Reklam
Bugun...


REKTÖR ARDAHAN'A UÇAK İNDİRECEK!..
Kent merkezine kopukluğuyla ve yönetim anlayışı ile çokça eleştirilen Ardahan Üniversitesi kent merkezine uçak indirilecek.

REKTÖR ARDAHAN'A UÇAK İNDİRECEK!..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Hayvan hastalıkları öne sürülüp, ç ay sonra da ola yeniden açılan hayvan pazarında kurbanlıklarını almaya başlayan 3 gümrük kapısına sahip, Ardahanlıların kentlerine de kurulmasını bekledikleri Sınır Ticaret Merkezinin, Kars-Tiflis-Bakü Demir yolunun son veya ilk durağının ya da yük indirme, bindirme merkezi olan Antrepol, Ardahan'ı olduğu gibi Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz'i Kafkaslarla buluşturan yolunun önünde ki Ulgar ve Sahara Dağlarının önündeki Tünellerinin açılması gibi bir çok proje ve yatırım bekleyen Ardahanlıların istemleri arasında bulunan Havaalanı gelmeden uçak planörü gelecek.
Ardahan Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve ARU'ya devir edilen eski kaymakamlık binasının yanı başına Uçak planörü konduracağı öğrenildi.
 Ardahan Üniversitesi Sürekli Eğitim
Uygulama ve Araştırma Merkezinin yanı başına konulacak uçak planörünün önümüzde ki günlerde Ardahan'a getirilip, yerleştireceği alınan bilgiler arasında oldu.
Ardahanlılardan Sonra
Öğretim Üyeleri de Rektörden Şikayetçi!
Eşlerinin adlarını yan kuruluşlara veren, Üniversiteye ait araç rektörün bir yakını kullanırken kaza geçiren Ardahan Üniversitesinde yönetim krizi!.. Ardahanlılardan sonra Öğretim üyelerinden üniversite rektörüne büyük öfke..

Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak: "Bilim adamı oyuncak mı? Önünde eğilmek, yalakalık yapmak bilim adamının işi değildir"

"Bilim ve sanat itibar görmediği yerden gider"

Ardahan Üniversitesi'nde 360 olan yabancı öğrenci sayısı 30'a düştü

Onlarca akademisyen Ardahan'dan ayrıldı

ARDAHAN - Ardahan Üniversitesi'nde görev yapan çok sayıda öğretim üyesi yönetimin uyguladığı baskı nedeniyle başka üniversitelere gidiyor, birçoğu da yok yere açılan soruşturmalar nedeniyle büyük bir huzursuzluk yaşıyor.

Ardahan'da kurulduğu yıllarda önemli hamleler gerçekleştiren ve Kafkasya Üniversiteler Birliğinin kurulmasına öncülük eden Ardahan Üniversitesi bugünlerde hem öğretim üyelerini hem de öğrencilerini kaybediyor. Üniversitede 350 olan yabancı öğrenci sayısı bugünlerde 30'a düşerken, üniversiteler sıralamasında 30'lu sıralamalardan 180'inci sıralara gerileyerek kan kaybetmeye devam ediyor.

Ardahan Üniversitesi İnsanı Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak da 11 yıldır görev yaptığı Ardahan Üniversitesi'nde yaşanan bu gelişmelerden dolayı büyük bir üzüntü ve kırgınlık yaşıyor.

Halk edebiyatı alanında başarılı çalışmalar yapan öğretim üyesi Altınkaynak, birçok ülkede bulundu. Ulusal ve uluslararası önemli çalışmalara imza atmış bir bilim adamı olarak 2 yıl Kazakistan'da, 2 yıl Kırım'da Altay'da Gürcistan'da görev yaptı. 100'ün üzerinde yayını 100'ün üzerinde makalesi bulunuyor.

Kars ve Giresun üniversitelerinde görev yapan Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, 11 yıldır Ardahan Üniversitesinde görev yapıyor. MYO Müdürlüğü, dekan vekilliği, bölüm başkanlığı görevlerinde bulunan Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümünü kurdu.

Ardahan Üniversitesinde son zamanlarda bilim üretmek yerine adam kayırmacılık ve Rektörün kendi düşüncesinde olmayan öğretim üyelerine baskı yapıldığını öne süren Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, "Gerekli gereksiz soruşturmalar açılıyor. Bazen iftira boyutunda soruşturmalar yapılıyor. Özlük haklarına yönelik saldırılar yapılıyor. Öğretim üyelerinin bilimsel programlara katılımları engellendi. Korkunç derecede bir itibarsızlaştırma söz konusu. Profesör varken doçent, doçent varken yardımcı doçent, yardımcı doçent varken okutman göreve getirilemez. Ben yaptım oldu anlamında icraatlar yapılıyor. Kanun veya kanunsuz istedikleri yapılıyor. Öğrenciyi memnun etmezseniz olmaz. Daha önce 7-24 öğrenci merkezli bir üniversiteydi. Merkeze insanı koyan bir üniversiteydi. Öğretim görevlileri ile ilgili olarak hak edene hak ettiği görevler verilmedi, Türk Dili Edebiyatı bölümünde yükselmesi, kadrosu verilmediği için çok sayıda hocamız üniversiteden ayrıldı. Öğrenci sayımız azalıyor. Yabancı öğrenci sayımız 360'lardayken bugün bu rakam 30'ların altına düştü. Öğretim üyeleri cezalandırılıyor. Kafkasya üniversiteler birliğinden ayrılarak, etkili öğretim üyelerin üniversiteden uzaklaştırılması, ehliyetsiz ve liyakatsiz kadrolar alınarak üniversitenin kadrosu zayıflatıldı.

Bilim adamı oyuncak mı? Önünde eğilmek, yalakalık yapmak bilim adamının işi değildir. Bilim adamının cübbesinin düğmesi yoktur. Savcının hakimin düğmesi yoktur. Din adamlarının cübbesinin önünde düğmesi yoktur kimsenin önünde eğilmesinler diye. Bilim ve sanat itibar görmediği yerden gider.

Buraya 10 yılımı verdim. Emeklerimi zayi edemem. Sayın Mehmet Biber geldikten sonra her şey tersine dönmeye başladı. Üniversiteye katkı sağlayan onlarca önemli bilim adamı üniversiteden uzaklaştırıldı. 29. sıralardan 180'inci sıraya düştü. Yani son sıradayız. Üniversiteye puan kazandıran adamlar uzaklaştırıldı. Büyük projelere imza atılamadı. Proje yapacak üretecek adamlar gittiler. Öğretim üyelerinin üzerine baskı yapılıyor.

Öğrenci sayımız düşüyor. Kapanan fakültelere eleman alınıyor, çalışan fakültelere eleman alınmıyor. Genç elamanlara kadro verilmiyor. Üniversitenin sahip olduğu alanlar başkalarına devrediliyor" şeklinde konuştu.

Satılık Yurt, öğrenci garantili..

Devlet kiracılı ve kredi yurtlar kurumu 12 yıl anlaşmalı ve sözleşmeli,
Ardahan ili şehir merkezine yürür mesafede- Üniversitesiteye tek dolmuş ana yol üzerinde-10.850m2 arsa üzerine iki bloktan oluşan toplam kapalı alan 25.300m2 den mobiyalı- dayalı döşeli 1216 kişilik 15 yıl kredi yurtlar genel müdürlüğüne (boş dolu )tefe tüfe yıllık artışla beraber kira şözleşmesi imzalanmiş-2.5 yıl bugüne kadar kira ödenmiş-12.5 yıl kirası devam ediyor- şu an aylık 355.000tl kira alınıyor.
Satılık fiatı:55 milyon TL'ye satılığa çıkarıldığı iddia ediliyor.

Bu doğru mu, bu yurt devlet teşvikli yapılmadı mı?

Suat İncedere.

HANGİMİZ NEYE TAKINTILIYIZ?

Cuma'yı Cumartesi bağlayan bir saatte ele aldığım bu yazıma başlık olan takıntının ne olduğuna baktığımda karşımıza, 'Obsesif Kompulsif Bozukluk; obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan, takıntılı düşüncelerin günlük yaşamı etkileyecek, günlük aktiviteleri kısıtlayacak düzeye gelmesidir.' anlamında bir açıklama çıkıyor.
'Obsesyon ve kompulsiyonlar toplumdan topluma, kültürden kültüre değişiklik gösterebilir. Ülkemizde ve tüm dünya toplumlarında en sık görülen obsesyon ve kompulsiyon türleri aşağıda örnekler verilerek sıralanmıştır.' diye devam eden takıntının bir sağlık meselesi olmasının yanında sosyal, siyasal hatta özel hayatta, aşkta, sevgide etkenlerinin olduğunu da anlıyoruz.
Ve birçok huzursuzluğun, asabiyetliğin yani kısaca söylenen ama aslında kendi yaptıklarına bakmadan kolaya başcurup, karşı tarafı suçlamaktan başka bir şey olmayan 'takıntı' denen sorunun insan üzerindeki etkisine baktığımızda ise karşımıza her birimizde bir hastalık olan takıntı engelinin çıkıp, yerlere, ayrılıklara düşürüp, bize taklalar attırdığı gibi, tekmelettiğini de görmekteyiz..
Örnek mi?
*Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma..
Son pandemi olayının yarattığı takıntı.
*Başkasına zarar vermekten korkma..
Yazı yazarken bile kendimizi içten gelen oto sansürle kendi kendisini kontrol altına alması. Zarar vereceğini düşündüğümüzü asıl zararı vermek.
*Hata yapmaktan korkma..
Yapılması gerekeni 'hata yaparım' diyerek korkmak.
*Rezil olmaktan veya sosyal açıdan kabul edilemez bir şekilde davranmaktan korkmak..
Her an "acaba hakkımda ne yazdılar?" deyip, 24 saat başını internetten kaldırmayanlar.
*Günahkâr düşünmekten korkmak..
Yaptığı, attığı her adımda yarım yamalak inandığı inancının verdiği ''acaba?'' diyerek korkmak.
*Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı
Her şeyin düzenli olmasını isterken hata üzerine hata yapmak. Kendisine yetmezmiş gibi karşısındakine de yaptırmak.
*Aşırı kuşku ve sürekli güven ihtiyacı
Başta eşler, aşklar, ilişkiler arasında olmak üzere her konuda gereksiz kuşkular, şüphe, güvensizlikler.
Evet, tıbbın dediği benimde altına kendimce yorumlayıp, değerlendirdiğim bu maddelere baktığımızda bunların hangisi sana, bana, ona uygun diye baktığımıza ise bu ve bunun gibi örneklerin büyük bir çoğumuzun üzerinde etkisi olduğunu görürüz...
Ve bunları görmezden gelip başkasına attığımız suçlama ile kendimize değil, başkalarına 'takıntılı' diyerek durumu kurtarmaya çalışırız...
İşte bu nedenle başta korku duygusu veya başka bir nedenle yani yaşadığımız herhangi bir konuda karşı tarafı 'takıntılı' diyerek suçlamaktansa kendine, kendinize bakıp, yaşanacak güzel nice şeylerin nelere takıldığını düşünseniz yaşadığınız asıl takıntıyı aşarsınız.

Evet, anlatmaya çalıştığımı anlayan kaç kişi ve acaba hangimiz hangi takıntıda...

Satılık Yurt, öğrenci garantili..

Devlet kiracılı ve kredi yurtlar kurumu 12 yıl anlaşmalı ve sözleşmeli,
Ardahan ili şehir merkezine yürür mesafede- Üniversitesiteye tek dolmuş ana yol üzerinde-10.850m2 arsa üzerine iki bloktan oluşan toplam kapalı alan 25.300m2 den mobiyalı- dayalı döşeli 1216 kişilik 15 yıl kredi yurtlar genel müdürlüğüne (boş dolu )tefe tüfe yıllık artışla beraber kira şözleşmesi imzalanmiş-2.5 yıl bugüne kadar kira ödenmiş-12.5 yıl kirası devam ediyor- şu an aylık 355.000tl kira alınıyor.
Satılık fiatı:55 milyon TL'ye satılığa çıkarıldığı iddia ediliyor.

Bu doğru mu, bu yurt devlet teşvikli yapılmadı mı?

Suat İncedere.

 
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3040 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI