Reklam
Bugun...


Sporcu Fabrikasının Ürünleri İnekler mi?!.
32 ilde inşa edilen Sporcu Fabrikasının ürünleri bugüne kadar hiç görülmedi. Amatör spor kulüpleri başta olmak üzere ata sporumuz olan güreş, boks, golf, kayak gibi çeşitli spor dallarında faaliyet gösteren gençlerimizin, kendi çabalarıyla çalışmalar yaptığını, kulüplerimizin sahipsiz kaldığını gördüğümüz Ardahan’da bu fabrikanın ne ürettiği merak konusu olmakta.

Sporcu Fabrikasının Ürünleri İnekler mi?!.

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Cuma Günü Saat: 20.00-22.00'de 'de TEMPO TV'de 

Her Cumartesi günü saat:20.00-22.00'de ekranlarınızda..

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilimizde yaptırılan sporcu fabrikasının inek misafirlerini görenler bu fabrikanın bugüne kadar kaç sporcu yetiştirdiği ve kaç öğretmen ve öğrencisinin olduğunu sormadan edemiyorlar.
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, bir tane Ardahan'da olmak üzere, ülkede 32 ilde inşa edilen Sporcu Fabrikasının ürünleri bugüne kadar hiç görülmedi. 
Amatör spor kulüpleri başta olmak üzere, ata sporumuz olan güreş, boks, golf, kayak gibi çeşitli spor dallarında faaliyet gösteren gençlerimizin, kendi çabalarıyla çalışmalar yaptığını, kulüplerimizin sahipsiz kaldığını gördüğümüz Ardahan’da, bu fabrikanın ne ürettiği merak konusu olmakta.
Çevresinde ineklerin otlatıldığı ama içinin boş olduğu fabrikanın ilimiz gençlerine ne gibi katkısı oldu, gençlerimiz için ne yaptı, kentimize hangi madalyaları getirdi acaba? diye soran Ardahanlılar, işsizliğin diz boyu olduğu ve yıllardır bir fabrika bekleyen Ardahan'da fabrika adı verilen bu binanın bugüne kadar ne yetiştirdiğinin kamuoyuna açıklanması beklenmektedir.

“BETON BİRKAN” YIKTI GEÇTİ

www.cildirgundem.com/2019/03/16

Şehit Öğretmen Sezgin Yolcu Orta Okulu öğrencisi Birkan Topkaya greko-romen stilinde düzenlenen güreş yarışmasında birinci oldu. 

Çıldır Şehit Öğretmen Sezgin Yolcu Orta Okulu Müdür yadımcı Kadir Bayraktar ve Milli güreşçi Zeki Bayraktar´ın öğrenicisi Birkan Topkaya Ardahan´ı temsilen Muş´ta katıldığı güreş müsabakalarında rakiplerini beton gibi yere çaktı.

Okul arkadaşları tarafından “Beton” lakabı ile anılan Birkan Topkaya yarıştığı dört müsabakasının tamamında rakiplerini tuş etti. Şehit Öğretmen Sezgin Yolcu Orta Okulu´nu büyük bir gurur yaşatan Topkaya´ya hocaları tam destek verdi. Şehit Öğretmen Sezgin Yolcu Orta Okulu Müdür Yardımcısı Kadir Bayraktar ve Eğitmen Hocası Zeki Bayraktar ” Birkan bugün bizlere, okulumuza ve ilimize çok büyük bir gurur yaşattı. Kendisinin üzerinde olan emeğimizi boşa çıkarmadı. Sabırlı ve azimli bir öğrencimiz arkadaşlarının kendisine taktığı lakabın hakkını vererek rakiplerini beton gibi ezdi ve sayı üstünlüğüne gerek bırakmadan hepsini tuş etti” dediler.

Şehit Öğretmen Sezgin Yolcu Orta Okulu Müdürü Serhat Dursun ” Birkan´ın bu başarısı öğrencilerimize örnek teşkil edecektir. Büyük bir başarı elde etti. 17 ilin yarıştığı müsabakalarda birinci oldu. Birkan´ı başarısından dolayı tebrik ediyor, Okulumuza bu gururu yaşattığı için teşekkür ediyorum” dedi.

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

arşiv haber 24/09/2020 tarihli haberler/yorum

POSOF BELEDİYE BAŞKANI:
ARDAHAN'A FABRİKAYA GEREK YOK!
"Ardahanlıların birlikte hareket etmesi halinde oluşturacağı lobi ile yapamayacağı şeyin olmadığını görmek için tarihe bakmak yeterlidir'' diyen Ardahan'ın sınır ilçesi Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, ''Hayvancılık, doğa ve tarihi değerlerin kıymetini bilmemiz halinde Ardahan'da fabrikaya gerek yoktur'' dedi.

Posof'ta yapılanın ve devamının bir büyüğünün Posoflu iş adamı Selami Erdoğan'ın başında bulunduğu şirketin yaptığı Ardahan'daki tekstil fabrikası ile başta kadınlarımıza olmak üzere birçok kişiye iş istihdamının sağlandığını ve gerisinin geleceğini belirten AK Partili Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, 'Posof'taki tekstil fabrikasının beklenenden de iyi çalıştığını, sıranın bir ay içinde hizmete girmesi hedeflenen Ardahan'daki tekstil fabrikasının açılışının yapılacağı gün temellerini atacağımız Kavurma ve Yem Fabrikalarında'' dedi.

Ardahan'da her ahırın bir fabrika olduğunu belirten "ve bu nedenle dünyanın cenneti olan doğasını bozacak farikalardan çok bu fabrikalarımıza sahip çıkıp, atadan, deden kalma yöntemlerle, 3-4 metre toprakla örtülü ahırlarla değil teknolojinin katkısı ile modern et entegre tesisleri haline gelebilecek bu fabrikalara sahip çıkıp, bunları öne çıkaran girişim ve girişimcilere ihtiyaç var'' dedi. 

Tümü satılan ve bir aksilik olmaz ise 2021'de sahiplerine teslim edilecek olan 126 konutluk Posof TOKİ evlerinin bitme aşamasına geldiğini de belirten Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar çevre düzenlenmesine geçilen konutların bulunduğu alana Yeni Posof adını vermeyi düşündüklerini de belirtti.

TANAP/SOKAR'ın bölgeden geçirdiği petrol ve doğalgaz boru hatları çalışmaları esnasında bu şirketlerin bu işe başlamadan önce ayırdıkları Sosyal Sorumluluk Projelerinden en çok yararlanan ilçelerin başında Posof'un geldiğini de belirten AK Partili Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar bir hedeflerinin de Kafkaslardan getirilip Posof üzerinden ülkeye ve dünyayı dağıtılan bu boru hatlarındaki doğalgazın Posof'a da verilmesini sağlamak olduğunu da açıklamasına ekledi.

**TEKSTİL İÇİN SERTİFİKA..

Bölgenin diğer önemli bir sorununun profesyonel, yetişmiş eleman sıkıntısı olduğunu belirten Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ilçesinde faaliyet gösteren Posof Tekstil Atölyesi’nde düzenlenen Hayat Boyu Öğrenme kursu ardından birçok kişinin uzman elaman haline getirilmeye çalışıldığını da belirtti.
İşgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör iş birliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde eğitimlerin düzenlenmesine yönelik yapılan 'Hayat Boyu Öğrenme' adlı kursun ardından başarılı olanlara sertifika vermek amacıyla gerçekleştirilen programa Posof Kaymakamı Murat Mete, Belediye Başkanı Cahit Ulgar, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halit Özdemir ve Posof Tekstil yetkilileri katıldılar.


Programda konuşma yapan Kaymakam Murat Mete, “Değerli arkadaşlar öncelikle üreten, çalışan, akıllı  ve alın teri döken bir işletmede olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hepimizin amacı, hedefi aş, iş ve istihdam. Posof Tekstil Atölyesi, ülkemizin ve ilçemizin ekonomisi, istihdamı, üretimi ve ihracatına yönelik katkı sağlamıştır ve katkı sağlamaya da devam edecektir. Böylesi bir yatırımı ilçemize kazandırmak için yer tahsisinden tutunda her türlü prosedürlerin en kısa sürede halledilerek faaliyete başlanması için büyük bir gayret sarf eden Belediye Başkanımız Cahit Ulgar’a ve böylesine bir iş alanını ilçemize açarak hizmete başlayan Posof Tekstil başta kadın istihdamına yönelik imkân tanıması olmak üzere bizler için çok fazla bir öneme sahiptir ve atölyede çalışan oranının %90’ının kadın oluşu da bizim için mutluluk verici bir durum. Burada ilmek ilmek emek vererek çalışmaya devam eden sizlere de teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, iş adamlarımızın her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Çünkü üreten ve istihdam eden bir Türkiye peşindeyiz bunu da hep beraber gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Hayat Boyu Öğrenme Sertifikası dağıtımı ile sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları verildi.

ARDAHAN MİLLETVEKİLİ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?!. 

Evet,  Ardahanlı olduğumdan mı, Ardahan'ı ve Ardahanlıyı iyi tanıdığımdan mı, Ardahan'ın, Ardahanlının öz güveninin farkında olduğu anda önündeki tüm engelleri aşıp, inadına doğruya, inandığına, yanlışa karşı çıkışına ve en önemlisi tüm çakallıklara ve ölümlere rağmen bildiğimden mi bilmem ama ben Ardahan'ın, Ardahanlının, Ardahan'ın doğasında doğup, suyundan, ekmeğinden yetişenlerin bu ülkenin gidişatına yön verenlerin olduğunu iddia etmemden mi bilmem ama öldürülüp, adı da Ardahan'ın bir caddesine verilen Ardahan'ın ilk milletvekilinin neden, nasıl öldürüldüğünü daha iyi anlıyorum niye bu kadar Ardahan dediğimi.. 
Ama kendi ağaç kurdunun kendisini kemirmesi yani büyüdükçe iğnelerini yanındaki arkadaşına batırıp, öldüren kobuğ olduğunuda sık sık belirttiğim Ardahanlının kendi ağacının içindeki kurdu kendilerinin olmaya devam etmeleri halinde Deli Halit Paşa'nın sonu gibi sonlarla karşılaşacaklarını anlatmaya çalışsam da buna ne gücüm, ne imkânım ne de fesatların, hainlerin benim gibi düşünenlerden daha fazla oluşlarından dolayı etkim olmuyor bir türlü..

Evet, bu ülkede ilk Kongreyi yapan, İlk Hükümeti kuran, İlk Mavi/beyaz renkteki bayrağı göndere çeken, Cumhuriyet kelimesini dillendiren, ordu olmadan oluşturdukları çetelerle  Komünist Rus sistemine direnen, işgalleri, zulümleri, kara kışı aşan Ardahanlıların en son yerel seçimlerde güçlerini ortaya koyduklarının farkında olmazlarsa da mecliste öldürülen ilk milletvekillerinin neden öldürüldüğünü okuyup, düşünmeleri gerekmez mi?

Bilmem ama bugün ülke genelinde bir parti bile kurup, genel başkanlık denen önemli bir görevi bile yapabilen Ardahanlıların 'Güçlü Bir Lobi' kelimesinin anlatmak istediğini er ya da geç de olsa anlamalarını beklerken birçoğunun bunu anlamayıp, yalnız kaldıklarını ve yolun sonuna gelip, treni kaçırdıklarında suçu kendilerine değil, ''Ah hemşo, ah Ardahan'' dediklerinde asıl suçlunun kendileri olduklarını da anlamazlar.
Örnek mi İstanbul'da 3, Kocaeli ve Çanakkale'de 1'er , Ardahan ve 5 ilçe 1 beldede 7 toplamda  12 Belediye Başkanı, Mecliste 7 milletvekili, saray da 2 danışman, onca siyasi, iş insanı, gazeteci, bürokrat, 3 gümrük kapısı, balı, kaşarı eti, doğası, tarihi, 2 ülkeye komşuluğuna karşın hala neden göç vermesi yetmez mi ve bu güce, lobiye, insana sahip olan Ardahan niye bu durumda diye düşünmekte gerekmez mi?
Bilmem ama Ardahan'ın ilk Milletvekili olan Deli Halit Paşa'nın mücadelesini ve öldürülmesine kadar giden hayatının kısa bir bölümünü anlatan aşağıdaki metni okuyalım mı? Suyunu içenin çelikleştiği, toprağı kadar can veren bir yanı Kafkaslarda, diğer yanı Karadenizde olan Ardahan'ı, Türk, Ahıskalı, Kürt, Alevi, Terekeme ve kirvesi Şavşatlı Ardahanlıyı bir kez daha anlamak için..
Evet o işte yazı..

DELİ HALİT PAŞA
ALLAH MEKANINI CENNET-İ ALÂ EYLESİN...

Meclisten cenazesi çıkan kahraman...
Rusların elinden Kars'ı alan adamdı...
Soyadı kanunu çıktığında bu yüzden "Karsıalan" ismini aldı...
Sadece Kars değil, Sarıkamış, Erzurum,
Nenehatun, Erzincan, Ardahan'ı da almıştı...
Savaş meydanlarının kahramanıydı...
Cepheden cepheye koştu...
Trablusgarp savaşı,
Balkan savaşı,
Kafkasya cephesi,
Kurtuluş savaşı...
İki tabancası vardı...
Birine "Namuslu" adını vermişti...
Onunla düşmana ateş ederdi...
Diğerine "Namussuz" der onunla savaştan kaçana ateş ederdi...
Savaş meydanındaki cesaretinden dolayı "Deli Halid Paşa" derlerdi ona...
1923'te Ardahan mebusu seçildi...
Halid Paşa, savaş meydanlarında olduğu gibi kürsüde de kükrüyordu...
Mecliste dönen dolapları ve entrikaları, yolsuzlukları deşifre ediyordu...
M.Kemal'in çevresindekiler ondan rahatsızdı...
Kel Ali ve Kılıç Ali başta olmak üzere...
Mecliste yaptığı bir konuşmada Gazilerin maaşlarının arttırılmasını isteyen Halid Paşa,
"Bütçede para yok" itirazlarına, mecliste dönen dolapları ifade eden şu cevabı verdi :
"Ben Kars'ta, Ermeni çetecilerden 70 araba mücevher ve altın alıp Ankara'ya gönderdim, Ne oldu bunlar..?"
Halid Paşa'nın bu sözleri önce derin bir sessizlik yarattı, Ardından masalara vurmalar ve sonra çıkan tartışma, gürültü, karışıklık ve kavga esnasında vuruldu Halid Paşa...
Enteresandır Halid Paşa, soğuk meclis odalarından birine yatırılmış, 5 gün tedavi edilir gibi yapılmış ve kurşun yaralarından değil ama zatürree etkisiyle ölmüştü...
Meclisten cenazesi çıktı Halid Paşa'nın...
Bu süre zarfında ifadesi bile alınmadı...
Doktor raporu yayınlanmadı...
Meclise gelen ama Halid Paşa'yı görmeyen savcı uygun bir zabıt tuttu...
Olay böylece kapandı gitti...
9 Şubat 1925'te TBMM'de vurulup, 14 Şubat'ta cenazesi çıkan Halid Paşa, M.Kemal'in yakın çevresindeki adamlar tarafından işlenen böyle bir cinayetin kurbanı oldu...
Mekânı cennet olsun...

Not: Bugünkü yazıma kaynak olan eski Ardahan İl Spor Müdürü olan ve şu an Kocaeli'nde İl Spor Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü görevini yapan hemşehrim, arkadaşım Metin Çimli'nin Ardahan'ın eski milletvekili Deli Halit Paşa hakkında yazılan bir yazıyı bana göndermesi ve bu durum ardından Sabah Gazetesi Haber Müdürlüğüne atanan meslektaşım Erhan Öztürk'ün yeni görevi etkili oldu..

ARDAHANLILAR
LASTİK FABRİKASI KURUYOR..
arşiv haber 30/12/2016 tarihli haberler
Kurdukları işler ile her geçen gün ülkenin ekonomisine yön veren Ardahanlı İş adamlarının ortaya koyduğu başarıların en sonuncusu Posoflu hemşehrimizin kardeşleri ile birlikte kurduğu ve kısa sürede lastik üretme noktasına gelen Lastiksan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu.

2015 Yılında kurulan ve bu süre içinde bir çok başarıya imza atan Lastiksan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi adlı firmamızın yeni hedefi yeni bir marka ile lastik üretmek.

Ülkenin yeni ekonomik politikası olan yerli üretime katkı için devasa yatırımlar yaparak, bu sektöre yaptıkları yeni yatırımlar ile lastik üretimine hazırlandıklarını belirten Ardahan/Posoflu İşadamı Ahmet Subaşı para kazanmaktan öte itibar kazanmanın peşinde olduklarını belirtti.

Kuruluşu 1987 yılına dayanan ve bugün Gebze Organize Sanayide yer alan ve 20 Bin Metre kare alan üzerinde kurulan Lastiksan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Subaşı, Darıca'da piyasaya adım atan, Gebze'de büyüyen ve son bir kaç yıldır bu sektörde yer alan dev firmalar ile kurdukları ilişkiler ile dünya lastik piyasasına açıldıklarını belirttiği açıklamasında, aynı zaman da Lastiksan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Subaşı ve diğer kardeşlerinin el ele verdikleri Lastiksan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 'nin babalarının kendilerine hediye ettiği, kendilerinin de bir adım öteye taşımak için mücadele ettiklerini söyledi.

**BİR BAŞARISI HİKAYESİ GELİYOR..
Posof'un Ulgar dağını aşarak, ülkenin önemli ekonomik kenti olan Kocaeli'nde babalarının kurduğu ve bugün dünyaya açılan Lastiksan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketini kuran Subaşı ailesi Malezya, Çin ve Tayland gibi ülkeler ihracat yaptıklarını ve bu ülkeler gibi bir çok ülke ile işbirliği sözleşmeleri imzalamaya hazırlandıklarını belirten Lastiksan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Subaşı ve Lastiksan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi İsmail bundan sonra ki hedeflerinin markası ve üretimini kendilerinin yaptıkları yeni bir lastik markası üretmek olduğunu belirttiler.
**POSOF KAR ALTINDA, TIRLAR DA YOLLARDA KALDI

Halil İbrahim ATAMAN-POSOF

Kış mevsimi gelmeden önce başlayan kar yağışı, kış mevsimi gelince daha da arttı.

Ardahan ın Posof ilçesi tamamen beyaza büründü. Bil hassa Aralık ayının gelmesiyle daha da şiddetlenen kar yağışı ve esen tipi yolları ve okulları kapattı. Özel idare müdürlüğü Kapanan 49 köyün yollarını açmaya çalışırken devam eden kar yağışı da kapatmaya devam ediyor.

2550 rakımlı ULGAR dağı ise zaten geçilmez bir kale gibi. Elemanlar gece gündüz çalışsalar da kar ve tipi hemen temizlenen karları yeniden yollara seriyor. Sis münasebetiyle de görüş mesafesi daraldığından ulaşım oldukça kesiliyor. Şehirde bile araçlar kayarak kazalara sebep oluyorlar.

Yollarda meydana gelen buzlanmalardan dolayı onlarca tır kayarak ya yoldan çıkıyor, veya tamamen yol ortasında kalıyorlar. Sürücüler karayollarından şikayetçi ve ULGAR DAĞI TÜNELİNİN açılmasının mecburi olduğunu belirtirken, karayolları ekipleri de çalışmalarına devam ederken sürekli yağan kar dan dolayı bu sıkıntıların olduğunu ifade ediyorlar.

Yollarda kalan tırlar da yine karayollarının iş makineleriyle çekilerek kurtarılıyorlar.

**KAR YAĞIŞI YOL ÇALIŞMALARINI YARIDA KOYDU..

Halil İbrahim ATAMAN-POSOF(ÖZEL HABER)

Posof ta göreve başladığı günden itibaren kendini hizmete adayan kaymakam Ufuk Özen ALİBEYOĞLU başladıklarını bitiremeden tayın edildi.

Yıllardır özlemi çekilen ve yapılması beklenen POSOF, ŞAVŞAT yolu Posof Belediye Başkanı Cahit ULGAR ve kaymakam Ufuk Özen ALİBEYOĞLU nun gayretleriyle ve çalışmalarıyla yapımına başlandı. Ne var ki Ardahan ilinin buna karşı çıkmasından dolayı hep engellendi. İşte bu engele karşı Kaymakam ve Belediye Başkanının birliği ile Belediye araçları, Özel idare araçları ve Posof ta ki şirketlerin araçlarıyla Posof-Şavşat yolunun yapımına başlandı.

Kol köyüne kadar zaten asfalt olan yol, Kol köyünden sonra Kol köyü yaylasından geçerek Şavşat a ulaşan yolun yapımı hızla devam ederken Ekim ve Kasım aylarında başlayan kar yağışı çalışmaları engelledi ama stabilize çalışmalarına devam edildi. Kaymakam Ufuk Özen ALİBEYOĞLU nun tayını Bitlis in GÜROYMAK ilçesine kayyum ve kaymakam olarak çıkması ve kar yağışının da artmasından dolayı yol çalışması tamamen durduğu gibi Kaymakam gitmeden de açılışı yapılamadı.

Alınan bilgilere göre Ulaşımın genelde turizm amaçlı olması ve görülmesi gereken tabiat güzelliklerinin tanıtılması amaçlı olduğu için Bahar la beraber yolun tamamlanmasının yapılacağı belirtildi.

POSOFLU RESSAMDAN KİTAP..

**HANAKLI YAZARDAN ÜÇ ESER..

Posof'un Gönülaçan (Şuvaskal) köyünden olan ülkemizin ünlü ressamlarından Zeynep Yazıcı'nın, kadına karşı şiddetin giderek artış gösterdiği günümüzde, şiddete uğrayan kadınların hayatlarına dair kaleme aldığı öykü ve şiirlerle okuyucuyu kadına karşı şiddete hayır diyebilme cesaretini göstermeye ve bu sorumluluğu birlikte göğüslemeye davet ettiği "AÇ" adlı kitabı yayınlandı. Profil Yayınlarından çıkan kitabı, idefix.com gibi internet üzerinden kitap satışı yapan sitelerden edinebilirsiniz.
Zeynep Yazıcı, Aç, Profil Yayınları, İstanbul 2015,  110 s.

**HANAKLI YAZARDAN ÜÇ ESER..
Bursa Kitap Fuarı'nda, roman-öykü-anı türünden bir çok yapıtı bulunan Ardahan-Hanaklı hemşerimiz Murat Tuncel, birbirinden kıymetli üç eserini (Narin Kalesi'nden Kaçış, İnanna, Güneşsiz Dünya) tarafımıza imzaladılar. Hocamızın "İnanna" adlı romanı Posof-Ahıska ve Ardahan'ımızdan izler taşıyor. "Narin Kalesi'nden Kaçış" adlı roman ise Kars-Kağızmanlı olan Torunoğulları'nın destansı öyküsünü anlatıyor. "Güneşsiz Dünya" adlı öyküsü ise okurlarını 80'li yılların güneşsiz günlerine, yaşanmışlıklara götürüyor.       

ATATÜRK'ÜN YAKIN KORUMASI ARDAHAN’LI
Çanakkale Savaşlarında bizzat cephede düşmana karşı savaşan Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın koruması Posoflu er Celal Tunus'tu. Dört yıl boyunca savaşlarda askerlik yapmış olan Celal Tunus Posof'un Ğevat köyünden (Aşık Üzeyir köyü) olup daha sonra Ardahan'a (Beberekköyü) yeni ismi Çetinsuköyü’ne göç etmişler. Ardahan nüfus kütüğünden T.C.NO:14661023148/Celal Tunus/ Baba adı : Mehmet Doğum yılı Posof 1311 olduğu kayıtlarda görülüyor. Ölüm:11.08. 1958

Ardahan Belediyesi, Er Celal Tunus un Kurtuluş Savaşında Atatürk'ün yakın korumalığını yaptığını belirlemek amacıyla yazılı girişimde bulunur. Gazeteci Fakir Yılmazın araştırması sonucu tarihi belge ortaya çıkarılır. Dört Yıl Kurtuluş Savaşında bulunmuştu.. Ardahan nüfus kütüğünden T.C.NO:14661023148/Celal/Tunuz/ Baba :Mehmet /Eş: Gülşen /Doğum _Posof 1311 / olduğu kayıtlarda görülüyor. Evli 1936 Ölüm:11.08. 1958

KÜNYE KAYIT BELGESİ

Askerlik Şubesi:Ardahan/Defterin adı:Silahaltı/Defter No:3293/Sayfa No:32/Sıra No:82/ Köyü:Beserek (Çetinsi)Lakabı, Tunazoğullarından/ Adı: Celal/Baba Adı: Mehmet/Doğum Tarihi:1311/Hane No:88/Sınıfı Piyade olup,askere duhulü 16.Temmuz .!338 5. Kafkas Fırkası !0.alay,3.Tabur,!0. Bölük !0.Alay,3.Tabur,10. Bölükten 9.5.1339 tarihinde terhis olmuştur. Posof un Hevat Köyü?nden Ardahanın Beberek Köyü 88 no. eve yerli olarak gelir. Posof Askerlik BŞ.10 Eylül 1936 gün ve568 sayılı yazısıyladır.1937 D:4 (imza) Bu künye kayıt belgesi?Silahaltı Defteri? kayıtlarına göre düzenlenmiştir.04.02.2005

Onay/M. Engin Abuk oğlu /ZD.Öğe..Binbaşı/MSB.Arşiv Müdür Vekili

Maaşı: 50 kuruş (mühür) /10.Bölük _Kanuni Evvel 1338 nısfı ahir maaşı
Ailesi Çetinsuköyü (Beberek)'de bulunan Kabri için yetkililerden ilgi bekliyor.
Çanakkale Zafer Bayramının kutlanacağı 18 Mart’ta Ardahan’da daha ismi bile anılmayan ve yerel basın tarafından ortaya çıkarılan Mustafa Kemal’in Ardahanlı yakın korumasına sahip çıkılarak okullarda öğrencilere ders olarak okutulmasını istenirken, Tunus’a da yaşadığı mezarının bulunduğu Çetinsu köyünde ise anıt mezarının yapılması için gerek Genelkurmay gerekse de Ardahan Valiliği’nin girişimlerde bulunması bekleniyor.

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 13469 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI