Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 61
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir
koralibayram 14:27:20
CEVAT COSKUN 2 Gün Önce
KIZILAKREP 3 Gün Önce
Orhan-Bahcivan 5 Gün Önce
yilmaz_akinci 1 Saniye Önce
baris dursun 2 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 5 Gün Gelmedi
dogankaya 6 Gün Gelmedi
toksoye 6 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
25/24/23-09/2007 Günlerinin Haberleri
Yazar Fakir
Gazeteci Posof'un cennet köşesi köylerindeydi..../Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com/Posof
Radyomuzu Dinliyormusunuz

Yöresel Türkü ve Şiirlerle Dopdolu Olan Radyomuzu Dinliyormusunuz?
Sizde yazın bize! Maillerinizi bekliyoruz..
Sizde yazın bize.. Biz de yayınlayalım! Maillerinizi bekliyoruz..!
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Fakir YILMAZ
Devlet sırrı ..

Fakir Yılmaz Abdullah Gül'ün zor/belada olsa cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte beklenen değişiklikler kendisini yavaştan hissettirmeye başladı.
Gerçi bu değişikliklerin ilk adımı ölümü halen tartışılan Turgut Özal'ın döneminde atıldığını da iyi biliyoruz ya neyse ben dün gazetecilerin gezdirildiği köşkün kapılarının halka açılması meselesine gelmek istiyorum
Gerçi bu ülkede sorunun sadece köşkün kapılarının halka açılması konusu olmadığını, asıl kapıları açılacak olan o kadar kurum ve dokunulmazın olduğunu bilen biri olarak, 'buna da yarab şükür' diyoruz ..
Bırakın Çankaya köşkünü şurada, bu küçük Ardahan'da bile öyle yerler var ki, 'ÖZEL' denilerek değil gazetecileri, uçan kuşlar bile yaklaştırılmıyor ..
Adına, 'süit odalar, özel makamlar' denilerek halka kapatılan, içinde nelerin olduğun, kimlerin çalıştığını bile bilmek devlet sırrını kamuoyuna açıklamaktan yargılanmaya neden olacağını bildiğimizden dolayı dokunmadan geçmek istiyorum.
Çünkü Ardahanlının bile doğru dürüst gezmesine, fotoğraf çekmesine izin verilmeyen kalesinin olduğunu, İl Sporda bakan, başbakan ağırlayacak özel oda olduğunu, Öğretmen evinde Suudi kralını karşılayacak özel bir odanın olduğunu ve diğer her makamın içinde makam koltuğunu arkasında ki kapının arkasında özel odalar olduğunu sadece biliyorum.
Çünkü, halkın paralarıyla donatılan bu tür yerlerin halkın değil, sadece özel birilerine ait olduğunu da iyi biliyorum.
Hesabı, kitabı bile sorulmaz bu tür yerlerin.
Geçende sohbet ettiğim bir dostumun bana, 'Eğer istesem emrime verilen telefonla 900'lü telefonlara bile bağlanırım, bana kimse hesapta sormaz, ama gelin görün ki ben geldikten sonra her ay milyonlarca faturası ödenen telefonun faturası 20 YTL.'ye indiğini biliyor musun' demesinin çok anlamlı olduğunu düşünerek, yıllık 6 trilyon bütçesi olan Cumhurbaşkanlığı köşkünün kim, yada kimlerin halktan kaçırıp ve neden sakladığını bir ben tahmin ederim, birde Allah neler döndüğünü iyi bilir ..
Kabarık faturaların 'Devlet sırrı' adı altına alınıp saklandığı bir ülkede bir günlüğüne de olsa açılan köşk kapılarını izlerken acaba diğer kapıların arkasında nelerin olduğunu insan merak etmiyor değil ya neyse ..
Dedik ya devlet sırrı!..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535. 418 32 58
Hanak’ta teller yer altına alınıyor ..

800 metrelik alana döşeniyor.. ARAS Elektrik kurumunun Ardahan ve ilçelerinde ki 'Elektrik tesisatını yer altına alma' çalışmaları, bu yıl Ardahan'a bağlı Hanak ilçesinde devam ediyor. Geçen yıllarda Ardahan, Göle, Posof, Damal ve Çıldır'da bu yönde ki çalışmaları bitiren ARAS Elektrik şimdi de Hanak'ta enerji hatlarını yer altına alıyor. Ağır kış şartlarının yaşandığı bölgede en uygun sistem olduğu bildirilen, enerji hatlarının yer altına alınma çalışmalarının önümüzde ki yıl genişletilerek devam edeceği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 12.47-25/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Özel Kız Yurdu Yapılıyor

Biterse 100 kız öğrneci rahata kavuşacak Her geçen gün artarak devam eden öğrenci yurdu sorununa bir ölçüde olsa çare olacak bir girişim özel sektörden geldi.
Ardahan/Göle yolu üzerinde bulunan TOKİ konutlarının yanı başında inşası devam eden binanın Özel Kız Yurdu olacağı öğrenildi.
Sabahettin Sarıçam ve kardeşlerince yapıldığı öğrenilen Özel Kız Yurdunun önümüzde ki yıl eğitim/öğretim sezonuna yetiştirilmesi planlanıyor.
Kargı Mühendislik tarafından projesi çizilen Özel Kız Yurdu'nu 100 kişilik olacağı öğrenilirken, aynı zamanda Kamu-Sen Ardahan İl temsilciliği yapan Sabahattin Sarıçam'ın bu güzel girişimi taktirle karşılandı.
Haber ekleme saati: 12.45-25/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
JOKEY KULÜBÜ ARDAHAN’A KOYUN DAĞITACAK

Atlar koşacak, Ardahan' akoyunlar gelecek .. Türkiye Jokey kulübünün Ardahanlı köylülere bin koyun dağıtacağı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre önümüzde ki günlerde Ardahan İl Tarım Müdürlüğü ile yapılacak sözleşme gereği maddi kaynağını TJK'nin sağlayacağı kredili sistemle Ardahanlı köylülere 20'şe koyun dağıtımı gerçekleştirecek.
Konu hakkında bilgi veren Ardahan İl Tarım yetkilileri, 1980 öncesi bölge de bir hayli fazla olan koyunculuk yetiştiriciliğinin başta yaşanan göç ve terör olayları dolaysıyla getirilen yayla yasakları dolaysıyla bir hayli azaldığını, devletin bölgede yapılan büyükbaş hayvancılığın yanı sıra koyunculuğun da yeniden çoğalması için bir dizi girişimlerde bulunduğunu belirttiler.
Yetkililer, daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla yapıldığı gibi şimdi de özel ve de tüzel kurumlarla işbirliği yapılarak, koyunculuğun yeniden artmasına çalıştıklarını, bu çerçeve de Türkiye Jokey Kulübü ile yapılan girişimlerin olumlu sonuçlandığını ve önümüzdeki günlerde aile başı 20'şer koyun olmak üzere bin koyun 2 yıl ödemesiz 5 yıllık bir kredi ile köylülere dağıtılacağını belirttiler.

**Hasan Özdemir’in koyunlarını kesip yemiştiler ..

İl Tarım Müdürlüğü ile TJK'nin önümüzdeki günlerde sözleşmesini yaparak, 5 yıllık kredi ile köylülere dağıtmayı planladığı proje gibi daha önce de Ardahan valiliği tarafından aynı proje uygulanmış ve köylü başı 10'ar koyun dağıtılmıştı.
Hasan Özdemir'in Ardahan'da vali olduğu dönemde bizzat dağıttığı koyunların köylülerce kesilip, yenildiği ortaya çıkmış, bu ilginç gelişme ulusal basında manşet olmuştu.
Haber ekleme saati: 12.18-25/09/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
2. büyük su şebekesi mahkemeye rağmen devam ediyor!

Bonnuslar yollarda.. Ardahan'ın Hanak ilçesine bağlı 14 köyüne su getirecek olan Koyunpınar hattı uzunluğunda ki Çıldır/Baltalı su şebekesi hattında da sona gelindi.
20 km. uzunluğun da ki hattan Çıldır'ın Kurtkale mevkiinde bulunan köylerine su getirecek olan şebekenin yapımı devam ediyor.
Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı Gürcistan ve Ermenistan’a sınır olan köyleri karşı karşıya getiren su şebekesinin yapımı hızla devam ediyor. Baltalı ve Sabaholdu köylerinin itirazına neden olan projenin durdurulması için Baltalı köyü muhtarlığı tarafından Erzurum Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan itiraza rağmen devam eden şebekenin kış gelmeden bitirilip, yıllardır su bekleyen Övündü köyünün su sorunun çözülmesi hedefleniyor.
Baltalı köyü ile Sabaholdu köyünün, ‘Bizim su kaynaklarımız kuruyacak’ diyerek itiraz ettiği su şebekesi çalışmalarının durdurulması için Baltalı köyü muhtarlığı, Çıldır Kaymakamlığının bu yöndeki kararını Erzurum Bölge Mahkemesi’ne götürmüş, mahkeme çalışmanın durdurulması kararı verdiği halde, kaymakamlığın bu karara rağmen Övündü köyünü suya kavuşturacak projeyi durdurmayıp, çalışmalarına devam ettiği gözleniyor.
Haber ekleme saati: 11.24-25/09/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Sabaholdu/Çıldır
Kontrolsuz ve işaretsiz ot araçları yollarda tehlike saçıyorlar!..

Bonnuslar yollarda.. Biçin döneminin sonuna gelindiği şu günlerde yollarında gelişi güzel ot dolu traktör ve araçların cirit attığı Ardahan’da her an meydana gelebilecek bir trafik kazası sonucu yaşanacak üzücü durumdan korkulmaktadır.
Tarla ve çayırlarda gelişi güzel yüklenerek, hiç bir trafik tedbiri alınmadan karayollarına çıkan araçların meydana getirdiği tehlikeler şimdilik, ucuz tehlikelerle geçiştirilirken, trafik ekiplerinin bu duruma seyirci kalmaları dikkat çekiyor.

***Trafik kazası 1 yaralı ..

Dün Ardahan'da meydana gelen trafik kazasında iki kişi yaralandı.
Ardahan Merkeze 17 kilometre uzaklıktaki Derindere köyünde oturan Burhan Dede, doğum yapan eşini kendisine ait kamyonetiyle Ardahan Devlet Hastanesi'ne bırakarak, köye geri döndü. Köye varmadan aşırı hız yüzünden yoldan çıkan kamyonet yolun kenarındaki ağaçlara çarptı. Olayda sürücü Burhan Dede(20) ile beraberindeki kardeşi Şeref Dede(19) yaralandı.
Haber ekleme saati: 11.22-25/07/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Posof’ta diyaliz sıkıntısı

Bölgede bulunan bir çok hastane ve sağlık ocağının adeta, ‘Hasta sevk merkezi’ konumunda olduğunu belirten vatandaşlar, hastalarını kendilerinde uzak yerlere götürmekten kendilerinin de hastalandıklarını belirtiyorlar.. Ardahan'ın Posof ilçesinde bulunan Devlet Hastanesi'nde diyaliz makinası olmaması diyaliz merkezlerine uzak olan ilçede sıkıntıya neden oluyor.
Ardahan'a 90 km. uzaklıkta bulunan ilçe ve köylerinde bulunan hastaların zorunla olarak ya Ardahan' ayada Kars'a gittiklerini belirten Posoflular, diyaliz makinası olan hastanelere çok uzak olmaları dolaysıyla kendilerinin ve hastalarının zorluk çektiğini belirtirlerken, yetkililerin bu konuya bir an önce el atmalarını istiyorlar.
Sık sık diyalize girmesi gereken hastaların bu sorun dolaysıyla özelikle de kış aylarında ölümle karşı karşıya kaldığını belirten Posoflular, Ardahan ve Kars'a en uzak sınır ilçesi olmalarının dezavantajı dolaysıyla hastalarına araş/gereç yokluğu dolaysıyla müdahale edemeyen Posof Devlet Hastanesi'nde olmayan diyaliz makinası dolaysıyla zor anlar yaşadıklarına dikkat çekerken, hastanenin diyaliz ünitesine kavuşması için bugüne dek yapılan girişimlerin sonuçsuz kaldığını da belirttiler.
Haber ekleme saati: 10.18-25/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Validen sonra şoförü de çocuk oldu

Valisine özendi .. Ardahan'ın Damal ilçesinde katıldığı bir açılış ardından çocuk parkındaki salıncağa binerek, bir süre sallanıp çocukluk günlerinin hatırasını tazeleyen Ardahan Valisi Murat Yıldırım'a makam şoförü de özendi.
2007-2008 Ardahan 1. Amatör Futbol Liginin açılışı için şehir stadyumuna gelen valiyi protokole bırakan şoförü açılışı izlemek için sahaya bisikletiyle gelen bir çocuktan aldığı bisikletle bir süre gezerek, o da şoförlüğünü yaptığı vali gibi çocukluk özlemini bir süreliğine de olsa gidermesi dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 10.15-25/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahanlı öğrenciler Çanakale’de

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl 4.'sü düzenlenen Çanakkale Gezileri başladı.
Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tören alanında toplanan öğrenciler, büyük bir çoşku ile Mİlli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i karşıladı. Atatürk'ün doğumunun 125. yılı nedeniyle ismi Cumhuriyet Gezileri'ne dönüştürülen Çanakkale Eğitim Gezileri çerçevesinde bin 120 öğrenci ve 66 öğretmen Çanakkale'ye gitmek için yola çıktı. Batman, Siirt, Muş, Tunceli, Şanlıurfa ve Ardahan'dan gelen öğrenciler yola çıkmak için sabırsızlandı.
Öğrenciler adına konuşun Vanlı bir öğrenci, okulda öğrendiklerini, gezide göreceklerini ve daha bilgili olacaklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, öğrencilerle tek tek ilgilendi ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Öğrencilerin Çanakkaleye gidecekleri otobüse binerek inceleme yapan Bakan Çelik, öğrencileri selamlayarak uğurladı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrencilerin, oldukça heyecanlı ve sevinçli oldukları gözlendi.
Haber ekleme saati: 10.12-25/09/2007
Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com
YOLLAR ASFALTLANIYOR MU, YOKSA BOYANIYOR MU?

Dün kül, bu yıl boya mı? ***Geçen yıl soba külüyle yol yaptık demiştiler!

Ardahan'ın köylerinde yürütülen yol çalışmalarının gerekli şart ve kurallara uyulmadan yapıldığı ileri sürülürken, 'Asfaltlanıyor' denen yolların adeta iki santimlik kara ziftle boyandığı iddia ediliyor.
Geçen yıl başlayan KÖY/DES çalışmaları esnasında da bu tür iddialar ileri sürülmüş ve gönderilen 19 trilyonun adeta heba edildiği belirtilmişti.
Asfaltlandığı ileri sürülen bir çok köy yolunun eskisinden daha berbat olduğunu da ileri süren Ardahanlı köylüler, gerekli denetimlerden uzak çalışmaların yeterli olmadığını belirtirlerken, yapanında kendileri, kontrol edeninde kendileri diyerek asfaltlandığı ileri sürülen köy yollarının adeta boyandığını iddia ediyorlar.
Başta İl Genel Meclis Üyeleri olmak üzere hiç bir siyasinin yaşanan bu olumsuzluğa ses çıkarmadığına da tepki gösteren köylüler, yolları sık sık kontrol ettiğini belirten Ardahan Valisi'nin bilgi aldığı kişilerin zaten yolları yapanlar olduğunu ve bu, valiye bilgi verenlerin 'Sayın valim biz yollara asfalt diye iki santim siyah yağ sürüyoruz' diyeceklerinin beklenmemesini belirtirlerken çalışmaların bağımsız birimlerce incelemesini istediklerini belirtiyorlar.

**HERKES GÖZÜNÜ KAPATMIŞ, KULAĞINI TIKAMIŞ, AĞZINI BAĞLAMIŞ!

Geçen yıl yapılan çalışmalar esnasında soba külüyle bile yol yaptıklarını ileri sürenlerin şimdi de yolları adeta boyadığını ileri süren köylüler AKP'lilerin, milletvekillerinin, siyasilerin, köy muhtarlarının yaşanan bu durum karşısında neden sesiz kaldıkların da sorarak, tepki göstermekteler.
Haber ekleme saati: 09.09-25/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
REKTÖRDEN TARİKAT UYARISI

Prof. Dr. Aba Müslüm Güven Kafkas Üniversitesi’nin (KAÜ) 2007–2008 Akademik Yılı açılış töreninde programında konuşan Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, “Bugün laik-anti laik ayrışması üzerinde çalışan guruplar faaliyetlerini üniversitelere de sokma çabası içerisindedirler” diye konuştu.
Kafkas Üniversitesi’nin 2007-2008 yılı akademik yılı, dün yapılan törenle başladı. Vali Mehmet Ufuk Erden, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Şeref Oguş, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık yanı sıra daire müdürleri ve öğretim üyeleri ile öğrencilerin katıldığı törende konuşan Rektör Güven, ağırlıklı olarak tarikatlaşmalara dikkat çekti.
Kafkas Üniversitesi olarak, karşılaşılan Ermeni iddiaları, Kıbrıs meselesi, Irak’ın Kuzeyi ve Avrupa Birliği ile ilgili sorunların yanı sıra geçmişte yaşanan sağ-sol, alevi-Sünni, Türk-Kürt gibi sorunların yaratıcılarının aynı kaynaklar olduğunu vurgulayan Güven, şunları söyledi:
“Bu kaynaklar, bin yıldır Müslüman olan Türk Milletini sanki yeni Müslüman olmuş gibi, yeni yeni tanımlamalar ve uygulamalar ile karşı karşıya getirilmeye çalışılmaktadır. Yüce dinimiz kullanılarak din ve dincilik adına bir yarış başlatılmak istenmektedir. Dinimiz tarikatlaştırılmaya, toplum ümmet gösterilmeye çalışılarak Cumhuriyetimizin kazanımları yok edilmeye çalışılmaktadır. Bugün daha çok laik-anti laik ayrışması üzerinde çalışan bu guruplar faaliyetlerini üniversitelere de sokma çabası içerisindedirler. Ancak Büyük Atatürk’ün önderliğinde bir ulusun yeniden doğuşunu içine sindiremeyen bu güçler unutmamalıdır ki, çekilen bütün sıkıntılara ve ödenen bedellere rağmen Türk halkının sağduyusu her zaman galip gelmiştir. Kendisine yapılan haksızlıklara dayatmalara ulusal birliğini ve benliğini tehlikeye düşürebilecek tuzaklara düşmeden varlığını sürdürmüştür.” diye konuştu.
Vali Mehmet Ufuk Erden de, Kafkas Üniversitesi’nin büyüyen bir üniversite olduğunu ifade ederek öğrencilere yeni eğitim öğretim yıllarında başarı diledi.
Haber ekleme saati: 22.14-24/09/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
“REKTÖRLERE ‘SANA NE’ DİYEMEZSİN”

Nihat Özgünlü SHP Kars İl Başkanı Nihat Özgünlü, AKP'nin yeni anayasa hazırlık çalışmalarının "gayri ciddi ve eşgüdümsüz'' yürütüldüğünü vurgularken, üniversite rektörlerine "işinize bakın" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'ı kınadı.
Yaptığı açıklamada, rektörlerin çoğunluğunun hukukçu olduğunu ve Anayasa ile ilgili görüş bildirme hakkı bulunduğunu ifade eden Özgünlü, “Rektörler, Başbakan’ın ülkeyi nasıl yönetmesi konusuna değil, bir hukuki sorun olan Anayasa’nın nasıl olması gerektiğini ifade etmekle görevlerini yerine getirmiş oluyorlar. Asıl, bu konuda görevini yerine getiren rektörlere ‘işinize bakın’ demek, ‘işinizi yapmayın’ demek anlamına gelir.” dedi.
SHP'nin kurulduğu tarihten bu yana Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu dile getirdiklerine dikkat çeken Karayalçın, ancak yeni anayasanın geniş bir katılımla tüm toplum kesimlerinin görüşleri dikkate alınarak hazırlanması gerektiğini vurguladı. Karayalçın, AKP'nin yeni anayasa hazırlık çalışmaları sürecini eleştirirken de şunları söyledi:
"Bütün kesimler anayasa çalışmalarına katkıda bulunmalıdır. Kimse çıkıp da bu siyasi partilerimize, sivil toplum örgütlerimizin yöneticilerine, üniversitelerimize ' sana ne, sen kendi işine bak' diyemez. Hele hele herkesi anayasa çalışmalarına katkıda bulunmaya davet eden Sayın Başbakan bunu hiç söyleyemez. Hele bu söz, Türkiye üniversitelerinin rektörlerine asla yönlendirilemez. Sayın Başbakan'ın bu açıklamasını son derece yanlış buluyorum, üzüntüyle karşılıyorum. Sayın Başbakan'ı, üniversite rektörlerine 'Siz kendi işinize bakın ' dediği için kınıyorum. Çünkü rektörlerin görevi görüş belirtmektir. AKP, gayri ciddi ve eşgüdümsüz bir anayasa çalışması yürütüyor. SHP olarak bunu hayretle karşılıyoruz."
Haber ekleme saati: 22.11-24/09/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
CHP İL BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Mustafa Aras CHP Genel Merkezi tarafından CHP Kars İl Başkanlığı görevine yeniden atanan Mustafa Aras, yönetim kurulu üye listesinin genel merkez tarafından şu ana kadar onaylanmaması üzerine, il başkanlığı görevinden istifa etti.
Önceki hafta CHP Merkez Karar Yönetim Kurulu tarafından görevden alınan İl Yönetimi’nin yeniden oluşturulması için İl Başkanlığı’na atanan Aras, görevi alır almaz yeni yönetimini oluşturdu ve onay için genel merkeze sundu. Ancak, Aras’ın sunduğu liste şu ana kadar onaylanmadı.
Listesinin bugüne kadar onaylanmaması üzerine kendine verilen CHP Kars İl Başkanlığı görevinden istifa eden Mustafa Aras, “Kars’ta bugünden başlayacak çalışmayla yerel ve genel seçimlerde CHP’yi birinci parti yapacak dinamik bir yönetim oluşturduk. Bu arkadaşlarla iyi bir yol alacağımıza ve CHP’yi eski şanlı günlerine getireceğimize inanıyorduk. Ancak şu ana kadar bu listenin onaylanmaması, hem çalışmalarımızı aksatmış ve hem de soru işaretleri bırakmıştır. Listemin beğenilmemesi, dayatma isimler sunulması, burada partiyi başarıya götürmez. Ben, başarılı olacağım bir ekiple yola çıkmak istedim. Ancak, her nedense bir türlü onaylanmıyor. Hem bana görev verip, hem partiyi başarıya taşıyacak yönetimimi onaylamamak güvensizlikten dolayı bir şey değildir. Bunu hakketmediğime inandığım için, il başkanlığı görevimden istifa ediyorum.” dedi.
Aras ayrıca, seçim sürecinde CHP İl Başkanlığı görevine getirildiğini de anımsatarak, “İstatistiklere bakılsın, her ne kadar milletvekili çıkarmadıysak da, CHP’nin oyu seçmen bazında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yalnızca Kars’ta ciddi artış göstermiştir. Bu bir başarıdır.” diye konuştu.
Haber ekleme saati: 22.09-24/09/2007
Haber/Foto: Gümüşpal Kortağ/Kars
TARİHİ DOKU CAMİ BAHÇESİNE ÇEVRİLİYOR

kars tarihine sahip çıkıyor.. Elde kalan tarihi binaların koruma altına alınması ve başta hamamlar olmak üzere bir çok tarihi binanın onarımıyla yeniden tarihsel kimliğine kavuşan Kars’ta, Ebul Hasan Harakan-i Külliyesi kapsamında Evliya Camii etrafına yapılan duvarın, 12 Havariler Kilisesi’ni aşarak Kala’ye kadar yapılmak istenmesi, görüntü kimliğine yol açtı. Beyaz taştan yapılan duvarın, Evliya Camii etrafına yapılmasının camii rengiyle uyuştuğunu, ancak siyah taşla yapılan 12 Havariler Kilisesi ve Kars Kalesi’yle örtüşmediğini ifade eden çevredeki vatandaşlar, “korumacı” kimliğiyle bilinen Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nu, siyah taştan yapılan Kars Kalesi ile 12 Havariler Kilisesi civarında sırıtan beyaz duvara izin vermemesini istediler.
Yıllar sonra tarihsel dokusuna kavuşan Kars, Evliya Camii çevresinde süren çalışmanın alanının genişleyerek, Kars Kalesi’ne kadar uzanmasının kurbanı oluyor. Evliya Camii çevresindeki çalışmaları yakından izleyen vatandaşlar, şunları söylediler:
“Hoşgörü insanı Mevlana’nın, ‘hocamız’ dediği Şehit Ebul Hasan Harakan-i’nin türbesinin bulunduğu Evliya Camii etrafındaki çevre düzenlemesi oldukça güzel oluyor. Özellikle Belediye tarafından burcun verilip restore edilmesi, çevredeki evlerin yıkılması ve yine bizzat Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından Sarıkamış Ormanları’ndan çam getirilip alana dikilerek yeşillendirilmesi oldukça güzel bir çalışma. Evliya Camii çevresine beyaz taşla yapılan duvar da, caminin rengiyle uyum sağladığı için bir bütünlük sergiliyor. Ancak görüyoruz ki, sözkonusu beyaz duvar Evliya Camii çevresini aşıp, yukarılara, yani sonradan camiiye çevrilen 12 Havariler Kilisesi ile Kars Kalesi’ne kadar uzanma çalışması yapılıyor. Siyah taşlarla yapılan Kars Kalesi ve 12 Havariler Kilisesi’ni da aynı beyaz renk taşla çevrelemek, Kars’ın tarihsel dokusuna darbedir. Ayrıca, 12 Havariler Kilisesi bahçesine yapılan kamelyalar da burayı resmen kamufle etmektir. Oysa ki, Evliya Camii’den sonra 12 Havariler Kilisesi’nden başlayarak Kars Kalesi’ne kadar bir çok ev yıkılmış ve Kars halkı olarak bizler buranın inanç turizmine açılmasını ummuştuk. Yapımına başlanan beyaz taşlı duvarla bu civarı da Evliya Camii bahçesine çevirmek, Ebul Hasan Harakan-i hoşgörüsüyle bağdaşmaz. Evliya Camii çevre düzenlemesi ayrıdır, ondan sonraki kesim ayrıdır. Evliya Camii çevresi dışında kalan ve 12 Havariler Kilisesi’nden başlayarak Kale’ye kadar ulaşan alan, orijinalliği bozulmadan turizm alanı olarak düzenlenmelidir.”
Evliya Camii çevresindeki beyaz duvarın, alanını aşarak 12 Havariler Kilisesi’nden başlayıp Kale civarına kadar genişlemesinin, burayı amacından saptırıp, cami bahçesine dönüştüreceğini ve tarihsel dokuyla çelişkili bir görüntü yaratacağını da ifade eden vatandaşlar, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nu bu katliama karşı duyarsız kalmakla suçlayarak, şu ifadelerde bulundular:
“Evliya Camii etrafına yapılan ve cami rengiyle uyum sağladığı için şık duran beyaz duvarın alan dışına yayılarak 12 Havariler Kilisesi’nden başlayıp Kars Kalesi’ne kadar götürülmek istenmesi, Kars’ın tarihsel kimliğine ağır bir darbe olacaktır. Kars’ta ‘korumacı’ kimliğiyle tanınan Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun, böylesi bir tarih katliamına seyirci kalmasını doğrusu anlamış değiliz. Ortada Kars’ın çok kültürlü ve kimlikli dokusunu zedelemeye yönelik bir girişim varken, korumacı Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu neden bu çirkinliğe gözyumuyor? Hani Ebul Hasan Harakan-i hoşgörüsü? Adeta açık hava müzesi olan ve restore edilip düzenlendiğinde turizme kazandırılarak Kars’ın çok kültürlü kimliğini sergilemek varken, bu alanı Evliya Camii bahçesine çevirmek ve böylece Evliya Camii dışında kalan başta 12 Havariler Kilisesi ve Kars Kalesi olmak üzere bir çok yeri kamufle etmek, hangi hoşgörünün ürünüdür? Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’ndan, hem Kars’taki çok kültürlülüğün, hem Ebul Hasan Harakani’nin hoşgörüsünün ve hem de inanç turizminin gelişimi için, yapılan bu çirkinliğe dur demesini bekliyoruz. Belediye Başkanı Alibeyoğlu’ndan, başta burcun verilmesi, Sarıkamış’tan çam getirip dikmesi ve bölgedeki gecekonduları kamulaştırıp, buraya kazandırmasındaki duyarlılığını, cami çevresi dışında örülmek istenen ve tarihi dokuyla bağdaşmayan duvara izin vermeyerek göstermesini istiyoruz.”
haber ekleme saati: 22.06-24/09/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/kars
Mısır ve fasulyeler kurutuluyor ..

dede mısın kurutma nöbetinde Ardahan’ın Posof ilçesinde yetiştirilen mısır ve fasulyeler kurutularak, kışlık yiyecek için hazırlanıyor.
Sebze ve meyvenin yetişmesine uygun olan doğasıyla Çukurova’yı aratmamasına rağmen pazar ve imkansızlıklar dolaysıyla ev ihtiyacı dışında yetiştirilmeyen Posof ilçesi köylerinde ki sebze ve meyvelerin damlarının üzerinde kurutularak kışa yiyecek olarak hazırlanıyor.
Ev hanımları ve gelinlerin hazırlayın evlerinin damlarında kurutmaya bıraktığı fasulye ve mısırları yaşlılar bekleyerek, kuşlardan korudukları kışlık sebze ve meyveler göç etmiş, büyük şehirlerde bulunan hemşehrilerimize de gönderildiği öğrenildi
Haber ekleme saati: 19.59-24/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Ver arpayı, al bantayı ..

bantacılar köylerde.. Paranın bugün olduğu gibi etkili olmadığı zamanlarda değiş/tokuşla yapılan alış-veriş metodu Ardahan’ın köylerinde halen devam ediyor.
Şavşatlı meyve ve sebzecilerin biçin döneminin bitmesiyle birlikte köylere getirerek, arpa, buğday karşılığında sattıkları meyve sebzeleri değiş/tokuş yoluyla yapıyorlar.
Arpa veya Buğday alarak karşılığında Şavşat Armudu olarak bilinen Banta ile çeşitli meyveleri veren pazarcılar bölgelerinde yetişmeyen arpa ve buğdayı yetiştirdikleri meyveler karşılığında sağlayıp, hayvanlarına yemlik topladıklarını belirtiyorlar.
Haber ekleme saati: 19.38-24/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com-Damal
Temizlenmeyen anızlara ateş düşünce
10 hektarlık alanda bulunan fidanlar kül oldu

Uyarmıştık!.. Ardahan'ın Hanak ve Çıldır ilçelerinin Okşet/Cocorta ve Binbaşak bölgelerinde dün gece çıkan anız yangını 10 hektarlık ormanlık fidanlığı kül etti.
Alınan bilgilere göre dün gece geç saatlerde bilinmeyen bir nedenle çıkan ve saatlerce süren yangına gidilecek yol olmayınca ateşlerin fidanlığa sıçradığı ve 10 hektarlık alanı küle çevirdiği ileri sürüldü. Orman İşletmesi, Jandarma ve Belediye yetkililerinin müdahale edemediği ve yangının halen sürdüğü alınan diğer bilgiler anasında oldu.

***Otlar fidanları geçti!

Öte yandan çıkan yangının bölgede bulunan diğer fidanlık alanlarında olduğu gibi fidanlıkların boyunu geçen ve temizlenmeyen otlar yüzünden çıktığı ileri sürülürken, konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan İl Çevre ve Orman müdürlüğü ile Göle Orman Müdürlüğü yetkilileri konuyu geçiştiren cevaplar vermeleri dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 11.30-24/09/2007
Haber/Foto:www.kuzeyanadolugazetesi.com
İHALE OLMAYINCA 300 öğrenci yaya kaldı

2007-2008 eğitim/Öğretmi döneminin başlamasıyla birlikte yeniden gündeme gelen eğitimde ki aksaklık ve de eksiklikler öğrencileri yaya bıraktı.
Alınan bilgilere göre Düz Ardahan bölgesi olarak bilinen Dağevi, Çatalköprü, Hasköy, Ardıçdere köylerinde bulunan öğrencilerin Yanlızçam okuluna taşıyacak olan araçlarla, İl Milli Eğitim müdürlüğü arasında anlaşma sağlanamayınca 300 öğrenci bir haftadır okullarına yaya olarak ulaşmaya çalıştığı öğrenildi. Taşıma ihalesine konulan iki araç şartı yüzünden anlaşma sağlanamadığı da ileri sürülen sorununun Yanlızçam Okul Müdür Sezgin Budak tarafından çıkarıldığını ileri süren minibüsçüler soruna Ardahan valisinin em atmasını beklediklerini söylediler.
Haber ekleme saati: 11.24-24/07/2007
Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Türkgözü’nda işlemler yıllar önce Rus’ya ile yapılan anlaşmaya göre yapılıyor!.

Kapı Gürcü’nünAnlaşma Rusya’nın.. Ardahan’ın Posof ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin Kafkaslara açılan Türkgözü sınır kapısında anlaşmalar 1937 yılında Rusya ile yapılan anlaşmalara göre yapılıyor
Gürcistan’a açılan sınır kapısında Gürcü askerler ile Gümrük görevlilerinin işlem yaptığı Türkgözü Gümrük kapısınında bulunduğu Türkiye ile Gürcistan Cumhuriyeti ile sınırlarının uzunluğu 77 Km. kesimi Rusya ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde yapıldığı ve bağımsızlığını alan Gürcistan’ın da bu anlaşmalar gereği Türkiye ile yaşanan sorunları çözmeye çalıştığı bildirildi.
Türkuiye’nin 205 numaralı sınır taşından 274 numaralı sınır taşına kadar olan bölgeyi kapsayah bölgenin türkiye güvenliğini merkezi Çıldır’da bulunan 7. Piyade Hudut Taburuna 1. Piyade Hudut Bölüğü ve bölüğüne bağlı 3 karakol tarafından sağlanıyor. Hudut bölüğ ve karakollarında 1 yüzbaşı 1 üsteğmen ve 5 asteğmen, 4 astsubay ve 8 uzman çavuş görev yapmaktadır.
Posof kaymakamlığının resmi internet sitesinde ki bilgilere göre 1937 yılında Rusya ile yapılan antlaşma gereği 77 km lik sınır boyunda meydana gelebilecek olaylar hudut komiserleri veya hudut komiser muavinleri başkanlığındaki heyetler arasında yapılacak protokollerle çözümldüğü belirtilirken, sınıra yakın bulunan köylüler bu durumun başta hayvan geçişleri ve sınır ihlalleri ardından yaşanan sorunların çözümünün bir hayli gecikmesine neden olduğunu belirtip, yetkilileren, bu durumun düzeltip, çağın şartlarına uygun hale getirilmesini istiyorlar.
Haber ekleme saati: 09.44-24/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
3 bin nüfuslu ilçenin 2 bin kişilik kütüphanesi
Hanak Yüksek Okulu olmayı bekliyor ..

Ne zaman Yüksek Okul olacak? Ardahan’ın Hanak İlçesinde bulunan ve Yüksek Okula çevrilmesi için Kars Kafkas Üniversitesine teklif edildiği belirtilen kütüphanesi ilçenin ilk yüksek eğitim veren okulu olacağı günü heyecanla bekliyor.
3 bin nüfuslu ilçenin en büyük binası olma konumunu da taşıyan dev kütüphanenin ilçede açılması düşünülen Yüksek Okul için çok uygun bir bina olduğunu belirleyen Ardahan Valiliği şu an büyük bölümü boş olan ve iki bin kişinin rahatça sığınabileceği binanın bir an önce Yüksek Okul olması için başında Hanak/Koyunpınarlı olan hemşehrimiz Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aba Müslüm’e teklif götürdüğü öğrenildi.
Haber ekleme saati: 09.01-24/09/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Hanak
Çayır ve tarlalar onlarla kaldı

Dağ, ova ve meralar onlara kaldı.. Bölge çiftçisinin yoğun bir tempoyla bahar ayından bu yana ekip, biçtiği tarla ve çayırlarında ki hasatları toplamasıyla boşalan tarla ve çayırlar hayvan sürülerine kaldı.
Yaklaşık üç aydır tarla ve çayırlarda bulunan çiftçinin, ürünlerini toplayıp çekilmesiyle birlikte boşalan meralara yayılan hayvan sürülerinin, yağmurların etkisiyle de yeniden yeşermeye başlayan açık alan ve ovalarda rahatça karınlarını doyurdukları görülürken, hayvan çobanları da ekin ve çayır döneminde kontrollü otlattıkları hayvanlarının özgürce otlaması üzerine rahatladıkları gözleniyor.
Haber ekleme saati: 08.48-24/09/207
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Hanak yolu üzeri
Ölümlerde suçlu bulundu ‘AŞI YAPTIRMAYAN KÖYLÜ!’

Müdür gazetecilerle bir araya geldi..' Bölgede yaşanan hayvan ölümlerinin nedeni köylüler olduğu ileri sürüldü.
Başta Çıldır’da olmak üzere, Hoçvan ve Ardahan kent merkezinde yaşanan hayvan ölümleri ile ilgili yaptığımız yayınlar üzerine valilik kanalıyla bir açıklama yapan, bununla yetinmeyip, Ardahan ziraat Odası Başkanının verdiği iftar yemeğine katılarak açıklamalarda bulunan Ardahan İl Tarım Müdürü Fevzi Karakoç, bölgede yaşanan hayvan ölümlerinin şarbondan değil, bölgede bir hayli etkili olan şap hastalığından dolayı yaşandığını belirtti.
‘Ardahan il genelinde de bazı yerleşim birimlerinde aşısız ve 1 yaş altı ( 6-8 aylık ) danalarda enfeksiyon ortaya çıkmıştır.’ diyen İl Tarım Müdürü Fevzi Karakoç, bununda bölgede hayvancılık yapan köylülerin kendileri tarafından yapılan aşı kampanyalarına gerektiği gibi katılmamasından dolayı meydana geldiğini belirtirken, geçtiğimiz gün Ardahan merkeze bağlı Hoçvan’da yaşanan ve 4 köyün karantinaya alınmasının sebep veren ölüm virüsünün Çıldır ilçesine bağlı Öncül köyünde yapılan hayvan sevkıyatından dolayı Hoçvan’a yayıldığını belirtti.
Karakoç, yaşanan ölümlerin aşı yapılmış hayvanlar arasında değil, daha yeni doğmuş ve halen aşı yememiş hayvanlar olduğuna da dikkat çektiği açıklamasında hayvanlarına aşı yapmaktan kaçınan ve bu önemli konuyu geçiştiren köylülerin yüzünden bu tür istenmeyen olaylar yaşandığını, ancak kendilerinin 40 kişilik bir ekiple geceli gündüzlü bölgede bulunan 330 binin üzerinde hayvanı yeniden aşılamaya başladıklarını da sözlerine ekledi.

***Hastalıkta, ölümde olsa haber yapmayın ..

Ardahan İl Tarım Müdürü Fevzi Karakoç ve basın mensuplarının katıldığı ve Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural’ın verdiği iftar yemeğinde gazetecilerin bu konuda yaptıkları haberlerle bölge hayvancılığına da zarar verdiklerinin farkında olmaları da istendi.
Ardahan’a nazaran çevre illerde şap dolaysıyla bir çok hayvanın telef olduğunu da dikkat çekilen iftar yemeğinde, bu tür haberler yapılırken daha dikkatli olunması ve bölgede hayvancılık yapanlara zarar verilmemesine dikkat çeken Ardahan Ziraat Odası başkanı Latifşah Sural, bu tür gelişmelerin önüne geçmesi gereken kurumların görevini yapması gerektiğine bende inanıyorum. Ancak yaşanan bir iki olayı manşetlere çekip, günlerce işlemek bölgenin ekonomisine zarar vermekten öte bir şey yapmaz. Bu nedenle hastalıkta, ölümde olsa haber yapılmaması daha iyidir bence’ demesi dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 01.52-23/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
KIZLAR OKULA GÖNDERİLMEMEYE DEVAM EDİLİYOR!

Okumalarına izin verilmeyen Ardahanlı köylü kızlar sesleniyor: 'Bu önemli soruna el atılmadır..' Bölgenin kanayan yarası olan, kızların okula devam ettirilmemesi gerçeği geçtiğimiz hafta başlayan 2007-2008 eğitim/öğretim sezonunda da kendisini birkez daha gösterdi.
Başta gözden uzak köylerde olmak üzere bir çok ilçe ve köyde okula gönderilmeyen kız öğrenci sayısının bir hayli fazla olduğu görülürken, dün Damal ve Posof köylerinde dolaşan GAZETECİ bu acı gerçeğe bir kez daha şahit oldu. Ailelerin, ‘İlkokul yeter’ diyerek ortaokul ve liseye göndermediği kız öğrenci sayısının bir hayli fazla olduğunu gören GAZETECİ bu durumun nedenini sorarken, kızlarını okula göndermeyen veliler bunu, kız çocuklarının eğitim, öğretim görecekleri rahat ve güvenli yer olmamasına bağladıkları gözlendi.
Haber ekleme saati: 01.15-24/09/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Dama-Posof
Kermeler uzun kışa hazırlanıyor

Foto: Damal Seyitören köyü Ardahan ve yöresinin kışlık yakacak maddesi olan kermeler (tezek) yaklaşan kışa hazır.
Bir yaz boyunca hayvan gübresinden hazırlanıp, güneşte kurutularak kalak yapılarak depolanan tezek kalelerine son rötuşları yapan köylüler bir kış boyu kendilerini ısıtacak olan tezeklerini yağmur ve kardan korumak için sıva yapmayı da unutmuyorlar.
Köylerde olduğu gibi kent merkezlerinde de vazgeçilmez kış yakacağı maddesi olan tezekleri, bir yaz boyunca toplayıp, büyük emeklerle biriktiren bölge insanı, uzun süren kış boyunca hem ısınıp, hem de ekmek başta olmak üzere bir çok yemeğini pişiriyor.
Haber ekleme saati: 00.32-24/09/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Damal-Seyitören
Leylekler gitmeye hazırlanıyor

Bir yaz boyunca Ardahan'da kalan leylekler gitmeye hazırlanıyorlar Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan ''Meteorolojik Değerlendirme''ye göre, yarın Kars ve Ardahan çevrelerinde yağmur ve sağanak yağış beklendiği bildirilirken bölgede bulunan leyleklerde göç etmeye hazırlanıyorlar.
Salı günü Kars ve Ardahan çevrelerinde yağmur ve sağanak yağış görüleceği bildirilen havanın özelikle geceleri iyiden iyiye soğumaya başladığı Ardahan’da bahar ayından beri yuva kuran leyleklerin ve diğer göçmen kuşların göç hazırlığına başladığı gözlenirken, kuşların göç yolu üzerinde bulunan Aktaş ve Çıldır Gölü’nde yoğun bir kuş birikimi yaşanıyor.
Tarım yetkililerinin her iki gölün kuşların göç yolu üzerin de olduğunu ve bölgede ve de Kafkaslarda bulunan kuşların yaklaşan kış öncesi daha sıcak yerlere göç ederken bu iki gölde dinlenme molası verdiklerini, yaşanan yoğunluğunda bu nedenle olduğunu belirtiler.
haber ekleme saati: 00.18-24/09/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
Özel sektör 4 aya bitirirken, devlet 14 yıla bitiremedi!

4 aya bitirildi.. Ardahan’ın Damal ilçesine bağlı Seyitören köyüne Palmalı Şirketler Grubu tarafından yaptırılan okul, 4 ay içinde yapılarak, bitirilip 2007/2008 Eğitim-Öğretim sezonuna yetiştirildi.
Gazeteci Savaş Ay’ın Ardahan’a gelmesi ve bölgede yaşanan eğitim sıkıntısını gündeme getirmesi ardından devreye giren Palmalı adılı Azeri şirket tarafından Damal’ın Seyitören köyüne yaptırılan okul 2007-2008 Eğitim/Öğretim sezonuna 4 ay içinde merhaba dedi.
8 derslik okulu 4 ay içinde eğitim/öğretim sezonuna yetiştiren özel şirketin yanı sıra devletin Ardahan merkez de yaptırdığı ve temelini 14 yıl önce atan hükümet konağını bir türlü bitiremedi.

14 yıldır bitmiyor .. ***KASIM AYINDA BİTİRECEĞİZ!..

Ardahan’ın il olmasının ardından hizmet binası ihtiyacının karşılanması amacıyla yaklaşık 14 yıl önce temelleri atılan ve bir türlü bitirilemeyen valilik hizmet binası inşaatının tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.
Yapımı devam eden hizmet binasında incelemelerde bulunan Ardahan Valisi Murat Yıldırım, “Uzun süredir sürüncemede kalarak yıllardır bitirilemeyen hizmet binamız Kasım ayının ilk haftasında hizmete girecektir. Ufak işler tamamlandıktan sonra ileriki bir tarihte de resmi açılışını yapacağız. Hedefimiz Kasım ayında yeni hizmet birasına taşınmaktır. Bu binanın tamamlanmasıyla Ardahan’daki bütün kamu hizmetleri bu tek binada tek çatı altında toplanacaktır. Vatandaş bir bina içerisinde istediği kuruma gidebilecektir. Vatandaş için büyük bir kolaylık olacak. Vatandaşların yoğun işlemlerinin olduğu kurumlar alt katlarda olacaktır. Vatandaşı en üst katlara çıkararak yorulmasını istemiyoruz. Vatandaşın sık gittiği kurumlar sırasıyla katlardaki yerlerini alacaktır.” dedi.
Ardahan Valisi Murat Yıldırım, özürlü vatandaşların tekerlekli sandalyelerle girip çıkabilmeleri için inşaat bitmeden rahatlıkla kullanacakları merdiven girişlerinin de yapılması talimatını verdi.
Haberleri ekleme saati: Haberler/Fotolar: Fakir Yılmaz/Alber Turgut
Posof yendi, Göle birinci oldu

Bu yıl ilk kez lige katılan Posofsporlular, ilk maçlarını 3-1 kazandılar.. Cumartesi günü başlayan 2007-2008 Yılı Ardahan 1. Amatör Lig karşılaşmaları Gölespor-Kargölspor karşılaşmasıyla devam etti.
Cumartesi günü oynanan Posofspor-Sulakyurt (Sarzep) Spor maçıyla başlayan lig aynı gün Ardahanspor-23 Şubaspor karşılaşmasıyla devam etti.
Posofspor’un Sulakyurtspor’u 3-1, Ardahanspor ile 23 Şubatspor’un 2-2 beraber kaldığı ligin üçüncü maçını rakibini 5-2 yenen geçen yılın şampiyonu Gölespor oldu.
Haftanın son karşılaşmasına çıkmayan Ağzıipekspor sahaya çıkmayarak 3 puanı rakibi olan Kalespor’a hediye ettiği ligin ilk haftasında rakibine 5 gol atan 2006-2007 Ardahan şampiyonu Gölespor oldu.

**TOMİ FUTBOLCUYA SALDIRDI

Haftasonu oynanan Ardahanspor-23 Şubatspor karşılaşmasının 80’inci dakikasında 23 Şubatsporlu Şenol’un Ardahansporlu Erbay’a tekme atması üzerine ortalık karıştı. Şenol, kırmızı kartla oyun dışında kaldı. Ardahanspor Başkanı Erkan (TOMİ) Şahmar, bu sırada sahaya atlayarak, kırmızı kart gören Şenol’a saldırdı. Bir anda karışan ve sahaya giren seyircilere güvenlik kuvvetleri müdahale etti. 23 Şubatsporlu futbolcu Şenol, Ardahanspor’un Başkanı Erkan Şahmar’dan şikayetçi oldu.
Karakolda biten olay ‘Takım başkanı böyle yaparsa, futbolcu ne yapar’ deyilerek spor sevenlerce kınandı.
haber ekleme saati: 23.16-23/09/2007
Haberler: www.kuzeyanadolugazetesi.com Foto: Deniz Başlı
Formaları ellerinde kaldı!..

Lige katılamadılar.. Posofspor-Sulakyurt Spor karşılaşmasıyla geçtiğimiz Cumartesi günü başlayan Ardahan 1. Amatör Ligine hazırlık yapan Ardahan Bağdeşen (Kinzodamal) Spor, resmi evrakları yetiştiremeyince lige katılamadı.
Bu yıl 8 futbol takımının katıldığı, Ardahan 1. Amatör lig karşılaşmalarına katılmak için formaları dahil, eksikliklerini tamamlayan, ancak resmi evraklarını yetiştiremeyen Bağdeşen Sporlular lige katılamamanın ezikliğini yaşıyorlar.
Haber ekleme saati: 23.03-23/09/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Pazar’da Ramazan Bereketi Var

bereket sevindirdi.. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte hareketlenen gıda piyasası, başta kent merkezinde ve ilçelerde haftada birkez kurulan halk pazarında ki pazarcıların olmak üzere Ardahan esnafın yüzünü güldürdü..
Ramazan ayının başladığı günden bugüne kadar işlerinin iyi olmasına sevinen esnaf, zaten zor olda olan ekonomik durum dolaysıyla işlerinin kesat olduğu bir süreçte tüketicinin ramazan dolaysıyla gıdaya yöneldiğini, bunun da kendilerini sevindirdiğini belirtirlerken, tüketici fiyatların yüksek olmasında yakınması dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 22.45-23/09/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Yollar sökülmekle kalıyor ..

Söktüklerin yapmayı unutyorlar.. Ardahan'da sürdürülen yol ve kaldırım çalışmalarının bir türlü bitmemesi vatandaşı canında bezdiriyor.
Kent içinde sürdürülen yol ve kaldırım çalışmaları için bozulan yolların kısa sürede bitirilip, yapılmaması dolaysıyla zor anlar yaşadıklarını belirten vatandaşlar, belediyenin mahalle aralarında yaptığı bir çok yolu yarım yamalak bırakmasından da yakınıyorlar.
Yayalar gibi araç sahiplerinin de tepki gösterdiği bu durumun kış gelemeden önce bitirilmesini isteyen Ardahanlılar, bir yaz boyunca yapılacak denilerek sökülen cadde ve kaldırım taşlarının aylarca yol ortasında kaldığı, bu yetmezmiş gibi bozulan yollarda yaşanan tozlu ve de çamurlu durum insanları mağdur etmekten öte bir şey olmadığına da dikkat çektiler.
Başta, Ardahan/Göle yolu üzerinde Karayollarınca yaptırılan kaldırımlar olmak üzere, mahalle ve caddelerde sürdürülen yol ve kaldırım çalışmalarının plansı ve de programsız yapıldığı için aksadığına da dikkat çeken Ardahanlılar bu sorunun kış gelmeden ve de bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyorlar.
Haber ekleye saati: 22.41-23/09/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Merkez camisi ışıksız ve de mahyasız!

Sağ minaresi ışıksız olan caminin mahyalarıda yanmıyor Ramazan ayının gelmesiyle birlikte dolup, taşan camilerden olan Ardahan merkez camisinin bir minaresinin ışıkları yanmazken, karanlıkta kalan minareler arasında her ramazan ayında yakılan Mahya ışıkları da bu yıl yanmadığı gözleniyor.
Minaresinin birisinin karanlıkta kaldığı, minarelerin arasında ki mahya ışıklarının yanmadığı Ardahan merkez Camisinin minarelerinde bulunan hoparlörlerinin de bozuk olduğu görülürken, cemaat müftülük ve cami yetkililerinin konuya olan duyarsızlıklarına dikkat çekmekteler.
Haber ekleme saati: 22.38-23/09/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Okul kaymakamlık olacak ..

Damal ilçesinin eski lise binası kaymakamlık olacak Ardahan’ın Damal İlçesinde bulunan okul binasının kaymakamlık binasına çevrileceği bildirildi.
Damal lisesi ve Damal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bir zamanlar hizmet verdiği binanın İlçe Kaymakamlık binası olması için girişim başlatıldığını belirten yetkililer, mevcut binanın içinde bulunan kurumların yeni yapılan çok Programlı Lise binasına taşınması üzerine boşalan eski okul binasının İlçe Kaymakamlık Binası olması için proje hazırlandığını, bu projenin onay almasının hemen ardından yeniden bakımı yapılarak Damal İlçe Kaymakamlık binası haline getirileceği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 22.24-23/09/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Damal
IŞILDAK/KIZ ÇOCUĞU/Gümüşpala Kortağ

Gümüşpala Kortağ Bugün Türkiye’de en çok tartışılan, konuşulan konu ne?
Türban.
İktidardaki AKP, türbanın serbest bırakılmasını istiyor, laik kesim karşı çıkıyor.
Ve, tartışmalar uzayıp gidiyor.
***
Türban, İslam’da yalnızca kadına özgü bir örtünme tarzıdır.
Erkeğin, kılık kıyafeti önemsenmez İslam’da, erkek alabildiğine özgürdür. Ama, bütün yasaklar, kısıtlamalar kadınlaradır.
***
Peki, şeriatla yönetilen ülkelerde kadınlar toplumda nasıl bir hukuk düzeninde yaşıyorlar?
Bir an Türkiye'de değil de 'şeriat'la yönetilen bir ülkede yaşadığınızı düşünün.
Kanunlara göre haklarınız şöyle:
"Her türlü motorlu vasıta kullanmanız yasak.”
"Bisiklete binmeniz yasak.”
"Yelkenli kullanmanız yasak.”
"Sokaklarda başınız açık gezmeniz yasak.”
"Bir topluluk içinde konuşmanız yasak.”
"Erkeklerin elini sıkmanız yasak.”
"Kocanız sizi döverse şikayet etmeniz yasak.”
"Siyasete girmeniz yasak.”
"Derneklere üye olmanız yasak.”
Kocanızın veya aile büyüğü erkeğin izni olmadan şunları yapamıyorsunuz:
"Seyahat edemezsiniz.”
"Otelde veya kiralık bir evde tek başınıza kalmazsınız.”
"Çocuğunuza istediğiniz adı veremezsiniz.”
"Bir işte çalışmazsınız.”
"Çarşafınızın rengini değiştirmezsiniz..”
"Orta öğretim, lise veya üniversitede okuyamazsınız.”
"Yüzünüzü gösteremezsiniz.”
"Kocanızdan boşanmazsınız.”
"Sevdiğiniz kişiyle evlenemezsiniz.”
"Boşandıktan sonra çocuklarınızı görmezsiniz.”
"Sosyal toplantılarda konuşamazsınız.”
"Kocasının ikinci, üçüncü ve dördüncü bir kadınla evlenmesine itiraz etmezsiniz.”
“Kocanızla yan yana yürüyemezsiniz. Kocanızı birkaç metre arkadan takip etmelisiniz.”
Dahası da var:
“İki bayan olmadığınız sürece tanıklığınız geçersizdir.”
“Miras bölüşümünde kadına düşen hak, erkeğe düşen hakkın yarısı kadardır.”
“Kadın nikah şahitliği yapamaz.”
Erkek karısına kızıp derse ki:
- Boş ol!
Kadın bohçasını koltuğunun altına sıkıştırıp hiçbir 'hak talep etmeden' evi terk etmek zorundadır.

***
Suudi Arabistan, şeriatla yönetilen bir ülke. Şeriatın tüm kuralları geçerlidir bu ülkede.
Aşağıda okuyacağınız haber, önceki gün yaşanan bir olay:
“Suudi Arabistan’da bir futbol maçı, örneğine ilk kez rastlanan bir olay yüzünden durdu. El Ahsa stadyumunda maç oynanırken tribünlere 12 yaşındaki kız çocuğu girince, hakem maçı durdurdu.
Hakemlerle güvenlik güçleri, tam 36 dakika ne yapacakları konusunu tartıştılar. Sonunda hakemler, olayın futbolla ilgili olmadığını ve maça devam edileceğini söyleyince, güvenlik güçleri kızı stattan çıkardı, ardından oyun tekrar başladı.”
Demek ki, şeriatın hüküm sürdüğü bir düzende, yaşları ne olursa olsun bayanların maç izlemesi, sportif faaliyetleri yakından takip etmesi de yasak!
***
Kadın, bugün ülkemizde “şeriat” isteyen erkeğin bayrağıdır. Bayrağın adı da türbandır.
Erkek, kadının “türban”ında şeriat istiyor. Türbanlı kadın “türbanı” özgürlük sanıyor. Kocasının bilmem kaçıncı eşi olmayı, boşanma hakkının yalnızca kocaya ait olmasını, boşandıktan sonra çocuklarını görememeyi içine sindiren kadının, “türban” ile “özgürlüğü” karıştırmasına gülmez misiniz? Hem de Suudi Arabistan’da, maç izlemesi dinen caiz görülmediği için stadyumdan çıkarılan 12 yaşındaki kız çocuğu örnekken!
Kadınızım, 1920’lerde gerçekleşen Cumhuriyet Devrimi’yle özgürlüge kavuştu, kocanın “malı” olmaktan kurtuldu, erkekle eşit haklara kavuştu.
Erkeğin, kendine 4 karı alma hakkı tanıyan şeriatı istemesi hoşgörülebilir.
Peki, kadının “şeriat” istemesinin adı nedir?
Kölelik.
Kim derdi ki, 1920’lerde özgürleşmek için türbanı çıkaran kadın, 2000’li yıllarda erkeğin ve toplumsal düzenin kölesi olmak için türban takıyor?
gumuspala_36@hotmail.com
Şiir yasak ..Bilir misin bilmem ama
ben olmazsam da
birileri şiirlere yasak getirdi
seni anlatıyor, seni anıyor diyerek

Hâlbuki bu yasakları getirenler de
Bilir ki ben yasakları sevmem,
Sen diye yasaklanan şiirleri
ve de seni sevdiğim kadar

Yasak .. Şiir yasak dediler bana
sana olduğu gibi
benim şiirlere sevdalı
ve de aşık olduğumu unutanlar

Ama bana yasak getirenler bilmez ki
şiir ilaçtır, şiir dermandır
Yanan yürek ve de kalplere
ve de sensizliğe çare...

Bak resme, gör beni
şiirlerimde anlatmak istediklerimi
Ve de sensizlikle baş başa kalışımı
Yasak diyenlere inat şiirimi okurken ..

Mavidir göl suları, yeşili ise
çevresini saran güzelliklerdir
Ve ben senim, sen ise
bana şiir yasak diyensin

GAZETECİ

***Sitemize Vereceğiniz Bir Reklamla Binlere Ulaşacaksınız..


Geçmiş Tarihli Haberlerimiz İçin Devamları Tıklayın..
Yorumlar
sivan - Eylül 27 2007 - 15:28:33
Neden acaba adli yazuyi okudugum da adeta kadinlara yapilan hakeretlerin ardi kesilmiyor. Ataturkle baslayan ve onu basarili kilan kadinin esi degil annesi dir diye devam eden yazida bir suru unlu insanlarin kadinlardan yana zoru oldugunu anlatiyor ve de yazar kendi esin den olan mutsuzlugunu adeta benim basarima sen engel oluyorsun diye devam ederken sonun da elin adamini suclama diye de mesaj gonderiyor boyle bir yazinin acaba hangi okura ne kadar fayda getirecegini anlamakta gucluk cekiyorum Kadinlarin bir anne oldugu unutulup yapilan bu hakaretleri kiniyorm
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan