Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 48
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 00:42:34
CEVAT COSKUN 11:52:58
koralibayram 4 Gün Önce
KIZILAKREP 1 Saniye Önce
Orhan-Bahcivan 1 Saniye Önce
yilmaz_akinci 2 Gün Gelmedi
baris dursun 2 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 6 Gün Gelmedi
dogankaya 6 Gün Gelmedi
toksoye 6 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
17/16/04/2007 Gününün Haberleri
Yazar Fakir
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
Sitemize Hoş Geldiniz


Kimileri masa başlarında birilerinin yüzünü güldürüp, ödüllendirirken, <br />
GAZETECİ çözülmeyen sorunları dolaysıyla ağlayan köylülerle birlikteydi..../Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com 
Kimi masa başında birilerinin yüzünü güldürüp, ödüllendirirken,
GAZETECİ çözülmeyen sorunları dolaysıyla ağlayan köylülerle birlikteydi...
GAZETECİ'NİN POSOF İZLENİMLERİ VE HABERLERİNİ OKUMAK İÇİN
bizi izlemeye devam edin...www.kuzeyanadolugazetesi.com


Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.

RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

Ardahanlının gözleri tarandı

Öğrencilerde göz kontrolünden geçtiler Göz Sağlığı Koruma ve Görme Engellilere Hizmet Derneği tarafından Ardahan'da bütün öğrenciler olarak göz taramasından geçirildi.
Önceki gün Ardahan'a gelen Göz Sağlığı Koruma ve Görme Engellilere Hizmet Derneği Mobil Sağlık Tarama Aracı, ilköğretim okullarında ücretsiz göz taraması yaptı
3 gün boyunca Ardahan'da kalıp tüm ilköğretim okullarını gezecek olan Mobil Sağlık Tarama Aracı'nda, görme problemi bulunan öğrencilere ücretsiz tarama yapılacak. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz gözlük hediye edilecek.
Göz Sağlığı Koruma ve Görme Engellilere Hizmet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Taşkın, "ÖMÜR BOYU ADINLIK BİR YAŞAM" için ülke genelinde başlattığımız Göz Sağlığı Taramaları Erken Teşhis ve Tedavi Hizmetleri kapsamında 56 ilde Öğrenci ve Yetişkin vatandaşlarımız Göz Sağlığı Taramalarından geçirilmiş, görme kusuru tespit edilen sosyal güvenliği olan öğrenci ve vatandaşlar sosyal güvenlik kuruluşlarına yönlendirilmiş, sosyal güvenliği olduğu halde çeşitli nedenlerle tedavi imkanı bulamayan fakir ve muhtaç öğrenci ve yetişkinler Derneğimize ait MOBİL ARAÇ 'ta hekim muayeneleri yapılmış, hekim tedavisine göre ilaçla tedavileri yapılmış 10,000 civarında Gözlük verilmiş, ileri düzey teşhis ve tedavi gerektiren 1,762,298 Vatandaşımız çeşitli hastanelere yönlendirilmiş, yüzlerce göz ameliyatının yapılması sağlanmış, on binlerce vatandaşımızın göz sağlığına kavuşmalarına ön ayak olunmuştur."ÖMÜR BOYU AYDINLIK BİR YAŞAM" için başlattığımız Göz Sağlığı taramaları Erken Teşhis ve Tedavi hizmetlerini ülke genelinde yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam etmektedir.
Bütün bu faaliyetlerin hayata geçirilmesinde Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlükleri, Mülki ve İdari Amirlikler, Tıp Fakülteleri, Göz Nurunu Koruma Vakfı, Bayrampaşa Göz Hastanesi ve Poliklinikleri, Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanlığı, İstanbul Göz Sanayicileri Derneği, Optik ve Optometrik Meslekler Birliği çalışmalarımıza destek vermektedir.’ dedi.
Bin 503 kişi üzerinde yapılan göz denetimlerinde Ardahanlının gözlerinin çoğunlukta sağlam olduğu, ancak %30 gibi bir göz bozukluğu olduğu bildirildi.
Haber ekleme saati: 23.28-15/04/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Yeni Hükümet Konağını Fakülteye tahsis edelim!..

Gökmen Çapan'ın fakülte olmasını istediği yeni valilik binası.. ***Ardahan’a fakülte açılması için çağrıda bulunan ARSİAD Başkanı Çapan, “Kış uykusunda uyanın beyler, bu ilin hakkı elden gidiyor” dedi

Ardahan’da bulunan başta sivil toplum örgütleri ve siyasetçilerin ilin menfaati gereği çalışmadığına değinen Ardahan Sanayi ve İş Adamları Derneği (ARSİAD ) başkanı Gökmen Çapan, İlimizin genel gündem konularına ilişkin diaspora çalışması yürütülmemesine tepki göstererek, dün makamında Ardahan’da bulunan yerel ve ulusal gazete temsilcileriyle kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyerek Ardahan’ın ciddi bir krizle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Ardahan’a kurulması düşünülen ve bir türlü hayata geçirilemeyen Fakülte konusunun Ardahan’ın tek kurtuluşu olduğunu belirten Çapan, “ Ardahan her geçen gün kötüye gitmekte, Kısa sürede Üniversite öğrencisini Ardahan’a getirmemiz gerekiyor, Kafkas Üniversitesinin Rektörünün Ardahanlı olması bizim için büyük bir şans, bunu Ardahanlı bürokratlar, sivil toplum örgütleri ve siyasi ayrım yapmadan tüm siyasi parti temsilcileri, Ardahan’ın menfaatini düşünen herkes bir araya gelerek çözüm bulmamız gerekir. Hükümetin her ile bir üniversite kararı maalesef ne iktidar , nede muhalefet parti milletvekillerinin pasifliği yüzünden bırakın üniversite bir fakülte kararı dahi çıkaramadık. Artık tahammülümüz kalmadı” dedi.

***Hükümet Konağını Fakülteye tahsis edelim.

DPT tarafından askıya alınan Fakülteyi bir komisyon oluşturarak, gündemde tutulması gerektiğini belirten Ardahan Sanayi İşadamları Derneği (ARSİAD ) başkanı Gökmen Çapan, Eğer mevcut yapılmakta olan Hükümet konağının bir an önce bitirilerek Fakülte için tahsis edersek bir yıla kalmaz fakültemize kavuşuruz. Bununda Ardahanlı Bürokratların Ardahan’ın menfaati için kabul edeceklerine adım gibi eminim. Yeni bir hükümet konağı yapılıncaya kadar buna sıcak bakacaklarını biliyorum, Fakülte açıldığı taktirde, Buraya gelecek 5000 öğrencinin siftahsız dükkanını kapatan esnafımıza bir umut olacak, İşsiz gençlerimize yeni iş sahaları açarak iş bulacağız” dedi.

***Gerekirse yürürüz!

Fakültenin açılmasını tek çözüm yolu olduğunu belirten Çapan, “Artık beklemeyeceğiz hakkımız olanı alacağız, gerekirse yürüyeceğiz, gerekirse cam kıracağız, ama sesimizi duyuracağız, ama öncelikle sahip çıkacağız ve inanacağız ” dedi.
Haber ekleme saati: 23.01-15/04/2007
Haber: Özkan Karakaya Fotolar: Barış Bilgin
Bugün 15 Nisan, Ardahan'da kar yağyor!

15 Nasan Ardahan'da Kar yağıyor Tarijh 15 Nisan 2007.. Ardahan'da kış bitmek bilmiyor..
Kar yağışının halen devam ettiği Ardahan ve Göle'de bu akşam saat 18.00 sıralarında yağmaya başlayan kar yağışı halen devam ediyor. Posof ilçesi yolunun üzerinde bulunan Ilgar dağında da tipi ile birlikte yağan kar yağışı dolaysıyla yeşermeye başlayan doğa yeniden beyaza büründü. Kar yağışı ile birlikte dondurucu soğuk bir günüde yaşayan Ardahan'da kış boyunca yağan karlarda erimeyi bilmiyor..
Haber ekleme saati: 21.15-15/04/2007
Haber: Fakir Yılmaz/Ardahan Foto: Alper Turgut/Posof
HERKESE BİRİNCİ DERECE SİT TAPUSU!

Savaş Ay Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan Çıldır gölünün ortasında ki ada yapılan kadastro çalışmaları esnasında köylülere tapu edildiği ortaya çıktı.
Sit alanı olarak ilan edilen tarihi ada şehrinin üzerinde bulunduğu adayı başta bilirkişiler olmak üzere köy muhtar heyetinin akrabalarının arasında pay edildiği gözlenmektedir.
Bölgenin en güzel Ada Şehriyken 1064 yılında Selçuklu Sultanı Alparslan tarafından alınan 500 Hektarlık Akçakale Adası, 1936 tarihinde çıkan İskân Kanuna dayanılarak Hazine adına otlakıye olarak tescil edildi. 1986 yılında 1.derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak Kültür ve Tabiat Varlıkları adına tescil edildi. 2007 Yılı içerisinde Ardahan genelinde uygulanan Hızlı Kadastro çalışması adaya da girdi. Ada 133 parsele bölünerek üzerlerine 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanıdır yazılarak vatandaşlar adına tescil yapıldı. Öyle ki, adanın Güney Batısında bulunan Gözetleme Kulesi Bilirkişi Miktat Kılıç, Tarihi Kilise Bilirkişi Mulazim Sarıçayır, Akçakale Köyü’nün adını aldığı Kale, köy halkından Yasin Cimşit, ve adanın ön kısımlarında 2 yıllık bir kazı sonucu ortaya çıkarılan 10 Bin yıllık TAŞDAM’ da üzerine 1. derece Arkealojik ve Doğal Sit Alanı kaydı konularak, 30 yıl önce ölen Paşa Kılıç adına tescil edildi.
VATANDAŞLAR ŞAŞKIN
Adlarına tescil edilen Sit Tapusu nedeniyle şaşkına dönen Akçakale’li köylüler, verilen Sit Tapusunu ne yapacaklarını bilemediklerini söylediler. Verilen bu tapu nedeniyle arazi üzerinde hiçbir tasarruflarının bulunmadığını belirten köyün Eski Muhtar Kasım Sarıçayır (80),” Bu tapularla bütün köylü şaşkına döndü. 500 Hektar olan büyük adayı köy olarak aramızda parselleyerek kullanıyorduk. Şimdi ise Sit Tapusu veriyorlar. Bu tapularla ne yapacağımızı bilmiyoruz” derken, Kınyas Kılıç ise, ellerinde 1956 yılından kalma Dede Tapularının olduğunu belirterek,”Devlet, bize hem Sit Tapusu veriyor, Hem de vergisini bizden tahsil ediyor. Bu tapuyla, bu yerleri hiçbir şekilde kullanamayacağımıza göre, vergisini niçin ödeyelim” diye konuştu.
Haber ekleme saati: 08.47-15/04/2007
Haber/Fotolar: Ümit Kılıç
BUDA HOÇUVANLILARIN ŞANSI!..
Müdire hanım başında bulunduğu okulun mağduriyetini
gündeme getirmek için ayağına giden gazeteciyi kovmuş!

Savaş Ay Okulun bakımsız olduğunu kabul etmeyen okul Müdiresi, bunu yüzüne söyleyen Gazeteci yazar Savaş Ay'ı okuldan kovduğu ileri sürüldü.
Geçtiğimiz günlerde Ardahan’a gelerek bölgede yaşanan sorunları ‘Tozlu Yollar isimli adlı programına çeken ve bu sorunları gündeme getirdikten sonra çok önemli bir iş başarıp, Ardahan merkeze bağlı Atlaş (UR) köyünün okulunu ve de öğrencilerini mağduriyetten kurtaran, ardından bölgeye getirdiği bir işadamına Damal’ın Seyitören köyüne okul yaptıran Gazeteci Savaş Ay Ardahan-Kars yolu üzerinde bulunan Hoçuvan Hasköy İlköğretim okuluna da uğradığı, ancak burada ki okul müdiresinin hışmına uğradığı ortaya çıktı.
Hoçuvan Hasköy İlköğretim Okulu öğrencilerinin ileri sürdüğü iddiaya göre son bir kaç gündür Ardahan’la ilgili sorunları "Tozlu Yollar" programında gündeme getiren ve son gelişinde Ardahan merkeze bağlı Hoçvan Hasköy lisesine ekibi ile birlikte uğrayan Gazeteci Savaş Ay, Ardahan Merkez’e bağlı Hoçuvan Hasköy İlköğretim müdiresi Mijgan Sarıözlü ile tartıştığı belirtildi.
Okulda öğrenim gören ve yaşananları gördüğünü söyleyen öğrencilerin anlattığına göre Ay'la,okul müdiresi arasında geçen diyalog şöyle gelişti.
Okulun sularının akmadığını, tuvaletlerin ve diğer yerlerin bir o kadar bakımsız ve kirli olduğunu okul müdiresi Sarıözlü’ye söyleyen Ay'a oldukça sert tepki gösteren okul Müdiresi:" Benden izin almadan burada çekim yapamazsınız. Siz bana bunları söyleyemezsiniz. Lütfen okulu terk edin" diyerek, Ay'ı sert bir dille okuldan kovdu.
Okul girişinde öğrenci ve öğretmenlerle sohbet ettikten yanına gelen hademe tarafından Okul Müdiresinin odasına çağrılan Ay, burada hiç beklemediği bir tepki ile karşı karşıya kaldı. Okulun çok bakımsız olduğunu söylediği için kendisine sinirlenen okul müdiresinin hışmına uğrayan Ay, daha sonra okul Müdiresi tarafından okuldan kovulduğu ileri sürüldü.
Bu okul kurtulmuştu 
**Okul Aile Birliği Başkanı Hakan Avşar: “Çok Üzüldüm, özür dileyeceğim”

Görüşlerine başvurduğumu Hoçuvan Hasköy İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Hakan Avşar, gelişmeyi sonradan öğrendiğini ve çok üzüldüğünü belirtirken, olayı duyar duymaz gittiği okul müdiresinin kovma değil, sadece çekim yapmasına izin vermediğini kendisine ilettiğini ve milli eğitim de müfettiş çağırdığını söyledi.

***Hoçuvanlılar kızgın: ‘Bu müdire hemen alınmalıdır!”

Yaşanan olayı duyan bir çok Hoçuvan Hasköylü vatandaşlar, başta susuzluk olmak üzere bir çok konuda mağdur olan Hoçuvan’ın okulunun yaşadığı sorunları yetkililerden gizledikleri gibi gazetecilerden de gizleyenlerin bölgenin kalkınmasına engel oldukları gibi sorunların çözümünü de hazır altı etmeye çalıştıklarını gösteren bu tutumun köyleri için belki de bir şans olacak olan gelişmeyi engellemiştir.
Atlaş köyü öğretmeni Hoçuvan Hasköy Okulu Müdiresi gibi davransaydı, o köyün okulu ve köyün sorunları nasıl gündeme gelecekte. Halbu ki müdire hanım birazda kendisinin suçu olan sorunları saklamayıp, gözler önüne serseydi, Atlaş köyüne sahip çıkan Azeri işadamı gibi belki köylümüz Hülya Avşar ve diğer birçok kişinin katkısını görebilirdik. Bu müdire burada kalmamalı ve gerekirse derhal görevden alınmalıdır’ diye tepkilerini dile getirdiler.
Haber ekleme saati: 20.04-14/04/2007
Haber: Ercan Yentek/Fakir Yılmaz Fotolar: Fakir Yılmaz
Gecenin Tanığı Konuştu

Göleli söyledi, Göleliler dinledi.. Geçtiğimiz günlerde Bahçelievler’de katıldığı Gümüşhaneliler gecesinde sarf ettiği sözler ile bir anda Kars-Ardahan-Iğdırlıların tepkilerini alan Esenyurt Belediye Başkanı nemci KADIOĞLUNUN konuşmasının tanığı, Göle’liren yakınan tanıdığı Bahçelievler DSP İlçe Başkanı Yalçın AVCI düzenlenen bir toplantıda konuşulanlara netlik kazandırdı. Göle Kültür Yardımlaşma Derneğinin Merkez binasında yapılan toplantıda KAI Yöre dernek Başkanları, yerel gazeteciler, siyasiler ve duyarlı KAI’dırlılar katıldılar…

Siyasi Rozetimle Değil Göleli Olarak Buradayım

Yalçın AVCI konuşmasında kendini tanıtarak bu toplantıya Siyasi Kimliğimle değil bir Göleli olarak katıldığını belirterek şöyle devam Etti; “Bahçelievler DSP başkanı olarak, Bahçelievler’de düzenlenen Gümüşhaneliler Gecesine davet edildim. Konuşmacılardan N.Kemal ZEYBEK, Baki TUĞ konuştular tabii bu konuşmalara alkışlamaya elimiz yüreğimiz kalkmadı, Esenyurt Belediye Başkanı anons edildiğinde coşkuyla alkışladım. Çünkü ben Esenyurt’u alkışladım benim için Esenyurt farklı bir yer ben Esenyurt’da kendimi Buluyorum. KADIOĞLU konuşmasında Gümüşhanelilerin değerlerinden bahsederek tabii olarak kendi yöresini insanını anlattı, orada ben zor bir yerde görev yapmaktayım ve başladı cadde isimlerini saymaya Adile Naşit caddesi, Sırrı Atalay Caddesi, Doğan Aralsı caddesi hele dedi Baki beye bakarak (Baki TUĞ Deniz Gezmiş’in idamını onaylayan savcı olarak biliniyor) bir cadde söyleyeceğim tüyleriniz diken diken olacak Deniz Gezmiş Caddesi… ama siz üzülmeyin biz uğraşıyoruz çalışmalarımız devam ediyor.” AVCI bu konuşmanı ardında orada oturmayı uygun bulmayarak geceyi terk ettiğini belirtti.

Belge İstemeyi Etik Bulmuyorum

Bahçelievler DSP İlçe Başkanı Yalçın AVCI Gecede bahsi edilen konuşmaların ardında bazı arkadaşlar özellikle, ‘belge veya görüntüleriniz var mı?’ şeklinde yorumları oldu. Ben davetli olarak katıldığım bir geceye ait görüntü, istemeyi doğru bulmuyorum aksisini iddia eden var ise yada Nemci KADIOĞLU getirsin görüntüleri izletsin bu şekilde konuşmadığını ispatlasın ben ondan özür dilerim dedi.
Haber ekleme saati: 19.08-14/04/2007
Haber/Fotolar: Erkan ÖZÇELİK-www.kopruluden.com
Kadıoğlu’na bir tepkide AKYDD’den

Barış Yıldırım İstanbul Esenyurt Belediyesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu’nun yaptığı ileri sürülen konuşmaya bir tepkide, İstanbul Ardahan Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Barış Yıldırım’dan geldi.
AKYDD Başkanı Barış Yıldırım’ın konu hakkında yaptığı yazılı açıklama aynen şöyle:

22 / 03 / 2007 tarihinde Siyasal Birikim ve Gelecek gazetelerinde yer alan Gümüşhaneliler gecesinde yapmış olduğunuz konuşmada telaffuz ettiğiniz KARS , ARDAHAN ve IGDIR’a mal olmuş aynı zamanda tüm Türkiye'de isimlerinden sıkça söz edilen Sırrı Atalay, Doğan Araslı ve Aşık Şenlik isimlerinin Esenyurt'ta cadde ve sokaklara verildiğinden bahsederek ZOR BİR YERDE görev yaptığınızı belirtip, sanki vatanını ve milletini sadece Gümüşhanelilerin sevdiğini ima edercesine yapmış olduğunuz konuşma Esenyurt'ta yaşayan tüm hemşerilerimizi üzmüştür.Oysa ki, tarih sayfalarına baktığınızda KARS'ın Kurtuluş Savaşında kadın, erkek, çocuk demeden ve içinde bulunduğu tüm imkansızlıklara rağmen KURTULUŞ mücadelesi verdiğini önemle hatırlatırız. Hatta MİSAK -I MİLLİ sınırlarının ilk çizildiği ve CUMHURİYET'in temelinin atıldığı yerdir. Bir hatırlatma daha yapmak gerekirse, sokaklarda ve caddelerde adı olanlar CENUB-I GARBI - KARS KAFKAS CUMHURİYET ' ini kuran vatanseverlerin çocuklarıdır. Bizler vatan'ına milletine bağlı asil bir toplumuz.
Yapmış olduğunuz talihsiz açıklamalardan dolayı sizi kınıyor ve GEREĞİNİ yaparak bir açıklama yapmanızı bekliyoruz.
İstanbul Ardahan Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kurulu adına Başkan Barış Yıldırım
Haber ekleme saati: 18.59-14/04/2007
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan.. Ardahan’a bağlı Damal ilçesinde çalışmaları hakkında bilgi veren Belediye başkanı Gülcemal Fidan, ilkbaharla birlikte projelerini hayata geçireceklerini dile getirdi.
Damal Belediyesi olarak bu yıl Avrupa Birliğine vermiş olduğumuz 20 Km.lik içme suyu projesi hayata geçirilecek diyen Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan, “Bu proje 2007 yılı kasım ayında bitirileceği ve toplam maliyeti 900 milyardır. Bu projenin %10’u belediye tarafından karşılanırken, %90’ı ise Avrupa Birliğinden karşılıksız hibe olarak alınacaktır. Bel-Des’den gelen 140 milyarın ise Damal ilçesi ve çevresinde çevre düzenlemesi ve kilit parke döşenmesi için harcanacaktır. Yine ele aldığımız program çerçevesinde çocuk parkı, ağaçlandırma, Damal bebeklerinin tanıtılması ve Atatürk festivaline hazırlık yapacağız.

Proje üretilemeyince 10 trilyon gitti!

Türkiye İş Bankası, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Damal Belediyesinin koordinatörlüğünde Damal dağlarına düşen Ulu Önder Atatürk’ün siluetine yönelik olarak 2,5 trilyonluk bir çalışma yürütüldüğünü, bu kapsamda otel, dinlenme tesislileri ve çok amaçlı sosyal tesisler inşa edeceğiz. Yukarı Gündeş köyünün gerek yol ve gerekse düzenli bir program inşası çerçevesinde düzene alacağız. Damal Belediyesi olarak üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yaptığımıza inanıyoruz. AB projelerinde Ardahan’daki bazı kurum ve kuruluşlar proje üretmedikleri için, yaklaşık 10 trilyon kaynağın başka bir ilin bütçesine devredildiği, AB fonuna proje göndermeyen ilimiz genelindeki 6 belediyenin ise ne iş yaptığını sormak istiyorum” dedi
Haber ekleme saati: 18.45-14/04/2007
Haber: Özkan Karakaya Foto: Fakir Yılmaz
Öğrenciler Türk ve şiirlerle stres attılar

Jürinin şıklığı dikkat çekti.. Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilköğretim öğrencileri arasında şiir ve halk müziği yarışmaları düzenlendi. Öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlerini geliştirmesi için yapılan yarışmalara, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.
Ardahan Merkez Halk Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda, Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen yarışmalar iki kategoride yapıldı. 'Türk Halk Müziği ses yarışması' ile 'Şiir yarışması' kategorisinde yapılan yarışmalara, her okuldan iki öğrenci olmak üzere 30 okuldan 60 öğrenci katıldı.
Yapılan yarışmalar sonucu Türk Halk Müziği ses yarışmasında, Lehimli İlköğretim Okulu’ndan 'Erzurum Dağları' adlı türküsü ile Mehmet Zeki Kaya birinci oldu. İkici 'Hastane önünde incir ağacı' adlı türküsü ile Merkez Tekel 75. Yıl İlköğretim Okulu'ndan Arif Kaya olurken, üçüncülüğü Merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan (YİBO) 'Bir ay doğar ilk akşamdan' türküsü ile Bora Yıldız aldı.
Şiir yarışmasında ise, Merkez Tekel 75. Yıl İlköğretim Okulu’ndan Sevda Lale 'Türkiyem Ana Yurdum Sebebim Çarem' adlı şiiri ile birinci , Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan 'Türkiyem Yurdum' adlı şiir ile Nilay Avcı ikinciliği alırken, üçüncülüğü Merkez Atatürk İlköğretim Okulu’ndan 'Türküler Dolusu' şiiriyle Damla Demir aldı.
Haber ekleme saati: 18.17-14/04/2007
Haber: Günay Nuh Fotolar: Barış Bilgin/Özkan Karakaya
Yurtdışı harcının düşmesi bir şey değiştirmez

Çıldır aktaş kapısı kapısı Yurtdışına çıkış harçlarının 70 ytl'den 15 ytl'ye düşürülmesinin Ardahan Türkgözü Sınır Kapısı'nda bir hareketliliğe neden olmadığı bildirildi.
Yurtdışına çıkış harçlarının odaya kayıtlı üyeleri kapsamadığını, odaya kayıtlı üyelerin muaf olduğunu ifade eden Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Posof Türkgözü gümrük kapısı Tosunoğlu, “Genel olarak bakıldığında harçların indirilmesi memnuniyet verici olmuştur. Ardahanlı vatandaşın bunu bir ekonomik girdiğe dönüştüremiyorsa bizim için bir şey fark etmiyor demektir. Ardahan'ın Türkgözü Sınır Kapısı'ndan 5 kalem mal dışında hiçbir ürünün ithal edemiyorsunuz. Bunların içerisinde demir, hurda, kömür, kereste gibi ürünlerle kısıtlanmış. Bu ürünlerde zaten bizi fazla ilgilendirmiyor. Kısa bir süre önce vize uygulaması kaldırıldı şimdi ise yurtdışına çıkış harçları 70 ytl'den 15 ytl'ye düşürüldü. Bu Yurtdışına seyahat için çıkan bir fırsat olarak görünse de Ardahanlı için bir fırsat oluşturmuyor. Ardahanlı buna rağmen yurt dışına çıkmıyorsa, çıkmak istemiyorsa hiçbir şey ifade etmiyor demektir. Sınır kapımızın bir şekilde canlanması ve vatandaşımızın para kazanmasından yanayız. Türkgözü Sınır Kapısı'nda ithaline izin verilen 5 kalem mal çeşidinin artırılması ve bölgeye hitap edecek kalemlerin dahil edilmesiyle bölge insanı rahat bir nefes alacaktır. Aksi taktirde vizenin kaldırılması ardından yurt dışı çıkış harçlarının 15 ytl'ye indirilmesi Ardahanlı için fazla bir şey ifade etmiyor” dedi.
Haber ekleme saati: 17.59-14/04/2007
Haber Alper Turgut Foto: Özkan Karakaya
Kent merkezlerinde olduğu gibi köylerde de
Çamur çilesi devam ediyor..

Geçtiğimiz günlerde Ardahan Valisinin ziyaret ettiği Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı validen bir bilgisayar almıştı... İlkbahar aylarının gelmesiyle birlikte Ardahan yollarında çamur çilesi başladı.
Mahalle arısı yolların çamur deryası olduğu Ardahan'da vatandaşlar evlerine yaya olarak gitmekte zorluk çekerken mahalle yollarına araçlar da giremez oldu.
Her yıl aynı sorunun yaşandığı Ardahan'da vatandaşlar bu durumdan bıktıklarını belirtirken yetkililerin bu soruna kalıcı bir çözüm üretmesi gerektiğini belirtiyorlar.
Ardahan'da her yıl yol çalışması yapıldığını belirten vatandaşlar yaz aylarında yollarda onarım tamirat veya yenileme yapılıyor fakat yapılan çalışma bir kış bile dayanmıyor. Bahar olunca yine çamur içerisinde yürüyoruz. Bu paralar halkın cebinden çıkıyor. İşler düzenli yapılırsa vatandaşlar da idareciler de sıkıntı çekmez kimse çamurla uğraşmak zorunda kalmaz dediler.
Haber ekleme saati: 17.36-14/04/2007
Haber: Bülen Kılıç Fotolar: Günay Nuh/Tuğba Yılmaz/Barış Bilgin
Yüksek Okul öğrencisi lise öğrencilerinin saldırısına uğradı

Ardahan'da öğrenciler arasında çıkan kavgada, lise öğrencileri üniversite öğrencisini döverek burnunu kırdılar.
Kafkas Üniversitesi Ardahan Meslek Yüksek Okulu Muhasebe Bölümü’nde okuyan Uğur Çoban(17), Ardahan Merkez Karagöl Mahallesi’ndeki tanıdığına gitmek için Ardahan Endüstri Meslek Lisesi önünden geçerken saldırıya uğradı. Uğur Çoban, gerekçe gösterilmeden kendisine bir grup öğrenci tarafından aniden saldırıldığını belirterek, kavgada burnunu kırdıklarını söyledi. Uğur Çoban Ardahan Devlet Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra evine giderken, olaya karışan Ardahan Endüstri Meslek Lisesi Öğrencisi S.D. ve arkadaşı Ş.H. ise savcılığa sevk edilmek üzere Ardahan Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’nde gözaltında tutuldukları belirtildi.Uğur Çoban'ın ailesi, sokak ortasında çocuk dövülmesinin kendilerini üzdüğünü, bu konularda emniyetin tedbir almasını istediler.
Haber ekleme saati: 16.48-14/04/2007
Haber: Günay Nuh/Ardahan
Gültekin ; “Arı ölümleri BTC’den kaynaklanabilir”

Geçtiğimiz günlerde Ardahan Valisinin ziyaret ettiği Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı validen bir bilgisayar almıştı... Ardahan Kafkas Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kemal Gültekin, arılardaki ölümlerin sebeplerinin şu an tam belli olmadığını belirterek ölüm sebepleri arasında BTC boru hattında yapılan kaynak işleminin etkisi olduğunu iddia etti.
Ardahan Kafkas Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kemal Gültekin medyada yer alan haberler üzerine çeşitli iddiaların da ortaya atıldığını hatırlatarak, kışlatmanın son bulmasıyla çok geniş ve rakamsal bir çalışma ortaya koyacaklarını söyledi.
Gültekin, "Biz birlik olarak kışlatmanın tamamlanmasını, yani bütün arıların dışarı çıkmasını bekliyoruz. Kayıplar konusunda rakamsal olarak bir çalışma ortaya koyacağız" dedi.
İddiaların genişlediğini ifade eden Gültekin, "Arı sönmeleri ile ilgili yapılan haberler üzerine çeşitli iddialarda ortaya atıldı. Posof ilçemizdeki arıcıları dinlediğimizde, bazıları hastalığın, sınır komşumuz Gürcistan'dan geldiğini söylüyor. Bazıları ise Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı güzergâhında yapılan çalışmalardan kaynaklandığını iddia ediyor. BTC hattında yapılan boruların kaynak işleri kapalı alanda yapılmadığı iddia ediliyor. Biz bu konuda da araştırma yapacağız ölümlerin sebeplerini ortaya koyup arıcıların haklarını arayacağız dedi.

Valilik İnceleme Başlattı.
Ardahan Vali Vekili Halil Karbuz, arı ölümleri ile ilgili çıkan haberleri değerlendirmeye aldıklarını belirterek, teknik çalışmanın başlatıldığını söyledi.
Karbuz, Ardahan'daki arı ölümlerinin ne kadar doğru ve ne kadar kaybın olduğunun bilinmesi için ilgili birimlerle görüşme yaptığını belirterek, konu hakkında teknik bir çalışmanın yapılmasını istediğini söyledi.
Karbuz, resmi kayıtlara göre 600 arıcının olduğunu, ilde yaklaşık 40 bin kovan arının henüz yüzde ellisinin kışlatmadan dışarı çıktığını ifade etti.
Haber ekleme saati: 16.38-14/04/2007
Haber: Bülent Kılıç Foto: Özkan Karakaya
Ardahan'da dün gözyaşları aktı 4 cenaze toprağa verildi

Ardahan'da ender görülen bir tesadüf eseri olarak dün derin bir üzüntü yaşanmış ve göz yaşları akmıştır.
4 cenazenin Cuma namazından sonra toprağa verildiği Ardahan'da, 2-3 saat birçok işyeri kapanmış ve cenaze merasimlerine iştirak edilmiştir.
Ardahan Ovapınar köyü muhtarı olan ve eski eşi ile Ankara'da tartıştığı sırada bunalıma giren Atalay K.nın eşini vurduktan sonra da başına bir kurşun sıkarak yaşamını yitirmesi çevrede üzüntü yaratmıştır. Bunun yanı sıra, olayı duyan Atalay'ın akrabası Şemsinur K.da kriz geçirmiş ve yaşamını yitirmiştir. Diğer tarafta MHP İl Başkanı Taşkın Polat'ın babası Lütfi Polat'ın da vefat etmesi, Ardahan'daki üzüntü atmosferini doruk noktasına eriştirmiştir.
Yaşamını yitiren Atalay K.nın Muhtar olması dolayısıyla, Ardahan Valisi Murat Yıldırım ile çok sayıda daire amiri ve vatandaşlar Ovapınar köyüne giderek cenaze merasimine katılmışlardır. Dün sabahtan itibaren Ardahanlılar Ovapınar, Ölçek ve Sulakyurt köylerine giderek taziyede bulunmuşlardır.
Haber ekleme saati: 15.46-14/04/2007
Haber: Şerif Alkan/Ardahan
KORKTU SEÇİMİ ERTELETTİ

Toplumun ner kesiminde tepki alan banka müdürü bu kez kendisini şikayet eden gazeteciyi kızdırdı.. Bugün yapılması bekleyenen Ardahan Demokratik Sol Parti İl Başkanlığı son anda ileri bir tarihe ertelendi.
Geçtiğimiz aylarda, DSP Genel Merkezi tarafından fesedilip, başına Ferit Tosunoğılu’nun getirildiği Ardahan Demokratik Sol Parti İlTteşkilatı bugün gideceği kongreyi son anda erteledi.
İlçe Kongrelerini bitirdikten sonra bugün İl başkanılğı seçimine hazırlanan DSP Ardahan İl Teşkilatı’nda kısa süre içinde gruplaşma olunca Mustafa Morkoç adaylığını açıklamış ve seçimi açık bir farkla Tosunoğlu’ndan alacağı görülmüştü. Bunu gören Atama Başkan Ferit Tosunoğlu önce Mustafa Morkoç’u adaylıktan vazgeçirmeye çalıştı. Ancak bundan başarılı olamayacağını anlayınca dün yaptığı girişimler sonucu seçimi ileri bir tarihe ertelettiği ileri sürülüyor.
Tosunoğlu’nun başkanlığı kaptıracağından korkup, genel merkeze ricada bulunarak seçimi ertelettiği ileri sürülmektedir.
Haber ekleme saati: 15.38-14/04/2007
Haber: Fakir Yılmaz/Ardahan
Müdür’den Gazeteci’ye havale darbesi!

Toplumun ner kesiminde tepki alan banka müdürü bu kez kendisini şikayet eden gazeteciyi kızdırdı.. Ardahan Ziraat Bankası vatandaşın öğrencilere gönderdiği burs parasından havale ücreti kesmeye başladı. Kredi talebinde bulunan köylülerle sık-sık kavga eden ve hakkında birçok şikâyetler yapılan Ardahan Ziraat Bankası Müdürü Bahadır Sevilmiş, yapılan toplantılarda da halkın eleştiriye uğradığı için iyice hırçınlaşmış ve bu nedenle kasıtlı uygulamalarına devam etmektedir.
Ziraat Bankası yıllardır il dışında okuyan öğrencilere burs gönderen vatandaşlardan 7 YTL. Havale ücreti istemeye başlarken bankanın bu tutumu tepkilere neden olmuştur.
Banka müdürünü bir toplantıda üst yetkililere şikayet eden Gazeteci Kasım Tırpancı, Ziraat Bankası Müdürü’nün öğrencilere burs olarak gönderilen paradan kasıtlı olarak 7 YTL aldırdığını, yıllardır öğrencilere gönderilen paradan hiçbir Bankanın havale bedeli almadığını ve bu kasıtlı uygulamayı kendisini şikayet ettiğimden ve gazetemde yazdığımdan dolayı yaptırdığını söylemiştir.
Haber ekleme saati: 14,02-14/04/2007
Haber/Fotolar: Yunus Akçay/Ardahan
DİLENCİLER BİRE BİR GÖRÜŞMEYE DEVAM EDİYORLAR!

Kars'ta dilenci sıkıntısı her geçen gün büyüyor.. Duygu sömürüsü yaparak vatandaşları rahatsız eden dilenciler, para isterken de çok nazik bir tavır sergilemeye başladılar. Kars’ta Son birkaç aydır çevre illerden gelen dilenciler işlek caddeleri mesken tuttu. Özelliklede Faikbey Caddesi, Kazımpaşa caddesi ve Atatürk caddesini mesken tutan dilencilerden vatandaşlar rahatsız olmaya başladı. Kaldırımlarda yürüyen vatandaşların yanlarına ayaklaşarak iş için Kars’a geldik ama bugün iş yapamadık bir ekmek parası verirmisiniz? diye yakınan dilenciler, çoğunlukla üniversite öğrencilerini tercih eden dilenciler, son zamanlar da ise, işlek caddeler üzerinde ve toplu taşımacılık görevi yapan güzergâhlar üzerinde bulunan dolmuş duraklarında bekleyen bir çok vatandaşı da rahatsız etmeye başladılar. Sorun yaşayan vatandaşlar ise, bu konuda çok rahatsızız biran önce yetkililerin,bu duruma el atmaları gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, artık çekilecek gibi değil bıkkınlık getirmeye başladılar biran önce yetkililer bu sorunu çözmeliler denildi.
HABER/ SERHAT ERYOLCU / KARS/diyar2_7@hotmail.com
Ardahan’ın balını ünlüler yiyor!

Çıldırlı arıcı... Son yıllarda tadı tüm ülke ve dünyada his edilmeye başlanan Ardahan balı artık ünlülerinde damak dilinde..
Başta, Beşiktaş kulübü eski başkanı Süleyman Seba, olmak üzere birçok ünlünün Kafkas Arı ırkının gen merkezi Ardahan’dan Ardahan Arıcılar Birliği aracılığıyla bal istediği bildirildi.
Bu isteği doğrulayan ve konu hakkında açıklamalarda bulunan Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı Kemal Gültekin, “Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde bal üretiliyor. Ancak en kıymetli katkısız, 900 flora çiçeğiyle üretilen balın diğer ballarla kıyaslanmayacağı kadar sağlığı etkileyen çok değerli bir gıda maddesidir. Sağlık için adeta bir tabi bir eczanedir. Bu bal başta sporcular, yaşlılar çok çeşitli hastalıklara ilaç olabilecek niteliktedir. Ardahan Balı, 7 dakikada kana geçerek vücudun enerjisini sağlar. Bu bakımdan, Beşiktaş Jimnastik kulübü eski başkanı Süleyman Seba, Hürriyet gazetesi Yazı işleri Müdürü Doğan Gönen, Amerikan başkanı George W. Bush, Türk Hava Kurumu yetkilileri gibi ve başta Türkiye genellinde ünlü simaların bizleri bizzat arayarak, katkısız doğal ortamda üretilen kristalize olmuş Ardahan balını istemekteler. Biz de Ardahan Arıcılar Birliği olarak elimizde buluna katkısız doğal ortamda üretilen kristalize olmuş Ardahan balını gönderiyoruz.
Niçin Ardahan balı?
”Kafkas Arı ırkının diğer arı ırklarının dil uzunluğuna rağmen, Kafkas Arı ırkının dil uzunluğu iki katıdır. Bu Bakımdan çiçeğin derinliğinden çekilen bal özü çok daha kıymetlidir. Ardahan 2000 metre yükseklikte bir plato olup, Flora zenginliğiyle ün yapmıştır. 900’ü aşkın çiçek türüyle, eşine ender rastlanan bir bölgedir. Ayrıca bu bölgede sanayi olmadığından kirlenme hiç yoktur. Bilhassa bu durumu da bal severlerin takdirlerine bırakıyoruz. Diyoruz ki Kristalize olan Ardahan balı bir sağlık iksiridir, sağlığınız için gençleri, çocukların zekâ gelişimi için bulunmaz bir nimettir. Sizlere tavsiyemiz bunlardan ibarettir. Gerek Kafkas arı ırkı ve gerekse coğrafi flora yapısı ile ülkemizin bir kültür varlığıdır” dedi
Haber ekleme saati: 12,58-14/04/2007
Haber: Özkan Karakaya/Ardahan Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
Vali’nin eşinden öğrencilere kitap ..

Bayan Karahisarlı'nın toplumsal sorunlara ilgisi takdir topluyor... Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı'nın eşi Fatma Karahisarlı, çocukların kitap okumaları konusunda duyarlılığını gittiği okul ziyaretlerinde sık sık dile getiriyor ve onlara her seferinde çeşitli kitaplar hediye ediyor.
Bayan Karahisarlı, yine kitapla ilgili kendi imkân ve girişimleri sonucu Iğdır Merkezde bulunan (28) İlköğretim Okuluna toplam iki bin adet kitap dağıttı. Fatma Karahisarlı bu konuda çalışmalarının devam edeceğini dile getirdi.
Haber ekleme saati: 12,21-14/04/2007
Haber/Foto: Halit Öztürk/Iğdır
SAPIK OKULDAKİ MİNİK ÖĞRENCİLERİN
GÖRÜNTÜSÜNÜ ÇEKERKEN YAKALANDI

Iğdır’da küçük kız çocuklarına mahallede ve okul önlerinde bir kişinin tacizde bulunduğu yönünde ihbar ve şikâyetlerin gelmesiyle harekete geçen Iğdır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Ekipleri polis, tacizci olduğu iddia edilen C.A (36)isimli şahısı yakaladı.
C.A çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesince tutuklanarak Iğdır Kapalı Cezaevine Gönderildi.
Haber ekleme saati: 12.10-14/04/2007
Haber: Halit Öztürk/Iğdır
IĞDIR’DA YAĞMUR ALTINDA FİDAN DİKİMİ YAPILDI

Yapılan konuşmalardan sonra fidanlar dikildi.. Iğdır Çevre ve Orman müdürlüğü tarafından Çalpala köyü yeşil kuşak ağaçlandırma sahasına yağmur altında fidan dikimi yapıldı. Fidan dikme töreninde konuşan il Çevre ve Orman müdürü Taner Tazegün, orman ve fidanın önemine değinerek şunları söyledi. “İçinde bulunduğumuz yeşil kuşak ağaçlandırma sahamızın alanı 1000 dönüm olup bu alana bugüne kadar yaklaşık 150 bin adet değişik türde ağaç fidan dikimi yaptık.Bu yıl bu fidanlarla birlikte 10 bin fidan dikimi yapacağız.”dedi.
Iğdır valisi S.Saffet Karahisarlı ‘da öğrencilere Ormanın önemi konusunda sorular sorarak, herkes fidan dikmeli Iğdır’da ormanlık alan yaratmalıyız. Öğretmenler derslerde ormanın faydalarını anlatmalı” dedi
Haber ekleme saati: 12.04-14/04/2007
Haber/Foto: Halit Öztürk/Iğdır
TECRİDE PROTESTO

Kars Gençlik Federasyonu grubu, toplumun yaşanan olaylara duyarlı olunmasını istedi.. Kars Gençlik Federasyonu, cezaevlerinde süren tecridi protesto ettiler. Faikbey Caddesi ile Atatürk Caddesi'nin kesiştiği noktada bulunan at heykeli önünde bir araya gelen Kars Gençlik Federasyonu üyesi bir grup öğrenci, tecride karşı verilen mücadele sonucu Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgenin uygulanmadığını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptılar.
Yapılan basın açıklamasında, AKP iktidarı ve Adalet Bakanlığı'nın kendi yayınladığı genelgeye uymadığı belirtilerek, "Soruyoruz: Hapishane idarelerinin bu keyfi tutumları Adalet Bakanlığının bilgisi dışında mıdır? Eğer böyle ise buradan tüm kamuoyuna ilan ediyoruz Adalet Bakanlığı ya kendi yayınladığı genelgeyi uygulayamayacak kadar acizdir yada yalancı ve kötü niyetlidir. Adalet Bakanlığı kendi imzası ile yayınlanan genelgenin uygulanmasını sağlamalı ve kamuoyu önünde verdiği sözleri biran önce yerine getirmelidir.Aksi durumun doğuracağı tüm siyasal, toplumsal ve tarihsel sorumluluğun siyasal iktidara ait olacağını bir kez daha ilan ediyoruz. Bu genelge daha fazla vakit geçirilmeden uygulanmalıdır. Aksi halde tecrit uygulaması devam ederse yeni ölümlerden, tecridin sonuçlarından ve buna bağlı yaşanacak tüm olumsuzlukların sorumlusu yine Adalet Bakanlığı olacaktır." denildi.
Basın açıklamasının ardından, "Tecrit işkencedir, tecride son", "Tecrit kaldırılsın, genelge uygulansın", “Genelgenin Takipçisiyiz” ve "Tecride son" sloganı atan protestocular, daha sonra sessizce dağıldılar.
Haber ekleme saat: 11.57-14/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
ÖZGÜNLÜ: “5 YILDA YOKSULLUĞU SIFIRLARIZ”

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Kars İl Başkanı Nihat Özgünlü Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Kars İl Başkanı Nihat Özgünlü, SHP’nin “Sıfır Yoksulluk Projesi”yle, yoksulluğun 5 yıl içerisinde sıfıra indirileceğini ifade etti.
SHP’nin, “Sıfır Yoksulluk Projesi” projesi hakkında bilgi veren Özgünlü, “Sıfır Yoksulluk Projesi’nin hedefi genelde Türkiye’de, yerelde ilimizde yoksulluğu 5 yıllık bir sürede tümüyle yok etmektir.” dedi.
Özgünlü, SHP’nin, birinci olarak yoksullar, işsizler ve emekçiler için siyaset yapan bir parti olduğunu, ikincisi olarak da siyaseti çözüm üretmek olarak gören, her konu için proje hazırlayan bir parti olduğunu ifade etti.
SHP Kars İl Başkanı Özgünlü, “Sıfır Yoksulluk Projesi” konusunda şu bilgileri verdi:
“SHP yoksulluğu yenme çalışmalarına, kurulduğu yıl olan 2002’de başlamıştır. SHP yoksulluğu yenme kararlılığını bugün de sürdürmektedir. Türkiye’de yoksulluğu 2007-2011 yıllarını kapsayan 5 yıllık bir sürede tümüyle yok etmeyi amaçlayan “Sıfır Yoksulluk” projesini bu kararlılıkla hazırlamıştır. Sıfır Yoksulluk projesi yoksulluğun hiçbir gerekçe ile ertelenmeden, bir seçim dönemi içinde ortadan kaldırılabileceğini göstermektedir.
Sıfır Yoksulluk Projesi’nin uygulanmasıyla beşinci yılın sonunda Türkiye’de yoksulluk sıfırlanacaktır. Peki bu değirmenin suyu nereden gelecek? SHP’nin projelerle siyaset yaptığını söylemiştik. Her projenin bir de maliyeti var. SHP Sıfır Yoksulluk projesinin kaynaklarını da hazırlamıştır.
Siyasi partiler iktidar olduklarında hangi politikaları uygulayacaklarını seçmenlere açıklamak zorundadırlar. Seçimlerde oy kullanacak olan yurttaşlarımız da oyunu bu programlara ve projelere göre vermelidir. Sıfır Yoksulluk projesi, sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri olan özgürlük, eşitlik ve dayanışma çerçevesinde, uzmanların ve partililerimizin katılımıyla hazırlandı. Parti Meclisimiz tarafından onaylanarak, SHP’nin halkımıza taahhüdü haline getirildi. SHP hazırladığı projelerle nasıl bir Türkiye kurmayı amaçladığını açıklıyor ve iktidara geldiğinde uygulayacağına söz veriyor.”
Haber ekleme saati: 11.53-14/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
WİLLİAMS’A GENELKURMAY’DAN JEST

Yayınlarımız etkili oldu.. Kars Kalesi’ni gezerken "defineci" diye apar topar gözaltına alınan ve Kırım Savaşı (1853-56) sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun yanında Ruslar’a karşı savaşan ve İngiltere Kraliçesi Victoria tarafından "Kars Baroneti" unvanı verilen İngiliz General Williams’ın torunu David Williams, Kars’tan mutlu ayrıldı.
David Williams, 10 Nisan günü İstanbul'daki Peten Turizm Şirketi'nden rehber Mehmet Yüksel'le birlikte Kars'a geldi. Williams, daha önce kendisini arayan Peten Turizm Genel Müdürü İffet Özgönül'ün ricası üzerine Kent Konseyi Genel Sekreteri Sezai Yazıcı ile buluştu. Yazıcı, David Williams ve rehberle birlikte Kars Kalesi civarını ve tabyaları gezmeye karar verdi. Ancak General Williams'ın adının verildiği Williams Tabyaları askeri bölgede olduğu için izin verilmeyince, bu özlemini gerçekleştiremedi.
Tabyaları gezmesine izin verilmeyen Williams, beraberindeki Kars Kent Konseyi Genel Sekreteri Sezai Yazıcı ve rehberi ile ibirlikte, Kale eteğini gezerken, “define arıyorlar” ihbarı üzerine gözaltına alındı ve ifadesi alınmak üzere Cumhuriyet Savcılığı’na götürüldü. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan ve kimseyle görüşmeden oteline çekilen Williams, gelişmelerden oldukça rahatsız oldu. Williams, tam Kars’tan hüzünlü bir şekilde ayrılacakken, Kent Konseyi Genel Sekreteri Sezai Yazıcı’nın verdiği haberle tüm yaşananları unuttu.
Edinilen bilgilere göre, Williams’a rehberlik eden Sezai Yazıcı, konuyu faksla Genelkurmay Başkanlığı’na bildirdi ve “Kars Baroneti” ünvanı verlinen İngiliz General Williams’ın torunu David Williams’ın tek istediğini, Çakmak Kışla’daki tabyaları gezmek olduğunu bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı, Yazıcı’nın yazısını 24 saat geçmeden yanıtladı ve İngiliz konuk Williams’ın isteğinin hemen yerine getirilmesi gerektiğini bildirdi. Yazıcı, Genelkurmay’dan gelen “izin” yazısını, gözaltı olayının şokunu henüz üzerinden atamayan ve hüzünlü bir biçimde Kars’ı terketmeye hazırlanan Williams’a adeta müjde olarak iletti. Genelkurmay’ın, Çakmak Kışla’daki tabyaları gezmesine 24 saat geçmeden izin vermesi karşısında önce şaşıran Williams, daha sonra yaşadıklarını unutarak, sevinçle Yazıcı ve yanındakilerin boynuna sarıldı. İzin karşısında çocuklar gibi mutlu olan Williams’ın göz yaşlarına hakim olamadığı kaydedildi.
İsteği 24 saatten daha az bir sürede Genelkurmay Başkanlığı tarafından yerine getirilen Williams, zaman geçirmeden Yazıcı ve rehberiyle birlikte Çakmak Kışla’ya gitti. Ancak, burada da kendisini bir sürpriz bekliyordu. Williams’ı nizamiyenin giriş kapısında karşılayan görevli bir yüzbaşı, saygılı bir şekilde önce “hoşgeldiniz” dedi ve ardından tabyaları gezdirdi. Gördükleri karşısında duygulanan Williams, kendisine rehberlik eden yüzbaşıya teşekkür etti ve bulunduğu bölgede Türk askerinin Kırım Savaşı sırasında adeta kahramanlık destanı yazdığını söyledi. Williams, yüzbaşıya, “Burada 250 kişiden oluşan Türk askeri, 4 bin kişilik Rus kuvveti karşısında kahramanca direnmiştir. Bu kahramanlığı askerlerinize anlatın.” dedi.
Çakmak Kışla’yı gezen Williams daha sonra beraberindekilerle birlikte Kars’tan ayrıldı. Williams’ın, ayrılmadan önce, kendisini yolcu edenlere, gözaltı olayına üzüldüğünü, ancak daha sonra Genelkurmay Başkanlığı’nın iznine sevindiğini ve özellikle Çakmak Kışla’da gördüğü ilgi karşısında gözaltı olayını unuttuğunu söylediği öğrenildi. Williams’ın, “Ülkemde, gözaltına alınmamı değil, Türk Genelkurmay’ının, isteğimi nasıl jet hızıyla yerine getirdiğini ve Türk subaylarının yakın ilgilerini anlatacağım” dediği belirtildi.
Haber ekleme saati: 11.50-14/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
KARS HASTANESİNDE DEPREM SÜRÜYOR

Kars Devlet Hastanesi Başhekiminin görevden alınması ardından süren deprem devam ediyor.. Kars Devlet Hastanesi’nde Başhekim Hüseyin Çeğilli’den sonra, 3 görevli daha bulundukları görevden alındılar. Böylece, 2004 yılındaki temizlik ihalesiyle ilgili olarak görevden alınan görevli sayısı 4’e yükseldi. Olayda adı geçen ve ikisi Başhekim Yardımcısı olan 4 görevli ile ilgili işlemlerin de sürdüğü bildirildi.
2004 yılında yapılan temizlik işi ihalesine fesat karıştırdıkları iddiasıyla Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin suçlu bulduğu Kars Devlet Hastanesi’ndeki başta Başhekim Çeğilli olmak üzere 8 görevli sırayla bulundukları görevden elçektiriliyor. Başhekim Hüseyin Çeğilli’nin görevden alınmasının ardından, dün de olaya adı karıştığı ileri sürülen Başhemşire Altunay Güngör, Müdür Yardımcısı Coşkun Yusumet ve Personel Şefi Burhan Şentürk bulundukları görevden alındılar. Güngör, Yusumet ve Şentürk’ün bulundukları görevden alınmalarına ilişkin yazı, dün Vali Mehmet Ufuk Erden tarafından imzalanarak, gereğinin yapılması için Sağlık Müdürlüğü’ne gönderildi.
Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin raporunda adı geçen 8 kişiden, ikisi başhekim yardımcısı olmak üzere 4 görevli hakkında da gerekli incelemenin sürdüğü bildirildi.
DOSYA SAVCILIKTA
Bu arada, Sağlık Bakanlığı Müfettişleri tarafından hazırlanan ve başta Başhekim ile iki başhekim yardımcısı olmak üzere 8 görevlinin suçlu bulunduğu temizlik ihalesiyle ilgili dosyanın Kars Cumhuriyet Başsavcılığı’na verildiği öğrenildi.
Savcılığın, dosyayı inceledikten sonra, soruşturmaya gerek duyması halinde, Kars Valiliği İl İdare Kurulu’ndan soruşturma izni için talepte bulunacağı belirtildi.
Haber ekleme saati: 11.46-14/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
Tosunoğlu manervası ..

Fakir Yılmaz Sürpriz bir şekilde DSP İl Başkanlığına getirilen Ferit Tosunoğlu'nun üç aylık İl Başkanlığının ömrüne son vereceği beklenen DSP İl Başkanlığı seçiminin dün akşam saatlerine doğru son anda ertelenmesi, Ardahan'da siyasetin ne kadar değişken olduğunu bir kez daha ortaya koydu..
Oturdukları koltuklarda kalkmayı sevmeyen siyasetçilerimizin ince hesaplarının da görüldüğü bu ertelemenin aslında Tosunoğlu'nun büyük bir yara almasına neden olmuştur..
Tosunoğılu'nun seçimi kayıp edeceğini anlayıp, 'birilerin de aldığı akıllarla' son anda yaptığı bu manevranın aslında birilerinin içine düştükleri çamurdan kurtulma hesabı olduğunu da iyi bilmek gerekir... Çünkü bu Ardahan'da siyaset yapıyorum diyerek, ırkçılığı, milliyetçiliği körükleyerek kendisine yer ayıranların siyasi ömürlerinin kısa olduğunu gösterdi bu erteleme..
'Yarın ATSO, AZO, AŞOB gibi sivil toplum kuruluşların seçimlerini, yada önümüzdeki aylarda yapılacak genel seçimleri de mi erteleteceksiniz?' diye soruların sorulduğu bir aşamada DSP'de siyaset yapmayı planlarını kuranların hesapları da bu ertelemeyle toplum nezlinde çizilmiştir..
Bu ertelemenin de Ferit Tosunoğlu'nu kurtarmak değil, kendilerinin hesabını kurtarmak olduğunu da bu toplum iyi biliyor..
Evet, siyasetin ele hiçte kolay olmadığı Ardahan'da dün başka bir şey daha vardı.
Solcu geçinip, solculukla alakası olmayanların bir araya gelip, rakı masalarında kentin değil, kendi geleceklerinin hesabını yaptıklarını gördüğümüz dün, önümüzde ki seçimin birilerinin yaptıkları ince hesaplarını bozup, siyasi hayatlarına son vereceğini de bize his ettirdi.
Çünkü, manevraların tutmayacağını dün bir kez daha gördük, DSP'nin seçimimin ertelenmesiyle.
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418.32.58
Iğdır'da yaşananlar/Halit Öztürk

Halit Öztürk  Merhaba sevgili Okurlar yaklaşık 10 yıldır Gazeteci olarak çeşitli Büyük Gazete ve Televizyonlarda Muhabir olarak çalıştım ve bununla da mutluluğumu paylaşıyorum. İnanın ki Doğu Anadolu bölgesi kan ağlıyor Özellikle Iğdır Ova Olmasına rağmen hiçbir türlü faaliyet yok boş vaatler gelen Milletvekilleri Söz verip Sözünde durmuyor. Ben bir gazeteci olarak, ‘bu ağlayan memlekete artık uyanın’ diyorum.

**Bu yazının devamı ve diğer yazarlarımızın gündemi tutan yorumlarını okumak için sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKELE linkimizi tıklayın..

Yorumlar
DUNDAR_AKTAS - Nisan 16 2007 - 16:44:31
Çiftçilerin gelir kaynağı olan hayvancılık, son günlerde durmak bilmeyen şap vakası çiftçiyi çok etkiledi. Hasta hayvanların sağlamlara teması, idrar, gübre, süt, sparma ile bulaşma olur. Ayrıca hastalık etkeninin bulaşmış olduğu deri, yem, yataklık, ot, su, bakıcı, nakil vasıtaları, gibi ürünler ile fare, kuş, gibi taşıyıcılarla da bulaştırma mümkündür. Şap, sürüler arasında direk temas ve havadaki virüsün teneffüs edilmesiyle bulaşıyor. Sap virüsü, karada rüzgar yoluyla kilometrelerce uzaklara taşınabiliyor. Suda ise mesafe daha da artıyor. Hasta hayvanların hareket etmesi şapı ayrı sürülere bulaştırabiliyor. Araçlar, aletler, tarım ürünleri ve insanlar da taşıma görevi görüyor. Virüs uzun süre etlerde,iliklerde, iç organlarda ve pastörize edilmemiş ürünlerde yaşayabiliyor. İçi su dolu kabarcıklar ilk belirtiler. Diğer belirtiler arasında ise topallık, uyuşukluk, iştah kaybı ve sütten kesilme bulunuyor. Sığırlarda ve körpe buzağılarda hastalık çok çabuk seyreder. Hastalık belirtileri tam olarak meydana çıkmadan solunum güçlüğü ve kalp yetmezliğinden aniden ölebilirler..
DUNDAR_AKTAS - Nisan 19 2007 - 16:44:51
Sağlıklı olmayan) müesseseler, yani kura nehri faaliyette bulundukları alan itibariyle gerek çıkardıkları koku, duman ve gürültü yönünden, gerekse üretim sonucunda meydana gelen zararlı atıklar nedeniyle çevresinde bulunan insanlara fiziksel, ruhsal ve sosyal yönlerden az ya da çok zarar veren veya zarar verme ihtimali bulunan müesseselerdir. İnsanları etkileyen bu zararlarının yanı sıra, üretim faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan tehlikeli ve zararlı atıklar da hava, su ve toprağın kirlenmesine sebep olarak hayvan veya bitki gibi diğer canlılara da zarar vermektedir. Her kuruluş kendi yapısı, ihtiyaçları, faaliyet gösterdiği sektöre göre mutlaka bir arıtım ünitesine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç kimi zaman yumuşatılmış su, kimi zaman dializ ünitesinde saf sudur. Çoğu zaman konutlarda kullanılan suyun arıtılması da bir zaruret olarak karşımıza çıkar. Arıtılması planlanan su şebeke, kuyu, kaynak veya dere suyu olabilir.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Harika! 100% [1 Oy]
Çok İyi 0% [Oylanmamış]
İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Zayıf / Kötü 0% [Oylanmamış]
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan