Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 41
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
CEVAT COSKUN 01:01:30
Fakir 03:50:10
koralibayram 5 Gün Önce
KIZILAKREP 1 Saniye Önce
Orhan-Bahcivan 1 Saniye Önce
yilmaz_akinci 2 Gün Gelmedi
baris dursun 2 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 6 Gün Gelmedi
dogankaya 6 Gün Gelmedi
toksoye 7 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
24/23/22 Mayıs 2012 Tarihli Haberler
Yazar Fakir
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
**SİZDE BİR REKLAM VERİN BİNLERCE İNSANA ULAŞIN ..
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
**ARDAHAN'DAN GÖRÜNTÜLÜ HABERLER ÜSTTE ARDAHAN TV'DE İZLENEBİLİR..
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Yazıyorsam Sebebi Var/Fakir Yılmaz
İpin Kopmaması İçin Asıl Çözüm Genel Aftır..

Fakir Yılmaz Dünya’nın neresine giderse gitsin karşısına Kürt Sorunu ve PKK’nın çıktığı Başbakan’ın en son olarak Pakistan’da yaptığı İP’li açıklama yoğun bir şekilde tartışılmaya başladı.
Daha dün BDP üzerinde bu partiye oy verenlere demediğini bırakmayan başbakan’ın ramazan ayından bu yana yaşanan iç çatışmaların gittikçe büyüdüğü ve gerek insani, gerek ise ekonomik kayıplara neden olduğu bir sıra da böyle bir açıklamayı yapma zorunda kalmasının tek nedenin, Kürt sorunu ve PKK’nın bitmesi için 30 yıldan fazladır ortaya konulan silahlı, baskılı, tutuklamalı uygulamalarının çözüm olmadığını anladığındandır..
Ve bir de en son partisinin ilçe başkanın da içinde bulunduğu bir çok kişinin o güvende denilen yoların kesilmesi ile PKK tarafından kaçırılmasındandır..
Bir taraftan Cumhurbaşkanını silahlı insansız hava araçları alması için Amerika’ya gönderen, diğer tarafta demediğini bırakmadığı BDP’ye mesaj gönderen başbakan’ın önemli bir dönemeçte olduğunu da görmek mümkün.
Çünkü istifa eden general arkadaşlarını yalnız bırakıp, beklenmedik anda genelkurmay başkanı olan kişinin ‘saldırırsak bitiririz’ aklıyla başlattığı askeri operasyonların sonuç vermediği gibi, geri telafi edilmeyen kayıplara da neden olduğunu da görmüş gibi..
Öcalan ile kimseyi görüştürmemekle, KCK adı altında birçoğu seçilmiş olan insanları toplayıp içeri atmakla, seçilmiş olan milletvekilleri bırakmamakla dağlara taşlara komandolar, özel timler indirmekle bu sorunun çözülmediğini anladığına inanmak istediğim aynı başbakan’ın yapacağı tek şey o çok cesur denilen yüreğine dayanıp, ülke genelin de geniş çaplı genel af ilan etmektir.
Başbakan’ın, başkanlık sistemi gibi genel af’ı da tartışmaya açması ve sulandırmadan gerçekleştirmesi halinde hem ABD ve Ortadoğu’da ince hesaplar yapan batılı ülkelerin , hatta PKK’nın, hem de BDP’nin elinde ki ipleri de almış olmaz mı?..
Bana sorarsanız o kopmak üzere denilen ipin kopmaması için başbakan’ın bizzat kendisinin bir an önce genel affı düşünmeli ve uygulamalıdır..
Ortamda buna hazırdır..
Ve bu yapıldığında o cumhurbaşkanını omzuna elini koyup, Malatya’da ki radarları da eline alan Obama’nın ve diğer sömürgeci ülkelerin elindeki ipler de alınır ve bugün bir dönemeçte olan başbakan’ın 2023’te görmek istediği güçlü Türkiye ekonomisiyle, insan haklarıyla donatılmış olan anayasasıyla dünya’yı kıskandıran iç barışını sağlamış bir ülke olur..
Ve yakalaşan yerel seçimlerde istediği güneydoğuda ki ileri de almış olmaz mı?..
Aksine 30 yıldan fazladır süren ve bir adım geri, iki adım ileri derken ekonomiye, sağlığa, eğitime, alt yapıya, kısacası daha iyi bir yaşama harcanması gerek milyon dolarlar silah tüccarlarının cebine akmaya devam eder, annelerin ağıt yaktığı o pamuk ipliğinden daha çok incelmiş olan ip kopmaz mı, İp koptuğunda ise komşu ülkelere de yaşananlardan daha beteri yaşanmaz mı?
Bu nedenle bence asıl tartışılması ve acilen uygulanması gerekenin dağdakileri indirecek, hapishanelerdekileri bırakacak, toplumsal barışa fırsat verecek ve ipin kopmaması için geniş kapsamlı bir genel aftır..

**Obama’nın eli Gül’ün omuzun da ne geziyordu?!.

Yeni insansız uçan silahlı araçlar almak için ABD’ye giden Cumhurbaşkanını izliyorum.
Gerçi daha yeni ABD’ye giden cumhurbaşkanında önce aynı ülkeye giden Genelkurmay başkanını da merak ettim..
Çünkü Genelkurmay başkanı ABD’de den bin bir nazla alınacak yeni silahların alt yapısı için cumhurbaşkanından önce bu ülkeye gitmiş, gidişi kadar orada ki görüşmeleri, geri dönüşü tartışılmamış, adeta ABD’de de olduğu unutulmuştu..
Bir taraftan cemaatin gazetelerinin ‘kendi silahlarımızı yapacağız’ gazına gelip, yerli silah tüccarlarına milyon dolarlara varan krediler açan, diğer taraftan ABD başta olmak üzere batı ülkelerinde silah almak için bin bir tavizler veren, topraklarını NATO’nun füzelerine açan anlayışın Uludrere de olduğu gibi biraz daha insan öldürmek için insansız hava aracı için uğraştığı şu günlerde dikkatimi bir şey çekti..
Hasta yatağımda elimde kumanda ile, o haber kanalı senin, bu beni diye dolaşırken Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Amerika Birleşik Devletlerinin Başkanı Obama ile görüşmesi dikkatimi çekiyor.
Gerçi ilk etapta normal bir haber olarak değerlendirip geçmek isterken haberi yayınlayan televizyonların haberin için de haber olduğunu anlatmak istercesine aynı kareyi tekrar tekrar verdiğini görüyor, anlıyor ve izliyorum.
Neydi o kare sizce?
Anonsla çağrılan cumhurbaşkanı adeta koşa koşa Obama’ya doğru geliyor ve heycanla Obama’nın elini tutup sıkarken, Obama’da diğer eliyle boydan kendisinden kısa olan Gül’ün omuzuna elini koyup, bir çocuğu severcesine omuzuna vurup duruyor..
Beni de sinir eden bu hareketin anlamının ne olduğunu anlamak için kalkıp, internet bakıyorum.
Ve bu hareketin "Senden daha üstünüm" anlamına geldiğini öğreniyorum..
Vay be adamların her hareketi anlamlı ve mesajlı demek..
Gerisini siz anlayın..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
KADINCA/Selmi Yılmaz
Haydi Devrimciler Grev Var..

Selmi Yılmaz Gazeteci Fakir Yılmaz geçtiğimiz ay yapılan Ardahan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği seçimi öncesi ele aldığı bir yazısını okuyor ve kendisine dönüp soruyorum, 'Bu yazının üzerine bahsettiğin isimler, kuruluş temsilcileri ne yaptılar, Ardahan Şehir Stadyumunu yanında gerçekleşen ve BDP'nin organize ettiği bu yıl ki Nevroz'a katıldılar mı?' diye..
Çünkü o yazının yazıldığı sıra da birileri ASYB'nin başkanı ve yönetimini almak için gittikleri delegasyondan kendilerinin birer devrimci olduğunu ve aynı zaman da AK Parti İl Başkanı olan Yunus Baydar'a rakip olduklarını belirtip, oy istediklerini biliyordu Fakir Yılmaz..
Bu durumun hemen her seçimde yaşandığını da belirten Fakir Yılmaz'ın o yazısında hitap ettiği şahısların tavırlarını bugün tüm yurtta olduğu gibi Ardahan'da da gerçekleşecek olan toplu grev içinde geçerli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz..
Çünkü başta memurların olmak üzere devlete çalışan emekçilerin haklı hak arayışı için başta KESK olmak üzere birçok sendika bugün greve gidiyor.
Ve bu grevin tüm duyarlı, devrimci, demokratlarca desteklenmesi gerekli olduğuna dikkat çekiliyor.
İşte başta CHP, DSP, BDP olmak üzere tüm siyasi parti temsilcilerinin, aydınların, duyarlı insanların bu greve destek vermesi istenmektedir.
Seçimden seçime devrimci olup, sonradan sistemin ve hükümetin çarkına uyanların bu greve destek verip, vermeyeceğini de merak ederken yukarı da adları ve kurumları geçenlerin son Nevroz'da ortalıkta olmadıklarını da üzülerek öğreniyorum..
Bunların, bırakın Nevroz'a, Ardahan'ın, Ülkenin, Dünyanın sorunlarına bile duyarsız olduğunu bile bile böyle bir çağrı yapmak ne kadar mantıklı olur bilinmez ama yine de umutlu olmak istediğimi belirtmek isterim..
Buna neden ise futbol'a bile el attığı ileri sürülen cemaat ve sarı sendikaların kırmaya çalıştığı bugün kü grevin daha çok desteklenmesi gerektiğini düşünen biri olarak Ardahanlı devrimcilerin bugün SES'in hastane de, diğer sendikaların kendi kurumlarında gerçekleştirecekleri toplumu yakından ilgilendiren greve desteğinin acil bir durum olduğuna inanıyorum..

**MOBESALARIMIZ NEDEN MEDYALIK OLAMIYOR,YOKSA ÇALIŞMIYOLAR MI?!

Birçok vilayeti gözetleyen Mobesa kameralarının yakaladığı görüntüleri sık sık yayınlayan televizyonlar Ardahan’ın da için de bulunduğu bazı illerden neden bu yönde görüntüler gelmediğini merak ediyor.
Bilindiği gibi geçen yıllarda eski Maliye Bakanlarından Kemal Unakıtan’ın kızının başında bulunduğu şirkete bir milyondan fazla para ile yaptırılan Ardahan’da ki Mobesalardan yakalanan görüntüler bugüne kadar hiçbir tv kanalında yayınlanmadığı gibi Ardahan’da ki Mobesa merkezinin basına da açılmamış olduğunu biliyoruz.
Son aldığımız bir bilgide bir vatandaşın aldığı eşyaları Merkez Cami’nin önünde bulunan durağa koyup, karşıda bulunan markete gidip bir sigara almak istediği ve gidip geldikten sonra içler gıda malzemelerinin bulunduğu paketlerin kayıp olduğunu görmüş.
Tüm aramalara karşın evine aldığı gıda malzemeleri bulamayan aynı vatandaş konuyu Polis 155’e bildirdiği ve Mobesa kameralarında eşyalarına ne olduğunu görmek istediği, ama ne hikmetse vatandaşın istediği bu görüntülerin kendisine verilmediği gibi bu yönde bir araştırmaya da gerek görülmediğini öğreniyoruz.
Bu durum üzerine bizlere gelen aynı vatandaş, içinde et dâhil birçok gıda maddesinin bulunduğu paketlerinin akibetini değil nasıl kaş ile göz arasında kayıp olduğunu polise sorup, Mobesalara bakılmasını istediğini, ancak her ne hikmetse kendisine yardımcı olmadığını belirtirken, birde önemli bir soru soruyodu.
O soru da aynen şöyleydi;
‘MOBESALARIMIZ NEDEN MEYALIK OLAMIYOR, YOKSA ÇALIŞMIYOLR MI?!.’
Sanırım bu soruya İl Emniyet Müdürümüzün bu yönde düzenleyeceği bir basın toplantısıyla cevap vereceği gibi bir milyondan fazla paraya mal olan Mobesaların bugüne kadar kayıt ettiği ilginç şeyleri de birer CD yaptırı, biz basın mensupları aracılığıyla medyada da yayınlatır..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
CHP'li Öğüt'ten sütlü çay tavsiyesi..

Ardahan Gündem Haberleri Okullara süt dağıtımı fikrini il oşarak ortaya atan ve bu yönde TBMM’sine bir kanun teklifi veren CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt bu kez parlamentoda Türkiye'de süt dağıtımı ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
On yıldan beri süt tüketiminin sağlanması, hayvancılığın gelişmesi için proje ürettiklerini belirten Ensar Öğüt, "CHP 2011 seçim bildirgesinin 65. sayfasında çocuklara okullarda süt verilmesini programına koymuş olmasına rağmen AKP bunu kendi projesiymiş gibi vatandaşlara ben süt veriyorum dedi. Hâlbuki bu proje bizim projemizdir, CHP'nin projesidir" şeklinde konuştu. 10 Şubat 2011 tarihli bazı gazete haberlerinde CHP'nin süt kampanyası başlattığına dair haberleri basına gösteren Öğüt, 11 Temmuz 2011 tarihinde ilköğretim çocuklarına süt verilmesi için bir kanun teklifi verdiğini belirtti. Öğüt, "Bu kanun teklifim resmi TBMM sitesinde var ve 45 gün görüşülmediği için İç Tüzük 37. Maddeye göre Genel Kurul'a getirilmiş. Genel Kurul'da görüşmeye açmışız ve oylama yapılmış. Burada 28 Şubat 2011 tarihinde benim vermiş olduğum kanun teklifi AKP oylarıyla reddedilmiş. Şimdi AKP sahip çıkıyor" dedi. CHP olarak süt kampanyasını desteklediklerini ancak eksik bulduklarını ifade eden Ensar Öğüt, "Bakanlık çok iyi organizasyon yaparak sağlıklı bir sütün dağıtılmasını sağlamalıdır. Bizim bir önerimiz daha vardı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan Mehmetçiklerimize, polis teşkilatında görev yapan polislerimize de süt verilmesini istiyoruz. Ayrıca bundan sonra kahvelerde sütlü çay ikram edilmesini, sütlü kahve ikram edilmesini istiyoruz. Süt tüketimi olursa o zaman herkes inek saklar, inek saklandığı zaman buzağı doğurur, hayvancılık gelişir. Dışarıdan gelen ithal et bizim köylümüzü bitirmiş, köylü zarar ediyor. Türkiye dışarıdan tarım ürünleri almak için 100 milyar dolara yakın harcama yapmış. Bu 100 milyarın 25 dolarını bizim kendi köylümüze, çiftçimize versek sütümüz de yeter, etimiz de yeter, hayvancılığımız da gelişir" şeklinde konuştu.
Daha sonra basına sütlü çay ikram eden Ensar Öğüt, sütlü çayın İngilizlerden önce Osmanlı zamanında, Anadolu'da içildiğini belirtti.
Haberi ekleme saati: 00.33-24 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Akpınar’ı protokol yolcu etti..

Ardahan Gündem Haberleri Geçtiğimiz gün geçirdiği kalp krizi sonucu beklenmedik bir anda hayata göz yuman Emekli Ormancı Fahrettin Akpınar Ardahan protokolünün de katıldığı cenaze töreni ile sonsuza yolcu edildi.
Ardahan Aras A.Ş. Ardahan İl Müdiresi Meryem Akpınar'ın da babası olan Fahrettin Akpınar'ın cenaze törenine Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanı, Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı, Ardahan Vali Yardımcısı, Kars Belediye Başkanı, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, İlçe Belediye Başkanları, Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü ve birçok bürokrat ile vatandaşın katıldığı görüldü.
Yoğun bir katılımla toprağa verilen Fahrettin Akpınar'ın ikisi kız olmak üzere 4 çocuk babası olduğu öğrenildi Aynı zaman da Karagöl Spor Kulüp Başkanı Özkan Akpınar'ın da babası olan ve yıllarca Ardahan Orman Müdürlüğünde görev yapan Fahrettin Akpınar'ın 66 yaşına olduğu bilgisi de alındı.
Haberi ekleme saati: 00.28-24 Mayıs 2012
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Dikkat Bugün Grev Var

Ardahan Gündem Haberleri Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Ardahan İl Temsilcisi Yavuz Düz, "Tüm kamu emekçilerini toplu sözleşme taleplerine sahip çıkmaya, kendileri ile dalga geçen hükümete en güçlü yanıtı vermek için, 23 Mayıs 2012 tarihinde (bugün) grev hakkımızı kullanmaya davet ediyoruz" dedi.
SES ArdahaN İl Temsilcisi Yavuz Düz konuyla ilgiliaçıklaması şu şekilde: “AKP Hükümeti, 4 milyonu aşkın kamu emekçisinin ve emeklinin beklediği maaş zammı teklifini nihayet açıkladı. Geçtiğimiz pazartesi günü açıklanan teklife göre AKP hükümeti, kamu emekçilerine ve emeklilerine 2012 için yüzde 3+3, 2013 için ise yüzde 2+3 maaş zammını reva görmüştür. Hükümetin teklifi sadece komik bile sayılamayacak yüzdelik artışlardan ibarettir. Hükümet, günlerdir komisyon toplantılarında gündeme getirdiğimiz ekonomik, sosyal ve özlük sorunlara ilişkin olarak hiçbir teklif sunmamıştır. Sendikaların sunduğu yüzlerce talep görmezden gelindi.

**GREVE DAVET..

Bu nedenle 23 Mayıs’ta, bir iki saatlik iş bırakma eylemleriyle, basın açıklamalarıyla ya da mitinglerle bizimle dalga geçen teklifleri geri püskürtmemiz mümkün değildir. Bugün aileleri ile birlikte sayısı 20 milyonu bulan kamu emekçilerinin ve emeklilerin insanca bir yaşam özlemine cevap vermek için mücadeleyi yükseltme günüdür.
Bütün konfederasyonları, sendika üyesi olsun olmasın tüm kamu emekçilerini toplu sözleşme taleplerine sahip çıkmaya, kendileri ile dalga geçen hükümete en güçlü yanıtı vermek için, 23 Mayıs 2012 tarihinde grev hakkımızı kullanmaya davet ediyoruz.”
Haberi ekleme saati: 10.09-23 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
BAKAN VAR, YATIRIM YAPAN YOK!

Ardahan Gündem Haberleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün temelini atıp, Ardahan'a yapılacak yatırımların hem Türkiye'ye, hem Gürcistan'a ve hem de Azerbaycan'a hitap edeceğini vurguladığı Ardahan Organize Sanayi Bölgesi'ne halen bir kazma vurulmadığı görülüyor.
Eski Hanak yolu üzerinde yapılan ve yatırımcılar bekleyen Ardahan Organize Sanayi'ne beklenen ilginin olmadığı görülüyor.
Temeli, Sanayi Bakanını ile Ardahan Valisinin de katıldığı bir törenle atılan Ardahan Organize Sanayi Bölgesine bugüne kadar ciddi bir girişimcinin gelip, yatırım yapamadığı dikkat çekerken, son çıkan teşvik yasası ardından bölgeye gelip, inceleyenlerinde bakmakla yetindikleri görülüyor.
Buna nedenin, Ardahan Organize Sanayinin yapıldığı alanın yanlışlığına dikkat çekilirken, bölgeye giden yolun köy yolundan farksız olması ve kentin en ölü bölgesi olarak değerlendirilen yerde olması gösteriliyor.

**Eski Hanak yolu açılırsa bölge hareketlenir..

Ardahan'ın başını çektiği son teşvik yasasına karşın bugüne kadar 8 kişinin gelip bakmaktan öteye gitmediği Ardahan Organize Sanayi'nin kentin en ölü bölgesinde yapılmasının bu olumsuzluğa neden olduğunu belirten Ardahanlılar ve bölgeye yatırım yapmak isteyen iş adamları öncelikle bölgeye giden yolu yapılması gerektiğini, bunun yanında sanayi bölgesinin önünde geçen eski Hanak yolunun yeniden trafiğe açılması gerektiğine dikkat çekmekteler.

**Çevre yolu köprüsü yapılmalı..

Bugüne kadar bir yatırımcının kazma vurmadığı görülen Ardahan Organize Sanayinin gerçek anlamda yatırımcı çekmesi için bölgenin alt yapısının biran önce yapılması gerektiğine dikkat çekilirken Ardahan-Kars yolunun üzerinden gelip, askeri bölgeden geçecek olan ve Ardahan'ı yeni çevre yoluyla Şavşat'ta bağlayacak olan yeni çevre yolunun Kura nehri üzerinde ki yeni çevre yolunun köprüsünün bir an önce yapılması gerekliliğine dikkat çekilmelidir.

**Sanayi Müdürlüğünün işi organize olmalı..

Ardahan’da yapılan Organize Sanayi’nin yatırımcıları çekmesi için yeni bir çalışama yapılması gerekliliğine dikkat çekilen bir süreci yaşayan Organize Sanayi ile alakalı kurumların oturarak yatırımcı beklememesi gerekmektedir.
Başta Ardahan İl Sanayi Müdürlüğü olmak üzere Ardahan Valiliği Genel Sekreterliği olmak üzere konuyla ilgili kurumların Organize Sanayinin canlanması için harekete geçmesi gerkliliğine de dikkat çekilmektedir.

**Bölge SERKA'nın gündeminde niye değil..

Yatırımcılar bekleyen Ardahan Organize Sanayi Sitesi'nin tanıtılmaya ihtiyaç duyulduğuna da dikkat çekilen bir süreci yaşadığını belirten Ardahanlılar, yatırımcıları Ardahan'a değil Gürcistan'a davet eden SERKA'nın bu yönde neden bir girişimde bulunmadığına da dikkat çekmekteler.
SERKA'nın bugüne kadar bu yönde ciddi bir girişimde bulunmadığına dikkat çekilirken bu yönde geniş çaplı bir tanıtım atağına geçilmesini gerektiğine de işaret edilmektedir.
Haberi ekeleme saati: 09.52-23 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Unutulan gelir kaynağı kazcılık..

Ardahan Gündem Haberleri SERKA, SODES, SYDV gibi birçok kaynağı elinde barındıran ve toplumun ana sorunlarından uzak, uçuk projeler hazırlayanlar gibi Ardahanlı iş adamI ve yatırımcılarda kazcılığa ilgi göstermediği dikkat çekiyor.
Başta Ardahan'ı kurtarma iddiasıyla kurulan onca derneğin sadece kış aylarında hatırlayıp, bol rakılı gecelerde tükettiği kazların nasıl olur bölge ekonomisine katkı sunabilirin tartışıp, gündeme getirmediği kazcılık gün geçtikçe önemini kayıp ettiği görülüyor.
Ardahan'da kazcılığın gelişip, ekonomiye katkı sunması için hiçbir girişim ve proje hazırlanıp uygulamaya koymadığı dikkat çekerken bu önemli hayvancılığın fertlerin kendi çaplarında verdiği çaba ile ancak ayakta kalabiliyor.
Ardahanlı kadınların bahar ayılarında başlayıp, yaz ayları boyunca adeta birer çocukları gibi yetiştirdikleri kazların bölge insanın ekonomisine gerçek anlamda katkı sunması için başta devletin olmak üzere sivil toplum örgütlerinin bu yönde projeler hazırlaması gerektiğine dikkat çekilirken, kazcılığa gerekli ilginin gösterilmesi halinde büyükbaş hayvancılık gibi önemli bir gelir kaynağı olabileceğine dikkat çekilmektedir.
Haberi ekleme saati: 09.48-23 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ekmek’te Çalınan Gramaj Kimin Cebine Giriyor?

Ardahan Gündem Haberleri Ardahan'da ki ekmek üreten fırıncıların ürettikleri ekmekte eksilttikleri gramajla karlarına kar katmaya devam ediyorlar.
Tüketicinin cebinde çalındığı ileri sürülen gramajın günlük binlerce ekmek üreten fırıncıların cebine girdiğine dikkat çekilirken yaşanan bu duruma ilgili ve yetkili kişilerin duyarsızlıkları dikkat çekiyor.
Bir TL.'ye satılan ekmekten 100 gram eskiten fırıncıların bu kararı alırken hangi kurumadan izin aldıklarını soran Ardahanlı tüketiciler, bir çok konuda olduğu gibi ekmekte de olmayan denetimin dolaysıyla birilerinin tüketicinin sırtına kazançlarına kazanç katmaya devam ettiğinden yakıdıkları görülmektedir.
Haberi ekem saati: 09.43-23 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan Üniversitesi’nde 3. Skandal!

Ardahan Gündem Haberleri **Rektör bey biraz da başında bulunduğun üniversite ile ilgilensen bunlar yaşanır mı?

Rektörünün sık sık İl ve Ülke dışına çıktığı Ardahan Ünivesitesinde yeni bie skandaL ile çalkalanıyor.
Kurulduğu ilk yıllarda üst düzey bir yetkilisini yaptığı işer dolaysıla al acele emekli eden Ardahan Üniversitesin de sahte öğretim üyesi olayından sonra şimdi de zimmetine para geçiren bir görevlisin skandalı ile çalkalanıyor.
Ardahan Üniversitesi'nde (ARÜ) görevli bir memur, zimmete para geçirdiği iddiasıyla görevinden uzaklaştırıldı.
Alınan bilgiye göre, Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi muhasebe bölümünde görevli memur Z.G., çalışanların ek ders ücretlerini hesabına aktardığı iddiasıyla görevinden geçici olarak uzaklaştırıldı. Olayla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

**Kampus Kaplumbağa Hızın da!

Kampus Kaplumbağa Hızın da! Kurulduğu ilk yıl üst düzey bir yetkilisinin al acele emekliye sevk edildiği ardından bir kişinin sahte diploma ile bir süre öğretim üyeliği yaptığı Ardahan Üniversitesi son olarak bir kişinin zimmetine para geçirdiği Ardahan Üniversitesi'nin Ardahan-Kars yolu üzerinde yaptırdığı kampus ve lojmanların inşaatının da çok ağır devam ettiği görülüyor.
İnşaat firmasının beklenen tempodan ağır bir şekilde çalıştığı görülen üniversitenin yeni kurduğu Sanat Fakültesi konusun da nasıl bir çalışma yaptığı da bilinmiyor. 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Sezonun da öğrenci alması beklenen yeni fakülte için halen binada bulunmadığı dikkat çekerken üniversitenin ilçelere açacağı yeni MYO'lardan da bir haber alınamıyor.
Haberleri ekleme saati: 09.35-23 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Kongre Binası Bu Yıl Açılacak mı?

Ardahan Gündem Haberleri **Ardahan Valisi’nin onarıma aldırdığı, Başbakan’ın 600 Bin TL. gönderip, destek verdiği Konger Binası’nın bu yıl Ardahan Evi Olarak Açılması bekleniyor.

Ardahan'ın tarihi simgelerinden olan Kongre Binası'nın tadilatı sürüyor.
İsmini verdiği ana cadde üzerin de bulunan Tarihi Kongre Binasının bir yıla yakındır süren tadilatının bu yılın sonunda bitirilmesi bekleniyor.
Bilindiği gibi Ardahan Valisi Mustafa Tekmen'in hazırlattığı proje ile geçen yılın son aylarında onarıma alınan Ardahan Kongre Binası'nın bir an önce bitmesi için gereken kaynağa başbakan da 600 bin TL. destek vermişti.

Ardahan Gündem Haberleri **SIRA AKKOŞ'UN BİNASIN DA..

Ardahan'a özgü birçok tarih binanın gelişi güzel yapılaşmanın kurbanı olduğu Ardahan'da simge binalardan biri olan ve şu an Şehir Kulübü olarak kullanılan binanın da Valilik Bünyesine alınıp, özüne uygun onarılıp, Ardahanlıların hizmetine sunulacağı, bu yönde süren çalışmalarının son aşamaya geldiği öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 09.25-23 Mayı 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Saffet Kaya kurbanlarla karşılandı,
Milletvekili gibi uğurlandı..

Ardahan Gündem Haberleri **Ardahan ziyareti sırasın de Posof AK Parti Ardahan İlçe Teşkilatını da ziyaret eden Ardahan eski Milletvekli Saffet Kaya burada da büyük bir ilgi ile karşılandığı görüldü.

Son genel seçimler de üç dönem milletvekilliği yaptığı için partisinin tüzüğü gereği son anda liste dışı kalan ve 4. kez milletvekili olmayan Saffet Kaya seçimlerden sonra geldiği Ardahan’da kaldığı 10 gün boyunca büyük bir sevgiye karşılanmanın mutluluğuyla Anakara’ya döndü.
Araların da AK Parti’nin şu anki Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın kız kardeşinin eşinin de bulunduğu birçok kişinin kurbanlar keserek karşıladığı Ardahan’ın eski Milletvekili Saffet Kaya başta Ardahan merkez de olmak üzere il genelinde bir kez daha baş tacı edilmenin mutluluğuyla Ankara’ya döndü.
On günlük ziyareti boyunca sevenleri tarafından bir an bile bırakılmadığı görülen Kaya’ya bu süre içinde 35-40 adet kurban kesildiği öğrenildi.
Her gittiği yerde kurbanlar kesilerek karşılanan ve büyük bir sevgi ile kucaklandığı görülen Ardahan’ın eski milletvekili Saffet Kaya gördüğü ilgi üzerine Ardahan’dan mutlu ayrıldığı görüldü.

**Saffet Kaya: Ardahanlıların kadirşinaslığıdır..

1992 Yılında yeniden vilayet olan Ardahan’ın ilk milletvekili olan ve bu görevi üç dönem yapan Saffet Kaya’yı ilk günkü gibi büyük bir sevgi ile karşılanması başta kendisinin karşısında olanları olmak üzere, şu an üyesi olduğu partisinin yöneticilerin, diğer siyası partileri bir hayli kıskandırdığı görülürken Kaya’ya karşı ortaya konulan bu kayıp olmayan sevginin nedenin de tartışıldığı dikkat çekti.
Ardahan’da olduğu gibi Göle’de, Posof’ta, Çıldır’da, Hanak’ta, Damal’da ve Göle/Köprülüde kurbanlar kesilerek karşılanan ve aynı şekilde Ankara’ya yolcu edilen Saffet Kaya Ardahan’a gelişinde gördüğü olağanüstü ilgiden bir hayli memnun olduğu da öğrenilirken Saffet Kaya’nın bu durumu Ardahanlıların kendilerine hizmetkâr olanlara karşı gösterdiği kadirşinaslık olduğunu belirttiği öğrenildi.

**Yanında görünmeyenler de gizli görüştüler..

Kaya’nın Ardahan’a gelişin de yanında görünmeyen bir çok kişinin de geceleri Kaya’nın kaldığı evi gizlice ziyaret edip, kendisiyle görüşüp, sevgilerini ilettikleri, bunların için de bir çok bürokratında olduğu da Kaya’nın Ardahan ziyaretin de geriye kalan önemli bir not oldu.
Haberi ekleme saati: 01.31-23 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Taşkın Polat: Yeniden adayım..

Ardahan Gündem Haberleri Geçtiğimiz günlerde yapılan, ancak yapılan itiraz üzerine iptal edilen Milliyetçi Hareket Partisi Ardahan İl Kongresi ardından bir açıklama yapan MHP Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat önümüzde ki 1 Temmuz’da yenilecek olan kongre de başkanlığa yeniden aday olduğunu açıkladı.
Geçtiğimiz günlerde yapılan ve Levent Pehlivan ile Mustafa Bozkır’ın yarışıp, Levent Pehlivan’ın başkan seçildiği kongrenin Pehlivan’ın rakibi Bozkır’ın itirazı üzerine iptal edilmesi üzerine 1 Temmuz’ a kadar yeniden MHP İl Başkanlığı görevini üstlenen Taşkın Polat daha önce aday olmayacağını açıkladığı MHP İl Başkanlığına yeniden aday olacağını açıkladı.
Yaşanan durumun kendisini olduğu gibi MHP Genel Merkezini de üzdüğünü belirten Polat bir daha bu tür sonuçlara izin vermeyeceklerini de belirttiği açıklamasında MHP’nin 1 Temmuz’da gerçekleştireceği Li Kongresinde yeniden aday olaya karar verdiğini belirtti.
Bilindiği gibi geçtiğimi günlerde yapılan kongrede oy kullanan birçok delegenin MHP’li olmayan, diğer partiler de üye olanlar olduğu tespit edilmiş ve yapılan itiraz sonuca Levent Pehlivan’ın kazandığı kongre iptal edilmişti.
Haberi ekleme saati: 01.20-23 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
TEDAŞ Müdiresinin Acı Günü
MERYEM AKPINAR’IN BABASI VEFAT ETTİ!

Ardahan Gündem Haberleri Ardahan Aras Elektrik A.Ş.’nin Müdiresi Meryem Akpınar’ın babası, emekli ormancı Fahri Akpınar vefat etti. Aynı zaman da Karagöl Spor Kulüp Başkanı Özkan Akpıar’ın babası da olan Akpınar’ın beklenmedik bir anda rahatsızlanıp, kaldırıldığı hastane de hayata göz yumduğu öğrenildi.
Büyük bir üzüntüye neden olan Fahri Akpınar yıllarca emek verdiği Orman İşletmesinde emekli olduktan sonra kömür satıcılığı yapmış, bir dönem de Ardahan Ziraat Odasının başkanlı seçiminde başkanlığa aday olmuştu.
Haberi ekleme saati: 01.15-23 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
SES ARDAHAN TEMSİLCİLİĞİ BASINA VE KAMUOYUNA!..

Ardahan Gündem Haberleri AKP Hükümeti, 4 milyonu aşkın kamu emekçisinin ve emeklinin beklediği maaş zammı teklifi nihayet açıkladı. Geçtiğimiz pazartesi günü açıklanan teklife göre AKP hükümeti kamu emekçilerine ve emeklilerine 2012 için yüzde 3+3, 2013 yılı için ise yüzde 2+3 maaş zammı reva görmüştür. Hükümetin teklifi sadece komik bile sayılamayacak yüzdelik artışlardan ibarettir. Hükümet günlerdir komisyon toplantılarında gündeme getirdiğimiz ekonomik, sosyal ve özlük sorunlara ilişkin olarak hiçbir teklif sunulmamıştır. Sendikaların sunduğu yüzlerce talep görmezden gelinmiştir.
Hükümetin teklif diye sunduğu rakamlar her şeyden önce yıllardır ülkenin dört bir yanında fedakârca çalışan kamu emekçilerine karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Devletin resmi rakamları bile 2012 yılının sadece ilk üç ayının enflasyonunun %3.9 olduğunu gösterirken, bu teklifle kamu emekçileri ve emekliler ile açıkça alay edilmiştir.
Daha geçen ay sermeye kesimine bir kalemde milyarlarca liralık teşvik paketi sunan AKP hükümeti sıra kamu emekçilerine gelince teklif diye "sadaka" gibi maaş zamları önermiştir. Ciddiyetten yoksun bu teklif sermayeye karşı bonkör olan hükümetin kamu emekçilerine ne kadar cimri olduğunu bir kez daha göstermiştir.
Nisan ayında yapılan zamlarla devletin resmi rakamlarına göre enflasyon son 3,5 yılın rekorunu kırarak % 11'in üzerine çıkmıştır. Doğalgaza, elektriğe, akaryakıta bir yıl içerisinde toplamda % 30'u aşan zamlar yapılırken sadece gıda ürünlerine bir yıl içerisinde %13'ü aşan zamlar yapılmıştır. Bu rakamlar devletin resmi rakamlarıdır. Sokakta, pazarda, hayatın her alanında karşılaştığımız gerçek enflasyonun devletin bu resmi rakamlarının çok üzerinde olduğu açıktır.
İçinde bulunduğumuz ay ile birlikte 5 aydır maaş zammı almayan kamu emekçilerinin ve emeklilerinin kendileriyle açıkça dalga geçen, emeklerini aşağılayan bu teklifi kabul etmesi mümkün değildir.
Bilindiği üzere KESK olarak bir süredir toplu sözleşme sürecine ilişkin kamu emekçilerinin asgari taleplerini içeren bir imza kampanyası çalışması yürütüyoruz. Bugün burada toplu sözleşme masasına götürülmek üzere ilimizdeki işyerlerinden topladığımız kamu emekçisinin imzasını Ankara'ya göndermek için toplanmış bulunuyoruz. Topladığımız her imza kamu emekçilerinin gerçek iradesini yansıtmaktadır. Altında imzamız olan bu metinlerle hükümeti ciddiyetten yoksun teklifini derhal geri çekmeye çağırıyoruz. Biz;
Çalışma yaşamını ilgilendiren bütün konuların görüşüleceği, her sendikanın kendi üyeleri adına toplu sözleşme imzalayacağı ve anayasal hakkımız olan grevi teminat altına alan bir düzenleme istiyoruz.
2012 yılı için en düşük kamu emekçisi maaşının 2.145 TL'ye yükseltilmesini, bu çerçevede tüm kamu emekçilerinin maaşlarına %30 zam yapılmasını istiyoruz. Kamuda sözleşmeli, taşeron v.b. isimler altında, farklı statülerdeki güvencesiz çalışmaya son verilmesini ve tüm çalışanların iş güvencesine kavuşturulmasını talep ediyoruz.
Her ne ad altında olursa olsun kamu çalışanlarının aldığı tüm ek ödemelerin emekli aylığına yansıtılmasını, maaşlarının vergi dilimi artışından etkilenmemesini istiyoruz. Ek ödemeleri düzenleyen 666 Sayılı KHK ile yaratılan ücret adaletsizliği ve mağduriyetlerin giderilerek gerçekten eşit işe eşit ücretin ödenmesini, kadın kamu emekçilerine; başta görevde yükselme ve ünvan değişikliklerinde olmak üzere çalışma yaşamında uygulanan negatif ayrımcılığa, baskı ve şiddete son verilmesini talep ediyoruz. Hükümetin sendikalar ve üyeleri üzerinde çeşitli yöntemlerle uyguladığı baskıların son bulmasını, özgür örgütlenme ortamının sağlanmasını istiyoruz.
Bu talepler sadece KESK'in değil tüm kamu emekçilerinin talepleridir. Sendikaların, asgari bu taleplerimizi içermeyen herhangi bir toplu sözleşmeyi bizim adımıza imzalamasını kabul etmeyeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.
Biz Kamu emekçileri olarak bugüne kadar fazlasıyla fedakârlıkta bulunduk. Ancak karşılığında açlık sınırında yaşam mücadelesini sürdürmeye terk edildik. Her fırsatta ekonomik büyüme rakamları ile övünen hükümetten fedakârlık istemiyoruz. Bu büyümeye en çok katkısı olan kamu emekçileri olarak alın terimizin, emeğimizin karşılığını istiyoruz.
Diğer taraftan biz kamu emekçileri ve sendikalar olarak ortak bir tutum geliştirmediğimiz sürece hükümetin daha önceki dönemlerde olduğu gibi bizlere sefalet ücreti dayatmaktan, her şeyi "tek taraflı belirleyen" olmaktan vazgeçmeyeceği açıktır.
Bu nedenle bugün, bir iki saatlik iş bırakma eylemleriyle, basın açıklamalarıyla ya da mitinglerle bizimle dalga geçen teklifleri geri püskürtmemiz mümkün değildir. Bugün aileleri ile birlikte sayısı 20 milyonu bulan kamu emekçilerinin ve emeklilerin insanca bir yaşam özlemine cevap vermek için mücadeleyi yükseltme günüdür.
Bütün konfederasyonları, sendika üyesi olsun olmasın tüm kamu emekçilerini toplusözleşme taleplerine sahip çıkmaya, kendileri ile dalga geçen hükümete en güçlü yanıtı vermek için, 23 Mayıs 2012 tarihinde grev hakkımızı kullanmaya davet ediyoruz.
ARDAHAN SES TEMSİLCİLİĞİ
Haberi ekleme saati: 15.26-22 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'da AB Proje Ofisi Açıldı..

Ardahan Gündem Haberleri Ardahan Valiliği bünyesinde oluşturulan, Avrupa Birliği Proje Ofisi'nin açılışı yapıldı.
Açılışa katılan Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Can Baydaroğlu, Türkiye'nin AB ile ilişkisinin 1959'dan buyana devam ettiğini belirterek, o dönemlerde kurulan ilişkinin bugün aynı şekilde devam etmesinin mümkün olmadığını söyleyerek şunları kaydetti:
"AB özellikle 90'lı yıllarda Türkiye yerine tercihini eski merkez ve doğu Avrupa ülkelerinden yana koyarken, büyük bir stratejik hata yaptı. AB kendi dertlerini arttıracak ülkelere öncelik verirken, esas dertlerini çözecek olan Türkiye'yi bu süreçten dışladı. Şimdi bu görüntü altında hala geçmiş takıntıları görüyoruz" dedi.
Baydaroğlu, Türkiye'nin önemi idrak edildikçe, Türkiye'nin AB'ye katılması söz konusu olmayacaktır. Aksine, acaba Türkiye AB'ye katılmak istiyor mu tartışmalarının yer alacağı bir gündemle karşı karşıya geleceğimizi düşünüyorum.
Baydaroğlu, Fransa'daki siyasi değişime fazla iyimser bakılmaması gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: "Önemli olan Fransa'nın hükümet başkanlarının değişmesi değil, devlet politikalarının değişmesidir. İşte o devlet politikalarının değişmesi için de Türkiye'nin stratejik ve daha incelikle anlatımlara ihtiyacı olabileceği kanaatindeyim."
Konuşmaların ardından, Vali Mustafa Tekmen ile Baydaroğlu, Avrupa Birliği Proje Ofisi açılışını yaptı.
Haberi ekleme saati: 15.13-22 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Başkan Kaçar, destek arayışlarını sürdürüyor..

Ardahan Gündem Haberleri Ardahanspor Kulubü Başkanı Uğur Kaçar Erzurum Anadalu Spor Akademisi menajeri Özcan Şimşek'i ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Şimşek, "Ardahanspor bizim takımımızdır. Buna destek olmakta tüm hemşehrilerimize düşer. Göstermiş olduğu başarı takdir edilmelidir. Ardahanspor Başkanı Uğur Kaçar Beyi tebrik ediyorum. Bizleri ziyaret etmeside mutlu etmiştir. Ben kulübümüze gerekli olan malzemeyi sağlayacağım. Ligler başlamadan önce takımın forma, eşofman, krampon gibi malzemelerini karşılayarak destek olacağım. Buradanda tüm hemşehirlerimize Ardahan Spor’a destek olamaya davet ediyorum" dedi.
Ardahanspor Kulübü Başkanı Uğur Kaçar ise yaptığı açıklamada, "Özcan beyin ASA da yaptıkları başarıları yakından takip ediyor ve gurur duyuyoruz. Bizlere de destek olacağından dolayı çok mutluyuz.Kendisine başarılar dilerken bizlere vereceği destekten dolayıda teşekkür ediyoruz dedi. Kaçar, Umarım diğer hemşehrilerimizde kulübümüze destek olarak daha iyi bir yere gelmesine katkı sunarlar" dedi.
Haberi ekleme saati: 15.04-22 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Yağmurla Beraber
Ev, Ahır ve Yol Çöktü!..

Ardahan Gündem Haberleri Şehir merkezinde etkili olan yağmur yağışıyla birlikte, cadde ve sokaklar sular altında kaldı.
Yağmurla beraber dolu yağışı da vatandaşlara zor anlar yaşattı. Kanalizasyonların yetersiz kaldığı Mayıs yağmurlarıyla beraber Hanak İlçesinde bir evin çökmesi ve köylerdeki birkaç ev ve ahırların çöktüğü bilgisi alındı.
Ardahan merkezde yolların su göledine döndüğü bu nedenle yayaların ve sürücülerin zor anlar yaşadığı görüldü.
Ardahan ilinin Halilefendi Mahallesi Arıcılık mevkisindeki ana yol çöktü.
Alınan bilgilere göre, dün akşam saat 20,40 sularında Ozan Livaneli Bulga isimli şahıs özel aracıyla Ardahan-Şavşat karayolunda seyir halindeyken, aracının ana yolda yolun çökmesi sonucu aracının saptandığı görüldü. Yardıma koşan halk tarafından kurtarılan Ozan Livaneli Bulga'nın yara almadan kurtarıldığı öğrenilirken, aracının maddi hasar gördüğü bilgisi alındı.

**Belediye, Yol Bize Ait Değil…

Bulga, aracının seyir halindeyken yolun çökmesi sonucu hasar gören aracının yapımını üstlenmesi için, Ardahan Belediyesine yazılı yaptığı başvuruya, Belediyeden söyle ilginç cevap geldi. Ardahan Belediyesinin yaptığı açıklamaya göre, Ardahan Halilefendi Mahallesi Arıcılık Mevkiinde bulunan yol belediyemizin görev sınırları içinde değildir, karayollarına aittir dendi. Ancak ayını belediye 'benim değil' dediği yolu etrafında bulunan kaldırımları şehir çıkışına kadar yapmış, camdan dudaklar kurmuştu.
**Karayolları ne zaman işe koyulacak…
Ozan Livaneli Bulga, Ardahan Halilefendi Mahallesi Arıcılık Mevkiinde yol çökmesi sonucu arabasının hasar gördüğünü. Bu yolun neden yapılmadığını ve yıllardır bakımsızlıktan köstebek yuvasına dönen yolları, karayolları ne zaman yapacak diye sordu ve yetkilileri göreve çağırdı.
Haberi ekleme saati: 14.58-22 Mayıs 2012
Haber/Foto: Barış Bilgin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Telefon tamircileri de dertli!

Ardahan Gündem Haberleri Ardahanlı gençlerin telefon tutkunu ve hızla gelişen teknolojiyi yakalamak isteği telefon tamircilerin moralini epey bir bozduğu görülüyor.
Dünyada olduğu gibi Ardahanlı gençlerin de ellerinden düşürmediği cep telefonu çığ gibi büyümeye devam ederken, cep telefonu sektörü de her geçen gün kendini yeniliyor. Gençlerin de o sektörü yakalaya bilmek için neredeyse, ay da bir telefon değiştirdikleri gözlemleniyor.
Cep telefonlarını hemen hemen her kesin kullandığı bu çağda, küçük bir çocuğun elinde de çok pahalı bir telefon görmek mümkün.
Öte yandan telefon tamircileri ise yeni çıkan ve ucuz telefonlardan dert yandıkları görüldü.
Telefon tamiri ile uğrasan Ardahanlı esnafların, "vatandaşların artık eskisi gibi telefon tamirine gelmediğini" söylemeleri ise dikkat çekti.
Ardahan'ın ilk Telefon tamircilerinden olan tamirci Ali İhsan Kayatürk, "eskiden vatandaşın telefonu bozulduğunda getirip tamir yaptırıyordular, ama simdi ise telefon getirip tamir ettirdikten sonra ücreti duyan vatandaş telefonu da bize bırakıp gidiyor. Yeni teknolojiyle donatılmış olan cep telefonların hem ucuz ve Çin malı olması nedeniyle vatandaşlar daha çok yeni telefon almaya çalışırken, ancak bu telefonların ucuz ve yan sanayi parça kullanmasından dolayı çabuk bozulmaktadır. Bozulan bu telefonların tamir edilmesi pahalıya neden olduğu için iş yerimiz adeta telefon mezarlığına dönüşmüştür. Tamir ettiğimiz telefonların sahibi makinelerini almak yerine telefon almayı tercih etmektedirler, bu durumda ise ülke ekonomisi bağımlı hale gelip paramız dışarı gitmektedir" diyerek dert yanması ise haklılığını ortaya koymaktadır.
Haberi ekleme saati: 13.27-22 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Yazık Günahtır!..

Ardahan Gündem Haberleri Ardahan Halilefendi Mahallesi kayabaşı mevkii ve Ardahan üniversitesi binasının alt tarafında bulunan tarihi kilise yok olmaya yüz tutmaya devam ediyor.
Ardahanlı idarecilerin gözden çıkardığı ve ilgisi kaldığı ileri sürülen tarihi kilise definecilerin elinde delik deşik edildiği gibi bir de ilgisiz ve sahipsiz kalması tepkilere neden olmaktadır.
Kilisenin içi ve dış tarafının defineciler tarafından acımasızca kazılıp, her hangi bir önlem alınmadığı için gelen gidenin uğrak yeri olarak hayvanlara da otlak yeri olması tarihe gösterilen saygısızlığın en açık ifadesidir.
Tarihi ve turistik yerleri ziyarete giden vatandaşların şikayeti üzerine yaptığımız araştırmada bu kilisede kime ait olduğu belli olmayan insan mezarlarının tarumar edildiği, insan kemiklerinin dışarı çıkartılıp öyle bırakılması çirkin görüntülere sahne olurken, kaleler ve kuleler şehri olarak adlandırılan Ardahan'ın bu ayıptan biran önce kurtarılması gerekmektedir.
Haberi ekleme saati: 13.04-22 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Üniversiteliler Mangalda!..

Ardahan Gündem Haberleri Ardahan Üniversitesi öğrencileri zamanlarını mangalla değerlendirdikleri görüldü.
Ardahan Üniversitesi öğrencilerinin boş ders ve okul çıkışlarında zamanlarını değerlendirecekleri bir faaliyettin olmadığını belirten öğrenciler, sıcak havayla beraber mangal keyfi düzenledikleri söylediler.
Ardahanlı öğrencilerin mangal partilerinde bir araya gelip gönüllerince eğlendikleri görülürken, sınav öncesi stres attıklarını ve moral bulduklarını da dile getirdiler.
Haberi ekelem saati: 12.58-22 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Sağlık Barakaya Girdi!..

Ardahan Gündem Haberleri Ardahan'da temel gıda ürünleri başta olmak üzere, sağlıkla ilgili denetimlerin yapılmaması dikkat çekiyor.
Ardahan Devlet Hastanesinin yeni yerine taşınmasıyla ve henüz tamamlanmayan imar alanlarına her gün yeni bir derme çatma sağlıksız yapıların ortaya çıkması ve insan sağlığını yakından ilgilendiren malzemelerin uygunsuz bir vaziyette, her hangi bir resmiyete tabi tutulmadan, gelişi güzel mesken edinmesi kamu oyunda büyük tepkilere neden olurken, yanda gördüğünüz seyyar kulübe Ardahan'daki sağlık durumunu en iyi şekilde özetliyor.
Haberi ekleme saati: 12.53-22 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Altay Araplardan Ardahan’a 5 Yıldızlı Otel İstedi!

Ardahan Gündem Haberleri Geçtiğimiz günlerde Kuveyt-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu’ndan üç milletvekili ile birlikte gittikleri Kuveyt’te resmi-sivil yoğun bir takım görüşmeler yaptıklarını belirten Atalay, iki ülke arasında eğitim başta olmak üzere birçok alanda karşılıklı neler yapılabileceğine dair bir takım girişimlerde bulunduklarını söyledi.
Özellikle yabancılara mülk satışını kolaylaştıran son yasal değişiklikten sonra Kuveyt başta olmak üzere Körfez ülkelerinin Türkiye’ye artan ilgisinden Ardahan’ın da yararlanması gerektiğini belirten Atalay, serinlik, dinginlik, yeşillik ve doğallık açısından en cazip bölgelerin başında gelen Ardahan’ımızla ilgili Kuveytlilere bir tanıtım yaptığını söyledi.
Ardahan’da beş yıldızlı bir otelimizin olmayışı seyahat acenteleri karşısında bizi zora soktuğunu, yatırımcıların özellikle son teşvik paketinden yararlanarak bu alandaki boşluğu doldurmaları gerektiğini, ama konuklamaya ilişkin sıkıntımızı mutlaka gidermemiz gerektiğini, hiç olmazsa Uzungölü’n başardığını başarmak zorunda olduğumuzu ifade eden Atalay, fotoğrafta yer alan Kuveyt Evkaf Bakan Vekili’nden Ardahan için eğitim alanında bir de söz aldıkları bilgisini verdi.
Haberi eklem saati: 11.55-22 Mayıs 2012
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan