Reklam
Bugun...


SİT SORUN OLDU!
Göl Çıldır'da, imar planı Erzurum'da. Bir çok konu gibi Ankara'da Ardahan'ı, Çıldır'ı görmeyenlerce masa başında hazırlanan bir kararname ile Başkan Erdoğan'ın önüme götürülüp, imzalatılan ve Gazeteci Fakir Yılmaz'ın eleştirdiği, Çıldırlıların iseanlamadan alkışladığı, sözde Çıldır gölünü koruma yasağı nın getirdiği sıkıntı kendisini göstermeye başkadı. Kars ve Ardahan sınırlarında bulunan Çıldır Gölü havzasındaki 6 köyde çivi çakmak bile yasak. Ve gümrük işleri gibi izin için Erzurum'a şart!

SİT SORUN OLDU!

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı Akçakale köyü ile Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Doğruyol, Çanaksu, Göldalı, Taşbaşı ve Taşköprü köylerinde inşaat yapımına izin verilmiyor.

SİT ALANI, MAĞDUR ALANI OLDU

Suat İncedere’nin derlediği habere göre, 2019’un Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle "Sit Alanı" ilan edilen Çıldır Gölü ve Lavaş Gölü’nde imar belirsizliği devam ediyor.

Eli kolu bağlı köylülerin mağduriyeti devam ediyor.
Kars ve Ardahan Valiliği tarafından adı geçen 6 köyün muhtarlıklarına gönderilen yazıda, köy yerleşim alanları içerisinde izinsiz yapılaşmaya izin verilemeyeceği tebliğ edildi.
Tebligata göre hareket eden köylüler, inşaat izinleri için ilgili kurumlara başvuru yapmalarına rağmen belirsizlikten kaynaklı cevap alamadılar.

İZİNLER İÇİN ERZURUM’A GİTMEK GEREKİYOR
Göl kenarındaki 6 köyde inşaat yapmak için alınması gereken izinler için, Çevre Şehircilik Bakanlığı Erzurum Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na başvurmak gerekiyor.

Adı geçen köylerde ki imar planı ve yapılaşma ilkelerinin belirlenmesi için öngörülen 3 aylık zaman diliminde herhangi bir çalışmanın yapılmadığı görüldü.

Köylülerin Kars’ta ilgili kurumlara yaptığı tüm başvurular, Erzurum Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne havale edildi.

ÇİVİ ÇAKMAK BİLE YASAK
Geçtiğimiz yıl kararname ile "Sit Alanı" ilan edilen Çıldır Gölü ve Lavaş Gölü imar planı 3 ay içerisinde yapılması gerekiyordu. Aradan 9 ay geçmesine rağmen hala imar planı yapılmaması, göl kenarında bulunan 6 köyü olumsuz yönde etkilendi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı Erzurum Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, 27 Ağustos 2019 tarihli toplantıda, bölgede herhangi bir ölçekli plan bulunmadığı gerekçesiyle imar planı hazırlanması durumunda taleplerin değerlendirilebileceğine karar veriyor.

Yine aynı komisyon 25 Şubat 2020 tarihli toplantıda, Kars’ın Arpaçay ilçesi Taşbaşı köyünde yapılmak istenen tek katlı yapı için, hazırlanan projelerin Erzurum’a gönderilmesini ve izin talebinin yeniden görüşüleceğini belirtiyor.
Mağduriyetlerini dile getiren köylüler, “Kars ve Ardahan’dan Erzurum’a sürekli hastalarımız giderken, şimdide projelerimiz yollara düştü.” diyerek tepkilerini gösterdi.

Seninle 34 Yıl..

 

BUGÜN 23 MAYIS..
Seninle birlikte girdiğimiz bu bahçemizde
5 çiçek, 6 gül buldum..
Ve bir baktım ki; 34 yıl olmuş..
Ve seninle, ben hala birlikteyiz..
Bugün gibi hatırlıyorum, adeta bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçiyor, ikimiz de çocuk denecek yaşta sen 16, bense 17 yaşındaydım..
Dünyayı, ülkeyi ve kentimi sosyal hayattan soğutan Corona nedeniyle yaşamın renkleri olan bir çok şey gibi 3 aydır ortalıkta olmayan, boyacı çocuklardan birine şu an bulunduğum aynı caddenin üzerinde ayakkabılarımı boyatırken o çocuğun, ''Abi ayakkabılarını öyle bir parlatacağım ki gören sana damat mı olacaksın?'' dediğini..
Ve boyacı çocuk henüz ikinci ayakkabımı boyamadan, bugün virüs yüzünden bomboş olan bu sokakta ana caddeye, okula, bana geldiğin gibi, senin kız arkadaşınla yeni evlenmiş olan arkadaşımın heyecanla yanıma gelip, ''-Haydi artık sıra sende'' dediğini ve iki arkadaşı arayarak, ''Kız kaçıracağız'' deyip minibüsü alıp, yanımıza gelmesini istediğini..
Ve boyacı çocuğun birazdan olacakları sezmişcesine gülümsemesini, boyayıp, parlattığı ayakkabılarımı,''Tamamdır abi haydi hayırlısı'' deyip, bizi yolcu ederken ben de senin, sevgilimin her zaman gelip, geçtiğin yola doğru bakıyordum, senin de sanki o boyacının dediklerini duymuşcasına bana, bize doğru geldiğini görüyor, damat cilasıyla parlayan ayakkabılarım gibi ışıl ışıl parlayan gözlerimle..
Ve sen birazdan olacakları biliyormuşcasına, benim ve arkadaşlarımın içinde olduğumu bilmeden minibüsün yanından geçip, bugün, 'yıkılmasın içinde, etrafında bir çok anılarımız var' diye tartışılan ve bir çok Ardahan'lının eğitim almak için gelip, geçtiği, sevgili bulduğu, buluştuğu Lise Caddesine doğru yol alıyordun..
Aynı bugün gibi o gün de bir cumartesi günüydü.
Az önce yanından geçtiğin minibüsün bir anda sana yaklaşıp, durduğunu ve içinde her zaman ellerini tutan elin sana doğru uzandığını ve 'Gel sevgilim, nereye gidiyorsun?' dediğini duyarken şaşırmıştın..
O an bir anda karşında gördüğün sevgilinin heyecanını anlamayıp, çok da sorun çıkarmadan ama tereddütlü adım ve gözlerle bana bakarken bilinmeyen bir duygu eşliğinde yanıma oturmuştun, o bizi bu kez yeni bir yola, yeni bir hayata ve seninle birlikte beni bugüne kadar getiren kırımızı minibüse..
Sinema filmlerine konu olan "Selvi boylum al yazmalım" filmindeki kırmızı kamyon ya da "Çiçek Abbas" filmindeki kızı kaçırmasın diye tekerlekleri sökülen kırmızı minibüse benzeyen o kırmızı minibüs ile önce sık sık birlikte gittiğimiz tarlaların bulunduğu yöne çevre yoluna, ardından seninle beni buluşturacak olan yola yani seninle onca zorluk, sıkıntıya, sürprize, istenmeyene karşın, beraberce omuz omuza 'dile kolay' dedikleri ama bugüne kadar devam eden 34. yıla girdik..
Yani seni görüp, sevdiğim, yoldan alıp,kendime eş ettiğim 34 yıl geride kalsa da sen hep o günkü heyecanla sevgilim, bugünkü eşim,hayat arkadaşım, çocuklarımın anası, torunlarımın ninesi, anamın gelini, ailemin en büyük emektarı, kadınım, arkadaşım, can yoldaşım, kabul eder misin bilmem ama bir çok kez özür dilediğim ve bir çoğuna benim neden olduğum onca sarsıntıya karşın evimin yıkılmayan direği, temelisin..
Evet, seninle, Selmi eşimle 34 yılı bulan birlikteliğin ilk günü olan 23 Mayıs Cumartesi gününü bizim günümüz olarak ilan ettiğim buradan, kalben ve Corona saçmalığı dolayısıyla hayat bitecek korkusu yaşayan, evlere hapsedilen insanlara 'Korkmayın, bu da gelir, geçer' dediğim 34 yılların olduğunu anlaması gereken tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyor ve seninle olmanın mutluluğunu yaşadığım yıl dönümünü kutluyorum canım, sevgili eşim, Selmi'm.. Seni seviyorum..
GEÇMİŞ YILLARA AİT HABERLERİMİZİ OKUMAK İÇİN TIKlayın..
Çayelispor'un üzerine gol olduk yağdık
Çayelispor'un üzerine gol olduk yağdık
ARŞİV HABER 04/05/2015 TARİHLİ HABER
Zamansız yağdık 9-0
Bal temsilcimiz Serhat Ardahanspor, ligin ilk yarısında 2-0 yenildiği Çayelispor'u 9-0 yendi. Lig boyunca en farklı skoru elde eden temsilcimizin bu galibiyeti, Yomraspor'un Görele'yi yenmesiyle anlamsız kaldı.Haftaya Görele'yi yenip, Yomra'nın yenilmesini bekleyeceğiz...

Bölgesel Amatör Lig’in ikinci grubunda Ardahan’ı temsil eden Serhat Ardahanspor, kendi sahasında konuk ettiği Çayelispor’u 9-0 mağlup ederek, ligin son haftasına 53 puanla gurup ikincisi olarak girdi. Bu galibiyetle birlikte Serhat Ardahanspor, ligin son karşılaşmasını gurup birincisi olan güçlü rakibi Görelespor ile oynayacak.


Ligin 25’ci haftasında, Halilefendi Sentetik Çim Saha’da oynan karşılaşmayı Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Muharrem Coşgun ve Emniyet Müdürü Selami Hüner,Ak parti Ardahan Milletvekili aday adayı Yunus Baydar de izledi.

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, “Bu galibiyetle birlikte takımımız son maçına daha iyi moral ile gidecek. Takımımızın önümüzde ki hafta oynayacağı Görelespor maçını kazanarak şampiyon olmasını beklemekteyiz. Bu konuda hala ümitliyiz. Kulübümüzün yöneticilerini, teknik yönetimini ve futbolcularımızı bu galibiyetten dolayı kutluyorum.  Takımımız şampiyonluk yolunda ilerlerken, tribünlerimizde ise asla küfür yok. Bundan dolayı taraftarlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy da, “Çok güzel bir karşılaşma izledik. Şampiyonluk yolunda iddiamız hala devam ediyor. Bize çok güzel maçlar izleten takımımızı, yönetimini ve futbolcularımızı tebrik ediyorum. Son maçı da alarak şampiyon olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 14007 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI