanıyamadılar!..

İsimleri ve de resimleri değiştirilen Ardahan şehitler .. Ardahan jandarması tarafından yaptırıldığı ileri sürülen 
ve Şehit Aileleri Yardımlaşma v e Dayanışma Derneğine hediye edilen ‘Şehitlerimiz’ 
tablosunda ortaya çıkan bir yanlışlık skandal niteliğinde.
İki şehidin ismini ve resimlerini karıştıran Jandarma’nın bu hatası ‘Şehitler derneği’nde bulunan ‘ŞEHİTLERİMİZ’ tablosunda bulunan diğer isimlerin ve de resimlerin ne kadar doğru olduğunu şüphesini yarattı.
Ardahan'da bulunan Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ndeki ‘ŞEHİTLERİMİZ’ köşesinde bulunan ve vatani görevlerini yaptıkları esnada şehit düşen Ardahanlı şehitlerin isimleri ile resimleri karıştırıldığı ortaya çıktı.
Şehit Aileleri Derneği yönetiminin, dernek bürosuna asmış olduğu Ardahan şehitlerinin ismini karıştırınca şehit aileleri bu hataya tepki gösterdiler.
İsimleri ve de resimleri karıştırılınca şehitlerin aileleri, vatan uğruna şehit olan evlatlarını tanımakta güçlük çekiyor. Ardahan Kongre Caddesi üzerinde bulunan Özel İdare İş hanında bulunan Şehitler Derneği, şehit olan askerlerin fotoğraflarını duvara asarken, skandal gibi bir hata yaptı.
Batman Beşiri İlçe Jandarma Komutanlığı emrinde görevli iken, 10 Ocak 1998 tarihinde çıkan çatışma sonucu şehit olan Jandarma er Cevdet Çelenk'in ismini, Ağrı Patnos İlçe jandarma Komutanlığı emrinde görevli iken 14 Temmuz 1982 tarihinde devriye görevi sırasında trafik kazası sonucu şehit olan jandarma er Zihni Hışır ile karıştırdı.
Şehit aileleri çocuklarının isminin yanlış yazıldığını görünce tepkilerini dile getirdiler. Bu yapılan yanlış şehide yapılan saygısızlıktır diyerek, Ardahan Şehitler Derneğinin bu hatayı hemen düzeltmesini istediler. 
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, hatanın kendilerinin olmadığını, ‘ŞEHİTLERİMİZ’ isimli köşesinin Ardahan İl Jandarma Komutanlığının hazırladığını belirtirken, ‘Ne olmuş ki düzeltiriz’ demesi dikkat çekti.

***ZİHNİ HIŞIR, ÇEVDET ÇELENK OLDU!..

Jandarma tarafından hazırlandığı öne sürülen ve Ardahan Özel İdare İş Hanında bulunan Şehit Aileleri Yardımlaşma v e Dayanışma Derneği’ne asılan, ‘ŞEHİTLERİMİZ’ isimli tabloda bulunan Zihni Hışır’ın fotoğrafının altına Cevdet Çelenk yazılırken bu hatanın 1007e yakın şehit resminin bulunduğu ‘ŞEHİTLERİMİZ’ tablosunda ki diğer isimlerin ve de resimlerin ne kadar doğru olduğunun sorusunu gündeme getirmiş oldu.
Haber ekleme saati: 20.20-05/04/2007
Haber/Fotolar: Özkan Karakaya/Ardahan
KARABAYIR’IN YAKININA “KORSAN” MÜDÜRLÜK!..

Orhan Ekinci Eniştesi Burhan Baltacı’nın Müdürlüğü döneminde “Kars’ın gölge Milli Eğitim Müdürü” olarak anılan AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır, Milli Eğitim’le uğraşmaktan vazgeçmiyor. Karabay’ın müdahalesi bu kez Sarıkamış’ı karıştırdı.
İddialara göre, Karabayır, kendisinin atattırdığı Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Bulut’u  5 ay önce görevden aldırttı. Yerine ise 2 yıllık Eğitim Enstitüsü mezunu Orhan Ekinci adında birini atattırdı. Karabayır, 2 yıllık Eğitim Enstitüsü mezunu birinin, yüksek lisans yapmış okul müdürlerine sicil amiri olamayacağı itirazlarını umursamadı. Sarıkamış Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gerginlik sürerken, 5 ay önce görevden alınan asıl müdür Ali Bulut, Bölge İdare Mahkemesi kararıyla yeniden görevine döndü.
Bulut’un mahkeme kararıyla görevine dönmesiyle boşta kalan Orhan Ekinci’ye yine Zeki Karabayır kol kanat gerdi. Karabayır’ın girişimiyle, resmi olarak iki şube müdürlüğü kadrosu bulunan Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde, “korsan” olarak 3. şube müdürlüğü kadrosu yaratıldı ve Zeki Karabayır’ın koruması altındaki Orhan Ekinci, Valilik onayıyla 3. şube müdürü olarak koltuğa oturtuldu. 
AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır’ın girişimiyle Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde “korsan” olarak 3. şube müdürlüğü kadrosu yaratılıp, Orhan Ekinci’nin de buraya üçüncü şube müdürü olarak atanması, ilçe milli eğitim teşkilatında şok etkisi yarattı. Çok sayıda öğretmen, bunun yasal olmadığını ileri sürerek, “Zeki Karabayır’ın amacı daha önce Kars’ta olduğu gibi Sarıkamış’ta da eğitimi kilitlemek.” dediler.
Haber ekleme saati: 20.12-05/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
ARDAHAN MİLLETVEKİLİ ÖĞÜT'TEN KARS İÇİN ÇİFTE ÖNERGE

İsimleri ve de resimleri değiştirilen Ardahan şehitler .. CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, 15 Nisan’da bakıma alınıp, 5 ay süreyle uçuşa kapatılacak olan Kars Havaalanı ile Ani Örenyeri’ni Meclis gündemine taşıdı. Öğüt, havaalanı ile ilgili önergesinde, mevcut pistin onarımı yanı sıra yeni bir servis yolu yapılması gerektiğini kaydetti.
Öğüt, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, yıllık bir milyon yolcu kapasitesine sahip Kars Havaalanı’nın bölge için önemine değindi.  Öğüt, “Doğu Anadolu Bölgemizin merkezi olan sınır ilimiz Kars'ta bulunan, yıllık 1.000.000 civarında yolcu kapasitesine sahip Kars Havaalanı bölgeyi Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerimize bağlayan tek havaalanıdır. Bugün başta bilim adamları, profesörler, iş adamları ve sanatçılar olmak üzere birçok ziyaretçi bölgeye uçakla gelmekte, havaalanımız Kars, Ardahan, Iğdır, Artvin ve Ağrı illerimizdeki vatandaşlarımıza da hizmet vermektedir. Ayrıca bölgemize yurt dışından heyetler, büyükelçiler ve iş adamlarının ziyarete gelmekte, Sarıkamış ilçesinde bulunan Kayak Merkezine ve Ani Harabelerine yurt içinden ve dışından oldukça önemli sayıda Turist gelmekte ve Kars Havaalanımızın uluslararası uçuşlara da açılması çok büyük önem taşımaktadır.” dedi.
CHP Milletvekili Ensar Öğüt, daha sonra Ulaştırma Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
“Kars Havaalanı 2007 yılı programına göre 15 Nisan 2007 tarihi itibariyle uçuşa kapatılacaktır. Havaalanının uçuşa kapatılması bölge ekonomisini durma noktasına getirecektir.  Bu nedenle uçakların inip kalkabilmesi için mevcut yolun tamir edilmesi ve yeni servis yolu yapılması konusunda herhangi bir çalışma yapacak mısınız? Kars Havaalanının, Doğu Anadolu'nun merkezi olması ve bölgemizin kalkınması için Havaalanına Gümrükleme Müdürlüğü kurarak Orta Asya ve Kafkasların uçak seferlerini Kars'ta başlatıp, Kars'ın ve Bölgemizin kalkınmasını ne zaman sağlayacaksınız?”

**ANİ’NİN RESTORASYONU!..

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, verdiği bir başka önergeyle de bin yıldır Türkler tarafından korunan Ani Örenyeri’ni gündeme taşıdı. Öğüt, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Ani’nin tarihi dokusunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

***Öğüt, önergesinde şu görüşleri dile getirdi ..

“Kars ilimize 42 km uzaklıktaki Ani harabeleri Türkiye-Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batı yakasında ve Türkiye sınırları içerisinde volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş bir ortaçağ şehridir. Volkanik tüf tabakası üzerine kurulmuş olmasından dolayı zaman zaman yaşanan yer sarsıntıları nedeniyle tarihi dokusunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Tarihimiz için çok önemli olan ve 1000 yıldır Türkler tarafından korunan Ani Kentinin, diğer bir deyişle bir tarihin yok olmaması için Ani harabelerinin restorasyonunun yapılarak Turizme açılması için ne zaman çalışma başlatacaksınız?
Haber ekleme saati: 20.07-05/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
CHP HEYETİ BUGÜN KARS’TA

İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Bihlun Tamaylıgil başkanlığındaki CHP heyeti bugün Kars’a geliyor.
CHP Kars İl Başkanı Ekrem Alp, Bihlun Tamaylıgil, Engin Altay, Akif Hamzaçebi, Bayram Ali Meral, Ensar Öğüt, Yücel Artantaş, Vedat Melik, Hasan Güyüldar, Hüseyin Ekmekçioğlu, Mehmet Boztaş, Nejat Gencan, Zeynep damla Gürel, İsmet Çanakçı ve Yavuz Altınorak’ın bugün öğlen üzeri Kars’ta olacağını ve parti binasında saat 12.00’de düzenleyecekleri basın toplantısının ardından, başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere esnaf kuruluşlarını ve daha sonra da esnafı ziyaret edeceğini bildirdi.
Geceyi Kars’ta geçirecek olan heyetin, esnafın sorunlarını dinleyeceğini ve bunu da Ankara’da bir rapor halinde, gereğinin yapılması için ilgili kurumlara ileteceğini ifade eden Alp, heyetin yarın da aynı toplantıları yapmak üzere Ağrı’ya gideceğini kaydetti.
Bu arada, heyette yer alan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, bugün TBMM’de düzenlenecek “TBMM Üstün Hizmet Ödülleri” törenine katılacağını, bundan dolayı da akşama doğru Kars’a gelip heyette yer alacağını bildirdi.  
Haber ekleme saati: 20.00-05/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ÇILDIR GÖLÜ’NÜN ORTASINDA RUS ADASI

Rus adası ve tapusu Ardahan ve İlçelerinde yürütülen Hızlandırılmış Kadastro çalışmaları sırasında, Ardahan İline bağlı Çıldır Gölü İçerisinde bulunan 500 hektarlık Akçakale Adası’nın batısında bulunan ve yaz aylarında 30 çeşit göçmen kuşun barındığı 3 adet Kuş Adasından 26 Bin metrekare alanıyla en büyüğü olan ve 124 ada, parsel 1’de, yapılan tescilde adını “Rus Adası”, diğer birine Kuş Adası, 122 ada parsel 1’de olanına ise Boy Adası adını verdiler.  
Kuş Adası’nın adının  Rus Adası konulduğuna bir anlam veremeyen Akçakale Köyü eski Muhtarı Kasım Sarıçayır (80), “Bu adaları yerli yabancı herkes Kuş Adaları olarak bilirler ve öyledir de. Ben 80 yaşındayım ve ilk kez bu adanın adının Rus Adası olduğunu duyuyorum. Kaldı ki, burada Ruslarda hiç yaşamamış. Bu ismi nereden bulmuşlar anlayamadım. Ya Ruslar gelip, ‘Burada adımıza kayıtlı tapulu bir ada var, onu almaya geldik’ derlerse ne yaparız. Bu adamlar resmen şaşırmışlar”diye konuştular.
Haber ekleme saati: 18.48-05/04/2007
Haber/Foto: Ümit Kılıç/Çıldır
Ispanak bomba heyecan yarattı ..

Bomba dendi Ispanak çıktı!.. Bugün Ardahan Kongre Caddesi üzerinde bulunan İş Bankası’na ait bankamatiğin önüne konulan bir paket, polis tarafından bomba ihtimali göz önüne alınarak patlatıldı.
Saat 12.55 sıralarında görülen ve uzun süre alınmayınca banka yetkililerince polis 155’a yapılan ihbar sonucu etrafı çevrilen şüpheli paket bomba uzman ekibi tarafından patlatılınca etrafa ıspanaklar fırladı. Kent pazarının olduğu Perşembe pazarı yolunun da kesiştiği bölgede yaşanan olay ardından vatandaşlar, ‘Ispanakların gücü budur işte, bomba bile parçalayamadı’ diye gülüştüler.
Haber ekleme saati: 13.28-05/04/2007
Haber/Fotolar: Barış Bilgin/Ardahan
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
AKP'li Nurettin Ünal, CHP'li Zafer Yılmaz 
ve DYP'li Ayhan Kara
Mikail Kayatürk'ün faaliyetlerini oy birliğiyle onayladılar!..

Belediye Meclisi Ardahan Belediyesi'nin 2006 yılı Faaliyet Raporu, dün basına kapalı tutulan toplantıda kabul edildi. 11 Meclis Üyesi bulunan Ardahan Belediye Meclisi dün saat 14.00'da toplanarak Belediye Başkanı Mikail Kayatürk'ün 2006 yılı faaliyet raporunu görüştüler.
Belediye Meclis Üyelerinin toplantının basına açık yapılmasını istemelerine rağmen, meclis başkanlığını yine Aşkın Kaya’ya vermeyen Başkan Kayatürk buna izin vermedi.
11 Meclis Üyesi'nin 3'nün başkan'a destek vermesiyle bu yıl sorunsuz kabul edilen Ardahan Belediyesi'nin ne gibi faaliyetler yaptığı Belediye Başkanı Mikail Kayatürk'ün basını topnaltıya almaması dolaysıyla öğrenilemezken, Kayatürk'ün faaliyet raporunu onaylayanların AKP'li Nurettin Ünal, CHP'li Zafer Yılmaz ve DYP'li Ayhan Kara oldukları öğrenildi. Diğer geriye kalan AKP'li ve CHP'li Meclis Üyelerinin red ettikleri Ardahan Belediyesi'nin faaliyet raporu görüşmelerinin de 30 dakika gibi kısa bir sürede sürmesi dikkat çeken diğer bir önemli gelişme oldu.
Burası Ardahan Lisesi Pansiyonu ***Yıldırım Karakoç yeniden başkan

Dün bir araya gelerek Ardahan Belediyesinin faaliyet raporunu görüşen Belediye Meclisi, bağımsız olarak Belediye Başkanı seçilen sonradan DYP'ye geçen Mikail Kayatürk'ün faaliyet raporunu görüşürken, önceki gün Ardahan İl Genel Meclisi'nin başkanlık seçimi yapıldı.
19 İl Genel Meclis Üyesi'nin bir araya 
gelerek mevcut Meclis Başkanı olan Göle AKP İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç'a  ikinci kez bu görevi verildi. Posof AKP İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan önce aday olacağını açıklayıp, son anda sadece kendi oyunun alacağını görüp çekilmesi dikkat çekerken muhalefetin adayı Çıldır İl Genel Meclis Üyesi İlimdar Senem 6 oy aldı.
Haber ekleme saati: 12.41-05/04/2007
Haber/Fotolar: Barış Bilgin
YURT VE  LİSELER HARABE!..

Burası Ardahan Lisesi Pansiyonu Ardahan İl Milli Eğitim’de yaşanan idareci değişikliğinin önümüzdeki günlerde süreceği bilgisi alınırken,bir çok okul binası ile öğrencinin yurdunun bakımsızlıktan yıkılmak üzere olduğu gözleniyor. Özelikle Müdürü görevden alınan Ardahan Lisesinin binası ile kız ve erkek yurtlarının duvarlarından taşan kanalizasyon suları binaları çürütürken yetkililerin bu duruma sesiz kalışları dikkat çekiyor.

**HANAK LİSESİNDE NELER OLUYOR?!.

Liselerde yaşanan değişikliklerin gündemi meşgul ettiği şu günlerde Ardahan’ın Hanak Lisesinde de durumun diğer liselerden farklı olmadığı gözlenmektedir. Geçtiğimiz gün öğrencilerin kavaga edip, karakollu, ardından da savcılık oldukları Hanak Lisesinde gruplaşmaların yanı sıra öğretmen ve öğrenciler arasında zorunlar yaşandığı ve bu sorunların kentin birinci gündem maddasi olduğu görülmektedir.

Burası Hanak Lisesi ***ANADOLU LİSESİ İHALESİ DİKKATLE İZLENİYOR!..

Geçtiğimiz günler içinde yapılan yeni Anadolu Lisesi İhalesi kentin birinci gündem maddesi halinde.
Fısıltı gazetelerinin her gün yeni bir manşetle gündeme taşıdığı ihalenin kamuoyunun yanı sıra bir çok kamu görevlisi ile müteahit tarafındanda yakında izlendiği gözlenmektedir.
6,5 Milyon YTL. lik ihalenin yapıldığı gün öncesi ve de sonrası siyasilerinde yakın takibinde olan ihaleye katılan 8 firma yetkilisinin işi almak için yaptıkları olağanüstü kırımlarında dikkat çektiği gözlenen Yeni Anadolu Lisesi inşaatına bu yıl başlanması beklenmektedir.

***SEZON AÇILIYOR, AĞIZLAR SULANIYOR!

Yılın ilk dev inşaat ihalesi olan Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait Yeni Anadolu Lisesi işinin ardından sırada olan bir çok yeni inşaat için yapılacak ihaleler bir çok müteahit firmanın ağzını sulandırıyor.
Önümüzde ki günler içinde açılacak olan inşaat sezonu ile birlikte ard arda ihaleye çıkarılması beklenen yeni bir çok inşaat ihalesini almak için adeta sıraya giren muteahit firma yetkisinin iktidar partisi temsilcileri ile kafa kol oldukları da görülürken, bir çok kamu idarecisinin de müteahitlerin yakın takibinde olması dikkat çekiyor.

***BAŞKALARI YAPINCA HIZLA BİTİYOR!..

Bir çok kamu binasının çürük çıktığı Ardahan’da Dünya Bankası ve AB tarafından yaptırılan binalar kısa sürede bitirilirken, devletin yaptırdığı binalar yıllarca bitmedikleri gibi inşattın hemen biti ardından yapılan kontrollerde çürük çıkmaları dikkat çekiyor.
"Eğitimi ayağa kaldıralım"

Ardahanlı öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün organize ettiği yemekte Ardahanlı iş adamları, Daire Müdürleri, okul müdürleri, Okul Aile Birlik Başkanları ile bir araya geldi. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, okullar hakkında genel olarak bilgi verdi. 
Milli Eğitim Müdüründen sonra söz alan Okul-Aile Birliği Başkanları bu tür toplantıların faydalı olduğunu, sürekli tekrarlanmasını dile getirdiler. 
İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım yemekte yaptığı konuşmada, Eğitimdeki başarının ve kalitenin elde edilebilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, "Bizim her zaman önceliğimiz eğitim olmuştur, limizde arzu edilen eğitim seviyesine ulaşmak ve Türiyedeki çıtamızı yükseltmek için öğretmenlerimiz, okul müdürlerimiz, ilçe ve daire müdürleri olarak gayret ediyoruz. Burada toplanmamızın amacı çalışmalarımızı anlatmak ve motivasyonumuzu arttırmaktır. Eğitimdeki başarı ve kalitenin artması, eğitime destek çıkacakların destek çıkması için verildiğini ifade ederek, "Bizim eğitimdeki başarımızın yükselmesi ve kaliteli olması için sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Yardıma ihtiyacı olan birçok okulumuz var. Bu okullarımız devletin kurumları ve iş adamlarımızın desteğine ihtiyaçları var" dedi. 
Daha sonra Ardahan'da  Eğitimin geliştirimesi ve  Türkiyedeki yerini alması için gerçekleştirilen Milli Eğitim Acil Eylem Projesi ile hayata geçirilen projeler hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, Okulların ihtiyaçlarının devlet kurumları tarafından karşılanması  için  hayata geçirilen   "Kardeş Okul, Kardeş Kurum" uygulaması hakkında bilgi vererek  kuraları açıklandı.
Buna göre "Kardeş Okul, Kardeş Kurum" projesi ile 25. mekanize Piyade Tugay komutanlığı (YİBO, 23 Şubat İlköğretim Okulu, Fen Lisesi), Ardahan Belediyesi,(Haitpaşa İlköğretim okulu, Ticaret Lisesi), İl Jandarma Komutanlığı, ( Lehimli, Tunçoluk, Binbaşak İlköğretimokulları), İl Genel Sekreterliği ( Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Lisesi), Emniyet Müdürlüğü ( Atatürk İlköğretim Okulu, Ölçek İlöğretim okulu)  okul ihtiyaçları bu kurumlar tarafından karşılanacak.
Toplantıya katılan Ardahan Valisi Murat Yıldırım ise, "Ardahan'da göreve başladığımızdan beri her fırsatta söylüyoruz, "Öncelik Eğitim" Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti son 15 yıldır eğitime büyük önem vermekte, Milli Eğitime yapılan harcama, Milli Savunmaya yapılan harcamadan daha fazla, Milli eğitim herkesin davasıdır.  Çocuklarımıza iyi bir eğitim veremediğimiz taktirde, geleceğe güvenle bakmamız imkansızdır. Ardahan'da eğitim konusunda büyük avantajlarımız var, 25-30 kişilik sınıflarda eğitim veriyoruz. Öğretmenlerimize düşen bu cevherleri işlemektir. Planlarımızı iyi yaparak Milli Eğitim Bakanlığınca  hazırlanan 20 projeyi tek tek uygulayacağız. İstenince eğitimde başarı olur. Fen lisesi binası daha önce harabeye dönmüş bir binaydı. Yapılan çalışmalar sonucu örnek bir okul oldu. Okul öncesi eğitimde bakanlık bizde yüzde 20 başarı beklerken, yüzde 33 başarı elde ettik. Bu durum yeterli mi? Hayır! Her zaman hedefimiz eğitimde yüzde yüz başarı. Eğitimde herkes üzerine düşeni yapsa başarı ve kalite elde etmemek mümkün mü? Bu nedenle bizi burada toplayan eğitim camiasına destek çıkarak, "Eğitimi ayağa kaldıralım" mesajı verdi.
Fen Lisesini Ardahan'a kazandıran Vali Murat Yıldırım'a ve Milli Eğitim müdürüne teşekkür eden Fen Lisesi Aile Birlik Başkanı Avukat Müzeyyen Çiftçi Yolaçan," Eğitim hepimizin sorunu, Milli bir sorunu burada toplanan herkes, veliler el ele vererek halletmemiz gerekir, Şunu biliyoruz  Milli Eğitim emin ellerde, ancak Yüksek öğrenimede önem vermeliyiz." dedi.
Haberleri ekleme saati: 20.13-04/04/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Göle Muhtaralar Derneği: 'KADIOĞLU HALLTETMİŞTİR"

İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nun, katıldığı Gümüşhaneliler Derneği gecesinde yaptığı konuşmada ileri sürülen, Esenyurt'un görev yapmak için zor bir bölge olduğunu ifade etmiş ve "Biz Gümüşhaneliler bayrağını, milletini seven, vatansever bir milletiz. Ama ben ülkenin en zor yerinde görev yapıyorum. Orada Kars hâkimiyeti var. Şimdi size Esenyurt'ta caddelere konulan isimleri tek tek sayacağım: Sırrı Atalay Caddesi, Aşık Şenlik Caddesi, Doğan Araslı Caddesi… Hele bir isim söyleyeceğim ki, saçlarınız diken diken olacak, Deniz Gezmiş Caddesi… Ama merak etmeyin ben gerekeni yapıyorum sevgili hemşerilerim" sözlerine bir tepkide Göle Muhtarlar Derneğinden sert bir açıklama geldi.
Yoldaşların Liderleri Anıldılar **“BELEDİYEDE Kİ KARS RESMİNİ GÖSTEREN LEVHAYI İNDİRMİŞTİ!

Gölelilerin de içinde bulunduğu bir toplumun seçtiği Kadıoğlu'nun böyle bir söz sarf etmesi karşısında adeta şok olduklarını ki eğer varsa böyle bir şey çıkıp özür dilemelidir dediler.
Haber ekleme saati: 20.01-04/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
En fazla yağış Posof'ta yaşandı

Burası Posof Son yılların en ağır kışını yaşayan Ardahan'da bu yıl en fazla yağış Posof ilçesinde yaşandı.
İklim olarak Ardahan'ın en sıcak ilçesi olan Posof'ta bu yıl kar yağışı  geçmiş yıllara göre daha fazla olurken Nisan ayında normal şartlarda ağaçlar çiçek açarken bu yıl Posof'ta karın kalkmadığı gözlenmekte.  
 
***Göle'de de durum aynı!..

4 aya aşkın bir süre -30 derecelerde seyreden havaların ardından başlayan kar yağışı bir çok bölgede 5 metreye kadar ulaşırken Göle'de kar kalınlığı ilk bahar gelmesine rağmen 1 metre olarak tespit edildi.
Burası Göle.. Dün etkili olan kar yağışından dolayı Göle'ye bağlı 80 haneli Toptaş Köyü'nde kar kalınlığı 1 metreye ulaşırken köy yolu ulaşıma kapandı.
Çıldır'da buzlar çözülmedi. 
Doğu Anadolu'nun en büyük ikinci gölünü sınırlarında barındıran Çıldır'da ise Nisan ayının ortalarına gelinmesine rağmen Göl üzerindeki buzlar çözülmedi. 
Aşırı soğuk havalardan dolayı bu yıl 20 gün erken donan Çıldır Gölü normal şartlarda şu günlerde kıyı kesimlerden başlayarak çözülmesi gerekirken buz kalınlığı sabit durmakta.
Burası Çıldır.. ***Uzun kışı çitçiye pahalıya mal oldu ..

Ardahan'a bu yıl erken gelen kışı gitmez bilmezken uzayan kışın sıkıntısı Ardahan çiftçisini mağdur etti. Yaklaşık 6 aydır hayvanlarını ahırlarda beslemek zorunda kalan Ardahan çiftçisinin ot ve samanı yeterli gelmeyince 15 Milyon YTL'lik saman almak zorunda kaldı. 

***Küresel ısınma Afeti
 
Dünya üzerinde yaşanan Küresel ısınmadan dolayı iklimlerde yaşanan değişiklikler birçok bölgede kuraklığa neden olurken Ardahan'da hem kuraklık mende kutup soğuklarını yaşattı. 
Geçtiğimiz yaz aylarının aşırı sıcak geçmesinden dolayı yaşanan kuraklıktan dolayı Ardahan çiftçisi beklediği mahsulü alamazken birde kış aylarının aşırı soğuk ve uzun geçmesi ikinci bir sıkıntıyı yaşattı. 
Hayvan fiyatlarının sürekli düşmesi ve yaşanan kuraklık ve olumsuz kış şartlarından dolayı sürekli ekonomik kayıp yaşayan Ardahanlı bu durumun Ardahan'da bir afet olarak değerlendirirken bu yönde gerek valilik gerekse siyasilerin ilgisiz kaldığını belirtiyorlar.
Haser ekleme saati: 20.08-04/04/2007
Haber: Bülent Kılıç/Ercan Yentek Foto: Alper Turgut/Ercan Yentek/Fakir Yılmaz
Normal polisten sonra POLİS ABLA geliyor!

Öğrencilerde polis olacak.. Türk Polis Teşkilatı'nın 162. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir dizi etkinliğin yapılacağı Polis Haftası başlıyor. 10 Nisan 1845 tarihinde kurulan Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıl dönümü etkinlikleri 2-10 Nisan tarihleri arasında etkinlikler yapılacak.
Bu etkinlikler çerçevesinde Ardahan görev yapan polisler geçtiğimiz gün Ardahan Valisi Murat Yıldırım'ı makamında ziyaret ederek, hafta içinde yapılacak etkinlikler konusunda bilgi verdiler.
Polislerin kendisini ziyaret etmesi dolaysıyla polis haftasını kutlayan Ardahan Valisi Ardahan Valisi Murat Yıldırım, vatanın en ücra köşesinde vatandaşın hizmetinde olan,  mal ve can güvenliği için gerekirse canını veren Emniyet Teşkilatının önemi belirterek,  "Polis Teşkilatı her geçen gün modernleşmekte ve teknolojiye ayak uydurmakta olan bir kurumdur. Emniyet Teşkilatı sadece ceza kesen, kanunları uygulayan bir kurum değildir. Sıkıntıya düşen her vatandaşın polis amcası -polis ablasıdır. Ardahan'da rahat uyuyorsak bunu polis teşkilatına borçluyuz. Ardahan'da şuan emniyet açısından hiçbir sorun yok. İlimizde Emniyet Teşkilatının gücü var, otoritesi var. Emniyet hizmetlerinden vatandaş memnun" dedi. 
Vali Yıldırım, İl ve İlçede görev yapan tüm Emniyet Teşkilatının 162. yıldönümü Polis Haftasını kutladığını da belirtti.
Valiyi ziyaret eden polisler ise, Polis olarak görevimizin bilincindeyiz. Devlete karşı gelen, kurallara uymayanların karşısındayız. Ardahan her geçen gün daha da huzurlu bir il olmakta. Her geçen gün çıtayı ve hedefimizi yükseltmekteyiz." dediler. Ardahan'ı daha da huzurlu bir il yapmak için çeşitli projeler hazırladıklarını belirten polisler,.'Bu projeler halka daha yakın olmak için caddelerin hepsine birer polis görevlendirerek, halkla ve esnafla daha yakından ilgilenilecek ve herhangi bir sorun olduğunda gece gündüz istediği zaman polise ulaşabilecek. Başka bir proje ise her okula "Polis Abi ve Polis Abla" uygulaması ile okullardaki şiddet, fuhuş, yabancı madde kullanımı gibi konularda önleyici hizmetler verecekler.' dediler.
Haber ekleme saati: 19.39-04/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Savaş Ay at arabasıyla taşınan etleri çekince
GÖLE BELEDİYE BAŞKANI ÇOK ÜZÜLDÜ!..

Bu manzaraya üzülmeyen AKP'li GöleBelediye Başkanı bu görüntülerin çekilmesine üzüldü.. Göle Belediye Başkanı Sabrı Muratoğlu, Ardahan ili ve ilçelerinin tanıtımını yapmak, mevcut olan sorunları gündeme taşımak üzere ATV program yapımcısı Savaş Ay'ın ilçelerinde çekim yapmasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirmiştir.
Muratoğlu,  CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ile proğram yapımcısı Savaş Ay'ın ilçe sorunları hakkında kendilerinin de görüşlerini almak üzere Belediye'ye gelmelerini beklediklerini, ancak uğramadan gitmelerinin üzüntü verici olduğunu ifade etmiştir. 
Muratoğlu, ilçemizde çekim yaptıran Milletvekili Ensar Öğüt ile programcı Savaş Ay'ın nezaketten Kaymakam ve Belediye Başkanlığına uğramalarının daha yararlı olacağını, gelmemelerinin Öğüt'le farklı partilerden siyaset yapmalarından kaynaklanmış olabileceğini belirterek, "Geçmiş hükümetlerin ihmali yüzünden başta kanalizasyon ve su tesisi olmak üzere ilçemiz altyapıdan yoksun bırakılmıştır.  Bu tesisleri yapmaya başladığımız için şehir içi yollarımız bozulmuştur. Bundan dolayı eriyen kar ve buzdan caddelerimiz çamur olmuştur. İlçemiz adeta depreme uğramıştır. Bu sıkıntıları aşmak için gerek Hükümetimiz,  gerekse Milletvekillerimizin desteklerine ihtiyacımız vardır. Ben AK Partili Belediye Başkanı olarak siyasi ayrım yapmadığım gibi, Milletvekillerimizin de ayrım yapmayacaklarına, acil sorunlarımızın çözümüne destek olacaklarına güveniyorum" demiştir. 
"Halkın oyu ile seçilmiş olan herkes, parti ayrımı yapmadan hizmet vermek zorundadır" diyen Göle Belediye Başkanı Sabrı Muratoğlu, "Sayın Ensar Öğüt'le farklı partili olmamız, farklı hareket etmemizi gerektirmez. Sayın Öğüt benimde Milletvekilim olduğu gibi, ülkemizin saygın program yapımcısı  Savaş Ay benimde taktir ettiğim bir medya mensubudur. Bunların ilimiz ve ilçemizin sorunlarını gündeme taşımalarını takdirle karşılıyorum. Ancak, bunun aksine yöremizi çirkin tanıtıcı hususlara yer verilmesi, herkesi üzeceği gibi, buraya kamu görevlilerinin de gelmesini olumsuz etkileyecek, bu da ilimiz ve ilçelerine yarar değil, zarar verecektir" demiştir.  
Göle Belediye Başkanının yukarıda ki sitemli açıklamasına neden olan asıl konunun ve bu sitemin altında yatanın Göle'ye giden ve ilçede yaşanan birçok olumsuzluğu çeken Gazeteci Savaş Ay'ın insanların yediği etlerin at arabalarıyla taşındığını görüntülemesinden yattığı ileri sürüldü.  
Haber ekleme saati: 19.11-04/04/2007
Haber: Yunuz AKÇAY Foto Özkan Karakaya
MİLLETİN DERDİNE ÇARE ARAYAN GAZETECİ 
KENDİ DERDİNİ UNUTTU!!!

Kendi derdini unutan gazeteci Gümüşpala Kortağ Kars'ta, çıkardığı Çağdaş Kars Haber Gazetesi'yle ve sitemiz ile Son Vilayet isimli gazetelerimizde sürekli adından söz ettiren ve şu ana kadar hakkında 850 dava açılan ve hepsinden de beraat eden Gümüşpala Kortağ'ın arabası borcundan dolayı haczedildi. 
Edinilen bilgilere göre, 2005 yılında HSCB'den kullandığı krediyle Datca Solenza marka araba alan Çağdaş Kars Haber Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü Gümüşpala Kortağ, ekonomik sıkıntı nedeniyle bankaya olan araba taksitlerini ödeyemedi. Banka, arabasının taksitlerini ödeyemeyen Kortağ'ı icraya verdi. Daha sonra banka avukatları, ödenmeyen borca karşılık Kortağ'ın arabasına el koydu. 
Gümüşpala Kortağ, arabasına bankanın el konulduğunu doğrulayarak, "2005 yılında, arabaya karşılık ayda 585 milyon lira ödeme karşılığı kredi kullandım. Kredi taksitlerimi bir süre ödedim. Ancak, daha sonra ödeme güçlüğüne düştüm ve 3 taksit ödemediğim için banka haciz kararı çıkarttı ve alacağına karşılık arabama el koydu." dedi.  Ödeyemediği kredi borcundan dolayı arabasına el konulan gazeteci Gümüşpala Kortağ, işinden evine, dolmuşla gidip gelmeye başladı.  
Haber ekleme saati: 17.23-04/04/2007
Haber/Foto: Bedir Altunok/Kars
Av. Erdal Aktürk vefat etti..

Erdal Aktürk Ardahanlı Avukatlardan Erdal Aktürk uzun süredir yaşadığı hastalığa yenik düşerek dün gece vefat etmiştir. Alınan bilgilere göre İzmit’te bulunduğu evinde hayata göz yuman Aktürk’ün bugün toprağa verileceği öğrenildi. Ayı zaman da Ardahan eski belediye başkanı Salih Aktürk’ün yeğen olan Aktürk’ün 48 yaşındaydı.
Haber ekleme saati: 13.14-04/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
AYLIK 5 MİLYARA ÇOBAN BULUNAMIYOR

Köylüler şimdilik kendileri hayvanlarına çobanlık yapar Ardahan ve de Kars'ta.. Baharın gelmesiyle birlikte hayvanlarını meraya çıkarmaya çalışan Ardahanlı köylülerin şimdi ki derdi çoban bulmak sıkıntısı.
5 aya yaklaşan ağır kış şartlarında içeride tuttukları hayvanlarına yem bulmaktan zorlanan köylüler tam olarak erimeyen karlara rağmen meraya çıkarmaya hazırlandıkları hayvanlarına bu kez de çoban bulmaktan zorlanıyorlar.
Hemen her köyde en az bin büyük baş hayvanının olduğuna dikkat çeken köylüler, yaşanan göç ile birlikte çobanlığı tercih etmeyen ve metropollere göç eden gençleri yüzünden hayvanlarını mera ve yaylalarda otaracak çoban bulamayan köylüler, mera komisyonunun kente gelmelerine karşı olduğu göçer Iğdırlıları dört gözle bekliyorlar.
Bir çobanın 6 aylık bir süre içinde 30 milyara yakın para kazana bileceğine dikkat çeken Ardahanlı köylüler buna rağmen kimsenin çobanlık yapmak için bu işi tercih etmediğini, bu nedenle bölgeye her bahar aylarında gelen göçer Iğdırlılara ihtiyaç duyduklarını, onlarında yayla yasaklamaları dolaysıyla gelmeyince zaten yem bulmaktan zorlanan hayvanlarını dışarı çıkarıp, otlatacak çoban bulmaktan büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlar.

***AZO Başkanı Latif şah Sural: Hazırcılığa alıştık!”

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, toplumun hazır yemeye bir hayli alıştığını, devletin de buna yeşil kart, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma gibi kollarla destek verdiğini bu nedenle bu ve buna benzer sıkıntıların yaşandığını söyledi.
Köylülerin kendisine gelerek bu konuda yardım istediklerini belirten Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, devletin işsizliğe çare bulması gerekirken, kömür yardımı, yiyecek yardımı zaman zaman da yaptığı para yardımlarıyla işsizliği adeta teşvik ettiğini bununda zaten her geçen gün hızla devam eden göçü tetiklediğini ve bölgede iş yapanların işçi bulmasını zora soktuğunu dile getirirken, kendisinin bu çözüm bulmak ve işsizlerin iş arayışı anlayışlarını görmek için böyle bir ilan verdiğini belirtti.
Çeperin dibinde oturur, 5 milyara çoban olmaz.. ***Ardahan’da olduğu gibi Kars’ta da çoban sıkıntısı yaşanırken,  meralarını dışarıdan gelen göçerlerin hayvan sürülerine yasaklayan Kars Valiliği, dışarıdan tutulacak çobanlara da sınırlama getirdi. Bu arada, Kars Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Valiliğin, meraları dışarıdan gelen hayvan sürülerine kiralanmasını yasaklayan kararını, “alkışlanacak karar” olarak değerlendirdi.
Kars Valiliği, meraların il dışından gelen sürülere kiralanmasını yasaklamasının ardından, il dışından gelen çobanlar için de sınırlama getirdi. Kars Valiliği’nden yapılan açıklamada, "Prensip olarak komşu illerden çoban tutulmayacak, mutlaka il dışından çoban tutulması gerekli olan durumlarda ilgili şahıslar hakkında Güvenlik soruşturması yapılacaktır. İl dışından gelen çobanların hayvan getirmesine müsaade edilmeyecektir.” denildi. 
ÇELİK: “YERİNDE BİR KARAR”
Bu arada, Kars Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Kars Valiliği’nin, il dışından gelen hayvan sürülerine yasaklamasını yerinde bir karar olarak değerlendirdi. Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, “Değerli Valimizin açıklamış olduğu, yaylaların dışarıdan gelen göçebe yaylacılara satılmaması kararını, çok yerinde bir uygulama olarak gördüğümü belirtmek istiyorum. Göçebe yaylacılar yaylalara erken girer, kar yağana kadar aşırı otlatma yaptıklarından, yaylalarda ot verimi azalır, böylece yöre hayvancılığı zarar görmüş olur. Valimizin aldığı yerinde kararla, ilimiz köylüleri otu ete ve süte çevireceklerdir. Hayvancılık ve mera besiciliği ivme kazanacak, hayvan kaçakçılığı ve hayvan hırsızlığı da önlenmiş olacaktır.” dedi.
Haber: Gümüşpala Kortağ/Fakir Yılmaz Foto: Fakir Yılmaz
CHP KARS İL BAŞKANI ALP’TEN KÖYDES DEĞERLENDİRMESİ:
“MALZEMENİN NERDEN GETİRİLDİĞİNE BAKILSIN”

Ardahan'da da tartışılan KÖY/DES Kars'ta da sorun... Kars’ta KÖYDES projesi kapsamında yapılan işlerle ilgili yolsuzluk ve yapılan işlerin usulüne uygun olmadığı yönündeki iddialar bitmek bilmiyor. KÖYDES kapsamında  geçtiğimiz yılki işleriyle ilgili tartışmaya CHP Kars İl Başkanı Ekrem Alp da katıldı. Alp, konuyu araştırmak için Kars’a gelen müfettişlerin, özellikle köy yolları için öngörülen kumun, şartnamede belirlenen ruhsatlı ocaklardan getirilip getirilmediklerini araştırmalarını istedi.
Bir süredir kamuoyunda tartışılan KÖYDES kapsamındaki işlerle ilgili olarak bir açıklama yapan Alp, çalışmadan önce şartname hazırlandığını ifade ederek, şunları söyledi: 
“Konuyu yakından takip eden biriyim. Hazırlanan şartnamede, yapılacak yolun malzemesinin nereden temin edilmesi açıkça yazılır. Malzemenin temin edileceği ocaklar ise ruhsatlı olup, kaliteli ve kullanışlı kum çıkarılmaktadır. Benim bildiğim, KÖYDES kapsamındCHP Kars İl Başkanı Ekrem Alp aki yol işleriyle ilgili olarak şartnameye konulan en yakın mesafeli kum ocağı ise 20 kilometredir. Bazı köyler için hazırlanan şartnamede ise, kullanılacak malzemenin, yani kumun 30 kilometre mesafedeki ruhsatlı kum ocağından temin edilmesi istenmektedir. Bedel de bu mesafeye göre konuluyor. Yani nakliye önemli bir bedel tutmaktadır. Ancak, bana gelen bilgiler, bazı müteahhitlerin, şartnamede belirlenen yerden değil, yolun yapılacağı yerden veya yakınından ruhsatsız olarak kum veya toprak temin ettikleri yönündedir. Böyle olunca da, iş amacından çıkıp, tamamıyla müteahhidin çok daha fazla kazanması anlamına geliyor. Köylülerin eski yolunu arar olmaları, yeni yapıldığı halde yolların kısa sürede kullanılmaz hale gelmesi, şartnameye uymamaktan kaynaklanmaktadır.”
Özellikle yol yapımlarında özellikle şartnamede belirtilen kum ocağından kumun getirilip getirilmediğinin belirlenmesinin önemli olduğunu kaydeden CHP Kars İl Başkanı Alp, “Gelen müfettişler eğer bu konuya yoğunlaşırlarsa, bütün olumsuzluklar gün gibi ortaya çıkar. İlgili müteahhit, şartnamede belirlenen kum ocağından malzeme getirmiş gibi fatura almış olabilir, ama o ocaktaki kum ile yollara dökülen toprak veya kumun aynı olup olmadığı anında ortaya çıkar. CHP olarak bunun ortaya çıkarılmasını ve varsa eğer bir usulsüzlük veya göz yumma, bu konunun üzerine gidilmesini ve ilgililer hakkında gerekli yasal işlemin yapılmasını istiyoruz.” dedi. 
Haber ekleme saati: 10.20-04/04/2007
Haber/Fotolar: Gümüşpala Kortağ-Kars
KAĞIZMAN’DA DYP 1, AKP SIFIR

Casim Kızılateş Kağızman’da yapılan Ziraat Odası seçimi, adeta AKP ve DY’nin yarışına neden oldu. Seçimin galibi DYP tarafı oldu. Böylece, AKP, il başkanının ilçesi olan Kağızman’da ilk yenilgisini almış oldu. 
Kağızman Ziraat Odası üyeleri, yeni başkanlarını belirlemek üzere dün sandık başına gitti. Seçimde, Aziz Yıldırım yanı sıra, AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’ın akrabası olduğu bildirilen AKP’li Belediye Meclis Üyesi Sulhattin Güntay ile DYP İlçe Başkanı Sürmeli Kızıltaş’ın amcası Casim Kızıltaş, başkanlık için yarıştı. 
Seçim sonucu, DYP İlçe Başkanı Sürmeli Kızıltaş’ın amcası Casim Kızıltaş 37 oy alarak Kağızman Ziraat Odası Başkanı seçilirken, AKP’li Belediye Meclisi Üyesi ve AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’ın yakını olan Sulhattin Güntay 33, Aziz Yıldırım ise 2 oy aldı.
Ziraat Odası Başkanlığı seçimini DYP’li Kızıltaş’ın kazanması, AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’ın ilçesi olan Kağızman’da, “DYP 1, AKP 0” olarak değerlendirildi.Casim Kızıltaş’ın Başkan seçildiği Zirat Odası’nın Başkan Yardımcılığı’na da Abdurrahman Köse getirildi.  
Haber ekleme saati: 10.18-04/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
OKULLARDA FOTOĞRAFÇI SIKINTISI

Kars'ta fotoğrafçı kalmadı!... Ankara’dan gelen bir fotoğrafçının, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayıyla 10 YTL (10 milyon) karşılığı okullarda öğrencilerin fotoğrafını çekmesi velileri ve Kars’taki fotoğrafçı esnafını isyan ettirdi. 
Öğrenci velileri, artık okullara para yetiştiremediklerini belirterek, “Çocuklarımızı özel okula versek, daha kazançlı çıkarız. Yakıt biter bizden istenir, müstahdem olmaz, müstahdem tutmak için bizden para istenir. Fotokopi kağıdı olmaz, bizden istenir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, şimdi de Ankara’dan gelen fotoğrafçı için para isteniyor. Biz veliler darphanemiyiz? Üstelik, çocuklarımızın fotoğrafı için vereceğimiz para da Ankara’ya gidecek.” diye tepki gösterdiler.
Kars’taki fotoğraf işiyle uğraşan esnaflar da, Ankara’dan gelen birinin okullarda 10 YTL karşılığı öğrencilerin resim çektirmesine onay veren Milli Eğitim Müdürlüğü’nü kınayarak, “Eğer okullarda öğrencilerin resimlerinin çekilmesi gerekiyorduysa, Kars’ta bu işi yapacak onlarca fotoğrafçı var. Neden Ankara’dan gelen ve Kars’a kuruş yararı olmayan birisine bu iş yaptırılıyor? Eğer böyle bir şey vardıysa, bu işi Kars’ta bu işle uğraşanlar yapmalıydı. Çünkü, Kars’ta bu işi yapacak olan esnafın alacağı para yine Kars’ta kalmış olacaktır. Biz vergi verelim, Ankara’dan birisi gelsin, parsayı toplasın. Milli Eğitim Müdürü’nü bu onayından dolayı şiddetle kınıyor ve derhal bu işin durdurulmasını istiyoruz.” dediler.
Haber ekleme saati: 10.14-04/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
Kura çöplüğe döndü

BİR ARDAHAN KİRTELTİMİYOR!<br />
Kent içinde geçen nehirin kolları olarak bilinen bir çok dere ve çay akarsularıda çevre ilçelerce kirletitiliyor. Ardahan şehir merkezinden geçen Kura Nehri çevresine bırakılan çöpler yüzündün her geçen gün kirlenmeye maruz kalıyor. 
Özellikle ilkbahar aylarında karların erimesiyle birlikte vatandaşlar ev ve bahçelerinden çıkan atıkları nehir etrafına bırakması kirliliği artırırken, birde buna hayvansal atıklar ve pazar atıkları eklenince kirlilik hat safhalara ulaşıyor. 
Perşembe pazarında tezgâh açan esnaflar pazar sonrası ellerinde kalan malları nehrin kenarına bırakarak pazaryerini terk ediyorlar. Pazarcılar tarafından bırakılan sebze ve meyve atıkları bazı yerlerde çök adacıkları oluştururken nehir kıyısında da tepeler oluşturmaya başladı. 
Vatandaşların ihmalinin yanı sıra belediyenin de bu konuyu göz ardı etmesi kirliliği hat safhalara ulaştırırken nehir çevresinde ikamet edan vatandaşlar belediyenin kirliliği önlemesi için nehre atık dökenlere ağır cezai işlem uygulaması gerektiğini belirtiyorlar.

***Aynı nehir Gürcistan'da ıslah edilip turistik tesisler kurulmuş

Ardahan şehir merkezini ikiye bölerek Hazar Denizi'ne dökülen Kura Nehri  Türkiye sınırlarında özellikle Ardahan'da bataklık haline gelirken Gürcistan sınırlarında ıslah edilerek çevre düzenine kavuşturulmuş. 
Ardahanlı birçok bürokrat Gürcistan gezilerinde Kura Nehri kenarında kurulan tesislerde yemek yiyip eğlenmelerine rağmen kendi şehirlerinden gecen nehri temizlemekten aciz durumdalar. Nehrin ıslah edilip etrafında sosyal alanlar  kurulması halinde şehrin en gözde mekanlarından biri haline gelmesi kaçınılmaz olurken yıllardır ıslah işini kimin yapacağı bile daha  tespit edilemedi.
Haber ekleme saati: 02.58-04/04/2007
Haber: Bülent Kılıç/Ardahan Foto: Fakir Yılmaz/Hanak
Sorunlar değil, nüfus azalıyor!

Hızlı göç nüfusu azalttı.. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi için yürütülen çalışmaların devam ettiği Ardahan’da kentlerin köyler gibi sürekli yaşanan göç dolaysıyla büyük nüfus kaybına uğradığı bir kez daha görüldü.
5 ilçesi, 3 Beldesi, 127 köyü olan Ardahan’da yaşanan hızlı göç kendisini Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmalarında da göstereceğe benzer.
Köylerde tamamlanan Ardahan merkez ve ilçelerinde devam eden Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmalarının önümüzdeki günler içinde sona ereceği öğrenilirken, şehir girişlerinde bulunan levhalar da 17 bin nufuslu olarak görünen Ardahan’ın merkez nüfusunun 10 bin civarlarına, levhasında 10 bin 500 kişi görünen Göle’nin kent merkezinde yaşayanların sayısının 6 bin’e indiği ileri sürüldü.
Kesin olmayan bilgilere göre Çıldır, Damal, Hanak ve Posof’un kent içi nüfusunun da bir hayli azaldığının ortaya çıkaran Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmalarının sonuçlanması ardından, 64 yıl sonra 1992 yılında yeniden vilayet olan ve o zaman il geneli nüfusunun 175 bin olan Ardahan’ın nüfusunun, kesin bilgiler olmamakla beraber 120 binin altına inebileceği ileri sürülüyor.
Haber ekleme saati: 02.26-04/04/2007
Haber: Fakir Yilmaz Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Otelciler tek tek serbest kaldılar!

Büyük Ardahan Otelinin sahibide serbest kaldı Geçtiğimiz yılın sonlarında yapılan otel operasyonlarında cezaevinde kalan olmadı.
Bilindiği gibi Jandarma ve Polis’in ard arda yaptığı otel operasyonlarında Ardahan Merkez’de bulunan iki otel ile Damal/Posof yolu üzerinde bulunan otellerde fuhuş başta olmak üzere çeşitli kanun dışı eylemler gerçekleştiği öne sürülerek 3 otelci ile birçok kamu yöneticisi ve yabancı uyruklu bayan tutuklanmıştı.
Bugün görülen büyük Ardahan Oteli davasında tutuklu bulunan Otelci Özcan Uygur ve beraberinde tutuklu bulunanların kefaletle serbest bırakıldılar. 
Haber ekleme saati: 02.20-04/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

..
REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 2948 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI