Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 23
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 00:47:58
CEVAT COSKUN 1 Gün Önce
koralibayram 5 Gün Önce
KIZILAKREP 1 Saniye Önce
Orhan-Bahcivan 1 Saniye Önce
yilmaz_akinci 2 Gün Gelmedi
baris dursun 2 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 6 Gün Gelmedi
dogankaya 6 Gün Gelmedi
toksoye 7 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
05/04/03 Nisan 2011 Tarihli Haberler
Yazar Fakir
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**Yazar ve Yorumcularımızın Günlük/Güncel
Yorumlarını Okumak İçin DEVAM ları TIKLAYINIZ ..
Sitemizin adresini MSN ve Facebook Dostlarınıza Göndermeyi Unutmayanız ..
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Yazıyorsam Sebebi Var/Fakir Yılmaz
Farkında mısınız?

Fakir Yılmaz Yaklaşan genel seçimler dolaysıyla basın dâhil herkesin gerçek gündemini unuttuğu, sorun ve sıkıntıların çözümü için nasıl bir çare ve öneri bulunacağını tartışmadığının farkında mısınız?
Genel Parlamentoya gitmek için kendisinden başkasını düşünmeyenlerin yanı sıra yerel parlamentoda ki koltuklarını korumak için bin bir ayak oyunları sergileyenlerin, bu kentin 2011 yılının ilk üç ayını da geride bıraktığının farkında mı?
Posof Türkgözü Gümrük Kapısından harıl harıl sınır ticaretinin yapılıyormuşçasına ilçeye âşıkları çağırıp, kahve keyfi yapan CHP'li Bozyiğit'in, Çıldır Aktaş Gümrük Kapısını unutup, meclis başkanlığı koltuğunun derdine düşen İlimdar Senem'in, Göle'de ki 2. Etap TOKİ'nin kuralarını bir türlü yaptıramayan AKP'li Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu'nun, Ankara'da ki evinde arada bir Damal'a gelen Gülcemal Fidan'ın, kendisi gibi AKP'li olan Belediyelere inanıp, sürekli ilçe dışına çıkıp, eli boş dönen ve belediyeye ait dükkanları satan AKP'li Hanak Belediye Başkanı Taşdemir Çoban, CHP'li olmasına karşın İstanbul/Esenyurt'ta bulunan AKP'li Belediye'nin arka kapısından içeri girip, partisinin ve kendisinin muhalefet ettiği AKP'li başkandan öğrenci yurdu yaptırmasını isteyen Çıldır'ın CHP'li Belediye Başkanı Nürettin Aygün ve bir türlü projeleri hayata geçirmeyen Ardahan'ın AKP'li Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un ve nerede, ne yaptığı belli olmayan Göle Goreveng'in DSP'li Belediye Başkanı ile onca köy muhtarının bile unuttuğu sorunların aynı yerinde durduğunun farkında mısınız?ya vekillerimiz, onları sormayın, çünkü onların derdi liste biri alıp, yıllardır kurtaramadıkları memleketi belki bu kez kurtaracaklar ..
Bilmiyorum ama herkesin siyasete dalıp, o işsizlik ve yatırımsızlıktan dolayı her geçen gün boşalan köyleri unuttuğumuz bir süreci yaşıyoruz.
Öyle ki; Biz tetiklemesek, neredeyse haber yapılmayacak bir vilayette yeni bir gazete daha okurlarına merhaba dediğini görüyoruz ..
Evet farkın damısınız bilmiyorum ama bu kentin sorunlarının çözümünde etkili olan kurum ve kuruluşların da vatandaş gibi Haziran'da yapılacak olan genel seçimlere kilitlendiğini ve sorunları unuttuğunu ..
Korkumuz, Haziran'ın on üçüncüsünde uyandığımızda yılın ilk altı ayının boşa geçtiğini, sorunların aynı yerinde durduğunu sanki görecek gibiyiz haberiniz ola ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Haberlerimi Görüntülü Olarak Ardahan TV'de İzleyebilirsiniz


Yazarlarımızı okuyormusunuz?
MİKAİL KAYATÜRK VE ARKADAŞLARI BERAAT ETTİLER!

Mikail Kayatürk Ardahan eski Belediye Başkanı Mikail Kayatürk ile birçok belediye çalışanı ve bazı esnafların yargılandığı, ‘İhaleye, fesat karıştırma, zimmet ve suç örgütü kurmak’ davasında beratt çıktı.
Kayatürk’ün belediye başkanı olduğu sırada Ardahan’ın eski Cumhuriyet Savcılarından Cemil Akdeniz’in emriyle basılan belediyede, ‘yolsuzluk, zimmete para geçirme ve suç örgütü kurmak’ iddiaları ileri sürülmüş, Ardahan’ın eski Başkanı Kayatürk’ün de içinde bulunduğu 34 kişi önce gözaltına alınmış daha sonra yapılan ilk mahkemede kayatürk’ünde içinde bulunduğu 11 kişi 3 ay tutuklanarak, Ardahan Kapalı Cevza evine konulmuştular.
Yaklaşık bir buçuk yıldır süren dava bugün Ardahan Adliyesinde görülmeye devam etti.
Ardahan Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucu Ardahan’ın eski Belediye Başkanı ve suçlanan tüm sanıklara beraat çıktı.
Görülen dava sonucu beraat eden Ardahan eski Belediye Başkanı Mikail Kayatürk Adliye çıkışında yaptığı açıklamada, ‘İyi ki Adalet var. Bizleri belediye başkanı iken iftiralar atarak, siyasetimizin önünü kesmek isteyenlerin Adaletin sillesini yemiştirler. İftira atıp, insanları aylarca içeri de tutanlar utansın diyorum. Ve en önemlisi bu ülkede iyi ki adalet ve onun kurmayları hâkimler, savcılar var’ dedi.
Ardahan Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada berat eden 34 kişi ise Kayatürk gibi açıklamalarda bulunarak kendilerine atılan iftiraların Adaletten döndüğünü söylediler.
Haber ekleme saati: 11.11-05 Nisan 2011
Haber/Foıto: www.kuzeyanadolugazetsi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
EKİBİMİZDEN GÜNÜN EN SON HABERLERİ

Ardahan tosunu .. **O Muhtarlar Halen Görevdeler mi?..

Çıkan bir tartışma ardından Ardahan'ın tek sinemasını, 'soruşturmanın selameti' adına kapattıran Valiliğin iki köy muhtarı hakkında öne sürülen iddiaları görmezden gelmesi, Ardahan kamuoyunda rahatsızlığa neden olmaktadır.
Valiliğin Ardahan Merkeze bağlı Bağdeşen (Kinzodamal) köyü muhtarı hakkında öne sürülen ve başında bulunduğu köyde bir kadına sarkıntılıkta bulunduğu iddiasını görmezden geldiği gibi yine Ardahan'a bağlı olan Çıldır ilçesinin Gölbelen köy muhtarının hakkında öne sürülen yolsuzluk iddialarını da es geçtiği ileri sürülüyor.
Bilindiği gibi Ardahan merkeze bağlı Bağdeşen köyünün muhtarının köyde bir ailenin huzurunu bozan davranışta bulunduğu ileri sürülmüş ve gerek valiliğe, gerek ise savcılığa şikâyet edilmişti.
Öte yanda yine Çıldır'ın Göl blen köy muhtarının yolsuzluk yaptığı ve İlçe kaymakamlığı tarafından yapılan soruşturmada köy muhtarı hakkında öne sürülen iddialar bizzat kaymakam tarafından onanmış ve soruşturma tutanağı haline getirilerek savcılığa verilmişti.
Buna karşın iki muhtarın halen görevde olması dikkatlerden kaçmıyor. www.kuzeyanadolugazetesi.com

Sinema Ardahan **VALİLİK ÇIKARDIĞI GÖZÜ YAPMIYOR ..

Ardahan'ın tek sineması ne zaman açılacak?
Türkiye'de sineması olmayan iller arasında bulunan Ardahan'da emekli bir kişinin açtığı sinemayı valilik kapattı, açmıyor.
Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve çıkan bir tartışma sonucu kapatılan sinemanın açılmasını isteyen Ardahanlılar tek sinemaları olan Halk Eğitim'de ki sinemanın bir an önce açılmasını istiyorlar.
Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde yaşanan ve Van Devlet Tiyatrosunun oyuncuları ile İl Kültür Müdürünün de karıştığı olay ardından emekli başçavuş olan sinemacının silahı yere düşerek patlamış, olay karakolluk olunca da Ardahan'ın tek sineması 'Soruşturmanın selameti için' kapatılmıştı. Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

İGYAD **Saffet Kaya Ardahan’ı değil, kendi firmasını TÜYAP’a götürdü!..

**Geçen seçimde dağıtılan saatlerde Çin'den gelmişti ..
Ardahan’ın 80 TL. için katılamadığı ve geçtiğimiz aylarda düzenlenen ‘İller Tanıtım’ fuarına, yan TÜYAP Fuarına Ardahan Miletvekilinin kardeşinin firması katıldı.
İstanbul Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezinde çok sayıda yerli ve yabancı firmaların katıldığı fuar dört gün boyunca meraklıların ve alışveriş yapan insanların ilgi odağı oldu.
Yaklaşık 1500-2000 firmanın katıldığı fuarda Ardahanlı hemşehrimiz AKP Ardahan milletvekili Saffet Kaya’nın kardeşi iş adamı Fuat Kaya'nın başında bulunduğu Olimpist Grup'ta yeni ürünlerinde arasında olduğu birçok üründe iddialı bir şekilde fuar merkezinde göz doldurdu.

İGYAD **Bitişik başkanlar!..

Ardahan kongre caddesinde bulunan esnafların hemen hepsi başkan…
Ardahan kongre caddesi üzerinde bulunan bitişik iş yerleri sahiplerinin, dernek başkanı, kurum müdürü veya üyesi olmaları dikkat çekti.
Ardahan'ın en büyük caddesi olan ve Ardahan'ın en güzel caddesi olarak kabul edilen cadde deki bitişik iş yerleri sahiplerinin, Ardahan'ı yöneten kişilerden oluşması tesadüfünde olsa dikkat çekti.
Ardahan'ın en iyi caddelerinden olan kongre caddesinin iş yeri sahipleri iş yerlerinin yan yana olması tesatüfende olsa hoş bir görüntü olduğu görüldü.
Yan yana bitişik olan başkanlar şunlar:
Dündar Şarküteri sahibi; Sedat Dündar: Ardahan Arıcılar Derneği Başkan Yardımcısı
Dündar Eczanesi sahibi; Yunus Dündar: 13. Bölge Eczacılar Odası Ardahan İl Başkanı
Özyay Av Bayii; Ali Özyay: Avcılar Derneği Başkanı ve Milli Eğitim Müdürlüğü Dernek Başkanı
Foto Levent; Kemalettin Öztürk: Ardahan Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı
vodafone Bayii; Vural Badem: Gürcistan İş Adamları Dernek Başkanı
Zencefil Aktar; Cihan Çoban: Gürcistan İş Adamları Dernek Üyesi
Özgür Akvaryum sahibi; Özgür Us: Gürcistan İş Adamları Dernek Üyesi
Arzu Eczanesi; Gökhan Soner AYDIN: Ardahan Öğretmenevi Müdürü.
Haber/foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

İGYAD **İYGAD Yönetimi görev bölümü yaptı ..

Merkezi İstanbul/Esenyurt’ta bulunan (İYGAD) İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin 26 Mart günü yapılan kongresinde seçilen yeni yönetim kurulu ilk toplantısını yaparak görev bölümü yaptı.
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin yeni yönetim kurulunun yaptığı görevlendirme sonucunda Göleli hemşerimiz olan İGYAD Başkanı, Yeni Umut Gazetesi’nin Sahibi Murat Abdullahoğlu, Başkan yardımcıları İrfan Ermiş, Dilek Aksoy ve Yakup Yılmaz, Genel Sekreter Hanifi Çelik, Muhasip H.İbrahim Küpeli, Eğitimden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Engin Pınarbaşlı, Kültür-Sanattan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Karayün ve Basından sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Ok olarak belirlendi.
Faaliyetlere başlama takvimi belirlendi
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin yapılanması ile ilgili sorunun kalmadığı görüşünde birleşen yönetim kurulu, bundan sonra yapılacak faaliyetlerin başında meslek içi eğitimin geldiğini ve bu yönde gereken çalışmaların yapılması yönünde fikir birliğine varıldı. Dernek üyelerinin tamamını ilgilendiren ücretsiz ulaşım ve resmi ilan konusunda yetkili makamlarla görüşülme kararına varıldı.
Üye güncellenmesi yapılacak
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin en büyük sorunu üye güncellemesi olduğunun altını çizen yönetim kurulu, derneğe üye olup da gazetecilik yapmayanların üyeliklerinin gözden geçirilmesine ve ayrıca gazetecilik yapıp derneğe üye olmayanlar içinde üyelik işlemlerinin başlatılmasına karar verildi.
Danışma kurulu kurulacak
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin yeni yönetim kurulunun aldığı bir başka karar ise Danışma Kurulu kurulması yönünde oldu. Derneğin deneyimli ve tecrübeli üyelerinden oluşturulacak Danışma Kurulu ile önümüzdeki süreç için proje üreterek dernek çalışmalarına katkı sunmaları sağlanacak.
Genel kurul süreci tartışıldı
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin 26 Mart günü yapılan genel kurulu değerlendirilerek kongre sonrası yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeler masaya yatırıldı. Yapılan seçimle Murat Abdullahoğlu başkanlığındaki yeni yönetimin kongrede güven tazelemesinin sevinç yarattığı, üyelerden gelen bu olumlu tepkilerin yönetim kuruluna güç katacağı dile getirildi.

Sezon başladı .. **İnşaat sezonu başladı!..

İlkbaharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte Ardahan'daki inşaatlarda çalışmalar başladı.
Kış aylarında durgun olan inşaat sektörü baharın gelişiyle birlikte hareketlenirken inşaat işçileri yarım kalan inşaatları bitirmeye çalışıyorlar. Türkiye'de birçok sektörün lokomotifi olan inşaat sektöründeki canlanmanın diğer sektörlerinde hareketlenmesini sağlayacağı belirtiliyor. Demir ve çimentoya gelen zamla inşaat maliyetleri artarken kentimizdeki gayrimenkul fiyatları da yükselmeye devam ediyor. Bankaların düşük konut kredisi vermesi sebebiyle birçok aile bankalardan konut kredisi çekerek ev sahibi olmaya çalışıyor. Her geçen gün daha çok kişinin ev sahibi olmak için kredi kullanması Ardahan'daki inşaat sektörünü canlandırdığı gözlendi.
Son yıllarda Ardahan ilinde hızla artan inşaat sektöründe gelişi güzel yapılan yapıların, yapım aşamasında yol ve kaldırımlarında işgal ettikleri görülüyor.
İnşaatçıların yol ve kaldırımların üzerlerine; demir, kum gibi inşaat malzemeleri dökmeleri mahalle sakinlerince ikaz edilmesine karşılık önlem almayan inşaat sahipleri, yoldan geçemeyen mahalle sakinleriyle her gün kavga ettikleri ve Ardahan Belediyesi'nin de seyirci kalması nedeni ile, halkın tepkisini çektiği görüldü.

Kaldırım çalışmaları .. **Yol tadilatı başladı!..

Belediye bozulan yol ve kaldırım çalışmalarına erken başladı.
Ardahan Belediyesi, sert geçen soğuk günlerin ardından bozulan yol ve kaldırımlarda yenileme çalışması yapıyor. Son günlerde yaşanan yoğun yağışının ardından Ardahan'ın farklı yerlerindeki yollarda ve özellikle kaldırımlarda meydana gelen bozulmalar Ardahan Belediyesi ekipleri tarafından yenileniyor.
Ardahanlının kullandığı ara yollarda Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler tarafından yenileniyor.

Sele dikkat. **Nisan Yağmurları Sel Olmak Üzere!..

Baharın kendisini iyiden iyiye hisettirdiği Ardahan’da yağmaya başlayan Nisan yağmurları kentin semalarını esir almış durumda.
Dün akşamdan çatı uçuran, levhaları koparan, pankartları yırtan lodos rüzgarıyla birlikte yağan yağmurların erittiği karlarda su olup, başta Kura Nehri’nin olmak üzere dere yataklarına dolmaya başladığı görülürken, yaşanabilecek sel olaylarına karşın dikkatli olunması isteniyor.

Sevindiler .. **AKÜLÜ ARAÇLAR İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI ..

İstanbul Sarıyer Belediyesi Ruhsat ve denetim Müdürü Osman DEMİR tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Kaymakamlığımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bağışlanan iki adet akülü araç sahiplerine ulaştırıldı.
Araçlardan birincisi Nuran MADEN’e diğeri ise Gökhan DAŞ’a teslim edildi. Akülü araçların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında Vakfımıza bağışta bulunan Sayın Osman DEMİR'e vatandaşlarımız adına teşekkür ederiz.

Yayınımız üzerine .. **DAMIZLIK BİRLİĞİNDEKİ SIKINTI GİDERİLDİ ..

Geçtiğimiz günlerde birliğe üye olan çiftçilerin öne sürdüğü makbuzsuz kesinti sorunu halinde toplu halde damızlık birliğine gidip paralarını kesintisiz ödemelerini istemişti. Bunun üzerine Damızlık Birliği yetkilileri çiftçilerin paralarını kesintilerin yasal olduğunu ve icmallerin makbuz mahiyetine geçtiğini söylemiş ve buna rağmen çiftçilerin ikna olmaması üzerine Birlik yöneticilerinin makbuz getirerek paralarını yine kesintili halinde ödediler. Kesintinin nedeni olarak ise %10 Soy kütük bedeli %1 stopaj 1000'de 1 ise merkez birliği kesintisi olduğunu birlik yetkilileri ifade ettiler. Damızlık birliği yöneticileri basında 350 TL anaç sığır desteğinin ücretinin doğru olmadığını, 275 TL olduğunu ve bunun kesintiler ile 242 TL olduğunu ifade ettiler. Çiftçilerin kendilerini bilgilendirmediğini iddia ettikleri birlik yöneticileri, her fırsatta çiftçileri bilgilendirdiklerini süt defterinin onayı için kendilerinin gelmediğinden, bunun bilgilendirme değil de yaylara çıkma gibi bahaneler yüzünden kaynaklandığını ifade ettiler. Birlik Yöneticileri çiftçilerden yapılan kesintilerin suni tohumlama başına 40 TL olmadığı 33 TL civarında olduğunu söylediler. Medyada çıkan Göle'de ilçesinde suni tohumlama yapan veteriner sayısının az olmasının nedeninin Damızlık birliği ile bir bağlantısı olmadığı ve suni tohumlama yapan veteriner hekimlerin ise İl tarım müdürlükleri tarafından yapıldığını ve bu konuda birlik yöneticilerin veteriner tahsisi konusunda çalışmalarının sürdüğünü söylediler. Damızlık Birliğinin çiftçilerin destek almaları için kendilerinin her türlü mücadeleyi verdiğini, çiftçilerin her zaman yanında olduklarını, hayvanlarının ise daha sağlıklı ve verimli ırklar yarata bilmeleri için elinden geldiği gayreti gösterdiklerini ifade etiler. Ayrıca Birlik Yöneticileri yapılan ödemelerin Tarım Bakanlığı tarafından denetimi altında yapıldığını söylediler
Haberleri Ekleme Saati: 09.15-05 Haziran 2011
HABER FOTOLAR: Emrah Boran/Barış Bilgin/Aytaş Aktaş/Hilal Demirkaya

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ARDAHANLI ÇİFTÇİNİN DEV BOĞASI ZOR KESİLDİ!

Ardahan tosunu .. Yapılan tohumlamalarla gün geçtikçe ırkı değişen ve daha sağlıklı ve de etli hale gelen bölgedeki hayvanların biri olan Ardahan merkeze bağlı Dedegül köylü Halis Çiftçi isimli köylüye ait boğayı görenler şaşırdı.
Ardahan'da yapılan MİS Et Kesimhanesin de kesilmek üzere Ardahan'a getirilen dev boğayı zapt etmek bir hayli zor olurken dev boğayı görenler, 'Ardahan'da da böyle hayvanlar yetiştiriliyor mu?' diye kendilerine sormadan edemediler.

**ET'TE MİS ET FARKI ..

Ardahan/Göle yolu üzerinde kurdukları Et kesimhanesinin yanı sıra Kongre caddesinde açtıkları MİS ET isimli kasapla tüketicilere en sağlıklı etleri satmak için bu tür hayvanları alıp, kestiklerini belirten firma yetkilileri ayakta 900 kilo, kesildikten sonra 550 kilo et veren bu hayvan gibi hayvanların etlerini tüketicilere sattıklarını belirttiler.

**ARDAHAN'DA ETİN KİLOSU 22 TL:'YE SATILIYOR ..

Öte yandan ithal etinde satıldığı Ardahan’da yerli malı hayvanlara ait bir kilo kıymanın 19 Tl.'ye, bir kilo kuşbaşının 22 TL'ye, biftek ve ğer özel etlerin kilonun da 24 TL.'ye satıldığı bilgisi alındı.
İthal etin kilosu da 17 TL.’ye satlıyor.
Haberi ekleme saati: 06.35-05 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
SINIR İLÇESİ POSOF'TAN HABERLER

Posoflunun başarısı .. **İnterpol’ün başına Posof’lu getirildi ..

Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığına Polis Başmüfettişi Rafet Ufuk Önder getirildi.
Edinilen bilgilere göre, İçişleri Bakanlığının onayıyla Teftiş Kurulu Başkanlığında görevli Polis Başmüfettişi Rafet Ufuk Önder İnterpol Daire Başkanlığına atandı.
Haber ekleme saati: 03.37-05 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Posof Aşıkları **Vekil aşıklarla ayak verdi, başkan coşturdu ..

Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit'in daveti üzerine Posof'a gelen aşıklar, birbiriyle atıştı.
Alpaslan Caddesi üzerindeki bir kahvehanede düzenlenen aşıklar gecesine vatandaşlar ilgi gösterdi. Aşıkların atışmasını CHP milletvekili Ensar Öğüt'te izledi.
Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit'in daveti üzerine Posof'a gelen Ardahanlı aşıklardan Sefer Akyüzoğlu ve Aziz Topçu'nun katıldığı program renkli görüntülere sahne oldu. Aşıkların atışmasını anbean kamerasına kaydeden Posoflu aşık Müdamin'in oğlu Halil İbrahim Ataman ise babasının eserlerinden örnekler sundu.
Ozanlar programın son bölümünde milletvekili ve belediye başkanına methiyeler söyleyerek aşıklık geleneği gereği saza para takılmasını sağladı.
Aşıklar programı, milletvekili ve belediye başkanı tarafından yapılan baklava ikramı ile sona erdi.
Haber ekleme saati: 03.34-05 Nisan 2011
Haber/Foto: Alper Turgut/Posof

Posof Belediye **Posof’a çöp arabası alındı ..

Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit, belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere, kendi öz kaynaklarıyla bir çöp arabası alınarak vatandaşın hizmetindi kullanılmaya başlatıldığını söyledi.
Her hangi bir kredi kullanılmadan kendi öz kaynaklarıyla 98 bin TL'ye tam donanımlı bir çöp arabası aldıklarını ifade eden Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit, "Belediye hizmetlerini halka daha iyi sunma çabasındayız. İmkanlarımız ölçüsünde belediye olarak vatandaşa daha kaliteli hizmet vermenin gayreti içerisindeyiz. Belediyemizin kendi öz kaynaklarıyla Devlet Malzeme Ofisinden aldığımız tam donanımlı çöp arabamızı ilçemize getirterek hizmete soktuk. Belediyemiz hem asli görevlerini yerine getiriyor, hem de kendi kaynaklarını daha verimli ve etkin kullanma yollarına gidiyoruz."diye konuştu.
Haberleri ekleme saati: 03.31-05 Nisan 2011
Haber/Foto. www.kuzeyanadolugazetesi.com

Posof Hastenesi **Posof Nihayet Diyaliz’e Kavuşuyor ..

Ardahan merkeze 90 kilo metre uzaklıkta bulunan, Ardahan’ın sınır ilçesi Posof Hastanesine Diayilz merkezi kurulacağı bildirildi.
Uzun süredir çözüm bekleyen diyaliz sorunun önünüzdeki günlerde sona ereceğini bildiren Ardahan İl Sağlık Müdürü Dr. Nejat Akın şu açıklamayı yaptı.
Ardahan İl Sağlık Müdürü Nejat Akın, Posof'a 'Diyaliz Ünitesi'nin kurulması için çalışmaların devam ettiği ve çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.
Diyaliz ünitesinin ihalesinin yapıldığını belirten Ardahan İl Sağlık Müdürü Nejat Akın, "Posof'un en önemli sorunlarından biri olan diyaliz ünitesinin kurulması için çalışmalara hız verildi. İki hemşireyi eğitim seminerine gönderdik. Ünite ile ilgili gerekli alt yapı malzemeleri ihale edildi. Nereye konulacağını belirledikten sonra yerle ilgili çalışmalar yapılacak. Posof'a kurulacak olan diyaliz ünitesini bu yıl ortasında tamamlayarak hizmete sokmayı planlıyoruz." dedi.
Haber/Foto: www.kuzeyaandolugazetesi.com

Posof ineği **Posof’a Damızlık Düge ..

Posof İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin yaptığı 50 Aileye 6 adet büyükbaş damızlık düve getirme projesinin 2011 yılı yatırım programına alındığı bildirildi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Posof İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Fehim Gündüz; "Kooperatifimizin yaptığı 5,5 milyon (trilyon) değerindeki projemiz bakanlıktan onay aldı. Proje kapsamında 50 üyemize 6 adet Simental cinsi üçer aylık damızlık düve getirme projesidir. Projenin uygulanması için üyelerimizin ahırlarının büyüklüğü enaz 20 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde olması gerekmektedir. Şartları uygun olan üyelerimiz bu projeden yararlanacaktır. Şartlarını iyileştirmek isteyen üyelerimizede yeni ve şartlarına uygun ahır yapmaları için 14 bin TL kredi kullandırılacaktır. Şartları uygun olan ahırlar ise bakım ve onarımdan geçirilecektir. Üye başına 6 adet simental ırkı üçer aylık gebe düveler verilerek hayvancılığın geliştirilmesi konusunda önemli bir projeye imza attık. Düve alacak üyelerimiz in ödeme şartı iki yıl ödemesiz 7 yılda ödemeli olacaktır. Dağıtılacak hayvanların fiyatları ise Bakanlık tarafından belirlenerek, ihale edilecektir. Koperatif üyelerinin 2009 Yılı Bakanlar Kurulu Kararı ile sermaye artırımı yapılmıştır. Artışı yapmayan üyelerin üyelikleri düşürülerek fesih edilecektir. Üyelerimizin mağdur olmamaları için sermaye artışı kurallarına uymaları gerekmektedir. İlk çıkan proje 50x6'dır Projemiz iki aşamalıdır. İlk aşama tamamladığında ikinci bir 50x6 projesi uygulanacaktır. Projenin toplam bedeli 5.5 milyon TL'dir. Tüm üyelerimize hayırlı uğurlu olsun. Bol üretim ve bol kazanç diliyoruz. İlimizde iki proje onay almıştır. Bu proje 2011 yılı içerisinde uygulanmasa iptal edilecektir. Bu projesin oluşmasında, gelişmesinde ve bakanlıktan onaylanmasına kadar destek veren ve katkı sunan, hiçbir parti ayrımı yapmadan desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz."dedi.
Haber/Foto:www.kuzeyanadolugazetesi.com

Okumadılar baktılar .. **Kütüphane Haftası Posof’ta Kutlandı ..

Kütüphaneler Haftası nedeniyle Posof Kütüphane Müdürlüğü tarafından bir program düzenlendi.
Kütüphaneler Haftası nedeniyle Posof Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonunda kütüphane ve kütüphanecilik hakkında bir slayt gösterimi sunuldu. Kütüphanecilik adına örnek bir kişilik olan Mustafa Güzelgöz'ü konu alan sunum izletildi. Program kapsamında ilçe kütüphanesinde ki kitaplar sergilendi.
Kütüphaneler Haftası nedeniyle hafta içerisinde düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.
Posof Kütüphane Müdürlüğü tarafından programa Posof Kaymakamı Tahir Şahin, Posof Cumhuriyet Savcısı Ramazan Kürtül, Posof İlçe Emniyet Müdürü Kadir Ali Köse, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Erdem, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erkan Kaynar, daire amirleri, Posof kütüphanesi personeli, öğrenciler katıldı.
Haberleri ekleme saati: 03.06-05 Nisan 2011
Haberler/Alper Turgut Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
REYTİNG BALONLARI PATLAMAYA DEVAM EDİYOR!

Baloncular 12 Haziran’da yapılacak olan genel seçimleri fırsat bilip, kimsenin okumadığı sitelerine reyting yaptırmayı fırsat bilenler borsayı belirleyen spekülatörlerini geçtiler.
Saat başı ‘Ekle/Kaldır’ haberlerle akıları karıştıran var olan bir iki okurunu kandıran reyting baloncularının balonları, ardan 30 dakika değil, 27 dakika geçmeden ard arda patladığı görülüyor.
Saat başı aday belirleyen hatta milletvekili aday adaylarının partilerinin genel başkanlarından önce listeleri belirleyen ba borsa spekülatörlerin asıl amacı ayaklı gazeteciler ve cep telefonu medyacıların ARACILIĞLA, ‘Duydun mu falan site şöyle yazmış’ dedirterek sitelerini tıklattıkları dikkat çekiyor.
Bu borsa spekülatörlerinin son balonları ise AKP Milletvekili Saffet Kaya’nın partisinde istifa ettiği ve bağımsız aday olacağı yönünde oldu.
Öte yandan bazı sitelerin ise Ardahan kamuoyunda tanınmayan, isimleri bilinmeyen bazı isimleri şimdiden ‘Hayırlı osun’ diyerek AKP ve CHP’den vekil adayı ettikleri, hatta seçip meclise gönderdikleri görülüyor.

***Sahte imzalara. ‘Falanı istemiyoruz’ girişimleri ..

Yaklaşan seçimler öncesi bir hayli hareketlenen siyasi arena ilginçliklerde ard arda yaşanıyor.
Kiminin, köy muhtarlarını toplayıp, ‘Sizi başbakan ile görüştürecem, şu boş kâğıt da bir imza atın maaşlarınızı arttıracam’ diyerek imza topladığı, kiminin ise mevcut vekillere kızgın olan parti yöneticilerini ikna edip, bunlardan aldıkları imzalarla partilerin genel merkezlerine gidip, ‘Bakın millet fanlı istemiyor’ diyerek kendilerine yakı isimlere yol açmaya çalıştıkları dikkat çekiyor.
Haber ekleme saati: 02.37-05 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ÇILDIR’A 10 NUMARA TURİZM PROJESİ!

Ağca Kale Çıldır İlçe Özel İdare Müdürlüğü ve Akçakale Köyü Eski Muhtarı Ümit Kılıç tarafından hazırlanan ‘Akçakale Turizm Altyapısını Destekleme Projesi’ Serhat Kalkınma Ajansı’nca (SERKA) ‘2011 Yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı’ kapsamına alındı.
Ardahan ile beraber Kars, Ağrı ve Iğdır illerinde faaliyette bulunan SERKA’nın bu kapsamdaki sekiz projesinden birisi olan Akçakale Turizm Altyapısını Destekleme Projesi içeriğinde:
I. Akçakale Köy içinden Akçakale Adası girişine kadar olan yolun seviyesinin yükseltilerek gidiş-geliş olarak, geçme parke şeklinde çift taraflı kaldırımlı olarak yapımı,
II. (6) adet ahşap kamelya yapımı,
III. İhata duvarları yapımı ve oturma bankları,
IV. Ferforje aydınlatma yapımı,
V. 15 kayık kapasiteli balıkçı barınağı yapımı,
VI. Ağaçlandırma,
VII. Köy içi servis yolu yapımı,
VIII. Yöresel ürünlerin satılacağı ahşaptan mamul dükkan inşası ve
IX. Aynı güzergahta bulunan köy ilköğretim okuluna (3) gözlü tuvalet yapımı, icraatlarını içeriyor.
Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA), 2011 Yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında, temmuz ayında yapılacak olan Çıldır Göl Festivali’ne kadar projeyi bitirmeyi amaçlıyor.
Haber ekleme saati: 02.34-05 Nisan 2011
Haber/Foto: Ulaş Kılıç/DHA

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ERGENEKONCULAR İSTİHBARATI ARDAHANLI ÇOBANDAN ALIYORLARMIŞ!

Ergenekon Çoban Ajanı Ergenekon davası sanığı İbrahim Şahin, emekli olmasının ardından edindiği istihbarat bilgilerini neden sanıklardan Fatma Cengiz vasıtasıyla gerekli makamlara bildirdiği şeklindeki soruya, "Kendini moderatör olarak tanıtmıştı. Beni askerlerle görüştürdüğünü iddia ediyordu. Demek ki yalanmış, kandırılmışım." diye cevap verdi. İbrahim Şahin, Başkan Şengün'ün art arda gelen soruları üzerine, "Tövbeler tövbesi. Bir daha duyduğum hiçbir şeyi kimselere söylemem. Artık beni ilgilendirmiyor." dedi. Şengün ise, "Geçmiş olsun. Atı alan Üsküdar'ı geçti." cevabını verdi.
Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, tutuklu sanık İbrahim Şahin'in soruşturma aşamasında savcılıkta verdiği ifadesinin okunması ile duruşmaya başladı. Şengün, sanık Şahin'in 105 sayfalık ifadesinin 62. sayfasında geçen bölümleri okudu. Savcılıkta kendisine sorulan sorulara yetersiz cevap verdiği ve hiç cevap vermediğini belirten Şengün, benzeri her konuda, "Bunu açıklar mısınız?" diye sordu. Şahin ise genelde, "Ben bunları hatırlamıyorum.", "Bunlar bana sorulmadı." ya da "Ben genel olarak söylüyorum." cevaplarını verdi.
Sanıklardan Fatma Cengiz ile yaptığı görüşmeleri peşi sıra okunan İbrahim Şahin, edindiği istihbari bilgileri MİT askeri yetkililer ya da Genelkurmay'a bildirdiğini, bu konuda bağlantıyı Fatma Cengiz üzerinden yaptığını söyledi. Fatma Cengiz'in duruşma salonundan ihtiyaç için nezarethanelerin bulunduğu tarafa geçmesinden 5 dakika kadar sonra Başkan Şengün, "Fatma Cengiz'i çağırın gelsin." talimatı verdi. Bir dakikadan az bekleyen Şengün'ün, sanık Cengiz'in salona gelmesinden sonra kendisine soru sormaması, Şahin'e soru yöneltmesi dikkat çekti. Başkan Şengün'ün bu davranışı, sanık Fatma Cengiz ile ilgili bölümler geçtiği için, duruşma salonunda bulunarak bu diyalogları dinlemesini istediği şeklinde yorumlandı.
Köksal Şengün, sanık İbrahim Şahin ile kaldığı diyaloğa, "Siz komutanlardan kimseyi tanımıyor muydunuz da önce Fatma Cengiz ile görüşüyor, ardından onun vasıtasıyla 'komutanlarla görüşüyordunuz?" şeklindeki soru ile devam etti. Şahin bu soruya,
Ardahan'da bir çoban ile alakalı yaptığı telefon konuşmaları hatırlatılan Şahin, "Bu kişinin PKK'nın silah deposunu bildiğini öğrendik. Bunu da gereken makamlara bildirdik." dedi. Yaptığı görüşmelerde Serpil olarak bilinen Matit Sansaryan isimli bir kadından bahsedildiğini belirten Başkan Şengün, "Bu kadının adını PKK'lılara söylediğinizde geri çekileceklerini söylüyorsunuz. Kimdir bu kadın? Nasıl bir kişidir ki ismi söylendiğinde PKK'lılar geri çekilebiliyorlar?" diye sordu. İbrahim Şahin ise bu kadının PKK'ya yardım ettiği şeklinde istihbarat aldıklarını ve bu bilgiyi de yine Fatma Cengiz vasıtası ile askeri ve Genelkurmay yetkilisi olarak Metin Gürak paşaya bildirdiklerini söyledi. Şahin, MİT'e verdiği bilgiyi de Kartal isimli arkadaşı aracılığı ile ilettiğini söyledi.
İbrahim Şahin'in bu açıklamalarının ardından Başkan Şengün, "2008 yılında ne iş yapıyordunuz? Resmi bir göreviniz var mıydı? Yoksa emekli miydiniz?" diye sordu. Şahin, hiçbir şey yapmadığını, sadece kitap yazdığını söyledi. Başkan Şengün'ün, yaptığı konuşmalarla ilgili sorularına Şahin, bazı istihbari bilgileri toplayıp MİT ve Genelkurmay ile askeri yetkililere ilettiklerini söyledi. Başkan Şengün'ün, bu bilgileri neden Fatma Cengiz gibi biri üzerinden ilettiğini sorması üzerine Şahin, "Tövbeler tövbesi. Bundan sonra kim bana ne derse desin kimseye birşey söylemem." cevabını verdi. Başkan Şengün, bu soruya karşılığı ise "O geçti artık. Atı alan Üsküdar'ı geçti." şeklinde oldu.
Haber ekleme saati: 13.05-04 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Haberlerimi Görüntülü Olarak Ardahan TV'de İzleyebilirsiniz


Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ARDAHAN'DAN SEÇİM HABERLERİ ..

Seçime doğru .. **İstanbul ve İzmir olmayınca Ardahan!

12 Haziran 2011 Pazar günü yapılacak olan genel seçimlere yoğun bir şekilde hazırlanan partilerin başında gelen Cumhuriyet Halk Partisi'nde Ardahan milletvekili olmak için yarışan adaylar arasına eski DSP'li Faruk Demir'de katıldı.
Daha önce CHP Genel Merkezine başvurup, kendisinin İstanbul veya İzmir'de aday gösterilmesini isteyen, bunlar olmaz ise Ardahan'da olabilir diyen Faruk Demir'in Ardahan'a gelerek aday aday rakipleriyle yarışmaya başladığı öğrenildi.

**Öğüt açık fark ile önde, Dündar zorluyor ..
İstanbul veya İzmir'den aday gösterilmeyeceğini anlayıp, Ardahan'a yüzünü çeviren Faruk Demir'in de yarıştığı CHP'de 12 Milletvekili Aday Adayı bulunuyor.
Mevcut Milletvekili Ensar Öğüt'ün yeniden aday olacağı yönündeki tahminlerin önde olduğu CHP Ardahan'da Öğüt olmaz ise Eczacı Yunus Dündar'ın liste biri alması bekleniyor.

**Öğüt ikinciyi şimdiden ayarladı ..
Aday gösterilmemesi halinde CHP'nin zorda kalacağı ileri sürülen Ensar Öğüt'ün liste biri garanti gördüğü ve kendisiyle birlikte seçime gidecek aday adayını da belirlediği de öne sürülüyor. Göleli siyasetçi Mehmet Daş'la birlikte Ardahan'da gezen Ensar Öğüt'ün eğer aday gösterilirse bu kez iki vekilliği alacağını iddia ettiği görülüyor.

**AKP'de Saffet Kaya dönemi bitiyor mu?
İktidar partisi AKP'nin mevcut milletvekili Saffet Kaya'nın Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde yeniden aday gösterilmeyeceği yönünde ki iddialar gün geçtikçe güçleniyor.
Kaya'nın yeniden aday gösterilmeyeceğinin ileri sürüldüğü AKP'de yarışan aday adayların başta AKP'li yöneticilerle olmak üzere anketlere oy veren seçmenle yakın temaslarına ara vermeden devam ettikleri görülüyor.

**CHP'nin korkulu rüyası DSP İddialı ..
Genel seçimlere tek başına gitmeye karar veren Demokratik Sol Parti Ardahan İl Teşkilatı 12 Haziran'da yapılacak olan genel seçimlerde yerel seçimlerde aldığı oyları korumayı hedefliyor. 6 Milletvekili aday adayının yarıştığı DSP Ardahan'ın alacağı oyların sol tabandan oy almaya çalışan CHP'yi zora sokacağı da belirtiliyor.

**BDP Adayları Komisyonda ..
6 Milletvekili Aday Adayının yarıştığı Barış ve Demokrasi Partisi Ardahan İl Örgütü 12 Haziran'da yapılacak olan genel seçimlerde bağımsız olarak göstereceği adayını belirlemek için kurduğu komisyonun kararını bekliyor. Bu hafta sonuna kadar belirlenmesi beklenen BDP'nin Ardahan'da bir milletvekili alma iddiasının gün geçtikçe daha da güçlendi görülüyor.

**En sessiz parti MHP!
12 Haziran 2011 Pazar günü yapılacako lan genel seçimlerde kimi aday göstereceği merakla beklenen milliyetçi Hareket Partisi Ardahan İl ve İlçe Örgütlerinde yaşanan sessizlik dikkat çekiyor. 6 Milletvekili aday adayının olduğu öğrenilen MHP'nin 12 Haziran7da ki hedefinin Ardahan'da aldığı oyları ikiye katlamak olduğu bilgisi de alındı.
Haberleri ekleme saati: 12.47-04 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
GAZETECİ 42 YAŞINDA ..

Fakir Yılmaz 42 Yaşına girdi .. Ardahan ve ülkenin çeşitli yerlerinde 25 Yıldır Ardahan’da gazetecilik yapan, gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Fakir Yılmaz 42 yaşına girdi.
Ailesi ile birlikte 42. yaş gününü kutlayan Gazetici Fakir Yılmaz dost ve arkadaşlarının doğum günün de kendisini unutmayıp güzel mesajları ile doğum gününü kutladıklarını, hepsine tek tek teşekkür ettiğini söyledi.

*Fakir Yılmaz'ın Kimdir ..
Fakir Yılmaz 03.04.1969 Yılında Ardahan'ın (Küçük Sütlüce Köyü) Harziyan-Şişka da dünyaya gelmiş, 12 çocuklu bir ailenin çocuğudur.
Köyünde yaşanan bir kan davası ve kendisinin de sol yanından kurşun yediği olayda iki amcasının öldürülmesi sonucu ile şehir hayatıyla buluşan Fakir Yılmaz, babasının işleri dolaysıyla ticaret hayatıyla da tanışmıştır.
Yem ve Un dükkânı, Traktör Satışı, Otelcilik, Dampercilik ve Matbaacılık işleri ardından babasının ve Avukat amcasının ortaklaşa kurdukları gazetede muhabirliğe adım atarak, gazetecilikle tanıştı.
Bu süre içinde gazeteciliği seven Fakir Yılmaz yaptığı haberleri ve yazdığı yorumlarıyla Ardahan'da ki gazeteciliğe ayrı bir renk getirince toplumla kaynaştı.
23 yıldır Evli olan 4'ü kız olmak üzere 5 çocuk babası olan ve Lise Mezunu olan Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz Ezel ve Dağhan isimli iki de torun sahibidir. Annesi Türkçe bilmeyen, gelini Konyalı olan Fakir Yılmaz'ın evinin içi adeta bir Türkiye mozaiğinin örneğidir.
Yani eşi Azeri kolundan olan Terekeme halkındandır. Annesi Türkçe bilmez, çocukları ülkede Kürtçe dil eğitimi verilmediği için Kürtçe konuşamazsalar da, Kürtçeyi anlarlar. Gelini Konyalı, kız kardeşi polisle evli olan, kendisinin kayınbiraderi de polis memuru olan ve Demokrasinin en güzelinin yaşandığı Fakir Yılmaz'ın evinde insanlar düşüncelerini en iyi şekilde anlatma imkânı bulurlar. Düşünceleriyle baskının karşısında olan Fakir Yılmaz'ın eşi de gazetecidir. Ve o da her türlü konuda özgürce yazabilen bir insandır.
Fakir Yılmaz 25 yıla yakındır Ardahan yerelinde ve ülkenin çeşitli kentlerinde gazetecilik yapmaktadır.
Şu an Türkiye'nin en kuzey vilayeti, 75 plakalı, 105 bin nüfuslu, 5 ilçeli, 2 beldeli, 226 köyü, 7 Mahallesi bulunan Gürcistan ve Ermenistan'a sınır kenti olan Serhat Ardahan'da günlük olarak yayınlanan Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi isimli yerel gazetenin yazı işleri müdürlüğünü yapmaktadır.
Yazı işleri müdürlüğünün yanı sıra aynı gazetede 'Yazıyorsam Sebebi Var' isimli köşesinde de 25 yıldır kesintisiz yazı yazıp yorum yapan Fakir Yılmaz, yaptığı ve yüzde yüzü halkın sorunlarıyla ilgili olan haber ve yorumları dolaysıyla Adliye önünden ayrılmayan gazeteciler sıralamasında ilk sıralardadır.
Yerel gazeteciliğinin yanı sıra Türkiye, Milliyet, Özgür Gündem, Güneş, Akşam, Sabah, Habertürk, Sözcü, Aydınlık, Birgün ve Taraf gibi ulusal gazetelerin birinci sayfalarında ki manşetlere sıkça imza atmış, onca manşet ve sürmanşet haberleri ile gazetecilik yapmıştır.
Aynı zamanda Kocaeli ilinde günlük olmak üzere "siyah beyaz" isimli bir gazete çıkarmıştır.
Fakir Yılmaz'ın eşine ait Ardahan Merkezde ve Göle ile Çıldır da matbaaları vardır. Ve bu matbaalarda; Kuzeydoğu Anadolu Gazetesi, Son ilayet, Göle Yeni Gözlem, ve Çıldır gazetesi isimli gazeteleri basılmaktadır.
Fakir Yılmaz bu gazetelerde, Ardahan'ın sorunlarını, halkın sıkıntılarını ve toplumsal olayları yerelde olduğu gibi ülke basınında da gündeme taşımayı başarmıştır.
Bu başarıların karşılığın da başta "Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün Jüri Özel Ödülü ile Metin Göktepe adına verilen " Ödülü olmak üzere birçok ödüle laik görülmüştür.
Şu an Ardahan'da yayınlanan Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi'nin Yazı işleri Müdürlüğüne devam eden Gazeteci Fakir Yılmaz'ın haber ve yorumları aynı zamanda Ardahan'da yayınlanan Son Vilayet, Yeni Gözlem, Çıldır Gazetesi isimli yerel gazetelerde ve kuruculuğunu yaptığı www.kuzeyanadolugazetesi.com, www.golegozlem.com, www.hocvanhaber.com adlı siteler de sanal gazeteler yayınlanmaktadır.
Fakir Yılmaz, GAZETECİ isimli 1992 Model Şahin Marka bir aracı olan, TOKİ'de aldığı ve halen taksidini ödediği evde ikamet eden, kirasını ödediği babasına ait olan iş yerinde gazetecilik yapmanın yanı sıra başta Ulusal Kürt sorunu olmak üzere sosyal ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılığıyla tanınmaktadır.
Örnek olarak gerek 1993-1995 de bölgede yaşanan çatışmalar esnasında gerillaların öldürülüp panzerlerle yerlerde süründürülmesini fotoğraflayıp Özgür Gündem gazetesi aracılığıyla bu vahşeti ve insanlık suçunu tüm dünyaya duyurma cesaretini göstermesi, bu süreç boyunca ülkede yaşanan çatışma ortamında demokrasi ve insan haklarının yanında yer alıp, aldığı cezalara karşın düşüncelerini aktarmaktan ve savunmaktan çekinmemiştir.
28 Kasım 2009 Tarihinde Ardahan da yaşanan ve içinde DTP Eş Başkanı Emine Aynanın da bulunduğu DTP otobüsünün taşlanması olayında ortaya koyduğu tavır ardından başta Kürt halkı olmak üzere toplum tarafından takdirle karşılanmış olsa da bu yönde yaptığı cesur yayınları dolayısıyla hakkında 15'i devam eden birçok dava ile karşı karşıya kalmıştır.
Hayatını siyasete adamış ve bu yolda birçok engelle karşılaşmış, Diyarbakır zindanlarında 5 yıl yatmış, Afyon'a 3 yıl süre ile sürgün edilmiş bir babanın oğlu olan Fakir Yılmaz kapatılan DTP üyesidir.
Küçük kardeşi Dicle Yılmaz HADEP den Belediye Başkanı adayı, amcasının oğlu avukat A.Yavuz Yılmaz DTP den Milletvekili adayı olmuştur.
Ardahan'ı en ücra köşesine kadar tanıyan sorunlarını tek tek sıralayabilecek kadar bilgi deneyimine sahip olan Gazeteci Fakir Yılmaz, bir dönemde Ardahan Esnaf Odaları Başkanlığına aday olmuş, başta Doğu Anadolu Dernekler Birliği, Hoçvan Federasyonu Ardahan derneği, Ardahan fedaroasyonu gibi kuruluşların fikir babası ve oluşumcusu olmuştur./Fakir Yılmaz/Gazeteci
Haber ekleme saati: 12.39-04 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanodolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
100 Gol Yiyen 23 Şubat Spor LİGDE DÜŞTÜ ..

Son maçtada 10 gol yedi **23 Şubat Erzurum’a 10-0 Yenilerek Lig’de Düştü!

Her çıktığı maçta ortala 3 gol yiyen Ardahan 23 Şubat Spor BAL Liginden düştü ..
Ardahan’ı Bölgesel Amatör Liginde temsil eden 23 Şubat Belediye Spor son maşında 10 gol yiyerek lige veda etti.
BAL Ligi boyunca hiç galibiyet alamayan ve lig boyunca çıktığı her maçta ortalama 3 gol yiyen 23 Şubat Belediye Spor son maçında ligin şampiyonu olan Erzurum Spor’a 10-0 yenilerek BAL ligine veda etti.

**18 MAÇ’TA 77 GOL YEDİLER!
Ardahan’ı 3. Lig’de Temsill etme iddiasıyla çıktığı 18 maçta 77 gol yiyen, hiç galibiyet alamayan, 2 beraberlikle ligi bitiren Ardahan 23 Şubat Belediye Spor bu maçlarda rakip kaleye 14 gol attı.
Bütçesiz, parasız çıktığı karşılaşmalarda en küçük rakibinden ortala 3 gol yiyen 23 Şubat Spor’un düştüğü Lig’de bu dönem Ardahan 1. Amatör Liginin 2010-2011 yıllarının şampiyonu Göle Belediye Spor temsil edecek.
Haber ekleme saati: 12.21-04 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetei.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
SEÇİM RÜŞVETİ BUGÜNE KADAR KİMİ DOYURDU?!.

Seçim rüşvetine hayır . Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte kesenin ağzını açan hükümet devletin tüm kaynaklarını şimdiden harekete geçirdiği görülürken, burada ki amacın seçmeni etkilemek ve oy almak olduğu öne sürülüyor.
9 yıldır iktidar olmasına karşın Göle'ye ciddi bir yatırım görülmeyen ve seçimden seçime seçmeni hatırlayan AKP iktidarının başta Dünya Bankasının desteği ile verilen Fiğ, Süt, Damızlık parası olmak üzere çeşitli adlar altında piyasaya para yağdırdığı görülüyor.
AKP'nin hükümetin gücünü, vekil adaylarının hem paraları hem de Göleli birisinin sırtına binmesiyle aldığını belirten Göleliler, AKP'nin hükümet olduğundan bu yana Göle'ye verdiğinden daha çok aldığını belirtiyorlar.
Her seçimde hatırlanan, ancak seçim ardından unutulan Göle'nin TİGEM'ini AKP'li yandaşlara peşkeş çekildiğini belirten Göleliler, İş Bankasını, Halk Bankasını götüren, Cezaevini kapatan, KÖY/DES'i köy yollarının çamuruna batıranın AKP'nin olduğunu unutulmayacağını ve seçimlerinde AKP ve onun buradaki sömürgeci yandaşlarına gerekli dersi vereceklerini belirtiyorlar.

**Kırpıntılarla hangi Göleli doydu?
Yaklaşan seçimler öncesi dağıtılmaya başlanan seçim rüşvetine Gölelilerin inanmadığını ve ellerinin tersiyle bunu itip, vicdanlarını dinleyip, kendilerine, halkın yanında, halkla birlikte olacak adaylara oy verecektir diyen Göleliler bugüne kadar dağıtılan seçim rüşvetinin kimin, hangi Göle'nin karnını doyurduğunu sormakta ve herkesin bunu düşünmesi gerektiğini belirtiyorlar.
Habere kelem saati: 12.06-04 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Haberlerimi Görüntülü Olarak Ardahan TV'de İzleyebilirsiniz


Yazarlarımızı okuyormusunuz?
ARDAHAN KÜLTÜR EVİ’NDEN KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ ..

Ardahan Kültür Evi Geçtiğimiz gün görkemli bir kongre yaparak yönetime güç katarak güven tazeleyerek seçilen yeni yönetim kurulu, İstanbul Esenyurnt’ta bulunan Dernek Merkezinde toplanarak görev dağılımı yaptı.
Ardahan Kültür Evi tüzüğü gereği 13 kişilik Yönetim Kurulu 5 ı kadın olmak üzere 19 a ve altı kişilik Merkez Yürütme Kurulunu da oluşturarak daha da güçlenerek yoluna devam etmeye başladı.
30.03.2011 günü Tuncer Dağ’ın Başkanlığında toplanan yeni yönetim kurulu geçen dönem görev yapan bazı komite başkanlarının yerleri değiştirilirken bazıları yerlerini korudular. Önceki Yönetimde
Kenan Terekeme Basından Sorumlu Başkan Yardımcılığı,
Hülya Şimşek Kadın Kollarından Sorumlu Başkan Yardımcılığı
Mustafa Şimşir Genel Muhasip,
Güven Avşar Kültür Evinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı olan yerlerini korurken
Başkan Yardımcıları Togay Çoban ve Gürbüz Selçuk Başkan Vekilliklerine,
Gürhan Şimşek STÖ Sorumluluğundan Başkan Vekilliğine,
Veysel Karatay, Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcılığından Ayhan Aydemirden boşalan Sanayici ve İşadamlarından Sorumlu Başkan Yardımcılığına,
Ramazan Tan Kültür ve Sanat Komisyonluğundan Gürhan Şimşek’ten boşalan STÖ Başkan Yardımcılığına,
Cansever Korkmaz Genel Sekreterlikten Hukuk ve İdari İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığına,
Ayhan Aydemir Sanayici ve İşadamlarından Sorumlu Komisyondan Cansever Korkmaz’dan boşalan Genel Sekreterliğe,
Volkan Coşkun Gençlik Kollarından, Spordan Sorumlu Başkan Yardımcılığına getirilirken yönetime yeni giren isimlerden ise
Şafak Avşar Veysel Karatay’dan boşalan Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcılığına,
Zeynep Karatay Volkan Coşkun’dan boşalan Gençlik Kollarından Sorumlu Başkan Yardımcılığına,
Bengül Karabacak Sosyal Etkinliklerden Sorumlu Başkan Yardımcılığına,
Caner Yıldırım Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığına,
Sema Atak Örgütlemeden Sorumlu Başkan Yardımcılığına,
Murat Aydın Ramazan Tan’dan boşalan Kültür Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcılığına ve Hakan Kılıç ise Medya Tanıtım ve Organizasyondan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildiler.
İstanbul Ardahan Kültür Evi’nin altı kişilik Merkez Yürütme Kurulu Üyeliklerine Tuncer Dağ, Togay Çoban, Gürhan Şimşek, Gürbüz Selçuk, Ayhan Aydemir ve Mustafa Şimşir seçildiler.
İstanbul Ardahan Kültür Evi bünyesinden kurulan 14 komisyon Başkanlıkları kendi alt birimlerini oluşturarak çalışmalarına başlayacaklardır. Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ komisyon Başkanlarına 30 gün içerisinde tüm birimler alt komisyonlarını oluşturarak Genel Sekreterliğe liste vermelerini istedi.
Haber ekleme saati: 12.00-04 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
İLİMDAR SENEM KURA İLE MURADINA ERDİ!..

Rahatladı .. Geçtiğimiz Cuma Günü yapılan ve çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi ardından ertelenen Ardahan İl Genel Meclisi’nin başkanı yapılan kura çekimli oylama sonucu belli oldu.
6’si CHP’li, 6’sı AKP’li olan ve DSP ile BDP’den birer üyesi bulunan Ardahan İl Genel Meclisi 2. Dönem Başkanını seçmek için bugün yeniden toplandı.
Yapılan seçimlerde AKP’liler bu kez DSP’li Çıldır İl Genel Meclis Üyesi Necdet Kambir’i desteklediler.
BDP’li Üyesinin CHP’ye desteğini sürdürdüğü seçimin iki turu da 7-7 berabere çıkınca yeniden Kura çekimine gidildi. Geçen toplantıya karşın bu kez sakin bir oramda yapılan Kura çekimi sonucu mevcut başkan İlimdar Senem yeniden başkan seçildi.
Bilindiği gibi geçtiğimiz Cuma günü yapılan seçimde olaylar çıkmış, 2. kez başkan seçilen CHP’li İlimdar Senem koltuğum gidiyor dercesine polis 155’i aramış ve bu yönde yaptığı hareket üzerine çevresinden tepkiler almıştı.

**Senem’in başkanlığı tartışmalı ..
Geçtiğimiz Cuma günü yapılan ve kura çekilirken çıkan olaylar ardından ertelenen başkanlık seçiminin hukuksuz olduğu ve itiraz edilmesi halinde seçimin bozulacağı, hatta meclisin fesine kadar gidilebileceği de ileri sürülüyor.
Buna neden ise geçtiğimiz hafta kura’da kalan seçimin ikinci kez kaldığı yerden devam ettirilmemesi gerekirken, seçimin yenilenmesi olarak gösterilmekte.

**SIRADA DAİMİLİKLER VAR!
Başkanını kura ile belirleyen Ardahan İl Genel Meclisi bugünde Başkan Vekili ve Daimileri ile Komisyon Üyelerini seçecek.
Haber ekleme saati: 11.53-04 Nisan 2011
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
CHP'li vekilden kazmalı tezekli eylem
"Ya maaş ya da Doğalgaz verin"

Öğüat Göle'deki gazetemizi ziyaret etti.. Ardahan’a gelerek önce Göle’de ithal et için bir eylem yapan, ardından Ardahan merkezde yine tezek eylemi gerçekleştiren CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Hanak’ta bulunan BOTAŞ tesislerinin önünde bir basın açıklaması yaptı.
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, ilginç bir eyleme daha imza attı. Kente doğalgaz verilmesini isteyen Öğüt, doğalgaz boru hattı önünde elinde tezekle ve kazma ile basının karşısına çıktı. BOTAŞ ve BTC tarafından yapılan, Ceyhan'a kadar uzatılan doğalgaz boru hattının Türkiye'ye ilk girdiği yerin Ardahan olduğunu belirten Öğüt, 'Ama Ardahanlılar halen tezekle ısınıyor. 21. yüzyılda halen daha tezekle ısınmaya çalışan 8 ay kış yaşanan Ardahanlılara doğalgaz verilmesi gerekir' dedi.
Ardahan'ın Hanak İlçesinde bulunan BOTAŞ Doğalgaz istasyonu önünde CHP'li Vekil Ensar Öğüt'ün önderliğinde toplanan CHP'liler Ardahan'a Doğalgaz'ın verilmesini istediler. Öğüt, Hükümete seslenerek Doğalgaz'ın verilmemesi durumunda doğalgaz hattını kazmalarla girip kendi imkanları ile şehire doğalgaz vereceklerini söyledi.
Ensar Öğüt yaptığı basın açıklamasında "Gürcistan ve Iraktan gelen Doğalgaz boru hattının Ardahan ilinden geçmesine rağmen bu hükümet bu illere doğalgaz bir türlü vermedi. Ben buradan hükümete sesleniyorum. Bundan 5 yıl önce bir soru önergesi vermiştim ve doğal gazın Ardahan'dan geçtiğini ve Ardahan'a verilmediğini, ardahan7a vermezseniz ben de kazma ile boruları sökeceğimi söylemiştim. Şimdi ben de elime kazma küreği aldım geldim. Buradan son kez sesleniyorum. Ya doğal gaz verirsiniz, yada demokratik hakkımızı kullanarak kendi imkanlarımızla kazma kürekle hattımızı çekeriz. Sayın başbakan, 21. Yüzyılda Ardahan ve ilçelerinde Tezek yakılıyor bu Türkiye"nin büyük bir ayıbıdır. -30'da Ardahan'da sınır bekçiliği yapan bu insanlara maaş verilmesi gerekir. Eğer maaş vermiyorsanız en azından doğalgaz verin" dedi.

**Göle Gözlem'i ziyaret etti ..

Bölgeye gelerek seçim çalışmalarının yanı sıra Ardahan'ın sorunlarıyla ilgilenmeye devam eden CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt yayın grubumuzun içinde bulunan Göye Yeni Gözlem Gazetemizi'de ziyaret etti.
Gazetemizin Göle Temsilcisi Emrah Boran ile görüşen ve sorunlar hakkında bilgi veren CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt yayın grubumuzun var olan sorunlara olan duyarlılığını yakından takip ettiğinide söyledi.
Haber ekleme saati: 11.17-03 Nisan 2011
Haber/Foto. www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan