Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12991
Misafirler : 26
En Yeni Üyemiz : cello cato

Kayıtlı Üye :
Fakir 10:02:15
CEVAT COSKUN 16:15:45
ASAHMAR 5 Gün Önce
baris dursun 1 Saniye Önce
akturkmelih 2 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 3 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 4 Gün Gelmedi
ozcanakcam 7 Gün Gelmedi
selminazo 7 Gün Gelmedi
zaza23 7 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
Kararını ver türkiye
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş

Ardahan Haber İçin Doğru Adres..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
TETİKÇİLİK YAPMANIN SONU, AYAKÇILIKTIR!..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da olduğu gibi başta İstanbul'da olmak üzere ülke de hatta Irak'ta kaçırılıp, hala akıbeti belli olmayan Ardahanlı Konsolos başta olmak üzere tüm dünya da neresinde bir Ardahanlı varsa yakın takibe almaya çalıştığımızı ve bu sitede ve diğer site ve gazetelerimiz de gündeme taşıyıp, Ardahanlıların gündemine taşır ve onların da Ardahan ile, Ardahanlılar ile ilgilenmesi gerektiğini sık sık dile getirmeye çalıştığımız sanırım bizleri yakından takip eden okurlarımız başta olmak üzere bizi tanıyan her kes iyi bilir..
İşte bunlardan biri olan şu an İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı olan Dr. Bülent Kerimoğlu'dur..
Kendisini ilk tanıdığımdan bugüne kadar bir kaç kez yüz yüze, bir çok kez de telefonla sohbet etme imkanı yakalamış, bir kez de röportaj yapmışım..
Son olarak Başkan Yardımcılığını yaptığım Ardahan Federasyonu Başkanı ve Yöneticileriyle birlikte makamında ziyaret ettiğimiz Dr. Bülent Kerimoğlu ile bu görüşmede sohbet ederken kendisinin çok dürüst bir solcu olduğunu, bu dürüstlüğünün devamını belediye başkanlığı yaptığı süre içinde de devam ettirmesini, ama bunu yaparken de yoksul Damallılar gibi işsiz, güçsüz Ardahanlıları da unutmamasını kendisine hatırlatırken, başkanlığı süresince de Ardahanlıların önderi rolünü üstlenmesini, gerektiğin de partilisi olmayan başı ağıran Ardahanlının derdine derman olmak için çabalamasını da istedim..
Kendisinin hiç bir Ardahanlı ile küs kalmamasını ve toplumun önderi rolünü omuzlarına alıp, bu ağırlıkta hareket etmesini önermiş ve kendisinden de bu yönde olumlu cevaplar almıştım.
İstanbul'un Kerimoğlu ile bu sohbeti yaparken, kendisine yabancıdan değil, Ardahanlı bazılarından gelen saldırıların olduğunu a belirtiyordu..
Dr. Kerimoğlu, bu saldırları yaptıran Ağababalarını tanıdığı gibi, yıktığını da belirtiyor ve bundan sonra kendisine ve başında bulunduğu belediyeye yönelik yapılan, yapılacak saldırların altında da kalmayacağının altın da önemle çizerken, kendisini üzen en önemli şeyin Ağababalarına tetikçilik yapanların Ardahanlı olmasının kendisini üzmekten başka işe yaramadığı gibi, Bakırköylülerin ve Ardahan Haberleri Ardahanlıların kendisinden beklediği o enerjiyi de etkilemediğini de belirtiyordu..
Bunun üzerine bunların kim yada kimler olduğunu ısrarla sorunca, bu içi boş ve iftiralarla dolu saldırının bir dönem politika yaptığı, ama artık o defteri kapattığı Esenyurt'tan geldiğini bildiğini belirten Dr. Kerimoğlu bir çok Ardahanlının yaşadığı Esenyurt'ta siyaset yaptığını sanan ama kendi rantları dışında Esenyurtluyu, Ardahanlıyı, Karslıyı, Iğdırlıyı düşünmeyen ve siyasetleri dibe vurmuşların tetikçiler tutup, kendisine saldırttığını söylerken bu tetikçilerin Ardahanlı olmasının kendisin üzen tek şey olduğunun altını önemle çiziyordu..
Baktım başkan kapalı konuşuyor, ben açıkça dedim ki; Başkan olmaya bu Ağabalar dediklerin biz Ardahanlıların da oyunu alıp, başta Çıldır'a olmak üzere Ardahan'a, Ardahanlılara bir şey vermeyenler olmasın sakın..
Gülümseyerek, 'sen tecrübeli bir gazetecisin anladın, anlamasına da şunu da yaz bu dünyada kim tetikçilik yapmışsa eninde sonunda ayakçı olmuştur..' diyerek konuyu kapattı..
Başkanın kapattığı ama gördüğüm kadarıyla birilerinin kapatmadığı bu konun bundan sonra benim de, Ardahanlıların da ilgi alanına girdiğini, hemşehrimiz Kerimoğlu'na tetikçilerinden ve de onların Ağababalarından bundan sonra gelecek saldırılar karşısında önce beni, sonra tüm Ardahanlılar kalkan olarak göreceğini aha burada yazdım ve önce Ardahanlı oldukları öne sürülen o tetikçilere, sonra Ağababalarına selam gönderdim..
Çünkü artık Ardahan ve Ardahanlıyı kimse sömürmeyecek, kol kırılsa da yen içinde kalacak ve Ardahanlı Ardahanlıya ezdirilmeyeceği gibi ısrarla buna teşebbüs edenleri beni de Kerimoğlunun yanında bulacaklar..

**Hamarat Canan Hanım..

Ardahan Üniversitesi başta olmak üzere Ardahan’da ki resmi kurumlar ve sade vatandaşın sık sık eleştirisidir, ‘Ardahan’da vasıflı elaman sıkıntısı’
Bunu doğrulayan son olay ise Ardahan Belediyesinin bu yıl 16. yapılacak olan 16. Kültür ve Bal Festivalini uzmanına değil de, demirci ve partici arkadaşa sattı..
İşte tam bu esnada kaç gündür orasından, burasından yazdığımız Ardahan Üniversitesiyle ilgili yayınlarımız her geçen gün biraz daha sonuç vermeye başladı gibi..
Çünkü 2008 Yılında bu yana yaklaşık 350 Milyon bir paranın harcandığı ama Ardahanlıya yansımadığı Ardahan Üniversitesinin harcamalarının geçtiğimiz günlerde denetimde geçtiğini öğrenirken aynı üniversitenin adına kurulu derneğin olduğunu bunların çoğunun başbakandan daha çok yurt dışı gezileri yapıp, dünyayı gezmeye devam eden rektörün eşi Canan hanım olduğunu da haber alıyoruz..
Dernekler Başkanlığının yanı sıra Ardahan Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı, Kütüphane Daire Başkanlığı gibi önemli işleri de yaptığını öğrendiğimiz canan hanımın bu kadar marifetli Ardahan Haberi olurken bu önemli görevleri için yurtlarını cemaatin müteahhitlerinin yaptığı ileri sürülen üniversite bütçesinde ne kadarcık maaş aldığını da merak etmiyor değilim..
Ama olsun vasıflı elaman sıkıntısı yaşanıyor ya gerisi önemli değil..

**Hesap vermeliler..

Hoçvan Yayla Şenliğine asılmak istenen Öcalan posterlerine karşı çıkanların İstanbul’da Öcalancı kesilip, siyasi ve de ticari rantlarına rant kattıklarını bildiklerimizin şenlikten bu yana sus-pus oldukları bir sıra da yine İstanbul Beykoz’da bir rant kavgasına şahit olduk..
Burada ki olay da Hoçvan Yayla Şenliğin de yaşananlarda farklı bir durum değil..
Çünkü konuya muhatap olan arkadaş HDP’nin Beykoz İlçe Örgütün de eş başkanlık gibi bir görev üstlenmiştir..
Ve bir çoğumuzun yakından tanıdığı isimdir..
Beni arayıp, ‘Sen MHP Genel Başkanı ile görüşürsen ve röportaj MHP’li mi olursun?’ diye sorgulayan bu arkadaşımız AK Partili Belediyenin ve ona yakın kuruluş olan KİPTAŞ’a ait afişi asarken elinde bantla yakalanmış ve fotoğraflanmış arkadaşımızdır..
Tartışma konusu olan bu 4 kare fotoğrafın hiç te masum olmadığını kendisi de bilen ama ‘Ben iş adamıyım’ diyerek işin için de çıkmaya çalışan bu arkadaşın benim MHP Genel Başkanı ile de BDP Genel başkanı ile de röportajlar yaptığımı ve ne MHP’li ne de kendisi gibi BDP’li de olmadığımı ve gazetecilik dışında bir şey olmadığımı da iyi bilen bir arkadaşımız..
Ama şu bir gerçek ki İstanbul’da devrimci geçinip, rantçı geçinenlerin sayısının hiçte az olmadığını kendisi de bilen bu arkadaş ve Hoç/Fed’in mevcut devrimci kardeşlerimiz ortaya çıkıp, halka ve bağlı olduklarını sık sık belirttikleri partiye hesap vermeleri ya da bağlı olduklarını belirttikleri partinin kendilerinden hesap alnması gerekir diye düşünüyorum..
Çünkü burada bir suç üstü yakalanma söz konusudur..
Bu suçun cezası da masum savunmalara sığınmak değil, ortaya çıkıp, ‘evet yaptım' yada 'yapmadım' demekten geçer..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Pis kokular geliyor..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGazeteci Fakir Yılmaz’ın İstanbul ve Ankara gezileri ardından geldiği Ardahan’da ele aldığı ‘Ardahan’ın çivisi çıkmış’ başlıklı yorumunu okuduğum da, Ardahan’da yaşananları, yazılması gerekenlerin daha cesaretle dile getirmek ve Ardahan merkez de olduğu gibi başta Posof’ta olmak üzere ilçelerin de hatta köylerin satılan dağlarına kadar uzanan pis kokuları da koklama gerekliliğini tartıştık..
Posof’un doğru dürüst ithalat, ihracat yapılmayan Türkgözü Gümrük kapısının yanı başın da açılan lokantadan başlayıp, şehircilik ve çevre müdürlüğüne kadar uzanan bu kokuların gün geçtikçe ağırlaştığını his eden burnumuzun direği TKDK’de neden Ardahan Haberleri ani bir değişimin yaşandığını da merak etmiyor değil..
Belki de Iğdırlılara satılan yaylalardan elde edilen paralar gibi AK Parti İl Başkanının köyünde yapılmaya başlanan ve maliyet 1,5 Milyon olduğu projeye kadar uzanan bu pis kokuların er geç gelip, bu ili idare ettikleri bilinenleri de rahatsız edeceği kesindir..
Gerçi, ‘Tutun kaçmasın’ diyerek dikkat çektiğimiz makam aracını devirip, Erzurum’da bırakan ama cemaat toplantılarına katılama hediyesi olarak rütbe alarak Ardahan’dan ayrılan İl Sağlık Müdürüne kim ne etti ki Posof’tan başlayıp, Göle’ye, buradan İl Çevreye kadar uzanan çeşitli kokulara kim ne eder ki?..
Ya ne yaptığı bilinmeyen, Rektörün eşini başkanı olduğu Ardahan Üniversitesi Derneği gibi çocuk parkına bina dikenler, hiç bir tecrübesi olmayanların aldığı festivallerde gelen kokulara ne demek gerek?

**Bir daire 130 Bin, ya ödenen vergi?

Önce 23 Şubat, ardından Göle, sonra Ardahan ve şimdi de Serhat Spor kulübü yöneticileri..
Ardahan’ı önce Bölgesel Amatör Ligin de, ardından Bölgesel Amatör Liginde temsil etmek için kapı kapı para ararlarken birileri Ardahan’da hemen her ay yeni bir bina dikiyorlar..
Bunların en son örneği çocuk parkına bile temel atan son yılların milyoneri vatandaş..
Allah daha çok versin..
Sanırım bu vatandaşın 30-40 dairesi de kiralık olarak aylığı 500 ila 600 TL. arasında kiraya veriliyor..
Ardahan Haberleri Kim diyor Ardahan kazandırmıyor?
İşte size kazanç..
Peki sormak gerekmez mi gelişi güzel yapılan, içlerinde bir kapıcı dairesi bile olmayan, kenti çarpıklaştıran bu daireleri ekmek peynir gibi ortalama 130 Bin TL.’ye satan bu vatandaşlar ne kadar vergi veriyor, spor başta olmak üzere hangi sosyal etkinliğe katkı sunuyor, ya da kaç yoksulun ekmek bulması için çaba gösteriyor?..
Kim bilir belki de yapıyorlardır..
Ama ne hikmetse sadece bizim yayın organlarımızın yayınladığı, ‘Ardahan’da En Çok Vergi Veren İlk 100’ arasın da bu vatandaşların adına ne biz nede vergi dairesi rastlayamıyor..
Şimdi birileri ortaya çıkıp, ya kardeşim Ardahan’a yatırım yapıyoruz daha ne istiyorsunuz?’ diyecek..
Evet, ama bu yatırımı babanız hayrına yapmadığınız gibi işçisi, malzemesi dışarıdan getirdiğinizle rantınıza rant katarken Ardahan’a, Ardahanlıya ne veriyorsunuz?
Çıkın haydi, şu hayrımız dokundu deyin..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MHP İSTANBUL
ARDAHANLILARA TESLİM EDİLDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon yıllarda gerek ekonomik gerek ise sosyal ve siyasal anlamda başta İstanbul'da olmak üzere bir çok batı kentinde söz sahibi olan onca Ardahanlı arasına iki Ardahanlı daha katıldı.
Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkanlığına Posof doğumlu hemşehrimiz Mehmet Bülent Karataş getirilirken, İl Başkan Yardımcılığına Kurtuluş Bozkır getirildiler.
Göleli Güresel Tekin'n CHP Genel Başkan Yardımcısı, Damallı Dr. Bülent Kerioğlu'nun İstanbul Bakırköy Belediye Başkanlığı, Posoflu Av. Refik Yılmaz Bursa/Gemlik Belediye Başkanlığı yaptığı batı illerinde Ankara Keçiören'de, İstanbul Esenyurt'ta, Sancaktepe'de, Gebze'de, Kartal'da, Kadıköy'de başta olmak üzere bir çok kentte 50'nin üzerin de Ardahanlı bulunmaktadır.
CHP İstanbul İl Başkanlığı da diğer bir Ardahanlı Recep Karakoç'un yönetiminde bulunuyor.
Haberi Ekleme Saati: 21.44-21 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇ-FED
CHP'Lİ BELEDİYE'NİN YEMEĞİYLE İFTAR VERDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMerkezi İstanbul'da bulunan Hoçvan Federasyonu CHP'li Ataşehir Belediyesi tarafından sağlanan yemeklerle iftar verdiği ileri sürüldü.
Öne sürülen iddialara göre bu yıl küçük bir gruba iftar yemek veren Hoç/Fed'in verdiği yemeklerin Ataşehir Belediyesi tarafından sağlandığı belirtildi.
En son Hoçvan Şenliğin de Öcalan'ın posterlerine tepki koyduğu ve önümüzde ki ay kongreye gidecek olan Hoç/Fed'in mevcut yönetimi bu konuda bir açıklama yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.
Haberi Ekleme Saati: 21.05-21 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI HAKEM 1. LİG MAÇINI YÖNETECEK,
TRT SPOR CANLI YAYINLAYACAK!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHakemimiz Doğu Yılmaz’a DEV maç !!

Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Gazeteci Fakir Yılmaz'ın oğlu olan Doğu Yılmaz'ın Erzurum'da yarın başlayacak olan TRT 50'inci Yıl Kupası'ndaki ilk sınavında süper lig takımları olan Kayseri Erciyesspor'la Akhisarspor arasında oynanacak.

**TRT Spor Kanalında Yayınlanacak..

Erzurum Kazım Karabekir Stadyumunda oynanacak olan müsabakaya orta hakem olarak atananan hakemimizin yardımcılıklarını Ardahan’dan Yasin Kılıç, Erzurum’dan Ünal Doğru yapacak. Müsabakanın dördüncü hakemi ise Erzurum’dan Şaban Ekmekçi.
Müsabaka TRT Spor Ekranlarından saat 17.00 de canlı olarak yayımlanacak.
Haberi Ekleme Saati: 20.47-21 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Cemaat Üniversitesi m?!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yurt sorunu yaşanan Ardahan Üniversitesi cematçıların yurt merkez mi oluyor?

2008 Yılında kurulmasına karşın devletin bir yurt yapmadığı Ardahan Üniversitesine ait arazinin cemaate yakın müteahhitlere üniversite yönetimince peşkeş çekildiği ve bu alanda yapılan yurtların bir çoğunun başbakanın ‘Paralel Devlet Kurmak İstiyorlar’ diyerek suçladığı cemaate yakın kişiler ait özle yurtlar olduğu ileri sürülüyor.
AK Parti Milletvekilinin ‘KCK’dan Daha Tehlikeli’ diyerek dikkat çektiği ve 17 Aralık Operasyonu ardından yaşanan gelişmeler akabinde büyük kentlerden gözden ırak yerlere kaydırıldığı cemaatin bütçesinin Ardahan gibi dikkat çekmeyen vilayetler yönlendirildiği yönün de iddiaların yoğun bir şeklide tartışıldığı bir süreçte Ardahan Üniversitesinin kampüs alanın da Maliye Bakanlığınca denetim altına alınan iş adamlarının yurtlar yaptığı iddia edilirken, yurtları yapan iş adamlarına Üniversite yönetiminin arsa ve çeşitli imkanlar sunulduğu da ileri sürülüyor.
Diğer yandan aynı üniversiteye alınan bir çok kişinin de yine aynı cemaate yakın kişilerden oluştuğu da ileri sürülen iddialar arasına bulunan Ardahan Üniversitesinin kurulduğu günden bu yana cemaat tarafından kumpasa alındığı da ortaya atılan diğer iddialar arasında bulunurken, Rektör başta olmak üzere üniversite yönetiminin bu konuda ne gibi bir çalışma ve önlem aldıkları ise bilinmemektedir.
Haberi Ekleme Saati: 20.05-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

FABRİKA DEĞİL CEZA EVİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Elaman alınmaya başlanan Ardahan’ın yeni ceza evi bu yıl misafir kabul edecek!

Ardahan Halilefendi Mahallesi Kayabaşı’n da yapılan yeni ceza evi inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.
Adalet Bakanlığı tarafında yaptırılan yen ceza evi için elaman alımı da başladı.
Ardahan'da 30 infaz koruma memuru kadrosuna 633 kişi müracaat etti.
Başvuran adaylardan 150'si adliye binasında mülakata alınmaya başladı.
Mülakatı kazanan adaylar arasından 30'u infaz koruma memuru olmaya hak kazanacak.
Bu arada farklı kentlerden gelen adayların yakınlarının bina dışında bekledikleri görüldü.

**HAPİSHANE ÜRETİM ATÖLYESİ OLUYOR
Ardahan, Hanak ilçesinde 12 Eylül Askeri darbesinden sonra 1982 yılında yaptırılan ve özelikle geçici olarak siyasi tutuklular ile orman suçlusu tutukluların konulduğu F Tipi cezaevi artık bir üretim merkezi haline dönüyor.
SUÇLU BULUNAMAYINCA…
Yaklaşık dört yıl önce ilçede suçlu olmadığı ve hırsızlık, gasp ve cinayet gibi olaylar olmadığı için kapanan Hanak F Tipi Cezaevi, bir işadamı tarafından Adalet Bakanlığından kiralanarak tekstil atölyesine dönüştürülüyor. Hanak Belediye başkanı Ayhan Büyükkaya da ilçesinde hiç suç olmaması, hapishaneyi gerektirecek koşulların yaşanmamasının mutluluğunu yaşarken, diğer taraftan da insanlara iş imkanı sağlayacağı ve ticari hayata katkıda bulunacağı için bu projeye tam destek veriyor.Cezaevi üretim atölyesine dönüştürülecek, tadilat çalışmaları başladı.
Haberi Ekleme Saati: 19.10-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Posof’tan Belediyeye Danışman..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesi Basın ve Yayın Halkla ilişkiler Sorumlu Danışmanlığı'na deneyimli Ardahna’ın Posof ilçesi AK Parti eski başkanı Erol Özer getirildi.
Geçtiğimiz hafta Ardahan Belediyesi Basın Biriminde göreve başlayan Posof AK Parti eski İlçe Başkanı Erol Özer'e Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Derneği tarafından ziyaret edilerek yeni görevinde başarılar dileyerek tebrik edildi.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Dernek Başkan Yardımcısı Özkan Karakaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Selmi Yılmaz, Barış Bilgin, Yunuz Akçay ve Talip Şahin Şirin'le yeni makamında görüşen Özer, Ardahan'a katkı sunmaya ve hizmet etmek için bu göreve geldik. İlimizin değerli ve başarılı Belediye Başkanı Sayın Faruk Köksoy'la birlikte çalışmalarımız olacak. Bizler bir nevi değerli başkanımızın sesi, kulağı ve gözü olmaya çalışacağız" dedi. Ardahan'da uzun süredir yer alan Ardahan Belediyesinin yeni basın danışmanı Erol Özer, 2014 Mart ayında Yapılan Yerel seçimlerde AK Parti'den Posof Belediye Başkanı aday adayı olmuştu. Birçok sivil toplum kurulusunda da yer alan Özer, yerel basında temsilciliğin yanında sosyal medyadaki aktif çalışmalarıyla tanınıyor. Özer Ardahan Belediye Başkanı ve Ardahan'ın Tanıtımı yanında Belediye hizmetlerinin halkla paylaşılmasında etkin olacağı bir isim olarak kamuoyunda olumlu karşılandı.

**Erol Özer kimdir?...
Ardahan ili Posof İlçesi Kurşunçavuş Köyü nüfusuna kayıtlı olan Özer, 1971 yılında dünyaya geldi. Siyasette uzun yıllar hizmet veren Özer, sırasıyla 1996 -1999 DYP Gençlik Kolları Başkanlığı 1999-2007 DYP İlçe Başkanlığı 2008-2014 AK Parti İlçe Başkanlığı 2014 -30 Mart Yerel seçimleri İlçe Belediye Başkan aday adayı olmuştu. Yerel Basın ve sosyal Medyada da etkin olan Erol Özer, 2006-2014 Türk medya.com İl ve İlçe Temsilciliği 2007- 2010 Posof Haber Kurucu ve Editörlüğünün yanı sıra, Ardahan Ses Haber gazetesinde uzun süre köşe yazarlığı yapan, Ardahan haber Gazetesi yayın ve editörlük görevinde bulunan Özer, 2012-2014 Serhathaber.com.tr'nin kuruculuğunu da üstlenmişti. Posof Doğal Hayatı Koruma Derneği Kurucu üye, Tarım Kredi Kooperatifi Denetim Başkanlığı, İlçe insan Hakları Komisyonu üyesi Tekvando İl Temsilciliği gibi bir çok (STK)'da görev almıştır..
Haberi Ekleme Saati: 17.50-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT: BU VAHŞETE SESSİZ KALMAYALIM..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt, İsrail’in saldırılarına karşı dünyanın sessiz kalmamasını istedi.
Ensar Öğüt yaptığı açıklamada, “İsrail devleti, Filistin halkına karşı vahşi bir saldırı başlattı. Üç Yahudi yerleşimcinin geçen ay kaçırılıp öldürülmesinden sonra savaş hazırlığına başlayan Siyonist rejim, Batı Şeria’da gerçekleştirdiği sürek avında onlarca kişiyi katledip yüzlerce kişiyi tutukladıktan sonra, Gazze Şeridi’ni bombalamaya başladı. Dünyanın suskunluğu ve seyirci kalmasının sağladığı rahatlıkla hareket eden İsrail, birkez daha her tür yasa ve kuralı ayaklar altına alarak,savaş uçaklarıyla Filistin halkının tepesine bomba yağdırıyor. İsrail savaş aygıtının havadan, karadan ve denizden başlattığı bombardıman devam ediyor. 300’ü aşkın yeri bombalayan İsrail ordusu son gelen haberlere göre 121 kişiyi katletti, 300’ü aşkın kişiyi yaraladı. Yaralıların %20’sinin ağır olduğu ve ölü sayısının ilerleyen zamanda artacağı bildiriliyor.İsrail ordusunun bombardımanları sonucu, Gazze’de yıkım ve ölüm yeniden kol geziyor. Görünen o ki,vahşi saldırıları bir süre daha devam edecek.Tüm dünyayı bu vahşete seyirci kalmamaya davet ediyorum.”dedi.

**Memur-Sen: 4 Kişi İle Sözde Açıklama Yaptı!..

Öte yandan Memurların ve Ardahan'ın sorunları konusunda ortada gözükmeyen, yerin nerede olduğu belli olmayan Memur-Sen Ardahan temsilciliği, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını toplam 4 kişi ile protesto etti.
Merkez Camisi önünde toplanan sendika üyeleri adına İl Temsilcisi Serkan Karataş, basın açıklaması yaptı.
Haberi Ekleme Saati: 17.50-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Dursun ailesi Hanaklıları Bir Araya Getirdi

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHanak Dernek kurucu başkanlarından Sıtkı Dursun ve OMSA elektrik Ömer Dursun sponsorluğunda düzenlenen mevlit iftar programına katılım yoğundu.
Esenyurt bir düğün salonunda düzenlenen programda Mevlit okunup dualar edildikten sonra okunan Ezan-ı Şerifin ardından sonra oruçlar açıldı.
Sıtkı Dursun yaptığı konuşmada;“Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtulma olan bu mübarek ayda böyle güzel iftar sofralarında bizler bütün dost ve akrabalarla bir aradayız. Allah tuttuğunuz oruçları, yaptığınız ibadetleri kabul etsin. Rabbim birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde nice Ramazanlara, bayramlara kavuşmayı bize nasip etsin”.dedi
Dursun ailesi ve amcaoğlulları mevlit programa, Dursun ailesi, akrabaları eş ve çocuklarıyla birlikte katıldığı,iftar davetine Esenyurt belediye başkan yardıncısı ve AK Parti meclis üyesi Hanak Dernek Başkanı Toğay Çoban, ARDA-FED yönetim kurulu üyeleri, Ardahan Kültür evi Başkan yardımcısı Ramazan Tan, Hanak Dernek Yönetiminden oluşan çok sayıda vatandaş katıldı.
Haberi Ekleme Saati: 17.49-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DEN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Göleli çamur içiyor..

Ardahan'ın Göle İlçesin de yıllardır çözüm bulmayan içme su sorunu halen devam ediyor.
Göle Belediyesi tarafından aylardır su şebekesi yenileme projeleri çalışmaları öyle dursun çamurla akan sular vatandaşı canından bezdirdi.
İçtikleri sudan dolayı rahatsızlanan hasta sayısı artmakta asbesli borulardan akan su şebekesini kullanan ilçe halkı, sık sık mide bulantısı, ishal, yüksek ateş, boğaz ve baş ağrısı gibi şikayetlerle Göle İlçe Devlet Hastanesine başvurmak zorunda kalırlarken, görüştüğümüz bazı hastalar acil serviste müdahale edilen isal, ateşli hasta sayısı her geçen gün ve saat artmakta. Buna neden ise şehir içme su şebekesine karışan kirli suların yol açtığı sorunun bir an önce önlem alması beklenilmekte.

**Göle de elektrik kesintilerinden vatandaşa gına geldi..

Ardahan Haberleri Göle ilçemiz de Aras Edaşın Özelleştirme kapsamında Kiler Aş gurubuna devredilmesiyle beraber akıl almaz uygulamalardan sonra şimdide gün içerisinde sık sık elektriklerin kesilmesi vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı . Faturaların son ödeme tarihi üzerinden bir gün geçse bile elektriklerin kesilip gelecek faturaya açma kapama ücreti 30 lira yansıtılmasından sonra şimdide gün içerisinde elektriklerin sık sık kesilmesi vatandaşları mağdur etmiştir . İşler yarım kaldığı gibi elektronik eşyalarda elektriklerin zırt-pırt kesilmesiyle beraber zarar görmüştür.

**Göle'de inşaat patlaması..

Göle' de sıcak havaları fırsat bilen inşaat sahipleri katları hızla çıkmaya başladılar .Gerek gurbetçilerimiz gerekse ilçede ikamet eden vatandaşlar yatırımlarını batıya değil Göle'ye yapmayı tercih ediyorlar .Bu yazda ilçemizde çokça inşaat olduğunu gözlemledik.İmarsız plansız ve çarpık yapılaşmada bu vesileyle kendini iyice gösterdi. Hapan Mevkinde yapılan bu binada bu anlamda dikkat çekiyor .

**GÖLELİ ŞEHİT..

İstanbul'da vatani görevini yapan Göle Dedeşen nüfusuna kayıtlı asker Özkan Kaaan kalp sonucu hayatını kayıp etti. olduğu belirlendi. 20 gün kala şehit olan Özkan Kaygusuz Ankara'da düzenlenen törenle toprağa verildi.

Ardahan Haberleri **Fidanları gizlemişler..

Ağaçları kesmekle yetinmemişler birde fidanları ekmeden topluca gömmüşler
Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun Ardahan Merkeze bağlı Ağzıpek Köyünde bulunan fidanlık alanında gerçekleştirdiği ziyarette fidan bulamayınca yetkilileri uyarmıştı. Gazetemize gelerek kağıt üzerinde ekili olan ancak fidanların ekilmeden gömüldüğünü ileri süren Göle İlçesine bağlı Çalıdere Köyü sakinlerinden aynı zamanda Orman İşletme Müdürlüğünde emekli olan Şinasi Haydaroğlu, bir ihbar üzerine yaptığı araştırmada korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Köroğlu bölgesi ve Okçu yayla serisi mıntıkasında fidanlık bölgesine ekilmesi gereken fidanlar ekilmeden toplu bir şekilde fidanlık alanında gömülmüş. Yaşandığı iddia edilen kayıp fidanlarla ilgili açıklamalarda bulunan Haydaroğlu: “Ormanlarımızda büyük bir katliam yapılıyor. Fidanlar ekilmeden toplu olarak toprağa gömülüyor. Bakınız 350 ağaç kaçak olarak kesildi. 25 balya ekime hazır fidanın ekilmeden toplu olarak gömüldüğünü tespit ettik. Bu gerçeği belgelemek için Erzurum Orman Bölge Müdürlüğüne şikayette bulundum. Buradan gelen yetkiliyle birlikte sahada araştırma yaptık, Ancak gelen yetkili arkadaşın rahatsız olması nedeniyle araştırmamızı yarıda bıraktık, daha sonra bu alan rahatsız olan kişiler tarafından temizlenmeye çalışıldı. Bende bu durumu Göle Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ettim. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz. Tüyü bitmemiş insanların paraları bu şekilde çar çur ediliyor, bu vurguna bir an önce dur denilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Ardahan Haberleri **Gültekiden açıklama..

AK Parti Göle İlçe Başkanı İlhan Gültekin son günlerde kamuoyunu meşgul eden zorla istifa ettirildiler gibi aslı olmayan iddialarla ilgili kısa bir açıklama yaptı .Gültekin yaptığı açıklama da 30 Mart Yerel Seçimlerinden dolayı Yönetimden Bir çok arkadaşımız gerek adaylıklarından dolaya gerekse diğer nedenlerden dolayı istifa ettiler . Bundan dolayıda yönetimde boşlukların oluştuğunu belirtti .Kendilerinin de bu boşlukların giderilmesi ve daha güçlü bir yönetimin oluşturulması için istifa ettiklerini belirtti. Genel Merkezinde tekrar Görevlendirdiği İlhan Gültekin önümüzde ki günlerde oluşturdukları yeni yönetimle beraber bir toplantı düzenleyerek yeni yol arkadaşlarını kamuoyuna açıklayacaklarını belirterek Partimiz bize hangi alanda görev verirse yapmaya hazırım dedi.

Ardahan Haberleri **Kaymakamdan iftar..

Kaymakam Fatih ÖZDEMİR tarafından şehit ailelerine ve gazilere iftar yemeği düzenlendi.İftar programına Sayın Kaymakam Fatih ÖZDEMİR başta olmak üzere, Belediye Başkanı Akın İSMAİLOĞLU,İlçe Emniyet Müdürü Fatih ULUKAYA, Şehit ve Gaziler Dernek Başkanı Cemal Kaya Daire amirleri, Şehit ve Gazi aileleri katıldı.Kaymakam ile aynı masada oturmasına rağmen konuşmadıklarını farkettiğimiz Cemal Kayanın moralininde bozuk olduğunu gözlemledik .Kaymakamlık tarafından bu yılda şehit ve gazi ailelerine bayram yardımı yapılacak. Haberler: Ömer Turan
Haberi Ekleme Saati: 17.44-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇVAN'DA ŞÜPHELİ ARAÇ KAÇAMADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Merkeze bağlı Hoçvan Hasköy'de şüpheli bir araç sivil giyimli güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.
Alınan bilgilere göre neden kaçtığı anlaşılmayan kımızı renkli taksinin sivil olan güvenlik ekiplerince bir süre kovalandıktan sonra yakalanıp, Hoçvan Hasköy Karakoluna götürüldüğü öğrenildi.
Kovalamacının neden yaşandığı konusunda bilgi alınamadı.
Haberi Ekleme Saati: 17.25-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KENTSEL-DÖNÜŞÜM
KAVGAYA NEDEN OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Bir çok kişi yaralandı..

Ardahan Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut Başkanlığının ülkenin bir çok yerin de olduğu gibi Ardahan'da da birlikte yürütükleri Kentsel Dönüşüm projesi nedeniyle iki aile bi birine girdi.
Alınan bilgilere göre son aşamaya gelen Kentsel Dönüşümün uygulanacağı Ardahan'ı Yeni Mahallesin de arazi için karşı karşıya gelen iki aile fertleri tartıştılar.
Tartışmanın büyümesi ve kavgaya dönüşmesi sonucu her iki aileden de yaralıları olduğu bilgisi alındı.
Haberi Ekleme Saati: 17.00-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Validen 2015 Hazırlığı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan’da faaliyet gösteren Proje Destek Ofisleri’nin temsilcileri ve proje birimleri ile toplantı yaptı.
Valilik Toplantı Salonu’nda Vali Yardımcıları, Proje Destek Ofislerinin temsilcileri ve proje birimleri ile bir araya gelerek, projeler üretilmesi için neler yapılacağı konusunda değerlendirmelerde bulunan Vali Deniz, “Kalkınma ajansları ve proje destek ofislerinden hangi projelerle daha fazla kaynağı ilimize çekebiliriz, öncelikle onun üzerinde yoğunlaşacağız. Sürekli bir araya geleceğiz ve 2015 yılının hazırlığını da bu yıldan yapacağız” dedi.
İlin kalkınması için projelere ihtiyaç duyulduğunu anımsatan Vali Deniz, özellikle eğitim konusunda yapılacak projeler ile mevcut eğitim sorunlarının aşılması için daha fazla mesai harcanması gerektiğinin altını çizdi.
İlde ki proje birimlerinin ve destekleme ofisleri temsilcileri ile sık sık bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunacaklarını da söyleyen Vali Deniz, sürekli iletişim ve sağlam diyaloglar ile hareket edildiği taktirde gündemin daha sağlam takip edilebileceğini ve daha etkili sonuçların ortaya çıkacağını kaydetti.
Toplantıda, Özel İdare, SODES, Milli Eğitim, AB ve SYDV tarafından uygulanan projeler ile AKAP, SERKA, DAP İdaresi ve Bakanlık desteklemeleri hakkında durum değerlendirmesi yapıldı.

**2. Posof Ziyareti..

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, ziyaret ve denetlemelerde bulunmak üzere Posof ilçesine geldi.
Posof Kaymakamlığı önünde Kaymakam İbrahim Halil Şivgan ve Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar tarafından karşılanan Vali Deniz, Kaymakamlık makamına geçerek Kaymakam İbrahim Halil Şivgan’dan brifing aldı.
Kaymakamlık ziyaretini tamamlayan Vali Deniz, daha sonra Belediye Başkanı Cahit Ulgar’ı makamında ziyaret etti. Ulgar’a yeni görevinden ötürü hayırlı olsun dileklerini ileten Vali Deniz, Posof’un sınır ilçe olması nedeniyle büyük önem taşıdığını kaydetti.
İlçe merkezinde esnaf ve vatandaşlarla da sohbet eden Vali Deniz, şehit yakınları için verilen iftar yemeğine katıldı. Vali Deniz, inşaat ve proje çalışmaları devam eden kamu yatırımlarında da denetlemede bulundu.
Posof’ta temaslarını sürdüren Vali Deniz, daha sonra Posof-Ardahan yolu üzerinde ki Söğütlükaya Jandarma Karakolu’nu ziyaret etti. Karakolun çalışmaları ve faaliyet alanıyla ilgili bilgi alan Vali Deniz, karakolda görev yapan askerlerle bir süre sohbet etti. Askerlerle hatıra fotoğrafı çektiren Vali Deniz, ilçeden ayrıldı.

**ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ DERNEĞİNİ DE ZİYARET ETTİ..

Vali Ahmet Deniz, Şehit ve Gazi Aileleri Derneğini ziyaret ederek, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Küçük ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yener Göydemir’le görüştü.
Gaziler ve şehit yakınlarının durumu ile dernek çalışmaları hakkında dernek başkanları Küçük ve Göydemir’den bilgi alan Vali Deniz, “Vatan topraklarının bütünlüğünü korumak ve kollamak için üstün cesaret örneği göstererek, şehitlik mertebesine ulaşan aziz şehitlerimiz ile vatan uğrunda ölümü göze alarak gazilik onura ulaşan gazilerimiz, milletimizin gönlünde hiçbir zaman unutulmayacak bir yere sahip olmuşlardır. Bizler, millet olarak şehitlerimize ve gazilerimize her zaman için minnet ve şükran borçluyuz. Onların bizlere emanet bıraktıkları aziz hatıraları da bizim için kutsaldır” dedi.
Haberi Ekleme Saati: 18.32-19 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Festival-i Osman!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl 16. yapılacak olan Ardahan Bal Festivalinin satıldığı ortaya çıkması ardından tartışmalar da başladı.
Ardahan Sanayisinde demircilik yapan Osman isimli bir kişiye satıldığı öğrenilen 16. Kültür ve Bal Festivalinin özelleşmesi ile birlikte etkinliğin yapılacağı alanı şimdiden pazarlanmaya başladığı da öğrenildi.
Alanda yer ayırmak isteyenlerde 2 Bin 500 TL. ücret isteyen Osman isimli şahsın, ‘Ben festivali 60 Bin TL.’ye aldım. İstediğim fiyatı uygularım’ dediği ve festival alanında çadır kurmak isteyenlerden 2 Bin 500 TL. para istediği bilgisi alındı.

**Başkan satılmadı, ihale edildi..

1-2-3 Ağustos'ta yapılacak olan 16. Kültür ve Bal Festivalinin özelleştirilmesinin yeni olmadığını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köysoy festivalin kimseye satılmadığını, 4 yıldır yasal yollarla ihale edilen sanatçı, ses düzeni, festival alanın oluşturulması işinin bu yıl da bir Ardahanlıya verildiğini, bundan normal bir şey olmadığını söyledi.
Haberi Ekleme Saati: 18.02-19 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BARO NASIL KURULUR SEMİNERİ Mİ?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş1992 Yılında verilen toplu mücadele ile yeniden vilayet olan ve valiliği, üniversitesi, gümrük kapıları, gazeteciler cemiyeti gibi bir çok kuruluşunu tamamlayan Ardahan'da hala Baro kurulmuş değil.
Onca Avukatı olmasına karşın halen Kars Avukatlar Barosu bünyesinde bir araya gelebile Ardahanlı Avukatlar Kars'ta düzenlenen, 'Türkiye Barolar Birliği Meslek İçi Eğitim Semineri' ne katıldılar.
Bir çok gencin bir araya gelip, spor kulübü, bir kaç imamın bir araya gelip dernek kurduğu Ardahan'da hala bir baro kuramayan Ardahanlı Avukatların bu seminer de 'Baro Nasıl Kurulur?' dersi alıp, almadıkları merak konusu oldu.
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş
Haberi Ekleme Saati: 17.53-19 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


ARDAHAN İÇİN DEĞİL
EKMELEDDİN İÇİN BİR ARAYA GELDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi bir araya gelerek, Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösteren partilerin Ardahan'da ki temsilcileri ortaklaşa bir açıklama yaptılar.
Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Binasın da bir araya gelen CHP, MHP, DSP, DP ve BBP İl Başkanlar ile İl ve İlçe yöneticileri 10 Ağustos'ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimini çatı adayları olarak gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 1. turda seçilmesi için el birliği yapacaklarını belirttiler.
Ekmeleddin İhsanoğlu'nun öz geçmişini ve bugüne dek yaptıklarını anlatan 5 partinin Ardahan temsilcileri ortaklaşa donattıkları araç ile cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmasına bugünden itibaren start verdiklerini belirttiler.
CHP Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem'in ev sahipliği yaptığı ve 5 partinin ortak bildirisini okuduğu toplantıya 5 partiden de yoğun bir katılım vardı.

**Yılmaz: Ardahan için neden bir araya gelmez, saha inemezsiniz?

Yoğun bir katılımın olduğu ve Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyen 5 partiden 3 parti İl Başkanının bulunduğu toplantı da söz alan Gazeteci Fakir Yılmaz CHP İl Başkanı'na, MHP İl Başkanına ve DSP İl Başkanına önemli bir soru yöneltti. 'Muhalefetin neden seçimden seçime ortaya çıktığını, Ardahan'da yaşanan onca sorun için niye bir araya gelmedikleri yada muhalefeti temsil eden partilerin temsilcilerini niye Ardahan'da yaşanan onca soruna karşı sesiz kaldığını' soran Gazeteci Fakir Yılmaz'ın bu sorusuna 'Biz gerektiği zaman gereken muhalefeti yapıyoruz' demekle yetinmeleri dikkat çekti.
Facebook'ta Paylaş
Haberi Ekleme Saati: 14.22-19 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Topçu: Çözüm sürecine evet...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEski Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, 10 Ağustos'ta sandığa gidip Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceklerini açıklayarak, 'Biz ayrı sokaklarda oturmuş olsak ta aynı mahallenin çocuklarıyız' dedi.
Eski BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Çorum Milli İrade Platformu tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Yemeğe Topçu'nun yanı sıra Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ile 60'a yakın sivil toplum kuruluşunun başkanları katıldı. İftar sonrası bir konuşma yapan Topçu, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçimlerde daha önce genel başkanlığını yaptığı BBP'nin izlediği yol haritasına ilişkin bir yorumda bulunmaktan kaçınan Topçu, muhalefet partilerini eleştirdi. Şuanda üç tane cumhurbaşkanı adayı olduğunu hatırlatan Topçu, 'Birisi sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birisi kendilerinin çıkartmış olmalarına rağmen bir türlü adını söyleyemedikleri Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu, bir diğeri de üzerinde konuşma gereği görmüyorum. Çünkü biz şartlar ne olursa olsun teröriste terörist, teröre terör, bölücüye bölücü dememiz lazım. Daha dün hadi oradan ne etle tırnağı diyen bugün bayrağa saygı duyacak, biz bunu unutacak mıyız? Bunlar bizi herhalde hafızalarımızı zayıf görüyor. Kürt kardeşlerimize sesleniyorum, Ahmed-i Cizri'yi okuyun, Kürtle-Türk etle tırnağın ötesindedir. Kürtle Türk yumurta ikizi kardeşidir. Birliğimize beraberliğimize, bir olmamıza fitne sokanlara inşallah geçit vermeyecek Kürt kardeşlerimiz. Kürdü, Lazı, Çerkezi, Türkü 40 bin insan can verdi ay yıldızlı albayrak için. Memlekette huzur ortamı var. Bu huzur ortamını bozacak plana Kürt kardeşlerimiz ortak olmayacak' diye konuştu.
Çözüm sürecine evet, ancak 40 bin kişinin katilini meşrulaştırmaya hayır dediğini açıklayan Topçu, 'Biz Müslümanız, affedeceğiz ama karşımızdaki 'Vahşi' gibi değil ki. Ona 'Vahşi' hukuku uygulayalım. Vahşi aman diledi. Aman dileyen yok. Bir moda başlattılar bayrak indiriyorlar. Bayrak indireni alnının çatısından vurmayın, provokasyona alet olmayın. Ama o bayrağı indirenin bileğini kırın. Devlet olmanın gereğini yapın' şeklinde konuştu.

"MAHALLEMİZİN ÇOCUĞUNUN AĞZINI BURNUNU KİMSEYE KIRDIRMAYIZ"

Ülkede bir araya gelmeyenlerin bir anda kuzu sarması olduklarını belirten Topçu, 'Adını bile telaffuz edemedikleri çıkarıp 'bizim adayımız bu' dediler. Daha büyük bir garabet var. Aday özelliklerini sayıyordu ana muhalefet lideri, hiç demiyor ki millet demez mi sende bu özellikler yok mu, senin partinde bu özellikler yok mu diye düşünmedi. Gelinen noktada ihtilaflar, muhabbetler varsa bunları teyit edeceğiz. Dışarının ve içerinin bizim mahallenin çocuğunun karşısında durmasını protesto edip, 10 Ağustos'ta gidip sandığa Tayyip Erdoğan'a oy vereceğiz. Biz ayrı sokaklarda oturmuş olsak ta aynı mahallenin çocuklarıyız, aynı medeniyet kodlarından beslenen insanlarız. Elin adamına kendi mahallemizin çocuğunun ağzını burnunu mu kırdıracağız. Adam şimdi Ülkü Sokak'ta oturmadı diye Kılıçdaroğlu'na yakasını paçasını mı yırttıracağız. Eksiğini gediğini söyleriz ancak mahallemizin çocuğunun ağzını burnunu kimseye kırdırmayız. Asla yırttırmayız. Rahmetli de yırttırmadı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun 28 Şubat'taki duruşuna tekrar bakılsın. Tanklar bize dönmemişti. Bizim mahallenin çocuklarına yönelmişti. Onun için dedi ki; 'Namlusunu millete döndüren tanka selam durmam' dedi. Refah Partisi iktidar oldu. Millet bu partiyi seçti, birinci parti oldu. 'Millet iradesi bunu seçti, yer göğe çıksa, gök yere inse ben milletin iradesinin arkasında duracağım' dedi. Hep cumhurbaşkanı adayı belirleyenler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili bir 367 garabeti koparttılar. Sonra bunu millet seçsin dediler. Referanduma gidildi. Bugün ip gibi sıraya dizilenlerin yüzde 99'u o günde hayır millet seçmesin reisini diyorlardı. CHP'si, MHP'si, o minik sol partiler falan. Şimdi hangi yüzle milletin önüne gidecekler' dedi.
Bu cumhurbaşkanlığı seçiminin devlet başkanlığı seçimi olduğunu dile getiren Topçu, 'Kendileri aday olmadığı için bunlar yaşanıyor. Ülkücü hareketin lideri rahmetli Başbuğ, başkanlık sisteminden yanaydı. CHP'nin kendisi milli şef geleneğinden geliyor. Başkanlık sistemi ülkeyi hesap verilebilir hale getiriyor. Kemal Bey bakıyor Başbakanın önünde cumhurbaşkanı olabilir miyim olamam, zinhar bu da olmasın diyor. Bu seçim cumhur reisi seçilecek. Oraya gelen kişi süs biberi olmayacak. Cumhurbaşkanı gelirse kim nerede neyi yapıyorsa Fırat'ın yanındaki kuzudan da haberi olmalıdır. Yetkisini kullanacak, bunlar da feryat edecek, anayasayı değiştirin sorumluluğu alayım diyecek. Bunların da, dışarıdakilerin korkusu da bu' diye konuştu. Haber: Yeni Şafak www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Haber İçin Doğru Adrestesiniz..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Efsanem Yemek Musa Bayrakçı Beylikdüzü İstanbul 0.212.8759171
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Çivisi Çıkmış Ardahan..

Fakir Yılmaz Teknolojinin son ürünü olan internet ve kameralı cep telefonlarının hemen herkesi gazeteci yaptığı bir süreçte masa başında ‘al/yapıştır’ sistemi ile gazetecilerin de işi bir hayli rahatladı.
Çünkü duyarsız gazetecilerden daha duyarlı olan her vatandaş gördüğünü fotoğraflayıp, facebookta, twittirda ve diğer imkanlarla anında tüm toplumla paylaşabiliyor.
Başta Ardahan’da olmak üzere dünyanın her yerinde yaşanan bu imkandan faydalanan vatandaş gelişmeleri anında paylaşırken, biz gazetecilere de lafı sokmadan edemiyorlar..
Ardahan Haberleri Çünkü başta Ardahan Devlet Hastanesinde olmak üzere bir çok resmi kurumda onca olumsuzluğun olmasına karşın biz gazetecilerin yaşananları görmediğini belirten vatandaşlar hastaneyi pislik götürdüğünü, diğer resmi daireler de başıboşluğun başını alıp gittiğini ve biz gazetecilerin bunları görmediğini, görmek istemediğini ileri sürüp, gazeteciyim diyenleri facebookta, twittir da eleştiri yağmuruna tutuyorlar..
Son olarak Ardahan Devlet Hastanesinde yapılan sözde temizliği fotoğraflarını paylaşan gurbetçi bir okurumuz hastane yönetimini olduğu gibi bizleri de yerden yere vurmuş..
Vali ve diğer yetkililer gibi biz gazetecilerin adeta çivisi çıkmış Ardahan ile ilgilenmediğini ileri süren okurumuz Ardahan’ın Hastanesi gibi yollarının bozuk, park ve caddelerinin çöpten geçmediğini de ileri süren gurbetçi okurumuz bu sorunların neden dile getirilmediğinden yakınıp, biz gazetecileri yaylım ateşine tutmuş..
Hiçte haksız olmayan bu gurbetçi okurumuzun eleştirilerine İstanbul ve Ankara’dan Ardahan’a döndükten sonra geleni giden okurlarımdan da duydum, Ardahan’ın çivisini çıktığını..
Öyle ki son hortum olayından daha beter halde çivisi çıkmış denilen Ardahan’da yaşanan bu başıboşluğun nedeni sizce nedir?
Ben bilmem çiviyi çıkaranlara sorun..

**Sürgün yollar..

İstanbul’dan önce Ankara’ya buradan da Ardahan’a doğru yol alırken gördüğümüz manzaraları anlatmaya sayfalar yeter mi bilmem ama benim son bir yıl için de üç kez gidip, geldiğim bu yollarda ne iktidarın bakanları, ne milletvekilleri, ne de diğer siyasilerin geçmediğini, geçseler de benim gördüklerimi görmezden geldiklerini söyle biliriz..
Rektörümüz gibi uçaktan inmedikleri bildiğim AK Partinin bölgeden sorumlu bakan, milletvekili ve siyasilerinin görmediği en önemli konu, araçla Ardahan’dan Sivas’a doğru, yada Ardahan’dan Ardahan Haberleri Şavşat’a doğru giderken veya gelirken yolların durumunu anlamak isterim..
Ankara’da çıkar çıkmaz o her 100 kilo metreden para alınan otobanların neden bittiğini merak eden ve o güzelim otobanların neden doğuya uzanmadığını da merak edip, kendi kendime sorular yönlendirirken , bölgede yaklaşık 10 yıldır devam eden bölünmüş yolların niye hala bir türlü bitmediğini ve sorguladım..
İstanbul’dan Çanakkalye uzanmakla övünen, Eskişehir’e doğru Hızlı Tren yapmakla böbürlenen hükumetin ve onu temsil edenlerin göden ırak doğuya çokta samimi baktıklarını göremezken, bu samimiyetsizliğin Ardahan’a doğru geldikçe daha da arttığını da belirtmekte fayda var..
Çünkü ne kadar sürgünlük memur varsa doğuya gönderen hükumetin başta yolları yapan firma ve şirketlerde de bu yöntemi doğuya uygun bulduğunu görürsünüz..
Çünkü ne kadar batmış, batacak firma varsa doğu da iş almış, bunlarda son güçleri ile kazıdıkları yolları bitiremeden batıp, şantiye kapatınca Ardahan-Göle yolu gibi Hanak, Çıldır, Damal ve Posof yolları da yıllarca yapılmaz ve bozuk kalır..

**Filistin İçin Konuşacaktı, konuşamadı!..

Türkiye'nin yeni bir seçime daha gittiği şu günler de İsrail'in her üç dakika da bir Gazze'ye saldırması ve başta çocuklar olmak üzere Filistinlileri bomba yağmuruna tutması insanlık vahşetinden öte bir alçaklıktan öte bir şey değil..
Her insanım diyenin İsrail'in Filistin halkına karşı ortaya koyduğu katliama dur demesi gerektiğinin altını bir kez daha çizerken, aralarında 36 gündür İRŞİD'in elinde esir tutulan Ardahanlı Konsolosunun da bulunduğu IRŞİD'in Irak ve Suriye'de ki katliamında İsrail vahşetinden aşağı olmadığını da ve din adına savaştığını ileri süren ama insanları kor bıçaklarla boğazlayan IRŞİD teröristlerini de es geçmemek gerekir.
Gerçi hükumetin hala terörist diyemediği, hatta gizliden gizliye desteklediği ileri sürülen IŞİD'in neredeyse kahraman ilan edileceğini de belirtmeden geçemezken ben konuyu yine Ardahan üzerine getireceğim..
Çünkü dün telime gelen onca mesajın arasına iki mesaj hem Ortadoğu ile, hem de Ardahan ile ilgiliydi..
Evet, Ortadoğu ile Ardahan'ı bir birine bağlayan bu iki mesaj ne, Güçlü Türkiye'nin Ortadoğu Lideri Recep Tayyip Erdoğan'a rağmen Filistin'i TRT'nin hükumet yanlısı bombardımanından daha çok Filistin halkını bombalayan İsrail Başbakanından değildi..
Ardahanlı Konsolosu elinden tutup, biz gazetecilere de 'Yayın yasağı' getirten insanları paslı bıçaklarla boğazlayan IRŞİD ise hi. değildi.. Gerçi onlar cep telefonunu uzaktan bomba için kullanılırlar, gerisini günah sayarlar ve kullanmazlar..
Evet gerçekten ne İsrail'den, nede IRŞİD'den değildi dün ard arda gelen iki mesaj.
Ardahan Haberi Ardahan'ı hatırlatan ve Ardahan'ın onca sorunu meclise gelecek diye düşündüren ORHAN ATALAY başlıklı iki mesajdan başka mesaj değildi, dün bana olduğu gibi bir çok Ardahanlıya gelen o mesajlar..
Önce birinci mesajın içeriğine bakalım;
*ORHAN ATALAY İsrail'in Filistine saldırları ile ilgili bugün 16.07.2014 tarihli TBMM Genel Kurulunda Saat: 18.00-19.00 arası Ardahan Milletvekili Sayın, Prof Dr. Orhan Atalay konuşma yapacaktır. Tüm Hemşehrilerimizin bilgilerine selam ve saygı ile duyurulur...
Ardından kısa bir süre için de gelen diğer mesaj yine ORHAN ATALAY başlıklı mesajdı..
*Vekilimiz Orhan Atalay'ın yapacağı konuşma genel kurul çalışma süresinin kısıtlanması nedeniyle iptal edilmiştir. Prof. Dr. Orhan Atalay Ardahan Mv.
Evet dün bana ve bir çok Ardahanlıya gelen iki mesajın içeriği aynen böyle iken aklıma, 'bu mesajları dayısı danışmanına attıran bu vekilin yemin töreni dışın da kaç kez TBMM'sinin kürsüsüne çıktı' diye bir soru geldi ve çıkmışsa da kaç kez Ardahan kelimesi kullanmıştır diye bir soru sordurdu.
Gerçekten sizde hiç merak ettiniz mi Orhan Atalay isimli Ardahan milletvekili seçildiğinden bu yana Ardahan için kaç kez TBMM'sinin kürsüsüne çıkmıştır?
Kaç kez Ardahan demiştir?
Kaç kez 4 yıldır siyaset alanında olduğu Ardahan'ın sorunlarının çözümü için konuşmuştur?
Dün attığı iki mesaj kadar meclis kürsüsünde Ardahan demiş midir?
Bilemiyorum, ama konuşmuşsa teşekkür ederim, konuşmamışsa onuda Ardahanlı düşünsün..
Nasılsa cumhurbaşkanlığı seçimi hemen ardından yapılacağı söylenen genel seçime az bir süre kaldı.

Ardahan Haberi **Heyecanlanmayın..

İsrail vuracak, Erdoğan İsrail'e kızacak, Türk seçmeni de 'İsrail Erdoğan'da korkuyor' diyecek yine oy verecek..
Ve 11 Ağustosta yine sulh olacak, İsrail dostumuzdan yine tank, gece görüş dürbünü, helikopter alacağız, ortaklaşa tatbikat yapacağız, Filistin'in üzerine de su, pardon colayı da içeceğiz..
Yani kısaca alavere-dalavere Kürt Memed gibi Filistinli ve Müslüman kardaş nöbete..
Anlatabildi mi?
Bilmem ama merak edenler biraz da bu yönde düşünsün, Irak'ta ki Ardahanlı konsolosu unuttuğumuz, Irak'ta ki insanları kor ve paslı bıçaklarla boğazlayan IŞID'ı görmediğimiz, Suriye ile başa döndüğümüz şu yoğun gündemin tozundan, bulutundan başınızı kaldırabilirseniz yaşananları birde bu yönde tartışalım
Haydi başlayın, boş naralar atmayıp, ona buna hakaret etmeden tartışalım..
Çünkü; Her şey Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı etme hesapları..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Ardahan’ı nasıl tanıtırız?

Ardahan Haberi Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı konumun da olan Ardahan'ın nasıl olup gerçek anlamda tüm Türkiye’ye ve dünyaya anlatılabiliri sık sık dile getirdiğimiz bu köşemiz ve yayın organlarımızda ki yorum ve haberleri toplayacak olursak sanırım bir kitap çıkabilir..
Ardahan Haberleri Evet, artık doğalgazlı, üniversiteli, petrol ve doğal gaz boru hatlarının geçtiği, Kars-Ahırkelek-Tiflis-Bakü Demiryoluunu bitmek üzere olduğu, yapımları gecikilse de bölünmüş yollara sahip, iki gümrük kapısına sahip Ardahan’ı ülkeye ve dünyaya nasıl tanıtırız?
Bin bir çiçekle süslü yaylalarını, organik hayvansal ürünlerini tanıtmak, anlatmak için nasıl bir plan ve proje yapmak gerek?
İçi boş festival, şenlik ve şölenlerle mi?
Yoksa ne yaptıkları bilinmeyen, federasyon çatısı altında bir araya gelip, el birliği yapmayan derneklerle mi?
Belki de Ardahan’a yıllardı kadrolu bir Turizm müdürü atayamayan, Turizmi Bakanlığının nerede olduğunu bilmeyenlere sormak gerek, ‘Ardahan nasıl tanıtılır?’ diye..
Bilmem ama başta Ardahan’ın Alevi ilçesi Damal’ın Karadağlarına yansıyan ve her yılın 15 Haziran-15 Temmuz günleri ortaya çıkan Atatürk’ün o doğa üstü siluet olmak üzere bir çok imkanın olmasına karşın 1992 yılında yenide vilayet olan Ardahan’ı gerektiği gibi tüm Türkiye’ye ve Dünyaya tanıtamadığımız iyi biliyorum..
Bunu da 75 plakasıyla gittiğiniz diğer bir kentte, ‘75 nerenin plakası?’ diye soranların çok olmasından anlayabiliriz..

**Kimseyi tanımadan gitti..

Devletin resmi onca kurumu olmasına karşın Serka, Sodes, DAP, AKADP AB, Dünya Bankası gibi onca kurumun bölgeye yatırım yapılaması için kuruldukları ile kaldığı bir bölge de kısa adı TKKDK adlı bir kurumda bulunmakta.
AK Parti İktidarı döneminde ‘Bölgenin Kalkınması İçin Projeler Hazırlayın, Yatırımcıya Yardımcı Ardahan Haberi Olun’ diye ard arda kurduğu, ama hazırlayacakları projeler ile bölgeyi kurtaracaklar denilen bunca kurumun arasında olan TKDK’nın Posoflu Koordinatörünün görevi bıraktığı, yerine yeni bir isimin geldiğini öğreniyoruz.
Ardahanlının doğru dürüst tanımadığı, ciddi bir hayrını görmediği Serka, Sodes, AKADP, DAP gibi TKDK’da yaşanan bu değişimin gerekçesi ise ‘Görev süresi dolduğu için’ gbi bir açıklama olması dikkatimiz çekti..
Evet, ‘Görev süresi dolduğu için’ görevi bıraktı denilen ama uluslararası yolunun tozdan, topraktan geçit vermediği Posoflu hemşehrimiz giderken başta doğduğu toprağa yani Posof’a ne gibi bir yatırım kazandırdı, hangi eseri bıraktı?..
Biz bilmiyoruz ama bilen varsa desin gidip, görelim yazalım..
Koordinatör olup yüksek maaş almaktan öte ne yaptı da gitti denilen hemşehrimizin yerine atanan Konyalı hemşehrimizin TKDK’nın kurulduğundan bu yana Ardahan’a ne kazandırdığını, kazandırmamışsa hatanın nerede olduğuna bakmasını isteriz..
Çünkü bu memlekette rütbe almak için gelip, gidenler listesine Posoflu hemşehrimiz de eklenmiş olurken, Ardahan’a bir şey eklenmedi biline..

**Festivaller Ardahan'ı Tanıtıyor mu?

Bu yıl 15 nci mi, yoksa 16 ıncımı diye tartışılmaya başlanan Ardahan Kültür ve Bal Festivalinin hazırlıkları devam ede dursun başta bal festivali olmak üzere Hoçvan, Damal, Çıldır, Hanak, Posof ve Göle'de yapılan onca irili, ufaklı festival, şenlik ve şölenlerin Ardahan'ı ne kadar tanıttığını bir kez daha sorup, cevap arayacağım.
Bu yıl ramazan dolaysıyla adeta karışan ve içi boş programları dolaysıyla çokta gündeme gelmeyen Hoçvan Yayla Şenliği ve yağmura tutulan Damal Atatürk'ün İzin de ve Gölgesinde Şöleni gibi Ramazan Bayramı sonrası gerçekleşecek olan Bal Festivali, Çıldır Göl Festivali, Göle Kaşar Festivali, Bülbülan Festivali ve diğer yaz etkinliklerin hangisi ulusal basın ve medya da iki dakika yer alacak acaba?
Bırakın ulusal medya ve basını yerel de bile çokta dikkate alınmamaya başlanan ve geniş çaplı birer pikniğe dönüşen bu etkinliklerin nasıl olup Ardahan'ı tanıtacağı konusunda acaba bir plan ve projesi olan yada programı yapan var mı?
Valilik, Belediyeler, Muhtarlıklar, Dernekler, Federasyonlar, STK'lar ve 'Havada inmiyor' denilen rektörü kayıp üniversite bu yönde ne düşünüyorlar acaba?
Yani Kafkaslara komşu, 75. plakası bulunan, kırmızı et deposu, Kafkas Arısı Balı, kaşarı, sütü, yaylası, golleri, yeşilim meşeleri bulunan Ardahan'ın doğal gazlı bir kent olduğunu, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının yanında Kars-Ahırkelek-Tiflis-Bakü Demiryolu'nun geçtiğini başta yurt olmadığı için üniversiteye gelmeyen öğrencilere olmak üzere ülkenin tümüne, dünyaya tanıtacak ne gibi bir etkinlik var Ardahan'da yapılan yaz etkinliklerinin içinde?
Bilen varsa lütfen çıkıp, anlatsın..
Ardahan Haberi Peki derindir, insanlar boğulur denilen bu gölün etrafından neden Abant Gölü, Sapanca Gölü gibi irili ufaklı tesisler yapılmamış..
Ya değişmesine karşı hala kıyı kanunu yasakları vardı diyebilirsiniz..
Peki Çıldır Gölü ile birlikte Gürcistan ile ortak sınırımız belirleyen Aktaş gölünde de bunlar yapılamaz mı?
Evet bir zamanlar sancak olan ve Ardahan, hatta Erzurum’u sınırlar için de barındıran Çıldır’da festival ve Aşıkşenlik kültür etkinlikleri yapılırken, Kars’ta ki, Konya’da ki Aşıklar Yarışmalar, Konserleri neden yapılmaz..
Sazımız yok mu?
Belkide ilgilenen..
Evet sın bir soru yelken kulübünde destek istenip, Çıldır gölünde iki yelken, yani mavi sularda kuğular yüzdürülecek mi?

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SER-AR-FED:
Sivil Toplum Oluşumunu Oluşturacağız..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan Merkez de kurulu bulunan onca derneği bir çatı altında buluşturmayı hedefleyen SER-AR-FED resmen kuruldu.
Başkanlığını Burak Taştan'ın yaptığı Ardahan'ı Güzelleştirme Derneği'nin öncülük yaptığı ve Mustafa Kılıç'ın başkanlığını yaptığı Ayaz Çiçekleri Derneği, Nurten Sarıçam'ın Başkanlığını yaptığı Kadına Şiddeti Önleme Derneği, Eray Kayatürk'ün Başkanlığını yaptığı Ardahan Gücü Gençlik ve Spor Kulübü ve İbrahim Kayatürk'ün Başkanlığını yaptığı Ardahan Geliştirme ve Güzelleştirme Derneğinin oluşturduğu Serhat Ardahan Federasyonu yöneticileri aynı zaman da merkezi İstanbul'da bulunan ve 30 Ardahan Derneğinin çatısı altında bir araya geldiği İstanbul Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz'ı ziyaret ettiler.
Kuruluş çalışmaları ve amaçları hakkında bilgi veren SER-AR-FED yöneticileri amaçlarının onca sorunu olan Ardahan ve ilçelerin de buluna tüm dernekleri bir çatı altında bir araya getirmek ve Sivil Toplumun gücünü ortaya koymaktır dediler.
Siyasilerin var olan sorunlara karşı ortaya koyduğu duyarsızlığı sıkça gündeme getirmek ve var olan sorunların çözümün de ortaya fikirler koymak için bir araya geldiklerini belirten SER-AR-FED Kurucu Başkanı Burak Taştan ziyaret sırasında yaptığı açıklama da, 'bunu yaparken başta kağıt üzerine kurulu olan ama aktif olmayan dernekleri de harekete geçirmek, federasyon çatısı altında bir araya getirip, güç birliği yapmak olduğunu, bunu yaparken de başta merkezi İstanbul'da bulunan ve artık kurumsallaşmaya başlayan İstanbul Ardahan Federasyonu, Bursa Ardahan Federasyonu ile olmak üzere tüm sivil toplu örgütleri ile Ardahan için birlikte mücadele etmektir.' dedi.
Yeni bir federasyonun daha kurulmasının Ardahanlının bir araya gelip, güç birliği ile var olan sorunların üzerine gitme arzusunu ortaya koyduğunu belirten ARDA-FED Başkan Yardımcısı ve Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gazeteci Fakir Yılmaz SER-AD-FED'in kurulmasının önemli bir gelişme olduğunu, bunun da Ardahanlının artık el ele verip, birlikte hareket etmesinin zamanının geldiğini ortaya koyma göstergesidir. Biz Gazeteciler Cemiyeti olarak burada gidip, İstanbul'da ki federasyonuna katılırken, birlikteliğin önemini ortaya koymak ve diğer tüm Ardahan Derneklerinin de federasyon çatısı altında birleşmesi gerektiğini anlatmak istemiş ve bunu da başarmıştık. ARDA/FED'e olduğu gibi, SER-AR-FED'de de başvuru dilekçemizi verip, bir olduğumuzu ortaya koyacağız. Umarım diğer aktif olamayn Ardahan'da ki dernekler de SER-AR-FED'in önemin anlar ve katılarak destek verir.' diyerek SER-AR-FED yöneticilerine başarılar diledi.
Facebook'ta Paylaş
Haberi Ekleme Saati: 14.14-19 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SÖKMEZSENİZ, YAPMASANIZ
DAHA İYİ DEĞİL Mİ?..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesinin kent için de ki kaldırımları yenileme çalışmalar eskisinden daha beter şekilde yapılıyor.
Belediyelerin geleneksel hale getirdiği, 'Boz/Yap' sistemi ile yeniden söküp, yaptırdığı ileri sürülen kaldırımların mili metre kullanılmadan gelişi güzel olarak yaptırması tepkilere dene oluyor.
Mühendislik diye bir şey olmadan yaptırılan kaldırımları şimdiden eski halden daha beter hale getirildiğini belirten Ardahanlılar, 'hiç bir mühendislik ve mimarı tecrübesi olmayan vasıfsız işçilere yaptırılan kaldırımların hiç yaptırılmaz ise daha iyi' demekteler.

**Kendisi engelli başkan..

Gelişi güzel yapıldığı görülen kaldırımların engelli vatandaşlara yönelik yapıldığını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy Ankara'ya gitmeden önce kent için de yapılan çalışmaları inceledi.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, beraberinde belediye başkan yardımcısı ve bazı daire müdürleriyle birlikte Ardahan genelinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı.
Başkan Köksoy, ilk olarak şehir merkezinde Ardahan belediyesinin yaptığı andezit kaplama işini yapan yetkililerle görüşerek, çalışmaların kısa sürede tamamlanmasını istedi.
Başkan Köksoy yaptığı açıklamada; "Kaldırımların, Engelli vatandaşlarımıza uyumlu ve doğal kare andezit taşlarla döşemesini yaptırarak şehrimizdeki engelli vatandaşlarımızın bu hizmetten istifade etmelerini sağlayacağız." dedi.
Haberi Ekleme Saati: 22.32-18 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yerli Turist Gibi
Yabancı Turistte de Rekor Artış!.

Ardahan Haberleri **Ardahan Geceleri Uyumuyor..

Sıcak havaların iyiden iyiye etkisini gösterdiği batıdan yayla havası serinliği ile Ardahan'a gelen yerli turistlerin yanı sıra yabancı turist satısında da olağanüstü bir artışın olduğu görülmekte.
Özellikle gece hayatı için Ardahan'a geldikleri öğrenilen bir çok yabancı turistin büyük bölümünün bayan olması dikkatlerden kaçmazken, bu yoğunluğun Ardahan'ı gece uyutmadığı belirtilmekte.

**Uygulama olmayınca..

Ardahan'da sayıları bir hayli arttığı belirtilen ve gece gazinolarda misafirler karşılayıp, otellerde konaklayan yabancı turistlerin büyük bölümünün Kafkasya'dan gelen bayanlar olduğu dikkat çekerken polisin uygulama yapmaması yabancı turistlerin günlerini gün yapmasına vesile olduğu da belirtilmektedir.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır İlçe Müftüsünün Oğlu
AK PARTİ İL BAŞKANI!..

Ardahan Haberleri **Her geçen gün batı illerinde siyasette etkili olmaya başlayan Ardahanlılar İstanbul, Ankara, Bursa'dan sonra Kütahya'da da siyasetin doruk noktasına ulaşmaya başlarlarken, Ardahan'da memurluk yapanları çocukları da Ardahanlı siyasilerden aşağıya kalmıyorlar.
Bir çok Ardahanlı siyasetçinin çeşitli partiler de etkin yerlerde görev aldığı batı illerinden olan 1980 yıllarında Kütahya AK Parti İl Başkanı da Ardahan'ın Çıldır İlçesinde İlçe Müftülüğü yapan bir babanın oğlu..
AK Parti Kütahya İl Başkanı Avukat İshak Gazel'ın İl Başkanlığını yaptığı partisinin Kütahya İl Başkanlığı İnternet sitesinde doğduğu toprakları unutmamış, Çıldır doğumlu olduğunu kayıtlara geçmiş vefalı bir Kütahyalı bir hemşehrimiz.
İşte; Av. İshak Gazel'in öz geçmişi..
06.08.1980 TARİHİNDE ÇILDIR/ARDAHAN’DA DOĞDU. BABASININ MEMURİYETİ NEDENİYLE İLKOKULA TEFENNİ/BURDUR’DA BAŞLAYIP DAZKIRI/AFYONKARAHİSAR’DA BİTİRDİ. ORTA VE LİSE EĞİTİMİNİ KÜTAHYA İMAM –HATİP LİSESİNDE TAMAMLADI. 1997 YILINDA İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİNE GİREN İSHAK GAZEL, 2001 YILINDA MEZUN OLMUŞTUR. 2004 YILININ OCAK AYINDAN İTİBAREN SERBEST AVUKAT OLARAK ÇALIŞMAKTADIR. LİSE YILLARINDAN BERİ SİYASETE İLGİ DUYAN GAZEL, MİLLİ GENÇLİK VAKFI’NIN LİSE VE ÜNİVERSİTE BİRİMLERİNDE FAALİYET GÖSTERMİŞ, MİLLİ GENÇLİK VAKFI İSTANBUL ÜNİV. HUKUK FAKÜLTESİ BAŞKANLIĞI GÖREVİNDE BULUNMUŞTUR. TÜKETİCİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ KÜTAHYA ŞUBE BAŞKANLIĞI, ENSAR VAKFI KÜTAHYA ŞUBE BAŞKANLIĞI GİBİ GÖREVLERİ DERUHTE EDEN GAZEL, 2006-2009 YILLARI ARASINDA AK PARTİ KÜTAHYA İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANLIĞI, 2009-2012 YILLARI ARASINDA AK PARTİ KÜTAHYA MERKEZ İLÇE BAŞKAN YARDIMCILIĞI, 2012-2013 YILLARI ARASINDA DA AK PARTİ KÜTAHYA İL BAŞKAN YARDIMCILIKLARINDA BULUNMUŞTUR. HALEN AK PARTİ KÜTAHYA İL BAŞKAN VEKİLİ OLARAK GÖREV YAPAN AV. İSHAK GAZEL, EVLİ VE BİR ÇOCUK BABASIDIR.
Haberi Ekleme Saati: 18.11-18 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Gökdemir'den Vali'ye Ziyaret,
Basına İftar..

Ardahan Haberleri **Milletvekili Adayıyım..

Geçtiğimiz genel seçimler de AK Parti'den 2. sıradan Milletvekili adayı olan Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir Ardahan Valisini makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun temennisin de bulundu.
MÜSİAD Ardahan Kurucu Bşk. ORHAN GÖKDEMİR'den Ardahan Valisi Ahmet DENİZ'e Hayırlı Olsun Ziyareti
İş Adamı Orhan GÖKDEMİR Memleketi ARDAHAN'da ki ziyaretlerine devam ediyor. ARDAHAN Valiliği görevine atanan Sayın Valimiz Ahmet DENİZ Beyi MÜSİAD Ardahan Kurucu Başkanı, MÜSİAD Ankara Başkan Yardımcısı ve 24. Dönem Ak Parti Ardahan Milletvekili sıfatlarıyla ziyaret eden GÖKDEMİR, Sayın Valimiz Ahmet DENİZ Beye görevinde başarılar diledi. Oldukça samimi bir ortamda geçen görüşme için Sayın Valimiz Orhan GÖKDEMİR'e ziyaretleri için teşekkür ettiler.
MÜSİAD Ardahan Kurucu Bşk. ORHAN GÖKDEMİR'den Ardahan Valisi Ahmet DENİZ'e Hayırlı Olsun Ziyareti
İş Adamı Orhan GÖKDEMİR Memleketi ARDAHAN'da ki ziyaretlerine devam ediyor. ARDAHAN Valiliği görevine atanan Sayın Valimiz Ahmet DENİZ Beyi MÜSİAD Ardahan Kurucu Başkanı, MÜSİAD Ankara Başkan Yardımcısı ve 24. Dönem Ak Parti Ardahan Milletvekili sıfatlarıyla ziyaret eden GÖKDEMİR, Sayın Valimiz Ahmet DENİZ Beye görevinde başarılar diledi. Oldukça samimi bir ortamda geçen görüşme için Sayın Valimiz Orhan GÖKDEMİR'e ziyaretleri için teşekkür ettiler.

**Basın ve Gençlere İftar Yemeği Verdi,
Yeniden Milletvekili Adayı Olduğunu Açıkladı..

Ardahan'a gelerek bir dizi görüşmelerde bulunan ve temsilciliğini yaptığı Müstakil İşadamları Derneğinin Ardahan Şubesini açan Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir yaptığı görüşmeler ardından Ardahan'da bulunan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi.
Gazetecilerin, 'yaklaşan genel seçimlerde yenide milletvekili adayı olacak mısınız?' sorusuna, 'Evet, AK parti'den yeniden milletvekili adayı olmayı düşünüyorum. Eğer listeye girip, seçilirsem farklı bir milletvekili vizyonu ortaya koyacağım' dedi.
Haberi Ekleme Saati: 17.05-18 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Müdür Ardahan'ın Çevresini Değil,
Mühendisin Yüz Çehresini Değiştirdi!..

Ardahan Haberleri Ardahan Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ulaş Karaca makamında tartıştığı mühendisi dövdü.
Alınan bilgilere göre Ardahan İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ulaş Karaca bir konu nedeniyle makamına çağırdığı Mühendis Oktay Demir ile tartışmaya başladı.
Tartışmanın büyümesi ve kavgaya dönüşmesi üzerine Müdür Karaca emrinde çalışan Oktay Demir’in yüzüne yumruk attı.
Müdür Ulaş Karaca’nın Mühendis Oktay Demir’i hastanelik ederken Mühendisin şikayeti üzerine olay karakola intikal etti.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ulaş karaca yaşanan kavgayı doğrularken, kavgaya mühendisin bir işte kabul görmemesi gereken değişikliğe imza atması ve sürekli tayişn istemesinin neden olduğunu belirtirken, dayak yiyip, hastanelik olan Oktay Demi müdürün hakkında gerekli şikâyeti karakola yaptığını başka açıklama yapmak istemediğini söyledi.

**Havuz’da da kavga..

Öte yandan Ardahan İl Spor Müdürlüğü bünyesinde bulunan Ardahan Yüzme Havuzun da çalışan bir güvenlikçi yüzme havuzu öğretmeni ile tartıştığı ve dövdüğü, bu olayın da karakola intikal ettiği öğrenildi.
Haberi Ekleme Saati: 13.23-18 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali Atatürk'ü Yolcu Etti!

Ardahan Haberleri **Bir çok Ardahanlının halen görmediği, Ardahan’ı tanıtmada büyük bir fırsat olan Atatürk silueti günleri sona erdi..

Ardahan'ın Damal İlçesi sınırlar için de bulunan Karadağlara yansıyan Atatürk silueti gün dönümü ile birlikte Ardahan'ı terk etti.
Her yılın 15 Haziran ile 15 Temmuz günler arasın da çıkan ve büyük ilgi gören Atatürk siluetinin en son izleyicisi, vali olarak Ardahan'a atandıktan sonra Ardahan'a tanıyan Vali Ahmet Deniz oldu.
Adına bir de şenlik düzenlenen Atatürk silueti karşısında hayranlığını gizleyemeyen Ardahan Valisi Ahmet Deniz bu olağan üstü doğa olayının Ardahan’ı tanıtmada büyük bir nimet olduğunu söyledi.

**VALİ DENİZ ATATÜRK SİLÜETİNİ İZLEDİ..

Vali Ahmet Deniz, Damal ilçesinde 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında Karadağ sırtlarına yansıyan ve saat 17.55 ile 18.10 arasında görülen Atatürk siluetini izledi.
Havanın açık olması nedeniyle net bir şekilde görülen silueti ilk kez gördüğünü söyleyen Vali Deniz, “Net bir şekilde görünüyor. İlk defa izliyorum ve çok heyecanlandım. Her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinden insanlar 15 dakikalığına da olsa Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dağlara düşen siluetini izlemek için Damal ilçemize geliyor. Bu da ilçemizin tanıtımı için çok önemlidir. Atatürk’ün gösterdiği daha gelişmiş ve kalkınmış bir Türkiye hedefi için, daha fazla çalışmak ve daha fazla üretmek zorundayız” dedi.
Haberi Ekleme Saati: 19.55-17 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Öğüt’ten İftar Yemeklerine Tepki..

Ardahan Haberleri **Ensar Öğüt, Meclis kürsüsünden Ekmek ve Kuru Soğan Gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Meclis Genel Kurulu kürsüsünden ekmek ve kuru soğan göstererek “Şu anda benim bölgemdeki insanım, emeklim, bu soğanla, bu ekmekle iftar açıyor. Evet, siz de ayakkabı kutularını dolduruyorsunuz. Bu, kul hakkı yemektir, bunu da affetmiyorum. Ben, bölgem adına konuşuyorum. Evet, bu ekmek, bu kuru soğanla iftar açanların hakkını aramak için bu kürsüye çıktım.” dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nun 118. birleşimi yoklama yapılmaksızın müşahede ile açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetti. HDP Grubu’nun emeklilik bekleyen yurttaşların mağduriyetinin giderilmesine dair araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi görüşüldü ve Adalet ve kalkınma Partisi’nin oylarıyla reddedildi.
Bir konuşma yapan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Kurban Bayramı’nda çiftçilerin, hayvan yetiştiricilerin ithal nedeniyle hakikaten çok büyük zarar ettiklerini vurguladı. “Sayın Bakan’dan da rica ediyorum, burada tutanakları okusun; Anadolu’daki insanlara köprüden hayvanlarını geçirerek Trakya’da satma serbestliği getirsin. Diyor ki: ‘Trakya ari bölge, orada şap hastalığı yok, burada var.’ Kardeşim, şap hastalığı olan hayvanların etini niye halka yediriyorsun?” diyen Öğüt, bu hayvanlara sağlıklı ve veteriner raporu alındığını illerinden o şekilde geldiklerini ifade etti.

**GEBZE’DE BİR İSTASYON KUR
“Eğer hastalık varsa, köprünün girişinde, Gebze’de bir istasyon kur, orada hayvanları getir, geçir, bak bakalım sağlıklı mı, hastalıklı mı? Şap hastalığı varsa geçirme, şap hastalığı yoksa geçir. Yani, bunu niye insanlarımıza çok görüyorsunuz? Bu konuda biz bunu takip edeceğiz.” diyen Öğüt, “Bak, burada da söylüyorum, sonra bana demeyin, köprüyü keseceğim, onu da söyleyeyim.” ifadelerini kullandı.

**SİZ FAZLA YEMEKLERİ ÇÖPE ATIN BEYLER
Aşık Mahzuni’nin “Yoksulun sırtından doyan doyana/Bunu gören yürek nasıl dayana/Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana/Bilmem söylesem mi söylemesem mi” şiirini hatırlatan Öğüt, şöyle devam etti: “Ya, yoksulun sırtından ayakkabı kutularını doldurduk, yetmedi, emeklilere üç kuruş zammı esirgiyoruz arkadaşlar. Hele bir de yaşa takılan emekliler var, primini ödemiş, her şeyini ödemiş, bunu çözmüyorsunuz. Siz Hükûmetsiniz, Hükûmet niye oldunuz?

**İftar yemeklerine devam..
Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Posof ziyaretinde şehit ve gazi aileleriyle tanıştı.
Ardahan'da meydana gelen hortum nedeniyle Posof ziyaretini erteleyen Ardahan Valisi Ahmet Deniz iftarını Posof'ta açtı. İlk önce Kaymakamlığı ziyaret eden Vali Deniz, Belediye Başkanını da makamında ziyaret ederek başarılar diledi.
Posof Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan tarafından düzenlenen Şehit ve Gazi aileleriyle iftar yemeğine Vali Ahmet Deniz'de katıldı.
İlçe Müftüsü Ali Çetin'in iftar duasıyla açılan iftarlar yemek ten sonra sofra duasıyla son buldu. Yemekten sonra şehit ve gazi ailelerinin masasını teker teker ziyaret eden Vali Deniz, ailelerle sohbet ederek hal hatırlarını sordu.

**Çıldır’da da iftar..
Çıldır Belediyesi ile Çıldır Müftülüğünün organize ettiği iftar yemeğine halk yoğun ilgi gösterdi.
Pazar yerine kurulan çadırlarda gerçekleşen yemeğe Çıldır Kaymakamı Alparslan Kılıç, Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, İl Müftüsü Aytekin Yılmaz, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, kurum amirleri ve Çıldır Halkı katıldı.
Çıldır halkının yoğun ilgi gösterdiği iftar programında dua Çıldır Müftüsü Selçuk Kılıçbay tarafından verildi. Oruçların açılmasının ardından ilahi dinletisi yapılan programda Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu" Halkımızın kaynaşması için bu tür organizasyonları devam ettireceğiz. İlçe Müftülüğümüzle beraber organize ettiğimiz bu programa katılım sağlayan ve bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum" dedi
Haberi Ekleme Saati: 08.22-17 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BELEDİYE FESTİVALİ SATTI!..

Ardahan Haberleri 12 Yıldır iktidar da olan ve devlete ait bir çok sektörü özele satan AK Parti anlayışı Ardahan Bal Festivaline de yansıdı.
Bu yıl 16. yapılacak olan Ardahan Bal Festivalinin satıldığı ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre 1-2-3 Ağustos'ta yapılacak olan 16. Kültür ve Bal Festivalinin bir kaç gün önce ihale edildiği ve 60 Bin TL.'ye özel bir firmaya satılıp havale edildiği öğrenildi.

**Belediye Meclisin Haberi Yok!..

Konu hakkında araştırma yapan ve festivalin Ardahan Belediye Başkanına ait bir kişiye satıldığını ortaya çıkaran gazetemiz bu yıl 16. gerçekleşecek olan Ardahan Kültür ve Bal Festivalinin tüm organizasyon işlerinin zarf usulü ihale yolu ile organizatöre verildiğini belirlerken konu hakkın da bilgi almak istediğimiz Ardahan Belediyesi Meclis Üyelerinin konudan habersiz olduklarını da ortaya çıkardı.

**Yapılmayacak..

Öte yandan Ardahan'da yapılan yaz etkinlikleri arasında bulunan Canibeg Yayla Şenliğinin bu yılda yapılmayacağı da öğrenildi.
Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi Derneği tarafından başlatılan ve son 4 yıldır yapılmayan Canibeg Yayla Şenliğinin mevcut dernek yönetiminin için de yaşanan sorular dolaysıyla yapılamadığı alınan diğer bilgiler arasında oldu.

**Yoksul Damal'ın 30 Bin TL. si sahneye çıkmayan sanatçılara verildi..

Ardahan Bal Festivalinin satıldığı, Canibeg Yayla Şenliğinin iptal edildiği şu günlerde Damal'da yapılan Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Şenliğin de sanatçılara verilen büyük paralar tartışma konusu oldu.
Alınan bilgilere göre yağmur dolaysıyla bu yıl da doğru dürüst yapılmayan Damal Şenliğine katılan ama yağmur yağdı için kısa sürede biten şenlikte sahneye çıkmayan iki yabancı ses sanatçısına toplam 30 Bin TL. ödendiği ortaya çıkınca Damallılar belediyeye, 'Yoksul Damal'ın paralarının çar-çur edilmekte' diyerek tepki gösterdikleri öğrenildi.

**FESTİVAL’İN PROGRAMI BELLİ OLDU..

Ramazan Bayramı hemen ardından 1-2-3 Ağustos 2014 Tarihlerinde yapılacak olan 16. Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivalinin programı belli oldu.
Hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiği öğrenilen festivale katılmak içim bir çok gurbetçi ve turistin Ardahan’a gelmeye başladığı da görülürken, yıllın son etkinliğini Ardahan Belediyesi ve Ardahan Valiliği birlikte organize edecekleri öğrenildi.
Haberi Ekleme Saati: 08.15-17 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SAYIN VEKİL
Sarzep'te var, Ardahan’da Yok..

Ardahan Haberleri Ardahan’a mahalle olarak bağlanılması düşünülen Ardahan Merkeze bağlı Sulakyurt köyün de İMC Usulü yapılan Sulakyurt (Sarzep) Köyü Kültür Evi’nde yok yok.
Köylülerin düğünlerini yaptıkları, cenazelerini kaldırdıkları Sarzep Kültür Merkezinde konaklamak için 8 kişilik olan yatakhanesi de bulunmakta. Oyun salonları, toplantı ve slayt gösterim alanı da bulunan Sulakyurt (Sarzep) Köyü Kültür Evi’nin önünde hazır bekleyen seyyar morhta bulunmakta.
Bin kişilik Sulakyurt (Sarzep) Köyü Kültür Evinin yapımında tüm köylülerin emeği bulunmakta.

**Yayla Şenliği yapacaklar..

Merkezi İstanbul Güngören de bulunan Sulakyurt Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin de büyük katkı sunduğu dev Kültür Evinin bulunduğu Sarzep’te 2 Ağustos’ya Yayla Şenliği yapılacak.
Yener Bayrakçı’nın başkanlığını yaptığı Yayla Şenliği için bir çok gurbetçinin şimdiden köylerine geldiği alınan diğer bilgiler arasın da oldu.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bu yolla ilgili de açıklama yapacak mısın?

Ardahan Haberleri Yemin töreni dışın da TBMM’sin de Ardahan sorunları ile ilgili hiç bir konuşma yapmamakla eleştirilen AK Parti Ardahan Milletvekilinin ilçesi olan Göle yolu taştan, tozdan ve bozuk satıhtan geçilemiyor.
Ardahan’ın en büyük ilçesi olan Göle’yi Ardahan’a bağlayan yolda yaklaşık 4 yıldır süren yol genişletme çalışmaları bir türlü bitmezken, yolu yapan firma bu yıl hiç bir çalışma yapmadığı gibi yol yapım şantiyesini kapattığı görülmektedir.
Hegün onlarca aracın gelip geçtiği bozuk yol dolaysıyla bir çok aracın kaza yaptığı, yüzlercesini bozuk satıhtan dolayı hurdaya döndüğü Ardahan-Göle yolunun Ardahan-Çıldır, Ardahan-Hanak-Damal ve Posof yolu gibi ne zaman biteceği ise biliniyor.
Dün TBMM’sin de İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısıyla ilgili bir açıklama yapan AK Parti Ardahan Milletvekilinin kendi ilçesinin ve Ardahan’ın diğer şehir ve köy yolları için de bir açıklama yapıp yapmayacağı merak edilmektedir.
Haberi Ekleme Saati: 11.09-16 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Basın ve Medyadan Uzak Doğa Katliamı Sürüyor..

Ardahan Haberleri Doğa’da yaşanan katliamı basın ve medya kanalıyla görüp, tepki koyan çevreciler başta Ardahan’da olmak üzere gözden ırak alanlarda yapılan doğa katliamını görmemesi bu katliamı yapanların elini bir hayli rahatlatıyor.
Hemen her derenin başına arda arda dizilen Hidro Elektrik Santrallleri, ‘Yatırım’ adı altında binlerce ağacın hünharca kesilip, ekili alanların yok edilerek yapılan yol genişletme çalışmaları, mermer gibi maden aramaları, kum ve beton santerellerinin doğaya verdiği zarar hesaplanılmazken bu zararın en büyüğünün basın ve medyanın alanından uzak alanlarda olması dikkat çekiyor.
Ardahan İstanbul yolu boyunca binlerce ağacın kesilerek yol genişletme çalışmalarına kurban edildiği dikkat çekerken, bu yolların üzerinde açılan tünellerin de HES’lerin dereleri alt üst ettiği gibi doğanın altını üstüne getirirken, bu işleri yapanların en büyük avantajları, doğayı katleden bu çalışmalarının basın ve medyanın gözünde ırak olan ülkenin ucra köşelerinde olması.
Basın ve medyanın göremediği alanlarda rahatça doğayı katledenler bölgelerinde arada, sırada geçen gazetecilere de görüntü vermiyor, almak isteyenlerde bin bir engel çıkarıyorlar.
Haberi Ekleme Saati: 10.11-15 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Başkanlık tamam
Sıra Cumhurbaşkanlığında!

Ardahan Haberleri Posof Türkgözü Gümrük Kapısı ve Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı iki gümrük kapısına sahip olmasına karşı ithalatın, ihracatın olmadığı Ardahan’ın komşusu Artvin’e bağlı Hopa Sarp Kapısının yanı başında kurulan Sınır Ticaret Merkezleri adeta para basıyor.
Gazeteci Fakir Yılmaz’ın ziyaret ettiği Sarp Gümrük Kapısının yanı başında bulunan STM’nin başta Hopa ve Kemalpaşa ilçelerine olmak üzere tüm Karadeniz’e canlılık getirdiğini ve insanların iş bulduğunu görüntüledi.

**Ardahan’da Niye Yok?..

Ardahan’ın da komşu olduğu Gürcistan’a açılan Gümrük kapılarının ikisinde hiç bir hareketlilik olmazken birinde binlerce insan ekmek kazanıyor.
Ardahan’ın sınırları için de bulunan ve 20 yıldan fazladır açık olmasına karşın istenilen ithalatın, ihracatın yapılmadığı Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısı ile kağıt üzerinde açık görünmesine karşı gümrük binalarının inşaatına 51 yıl sonra başlatılabilinen Çıldır Aktaş Gümrük Kapısın da hiç bir tivari hareketlilik olmamasının yanında Türkgözü ve Aktaş gibi Gürcistan’a açılan Hopa Sarp Gümrük Kapısının yanı başın da kurulan Sınır Ticaret Merkezi sayesinde binlerce insan ekmek kazandığı görülmekte.
Ardahan’a da neden kurulmadığı merak edilen Hopa Sarp’ta ki STM’den gerek Türk, gerek ise Gürcü bir çok iş adamı doğarken, Ardahan’ın iki gümrük kapısına sahip olmasına karşın ithalatın, ihracatın olmadığı dikkatlerden kaçmıyor.

**Yoğunluk Hpoa’da 2. Kapıyı Açtırıyor!

Arahan’da ki Gümrük Kapılarında beklenen hareketlilik olmazken Hopa’da da 2. Gümrük kapısı açılacak.
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan yoğunluğun çözümüne yönelik Muratlı Gümrük Kapısı’nın açılması ve Sarp Sınır Kapısı’nın genişletilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Başkanlık tamam
Sıra Cumhurbaşkanlığında!.

Ardahan Haberleri **Saffet Kaya 10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için yeniden sahaya dönüyor..

30 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Seçimleri öncesi son anda Ardahan’a gelerek, kayıp edilmesi büyük ihtimal olan belediye seçimini partisi AK Parti lehine çeviren Ardahan 21., 22. ve 23 Dönem Milletvekili Saffet Kaya Cumhurbaşkanlığı seçimi için de Ardahan’a gelerek Cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmalarına katılacak.
Aymı zaman’da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz ile Ankara’da TBMM’sinin bahçesinde iftar yemeği yiyen Saffet Kaya Türkiye ve Ardahan siyaseti ile ilgili önemli açıklamalar da bulundu.

**Gül’ün Başbakanlığı önemlidir..

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olmasının tabi hakkı olduğunu belirten Saffet Kata Erdoğan’ın birinci turda%56 ile cumhurbaşkanı olacağına olan inancının tam olduğunu belirtti.
Kendisinin de kısa bir süre sonra Ardahan’a gelerek bizzat cumhurbaşkanlığı seçim çalışmalarına katılacağını belirte ten Saffet Kaya Ardahanlının da her zaman ki sağduyulu davranışını cumhurbaşkanlığı seçiminde de ortaya koyup, Türkiye’nin istikrarı için oy kullanacağına inandığını belirti.
Ardahan’a olan sevdasını her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Saffet Kaya, ben isterim ki; Ardahan’da siyaset yapanlar benim dönemimde yapılanlardan daha çok iyilerini yapsın, vatandaşların sorunlarına eğilinilmesi, onların sorun ve sıkıntılarını kendi sorun ve sıkıntıları bilsin. Bundan rahatsız olmam aksine yüküm azalmasa da hafifler. Çünkü Ardahanlı kendisine dokunana sarılıyor. Sahip çıkıyor. Bunu yıllardır yaşayan bir olarak her Ardahanlının sorun ve sıkıntılarına günün 24 saati çalışarak ortak olmaya çalışıyorum. Ben bunu yaparken biriler de, ‘ben siyaset yapıyorum’ diyerek ortalıkta gezinmeleri Ardahan’ı ileriye değil, geriye götürmektedir. Beni d e üzen budur. Ama Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen akabinde yapılacak olan genel seçimlerle bu sıkıntıları da geride bırakacağız. Ve Ardahan tarihine bakan olacak vekillerin seçilmesine çaba göstererek, duran Ardahan değil, ileriye, Kafkaslara yön veren Ardahan’ diyeceğiz.’ dedi.
Ardahan İl Telekom eski Müdürlerinde Zafer Tahiroğlu'nun da bulundu iftar yemeğinde Ardahan yerelinde yaşanan siyasi gelişmeleri de değerlendiren Saffet Kaya yerelde yaşanan siyasi gelişmeleri bölge basını aracılığıyla yakından takip etsem de, ilgilenmediğini de belirtti.
Haberi Ekleme Saati: 23.19-14 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Efsanem Yemek
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinArdahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Efsanem Yemek Musa Bayrakçı Beylikdüzü İstanbul 0.212.8759171
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Başkan şaşırma..

Fakir Yılmaz Bu yıl benim de için de bulunduğum Ardahan Dernekler Federasyonu ve diğer bir çok derneklerin de tam destek vermek istediği Ardahan Bal Festivalinin kaçıncı olduğunu sanırım bu yılda tartışıp, duracağız..
Halbuki geçen festivalde başkan bu tartışmalara noktayı koymuş ve yapılan hatayı kabul etmiş ve bu yıl düzeltileceğine söz vermişti..
Çünkü bu yı yapılacak olan festivalle Ardahan’da 16 yıldır nal festivali yapıldığını İl Çevre Müdürüyken 10. festivale tam destek veren Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’da iyi biliyor..
Bu nedenle bu yazımın bu yıl ki ‘Kaçıncı?’ tartışmalarının ilki ve sonuncu olmasını umuyorum..
Evet, bu yıl ramazanda hemen sonra yapılacak olan Ardahan Kültür ve Bal festivali 16 ncı Bal Festivalidir.
Başkanın başkan olmadan önce Mikail Kayatürk’ün yapmak istemediği ama benimde içinde bulunduğum bir ekiple, Ardahan halkı, Ardahan basını, Ardahan Denekleri ve Faruk Köksoy’un İl Çevre Müdürüyken bir çok resmi kurum ve de ilçe belediyelerini desteğiyle gerçekleşen 10 uncu Ardahan Bal Festivalini inkar etme, yok sayma, görmeme gibi bir hakkı olamaz..
Emeğe saygısızlık olacağı gibi kendisi gibi Ardahan sevdalılarını 5 yıldır olduğu gibi bu yılda üzmekten öteye bir şey yapamaz..
Ve bu üzüntü 15. m,, 16. mı tartışmaları ile kendisini de üzen bir duruma dönmeden, 16 ncı bal festivalini el birliği ile yapalım denmelidir..
Bunun için gecikilmemiş ve 15 değil, 16. denilerek Afişler, Duyurular, Pankartlar basılmalıdır..
Bal tatlıyken, inatlaşıp acılaştırılmaya ne gerek, nede hacet lazım..

**Sınır Ticaret Merkezi Nedir?

Dün İstanbul’da bir kez daha bir araya geldiğimiz Ardahan Valisi Ahmet Deniz ile sohbet ederken valinin Ardahan’ın gelişmesi, göçün durması, eğitimin yeniden 12 Eylül dönemi öncesi başarısını yakalaması için irili ufaklı düşünce ve projelerini olduğunu görüyor, öğreniyorduk..
Ardahan Haberi Daha bir aylık yeni valinin başın da bulunduğu vilayetin diğer vilayetler gibi zengin olması için hemen her diğer gazeteci arkadaşlarımla birlikte konuda düşüncelerini aılrken bu yılın sonun da açılacak olan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısıyla birlikte iki kara yolu, bir de demir yolu olmak üzere üç gümrük kapısına sahip olacak Ardahan’da neden Sınır Ticareti yapılmadığı yönünde ki soru karşısında durakladığını ve bu konuda tam olarak bilgilendirilmediğini de görmüyor değildim..
Halbuki bölgenin, Kafkaslara açılan Gümrük Kapılarına kurulacak STM’larla, yani sınır ticaret merkezleri ile bir nebze de olsa kalkınacağını kendisi de Şırnak’ta kaymakam iken bildiğini belirtiyordu..
Göleli İşadamı Alihan Akkoç’un verdiği iftar yemeğinde bir kez daha bir araya geldiğimiz Vali Ahmet Deniz’in de kendisinden önceki valiler gibi STK konusundan bilgilendirilmediklerini görüyordum..
Halbu ki Vali bey Ardahan’a döner dönmez Türkgözü Gümrüğü yetkililerinini, hatta Hopa Sarp Gümrüğü idarecilerini, Posof Kaymakamlığını, SERKA’nın parasıyla Gürcistan’a turistik gezi düzenleyen ATSO’yu bir toplantıda bir araya getirip, ‘Hele bana STM yani Sınır Ticareti Merkezi’ nediri anlatın' demeleidir..
Ve Posof’ta devleti yapamadığını yapmak isteyen özel bir STM kurmak isteyen iş adamına neden izin verilmediğini de sorgulamalıdır..

**Ardahanlı ne istiyor?

Benim de aralarında bulunduğun Ardahan Federasyonun yeni yönetiminin İstanbul’da yaptığı ziyaretleri sanırım sizlerde yakından takip etmektesiniz.
Ardahan Federasyonun bu önemli ziyaretleri yaparken vermek istediği mesajların bu ziyaretlerden daha çok önemli olduğunu da anlarken, ziyaret edilenler de bu önemin farkına vardıklarını da görmekteyim..
Çünkü bu ziyaretlerin ferdi değil, daha öncekilerden farklı ve Ardahan, Ardahanlı için olduğunu fark edip, yapılan ziyaretlerde altı dolu açıklamalar yapmaktalar.
Evet, 30’a yakın derneğin çatısı altında bir araya geldiği, iki yeni derneğin ARDA/FED’e üye olmak için beklediği federasyonun İstanbul’da ki ziyaretleri bu nedenle çok önemli olmaya başladı.
Ardahan Haberi Birilerinin yakından izleyip, uzakta durduğu Ardahan Federasyonun bu önemli çıkışının devamı için ortaya konulan çabanın altında yatan ise mevcut yönetimin ortaya koyduğu samimiyettir..
Çünkü dertleri Ardahan ve Ardahanlılardır..
Yeni yönetimin göreve gelir gelmez, ‘Ardahanlı ne istiyor?’ başlığı ile ard arda önemli ziyaretlere imza atarken Ardahanlının Ardahanlıları birlik, beraberliğini istediğini bu birlikteliğin her Ardahanlı için gerekli olduğunu anlatmak için olduğunu anlatmaya çalışmaktadır..
Gün geçtikçe bu birlikteliğin önemine daha çok inanan Ardahanlıların siyasette, ticarette el birliği içinde başta 17 Milyonluk İstanbul’da olmak üzere tüm ülkede güçlü olmalıdır diyor..
Bunun için de Ardahan Federasyonun çok önemli bir görev yaptığına inanmaktadır..

**Şimdi istemenin tam zamanı..

Sanırım sizlerde dikkat ediyorsunuz iki Ardahanlı üç Karslı bir araya geldi mi hemen başlarız, ‘Efendim bu ülkeyi Karadenizliler yönetiyor, Sivaslılar yiyor, Kayserililer birlik için de’ diye..
Ve hepimiz suçu ve de topu hep bir birimize atar, bir birimizi eleştirir, suçlunun kim olduğunu aramayız..
Evet bugünden sonra suçluyu aramaktansa zaten belli olan suçluları topluma anlatmak ve deşifre etmek gerektiğini düşünüyorum..
Çünkü İstanbul’da başta olmak üzere bir çok kente öyle yada böyle bu toplumun omuzlarına binenlerin bir yerlere geldikten sonra bu topluma bir şey vermediklerini yada beceremediklerini hepimiz bilmemize karşın bunu onlara diyemiyor, söyleyemiyoruz..
Ve onların hata yapmasına, duyarsız kalmasına devam ediyoruz..
‘Şimdi tam zamanı’ diyerek ziyaret ettiğimiz İstanbul Bakırköy ve Beykoz Belediye Başkanlarını ziyaretlerimiz de bu sorunu masaya yatırıp, açık açık konuştuk ve ‘İyi de, güzel de bu makamlar-dasınız peki bu topluma ne verdiniz, ne yapmayı düşünüyorsunuz?’ diyerek sorgulamaya başladık..
Bizlerin kendilerini ziyaretlerin de küçük şeylerle tatmin olacağını düşünen bölge siyasilerimizin de bu çıkışımız karşısında derlenip, toparlandıklarını görmenin mutluluğu ile bundan sonra ki hedefin gerek yerel yönetimlerde, gerekse devletin önemli kurumlarında bulunanları bu yönde yönlendirmek ve toplumun zenginleşmesini sağlayan işlere yönlendirmektir..
Aksine mi?..
Irak’ta aylar önce kaçırılan ve Ardahanlıların ve hükumet dahil kimsenin sahip çıkmadığı, Başbakan Danışmanı, Konsolos olduğunda Ardahanlıyım diyemeyen, Ardahanlılarla ilgilenmeyen, kaçırıldıktan sonra Ardahanlı olduğunu duyduğumuz Ardahanlı konsolosun durumuna düşeriz..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Ardahan Festivali..

Ardahan Haberi Bu yıl adeta aradan çıkarılan Hoçvan Yayla Şenliği ve Damal Şöleni ardından yapılacak olan yaz etkinliklerinin başın da gelen Ardahan Bal Festivali’nin Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada ses getirmesi için ne yapıldığından kimsenin haberi yok..
Evet, Türkiye’nin iki gümrük kapısına sahip, iki ülkeye sınır olan gün geçtikçe Kafkasların merkezi konumuna gelen Ardahan’ın bu ülkenin 75. Vilayeti olduğunu, kesilseler de güzelim çamlara sahip, Çıldır ve Aktaş isimli Göllere sahip, Türkiye’nin Davos denilen ilçesi Posof’’a, Alevi Kültürü ile yoğrulmuş olan Damal’a, Kürtlerin yerli, yabancılarla olduğu gibi Terekemelerle kardeşçe yaşadığını, Kısır, Ulgar gibi başı dik, göğe değen yaylalara sahip olan yayla turizmine uygun bir kent olduğunu anlatmak için ne yapılmaktadır?
Adına festival yapılan Kafkas Arısının dünya da yaşadığı tek yer olduğu, Göle kaşarının artık marka olduğunu, Kura Nehrinin Ardahan sınırları içinde olan Allahuekber dağlarının eteğinde doğduğunu nasıl hangi yollar izlenerek tüm dünyaya anlatılacağını bileniiz var mı?
Belki de rektörünün nerede olduğu bilinmeyen Ardahan Üniversitesiyle ortaklaşa bir şeyler yapılıyor ve Ardahan Festivali artık Ardahan’ı tanıtan bir etkinlik olacaktır..

**Başbakan kimle kavga ediyor?

Dünya kupası kadar toplumun ilgi alanına girmeyen ve sonucu belli gibi olan Cumhurbaşkanlığı seçimini izlerken meydanlar da tek başına dolaşam başbakanın neden bu kadar gergin olduğunu merak ediyorum..
Çünkü karşısında kendisin gerecek kimsenin olmadığı halde başbakan her mitingte ağzına geleni söylüyor, savuruyor..
Ardahan Haberi Halbuki karşısın da ‘Çatı Adayı’ diye aday gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş gayet sessizce, bir o kadar da nazik bir seçim propagandası yürütmüyorlar mı?
Çoğunuzun ‘Evet’ dediğini duyarken başbakanın neden bağırıp, çağırdığın ise anlayamıyorum..
Adeta kendi kendine kavga eden bir konumda cumhurbaşkanı olacağı koltuğa doğru giden başbakanın düşman arama çabasının kendisine olumlu değil tam aksine olumsuz yansıdığını 10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda göreceğiz..
Çünkü yapılacak olan seçim de 1. turda cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kavgacı tutumu dolaysıyla oy kaybı yaşayacağını hep birlikte göreceğiz..
Buna neden ise artık kendisinden ve seçimlerde bıkkın olan halk bir hayli rahatsız..

**Doğayı katleden yatırımlar..

Ardahan’ın simgesi konumunda ki Kura Nehrinin önüne konulacak olan Beşiktaş HES Barajının unutulduğu şu günlerde önce Ardahan Çıldır yolu üzerinde ardından 22 Yıldır neden bitmediği sorgulanmayan Ardahan-Yanlızçam Yolu üzerinde bulunan Uğurludağ Kayak Tesislerinde 4 bine yakın sarı çamın kesileceğini öğreniyoruz..
Yani yatırım yapmak için Ardahan tabiatını yok etmeyi kendisine birinci şart koşan devlet önce Posof’ta ardından Ardahan ve diğer ilçelerinde güzelim Ardahan’ın doğasının içine etmeyi kendisine ilke etmişe benziyor..
Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısına giden yolu yapmayı akıl edemeyen devlet var olan güzellikleri yok etmek için çok etkin çalışıyor..
Hele hele orman kesimi, doğa katliamı oldu mu hiç durmayan devlet, ‘Yatırım yapıyorum’ diyerek yok ettiği Ardahan doğasına 89 yıldır hangi yatırımı yaptığını da bir türlü diyemiyor..
Çünkü işsizliğin diz boyu olmaya devam ettiği Ardahan’a değişen bir şey olmazken önüne geçilemeyen göçte tüm hızıyla devam ediyor..
Yani doğal gaz, petrol boru hatları gibi HES’lerin yapıldığı Ardahan’da Ardahanlının çalıştığı yatırımlar da yok..

**Çıldır Gölünde Kuğular Yüzecek mi?

Daha afişleri basılmayan ve bu yıl 15 ncisi düzenlenecek olan ve adı Uluslararası olmasına karşı gölden bu yana etkisi bir türlü ortaya konulup, yerli ve yabancı turist çekemeyen Ulusular arası Çıldır Göl Festivali ve diğer festivaller için hazırlıklar devam ede dursun, benim üzerinde durmak istediğim bu gölün yanı başında neden sahil gibi küçükte olsa insanların deniz hasretini giderdiği yüzme alanları yoktur..
Ardahan Haberi Peki derindir, insanlar boğulur denilen bu gölün etrafından neden Abant Gölü, Sapanca Gölü gibi irili ufaklı tesisler yapılmamış..
Ya değişmesine karşı hala kıyı kanunu yasakları vard diyebilirsiniz..
Peki Çıldır Gölü ile birlikte Gürcistan ile ortak sınırımız belirleyen Aktaş gölünde de bunlar yapılamaz mı?
Evet bir zamanlar sancak olan ve Ardahan, hatta Erzurum’u sınırlar için de barındıran Çıldır’da festival ve Aşıkşenlik kültür etkinlikleri yapılırken, Kars’ta ki, Konya’da ki Aşıklar Yarışmalar, Konserleri neden yapılmaz..
Sazımız yok mu?
Belkide ilgilenen..
Evet sın bir soru yelken kulübünde destek istenip, Çıldır gölünde iki yelken, yani mavi sularda kuğular yüzdürülecek mi?


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Başkan festivalimizi yeme
15 mi, 16 mı Doğru Söyle!

Ardahan Haberleri Ramazanın bitimiyle birlikte gerçekleşecek olan Ardahan Bal Festivalinin bir yılı kayıp.
16 Yıl önce başlatılmasına karşın Köksoy dönemin de her nedense bir yıl geride götürülen Ardahan Bal Festivalinin Ardahan Dernekler il Halk tarafından yapılan yılının neden sayılmadığı merak edilmekte.
Bilindiği gibi Mikail Kayatürk’ün belediye başkanı olduğu dönem de ekonomik sıkıntıyı öne sürüp, yapmadığı 9. Bal Festivalini Ardahan Dernekleri ile Ardahan yerelinde ki basın, diğer ilçe belediyeleri ve bazı resmi kurumlar el ele vermiş, yapılmayan festivali büyük bir coşkuyla gerçekleştirmişlerdir.
16 Yıldır kesintisiz yapılmasına karşın, o dönem Ardahan İl Çevre Müdür iken ve kendisinin de alanı tahsis ederek katkı sunan mevcut belediye başkanının, halkın ve derneklerin el ele verip gerçekleştirdiği Bal Festivalinin saymaması ve bastırdığı festival afişlerini bir yıl geride bastırması ortaya konulan emeğe saygısızlık ve Ardahan için gösterilen çabanın görülmek istenmemesi olarak değerlendirilirken, Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un bu hatayı telafi ederek, bu yıl 16 ncısı yapılacak olan festivale 15 ıncı dememesi ve kayıp festivali de sayması beklenmektedir.

**En Güzel Yemek ve Oyun Oynayanlar Aranıyor..

Bu yıl 16. Gerçekleşecek olan ARDAHAN ULUSAL KÜLTÜR VE BAL FESTİVALİ hazırlıkları devam ediyor.
Ramazan bayramının hemen ardından gerçekleşecek olan ve Ardahan Valiliği, Ardahan Belediyesi ve Ardahan Derneklerinin birlikte organize ettiği Ardahan Bal Festivali öncesi hazırlıklarına devam eden kurumların başında gelen İl Kültür Müdürlüğü festival alanın da düzenlenecek olan ‘En iyi yöresel yemek’ ve ‘En iyi Halk Oyunları Ekibi’ yarışmasına adaylar aradığını duyurdu.
Yapılan yazılı duyuru şöyle;

DUYURU METNİ
16. Ulusal Kültür Bal Festivali nedeniyle gerçekleştirilen etkinliklerin geniş kitleye yayılması için çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenmektedir halkın katılımının sağlanması için Ödüllü Yöresel yemek yarışmaları ve Halk Oyunları yarışmaları düzenlenmektedir. Etkinliğe katılmak isteyenler Festivalin 3. günü saat 12.00 da festival alanında Kültür ve Turizm Müdürlüğünün çadırında hazır bulunacaklar. Konuyla ilgili katılım koşulları ve geniş bilgi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden temin edilecektir.
Haberi Ekleme Saati: 23.11-14 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

FEDERASYON BÖLGE BASINIYLA,
GÖLE DERNEĞİ AHBAPLARI İLE İFTAR ETTİ!..

Ardahan Haberleri Merkezi İstanbul Şişlide bulunan ve çatısı altın da 30'a yakın Ardahan Derneğinin bulunduğu Ardahan Federasyonu Bölge Basını ile bir araya geldi.
Ardahan Federasyonu Başkanı Yaşar Geler ve Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Ramazan Tan'ın birlikte organize ettiği iftar yemeğine katılan gazetecilere Arda-Fed'in çalışmaları anlatıldı.
İstanbul Beyoğlu Öğretme Evi'nde verilen yemekte çoğu Ardahanlı olan Gazetecilerin federasyonla ilgili görüşlerini alan Arda/Fed Başkanı Yaşar Geler, Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Ramazan Tan ile birlikte verdiği iftar yemeğine katılan Esenyurt Haberleri Genel Koordinatörü Hakan Hazar, Doğu Medya Kültür Sahibi Yusuf Şit, Doğuş Gazetesi Sahibi Çetin Yılmaz, Siyasal Birikim Gazetesi Muhabiri Gürbüz Küpeli ve Ardahan Aktüle'in Yöneticisi Erkan Sarıkaya'ya iki ay önce başına geldikleri Ardahan Federasyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Ardahan Federasyonu eski yöneticilerinde, eğitimci, yorumcu Şemsettin Şenel'in de katıldığı yemek ardından Ardahan Federasyonu ve Ardahan Derneklerinin yapması gereken, atması beklenen adımlarda karşılıklı konuşuldu.

**Göle Derneği Ahbaplarla Köprü Altında Buluştu..

Öte yandan Merkezi İstanbul Esenyurt'ta bulunan Göle Derneği de bir iftar yemeği verildi.
İstanbul Galata Köprüsünde bulunan bir restoranta gazetecilere ve üyelerin çoğuna haber verilemeden verilen iftar yemeğine yönetime yakın ahbapların katıldığı görüldü.
Haberi Ekleme Saati: 23.03-14 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA TRAFİK KAZASI,
ÇILDIR'DA SEL!..

Ardahan Haberleri **Ardahan'daki Sabıkalı Yol Cana Doymuyor..

Ardahan'da Ne hikmetse senelerdir yapımı süren yolların bitmemesi bir çok ailenin ocağını da söndürmeye devam ediyor.
Bir çok kişinin ölümüne, onca aracın kullanılmaz hale geldiği Ardahan-Kars yolunda yeni bir trafik kazası meydana geldi.
Alınan bilgilere göre Ardahan'da bulunan ve sahipleri Karslı olan özel bir beton firmasına ait bir beton mikseri şantiyeden aldığı betonu Ardahan şehir merkezinde bir inşaata götürmek için çıktığı yolda yolların kötü olması ile birlikte yağan yağmurun da etkisi ile şarampole devrildi.
Senelerdir bitmek bilmeyen ve bir çok ailenin evine ateş düşüren sabıkalı yol adını alan Fevzi Yılmaz Petrol'unun olduğu mevkideki yolda devrilen mikser içerisinde bir kişinin olduğu ve çeşitli yerlerinden yaralandığı bilgisi alındı.

**Göle'den sonra Çıldır'ı da Sel Vurdu!..

Ardahan'ın Göle ilçesinde meydana gelen ve bir çocuğun sel sularına kapılması sonucu öldüğü yağmurları devam ettiği Ardahan'da bu kez Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan Ardahan'ın sınır ilçesi Çıldır'ın Yukarıcanbaz Köyünü sel vurdu.
Dün başlayan yağmur ve fırtına Köydeki tarlaları yerle bir etti. Tarlalarını biçmek için hazırlanan köylüler dün yağan yağmurla resmen yıkıldılar.
Konu hakkınd abir açıklama yapan Yukarıcambaz köyü muhtarı Özer Karabıyık ve Yukarıcanbaz köyü halkı sabah erken saatte uyanınca arazilerinin camur içinde görünce telaşa kapıldılar. Köylüler, 'Aralıksız yağan yağmurların sel olup bastığı bu tarlalar ne olacak? Şimdi tarlamızı nasıl biçeceğiz?' diye feryat ederek, yetkililerden yardım istediler.
Haberi Ekleme Saati: 10.44-14 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇVAN FEDERASYONU,
ve HOÇVAN MECLİSİ YİĞİTLERİ
DEMİRTAŞ'A BAĞIŞ YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?..

Ardahan Haberleri En son Hoçvan Şenliğinde Öcalan'ın posterlerini görüp, şenliği yapmak istemeyen Hoçvan Federasyonu ve ona bağlı dernekler hemen her akşam İmamsız, Hocasız iftar yemekleri verip, facebooklarda 'icraat yapıyoruz' diyerek bol bol fotoğraflar yayınlayan Hoç/Fed ve Hoç/Fed'e alternatif olduğunu belirtip, Yayla Şenliğinde Öcalan'ın posterleri ile ortaya çıkan Hoçvan Meclisinin Cumhurbaşkan Adayı olan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik bir bağış kampanyası başlatıp, başlatmayacakları merak edilmektedir.
Yarın Hoç/Fed'in İftar Merkezi konumuna gelen merkezinin bulunduğu Esenyurt'a gelecek olan HDP Eş Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş için başlatılan bağış kampanyasına rakibi Ekmeleddin İhsanoğlu 1000 TL. bağış yapıp, Demirtaş'a destek verirken, ambleminin renklerinin BDP ve HDP uyumulu olduğunu iddia eden ve bununla böbürlenen Hoç/Fed ve onun alternatifi olduğunu öne süren Hoçvan Meclisinin de bu yönde ne gibi bir çalışma yapacakları büyük merakla beklenmektedir.
Haber/Yorum'u Ekleme Saati: 18.58-14 Temmuz 2014
Haber/Yorumwww.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VALİ VE DERNEKLER İSTANBUL'DA,
KAYMAKAM VE BAŞKANLAR
ARDAHAN'DA İFTAR AÇTILAR..

Ardahan Haberleri **Ramazan dolaysıyla ard arda verilen iftar yemekleri kesintisiz sürüyor.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz'in İstanbul'da, Ardahan Belediye Başkanı ve Posof Kaymakamı ile Belediye Başkanının Ardahan ve Posof'ta katıldığı iftar yemeklerine ilgi büyüktü.
Göleli İş Adamı Alihan Akkoç'un İstanbul Kumkapı da bulunan otelinde verdiği iftar yemeğine başta Göleli Siyasiler ve İş damları olmak üzere bir çok kişi katılırken, aynı saatler de Gürcistan'a sınır Posof'ta da Kaymakamlık ve Belediyenin birlikte organize ettiği ve Ardahan protokolünün katıldığı bit iftar yemeği verildi.
Çıldır Belediyesi ve Ardahan İl ve İlçe Müftülüklerinin de verdiği iftar yemeği öncesi Ardahan Belediyesi de çoğu yetim olmak üzere bir grup Ardahanlı çocuğa iftar yemeği verdi.

Ardahan Haberleri **Çıldır'da Halaylı İftar..

Çıldır Belediyesi Tarafından düzenlenen Ramazan şenliklerin de yöresel sanatçılar ve yöresel aşıklar söyledikleri türkülerle gelen misafirleri büyülediler.Çıldır Aşık Şenlik mahallesindeki yapılan etkinliğe Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu yöresel sanatçı ve gecenin sunuculuğunu yapmış olan cevdet yılmaz vede Çıldır halkı katıldı.Çıldır Belediye Başkanı K.Yakup Azizoğlu etkinliğe katılan halkı selamlayarak küçük bir konuşma yaptı. Sonra geceye katılan misafirlere kola ve kurabiye ikramında bulunuldu. Akşam saatlerinde başlayan etkinlik gece geç saatlere kadar sürdü gecede halaylar çekilerek son buldu.

**Müftü ve Belediye Ortaklaşa..

Çıldır ilçe Müftülüğü ve Çıldır Belediyesinin organize ettiği iftar yemeyi verildi. İftar yemeğine İl Müftüsü Aytekin Yılmaz, Çıldır Kaymakamı Alparslan Kılıç, Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoglu,İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay , Kurum amirleri,Şehit aileleri, Gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.İftar yemeğine öncelikle İlçe müftüsünün okumuş olduğu kur'an-ı kerimle başlandı. Daha sonra İl Müftüsü Aytekin Yılmaz'ın konuşmasıyla son buldu.

Ardahan Haberleri **Posof'ta kapalı saha da Semalı İftar..

Posof Kaymakamlığı ve Posof Belediye Başkanlığı’nın birlikte düzenlemiş olduğu iftar programı hava muhalefeti sebebi ile Posof Lisesi bahçesinde bulunan halı sahada yapıldı.
Posof Belediyesinin düzenlemiş olduğu iftar yemeğine Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’da katıldı.
Birçok kurum amirleri ve vatandaşları bir araya getiren iftar yemeğinde, bir konuşma yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ramazanın önemine değinerek, bu mübarek günde ihtiyaç sahiplerine ulaşılmasını, düşkünlere-yardıma muhtaç olanlara, yardım elinin uzatılmasının en büyük ibadet olduğunun altını çizdi.
Köksoy, Posof belediyesinin düzenlemiş olduğu iftar yemeği için Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ve ekibine teşekkür etti.İftar yemeğine Posof’lular yoğun ilgi gösterdiler.
Öte yandan İstanbul'da bulunan ve Ardahan Dernekler Federasyonuna katılmaları beklenen Posof Dernekleri de birer iftar yemeği verdiler.

Ardahan Haberleri **Ardahan Belediyesinden yetimlere iftar..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, ‘Yetimler Haftası’ münasebetiyle yetimlere ve ailelerine iftar yemeği verdi.
Özel bir restaorantta verilen yemeğe; AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin, Ardahan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Metin Ürgün, Milli Eğitim Müdürü Tevvik F. Eteker, AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar, İl Genel Meclis Başkanı Tavittin Coşkun, Belediye Meclis Üyeleri, Gaziler, Muhtarlar, Yetim çocuklar ve Aileleri, Basın Mensupları ile davetliler katıldı.

**Festival alanında kaçtılar, Hoç/Fed'de İftar Açtılar..

Diğer yandan İstanbul'da bulunan bölge dernekleri de ard arda iftar verenler arasın da yer aldı.
Merkezi İstanbul Esenyurt'ta bulunan Hoçvan Hasköy Derneği ve yine Merkezi istanbul Güngören'de bulunan Sulakyurt (Sarzep) Köyü Derneği ardından Merkezi İstanbul Ataşehir'de olan Otbiçen Derneği'de birer iftar yemeği verdiler.
Bu yıl yapılan Hoçvan Yayla Şenliğin de Öcalan'ın posteri çadırlara asıldığı için köy çadırını alıp, festival alanında kaçıran Otbiçen (Kımılı) Derneğinin Esenyurt'ta bulunan Hoç/Fed'in yerine iftar açması dikkat çekerken, Kımılıların iftar yemeğine bir dönem Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü de yapan Okat Bulduk'ta katılarak bir konuşma yaptı.
Kımılı Derneğini iftarı sonrası Nebioğlu köyüde yine Hoç/Fed'de bir iftar yemeği verdi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yağmur, Dolu, Hortum
VE SEL CAN ALDI!..

Ardahan Haberleri **Göle'de sel sularına kapılan bir çocuk hayatını kayıp etti..

Batının sıcakta kavrulduğu, yağmur yağmadığı için su sıkıntısı çektiği şu günlerde yağmurlar Ardahan'ı bırakmıyor.
Geçtiğimiz günler de yaşanan yağmur, dolu ve hortum dolaysıyla büyük zararların yaşandığı Ardahan'da bu kez bir kişi yağmur nedeniyle hayatını kayıp etti.
Alınan bilgilere göre Ardahan'ın Göle İlçesin de dün başlayan ve aralıksız yağan yağmur can aldı.
Yağan yağmurların oluşturduğu sel yüzünden Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Küçükaltınbulak köyünde 10 yaşında Emrah Çağlayan isimli çocuk sel sularına kapılarak hayatını kayıp etti.
Sel suyu sonucu hayatını kayıp eden Çağlayan'ın otopsi için Erzurum'a gönderildiği öğrenildi.
Haber: Kurbani Demir

***Hortumun yaraları hala kapanmadı..

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yaşanan ve bir çok ev ve iş yerini yerle bir eden Hortumun verdiği zararın karşılanacağı yönünde ki açıklamaların yerine gelmediği ve bir çok kişinin halen mağduriyetinin devam ettiği alınan bilgiler arasında oldu.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan 89 Yılda 12 Başkan,
22 Yılda 12 Vali Gördü!..

Ardahan Haberleri 1926 yılında 877 sayılı kanunla ilçe yapılarak Kars iline bağlanan daha sonra halkın talebi ve SSCB’nin dağılmasıyla bölgede meydana gelen gelişmeler göz önüne alınarak 27.05.1992 tarih ve 3806 sayılı kanunla yeniden İl statüsüne kavuşan Ardahan’ın o günden bugüne 12 Belediye Başkanının olduğunu biliyor muydunuz?
1921-1924 Yılları arasın da Mehmet Bayrak’tarın ilk Belediye Başkanı olduğu Ardahan’ın bugüne kadar 12 belediye başkanı olurken, bunların bir çoğu yaşamıyor.
Bir çoğu Ardahan Halilefendi mahalleli olan Ardahan’ın Belediye Başkanlarının isimleri sırasıyla şöyle; Mehmet Bayraktar (1921-1924), Sabri Turan (Sabri Efendi 1924-1928), Mitat Çinçorup (Topal Hafız Efendi 1928-1930), Ali Ekber Muğan ( Balcı Kazım Bey 1930-1934), Yusuf Güngör (1940-1956), Enver Keskin (1956-60-64-68), Edip Çanakçı (1968-74-71-77), Salh Aktürk (1977, 80, 84 ve 1994), Mikail Kayatürk (1994-1999), Teoman Güngör (1999-2004), Mikail Kayatürk (2004-2009) ve şu an halen Belediye Başkanı olan Faruk Köksoy.
89 Yıl için de 12 Beleidye Başkanı gören Ardahan 1992 Yılında yeniden Vilayet olduktan sonra 12 Vali gördü.
İşte o valiler..
Yener Ünlüer (1992-1994) Kutluay Öktem (1994-1996) Ali Güngör (1996-1997) Ayhan Nasuhbeyoğlu (1997-2000) Hasan Özdemir (2000-2001) Mustafa Yiğit (2001-2003) Aydın Güçlü (2003-2005) Murat Yıldırım (2005-2008) Selim Cebiroğlu (2008-2009) Mustafa Tekmen (2009-2012) Seyfettin Azizoğlu (2012-2014) Ahmet Deniz (2014-)


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POSOF'UN TARİHİNDE BİR İLK!..

Ardahan Haberleri **Posoflular sorunlarını dile getirmek için eylem yaparak, yol kestiler..

Başta Türkgözü Gümrük kapısın sorunları olmak üzere ilçe genelinde yaşanan sorunlara karşı duyarsızlıkları ile tanınan Posoflular ilk kez eylem yaptılar.
Türkiye'nin Kafkaslara açılan Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısı olmasına karşın ithalatın, ihracatın yapılmadığı, sınır ticaretinin olmadığı, HES Barajlarının derelerini kuruttuğu, ormanlarını taş ettiği, kent merkezi içinde doğal gaz boru hattının geçmesine karşın hala teneke soba ile ısınmaya çalışılan Posof'ta ilk kez bir eylem yapıldı.
Türkgözü Gümrük Kapısına giden yolun üzerin de bulunan Binbaşı Eminbey (Cilvana) köylüleri köylerinin için de geçen yolun aylardır asfaltsız olduğunu ve bu yoldan geçen araçların köyü toza boğduğunu belirterek traktörlerle kestikleri yolda eylem yaptılar.
Posof kaymakamını olay yerine gelip, yolun yapılacağının sözünü vermesi ardından 10 Dakika da olsa ilk kez eylem yapan Posofluların bu çıkışı, halkın sorunlara karşı duyarlı hale gelmesi anlamın da tarihte ilk olduğu için önemli olarak değerlendirilirken, yolun ne zaman yapılacağı ise bilinmiyor.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇAMLIÇATAK'TDAN SONRA
YANLIZÇAM DA Kİ SARIÇAMLAR DA KESİLECEK!..

Ardahan Haberleri **22 Yıldan fazladır bir türlü bitirilemeyen Ardahan/Ardanuç yolu üzerin de bulunan Uğurludağ Yanlızçam Kayak Tesisinin pist alanı için ayrılan 4,5 Euroluk projede bir adım daha ileri gidilirken, bu paranın harcanacağı alan da bulunan 4 bin sarı çamın da Ardahan Çıldır yolu üzerine bulunan Çamlıçatak mıntıkasında ki sarı çamlar gibi kesileceği ileri sürüldü.
Alınan bilgilere göre Ardahan Yalnızçam Kayak ve Turizm Tesislerinin Yapımına Başlamak İçin Büyük Eşik Aşıldı.
Gazetemizin edindiği bilgiye göre, 4.5 milyon Euro’luk projenin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ihalesine çıkmak için gerekli son bürokratik işlem olan ormanlık alanın tahsisi işlemi de geçtiğimiz Çarşamba günü Orman ve Su İşleri Bakanlığında kurulan komisyon tarafından kabul edildi. Projenin Başbakanlıktan onayı alındıktan sonra ihale aşamasına geçileceğini öğrenilirken bu proje için şu an ki mevcut kayak tesisinin alanınd abulunan 4 bine yakın çamın kesileceği de öğrenildi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİ
MERKEZ İLÇE BAŞKANI
FAHRETTİN GÖRMÜŞ OLDU..

Ardahan Haberleri **AK PARTİ YÖNETİCİSİ TUTUKLANDI..

Uzun süredir boş olan Ardahan Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez İlçe Başkanlığına Fahrettin Görmüş getirildi.
Alınan bilgilere göre AK Parti Genel Merkezinin 'Fakülte Mezunu Bulun' demesi üzerine günlerdir AK Parti Merkez İlçe Başkanlığına bir isim arayan Ardahan AK Ardahan İl Teşkilatı bir dönem Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı da olan Fahrettin Görmüş'ün adını AK Parti Genel Merkez sunduğu ve Genel Merkezin bu isim üzerinde karar kılıp, Görmüş'ü AK Parti Ardahan Merkez İlçe Başkanlığına atadığı öğrenildi.

**Kadroya almayın dediğimiz partili tutuklandı..

Öte yandan yeniden oluşan ve çoğu eski partili ve MHP kökenli AK Parti Ardahan İl Yönetiminde bulunan Temel Aydın'ın önceden karıştığı bir olayın mahkemesi sonucu aldığı hapis cezası nedeniyle tutuklandığı ve Ardahan Kapalı Ceza Evine konulduğu alınan bilgiler arasında oldu.

**CHP Göle İlçe Başkanı İstifa Etti..

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi Göle İlçe Başkanı Engin Turan'ın CHP Göle İlçe Başkanlığından İstifa ettiği öğrenildi.

**MHP İL Başkanından Yeni Yönetime İftar..

Geçtiğimiz günlerde Milliyetçi Hareket Partisinin Ardahan İl başkanlığına yeniden atanan Taşkın Polat MHP Ardahan İl Teşkilatına bir iftar yemeği verdi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI İŞ ADAMLARI BİR ARAYA GELDİ..

Ardahan Haberleri **ARSİAD İÇİN İLK ADIM MI?

Ardahan Federasyonu derasyonu ve diğer derneklerin özlemini çektiği Ardahanlı İş Adamları ve Sanayiciler Topluluğunu oluşması gerektiğinin tartışıldığı şu günlerde bir raya gelen Ardahanlı iş adamları Ardahan kamuoyunun özlemini çektiği ve oluşmasını istediği 'Ardahanlı İş Adamlar ve Sanayicilerin Birlikteliği' için örnek bir adım attılar.
Ardahan merkeze bağlı Sulakyurt (Sarzep) köylü iş adamı Gürsoy Karataş'ın organize ettiği iftar yemeğinde bir araya gelen Ardahanlı iş adamlarına Malatyalı iş adamları da destek verdi.
İstanbul Topkapı'da bulunan Tercüman Sitelerinde bir restoranta verilen iftar yemeğine Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylık toplantısına katılmak için Ardahan'dan İstanbul'a gelen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy'da katıldı.
Karataş'ın verdiği yemeğe Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Fakir Yılmaz, Merkezi İstanbul'da bulunan Ardahan Sulakyurt Köyü Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yener Bayrakçı, Ardahan Federasyonu Yöneticisi İmdat Tatar, Göleli İş Adamamız Erdal Yılmaz, Ardahanlı İş Adamı Serdar Nalbant, Taşkın Karakoç, İsmail Uçar, Selçuk Marancı, Mehmet Işık ve Malatyalı İş Admı Murat Özdemir, katıldılar.
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT ARDAHAN SPOR PARASIZ ŞAMPİYON!..

Ardahan Haberleri İkisi ilçe takımı olmak üzere 10 futbol takımının Mücadele ettiği Ardahan 1. Amatör Futbol Ligi Serhat Ardahan Spor ile Ardahan Arı Spor arasın da oynan karşılaşma ile son buldu.
Ardahan Halilefendi Mahallesinde bulunan Semt Sahasın da oynan maçı, Ardahan Vali Vekili başta olmak üzere bir çok futbol sever izledi.
Ardahan'ın Türkiye Liginde Temsil etmeye hazırlanan 1. Lig Hakemi S. Doğu Yılmaz'ın yönettiği maçı şampiyonluğunu bir hafta önceden ilan eden Serhat Ardahan Spor 3-1 kazanarak 2013-2014 Sezonun Ardahan 1. Amatör Ligi Şampiyonu oldu.
2014-2015 Sezonun da Ardahan'ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor 3-1 kazandığı maçın ardından BAL'da kendisine gereken yaklaşık 250 ila 350 Bin TL.'lik bütçe dolaysıyla tam anlamıyla sevinemedi.

**Parasız Bal Tadılmaz ki!..

Ligin son karşılaşmasın da ezeli rakibi Arı Spor'u 3-1 yenerek 2013-2014 Ardahan 1. Futbol Ligi Şampiyonu olan Serhat Ardahan Spor Kulüp Başkanı Sedat Sural maç sonrası yaptığı açıklamada şampiyonluğu aldık. Ama tam anlamıyla sevindik mi deseniz. Hayır derim'dedi.
Sural sözlerine şöyle devam etti.
Evet şampiyon olduk. Ama gelin görünkü en büyük sıkıntı bundan sonra başlıyor. Çünkü kısa adı BAL olan Bölgesel Amatör Liginde mücadele etmek için parasal kaynak gerek. Ki bu para öyle 10 yada 30 Bin değil, en azın da 250 ila 350 Bin TL. Çünkü Ardahan'ı BAL'da en iyi şekilde temsil etmek için takımı baştan şağı yenilemeli, yeni ve daha profesyonel futbolcularla donatmak gerek. Bunun için de para gerek.' dedi.

**Arı Spor Başkanı: YEDEKLERLE BU KADAR..

Arı Spor, As kadrosunda bulunan sekiz oyuncusunun il dışında olması nedeniyle yedeklerle çıktığı sezonun kapanış maçında Serhatspor'a 3-1 mağlup oldu.Ardahan Halilefendi Stadı'nda oynanan karşılaşmada, as kadrosunun olmamasının yanı sıra, sakatlığı süren Emrah ve Murat'da kadroda yer almadı. Maç öncesi ve sonrası Arı Sporlu taraftarlar,takımımızın bu sezonda göstermiş olduğu başarı nedeniyle özellikle Kulüp başkanı Dicle Yılmaz'a teknik kadroya ve as kadrodan yoksun sahaya çıkan Arı Sporun futbolcularına büyük sevgi gösterisinde bulundular.
Maç sonrası üzgünlüğü gözden kaçmayan Başkan Yılmaz,şu ifadeleri kullandı.'' Aslında Şampiyonluğu her iki takımda hak etti.Ama biz birazda şansızdık. Son maça çıkılmaması yönünde telkinler vardı.Ancak bu bize yakışmazdı. Yedeklerlede olsak yensekde, yenilsekte zaten haftalar önce şampiyon olan rakibimizi kutlamak için sahada olmamız gerekirdi. Bize yakışanda buydu Serhat Sporu tebrik ettik'' dedi. YILMAZ son olarak şunları söyledi;
''Rakip takımın taraftarlarının, bize yaptığı kötü tezahüratlar dışında her şey mükemmeldi,bizde Ardahan'ın takımıyız onlarda, bu tür çirkin davranışlar kimseye bir şey kazandırmaz. Özellikle maçı izlemeye gelen bayan taraftarlar ve yetkililer rahatsız oldular''


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İSTOÇ BAŞKANI: CAMİ YETER,
YURT VE OKUL İSTEYİN..

Ardahan Haberleri **Ardalarında Gazeteci Fakir Yılmaz’ın da bulunduğu Ardahan Federasyonunun yen yönetimi en son olarak Ardahan Sarzepli olan İstanbul Toptancılar Çarşısı (İSTOÇ) Başkanı Nahit Kemalbay’ı ziyaret ettiler.
Kemalbay’dan Ardahan’a bir öğrenci yurdu yapması veya yaptırmasını istediler.

Ardahan Federasyonunun, 'Ardahan Üniversitesine Öğrenci Yurdu' istemine olumlu yönde bakan Ardahanlı İşadamı ve İstanbul Toptancılar Çarşısı Başkanı Nahit Kemalbay kendisini ziyaret eden heyetin içinde ki bir kişinin, 'Köyümüzün camisine yardım edin' şeklinde ki talebine, 'Camiler fazla.. Bu kadar camimiz var yeter. Siz okul ve yurt isteyin' dedi.
Merkezi İstanbul Güngören İlçesin de bulunan Sulakyurt Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yener Bayrakçı'nın Ardahan Federasyonu için istediği randevuyu kabul eden ve Yaşar Geler Başkanlığın da ki Ardahan Federasyonu Yönetimini makamında kabul eden Ardahan Sulakyurt (Sarzep) köylü ve aynı zaman da ve İstanbul Sanayi Odası Başkan Yardımcısı olan İş adamı Nahit Kemalba Ardahan'a öğrenci yurdu talebini değerlendirme sözü verdi.
Kemalbay, aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Fakir Yılmazın, 'Bir Ardahanlı, bir iş adamı olarak kendi adınıza ya köyünüzde ve yada Ardahan merkez de 80-100 kişilik bir öğrenci yurdu yapın. Hem para kazanın, hem de gelişip, büyüme noktasında olan Ardahan Üniversitesine katkı sunun' teklifine sıcak baktı.
Yılmaz'ın bu talebine, 'Bu önemli bir talep ve istem. Değerlendireceğim' diyen Kemalbay bir çok Ardahanlı gibi 1967 yılında geldiği İstanbul'da yıllardır ayakta kalma mücadelesi verdiğini ve bir Ardahanlı olarak 20 yıldır 7 bin üyesi bulunan ve en önemlisi 56 Vilayetin ekonomisi kadar canlı bir iş sahasına hitap eden İSTOÇ'a başkanlık ettiğini belirten İstanbul Toptancılar Çarşısı Başkanı Nahit Kemalbay Ardahan Federasyonun birlik berberlik içinde hareketle daha da büyüyeceğini ve dahada etkin olacağını belirtti.

**İşsizleri bana gönderin..

Bir Ardahanlı olarak kendisine düşen her konuda federasyonun yanın da olacağını belirten İstanbul Toptancılar Çarşısı Başkanı Nahit Kemalbay 'Ardahan Federasyonu aracılığıyla kendisine yapılacak talepleri her zaman karşılamaya hazır olduğunu, varsa eğer işsiz Ardahanlı kız, erkek gönderin gerek Çerkezköyde ki fabrikam da, gerek ise başında bulunduğum İSTOÇ'ta işe alayım' dedi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldırlı Muhtarlardan
Başkana Tam Destek..

Ardahan Haberleri Geçtiğimiz günlerde partisinden istia ederek bağımsız kalan Çıldır Belediye Başkanına köy ve mahalle muhtarlarından tam destek geldi.
Son yerel seçimlerin de Demokratik Sol Parti’den Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a sınır ilçesi Çıldır İlçesi Belediye Başkanı bu yıl 15 incisi gerçekleşecek olan Uluslararası Çıldır Göl Festivali ve Aşıkşenlik Kültür Günleri öncesi köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi.
Çıldır Belediye Başkanlığı makam odasında gerçekleşen toplantıda, 34 köy, 8 Mahalle Muhtarından önümüzde ki ayın başında gerçekleşecek olan etkinliklerde tam destek geldi.
Bölge de yapılan yaz etkinliklerinin Çıldır’ı olduğu gibi tüm Ardahan’ı tanıtmada büyük rol oynadığını belirten Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizioğlu muhtarların yanı sıra bölge derneklerinin de kendilerine verdiği destekle güzel bir iki etkinlik yapacaklarının şimdiden belli olduğunu söyledi.
Başta batı kentlerinde olmak üzere Ardahan dışın da bulunan tüm hemşehrilerini Çıldır Göl Festivaline ve Aşıkşenlik (Suğara) Kültür Günlerine davet eden Azizioğlu muhtarlarımızla birlikte tüm misafirlerimizi en iyi şekilde karşılama hazırlıklarımız devam ediyor dedi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN FEDERASYONU SORUYOR!
Bu toplumun fertlerine ne yaptınız?..

Ardahan Haberleri **ARDAHAN FEDERASYONU BÖLGE SİYASİLERİNİ SORGULUYOR?

Yeni yönetimi ile çeşitli ziyaretler yapan Ardahan Federasyonu toplum önderlerini, ‘Toplumun fertlerine ne verdiniz? başlığıyla sorgulayarak, artık fert fert her kese sahip çıkılıp, iş imkanları sağlanmalıdır’ diyor..
En son İstanbul Beykoz Belediye Başkanını makamında ziyaret eden Ardahan Federasyonu yönetimi başta İstanbul’da olmak üzere bir çok batı kentinde her seçim sürecin de hemşehricilik adı altında siyaset yaptıktan sonra bir yerlere gelen bölge siyasetçilerinin kendi toplumlarına bugüne kadar ne verdiklerini sorgulamaya başladı.
Bugün bir çok Ardahanlı, Karslı ve Iğdırlının yaşadığı Beykoz’da üç dönemdir belediye başkanlığı yapan Yücel Çelikbilek başta olmak üzere Esenyurt’ta, Bakırköy’de, Kartal’da, Kadıköy’de, Gebze’de bölge toplumunun istem ve oy çokluğu ile aktif siyaset yapan hemşehrilerinin artık dönüp İstanbul’da ki hemşehrilerine, doğdukları topraklara da bakmalarını isteyen Ardahan Federasyonu, ‘Bölge toplumu tarafından yakından tanınan bölge siyasetçilerinin hangisi çıkıp, şu iş adamları benim eserimdir, şu öğrencileri ben okuttum, şu hemşehrimin ekonomik ve sosyal olarak buralara gelmesine katkım oldu’ diyebilir?' dedi.
Özellikle İstanbul Belediyelerinin başında bulunan bölge siyasilerinin bir Rizeli, bir Kayserili, bir Sivaslı siyasetçi gibi davranamadığından da yakınan Ardahan Federasyonu Yönetimi bundan sonra ki çalışmalarının toplumu bu yönde bilgilendirmek, bölge siyasetçilerini bu yönde yönlendirmek olduğunu açıkladı.

**Ardahan Federasyonu Durmuyor..
Tanıtım/Tanışma Toplantılarına Devam ediyor..

**ARDAFED ÇELİKBİLEK'İ ZİYARET ETTİ..

Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED) Karslı Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çeliklbilek'i makamlarında ziyaret ettiler.
Ziyarete Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Yaşar Geler, Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Fakir Yılmaz, Federasyonun İş Adamları Konseyi Başkanı Muhtesim Sarıkaya, Beykoz Ardahanlılar Dernek Başkanı Yusuf Sit, Federasyon yönetiminden Yener Bayrakçı, Şahmurat Yeşil, Kültür komisyonundan Meryem Kızılırmak katıldılar.
Federasyon başkan ve yönetimi Çelikbilek gibi bir hemşehrilerinin olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Sohbet havasında geçen ziyarette fikir teatisinde bulunuldu. Yönetim Başkan'a istek ve önerilerini bir dosya halinde sundu.

**FEDERASYON’DAN ÇELİKBİLEK’E:
Başkanlığınız süresince bölge insanına ne verdiniz?

Yapılan ziyarette söz alan konuşmacılar, ‘Çelikbilek gibi toplumun önde geleni ve önemli yerlerde görevlendirilenlerin bugüne kadar topluma ne verdik’ diyebilecekleri bir çalışmaları var mı?’ şeklinde sorular yönlendirdikleri Çelikbilek Ardahan Federasyonu yöneticilerinin bu yönde ki sitemlerini haklı bir sitem olarak değerlendirdi.

Ardahan Haberleri **Ardahan Derneğini de Ziyaret ettiler..

Belediye başkanı ziyaretinin ardından federasyon yönetimi hep birlikte Beykoz Ardahanlılar Derneği nin Şahinkayada bulunan lokaline çıkarak Başkan Yusuf Sit'i makamında ziyaret ettiler. Hayırlı olsun dileklerini ilettiler. Gazeteci Fakir Yılmaz bütün Ardahan derneklerine üye olduğum gibi sizede üye oluyorum diyerek üyelik formunu doldurdu.

**Beykoz Ardahan İftarda buluştu..

Federasyon yönetiminin ziyaretinin ardından Ardahan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri Beykoz Beytaş tesislerinde iftar yemeğinde buluştular. İftar'ın ardından Beytaş'ta 2. yönetim kurulu toplantılarını yaptılar.
Dernek yönetimi yapılan 1. toplantıda görevlendirme ve görev dağılımı yapmıştı. Bugün yapılan 2. toplantıda ise Şahinkaya'da bulunan Derneğin Merkezinin daha merkezi bir yere taşınması kararı alındı. Beykoz, Paşabahçe yada Kavacık'ta derneğe uygun bir yerin kiralanmasına ve tutulmasına karar verildi.
Toplantıda KAİ, KA Dernekçiliği Masya Yatırıldı, Beykoz Dernekler Birliğinin Ardahan Kültür ve Dayanışma Derneği ile İlgili Üyelik Kararı Konuşuldu...
Gündem dışı sohbet havasında yukarda vurgulanan konuları konuşan yönetim bu konularla ilgili görüş alış verişinde bulundu.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İstanbul’a Yemek Veren Sarzepli
MUSA BAYRAKÇI

Ardahan Haberleri ***Efsanem Yemek..

Günlük 3 bin kişilik yemek üretimi ile İstanbul’da marka olan EFSANEM YEMEK FABRİKASI Yönetim Kurulu Başkanı Ardahanlı İş Adamı Musa Bayrakçı 17 Milyonluk İstanbul’un bir çok iş yerine yemek servis ettiklerini belirtti.
Ardahan’ın en büyük köylerinden olan Sulakyurt (Sarzep) köyünden 30 yıl önce kardeşleri ile birlikte göç ettiği İstanbul’da kurduğu bir çok iş alanın da başta hemşehrileri olmak üzere onca insana ekmek vermenin çabası içinde olduğunu belirten Ardahanlı İş Adamı Musa Bayrakçı bu süre için de atlattıkları bir çok badireye karşı bugün marka bir firma olan EFSANEM YEMEK FABRİKASI ile de onca insana iş imkanı sağlamanın gayreti içinde olduklarını söyledi.
Aynı zaman da Merkezi İstanbul’a bulunan Ardahan Sulakyurt Köyü Dernek Başkanı Yener Bayrakçı’nın abisi olan Ardahanlı İş Adamı Musa Bayrakçı bölge stk’larıya olan yakın diyaloğu ile de tanınan bir isim.

**Kışın kaz pişirme EFSANEM YEMEK’te..

Bir çoğu fabrika olan onca iş yerine yemek veren EFSANEM YEMEK Fabrikasın da özellikle kış ayların da başta stk’lara olmak üzere yemek isteyen kurumlara Ardahan’da getirdikleri kazları da servis ettiklerini belirten EFSANEM YEMEK Fabrikasının Yönetim Kurulu Başkanı Musa Bayrakçı İstanbul Beylikdüzü Mermerciler Sitesi 4. Cadde de bulunan yemek fabrikalarının hemşehrilerinin toplu yemek istemlerinide karşılamaya hazır olduğunu da belirtti.

Sayfa 1 - 157 1 2 3 4 > >>
Köşe Yazarları

 • YAZIYORSAM SEBEBİ VAR Fakir Yılmaz

 • KADINCA BAKIŞ
  SELMİ YILMAZ

 • Kamacı'nın Köşesi
  Osman Kamacı


 • Müjgan Doğru Eminoğlu

 • Yılmaz Yalçıner
  Ardahan Öyküleri

 • Şemsettin Şenel
 • Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
  Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
  Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan