Reklam
Bugun...


SORUNLARI OLDUĞU GİBİ HAFTAYI MASKEYLE KAPATTILAR..
Göle ve çevresinde bakım adı altında orman katliamı olacağı söyleniyor, bununla ilgili de basın açıklaması yapacak mısınız? Barınaktaki hayvanlar kayıp, bununla ilgili de basın açıklaması yapacak mısınız? Kent içi yollar gibi köy içi yollar eriyen karlar ardından çamur ve kasislerden dolayı yol vermiyor, bununla ilgili de basın açıklaması yapacak mısınız? Bölgenin geçim kaynağı meydanlar kapalı, İki milletvekili ortada yok, bununla ilgili de basın açıklaması yapacak mısınız?!

SORUNLARI OLDUĞU GİBİ HAFTAYI MASKEYLE KAPATTILAR..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw
Ülke'de Doların 7 TL.'yi geçtiği, Kent'in ana sorunlarının kulak ardı edildiği şu günlerde maske takan Atatürk büstüne arkasını dönüp, gündemden uzak sözde açıklamalarla iş yaparlarken, Corona dolayısıyla uygulanan yasaklara takılıp, Ardahan'a gelemeyen genç nüfusun ekemediği tarım arazilerilerinin boş kaldığı, işsizliğin diz boyu olduğu, kentten umudunu kesip, göç etmeye hazırlananların sayısının arttığını, yolların bitirilip, asfaltlanmadığı, eriyen karlarla birlikte çamur deryasına dönen köyden kentlere gelinemediğini, Ardahan'da başta muhtarlar olmak üzere maske takan ve bir merkezden hazırlanmış olan basın bildirileri ile  gündemle alakası olmayan konularla ilgili açıklamalar yapılması toplum tarafından ciddiye alınmadı.
**Köylerin sorunlarını da açıklasanız?
Muhtar olmayan birinin başında olduğu derneklerine sahip çıkamayan, yaşanan göç nedeniyle her geçen gün boşalan köylerinin sorunları ile ilgili bugüne kadar bir açıklama yapmayan, bir araya gelip, eriyen karlardan çamur deryasına dönen alt yapısız köylerinin içler acısı halini görmeyen, kapalı köy okulu ve sağlık ocaklarının yarattığı sorunlar gibi bir çok sorunla baş başa bulunan köy muhtarlarının bir merkezden hazırlanan bildirileri ellerine alıp, ağızlarına taktıkları maskelerle açıklamalarda bulunmaları başta köylülerince olmak üzere kimse tarafından ciddiye alınmazken aynı durum da olan Eczacılarada kentte yaşanan sağlık sorunları soruldu.
**Siz birde olmayan doktorlar, servisler için açıklama yapsanız?
Ardahan ve İlçelerinin yanı sıra köylerinde yaşanan onca sorun karşısında sessizliklerini koruyup, ortada görünmeyenlerin başını çeken Eczacılar Birliğinin Ardahan İl Temsilciliği 'Eczacılar Haftası' dolayısıyla ortaya çıkıp, var olan onca sorun karşısında açıklamalar yapmaları beklenirken kamuoyunu ilgilendirmeyen bir basın açıklaması yapmaları durduk yerde ortaya çıkıp, Atatürk büstlerinin önünde zaten yasak olan göçerler konusunda açıklama yapan derneklerine başkanlık eden kişinin muhtar olmadığını görmezden gelen muhtarlardan farklı olmadı.
**İŞTE O MASKELİ AÇIKLAMALAR..
Ardahan Posof'lu muhtarlar meraların yabancılara kapatılması kararından dolayı Ardahan Valisi Mustafa Masatlı ve Posof Kaymakamı Murat Mete'ye teşekkür etti.İlçe hükümet konağı önünde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak maskeli olarak basın açıklaması yapan muhtarlar, "Valilik ve ilgili kurumlarca geçen yıl alınan kararla Posof'a ve yaylalarına asla başka yerlerden hayvanlar giremeyecek denildi. Yıllarca Iğdır ve diğer illerden gelen ve Posof yaylalarını adeta zapt eden hayvan sahipleri ve sürüleri nedeniyle hayvansal hastalıklarda da artış olduğu için Valilik bu kararı alarak Posof ta ki doğal hayatı korumuş oldular" dedi.Doğa harikası olan Posof un gerçek yaşamına dönmesine vesile olan Ardahan Valisi, ilgili kurumlar ve Posof kaymakamlığına teşekkür eden muhtarlar, bu uygulama ile hayvansal hastalıkların olmadığını, verimlerinin arttığını ve hatta arıların dahi üretimde fark gösterdiğini belirttiler. 
Çıldır Muhtarlarda..
Çıldır Muhtarlar Derneği, Vali Mustafa Masatlı'nın Ardahan'a atanması ile birlikte meralarla ilgili komisyon kararına tam destek verdi.
Muhtarlardan Vali Masatlı'ya tam destek
Çıldır Muhtarlar Derneği, Vali Mustafa Masatlı'nın Ardahan'a atanması ile birlikte meralarla ilgili komisyon kararına tam destek verdi.Bu yıl da aynı kararın uygulanması yönünde çalışmaların başlaması üzerine Çıldır Muhtarlar Derneği Başkanı Arif Uzunkaya, Vali Mustafa Masatlı ve Kaymakam Alper Taş'a teşekkür etti.Çıldır Kaymakamlığı Hükümet Konağı önünde açıklama yapan Çıldır Muhtarlar Derneği Başkanı Arif Uzunkaya, "Ardahan Valimizin geçen yıl aldığı meralarla ilgili komisyon kararı tüm Çıldır halkımızın kanayan yarası olan il dışından gelen hayvanların meralarımızı tahrip etmesinin önüne geçmiştir. Ayrıca mera kapasitemizin hayvan sayısına denk olmasından ötürü alınan kararın ne kadar isabetli olduğunu da gözler önüne sermektedir. Geçen yıl yaz ayında hayvan eti, sütü ve arı balında geçmiş yıllara nazaran artışlar tespit edilmiştir. Herkes bilmelidir ki, Çıldır muhtarları olarak vatandaşlarımızla beraber alınan kararın sonuna kadar arkasındayız. Bu sıkıntılı günlerimizde yaşamımızı bir nebzede olsa kolaylaştırmaya çalışan başta Ardahan Valimiz Mustafa Masatlı olmak üzere komisyon üyelerine ve Çıldır Kaymakamımız Alper Taş'a tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim" dedi. 
Eczacılar Odası Başkanı Dündar: "Hastalıkta, sağlıkta Eczacınız yanınızda
Türk Eczacılar Birliği Ardahan İl Temsilcisi Yunus Dündar, 14 Mayıs Eczacılar günü dolayısıyla yayımlamış olduğu mesajında hastalıkta ve sağlıkta eczacıların vatandaşların yanında olduğunu söyledi.14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla Milli Egemenlik Parkındaki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen Eczacılar burada, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.Daha sonra eczacılar adına konuşan, Türk Eczacılar Birliği Ardahan İl Temsilcisi Yunus Dündar, "Bizler her sene 14 Mayıs'ı belirli temalar çerçevesinde, tüm Eczacı Odalarımızla birlikte hafta olarak kutluyoruz.Fakat bu sene, içinden geçtiğimiz pandemi sürecini de göz önüne alarak salgın hastalıklarda eczacının rolüne odaklandık ve temamızı "Hastalıkta Sağlıkta Eczacınız Yanınızda" olarak belirledik" dedi.Dündar, "Tüm dünya ile birlikte çok zor günlerden geçiyoruz. Bir virüs tüm dünyayı etkisi altına aldı ve hayatımızı derinden sarstı. Her şeyden önce pandemi ile mücadelede hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını rahmetle anıyoruz. Sürecin başından bu yana ülkemizin her noktasında kendisinin ve sevdiklerinin önüne halk sağlığını koyarak canla başla çalışan eczacılarımıza ve eczane çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Mesleğimizin gücünü, önemini bir kez daha gösterdik. Bu süreçte birinci basamak sağlık çalışanları olarak biz eczacılar çok büyük sorumluluklar üstlendik. "Halka en yakın sağlık danışmanı" tanımının ne denli doğru olduğunu bir kez daha deneyimledik. Covid-19 mücadelesinin yanı sıra kronik hastalarımızın raporlu reçetelerini sorunsuz bir biçimde ulaştırmaya devam ettik. Hekimlere ulaşamayan hastalarımızın basit rahatsızlıklarında tavsiyelerde bulunduk. Kronik hastalarımızı takip etmeye devam ettik. Sağlık sisteminin yükünü büyük ölçüde azaltmak için elimizden gelen gayreti gösterdik. Son olarak, iş yükümüzü üçe hatta dörde katlayacak şekilde, 80 milyon adedin üzerinde ücretsiz maskeyi vatandaşlarımıza dağıttık. Bu süreçte taleplerimizi de çeşitli zamanlarda ilettik. Sizler aracılığıyla bir kez daha tekrarlamak isteriz. Eczanelerde bulaş riskinin azaltılması için, hastane veya serbest, tüm eczacılarımız ve eczane çalışanlarımıza kişisel koruyucu ekipman desteğinin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Kağıt reçetelerin tamamen kaldırılmasını ve tamamen elektronik reçeteye geçilmesini talep ediyoruz. Eczane çalışma saatlerinin bölgesel özelliklere göre mümkün olduğunca kısıtlanmasını istiyoruz. Eczanelerin dezenfeksiyonunun belediyelerce yapılmasını bekliyoruz. Hastalarımıza da sesleniyoruz. Madem hastalıkta sağlıkta, eczacınız yanınızda siz de, İlaçlarınızı düzenli kullanarak, doktorunuz ya da eczacınızın önermediği ilaçları kullanmayarak, sosyal izolasyon ve hijyen kurallarına uyarak, kendi sağlığınıza dikkat ederek, sağlığın ve eczacının yanında olun" şeklinde konuştu.
**DERNEKTEN TATLI..
Ardahan İli Posof İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, kentte yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına birer paket tatlı ikramında bulundu.
DAMAL MUHTARLARI VE DERNEĞİ DE..

İlçemizin tek geçim kaynagı olan tarım ve hayvancılık

kısır gecen işlerine bir darbe'de çevre illerden gelen hayvan otlatıcılarından geliyordu.

kendi otlaklarımızda kendi hayvanlarımızı otlatamazken çevre illerden gelen 

ve asıl geliş amaçlarının ne olduğu bile belli olmayan kişileri Damal'da istemiyoruz diyerek

 basın açıklaması yapan muhtarlar,

beraberlik göstergesinin örneği oldular.

Ardahan valisi sayın Mustafa Masatlı 'nın desteklerini gördüklerini şükranlarını ileterek başladıkları konuşmasına

kendilerine destek olan

Ardahan valisi Sayın Mustafa Masatlı'ya 

Damal Kaymakamı sayın  Ali Recai Yerlikaya'ya

Bu süreçte kendilerine destek olan kurum lara ve vatandaşlarına teşekkür ederek 

basın açıklamasını tamamlamışlardır.

Atmosferi Yırtmak..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Üç oksijen atomundan oluşan bir molekül ve güneşin zararlı mor ötesi ışınlarından yayılan radyasyonun dünyaya ulaşmasını engelleyen ozon tabakasındaki deliğin son 30 yılın en düşük seviyesinde olduğu görülmüş.

Yani ölümcül olduğu ve aşısı için  bilim adamlarının kolları sıvadığı Coronanın gündeme girmesinden bu yana doğayı terk edip, evlere sığınan insanların içinde bulunduğu atmosferi korumakla görevli Ozon tabakasının yırtılmayı bırakıp, yine insan yüzünden açılan delik yeniden küçülmeye başlamış..
Bu yöndeki haberi okuduğumda baştan beri korkulmaması gerektiğini ve bunun bir doğa işi, dünyanın kendini korumaya aldığı yönündeki tezimin bir kez daha doğrulandığını hissediyordum.
Ve bizimkilerin her estiğinde uçak, tank yaptıklarını, küçük damadın yaptığı İHA'larla teknoloji devi olduğumuzu Avrupa Birliği Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi (CAMS), ozon deliğinin Eylül ayı ölçümlerinin, normaldeki genişliğinden çok daha küçük olduğunu açıklarken yırtılanın ozon olmadığı tam tersine o yırtılan paçasını düzeltmeye çalışırken hak, hukuk, adalet, insan hakları, ekonomik sıkıntılar gibi bir çok onca sorunun yanında yaklaşık üç aydır toplumun üzerine bir kabus gibi çöken, çökertilen Coronanın yırtıldığını da anlamayız.
Aynı haberde ozon deliğinin güney kutbu merkezinden bir miktar saptığı tespit edenlerin boş (!) işlerle uğraşmaya devam ettiği şu dünyada kimilerinin geliştirdikleri teknoloji ile ozon tabakasının da  aralarında olduğu atmosferin ötesine gitmeye çalışırken, kimilerinin bilim ve tıp için ayırdıkları devasa bütçelerle Coronaya aşı bulmaya çalıştığı şu günlerde açılan asıl atmosfer uzayın değil, bizlerin atmosferinin gün geçtikçe param parça olduğunu görmektir.
Ha bu arada yazımı bitirmek üzereyken gelen son haber de ülkemizde ki son dakika gelişmesi oldu..
Durun, durun hemen de heyecanlanmayın Coronaya aşı mı bulundu diye ümitlenmeyin, yada işsizliğin, adaletsizliğin önlenmesi ve her geçen gün yırtılan bizlerin atmosferine düğme olacak bir haber değil bu..
Çünkü dün PTT, İnternet üzerinde her eve herkese bedava verileceği söylenen ama başarılmayınca ve sonradan paraya çevrilen maskeleri daha da değerlendiren bir kararın haberinden öte bir şey değil, son dakika diye okuduğum haber..
Aha inanmıyorsanız sizde okuyun; "Kontrollü Sosyal Hayat" sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM'ler, toplu ulaşım araçları, taksiler ile tekrar hizmet vermeye başlayan kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı illerde hıfzıssıha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi tutuluyor. Koronavirüse karşı mücadelede sosyal mesafe kuralıyla birlikte en önemli tedbir uygulamalarından biri olarak öne çıkan maske kullanımı, Türkiye'deki 10 ilde zorunlu hale getirildi.'

Gözün aydın Atmosferi gün geçtikçe açılan ülkem ve zaten kapalı olan ağızlara bir de maskeler takılan muhalefeti ile, aydını ile 'Tavşanın bebeğine biberonla süt veriyor' haberleri ile gerçek gündemi görmeyip, görmek istemeyip gazetecilik yapanların 'sus pus' olduğu, edildiği sayın insanım..

Sural: Sorunların çözümü için adayım
Sural: Sorunların çözümü için adayım
Bir Kasım’da yapılacak olan genel seçimlerde yeniden Ardahan Milletvekili Aday Adayı olan Ardahanlı İşadamı Mahir Sural gerek yerel de gerek ise genelde yaşanan sorunların çözümü için adayım dedi.
Ardahan Merkez Taşlıdere (Bangis) köylü Mahir Sural Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, sunduğu  e her cumartesi günleri saat 20.00’da canlı olarak yayınlanan ‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ adlı programı öncesi önemli açıklamalar da bulundu.
Gazeteci Fakir Yılmaz ile iş dünyasında yaşananlarla ilgili bir program yapan ve kendisinin de içinde bulunduğu iş dünyasının sorunlarını anlatan HDP Ardahan ve İstanbul Milletvekili Aday Adayı Hoçvanlı İşadamı Mahir Sural  var olan sorunları omuzlamak için siyaset yolunu seçtiğini belirttiği açıklamasında, yıllardır yaşanan ve çözümü için cesur adımların gerektiğine dikkat çekti.
Son günlerde yaşanan olaylarda dikkat çeken Ardahanlı İşadamı, HDP Ardahan ve İstanbul Milletvekili Aday Adayı Mahir Sural barış için toplumun her ferdine görev düştüğünü, barışın savaştan daha iyi olduğunu, yaşanan olaylar ardından yapılmak istenen tahriklere toplumun her kesiminin dikkat etmesi gerektiğini belirttiği açıklamasın da, ‘Var olan sorunların kavga ile değil, müzakere yoluyla çözüm bulabileceğini gerek devlet, gerekse karşı taraf iyi anlamalı, iyi bilmeli. Aksine gerilen bir toplumun ayrışımına benzin dökmüş olur, kendinizle birlikte güzelim ülkeyi de ateşe verirsiniz’ dedi.
Özel Haber - Friday, December 26, 2003

Köy öğretmenlerinden öğretmene yakışmayan tavır

Merkeze tayin olmak için köylüyü hırsızlıkla suçluyorlar!

(Devamını Göster)
 
Günün Yorumu - Thursday, December 25, 2003

Yeşil Göle’den

Hoş gelişler ola!..

Halis KILIÇ

(Devamını Göster)
 
Haber - Thursday, December 25, 2003

Ardahanlı bayanlar HEM’le güzelleşecekler

Ardahanlı bayanlar HEM’le güzelleşecekler Ardahan Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kuaför kurslarında 500 bin lira gibi saç ve yüz bakımı yapılıyor. Açılan kurslar Ardahanlı genç kızları meslek sahibi yaparken, bayanları da güzelleştiriyor. Ardahan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nabile Reçber başkanlığındaki ekibin oluşturduğu kuaför kurslarına büyük ilgi olduğu öğrenildi.

(Devamını Göster)
 
Günün Haberi - Thursday, December 25, 2003

Piyango hayali doğuya postacı ile ulaşıyor

Milli Piyango Teşkilatının Yılbaşında vereceği 10 trilyonlu ikramiye büyük ilgi toplamaya devam ediyor. Yeni yıla şanslarını deneyerek girmek isteyen bir çok insan gibi doğu insanı da 10 trilyonluk ikramiyeyi kazanmak için bir çok yol deniyor. Piyango talilisi olma için bilet alan doğu insanı, şansını posta ile batı metropollerinde istediği biletlerle deniyor.

(Devamını Göster)
 
Haber - Thursday, December 25, 2003

Polis bir faciayı önledi

(Devamını Göster)
 
Haber - Wednesday, December 24, 2003

İstiklal Marşını okutmadı DGM’lik oldu

(Devamını Göster)
 
Haber - Wednesday, December 24, 2003

Vali gelir gelmez hava durumunu sordu

Ardahan’ın 7. Valisi Ardahan'a gelerek görevine başladı. 1992 yılında vilayet olduktan sonra sık sık vali değişikliğinin yaşandığı Ardahan’ın 7. Valisi Aydın Güçlü Ardahan İl sınırında kendisini bekleyen 100 kişilik konvoy ile Ardahan’a getirildi.

(Devamını Göster)
 
Günün Haberi - Wednesday, December 24, 2003

Ardahan'ın 7'nci valisi gelirken, giden her vali geride bir ölü yatırım bıraktı...

(Devamını Göster)
 
Haber - Tuesday, December 23, 2003

Ardahan donuyor

Son yılların en soğuk günlerini yaşayan Ardahan"da özelikle geceleri dışarı çıkmak mümkün değil. Dondurucu soğukların sürdüğü Ardahan"da bir çok evin suyu donarken, şehir su şebekesi sık sık arızalanıyor.

(Devamını Göster)Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3263 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI