Reklam
Bugun...


Şino da hayata göz yumdu!..
Pandemi dolaysıyla yaşanan ölümlerin üzdüğü şu günlerde Ardahan'ın 'Ola bir lira versene..' diye bilinen isimlerinden olan Şino'da hayata göz yumdu. Uzun bir süredir rahatsız olduğu öğrenilen ve Deli Kemal, Bece bacı gibi Ardahan'ın simge isimlerinden olan Şino Ardahan'da toprağa verilecek.

Şino da hayata göz yumdu!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleeri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

Ardahan Halilefendili olan Şino'nun ölümü ardından aynı mahalleli Engin Kasap'ın ele aldığı satırları okuyanları mest etti.
Köprübaşında rastladım, bir lira istedi, gülümsedim gel şino.. çorba içelim..yok dedi varsa bir lira ver.
Şinasi ilkokulda arkadaşımızdı, zekiydi, mükemmel top oynardı, lakin bildiğim kadar askerlik sırasında veya sonrasında psikolojik sorunları oldu.
Kendi hâlinde, zararsız, masum bir kişilik, sevilen, biraz da yarenlik olsun diye takılıp oyalandığımız bir insan, bir can dı.. Şinasi, namı ile şino..muz
Velhasıl hayatta iyi top oynasa da, ilkokul da, sonrasında koşup oynasa da, son sözü hayat söylüyor.
Gülüşünde, tebessümünde kalan bu an, hoş bir anı, bir hatıra olarak kalacak,. Bizler de giden bir dostun ardından biraz da kendi hayatımıza, kendi iç dünyamıza dönerek Şinasi..yi anacağız.
Işıklar içinde uyu, melekler yoldaşın olsun, ruhun şad olsun .
Sevenlerimiz in başı sağ olsun .
.......engin kasap.. Ardahan..
Not.. birazdan mersin.e gitmek için yola çıkacağım, cenazesine katılan dostlar üç kürek toprakta benim için atın, duamız şino..ya..

DEPREM SARSA DA YIKMAMALI..

Sabah uyandığımda hem bir hava almak, hem de yorulan bacaklara spor yaptırmak adına gittiğim gazete bayisinde günlük gazetelerimi alıp, çıkarken kent diye bilinen Kartal'ın ortasında köy usulü bir bakkalda olduğumu fark ediyorum.
Ve lanetlik kan davası denen o kanlı süreçler içinde memleketim Ardahan'a bağlı Göle'nin ortasında kurşunlanarak öldürülen Şükrü amcamın şapkasını bana verip, 'Git şapkamı göster köy bakkalına istediğini al' dediğini bana hatırlatan o bakkalın nasıl olup, İstanbul'un en lüks semtlerinden biri olarak bilinen Kartal'ın ortasında olur diye düşünürken kendimi aynı bakkalın yanında bulunan kafede çay ısmarlarken  buluyorum.
Sabah kahvaltısının çayla birlikte gelmesini beklerken 'Satılık basın' denen lakin günlük olarak bir gazete satın almayan ama cep telefonlarından başını kaldırmayıp, paylaşımları çokta anlamadan tesbih çekercesine beğenip, geçenlerin yan masalarda birbirleri ile yapmaya çalıştıklarını izlerken evimin de bulunduğu mahalleyi inceleme imkanı bulup, karşımda iki dev binanın boş beklediğini fark ettim.
Öğretmen olduğunu ama atanmasının bir türlü gerçekleşmediğini öğrendiğim ve ilk kez bir müşterinin elinde gazete ile cafeye geldiğini belirtip, benimle diyaloga geçen kafe sahibi ile baş başa kalıp, kendisine sorduğum binaların polis binaları olduğu ve bilinmeyen bir nedenle boşaltıldığını öğreniyordum.
Aynı durumun 20 yıldan fazladır boş bekletilen Ardahan Polis Evi'nin başına geldiğini, onca askeri lojmanın çürümeye terk edildiğini bana hatırlatan karşımda ki iki binaya bakarken ismi değiştirilen Harem'de ki kalp hastanesi ve onca köy okulu, sağlık ocağı gibi resmi lojman, binaları aklıma geliyordu.


Ve Şükrü amcamla aynı gün 9 kurşunla vurulup, öldürülen Hamza amcamın gözlerimin önünde yere düştüğü anları hatırlatan özel hayatın içindeki sarsıntıları ve bir dönem Siyah/Beyaz isimli günlük gazetemi çıkardığım Kocaeli'nde 99 Marmara depremini bizzat yaşayan biri olarak kapalı kız kulesi gibi duvarları solmuş, boyaları dökülmüş ve adeta kalbinin durması için bekletilen Harem sahilindeki hastaneyi aklıma getiren yeni mahallemdeki deniz manzaralı binaların akıbetini öğrenmeye çalışıyorum...
Ve son olarak merkez üssü Kütahya'nın Altıntaş ilçesi olan 5.0 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği ve bu depremde Ankara, Eskişehir, Afyon ve Konya'yı da salladığını haberini alıyordum kendi dünyamda yaşadığım depremin sarsıntılarını atlatmakla çabaladığımı bir an öce terk etmek istediğim İstanbul'u tam terk ediyorum derken Attila amcanın davetini alıp, onunla birlikte hayat veren denilen ama öldürmesiyle de ünlü güneşin yakıcı sarı ışıkları ile teslim alan sıcaklığıyla içtiğim biralara teslim oluyordum..
O polis binalarının neden boşaltıldığını az olsun araştırdığım da işin içinde yeni bir rant hesaplarının olduğunu ve 'depreme dayanıklı değil' denerek boşaltılmasının asıl amacın etrafındaki binaları da içine katarak oluşturulacak bir ada ile yeni deniz manzaralı gökdelenler dikmek olduğunu da anlarken yıkanın deprem değil, anlayışın olduğunu da anlıyordum sabah gazetelerimi üç çay ile bitirip, ayrılırken..
Ve aslında kendi kendimi ikna etmek adına mırıldanıp, kalkarken depremler hep olacak ama sarsarken amacın yıkmak için değil uyarmak ve attığın adımı düşünerek atmanı istediği için yaşandığını da düşünüp, işime, aşıma, önüme ve yaşanacaklara bırakıyordum kendimi..

arşiv haber 27/09/2017 tarihli haber

Halkın Valisi Kirve Oldu
Ardahan Valiliğinden Haberler..

Beş ay fönce Ardahan Valiliğne atandığından bugüne halkla iç içe olan, halk çadırı kurdurup, halkin ayağına giden Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Çıldır Kaymakamlığı’nın düzenlediği toplu sünnet törenine katıldı.
Vali Bilmez ile birlikte İlçe Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, İlçe Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, daire amirleri ve ailelerin katıldığı törende 20 çocuk sünnet oldu.
Vali Mehmet Emin Bilmez, sünnet olan çocukları ve ailelerini tebrik ederek, çocuklar hediyeler verdi.

Vali Mehmet Emin Bilmez, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının müdürleri ile toplantıda bir araya geldi.
Valilik toplantı salonunda bir araya geldiği kurum müdürlerine yönelik konuşan Vali Bilmez, kurumlar arası diyalogun ve koordinasyonun sağlanması noktasında kurum müdürlerinin özverili bir çalışma sergilemelerini istedi.
Kamu kurum ve kuruluşlarının asıl amacının vatandaşa en iyi şekilde hizmet etmek olduğunu aktaran Vali Bilmez, bu hizmetlerin ulaştırılması noktasında bütün kurumların üzerine düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Ardahan’da Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Vali Mehmet Emin Bilmez, Ticaret İl Müdürü Gönül Cengiz ve oda başkanlarını kabul etti.

Valilik Makamında ki kabulün ardından Vali Bilmez, Ticaret İl Müdürü Gönül Cengiz, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Kemal Altun ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı  İskender Yılan ile birlikte yılın girişimcisi  seçilen esnafı ziyaret etti. Yılın esnafı ile sohbet ederek, tebrik eden Vali Bilmez, plaketle ödüllendirdi.

Vali Bilmez daha sonra, Küçük Sanayi Sitesi’nde ki esnafı ziyaret ederek, Ahilik Haftasını kutladı. Vali Bilmez, sohbet ettiği esnaftan yaptıkları iş kolları hakkında bilgi aldı.
2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte, Vali Mehmet Emin Bilmez Başkanlığında “Üniversite Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon” toplantısı yapıldı.
 
Belediye Başkanı Faruk Köksoy, ARÜ Rektörü Mehmet Biber, Vali Yardımcısı Abdurrezzak Canpolat, Jandarma Komutanı Garip Gümüş, Emniyet Müdürü Ayhan Taş, KYK ve ilgili kurum yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, üniversitenin açılmasıyla birlikte gerek üniversite, gerekse öğrencilerin güvenliği konusunda alınacak olan güvenlik tedbirleri ele alındı.
 
Toplantıda konuşan Vali Bilmez,  öğrencilerin huzur ve güvenliğini sağlamakta kararlı olduklarını belirterek şunları söyledi:
 
“Ardahan’da üniversite kültürü yeni gelişen ve git gide büyüyen bir kültür. Dolayısıyla biz burada güvenlik konusunda asla müsamaha göstermemeliyiz. Üniversite, Emniyet, Belediye arasında iyi bir diyalog ortamı kurarak, kampüste, yurtta, dolmuşta veya çarşı da öğrencilerimizin güvenliğini sağlamak durumundayız. İlimiz gayet huzurlu bir il ve çok büyük sorunlar bulunmamaktadır. Biz de bu huzurun tesisi noktasında görevimizi en iyi şekilde yerine getireceğiz. KYK yurtlarında ve üniversite de öğrencilerimizin sıkıntısı olabilir. Bu sıkıntılar bize ulaştırılırsa çözümü daha hızlı olacaktır. İlgili birimlerimiz buna özen göstersin. Özelikle yurt müdürleri ile aramızda sağlam iletişim kanalı olmalı. Biz, öğrencilerimizin huzur ve güvenliğini sağlayarak iyi bir eğitim alması noktasında hep birlikte elimizden gelen ne varsa ortaya koymaya kararlıyız ve gerekli tedbirleri bu yönde alacağız.”
 
 
Vali Mehmet Emin Bilmez, il merkezine bağlı 8 köyü ziyaret etti.

Ziyaretleri kapsamında, beraberinde ki kurum amirleri ile birlikte Açıkyazı, Kıraç, Kazlıköy, Çetinsu, Derindere, Sarıyamaç, Yokuşdibi ve Çataldere köylerine giden Vali Bilmez, köylerde incelemelerde bulundu.

Köy camisi ve okullarda muhtar ve vatandaşlarla bir araya gelen Vali Bilmez, vatandaşlarla samimi sohbette bulunu, köylerin sorunlarını dinledi ve notlar aldı.

Vali Bilmez, not aldığı sorun ve taleplerin hızlı bir şekilde değerlendirilmesi yönünde ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.

Öğretmeni Cebiroğlu'mu Öldürdü?!..​

*04/04/2015 Tarihli Haber

Bir dönem Ardahan Valiliğini de yapan şimdiki Yalova alisi Selim Cebiroğlu'nun bir öğretmenin ölümüne neden olduğu ileri sürüldü..

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu istifa etmedi, 'üzgünüm' dedi

Bir dönem de Ardahan Valiliğini yapan şimdi ki Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, öğretmen Halil Serkan Öz'ün hayatını kaybetmesi sonrası gelen istifa çağrılarına yanıt vermeyerek "üzgünüm" dedi.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun geçtiğimiz hafta incelemelerde bulunmak için gittiği Termal Fen Lisesi’nde, dersanede kıyafetlerini beğenmediği için azarlayarak sınıftan kovduğu öğretmen Halil Serkan Öz, dün akşam düzenlenen "Öğretmene Saygı Yürüyüşü"nde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Vali Selim Cebiroğlu, "Yalova olarak, eğitim camiamızın üyesi, değerli personelimiz, Fen Lisesi öğretmeni Halil Serkan Öz’ün vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabır, bütün eğitim çalışanlarına başsağlığı dilerim" dedi.

**AK Partinin Yerel Başarısızlığının Nedenleri?..

Aynı zamanda AK Parti Genel Başkanlığı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 seçimleri öncesi toparlamaya çalıştığı teşkilatlarının başarısızlığının en önemli nedenlerinden birinin de metal yorgunluğu yaşadığını öne sürdüğü AKP teşkilatlarının Ardahan'da olduğu gibi yerelde ki stk'lar üzerinde etkili olamaması neden olarak gösterilmekte.

Erdoğan'ın liderlik temposuyla alınan oyları toplumun lehine değil, kendi özel işlerinde kullanmaktan öteye gidememekle suçlanan teşkilatların başında gelen İl ve İlçe Örgütlerinin çoğu kendi çel çocuklarını İş-Kur aracılığı ile işe koydurma, gelen kredi ve teşvikleri alma telaşı yaşarken asıl önemli konuyu yani partili olmayan kurum amirlerini hala üst düzey görevlerde durduğunu anlayamaması olduğuna dikkat çekilirken bu durumun iktidarın yaptığı çalışmaları gölgelediği de ileri sürülmekte.

**Ulusal da iktidar, yerelde muhalefet..

Partiye yakın olmayan isimlerin resmi kurumlarda hala önemli görevlerde olduğu görülen birçok kentte ki durumun bir örneğini de Ardahan'da yaşandığına dikkat çekilirken bu durumun ulusalda iktidar olan partiyi yerelde muhalefetten daha güçsüz hale soktuğuna dikkat çekilmekte.

Ardahan'da ki resmi kurumlarda olduğu gibi stk'arın da başta CHP'li olmak üzere diğer partilerin militan boyutunda ki yöneticilerin elinde olduğuna dikkat çekilen Ardahan'da bu durum milletvekili, belediye başkanlarının çalışmalarının önünü kestiği de belirtilmekte.

**Bir Milletvekili, 4 Belediyeye karşın,

1 Milletvekili 2 Belediye Başkanı,

ve Onca Oda, Dernek, Stk Muhalefet..

15 yıldır İktidar da olmasına karşın başta kentin önemli stk'ların başında gelen Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasını olduğu gibi Ardahan'da ki Ziraat Odalarını, Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği ve bu birliğe bağlı Ardahan ve Göle Esnaf Sanatkârlar Odası, Ardahan Otomobilciler ve Şoförler Odası, Küçük Sanayi Sitesi gibi birçok kooperatif başkanlığı, Kızılay'ın Ardahan ve İlçe Şubeleri, Spor Kulüpleri gibi dernek, Kent Konseyi, Federasyonların karşıt görüşlü kişilerin elinde olduğu bir gerçek olurken bunların yanı sıra CHP'li bir milletvekili ve iki belediyenin de birçok kurum amiri gibi ulusalda iktidar olan AK Partiyi Ardahan yerelinde zayıf bırakan en önemli konuların başında gelmekte.

**İktidara Şirin Görünüp, Yerlerini Korudular..

Birçok yöneticisinin partili olmadığı, olanların ise akraba ve dostlarının diğer partilerde aktif olduğu görülen AK Parti Ardahan il ve İlçe Teşkilatlarına şirin görünüp, yıllardır devletin makamlarını ellerinden tutan idareciler gibi kente ki stk, dernek ve diğer önemli sivil toplum örgütlerini ellerinden tutanların en büyük silahı her gelen iktidara olduğu gibi AK Partiye de şirin görünmeleri olduğu belirtirken, bu durumun AK Parti’nin tüm ülke de olduğu gibi Ardahan’da da 15 yıldır iktidarda bulunmasına karşın yaptıkları hizmetler ya tam olarak kamuoyuna yansımıyor, yada yapılacaklar bu gizli eller tarafından sekteye uğratılıp geciktiriliyor..

**Peki bunun önüne nasıl geçilir..

İktidarın nimetlerinin yoğunluğu adeta gözlerini körleştirdiği siyasilerin göremediği bu durumun nasıl olup aşılacağı bilinmezken, bunu aşmak için başta AK Parti Ardahan Milletvekili olmak üzere şu an bir birlerine çelme atma yarışı içinde olan partinin üst düzey kurmaylarını bir araya gelip, durum değerlendirmesi yapmalıdır.

Ve başta parti içinde ki hayırsız, iş bilmez ama yanlış fikirleriyle partiyi yanıltan sözde danışmanları da partiden uzaklaştırıp,  önümüzde ki aydan itibaren seçimleri olacak olan AK Parti’nin İl ve İlçe Teşkilatlarını yeniden yapılandırırken yine AK Parti gibi kongreye gidecek olan ve iktidara yakın olmayan ama iktidarın yalakalığını yaparak halkı olduğu gibi iktidarı da kandıran idareci, stk ve diğer önemli köşe başlarını da gözaltına almalı ve buraların nasıl olup partinin hizmetlerinin önünde ki engeller olarak kenara atılacağını hesaba katmalıdır.

 

.

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 5103 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI