Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12993
Misafirler : 35
En Yeni Üyemiz : soner75

Kayıtlı Üye :
Fakir
koralibayram 20:23:27
ozcannn 3 Gün Önce
adacala 3 Gün Önce
soner75 1 Saniye Önce
abdullahank 1 Saniye Önce
ikez 1 Saniye Önce
mehmethaskoy 1 Saniye Önce
baris dursun 2 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 2 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
Kararını ver türkiye
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Nasıl Tanıtılır?
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Yine yoktular..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın, nasıl olup kalkınacağı, sorunlarının nasıl en aza ineceğini ve en önemlisi 1992 yılın da yeniden vilayet olmasına karşın hala doğru dürüst vilayet olarak gerek ülke de gerek ise dünya da yeterince tanınmadığı yönünde kafa yorup, ‘bu yönde ne yapılabilir?’ mücadelesi verenlerin çok olmadığı bir sürede Ardahan’ın Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Ardahanlı gençlerin çabasını uzaktan izleyenlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu görmekteyiz..
Küçük bir kesimin, ‘Ardahan gelişsin, daha çok tanınsın, sorunları en aza insin’ çabası verirken, büyük bir kesimin hiç bir çaba göstermeden bu gelişim ve tanıtımda kaymaklanması, makam, rütbe, şan, şöhret, ve en önemlisi rantına rant katması ise en acı verici bir durumdur..
Evet, ‘Ardahan vilayet olsun’ diye kendilerini paralayanların verdiği mücadelenin Ardahan’ın yeniden İL olmasıyla bu mücadeleye hiç bir katkısı olmayanların ahırları, yıkık evleri 500-600 TL.’ye kiraya vermeleri gibi bugün de bir tarlanın 600 Bin ila 700 Bin lira satanların, kat üzerine kat katanların ortalıkta olmadığını görmekteyiz.
Ardahan’ın vilayet olmasında olduğu gibi Üniversitenin açılmasıyla da aynı durumun yaşandığı görülen Ardahan’da insanlar, ‘vilayet olduk, üniversite açıldı belki bir şey olur’ diye beklerken, biriler makam, şan, şöhret alıp, eşlerini bile dernek başkanları yapıp, yeğenlerine iş bulurlarken yine sahneye inmedi ve Ardahan’ın gelişimine, sorunlarının çözümüne bende bir omuz vereyim demedi.. Demiyor da..
Kısacası dün Ardahan Serhat Spor’u salonda yalnız bırakanlar bu memleketin kaymağını, mazotunu, makamının keyfini sürdürmeye devam ediyor..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com
Fakir Yılmaz-Gazeteci Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Gorveng seçimi ne oldu?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl yapılan yaz etkinliklerinin ilki olan ama cumhurbaşkanlığı seçimi dolaysıyla ertelenen ve 2014 yılının son festivali olacak olan Göle Ulusal Kaşar Festivali bu hafta sonu yapılacak.
Ardahan Haberi 11 Kişi yüzünde beldeliği tehlikeye düşen ve bizlerin büyük baskısı sonucu verilen çabaların ardından yeniden beldelik unvanını alan Ardahan’ın Köprülü Beldesi aylardır beleidiye başkanı olmaksızın, köy muhtarı tarafından yönetiliyor.
Bu belde için seçim yapılması gerektiği ve bu yönde ki kararın bir an önce Ardahan İl Seçim Kuruluna ulaşması gerektiğini kaç kez yazmamıza karşın Ankara’dan hala Ardahan’a gelmeyen Köprülü Belediyesi Belediye Seçimi kararı yüzünden Ardahan’ın tek beldesi hala başkansız..
Evet, ‘bu memlekete hava alanın acelesi yok, önce yollar’ deyip, Ardahan, Göle, Hanak, Damal, Posof ve Çıldır’ın yollarını bile yaptıramayanlar Ankara’da verilen bir kararı alıp Ardahan’a getirip, Gorvengin seçime götüreme diklerine de şahit olup, üzülüyoruz.
Basit bir işi bile yapamayanların bu memleketin onca sorunu karşısında ne gibi bir iş yaptıkları da Ardahan’ın geneline baktığınızda görülecek diyeniniz olacak ama biz yine görevimiz yapıp, ‘Ya ayıptı, şu kararı elden alın, gelinde Gorveng başkanını seçsin’ diyelim..
Diyelim ki; Belki duyan olur?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yabancılar
Kaçak ve Sigortasız
Yabancıları Çalıştırıyor!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın vilayet olmasından bu yana başta devlet yatırımları olmak üzere bir çok devasa işleri alan yabancı müteahhitler aldıkları işlerde başta Azerileri olmak üzere bir çok yabancı işçiyi çalıştırmaları dikkat çekerken, bu işçilerin büyük bölümün sigortasız oldukları da ileri sürülüyor.

**Ardahan’da Bir Çivi Almazlarken..
Başta Ardahan Hayvan Pazarı olmak üzere, Ardahan Kapalı Cezaevi, Ardahan İl Sağlık Binası, Ardahan Üniversitesi, Ardahan SGK Binaları, YİBO’nun için de yapılan yeni okullar ve Ardahan’ın ilçelerinde ki binalarda bir çok yabancı işçinin çalıştırıldığı ve bu işçilerin bir çoğunun sigortasız olduğu yönünde ki iddiaların araştırılmasını istenirken, bu iddiaların kentin doğasını alt üst eden yol çalışmaları ve kum-çakıl şantiyeleri için de geçerli olduğu da ileri sürülmektedir.
Ardahan’da aldıkları devasa işlere rağmen birçok malzemeyi dışarıdan getirdikleri gibi yabancı ve sigortasız işçileri çalıştırdıkları ileri sürülen bu firmaların SGK, Vergi Dairesi, Belediye ve Çevre gibi kurumlarca yeterince denetlenmediğinden de yakınıldığı Ardahan’da bir kasabı, bakkalı denetleyenlerin neden Ardahan üzerinde milyarlık işleri yapanları ve rantlarına rant katanları denetlemedikleri de merak konusu olmuştur.
Haberi ekleme saati: 10.04-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA EN SON HABERLER

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN AK PARTİ ANKARA’DA

Dün başlayan bugün devam edecek olan AK Parti 1. Olağan Kurultay’ı için Ankara’ya giden Ardahan AK Parti İl ve İlçe Teşkilatları Davutoğlu için oy kullanacaklar.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar’ın da katıldığı Adalet ve Kalkınma Partisi 1. Olağanüstü Kongresinin daha önceden belirlendiği gibi şu an Dışişleri Bakanı olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan adayı olarak gösterilmesi bekleniyor.

**Yağmur doluya rağmen biçmeye devam..

Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar yaklaşan kış öncesi arazilerinde bulunan ürünleri toplamaya devam ediyorlar.
Bu yıl yoğun bir yağış altında durmaksızın çalışıp, çayır ve tarlalarında bulunan ürünlerini biçip, toplamaya devam eden Ardahanlı çiftçiler yaklaşan kış öncesi araziler de kalan son ürünlerini de almak için büyük çaba gösteriyor.
Kiminin modern makinalarla, kiminin atadan/dededen kalma tırpanlarıyla biçtikleri çayır ve tarlalarında topladıkları ürünleri depolamaya devam ettiği Ardahan’da yüzlerce köylü hala çayır ve tarlalarda ürünlerini toplama gayreti içinde büyük bir mücadele vermekteler.

***Başarılı Öğrenciler Deniz’deydiler

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nda başarılı olan öğrencileri ödüllendirdi.
Deniz, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde Ardahan'da Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) ve üniversite sınavını dereceyle kazanan 15 öğrenci ile öğretmen ve velilerini makamında kabul etti.
Öğrencileri gösterdikleri başarı dolayısıyla kutlayan Deniz, bu yıl Ardahan'ın gerek lise gerekse de üniversite sınavında önemli bir başarı sağladığını, sağlamaya da devam edeceğinden ümitli olduğunu söyledi.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Öğrencilerden milli ve manevi değerlerine sahip çıkmalarını da istedi.
Başarılarından dolayı öğrencileri kutlayan Deniz, çeşitli hediyeler vererek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

**Vali Ahmet Deniz, Kafkas Arı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü'nü ziyaret etti.
Kurumun da içinde bulunduğu kampüs alanını gezen Vali Deniz, bal oranı, teknik donanım ve çalışmalar hakkında kurum müdürü Sadık Doğan’dan bilgi aldı.
Ardahan’da üretilen balın paketlenmesi yönünde kurum müdürü Doğan’a talimat veren Vali Deniz, Kafkas arı ırkının gen merkezi olması bakımından Ardahan balının kaliteli olduğunu, bu nedenle üretilen balın Ardahan’da paketlenerek, markalaşması gerektiğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 08.11-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Doğu da çalış, iyi maaş al..‏

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Doğu’da çalışan öğretmenlerin maaşlarına düzenleme getirilecek..

Okulların yeniden açılmaya hazırlandığı şu günlerde doğu da çalışan öğretmenler yeni imkanlar getiriliyor.
Alınan bilgilere göre Ardahan AK Parti Milletvekili Orhan Atalay’ın 2013 yılında hazırladığı ve Doğu ve Güneydoğu’nun eğitim sorunlarını içeren raporu sonuç verdi.
Konu hakkında bir açıklama yapan ve bizzat sahada çalışılarak hazırlanan raporda en önemli sorunun öğretmenlerin bölgede uzun süre kalmamaları olduğunu belirten Atalay, Mayıs 2013 tarihinde hazırladığı raporu 16 Temmuz 2013 tarihinde bir grup bölge milletvekilleriyle birlikte Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eski Bakan Hüseyin Çelik ve bakanlık bürokratlarıyla değerlendirdiklerini, akabinde Ak Parti’nin 2013 Kasım Kızılcahamam İstişare Toplantısında ise Başbakan’a arz ettiklerini söyledi. Konuya büyük bir hassasiyet gösteren Sayın Başbakanımızın talimatı üzerine başlatılan çalışmalar nihayetinde meyvesini verdi. Buna göre doğuda çalışan öğretmenlerin ders ücretlerinde ciddi bir iyileştirmenin yanı sıra bölgede sekiz yıl çalışan öğretmenlerin istedikleri yere nakilleri yapılabilecektir. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin bu düzenlemenin önümüzdeki yıldan itibaren başlayacağını belirtti.

Ardahan Haberleri **VALİ EĞİTİM YUVALARINI DENETLEDİ..

Vali Ahmet Deniz, 2014-2015 eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala, il merkezinde eğitim-öğretim verecek olan okullarda denetlemelerde bulundu.
İnşaat ve onarım çalışmaları devam eden okulları denetleyerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Deniz, eğitim-öğretime hazır mevcut okulları da inceleyerek, tespit ettiği aksaklıkların hızlı bir şekilde giderilmesi yönünde yetkililere talimat verdi.

** VALİ DENİZ, HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞܒNÜN HALI DOKUMACILIĞI KURSLARINI ZİYARET ETTİ..
Ahmet Deniz, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan halı dokumacılığı kurslarını ziyaret etti.
Atatürk İlkokulu ve YİBO bölgesinde ki Halı Dokumacılığı kursunu ziyaret eden Vali Deniz, Halk Eğitim Merkezi Müdiresi Nesrin Arslangörür’den bilgi aldı.
Kursiyerlerle sohbet ederek, halı dokumacılığı hakkında bilgiler edinen Vali Deniz, Halıcılığın Ardahan için önemli bir kültür varlığı olduğunu belirterek, üretilen halıların süreklilik arz etmesi için pazarlanması yönünde çalışmalar yapılması gerektiğini bildirdi.
Vali Deniz ayrıca Halk eğitim Merkezi Müdürlüğü binasında açılan hızlı okuma teknikleri kursunu da ziyaret ederek, kursiyerlerle sohbet etti.
Haberi ekleme saati: 08.06-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yanan Evleri Kendileri Yapıyorlar

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Posoflu köylülerden örnek davranış..

**GÜRCÜLER SÖNDÜRMÜŞTÜ, KÖYLÜLER YAPIYORLAR..
Ardahan’ın Gürcistan’a komşu İlçesi Posof’a bağlı Türkgözü (Badele) köyünde çıkan yangın sonucu yanan evler köylülerin el birliği ile yeniden yapılıyor.
Bilindiği gibi aynı zaman da Türkiye’nin Kafkaslara açılan gümrük kapısında adını veren Türkgözü köyünde geçtiğimiz günlerde çıkan ve Gürcu itfaiyecilerin de yardımı ile daha çok büyümeden söndürülen yangın sonucu yanan 5 ev 6 ahır köylülerin el birliği ile yeniden inşa ediliyor.
Alınan bilgilere göre Ardahan’ın Posof ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Türkgözü köyünde meydana gelen ve 5 ev ile 6 ahırın tamamen yanması sonucu kullanılmaz hale gelen ev ahırları yeniden yapmaya karar kılan Badele köylüleri İMC usulü yaparak, el birliği içinde hareket edip, ev ve ahırları kendileri yapmaya karar verdi. Malzemeleri aralarında aldıkları paralarla alan Badele köylüleri yeniden yapmaya başladıkları ev ve ahırların inşaatında da kendileri çalışıyorlar.
Haberi ekleme saati: 07.58-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE SGK YARIN AÇILIYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**MANDIRACILAR, SÜTÇÜLER VE İNŞAATÇILAR ARTIK KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRAMAYACAK..

Ardahan ve ilçelerin de bulunan birçok inşaatta yabancı uyruklu ve sigortasızın çalıştırıldığı ileri sürülen şu günler de Ardahan’da olduğu gibi Göle’de birer hizmet binası yaptıran Sosyal Güvenlik Kurumu Göle’de ki binasının resmi açılışını yarın gerçekleştirecek.
Göle Orman İşletmesinin yeniden açılması, Köprülü Beldesine seçimin yapılmasını bekleyen Göleliler İlçe Jandarma Komutanlığının karşısında bulunan eski çocuk parkına yapılan SGK Göle’nin hizmet binasının açılışına davet edildiler.

**Ardahan’da ki yıl sonunda..

Ardahan’ın en büyük ilçesi konumunda ki ilçesi Göle’de yapımı tamamlanan SGK Binasının resmi açılışı yapılmaya hazırlanırken Ardahan Yeni mahalle de yapımı devam eden Sosyal Güvenlik Kurumunun binasının açılışının da yıl sonu yapılacak.
Haberi ekleme saati: 07.53-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'ın 3. Lige Çıkması
HAVAALANI KADAR ÖNEMLİDİR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BAL Ligi öncesi destek arayan Serhat Ardahan Spor'a Destek Gecesi..

2013-2014 Sezonun da Ardahan Amatör Lig Şampiyonu olan ve 2014-2015 Futbol Sezonunda Ardahan'ı Bölgesel Amatör Lig de temsil edecek olan Ardahan Sehat Spor'a destek gecesi düzenlendi.
Ardahan Valisi ve Belediyenin finanse ettiği geceye beklenen katılım olmazken, gecede 30 Bin TL.'nin üzerinde parasal destek sağlandı.
Sinan Onay'ın sunuculuğunu yaptığı, Serhat Ardahan Spor Başkanı Sedat Sural'ın 'Ardahan'ın 3. Lige çıkması Ardahan'a Havaalanı istemi kadar önemli olduğunu belirttiği bir konuşma yaptığı gecede Ardahan Valisi Ahmet Deniz'den tam destek geldi.
İşadamları Metin Çelik, Mustafa Bozkır (Nasıroğlu Grup adına), Yunus Dündar, Sezer Boztra (Aras Elektrik adına), Aray Kayatürk, Oktay İlbasmış, Nami Nalbant, Muharrem Çapan, Efrail Yıldız (Kaptanpaşa Mah. Muhtarı), İş Kadını Sevim Öktem, Serhat Aslangörür, Latifşah Sural (Ziraat Odası başkanı), Yunus Baydar (AK parti İl başkanı), Çetin Demirci (Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı), Ayhan Balcı, Ergin Balcı, Suat Işıklı, A. Rıfat Vural, İbrahim Tırpancı, Gürbüz Yıldız, Sinan Yılmaz, Ersoy Bey, Nihat Yılmaz ve Fakir Yılmaz'ın ekonomik destek sağladığı gecede Ardahanlıları spora destek vermesi istendi.
Haberi ekleme saati: 15.63-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARILAR PROFESYONELCE ÇALIŞIYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Arılar Yılın Son Ürünlerini Topluyor..

Ardahan 1. Amatör Liginin iddialı futbol takımlarından olan Ardahan Arı Spor önümüzde ki günlerde başlayacak olan futbol sezonu öncesi hazırlıklarına ara vermeden devam ediyor.
Geçtiğimiz yıl lig şampiyonluğunu kıl payı ile kaçıran ve bu hırsla çalışmalarına ara vermeden devam ettiren Ardahan Arı Spor 2001 – 2002 – 2003 yılları arasında doğmuş lisanslı, lisanssız futbolcu ve kaleci adaylarının katılabileceği futbol seçmeleri birinci etabını yaptı.
Halilefendi sentetik futbol sahasında gerçekleştirilen U 13 birinci etap seçmelerine 14 sporcu katıldı. U 13 birinci etap seçmelerini, A takım çalıştırıcısı Yusuf AVŞAR koordine etti.Seçmeler yapılmadan önce, minik futbolcuları bir müddet çalıştıran AVŞAR, konuyla ilgili kısa bir açıklama yaparak şunları söyledi. ” Bizler bu seçmelerle Ardahan’da yetenekli ve gelecek vaad eden futbolcuların tespitini yaparak, Arı Spor’un alt yapısında boy göstermelerini istiyoruz. Bu yıl U13 takımı için 18 kişilik bir kadro kurmak istediklerini ve önümüzdeki günlerde 2.Etap seçmelerini de yapacaklarını aktaran AVŞAR, son olarak şunu aktardı .” seçilen sporcular Arı Spor adına 2014/2015 sezonunda U 13 liginde iller arası turnuvaya katılacaklar”dedi.

**HAZIRLIK MAÇLARI DOSTLUK MAÇINA DÖNSÜN

**ARI SPOR İLK HAZIRLIK MAÇINI ARDAHAN SPOR İLE YAPACAK

öTE YANDAN Ardahan Amatör Liginin 2014/15 sezonu, 27.09.2014 Cumartesi günü olarak başlaması planlanırken, Arıspor yeni sezona güçlü rakibi Ardahan Spor ile yapacağı hazırlık maçı ile merhaba diyecek.
06.09.2014 Cumartesi günü oynanacak maça tüm Ardahanlılar davet edildi.
Haberi ekleme saati: 15.59-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kadın Muhtar Küreği Eline Aldı
KÖYÜNE SU GETİRDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Elinin hamuru ile köyünün sorunların tek tek çözüyor..

2014 Yılının sonlarına gelindiği şu günlerde Türkiye’nin Gürcistan’a komşu olan ilçesi Posof’a bağlı Baykent (Vağla) köyünün bayan muhtarı eline aldığı kürekle köyünün su sorununa çare arıyor.
Köy merkeze 3,5 kilo metre uzaklıkta ki su kaynağını köyünün mevcut, ama yetersiz olan içme suyu kaynağına katmak için mücadele veren Posof Baykent Köyünün Bayan Muhtarı Özgül Önder Kaymakamlığın da desteği ile köyüne yeni bir su deposunu yaptı.

**Misafirhane de yaptı..

Posof’a 18 Kilo Metre uzaklıkta bulunan köyünün sorunlarını çözmek için gecesini gündüzüne katan bayan muhtar Önder Özgül ev işlerinin yanı sıra 44 haneli köyünün sorunlarını çözmek için erkekleri de harekete geçirmesi 49 köyü olan Posof’ta örnek oldu.
Haberi ekleme saati: 15.59-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TIRAŞLAMAYA DEVAM!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Orman İşletme Müdürlüğünün geleneksel hale getirdiği ağaç katliamına yeniden başlanıyor.
Her yıl ‘Gençleştirme’ adı altında kesilen Ardahan’ın Sarı Çamlarını yeniden kesmeye başlayan Orman İşletmesi işe yine Ardahan’ın gözden ırak köşeleri Göle ilçesine bağlı Köprülü (Gorevng) Beldesi ve Hanak ilçesine bağlı ormanlık alanlarda iş başı yaptı.
Binlerce sarı çamın kesilmeye başlandığı Ardahan’da çevreye duyarlı kişi ve kuruluşun bulunmamasını fırsat bilen Orman Müdürlüğü ormana yakın köylüleri de kışlık yakacak yardım adı altında susturmaya devam ediyor.

**Gençler ota boğulurken..

Yeniden ağaç kesimine başlayan Ardahan Orman İşletmesi ‘Ormanları gençleştiriyoruz’ savunması yaparak her yıl yaptığı orman kesimine yeniden başlarken, Ardahan İl genelin de bulunan genç çam fidanlıklarının bakımsızlıktan kuruduğu dikkat çekiyor.
Genç fidanların bulunduğu alanlarda bakım yapılmaması dolaysıyla genç fidanların otların arasında kaldığı görülmekte.
Haberi ekleme saati: 15.58-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Üniversite mi
İlkokul mu?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BİR YAZ BİTTİ..

Yaz tatiline girdiğinden bugüne sesi soluğu çıkmayan Ardahan Üniversitesin de yaklaşık 4 aydır ses seda çıkmıyor.
Diğer bir çok üniversitenin yaz tatili boyunca da gündemde düşmediği görülürken Ardahan Üniversitesinin bir köy ilk okulunu aratmayan tatili ve sessizliği dikkatlerden kaçmıyor.
Kurulduğundan bu yana Ardahanlılarla kuramadığı iletişim dolaysıyla varlığı ile yokluğu belli olmayan üniversitenin rektörünün de nerede olduğu kimse tarafından bilinmiyor.
Diğer bir çok üniversitenin yaz sezonununda da bir çok etkinlik ve çalışma yaparken Ardahan Üniversitesinin bu içine kapanmışlığın nedeni anlaşılmamaktadır.
Sık yurt dışı gezileri yapmasıyla tanınan rektörün eğitim-öğretim sezonun başlayacağı ve kayıt döneminin geldiği şu günlerde yönetimin de ki üniversitenin başta Ardahan'ın sorunlarının çözümü konusunda fikirler, projeler olmak üzere bir yaz boyunca hangi çalışmalara imza attığını açıklayıp, açıklamayacağı merak konusu olmuştur.
Haberi ekleme saati: 15.57-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Göle Kaşar Festivali
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SATILIK EV
Ardahan Karagöl Mahallesinde Bulunan
384 M2 Üzerinde Arsa Üzerine Oturmuş
Tek Katlı, 140 M2 Alana Kurulu 3+1 Ev,
Beton Ev Satılıktır..
Müracaat: 0.536 575 98 08
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Ulusal Yetmez, Uluslararası Festival..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl yapılan yaz etkinliklerinin ilki olan ama cumhurbaşkanlığı seçimi dolaysıyla ertelenen ve 2014 yılının son festivali olacak olan Göle Ulusal Kaşar Festivali bu hafta sonu yapılacak.
Ardahan Haberi Yapılacak yapılmasına ama gelin görün ki gerek Göle Kaymakamlığı, gerek Göle Belediyesi daha davetiyeleri dağıtmamış, afişleri asmamış..
Bu eleştirime karşın hemen parlayıp, 'evet, kardeşim astık, dağıttık' diyecekler..
Tabi doğru söyleyecekler..
Çünkü sadece Göle'de asıldı, Göle'de dağıtıldı..
Ardahan Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliğine, Ardahan Sütçüler Birliğine, Ardahan İl Tarım'a, Ardahanlı, Hanaklı, Posoflu Kaşar ve Kaymakamlarına, Belediye Başkanlarına, hayvancılık kredisi veren Ziraat Bankasına, Ardahan basınına değil sadece Ardahan Valisine davetiye değil, sözlü söyledik ya kardeşim diyecekler..
Yani adı ulusal olan hatta uluslar arası olup, Göle'ye komşu olan Hoçvan'a, Ardahan Halilefendi Kayabaşında ki adamın, kadının duymadığı bir festival daha yapıyoruz..
Hayırlı olsun..
Ulusal, Uluslar arası olsun..

**Ardahan’ın Mimari Yapısı Var mı?

Boş arsa bulanın beton mixserini çağırdığı görülen Ardahan’da gerek Ardahan’ın imarına şekil veren Rus yapısına yada Ardahan’a öz bir yeni yapıya rastlayanınız var mı?
Cadde ve sokaklara baktığınız da girintili, çıkıntılı çirkin binalar görürken, 'şu bina ne muhteşem olmuş' diyebilir misiniz?
Ardahan Haberi Bilemiyorum ama balkonu yolun ortasına uzanan, çatı katı adı altında gelişi güzel gök yüzüne uzanan binalarla çirkin bir yapılaşma, bir Ardahan görmek mümkün..
Ardahan Belediyesinin bu kentin güzel bir yapılaşmaya sahip olması için ne gibi bir şehir planı olduğunu bilmezken kafası esenin getirdiği bina projesinin nasıl olup hemen onay aldığına da akıl ermiyor..
İki dönemdir başkan olan ve bir çok değişim ve yeniliğe imza atan sayın başkanın bu konuda da düşünüp, Ardahan’ın kent görünümüne güzellikler katacak binaların yapılmasını sağlaması en büyük arzumuzdur..

**Suriyelileri nazikçe göndermek..

Sizlerde dikkat ediyor musunuz bilemiyorum ama benim dikkatimi çeken bir noktadan bahsetmek istiyorum..
Ki bu noktaların bir çoğu düştüğü ileri sürülen hükumetin gündemi çok iyi ayarladığı ve olayları kendi lehine çevirmekte bir hayli usta olduğunu da gösteriyor.
İşte size son noktası..
IŞİD’ı yıllarca besleyip, büyütüp, ortaya saldıktan sonra Kürtleri Irak bataklığına sokan hükumetin diş bilediği ve binlerce insanın ölümüne neden olduğu Suriye ayağında şimdi yeni bir senaryo ve nokta ortaya koyuyor..
Kendisine yakın basın ve medya ile Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin artık rahatsızlık yarattığını ima eden hükumet şimdi de Suriyelileri başında def etmeye çalışıyor..
Yani kısacası; ‘Rahat durmuyorlar’ deyip, sınır dışı etmeye hazırlandığı Suriyeli kardeşlerine de nokta koyacak..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Kürtlerin aracılığıyla
Hizmetkar Gökdemir bir hayli iddialı..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDün bu köşede ele aldığım, ‘Ardahan’ın Milletvekilleri Kim Olur?’ başlıklı yazım ardından büroma gelen ve kendisin de yeniden milletvekili adayı olduğunu belirten Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir başta biz gazetecilerin olmak üzere tüm Ardahanlıların ‘Birilerinin şan, şöhretten öteye götüremediği milletvekili değil, hizmetkar seçmeli’ diyordu..
Kendisinin Ardahan’a milletvekili değil, onca sorun ve sıkıntısı bulunan Ardahanlılar hizmetkarlık için burada olduğunu belirten Orhan Gökdemir sözlerine şöyle devam etti.
Ardahan Haberleri Ardahanlıyı seçimden seçime hatırlayan değil, benim gibi evi, barkı, işi aşı olan siyasileri göz ardı etmemesi de gerekir, bunun bir siyasinin kendisini övmesi değil, gerçekten bu halkın, bu halka kim hizmet eder’i bulup, ona göre değerlendirme yapmalıdır diyordu..
Sonuna kadar hak verdiğim ve altına imza atacağım bu Gökdemir’in bu sözlerinin hiçte yabana atılacak sözler olmadığını her Ardahanlının partilerin adaylarını belirlerken belirleyici ve seçici olması gerektiğini de hatırlatıyordu..
Her seçimde önüne sunulan isimleri seçen Ardahanlının bu gidişata dur deyip, evi barkı burada olamayan, eşi, çel çocuğu tanınmayan, vatandaşın telefonuna çıkmayanları değil, halkın içinde olanları, onlarla aynı sorunları yaşayanların partilerce aday edilmesine katkı sunmalıdır..
Evet Gökdemir ile yaptığı sohbette bu durumu çıkarırken başta Gökdemir’in partisi olmak üzere tüm partilerin de halkı dinleyip, halkın istediği isimleri o halka vekil etmeye dikkat etmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim..

**Kürtlerin aracılığıyla Atatürk Büstlerini Kaldırtmak..

Kimin ne zaman diktiği belli olmayan bir heykelin kaldırılıp, kırılıp, başına ayak basılıp, poz vermesiyle devam eden gerginliğin çatışmaya döndüğü şu günlerde Atatürk büstlerine yapılan saldırlar beni derinden üzüyor..
Çünkü Diyarbakır Lice’de PKK Liderlerinden Mahsun Korkmaz’ın heykelinin kaldırılmasına ne kadar tepkiliysek milyonların saygı gösterdiği Atatürk’ün büstlerine yapılan saldırılara da o da kadar üzülüyorum..
Senin değerlerine saygı göstermeyenlerin değerine saldırmakla çözüm bulacaklarını sananların aslında birilerinin oyununa geldiğini de hatırlatırken, bu oyunun altında Atatürk ile sorunu olmayan Kürtlerin değil, Atatürk’ü görüp, Azrail görmüş gibi olanların oyunu olmasında şüphem var..
Çünkü bu ülke de iktidar olanların Atatürk'ü ne kadar sevdiğini (!) ama o sevgilerini toplumun büyük bölümünün korkusuyla ortaya koyamadıklarını benim gibi bir çok insan biliyor..
Ardahan Haberleri Peki bu sevgiyi ortaya koymak için ne yapmalı?
Tabi ortaya koydukları mücadele ve dirençleri ile demokrasinin bir çok yolunu açan, aşan Kürtleri kullanmak, onları tahrik edip, onların değerleri ile oynayıp, Atatürk'e saldırtmak..
Ve yarın da, kamuoyu iyice alıştıktan sonra (!) ‘Ya kardeşim nedir bu kadar heykel, bakın toplum istemiyor’ diyerek Atatürk’ün ve birilerinin put dediği heykelleri ortadan kaldırmak..
Yoksa yanılıyor muyum?
Bilmem ama geriye baktığınız da bu tezimin hiçte yabana atılmayacak bir tez olduğunu görür, bana hak verirsiniz..

**Ardahan’ın Milletvekili Adayları Kim Olur?

Bu hafta 12. Cumhurbaşkanın mazbatasını alıp, iktidarı ve iktidar partisini yeni bir isime devir edecek. Ardından yeni bakanlar belirlenecek.
Ve gelecek haftadan itibaren yeni bir dönem başlayacak.
Ardahan AK Partinin Davutoğlu’na, Ardahan CHP’nin ise Kılıçdaroğlu’na tam destek açıklamalarıyla girdiğimi bu haftanın 2015 yılında yapılacak olan genel seçimler de yön verecek önemli bir hafta olacağı da kesin gibi..
Çünkü seçimin erkenden mi, zamanında mı yapılacağını yeni başbakan ve hükümetin açıklamaların da anlayacağız.
Gerçi erkene alınmayıp, zamanın da yapılsa da kısa bir süre kalan 2015 Genel Ardahan Haberleri Seçimlerin de en çok merak edilen konuların başın da gelen ise Ardahan’ın yeni milletvekillerinin kimler olacağıdır..
Buna neden ise Davutoğlu’nun hükümetin önemli bir bakanı iken geldiği Ardahan’da ziyaret ettiği evin sahiplerinin heyecanı ve Gül’ü beklerlerken Davutoğlu ismi ile karşılaşan AK Partili siyasilerin şaşkınlığıdır..
Davutoğlu’nu ilk kutlayanlar arasında olduğunu öğrendiğimiz Saffet Kaya’nın mı, yoksa mevcut vekil ile il başkanı mı aday olacağını konuşan Ardahanlılar CHP’de 3 dönemdir milletvekil olan Ensar Öğüt’ün AK parti gibi büyük kurultaya giden Kılıçdaroğlu’nun has adamı olduğunu belirtip, Öğüt’ün 4. kez aday olabileceği ve mevcutları işçinde en şanslısı olacağını da tartışıyorlar..
%10’u geçecek denilen ve solun yeni partisi olarak lanse edilmeye başlanan HDP’nin adayının ise ‘şimdilik’ tartışılmadığı Ardahan’da Kaya, Öğüt isimlerinin hala revaçta olduğu da bir gerçek..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com
Fakir Yılmaz-Gazeteci Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KARAGÖL'DE BIÇAKLAMA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Merkeze bağlı Karagöl mahallesinde meydana gelen kavgada bir kişi bıçaklanarak hastanelik edildi.
Alınan bilgilere göre isimleri öğrenilemeyen iki kişini önce tartıştılar. Tartışmanın büyümesi üzerine bıçakların konuştuğu kavga 13 yaşında olduğu öğrenilen bir çocuk yaralanarak hastanelik oldu.
Olayla ilgili tahkikat başlatıldı.
Haberi ekleme saati: 18.52-26 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YİNE KAZA, YİNE YAS..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz gün yaşanan ve Bankacı N. Kemal Güngör'ün ölümü ile sonuçlanan trafik kazası şokunu yaşayan Ardahan'a ikinci kaza şoku.
Ardahan'ın Damal İlçesi İkizdere (Nunus) köylü Cami İmamlarından Alim Ün'ün Gümrükçü oğlu Ahmet Hamdi Ün Doğubeyazıt Gürbulak Gümrük Kapısına giderken arkadaşları ile birlikte trafik kazası geçirdi.
Gürbulak Gümrük Kapısında Kaçakçılıkla Mücadele Memurluğu yaptığı öğrenilen Ün'ün bugün Damal'da toprağa verilecek.

**Kaza Dün Yaşandı..
Damal'ı yasa boğan kaza dün saat 18.15'te Gürbulak Sınır Kapısı üzerindeki Telçeker Köyü yakınlarında meydana geldi. Serkan Yarelli, Gürbulak Sınır Kapısı istikametine giderken yağış nedeniyle kayganlaşan yolda 24 EP 965 plakalı otomobilinin direksiyon hakimiyetini kaybetti. Serkan Yarelli'nin kullandığı otomobil karşı yönden gelen Cevdet Gültekin (36) idaresindeki 04 D 4609 otomobille çarpıştı.

**KAZADA 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ..
Şarampole yuvarlanan Cevdet Gültekin çevredekilerin yardımıyla Doğubayazıt Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ağır yaralı olan Cevdet Gültekin tüm müdahalelelere rağmen kurtarılamadı. Gümrük muhafaza memuru olan sürücü Serkan Yarelli otomobilde sıkışarak ölürken mesai arkadaşı Ahmet Hamdi Un da kaldırıldığı hastanede yaşama veda etti. Kazada yaralanan Gürcistan uyruklu Gela Kuprashvılı (42) ile Fadime Yarelli ise Doğubayazıt Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Öte yandan ölenlerin yakınları ambulansın kazadan yaklaşık bir saat sonra geldiğini iddia ederken kaza yerinde sinir krizi geçirdiler.

**ARDAHAN'DAN DA KAZA!..
Ardahan'da meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
Ardahan-Hanak karayolu Çamlıçatak (Gölebert) köyü mevkisinde Gülmehmet Çoban yönetimindeki 75 AU 604 plakalı traktör, Namık Kemal Yazıcı idaresindeki 06 K 8931 plakalı otomobille çarpıştı.
Kazada sürücüler Çoban ve Can Konmaz ile Nafize Çoban yaralandı.
Yaralılar, 112 Acil Servis ekiplerince ambulanslarla Ardahan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Haberi ekleme saati: 10.13-26 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ahır Şehir Kuruluyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Hayvan Pazarı Görünmeye Başladı..

Yıllarca Ardahan kent merkezin de bulunan ve Faruk Köksoy döneminde Ardahan Çevre Yoluna çıkarılan Hayvan Pazarının yanına Ahır Şehir’i kuruluyor.
Ardahan Belediyesinin dev projeleri arasın da bulunan ve kent için de kalan hayvan barınaklarının kent dışına çıkarılması projesi için ilk adım atıldı.
Yıllardır proje çalışmaları devam eden ‘Tarım Kö Projesi’ nin yer tespiti ve ölçümlerine başlandı.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un büyük projeleri arasın da bulunan ‘Tarım Köy Projesi’ çalışmalarının son aşamasına gelindiği ve yıl sonuna kadar temelinin atılacağı bildirildi.
Tarım Köy Projesinin gerçekleşeceği alanda incelemeler de bulunan ve onu hakkına bir açıklama yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy şunları söyledi.
Ardahan merkezde 10 bin büyükbaş, 2500 adet de küçükbaş hayvan bulunmakta, bu hayvanların bulunmuş olduğu tarımsal işletmelerin, şehir merkezinden çıkarılması ve daha modern, daha üst seviyede bir ahır işletmeciliği için Belediyemiz proje hazırlamış ve bu proje için gerekli çalışmalar tamamlandı.
Ahırlı evlerin yapılacağı alanlar için, Atatürk mahallesi su deposunun üst kısmında yer tespiti yapıldı. Belediyemizin teknik personeline, proje alanının uygunluğu için ölçümler yaptırdık. İnşallah yıl sonuna kadar yada ilk bahar da Tarım Kö Projesinin temelini atıp, en kısa sürede bitirip, Ardahan kent merkezin de kalan ve büyük sorunlara neden olan ahırları kent dışına çıkaracağız.’ dedi.

**SON SİSTEM HAYVAN PAZARININ YANI BAŞINDA..

Yer tespiti yapılan ve çalışmaları başlatılan Tarım Köy Projesinin Ardahan Çevre Yolu üzerin de yapılan modern Hayvan Pazarının yanı başında kurulacağını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy açıklamasına şöyle devam etti..
‘Ardahan'ın hayvancılığını hak ettiği noktaya taşınması için, büyük bir projeyi hayata geçiriyor. Ardahan'a tam donanımlı modern bir hayvan pazarı yapıyoruz. Ardahan’ımızın hayvan pazarına ihtiyacı vardı. Adı olan fakat fiiliyatta yerinde hiçbir şey olmayan hayvan pazarı, çamur ve bataklık alanı içerisinde hijyene sahip olmayan bir alan içinde idi, biz o alanı, halk pazarı olarak, ticaret merkezi haline getirdik. Tarım Köy Projesinin yanı başında inşaatı devam eden Modern Hayvan Pazarının amacı, tam teşekküllü fonksiyonel (33.000 metre kare) alan üzerine kurulu entegre ve hayvan borsası oluşturularak, acık kapalı ahırlar, sosyal tesisler,karantina bölümü,hayvan hastanesi,kantar ve rampalar ile kesim hane içermektedir. Çökertmeli arıtma sistemi, -eksi 55 dereceye kadar dayanıklı ısı yalıtımlı, kapalı ahırlar yine kış şartlarına uygun yarı acık padoklar bölgenin en modern birinci sınıf hayvan pazarını tamamladığımızda bölgenin ve ilimizin en büyük gelir kaynağı yanında tarım ve hayvancılıkla iştigal eden insanlarımızın hem kazancına kazanç katarken, Ardahan'ımızın da estetik yapısını uygun olması acısından sanayi bölgemiz civarında ulaşımı kolay yol üzerine inşa ettik.
4000-büyük baş 1000 küçük baş kapasiteli hayvan Borsası Projemiz hava şartları uygun giderse 2 ay içerisinde tamamlanmış olacak, artık Ardahan'da modern birinci sınıf son sistem bir hayvan pazarına kavuşturacağız, çiftçilerimize hayırlı olsun.’ dedi.
Haberi ekleme saati: 22.11-24 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ALİHAN AKKOÇ GÖLE'DE EVLENECEK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon yıllarda memleketine dönüp, doğup, büyüdükleri topraklara sahip çıkan iş adamlarına bir yenisi daha katıldı.
Son nüfus sayımında nüfusu 2 binin altına düştüğü için son yerel seçimlere giremeyen, ancak yapılan itirazların kabulü ile yeniden belde olan, ancak çıkan kararın takip edilmemesi dolaysıyla hala seçim yapılıp, belediye başkanı belirlenmeyen Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Köprülü beldesine dönüşler devam ediyor.
Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Köprülü (Gorevng) beldesinde doğup, bir çok hemşehrimiz için İstanbul'a göç eden İş adamlarımızdan olan Alihan Akkoç doğduğu topraklara yaz tatilini geçirmek için ev yapacak.
Ardahan'ın 12. Valisi Ahmet Deniz'in yakın arkadaşlığıyla tanınan Akkoç'un valinin istemi üzerine doğduğu Goreveng'te ailesiyle kalacağı bir ev yapacağı bilgisi alındı.
Ardahan veya Göle'ye yatırım yapmayı da düşündüğü öğrenilen Göleli İşadamı/Turizmci Alihan Akkoç İstanbul'da ki hemşehrilerimizin yakından tanıdığı bir iş adamı olarak biliniyor.
Haberi ekleme saati: 22.11-24 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Festivalde Nemalanan Mandıracılar Oldu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HAFTA SONU YAPILACAK OLAN KAŞAR FESTİVALİNİN ÖZELLİĞİNİ KAYIP ETTİĞİ İLERİ SÜRÜLDÜ..

1996 yılında başlayan bu yıl 29-30-31 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan 19.Göle Kaşar Festivalinin ilk yürütme kurulunda yer alan 1998-1999 yıllarında Göle Dernek Başkanlığı yapan ve şu an İstanbul Ardahan Kültür Evi Başkanlığı yapan Göleli Tuncer Dağ Göle Festivali için çok ilginç açıklamalar yaptı.
Tuncer Dağ Festivalin gün geçtikçe işlevini kaybettiğini belirterek “Bu yıl 19. su yapılan Göle Kültür ve Kaşar Festivalinin hemen hemen hepsine katıldım. Şunu itiraf etmek gerekir ki festivallere bir çeki düzen verilmediği sürece, yasal bir tüzük veya yönetmeliğe bağlanmadığı sürece her yıl biraz daha kan kaybederek işlevini yitirecektir” dedi.

**Festival Bireyselleştirildi..
Tuncer Dağ Festivallerin kurumsallıktan çıkıp kişiselleştiğini belirterek “1996 yılından bu yana birçok kaymakam ve belediye başkanı gelip geçmiştir. Her gelen yetkili kendine göre bir festival hazırlamıştır. Açıkçası festival artık bireysel kişilerin iki dudağı arasında çıkacağı şekle göre yapılmaya başlanmıştır. Ciddi şekilde yetki ve sorumluluk kargaşası yaşanmıştır. Festival Ağası adı altında alınan kaynaklar ya zamanında ödenmemiş, yada alınarak amacı dışında harcanmıştır. Açıkçası festival için değil de belediye bütçesine kaynak olarak aktarılmıştır. Bu da bir sonraki festivalin kaynak sıkıntısı çekmesine neden olmuştur” dedi.

**Festivalde Nemalanan Mandıracılar Oldu..
Göle Kültür ev Kaşar Festivalinin sadece mandıracıların işine yaradığını belirten Tuncer Dağ “Festivalin temel amacının bölgeyi tanıtmak ve başlıca geçim kaynağı hayvancılık olan bölge halkının hayvansal ürünlerinin değerlendirilmesi olmasına rağmen sadece Mandıracıların işine yaradığı, işin hamallığını yapan süt üreticilerinin fazla dikkate alınmadığı buda festivalin temel amacının dışında olduğunu bilmemiz gerekir. Festivalin başlaması ile mandıracılar sermayesine sermaye katmış ama süt üreticileri olduğu yerde kalmışlardır” dedi.

**Dernekler İşlevsiz Hale Getirildi..
Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ Göle Derneklerinin festival konusunda işlevsiz hale getirildiğini belirterek “Göle Kaşar Festivalinin ilk kuruluşunu gerçekleştiren ve her yıl ciddi şekilde kaynak aktaran derneklerimiz ne yazık ki Göle’de ki yetkililer tarafında işlevsiz hale getirildiler. Dernekler sadece para kaynağı olarak görüldüler. Derneklerimize festival programı içerisinde hak ettiği değeri vermediler. Bu da derneklerimizin festivale karşı olan ilgisini azaltmıştır. Geçmişte festivale büyük emek harcayan ve şu an aramızda olmayan İstanbul Göle Dernek Başkanı Hayrettin Habeş ve Ankara Göle Dernek Başkanı Hürriyet Yılmaz Göle’den küstürülerek gönderilmişlerdir. Bunun vicdani sorumluluğunu sanırım o dönemin yetkilileri biliyorlardır” dedi.

**Göle Halkının Bihaber Olduğu Festivalin Uluslar Arası Denilmesi İnandırıcı Değil..
Festivalin ismine Uluslar arası denilmeye çalışıldığını oysaki henüz Gölelilerin bile sahiplenmediği bir festivalin artık bir düzene girmesi gerektiğini belirten Tuncer Dağ “Kendi ilçeniz halkı henüz kabullendirmediğiniz, ilçe halkının bile bihaber olduğu bir festivalin kağıt üzerinde ulusal veya uluslar arası denilmesinin hiçte inandırıcılığı yoktur. Festivali önce haklınıza kabullendireceksiniz. Tüm katmanları oluşumun içine alacaksınız sonra büyümeye ulusal veya uluslararasına açılacaksınız. İsmi kaşar olan bir festivalde kaşarcılar bile sahiplenmiyorsa, festivalin hamallığını yapan dernekler halen devre dışı bırakılmaya çalışılıyorsa, geniş halk tabanında festival kabul görmüyorsa bunun nedeninin önce araştırılması gerekir. Yoksa ulusal olmuş uluslar arası olmuş hiçte önemi yok” dedi.

**Festival Yönetmeliği Çıkarılmalı..
Festivalin yönetmelik ve tüzük ile kalıcı hale getirilmesini belirten Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ “Ardahan Kültür Evi olarak Ardahan’ın hemen hemen tüm ilçelerinde hatta köylerinde yapılan şenlik ve festivallerin bir düzene girmesi için taslak yönetmelik hazırladık. Bu yönetmeliği Valilik, Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Derneklerimize göndereceğiz. Bu yönetmeliğin tartışılarak gündeme alınarak festivallerin bir şekle şemaya bürünmesi için çalışacağız” dedi.
Haberi ekleme saati: 22.08-24 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

OSMAN KAMACI'NIN MUTLU GÜNÜ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Göleli İş adamlarımızdan, İmza Pastanesi Sahibi Osman Kamacı oğlunu evlendirdi.
CHP Ardahan Milletvekil Ensar Öğüt'ün de katıldığı Nikah Töreni ile oğlu Gökan'ı Turgay Karabağ’ın bankacı kızı Tuğçe ile nikahlayan Göleli İşadamının bu mutlu günün de Öğüt ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in abisi Tuncer Tekin nikah şahitliği yaparlarken, törene bir çok hemşehrimiz ve Kamacı-Karabağ aileleri katıldılar.
Haberi ekleme saati: 21.58-24 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MİLLETVEKİLİ ADAYIYIM DİYEN
ORHAN GÖKDEMİR:
DAVUTOĞLU'YU KUTLUYOR,
KENDİSİNE BAŞARILAR DİLİYORUM..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon Genel Seçimler de iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisinden Milletvekili Adayı olan Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Adayı olmasını kutlayıp, başarılar diledi.
Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 yıllık iktidarında ortaya koyduğu kararlı, dik duruşunu kendisinden sonra milletin partisi AK Partinin başına ve başbakanlığa önerdiği Ahmet Davutoğlu adıyla liderlik vizyonunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Ardahanlı İşadamı, MÜSİAD Ardahan Şube Başkanı Orhan Gökdemir 2015 veya daha erkenden yapılacak olan genel seçimlerde yeniden Ardahan'dan Milletvekili adayı olacağını açıkladı.

**Ardahan'ın Vizyonlu, Donanımlı Siyasilere İhtiyacı Var..

Ardahan'da evi, işi olan bir siyasetçi olarak Ardahan'ın var olan sorunlarının en aza inmesi ve iktidarın tüm nimetlerinden faydalanması gerektiğine inandığını belirten Ardahanlı İşadamı/Siyasetçi Orhan Gökdemir Ardahan siyasetinin vizyon sahibi, donanımlı siyasilere ihtiyaç duyduğunu belirttiği açıklamasın da yeniden milletvekil adayı olacağı partisi AK Partinin ilk seçimde Ardahan'da iki milletvekil kazanacağına olan inancının her gün biraz daha güçlendiğini belirtti.

**Eli nasırlı, iş istihdamı sağlıyorum..

'Doğduğum topraklarıma vefa borcumu ödemek için kendi köyümün de bulunduğu yöreme dev bir enterge hayvancılık kompleksi kurdum. Ardahan'da evim var. Ardahanlı ile birlikte tırpan çekip, traktör sürüyorum. Bir çok kişiye kendi imkanlarımla iş sağlıyor, Ardahan ekonomisine karınca kararınca katkı sunuyorum' diyen Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir 'Partim ve Ardahan halkı desteğiyle yeniden aday olduğum milletvekili seçimlerinde hedefi zorlayacağım ve AK Partinin Ardahan'da iki milletvekili alması için mücadele edeceğim.' dedi.
Haberi ekleme saati: 21.54-24 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TATAR'DAN SPOR'A DESTEK SÜRÜYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Vali: Önce Güven Sağlamalısınız..

Ardahanlı İşadamlarından ve Ardahan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi İmdat Tatar'dan anlamlı yemek.
Ardahan'ı Bölgesel Amatör Futbol Ligin de temsil edecek olan Serhat Spor'a destekleri devam eden Ardahan (Kotoskara) köylü İşadamı İmdat Tatar Serhat Spor'a destek bulmak için bir yemek verdi.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Göle Kaymakamı Fatih Özdemir, Çıldır Esenyurt dernek Başkanı Kemal Şimşir ve Göleli Turizmci Alihan Akkoç'un da katıldığı yemekte Ardahan'ı BAL Ligin de temsil edecek olan Serhat Spor'un düzenleyeceği gece öncesi destek istendi.
Yemekte bir konuşma yapan Ardahan Valisi ve Belediye Başkanı gençlerin destek istediği şu günlerde kendilerine düşen her görevi yapmaya hazır olduklarını belirtirlerken, Vali Ahmet Deniz kulüp yöneticilerine ve sporculara seslenirken, 'Önce güven sağlayın' diyerek, toplumun tüm desteğinin alınmasın için kulüp yöneticilerine ve sporcular topluma güven vermesi gerektiğine işaret etmesi dikkat çekti.
Haberi ekleme saati: 21.25-24 Ağustos
Haber/Foto: Barış Bilgin/www.ardahanseshaber.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ŞAVŞATLILAR DA
ARDAHAN'A HAVAALANI İSTEDİLER...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan-Artvin arasında yapılması planlanan ortak havaalanına Artvin’in Şavşat İlçesindeki vatandaşlar imza kampanyasıyla havaalanına destek oldular.
Şavşat şehir merkezinde kurdukları platformlarla vatandaşlar havaalanına destek olmak için imza kampanyası başlattılar. Havaalanı için ortak çalışma yürüttükleri öğrenilen sivil toplum kuruluşları temsilcileri; en yakın havaalanına 4 saat uzaklıktayız. Kars’tan Şavşat’a gelmek isteyen vatandaşlar 4 saat boyunca o virajlı ve keskin dağdan inmek zorunda kalıyorlar. Erzurum’dan gelmeye çalışsak ise yaklaşık 6 saat sürüyor. Trabzon havaalanı ise tam bir işkence hesabı ile 8 saat sürüyor. Eğer Ardahan’da ise havaalanı olmuş olsa ve Ardahan’dan gelmeye kalksak yaklaşık 30 dakikada evimizde olacağız.
İnsanların kafasındaki şu soruyu artık atmalarını istiyoruz. Uçağı dolduracak sayıda yocu olur mu? Şunu unutmayalım ki; Ardahan ve Şavşatın nüfusunun 5 katından fazlası şehir dışında yaşıyor. Şu anda bütün firmaların Eylül ayına kadar olan yerleri dolmuş durumda. Kars’tan uçaklar hep dolu geliyor. Aynı zamanda bizim isteğimiz boeing tipi uçak değil, charter tipi 80 kişilik uçaklar bölgenin cazibe merkezi olmasını sağlayacaktır. Artık siyasilerden ve bölgenin önde gelenlerinden anlayış bekliyoruz.
Öte yandan komşu ilçenin bile havaalanına duyarsız kalmadığı bu süreçte Ardahanlı vatandaşların ve şehrin önde gelenlerinin bu konuya sessiz kalması akıllarda soru işareti bıraktı.
Haberi ekleme saati: 21.25-24 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE BELEDİYESİ
BEM-BİR-SES İLE SDS İMZALADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMemur-Sen'e bağlı Bem-Bir-Sen Ardahan İl Temsilciliği ile Sosyal denge Sözleşmesi İmzaladı.
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof Dr. Orhan Atalay'ın da hazır bulunduğu Göle Belediyesi-Bem-Bir-Sen ile sözleşme toplantısı Bem-Bir-Sen'e üye 13 Göle Belediyesinin lehine sonuçlandı.
Daha önce Ardahan belediyesi ve diğer belediyeler ile yapılan SDS Sözleşmesini Göle Belediyesi ilede imzalamaktan mutlu olduklarını belirten Bem-Bir-Sen Ardahan İl Temsilcisi Fedai Çoban ve Bem-Bir-Sen Ardahan İl Temsilcilerini makamında karşılayan Göle Belediye Başkanı İsmail Akınoğlu sözleşmeyi imzalamadan önce sendikalaşmanın önemine dikkat çekerek, çalışkan, işini yapan her işçini yanında olacaklarını söyledi.
İmzalanan sözleşme ardından her işçinin maaşları dışında 250 TL. artı para alacakları SDS'nın imzalanmasına kendisini de sevindiğini belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay başta memurların olmak üzere tüm çalışanların refah içinde olmasını gerek bir milletvekili olarak, gerek ise hükümetin temsilcisi olarak canı gönülden istediğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 17.42-24 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CHP Ardahan’dan Kılıçdaroğlu’na
Tam Destek

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş5-6 Eylül 2014 tarihlerinde, Cuma- Cumartesi günleri yapılacak olan Cumhuriyet Halk Partisi kurultayında mevcut Genel Başkan Kemel Kılıçdaroğlu’nun yanında olduklarını açıklayan Ardahan CHP’liler Kürt Sornunu başta olmak üzere ülke de yaşanan bir çok soruna Kılıçdaroğlu başkanlığında ki CHP’nin çare olacağını belirttiler.
Kurultay’da yapılacak olan açıklamalarla adına barış süreci denilen sürece CHP’nin en büyük desteği ereceğini açıklayan CHP Ardahan Milletvekil Ensar Öğüt Ardahan CHP olarak top yükün Kılıçdaroğlu’nun yanında olacaklarını söyledi.
CHP Ardahan İl ve İlçe Örgütleri olarak CHP’ye yapılan dış saldırıların önünde olduklarını belilrten Öğüt, ‘başta Posof, Göle olmak üzere tüm teşkilatlar olarak Kılıçdaroğlu ile birlikteyiz.’ dedi.

**CHP kurultayı 5-6 Eylül'de..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu imzalı duyuruda, kurultayın 5-6 Eylül 2014 tarihlerinde, Cuma- Cumartesi günleri saat 09.00’da ATO Congresium Salonu’nda toplanacağı belirtildi.
Kurultayın gündemi ise 8 maddeden oluşuyor. Buna göre, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak kurultayda, ilk olarak divan belirlenecek. Ardından tüzük komisyonun oluşturulacağı kurultayda, daha sonra Genel Başkan seçimi yapılacak.
Tüzük değişikliğinin de gerçekleştirileceği kurultayda, 60 kişiden oluşan Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de seçilecek.
Haberi ekleme saati: 01.59-24 Ağustos
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SANAYİDE YANGIN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Küçük Sanayi Sitesinde çıkan yangın büyümeden söndürüldü.
Alınan bilgilere göre Sanayi Sitesinde buluna Çevik Kuvvet'in hemen bitişiğin de ki Çapanlara ait Süt ve Süt Ürünleri Fabrikasın da elektrik kontağı nedeniyle yangın çıktı.
Fabrikanın yönetim odasın da çıktığı öğrenilen yangın büyümeden Ardahan beleidyesine ait İtfaiye tarafından kısa süre içinde söndürüldü.
Haberi ekleme saati: 01.55-25 Ağustos 2014Haber/Foto:www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Belediye Giydirilecek..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan İnönü Caddesi üzerinde bulunan Ardahan Belediyesi Binası baştan aşağıya yenilenecek.
Alınan bilgilere göre yasal zorunluluk olan dış cepheden yoksun Ardahan Belediyesi Binasının bu yılın sonuna doğru baştan aşağıya onarımdan geçirilerek, dış cephesi kaplanırken, iç dizaynı da yenilenecek.
Mimarı projelendirmenin devam ettiği öğrenilen Ardahan Belediyesinin bu onarım ardından yeni bir görüntüye kavuşması bekleniyor.
Daha önce Ardahan Valiliği, Ardahan Adliyesi, Ardahan İl Jandarma Komutanlığının binalarının dış cephelerinin yenilenip, kaplandığı Ardahan’da yeni yapılan binalar gibi eski binaların bir çoğunun da dış çehreleri kaplandığı görülmekte.

**Kent Mimarına Dikkat Edilmiyor..

1992 Yılında yeniden vilayet olduktan sonra bir çok binanın yapıldığı Ardahan’da yapılan yeni binaların hiç bir mimarı özelliği olmadığı dikkat çekerken, yaşanan bu durumun kentin genel görünümünü bozduğu belirtilmektedir.
Gelişi güzel hazırlanan bir çok yeni binanın sonradan yapılan dış cepheler veya yeni uygulamalarla toparlanamadığı da dikkat çekerken, belediyenin bu konuda yeni bir şehir imar planı ortaya koyması gerekliliğine dikkat çekilmektedir.
Haberi ekleme saati: 17.55-23 Ağustos 2014Haber/Foto:www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA SU SORUNU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yıl: 2014 Damal’da su sorunu devam ediyor..

Damal İlçe merkezinde Serhat ve Konuksever mahallelerinde yol çalışması devam ediyor.
Damal Belediyesi tarafından yapımı hızla devam eden, Serhat ve Konuksever mahallelerinde yol çalışması sonbaharda bitirilmesi hedefleniyor.Damal Belediye Başkanı Ergin Önal ekiplerin çalışmalarını yerinde denetleyerek yapılan çalışmanın önemine değindi.

**GOREVENG'TE ÇEŞMELER YENİLENDİ EKSİKLER TAMAMLANDI..

Ardahan’ın Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi (Gorevng) Yaylasında 2013 Yılında, Köprülülerin elbirliği ile Hızar Deresinde Yayla Camiine getirilen sudan Camiinin dışına Yaptırılan Çeşme Köprülülerin büyük bölümüne su vermektedir. Aynı Yıl Bınye Malan Mevkiinde yaylası olanların el birliği ile Yatak Mevkiisinde getirilen çeşmenin ardında bu yıl tamamını Emirhan SARIKAYA'nın ödediği 30.000 Tl civarında mal olan 3 çeşmede Yaylaların değişik yerlerine yaptırıldı. Yukarı Yayla olarak bildiğimiz mahallede ikamet eden Köprülülerde elbirliği ile Hızar Deresinden Hidrofor desteği ile çeşme yapmayı başardılar.
Köprülü Beldesinin Can damarı olan Tomul Çeşmesi ve Soro Çeşmesi'de tadilatdan geçip yenilendiler. ÇAKMAKÇI ailelerinin önderliğinde finansmanını kendi aralarında sağladıkları TOMUL Çeşmesi Yanileme çalışmaları sonlandı. Yaklaşık 8.000 TL'ye mal olan çalışma sonunda Deposu ve Çeşmenin Ana kısmı Kesme Taşlar ile Köprülülü Taş Ustası Turan KARAKILIÇIN çalışması ile şık bir görünüm kazandırılmıştır. ÇAKMAKÇI Aileleri Dedelerinin mirasına sahip çıkarak Köprülülere Yıllarca daha hizmet sunacak çeşmeyi yenilemiş oldular.
Aynı Zamanda Dip Mahallesinde yıllardır su sağlanılan SORO Çeşmesi'de yenilendiği Haberi ekleme saati:15.38-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: Erkan ÖZÇELİK/Erkan SARIKAYA

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AYI ÇOBANI PARÇALADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz yıllar da bir kişinin ayı tarafından öldürüldüğü Ardahan'ın Gürcistan ilçesinde yine Ayı saldırısı..
Ardahan'da, hayvanlarını otlatan bir kişi ayının saldırısına uğradı.
Edinilen bilgiye göre, Ardahan'ın Posof ilçesi Yolağzı köyünde meydana gelen olayda Murat Ateş (17), Urema yaylasında hayvanlarını otlatırken ayının saldırısına uğrayarak kollarından ve bacaklarından yaralandı.
Posof Devlet Hastanesinde ilk müdahalesi yapılan yaralı, Ardahan Devlet Hastanesine sevk edildi. Ayı tarafından yaralanan Murat Ateş'in annesi sinir kirizi geçirdi. Ateş'in babası da, "Biz insanların bu hayvanlar kadar da mı değerimiz yok. Vergiyi biz veriyoruz ve biz çalışıyoruz. Domuz, ayı ve kurtlar için konan vurma yasağının kaldırılmasını istiyoruz" dedi.
Haberi ekleme saati:15.38-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yapmalar Tezek,
Saçlar Soba Oldu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAzerbaycan’dan getirtilip, Gürcistan ve Türkiye üzerinde Ceyhan’a buradan da dünya ya aktarılan Bakü-Tiflis-Ceyhan Doğalgaz Boru hattında kent merkezine alınan doğalgaza rağmen en doğal yakacakta, tezekten vazgeçmeyen Ardahanlılar kış hazırlıklarına ara vermeden devam ediyorlar.
Hayvanlarından elde ettikleri gübreleri bir kış boyu biriktire, yazın sıcaklarında ise kurutup, toplayan Ardahanlıların ‘Yapma’ dediği doğal yakacakları tezekleri serdikleri güneşin altında toplatıp tezekten kale yaparak depolamaya başladıkları görülürken, bu yakacağın içinde en güzel yandığı saç sobalarda hazırlanıp, satışa başladı.
Ardahan Küçük Sanayi Sitesinde bir kaç sobacının yaptığı teneke sobalar kış öncesi vitrine çıktı.
Atadan/Dededen kalma yöntemlerle hayvanlarından elde ettikleri gübrelerden kışlık yakacakları tezekleri kurutup, depolamaya devam eden Ardahanlılar bir yandan da bir kış boyu ısınacakları tezeklerini yakacakları saç sobaları almaya başladılar.
Gün geçtikçe teknolojiye yenilen sanatların arasında bulunan ve bugün artık bir kaç sobacının yaptığı saç sobaların vitrine çıktığı görülürken, saçdan yapılma teneke sobaların tanesinin 75 ile 220 TL. arasına satılmakta.

**Ardahanlı ikisinden de vazgeçmiyor..

Ardahan kent merkezine doğal gaz gelmesine karşın hala revaçta olan tezek ve bu tezeğin yandığı saç sobalar hala Ardahanlının gözdesi iki ikili..
Başta köylerde olmak üzere kentin büyük bölümünün tezekle ısınmaya devam ettiği görülen Ardahan’da kömür ve kömür sobası ısınmada kullanılan 2. ürünler olmakta.
Haberi ekleme saati:15.20-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI DAHA DELİRME Dİ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**En az ilaç kullanan Ardahanlıyız..

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre 2009-2013 yılları arasında psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle doktora başvuran kişi sayısı 3 kat artarak 3 milyondan 9 milyona çıktı. 2013 yılında, yalnızca İstanbul’da 6 milyon 736 bin 378 kutu antidepresan kullanıldı. İstanbul’da son 4 yılda hastaneye başvuranların sayısı 6 kat artarken bu sayı Ankara’da daha fazla. En az antidepresan ilaç tüketimi Hakkâri, Ardahan ve Tunceli’de oldu.
Haberi ekleme saati:14.49-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Devletin parasıyla
halkın derelerini yok etmeye devam..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan’da ki HES’lere 854 bin lira..

Ardahan’ın Posof, Hanak ve Çıldır İlçelerinde devam eden HES Barajlarına verilen kredinin 854 Bin TL. olduğu öğrenildi.
Enerji sektörüne yılın ilk yarısında verilen kredilerin hacmi 66 milyar 896 milyon 956 bin lirayı buldu. Kredilerin yüzde 47'lik kısmı İstanbul, yüzde 31'i Ankara'da kullandırıldı.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankalar, enerji üreten madenlerin çıkarılması, nükleer yakıt, rafineri ve petrol ürünleri ve kok kömür üretimi ile elektrik, gaz ve su kaynakları üretim ve dağıtımına yönelik faaliyetlere verile yönelik olarak enerji sektöründe faaliyet gösteren yatırımcıları verdikleri kredilerle destekledi.
Enerji sektörüne yılın ilk yarısında verilen kredilerin hacmi 66 milyar 896 milyon 956 bin lirayı buldu. Kredilerin yüzde 78'lik kısmı İstanbul ve Ankara'da kullandırıldı. Sektöre yönelik kredi taleplerinin yüzde 47'si İstanbul'da karşılanırken, kredi hacmi 31 milyar 479 bin 365 liraya ulaştı. Ankara, yüzde 31'lik oranla enerji sektörünün en fazla kredi desteği bulduğu ikinci il oldu. Başkentteki finansal kurumlar, enerji sektörüne yönelik olarak 20 milyar 492 milyon 866 bin liralık kredi hacmi oluştu.

** HACMİNİN EN DÜŞÜK OLDUĞU İL KİLİS
Enerji yatırımlarının kredi ihtiyacını karşılayan bir diğer önemli il Denizli oldu. Yatırımcılar, enerji projeleri için Denizli'den 2 milyar 774 milyon 299 bin liralık kredi olanağı sağladı. İzmir'de enerji sektörüne kullandırılan kredilerin hacmi 2 milyar 153 milyon 81 bin, Kocaeli'de 1 milyar 439 milyon 696 bin, Bursa'da 1 milyar 273 milyon 204 bin, Gaziantep'te 1 milyar 126 milyon 27 bin, Kahramanmaraş'ta 865 milyon 923 bin, Konya'da 494 milyon 979 bin, Adana'da 478 bin 333 lira oldu.
Enerji yatırımları için kredi hacminin en düşük olduğu iller 275 bin lira ile Kilis, 379 bin lira ile Bingöl, 854 bin lira ile Ardahan olarak sıralandı. Yılın ilk yarısında Türkiye'de elektrik üretimine yeni katılan ya da yeni yatırımlarla üretim kapasitesi geliştirilen tesis sayısı 120'yi buldu. Bunların 53'ünü hidroelektrik santraller, 34'ünü rüzgar enerjisi santralleri, 22'sini doğalgaz çevrim santralleri oluşturdu. Bu yatırımlarla birlikte Türkiye'nin elektrik üretimindeki kurulu gücüne 2 bin 784 megavatlık ilave oldu.
Haberi ekleme saati:14.47-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Güzel Bir Hafta Dileğiyle Ardahan'dan Merhaba
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Bakan, Başbakan, Başkan..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye dün önemli bir sürecin başladığı günü tv kanallarında canlı canlı izledi..
Çünkü eski defterlerin kapandığı gibi cumhurbaşkanı, hükumet, parti başkanı seçim şekli de kapanmış, yeni bir süreç yani resmi olmasa da gayri-resmi başkanlık süreci başladı..
Ardahan Haberleri Evet, Türk siyasetinin teamüllerinde olmayan bir yöntemle bir hafta önce başbakan iken cumhurbaşkanı seçilen ve halen hem başbakan, hem cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan hem başbakan, hemde genel başkan atıyordu..
Hem de daha kendisi cumhurbaşkanlığı mazbatasını almamışken, yeni birine, kardeşim dediği Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na yeni bir makam ve görev veriyordu.
Yani, 'ben bu ülkede hem bakan, hem başbakan, hem başkanım diyor ve ben ne yaparım doğrudur diyordu..
Ve bunları da demokrasi gereği deyip, önümüzde ki hafta büyük kurultaya gidecek olan AK Partililere duyuruyor ve başbakan, genel başkan olarak atadığı adamını onayını istiyordu..
Yani ‘Bu iş tamamdır, beni,m dediğimdir, siz gelin Ankara’ya, katılın formalite kongreye önünüze sunduğum Davutoğlu’na eksiksiz ve firesiz oy verin ve gidin’ diyordu..
Öyle de oldu, olamaya da devam edecek..
Çünkü daha önce yazdığım gibi Erdoğan’ın adaylığı açıklandığı gün bu ülke de başkanlık sistemi başlamış ve dünde bunu alenen, açıkça görüp, izlemişiz, eski parlamenter sisteme fatiha okurken..

**Siz niye sağduyulu değilsiniz?

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü'nde PKK mezarlığına dikilen Mahsum Korkmaz heykeli ile yeniden gerilen ortamın ısrarla devam etmesi istenen barış sürecini bitirir mi bilmem ama duraklatacağı kesin gibi..
Çünkü o heykeli yapanlar gibi kıranlar ve manşetlere taşıyıp, heykel üzerinde iktidara yüklenen basının galeyanına gelen mahkeme ve o mahkeme kağıdıyla köye giden güvenlik güçleri tahrikin en büyüğüne gelmiştirler..
Ve biri gösterici, ikisi asker 3 kişinin ölümüne neden olmuşturlar..
Ardahan Haberleri Tam da bu esna da başta hükümet yetkilileri olmak üzere herkes sağduyulu çağrılar yapmaya başladı ve sürecin tehlikeye gireceği tehdidiyle işi hafiften geçiştirmeye başladılar..
Yani suç sadece heykelde ve heykeli dikenlerden olduğunu anlatmaya çalışıp, bu tarafta ki galeyana gelenleri heykeli kırıp, başının üzerine ayaklarıyla poz verenleri görmezden gelmeye başladılar..
Evet ben de buradan sesleniyor ve diyorum ki herkes ama herkes sağduyulu olmalı..
Olmalı da bu sağduyulu olması gerekenler sadece Diyarbakırlılar, Kürtler olmamalı..
Gaza gelip, heykeli kırıp, başını ayaklar altına alanlarda tahrikçi olmamalı, sağduyulu olmalı..
Çünkü Saddam’ın heykelini yıkanlar da aynı oyuna gelmiş sadece Irak’ı değil, tüm Ortadoğu’yu kana bulamıştılar..

**AKP Düşmanlığı Üzerin de Kürtlere Saygısızlık..

Askere yönelik manşetleri ile tanınan dinci basının başını çeken Akit Gazetesi ve diğer sağ görüşlü basının AK Parti İktidarı öncesi olduğu gibi bugün de Asker ya da sistemle ilgili şikayetleri gündeme taşırken illahki Kürtleri hedef gösterip, saygısızlık yapmaya devam ederken şimdi de AKP’ye kızanların Kürtleri hedef gösterip, saygısızlık yaptığını görmekteyiz..
Çünkü gün geçtikçe faşistleşen ulusal takımın sözde gazetesi Sözcü’de, Ülkücü olduklarını öne sürenlerde AKP’ye kızarken Kürtleri hedef gösterip, saygısızca hareketlerde bulunuyorlar..
Yani AKP’nin hırsızlıklarına, yolsuzluklarına, yapması gereken işleri yapmamasına kızmayan, hatta normal gören ama AKP’nin Kürt siyasetine şiddetle karşı çıkan bu takımların tek derdi Kürt kelimesi ve Kürtlerin istediği haklara karşı olduklarını görüyor ve sabırla izliyoruz..
Ardahan Haberleri Barış sürecinin yeşermesini sabırla bekleyen insanların sabrını taşıranların bu alışkanlıklarına hala devam ederlerken, sözüm ona benden daha Müslüman gibi sağ düşünce sahibi olduklarını belirtenler AKP’ye kızdılar mı mutlaka Kürtlere saygısızlık yapmaktan kaçınmamaları o istenen barışı geciktirdiği gibi gerdiğini de bilmekte fayda var..
Bağırıp, çağırmakla, istene n hak hukuka karşı çıkmakla siyaset yaptıklarını sananların asıl hedefinin Kürtler ve onların istediği haklar olduğunu bilen Kürtlerin de bir yere kadar sabır edeceğini unutanların bu ülke de kardeş kanı üzerinde siyaset yapmaya alıştıklarını da bilen Kürtlerin bu tür tahriklere gelmeyeceğini artık dinciler de, sözüm ona Müslümanlar da, kendilerine ülkücü diyenlerde anlamalıdırlar..
Çünkü bu ülke de Türklerin ne kadar hakkı varsa Kürtlerin de o kadar hakkının olduğunu bilmek ve en önemlisi kardeşçe yaşamanın haklara, hukuklara , heykellere saygılı olmaktan geçtiğini bilmek gerekir..
Kısacası bilinmelidir ki; Her yaşanan küçük bir gerginliğin üzerinde yada iktidara kızıp, ona bir şey yapmanın hırsıyla Kürtleri hedef göstermek ne Türklere ne de Türküm diyenlere bir fayda getirmeyeceğini anlamayanların huzur bozulmasın, barış süreci devam etsin diye direnenlerin sabrını ölçmeye kalkması kimseye fayda getirmeyecektir.
Ve bunlar yapılırken maşaların kullanıldığını da görüp, kendilerine acıdığımızı da belirtirken son olarak tek diyeceğim şey; Eğer AKP ile yada sistemle ilgili şikayetiniz varsa Kürtleri, Kürt Sorununu önünüze kalkan etme alışkanlığını bir kenara bırakın ve adam gibi ortaya çıkın deyin ki; ‘Ey halk bu iktidardan daha iyi hizmeti bizim düşüncemiz yapar’ deyin ve o hesaba katmadığınız halkın sorunları ile biraz ilgilenin ve halkta sizi iktidara getirsin, siyasetiniz yaşasın..
Aksine mi son cumhurbaşkanlığı seçimin de olduğu gibi bu halktan sille üzerine sille yemeye devam eder, kala kalırsınız yerinizde..

**Bakana sorulamayan 2 soru..

Daha önce kaç kez dile getirdiğim ve adeta ‘Çişim geldi’ programları dolaysıyla zaman zaman zorda kaldığımızı anlattığım yazılarımın bir yenisini daha yazarken, çok üzgün olduğumu ve okurlarımdan özür dilediğimi belirtmek isterim..
Çünkü yanımızda gezdirdiğimiz bir çocuğun hiç beklemediği bir anda ‘Çişim deldi’ demesi gibi hızlı ve beklenmedik programların sık sık yaşandığı Ardahan’da başbakan olma ihtimali yüksek olan bir bakanın Ardahan’a geliş programı dolaysıyla adeta boşta kalmış, him bir şey yapamamıştım..
Ve Gürcistan ile Ermenistan’a komşu olan Ardahan’a gelen Dışişleri bakanına iki soru sormaktan mahrum bırakılmıştım..
Çünkü programı olmadığı halde, daha önceden bildirilmediği için ben ve bir çok Ardahanlı bu önemli bakanın Azerbaycan ve Ermenistan’ın karıştığı Kafkaslara komşu Ardahan’a geleceğini son anda , Ardahan’da olmadığım anda duymuştum..
Bakanın Ardahan’a geleceğini öğrendiğimde çok merak ettiğim ve Arhanlılarında bilmesi gereken Ur köyünün yaylasında, ormanların arasında ki gizli gölü ve 8 yıldır müdürsüz kalan İl Kültür ve Turizim Müdürlüğünün bile bilmediği peri bacalarının keşfine gitmiş, yani talihsiz bir şekil de Ardahan merkezden çok uzaklaşmıştım..
Ardahan Haberleri Ben o bahsedilen gizli gölü ve peri bacalarını ararken cep telefonuma gelen telefonla, Başbakan Adayı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Ardahan’a geleceğini öğrenirken, beni o bölgeye götüren emekli Başbakanlık Tapu ve Kadastro Başmüfettişi Şahin Avşar ile aynı zaman Ardahan Belediye Meclis Üyesi olan emekli sağlıkçı dayım İsmail Sural’da bir hayli rahatsız olmuştular..
Çünkü ben bir tarafta o çok bahsedilen kayıp gölü ve peri bacalarını ararken, diğer taraftan bakanla karşılaşamayacam diye çok huzursuzdum..
Ve korkum gerçekleşti son dakika da Ardahan’a gelen bakan ile karşılaşamamış, iki önemli soruyu soramamıştım..
Ancak meslektaşlarımı arayıp, ‘Ya ben yetişemeyeceğim, siz sorun’ dememe karşın, o çok önemli iki soru sorulamamış ve benim Ardahan’a girdiğim an bakan Ardahan’da ayrılmıştı..
İşte bu beni çok üzmüş, okurlarımdan özür dilememe neden olmuştu..
Hangi sorulardeıo beni çok üzen ve bana özür dileten..
1. Soru; Sayın bakan ve başbakan adayı Davutoğlu Ardahan’ın da komşu olduğu Ermenistan ile Azerbaycan’ın yeniden çatışmaya başladığı, dünyanın gözünün döndüğü Kafkaslara komşu Ardahan’a bir havaalanın yapılması istenmektedir.. Sizin bu yönde ki düşünceleriniz alabilir miyiz? olacaktı..
Gerçi bu soru başta ATSO başkanı olmak üzere bir çok Ardahanlı tarafından istek olarak bakana yönlendirilmişti..
2. Soru; Sayın bakan Ardahanlı olan ve IŞİD’in elinde bulunan Konsolosun akıbeti nedir?
Sorusu olacaktı ama ne soran, nede cevaplayan olmuştu ve kayıp gölü, peri bacalarını da bulamyan ben üzülerek kala kala kalmıştım..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Yolları görmüyor musunuz?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da yaşanan sorunları gündeme getirdiğimiz de başta iktidarın milletvekili olmak üzere bir çok siyasi ve yöneticinin bize bir hayli kızdığını biliyoruz..
Ama bizim işimizin her şeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışanların demeçlerini değil, onların yapması gereken işleri hatırlatmak, gündeme taşımak ve çözümü için gerekli yerlere ulaştırmak olduğunu bilinmesi gerek..
İşte size en güzel örnek binlerce yerli yabancının de gelip, gördüğü, ‘Bu nasıl şehir?’ Ardahan Haberleri dediği Ardahan’ın yollarıdır..
Başta Ardahan’ın iktidar milletvekili olmak üzere iktidarın İl temsilcilerinin köylerinin yolları gibi bizim Harziyanların yollarının da olağanüstü bozuk olduğunu yazmak, Posof’un Kafkaslara giden yolunun yıllardır bitmeyen Ardahan-Kars, Ardahan-Çıldır, Ardahan-Hanak-Damal yolları gibi bozuk olduğunu ve bunlar gibi köy yollarının da geçit vermediğini yazmak suçsa evet, ‘Yolları görmüyor musunuz? demeye devam ediyoruz.

**Vay halimize..

Hesap verilebilirlik noktasında Avrupa’da sonuncu, Dünya’da ise çoğu 3 ncü dünya ülkelerinin gerisinde olduğumuz ülkemizde, halkın refahı için kullanılması gereken paraların, kimler tarafından ve ne için harcandığı pek bilinmiyor.
Halkın en küçük zorunlu ihtiyacına bile getirilen yüksek vergilerle toplanan paralar, bürokrasinin, siyasilerin ve halkı yönettiklerini iddia edenlerin dalavereleriyle tükenip gidiyor.
Bırakın ülkeyi şu küçücük memleketimiz Ardahan’da bile bir çok kurumun yöneticileri, “yolluk, yıllık, akaryakıt, temizlik malzemesi, onarım” adı altında halkın milyonlarca parasını arada götürdüğünü hepimiz biliyoruz.
Bırakın partileri, siyasileri yöneticileri, artık para tırnaklamanın İmamlarımıza kadar indiği memleketimizde, tırnakçılar toplum refahını değil, ceplerinin refahını düşünüyor durumdalar.
Vay halimize..

**Yeni Başkan ve Başbakan Hayırlı Olsun..

Tüm dünyanın gözünün Irak’ta, Suriye’de ve vahşice kafa kesen IŞİD’de iken Türkiye’de sessiz bir devrim yaşanıyor.
Çünkü parlementer sistemi geride bırakmaya hazırlanan ve başkanlık sistemine geçmeye çalışan bir ülke de yeni bir yönetim ve başbakan belirlendi.
Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması ile başlayan bu yeni sürecin yeni başbakanı da, geçtiğimiz gün Ardahan’a gelip, suyunu içen, tozunu yutan Davutoğlu oldu..
Aynı zaman da AK Parti Genel Başkanı da olan Davutoğlu’nun dışişleri bakanı iken sorunsuz bir komşunun kalmadığı Türkiye’nin Ermenistan ve Azerbaycan’a komşu Ardahan’da kendisine ve yeni belirleyeceği bakanlar kuruluna, hükümetine ve kendisini bu göreve davet edip, önce bakan, ardından bakan sonra da başbakan yapan cumhurbaşkanına, ülkeme, sorunlarla baş başa bulunan bölgeme hayırlı olsun diyoruz.

**Bal paketleme tesisi..

Bu yıl 300 ton bal aldıkları belirtilen Ardahanlı balcıların ne kadar vergi ödediği yönünde ki manşetimizin yankıları devam ederken, bu balcıların yıl boyu aldıkları balları paketlemeleri Ardahan Haberleri için SODES tarafından finanse eden Ardahan Arıcılık Birliği Bal Paketleme Tesisine ballarını götürüp, götürmediklerini merak etmekteyiz..
Çünkü artık vita yağı tenekelerin de yada salça kavanozlarında bal satılamayacağını bile ve bu yönde Milyona yakın bir harcama ile bir tesis kuran Ardahan Valiliği de gelen gidene ‘Bu Ardahan balıdır’ deyip, kendi tesislerinde paketlenen balların tanıtımına katkı sunup, soracağını da bilmiyoruz..
Balı tanıtmak için düzenlenen festivalin bütçesinin ve harcamalarının açıklanmadığı gibi Ardahan’da yapılan Bal Paketleme Tesisinin de ne olduğunu açıklamayanların bu tesisi ne diye yaptıkları ve onca parayı ne diye harcadıklarını da açıklamaları gerektiğini hatırlatmakta fayda var..
Evet, 300 ton balı topladıklarını açıklayan ama bu kadar balın karşılığında ne kadar vergi verdikleri sorgulanmayan Ardahan Arıcılar Birliği kamuoyunun merak ettiği Bal Paketle Tesisi konusunda bir açıklama yapacak mı bilmem ama yeni valinin bir çok konuyu olduğu gibi bu paketleme tesisinin de neden kurulduğu gibi kaldığını sorgulayacağını tahmin etmekteyiz..
Çünkü bu tesisin kurulması için halkın parası olan SODES’in bütçesinde hatırı sayılır bir ödenek ayrıldığı ve harcandığını bizim gibi tüm arıcılar ve Ardahanlılar iyi bilmekteler..

**Yasaklar Memleketi..

60 Yıldan fazla Rus düşmanlığını pompalayan bir sistemin yarattığı korku imparatorluğuz sonucu içinde yüzmediğimiz Çıldır Gölü’ne, Gürcistan ile sınırımızı belirleyen Aktaş Gölü’ne ve yanı başında gelip, geçmemize rağmen ailece bir gün yanına inip, içinde ne olduğunu merak etmediğimiz Putka gölüne yeni yasaklar geliyormuş..
Öyle ki; bugün Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu’nun geçmek üzre olduğu, Türkiyen’nin 3. büyük gümrük kapısının açılmaya hazırlandığı Aktaş’a gidip, fotoğraf çekemediğiniz gibi bu gölerin fotoğraflarını bile çekemeyeceğiz..
Ya bu nasıl bir anlayış, nasıl bir zihniyet dedirten bu saçma yasakları getirenlerin bu bölgeye yatırımcı çağırmaları ne kadar inandırıcı olur?
Bilmem ama bir tarafyan bir ahır yapmak isteyenden Müze Müdürlüğünün de içinde Ardahan Haberleri olduğu onca resmi kurumdan izin alma şartı getireceksin, diğer taraftan yasak üzerien yasak getirip, sonrada ‘Ey iş adamları gelin Ardahan’a, bölgeye yatırm yapın’ diyeceksin..
Ve 6. Bölge deyip açtığın sözüm ona teşvik paketlerine neden başvuru olmadığını sorup, merak edeceksin..
İşte size yeni bir komedi..
Ardahan İl Çevre Müdürlüğü kurduğu bir komisyonla Çıldır, Aktaş ve Putka göllerine yeni yasaklar getirmeye hazırlanıyormuş..
Hemde bu göllerin yanına değil, yanı başına bir çivi çakmak istersen Ankara’da Çevre Müdürlüğüne izin alacakmışsın..
Haydi Ardahan’a yatırım yapın. adını da yasaklar memleketi koyun..
Koyun ki belki birileri sizlere inat o yasakları delip, göçü durduracak yatırım yapsın..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CHP'NİN SEKRETERİNİ KAÇIRDILAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Başkanlığında çalışan bayan sekreter evlenmek için parti binasının anahtarı ile birlikte kaçınca CHP İl Binası bir gün kapalı kaldı.
Alınan bilgilere göre sabah partiye gelen CHP'liler Kongre Caddesi Üzerine de bulunan parti binasının açılmadığını ve anahtarının ortada olmadığını gördüler.
Daha sonra Ş.B. isimli sekreterin evlenmek için çıktığı arkadaşı ile birlikte kaçtığını öğrenen CHP'liler çağırdıkları çilingirle parti binasını açıp içine girdikleri bilgisi.
Haberi ekleme saati:17.52-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

EFKAR TEPESİ EFKARLI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BAŞKAN GEL HALİMİZİ GÖR HELE..

Ardahan merkezde yaşanan yol sorunu mahalleler de ve ara sokaklarda da yaşanıyor.
Araçların park edecek yer bulamadıkları Ardahan'da bozuk yollarda kaçan sürücüler işlerine kısa yollardan gidip/gelmeye başlayınca mahalleliler de rahatsız olmaya başladı.
Başta Efkar Tepesi olarak bilinen Yokuş Sokağın da olmak üzere bir çok yerde yaşanan yol sorunu mahallelerinde tepkisini çekmeye başladı.
Araç sürücülerinin yaya yolu olarak ara yolları ve yürüyüş yollarını kullandığından yakınan Efkar Tepesi sakinleri toz topraktan bıktıkları gibi yaya yolu olarak yapılan yollarda araçların geçmesinin tehlikeye neden olduğunu belirterek belediyenin konuya el atmasını beklediklerini söyledi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Yeni Mahalle Yokuş Sokak sakini Korkmaz Tekin mahalleli olarak topladıklar şikayet dilekçelerine rağmen belediyenin konuyla ilgilenmediğinden yakınırken, bu soruna çözüm bulunmaması haline kendi imkanları ile zaten yaya yolu olan bu yolu kapatacaklarına dikkat çekti.
Haberi ekleme saati:16.59-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇAĞBERK İNŞAAT
KİRALIK EV SORUNUNA DA EL ATTI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da yap-sat dönemi başlatarak bugüne kadar bir çok insanı ev sahibi yapan ÇAĞBERK İNŞAAT şimdi de Ardahan'da yaşanan 'Kiralık Ev' sorununa da el attı.
Bugüne kadar 145 konut yaparak Ardahan'da en büyük konut yapan firma unvanını alan ÇAĞBERK İNŞAAT'ın şimdi ki hedefi kiralık ev sorununa çare olmak.
Ardahan Kaptanpaşa Mahallesi Meteoroloji Müdürlüğü binasının bulunduğu cadde üzerinde yaptırdığı yeni 36 Daireleri yani 1+1 konutları bitirip, kiraya vereceklerini belirten ÇAĞBERK İNŞAAT'IN sahibi Metin Yılmaz okulların açılmaya hazırlandığı şu günlerde memur, öğrenci, yabancı, köylünün aradığı kiralık evi sorununa el atacaklarını söyledi.
Aynı alanda 40 adet 3+1 yeni daireler yaptıklarını da belirten ÇAĞBERK İNŞAATIN SAHİBİ Çıldırlı İş adamı Metin Yılmaz amacımız Ardahanlılara doğalgazlı, otoparklı, lüks konutları güzel imkanlarla kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.
Haberi ekleme saati:16.42-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'I YİNE SEL GÖTÜRDÜ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl geçmiş yıllara nazaran olağanüstü bir yağış alan yağmurların etkisini sürdürdüğü Ardahan'da yağmur yine sel olup taştı.
Yağmurla birlikte dolunun etkisini gösterdiği Ardahan'ya yaklaşık yarım saat aralıksız yağan yağmur kent içinde sel olup aktı.
Çayırlarda biçtikleri otları toplayan çiftçilerin yanı sıra esnafında olumsuz etkilendiği yağış ardında bir çok yol ve sokakta su birikintileri meydana geldi.

**Ardahan'da Hava..

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu, Artvin, Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Rize çevreleri ile Trabzon'un doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı artarak mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzey yönlerden, güney kesimlerde, güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.
Haberi ekleme saati:16.38-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇ/FED'DEN HABERİ OLAN VAR MI?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Açılışla ilgili haber ardından haber alınamıyor..

Başta Hoçvan'nın sırtını verdiği Ardahan’ın en büyük dağı olan Kısır’ın suyunu 22 köye verilmesi çalışması olmak üzere bir çok konuda sessizliğini sürdüren Hoçvan Federasyonu Hoç/Fed bu yıl açılan yeni binasından dışarı çıkamadı.
Önümüzde ki günlerde seçime giderek yeni yönetimini belirlemesi beklenen Hoç/Fed’in mevcut yönetimin de bir çok kişinin istifa ettiği Hoç/Fed’in binasının açılışı ardından sessizliği bürünmesi dikkatlerden kaçmazken başta Irak’ta olmak üzere Ortadoğu’da terörist IŞİD’in katliamları, Hoçvan ve Hoçvanlıların yaşadığı sorunlar karşısında da duyarsız kalması dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati:09.39-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan parti genel başkanı sıfatıyla son kez başkanlık ettiği AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası Türkiye'nin yeni Başbakan'ını açıkladı. 62. hükümetin Başbakan'ı ve AK Parti'nin yeni genel başkanı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu.

**Ardahan'a gelmesiyle Anlaşılmıştı..
***GÜL DE DAVUTOĞLU'NU İŞARET ETMİŞTİ..
Abdullah Gül, Çankaya’daki veda resepsiyonunda “Görünüyor ki Ahmet Bey Başbakan olacak” diyerek o da Davutoğlu’nu işaret etti.

**ADI ÖNE ÇIKAN İSİMDİ..
Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle Başbakanlık için Ankara bahislerinde Ahmet Davutoğlu’nun adı iyice öne çıkmıştı.
Haberi ekleme saati: 19.02-21 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

IŞİD ARDAHAN'DA MI?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da park ve seyir halinde bulunan ve üzerinde Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) özdeşleşen, aynı zamanda Hz. Muhammed’in (SAV) peygamber mührü olan sembolün bulunduğu araç görenleri heyecana sevk etti.
Kim olduğu öğrenilemeyen Ardahan plakalı aracın arka camına yapıştırılan sembolün neyi amaçladığı bilinmezken, bunun Ardahanlı konsolosu da kaçıran IŞİD'ın sempatizanlarının Ardahan'da olduğunu göstermek yada bir yerlere mesaj vermek için olup olmadığı anlaşılamadı.

IŞİD ve Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin iddiaları araştırmak üzere Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını isteyen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, komisyonun kurulmaması halinde tek başına Süleyman Şah Türbesi'ne gideceğini açıkladı.

**CHP'li Öğüt, Süleyman Şah Türbesi'ne Gidecek..

Öğüt, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında bir gazetede "Süleyman Şah Türbesi IŞİD'e veriliyor, Konsolos ve rehineler karşılığında" iddiasının yer aldığını belirterek Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i göreve çağırdı.
49 rehineden haber alınamadığını belirten Öğüt, birtakım çirkin pazarlıkların olduğunu iddia ederek şöyle dedi:
"Süleyman Şah Türbesi'nin pazarlık yapılması doğru mudur, konuşulmuşsa ne konuşulmuştur? Dışişleri Bakanı açıklama yapmalıdır."

-KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİ-

Meclis Başkanı'na seslenen Öğüt, TBMM'de konuya ilişkin araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Öğüt, komisyonda yer alacak milletvekillerinin Irak'a, Musul'a giderek yerinde inceleme yapmasını da önerdi.
Süleyman Şah Türbesi'ndeki Türk topraklarının pazarlık konusu yapılıp yapılmadığını öğrenmek isteyen Öğüt, "Genelkurmay Başkanlığı buradan asker çekilsin dedi mi? TBMM bir komisyon kursun, milletvekillerini göndersin, Süleyman Şah Türbesi'nde bir araştırma yapılsın" diye konuştu.

-CHP'Lİ ÖĞÜT Süleyman Şah TÜRBESİNE GİDECEK-

Öğüt, şöyle devam etti:
"IŞİD terör örgütüne para gönderildi mi, örtülü ödenekten? Yardım yapıldı mı? IŞİD terör örgütüyle Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili bir çalışma yapıldı mı? Bir komisyon kurulsun, bu komisyon araştırma yapsın. Eğer hükümet bunu aydınlığa çıkarmazsa ben tek başıma milletvekili olarak Süleyman Şah Türbesi'ne gitmeye hazırlık yapacağım ve yola çıkacağım. Hükümeti uyarıyorum, Meclis Başkanı'nı göreve davet ediyorum. Bir araştırma komisyonu kurulsun, bu araştırma komisyonu Süleyman Şah Türbesine giderek, Musul'a giderek bir araştırma yapılsın, rehinelerimizin kurtarılması için çalışma yapılsın."
Haberi ekleme saati: 10.11-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLIYA KARŞI
ŞAH TÜRBESİ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**SİYASİLER VE DERNEKLERİN SAHİP ÇIKMADIĞI ARDAHANLI KONSOLOS HAKKINA YENİ BİR İDDİA ORTAYA ATILDI..

IŞİD, Musul Konsolosluğu'nda rehin aldığı ve aralarında Ardahanlı olan Başkonsolosun da bulunduğu 49 personeli serbest bırakma karşılığında, Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprağı olan 928 yıllık Süleyman Şah Türbesi'ni istedi. Hükümet kabul ettiği ileri sürüldü.

**IŞİD HÜKÜMETE 3 AY SÜRE VERDİ

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre; İki buçuk aydır süren rehine pazarlığında Ankara'yı köşeye sıkıştıran IŞİD, Türkiye'den önce para ve silah istedi. Pazarlığın dozunu gittikçe arttıran örgüt, son olarak 49 rehinenin serbest bırakılması karşılığında yurt dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'nin boşaltılmasını talep etti. IŞİD'le çatışmaya girmek istemeyen hükümet, bu isteğe yeşil ışık yaktı.

**GENELKURMAY'A ÇEKİLİN TALİMATI

Hükümet, türbenin boşaltılması talimatını Genelkurmay'a iletti. Ancak bu, IŞİD talebi olarak değil, Süleyman Şah Türbesi'ne olası bir saldırı ihtimaline karşı önlem olarak gösterildi. Asker, çekilme için ön hazırlık yaptı. Ama henüz harekete geçmedi. Hükümet kamuoyunu 'çatışmayı önlemek için askeri çektik' diye ikna edecek.

**ARDAHANLILAR SAHİP ÇIKMADI..

Bilindiği gibi en son Amerikalı gazetecinin başını kesen terör örgütü IŞİD’ın elinde bulunan 49 rehinenin içinde Irak’ta ki Musul Başkonsolosu Ardahanlı Öztük Yılmaz..
Aylardır IŞİD’in elinde bulunan Başkonsolosla ilgi li bir haber alınamazken, Ardahanlılar da hükümete ‘Hemşehrimiz nerede?’ diye sahip çıkmadılar.
Haberi ekleme saati: 08.56-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YAĞMURLARA RAĞMEN KURUYOR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın en büyük ilçesi Göle ilçesi sınırları içinde bulunan Allahuekber dağlarının eteğin de doğup, önce Göle ovasını, ardından Ardahan ovasına, daha sonra Hanak ve Çıldır'a hayat veren Kura Nehri gün geçtikçe kuruyor.
Ardahan'ın simgesi olan Kura Nehri'nin suları aylardır yağan yağmurlara rağmen çekilmeye devam ettiği görülüyor.
Önüne konulacak olan Beşikkaya Barajı ile suları Artvin'e yönlendirilmesi hedeflenen Kura'nın şimdiden kurumasının gelecekte yaşanan kuraklığın ilk işaretlerinden olduğuna dikkat çeken Ardahanlılar bunun en açık göstergesi aylardır yağan yağmurlara karşı Kura Nehrinin çoşmaması ve sularının gün geçtikçe çekilmesinde görülebileceğine işaret etmekteler.
Haberi ekleme saati: 08.49-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BİR TARAFTAN YAĞMUR,
DİĞER TARAFTAN YANGIN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlı köylüler bir taraftan yağmurların, diğer tarafta yangınların arasında kalmanın sıkıntısını yaşıyorlar.
Yağmurların biçilip, toplanmasına izin vermediği ot, arpa ve buğdaylarını kış gelmeden önce toplamaya çalışan Ardahanlı köylüler, diğer taraftan da ard arda yaşanan ot yangınları ile mücadele etmekteler.
Yağmurlar dolaysıyla bin bir emekle biçtikleri otlarının çıkan bir yangında kül olması karşısında zor günler yaşayan Ardahanlı köylüler son olarak Ardahan merkeze bağlı Sarıyamaç köyün de çıkan ot yangınıyla sarsıldılar.
Bin bir emekle araziler de topladıkları otlarının yanmasından korkan köylüler gece ot nöbetine çıkarken Sarıyamaç köyünde çıkan yangında tonlarca ot kül oldu.
Yağmurların devam ettiği bir günde çıkan yangına Ardahan İtfaiyesi müdahale ederken, bir taraftan yağan yağmurlarda otlarının ıslanmaması için mücadele eden köylüler diğer yandan topladıkları otlarının yanmaması için çaba göstermeye devam ediyorlar.
Haberi ekleme saati: 08.45-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HESAPSIZ HARCAMA VAR,
HESAP VERME YOK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta geçtiğimiz günlerde yapılan Kültür ve Bal Festivalinin olmak üzere Ardahan’da ki belediye ve derneklerin düzenledikleri yaz etkinliklerinde harcadıkları bütçelerin hesabını vermemekten ısrarlı görünüyorlar.
Ardahan Belediyesi gibi Hanak, Damal, Posof belediyelerinin ve Hoçvan Yayla Şenliğni düzenleyen Hoç/Fed, Bilbilan Yayla Şenliğini düzenleyen Bağdeşen (Kinzodamal) Derneği gibi kurumlar binlerce liranın harcandığı ve hesabı istenen etkinlikler sırasında ne kadar parayı, nereye, nasıl harcadıklarını merak etmeye devam eden Ardahanlılar ‘Hesabı alana kadar sormaya devam edeceğiz.’ diyorlar.

**Partiler de suskun..

Halkın parasını gelişi güzel harcadıkları ile eleştirilen belediyeler ve derneklerin yaz etkinliklerin de yaptıkları harcamaları açıklamaları istenen Ardahan’da 10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimin de partilerin genel merkezlerin de gelen paraları nereye harcadıkları merak edilen partilerden de ses yok.
400 Bin TL.’ye yakın bir paranın harcandığı ileri sürülen Cumhurbaşkanlığı seçimini yöneten siyasi parti yetkililerinin bu suskunluğu devam ederken, bu yıl ki festivali geçen yıl bir sanatçıya verilen para ile yaptıklarını açıklayan Çıldır Belediyesi hesap veren tek şeffaf kurum oldu.
CHP’ye 24 Bin TL. para gelecekken, son anda iptal edildiği yönünde bilgilerin alındığı bir sırada DSP İl Başkanının üstü kapalı açıklaması bu yönde ki şüpheleri arttırdı.
Haberi ekleme saati: 08.37-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İMAMLAR ANTRENÖR OLDU, SAHAYA İNDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAmatör Lig maçlarına çok kısa bir zaman kala transferlerine devam eden ve diğer hazırlıklarını sürdüren Ardahan 1. Lig Futbol Takımlarına yeni rakipler geliyor.
Ardahan İl Müftülüğünün organizesiyle yaz tatillerini yeşil sahalarda geçiren Ardahanlı çocuklar 'Camiler Arası Futbol Turnuvası' nda muhteşem bir şekilde tüm hünerlerini ortaya koyuyorlar.
Geleceğin futbolcularının başında bulunanlar ise cami imamları.
Ardahan merkezde ki camiler de imamlık yapan imamların Antrenörlüklerini yaptığı geleceğin futbolcuları gelecek hafta sona ermesi beklenen 'Camiler Arası Futbol Turnuvası' nda şampiyon olma mücadelesi veriyorlar.
Haberi ekleme saati: 08.35-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Tekeli Belediye Yapacaklar..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın en büyük ilçesi Göle İlçesinde Rakı başta olmak üzere yıllarca Tekel Malzemesi satışı yapan bina yıkıldı.
Kent merkezin de bulunan ve Tekel’in özelleştirilmesi ardından yıllarca boş kalan binanın yerine Göle Belediyesinin yeni binası yapılacak. Foto: Kurbani Demir

**ARDAHAN’DA KİNİN YERİ DE İŞ HANI YÜKSELİYOR..

ANAP Döneminde özelleştiren Devletin önemli kurumlarından olan Tekel’e ait binalarından olan Göle Tekel Binası yıkıldı.
AKP’li Göle Belediyesinin yeni hizmet binasının yapılacağı öğrenilen Göle’de ki eski tekel binası gibi Ardahan’da ki Tekel Binası da yıkılarak, yerine iş merkezi yapılıyor.
Damal ve Hanaklı iş adamlarının yaptığı yeni iş hanının yıl sonunda hizmete girmesi bekleniyor.

**Belediye!nin İş Merkezi Müteahhitti İş Bıraktı

Ardahan ve Göle’de ki Tekel binalarının yıkılıp yerine yeni binaların yapıldığı Ardahan’da Belediyesi tarafından Yap/Sat usulü ile yaptırılmak istenen iş hanı müteahhitinin işi bıraktığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre Ardahan eski Sebze ve Meyve Halının yerine yapılması hedeflen yeni Belediye İş Hanının ihalesini alan müteahhit’in yaşadığı ekonomik sıkıntı dolaysıyla işi bıraktığı, bu nedenle bu yılın sonuna doğru biteceği ileri sürülen iş hanının temelde kaldığı bilgisi alındı.

**İş devir edilecek..

Ardahan Belediyesinin iş hanı yapmak için yıktığı Ardahan Sebze ve Meyve Halının yerine yapılacak olan iş hanını yapmaya başlayan, ancak yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle işi bırakacağı ileri sürülen firmanın yerine bir firma arayan Ardahan Belediyesi işi devredecek bir firma ile anlaşmak üzere olduğu alına bilgiler arasın da oldu.
Belediyenin bir çok işini alıp, yapan Demirkol isimli firma ile temasa geçildiği de alınan bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 19.55-19 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AFFETTİN ZARARLARI ÖDENECEK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Tanı, doğal afette ürünleri zarar gören çiftçilerin zararları karşılanacağını açıkladı.
Tanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, il ve ilçe müdürlükleri aracılığıyla doğal afetlerde zarar gören çiftçilerin hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, Tarım Sigortaları Havuzu'na hasar ihbarlarında bulunan üreticiler için eksper görevlendirilip hasar tespiti yapıldığını söyledi. Hasar tespiti dosyasının tamamlanmasından sonra, kesinleşmiş olan tazminat miktarı en geç 30 gün içinde sigortalıya ödeneceğini de belirtti.

**KREDİ BORÇLARI ERTELENİYOR..

Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 31.12.2014 tarihine kadar meydana gelecek doğal afetlerden dolayı zarara uğrayacak çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları Bakanlar Kurulu Kararı'nda belirtilen çerçevede erteleneceğini de belirten Tanı, ayrıca Ardahan’da saman ve kaba yem ihtiyacı için gerekli tedbirleri aldıklarını da dile getirdi.

**Patoslar Dönmeye Başladı..

Hayvancılığın yanı sıra tarımcılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar aylardır bulundukları çayır ve tarlalarında topladıkları ürünleri depolamaya başladılar.
Yaklaşan kış öncesi yoğun bir tempo ile çalışmaya devam eden Ardahanlı çiftçiler yağmur, hortum ve doluya rağmen direnip, büyük emeklerle elde ettikleri ürünlerinden arpa ve buğdayları patosa vurarak, kış öncesi öncesi torbalayıp, ambarlara doldurmaya devam ediyorlar.

**Yayla Dönüşleri de Başladı..

Öte yandan yaklaşık 3 aydır bulundukları yaylalardan da dönmeye başladıkları Ardahanlı köylüler yaylalarda elde ettikleri hayvansal ürünleri de kent merkezlerine getirip, satmaya başladıkları ve kış hazırlıkları için diğer ihtiyaçlarını giderdikleri de dikkat çekiyor.
Haberi ekleme saati: 08.44-19 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KANADALI RALLİCİLERİN ÖĞÜT MERAKI

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, sadece bölgesinde ve ülkemizde değil, medyatik çağ nedeniyle dünya çapında tanınan biri haline geldi. Ensar Öğüt'ün, TBMM'de ve bölgesinin sorunları için yaptığı eylemler, ülke ve dünyada bir çok insanın dikkatini çekiyor. Dünyada mazotu, sütü, hayvanları, etleri, tezeği, kömürü meclis kürsüsüne taşıyan ender siyasilerden biri. Bu yüzden ülkemizde ve dünyada en popüler siyasetçiler arasında yer alıyor.
İşte bunun örneklerinden biri de Ardahan'da yaşandı. Dünya ülkelerini dolaşan ve Ardahan üzerinden Gürcistan'a geçmek üzere bölgeye gelen Kanalı Ralliciler, karşılaştıkları Ensar Öğüt ile hatıra fotoğrafı çektirmek istediler. Öğüt'te Kanadalı konukları kırmayarak objektiflere birlikte poz verdiler. Öğüt'e Tanju Bozkurt ve Gençlik kolları yöneticileri İbrahim Taşdemir ve Serkan Çimen de eşlik etti.
Haberi ekleme saati: 08.19-19 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hem Kürt, Hem Ülkücü Başkan

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Başta Havaalanı sorunu olmak üzere bir günde Ardahan’ın sorunları ile ilgili eylem yapsan Türk mü olursun!..

Toplumu geren olayları suistimal etmekle suçlanan gruplar yine sahne de.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tüm uyarılarına rağmen sokaklara düşüp, iki de bir toplumu gerenlerin açıklamalar da bulunan Ardahan’da ki Ülkü Ocaklarının Kürt Başkanı Ercan Ürker’in şovlarının huzur içinde ki Ardahan’ı germeye başladığı di,kkat çekerken, bu şahısa MHP’nin bile destek vermemesi dikkatlerden kaçmıyor.
Son olarak Diyarbakır’ın Lice'de PKK’nın Kurucusu Mahsum Korkmaz'ın heykelinin dikilmesini protesto etmek manasıyla yanına aldığı bir kaç kişi ile sözde basın açıklaması yapan bu şahsın, bir günde Ardahan’ın sorunları ile ilgili bir basın açıklaması yapması istenirken, Ardahanlıların havaalanı istemine olduğu gibi onca sorunu karşısında hiç bir çalışma ve etkinlikte bulunmaması dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 08.08-19 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Her Kuşu Kurtardı, Kaldı Selçuklu!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş***SERKA'NIN PARALARI CIRTIK ATMAYA MI GİDİYOR!..

Ardahan, Ağrı, Kars ve Iğdır İllerinin kalkınması için bu İllere yatırım yapmayı düşünenlere yardım etmesi, göçü durduran teşvik ve plan, projeler hazırlaması için kurulan ancak bu amacından uzak çalışmalar ile gündeme gelmeye devam eden Serhat İlleri Kalkınma Ajansı bu kez bölge de adı, izi kalmayan Selçukluları kurtarmaya kalktı.
Yahudi* olduğu ileri sürülen "Yabgu" nun da yönetiği Selçukluların Kars üzerinden bölgeye girişi adı altında yine bölge insanı, ekonomisi ve sosyal yaşantısıyla alakalı olmayan ve milyonların harcandığı bir etkinliğe imza atıp, 4 Serhat ilini afişlerle süsleyerek iş yaptığını ortaya koymaya çalışan SERKA’nın başta Selçukluların yaptığı rivayet edilen Ardahan Kalesi başta olmak üzere Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır sınırları içinde ki tarihi eserlerine olmak üzere bölgede ki tarihe ne kadar sahip çıktığı ise bilinmiyor.

**SERKA’nın harcamaları bölgeyle alakalı değil..

Geliş güzel ve bölge sorunlarından uzak SERKA’nın kapatılması gereken kurumların başında geldiğini belirten Ardahan, Ağrı, Kars ve Iğdırlılar bölgenin yoksulluğu devam ederken zenginleşen SERKA’nın bölge ile alakalı olmadığını belirtirken, bu kurumu hesaplarının incelemesi gerekir diyorlar.
Haberi ekleme saati: 07.20-18 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 1 - 159 1 2 3 4 > >>
Köşe Yazarları

 • YAZIYORSAM SEBEBİ VAR Fakir Yılmaz

 • KADINCA BAKIŞ
  SELMİ YILMAZ

 • Kamacı'nın Köşesi
  Osman Kamacı


 • Müjgan Doğru Eminoğlu

 • Yılmaz Yalçıner
  Ardahan Öyküleri

 • Şemsettin Şenel
 • Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
  Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
  Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan