Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 53
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
CEVAT COSKUN 1 Gün Önce
Fakir 1 Gün Önce
koralibayram 2 Gün Önce
KIZILAKREP 5 Gün Önce
Orhan-Bahcivan 1 Saniye Önce
yilmaz_akinci 2 Gün Gelmedi
baris dursun 2 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 5 Gün Gelmedi
dogankaya 6 Gün Gelmedi
toksoye 6 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
25/24/23/06/2008 Günlerinin Haberleri
Yazar admin
Ardahan Yanlızçam Hasköy/Foto: Barış Bilgin
SİZDE BİR FOTOĞRAF GÖNDERİN GÜNÜN FOTOSU OLSUN
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Fatih’in Aslanları ..

Fakir Yılmaz Bilmem benim yaşıma gelenlerin aklında kaldı mı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u alma rüyasını gerçekleştirmek için tüm imkanlarını seferber edip, Bizansları alt ettiği tarihi dersi ..
Gün geçtikçe unutkanlığın ağır bastığı şu günlerde, dün gibi hatırlarım en iyi dersim olan tarih dersinde okuduklarımı.
40 yıl geçti okuduğum dersin bugün birilerine ilham olacağını bilmeden hayat denen şu çileli yolda yol alıp, yaşlanırken ..
Milli Takımın başında ki Fatih ile dünün Fatih’ini karşılaştırsanız, 130 milyon YTL: maaş hariç çok benzerliklerinin olduğunu göreceğiz, ikiside inat, ikisi de, ‘niye olmasın’ derken ..
En büyük benzerlikleri ise isimleri, ikiside Fatih ..
Ama dünün fatihi çağ açarken, bugünün fatihi gündem unutturuyor, bunu da siyasilerle birlikte çok iyi başarıyor, insanların açlık sınırında can çekiştiği şu ülke de ..
Her golün ardından gelen milyoncukların ceplerinden çıktığını bilmeden balkonlardan atlayıp, gelişi güzel kurşun sıkanların olduğu şu memlekette sadece iki fatih mi yapıyor, yapacağını..
Bakın manşete adamlar birle yetinmemiş, iki, ardından da vali beyin evine benzeyen büyüklükte üçüncü okulu yaptırıyorlar, ‘Ne karışıyorsun sen, biz eğitim’e böyle katkı sunuyoruz’ kardeşim diyerek ..
Şimdi Dağcı köylüler kızacak bana, ‘ya kardeşim petrol olmazsada rafine kurulsun köyümüze sana ne’ diyerek .. Ama, Posof Aşık Zülali’deki okul gibi bir çok binanın boş olduğu Ardahan’da, bizlerin, ‘üniversite nere olsun?’ diye kara kara düşündüğümüzü bilmezler ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

Yazarlarımızı okuyornmusunuz?
SİTEMİZİN SAĞINDA BULUNAN en yeni makele LİNKİMİZDE
YAZARLARIMIZIN GÜNLÜK YAZI VE YORUMLARINI OKUYABİLİRSİNİZ..
Yazarlarımızı okuyornmusunuz?
ÇILDIRLI BALIKÇILAR ÇATIŞTI: 1 ÖLÜ

Balık kavgası ölüm getirdi .. Ardahan’ın Çıldır İlçesine bağlı Ağcakale köyünde meydana gelen olayda bir kişi silahla vurularak öldürüldü.
Alınan bilgilere göre bugun yaşanan olay şöyle gelişti. Çıldır gölünde balıkçılık yapanların Av yasağına uymadıkları, bunun üzerine İl Tarım Müdürlüğüne yapılan ihbar sonucu köye gelen tarım müdürlüğü koruma kurulu görevlileri gölde incelemelerde bulundular.

**GAZETECİ ÜMİT KILIÇ’IN KARDEŞİ!..

Tarım müdürlüğünün yetkililerinin yaptığı inceleme de Cemili Sarıçayır’a ait olduğu bildirilen ağlar yakalanarak el konuldu. Yetkililerin gölde yaptıkları inceleme ardından köyden ayrılmaları üzerine Cemili Sarıçayır ağlarını kendisi gibi balıkçılık yapan ve aynı zamanda DHA Ardahan muhabiri Ümit Kılıç’ın kardeşi olan Turan Kılıç’ın ihbar ettiğini öne sürüp, Kılıç’ın evini akrabalarıyla bastı.
Yaşanan tartışma üzerine Turan Kılıç’ın evini akrabalarıyla birlikte baskın düzenleyen Cemili Sarıçayır tüfekle vurulup, öldürdüğü öğrenilirken Jandarma olayla ilgili tahkikat başlattı.
Haber ekleme saati: 14.59-25/06/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
60 öğrencisi olan köye iki okul yetmedi biri daha yapılıyor!..

Bunlarda yeni okullar .. **EĞİTİME KATKI DEDİĞİN BÖYLE OLUR!..

Ardahan Merkeze bağlı Dağcı köyünde iki okul binası olmasına karşın 8 derslik bir yenisi daha yapılıyor. 60 ilköğretim okul öğrencisinin olduğu ve geçtiğimiz yıl bir çok dersinin öğretmensizlikten boş geçtiği köyde yaptırılan yeni okulda kimin okuyacağı ise şimdiden merak konusu oldu.
Hüsnü M. Özyiğen Vakfı tarafından üçüncü okul binasının yapıldığı Dağcı köyünde ki bu ilginç durumu görenler, ‘köyün tarihi eski okul binası ile sonradan Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan okul binalarını doldurmayan ve öğrencisi olmayan köye nasıl olur 3. okul binası yapılır?’ diye kendilerine alamıyorlar.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Dağcı köyü sakinleri, 60 öğrenciye öğretmen gönderemeyen devlet iki okul varken 3. okulu yaptırmasını bizde anlamadık’ diye konuşmaları ise dikkat çeken diğer önemli bir gelişme oldu.

Bu birinci okul .. **BİNALARDAN ÖĞRENCİLERİN OYNAYACAĞI BAHÇE KALMADI!..

Ardahan Merkeze bağlı olan ve 60 öğrenci olan, öğretmeni olmayan köy de yaptırılan 3. okul binası dolaysıyla köyde ki öğrencilerin teneffüste oynayacağı bir bahçelerinin kalmaması ise işin diğer gülünç bir yönü oldu.

Vali: ‘Biz kültüre değil, betona yatırım yapıyoruz’ demişti ..

60 öğrencisi bulunan Dağcı köyünde üçüncü okulun inşası devam ederken, geçtiğimiz gün bir etkinliğe katılan Ardahan’ın yeni Valisi Selim Cebiroğlu yaptığı konuşmada, ‘Biz kültüre değil, betona yatırım yapıyoruz’ demişti.
Haber ekleme saati: 01.47-25/06/2008
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz
Bir ukalalıkta türkücü Latif’ten!

Sen bineceğin eşşekler ara .. Sabah Gazetesi yazarı Engin Ardıç’tan sonra türkücü Latif Doğan’dandan bir ukalalık geldi.
Geçtiğimiz gün programına katılan Göle Belediye Başkanına yaptığı saygısızlığı devam ettiren türkücü Doğan katıldığı bir TV. programında halkın seçtiği ve Göleyi temsil eden Belediye Başkanına ‘Artsit olmak istiyor’ diyerek hakaret etmesi dikkat çekti.
Bülent Serttaş'ın Kanal 7'de hazırlayıp sunduğu "Göster Bakalım" adlı proğrama konuk olan daha sonra programı Bülent Serttaş'tan devir alarak sunucu İkbal Gürpınar ile devam ettiren türkücü Latif Doğan canlı yayında, Göle Belediye Başkanını Sabri Muratoğlu'nu ağır bir dil ile eleştirdi.

**Başkan artisliğe mi soyunmuş!..

Türkücü Latif Doğan katıldığı programda Göle Belediye Başkanına şu sözleri söyledi.
“2 aydır Göle kaşar festivalinin reklamını yaptığım halde, kendisini ve Göleli misafirleri çok iyi ağırladığım halde Başkan beni festival proğramından çıkarmış. Sebebi de mikrofon vermemişim. Herhalde Başkan artistliğe değer veriyor. Ben başkan için o kaşar festivaline gitmiyordum. Ben Ardahan Göleliler için festivale gidecektim.’ dedi.
Türkücünün bu açıklamasına tepki gösteren Göleliler, ‘Kendi bir şey sananların Ardahan’ın manevi ve milli değerlerine saldırması dikkatlerimizden kaçmıyor. Dün Engin Ardıç denen sırça köşk gazetecisi, bugün ise türkücü bize hakaretler yağdırıyor. Bunların kendini beğenmişlikleri Ardahan ve Ardahanlılara hakarettir. Ardıç’ın Damal’a, türkücü Doğan’ın ise halkın seçtiği bir başkan’a birilerinden aldığı kaymak ve gazla hakaret etmesini şiddetle kınıyoruz.’ diye tepkilerini dile getirdiler.

**Bir kaç kuruş almadı diye!..

Bilindiği gibi geçtiğimiz gün kimsenin izlemediği sunduğu tv programına Gölelileri davet eden, ancak her zaman ki şımarıklığını gösterip, programına konuk ettiği insanları unutan ve söz vermeyen türkücü Doğan Göle kaşar Festivali’nin programında çıkarılmıştı.
Bunun üzerine hidetlendiği tahmin edilen türkücünün halkın seçtiği bir belediye başkanına hakarete varan açıklamalarda bulunması Gölelilerin tepkisine neden olurken, vatandaşlar, ‘bu gibi kişilerin bir kaç kuruş para almadıkları zaman bu tür davranışlar içine girerler’ diyerek türkücüyü sert dille eleştirdiler.
Haber ekleme saati: 00.17-25/06/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com Kaynak: Erdal Durak
BAŞKAN GÖÇ EDİNCE, Arılar sahipsiz kaldı ..

Bu nasıl iş başkan bey?!. Ardahan’da devam eden hızlı insan göçü ara vermeden devam ediyor. Yaşanan işsizlik dolaysıyla bir çok kişinin göç ettiği Ardahan’da son olarak Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı Arif Demir’de Ardahan’da göç ederek, Bursa’ya taşındı.
Kurucu başkanları Kemal Gültekin’in kalp krizi sonucu ölümü ardından uzun süre boş kalan Ardahan Arıcılar Birliği Başkanlığına bir süre önce getirilen Arif Demir’in Ardahan’dan göç etmesiyle boşalan yerine Başkan yardımcısı İlhan Evliyaoğlu getirildi.
Alınan bilgilere göre, geçtiğimiz aylarda olağan genel kurula giden Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliğine kongreyle getirilen Arif Demir'in istifa edip, Bursa ili Orhangazi ilçesine taşınmasının ardından boş kalan yerine yine yönetim kurulu üyesi olan emekli öğretmen İlhan Evliya oğlu getirildi.
Yaşanan görev değişiminin ardından bir açıklama yapan emekli öğretmen İlhan Evliyaoğlu; "Ardahan'a has olan Kafkas Arı ırkının korunması çalışacağız. Temennimiz her Ardahanlıyı arı kovanı sahibi yapmaktır. Bu konuda güzel çalışmalarımız ve eğitim kurslarımız olacak. Ardahan'da arıcılığı düzenli ve bilimsel olarak yapılması için gayretlerimiz olacak. Ardahan balını dünyada marka yaparak, yabancı illerden gelecek her türlü zararı önleyeceğiz" dedi. Birlik yönetim kurulu üyeleri görev ve yetkileri şu isimlerden oluşuyor. İlhan Evliyaoğlu Başkan, Sedat Dündar başkan yardımcısı, Hilmi Ocak Muhasip üye olarak görev yapacakladır.

**‘Ardahan’a Yabancı arıcı sokmayın’ diyorlar,
ama kendi dostları olan yabancıları ‘Hoşgeldinle’ karşılıyorlar!’

Ardahanıl arıcıların kent sınırlarına yabancı arı sokmak istememesi ve bu yönde yasak getirilmesi istemi, yine bizzat bu yasakları isteyen arıcılar tarafından bozulduğu görülüyor. ‘Ardahan’a yabancı arı sokmayın’ diyerek yetkililere baskı yapan Ardahanlı Arıcıların Başkanı ve yönetim kurulunun bile kendilerine yakın gördükleri yabancı arıcıları ‘Hoş geldinle’ karşılamaları gözlerden kaçmazken, bu arıcılardanolan ve Ardahan Arıcılar Birliği Başkanlığına getirilen İlhan Evliyaoğlu’da dost yabancı arıcıya hoş geldin diyenler arasında yer aldı.
Haber ekleme saati: 21.55-24/06/2008
Haber: Özkan Karakaya/Fakir Yılmaz Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
17 bin nüfuslu ilde 2 bin çocuk kuran öğrenmek için camilerde!..

Yaşasın laiklik diyerle inat 2 bin çocuk camilerde .. Ardahan'da bu yıl açılan Yaz Kur'an Kursları'na yaklaşık 2 binin üzerinde öğrencinin katıldığı öğrenildi.
Ardahan merkez ve köylerinin tamamında Yaz Kur'an Kursları bu yıl ilk kez gerçekleştirilen iki ayrı merasimle hizmete açıldı. Ardahan Merkez Camii ve merkeze bağlı Lehimle köyünde gerçekleştirilen törenlere veliler ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törenlerde ilahi ve kasideler söylendi.
2008 yılı Yaz Kuran Kursları başlangıç merasimi Ardahan Merkez Camiinde, cami görevlileri, Kur'an Kursu Öğreticileri, veliler ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı. 23 Haziran 2008 tarihinde Türkiye genelinde olduğu gibi, İlimizde de Yaz Kur'an Kursları çalışmalarına başladı. İlk gün münasebetiyle, Ardahan Merkez camiinde ve Merkeze bağlı Lehimli köyünde, ayrı iki tören düzenlendi. Merkez Caminindeki törene, Merkezdeki bütün Cami ve Kur'an Kurslarının Öğretici ve öğrencileri katıldı. Köyler adına da Lehimli köyünde tören yapıldı. Bu törene de köydeki öğrenci ve köy halkı yoğun ilgi gösterdi. Törenlerin açılışı Kur'anı Kerim okunuşuyla yapıldı, İlahi ve kasideler söylendi, ve Diyanet İşleri Başkanımız sayın Prof. Dr. Ali BARDAKOĞL'nun mesajı okundu. İl müftüsü Emrullah KAYA, törenlerde yaptığı konuşmalarda; Yaz Kur'an Kurslarının önemine ve gerekliliğine dikkat çekerek şunları söyledi: "Yaz Kur'an Kurslarının çocuklarımızın, gençlerimizin ve vatandaşlarımızın dini hayatı üzerinde büyük etkisi vardır. Bu bakımdan, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve taşra teşkilatları olarak, yani İl ve İlçe Müftülükleri olarak, bu kurslara büyük önem veriyoruz. En verimli şekilde geçmesi içinde her türlü gayreti gösteriyoruz." Müftü Emrullah KAYA, çocuklara seslenerek te şunları söyledi; "Sevgili çocuklar, bir haftalık dinlenmeden sonra bugün Yaz Kur'an Kurslarına başlamış bulunuyorsunuz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bundan sonraki günlerde de sizleri yormayacağız, yine dinlenip ve eğleneceksiniz. Ancak dinlenip eğlenirken, bilmeniz ve öğrenmeniz gereken bir takım dini ve ahlaki bilgileri de sizlere öğretmeye çalışacağız. Dinimizi, Kitabımızı, Allah'ımızı, peygamberimizi, camimizi, ahlaki, Milli ve Manevi diğer bir takım lüzumlu bilgileri tanıyacak ve bileceksiniz. Göreceksiniz ki çok zevkli, eğlenceli ve faydalı olacaktır. Hepinize başarılar diliyorum. Velilerinize de sizleri, bu Yaz Kur'an Kurslarına gönderdikleri için teşekkür ediyorum.
Öte yanda son nüfus sayımında merkez nüfusu 17 bin 200 olarak belirlenen Ardahan’da ilçe ve köyler dahil kent merkezinden 2 bin çocuğun, ‘Yaşasın laiklik’ diyenlere inat (!) kuran kursuna gitmesi dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 20.34-24/06/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
BAYILTILAN KÖPEKLER CANLI CANLI
PRESLE EZİLEREK ÖLDÜRÜLDÜ!..

Önce bayılttılar .. Ardahan Belediyesi kent içindeki köpekleri silahla vurarak ortadan kaldırdı.
Belediye Temizlik İşleri Müdürü Metin Marancı'nın bizzat üzerinde durup, yönettiği köpek katliamı küçük çocuklarının güzünün önünde yapılması gözlerden kaçmadı.


**Kendisi, 'vurun' emri verdi,
gazetecilere, 'siz vurdunuz' dedi ..

Ardahan Belediyesinin yaptığı köpek katliamında kent merkezinde bulunan en az 30-40 köpek zehirli silahla vurularak öldürülürken, dakikalara yerde kalan köpekler can çekişirken canlı canlı alınarak çöp arabasının kompresörlerinin altına koyulup, Sonra ezerek öldürdüler .. ezilerek öldürülmesi dikkat çekti.
Köpek katliamının görüntülenmesine kızan Beledi Temizlik İşleri Müdürü Metin Marancı'nın önce çocukların gözü önünde yaptırdığı köpek katliamını izleyen çocukları kovması, ardından da katliamı görüntüleyen basın mensuplarına çıkışıp, köpekleri gazetecilerin öldürdüğünü ileri sürmesi gözlerden kaçmadı.
Haber ekleme saati: 18.15-24/06/2008
Haber/Fotolar: Aliş Kaya/Ardahan
ALİ KAYA'DAN ARDAHAN HABERLERİ

Heyecan dorukta .. **Ardahan yarın ki Milli maça kilitlendi

Milli takımın Hırvatistanı eleyerek, yarı final vizesini alması tüm Türkiye’yi sevince boğarken, Ardahan’da da Milli takım coşkusu yaşanıyor.
Milli Takımımızın yarın ki Almanya ile oynayacağı yarı final maçını, tüm ülkede olduğu gibi Ardahanlılar da merakla ve heyecanla bekledikleri gözleniyor.

Dondurma yalarız çıkan her güneşte .. **Dondurma sezonu başladı, açıkta satılan dondurmalara dikkat !

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber başlanan koşuşturmacalar ve yoğun sıcaklar, insanları serinletici özelliği olan dondurmalara yönlendiriyor. Serinletici özelliğinin yanı sıra, uzmanlar açıkta satınlan dondurmalara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar yaptıkları araştırmada dondurmanın insan sağlığı için nasıl bir risk oluşturabileceğini ortaya çıkardı. Araştırma kapsamında ayrı imalathanelerde üretilmiş ve açık olarak satılan sade dondurmalardan alınan 55 adet numune, mikrobiyolojik analizden geçirildi.
Analizler sonucunda dondurma numunelerinin yüzde 23.6’sının oksijenli ortamda yaşayabilen bakterilerin, yüzde 49’unun koliform grubu bakterilerin üremesine ortam oluşturduğu görüldü. Dondurma numunelerinin yüzde 12.7’sinde ağız, burun mukozasından ve eldeki yaralardan bulaşabilecek s.aureus, yüzde 7.2’sinde de insan bağırsağından bulaşabilecek e.coli üredi. Bu mikroorganizmalar, ölüm ile sonuçlanabilecek ciddî enfeksiyonlar ve zehirlenmelere yol açabiliyor. Analizlerin genel değerlendirilmesinde, dondurma numunelerinin yüzde 56.3’ünde mikrobiyolojik kalitenin insan sağlığı için risk oluşturacak durumda olduğu bildirildi.

Dere yataklarında balık tutarak tatillerini geçiriyorlar .. **Öğrenciler tatillerini balık tutarak geçiriyor ..

Ardahan’da ki öğrenciler tatillerini balık tutarak geçiriyor
Ardahan’da ki İlköğretim öğrencileri tatillerini balık tutarak geçiriyor. İlköğretim öğrencileri, Ardahan’da balık tutmaktan ve internet cafelerden başka bir şey olmadığını dile getirirlerken, ilk öğretim öğrencileri, balık tutuyoruz; çünkü masrafsız ve çok karlı dediler. İlköğretim öğrencileri en yararlı besinlerden olan balığı, aileleriyle beraber tükettiklerini, ve çok masrafsız ve çok karlı bir iş olduğunuda belirttiler.

Araçları çizip zevk zevk alıyorlar .. **Arabaları çizenler, “Yazıklar olsun” dedirtti.

Ardahan Merkezde ki park halinde duran araçları çizen kişi yada kişiler, şoförlere “Yazıklar olsun” dedirtti. Şoförlerin yok yere bu çiziklere para vermeleri, şoförlere saç yoldururken, Şoförler; genelde gece yaşanan bu enteresan vakanın bir an evvel önüne geçilmesini istediler.

Otelerini de arkalarından taşırlar .. **Ardahan’a gelen turistler, otellerinide beraberinde getiriyorlar ..

Ardahan’a gelen turistler otellerinide beraberinde getiriyorlar
Ardahana gelen turistlerin otellerinide beraberinde getirmeleri dikkat çekiyor. Ardahan’a çok az sayıda gelen turistlerin, tüm masraflarının beraberinde getirdikleri karavan dan karşıladıkları gözlerden kaçmıyor. Çok büyük bir turzm potonsiyeline sahip olan, ama Ardahan’da ki yetkililerin bu potansiyeli değerlendirememeleri dikkatlerden kaçmıyor.

Yarım gün güneş, yarım gün yağmur .. **Yağmur, dur durak bilmiyor ..

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte, sıcak havaların yerini serin ve yağışlı havalar almaya basladı. Ardahan’da hemen hemen her gün yağan yağmur, şehir merkezini felç ederken, bir çok toprak evlerin yıkılmasınada davetiye çıkarıyor durumda.

*Şemsiyeler de çare olmuyor ..

Ardahan’da ki yağışa şemsiyeler çare bulamazken, yağışların haftaiçi de devam edeceği bildirildi.
Ardahan’da ki yağışın hemen hemen her gün görülüyor olması, özellikle hafta sonlarına denk geliyor olması bir çok memur vatandaşı tatil için ormanlardan mahrum ettiği gibi, Ardahan’da kutsal görevlerini yapan askerlerin de cumartesi- pazar izinlerini olumsuz etkilediği gözlerden kaçmıyor.
Haberleri ekleme saati: 13.44-24/06/2008
Haber/Fotolar: Ali Kaya
ESOBB’dan Arınç’a tepki..
‘MİLLİ DEĞERLERİMİZLE ALAY ETTİRMEYİZ’

Ardıç'ı dalga geçtiği Atatürk'ün damal dağlarına düşen silueti ğeçtiğimiz gün Ardahan'a gelen DSP Liderine hediye edilmişti .. Sabah Gazetesi Yazarlarından Engin Ardıç’ın 22 Haziran 2008 günü Sabah Gazetesindeki köşe yazında Ardahan ve Damal’ı dalgaya alıp, adeta aşağlamasına tepkiler çığ gibi.
Bir çok Ardahanlının mail yoluyla kınadığı Ardınç’a son tepkide Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birlik başkanlığından geldi.
Konu hakkında bir açıklama yapan ESOBB Başkanı Yaşar Daşdemir, Ardınç ve onun gibilerinin sırça köşklerde oturup, memleketi yorumlayacaklarına bir çıkıp, o memleketin ne halde olduğunu, insanlarının neler yaşadığını görüp öyle değerlendirmeleri gerektiğine dikkat çekti.
Ardıç’ın bilmediğini söylediği Ardahan’a gelip, milli gelirde en az payı alan insanlarla dolu olduğunu, esnafının vergisini, SSK primini ödeyemediğini, eğitimin sıfır derecede verildiğini, kendin adeta memurlarının büyük bölümünün diğer kentlerden sürgün edildiği bir yer olduğunu, işsizliğin diz boyu olduğunu önce bir görsün bunları yazsın.’ Diyen ESOB Başkanı Yaşar Daşdemir, Engin Ardıç’ın insanların mili ve manevi değerleri ile alay etme gibi bir cüreti kendisinden nasıl bulduğunu da sordu.
Haber ekleme saati: 12.29-24/06/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
DUT YİYEMEYEN BELEDİYE BAŞKANI ESNAFA KUPÜRDÜ!
'Kazandığınızda haram her şeyinizde haram!'

Başkan dut için yaman kızdı.. Ardahan'ın başta sebze ve meyve satışında Türkiye'nin 81 vilayeti içinde en pahalı şehri olduğunu ileri süren Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk kendisini ziyaret eden Ardahanlı esnaflara kızdı.
Ardahan Esnafının kazandığının da haram olduğu, her şeyinin de haram olduğunu esnafın yüzüne söyleyen Başkan Kayatürk esnafın pahalı meyve ve sebze sattığı için kendisinin dut bile yiyemediğini belirtti.
Esnafları ehli vicdana da çağıran Başkan Kayatürk, böyle giderse şehrin geriye gideceği gibi esnafından da kimsenin alış veriş yapmayacağını ileri sürdü.
Haber ekleme saati: 12.11-24/06/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
YOKSULDAN YEŞİL KART İÇİN 30 YTL. ALIYORLAR
MAKBUZ DA VERMİYORLAR!

Parası varsı size niye başvurur?!. Ardahan iline bağlı Çıldır Kaymakamlığı yoksul ve fakirlere verdiği yeşil kart defterlerinden 30 YTL. alıp, parayı verenlere de makbuz vermediği ileri sürüldü.
Konu hakkında Valilik ve Cumhuriyet Başsavcılığına Başvuran Çıldır ilçesi Semihaşakir köylü 6 çocuk babası Şenay Karaca'nın valilik ve savcılığa verdiği şikayet dilekçesi şöyle;

**VALİLİK MAKAMINA/ARDAHAN
Ben Ardahan ili Çıldır İlçesine bağlı Semihaşakir Köyünde oturmaktayım. Evli 5 çocuk babasıyım. Fakir ve Yoksul olduğumdan dolayı Çıldır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurup Yeşil Kart almak istedim. Başvurum üzerine Çıldır Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu 26 Mart 2008 tarihli 539 sayılı karar ile benim Yeşil Kart almam gerektiğine karar verdi.
Ancak kendim, eşim ve çocuklarım için istediğim Yeşil Kartlar için benden kart başı 30 YTL: isteniyor. Acil rahatsız olan eşim için komşulardan zor bela bulduğum 30 YTL:'yi bulup, Çıldır Yeşil Kart Bürosu'nda görevli şahsa verdim ve ancak eşim için yeşil kart defterini alabildim. Bana makbuz vermeyen ismini bilemediğim Çıldır SYDV görevlisi ve Çıldır Kaymakamı Hüseyin Yılmaz diğer geriye kalan 5 yeşil kart defteri içinde defter başı 30 YTL. istiyorlar. Bir yeşil kart defterine 30 YTL: ödeyeyim makbuz alamadığım halde ve yoksul olduğumda yeşil kart için başvurduğum büronun benden defter başı para istemesinin yasal olmadığı gibi onay almış Yeşil kartlarımda verilmemektedir.
4 çocuğumu ve beni mağdur eden, yeşil kartlara para isteyen, parayı alıp makbuz vermeyen Çıldır Kaymakamı Hüseyin Yılmaz'dan ve Çıldır Yeşil Kart Bürosu Görevlilerinden şikayetçiyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.24/06/2008-06-24
Şenay Karakaya
Adres:Semiha Şakir Köyü/Çıldır
Haber ekleme saati: 12.06-24/06/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
GÖLE ESKİ DERNEK BAŞKANI TRAFİK KAZASI KURBANI

Aynı yöne gelen Esadaş'ın altına girdiler .. Ankara Göle Derneği eski Başkanı ve Göle B.Altunbulak Köyü Ankara Derneği eski Başkanı Hürriyet Yılmaz (47), eşi Nurdan Yılmaz (38) ve çocukları Sivas Zara karayolunda bu sabah özel otomobilleri ile trafik kazası geçirdiler.

**ESADAŞ’ın altında kaldılar ..

Kazada Hürriyet Yılmaz, eşi ve bir oğlu olay yerinde ölürlerken, diğer çocukları Güney Yılmaz (18) ise komada. Acı haber Göle'de ve Ankara'da derin üzüntü yarattı. Hürriyet Yılmaz'ın ve ailesinin geçirdiği trafik kazası Sivas-Zara yolu bir süre kapalı kalırken, İstanbul'dan Erzurum'a gittiği öğrenilen otobüsün altında kalarak hurdaya dönen otomobilde sıkışan 3 hemşehrimizin cesedlerinin, Sivas Sivil Savunma Müdürlüğü ve Zara Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları sonucu çıkarıldı.

**Kaşar festivaline geliyordular ..

Alınan bilgilere göre, bu sabah trafik kazası geçirip, yok olan Yılmaz ailesinin önümüzdeki ay yapılacak olan Göle Kaşar Festivaline katılmak ve yaz tatillerini geçirmek için Ardahan’a gelmek üzere bu sabah yola çıktıkları, ancak yaşanan feci kaza sonucu hayatlarını kayıp ettikleri öğrenildi. Ailenin cenazelerinin Ankara’da kaldırılacağı öğrenildi.
Haber ekleme saati: 11.38-24/06/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Keçi Sakallı Gazeteci Engin Ardınç’a tepkiler sel gibi ..

Otur sırça köşkte ver yansın .. Kuş sütü içip, sırça köşklerde gazetecilik yaparak ülkeyi o gözle tanıyan Gazetecilerden Engin Ardıç'ın Ardahan'ı ve Damal'da dağlara yansıyan Atatürk silüetin aşağlayan yazısına tepkiler çığ gibi.

**Tepkimiz Kanal D Ana haberin konusuydu ..

Sabah Gazetesi köşe yazarı Engin Ardıç'ın 22/06/2008 tarihinde gazetede ki köşe yazısında ele aldığı, 'Atatürk Almanya maçına gelirmi?' başlıklı yazısına tepki koyan ve okurlarının bu yazıyı ve yazarı kınaması için çağrıda bulunan www.kuzeyanadolugazetesi.com adlı sitemizde ki haberimiz Kanal D Ana haberde de gündeme geldi.
Mehmet Ali Brand'ın sunduğu Kanal D Haber'de sitemizin haberi kaynak gösterilerek Ardahanlıların Engin Ardınç'a KOYDUKLARI tepki gündeme getirildi.
Öte yandan Ardahan dernek Başkanı Güven Doğruyol ve çildirhaberleri.com sitesi yöneticisi Doğan Yücel'de haberimizi kaynak göstererek herkesi Engin Ardıç'a tepkiye davet ettiler. www.kuzeyanadolugazetesi.com adlı sitemizin KISA MESAJ lar bölümüde okurlarımızın Ardınç'a KOYDUKLARI tepkilerle dolup taştığı gözlendi.
Ardahan Dernek Başkanı Güven Doğruyol'un tüm Ardahanlıları Engin Ardıç'a tepki KOYMALARI için yaptığı çağrı şöyle;

Öyle sırça köşklerde oturup yazmak değil, biliyorsan eğer yolunu gelde Ardahan’a gözünle gör Ardıç beg .. **Kıymetli ARDAHAN gönüllüleri ve sevdalıları,

Sizlerle Sabah gazetesinden Engin ARDIÇ isimli masa başı köşe yazarının 22.06.2008 Pazar günkü köşe yazısını aşağıda sunmaktayız.
Yazar bu yazısında Ardahan’ın Damal ilçesinde 15 Haziran / 15 Temmuz tarihleri arasında Yukarıgündeş dağlarına yansıyan Atatürk silueti ile aklı sıra dalga geçmektedir. Kendi aklınca Ardahan’ın Damal ilçesini bilmediği gibi, böyle bir yansımanın olamayacağını, hayal ürünü ve halisülasyon olarak nitelendirilebileceğini belirtmiştir. Hatta Van Gölü Canavarı ile kıyaslaması bunun bir örneğidir. Güneşin dağa yansımasıyla oluşan resimleri çeşitli kişilere benzetmektedir.
Bizim engin sabrımızı zorlamasının diğer bir nedeni de Ulusal Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ÜN yer ve tarih gözetmeden çeşitli yerlerde görülebileceğini zırvalamasıdır. Bunun bariz örneği de Almanya maçında stadın üzerinde yansıyabilir mi diye dalga geçmesidir.
Kurtuluş savaşında Türk, Kürt, Çerkez, Azeri, Tatar, Karapapağ ve Terekemesi ile birlik ve beraberlik içinde mücadele etmiş Serhat Şehrimiz ARDAHAN’I hiçe sayan bu düşünceyi yok sayıyoruz. Ve daha da önemlisi Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’E satır aralarında yapılan bu saygısızlığı esefle kınıyoruz.
Hepinize sağlık ve sıhhat dileklerimizin yanı sıra ONURLU bir gelecek temenni ediyoruz.
Güven DOĞRUYOL
ARDAHAN KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (AKYAD)
YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Yapılması gereken hazırladığımız bu metne isminizi yazarak aşağıda mail adresi bulunan şahıslara atmanızdır:

Protestolar için:
Engin ARDIÇ adlı yazarın mail adresi; eardic@sabah.com.tr
Haklı okuyucu Yavuz BAYDAR ; okur@sabah.com.tr
Genel Yayın Yönetmeni Ergun BABAHAN ; ebabahan@sabah.com.tr
Bir tepkide 5. sınıf öğrencisi Damal'lı Anılcan US'tan

Anılcan Us **Sayın Engin ARDIÇ amca

Sizi kınıyorum ..
Ardahan’ımı,Damalımı küçümseyemezsiniz.
Hele hele Atama hiç laf söyletmeyiz.
Evet o bir gölge,
tesadüf bir oluşum.Bunu bizde biliyoruz.
Ama biz yıllarıdır onunla beraberiz,

O gölge bizim yoldaşımız,
O gölge bizim rehberimiz
O gölge bizim bereketimiz,
O gölge bizim akşam vaktimiz,
O gölge bizim yayla çıkım zamanımız,
O BİZİM ATA'MIZLA ÖZDEŞ onu gördüm mü gözlerim dolar ,yüreğim burkulur ,ama onurlanırım, gururlanırım.

Eğer Türkiye yarı finale çıktıysa ATAM'a borçluyuz.
Eğer ben şuan evimden bu maili yazabiliyor,anında size ulaştırabiliyorsam ATAM'a borçluyuz.
Siz istediğiniz konuda istediğiniz yazıları özgürce yazabiliyorsanız ATAM'A borçluyuz .Bunu siz daha iyi biliyorsunuz.

Ama Lütfen Gölgede olsa ATATÜRK'ÜN SİLÜETİNE laf söylemeyin nolur.

ANILCAN US
5.SINIF ÖĞRENCİSİ DAMAL
cimbom_anil@hotmail.com
Yurt inşaatında sigortasız çalışan işçi 5 yıl iş görmez raporu aldı!

KAZAYI DOĞRULADI!<br />
Konuyu sorduğumuz yurt müteahidi yaşanan gelişmeyi gazetemize doğrularken, sigortasız işçi çalıştırmanın cezasında bi habersiz, ‘Bir şey olmadı, çok şükür yaşıyor’ demesi dikkat çekti. Ardahan-Göle Karayolunun 4.Kilometresinde Yurt-Kur tarafından yaptırılan ve bittiğinde 500 kişilik öğrenci yurdu olacak olan inşaatta sigortasız işçi çalıştırıldığı ileri sürüldü.
Yurt inşasında gerekli ve yeterli güvenlik sağlanmadan inşaat yaptırdığı ileri sürülen müteahhit geçtiğimiz ay az daha bir işçinin ölmesine sebep olduğuda ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre yurdun inşaat alanında yeterli ve gerekli önlemler alınmadan gelişi güzel yaptırılan öğrenci yurdunda sigortasız çalıştırılan işçilere kask bile verilmediği için geçtiğimiz ay inşaatta çalışan Tekin Sural adlı amelenin başına isabet eden kalas parçası az daha ölümüne neden olduğu ortaya çıktı.
Tekin Sural adlı amelenin başına isabet eden kalas parçası darbesi nedeniyle önce Ardahan Devlet Hastanesi ardından kaldırılan Erzurum Numune hastanesine sevk edildi.Yapılan muayene sonucunda durumu çok ağır olan Sural oradan da Aziziye Araştırma hastanesine sevk edildi. Burada iki tane önemli beyin ameliyatı geçiren Sural, beş yıl iş göremez raporu aldı. Beyinden iki defa ameliyat olan, beyin travması ve beyin kanaması geçirip vücudunun sol tarafı felç olan Sural, maddi durumunun da iyi olmadığını söyleyerek şu açıklamalara yer verdi. Sural; “ben evli ve iki çocuk babasıyım. İşim ve aşım olmadığından dolayı iki aydır çocuklarım bir meyve ve et yüzü görmediler. Bedenim iş yapamadığı için evime artık bir ekmek götürememenin üzüntüsü içerisindeyim” diyerek müteahhit firmanın kendisini mağdur etmesinden dolayı şikayetçi oldu.
Haber ekleme saati: 00.22-24/06/2008
Haber: Özkan Karakaya Foto: Barış Bilgin
TEDAŞ YAKIYOR, TELEKOM YAPIYOR!..

Başta Telekom Müdürü Zafer tahiroğlu olmak üzere herkes TEDAŞ'a ateş paskarayor.. Ardahan’da ki enerjinin sürekli düşmesi sonucu başta Telekom’a ait santraller olmak üzere bir çok elektronik eşyar arızalanıp, yanıyor.
Son olarak üç gündür yağan yağmurla birlikte dengesezlişen elektrik akımı Telekom’a iet bir çok santrali devre dışı bırakırken Posof ilçesinde ve bir çok köyde elektronik eşyanın yanmasına neden olduğu öğrenildi.

**Bizden değil Gürcistan’dan! ..

TEDAŞ’ın bir türlü çözüm bulamadığı, Telekom başta olmak üzere tüketicinin yaka çırptığı enerji düşüklüğü vatandaşa da büyük zararlar verirken, TEDAŞ’ın soruna çözüm bulmaktansa çeşitli bahaneler araması dikkat çekiyor.
Hatanın kendilerinden olmadığını ileri sürüp, suçu kışın borç olarak verdikleri enerjiyi, yazın aldıkları Gürcistan’ın üzerine atan TEDAŞ yetkililerinin bir türlü çözüm bulamadığı, ‘Düşük voltaj’ lı elektirik sorunu dolaysıyla Milli Eğitim Müdürlüğüne ait bir çok internet ADSL’nin de arızalanıp, devre dışı kaldıkları öğrenildi.
Haber ekleme saati: 22.22-23/06/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
ARDAHAN'IN VİDANJÖRÜ ANKARA'DA ESİR!

Vay haline vidajörümün!.. Mikail Kayatürk'ün göreve geldiği 4.5 yıl boyunca gözle görülür bir çalışması görülmeyen Ardahan belediyesinin tamamen iflas ettiğinin son bir örneği de bir okurumuzun Ankara7da bulup, fotoğrafladığı belediyeye ait vidanjörün durumu ile ortaya çıktı.
Eskişehir'de yaşayan Murat Kenan Köse isimli Posoflu bir hemşehrimizin görüntüleyip, halini sorduğu Ardahan Belediyesine ait vidanjörün yaklaşık iki yıldır onarım için Ankara'ya gönderildiği, ancak tamir parası verilmediği için icralık olup, aynı yerde bağlandığını öğrenen okurumuzun fotoğrafı ile birlikte bize gönderdiği maili şöyle;
Merhabalar Fakir bey;
Eskişehir'de yaşayan bir Posofluyum. Ankara Şaşmaz sanayisinde olduğum geçen hafta ilginç bir görüntüyle karşılaştım.
Bir dükkanın önünde ARDAHAN BELEDİYESİ yazan VİDANJÖR duruyordu. Fotoğrafını çekerken aracın 1 senedir Ankara'da rehinli olduğunu öğrendim. Şimdi bizim Belediyemiz bu arabanın parasını ödeyememiş demek bu kadar mı acizler?
Konuyla ilgili bir foto gönderiyorum. Haber yapıp halkımızı uyandırırsanız sevinirim.

**Memur ve işçilerin parasını da ödeyemiyor ..

Başkanın hiçbir sorun yokmuş gibi rahatça oturduğu Ardahan Belediyesi'ne ait makam aracının da bir süre icralık olup, bağlandığı bilinirken, belediye çalışanlarına maaşları da ödenemiyor. Belediye çalışanlarının maaşlarını ödeyemen belediye başta temizlik olmak üzere belediyeye düşen görevlerin büyük bölümünü de yerine getirmediği gözlenmektedir.
Haber ekleme saati: 22.15-23/06/2008
Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com Foto: Murat Kenan Köse
Kızılay inşaatı göğe ulaştı ..

Yükseliyor, yükseldikçe .. Kızılay Genel Başkanlığı tarafından Ardahan İnönü caddesi üzerinde yaptırılan 8 katlı bina kentin en yüksek binası ünvanını almaya hazırlanıyor.
Bina bittiğinde Ardahan/Göle yolu üzerinde yaptırılan yeni İl Emniyet müdürlüğü binasından sonra ikinci büyük binası olacak.
Yapımına buyılın başında başlanan ve inşaatına hızla devam edilen Kızılay Ardahan Hizmet Binası bittiğinde kentin en yüksek binası ünvanını da alacak.
9 katlı yeni İl Emniyet Binasına karşın yapıldığı alanın yüksek olmasıyla kentin en yüksek binası ünvanını alacak olan Kızılay’ın binası bu yıl sonunda bitirilip, teslim edilmesi bekleniyor.
Aynı zaman da içinde Kızılan Kan Merkezi ve bir çok dükanda barındıracak olan bina bittiğinde çatı katı dahil, toplam 8 kat olacak.

**ŞEHİR PLANI YOK!

Kızılay binası gibi bir çok binanın gelişi güzel yapılmaya devam edildiği Ardahan’da yeni yapılan konutların şehir imar planına uymadan yapılan diğer binalarla birlikte adeta göz kirliliğine de neden olduğu gözleniyor.
Bir çok inşaatın bittikten sonra inşaat ve yapı izni aldığı görülen Ardahan’da belediyenin şehir imarplanının olmadığı ve vatandaşların da varsa bile plansız, programsız inşaatlar yaptığı bilinmektedir.
CHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt’ün projesini kendi vakfına hazırlatıp, yapılmasına büyük katkı sunduğu yeni kızılay binası 100 yıllık eski tarihi bina sökülerek, yerine yapıldığı da biliniyor.
Haber ekleme saati: 22.08-23/06/2008
Haber/Foto: Ali Kaya-Özkan Karakaya
İKİNCİ MUHTAR VAKASI

Cenazesi daha yerdeydi .. **Akyaka (Kotoskara) köyü muhtarı silahla intihar etti ..

Ardahan Merkez’e bağlı Akyaka (Kotoskara) köyü muhtarı Hikmet Orak (43) bu sabah pompalı tüfekle intihar etti.
Alınan bilgilere göre bugün sabah, evinden traktörü ile çıkıp, köyüne 1 kilo metre uzaklıkta bulunan ve Sarıçayır olarak bilinen alana giden köy muhtarı evli 3 çocuk babası Hikmet Orak (43) bir saat sonra köyden bir arkadaşını cep telefonu ile arayarak, ‘traktör battı, gel beni kurtar’ dedi. Muhtarın telefonu üzerine olay yerine giden arkadaşı tam muhtara yaklaşırken, arkadaşlarını geldiğini gören köy muhtarı elindeki pompalı tüfeği çenesinin altına koyup ateşleyerek intihar ettiği öğrenildi.
Olayla ilgili soruşturma başlatan Ardahan Cumhuriyet Savcılığı olay yerinde ilk müdahaleyi yaptıktan sonra muhtarın cenazesini otopsi için Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldı.

**CENAZESİ YERDE, CEP TELEFONU SUSMADI!..

Kura nehrinin kenarında bulunan ve Sarıçayır olarak bilinen alanda intihar eden Akyaka köy muhtarı Hikmet Orak’ın battaniyeye sarılmış olan cesedi yerde savcının ilk soruşturmayı bitirmesini beklerken, kendini vurduktan sonra elinde düşen cep telefonunun sürekli çalması dikkat çekti.

O da aşk kurbanı olmuştu .. **GEÇEN YILDA KOMŞU KÖY MUHTARI İNTİHAR ETMİŞTİ ..

Ardahan’ı şok eden 2. köy muhtarının intihar olayı ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılırken, bugün kendini pompalı tüfekle vurup öldüren Akyaka köyü muhtarının çok borçlu olduğu ve bu nedenle intihar etmiş olabileceği belirtilirken, geçtiğimiz yılda Akkaya köyüne komşu olan Ovapırar (Bağdat) köyü muhtarı bir aşk meselesi dolaysıyla önce Ankara’da bulunan sevgilisini, ardından da kendisini vurarak intihar etmişti.
Haber ekleme saati: 14.38-23/06/2008
Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com
MASA ÜSTÜ YAZAR/GAZETECİ ARDAHANLA DALGA GEÇTİ!

Kendini beğenmiş ukala gazeteci yazısıyla Ardahan'ı yanı sıra Atatürk'ü aşağlamış .. Her dönemin adamı olarak tabir edilen Engin Ardıç adlı, kendini beğenmiş sözde gazeteci/yazar dün Sabah Gazetesi’nde ki yazısında Ardahan ve Damal’da çıkan Atatürk silueti ile dalga geçti.
Ardahan’ı aşağılayan bir dil ile masa üstünde yaptığı gazetecilikle ele aldığı yazısında Damal’da her yılın 15 Haziran-15 Temmuz Günleri arası dağlara yansıyan Atatürk silueti ve Atatürk ile kendince dalga geçen Ardıç denin sözde gazetecinin, Ardahan’ın nerede olduğunu, sorun ve sıkıntılarının ne olduğunu bilmeden ve bir çok masa üstü gazeteci gibi sırça köşklerde yaşayıp ele aldığı aşağıda ki yazısı ve bizlerden gidecek tepkilerle tüm Ardahanlılardan ve Atatürk'ten özür dilemeseni bekleyeceğim mail adresi şöyle;

**Atatürk Almanya maçına gelir mi?..

Ardahan'ın Damal diye bir ilçesi varmış, benim haberim yoktu... Damal'ın da bir "geleneksel Atatürk gölgesi" varmış, onu da duymamıştım.
Bu gölge, her yıl yalnızca 15 Haziran ile 5 Temmuz günleri arasında ve o günlerde de yalnızca akşam saat beş ile altıyı on geçe arasında çıkarmış!
Prag'da, karlı kış günleri yalnızca Liliova Sokağı'nda gözlenen kesik başlı şövalyeyi bilirim de, kendi vatanımın öz değerinden habersiz kalmışım.
Karadağ diye bir dağ varmış, onun üstüne vururmuş Atatürk görüntüsü...
Bunun farkına ilk kez 1954 yılında varılmış. Gölgeyi ilk gören, Yukarı Gündeş köyünden Adıgüzel Kırmızıgül adında bir vatandaşımız. Mesleği çobanlık. Seçimde verdiği oy, Aysun Kayacı'nın oyuyla bir.
Gölgenin ilk fotoğrafını da Erdoğan Kumru çekmiş (neler öğrendim, işte size araştırmacı gazetecilik.)
O günden beri de her yıl törenlerle kutlanıyormuş bu olay. Şenliğin adı, "Atatürk'ün izinde ve gölgesinde"...
Yani muasır medeniyet seviyesinde gölge ibadeti.
Daha önce Atatürk siluetinin bulutlarda oluştuğu çok görülmüştü ama bu başka...
Bu yıl şenlik 5 Temmuz'da yapılacakmış ama siluet kendini geçen gün göstermiş... Vatandaşlar olayı davul ve zurna çalıp halay çekerek kutlamışlar. Çocuklar da "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganını atmışlar.
Şenliği düzenleyen belediye başkanı Gülcemal Fidan. Kendisi CHP'li.
Bu yıl şenliğe Genelkurmay Başkanı da çağrılıymış.
Kültür Bakanlığı'ndan da destek istemiş ama hiçbir yanıt alamamış.
Ben fotoğrafa baktım, evet, Atatürk'e benziyor. Ama herhangi bir ortayaşlı erkeğe de benziyor. Örneğin bana sorarsanız Atatürk'ten çok, "Ölümsüz Sevgili" filminde Beethoven'in sekreteri Schindler'i oynayan Jeroen Krabbe'ye benziyor. Merhum Ercüment Behzat Lav'ı da andırmıyor değil.
Zarar yok, bu da Loch Ness yaratığı ya da Van Gölü canavarı gibi bir yerel atraksiyon.
Şenliğin Damal ve Ardahan ekonomisine faydalı olmasını diler (iki yüz bin lira harcamışlar), o mutlu günde Oktay Ekşi, Hasan Pulur, İlhan Selçuk, Emin Çölaşan ve Hıncal Uluç gibi değerli ağabeylerimizi de Ardahan'ın Damal halkı arasında görmek isteriz...
Ancak benim umudum, ulu önderin gölgesinin, Ardahan'a gitmeden önce Basel'e uğraması ve önümüzdeki 25 Haziran akşamı Türkiye-Almanya maçında stadın tribünlerine vurmasıdır!
Almanlar dehşete kapılacaklardır.
Fakat daha önemlisi, başbakan da orada olacaktır ve Atatürk'ü görünce belki korkudan dudağı yarılıp hükümetin istifasını bile düşünebilecektir... Böylece parti kapatmaya da gerek kalmayacaktır.
İnanmadınız mı? Ne o, Nasreddin Hoca'nın kazanının doğurduğuna, Çekler'i 3-2, Hırvatlar'ı 4-2 yendiğimize inanıyorsunuz da buna mı inanmıyorsunuz?

**Masa üstü gazeteci Ardıç’ın ele aldığı bu yazıya cevaplarınız ve tepkileriniz için;
editor@sabah.com.tr adresini kullanabilirsiniz.
Haber ekleme saati: 13.13-23/06/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
ENGİN ARDIÇ olmak ../Selmi Yılmaz

Selmi Yılmaz Bırakacan bir sakal, oturacan maşa başında, hastalık olmazsada takacan numarasız gözlükleri gözüne, çıkacan sırça köşke, dolduracan kuş sütünü işte oldun gazeteci ..
Ne işin var Türkiye’nin sınır kenti, işsizliğin diz boy olduğu, sınır kapıları çalışmayan Ardahan’ı ..
Ora nere deyip, hassas burnun, yazını basan boya kokusunu almaması için gazeteye gitmeden, evinden mail yoluyla gönder yazını, al sana köşe yazarlığı ..
Günde değilsde de her iktidar değiştiğinde saf ve gazete değiştirip, alacan dolarlı maaşı yazacan rüyanı işte sana en büyük gazeteci, hem de ENGİN ARDIÇ olacan ..

Yazarlarımızı okuyornmusunuz?
SİTEMİZİN SAĞINDA BULUNAN en yeni makele LİNKİMİZDE
YAZARLARIMIZIN GÜNLÜK YAZI VE YORUMLARINI OKUYABİLİRSİNİZ..
Yazarlarımızı okuyornmusunuz?
MİLLİLER ÜZDÜ

Burada mı bırakacaktınız?.. 13. Avrupa Futbol Şampiyonası yarı finalinde Türkiye, Almanya karşısında maçı 3-2 kaybederek, şampiyonaya yarı finalde veda etmesi tüm ülke de olduğu gibi Ardahan'da üzüntüye neden oldu.
Türk Milli takımının eksik futbolculara karşın maçın ilk golü ile coşan vatandaşlar, millilerimizin attığı golün hemen arkasından gelen Alman golü ile ilk üzüntüyü yaşadılar. Maçın birinci yarısının 1-1 bitmesiyle umutlarını yitirmeyen spor severler ikinci yarıda gelen ikinci Alman golü ile tam ümitlerini yitirmişken milli takımın gelen ikinci golüyle yeniden ümitlenerek, maçın uzatmaya gitmesini beklemeye koyuldular. Tam bu sırada Almanların beklenmedik 3. Golü ile yıkılan spor severlerin hakemin düdüğü çalmasıyla çarşıya fırlamayı beklerken, sessizce evlerine dönmek zorunda kaldıkları gözlendi.
Haber ekleme saati: 04.43-26/05/2008
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'da yaşanan her haberi bizden almak için sitemizi takip etmeye devam edin ..

**GEÇMİŞ Tarihli Günlerin Haberleri için DEVAM ları tıklayınız ..
Yorumlar
UMUDA YOLCULUK - Haziran 24 2008 - 16:18:15
Ne biçim yönetim şekli, ne biçim idarecilik, hangi çağda yaşıyoruz. Ardahan bu kadarmı çağın gerisinden geliyor. Yazık
NEZAKET SEVLI - Haziran 24 2008 - 17:58:57
YASANAN INSANLIK SUCU BU SUCUN ALTINA IMZASINI ATANLARI KINIYORUM( UNUTMASINLAR HER CANLININ YASAMA HAKKI VARDIR)
admin - Haziran 24 2008 - 20:55:54
SAYIN UYEMIZ NINEHIR BİRINCI NOKTA ŞUDUR Kİ BASIN OZGÜRDÜR BU GÖRÜNTÜYÜ NE BELEDEYİ NEDE ORDA OLAN BİR ŞAHIS VERMİŞTİR. GAZETECİLİK BUDUR.N ARDAHAN HABER EKİBİ ÇEKMİŞTİR. TABİ BURDA BU REZALETİ İZLEYENLER ORDAKİ ŞAHISLARIN ANNELERİ BABALARI KARDEŞLERİ ARKDAŞLARI HAKLI GİBİ BİRŞEYLER YAZACAKTIR MUHAKKAK FAKAT HEPİMİZİNDE BİLDİĞİ TEK ŞEY VAR GERÇEK HABER GERÇEK GÜNDEM BİZ BURDA ALİ VELİN PİSKOLOJİNİSİNİ ONUN BUNUN CEBİNİ PARTİSİNİ DEĞİL ARDAHAN'IN DUYARSIZLIGINI DİLE GETRİYORUZ GAZETECİ ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM. AYDINLIK ÇAĞDAŞ BİR ARDAHAN İÇİN HEPİNİZİ BU OLUŞA KATILMANIZI İSTİYORUM SAYGILARIMLA.
TOWER - Haziran 25 2008 - 08:23:31
YUHHHH BEEEE. BU KADARINA PES DOĞRUSU. NALET OLSUN SİZİN GİBİ İNSANLARA. CAHİLLERR, KATİLLERR VS....BUNU YAPANLARA AYNISI YAPMAK LAZIM DİYECEM AMA BUNUDA BİR İNSAN OLARAK DİYEMİYORUMM... HAYVAN HAKLARINA ŞİKAYET EDİYORUM. YAZIKLAR OLSUN BE YAZIKLARR....((
erdalgole - Haziran 25 2008 - 08:41:45
Sayın Ardahan'lı yöneticilerimiz ben İstanbul'da ikamet eden ardahanlı bir gurbetçiyim bizler Ardahan'ımızı butür vahşiliklerle deyil daha çok güzellikleriyle insaniyetliğiyle medyada görmek istiyoruz. Sizin halka yapacağınız hizmet hayvan katliamı deyil hizmet politikanız buysa size yazıklar olsun bu şekilde ne ardahana ne insanlara nede kendinize bir faydanız olur lütfen artık kendinize gelin faydalı işler yapmaya çalışın. Saygılarımla ERDAL ÖZÇELİK
Alim Han - Haziran 25 2008 - 09:25:01
Cok degerli Admin´in aciklamalarina katiliyorum. Gazetecilik, simdiki teknik imkanlarla, okurlarina ve yetkililere, tüm gercekleri en derin boyutlarina kadar göstermektir! KUZEYANADOLU GAZETESI EMEKCILERINE; bu insanlik görevlerini ve mesleki sorumluluklarini cok ciddiye aldiklari icin, saygim sonsuzdur. Basi bos gezen köpeklerin getirdikleri sorunlarin büyük oldugu muhakkak.Ama belediye yetkililerin bu sorunu bu sekilde cözmek istemeleri, hem gaddarliktir ve hem de büyük bir vahsiliktir. Köpeklerin cogalmasinda belediyenin sorumlulugu oldukca büyüktür. Belediye cöplerin artmasinda kendi görevini ciddiye almadigi görülüyor. köpekler icin yeteri kadar yiyecek varsa, cogalirlar, bir. Ikinci; belediye köpeklere dogum kontröl haplarindan yedirirlerse, köpeklerin dogurganliklari insancil yolla önlenmis olur. YÜCE TANRININ VERDIGI CANA, HIC KIMSENIN BASKASININ KIYMAGA HAKKI YOKTUR. Bundan tahminen 800 yil önceleri yasamis olan, büyük Düsünür, Yunus Emre söyle demis: " KIM KI BASKASININ HAKLARINA DOKUNURSA, VE DOGANIN DENGESINI BOZMAGA CALISIRSA, KENDI KUYUSUNU KAZMAKTADIR" Bazi hassas ve duygulu yorumculara da cevabim : gercekler vahsi oldugu icin, görmemezlikten gelenler , sasirmasinlar ki, bu gaddarlar, günün birinde bu duygulu sahislarin hayatini da mahvederler. Gerceklerin ne kadar gaddar oldugunu bilmek icin, illa da böyle bir vidyo görmek sart degildir, bence. Asil gaddar olan sey, insanlarin duygusallik örtüsü altinda, gercekleri bilmek ve görmek ve ögrenmek istememeleridir. En derin saygilarimla ve en iyi dileklerimle
atak - Haziran 25 2008 - 15:14:00
BU nasıl bir vahset insani duygular bu kadarmı törpülendi.tek kelime ile yazıklar olsunderim.............
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan