Reklam
Bugun...


POSOF'TA DEPREM!..
Ardahan'ın Posof İlçesinde deprem meydana geldi.. Alınan bilgilere göre..

POSOF'TA DEPREM!..

Ardahan'ın Posof ilçesinde meydana gelen deprem heycana neden oldu.
Alınan bilgilere göre Gümrük Kapısı'nın da içinde bulunduğu Türkgözü köyü merkezli deprem saat 20.58'de meydana geldiği ve yaşanan depremin 2.8 büyüklüğünde olduğu bildirildi.
**KRAPAPAKLAR ÇILDIR'DAYDI..
Dünya Karapapak Türkleri Derneği ve Çıldır Belediyesinin ev sahipliğinde, Aşık Şenlik Mahallesi Kültür Evinde Uluslararası Aşık Şenlik'i Anma programı düzenlendi. Progrmam bir çok aşık ve Ardahan protokolü katıldılar.
Nal Toplayanlar..
Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanının 'Akan su değil kandır' diyerek, karşı çıktığı ülkenin diğer sınırında ki gelişmeleri izlediğimiz şu günlerde Kafkaslara açılan diğer bir sınırımız da bulunan kent için verilen mücadeleyi anlamayan nal toplayıcıların bugünlerde yine nal toplamaya çıktıklarını görüp, öğreniyorum.
Hayırlı olsun dediğim ve yaptıklarımızla örnek olmanın haklı gururunu yaşadığım şu günlerde Kocaeli ve Maltepe -'de birilerinin bizim yaptıklarımızı kopyalayıp, sözde iş yapmaya çalışanları da kutlarım.
Ama başta İstanbul'da olmak üzere yurt genelinde bir kenti tanıtma mücadelesi vermeye çalıştığımız şu günlerde tarafımızca bu yönde ortaya konan çabaları anlamayıp, engellemek, gölgelemek için çabalayanların bir araya gelip, topladıkları nalların sayısını saymaya kalkarsak ülkenin en büyük metropolü  İstanbul'dan ülkenin diğer sınırında bulunan Ardahan'a yeni bir yol çizilir..
Başta KAI, KAISİAD saçmalıklarının yanı sıra bizi anlamayıp, bize yönelik özel kıskançlıklarından kurtulamayanların bir kentin geleceği için ortaya konan çabaları anlamayanların kurduğu koalisyon ekibi ile gölgelenmek istenen bir kenti tanıtma, anlatma çabası içinde bulunan bizlerin son 4,5 yıldır ortaya koyduğu çaba ve çalışmalar karşısında yeni bir fikir, öneri ya da etkinlik düşünemeyenlerin yaptıklarımızı, ortaya koyduklarımızı, geride bıraktıklarımızı kopyalayıp, aynısını yapmaya çalışanların nal toplayan jokeyler gibi bir duruma düştüğü şu günlerde yaptıklarımızı kopyalamaları da güzel bir şey..
Evet son olarak ülkenin ve Avrupa'nın en yüksek gökdelenin de düzenlediğimiz ve üniversite öğrencilerine burs katkısı sağlamaya çalıştığımız geceden hemen sonra 20 milyonluk kentte, İstanbul'da adını her tarafa yazdırdığımız ve diğer 80 vilayet gibi tek başına bir vilayet olduğunu, valisi, kaymakamları, belediye başkanları, ilçeleri, köyleri olduğunun anlatmanın yanı sıra 3 gümrük kapısına sahip, iki ülkeye komşu, balı, sütü, et, petrol ve doğal gaz boru hatları ile bu ülkenin stratejik kentlerinden biri olduğunu anlatmaya çalışırken bizim yaptıklarımızı bizi kopyalayıp, yapmaya çalışanların nal toplamaktan öte bir şey yapmadıkları da bir gerçektir.
Olsun hiç yoktan en azından örnek olduğumuz, teşvik ettiğimiz bunlarda iyidir diyerek diyeceğimiz tek şey var oda; daha dün olmaz, yapamaz denenleri olduran, yapan bir ekibin başında olan biri olarak yaptıklarımız ardından bizleri örnek alıp, nal toplasalar da iyi toplamalar derim..
Çoban Bulamayan Posof’a Sığır!
Çoban Bulamayan Posof’a Sığır!
*Arşiv Haber 05/08/2019 Tarihli haber
Ardahan’ın en çok göç veren ilçelerinin başında gelen Gürcistan sınırında ki Posoflular hayvanlarını güdecek çoban bulamıyorlar. İl genelinde yaşanan çoban sorununun Posof’ta had safhaya ulaştığı belirtilirken, aynı ilçeye Sığır desteği yapıldı.

Çobanlık yapan Iğdırlı ailelerin kazançları ile Posof’ta ev, bark sahibi olmasından korkup, Iğdırlı Çoban tutmaktan kaçınan Posofluların yaşadığı çoban sorununu aşmak için devletin kendilerine yardımcı olmasını istemeleri dikkatlerden kaçmadı.

**POSOF TA ÇOBAN SORUNU..

Halil İbrahim ATAMAN
Adeta saklı Cennet Posof ta artık çoban da bulunmuyor. Gençler fabrikalarda çalışmak için sürekli büyük şehirlere göç ettikleri için yaşlılar da yalnız kaldılar.
Az da olsa köylerden yaylalara çıkanlar da oluyor. Ancak danaları da hi otlatacak kimseler bulunamadığı için mal sahipleri sıra ile otlatıyorlar.
İşte bir örnek te Urema yaylasında. 
Posof Yurtbaşı (Sakabol) köyünden olan 69 yaşın da ki İlhan DOĞRU eşiyle yaylaya çıktı ama diğer yaylada olanlar gibi onlarında çobanı yok ve danaları kendileri otlatıyor. Dana otlatma sırası kendisine geldiğinde İNEGÖL deki kızı gelerek kendisine yardım etmek zorunda kalmış.
Tabiatın güzelliği, havanın temizliği ve o danaların sesleri ayrı bir güzellik sergileseler de herkes bu güzelliği göremiyor.

**POSOF TAN GÖÇÜ ÖNLEMEK İÇİN SIĞIR DAĞITILIYOR
Halil İbrahim ATAMAN

Posof tan Sürekli büyük şehirlere göç ederek fabrikalarda çalışmaya başlayınca tarım arazileri de işlenmez oldu.
Her türlü hayvancılığın yapıldığı ve narenciyenin haricinde her türlü meyvenin yetiştiği Ardahan ın Posof ilçesinde tarım tamamen bitti ve Posof ta kalanlar da sadece hayvancılıkla uğraşıyorlar. Serhat ilçe Posof ta nüfus azalınca Gürcistan sınırı adeta boşaltıldı. İşte bu duruma dur demek için devlet isteyen çiftçilere sığır dağıtmaya başladı.
Ücretsiz sığır almak için müracaatçıların 18-40 yaşları arasında olması şartı ile isteyen beş çiftçiye altışar düve dağıtıldı.

**HANAK’A YAZ ASAFALTI

Havaların iyiden iyiye ısınmaya başladığı şu günlerde başta Hanak’ta olmak üzere köy yollarında asfaltlanma çalışmaları başladı. 2017 KÖYDES kapsamında yapılan asfaltlama çalışması başlananan Hanak’ta İlçe Kaymakamı Adem USLAN yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

**Posof’a Dev Kepçe..

*31/08/2015 Tarihli Haber

,Ardahan’ın Gürcistan’a komşu ilçesi Posof Belediyesi araç parkına yeni bir araç daha kattı.

Cahit Ulgar’ın Belediye Başkanı olduktan sonra kısa sürede araç parkını yenileyen sınır ilçesi Posof’a yeni bir kepçe alındı.
Belden kırma olarak adlandırılan dev kepçeyi Posof’a kazandıran AK Partili Cahit Başkan Ulgar yaptığı açıklama da ‘Çok şükür hizmet için geldik bu görevi yapmak için gereken araçları sağlamak için çıktığımız yoldan elimiz boş dönmüyoruz.’ dedi.

**AK Parti Ardahan'da Sürpriz Olur mu?

Merkez İlçe Başkanı Sinan Onay’ın ipini çeken milletvekili ile arası çokta iyi olmayan CHP Ardahan İl Başkanının topun ağzında olduğu yönünde ki tartışma ve beklentiler süre dursun asıl sürpriz Başkan Erdoğan’ın son 3-4 aydır dile getirdiği metal yorgunluğu çeken AK Parti Ardahan İl ve İlçelerinde olabileceğini yazsam şaşırmayın..
Çünkü aldığım son duyumların birinde bende şaşırdım desem inanın..
Bunun nedeni de AK Partinin yanı sıra Başkan Erdoğan’ın bugüne kadar iktidar da kalmasının diğer bir sırrı olan sürprizleri sevmesi ve hayata geçirmesidir..
İşte aynı Erdoğan’ın Yusuf Demirci’nin yerine yeniden görece davet ettiği mevcut İl Başkanı olan Yunsu Baydar’ın istifasını istediği İl ve İlçe Başkanları listesine aldığı yönünde ki duyumum oldu.
Benimde önce inanmadığım ama bir iki telefon görüşmesi ardından ‘gazeteci dediğin aldığı duyumları en iyi değerlendiren ve bu duyumların her an gerçek olma ihtimalini de göz önüne alan analizini yapabilendir’ diyerek ‘AK Parti’de Sürpriz Olur mu?’ sorusunu soran bir yazı yazma gereği duydum..
Evet, AK Parti Ardahan’da beklenmeyen bir sürpriz yaşanırsa ‘Gazeteci Fakir Yılmaz bunu yazmıştı’ demeden önce geçmişe ve yaklaşan 2019 seçimlerine bakmak gerekir..
Geçmişe baktığınız da birinci ve 2. dönemlerde ki heyecanlı kadrodan yoksun olan AK Partinin şu anki İl Başkanı Yunus Baydar’ın istifa edip, milletvekili adayı olduğu gibi bu kez de AK Parti Genel Merkezince kendisine gelen bir telefonla, ‘sen yorgunsun, verdiğimiz şansı da çok iyi değerlendiremedin’ dendiği, dene bileceğini de hesaba katalım..
Kaldı ki Baydar’ı 3. kez göreve çağıran aynı AK Parti Genel Merkezinin Baydar’ın son il başkanlığından önce hiçte akıllara gelmeyen birini, Yaysat Ardahan Başbayii olan, Kırtasiyeci Evsal Nalbant’ın bu görevi yapabileceğine karar kıldığını ve son anda Baydar’a bir şans verdiğini de öğrenmiş bulunuyorum..
Yani Baydar direkten dönerek yeniden İl başkanı oluvermiş..
İşte tam bu sırada yaklaşan AK Parti İl Kongresi öncesinde de bu durumun değerlendirilmeye alındığını öğrenirken yeni Anayasaya göre %51’i alması zor olan başkan Erdoğan’ın gözünü kırlpmadan ve yeni bir görev daha verdiği milletvekili ile belediye başkanı ile araları limonlu olan Ardahan’da ki kadroları da yenilemekte bir hayli kararlı gibi..
Yani CHP’den önce AK Parti’de sürpriz olabilir haberiniz ola..




Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4082 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI