Reklam
Bugun...


Ramazan Bayramınız Hayırlı Olsun..
Reklam ve Bayram Mesajınız İçin 05354183258

Ramazan Bayramınız Hayırlı Olsun..

Müzikler eşliğinde yazmak.. 
'Kör olasın sebep, oy sevdalım, belalım oy oy oy yoldaşım yıkılsın sebep olan' diye başlayıp devam eden Emre Saltuk'un, 'sevdalım, belalım, yoldaşım' diye devam eden türküsü eşliğin de ele aldığım bugünkü yazımın nereye varacağını ben bile kestiremesem de devam eden şarkı, türkü ve şiirler eşiliğinde yazmaya başladım bile..
Ve en sert, en ciddi, en dertsiz olarak görüp, algıladığımız insanların da zayıf yanları olduğunu düşünmeden hayat denen girdabın akışına kendimizi kaptırdığımız şu dünyada o kadar yazılan kitap, söylenen türkü, şarkı ve şiirlerin neyi anlattıklarını da pek anlamak istemez ve sadece kulak pasını giderdi der geçeriz.
Ama ekmek, su kadar ihtiyaç duyduğumuz bunların yani kitapların, türkülerin, şarkıların, şiirlerin de biz insanlar için olduğunu ve onların yaşamın birer parçası olduğunu anlamak için tek dişi kalmış canavara inat tek teli de kalsa tınlayan sazın tellerine dokunmak yeter, artar bile..
Bu yetmezse yüreğimizi, kalbimizi, beynimizi yoran duyguları hafiften çalan bir müzik parçası ile dinlemek yeter artar bile..
Öyle ki her çalan sazın, çalgının kulağınızdan girip, yüreğinizde, kalbinizde ki volkan olmuş dağa değercesine duyguları patlatır, yakar, içinizden dışarı atarak, sizi rahatlattığını anlarsınız..
Ve kendinizi bir şiirin, ya da bir türkü, şarkının içinde bulur yaşadıklarınızı anlattığını anlar, duygulanırsınız..
Önce dalar, kendinizi anlatan o şiirleri, türkü ve şarkıları kırık sazın eşliğinde dinlediğinizi anlasanız da içinizde volkan olup, homurdanan duyguları göz yaşları eşliğinde patlatmamak için mücadele verdiğinizi hissedip, çevrenizde, 'kimse var mı yok mu?' diye bakarken o yaşları içinize yüreğinize akıtırsınız..
Ve rahatladığınızı hissedip, anlasanız da aslında bir süreliğine de olsa yaşadığınız duygulara eşlik eden şiir, şarkı ve türküler eşiliğinde geçen zamanla ve yaşadıklarınızla birlikte bir hayli yorulduğunuzu anlar, sessizce kenara çekilerek yeniden bir kaplumbağa ya da salyangoz gibi kabuğunuza sığınırsınız..
Ama, Allahüekber dağlarında doğup, Göle, Ardahan, Hanak, Çıldır'ı geçip, uluslararası bir akışla Gürcistan üzerinden geçerek aslında göl olan ama içimizde ki duygular gibi o kadar sıkıntının doldurduğu Kura Nehri'nin de ulaştığı Hazar Denizi gibi olur, içinizdeki seller..
Ve içinde yaşam bulan o kadar balık ve canlının yaşam merkezi halini alan Hazar (Gölü) Denizi gibi ulaşmak istediğinize doğru asice dalgalanıp, kafanızı taşa vurur gibi sizde sahile vurup, vurup geri çekilirsiniz..
Bir çoğu şiirlerden doğup, türkü, şarkı olan onca müziğin aslında sizi anlattığını düşündüğünüzde bu şiir, şarkı, türküler sazlar ve diğer çalgılarla kulağınızın pasını, yüreğinizin ateşini söndürmeye bire bire olduğunu da anlarsınız..
Bu duygular sizin gibi birer insan olan ve yaşadıklarını şiirlere, türkü ve şarkılara döken her şairin, sanatçının kendine has bir tarzı, kalemi, konusu ve duygusu vardır.
Örneğin; Özdemir Asaf’ın kalemi çok naiftir, Turgut Uyar’ın dizeleri hüzün kokar, Nazım Hikmet aşk, memleket, dostluk gibi her konuda yazmıştır. Nazım Hikmet’in elbette her şiiri birbirinden güzel. İçinden seçim yapıp, kıyaslamak da haliyle çok zor. Ama, 'Hoş Geldin Kadınım' şiirinin yeri bambaşkadır.
Bir erkek kadınına ya da kadın erkeğe aşkını daha nasıl anlatabilir ki? Aşkı en derin duygularla, yalın ifadelerle ve teslimiyet ruhuyla anlatan harikulade bir şiir. Üstadın bu şiiri bestelenerek, birçok şarkıcı ve sanatçı tarafından da okunmuştur.
Peki ya bunca şiiri, sözü şarkılara, türkülere dökenlere ne demek gerekir?..
Hiç bir şey demeden hala sesiyle bir çoğundan daha star olan İbrahim Tatlıses'in 'Yazı yazdım kararsız, derde düştüm çaresiz, ben düştüm bir ataşa, siz düşmeyin yanarsınız..' diye başlayan ve devam eden türkü, şarkı ve şiirlerin 'hepsi benim için' diyerek sona eren hayat ve müzik eşliğinde sizde susun en iyisi..
CHP'nin Listesi Belli Oldu..
CHP'nin Listesi Belli Oldu..
17/03/2015 Tarihli Haber
Bu bir gazeteciliktir..

Günlerdir tartışma konusu olan ve kimlerin yeni yönetime gireceği merak edilen Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Örgütü'nün yeni yönetimini GAZETECi ele geçirdi.

İstanbul'dan sonra Ankara'nın gündeminide tutmaya başlayan GAZETECİ Fakir Yılmaz'ın edindiği bilgiye göre şu an CHP Genel Merkezine ulaştırılmak üzere Ankara'da bulunan Sırrı Atalay Cantürk'ün listesinde şu isimler bulunuyor.

Başkan: Sırrı Atalay Cantürk

İl Yönetimi: Barış Bilgin (Gazeteci), Zafer Çiftçi (Muhtar), Vedat Çiftçi (Muhtar), Attilah Şenel (Esnaf), Aynur Bulga (Ev Hanımı), Hilal Çoban (İşçi), İbrahim Kaya (Emekli Öğretmen),Şener Uslu (Şehir Kulübü Yöneticisi), Berkant Hancı (Otobüs İşletmecisi), Olgun Ekmekçi (Esnaf), Tahsin Bulut (İşçi), Yaşar Hoş (Restorantçı), Kamuran Işık (Şehir İçi Servisçisi)

Öte yandan CHP Tüzüğüne göre bu isimlerin bazılarının, CHP Tüzüğü gereği cinsiyet kotasına uyulması kaydıyla değişebileceği alınan diğer bilgiler arasında oldu. Çünkü CHP Tüğüne %33 Kadın, %10 gençlerden olması şartı bulunmaktadır.

5 İlçeden birer kişinin de bulunduğu CHP'nin yeni İl Başkanı Sırrı Atayal Cantürk'ün tek başına hazırladığı bu listenin önümüzdeki günlerde (belki bir iki değişiklikle yada yeni isimler ekleme ile) CHP Genel Merkezine sunulup, onaylanması beklenmektedir.
Kaynak: kuzeyanadolugazetesi

Editör: Fakir Yılmaz

Bu haber 6045 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI